Burgerlijk® Stand. UIT DEN OMTREK. Veilingen.v Onze Bloembollen. DE VAC ANTIETOESLAG VAN HET GEMEENTE-PERSONEEL. Goedrenvervoer door de stad door de N. Z. H. T. M. Electrische Spoorweg deit Haag- Leiden. GIFTEN. Vereeniging „Oost en West.* Onderwijs. Verkoopingen. Verplaatsing zaak. Brandje. Overheidsbemoeiing bij den woningbouw. De Grensregeling. „Telegram". Aanbesteding. Hanze-Banfc LAATSTE NIEUWS. Proefseinen naar Ned. Indië. De brand te Ooltgenspiaat. VELSEROORD. VELSEN. SANTPOORT. BLOEMENDAAL, HEEMSTEDE. Gemeenteraad. Te 8 uur kwam gisteravond de Raad dezer gemeente bijeen onder Voorzi.er- schap van den Burgemeester, Jhr. J.P.W. van Doorn. Aanwezig waren alle leden. Onder de ingekomen stukken en mede deelingen, die na opening door den Voor zitter het eerst aan de orde waren, be vonden zich de goedkeuring van Gedepu teerde Staten op de Kasgeldleening., een verzoek van G. C. Pijl en J. R. Graal om een standplaats voor stationneerende automobielen ter hoogte van de Wester houtstraat, dat in handen van B. en W. werd gesteld. Verder een mededeeling van den autobusdienst Nieuw-Vennep, Hoofddorp, Heemstede Haarlem vice versa omtrent uren van vertrek en tarief, welke voor kennisgeving werd aangeno men. Ten laatste de balanswaarde der terrei nen van het grondbedrijf, welke volgens de boeken bedraagt, f893.444.36y2, terwijl de laatste daartoe ingestelde taxatie commissie kwam tot f 906.657. Hierna was aan de orde het voorstel van B. en W. om aan de Vereeniging Bijzondere Protestantsche Schooi te Heemstede een voorschot te verleenen van f360.— te betalen vóór 15 Februari. De Vereeniging had verzocht om een voorschot van f 1120op de gemeente lijke vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. Wet 1920 over het jaar 1922, ten behoeve der Bijzondere School voor M. U. L. O. aan den Voorweg 29. Daar volgens berekening van B. en W. de vergoeding waarschijnlijk in totaal f 450.zou komen te bedragen en vol gens de Wet een voorschot niet meer dan 80% van de vergoeding bedragen mag, stelden B. en W. voor, een bedrag van f 360.als voorschot te verleenen. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De agenda vermeldde vervolgens het voorstel" van B. en vV hun college een crediet te verleenen van f 1000.—voor het aanbrengen van electrische verlichting met bijkomende werken en aanschaf fing van lampen in het Raadhuis, zooals in den tijd van kolenschaarschte reeds in enkele benedenvertrekken aan gebracht, daar toch uitbreiding der ver lichting noodig geworden is. Na eenige opmerkingen, o. a. van den Heer v. Unen, die deze uitgave als te luxueus beschouwde, hetgeen de Burge meester echter bestreed, werd ook dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nu kwam ter tafel het voorstel om over het cursusjaar 1921-22 aan ouders en verzorgers van leerlingendie ge durende dien tijd het Openb. Gymnasi aal of Middelbaar Onderwijs te Haarlem hebben gevolgd, eene bijdrage in het schoolgeld te verleenen van 75% van het verschil tusschen het schoolgeld, dat krachtens de schoolgeldverordening voor de Openbaré inrichtingen voor Gymna siaal of Middelbaar Onderwijs te Haarlem wordt geheven bij gelijk inkomen van ingezetenen dier gemeente en het school geld (f300.)dat krachtens die veror dening voor buitenleerlingen wordt ge heven. De Heer Tates zou voor arbeidersge zinnen het geheele schoolgeld door de gemeente betaald willen zien, maar de Voorzitter meent, dat er voor zulke kinderen wel andere wegen openstaan om hierin geholpen te worden, terwijl dit voor de gemeente in de practijk groote moeilijkheden zal medebrengen. Na nog eenige discussie werd ook dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde waren nu de voorstellen van B. en W., om le het voorschot aan de Woningbouwvereeniging „St. Jo seph" ten tweeden male te verhoogen en wel met een bedrag van f18.000.(tot een totaal van f506.340. dat de Vereeni ging door verschillende omstandigheden, waarmede bij de aanvrage van het bouwvoorschot geen rekening was ge houden kunnen worden, te kort komt, en 2e de Kroon te verzoeken, om het voor schot ten deze aan de gemeente ver strekt ten tweeden male te verhoogen met eveneens f18000.en in verband daarmede ook te verhoogen de bijdrage in de betaling van de annuïteit. Na eenige inlichtingen van den Voor zitter aan den Heer van Unen werden ook deze voorstellen aangenomen. Inzake de plantsoenen zijn door de desbetreffende Commissie verscheidene voorsteuen gedaan, welke wij reeds vermeldden, waarmede B.enW. zich ver- eenigden en ze den Raad voorstelden. De Heer van UNEN vindt f1000. voor hekwerk aan het Oranjeplein wel wat veel, terwijl hij de aesthetische waarde betwijfelt. De Voorzitter wijst daartegenover op de practische waarde. Na nog eenige opmerkingen worden deze voorstellen goedgekeurd. Hierna had de aanbieding plaats van de herzieningen XXIX, XXXI enXXXII van het Uitbreidingsplan. Bij de Rondvraag wenschte de Heer VRING voor de winkeliers, die gaspen- ningen verkoopen een vergoeding. Vooral in kleine winkels in volksbuurten worden er sTns 2 of 3 tegelijk gekocht, ja zelfs gepoft Uitslag der veiling van de perueelen, veï- kocht in ,,'t Notarishuis," Bi'.derdijkstraat 1, bij den Zijl weg, Haarlem, op Donderdag 18 Januari 1923, des avonds na 6Va uur. Notaris A. J. 0. Daamen. No. 1. Een woonhuis, verdeeld in Benedenwoning én Bene Bovenwoning te Haarlem aan de Botermarkt. Get. No. 18, J. G. Uylenburg, 18823. Notaris J. Koolhoven. No. 2. Een Hee renhuis en Erf met Tuin te Haarlem aan de Leidsihevaart, Get. No. 114, opgehouden f 14525. Notarissen A. Bertling en G. Wolzak Hz. No. 3. Een Heerenhuis, Erf en Tuin te Haarlem aan de Leidschevaart. Get No. 136, J. P. Maas, f 9425. No. 4. Een Heerenhuis, Erf en Tuin te Haarlem aan de Jordensstraat. Get. No. 89, J. S. Kniphorst, f 10750. No. 5. Een Huis en Erf te Haarlem aan de Kennemerstraat, Get. No. 3, en een Hu:s en E-f te Haar'em aan de Kennemerstraat Get. No. 5. No. 5 en 6 ge ombineerd. A. Ossen f 1180. Notaris D. W. van Niekerk. No. 7. Een Huis met Tuin te Haarlem aan de Velser- etraat. Get-. No. 31,P. F. Bulters qq. f 7005. No. 8. Een Heerenhuis met Tuin to H ar em in het Kleverpark. Get. No. 40. A. Ph. Koeleveld f 10030. Notaris J. Koolhoven. No. 9. Een Heeren huis en Erf met Tuin te Haarlem aan den Zijlweg, tnin uitkomende aan de Gaelstr. Get. No. 33, opgehouden f 13500. Van alle rijden bereiken ons berichten, dal de bolgewassen zich gemakkelijk laten forcee- ren, sldns het ..Kweekersblad.'' De markt voor de bloemen is overal niet even gunstig. In Stockholm zijn de prijzen laag. Als er niet spoedig een verandering intreedt, dan vreezen de exporteurs dat moeilijkheden met de betalingen znllen volgen In Rijnsburg worden de bloemen verkocht tegen Ie tage prijzen. De Engelscht markt is iets beter, doch ook daar is geen sprake van hooge prijzen. Bij de behandeling der Gemeen-tebegrooting werd het voorstel van B. en W. om over bet jaar 1923 den vacantietoeslag in te houden voor'oopig aangehouden. Nadien is door B. en W. met name door den heer Mr. Bo- mans met de organisaties in overleg ge treden over nader gewijzigde voorstellen. De organisaties konden echter aan geen ei kel voorstel haar goedkeuring hechten, zoo dat geen overeenstemming werd bereikt. B. en W. zullen nu den gemeenteraad het voorstel doen het bedrag van den vacanldetoe- siag te bepalen op 1 pet. voor den man (tot nu loe wa* dit 1)4 pel.) op 1 pet. voor de vrouw (tot nu toe 1H pet.) en op 54 voor elk kind (tot nu toe K pet.) met een maximum tot f 50 (lot nu toe was het maximum f 200) B'j hei voorstel van B. en W. betreffende den vacantietoeslag dal zij bij de behandeling der Gemeentebegrooiing deden, zegden B. en W. dat, wanneer dit voorstel zOu worden aan genomen, in den loop van 1923 niet zou wor den getornd aan arbeidsvoorwaarden van het personeel. Naar we vernemen hebben B. en W. hun vrijheid daaromtrent nu hernomen, nadal hun voorstel door de organisaties htct Is aan vaard. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het gebied Haarlem en Omstreken deelt den Gemeenteraad van Haarlem mede, dat zij, teneinde een beter verkeer lusschen Haarlem en omliggende gemeenten te verkrij gen voor zoove_r deze per tram te berei ken zijn overleg gepleegd heef! met de Directie der N. Z. H. T. M. Het is haar gebleken dat, volgens het oor deel van bovengenoemde Directie, een ver betering verkregen zal kunnen worden, in dien de Raad aan bovengenoemde Maat schappij zou kunnen toestaan, dat de door voer van goederenwagens, per electrische tram tweemaal daags, behalve den thans reeds 's nachts plaatshebbenden doorvoer, b.V. eens in de morgenuren tusschen 9 en 12 uur en eens in de middaguren tusschen 2 en 4 uur, zou kunnen geschieden. De Kamer is overtuigd, dat Speciaal hét goederenvervoer met de buitengemeenten door een dergelijke regeling verbeterd zal kun nen worden. Zij meent, dat het bezwaar, dat door velen ongetwijfeld het eerst naar voren zal worden gebracht, le weten het veroorza ken van mee ere trillingen, niet alleen van weinig belang, maar zelfs Illusoir le achten is. Immers is het gewicht der, voor dit doel te gebruiken wagens belangrijk minder dart dat der 'hans in gebruik zijnde rijtuigen voor personenvervoer. Aangezien in den tegenwoordigen lijd zoo veel mogelijk medegewerkt dient te worden om het vervoer in het algemeen zoo econo misch mogelijk te doen geschieden, meent de Kamer, dat het van groot belang voor han del en nijverheid geacht kan worden, indien de Raad de noodige slappen zou kunnen doen. teneinde het bovenomschreven verzoek in te willigen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen te Haarlem vergunning verleend tot het aanleggen en in stand houden van een gedeelte tan den electrischen spoorweg van 's-Gravenhage over Voorburg naar Leiden. De sporen mogen worden gelegd in de volgende openbare wegen met inbegrip van de daarmede in aansluiting liggende brug- gen: lo. in de gemeente 'e-Gravenhagd: do Be- zuider.houtscheweg, dê Schcnkweg, de Sehenkkade, de 2e Adolheidstraat; 2o. in de gemeente Voorburg: de Konin gin Wilhelminalaan, dé Achterweg, de Com- amnicatieweg van Rijswijk naar De Vink MJ Leiden 3o. in de gemeente Veur: do Damlaan, het voetpad nevens dê Dam- laan, de straatweg tusschen Rijswijk en De Vink, het Zandpad gelegen naast den straat weg; 4o. in de gemeente Voorschoten: de Delfbcho straatweg, het Zand voetpad gelegen naast den straatweg, de Kniplaaa, de Achterweg .de Delftsche straatweg, het hepuind voetnad gelogen naast dm) straat weg. de Hofweg; 3o. in de gemeente Leiden: het jaagpad langs flon Lriisehen Vliet, de Zoeterwoudsehe weg. de Zonterwoudtche Sin eel wee, de Jan van Houtkade, de Zijde gracht, het oude Levendaal, de Jodenkerk- steeg, de Steêr.schnur, d"> Breretrant, het Kort Ra^enbu-g, de PrinSêssekade, de Steer.st.-aat, de SMïnrtweg. Ingekomen van E. H.: voor de Katho'ieke Duitscho Pers f 2.50; voor de Weensche Priesters f 2.50; voor de Duit öhe Pries ter! f 2/0voor Rusland f 2.50. Van J. H. G. te H. 5.— voor de Ween- sche Priesters en 10.voor de Weensche Kinderen. Donderdag 25 Jan. a.s. zal de heer J. Ko ning, oud-redacteur van het „Soerabaiasch Handelsblad" een voordracht met lichtbeel den houden over het onderwerp: „Handel en Industrie in Indië", des avonds om 8 uur in de kleine gemeentelijke concertzaal. KUNST ZIJ ONS DOEL. Van 20 tot 28 Jan. zal in het Waaggebouw een tentoonstelling van toegepaste kunst wor den gehouden. Door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is de afd. H. B. S. van het Chr. Lyceum te Haarlem aangewezen, als be voegd in 1923 aan hare leerlingen, die het onderwijs in de hoogste klassen tot het einde van den eiïrsus hebben gevolgd, gelegenheid te geven om op dezelfde voorwaarden en op de zelfde wijze als de leerlingen der openbare hoogereburgerseholen met vijfjarigen cursus, na afgelegd einde'amen. het getuigschrift, be doeld in art. 55 der Middelbaar-onderwijswet, te veifcriigen. Te Zandvoort is gisteren publiek verkocht het hotel-pension „Belvédère aan de dr.. Joh. Melzgcrstraat, met de aangrenzende villa's „Duinlust" en „Willy" voor de som van 54,600 door den heer J. Willemse; de even eens aangrenzende villa „Johanna Elisabeth" werd voor f 41000 verkocht aan den heer B. N. v. d. Burg. Eveneens werd verkocht het hotel restau rant „American Hall," aan de Kerkstraat, dat voor de som van f 21.200 gekocht werd door den heer Schotman q.q. De fa. Kruijmel en Oo„ in batikwerk, lederwaren en moderne handwerken, heeft hare zaak van Groote Houtstraat 148 naar de Ged. Oude Gracht 38 verplaatst. De nieuwe winkel is modern ingericht, waarbij met de ruimte gewoekerd is. Do donkere betimmering pa t in deze omgeving wonder wel, evenals de eenvoudige en toch fraaie toonbanken met glazen vitrine. In de éta lage wordt door de glas-in-lood-installage een electrische lamp gemaskeerd, welke met de voetlampen fraai licht verspreidt. De fa. Kruijmel en Co. behoeft zich hare overplaatsing niet te beklagen. Van mórgen omstreeks half 11 ontstond een begin van brand in perceel Brouwers vaart 34, doordat eenig goed, dat bij de kachel te drogen hing, in brand geraakte. Door de bewoners is het vuur gebluscht. Do brandweer was aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. In het gebouw van den Protestantenbond sprak gisteravond voor de afdeeling Haar lem van den Vrijheidsbond, dr. P. Droogiee- ver Forfuyn, wefhouder van 's-Gravenhage, over bovenstaand onderwerp. Na een inleidend woord van den voorzit ter der afdeeling, mr. J. D. va nder Plaats, nam dr. Droogleever Fortuyn het wood, die begon met le heinneren aan de Woningwet v;,n 1901, die een ingrijpen van gementebe- sturen en gezodheidscommissies mogelijk maakte, welke hierin bestond, dat waneer bepaalde gebouwen, bestemd voor woning, niet meer voldeden, de genoemdê lichamen Verbeteringen konden aangeven. Die wet heeft een gunstigen invloed uitgeofend. Echter bracht ze ook bzwaren mee. Immers, de eige naar was niet verplicht om de verbeterin- g«n aan te brengen, maar moest dan de be woning staken. Was dit iaaisle voordeeliger, dan geschiedde dil en werd een woning aan de Volkshuisvesting onttrokken. Mede min derde de animo bij de particuliere bouwnij verheid om woningen voor de lagere volks klassen le bouwen. Een en ander werkle het ontstaan van wo ningnood in de hand. In die atmospheer brak de Ëuropeesche oorlog uil, die zijn invloed deed gelden op materialen en loonen. De nor male productie van de woningen werd alZoo onmogelijk. Door de stijging van loonen en materiaal werd de bestaande toestand waar van de kiemen lagen in de Woningwet, plot seling verergerd. Wal beeft de overheid gedaan om hieraan tegemoet te komen? Er waren verschillende genesmiddelen. Ten eerste kon men beper kende bepalingen maken voor materialen en loonen, om den kostprijs naar beneden te doen gaan. Dit is zoo goed als niet geschied. Ten tweede kon men trachten door de bouw nijverheid aan te moedigen, om de productie van Woningen te verbeteren. Dil is in ruime vaak t ruime mate geschied. ïn dit verband wees spreker op de gevol gen en op hef Stijgen van den kostprijs. Voor den oorlog, aldus spr., was de kostprijs 8 per M3. en in 1920 bedroeg hef 26 per M3. Dil wa een abnormale toestand. Thans zijn de toestanden iets normaler, In Den Haag is de kostprijs gedaald tol ongeveer f 13 of in huurprijzen uitgedrukt, kostte in Den Haag een woning voor den oorlog 3, thans is dit ongeveer C 4 7. Dat er nood ts, bewijst wol het feit, dnt in de laatste 3 jaren In Den Haag nog niet de helft van de pas gehuwde paren een eig enwoning heeft kun nen betrekken. Zoolang het echler nog niet mogelijk is dat woningen gebouwd worden die door den normalen arbeider betaald kunnen worden, dan zal men dit verschijnsel zien, dat waar eenerzijds nood Is .anderzijds de vraag naar woningen niet blijkt. Daarna besprak spr. de vraag: Wat zal op dit gebied de toekomst ges-en? In dit ver band wees spr. op de gevolgen van den wo ningnood op het zedelijk peil en zide, dat men geen strijd moei zoeken tusschen over- heidsbouw en particuliere bouw. Dat is ge vaarlijk, omdat de woningproductie dan In de knel dreigt te komen. Indien de particuliere bouwnijverheid in slaat is de woningen te produceefen die noo dig zijn, dan is spr. daar voor. Doch er moei geen concurrentie ontstaan met de overheid, doch samenwerking. De particuliere bouwer dient voor te gaan en waar noodig moet de overheid optreden. Mede besprak spr. de loonen in de bouw vakken en zeide, dat er geen enkele reden is dal een bouwvakarbeider meer verdient dan andere arbeiders met gelijkwaardigen arbeid. Dit levert gevaar op voor het algemeen be lang en voor de produclie van woningen. Er zal, aldus spr., van overheidswege een zoo danige tactiek moeten worden gevolgd, dat niet meer door plotseling in 't leven roepen van de vraag naar arbeiders, de loonen in striid komen met andere regelingen. Uitvoerig besprak spr. den bouw van mid- denstandswoningen en zeide in dit verband, dat al heeft de premiebouw in den aanvang nut gehad door het contanten geven en het, prikkelen der energie, er door verschillende omstandigheden toch veel kwaad i,s berokkend. Concludeerend zeide sp., dat, hoewel de overheid fouten heeft gemaakt, de woningnood zonder haar krachtig ingrijpen, erger geweest zou zijn, dan ze nu is, dus indien de overheid een afwachtende houding had aangenomen. Verder moet de overheid alle moeite doen de particuliere bouwnijverheid met zich le krij gen, aan wie de taak is op te treden. Wanneer ze daarin niet sla." of in staat is, moet de overheid actief i' grijpen. Een luid applaus volgde. Mr. Fhuri Snethlage vroeg hoe de spr. zich de toekomst dacht van den middenstandswo- ningbouW; Mevr. WiBefeel Maoclonald vroeg ol 3e ge meente, wanneer zij bouwt, niet in de eerste plaats moet zorgen voor gezinnen die anders geen woning zullen krijgen. Aan den eerslen antwoordde dr. Drooglee ver Fortuyn, dat z.i. maatregelen zullen moeten komen, al (somt de risico voor rijk en ge meente. Verder zeide spr., dat er binnenkort voor de regeering geen aanleiding zal zijn om voor dien bouw premies toe te staan. Aan mevr. Macdonald antwoordde spT., dat de practijk heeft bewezen, dat 't systeem ver keerd is. De gemeente zal in de eischen van haar bewoners zeer streng moeten zijn. In dit verband wees spr. op het in Den Haag toege paste opschuivingssysteem, waarbij alle cate gorieën in betere conditie komen. Tevens deed spT. mededeelingen over een groep van 100 controle-woningen, thans in Den Haag ge bouwd, waarin gezinnen komen die door een commissie van speciaal daa-loe benoemde per sonen worden gecontroleerd. Op een vraag aangaande uitschakeling der Huurcommissie, zeide spr. nog, dat volkomen uitschakeling door hem een groote ramp zou worden geacht; alleen in bepaalde omstandig heden en in bepaalde plaatsen zou zij kunnen worden afgeschaft. Met een woord van dank van den voorzitter aan den spreker, werd de bijeenkomst ge sloten. Een onzer correspondenten wist ons pre cies te vertellen dat inzake de grensregeling in Mei een beslissing zal vallen. Inplaats van dit bericht zonder meer op te nemen, zijn wij eens op onderzoek uitgegaan bij den Griffier der Prov. Staten van Noordholland. Deze lachte hartelijk over dit correspondentenbe- richf en vond het eigenaardig dat, waar zelfs Gedepteerde Staten niets van een tijdstip af weten, waarop de beslissing vallen zal, buiten staanders dit wel weten. Het is mogelijk dat de beslissing in Mei valt, ook wel in Juni, Maarl, Augustus of Februari. Op dit oogen- blik staat de zaak zoo, dat Gedep. Staten j.l. Woensdag voor de eerste maal over het ont werp hebben gesproken, nadat de rapporten der verschillende gemeenten zijn binnengeko men. •U3) Van ochtend vonden wij bij onze brie ven en telegrammen een dejeche, dat ons bij de eerste oogopslag even de weakbrou- wen deel fronsen. Bij het openbreken la zen wij met vette letters aan den kop van het telegramformulier: „De Faam's Klee- dingmagazijn". Ging de rec'amezucht van den Staat zoover, dat de kop van de tele gramformulieren al niet meer veilig was? Doch toen wij den verieren inhoud lazen, kwamen wij tot de oonclusie, dat het tele gram" een medeieeling van het bekende Haarlemsche Kledingmagazijn aan het pu bliek betrof. Een pittige reclame! Ondertrouwd: 19 Jan. J. W. J, v, d Stadt en M. C. Snoek, Geboren: 19 Jan. z. v. D, Kloosv, d, Horst. 17 Jan. Z. v, A, E, Keeman—Ro- sies. 18 Jan. z, v, M, Bom—v, d, Meij, d. r. C, H, Wielonga—Hage. 19 Jan. z. v, W Inpijn—Groen. Heden werd aanbesteed het maken van werken tot verdediging van de Noordzee kust in de provincie Noord-Ho'land te- noorden strandpaal 9800, ingevalge de wet van 15 Juli 1898 (Staatsblad no. 187). Ra ming 45.800. Laagste inschrijver Chr. Roosendaal te Enkhuizen voor f 35.200. Hedenmorgen is het gerestaureerde gebouw van de Hanze-bank heropend. De plechtige intronlsatie werd verricht door den Zeercerw. heer pastoor Reijnenberg Wij komen morgen nader op deze plech tigheid terug. APELDOORN 19 Jan. Dezer dagen zijn, door het op de Veluwe bij Kootwijk Op gerichte radio-telegrafisch eta ion voer de verbinding mot Nel.-Indi'i (Malabar, Ban doeng), op nieuw proefseinen uitgezonden. Naar wij vernemen, moeten deze proefsei nen gister voor de eerste maal goed in Indië zijn ontvangen, zoodat met de Ver binding tusschen het Moederland en de O.-I. Koloniën langs radio-telegr. weg, thans een belangrijk resultaat is bereikt. OOLTGENSPLAAT, 18 Jan. Omtrent den brand, die gisteren de hofstede van v. d. Heuvel in de asch legle, vejrnemen wij na der, dat de schade- op 50 a 60 millo wordt geschat. Behalve alle paarden en vee, ging de geheele inventaris verloren. Bij onder zoek naar de oorzaak bleek, dat den nacht vóór den brand ook al door den bewoner een begin van brand was ontlokt. Er werd toen op den dorschvloer brandend stroo gevonden, dat onmiddellijk gebluscht wer. Daarom vermoedt men, dat hier kwaadwil ligheid in 't spel is. BEZETTING VAN T ROERGEBIED. AMSTERDAM, 19 Jan. In verband met den ernsligen internationalen toestand, ge schapen als gevolg van de bezetting van 't Roergebied, heeft het Bureau van het 1. V. V. de besturen van do 2e Internationale te Londen en van de Weensche Internationale uitgenoodigd tot een gemeenschappelijke ver gadering op Vrijdag 26 Jan. a.s. ten einde ge- zamelijk te overwecgen, wc'ke actie in de verschillende landen ondernomen kan wor den ter onderscheiding en bevordering der döor het I. V. V. beraamde pogingen. Opdracht. Het bouwen van 12 arbei derswoningen aan de Trompstraat a'hier voor rekening der Amst. Ballast Mij., is opgedragen aan den heer F. Beenhakker te IJmuiden. i Onze bevolking. De loop onzer bevolking, vertoont in 1922 weer een minder gunstige ontwikkeling dan een jaar le voren. Voor de tweede maal in de laatste tien jaar was hel aantal vertrokkenen grooter, dan dat derge nen, die zich in onze gemeente vestigden. Wet was hot verschil weer niiet groot, n.l. 68, maar het belcekent achteruitgang. We zijn zoo ge woon sedert jaren aan een snelle toename, dat het vreemd doet, als we een vermindering moeten constateercn. Maar hoe zouden wij ont komen aan de crisis, die zich alom in de wereld en ook in ons land doet gevoelen en die zich in onze gemeente bij het vlsscherij- bedrijf en de industrie ook gelden doet. Dat de bevolking desondanks met 512 zie len vermeerderde, danken wij weer aan het prachtige geboorteoverschot van 570. Wij tnogen gelukkig weer wijzen op mooie cijfers, zoowel voor geboorte als sterfte. Het geboor- lecijfer 28 per IOOO zielen, was een mooi stuk boven het gemiddelde voor bet rijk, het sterf tecijfer, 8.4 per duizend zielen, was weer een mooi stuk beneden het rijks-gemiddelde. Eert eigenaardag verschijnsel Is, dat waarin vele groote gemeenten het aantal vrouwen grooter is dan dat der mannen, de laatste hier in de meerderheid zijn. Waren er in het voor gaande jaar 128 mannen meer, tn 1922 nam dit overschot nog toe en waren er 184 man nen meer dan vrouwen. De bevolkingscijfers geven ons ook een kijk op den woningnood in onze gemeente. On danks dat weer tal van nieuwe woningen zijn gebouwd en betrokken, toch een vermindering door meerder vertrek. En nog is dat woning gebrek lang niet opgeheven en komen nog tal van woningen voor afbraak in aanmerking. Over den gezondheidstoestand kunnen we niet anders dan roemen. Het moge dan wat koud zijn aan onze Noordzeekust, gezond is het hier wel. Moge dit jaar weer een aanwas dn bevolking vertoonenl Woningbouw. Over 't verleende voor schot door het Rijk voor woningbouw, kun nen we melden, dat dit i3 voor den bouw van 50 woningen op Wijkeroog. De aanbe steding hiervoor had reeds geruimen tijd geleden plaats waarbij laagste inschrijfster was de (thans in staat van faillissement verkeerende) N.V. Mij. voor Houtbewer king. De Gebroeders te Beverwijk met ruim f 149000. Daar de aannemingsvorm te hoog was, is toen 'n onderhandsche herbesteding ge houden, waarbij laagste inschrijfster was de N.V. van Ommeren en Ketelaar's Aan nemersbedrijf te Haarlem met f 133500. Over de gunning zal de gemeenteraad a.s. Dinsdag een beslissing nemen, In het café van den heer Klouwer te Jan Gijzen Vaart werd Woensdagavond de finitief opgericht een schiet-vereenigng on der den naam „Generaal de Wet 18 leien traden toe als lid. Het bestuur bestaat uit EL Klouwers, voorzitter; P. Mo'enkamp, se cretaris; L. v. Noord, penningm. en J, Oorthuysen. Zaterdagsmiddags van 5 tot 7 uur, worden de oefeningen gehouden op de banen van den heer Klouwers. De gronden langs den Zeeweg. In ho tel „Van Öuds 't Raadhuis" werd Woensdag avond een vergadering gehouden van de Commissie uit de burgerij inzake den aankoop der gronden langs den Zeeweg door de ge meente. De voorzitter heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en verklaarde, hunne tegen woordigheid bijzonder op prijs te stellen, waar de vergadering in hoofdzaak slechts om een formecle reden bijeengeroepen is, n.l. de be noeming van een Comité van Actie. Hieruit blijkt wel de groote belangstelling, die in de gemeente voor deze gewichtige zaak beslaat. De Commissie telt thans ruim 60 leden en er is geen hoek der gemeente, geen kring der burgerij, geen richting op politiek gebied, die niet vertegenwoordigd is. Alle politieke bedoe ling is aan deze actie vreemd. Om dit op de duidelijkst mogelijke wijze tol uiting te bren gen, is er bij de samensteiting der Commissie naar gestreefd, alle richtingen en groepen zooveel mogelijk gelijkelijk te doen vertegen woordigen. Dit Is ten volle gelukt, behalve ■voor wat de sociaal-democraten betreft. Van eenigen hunner is gebleken, dat zij In hel Vraagstuk belang stelden, maar enkele uitge- noodigden, van wie verwacht mocht worden, dat zij aanwezig zouden zijn, ten einde zich op de hoogte te stellen, blijken niet te zijn opgekomen. Alsnog zal aan eenige personen van deze richting de geiegenheid tot mede werking worden geboden. In verband met enkele opmerkingen tn bla den en gehouden besprekingen wordt er op gewezen, dat deze aankoop niet te vergelij ken i» met de exploitatie der gronden langs den Ouden Schevenlngschén weg. Daarbij is de gemeente Den Haag niet geïnteresseerd geweest. Die gronden waren én bleven in handen van particulieren (de familie Von Wied, „Zorgvliet') en zijn ten slotte ook door particulieren geëxploiteerd. De grond, waarop de Oude Scheveningsche weg door Den Haag is geled, is toen voo een appel en een el door haar gekocht. Hier is de grond, waarop de Zeeweg ligt, onteigend, maar in het aanhangig koopcontract zijn ook de gron den, waarop do Zeeweg ligt, weer begrepen, zoodat ook deze, in geval de aankoop door gaat. met 0.55 per M2 worden betaald De voorzitter wenscht over den aanleg van den Zeeweg niet te spreken. Daarover loopt de kwestie niet. Slechts over den aankoop vart de gronden daarlangs. Een der aanwezigen vroeg, of er bepaalde redenen hebben bestaan, waardoor de ge meente Bloemendaal wel genoodzaakt was tot koopen, b.v. uitbreiding van gemeente diensten, e.d. Daarop werd van de bestuurstafel nogmaals uiteengezet, dat hier geen sprake Is van de motieven, waarom gewoonlijk gronden door gemeenten worden aangekocht: uitbreidings plan, ten tichoeve van gemeentediensten (wa terleiding, gasfabriek), behoud van natuur monumenten e.d. De gronden werden ge kocht, om ze weer te verkoopen: een quaes- tie van handel. En het hoofdmotief is, dat daarmede de kosten van den aanleg van den Zeeweg er uit zullen worden gehaald. De aan koop heeft dus een zuiver speculatief karak ter. Blijkbaar is daarbij niet voldoende ge dacht aan de bijkomende kosten voor wegen aanleg, aanleg van leidingen, hel bouwrijp maken der terreinen, renteverlies enz. Het koopcontract vordert reeds den aandeg van een boulcvad op kosten der gemeente langs een gedeelte der terreinen, die in handen der verkoopers blijven, enz. Ook zijn b.v. de beste stukken van het terrein niet in den ver koop begrepen. Alles bijeen komen de te verkoopen gron den ten slotte op een kostprijs van meer dan 3 per M2. Nu is het een quaeslie van op timisme of pessimisme, of men verwacht, daarop al of niet nog winst te kunnen ma ken. Bovendien is de gemeente geen geschikt lichaam om als exploitanle van bouwterreinen t3 fungeeren. De gemeenteschuld bedraagt thans reeds ruim 3.600.000. Aan rente en aflossing betalt de gemeente per jaar 426.000. De hoofdelijke omslag bedraagt 649.000, zoodat thans reeds twee derden van den hoofdelijken omslag aan rente en aflossing weg agat! Is het nu verantwoord, straks ten behoeve van dezen aankoop de schuldenlast meer dan te verdubbelen? Over deze zuiver zakelijke vraag loopt de quaestie. Na uitvoerige besprekingen verklaarden alle aanwezigen goheel in te stemmen met de voorgenomen actie. Thans werd overgegaan tot de samenstel ling van het Comité van Actie. Verkozen worden tien der aanwezigen, wederom uit alle kringen, die zich bereid verklaarden. Nog enkele andere personen zullen worden uitgenoodigd, t9n einde het volkomen neu traal en zakelijk karakter der beweging ten volle tot uitdrukking te brengen. Zoodra het Comité compleet ia, zal do samenstel ling worden gepubliceerd. A.s. Maandag te 8 uur komt het reeds bijeen. Nadat door een der aan vozigen namens de geheele vergadering hartelijk dank was gebracht aan den voorzitter voor zijn uit stekende en zeer ge vaavd :erde leiding, werd de vergadering gesloten. (Ongecorrigeerd:. Gemeenteraad. Gutermi 'dag vergader de de raad dezer gemeente, onder voor zitterschap van den burgemeester. Alle leden waren aanwezig. B. en W. geven den Raai in overwe ging niet in te gaan op het aanbod van M. aan te koopen ,daar die grond Op den legger der wegen staat als openbare wej. gebruikt wordende voor f 20 per vierk. M. aan te koopen, daar die grond op de ligger der wegen staat als openbare weg. Goedgekeurd. B. en W. deelen mede, dat zij in verband met de invoering van het nieuwe goei- koopere) gastarief voor particu'Lren de grootgasverbruikers hebben ort lagen van 't thans voor hen onvoordeeliger geworden afzonderlijke contract. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, ontheffing van art, 7 der Bouwverordening te verleenon aan F. Breitenstein, voor den bouw eener garage aan den Tramweg; aan Gebrs. Verduin voor verbouw van een schuurtje achter villa „Bethania" aan den Hoogen Duin en Daalschenweg; aan P. F. Vogel-, verbouw perceel Bloe- mecidaalseheweg 18; aan W. K. Tout le Monde, verbouw perceel De Genestetweg 16. Alle verzoeken worden ingewilligd. Eervol ontslag wordt ver'eend aan J. A. v. d. Hoef, als onderwijzer aan de O. L, school te Bloemendaal. Op het adres van den onderwijzer J. C. de Vries om voor buitengewone surveillance in de middaguren, aan de O. L. School te Overveen, een vergoeding te mogen ont vangen, wordt afwijzend beschikt. B. en W. stellen voor het raadsbesluit betreffende uitgifte in erfpacht van grond aan „St. Benedictus" vart 20 Juli 1922 aan te vullen door aan sub b. toe te voegen: „onder voorwaar'e, dat de e woning' ouw- vereeniging het zuide'ijk gedeelte van per ceel sectie A. no. 5526, ter lengte van acht tien meter en ter grootte van ongeveer 50 c.A., in erfpacht afsta aan den heer II. J. ijmans alhier, tegen een canon van f 6 per jaar" en dit besluit, voor zoover noodig, ter goedkeuring in te zenden aan Ged. Staten. Goedgekeurd. Van den heer J. A. Laan wordt voor den prijs van acht gulden, een strook grond, gelegen nabij den Lagen Duin en Daal- schen weg, ten behoeve der gemeentelijke duinwaterleiding, gekocht. Omtrent de niet beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het vervolgonderwijs aan de R.K. School te Overveen, deelt de voorzitter mede, dat deze zaak in orde komt, waarna het punt wordt goedgekeurd. Voorgesteld worït, een geldleening ad f 120.000 aan te gaan. De voorzitter deelt mede, dat deze lee ning tegen 5% pCt. A pari wordt gesloten. Hierin zijn begrepen f 6000 voor schoolver- bouw der BI. Sohoolvereeniging. Aangezien deze echter eerst het volgende jaar noodig zijn, stelt de her Laan voor, thans 114,000 te leenen. Besloten wordt over te gaan lot een leening van 120,000. Met het oog op de annexatieplannen wordt aangehouden het voorstel tot concen tratie van de politieposten Bloemendaal en Overveen en verbouw perceel Bloemendaal- scheweg no. 229. De woningbouw voor provinciale ambtena ren wordt om dezelfde reden aangehouden. Bij de rondvraag vesligt de heer Hogenbirk de aandacht op den schoolgeldaanslag te Haarlem. Hieromtrent bestaat bij vele gemeen- tenaren ongerustheid: waaron spr. in overwe ging geeft om bekend te maken dat de ge meente Bloemendaal hierop een toeslag geeft. De voorzitter zegt dit te zulten doen. De heer Van Kessel brengt den éénmans- wagen ter sprake en wijst er op, hoe bij Duinlust bijna een ongeluk met een auto was geschied op het oogenblik, dat de bestuurder van voren naar achteren liep, Verder wees spr. nog op verschillende klachten, welke wa ren ingekomen en verzoekt daarom den voor zitter om deze ter kennis vande directie te brengen. Wellicht kunnen deze verholpen worden. Spr. wil niet aan het systeem-één- manswagen tomen, doch alleen deze klach- len overbrengen. De voorzitter zegt toe aan het verlangen van spr. te zullen voldoen. Dr. Bornwater brengt den slechten toe sta iA der voetpaden aan den Zijlweg ter spra ken. De heer Bispinck feliciteerde de gemeente met de verbinding lusschen Bloemendaal en 't gesticht te Santpoort. Spr. vraagt of hiervoor vergunning van het gemeentebestuur is aan gevraagd. De voorzitter antwoordt, dat de zetel spoe dig verplaatst wordt, om welke reden men met de aanvraag heeft gewacht. De heer Bispinck vraagt intrekking van het besluit, waarbij toegestaan wordt, om te rijden met gesloten knalpot. Dit toch kan tot onge lukken aanleiding geven. De voorzitter verzoekt den heer Bispinck een redactie te maken van een voorstel tot wijziging dezer verordening. De heer Bispinck wil tegengegaan zien het rijden in de gemeente door de enorm zwaar beladen auto's, die de wegen absoluut vernie len. De voorzitter antwoordt dat er aan gedaan is, wat kon. Het doorgaand verkeer kan niet anders geregeld worden dan van Rijkswege. Spr. geloof! dal een wetsontwerp hierom trent in de maak is. Het gemeentebestuur is echter diligent en houdt dus de zaak voort durend in het oog. De heer Noorman wijst op het noodzake lijke van een regeling inzake de uitkeering aan werkloozen. Het is tjjd dat deze nu eens lot stand komt. Na nog een korte bespreking over woning bouw, die volgens een uitlating van den voor zitter, bij B. en W. thuis behoort, wordt de vergadering gesloten. De gronden langs den Zeeweg Naar wij vernemen Jiceft de commissie uit de burge rij inzake den aankoop van de gronden langs den Zeeweg een uitbreiding ondergaan tot ongeveer 70 leden. Alle groepen der bevol king, wat standing en politiek betreft, zijn hierbij ondergebracht. Gisteravond bjeft de commissie onder lei ding van haren voorzitter, den heer P. Oüo, in hotel „Van Ouda het Raadhuis" verga derd. Voor het oogenbiik val! hiervan alleen te vermelden dat besprekingen over de actie legen den koop der gronden worden gevoerd en dat het comité hetwelk zich met de lei ding hiervan zal belasten, werd benoemd. Personalia. Aan de universiteit te Am sterdam is bevorderd tot apotheker de heer G. T. E. Jansen, alhier. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van Baronesse H. M. van LijndenJkvr. Cal- koen. z. van L. van den Bosvan den Berg. z. van G. SchuijlDijksman, Ondertrouwd: A. L. M, H, Goossens en M. M. P. J, Heeren J, van Wijle en J. de Vos. L. van den Haaij en E, A. M. van Hooft. J, V, van Marketn en A. M. Kremer. Overleden: J. Houthuis 70 j. L. Blok 82 jaar. Biljarten. Kastanjeboom-Excelsior (Lisse). Woensdagavond had ds le ontmoeting plaats tusschen de le vijftallen in café do Kastanjeboom. Excelsior won 3 van de 5 5 partijen. De totaaluitslag is le. Kastanjeboom 150, Excelsior 78 jg 14 beurten; 2e. Kastanjeboom 109, Excel sior 150 in 21 beurten; 3e. Kastanjeboom 72, Excelsior 150 in 19 beurten; 4e. Kas tanjeboom 95, Excelsior 150 in 46 beur ten; 5e. Kastanjeboom 150, Excelsior 125 in 70 beurten. Totaal voor Kastanjeboom 570, en voor Excelsior 653 beurten. Woensdagavond wordt do retummatch te Lisse gespeeld. Woensdagavond werd voor de 2e maal opgevoerd „Geef aan God wat Goles is", door de toomee'c'ub der mariavereeniging. De zoal v, as maar ma ig e lezet. Het spel der names was nog beter dan Ziondag. Groot en klein, en er waren veel kleinen, daar vrij vel alle patroraxtskin leren aanwezig waren, hebben genoten. Stuk en spel heeft bij allen een diepen indruk achtergelaten. De Grenswijziging. In druk zijn ver schenen de adviezen van den raad dozpr gemeente en van de commissie uit de ingezetenen omtrent het we'.so. t .erp der grenswiiziging. Duidelijk worden daarin de gevoelens in zake de grenswijziging uiteengezet. Burgerlijke stand. Getrouwd: P. P. J. van Deuisen en J. Ch. M. Peperkorn. G. H. Stern en G. C. M. Vichoff. M. Kuipers en H. C. Kopper. T. C. Janus en A. W. A. M. Peperkorn. Geboren: W M. van Vessumde Zwart, d. C. GleysteenBroertjes, z. A. C. H. Warmerdamv. d. Steijle z. S. Boelhou werLettink, z.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2