F 81 ZONDER PRIJSVERHOOGING poosjes' Adresboek van Haarlem en Omstreken" Vrijdag 19 Januari 1923 45**® Jaargang No. 14340 Wisselwerking. ¥an ©uze Heshtak. ter Iter DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Abonnés die ie klagen hebben over onregelmatige of slechte bezorging der NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT, wordt dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk te berichten aan de Administratie of mondeling aan onze Bureaux Nassaulaan 49. Voor Bavo-dorp en omgeving daarvan, kan men zich wenden, tot den Heer J. TH. ELLIGENS, Emostraat 1. STADSNIEUWS. AfiENDA 20 JANUARI DE R.-K. SCHOOL IN HET AMSTERDAMSCHE KWARTIER. Droeve plechtigheid. Aanriiding. R.-K. Vrouwenbond. MUZIEK. Hinderwet. Tentoonstelling. LANGS DEN WEG. Prijsvraag Roode Kruis. r Goederenvervoer door Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT FRANKEN'S KELKBROOD a De Verkiezingen voor de Provin ciale Staten. Uitvoering. Vereeniging van Rechercheurs van Politie „Plicht-Recht". Personalia. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pes Kwartaal 325 P»i Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Teleioonnnmmers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertenticn 35 cents per re^el. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededceling: 60 A per regel Vraag- en aaebod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent tij vooruitbetaling. Er is de laatste dagen in onze pers een zaak aan de orde gesteld, die al sinds eenigen lijd binnenkamers veel aan dacht had getrokken, maar om begrijpe lijke redenen tot nu toe niet1 aan de pu blieke markt is gebracht. Het betreft de verhouding tusschen de Roomdche pers en de leiding der Roomsche Staatst- partij. Aanleiding tot een gedachtenwisse- ling hierover was een rede, door pater Kruitwagen op het jongste „R. K'. Pers- congres" gehouden, waarin de vraag werd opgeworpen of het niet dienstig zou zijn, dat voortaan de R. K. bladen zich ont hielden van het geven van politieke lei ding. In zijn rede wierp de Eerw. sprekelr het denkbeeld op om een der bestaande R. K. periodieken te promoveeren tot orgaan van den Bond van R. K. Kies- vereeni gingen. Daarin zouden dan de eigenlijke leidende politieke artikelen moeten verschijnen. En de Roomsche pers zou zich verder tevreden moeten stellen met het verstire'ifcen van politieke inlichtingen, propaganda cn alles wat geen formeele politieke leiding maar al leen politieke orienteering beteekent. „Op het oogenblik slaan we, aldus par ler Kruitwagen, wat onze dagbladpers aangaat, voor het wel wat vreemde feit, dat een goed deel van de politieke leiding uitgaat van onze Roomsche Redactie- bureaux, die ongetwijfeld bevoegd zijn, maar die in geen enkel organisch verband staan tot de officieele politieke leiding." Deze rede van pater Kruitwagen is opgenomen in de verslagen van den jona sten Katholiekendag en da voorzitter van den Bond van R. K. Kieskringorganisa ties, mr. van Wijnbergen, vestigt er nu in de „Maasbode" de publieke aandacht op, tevens zijn meening over de zaak zelf kenbaar makend. Tot ons genoegen zagen wij, dat de de voorzitter van den Bond hét idee van pater Kruitwagen betreffende de slicblinp van een eigen orgaan voor de R. K. Kiesvereenigingen afwijst. Er is toch al een overvloed van periodieken in ons land; dit nieuwe product zou, vree zen wij, binnen zeer korten tijd zijn doel voorbijschieten en in plaats van een or gaan van de leiding, een kampplaats van ingezonden stukkenschrijvers wo.den, die om de een of andere reden niet op een vergadering hunner kiesvereeniging of in de Roomsche pers naar voren kunnen of willen komen. Of er dan geen behoefte is aan een lei dende politiek in onze pers? Mr. van Wijnbergen zegt ja en wil het liever zoeken in het door pater Kruitwagen ge noemde „organische verband De voor zitter van den Bond wil een blijvend ver band tusschen de R. K. Journaliatten ver eeniging zoeken en wijst er op, dal in den verleden tijd al reeds meermalen gun stige samenwerking tusschen partijleiding en pers is verkregen. Dit laatste willen wij gaarne beamen en wij hopen in het algemeen Katholiek be lang, dat de in de laatste jaren gevolgde methode om de R. K. pers ook tot be sloten vergaderingen van d?n Bond toe te laten ,meer en meer pracüjk wordt. Veel verder zal men echter o.i. nooit kunnen gaan, om de eigenaardige plaats, welke onze R. K. pers in ons land in neemt. Er bestaat ten onzent nu een maal geen leidend Katholiek orgaan in den zin zooals wij van den Christelijk Historischen „Nederlander", den Antire volutionairen „Standaard", het sociaal democratische „Volk" enz spreken. On ze R.K. Staatspartij is daarvoor te groot, heeft te veel schakeeringen. Bovendien, wanneer men van politieke leiding spreekt, kan men de Kamerfractie moei lijk uitschakelen en nu is er geen pol- tieke partij aan te wijzen, waarbij het verband tusschen partijleiding en Kar merfractie zoo los is als bij de katho lieken. Maar er is meer; met het leggen van een organisch verband tusschen de R.K. •Toumalistenvereeniging cn de partijleiding zal het gewenschle doel niet worden beV Immers de R.K. .Toumalistenvereeniging is practisch niet wat men verstaat on der een vereeniging van R.K. Journa listen. Het overgroote deel der Room sche journalisten is lid in naam of in het geheel geen lid. Maar dit daargela ten, berust de door pater Kruitwagen besproken politieke leiding in onze R.K. pers niet bij de R.K. journalisten, maai bij een goed dozijn R.K. dagbladschrij vers, voornamelijke hoofdredacteuren van groote en gewestelijke organen. Zoodal men met een organisch verband met een Vereeniging niets bereiken zou. Die thans gegeven leiding in onze pers is niets anders dan èen wisselwerking tusschen de lezers, speciaal de meer de intieme relaties en alle verschijnsieiLen, die zich op politiek terrein voordoen, eenerzijds en de geregelde schrijvers ovdr politiek anderzijds. Wil men in die wis selwerking de politieke partijleiding op een nauwere manier betrekken, uitste kend! Maar beiden moeten vrij en on afhankelijk van elkander blijven. Sociëteit StBavo" Ziekenfonds Overveen 8 uur Gewone zittingen Spaarbank voor Katholiek Nederland Zitting van 5—half 8. R. K. Leeszaal Tentoonstelling van werken van H. Brom en M. Andriessen. Van 10 half 1, en van 25 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Etken dag geopend van 10 121/t,, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsoehtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van hoeken van half 39 uur. R K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Mart ha-v er eeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Oud-Holland Verwulft Concert. Trlanon-tearoom Groole Markt Concert van 46 en van 811 uur. Luxor-tearoom Groote Houtstraat 139 Concert. Hoter Spoorzicht Stationsplein Matinée en avondconcert. We hebben nog eens geïnformeerd hoe het nu staat met de stichting van een R. K. Jon gensschool in het Amsterdamsche kwartier, waarover reeds sinds 1908 sprake is en die bediend zou worden door de E.E. Broeders daar zeer hard noodig is. Wij meldden reeds vroeger dat de school, van de Congregatie van Maria Onbevlekt Ont vangen te Maastricht. De WelEerw. heer pastoor Boogmans, wiens liefste wensch is, dat de school zoo spoedig mogelijk zal worden geopend, hopt dat de school met den nieuwen cutsus in 1924 zal kunnen betrokken worden. Maar dan dient er nog heel wat te gebeuren. Wel is de architect bezig met plannen ma ken, maar het terrein naast de kerk, waar de school moet komen, is nog niet opgespo ten, zelfs nog niet of nog pas sinds kort ge leden onteigend en bewoners, die op dat land wonen, kregen nog onlangs een half jaar huur- verlenging, zoo deelt men ons mede. En toch is er groote behoefte aan school ruimte in Haarlem voor R. K. jongens, voor al in het Amsterdamsche kwartier. Er is zoet jesaan groote nood ontstaan en spoed is dan ook zeer gewenseht. Het is niet de bedoeling, zooals wel eens ge sproken is, aan de R. K. school een school te verbinden voor buitengewoon lager onder wijs (zwakzinnigen). Hedenmorgen ongeveer half twaalf werd op het St. Barbara-kerkhof te Schoten het 6-jarig knaapje Frans de Bruyn begraven. Vanaf het sterfhuis aan de Leidschestraat 121 werd gereden naar de St. Bavoschool aan de Westergracht, waar het knaapje school ging. Hier stonden als eerewacht opgesteld zijn klasgenootjes, die, toen de droeve stoet pas seerde, eerbiedig hunne petjes af namen, als laatste afscheid.... De beaardingsplechtig- heid op het kerkhof werd verricht door den WelEerw. Heer Kapelaan Th. Jacobs. Vier schoone kransen dekten de zwarte lijkwa. Het was een in-droeve stoet, die zich door Haarlem's straten voortbewoog. Was het dan ook te verwonderen dat op den doo- denakker, toen het kistje met het stoffelijk overschot van het knaapje neerdaalde in den schoot der aarde bijna alle aanwezigen, waaronder stoere mannen, hun tranen niet mer konden bedwingen! Gisteren heeft op de Amsterdamsche Vaart een aanrijding plaats gehad tusschen een door een luitenant bestuurd motorrijwiel en een wagen van den expediteur v. A. uit Haarlem. De luitenant bekwam een hoofd wonde, welke in het St. Elisabeth's Gasthuis verbonden is. Het motorrijwiel werd be schadigd. Het feestprogram voor het 2e lustrum bekend gemaakt. In de vergadering van den R.K. Vrouwen bond sprak gisteravond het Tweede Kamer lid, dr. Deckers, over: De beteekenis van de komende verkiezingen. Bij ontstentenis van de voorzitster, mej. F. A. M. Peelers, die wegens ongesteldheid ver hinderd was, werd de vergadering geleid door mej. Poelhckke, te secretaresse. Nadat deze op de gebruikelijke wijze ge opend had, sprak zij een woord van welkom en wenschte allen een Zalig Nieuwjaar. Hierna maakte zij het feestprogram bekend, in elkaar gezet bij de viering van het tweede lustrum op 13 Februari a.s. Het ziet er schit terend uit. Van 1 tot en met 4 Februari wordt een Triduum in de St. Joseph skerk gehouden, dat geleid zal worden door den Zeereerw. Pater Hanralh, C.ss.R.; 5 Februari wordt een mys teriespel opgevoerd; 6 Februari zal de Hoog- eerw. heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt zijn tweede lezing houden. Op den feestdag zelf, 13 Februari, zal des morgens 9 uur in de kathedrale kerk „St. Bavo" een plechtige H. Mis opgedragen wor den, waaronder feestpredikatie door pastoor Willenborg. Om 3 uur is er feestvergadering, waarin rector Kok het woord zal voeren. Des avonds half 7 is er kinderfeest. Een welverzorgd programma dnsl Dan bracht de secretaresse een keurig jaar verslag uit, waaraan we ontleenen, dal de afd. Haarlem van den R.K. Vrouwenbond nu rond 1800 leden telt. Warme woorden van dank vindt gij in (in oranje omslag) woonplaats en beroep. ALPHABE" X vSnS, met bewoners en beroep. ALPriABETlSC HE BcROhPEfiUJSTEit met woonplaats «fan alle ingezetenen van i Haarlem. Heemstede, Bloemsndaa:, Schoten, Haarlemmers ede c.a. Tevens hun teae oonnummsr. Ais specia.e attractie s fcen a phabetische iïjst der g.ro- houders to Haar,em. D:t alies voor t 6. UITGAVE: GEO OUDEGR3CHT 88. (ELEFOON 144. SÊWgr LET OP ADRES EN TELEFOONNUMMER. bracht het verslag aan de voorzitster voor haar ijverig werken voor den bond. Medege deeld werd, dat binnenkort ook een kinder koor de vergadering zal kunnen komen op luisteren onder leiding van mej. Flza Wille. De verschillende onderafdeelingen bloeien bijna allemaal. Dank bracht het jaarverslag aan den afge treden geestelijk adviseur, pastoor Borshoom, terwijl het woorden van welkom bevatte je gens den nieuw opgetreden geestelijk adviseur, rector Kok. Rector Kok sprak een dankwoord voor het keurige jaarverslag, waarna de voorzitster dr. Deckers inleidde. Spr. zette allereerst uiteen, dat de vrouwen door het verkrijgen van het kiesrecht meer invloed hebben gekregen. De wereld heeft met groote moeilijkheden te kampen, welke alleen dan kunhen overwon nen worden, als aiicn eendrachtig samenwer ken. De hoofdoorzaak van het ontstaan der moeilijkheden in den mnatschappelijken toe stand is de godsdienstig-zedelij'ke achteruit gang. Voor het overwinnen dier geschapen moeilijkheden is noodig de medewerking der overheden. De vrouw kon vroeger haar in vloed uitoefenen door gebed, door de goede opvoeding der jongelingschap, door uitbreiding der liefde, hetgeen spr. met moie voorbeelden toelichtte. Thans moet de vrouw haar hulp verleenén op politiek gebied. Noodzakelijker is dit, naar mate godsdienst- en zedeloosheid toenemen. Voorheen moest zij arbeiden voor huisgezin en werken van vrede. Nu mpet zij zich wer pen in den politieken strijd. Zij moet niet minder moeder zijn, niet minder voor het huisgezin zorgen, niet minder hartelijk hare liefdewerken voortzetten, alleen wordt haar gevraagd, den man te helpen in den politieken strijd. Eensgezind moeten allen voorwaarts gaan, om te behouden, wat we hebben en terug te winnen, wat reeds verloren is gegaan. De oorzaken der moeilijkheden, waarmede de geheele wereld te kampen heeft, zijn niet te wijten aan een of anderen maatregel eener regeering van een land met 6 5 7 miltioen in woners. Ze zijn niet van nationalen, doch van internationalen aard. Breedvoerig hesprak spr. dan de goede zijde der arbeidswetgeving, om er dan op te wijzen, dat onze Christelijke regeering, hoe goed zij dan ook moge regeeren. bestreden zal blijven worden, vooral in de naderende verkiezings dagen. Een van de wapenen, waarmede men haar zal aanvechten- zal wel zijn, dat zij niet genoeg bezuinigt, doch mej voorbeelden il lustreert spr., dat er wel bezuinigd wordt. Doch de regeering moet in dat streven naar bezuiniging door een ieder zonder uitzonde ring gesteund worden, anders ban zij geen succes hebben. i Vervolgens richtte spr. een woord van op wekking, te stemmen op de lijst der R.K. Staatspartij. Door vele politieke partijen wor den slechts de belangen van een bepaalde groep behartigd. De Katholieke Staatspartij vereenigt alle rangen en standen in zich. Men is er lid van. omdat men lid is der ééne, ware Kerk. Dat wil niet zeggen, dat men geen critiek mag uitoefenen, maar in de hoofd principes zijn we het allemaal eens. We staan allen op één grondslag en daarom mag nooit een groep zich afscheiden van de Katholieke Staatspartij, omdat te zamen gearbeid moet worden aan den cultureelen uitbouw. Spr. schetste dan het belang van de a.s. verkiezingen. Het is van belang, hoe de pro vinciale bedrijven behartigd worden en door wie; het is van belang, Katholieken in 't bij zonder cn rechtsehen in 't algemeen af Ie vaar digen, om invloed uit te kunnen oefenen bij verschillende benoemingen. Ook de gemeenteraadsverkiezingen zijn van meer belang dan algemeen gedacht wordt. Spr. wees op de godsdienstig-zedelijke belan gen. Er zijn in den gemeenteraad afgevaar digden noodig, die denken zooals' wij. Vooral is daarioe noodig principieele eenheid. Daar om moet men standvastig één blijven. Vee! wordt verwacht van den invloed der vrouw. De vrouw, de draagster der onbaatzuchtige liefde, zal eendracht brengen in on,ze gelede ren. Laten de vrouwen medewerken, dat ook de Eerste Kamer weer 'n stevige rechtsche meer derheid kriige. Daartoe is noodig de handha ving der eenheid. Die eenheid moet Jiare be kroning vinden in de vereeniging van alle Ka tholieken in de R.. K. Staatspartij, strijdend te zamen met onze A. R. en C. H. medewerkers. Dan kunnen we met moed de komende ver kiezingen tegen gaan, onder leiding van Eén, den Koning Christus. Hartelijk applaus viel spr. bij het einde zij ner rede ten deel. waarna de voorzitster eenige waardeerende dankwoorden sprak. Hierna bracht de penningmeesteresse, mej. Beccari, het financiede jaarverslag uit: in komsten f 3885,34, uitgaven 3377,94, batig saldo f 507.40. De geestelijk adviseur, rector Kok, sprak dan nog een warme aansporing tot deelneming aan retraites en tot deelname aan het a s. Triduum. Ook spoorde Zijn Eerw. nog aan, zich te abonneeren op „De Katholieke Vrouw'' Voorts wenschte Zijn Eerw. allen leden een Zalig Nieuwjaar, zalig naar ziel en lichaam en uitte ten slotte wenschen tot groei en bloei der vereeniging. Onder het zingen van „Roomsche Blijd schap", ging dan de vergadering uiteen. ALEXANDER PETSCHNIKOFF. THERESE DIEHN—SLOTTKO. Niet een enkele maal offerde de groote Russische violist ook maar het geringste deel zijner artistieke principes. De ijdelhrid, die men onder de besten onder de besten vindt, zij het dan slechts in de keuze van hun programma, men kan er Petschnikoff al geheel vrij van weten. Wil men détailleeren, dan geeft daartoe Beethoven's Kreutzersona- te ais 't ware bij voortduring gelegenheid. Deze violist staat uit artistiek oogpunt geno men hoog boven zijn kunstbroeders uit, van wie de programma's maar al te dikwijls een beleediging zijn voor het betere deel van het publiek. Wij willen aannemen dat onder de niet zeer talrijke toehoorders toch wel het beste deel van de trouwe bezoekers dezer concer ten-Hans Augustin vertegenwoordigd was, maar durven wij als onze meening uitspre ken, dat er nog maar a! to velen onder loo- pen, die in Petsehnikoff's toonontwikkeling toch niet het ideaal zien van den violst. Men verlangt „toon", zangerige toon. En men is doof en onbevattelijk voor de Midzomer- nachtsdroom-stemming die deze kunstenaar ons in 't slotdeel van liet Mozartconcert in A suggereert. Men wil virtuositeit, schittering. En men is blind voor het felle bliksemende licht dat in Beethoven's sonate angstwek kend, onheilspellend het floers van nevel ver scheurt. (O! dat onvergelijkelijk gespeelde eerste deel!) Nogmaals, men wil gezang. En men ziel niet bij die oneindige verleedering in Mozart's Adagio de hemeldeuren zich ope nen en den glans van dat hooge Licht dat den kunstenaar on-middel!ijk zijn inspiratie geeft. Men. drinkt zich zat aan de hooge e. van een Duilschen tenor en geeft zijn laatste geld voor een kaartje van de Lohengrin. Ik was door omstandigheden niet in de gelegenheid om die schare mnziekzwelgers in hun en thousiasme gade te slaan. Men heeft Koenst gehoord, kolossall En de besten onder de besten geven hun kunst voor leege stoelen. Petschnikoff is als Fritz Kreisier en Carl Flesch nog in de beste jaren van zijn leven. Met Flesch heeft hij gemeen dat klare en stijlvolle spel dat zijn Mozart zoo boven- aardsch schoon doet zijn. Maar waar wij zel den of nooit de groote violisten ontmoeten of hun programma heeft altijd een of meer tours de force, zij 't voor streek of vinger techniek: de groote Rus wiens spel we thans beluisterden. heeft ons slechts de muziek willen geven. Mozart en Beethoven in heel hun geniale grootheid hebben wij met een opeti gemoed in ons mogen opnemen, hun muziek hebben wij doorleefd zooals het ons maar zelden vergund was. Wij mogen hier ook zeer zeker de hoog begaafde vrouw, wier spel met dat van Petschnikoff aan dezelfde zuiver artistieke bron ontwelde, met een woord van oprechte bewondering gedenken. Naast e.en bewonde renswaardig technisch kunnen heeft zij een sentiment dat al aanstonds in de Brahms-so- nate in d-klein waarmede men opende, prach tige dingen deed en nog schoonere deed ver wachten. Die verwachtingen heeft zij volle dig bevredigd. Ik bedoel niet: in haar „Wan- derer"-fantasie. Daarvoor schiet zij, in ver gelijking b.v. met Pembaur, physiek te kort. Maar ook psychisch stond zij er niet boven. Zoo had dat gedeelte in ces, tater as van het presto al te veel de gemoedelijkheid van een duitsch walsje, waar Pembaur door een bij zonder rubalo-spel dieper-gaande tonen aan roert. Ook de fuga was me te tam. Neen, dit is geen muziekstuk voor een vrouw, al heeft Therese DiehnSloftko een respectabel uit houdingsvermogen en talrijke prachlig-muzi- kale eigenschappen die haar kunstzusteren haar mogen benijden. Den verieischenden Brahms b.v. beheerschte zij volkomen, haar spel was in prachtig evenwicht met dat van den violist, ja zij gaf aan het toch al zuiver- innerlijke en bewogen spel van den violist veelal de stuwing die deze in zijn aard stroe ve Bhrams-muziek voor ons, in zijn drie eer ste deelen vooral, aannemelijk maakte. Er waren zelfs in deze sonate momenten die men tot de allerbeste van den avond mag reke nen. Edocli! een enkele muzikale frase van den verheven Mozarten zelfs de herinnering aan de Bbrams-sonate is verdwenen. Maar dan Mozart, gespeeld zooals wij thanS| het zeldzame en niet genoeg te waardeeren voorrecht hadden, op dit derde abonnements concert (Hans Augustin) te hooren. C. J. K. B. en W, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 17 dezer de beslissing op bet verzot van O. P. G. Kipp, om ver gunning tot oprichting van eene smederij tot het vervaardigen van orthopedische in strumenten (st'umenteri (lichte smeedwer ken), waarb ij'riectrische beweegkracht zal worden gebezigd van een electromotor van 2 P. K- tot liet aandrijven van te plaatsen in het perceel aan de Gasthuisvest No. 13 is verdaagd. De beslissing op het verzoek van de Eerste Nede lar.dsrhe Eijnlederfabriek om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het bereiden van fijne ledersoorten en en het fabriceeren van fijne lederwaren in het perceel aan de ICennemerstraat no. 1, kad. sectie B no. 1341, waarb ijeloctrische bewegkracht zal worden aangewend met een maximum vermogen van 20 P. K., is ver daagd. In den kunsthandel van F. H. Smit aan de Groote Houtslraal wordt een tentoonstelling gehouden van eetsen van Anton F. Pieck. 75.000- Dezer dagen kwam ons oen bericht onder de oogen, dat vermeldde, dat sinds den zege tocht van pater Matheo, ongeveer 6 a 7 jaren geleden in ons land gehouden, reeds in 75.000 huisgezinnen hier te lande de intronisatio van het H. Hart is gehouden. 75.000. Een respectabel ge'al, dat alle-zin; tot vreugdevolle - voldoening mag stemmen. Het toont, hoe ontvankelijk de harten zijn gebleken voor het brengen van hulde aan den liefde-koning Christus, hoe do harten ontvlamd zijn van ware, vurige liefde jegens den grooten liefdevorst. 75,030 gezinnen, vertegenwoordigend «eni ge honderdduizenden Katholieken van de daad, van Katholieken, die het zijn in hart en nieren. Schitterend getal, dat wel tot groote dank baarheid mag stemmen. Daarbij mogen nog gevoegd worden do vele instellingen als schoten, kantoren, fabrieken e.d., waar mede de intronisatio heeft plaats gehad. Schitterend getal, dat me-le zoo warm illustreert de Roomsche eenheid. Wat kunnen we beter wenschen, dan dat dit cijfer steeds grooter worde, dat de ge dachte aan de 75.000 de nog vele ach terblijvers moge inspiseeron, eveneons tot intronisatio over te gaan, opdat de echte Roomsche blijdschap blijve heorschen. tot heil van Kerk en Staat, Zware mishandeling. De arbeider H. v. O. te Bennebrock, thans gedetineerd, moest op 22 November 1.1. in op dracht van de gemeente puin kloppen. J. A. V. kwam het puin controleeren. Tusschen hem en bckl. ontstond verschil van meening over de vraag, of op een wagen 1 M3, puin geladen was. V. meende van niet, v. O. daarentegen beweerde, dat de wagen wel 1M 3 puin bevatte. Toen V. zich omdraaide, bracht v. O. hem met den moker, waarmede hij puin klopte, een slag op het achterhoofd toe. V. stortte neer en is door anderen een woning binnengebracht, waar hij voorloopig verbonden is. Dr. Van Aalst heeft hem tater behandeld. Deze, als getuige gehoord, verklaarde, dat bekl. na de verwonding zeer zenuwachtig is geworden en veel last van zenuwaanvallen heeft, welke nog wel eenige maanden kunnen aanhouden. De verwonde V. vertelde, hoe het gebeurde zich had toegedragen. Onder dit verhaal krijgt hij een zenuwaanval en begint luid te huilen en te snikken. Langzaam-aan bedaart hij weer en kan verder vertellen. Toen hij na den slag op den grond geval len was, heeft hij bekl. met den moker in zijn hand, boven zich zien staan. Meer weet hij van den aanval niet te vertellen. Voorts zegt bckl. nog, dat hij na de verwonding veel last heeft van zijn zenuwen. Als hij eenigen tijd gewelkt heeft, is hij soms plotseling geruimen tijd machtenoos iets te doen. Nog andere getuigen verhalen, dat bekl. aan V. nog een tweeden slag heeft toegebracht Een der getuigen heeft den slag gedeeltelijk afgeweerd, waardoor hij op den arm van V. terecht kwam. Nog heeft bekl. een derdemaal willen slaan, doch deze slag is geheel afge wend kunnen worden gelukkig. Bekl. zeide iu drift gehandeld te heb ben. De Officier van Justitie meende, dat men hier met een hoogst ernstig geval te doen heeft. Wel kan opzettelijke poging tot doodslag niet bewezen worden, hoewel bet slaan op het achterhoofd in die rich ting duidt. Was ook de tweede slag op het hoofd terecht gekomen, dan zou waar schijnlijk de schedel ingeslagen zijn. Spr. meent echter wel, dat bekl. ten laste kan gelegd worden het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Bekl. mag zich geluk kig achten, dat bii niet als moordenaar terecht hoeft te staan. Mede met het oog op de ongunstige houding van bekl. in deze zaak .die maar zegt in drift ge handeld te hebben, hetgeen spr. niet Iran aannemen, wil spreker een zware straf eischen. SpT. eischt li/s .jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. Ali Oohen, wijst er op, dat bekl. met den hamer, dien hii hanteerde, den slag had toegebracht. Zou hii een minder onschuldig voorwerp, b.v. een bamboestokje, in zijn hand gehal heb ben, dan zou hii daarmee geslagen heb ben. Het is een min of meer impulsieve handeling geweest. PI. zegt dan, dat V. een impulsieve persoon is, die, naar zijn eigen getuige nis, zwart kijkt. PI. zegt, dat dit een in subordinatie is. Hierdoor is bekl. mis schien tot de verondei-stelling gekomen, dat hij bedreigd werd. PI. meent, dat het toebrengen van zwaar lichamelijk leisel niet ten laste gelegd kan worden, idioch slechts mishandeling. PI. vraagt een ver oordeeling wegens mishandeling en niet langer dan den lijd, welken bekl. in voor arrest heeft doorgebracht. Bekl. krijgt na dit pleidooi een zenuw aanval en wordt weggeleid. Aanrijding. Donderdag 6 Juli van het vorige jaar reed F. A. L. met een vracht-auto op den Rijksstraatweg te Scholen. Volgens zijn verklaring reden twee fietsrijders voor hem uit rechts van den weg. Bei den weken uit, de een rechts en de an der links. Hij kon toen niet genoeg uit wijken etn reed den 38-jarigen opperman J. C. S. aan Deze werd overreden en is ter verpleging opgenomen in het zieken huis „St. Joannes de Deo". Bekl. zeide, met een snelheid van 7 a 10 K.M. ge reden te hebben. Dr. Koot als getuige gehoord, vertel de, dat hii S. behandeld heeft. Hij had een bloeduitstorting in de rechterheup be komen, een breuk aan hot bovenbeen, ter wijl een verkorting van 10 5 12 cM. ont staan was. Deze verkorting is verminderd kunnen worden, doch er zal een blijven de verkorting van 5 cM. zijn. De ver wonde zal nooit meer het beroep van op perman kunnen uitoefenen. De getuige H., met wien S. gereden had, verhaalde, hoe hij S. gewearschuwd had, toen de auto naderde. Zij reden rechts van den weg en de auto kwam hun achterop. Toen de auto vlak bij was, vond get. het raadzamer naar den linkerkant van den weg uit te wijken. Aan dien kant stond een met paard bespannen steenenwagen, welke juist een bocht nam. Get. heeft niet bemerkt, dat S. geslingerd heeft met de fiets. Toen hij S. gewaarschuwd had,is deze nog meer naar rechts uitgeweken. Get. heeft geen signalen gehoord. Op desbetreffende vragen antwoordde bekl. dat schadevergoeding zal gegeven worden door een verzekeringsmaatschappij, waarbij bekt. is aangesloten. Hij heeft nog nooit een ongeluk gehad met zijn auto. Hij rijdt al jaren en passeert den Rijksstraatweg dikwijls. De Officier van Justitie meende te mogen aannemen, dal bckl. schuldig is aan de aan rijding. Bekl. had moeten stoppen en niet doorrijden. Dat heeft hij niet gedaan, Spr. wel wil aannemen, dat bekl. een kalm rijder is, maar hel feit is te ernstig, om het zonder straf van vrijheidsberooving te laten voorbij gaan. Spr. vraagt veroordeeling tot een hech- lenisstaf an 10 dagen. Uitspraak in beide zaken Donderdag 1 Februari. Het hoofdbestuur van het Nod. Roode Kruis heeft onder de leerlingen van do school voor bouwkunde, versierende kun sten en kunstambachten alhier een prijs vraag uitgeschreven voor oen ontwerp van een diploma of bewijs van lidmaatschap dor vereeniging „ITet Ned. Roode Kruis". De jury bestond uit mevrouw De Joe- pelin de Jongh en de hoeren O. J. Blaauw, S. Jo-surun, De Mesq ui te, jhr. A. W. G. van Riemsdijk en H. 0. Verkruysen, direc teur der school. Zestien jongelui zonden hunne ontwer pen in. De eerste prijs werd door do jury toegekend aan W. HJ. J. Kuyken, de twee- - raM p '.i'SL De Kamer van Koophandel adresseert aan den Gemeenteraad om het goederenvervoer per N,Z,H.T.M. door Haarlem mogelijk te maken. Wij hebben er indertijd al op gewezen, hoe jammer het zou zijn, indien de ge- meenteraat daartoe zou besluiten. Wel vraagt de Kamer thans alleen ver voer eenmaal 's morgens en eenmaal 's mid dags, maar ook dat dient te worden ge- weigerd. Begint men, met zulke dingen een vinger te geven, dan is dra het hek van den dam en controle bovendien moeilijk. We dringen nogmaals op niet-inwillïging van het verzoek aan. De Kamer van Koophandel moge de be langen van de N.Z.H.T.M, trachten te be hartigen en daarbij de groote belangen vergeten van Haarlem lu-;e-stad, de ge meenteraad dient op de al'eroer-ste plaats de algemeene belangen van Haarlem als woonplaats voorop te stel'en. Het is nog niet duidelijk gemaakt dat de N.Z.H.T.M, niet genoeg heeft aan de toestemming om goederen per tram dooi Haarlem te vervoeren vóór 's morgens 8 uur en na 's avonds 8 uur. Waarom dat ook nog eenmaal 's-morgens en éénmaal 's middags moet gebeuren, is ons niet duidelijk. De kamer brengt het bezwaar naar vo ren der trillingen en doet het voorkomen alsof velen dat zeer hoog zullen aanslaan. Wij gelooven niet dat dit een door velen naar voren gebracht bezwaar is. Maar het voornaamste bezwaar, het bezwaar dat Haar lem onncodig ontsierd zal worden door dit goederenvervoer wordt dcor de Kamer in het geheel niet aangesneden. Dat bezwaar echter zal van meer gewicht blijken te zijn dan het bezwaar der trillingen. Wij hopen dan ook dat de Raad het ver zoek niet zal inwilligen. Niet doorloopend, niet tweemaal en ook niet eenmaal per dag. Barometerstand 780. Stilstand, - OPGAYE VAN: J. j. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Januari. Hoogste Barometerstand 779.2 m.M te Sciily. Laagste Barometerstand 740.0 m.M. te Sey- disfjord. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 Januari: Meest matige Zuidwestelijke tot Westelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuitjes, aanvanke lijk zachter. De goedkoopste weelde voor iedereen, is de aan D. van der Meyer, de derde aan M. A. Werner, terwijl twee aanmoedigings prijzen werden toegekend. Het district Hoorn van den Vrijheidsbond diende heden de volgende officieele candi- datenlijst in: 1. S. Prins, Grootebroek (aft*.); 2. G. C. Dekker, Purmerend; 3. mevr. 0. Rees van Ingon, Benningbroek 4. A. Spaander, Hoorn; 5. V. Kaij, Hauwert; 6. J. Pijper, Opperdoes; 7. J. P. Stapel Cz., Hoogcaxspel; 8. W. de Geus, Broek in Waterland; 9. D. Koolhaas, Twisk; 10. H. Zijp, Beemster. Het aftredend lid G. J. van Leersum, te Winkel, wenschte niet meer voor een can- didatunx in aanmerking te komen. f Zaterdagavond geeft in liet Diaconiege bouw aan de Jansstraat de mandolineclub „Amicitia" uit Amsterdam, bestaande uit spoorwegpersoneel, een uitvoering. De veree niging is wel bekend en heeft reeds vele ma len belangeloos hare medewerking verleend, De oudjes zullen wel genieten. Men schrijft ons: Het Bestuur der Vereeniging van Recher cheurs van Politie „Plicht-Recht" te Haarlem is thans als volgt samengesteld: Th. Spoor, voorziller; J. A. Teeuwen, Olycanstraat 15, secretaris; J. Bijster, penningmeester; H. H. Oppelaar cn M. S. v. d- Hoorn, commissa rissen. Voor het ingenieursexamen richting Neaerr. Boschbouw, slaagde de heer L. v. Lennep, ge boren te Haarlem-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1