BUITENL.A MD Hmsehimibsoh nmm. De vloek van het geld Tweede Blad* 17 Jasraari 1923 Brieven uit DuitscSiSand. Nieuwe uitspraak van de Commissie van Herstel. Regeering en oevolking in het Roergebied zijn eensgezind. De levensmiddelenvoor ziening wordt moeielijk. EngeSsche soldaten te Constantinopel aange vallen. De burgeroorlog in Zuid-China. Onder de Telegrammen: De requisite's van kolen door de Franschen begonnen. De Duitsche regeering volhardt niettemin in haar houding. Een bedreiging der Fransche bezettingsautoriteiten tegen de mijneige naars. Verhooging der broodprijzen in Duitschland verwacht. De hoofd zetel van Hugo Stinnes van MühSheim naar Hamburg verplaatst. De ongeregeldheden in Ierland duren voort. De onderhandelingen tusscheii Engeland en Amerika over de schuldregeling zijn vastgeloopen. DE BEZETTING VAN HET ROERGE- de leveringen van steenkool, hout en BIED. GEB!. BUSTESJL. BERICHTE». Geen pas-visum voor Frankrijk. Het strandhotel op Schiermonnikoog opnieuw bedreigd. De toestand der Gemeente Hilversum. Tegen fraude met gebruikte frankeerzegels. Achteruitgang der Communistische partij. Telefoonverbinding met Luxemburg. FEUILLETON Berlijn, 12 Januari 1923. MICHEL EN 'MARIANNE. Trag, o Mensch, in jeder Lebensphaje hoch den Kopf-indessen nie die Nas,el „Ulk". Na de zegenrijke dagen van '70—'71 Siebzig und eïn-und-Siebsig! Ala, Donner- wetter noclt a'mal! kwam dit land tot een ontwikkeling en bloei, als te voren niet gekend. De provinciestad, die Ber lijn met hare enkele honderdduizend in woners toen nog was, werd omverge haald en in grooten stijl weer opgebouwd en na ongeloofelijk korten tijd presen teerde ze zich als kostelijk aangelegde inillioenenstad van den eersten rang. Van den eersten rang! om haren stra ten- en parkenaanleg, royalen woning bouw en al die grootsche werken ten algemeenen nutte, die met de uiterste zorg voor hygiëne en welstand waren uitgevoerd. Kunst en wetenschap bloei den hoog op. Duitschlands handel en industrie beheerschten de wereld. In geen ander land ter wereld is ooit in zóó korten tijd zóóveel tot stand ge bracht, nergens ter wereld werd de pa radepas zóó onberispelijk en potsierlijk stram uitgevoerd en de wuivende helmen- pluim zóó vereerd door heel een volk. Pleinen en parken werden gesierd met kunstvolle beeldengroepen, waarvan de hoofdfiguur bij voorkeur een veldheer te paard of een die met den linkervoet op een kanon, met de rechterhand grijpt naar het zwaard, het „goede Duitsche zwaard". Ah! Siebzig und ein-unid-Sieb- zig! Donnerwetter nach a' mal! Met trots, met rechlmatigen trots kon de Duitscher wijzen op wat hij had tot stand gebracht. Hij droeg „hoch den Kopf'. Bravo '.Maar als elke parvenu ging hij overdrijven en stak zijn neus omhoog. Hij werd „hochnasig'. De ge moedelijke goedhartige Michel wend hochnasig. Maar hiermee was hij no« niet de oorlogszuchtige, waarvoor hij zoolang is uitgekreten. Hij was trotsch op zijn kracht, waarmee hij de rust en welvaart van zijn land wist te kun nen beschermen, wat in zijn lied ,,die Wacht am L lie in" zoo fier tot uiting komt: „Fest sk at und tlreu die Wacht am Rhein". Ter bescherming, niet tot aanval, tenzij Trotsch op zijn kracht en welvaart, bleef hij, hoewel in den grond absoluut vredelievend, niet vrij van overmoed en rammelde soms graag met de sabel snoevend en „hochnasig'. Hierdoor konden zelfs zooveel neutra len zoo licht gelooven aan Duitschlands schuld aan het uitbreken van den we reldoorlog. En zelfs nog gedurende dien oorlog bleef hij verblind door zelfover schatting. „Viele Feinde, viel Ehre', Hij heeft gedacht ze allen te kunnan neerslaan, totdat hij zelf door de over macht werd neergeslargen. Het kon niet anders! Neergeslagen en bloedend uit vele wonden, werd door de hee- ren van Üe Entente ruw met den voet nog wat om en om gewenteld. En nu bukt zich dc liefelijke Marianne over den hulpeloozen Michel. Ah! la belle France, belle et génereusel Wie ge looft nog aan de edelmoedigheid als bi- zondere deugd van Frankrijk, wie nog aan Duitschlands bijzondere s held aan den oorlog"? De archieven van Peters burg lieten reeds eenig licht schijnen op de kuiperijen van Poincaré. Een interna tionale Commissie van Neutralen, die zich ten doel stelt, de oorzaken van den oorlog op te sporen, vond de Duitsche Regeering bereid, hare archieven voor haar open te stellen. Een desbetreffend verzoek aan Poincaré bleef onbeant woord! Hij moet vreezen, hoe klaar aan den dag zou komen, dat het heele „Verdrag van Versailles" gebaseerd is op een leugen, den leugen, dat „alleen. Duitschland schuldig is aan den oor log". Men kan veeleer aannemen, dat, evenals in 1870 Franssche lichtzinnigheid onder Napoleon III den Fransch-Duit- schen oorlog deed uitbreken, in 1914 Fransche wraakzucht onder Poincaré den wereldoorlog deed ontbranden. Engeland greep in, niet uit liefde voor Frankrijk of haat tegen Duitschlaud, maar om, zijn traditie getrouw, er voor te waken, dat aan eenig land de hegemonie zou komen. De rest schaarde zich aan de zijde der Entente, met andere, natuurlijk zeer edele motieven, vooral het edele Italië! En nu woedt sedert 4 jaren de vrede van Versailles. Erkennend het oorlogs recht, dal, wie verliest, het gelag be taalt, heeft Duitschlaud er in toegestemd te betalen tot aan het uiterste van zijn vermogen. De koloniën, waar Duilsche energie en organisatie-talent reeds zoo veel goeds hadden tot stand gebracht, werden hem allen ontnomen, evenals zijn vloot, 't Grootste deel van den vee stapel werd opgeëischt en daarmee aan de al zoo verzwakte jeugdige bevolking de hoognoodige melkvocding onttrok ken. De aflevering van kolen is van dien omvang, dat een groot deel der Duilsche bevolking koude moet lijden. De vijand, die inderdaad nog steeds de grimmige vijand is, heeft zich warm genesteld, in hel bezette gebied. Met de spreekwoordelijke Fransche edelmoe digheid, hebben generaals, officieren, onderofficieren en allen die- aanspraak hebben op woning buiten de kazerne, hunne familieleden tot zélfs tantes en nichtjes in den vierden graad naar het heerlijke Rijndal laten overkomen. En ook voor dien heelen nasleep moet de plaatselijke bevolking zijn woningen af staan. Waar meubelen en alles wat tot huisraad behoort, ontbreken, woeden deze voor rekening van het Duitsche Rijk op royale wijze a an ges haft. En zoo hebben vele luidjes hun Franschen stroo- zak en lappendeken verwisseld voor het donzen bed en de zijden gestikte dekens en leeft het heele bezett ngsleger met zijn gewe'.d gen aanhang, g ooier dan het leger zelf, een weelderig lekker leventje, dat het Duitsche Rijk jaarlijks vele mil- liardcn kost. De enorme geldsommen, aan dezen ergerlijkn onzin weggeworpen, hadden voor de „Reparationvan niet geringe beteeken's kunnen zijn. In toss hen houd! Monsieur Poincaré zijne redevoeringen en elk dezer beminnelijke causerietjes doet de Mark .steeds weer dalen, aldus Duitsrilland ook op deze wijze verar mend. En nu na 4 jaar lang te zijn gekweld en uitgeperst, na 4 jaren lang met inspanning van alle krachten, on gehoorde betalingen in Lrar en goede ren te hebben gedaan ter vervulling van het Verdrag van Versailles, wordt Duitschland door dien Poincaré ver klaard opzettelijk te zijn in gebreke ge bleven, aan zijn verplichtingen te vol doen alleen op grond van niet vol doende levering varf kolen en hout gedurende het jaar 1922. De gevolgen zijn bekend: verovering van het Roer gebied, glorieuse inlocht der Fransche troepen in Essen. Het défilé der Fran sche dapperen voor de dorpsjeugd van Buksterhuse, die zich bij de pomp op het marktplein had verzameld, moet grooten indruk gemaakt hebben. Ah! flat ze zich trols voelden op het momentl, waarop ze hoog te paard of op de ge pantserde auto de pomp passeerden, dat faat zich begrijpen, Fransch en hoch nasig zijn Ihans twee woorden voor één begrip. Maar o wee'! ik ben geen profeet en toch kan ik beweren... Wel? gelooft iemand, dat Frankrijk ongestraft 60mil- lioen Duitschers kan knoeien en belee- digen? Hier kweekt Frankrijk moedwil lig haal, hier bereidt Frankrijk een oor log voor, die hem zelf eens ten verderve zijn zal! De liefelijke Marianne, gebogen over den hulpeloozen Michel om hem de oogen uit te krabben. Een po-se van den Schoone, die de Historie ons meer malen toont. Laten vooral wij, Hollan ders en Vlamingen, de houding der bei de volkeren, Duitschers en Franschen gedurende den loop der eeuwen tegen over ons eens nagaan en ons dan af vragen, waaroha ook wij het Fransche volk bizondere deugden toeschrijven, die we bij het Duitsche volk in mindere mate aanwezig achten, geheel in strijd met de werkelijkheid. We laten ons bekoren door de lieve oogen van de geniale Marianne en den betooverenden lach om hare rozige lip pen. De gebaren van Michel zijn wat hoekig en zwaar, maar hij is trouw, eer lijk en goedhartig! Hij is zwaar ziek, maar zijn ijzeren gestel zal hem weer spoedig op krachten doen komen. Pas op, Frankrijk! H. L. De Commissie van Herstel. De Commissie van Herstel heeft of- fcieel, met drie stemmen en één ont houding (Engeland) het ingebreke blij ven van Duitschland vastgesteld in zake vee. De botsing te Bochum. Men bevestigt, dat er Maandagavond in het station Bochum een botsing is voorgekomen tusschen Fransche troepen en betoogers. Aan Fransche zijde is nie- T mand gekwetst. In Ftorijsche officieele kringen wordt verklaard, alleen uit een Wolffbericht te weten van een botsing, welke te Bo chum zou hebben plaats gehad tusschen Fransche troepen en betoogers. Een tele gram uit Mainz zegt, dat men in betrok ken militaire kringen van Fransche zijde geen berichten heeft over deze botsing, evenmin als in het hoofdkwartier te Dus- seldorf. Regeering en bevolking van het Ruhrgebied. In antwoord op een telegram van het stadsbestuur van Essen, waarin gepro testeerd wordt tegen de bezetting en trouw aan het vaderland wordt toege zegd, heeft de rijkskanselier verklaard, dat de regeering al het mogelijke zal doen om het harde lot van de bevolking van Essen te verzachten. Een telegram vari de mijnbeambten te Bochum werd beantwoord .met de ver- zekering, dat voik en regeering trouw I naast de bedreigde mijnwerkersbevolking staat. De gemeenteraad van Eslen en de hoofdambtenaren aan de fiscale mijnen te Bochum hebben den rijkskanselier telegrafisch hun verontwaardiging be tuigd over den inval in het Roergebied en hem hun onwankelbare trouw jegens het rijk verzekerd. Dr. Cuno heeft daarvoor telegrafisch dank betuigd en beloofd dat de rijks- regeering al het mogelijke zal doen om het harde lot der Roer-bevolking te ver zachten. De levensmiddelenvoor ziening in het Roerge bied. Het Petit Journal wijst er öp, dat het zeer samengestelde vraagstuk van de voorziening van liet nieuw bezette ge bied met levensmiddelen en geld reeds van te voren voorzien was in het Fran sche plan betreffende het nemen van panden. De eerste ontdekking die de commissie der geallieerden deed, was dat de regeering te Berlijn het land zoo goed als zonder voedsel gelaten heeft. De graanvoorraad n.l. is tot zeer weinig ingestonken. De commissie heeft de technische mid delen om de betaling en de voedselvoor ziening van de arbeiders te verzekeren onderzocht en zij heeft hun leiders van haar plannen betreffende de exploitatie der mijnen' op de hoogte gebracht. ENGELAND EN DE ROER. De Times sprak gisteren de vrees uit, dat het algemeene vergoedingsvraag- stuk op den achtergrond zal geraken en plaats zal maken voor overwegingen van strategischen en politieken aard, waardoor een nieuwe en rampspoedige toestand in heel Europa zou ontstaan. Wij zouden, zegt het blad verder, ge lukkig zijn, indien de loop der gebeur tenissen de Britsche en de Fransche op vattingen weer met elkaar in overeen stemming zou brengen. De Fransche proefneming moet definitief slagen of definitief mislukken. De tegenwoordige onzekerheid en verwarring verveelvou digen de gevaren die de geallieerde le gers in den bitteren strijd van den oor log voor altijd wilden bezweren. DE VOLKENBOND EN DE CRISIS. De kans op een Zweedscb initiatief om den Volkenbond te betrekken in de brandepde quaestie van de schadever goeding schijnt al even gering te zijn als die op een Zwitsersch is, zooals onze correspondenr te Genève gisteren seinde. De correspondent van de „Frankf. Z." te Stockholm althans meldt, dat de re geering in de geheime zitting van de commissie van buitenlandsche zaken uit het parlement geen volmacht heeft kunnen bekomen voor een initiatief van Zweden. Hetgeen voor Branting die 23 Januari voor het eerst als vertegenwoor diger vhn Zweden zal deelnemen aan de zittingen van den Volkenbondsraad, een parlementaire nederlaag beteekent. In de afwijzende houding" der burgerlijke partijen'hóeft waarschijnlijk het wantrou wen tegen den Volkenbond naar aanlei ding van de beslissing inzake de Aalands- eilanden en Opper-Silezië een groote rol gespeeld, meent dc correspondent. In het leidende orgaan der Zweedsche conservatieven „Nya Daglight Allehan- da" wordt er op gewezen, dat Duitsch land, Rusland en Amerika buiten den Volkenbond staan en Argentinië is uit getreden. „De Volkenbond is bovendien aan handen en voeten gebonden door de be staande verdragen en is derhalve niet in staat eenigerlei internationaal initia tief te ondernemen, teneinde een ge schikte wijziging van die verdragen te bewerken. Deze toestand is van zulk een beteekenis, dat zoowel de openbare meening, welke in de pers tot uiting is gekomen, als ook de onder de volksver tegenwoordigers overheerschende op vatting beslist afwijzend staat tegenover het denkbeeld van een Zweedsch initia tief. Het is duidelijk, dat, indien Bran ting een dergelijk initiatief in den Vol kenbond zou nemen, hij dit in geen geval namens Zweden zou doen." In he zelfde hoofdartikel wordt echter wel het denkbeeld geopperd, dat Zweden zich met een initiatiefvoorstel tot Amen- ka zal wenden, daarbij aansluitende on cto rede, door Hughes te Newhaven gehou-l den (internationale deskmdigen laten uitmaken wat en hoe Duitschland kan betalen, aan welk oordeel elk betrokken land zich zou moeten onderwerpen.) Het blad meent, dat zulk een Zweedsch initia tief zou kunnen rekenen op de instemming der andere neutral staten. Tegen zulk een initiatief zou Branting geen verzet be hoeven te vreezen noch in het parlement, noch bij de openbare meening, noch bij de vakvereenigingen. De correspondent acht het niet uitge sloten, dat dit artikel wijst op een a.s. actie in die richting. IERLAND. Te Dublin is Maandagavond een veld slag in het klein geleverd. Er werden aanvallen gedaan op het hoofdkwartier van het Iersche leger en op de bureau's van Freeman's Journal. In de buurt van de regeeringsgebouwen werd tegelijk zwaar geschoten. Een menigte bommen werden in het hart van de stad geworpen, waardoor een algemeene paniek ontstond. Volgens de laatste berichten, zijn b ij de gevechten acht personen gewónd. Er zijn weer vijf personen terechtgesteld wegens het dragen van wapens. HERRIOT TREEDT AF ALS VOORZIT TER DER RADICAAL-SOCIALISTISCHE PARTIJ. ,,L' Oeuvre" meldt, dat Herriot be sloten heeft ontslag te nemen als voorzit ter van de radicaal-socialistische partij. Men zal vermoedelijk de plank niet ver mis zijn als men veronderstelt, dat dit heengaan van den burgemeester van Lyon als leider der rad.-soc. partij verband houdt met het „uiteenvallen" zijner partij bij de jongste stemming in de Kamer over het optreden der Fransche regeering in het Ruhrgebied. teekent het „Hbl." bij dit bericht aan. Het bestuur der partij en de fractie in Senaat en Kamer hadden besloten, dat de vertegenwoordigers der partij in het parlement blanco zouden stemmen, wanneer het er om zou gaan cie regeeringsmaatregelen goed te keuren. In weerwil van dit besluit hebben van de 83 Kamerleden, welke de partij telt, er slechts 35 blanco gestemd, terwijl er 42 voor-en twee tegenstemden. Naar aanleiding hiervan wees de „Temps" dezer dagen op de machteloos heid van, en de verwarring in deze partij. Op het jongste congres had de heer Her riot gezegd, dat de partij den toestand be- heerscht, maar volg ns de „Temps" wettigt geen enkele stemming sedert het optreden van het ministerie-Poincaré op 19 Januari 1922 deze uitspraak. Nog bij een recenter gelegenheid is de partij uiteengevallen. Vrijdag hebben in de bureaux der Kamer sommige radicaal socialisten vóór, anderen tegen de ophef fing der parlementaire onschendbaarheid van het communistische Kamerlid Cachin gestenic. De heer Herriot verscheen volgens de „Humanité" toen de stem ming al afgeloopen was. ENGELSCHE SOLDATEN TE KONSTAN- TINOPEL AANGEVALLEN. Twee Engelsche soldaten hebben op straat in Galata dolkstooten ontvangen en zijn zwaar gewond. Men brengt dit rnisdrijf in verband met de anti-Engel- sche beweging, welke de Kemalisten heb ben opgewekt. DE VEREENIGDE STATEN EN ENGE LAND. De berichten uit Washington in de Londensche bladen van gisteren meldden, dat G-root-Britannië zou hebben voorge steld de Britsche schuld aan de Ver. Sta ten in 60 jaar af te betalen, terwijl dc rente 3 pet. zou zijn. De Amerikaansche commissie daaren tegen zou den betaaltijd op 50 jaar willen stellen. De betalingen zouden terstond een aanvang nemen. Uit Washington wordt gemeld, dat Maan dag geen vergadering heeft plaats gevonden van de commissie voor de consolideering der schuld van Engeland aan de Ver. Sta ten. Dit heet het geval te zijn geweest, van- vege de ontwikkeling van een verschil van meening en van het verlangen der Britten om instructies van hun regeering te vragen. Het onderwerp waarvoor instructies noo- dig zijn is niet bekend gemaakt. Men ver wachtte dat de Britten gereed zouden zijn om de conferenties heden voort te zetten, maar, enkele onderhandelaars blijken min der hoopvol, dan te voren, dat overeen stemming zal zijn bereikt vóór dat de Brit ten op Zaterdag a.s. vertrekken. Het ver luidt dat tegenover de door het Congres ge kozen afbetalingstijd vari 25 jaar, die van de conferentie varieert tusschen 50 en 60 jaar, maar men gelooft, dat het de rente kwestie is, die de inzichten der 2 op de con ferentie vertegenwoordigde partijen het verst uiteenhoudt. De Amerikanen onthouden er zich van, zich over die quaestie van den rentevoet uit te laten maar er wordt gezegd dat zij zich niet kunnen verccnigen met een rente van 3 pet., als door Engeland was voorge steld. AFNEMENDE WERKLOOSHEID IN HET SEINE-DEPARTEMENT. Uit het algemeene verslag, uitgebracht aan den Algemeenen Raad van het Seine- departement blijkt, dat de werkloosheid in het departement afneemt. Bij het begin van het afgeloopen jaar bedroeg het aantal ondersteunde werklbozen nog 2381, maar nu onlangs bedroeg hun aantal niet meer dan 550 te Parijs' en omgeving, wat een teeken is van den verbeterden toestand in econorhischen zin. HET WAPENHANDELSVERBOD IN DE VER. STATEN. Een paar dagen geleden werd uit Amerika gemeld, dat de regeering een verbod uitgevaardigd had tot verkoop van wapens noch aan eenige mogendheden, noch aan eenige personen en dat dezer dagen een vreemde mogendheid zieh tot Amerika had gewend om een half mitiioen geweren. De correspondent van de „Times" te New- York 'onthult, dat deze mogendheid Zuid- Slavië was en dat het besluit van president Harding tot het verbod van wapenhandel een uitvloeisel is van de ontdekking dat het meerendecl der wapens, die het vorig jaar bij de onlusten die de staking in de steen koolmijnen van West-Virginië vergezelden, afkomstig waren uit het overschot der re- geeringswapens. De regeering is niet voor nemens, zich te bemoeien met den verkoop van vuurwapens door particuliere fabri kanten en met den uitvoer van oorlogsvoor- raden. UIT TSJECH O-S LOW A KI JE. Volgens de Politika hebben de besprekin gen in de coalitiecommissie gevoerd tot overeenstemming inzake het behoud van de coalitie en tot het besluit een commissie in te stellen om verschillen van meening in de coalitie te overbruggen. De Cesko Slovenska Republika verheugt er zien over, dat de verkiezingen voor de districtraden in Slowakije overal een over winning hebben gebracht aan de loyale par tijen, terwijl de communisten, Hongaar- sche christen-socialisten en de Slovvaksche volkspartij het onderspit hebben gedolven. Dit is een goed vooruitzicht voor de gemeen teraadsverkiezingen, welke dit jaar zullen plaats vinden. De Narodni Politika bevat een klacht van cie Tsjecho-Slowaksche onderdanen in Duitschland, die als ongewenschte vreemdelingen opgestoten zitten in bet Pruisische interneeringskamp te Cottbus. Men zou hen onvoldoende voeden en me dische hulp weigeren. Het blad verzoekt de regeering tusschenbeide te komen. DE BURGEROORLOG IN ZUID-CHINA. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, heeft het flottielje, dat het kustgebied van Kanton verdedigde, zich aan de constitu- tionalisten (d.i. de partij van de Soenjat- sen) overgegeven. De troepen der huidige regeering van Kanton (tegenstanders van de SóenjatSen, en aanhangers van gene raal Tsjcng-Tsjloeng-ming) bereiden zich voor op de verdediging der stad. De aankomst der constitutionalistischc troepen uit Samsjoei wordt elk oogenblik verwa lit. Men houdt het er voor, dat generaal Tsjeng-tsjioengming vanavond (bedoeld is Maandag) uit Kanton za! vertrekken. Uit Hongkong wordt gemeld, dat gene raal Tsjeng-tsjioeng-ming omdat hem bleek, dat zijn 'troepen niet betrouwbaar zijn, Maandag Kanton beeft verlaten. De aankomst der troepen van Joennan te Kanton wordt heden verwacht. Kanton is zonder geld en zonder ver antwoordelijk bestuur. EEN ORIGINEELE ONTSNAPPING, t De correspondent van de „Times" e Dublin maakt melding van een origineele ontsnapping van dr. Oliver Gogarty, een der beroemde leden van den Senaat van den ♦rijstaat, uit de handen der rebellen, die hem in zijn huis hadden gevangen genomen. Rebellen, verscheidene mannen en een vrouw kwamen 's avonds aan zijn huis en lieten den dokter weten, dat zijn komst bij een gewonde gewenscht werd. Toen de dokter beneden kwam, grepen de rebellen, die met revolvers gewapend waren, en blinddoekten hem en voerden hem in een automobiel weg. Zij brachten hem naar een ledig huis op vier mijl afstands van de stad aan den oever van de Liffey. Toen hij daar een poos had vertoefd, kreeg hij vergunning om zich onder geleide van twee gewapende mannen eenige oogenblikken naar buiten te begeven. Toen hij buiten kwam ontdeed hij zich van zijn overjas en wierp die plotseling over de hoof den der beide mannen, liep naar den kant der rivier en sprong in het water, dat hem stroomafwaarts voerde, en bereikte, goed zwemmer als hij is, veilig den anderen oever. Daar verschaften bewoners hem droge klee- ren, waarna hij naar zijn huis terugkeerde. Nadat de prijzen in de maanden Octo ber en November in Oostenrijk iets terug waren geloopen, is het levensonderhoud tusschen 15 December en 15 Januari weer met 1 pet gestegen. Vooral kolen en vleesch zijn weer duurder geworden. Men vreest te Weenen, dat ook Oostenrijk in zijn kolen- voorziening zwaar door de bezetting van het Roergebied zal worden getroffen. Ongeveer 12000 Weensche werkloozen heb ben gisteren een betooging voor het stadhuis gehouden Een deputatie die door het ge meentebestuur werd ontvangen eischte de verhoogt tig van den wekelijkschen onder stand tot 110.000 kronen. Na afloop van dc betooging trachtten enkele heethoofden relletjes op touw te ^et-ten. De bereden poli tie kon de menigte echter, zij het met veel moeite, in bedwang houden. De winkels waren tijdens de betooging gesloten. Een jonge man, die een swastika droeg, is ernstig mishandeld. Een telegram uit Johannesburg meldt dat de kolenhandel van de Zuid-Afrikaan- sche Unie wellicht hersteld kan worden ten gevolge van de Fransche bezetting van de Roer." De staking van den Rand van verleden jaar heeft het verlies van den kolenhandel naar het verre Oosten ten gevolge gehad. Nu bestaat mogelijk de gelegenheid de markt te heroveren. De Britsche mijnen voorzien In Ti en het Verre Oosten met een groot deel van hun steenkool, maar voor het geval de Europeesche markt dringend voorziening be hoeft, is het twijfelachtig, of aan de bestel lingen het hoofd geboden kan worden, zon- der den steun van de mijnen in Naval ec Transvaal. Op 20 Januari wijden de Beiersch nationaal-socialisten hun vaandel in. Men vreest algemeen dat die dag niet onge stoord voorbij zal gaan. De Duitsch nationalen van Mecklen burg Schwerin hebben liet lid van den rijks dag von Graefe die tot de Deutsche Völki- sche partij is toegetreden verzocht zijn man daat ter beschikking van de partij testellen Von Graefe heeft geweigerd aan dit verzoek te voldoen. De Berlijnsche tramtarieven zullee met ingang van Donderdag tot 100 marlt per rit worden verhoogd. Prof. dr. A. Mayer te Heidelberg meld' aan de N. R. Ct. nog twee staaltjes van den in Duitschland heerschenden nood. Te Hei delberg is onder leiding van een oud-kolonel een particuliere nachtveiligheidsdienst op gericht, van welker personeel, twaalf man sterk, slechts drie tot den werkenden stand behooren. Van de overigen zijn drie meesterknechts, twee kleine grondbezitters, twee kooplieden en twee mannen van akade- mische opleiding (een ervan is medicus). Te München stierf onlangs een adellijke dame van hongerhaar zuster stond het lijk af aan de snijkamer, omdat zij de begra feniskosten niet kon beta len. Een officieel bericht uit Bagdad be helst, dat Sir Percy Cox, de hooge commissa ris van Mesopotamië, op 19 dezer per vlieg tuig naar Engeland zal vertrekken, teneinde met de regeering over de aangelegenheden van het Midden-Oosten overleg te houden. Na den terugkeer van den kanselier der schatkist uit Amerika, zal het Verbond van Britsche kamers van koophandel vertoogen bij hem houden om aan te dringen op ver mindering van belasting. Het verbond be pleit o.m., afschaffing van de belasting van het dividend van naamlooze vennootschap pen, herziening van de „super tax" en heffing van een belasting van het inkomen van coöperatieve ondernemingen. De bezittingen van Landru, waarbij vele dingen, die als stukken van overtuiging gediend hebben bij zijn proces, zullen de vol gende week te Versailles publick verkocht worden. Tot de stukken behoort de griezelige kachel. Er zijn Mexicaansche bladen die hef tig protesteeren tegen het uitzettingsbeve) dat tegen den apostolischen legaat is uitge vaardigd door president Obregon. Een telegram uit Parijs bevestigt aldus een vroeger bericht: De verplichting voor het visum van pas:ea zal worden opgeheven o.a. in het verkeer met Nederland. Uit Schiermonnikoog word. ge eind: De harde Noordwester mot hooge gotijen heeft weor eenige meiers duin vcor het strandhotel weggeslagen. Met do on ruin ing der cy> het Noordwesten gelegen zalen is men begonnen. De burgemeester van Hilversum heeft i. den gemeenteraad een rede gehouden oret den toe-tand van do gemeente. Daarin merkte hit o.m. op: De bevolking steeg in het afgeloopen jaar met 1539 inwoners, een tot dusver ongekend hoog ciifer. Zij telt thans 41.842 zielen. De toestand der volksgezondheid was zoo buitengewoon gunstig dat men in medische kringen spreekt van een ge zondheidsepidemie. Het sterftecijfer was 8 per duizend. Aan directeuren der postkantoren is opge dragen, indien een stuk ter frankeering is voorzien van een zegelafdruk of één of meer zegels, welke onecht of vervalscht zijn, dan wel sporen vertoonen van pogingen om den daarop bij een vroeger gebruik gestelden stem pelafdruk uit te wisschen, met begeleidend schrijven rechtstreeks in handen te stellen van den Officier van Justitie bij de arr.-reohtbank, waaronder het kantoor van ter postbezorging behoort. Blijkens het jaarverslag over 1922 van de Communistische Partij in Nederland, opge nomen in de Tribune, is het ledental var 1904 op 1 October 1921 teruggeloopen tr 1488 op 1 Januari j.l. De Nederlandschis Mercuur deelt mele dat mea proefgesprekken wil d en vo ren tusschen geibonne r.lon van de te e oonnct- ten te Am terdam, Botte .dam en 's-Graven- hago en Venlo e enerzijds en geaboance.den van het. tetefoonnat in het g oothsr ogd n; Luxemburg anderzijds. De gesprekken zu'len worden afgew.kke'd wat bere.t de kan'.o. en Amsterdam en Bot e dam v;a Keulen, en wat betreft de kantoren 's-Gra- venhage en Venlo via Crete ld. Indien de j ro -.'gc prek' ea s aren, zal t verkeer vcorloopig worden, ge pend bv. tusschen 6 uur namiddags en 8 uur vcor- middags, zulks in verband met de zware be lasting van de Nederland -ch-Dui s he 'ij aan op de drukke uren. Om rent de eventueel toe te par-sen tarieven wordt tusschen de be rok'rea ad minis tra tlën o ere; gepleegd. (ftaar eene Engelsche vertelling.) En neem vooral uwen broeder Jozif tot voorbeeld. Zie eens hoe volhardend en ijverig, hoe nederig eu spaarzaam hij is. Ja, die arme Jef is wel zeer spaar zaaml Hij is daarom niet 'e misprijzer,- Caniit een spaarzaam mensch kon t vooruit in de wereld en verwerft zich al gemeen achting en aanzien. God zegene hem, hij heeft altijd eer aan de famibte gedaan, Canut hij is de eenige die voor een kwaden dag zorgt en voorzichtig i .in handel en wandel. Gedurende den tijd die er verliep sc-j j)aj stem ik toe; ik heb niets tegei dert hel verzenden van mijn brief naar hem en bewonder zijne zelfverloochening, Nettlewood en waarin ik mevrouw Zitman pfe£ was m;jn schuld, dat wij niet goc 1 als 't haar zoo te pas kwam, mijn bezoek overeen kwamen, moeder. Mijne slechte tegen den volgenden Dinsdagmorgen aan- gewoonte van wat al te rechtuit m'jn kondigde, totdat ik anlwoord ontving gedachten uit te drukken, gaf aanleidii i had moeder ruim tijd en gelegenheid om (0t geschil tusschen orvs beiden. II. mij over de plichten te spreken, die mijt^1 nieuwe loopbaan mij oplegde en mij all mogelijke nauwgezetheid en volharding l i mijnen arbeid aan te bevelen. Ik luisterde geduldig naar die les; zij Gij waart echter telkens weer spoedig verzoend. Ja.zeker. Ik wist echter zeer goed wie die verzoe ning bewerke, Wie zich Ier liefde va. vond vreugde en troost in de gedacht .moeder, de moeite gaf van naar de Gil dat ik haren raad ter harte nam. /te gaan en te zeggen: komaan, broer Jo Vertrouw op mij, lieve moeder, zen ik, trouw zal ik uwe lessen nakomen. Jo geef mij de hand, het bedroeft onze oud moeder als wij twist hebben. Ik zweeg evenwel over mijn vredelie vende pogingen, waardoor onze geschil len zoo menigmaal waren bijgelegd, on geen afbreuk te doen aan den broeder die mij tol voorbeeld werd gesteld Ik moest daarenboven den volgenden dag een verzoek aan Jozef doen; als er bij het amvoord dat ik verwachtte gen geld was, verlangde ik voor eenige we kon zijn schuldenaar te worden. Zulk een diens van den eenen broede aan den andere, kan moeilijk een „gunst" hcctcn, doch het kwam mij toch zo> voor. daar ik hem nog nooit iets ge vraagd had. Broeder Jozef was veertien1 jaar ouder dan ik; al de kinderen die tusschen hem cn mij geboren werden, waren gestorven. Moeder had alleen de heide jongste, El len en mij, mogen behouden. Vader liet hij zijn overlijden een winst gevende zaak na, namelijk eene ouder-: wetsehe goudsmils- en Juweliers/aak,, ii een afgelegen straatje dicht bij Cheapside Er was geen gereed geld, want vad<r had alles wat hij bezat in de zaak gestrn ken. Ellen en ik waren bijna volwassen toen v- stierf en Jozef Wtes kort te voren met een zekere juffrouw Spinks eene za-J delmakersdochter getrouwd. Vader liet de zaak aan Jozef over ei droeg hem'de zorg op voor moeder, El len en mij. Hij moest aan moeder jaar-:' lijks en levenslang driehonderd pond, aai Ellen en mij ieder honderd pond betalen. De lezer kan hieruit opmaken, hoe winst gevend de zaak, die daarbij Jozef nog li t meeste voordeel aanbracht, destijds wa De fortuin keerde ons na vaders dor. l den rug toe. Eerst had er een diefstal in huis plaats daarop volgde een slecht jaar voor dei handel, de beste huizen sprongen, dc z.e kerste ondernemingen, die zelfs vade veiliig zou geacht hebben, mislukten, n eindelijk ging Jozef Gear bankroet. Dat was een zware slag. Jozef durfde vroeger nog wel iels wa gen, maar dit ongeluk verlamde hom voor goed. Het leerde hein de waarde van he geld kénnen; hij zag in hoe licht hel doo de vingeren glijdt en hij werd bijn een gierigaard. Na de uitbetaling bleef er hem tern.au wernood tien pond over, om opnieuw t beginnen. Hij betaalde drie shillings van het pond: moeder, Ellen en ik kwamei als schuldeisehers in de zaak moeders driehonderd pond 'sjaars versmolten ,ot vijf en veertig pond terwijl cr voor El len en mij bijna niets overbleef. Mijn arme moederlogen een boekhnn 'el in het klein en een winkel van schrijf gerei; Jozef begon van voren af en Elk i die zeer kundig in dc muziek was, zoel k leerlingen. Ik was destijds op het kantoor van cc i bouwmeester werkznam cn vcrdiei: een tamelijk goed loon. Goede vrienden hielpen Jozef in <'J oude zaak ik weet uil goede bron <1 t de banker van vader hem achthondei t pond voorschoot kortom dc fortuii keerde eenigszins terug cn mijn sluw broeder werkte er zieh weer boven op alhoewel hij dit nooit rechtuit wilde bc kennen. P't veroorzaakte menige botsing lus selien Jozef en mij. Ik verweet hem mee' dan eens, dal hij de zorgen van moede kon verlichten indien hij wilde; maar i klaaede steeds over zijn zuurverdiend brood en hoeveel moeite ner nem kostte om dc armoede builen zijn huis te ben den. Ilij Was ongelooflijk veranderd en grij vóór den tijd; er was in zijn huis gee" geluk. Wij deden de bewoners van de City weinig last aan. moeder bracht hun van tijd' tot tijd een kort bezoek, terwijl El-i len en 'k slechts eens in 't jaar daar kwa- en. Wij verbeeldden ons misschien ten onrechte dat Jozef en zijne vrouw onze bezoeken niet zeer verlangden, dal zij ten minste zeker geen gemest kalf voo» ons bewaarden. Ellen en ik werden op ons jaarlükseb bezoek met een kop thee en twee dunne sneedies brood afgescheept; het gesprek liep hij die gelegenhci 1 gewoonlijk over huls en huiselüke zaken en wij werden tusschen de thee en het uur van het avondmaal met raadgevingen overladen ik zeg ..he' uur van het avond maal.." en niet het avondmaal, want, al- wij daaraan deel hadden willen nemen, zouden wij ons bezoek hebben moe- li n rekken. Daarvoor wachtten wij ons j wel, omdat wij heel goed wisten, dat ei geen geldige reten bestond om het avond- j maal zoolang te verschuiven. (Word vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5