Tr I'p" Woensdag 17 Januari 1923 45ste Jaargang No. 14338 BIT NUfêKSER BESTAAT BIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD it Sociaal en socialistisch. Kracht en Energie; AGENDA TOONEEL. SPELREGELAVOND „DE KROON", Gr Markt. STADSNIEUWS, 18 JANUARI. Stille Omgang. Dat „Abele spel van Sent Heere Klaas." Tuinbouw en Plantkunde. R.K Voetballers en scheidsrechters H5Ü3ËN 8 Verbrand. Personalia. Een kwestie aan het O. I. Vaartje. De Prov. Statenverkiezingen. De school aan de Dreef en de school in het Fiorapark. A. KOELMA, Gemeentezaken. VAN HET KANTONGERECHT. Spelregelcursus. LANGS DEN WEG. Verkiezingen voor de Provinciale Staten. Dienstplicht. Uitspraken in zake vrijstelling wegens kostwinnerschap. Inbraak in den Stadsschouwburg. Gevonden voorwerpen. Giften. Woningbouw aan de Leidsehevaart. Voordrachten wedstrijden. Christelijke Drankbestrijding. Faillissementen. lr fc Een lastige concurrent FRANKEN'S MELKBR00D TELEGRAFISCH WEERBERICHT! De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei Kwartaal 2 25 P»i Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling: 60 A per regel Vraag- en aaabod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent pe' plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Onlangs is, zooals men zich herinne ren zal, het rapport verschenen van dc Commissie XII van den Hoogen Raad van Arbeid over bedrijfsorganisatie, pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie en al les wat daarmede samenhangt. Zooals te verwachten was, gaf dat rapport een bonte menigte ideecn le zien, omdat de betrokken onderwerpen alle sociale vor men betreffen, welke nog groeiende zijn in onze maatschappij, zoodat alle be schouwingen en conclusies daaromtrent uiteraard een min of meer speculatief ka rakter hebben. Met klimmende verbazing hebben wij dan o.ok kennis genomen van een nota (juister ware wellicht gezegd ren bro chure) door het Centraal Bestuur van het Verbond van Nederlandsche Fabri- kantenvereenigingen aan denzelfden lloo- gen Raad van Arbeid gericht, om critiok op bovengenoemd rapport van Commis sie XII uit te oefenen. Niet het feit, dat een verbond van Nverkgeversvereenigingen tegen sociale in zichten van een of ander officieel col lege reageert, verwondert ons. Natuur lijk niet! Wanneer dan ook de nota in bezadigde» vorm, gelijk het bij zulke nop min of meer vage onderwerpen past, nieuwe denkbeelden over de toekomstige organisatie der maatschappij had aange dragen en de meeningen der leden van Commissie Xil had bestreden op een zelfde zakelijke manier, men kon er slechts dankbaar voor zijn. Nu ecliler heeft het bestuur van het verbond van werkgevers (zakenmeuscheu, die uiteraard zelf geen economisch-juri dische betoogen kunnen schrijven) blijk baar een jong advocaat met een hoogs borst bereid gevonden om een requisi toir tegen alle nieuwe heerschende sociale denkbeelden op le zetten en den lof van den goeden, ouden liberalen tijd te be zingen. Dat geschiedt met het Richten van een belezenheid der klassieke Duit- sclie schrijvers, met een stelligheid cn zekerheid in den loon, met een gevoel van eigen onfeilbaarheid en onaantast baarheid van eigen meeningen, dal men bijna huiveren zou een woord van legen- spraak le stamelen. En toch, wanneer wij de nota door worsteld hebben en even hebben uit geblazen, moeten wij glimlachen en heb ben innig medelijden met dezen adviseur van het werkgeversverbond, die vermoe delijk binnen niet al to langen tijd zal ervaren, dat heel dit in vorm schitterend pleidooi voor sociale reactie ook voor zijn eigen'oogen in elkaar valt, wanneer hij maar eens iemand op zijn weg vindt, die hem aan het verstand brengt, dat er nog wel eenig verschil bestaat tusschen sociale evolutie en socialisme, begrippen, die de steller van de nota zonder blikken of blozen door elkaar haalt. Toch is het blijkbaar ook dezen schrijver niet ontgaan, dat er om ons heen sociale verschijnselen zijn, die om verklaring cn vraagstukken die om oplossing vragen. Noor den advocaat van het werkgevers verbond leveren deze alle echter niet de miiiste moeilijkheden op. Nad t hij alle sociaal-economen, politici en werk liedenleiders, die zich wel eens schoor voetend aan het ontwerpen van een of ander systeem, of dc opstelling van een theorie, of dc beantwoording van een óf ander vraagstuk hebben gewaagd, heeft weggebezemd, overziet hij van de hoogte van zijn zelfbewustheid, al die zoekende en tastende lilliputters beneden hem, verklaart ze allen voor gek cn zet dan in één machtige pennestreek het ge- hecle sociale probleem aldus op: de mensrh is van natuur een strijdbaar we zen; ontneem hem dus niet de ge legenheid lot strijd door te zoeken naar een socialen vrede in sociale rechtvaar digheid, want dan tast gij zijn natuur aan en sterft hij. Al de gekheden van loonsverhooging, sociale verzekering, rechtspositie, bedrijfsorganisatie en der gelijke, zijn vruchten van den oorlog. In de oorlogvoerende landen kon men daar niet buiten, omdat men de arbeiders noodig had en men ze dus moest paai "i. Dal men ook in ons land even ver is gegaan, is wel hel toppunt van krank zinnigheid. Al die dwaasheden mo-eten dan ook zoo spoedig mogelijk weer van de baan; alles moet blijven, zooals het was in den gpeden., ouden 'jjd: vakorgani saties vaii werkgevers en werknemers, die met elkaar vechten over loonen, arbeids tijd etc. En de Staat mag slechts in uiterste gevallen, en wei in het algemeen belahgr egelend ingrijpen. Ziedaar de hooge wijsheid, welke in het jaar 1923 verkondigd wordt en aan geprezen als de oplossing van alle sociale problemen. Dal het kapitalisme een eco nomisch varschijnsel is, hetwelk heeft af gedaan, dat wij leven in -éen overgangs periode naar een anderen tijd, iets, wat zelfs een kind instinctmatig voelt, dat alles ontgaat den schrijver dezer nota. En hel droevigst is, dat een geheel bestuur van een Nederlandsch Verbond van fabrikantenvereenigirigen, daaronder zijn handleekening zet. Op één ding zouden wij nog willen wijzen, wellicht kan dat nog tot na denken brengen. Niemand zal ontkennen, dat, wanneer de samensteller dezer nota een veertig jaren vroeger geleefd had, hij met kracht zou zijn opgekomen legen vakorganisatie, collectief arbeiison tract en dergelijke. En toch aanvaardt hij deze op het oogenblik, prijst ze zelfs aan als de grondslag van het tegeinvoo d'g soci ale leven, om zich met geweld tegen be drijfsorganisatie'. publiekrechtelijk be drijfsbeheer, mode/, gg'ngs h p van arbei dersorganisaties en dergelijke te keeren. Wanneer deze laatste over ecu halve eeuw in een of anderen vorm gegroeid Zijn, zullen er weer nieuwe advocaten van nieuwe besturen van weer andere fabrikantenvereenigingen opstaan, 0111 de publiekrechtelijke bedrij fsórganisatie enz. als het „in het leven vastgewortel de, zegenrijke instituut" aan te prijzen en de nieuwigheden van dien tijd dan le laken - niet felle en stellige woor den Dat is de ecnige troost, die berusting geefl na het lezen van nola's bovenbe doelde soort. vinden tailooze menschen das dag I dopr hei gebruik van £an«itoj;en. l>e Directeur van ..Het Schouwtooneel". dc heer Adriaan v. d. Horst ie Amsterdam, schreef ons: „Ik heb na Set bijzonder Inspannende j afgeloopen seizoen, ongeveer 6 weken lang Uw preparaat gebruiki en mij daar zeer wei btj bevonden, zoudat ik in tijden, waarin meer dan gewoonlijk van mijn j energie wordt gevorderd, weer een poos i achtereen Sanatogen gebruiken zal." Sociëteit „St. Bavo" R, K. Vrouwenbond 8 uur Esperanlo 8 uur On derling Belang 8 uur Overheidsper soneel 8 uur Sigarenmakers 8 uur. Schouwburg Jansweg Derde Abonne mentsconcert 8 uur. Gein. Concertzaal li. O. V. Extra Volks concert 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansslraat 49 dagelijks, uilgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. If. K. Leeszaal en ultleenbibtiothcet Jan»- •traat 49 Eiken dag geopend ran 10 12Yf, ran 25 en ran 710 uur. behalre des Maandagsochtends en op Zon- en Feeal- dagen. Uitleen ran boeken ran half 3uur. ft.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, Toorm. ran 912 uur, a.m. ran 25 uttr. Zaterdag, al leen ran ,912 uur. Jt.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kteime Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. rau 3 tot 4 en ran half 8 tot half negen. Uartha-vereeniging Bioemhofstraat 1 Betrekkingbureau roor rrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en ran 89 uur. tl. Elisabeth's Vereeniging JanssfraM 49 Van 12 uur aanvraag om versterkende- middelen voor arme zieken der S. E. V. Bloemendaal Gemeenteraad 2 uur. Schoten. Gemeenteraad 9 uur. Heemstede Gemeenteraad 8 uur, ./V, Dinsdagavond vergaderde bovengenoemd genootschap in „St. Bavo." Na de opening met d?n Christel ijken groet, heette de voor zitter, de heor Jauee, de aanwezigen harte lijk welkom met een Nieuwjaars-felicitatie namens het bestuur. De notulen werden onveranderd goedge keurd. De voorzitter deed mededeeling van de ernstige ziekte van den penningmeester, den heer Heijboer, voor wiens herstel eon ge bed werd verricht. Uit het verslag van den waar- Hemenden penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f 44.85 fi. Het keurig verzorgd jaarverslag van den sec retaris, den heer II. S. Thuis Jbz., vond pen warm applaus. Aan het einde van dit verslag word ge kneld dat de secretaris heengaat. De voorzitter dankte hom voor het zeer vele werk wat hij heeft gedaan in het be lang van het genootschap. Pastoor Boogmans memoreerende den ve len arbeid welke de secretaris verrichtte, bedankte hem. evenzoo daarvoor en sprak zijn leedwezen uit over dit heengaan. Alvorens tot de verkiezing van een sec retaris over te gaan, werd alsnog getracht den heer Thuis te bewegen, op zijn besluit terujf te komen; dit gelukte evenwel niet. Tijdens de verkiezing bracht de verifica tie-commissie verslag uit van da beschei den van den penningmeester, en sprak hare goedkeuring er over uit. De voorzitter deelde mede dat de Stille Omgang dit jaar zal plaats hebben in den nacht van 17 tot 18 Maart. Verder dat de contributie van 75 cent op 50 cent is teruggebracht. Tot secretaris werd gekozen de hoer J. v. d. Pigge. Bij de rondvraag werden verschillende vragen naar voren gebracht, welke dooi den voorzitter werden beantwoord, waar onder werd medegedeeld dat in verband mot de ziekte van den penningmeester, de adres sen Kleine Ilouutstraat 51, Groote Hout straat 68 en Warmoesstraat 5, gaarne be reid zijn de noodige inlichtingen ie ver strekken en vorder, dat het bestuur advi seert tijdenè den omgang te Amsterdam, geen lectuur te koopen, welke dan ook. Na het zingen van „Boomsche Blijdschap" werd met den Christelijken groot de ver gadering gesloten. Dc opvoering van dat „Abele Spel van Sent Hcere Klaas", ten bate van de Haarlem- sehe Vereeniging R. K. Vacantiekolonies, zal Woensdag 31 Januari plaats hebben. Ei is een circulaire rondgezonden, waarin „den volke koude gedaan wordt" van dc uil- voering in de volgende bewoordingen: „Soo wordt aan alle die Edelen ende» die Poirters, vroede Jonckmans ende Maegden met ouders maagen ende buer kond gedaan, dat die Ghesellen van C. A. S. T. O. R. van het Roomsch Catholijek Studcntengilde Sanc ties Thomas Aquinas te Amstelredam op Woensdag 31 Nicuwjaersmaand van het jaar O. H. J. C. 1923 be scheidelick willen presen teeren; seijn.de: een devoot lick ende konstelick stuk met veele stichtelieke refereijiien door- tooghen, dwelck hiel: Dat Abele Spel van Sent Heere Klaas. Hierin sell den andechligen loehoorderen ghetoond werden al 't geen wat Sent Heere Klaas overquam op sienen wandel op d' eerde Plaels grijpende tol Haerlem 'in die Stadls- schouwburghe op dat Wilsonspleyn. Als bet avont leghen kloeke acht uurs." Kapelaan Wennen zal een inleidend woord spreken, dus de avond wordt al uitstekend ingezet. En dan volgt dat „Abele spel", waar over de. recensies, zooals we reeds vermeldden, zoo gunstig luiden. Heerlijk spel mag dan ook hier verwacht worden. Men krijgt door dit spel. een praebtigen kijk op het primitieve middeleeuwsche tooneel. En daar doet zich niet veel oen gelegenheid toe voor. Men zal kunnen bewonderen het corps kunstzinnige studenten, die op hun eigen soepelen onge dwongen studentikoze wijze van gemakke lijk optreden den humor zoo ongedwongen uitbeelden, dat 't ernstig kunstvolle geheel, steeds op vroolijke wijze wordt aangevoeld. Een heerlijk aangename avond is dus ge waarborgd. En waar men tevens zoo'n prach tig doel steunt, zou dan de schouwburg nog piet volloopcnV. Neen, 31 Januari moet de schouwburg des avonds stampvol zijn, opdat de Httarlemsclie R. K. Vereeniging Vacantie-Kolonies een flink batig saldo overhoude. In „De Kroon" vergaderde' gisteravond de afdeeling Haarlem en omstreken der Neder landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Na hel openingswoord van den voorzit ter, den heer Joh. de Breuk, die de aanwe zigen op de eerste vergadering in het nieuwe jaar hartelijk welkom heette en hel beste toewenschte voor 1923, werde'n de notulen der vorige algemeene vergadering gelezen en Onveranderd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevond zich allereerst een brief van het hoofdbestuur der maatschappij met dankbetuiging voor de schenking van een bedrag van honderd gul den door de afdeeling aan het jubileumfonds der maatschappij; verder een aanvrage van de maatschappij ter bevordering van de ro zenteelt tot financieéfen bijstand en liet steu nen der plannen voor de van 13—15 -Juli te. houden rozenténtoonsietling in Den llaagr Overeenkomstig bet advies van het bestuur werd besloten geen geldelijke bijdrage te schenken. Het volgende agendapunt stelde de bespre king aan de orde der circulaire vail B. en W. van Haarlem inzake den Rijks-Tuiiibouw- W'inter-Cursus. Van B. en W. was een schrij ven ontvangen, d.d. 4 Januari, waarin me degedeeld wordt, dat voortaan een vergoe ding geheven zal worden van de lokalen in gemeenlegebouwen bij vereenigingen in ge bruik zijnde; in dit geval voor genoemden cursus twee leslokalen van de school aan de Friesche Varkensmarkt ten bedrage van 75 cent per uur en per lokaal, naast de vergoe ding voor verlichting en verwarming. Deze regeling zal de afdeeling op 9 per week ko men le staan, terwijl de cursus per jaar in totaal 400 meer zal moeten kosten. Deze kwestie gaf aanleiding tot uitvoerige besprekingen, waarbij verschillende aanwezi gen voorstellen lot oplossing van bel vraag stuk dat eventueel aanleiding kan geven tot schorsing of opheffing van den R. 3. W. C. aan de hand deden. Het bestuur zal alsnog alle pogingen in het werk stelten, deze rege ling vervatten verklaard te krijgen cn tevens het hoofdbestuur, dat bereid is, bemiddelend pp Ie treden, om advies vragen. De besprek ineen over een evsntuecle prhs- vraag voor 1023 in verband met het rogee- rïngsjnbileum van H. M. de Koningin had den tot resultaat, dat 'iet bestuur zich om trent de uitwerking van nadere plannen mei de Vereeniging tot bevordering van '1 Vreem delingenverkeer in verbinding zal stellen. De aftredende aleemeene commissaris, de heer B W. v. d, Hart, werd daarna bij ac clamatie herkozen. Van de ingezonden azalea's der onderlinge tentoonstelling werd de inzending van dep. heer J J. van Cru.vningen alhier, bekroond. De verloting bezorgde velen een nuttig cn aangenaam cadeau. Na de rondvraag, die niets vermeldens waardigs opleverde, sloot de voorzitter le on geveer half elf de vergadering. ting voor Mulo le Haarlem beroep aangetee- kend. Ongegrond werd verklaard, bet beroep van den Raad der Gemeente Haarlem tegen de beslissing der Ged. Staten van N. Hol land, waarbij met vernietiing van een besluit van dien Raad werd bepaald, dat medewer king moet worden verleend voor de stichting van een Bijz. school voor gewoon Lager on derwijs-in het Florapark no. 14 door het be stuur der Haarl. Schoolvereeniging. District D. H. V. B. Vrijdagmorgen half 9 zat het 4-jarig zoon tje van J. R. v. Bilderbeek, wonende Goud smidspleintje 2, hij de brandende kachel, terwijl de moeder met huiselijke bezigheden ia dezelfde kamer bezig was. Eensklaps be merkte zij. dat liet ventje, dat nog in nacht kleuren was, van den stoel en legen dc kachel gevallen was. Hel bleek, dat dc kleine ernstige brand wonden bekomen had. Spoedige geneeskun dige hulp mocht niet baten. Zondagavond is het ventje aan de bekomen brandwonden overleden. Tn de commissie voor het Federatie examen in Handelscorrespondentie zijn o.a. benoemd voor Fransch de heer R. Bovg- greve, voor Nederlandsch dr. 1'. VNie mann, beiden docenten aan de Haarlemsche Hoogere Handelsschool. Van alle werkloozen, die geweigerd hebben, te werken aan de demping van hot O.l - Vaartje, is de uitkeering twee weken inge houden, dus niet alleen van hen, die van hel Burgerlijk Armbestuur trekken, doch ook van hen. die uit de weririoozenkassen trekken. Naar dc „Tel." meldt, zal de verkiezing voor leden van de Prov. Stalen van Noord- Holland plaats hebben 11 April a.s. Naar we vernemen, is dit bericht in zoo verre voorbarig, dat eerst vandaag de datum door Ged. Staten bepaald -wordt. In de heden gehouden vergadering van den Raad van State, afd. voor de geschillen van Bestuur, werd voorlezing gedaan van de vol gende Kon. besluiten: Gehandhaafd werd de beslissing van den Minister van O. K. en W., waarbij dc rijks vergoedingen en de rijksbedragen over het jaar 1920 ten behoeve der Bijz, Lagere Schoot te Haarlem, Dreef 20, werd vastge steld, op 10.840.84, waarbij voor 5 leer- kdachten geen vergoeding was toegekend, omdat aan deze school krachtens de wet van 1878 voor niet meer dan 4 onderwijzers vergoeding kan worden verleend. Togen de beslissing van den Minister had het Bestuur van de Christ, opleidingsschool voor gymna siaal en iniddelb. onderwijs en een inrich- referendaris, chef der 8e afdeeling personeel en pensioenen ter gemeentesecretarie te Haar lem, benoemd lol gemeente-secretaris van Alk maar. De heer Koelma is sinds 16 jaar in ge meentedienst, achtereenvolgens te Weststel- lingwerf, Dordrecht en Haarlem. B. on W. sloten voor, aan E. Bellaart ontheffing der Bouwverordening te ver'oe nen voor het bouwen van een loods op een terrein achter de Duvenvcor 'estraail B. en W. stellen voor, voor een ge deelte van de Smederiraat een nieuwe rcoi- Üin vast te stellen. B. en W. stellen voor, om voor een drietal bouwblokkon, ten zui'en van de O. I.-kade en aan en nabij het Brou- wersplein achterrco'lijnon vast te stellen. B. en W. stellen voor, definitiof te benoemen tot vak-ondervrii ores, om s;rak- onderrickt te geven aan leerlingen van openbare en lij oudere lage.e scholen, mej. II. de Kruyff alhier. De volgende vo ir bracht i3 opgomaakt ter benoeming van onderwijzer aan school 10: 1. J. J. .Tanzen, Botter lam; 2, G, A, Paardekaar, Warmenhuizen, 3. A. P. Kieft, Hoofddorp. In de vacature Maarschall-Komin, die periodiek aftreedt als regentes dor bewaar school ia hei voormalige Earbara-GastlliuiB, worden aanbevolen: 1. mevr. M. Maarschall- Komin, 2. mevr. B. E Boes-Smitli, In de vacatures van leien der com missie van Toezicht op liet Lager Onder wijs zijn de volgende voordrachten opge maakt: le categorie. Outers van leerlin gen der openbare lagere scho'en; a. (va cature O. B. M. Segaar)1 O, B, M, Ssgaar. 2 J. van den Kijchof. 2e categorie. Ouders van leerlingen der bijzondere lagere scholen: b. (vacature D. A. c. v, d, Hoorn): 1 Ds. A,' Snethlago, 2 0. M. de Booij. 3e categorie. Onderwijzers aan openbare lagere scholen: c. (vacature L. Broekhui zen): 1 L. Broekhuizen, 2 0. Visser. 4e categorie. Onderwijzers aan bijzondere lagere scholen: d. (vacature E. A. van Bilderbeek): 1 E. A. van Bilderbeek, 2 O. Overboek. Se cotegorie. Overige meerderjarige in gezetenen: e. (vacature II. J. M,Bartel») 1 E. J. Jonekbloedt 2 B. Schlatmann. Ontslag van recht-,vervolging. De kantonrechter heeft ontslagen van rechtsvervolging den leoraar F. te Heem stede, die wegens het rijden op een strook (vcetpad) langs do trambaan bij de Ilillc- brandslaan de vorige week terecht stond. In dc zitting van het kantongerecht van heden worden niot anders dan de gewone kleine overtredingen behandeld. Jn aansluiting met do betreffende ad vertentie herinneren wij aan den eersten spelregel-cursus, door hot voetbaldistrict Haarlem e.o. georganiseerd, welke heden avond 8 uur in de Kroon aan de Groote Markt plaats heeft. De Nieuwe Groenmarkt. De eerst zoo aardig beplante Nieuwe Groen markt is er kaal afgekomen. De reeds jaren daar staande boomen zijn de een na den an der gevallen onder de harde slagen van een vlijmseherpen bijl, door gespierde handen ge hanteerd. Zonder pardon zijn zp alle neerge hakt, na eerst ontdaan te zijn van hun naakte lakken, welke uitgestrekte armen schenen, alsof de boomen om medelijden smeekten. En nu is de Niéuw'e Groenmarkt kaal en akelig. Hel oog is die leege vlakte daar niet gewend. Het ontwaart nu Ie veel ruimte. Door niets wordt de blik gestuit dan dooi de aan alle kanten staande huizenrijen, welke nu ook niet bijzonder uitmunten door sier lijkheid: de school aan de Krocht, het Voor malig postkantoor. Neen, het is er nu niets gedaan. Alle gezelligheid is van de Nieuwe Groenmarkt verdwenen. Je loopt er als in een vreemde straal, waar je heelemaal niet thuis hoort en waar je het best doel, zoo gauw mogelijk weer weg te komen. Zoo gewend zijn we aan die boomen geraakt, dat we ze onmogelijk kunnen en ook niet willen missen. En daarom zien we met verlangen uit naai de „monumentale boomen," zooals het offi cieel beet, welke er zullen komen. Dan heb ben we onze oude Nieuwe Groenmarkt weer terug. Bovenstaande was reeds gezet, toen we dc aanplanting met de nieuwe „monumentale" boomen ontwaarden. Officieel worden ze misschien aldus geheeten, maar er valt o.i. niet veel monumentaals in te ontdekken. Neen, onze Nieuwe Groenmarkt is niet meer terug te kennen. Zij heeft wel veel van haar glorie ingeboet. Bij de a.s. verkiezingen zal de heer P. P. Hartendorf niet de candidaat zijn der christen-democraten. Hij heeft zich uit die partij teruggetrokken. Naar wij vernemen stellen de aftre dende liberale leden van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland, de heeren dr. H. P. B. Hubre-ht (lid van Ged. Staten) en E. Lieftinck .T.Hzn. zich niet meer voor een herkiezing beschikbaar. Dc Burgemeester van Haarlem brengt (er algemeene kennis, dat eenige uitspraken op aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen: o. door den ingeschrevene, wien dc uit spraak gekit, of door diens wettigen vertegen woordiger: h. door eik der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift moet met redenen om kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn.Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De Burgemees ter zorgt voor de doorzending. Voor zooveel betreft uitspraken, door Ge deputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin' binnen denzelfden termijn-bij-de Koningin in beroep komen. Hedennacht is ingebroken in de beide bu reaux van den Stadsschouwburg.Er wordt een som gelds vermist, vermoedelijk ten bedrage van 400. Het juiste bedrag kon nog niet worden vastgesteld, daar de kassen nog niet waren opgemaakt. De recette van de heden avond door de Nationale Opera te geven Lohengrin-voorstelling, ongeveep 2400, wordt evenwel niet vermist. Vermoedelijk heeft men dit bedrag niet kunnen vinden. Door de politie is een uitgebreid onderzoek ingesteld. Nader vernemen we nog, dat de dief(ven) zich vermoedelijk heeft (hebben) laten inslui ten, Het ontvreemde geld was geborgen in de bureaux, waar de plaatsen betaald worden. Terug te bekomen bijA. Lohmait, Tet- terodestraat 94, abonnement E. S. M.P. Beljarts, Nagtzaamstraat 24, bril in doos; 0. v. d- Klaauw, B. Iiuefetraat 34, groene ceintuur; Huis van bewaring, postduif; II. Wolzak, Twynderslaari 5a, gewicht; M. E. Weber, Baljuwsjaan 16, grijze dameshand- schoen; C. v. Boov, Jan Steenstraat 73, wit kinderwantje; H. Box, Gen. de la Beystraat 13rd., Schoten, grijze kinderhand- schoen; Kennel Fauna, Parklaan: Jachthond, gebracht door J. Po una, Gen. Joubertstraat 44; kat (zwart-wit) gebracht door J. Tissen, Groote Markt 6; kat (grijs-wit) gebracht door M. Prins, Oudeweg 69; N. Bien, Tul penstraat 27rd., geel hondje; H. Rap, Tet terode; traat 19a, ketting; P. Kramer, Ver- spronckweg 34, koralen ketting; G v. Duijn, Brouwersstraat 94, loterijbriefje; G. <T. v. Dijk, Schoterweg 51, dameslaars; Silvis, 't Krom 18, mandje met kleedingstukkenTh. Schoor!, Ilasselaersplein 17, bruine porte- monnaic: P. de Jong, Nassaulaan 56, pak wa chgcedII. v. Emmerik, Hoogstraat 2zw. ring van horlogeglas, .T. Pasch, Barbarossa- straat 24, spaarbankzegelsA. .Jalink, Riouwstr. 18, Schoten (nii 6 uur), toegangs kaart concert; mevr. Sipkes, Koudeuhorn 34, hondenzweep. Stolbergstraat 4, Damesbont; C. v. Zee land, Tulpenstraat 14, Bankbiljet; H. Kollard J. Nieówenhuysenstraat 8, Bruine ceintuur; L. Smits, v. Marumstraat 49, Hondje (pin cher); T. Veldhuis, Gr. Houtstraat !02a, Wit te kinderhandschoen; B. Akkerman, Bad huisstraat 30, Witte kindcrhandschoen; Postma, Gen. Jouberstraat 44, Hond wit- bruin); Kennel Fauna, Parklaan: Hondje, zw. bruin, gebracht door J. B-ergsman, Vrouwe- steeg 15; Hond, geel, gebracht door Klaasen, Parklaan 119: Hond, geel, gebracht door J. Terbaak, de Keystraat 10; Dolmans, Klever laan 114, Damesportemonnaie; J. Sleenman, Verl. Saenredamstrnat 57, Damesportemon naie; C. J. Kroon, Brouwersstraat 76, Bruine porlemonnaie; .1. Spanjaard, Wesllaan 3, Santpoort, Gummi ring van stofzuiger; F. Hebmink, Oranjeslraat 152, Rozenkrans: Po litiebureau Smedeslraat, Ring: Kadt, Gael- slraat la, Sjaal; F. Diks, Rozenprieelstraat 7zw„ Sjaal; G. Wagenaar, Kloosterstraat 127 Schooltasch. Voor de Weensche Priesters va a N. N. te Haarlem f 2.50. Door de coöperatieve bouwveroenigdng „Eigen Woning" is aangekocht het st.uk land aan de Leidsehevaart tusschen de Schouwtjeslaa.n en de Laurens Cosierstraat. A klaar zullen 161 arbeiderswoningen ge bouwd worden. Men verzoekt, ons opnanio van hot vol gende: Onze stadgenoot, de heer A. M. Vrugi., behaalde Eondag j.l. in den Nationalea Voordrachtonwolstrijd uitgeschreven door do Kon. Muziek vereeniging „Harmonie" te Oosterhout met 748 punten den lston prijs in de hoqgsto afdeeling. Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer W. P. J. Overmeer zijne functie neergelegd van voorzitter der Nat. Ohrist. Gelieelonthoudersvereeniging alhier. De vol gende week zal in de algemeene leden vergadering de verkiezing van een nieuwen voorEzitter plaats vinden. Als candidaten zijn dooi- het bestuur gesteld d© heeren T. P. van der Loer, G. de Bruin en IT, van Booven. In staat van faillissement werden verklaard: 1. D. C. Bakker) koopman in koloniale wa ren, wonende te Haarlem, Groote Houtstraat 189. Curator Mr. H. Tuymelaar. 2. W. de Boer, landbouwer, wonende te Haarlemmermeer, Spleriugweg. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog. Sinds eenigen tijd is in de bloembollen streek het probleem van een groot centraal veilinggebouw voor bloembollen alsook bet vraagstuk van een flink, waardig gebouw dat kan dienen als zetel der vereenigingen en slichtingen, die zich de behartiging van de bloembollencultuur ten doel stellen, een, wat men noemt, brandende kwestie. Er zijn diverse vischjes uitgegooid om dit kabeljauwtje voor een bepaalde gemeente te vangen. I Het gemeentebestuur van Haarlem gaf een vriendelijken wenk, en deelde mede dat het door Haarlem zeer op prijs zou worden ge- sfeld indien de zetel van bollencultnur in Haarlem zou blijven gevestigd; het gemeente- 1 bestuur van Hiilegom bood 50.000 aan, voor het geval het veilinggebouw met bol- lencultuur-zete' in Hiilegom zou worden ge- vestigd; liet gemeentebestuur van Heemstede deed een mooi aanbod indien veilinggebouw en zetel als woonplaats het bekoorlijk Groe- nendaal zouden uitverkiezen. Thans daagt weer een nieuwe concurrent op. J Zooals we bereids Zaterdag konden mel- den, heeft de Coöperatieve Haarlemsche Groentenveiiing. de gebouwen gekocht op de tuinen van Krelage aan den Kleinen Hout weg voor de te houden bollenveihngen en zal voorzeker wel zorgen dat de huisvesting daar iip-lop in orde wordt. Een ernstig concurrent is dit zeker, want een eerste vereischte voor het blijvend succes van een nieuw bolienveilinggebouw is dat er ook veilingen en drukke veilingen worden ge houden. En nu staat het te bezien of. indien Haarlem een goed geoutilleerd veilinggebouw bezit, de kweekers uit Haarlem en omgeving en de kweekers uit het ten Noorden van Haarlem gelegen gebied, mitsgaders ook de reflectanten uit verder afgelegen streken die een goede, prettige reisgelegenheid wenschen, naar Hiltegom zullen trekken om daar <ïe veilingen te bezoeken, als zij in Haarlem te recht kunnen. We willen er mede zeggen, dat wij niet zulk een groote kans meer geven aan Hiile gom dat daar het groot veilinggebouw met bollencuUuurzetel zal worden gevesLigd als eenigen tijd geleden Toen waren de kansen voor Hiilegom. naar onze meening zeer groot, want niet alleen zegde hel gemeentebestuur van Hiilegom 50.000 toe, maar ook de kweekers uit Hille- "om en omgeving brachten tezamen een som van 50.000 bij elkaar. Dat werd reeds 100.000. Maar hoe mooi ook, voldoende is die som nog niet! Om een flink gebouw te stichten, zooals voor het doel ook wel noo dig is, is meer noodig. Ons dunkt dat men voor een 250.000 in dezen tijd nog niet te veel heeft. Het geld wat boven de 100.000 wordt uitgegeven moet echter nog worden bijeengebracht. Men had daarbij natuurlijk gedacht aan de opbrengst der bollenvcilingen in Hiilegom. Indien Haarlem echter een lastig concur rent zou blijven, ook nadat Hiilegom zijn ge bouw zou hebben, dan wordt het stichten van oen nieuw gebouw te Hiilegom een riskante onderneming. Zoodat we maar willen zeggen dat de ze tel van Bloembollencultuur nog niet in Hii legom is gevestigd en dat, alvorens dat liet geval zal ziin, er nog wel een hartig woordje over zal zijn gepraat. Barometerstand 778. Vooruit. OPGAVE VANs J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat ÏO Haarlem Hot aangenaamst ontbl|t en lunch, met Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 17 Januari. Hoogste Barometerstand 775.6 m.M. te Haparanda. Laagste Barometerstand 753.0 m.M. te Seijdisfjord. Verwachting van den avond van 17 tot dca avond van 18 Januari: Zwakke tot matigen noordelijke tot ooste lijk cn wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, om het vriespunt in het noor den, in het zuiden lichte vorst. 3. Mej. J. C. van Zanten, wonende te Hil» legom. Curator Mr. F. M. Hagemeijer. 4. N. van Rhijn, koopman, wonende le IJmuiden. Curator Mr. A. W. Hellcirm. 5. S. Laan, veehouder, wonende te Beem* ster. Curator Mr, J. H. J. Simons. 6. H. A. van Noort, timmerman en aanne mer, wonende te Velscroord, gem. Velsen. Curator Mr. F. J. D. Tlieyse. 7. A. van Baak, wonende te Haarlem, Gr. Heiligland 7, Curator Mr. Dr. W. P. Vis. Recht er-Commissaris in deze faillissementen is Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van lo.: J. R. Misset en Co., te IJmuiden, uitge sproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 2 Januar <1923; 2o.: A. Dompeling, koopman en lsager, wonende te Haarlemmermeer, Ringdijk, uilgesproken bij vonnis dezer Recht bank d.d. 2 januari 1923.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1