BRIEVEN UIT ROME, VIJFTIEN GOLDEN tor s, I Donderdag 18 Januari 1923 453te Jaargang No. 14339 Heden keerden wij uit aan den heer C. KUIL, Spoellaantje F 80, Heemskerk, de somma van wegens een aan hem overkomen ongeval, waardoor zijn pink verloren is geraakt. DIRECTIE N.-HAARL. COURANT. „LOOSJES' Adresboek van Haarlem en Omstreken" DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Abonnés die te klagen hebben over onregelmatige of slechte bezorging der NIEUWE HAARLEMSCHE COüRANT, wordt dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk te berichten aan de Administratie of mondeling aan onze Bureaux Nassaulaan 49. Voor Bavo-dorp en omgeving daarvan, kan men zich wenden, tot den Heer J. TH. ELL1GENS, Emostraat 1. Gevonden voorwerpen. STADSNIEUWS. AGENDA 19 JANUARI. De Prov. Statenverkiezingen. „St. Franciscus van Assisië." 4» l'rr bPrp fe MUZIEK. De Jahreszeiten", door liet Doops gezind zangkoor. Engelsclie Bibliotheek. Een belangrijke vergadering. Personalia. LANGS DEN WEG. Winkelstuiting op Zondag- HET VOORDEEL VAN Uitgave: Gedempte Oudegracht 88 - Telef. 144. Gift. VAN ONZE RECHTBANK. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. D« abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei Kwartaal 3 25 P m Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tvovcrtentiën 35 ctnfs per regeC Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst ais ingezonden mededeeling: 60 per regel. Vraag- en aanbod-ad- verten tien 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. HET DRIEKONINGENFEEST IN DE EEUWIGE STAD, Het Driekoningenfeest dat in vele landen een volksfeest is geworden, wordt op zeer bij zondere wijze in Rome gevierd in de kerke lijke wereld door groote godsdienstige plech tigheden, en ook door de Romeinsche burgers en vooral door de kinderen. Het is niel Ie verwonderen, zegt Don Guéranger, dat de Ro- meinsche Kerk een bijzondere voorliefde hcefl voor het feest der roeping der Heidenen tot het Christendom. Rome was eenmaal de hoofdstad der heidcnsche wereld en viert op het FViekoniingenfeest of der Veropenbaring hr.re roeping tot het Christendom door de ster, die de Wijzen uit het Oosten lot het licht des Geloofs en de kribbe van Bethlehem riep. Het Driekoningenfeest is te Rome een feest geworden voor klein en groot, een teest gelijk in liet vaderland de Sint Nikolaasdag gevierd wordt. De ..Bcfana" samentrekking van „Epi- fania'' is voor de kinderen een goede oude vrouw geworden die allerlei geschenken brengt, en daarbij 'n oude kous die zich steeds uitrek en zoodoende nooit is gevuld, met suikergoed voor de brave en gehoorzame kinderen. Elk kind te Rome krijgt zijn „Befana," meestal in speelgoed of iets dergelijks, maar er is geen Befana indien er geen gevaarlijke bkkke trom pet bij is, waardoor in die dagen op straat en in de huizen de ooren en de zenuwen der groolen op harde proef worden gesteld. Landgenooten moesten eens op den voor avond van Driekoningen een kijkje gaan ne men op het Novaplein, waar in de tijden der Renaissance tournooien werden gehouden Men houdt het er geen kwartier uit. Langs dc rijen speelgoedkramen, de tenten opgeslagen door suikerbakkers, alles schitlerend verlicht door duizenden gekleurde elecbrisehc lampjes, wan delen duizenden en duizenden menschen en kinderen zich vergenoegend met de uitgestalde waren te bekijken. Maar aan geen jonge Ro mein. daar tegenwoordig, ontbreekt de lange blikken trompet en tiet wordt een concert zoo luidruchtig dat de meest kalme kindervriend dreigt een zenuwtoeval te krijgen of ten min ste een bui van ongeduld heeft als men niet de wijste partij kiest en door een zijstraat tracht le ontkomen. Het oorverdoovend geraas houdt aan gedurende eenige dagen op dit plein en de omliggende straten, terwijl ook in de volks buurten de menschen den géheelen nacht wor den wakker gehouden door '1 eindeloos trom- petgetoeler. Den volgenden dag kan men liet door de Befana gebrachte speelgoed op de slratcn zien liggen, want gelijk (te groolen op straat verblijven en daar als '1 ware leven, zoo brengen de kleinen hun speelgoed op dc straat om er zeif van te genieten en anderen jalocrsch te maken. Arme kinderen krijgen in die dagen hun .Befana" van weldoende vereenigingen, van rijke hoeren en dames. Dit jaar gaf een groot dagblad „II Mondo" de Befana aan duizend arme kinderen, die gedurende een paar dagen elen en drinken, kleeren en speelgoed kregen, bioscoop-voorstellingen, bijwoonden op kosten van het dagblad. Maar ook was liet officieele Romeinsche geschenk, een vervaarlijke blikken toeter, niet vergeten, waarvan in die dagen vijfhonderdduizend stuks te Rome alleen ver kocht worden en waarvan als eeltig goed kan gezegd worden, dat ze nogal spoedig builen gevecht gesteld worden. Gelijk bij het St. Nicolaasfeest in het va derland krijgen ook de grooten bij liet Drie- konigenfeest geschenken van vrienden en ken nissen. De kerkelijke feesten van Driekoningen wor den nergens anders plechtiger gevierd dan te Rome. In de kapel der Propaganda worden ap dien dag H. H. Missen gecelebreerd in de verschillende Oostersche en Grieksche rilus- sen, terwijl leerlingen in den avond een plech tige zitting houden, waar redevoeringen in ilIe alen der wereld worden voorgedragen. Maar liet hoogtepcil der kerkelijke feesten wordt aangetroffen in de kerk van den If. An dreas, naar den stichter Delia Valle genoemd- Een eerbiedwaardig Romeinsch priester, die vroeg of laat wel eens heilig zal verklaard worden, Vincent Pallotti, gestorven in geur van heiligheid in 1850, heeft deze kerkelijke fecsle» daar ingericht. Pallotti wilde door die feesten bizonder de roeping tot 't Christendom der heidenen sieren en verheerlijken en 't alge meen karakter der Katholieke, kerk doen uit komen, ter gelegenheid'van het feest der roe ping der Wijzen uit hel Oosten door een ster. Dc Congregatie der Pallotiners zet nog steeds de feesten, ingericht door liaar stichter, voort. Paus Gregorius XVI gaf ln den tijd zijne lioo- ge goedkeuring aan die feesten die steeds gc heel Rome naar de prachtige Andreaskerk deden stroomen, zoodat ze meieen voor een volksmissie doorgaan. De feesten duren acht dagen, geheel het Oc taaf van Driekoningen. Op den vooravond van het feest worden overal de „avvisi sacri" de gewijde aankondigingen opgehangen, waarin men in pompeuzen slijl, eigen aan de aankon digingen van Rome aan de „Roniani" de op roep richt naar de verschillende aangegeven oefeningen te komen. Vóór 1870 en dc over weldiging van Rome werd er voor die kerke lijke feesten propaganda gemaakt door eenige geestelijken in koorkleed, voorafgegaan van een groot kruis. Deze geestelijken hielden dan stil op de pleinen en spraken tot het volk om liet aan te wakkeren getrouw de predica tion en de andere oefeningen van liet octaaf 11ij te wotien. Dc geheele dag is door de ker kelijke oefeningen ingenomen. Het begint reeds zeer vroeg door de verschillende H.H Missen en liet gezamenlijk bidden van den Rozenkrans, om half zeven is er preek en ze gen met het Allerheiligste, om half negen de plechtige Mis in den Latijnschen ritus, om half tien plechtige Mis of Pontificaal in een der Oostersche of Grieksche ritus en om elf uur preek in een vreemde taal. In den namid dag is er Lol' niet preek door een Kardinaal en des avonds Lof met p'-eek door een Bis schop. Men kan dus onmogelijk alle diensten bijwonen en de kerk loopt steeds leeg en vult zich weer onmiddellijk met andere geloovi- gen. Hel indrukwekkendste zijn wel de Hoog missen in de Oostersche en Grieksche ritus sen, die eiken dag opgedragen worden voor de reusachtige kribbe met beelden tweemaal levensgroot, waaronder de Driekoningen in prachtig en bont Oostersch gewaad met hun ne geschenken, die ze 't Kind op den schoot van Maria aanbieden. Een groole ster in t dak van de kribbe verlicht op schitterende wijze het geheel. Schitterend zijn ook die Ponlifikale Hoogmissen, opgedragen door Pa triarchen en Bisschoppen van Ooslcrschen ri tus. die eiken dag verschilt. De Hoogmis van Vrijdag in het Octaaf werd geheel opgedragen, priesters en assistenten, door zwarte geeste lijken. Eiken dag na hel Oostersch Pontifikaal is er preek in een der voornaamste talen, in het Nedcrlandsch, Duitsch, Fransch, Poolseh,. Engelse]), lersch en Spaanseh, Deze preekeu worden natuurlijk door de landgenooten van den predikant, bijgewoond Mei de Nederland- sche predikatie is men slechts begonnen tij dens den oorlog, toen het Duitsch verbannen was, en nu blijft ze voortbestaan. Reeds voor den oorlog echter hadden Nederlanders bij de Paters Palloltini aanvrage gedaan, dat er ook een Nederlandsche preek zou gehouden wor den. Dc avondoefeningen zijn steeds druk be zocht, daar de voornaamste predikanten van Italië er het woord voeren. In 'I jaar 1848 gebeurde liet, dat Paus Pius IX, destijds nog Paus-Koning, predikte voor de talrijke menig te, die eiken avond als gehoor van den be roemden Pater Ventura de kerk vulde. De Paus besloot als belooning. voor de Gouw op komende gelóovigen zelf de slotpredikaUe te houden. Om het buitengewoon loeslroomen van volk le voorkomen, werd het voornemen des Pausen geheim gehouden en moest aldus een verrassing zijn voor het volk. In den na middag kwam de H. Vader per gewone hof koets aan bij de deur der sacristie der kerk. Aldaar werd Z. H. opgewacht door den rec tor der kerk, Pater Ventura, en den Kardinaal- Vicaris van Z. H. voor de stad Rome. Z. H. begaf zich naar het Priesterkoor der kerk, waar de Paus eenige oogenblikken bad voor het Allerheiligste en dan, vergezeld van den Kardinaal-Vicaris, van den Maggiordoom, van dienstdoende Kamerheren, begaf de Paus zich naar den predikstoel, welke Z. H. beklom. Men kan zicli onmogelijk de verrassing van het volk voorsteilen, toen men de forsche ge stalte van Pius IX in witte loog zag verschij nen. Maar de Paus gaf een toeken tot stil zwijgen en begon te spreken. „Mei amalissi- mi figli", Mijne zeer beminde kinderen, zei de Paus, en predikte dan ongeveer een half uur voor. de aandachtig toeluisterende Ro meinen. Na de preek ging de H. Vader terug naar het priesterkoor en toen werd de Litanie van O. L. Vrouw gezongen en daarna liet Tan tum Ergo. De H. Vader bewierookte liet Al lerheiligste en de Kardinaal-Vicaris gaf den Zegen. In de sacristie onderhield de Paus zich nog met den Eerbiedw. Pallotti en dc andere geestelijken en keerde alsdan ouder geestdrif tig toejuichen der menigte naar zijn paleis op het Quirinaal terug. C1V1S ROMANUS. Het nieuw gekozen bestuurslid gaf daarna een inleidend woord over de propaganda, en uitte den wensch, dal de bond zal groeien en bloeien tot een machtige organisatie. Bij de rondvraag sprak de heer Elligens eeir opwekkend woord ter verkrijging van een vaandel. Door velen werd medewerking toe gezegd. De volgende motie werd aangenomen: „De afd. Haarlem van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor-, en Winkelbedienden, afd. Haarlem, op 17 Januari in vergadering bijeen, betreurt de houding der patroonsorga nisatie ten opzichte van de werktijdregeling kantoorbedienden, spreekt hare afkeuring hier over uit en vraagt het hoofdbestuur stappen te willen doen om den minister van liet on gerijmde hiervan le overtuigen en gaat over tot de orde van den dag. Hierna sluiting op gebruikelijke wijze. J. Wijdoogen, Amsterd. vaart 78rood, boord; W. Kok, NasSauslr. 7 r., bontje; C. Antonissen, Merlunanstraat 11, lees- jjoek; E. J. Lacet, Anloniesteeg 10, cein tuur; de Könnigh, Oranjestraat 128, drijf riem; Dr. Kuenen, Ged. Oude Gracht 105, mes-étuiJ. Boot, Gierstraat 53, hand schoen; Bicsbrouck, de Genesteld raat 4,, hond; J. Sminia, Spaarndam Dijk 95a, dobbermanDe Graaf, Vrouwehekstr. 47, dameslaars; M. v. Gerd.'ngen, Duvenvoor- deslraat 118, manchet met knoop; M. Koelemeijér, Jan Slcenstraat 30, porte feuille; Polder, de Kevstr. 2rood, riem; Bureau van Politie, Smedestraat', schoen tje (wol); II. Kraan, Burgwal 37, slob kous; C. v. Dam, Raamsleeg 23, touw. Sociëteit „Sint Bavo" R. K. Kiesvereeni- ging 8 uur Rederijkers 8 uur Bestuur Metaalbewerkers 8 uur. Ptdronaatsgeboum A. R. K. A. I eestver ga der ing 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, ultgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen. toegankelijk. B. K. Leeszaal en uUleenbibliothcek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10— 121.,, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraal 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur. n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 9—12 uur. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 lot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vereeniqing Bloemhofstraat 1 Bel rekkingbureau voor vrouwen Alle wordagen van 4012, van 2-4 en van 89 uur. De verkiezing voor leden van de Prov. Sla- ten van Noord-Holland is thans definitief vastgesteld op Woensdag 11 April a.s. Gisteravond had in het gebouw SI. Bavo een zeer geanimeerde ledenvergadering plaats van de afd. Haarlem van den Nod. R. K. Bond van Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië". De opkomst was be vredigend. De voorzitter opende de vergade ring met den Chr. groet, en hield een kern achtige toespraak in deze eerste vergadering van het nieuwe jaar. Hij sprak den wensch uit, dat de ledenvergaderingen drukker be zocht mochten worden. Het bestuur heeft ge meend, hieraan mede te moeten werken. Ten einde de vergaderingen aangenaam te maken, zal begonnen worden niet de aanwezigen een verversching aan te bieden, waarmede gis teren werd begonnen en welke handelwijz.e wel in den smaak viel. De notulen werden onder dankzegging ge arresteerd. Voorts deelde de voorzitter de re geling mede van het a.s. jubileum. Do leden die deel wensclien te nemen aan den feest avond moeten zich uiterlijk 20 Januari aan het bestuur hebben opgegeven, die aan het ontbijt en diner deelnemen belioeven zulks niet te doen. Het jhbileum zal opgeluisterd worden door het „Henze-Concert"; zoowel bij do receptie als onder het diner, en op den te houden feestavond, welke plaats zal heb ben in de concertzaal van het café-restaurant „Brmkmann', Tot bestuurslid werd bij acclamatie geko zen, de heer B. Platte, die door den voorzit ter met een pittig woordje werd geïnstalleerd. rr Hierboven geven we een afbeelding der autobus van den nieuwen autobusdienst O ver veen Bloem endaal-Santpoort. Hef krachtige element van de „Jahres zeiten" is gelegen in de eeuwige' blijheid en simpelen eenvoud van Haydn's psychische gesteldheid en de onovertroffen beheersching der toenmalo beperkte vormen. Haydn's optimisme, dat al deze muziek doordringt als een frisscho adem, was on verstoorbaar al had hij een harde jeugd; al was z'n vrouw een xantippe gelijk en al werd hij z'n leven lang geknecht door de „grands seigneurs". Beethoven zou het wel ander-s gedaan heb ben hij die z'n derde symphonie met voeten trad omdat, hij vernam dat Bonaparte (wien de opdracht van het werk gold) de eer van zich zelf plaatste boven de vrij heid der menschen. Men kan weten dat hiermede een omwen teling in do muziek kwam. In dit werk deed Ha.ydn alles vredig en vriendelijk verloopen; do z.g. dramatische schilderingen hebben alle dramatiek verlo ren omdat ze eigenlijk nimmer de impul sieve hevigheid en diepe ontroering ge kend hebben. Maar koren als „Konim, holder Lenz en „Ein Madchen, das auf Ehre hielt" heb ben thans nog een jonge kracht en jeugdige frischheid dat men deze muziek zou willen inademen als geuren van dennan en koele morgenluchten waar deze meester ook zijn natuur mee sterkte. Eulk een muziek hand haaft. zich eeuwen! Het ware voldoende ge weest alleen zulk een koor ten gehoore te brengen, doch dozen avond moest men ook nog; de vele aria's, recitatieven, duetten (te samen 44 in getal) in hun dwaze op eenvolging aanhooron en al werd er gecou peerd men moest toch in den jare 1923 begrijpen dat deze verfoeilijke oratorium- vorm reeds lang heeft afgedaan. Trouwens de meesters van de eerste ora toria (100 jaar vóór Haydu) hadden ge heel andere bedoelingen en zuiverder prin cipes dan die waarvan de latere produc ten het gevolg waren. En indien het werk van Caecini „nuovo musice" over de primi tieve oratoria te ver verwijderd zou zijn, dan kan de muziek der laatste halve eeuw ons wel iets anders zeggen. De uitvoering liep overigens goed van stapel en heer Kerkhoff leidde het geheel naar best vermogen en met toewijding. Mej. Lucae Vos, de sopraan-soliste, maak te o.a,. in het duot ernstige fouten en is, ondanks haar muzikaliteit, nog niet rijp voor een zoo omvangrijke taak. Zij kan zich niet handhaven naast so listen als Louis van Tulder of Jo3. de Klerk die andermaal oen bewijs gaven van hun voortreffelijke eigenschappen welke ge noegzaam bekend zijn. MARINES MONNIKENDAM- Men schrijft ons: Met ingang van 1 Januari 1923 is eenc samenwerking tot stand gekomen tusschen de in 1916 te Amsterdam opgerichte „En glish Association in Holland." De Biblio theek is gevestigd Keizersgracht 471, en bevat' een kerncollectie op het gebied der moderne Engelsche, Icrsche en Amerikaan- sche literatuur, zoowel bclettrie, dichtkunst en critiek, als literatuurgeschiedenis. Door de thans aangegane overeenkomst is het gebruik der Bibliotheek voor leden der English Association zeer vergemakkelijkt. Ook buiten Amsterdam worden boeken in bruikleen toegezonden. Wij wekken alle R.K. kiezers en kiezeressen maar vooral alle leden der R.K. Kicsvereeni- ging, warm op de belangrijke vergadering der R.K. Kiesvereeniging, die morgenavond in SI. Bavo gehouden wordt, bij te wonen. Hel belooft een zeer interessante vergade ring te worden en niet onwaarschijnlijk zal aan de aanwezigen eenige malen worden ge vraagd daadwerkelijk van hun invloed te doen blijken door hun slem uit te brengen. Wij wij zen b.V. op de behandeling der motie van Cra- nenburgh, die liet geheele wezen van onze kies vereeniging kan raken. Het is van belang dat iedereen, die daaromtrenf een denkbeeld ten beste.kan geven, dat ook doet. Dat kan van invloed zijn niet alleen voor ons R.K. Politiek leven in Haarlem, maar ook voor dat van het ganscke land. Verder is er stemming over de groslijst va li candidaten voor de Prov. Staten, en siaal een causerie op 't programma van den lieer Mr. J. B. Romans over de politiek van de Provincie. Wie geen vreemdeling is in de zaken van ons vereenigingsleven, kan weten dat de ver gadering der R.K. KiesvereenigSng morgen avond zeer interessant en belangrijk kan wor den. Een goede opkomst van alle leden is daarom gewenseht. Voor het examen Engelsche Handelscor respondentie is geslaagd de heer J, Bran don, alhier. Tramtarigmen. Met verheugenis konden we eenige weken geleden kennis nemen van de door de trammaatschappijen aargekon rig'e tarieven- verlaging op de verschillende lijnen. Abon nementen en tien ritten kaarten zouden 20 percent verlaagd worden. In dezen tij 1 van malaise een niet onwelkome maatregel. Doch voor wat de stadslijnon betreft, heb ben we ons met een dooie musch blij gemaakt. l)e tarieven daarvoor zij'n niet ver anderd. Of dit nu wel heelomaal strookt met do zoo grootsch aangekondigde tarie- venverlaging willen we hier niet verder nagaan. Misschien doet zich binnenkort daartoe nog wel eens de gelegenheid voor. We willen alleen maar eens heel even de vraag opwerpen, of het niet verstandiger zou geweest zijn, ook de tarieven voor de stadslijnen te verlagen. Zou niet, een groo- ter passagiersvervoer daarvan het gevolg kunnen zijn In Rotterdam is 1 December 1921 het tnunt ar iet' van 1 '2ft op 10 cents gebracht en dus ook met 20 pOt. verlaagd. Volgens statistische berekening daalden de traiuont- vangslten over do eerste 9 maanden van 1921 met slechte 5 pOt. Het passagiers vervoer nam met ruim 14 pOt, toe. In liet verslag der Rott. trammijl werd gezegd dat verwacht mag worden, dat spoedig de op brengst van voor do vorlaging der tarieven zou zijn bereikt. Tengevolge van de tarievenverlaging neemt in Rotterdam dus het passagiersvervoer dooi de tram toe. Is hot dan te stout, eenzelfde gevolg ook hiér te mogen verwachten Dat geloovon we niet. En zou 't meerdere vervoer niet voldoende compensatie zijn voor het verlaagde tarief? Een gevaarlijke proef neming lijkt hot ons niet. En de traimnaat- schappijen èn do reizigers zonden bij een verlaging der tarieven op de stadslijnen gebaat zijn. Meer dan bjj do thans inge voerde vermindering, welke ten slotte niet veel om het ljjf heeft Een abound vraagt onder „Datni aatjes" plaatsing van volgend ingezonden sink. Naar aanleiding van het ingezonden sluk van onzen HoogEerw. Heer De ken verzoek ik u beleefd onderstaand, omtrent Zondagsluiling te willen plaat sen. Wat is liet geval? De Woningbouwvereeniging „St. Bavo" heefL in liet door baar gebouwde com plex 7 winkels, waarvan er des Zon dags 5 verkoopen: melkboer, bakker, vischwinkel, groentemnan en sigarenzaak Nu zou ik daarover zwijgen, als ieder in zijn eigen branche bleef, doch men maakt ook nog misbruik van bet niet verkoopen door anderen. De geopende zaken verkoopen ook kruidenierswaren en wat daarbij behoort. Wij zijn den laatsten tijd f 100 totl f 150 per week in omzet achteruitge gaan, omdat de zooeven genoemde win kels die Zondags verkoopen en zich niet houden 'aan de afspraak en de verplich ting, dat ieder alleen die artikelen ver koopen welke passen in zijn branche. Het bestuur van de woningbouw ver eeniging laat dit oogluikend toe. Als de ze toestand zoo blijft voortduren, dan worden wij ook verplicht des Zondags le verkoopen. Mijnbeer de Redacteur, lret is te ho pen, dat de bewoners van het Bavo- dorp voortaan niet meer koopen op Zon dag. Dat strekt maar tot ergernis. En daarenboven is dat toch niet noodig. Er is in de week gelegenheid genoeg voor bet doen van inkoopen. .U, Mijnbeer de Redacteur, dankend voor dc verleende plaatsruimte, N.N. Dit ingezonden schrijven hebben wij ter lezing gegeven aan den heer Donsen, voorzitter van dc Woningbouw vereeni ging „Sint Bavo" die ons mededeelde, dat er een bepaling is, dat elke winkelier in bet Bavo-dorp zicll tot zijn branche moet beperken. Als ieder zich nu maar hieraan hield, dan zou dc geheele kwestie opgelost zijn. Er zijn er echter slechts twee in 't Bavo- dorp, die zich niet aan deze overtreding schuldig maken, n.l. een sigarenzaak eii een vleeseliwinkel. De andere winkels houden zich niet aan de bepaling. Op de vraag of bet Bestuur der Wonmg- bouw-vereeniging „SI. Bavo" bier niets aan kan doen, antwoordde de beer Don sen, dat de Katholieken vau dezen toe stond zelf de schuldigen zijn. immers, bet publiek vraagt er zelf om, doch als men des. Zondags niets koopt, dan znl men vanzelf de winkels wel sluiten. Als bet een Zondag in de week is, werkt men niet in de fabriek enz.., maar thuis begint men schoenen te lappen, kippen hokken te timmeren, enz. enz. Met dergelijke klachten kunnen dc be woners bij bet bestuur terecht, dat' die klachten dan zal onderzoeken. Wil men aan bovenstaande feiten een einde ma ken, dan is dit dc juiste weg. Vim geachte zijde wordt dc strekking aangevochten van het „Damiaatje" in het nummer der „N. II. Crt." van 17 Jan. Hoewel in dat „Damiaatje" de meening werd weergegeven van een, naar onze meening, bevoegd zegsman, laten wij ook gaarne een tegenovergestelde meening lot haar recht komen. Wij geven haar bier weer. Allereerst echter een rectificatie. Wij spraken van ecu veilinggebouw, dat te Hillegom zou worden geslicht cn waar- ,oor de gemeente Ilillegom een tegemoet koming boeit toegezegd. Het betreft' ech ter niet de stichting van een veiling#*! boiiw, maar de stichting van een beurs gebouw, met kantoren voor de Alge- in eenc Vereeniging voor Bloembollencul tuur en den Bond v. Blocmbollenbanrf.M laren en misschien ook van dc Kweekers- vereeniging. De Algcmeene Vereeniging voor Bloem1* böllenculluur heelt hare kantoren and bet Plein, le Haarlem, terwijl de Bond van Bloembollcnhandelaren twee buizen voor bare kantoren gebruikt in dc Wil- helminustraat en de Kweekersvereeuigmg bare kantoor te Voorbout heeft. Nu is bel Hillegom en een zeer krach tige groep handelaren te doen om do zetels van deze vereenigingen met da daaraan verbonden beurs en bloemenkeu- riiigen naar Hillegom te verplaatsen., i Wat' nu de zaak zelf betreft, was onze zegsman-, wiens meening wij gisteren ver tolkten, van oordeel, dat een goed inge richt veilinggebouw te Haarlem een sterk nadeeligen invloed zou uitoefenen op de exploitatie van het eventueel te Hillo- gom te stichten gebouw, j Hij dacht daarbij ook waarschijnlijk, zonder bet direct le zeggen, dat de tlui- nen van Krelage, aan den Kleinen Hout weg, groote mogelijkheden bieden ook voor de stichting van een beursgebouw j met kantoren der vereenigingen enz. als eenmaal daar een veilinggebouw staat. 1-Iet moet en zat immers bet bestuur van hét Haarlemscbe Veilinggebouw ook ben offer waard zijn, indien het vlak i naast zijn veiling, het beursgebouw met kantoren der verschillende vereenigingen kan krijgen. De geachte zijde, die wij lieden aan het woord laten, is echter van meening, dat de aankoop van de .gebouwen van de firma Krelage met deze zaak niets te maken heeft en een geheel op zich zelf staande vereeniging is, en op de keuze, waar dc verschillende vereenigingen him zetels zullen vestigen, niet den minsten invloed kan uitoefenen. Er moet niet uit het oog worden ver foren, dat er te Lisse reeds een groot veilinggebouw bestaat, zegt hij, wat ruim zesmaal zoo groot is dan het nu door de Coöperatieve Groenteveiling aangekochte gebouw, waar de omzet verscheidene ma len grooter is dan van de veiling te Haar lem cn ook zonder twijfel zooveel groo ter zal blijven, dat ook steeds gebleken is dat de producten steeds het beste ver kocht worden het dichtst bij de plaats van voortbrenging, dus dat de veiling te Haarlem in hoofdzaak zal dienen voor verkoop van producten om Haarlem ge kweekt, en weinig of geen bollen ten verkoop zullen krijgen uit verafgelegen plaatsen als Enkhuizen, Beverwijk, Liss.', Katwijk, enz. De inzender merkt op, dat een an dere opvatting wellicht van invloed zou kunnen zijn op de houding van liet ge meentebestuur van Haarlem. Inzender is een voorstander er van dat de zetejls der verschillende vereenigingen le Haarlem gevestigd blijven, maar, zegt hij, als m n dat wil bereiken, moet de gemeen'o Haarlem werkelijk een beetje meer h e- schietclijk zijn. dan zij tot nog toe w is en niet zooals bet vorig jaar een te hoc m buur vragen voor de zaal der Ycreenigi 1 en nog lastige voorwaarden stellen, zoa dat bet bijna onmogelijk wordt voor de Vereeniging in Haarlem te blijven en de drang naar een grool eigen gebouw sterk naar voren doet treden. jnzender voegt er aan toe: Waarlijk, de beurs met de zetels der twee veree: i- gingen brengt tamelijk veel drukte in de stad en is van groot belang voor Haar lem s neringdoenden. Het is van belang, dat Haarlem niet in slaap geraakt. (in Oranje-omslag) ia, dat het zijn gegevens put nit oificieelc opgaven, dat in een uitvoerig gedeelte verschillende wetenswaardigheden betreffend* Haarlem en Om streken staan vermeld; dat de prijs intusschen niet hooger is dan het bedrag, waarvoor men tot dusver alleen een adresboek van Haarlem kan verkrijgen, n.l 16— per exemplaar. Let op adres en telefoonnummer Door dc Koningin-Moeder is een belang rijke gift aan het Diaconessenhuis geschon ken. (Zitting van heden.) Heling. Een koopman uit Haarlem stond terecht wegens heling. Bckl. werd ervan beschuldigd, gedurende den tijd van 23 December 1921. lof 23 Oc tober 1922 rood koperdraad, van diefstal af komstig, gekocht te hebben. Door den verdediger, Mr. B. M. Cohen 1c Amsterdam, waren verscheidene getuigen a décharge gedagvaard, die onverdeeld gunstige getuigenissen voor beklaagde en tegen de ge tuigen a charge aflegden. De Officier, Mr. v. Everdingen, eischte, daar hij meende, dat bekl. weten moest, dat dit telefoondraad van diefstal afkomstig zijn moest, een gevangenisstraf van f> maanden Mr. Cohen bestreed scherp deze mecuing met de getuigenissen ft décharge en met ar gumenten, ontleend aan de juris prudentie van den floogen Raad der laatste jaren, cn pleitte vrijspraak, of tenminste onlslag van rechtsvervolging. Uitspraak Donderdag 1 Februari. Inbraak. D. H. M., zonder vaste woonplaats, gede tineerd, werd beschuldigd op of omstreeks 18 December door liet stuk sfoolen der rui len eener serre in een villa van den lieer 11. H. Cremer aan het Kenaupark te zijn ge drongen, en daar een haardkachel, kachel platen, schoorsteenbussen, enz. gereed gezet Ie hebben om deze mede te nemen, waarbij hij door een rechercheur werd overvallen. De Officier eischt tegen bekl., die Teeds 9 malen veroordeeld werd, tezamen tot 6 jaar, een jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. Uitspraak Donderdag 1 Februari. Barometerstand 778. Stilstond. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Januari. Hoogste Barometerstand 776.3 m.M. te St, Ma thieu. Laagste Barometerstand 730.4 m.M. 6) Reykjavik, Verwachting van den avond van 48 lot den avond van 19 Januari: Aanvankelijk zwakke veranderlijke, latcfl Noordelijke lot Westelijken w-ind, meest zwapjf bewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde Henii [leratuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1