KATHOLIEKEN BRONSTEÉ'S YOGHURT /hei ïr«r^a 1 vo£xr„d sis is s jsss s iss sss d'Htxir sfve:„5t? u.r"pS,%«{^ js is is j»® jg» is SS «SS IS is IS Ko m97 K A J Kcycr'alLer en C !S S IS mu S X X TOONEEL. Gebruikt op Vastendagen als toespijs DMSMEN. laatste nieuws. rCrJ'l DHn A if 12479 12488 12880 12582 12583 12521 12518 LOHENGRIN. Voor een uitverkochte zaal gis teren avond in den Stadsschouwburg een uitvoering plaats van Lohengrin, ro mantische opera in drie bedrijven van Richard Wagner. Gedurende den oorlog waren in Parijs de Wagner-opera's van de programma's voor goed verdwenen. Maar nauwelijks een jaar na het sluiten van den vrede werd weer geregeld Wagner-muziek ten gehoore gebracht, wat wel een bewijs is voor de superioriteit van deze com posities en tevens bewijst hoe er verlan gens zijn in casu naar kunstgenot die uitreiken boven den felsten haat. Was het dan wonder, dat Woensdag avond de nationale opera speelde voor een tjokvolle zaal en een enthousiast publiek, dat door Wagner-opvoeringen niet verwend wordtt Lohengrin, de zoon van Percival, is de sage van den Zwanenridder, die door een goddelijke bestiering naar Elsa, hertogin van Brabant, wordt gezonden, als beschermer tegen Telramund. Na haar tegenstander verslagen te hebben, huwt hij met Elsa. Als zij dan bij her haling aandringt zijn afkomst te verra den, belooft hij aan haar wensch te vol doen, op straffe evenwel haar te moeten verlaten. Dan vertoont zich weer de zwaan, waarmede hij is gekomen en onder groote droefheid neemt hij af scheid Wan haar, teruggeroepen door den Graal. Vóór zijn afscheid geeft hij haar ha ren broeder terug. Op het gebed van Lohengrin verschijnt de witte graalsduif en als de zwaan is ondergedoken, leidt hij een schoonen jongeling naar Elsa, den verloren broeder Godfried, die hertog van Brabant zal worden. Ascetische kuischheid, vluchtige zoo wel als trouwe, platonische liefde, won derlijke avonturen, minnelijke teeder- heid, ridderlijke dapperheid, romantisch zwerven boeien in deze Germaansche sagen de verbeelding van den hoorder. Om deze Lohengrin-sage heeft Wagner zijn opera opgebouwd. Al dadelijk bij de ouverture is vast te stellen, dat de orkestleiding (Rudolf Tissor) in goede handen is, terwijl de regie van Jan Heijthekker verzorgd was, wat niet van alle Lohengrin-opvoeringen, welke wij elders zagen, "kan gezegd wor den. Otto Wolf, le tenor van de opera te Miinchen, die den tekst in het Duitsch zong, zonder dat daardoor het samenspel werd geschaad, was een Lohengrin, wiens gaaf en gedragen geluid weldadig aan deed. Telramund (Richard van Helvoirt Pel) en de Koning (Corns. Bronsgeest) vorm den met Lohengrin een waardig trio. Mevr. Poolman-Meisner (Ortrud), wier geluid nog steeds een bekoring voor het oor is, was van een prachtige, dramati sche kracht, terwijl mejuffr. Marie Lit- tef jn de rol van Elsa door zang en spel voldeed. Een Lohengrin-opvoering, die ons nog lang zal heugen. Sara Burgerhart. Een mooie opdracht. De a.s. Prov. Statenverkiezingen. Een nieuw gebouw. Jubileum. Englisch Association In Holland. Besmettelijke ziekten. De Schoolgeldregeling voor het Middelbaar Onderwijs, BILJ&RTE». INGEZONDE MEDEDEELINGEN k 60 CENT PER REGEL. p. Ij 2 L.fl. 25 ets. p. Ij 4 L.fl. 15 cis. N.V. Boerderij Bronsteé Heemstede. TELEFOON 28055. D.E.S. 80 80 80 80 80 400 Schoten 23 64 28 47 54 EURGERLIJKE STAND. R.-K. Universiteit. Maatregelen tot steun der Industrie, De bezetting van de Roer. Het Fransche standpunt. UIT DEN OMTREK. SCHOTEN (Dorp). SANTPOORT. HILLEGOM. IJMUIDEN. UITGEEST. WARMOND. 203 859 306 906 172S 2269 2913 4030 £339 6107 7135 7957 Prüzen van f 70: 627 690 765 1136 1203 1323 1849 1863 1885 2437 2602 2790 2968 4207 5365 6152 7563 8024 2986 4400 5441 6170 7620 8051 3059 4445 5747 6304 7682 8534 VVMBtf'- 808 811' 1353 1406 1905 1908 2794 2321 3575 3766 4452 4876 5793 5S04 6620 6823 7743 8604 7782 8608 8894 9457 9579 9697 9791 9963 10244 SCHOTEM 2955 3131 3929 4253 44711 4839 5ML 5455 5854 6169 6414 ^774 7140 73751 7630 79371 8471! 9056 9227 9443 9T13 9917 St BAVO 10194 10337 10486 10604 10699 10701 10710 'VYordt vervolgd), Maan 'ag 22 Januari, aanvang acht uur, geeft de ivon. Ver. „Het Nederlandsch i'ooneel" Directeur Dr. Willem Royaards in den Stalsschouwturg te Haarlem een •nke'e opvoering van Sara Burgerhart, blij - -pel in 4 bedrijven, bewerkt door Mejui- 'rouw J. Pabst naar den roman van Bet'e Wolff en Aagje Deken. In dit stuk tre den op, de dan'es Emma Morel, Julia Cuy- .ers, Sophie de Vries, Antoinette Sohns, lina Bu .orman, Enny de Let uwe, Marie lamel, Eveir.e van Beem en de heeren .ex Hoek, Louis van Gasteren, Jacques su e, C om-ge Yerenet Heari -ereus, Muu- rits' Parser. Jan Wensma en Rien van noppen. De regie is in handen van Louis van Gasteren. Costumes van de firma Mulder te Utre.hi. De roomscii-i.atho.ieken te Dent hebben bijna 12.000 bijeengebracht voor de stich ting van een H. Hart-monument. Aan de firma Maas Zn. te Haarlem is opdracht gegeven, het beeld te maken. Het zal in brons worden uitgevoerd, ongeveer 2.75 M. hoog zijn en Christus voorstellen. Het zal verrijzen op een voetstuk, olgens teeke- ning van den architect Van Rossum, ter hoogte van 3 M., opgebouwd in gekleurde tegels uit de fabriek De Porceleijne Fles van Joost 't Hoofd en Labouchere te Delft. De plaats, waar het monument zal komen, is nog niet vastgesteld. In den kieskring Helder (statenuring Hel der-Hoorn-Zaandam) is voor de Chr. Hist. Unie de volgende lijst opgemaakt: 1. W. J, Kernkamp, Edam; 2. J. Kroonenburg, St. Pancras; 3. R. Bets, Zaandijk; 4. ,J, Ringers, Alkmaar; 5. G. P. de Vos, Enkhuizen; 6. J. C. S. Schokking, Helder; 7 G. P. Metzelaar, Hoorn; 8. P. Visser, Marken; 9. H. de Bruin, Purmerend; 10 S. Schuit, Zaandam, Hedenmiddag 3 uur werd het nieuwe Wijkhuis van de Nederd. Herv. Gemeente in de Leidschestraat 20, geopend. Woensdag 31 Januari bestaat de zaak van de N.V. Wed. Oosten en Zoon's Tapijt en Beddenhandel, Anegang 24, 70 jaar. Ter gelegenheid daarvan organiseert zij een jubileumweek, voor welke bijzonderheden wij naar de in dit nummer voorkomende adverentie verwijzen, Men schrijft ons: Woensdag 24 Januari a.s. zal voor de leden der Haarlemsche afdeeling van boven genoemde vereeniging eene lezing worden gehouden door den heer A. H. Blake, M. A Fellow of the Royal Historical and Geogra phical Societies over het onderwerp: Lon don in de dagen van Pepys. „Samuel Pepys (Spreek uit Peps) is de auteur van het beroemde Dagboek, waarin de gebeurtenissen der felbewogen jaren lus schen 16601669, het leven aan het hof van Karei II, de tweede oorlog met Holland, de Groote Pest en de brand die in 1666 het grootste deel van Londen in de asch legde leschreven worden door een ooggetuige, en le schrijver tevens al zijn persoonlijke rederwaardigheden en gevoelens blootlegt net een openhartigheid die verklaard wordt ioor het feit, dat het Dagboek, in stenogra fie gesteld, niet voor publicatie bestemd was. Het is dan ook eerst omstreeks 1825 ontcijferd en gedeeltelijk uitgegeven De Groote Brand van Londen was een keerpunt in de geschiedenis en de architec tuur der oude stad, daar het Londen der Middeleeuwen er grootendeels door ver dween. De heer Blake is een grondig kenner van historisch Londen, dat hij, voor zoover nog bestaande, met de camera in beeld heeft gebracht. Tezamen met Dr. Ernest Ba ker is hij bezig aan de bewerking van een nieuwe uitgave van Pepy's Diary. Gedurende de week van 7 tot en met 13 Januari kwamen in de navolgende ge meenten gevallen van besmettelijke ziek ten vqor: Bloemendaal 1 van roodvonk: Haarlem 2 van roodvonk en 7 van diphtheritis: Zaandam 1 van roodvonk; Zand voort 1 van diphtheritis; Lisse 1 vanr oodvonk. Men schrijft ons uit Schoten: Door de belanghebbenden bii de school - geldregeling bii: het Middelbaar Onderwijs te Haarlem, voor leerlingen te Schoten, is de vorige week op een gehouden verga dering besloten door één of meer aange- slagenen met een schoolgeld van f 300 aan den Gemeente-ontvanger te Haarlem, een zoodanig bedrag ter betaling aan te bieden als verschuldigd is voor Haarlem sche ingezetenen. Naar wii vernemen heeft tenminste een vijftal belanghebbenden aan dit besluit ge volg gegeven en zijn de aangeboden be dragen zonder bezwaar door genoemden ont vanger in betaling genomen. In afwachting van de maatregelen door het gemeentebes tuur te Schoten ten do ie te nemen, acht men dit voorhands 'n goede oplossing en wordt ieder, wien zulks aan gaat aangeraden dezelfde gedragslijn te volgen. BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTR Klasse D. D.E.S.—SCHOTEN. Woensdagavond heeft in lokaal „Mono polo" de ^wedstrijd in klasse D plaats! gehad tusschen D.E.S. en Schoten, De no. 1 van Schoten gaf nog een beetje partij. De overige Schotenaren verloren allen met sprekende cijfers. D.E.S. heeft thans haar 7e overwinning behaald en is nog steeds ongesjlagen. De totaal-uit slag is: rikaansche regeering ten opzichte van de bezetting van 't Roergebied zou hebben kenbaar gemaakt. Hugues zou met eenige reserve hebben gesproken over de mate- riecele voordeeelen van deze bezetting, doch zou er aan toegevoegd hebben, dat Frankrijk in ieder geval gerechtigd is tot deze bezetting. 216 Woensdagavond 8 uur kwam de R. K. Dam club „Gezellig Samenzijn" uil Hillegom naar Haarlem om een vriendschappelijken wedstrijd te spelen tegen het eerste tiental van de R. K. Damclub „St. Joseph" in liet gebouw dier St. Jozefgezellenvereeniging van de Spaarne-pa- rochie aan de Koningsteinstraat. Daar de thuisclub met niet minder dan 3 invallers uitkwam, was het te voorzien, dat de puntjes mee naar Hiilegom zouden gaan en St. Joseph,' heeft dan ook een gevoelige ne derlaag geleden. De gedetailleerde uitslag is als volgt: „St. Joseph" „Gi'z. Samenzijn" 1 L. v. KeselTh. Schouten 02 2 J. van MusscherA. H. v. d. Geest 02 3 D. RuinpTh. v. d. Ven 2 4 H. BuinpJ. v. d. Loo Jz. 02 5 G. ClileurJ. J. v. d. Loo Jcz. 02 ti J. Ba lmP. v d. Mcij 02 J. BierlxiomVV. Weijers 02 8 H. Svveerls—P. Weijers 02 9 G. J. RoelandJ. Jenje 20 10 Th. ToornendL. A. Pielors 11 Totaal 515 De uitslag bewijst dat G. S. een jonge ver eeniging is, waarin zich vele goede spelers bevinden. Het is dan ook te hopen, dat, al mag hei dan niet de aanstaande competitie zijn toch in ieder geval de daaropvolgende, wij G. S. als lid \an den Ned. R. K. Dambond in een competitie-wedstrijd kunnen ontmoe ten. Ondeitrouwo: 18 dan., o. W. nausma en J. C. v. d. Loo. H. A. Bank en J. M. Scheelings. L. Cleuskens en J. W. Krikke S. P. Huizinga en M. v. d. Berg. P. J. Jordan en M. Jansen. A. G. P. v, Eeden en C. Adelaar, Getrouwd: 18 Jan., G. J, Kops en A. M H. Dekker, J. Steenman en J. v. Gronin gen. P. J. Blesgraaf en J. Romijn. J. v. Bottenburg en M. C. C. C. Gerres. J, C. Bakker en M. A. v. Vliet. P. v. Putten en C. Broekmeijer. Geboren: 14 Jan., zoon van M. F. A. Grummels-Dalessi (de laatste opgave her plaatst wegens misstelling). 16 Jan., d. van J. D. v. Zonneveld-v. Gaaien. z. van D. Rijbroek-Landman. z. van M. F. L. Rootlieb-Schimmel. 17 Jan., d. van C. P. v. d. Graaf-Gesink. 18 Jan., d. van A. Hoffies-Rouw. Overleden: 16 Jan., G. Groeneveld-Bos 49 j., Amsterdamstraat. 17 Jan., W. Kok, 84 j., Generaal de Wetstraat. A. M., 4 mnd., d. v. J. P. Kol, Kamperlaan. A, E. F. Grippeling, 68 Hazepaterslaan. De voorbereiding van de R. K. Universiteit is thans zoover gevorderd, dat deze maand daarover een communiqué aan de katholieke pers zal worden verstrekt. In verband met den staat van voorbereiding zal den 27en Januari te Utrecht een vergade ring plaats hebben van de leden der Dioce sane Comité's van de St. Radboudstichting. „Tijd". Men seint ons uit Den Haag: Naar wij vernemen, is het onderzoek, dat de Regeering haar maatregelen instelt tot steun der industrie, voor een gedeelte afge loopen. Binnen korten tijd zal blijken, welke besluiten ten deze zullen worden genomen Italië gaat meedoen? PARIJS, 18 Jan. De correspondent van het Journal te Dusseldorf meent te weten dat Italië bereid zou zijn, in grooteren om vang aan de dwangmaatregelen tegen Duitschland deel te nemen dan tot nu toe De Italiaansche vertegenwoordiger in de intergeallieerde commissie voor het Rijn land, zou den Hoogen Commissaris, van uit breiding van zijn bevoegdheden in kennis hebben gesteld. Naar verluidt zou Italië van plan zijn daad werkelijk aan de' bezetting van den Linker- Rijnoever deel nemen. PARIJS, 18 Jan. De Matin meldt, dat secretaris Hugues, dezer dagen den Fran- schen gezant het standpunnt der Ame- Woensdag had ten huize van den Café houder Stals wéder een vogélschietwedstrijd plaats. Niet minder dan een 18-tal schutters namen aan den wedstrijd deel. Na menig goed gemikt schot werden de prijzen gewon nen door: le Vogel: D. Been, Lisserbroek, borst; A. v. d .Veck, Lisserbroek, vlag; J. v. Leeuwen, Lisserbroek, vleugel en staart; G. Hogendijk, Haarlemmermeer, kop. 2e Vogel: J. Duivenvoorde, Noordwijker- hout, borst; J. Halfschepel, Lisse, vlag. 3e Vogel: J. Bonarius, Velsen, borst; P. Nulkus, Noordwijkerhout, staart; G. Hogen dijk, Haarlemermeer, kop en vlag; J. Met- man, Vijfhuizen, vleugel; J. Halfschepel, Lis se, vleugel. 4e Vogel: J. Hogervorst, Noordwijkerhout, borst en vleugel; J. de Bruijn, Lisserbroek, vlag en vleugel; A. Nijnhout, Lisserbroek, vleugel en staart; D. Been, Lisse, kop. 5e Vogel: J. Zijlman, Lisse, borst; D. Been Lises staart; J. Halfschepel, Lisse, vleugel; W .v. d. Berg, Baant, kop; J. Bonarius, Vel sen, vleugel. Dé ffoiï&én bruiloft i)an dan heer Cremer. Zooals wij reeds eerder meldden, vier den de oud-gezant en exminister J. T. Cre mer en mevr. Orenier-—Hogan, hun gouden huwelijksfeest, 's Morgens vroeg, tusschen acht uur en half negen bracht het fanfa rekorps „Wilhelmina" onder leiding van zijn directeur, den heer Reinier van 't Hof, het gouden echtpaar een serenade, waarbij o.m. een lied uit Valerius' „Gedenckklanck" werd uitgevoerd. 's Middags om 2 uur hielden de heer en mevr. öremer receptie. Van dien tijd af was het een gedurig komen en gaan van auto's en equipages. De receptie werd door ongeveer 300 per sonen bezocht, onder wie de Commissaris der Koningin, jhr mr„ dr. A. Röell en mevr. Röell; verder verschenen ter receptie tal van bekende personen uit de kringen van handel en nijverheid, benevens vertegenwoor digers van maatschappijen, waarin de heer Oremer werkzaam is. Meer dan 60 schitterende bloemstukken werden nog gezonden benevens tal van ge schenken. Ook van den Sultan van Deli- Langkat en van den erfopvolger van Deli waren blijken van belangstelling ingekomen. In den loop van dsn dag kwamen verder tal van telegrammen, brieven en kaartjes van gelukwensch in, waaronder telegram men van de Koningin ,de Koningin Moeder en van den Prins dar Nederlanden. Gisteren bood het gouden echtpaar een intiem diner aan, waaraan slechts aanzaten familieleden en eenige dar meest intieme kennissen. Het muzikale gedeelte was toe vertrouwd aan hst symphonie-orkest „Cae- cilia", directeur de heer A. Pusch. Heden is het feest voor personeel en pachters. Voor den ingang van het buiten verblijf was een eerepoort opgericht. Uiislag stemming. De uitslag der stem ming voor no. 1 der groslijst voor candida- ten der Provinciale Staten in den kieskring Leiden is voor hier als volgt: Uitgebracht 532 stemmen, van onwaarde 6. Van de gel dige stemmen verkreeg de heer C. J. L. van der Meer er 438, Balvers 72, Alkemade 5, Bader 2, De Boer 1, Stadhouder 1, Warmer dam 1, en Wesseling 1 stem. Bestuur. Tot bestuursleden der Zondag al hier opgerichte St. Joseph-gezellenvereeni- ging zijn gekozen de heeren C. M. de Moov, voorzitter, A. Stassen, secretaris; J. Brouwer Penningm.; C. Zwaneveld en Jac. Steenvoor den, alg. secr. Voor jaar. Men is reeds op de tuinen druk bezig de bloembollenvetden van het eerste dek te ontdoen. Dat is wel heel bijzonder vroeg, doch het niet winteren maakt den maatregel noodig. Als de teekenen niet be driegen zullen we dit jaar ondanks het vroe ge Paaschfeest loch met die feestdagen alles in bloei zien. Onze Waterleiding. Omtrent het waterlei- dingspian vernemen wij, dat noch bij Hille gom, noch bij de deelnemende gemeenten Lisse en Sassenheim bezwaren zijn gerezen tegen de aansluiting van Warmond en dat de concept-overeenkomst voorloopig is goedge keurd. Hillegom zal aan de drie gemeenten water afstaan voor den kostprijs en het wa ter aan de andere gemeenten tot bijna aan de grens leveren. Het buizennel in elke ge meente komt in haar geheel voor rekening van die gemeente, evenals het distribueeren voor rekening van de afnemers komt, waar door de gelegenheid voor iedere gemeente er is om zoo vlug te werken als ze zelf wenscht. Uit ieder der drie andere gemeente raden zal één lid worden aangewezen om zitting te 'nemen in de commissie van advies te Hillegom. Behalve een zeer goede samen werking is ook idle medewerking van Ged. Stalen toegezegd. Alleen Hiliegom heeft officieel, dus in open bare zitting besloten voor het contract. De andere gemeenten moeien dat nog doen, maar eensgezindheid over de hoofdlijnen bestaat er. Als er door de andere gemeenten iels anders mocht verlangd worden, zou dat op onderdee- len neerkomen. De N. Z. H. T. M. De Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg Maatschappij heeft het plan tusschen Heemslede en Hillegom een locaal- dienst in le stellen; er wordt dan op dit tra ject om de 35 minuten gereden en wel van 's morgens tot 's avonds. Een paar van deze locaaltreinen gaan in den morgen en in den avond door tot Lisse. Het ligt in de bedoe ling 1 Februari dezen dienst te laten aan vangen. Daarmede zal de tram tegemoet ko men aan den wcnsch naar een drukken dienst Nu nog de electrifieatiet Viatchenj solwol. In het gebouw der Viaschorijschool heeft de heer I. S. Pigee Jr., directeur der scheepswerf ,,'s Lands Welvaren" te Vlaajrdingen Dinsdagmiddag een lezing gehouden over „Het visschera- vaartuig van zijn oorsprong tot hoden". Onder de aanwezigen waren de heer E. J. H. Schneiders, directeur der Rijksvis- schershaven, de heer J. Carst, haven meester, de heer J. D. Heiikoop, halchef der Rijksvischhallen, ook een lid der di rectie van de V.E.M. de grootste reede- rii. De directeur der Visscherijschool, de heer G. Duyckinck Sander, constateerde tot zijn leedwezen, de weinige belangstel ling der reeders. Waar de heer Figee ook zou spreken en toelichten het snurrevaartschip, had men gedacht dat hiervoor meer belangstelling zou zijn bij de reeders, vooral in dezen minder gunstigen tijd. De heer Figee werd met aandacht door de aanwezigen gevolgd. Hii yvees er op dat de exploitatiekosten van de z.g. snur- revaarders gering zijn en lang niet zoo hoog als die van de stoomtrawlers. In De nemarken zijn reeds 1700 van deze vaar tuigen in gebruik. Spr. heeft zelf een nieuw type van een snurrevaarder ontwor pen en' op stapel gezet. De eerste bestel ling van een Rotterdamsche firma is reeds ingekomen. De interessante lezing werd door vele lichtbeelden verduidelijkt. De directeur Zegde den heer Figee hartelijk dank voor ziin bereidwilligheid. De tweede lezing van Dr. J. Metzelaar zal Donderdag 25 dezer plaats hebben. De Hanze. Dinsdag 16 Jan. vierde onze Hanzeafd. Uitgeest en omstreken haar 10-jarig bestaan. Het feest werd des morgens met een gezongen H. Mis begonnen, waarbij vele leden met hunne dames tegenwoordig waren. Des avonds te half acht kwamen de leden ter voort zetting van het feest bijeen in het) Gezellenhuis, door de goede 20rgen der feestcommissie gezellig uitgedosLht. Op de tafels prijkten witte seringen en guir landes versierden de zoldering. De heer H. Vrouwe, voorzitter, evenals de lieer H. Twaalihovcn, vanaf de oprichting be stuursleden, opende de feestvergadering en liet de voornaamste actie van de afdeeling in het verloopeti tijdsbestek nog eens de revue passeerön. Na het zingen van het Bondslied hield de heer W. Boon, daartoe uitgenoodigd, eveneens na mens 't hoofdbestuur, waarvan genoem de heer bestuurslid is, een korte toe spraak, waarin hij de feestvierende af deeling met haar 10-jarig bestaan ge- lukwenschte en haar in de toekomst 'n gestadigen bloei toewenschle. Ook de Z. Eerw. heer Adviseur sloot zich, in een kort spccchje, bij die welmeenende wen- schen aan en s'.ak den heer W. Boon een pluim op den hoed, voor zijn prestaties in het hoofdbestuur én omdat de heer Boon tevens een der medeoprichters is geweest van onze locale afdeeling. Daarna was 't meer officieele gedeel te voorbij en kwamen voordrachten en kluchten de feestelijke stemming verhoo- gen. De inwendige mensch werd daarbij natuurlijk niet vergeten. En de gezel lige, amicale geest, welke steeds in onze afdeeling geheerscht t heeft ea nog heerscht, deed weldra het hoogtepunt der feestviering bereiken. Deels te dan ken aan de goede organisatie der feest commissie, als aan de luimige voordrach ten, waarbij allen, maar bijzonder de heeren Van Poijen en C. Peperkamp de lachspieren danig in beweging" wisten te brengen. Als al'ijd was de heer H. de Wildt onze trouwe pianist, die bij derge lijke festiviteiten zich onmisbaar heeft weten ta maken. Kortom, 't was een heer lijk, blij feest, want eerst ver, ver na 't middernachtelijk uur, brak de tijd van scheiden aan. Moge onze Hanze steeds in innerlijken bloei blijve toenemen, De gemeenteraad kwam onder voor zitterschap van den burgemeester vol tallig bijeen In deze eersle vergadering van het nieuwe jaar wens hte de voorzitter den leden alle goeds voor 1923 en hoopte, dat allen tot het welzijn der gemeente zouden werkzaam zijn. De heer Van Stijn beantwoordde als oudste raadslid dezen nieuwjaarswens) h. De notulen der vorige vergadering gom den goedgekeurd. Besloten wordt, het adres van Zeven bergen in zake de classificatie der ge meenten te steunen. Voor kennisgeving wordt aangenomen een adres van „Gemeentebelang",waarin gevraagd wordt zoo spoedig mogelijk met liet leggen der waterleidingbuizen te be- gnnein. Dezelfde vereeniging vroeg ook in een adres, een .verordening vast te sletten Op het ligplaats nemen van schepen. Besloten wordt, dit in onderzoek te nemen, tegelijk met het adres van „De Kaag", dat gaat over het ondervinden van hinder door het lossen van kolen schepen bij de jachthaven. Mede zal de kaaigeldregeling ter hand worden geno men. Tot hers h. ttcr dranklokal'tsitten wordt wordt benoemd de heer A. G. Hoyer. Herbenoemd als leden van de Commis sie tot wering van schoolverzuim wor den de heeren v. Dijken, v. Delft, Lce- nen en Schoneveld. In het stembureau verkiezingen wor den gekozen: tot voorzitter de burge meester; tot leden de beide wethouders; lot plaatsvervangers de heeren Ouds hoorn, Van Slijn en De Vroomen. Tot leden der verificatie-commissie worden benoemd de heeren Heijl en Ha verkort. Vastgesteld wordt de instructie van den gemeente-ontvanger en diens borg tocht bepaald op f 8000. Voor gelden boven den borgtocht bij dezen aanwezig, zal een dienstrekening geopend worden bij den post-chèque- en girodienst. De nieuw te benoemen titularis zal 8'A pCt. hebben bij te dragen in het pensioenfonds. Door den Voorzitter wordt medcdeeling gedaan over het werk der Raadscom missie, die in opdracht had de zieken- huis-verpleeggeld-gesehiedenis tot een op lossing te brengen, welke oplossing ver kregen werd. Door de gemeente was f 100 gestort, door het R. K. Armbestuur f 75 en door de Diaconie f 25. Uit deze f 2Ö0 zal voorloopig in voorkomende gevallen geput worden. Benoemd werd een comnrssic, be staande uit den voorzitter en de heeren Heemskerk, Oudshoom en -Heijl, waar aan toegevoegd één lid van het R. K. Armbestuur en één lid van de Diaconie, 1535 terwijl ook nog één lid van het Burg. 2175 Armbestuur zal zitting nemen, dat ook 2857 niet ongenegen is bij te dragen naar rato. 2858 Het besluit, aan le sluiten bij de Leidsche 3839 Duinwaterleiding, wordt ingetrokken, omdat ^317 men bij Hillegom kan aansluiten. "016 Itl iiet contract is o.m. opgenomen, dat 6877 Hillegom over het geheele bedrijf baas blijft in eigen huis, doch ook de contracteerende 431e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 13 Januari* 1 6e Klasse 4e Lijst. Hooae Prezen: 2493 13135 17796 18066 elk 1000, 20779 4Ü0. i 4045 14924 19642 elk -200. 1575 5017 10716 13625 15909 22126 elk 100J NIETEN: 9 526 gemeente eveneens in eigen huis heer en 9399 meester wordt gelaten. De kostprijs van het j^gg j^êg 10676 j0915 H 286 11311 113171 water is berekend op 18J4 ct. U346 Voor en als commissie van advies zullen ^391 H407 11950 12099 12221 12549 12567, aangewezen worden 2 leden van den Hille- ]2SM 13004 13063 13448 13492 13509 13595. gomschen Raad, 1 uit Lisse, 1 uit Sassen- 53535 13950 14023 14049 14324 14428 14436 heim en 1 uit Warmond, met een door Hil- 54533 14587 14607 14837 14905 14999 15002 legom aan te wijzen lid van Ged. Staten als 55995 15211 15358 15398 16025 16027 16090 voorzitter. 55457 55557 50537 16820 16878 17002 17071 Wethouder Heemskerk merkt op, dat de 57375 57392 17407 17495 17623 17651 18027 commissies uit de verschillende gemeenten 53958 18317 18621 18698 18706 18866 18883 reeds tot overeentemming kwamen. 18941 19059 19367 19454 19576 19813 19957 Wethouder Papot beveelt voorzichtigheid 59993 20136 20181 20264 20722 20858 20980 aan, daar dié andere gemeenlen heel anders 21012 21243 21351 21549 21661 21709 21752 zijn als de onze, en nog al op rcchtserkeu- 21767 21814 21882 21946 22035 22317 22.469, ning gesteld zijn. °2513 22652 22936 De heer Oudshoom zou liever een volle-, dig conlract en berekening zien, alvorens te, hesluiten. De heer Haverkort blijft aandringen op voorloopige goedkeuring, opdat later Sassen- 5257 heim en Lisse niet op Warmond behoeven 5523 te wachten. 5952 De heer Van Stijn wil van de beslissing £200 voor de beslissing van Lisse en Sassenheim 2317 een spoedeichende raadsvergadering beleg- 2732 gen, hetgeen de voorzitter toezegt. 2761 Goedgekeurd werd de betaling van 2Ó0 2974 aan den heer L. Oudshoorn, door wiens land 3292 buizenleggen nu niet noodig is; en teruggave 4002 van 5800 aan het Rijk voor te veel uitge- 4320 keerde tantieme-belasting. 4495 Met e enuitstel van 6 maanden voor ont- 4847 ruiming wordt goedgekeurd, het huis mét het °^4J engelenkopje onbewoonbaar te verklaren. Bij de rondvraag stelt de heer Oudshoorn voor, den nieuwen weg met hoornen te be- 5475 planten. Na eenige bespreking wordt hiertoe 5557 besloten, terwijl f 400 voor de aanplanting ge- 7542 voteerd werd. Aan de werkloozen zal het werk 7395 opgedragen worden. i 7647 Aandacht zal geschonken worden aan de 8018 vernieling deT soot achter de nieuwe huizen, 8492 aan den gevaarijken put daar en een voor de 9121 gezondheid schadeijken put op „Warmenda." 9255 Hierna suiting der openbare vergadering. 9520 9724 9950 36 98 165 299 305 622 643 662 679 685 822 878 923 927 944 1271 1302 1304 1328 1445 1635 1702 1726 1732 1801 2260 2264 2265 2273 2299 2339 2515 2599 2616 2617 2836 2852 2860 2904 2947 2978 2993 3039 3064 3093 3454 3587 3670 3675 3891 4026 4138 4148 4169 4215 4322 4438 4450 4456 4466 4639 4643 4725 4735 4816 4898 4935 4945 4956 4984 5318 5385 5402 5407 5442 5538 5642 5681 5745 5799 5931 6033 6116 6123 6140 6243 6271 6278 6363 6365 6497 6559 6562 6693 6756 6945 6967 6975 7051 7055 7172 7195 7325 7354 7371 7426 7429 7439 7506 7520 7668 7736 7763 7766 7830 8068 8075 8269 8290 8446 8556 8613 8660 8684 8686 9124 9143 9159 9171 9205 9302 9307 9311 9374 9401 9522 9544 9547 9550 9568 9845 9859 9870 9873 9897 9988 10027 10066 10083 10108 10112 38^ 749 1081] 1479 13Ï3 23071 267Sj het Groot-Seminarie te Liesbosch een IezinB j2678 m96 j27g6 12870 12g91 5,^93 ;2923 met lichtbeelden houden over de Missie. 13029 13070 lm5 j3092 131ss Waar de Katholieke wereld in het teeken 13229 13275 13298 13319 13328 13334 53351; staat van Missieactie, vertrouwen we dal 13365 13455 1354() 13fi07 I3624 13838 53555 alle^parochianen boven 16 /aar hun belang 13938 13957 13976 14050 U0M j4061 14U4 stelling zullen toonen, temeer daar de toe- 14253 14284 14342 um 14453 14459 144fi^ gang gratis is. [i14480 14534 14590 14596 14601 j4710 14762j 14814 14951 14986 15035 15038 15072 15095 Gemeenteraad. Hedenmorgen 9 uur repga- 15096 15103 15108 15228 15244 15259 15297 derde de gemeenteraad onder voorzitterschap 15565 15576 15608 15633 15657 15711 1578.3 van den loco-burgemeester, den heer Ch. C. 15817 15845 15847 15858 15989 15991 1606lj Wolft, die een korte nieuwjaarsrede hield, 16152 16166 16200 16220 16263 16298 16308! waarin hij de hoop uitsprak, dat de annexa- 16336 16355 16364 16375 16377 16410 16419 tie spoedig zou komen, zelfs hoopte spr., dat 16420 16441 16443 16448 16469 16525 16649 de beslissing zou worden genomen vóór de 16674 16680 16682 16685 16695 16791 16806) a.s. verkiezingen, opdat Schoten verlost zal 16810 16828 16831 16921 16974 17135 17154 zijn van zijn moeilijk bestaan als zelfstandige 17160 .17171 17216 17241 17276 17290 17310 gemeente. 17396 17438 17454 17464 17526 17644 17691 Spr. uitte vervolgens de beste wen-schen 17710 17712 17716 17731 17766 17806 17S1I voor het herstel van den voorzitter en voor 17813 17815 17894 17930 17983 18036 18057 het welzijn van alle raadsleden. 18147 18148 18172 18190 18239 18334 1835S De heer WEZEL dankte den voorzitter na-K K S IS K \mt Hart te H^ftem 20062 20107 20122 20127 20157 20159 20260 •eü. Ü- vooraan Ged. Staten d-c 202g7 20527 £0561 20596 20608 20773 207S1 vereischte machtiging te vragen tot het aan- 2079J 20795 2Q877 20g98 2091g 2f|g20 20992 gaan van een reveling met de gemeente Haar-2ln2 2n47 21198 21264 21267 21319 21392 lem, betreffende toelating van kinderen ui! 21435 21441 21522 21533 21632 21671 21726 Schoten op de scholen voor gewoon L. 0.21742 21785 21791 21800 21807 21869 21871 te Haarlem. 21890 21892 21961 21972 21998 22022 22066 De heer KLEIN verzoekt aanhouding van 22068 22158 22196 22361 22372 22411 22416 dit voorstel. Spr. wil nadere inlichtingen. Hij 22483 22619 22623 22647 22685 22793 22804 vreest, dat het de bedoeling is, de school aan 22814 22862 22864 22880 22992 de Overtonstraat niet af te bouwen. De VOOR- 5e {(lasse 3e Lijst: 683 m.Z. 6083* ZITTER en Wethouder BIES zeggen dat daar, officieel niets van bekend is. De heer KLEIN houdt zijn standpunt vol. De VOORZITTER zegt, dat als de voorge stelde regeling niet wordt aangenomen, de kinderen niet meer naar Haarlem zouden kunnen en Schoten dus verplicht wordt, zelf voor voldoende schoolruimte te zorgen. De heer KLEIN zegt, dat nu de aap uit de mouw komt. In de volortgezctte discussie verdedigt de heer Loerakker 'n voorstel van den voorzitter, om in de middagzitting nadere inlichtingen te geven. Wethouder BIES betreurt de mededfeeling van den voorzitter. De heer KLEIN zegt dat de rechtsche meer derheid het heft hier toch in handen heeft, hetgeen de heer Loerakker een dom gezegde vindt. Tenslotte wordt het voorstel tot des mid dags aangehouden. Aangenomen wordt een wijziging van de verordening betreffende het oprichten van hi n d e r wet sin rich tingen. Bij hel voorstel tot het geven van straat namen heeft de heer KLEIN bezwaar tegen den naam Overtonweg, dien hij ook „straat" wil noemen. Het voorstel wordt aangenomen. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting en een voorstel tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting, voor 1922. B. en W. stellen voor, den gasprijs zoowel over den gewonen als over den muntmeter na de eerste meteropnoming na 31 Januari vast te stellen op 13 ets. per M3. en gedu rende 't jaar 1923 den prijs voor de hoeveel heid gas, waarmede het verbruik in de over eenkomstige maand (en) van het jaar 1921 wordt overschreden, vast te stellen op zes cent per M3.; en zulks onder bepaling: dat indien bij een verbruiker vergelijking ten opzichte van 1921 niet mogelijk is, als basis geldt een minimum hoeveelheid van 50 M3. voor gewoon gas en van 100 M3. voor Muntgas, welke hoeveelheden bij gebruik van electriciteit voor verlichting worden terugge bracht' tot achtereenvolgens 35 én 70 M3.; dat bij overgang op electrisch licht, als ver bruik in de overeenkomstige maand van 1921, wordt aangenomen het werkelijke ver bruik in die maand, verminderd met 15 achtereenvolgens 30 j(13. De heer BOXS vreest, dat alleen de grootverbruikers profijt zullen hebben van de verlaging. Wethouder BIES zet uiteen, dat die op vatting niet juist is. De heer LOERAKKER maakt enkele op merkingen, waarna het voorstel wordt goed gekeurd. Het voorstel tot wijziging van de over eenkomst met Haarlem, nopens het leggen en hebben van waterleidingsbuizen in deze gemeente, wordt na een opmerking van den voorzitter goedgekeurd. Aan de orde zijn daarna de ingekomen stukken. i) De heer LOERAKKER heeft vragen gesteld aan B. en W. inzake de huren der gemeenten lijke noodwoningen en wel: Is het waar dat, B. en W. de huurders van de gemeentelijke noodwoningen hebben doen weten, dat de huren dezer woningen moeten verhoogd worden en dat die huren in verband zullen gebracht worden met het totale gezinsinkomen? Zoo ja, waarom? De heer KLEIN heeft ten dezen aanzien met mevrouw Weber en den heer Wezel voor gesteld, den huidigen huurprijs voor met in gang van 1 Jan. 1923 nieuw inkomende be woners nog een jaar te handhaven; van! deze liuurprijsverhooging uit te sluiten huur ders met nikomens van 30 per week en daarbeneden; voor de tegenwoordige bewo ners den verhoogden huurprijs te doen in gaan op 1 Mei 1923. De VOORZITTER beantwoordt de vragen van den heer Loerakker en zegt, dat de be doeling is, pressie uit te oefenen op de „be ter gesitueerde" noodwoningbewoners, om; andere woningen op te zoeken. Wethouder BIES bespreekt het standpunt van B. en W. en becritisecrt een artikel in „Haarl. Dagblad," daarbij (natuurlijk ten on rechte) verwijten doende aan de pers in het algemeen. Het voorstel-Klein c.s. wordt ten slote in handen gesteld van B. en W. Schoolgeld. B. en W. stellen voor v.irt het schoolgeld, voor Middelbaar Onderwijs, hetwelk van inwoners der gemeente Scho ten wordt gevorderd, zijnde 300 per cur susjaar, voor rekening de gemeente te ne men een bedag gelijk aan het verschil tus schen, voor zoover betreft het middelbaar onderwijs 240 per cursusjaar en voor zoo véél aangaat het hooger onderwijs 200 per cursuspaar, en het schoolgeld dat door da betrokkenen zou ziin verschuldigd, indien zij ingezetenen van Haarlem waren geweest. Voor het berekenen van het schoolgeld dat aan de betrokkenen zou zijn opgelegd als zij Haarlemsche ingezetenen waren ge weest, wordt tot grondslag genomen hun in komen over het belastingjaar 19211922. Door den heer Wezel e.a. was een voor stel ingediend om, mocht het voorstel vail B. en W. op 1 Februari door Ged. Staten nog niet goedgekeurd ziin, het college te machtigen een gemeentelijke bijdrage reeds vóór dien datum te storten met recht vail verhaal op de belanghebbenden. Wethouder Bies licht het voorstel van B, en W. toe, dat* aangenomen wordt. Het voor- slcl-Wezel \vordt als vervallen beschouwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2