BUITENLAND A Leest de zeer be langrijke brochure: 35 ets* De vloek van het geld Katholieke Notarissen. Tweede Blad* 19 Januari 1923 De K. S. A. stelde een onderzoek in naar de verhouding tusschen het getal Katholieke en niet-Katholieke notarissen in Nederland, vergeleken met de huidige godsdienstige samenstelling der bevolking Het onderzoek geschiedde aan de hand van de laatst bekende officieele gegevens, de volkstelling van 1909. Het ware wenschelijker geweest, reeds met de ge gevens der allerlaatste volkstelling te kunnen werken, doch deze zagen nog niet het licht. Wenscbelijker ook, omdat zij zeker wel geen ongunstiger cijfers voorde Katholieken zullen aangeven.*) Thans worden de resultaten daarvan geleidelijk aan gepubliceerd in „Katho liek Nederland". Achtereenvolgens pas seerden de volgende arrondissementen reeds de revueUtrecht, 's-Gravenha: Rotterdam, Amsterdam, Haarlem, A maar en Breda. De overige zullen volgen, /.üo mogelijk met gebruikmaking van de gegevens, ontleend aan de laatste volkstelling. Het kan en zal zijn nut hebben, in dit blad te laten volgen, wat het onder zoek leerde omtrent de arrondissementen Alkmaar, Haarlem en Amsterdam Arrondissement Alkmaar. a. Kanton Alkmaar. Van de bevol- king in dit gebied is 40.95 pet. Katholiek. Van de 10 notarissen zijn er niet 4 R.K., el ij k mocht worden verwacht, doch dechts 2. Conclusie Castricum, dat voor 76.62 pet. R. K. is, behoort een Room- chen notaris te hebben. Van de 2831 inwoners zijn er 2155 R.K. en het wordt binnen het arrondissement begrensd door Egmond-binnen (78.89 pCt.), Limmen (79.68 pCt.) en Uitgeest (48.02 pCt.). Het is eenvoudig een enormiteit, dat de overheid practisch geen Katholieken toelaat tot het notariaat te Castricum. Ook te Bergen behoort een R. K. func tionaris. Immers deze gemeente is voor 50.64 pCt. Katholiek en grenst o.a. aan Egmond-binnen (78.89 pCt.) dat geen ïotarieele standplaats is. b. Kanton Schagen is voor 25.44 pCt. R.K., doch alle 5 de notarissen zijn P.G. Conclusie Het notariaat te Schoorldam (gemeente Warmenhuizen) behoort door e:n Kath. te zijn bezet, wijl de gemeente voor 57.39 pCt. R.K. is en o.a. wordt regrensd door Harenkarspel (59.02 pCt.) n Schoorl (37.85 pCt.). c. Kanton Helder. Hier is de bevolking /oor 19.28 pCt. R.K., terwijl er 4 (Pro- estantsche) notarissen zijn. d. Kanton Hoorn. Bevolking 38.46 Ct. R.K. Van de 8 notarissen zijn er R.K. e. Kanton Medemblik. In dit gebied is ie bevolking voor 45.37 pCt. R.K. Noch tans vindt men onder de 5 notarissen >lechts 1 R.K. Conclusie: In Hoogwoud past een Katholiek notaris, aangezien leze gemeente voor 48.01 pCt. R.K. is en de kom van het dorp i de onmiddel lijke nabijheid ligt van de kommen der emeenten Opmeer (57.3, pCt.) en Span- roek (82.57)- pCt. en voorts grenst aan bi'de-Niedorp (60.71 pCt.) en Nieuwe Niedorp, (22.60 pCt.). RecapitulatieDe bevolking der ge- amenlijke, tot het ressort van het ar- ondissement Alkmaar behoorende ge- .ïeenten is voor 34.25 pCt. R.K-., terwijl er van de 32 notarissen slechts 6 R.K. ijn, d.i. feitelijk 5 te min. Derhalve vvorde er naar gestreefd om bij de eerste gelegenheid althans te Castricum, Ber- zen, Schoorldam en Hoogwoud R.K. notarissen te krijgen. Arrondissement Haarlem a. Kanton Haarlem. De bevolking van het tot dit kanton behoorende gebied is voor 39.02 pCt. Katholiek. Nochtans vindt men onder de 20 aldaar gevestigde notarissen slechts3 Roomschen De 17 andere standplaatsen zijn ten strengste en schijnbaar in perpetuum gereserveerd voor niet-Katholieken. In de gemeente Haarlem bijv. welke voor 37.10 pCt. een R.K. bevolking heeft, houden 14 notarissen kantoor, waaronder 3 Katholieken, terwijl het er zeer stellig 5 moesten zijn. Conclusie De twee eerst komende Protestantsche vacaturen te Haarlem behooren door Katholieken te worden bezet. Vervolgens moest ook t.z.t. het notariaat te Heemstede ongetwijfeld aan een R.K. ten deel vallen, aangezien deze gemeente voor 53.19 pCt. R.K. is (3769 van de 7071 inwoners) en zij ten Z. begrensd wordt door het voor 56.31 pCt. Katholieke Bennebroek en ten O. door het voor 53.03 pCt. Katholieke Haarlemmerliede, welke geen van beide notarieele standplaatsen zijn. Dan is het ook niet goed te praten dat niet een van de twee notariaten in Beverwijk aan een R.K. functionaris is toegewezen. Im mers de Beverwijksche bevolking is voor 54.70 pCt. R.K. en de gemeente wordt grootendeels omgrensd door Wijk (61.81 pCt.) en Assendelft (43.27 pCt.), welke plaatsen geen notariaten bezitten b. Kanton Haarlemmermeer. Hier is 40.36 pCt. van de bevolking R.K., dus ruim 2/5 deel. Niettemin treft men on der de 6 in dit kanton gevestigde nota rissen slechts één Katholiek aan. Con clusie Zoowel te Hillegom als te Lisse behooren R. K. notarissen te zijn. Eerst genoemde gemeente is namelijk voor 53.46 pCt. R.K. (4263 van de 7996). Zij wordt binnen het arrondissement be grensd door Bennebroek (56.31 pCt.) en liet overwegend Roomsche dorp Voge lenzang (gem. Bloemendaal). Nochtans is onlangs een daar ontstane vacature wederom door een Protestant aangevuld, ofschoon, naar ons ter oore kwam, ern stig gepoogd is om er een Katholiek func tionaris benoemd te krijgen. Ook in Lisse is een R. K. notaris op zijn plaats, omdat de gemeente voor 58.62 pCt. R.K. is (3212 van de 5479). Evenwel deden de Katholieken van Lisse 4 jaren geleden vergeefsche moeite om voor de toenma lige vacature een R.K. opvolger te krij gen. Eindelijk kan nog gewezen worden op het n -tariaat te Oude-Wetering in cle voor 79.12 pCt. R.K. gein. Alkemade, welke o.a. grenst aan Leimuiden (51.22 pCt.) c. Kanton Purmpend heeft in zijn ressort een bevolking, welke voor 25.55 pCt. den Katholieken godsdienst be lijdt. Dat onder de 6 aldaar gevestigde natarissen niet meer dan 1 R.K. aange troffen wordt, is niet juist. Conclusie In Edam behoort de notaris Katholiek te zijn, want deze gemeente is voor 54.33 pCt R.K. (3589 van de 6623). d. Kanton Zaandam is voor 14.90 pCt. R. K., terwijl alle 6 de notarissen P. G. zijn. RecapitulatieIn het arrondissement Haarlem zijn onder de 38 standplaatsen er niet meer dan 5 voor Katholieke no tarissen bestemd hoewel de bevolking in dit gebied voor 32.84 pCt. R. K. is. Derhalve dient bij komende vacatures te Haarlem (twee), Heemstede, Bever wijk, Hillegom, Lisse, Oude Wetering en Edam ernstig verbetering gebracht te worden in deze hoogst onbillijke en voor het pu liek belang nadeelige ver houdingen. Arrondissement A'dam A. Kanton Amsterdam is voor 24.02 pCt. Katholiek. Onder de 79 aldaar ge vestigde notarissen vindt men 16 Ka tholieken, zijnde minstens 2 te weinig. ConclusieBij de eerstvolgende Pro testantsche vacature te Amsterdam be hoorde een R. K. opvolger benoemd te worden, terwijl voorts Uithoorn een Roomschen notaris diende te hebben. Deze gemeente is nl. voor 51.53 pCt. R. K. en wordt binnen het arrondisse ment alleen begrensd door Nieuwer- Amstel, dat voor 44.92 pCt. R. K. is (2786 van de 6206) en waar zich geen notariëele standplaats bevindt. b. Kanton Hilversum. Hier bedraagt het percentage Katholieken 31.97 pCt. Op de 8 zijn er 2 R. K. functionarissen. Recapitulatie. De bevolking van het arrondissement Amsterdam is voor 24.90 pCt. R. K. Onder de 87 notarissen be vinden zich 18 Katholieken, waar er naar verhouding royaal 21 mochten zijn. Zonder vrees voor tegenspraak, kome d :s een der ons een der protestantsche uotariaten te Amsterdam, dismede de standplaats Uithoorn toe aan een R.K. opvolger. Dankbaar mogen we de K.S.A. zijn voor dit zoo nuttig werk. Doch dit werk zal niet nuttig blijven, indien men bo venstaande resultaten voor kennisge ving aanneemt en er zijn nut niet mede weet te doen. Hier kunnen de plaatselijke comité's der K.S.A. practisch werk verrichten, door aan de plaatselijke wantoestanden op dit gebied algemeene bekendheid te geven en op verbetering aan te dringen. Maakt ze bekend, vooral aan autori teiten, die invloed hebben op notarisbe- noemingen Het ware te wenschen, dat boven staande cijfers en conclusiën onder de oogen kwamen van den Minister van Justitie en diens Secretaris-Generaal en van alle Kamerleden. Alle leden der Kamers van Toezicht op de notarissen en de candidaat-nota- rissen moeten weten, welke katholieke belangen tot heden miskend werden. Iedere officier van Justitie, Kanton rechter, Inspecteur der Registratie en Ontvanger van dit dienstvak moest we ten, dat aan deze onbillijkheden een einde moet worden gemaakt. De Broe derschap der Notarissen, haar Ringen, de Broederschap van candidaat-notaris- sen en haar afdeelingen moesten van al deze onze wenschen doordrongen zijn. Welk plaatselijk comité der K. S. A. begint met deze taak Deze gegevens zijn thans gepubli ceerd. De bezetting van het Roergebied. Kabinetsraad in Berlijn. De Fransche requisities. Russische hulp aan Duitschland? Het verzet der mijneigenaars en arbeiders. Engelsche werkloozen vragen werk aan de Roer. Onder de Telegrammen: Ook de interg. Rijnlandcommissie treft dwan- maatregelen. Inbeslagname van kolentreinen en booten. Het filiaal der Duitsche Rijksbank te Mainz gesloten. De Litauers ontruimen Memel. Zuid-Slavië en Roemenië mobiliseeren. DE BEZETTING VAN HET ROERGE BIED. Kabinetsraad. Het Duitsche rijkskabinet heeft eerst alleen, daarna met het Pruisische kabinet de gebeurtenissen in het Roergebied en hun politieke en economische gevolgen besproken. De requisities. Gisteren hebben de requisities van te wa ter vervoerde steenkool grooten omvang aangenomen. Naar de corr. van de N. R. Ct. vernam hebben de Franschen een groot aantal schippers van met kolen geladen sleepaken bevolen, nieuwe scheepspapieren te halen, waarin als bestemming der lading Straatsburg wordt opgegeven. Deze maatregel moet leiden tot stilstand van de kolentranspor- ten op den Rijn, daar de bevrachters het gevaar van in beslag neming hunner kolenzendingen niet willen loopen en ze bij gevolg zullen staken. Naar de havens van Duisburg en Ruhrort was de laatste dagen trouwens slechts de helft van de gebruikelijke hoeveelheden steenkool ge zonden. Russische hulp voor Duitsch land Naar de Times over Riga verneemt uit Moskou, heeft de sowjetregeering besloten vijf lichtingen te mobiliseeren, ten einde Duitschland te helpen in geval het mogelijk zou zijn gewapenden tegen stand te bieden tegen de Fransche be zetting. Het gerucht wil, dat de Duitsche regeering moeite doet zekere oecono- mische voordeden van Rusland te ver krijgen, ten einde de verliezen, ontstaan door de bezetting van de Roer op te heffen. Te Moskou hebben betoogingen plaats tegen de entente. Het verzet van de mijneige naren en arbeiders. Naar het W. B. te Essen meldt, hebben de mijneigenaren, die de conferentie te Dusseldorp hadden bijgewoond, thans een door ieder hunner onderteekende ver klaring aan de bezettingsautoriteiten overhandigd, waarin zij er, in verband met de hen door de Franschen gegeven bevelen, op wijzen, dat in het vredesver drag Duitschland's souvereiniteit door de geallieerden uitdrukkelijk wordt erkend. De Duitsche wetten zijn dus van kracht. Alle Duitsche onderdanen zijn aan die wetten en de overheid gehoorzaamheid verschuldigd. Op grond daarvan heeft reeds op 13 Jan. een aantal vertegenwoor digers van mijnen tegenover den heer Coste uitdrukkelijk het voorbehoud ge maakt, dat zij slechts dan kolen kunnen leveren, indien de rijkskolencommissaris geen tegenovergestelde beschikkingen treft. Nu die beschikkingen inderdaad zijn gegeven, kunnen zij de bevelen van Coste niet opvolgen. Zij zijn echter over tuigd, dat zij met het aannemen van die houding in volkomen overeenstemming zijn met de bepalingen van den wapen stilstand, het vredesverdrag, de overeen komst met de Rijnlandcommissie en het volkenrecht, evenals met het Fransche recht. Het bevel van de Duitsche overheid beteekent voor de mijnwerkers een geval van force majeure, waardoor ook vol gens Fransch recht elke persoonlijke ver antwoordelijkheid uitgesloten is. Bo vendien zou onder de gegeven omstan digheden de levering van brandstoffen aan Frankrijk en België een steunver lening zijn aan een tegen de eigen re geering gerichten maatregel. Niemand echter kan gedwongen worden tegen zijn vaderland op te treden en een eerlooze daad te begaan. De Duitsche industrieelen, die op het standpunt blijven staan, dat zij de Duit sche overheid moeten gehoorzamen, heb ben geen vinger uitgestoken om de be velen, hun uit naam van generaal De- goutte gegeven, na te komen. Men ver wacht ieder oogenblik nieuwe Fransche dwangmaatregelen. Tot dusver is bij geen enkele mijn iets bijzonders gebeurd. De mijnen zijn noch bezet noch onder controle gesteld. In de kringen der werkgevers en ar beiders ziet men de Fransche maatrege len koelbloedig tegemoet Naar de Petit Parisien meldt zijn zes mijneigenaars in het Roergebied o.w. Friedrich Thyssen, gister gedagvaard om voor een Franschen krijgsraad te verschijnen wegens hun weigering om kolen aan Frankrijk en België te leveren. Zeventien anderen zullen binnen enkelp dagen worden gedagvaard. Uitlevering van de Duit sche luchtvloot gevraagd. De Echo de Paris heeft een petitie geopend om aan de regeering te vragen de Duitsche burgerlijke luchtvaart als onderpand te nemen. Het blad bevatte gisterochtend voor het eerst een petitie biljet, dat de lezers kunnen uitknippen en, van hun naam en adres voorzien, aan de redactie van het blad kunnen op zenden. Men leest daarop het volgende Ik ondergeteekende, mij de slacht offers van de Duitsche bommen uit vliegtuigen en giftige gassen herinne rend vreezend, na de waarschuwing van de meest bevoegde deskundigen uit het land, dat die afschuwelijke moor den weer zullen beginnen omdat Duitschland te land en ter zee verlamd, maar vrij is in de luchtbovendien on gerust zijnde over de veiligheid en de toekomst van Frankrijk, verzoek de regeeringAan Duitschland te verbie den een burgerlijke luchtvaart te hebben en deze „als onderpand te nemen" tot dat Duitschland zijn vreedzame bedoe lingen en zijn betrouwbaarheid bedoeld heeft door zijn schuld jegens Frankrijk geheel af te betalen. In de toelichting bij dit petitie-biljet schrijft de Echo de Parijs het volgende: Evenals ongetwijfeld onze lezers zijn ook wij onder den indruk gekomen van den weerklank, dien het denkbeeld om aan Duitschalnd de luchtvaart te ver bieden zoolang Duitschland Frankrijk niet heeft afbetaald, in politieke kringen en bij de meest bevoegde leiders van de luchtvaart gevonden heeft. Wanneer zooveel bevoegde menschen of zooveel specialisten in Frankrijk zeggen„de burgerlijke luchtvaart in Duitschland heeft geen reden van be staan zij heeft geen ander dan militair nutzij kan snel tot IO-of 20,000 vlieg tuigen uitgebreid worden, volgens het vredesverdrag zelf, en omdat de indus- trieele middelen van Duitschland dat mogelijk maken zij zal het voertuig zijn van de verstikkende gassen, van de vergiften en ontplofbare stoffen van den toekomstigen oorlogFrankrijk wordt in gevaar gebracht of liever het kan in enkele maanden in gevaar gebracht wor den, alleen al door de actie van de Duit sche vliegtuigen wanneer zooveel ken ners of politieke leiders deze dingen uit roepen en herhalen, mag men dan hun stemmen verloren laten gaan, mag men zich dood houden De Echo de Paris geeft op deze vragen een ontkennend antwoord en het blad kiest vierkant partij. Het meent, dat het belang van de natie op het spel staat en dat de kwestie op zich zelf zoo ernstig is, dat het meer wil doen danzijn kolommen open stellen voor deze waarschuwingen, voor deze ernstig uitgesproken vrees, waarvan het nut echter verloren gaat zoo er geendaden volgen. De Echo de Paris heeft dus besloten een petitie te openen, opdat iedereen zich kan laten hooren over een onderwerp, dat direct alle Franschen betreft. Er zijn omstandigheden, zegt het blad, waarin een regeering het noodig heeft door het volksgevoel gesteund, ja, zelfs daardoor gedreven te worden. Het blad meent, dat er thans zulk een omstandigheid aanwe zig is. De Echo de Paris vraagt, dat Duitschland geen luchtvloot zal hebben zoolang het zijn schulden niet betaald heeft. Wanneer Frankrijk van die groote zorg bevrijd is, zoo redeneert het blad, zal het zijn eigen luchtvaart kunnen reorga- niseeren en den rang daarvan in de wereld handhaven, echter met het inachtnemen van de zuinigheid, die door financieelen toestand wordt geboden. Engelsche werkloozen vragen werk aan de Roer. Naar gemeld wordt, belegeren honder den werkloozen het Fransche consulaat te Liverpool. Zij verlangen werk in de Roermijnen, nu deze onder Fransche be heer staan. De ambtenaren zeggen dat zij niets kunnen doen zoo lang zij geen officieele instructies hebben. De depreciatie van de mark. De bezetting van het Roergebied heeft weer een geweldige depreciatie van de mark tengevolge gehad. De dollar is aan de Berlijnsche beurs tot boven 12000 gestegen en met een verdere stijging wordt rekening gehouden omdat de te verwachten kolenschaarschte tot ver hoogden invoer uit het buitenland moet leiden, waarvoor buitenlandsche deviezen noodig zijn. De speculatie heeft zich dat reeds ten nutte gemaakt en koopt al het buitenlandsche geld op dat zij te pakken kan krijgen. Met de koersdaling van de Mark gaat een nieuwe duurtegolf gepaard, zegt de Vorwarts en vraagt wat de rijksregeering daartegen denkt te doen.De ondernemers- bonden hebben dezer dagen den rijkskan selier verzekerd, de rijksregeering met alle krachten te zullen steunen en tot zware offers bereid te zijn om den nood in het vaderland te helpen lenigen. De rijks kanselier heeft hun voor die gezindheid hulde gebracht en zijnerzijds uiteengezet van hoeveel belang het juist thans voor het behoud van de eensgezindheid des volks is, onnoodige prijsstijgingen tegen te gaan. De Vorwarts vraagt nu, waar de da den blijven, die toch op deze mooie woorden moeten volgen, als het volk er iets aan zal hebben. De regeering heeft tot dusver niets gedaan zij heeft wel iswaar plannen aangekondigd om het drankverbruik te beperken, smulpartijen en danswoede tegen te gaan, maar dat geeft tegen de duurte geen zier. Indien de regeering gevolg geeft aan haar voor nemen, om den prijs van het distributie graan te verhoogen en bijgevolg het brood weer duurder wordt, zal zij de duurte juist in de hand werken en zullen haar daden het tegendeel van haar woorden zijn. De arbeiders, kleine renteniers, ambtenaren en beambten kunnen duurder brood te minder betalen, daar hun loon of bezol digingen de laatste maanden in koop kracht sterk zijn achteruitgegaan, van Sept. tot Nov. 1922 zelfs 33 percent. Niet temin verzetten de werkgevers, ook de rijksregeering, zich ten sterkste tegen loonsverhoogingen, die toch dringend noodig zijn om de depreciatie van het geld te vereffenen. Hierbij komt nu nog het gevaar van werkloosheid in verband met de bezet ting van het Roergebied. Men mag daar om van de regeering vergen dat zij niet langer stilzit, doch de hand aan de ploeg slaat. DE VER. STATEN EN DE COMMISSIE VAN HERSTEL. Overeenkomstig het verzoek van de commissie uit den Senaat voor de bui tenlandsche betrekkingen heeft Hughes Lodge een memorie overhandigd, welke handelt over het werk van den Ameri- kaanschen waarnemer in de commissie van herstel. Hughes sprak zijn voldoe ning uit over Boyden's werk. De com missie verlangde inlichtingen in verband met de motie van Robinson, welke voor stelt een officieelen vertegenwoordiger te benoemen inde commissie van herstel, welke motie Vrijdag in de commissie zal worden behandeld. Men zegt, dat de leiders van de regeering aan Robinson's verzoek een gewillig oor leenen. DE VER. STATEN EN ENGELAND. In regeeringskringen wordt er de na druk op gelegd, dat de onderhandelingen te Washington over de financieele quaes- tie tusschen de Engelsche en de Ameri- kaansche commissies niet zijn afgebroken. Echter zal Stanley Baldwin waarschijn lijk a.s. Vrijdag de Unie verlaten om overleg te plegen met de leden van het Britsche Kabinet. TROTSKI OVER DEN INTERNATIO NALEN TOESTAND. In een onderhoud dat Trotski had met een deputatie van het verbond der com munistische jeugd, dat zich speciaal ge wijd heeft aan de zorg voor de Russische roode vloot, heeft deze het volgende ge zegd omtrent Rusland's positie in de huidige politieke verwarring in Europa „Op het oogenblik zijn wij het voor werp van een verborgen, maar geweldi gen druk van de wereldbourgeoisie. De vrije positie van Japan in het Verre Oos ten, met zijn heerschzuchtige gevoelens, de politiek van Engeland in het naburige Oosten, inzake het vraagstuk der zee- ëngten, met zijn veroveringszuchtige, imperialistische tendenz en voorts alle verwikkelingen die zich op het oogenblik in West-Europa voordoen, dwingen ons onze aandacht te schenken aan de ver sterking van onze roode vloot. De ver- eeniging met de republiek Tsjita heeft ons de gelegenheid geboden onze grenzen tot den Stillen Oceaan uit te breiden, waarmede de uitbreiding onzer vloot moet gepaard gaan. De roode vloot is nog jong en staat pas aan het begin van het leven. Zij bezit nog weinig innerlijke kracht en beschikt nog slechts over een gering aantal kundige en geoefende man schappen. Daarom is noodig dat vooral de jongere generatie zich inspant om de roode vloot te versterken en de souverei niteit van Rusland te verdedigen". Dwang op de Labourpar- De Independent Labourpartij heeft over het geheele land een campagne LEOLA'S ERFENIS^ ingezet, die aan een stuk zal voortduren tot Paschen, wanneer de partij haar Con gres houdt. Het doel van deze campagne is, te bepleiten dat de Labour partij in haar geheel een krachtige en openlijke socialistische politiek zal voeren. De par tij zal voor dat doel niet alleen openbare vergaderingen beleggen, doch ook con ferenties met de afdeelingen der vakver- eenigingen in verschillende districten om haar te verzoeken resoluties aan te nemen, die er bij de Labour Partij op aan dringen het socialisme als haar voor naamste politieke beginsel te aanvaarden. De I. L. P. zal ter gelegenheid van de opening van het parlement op 13 Febru ari niet minder dan honderd demonstra ties houden. Tot goed begrip van het bovenstaande diene men te bedenken, dat de I. L. P. een zuiver-socialistische organisatie is, die is aangesloten bij de Labourpartij, waarvan de kern berust op de vakver- eenigingen. De campagne kan worden beschouwd als een van de voorhoede der Labourpartij. De I. L. P. heeft 33 harer leden in het parlement, d.w.z. mannen, door deze partij gecandideerd, zooals Ramsay Macdonald, Philip Snowden, Jowett, etc. terwijl verder nog 50 parlementsleden der Labourpartij ook lid zijn van de I. L. P. De sprekers zullen een socialisme bepleiten, dat de leiding van elke indus trie in handen stelt van de arbeiders in die industrie. BRANTING EN HET FRANSCH-DUIT- SCHE CONFLICT. De Daily Herald, het orgaan van de Engel sche arbeiderspartij heeft telegrafisch aan Branting gevraagd of hij voornemens is in den Volkenbondsraad het schadevergoedings- vraagstuk ter tafel te brengen. Branting heeft geantwoord dat daarom trent nog geen onherroepelijk besluit is ge nomen, doch dat te bevoegder plaatse nauw gezet wordt overwogen, langs welken weg verbetering in den internationalen toestand van strijdige belangen te bereiken zou zijn. DE TOESTAND TE MEMEL. Naar men verzekert, zouden er zich 16 het Oosten van Oost-Pruisen benden van Baltische edellieden van Duitsche herkomst vormen, die Memel weer aan de Litauers willen ontrukken. De Litausche minister-president heeft onder groot gejuich aan het Huis van Afge vaardigden de verovering van Memel door de opstandelingen bekend gemaakt. Naar men zegt, hebben de opstandelingen verzocht om onmiddellijke versterking met 5000 man, voorzien van munitie en verder oorlogstuig. (Volgens andere berichten zou den deze 5000 man zich al bij de 2000 op standelingen hebben aangesloten.) CHINA EN JAPAN. Het Huis van Afgevaardigden heeft een resolutie aangenomen waarin wordt ver klaard, dat de z.g. „een-en-twintig eischen van Japan van nul en geener waarde zijn. In de resolutie wordt er bij de regeering op aangedrongen, dat die regeering de terug gaaf van Port Arthur en Dalni aan China tegen 26 Maart zal verzekeren. PRESIDENT HARDING. Naar uit Washington gemeld werd, voelde Harding zich wat beter, doch ging hij vroeg te bed. Drukkerij de Spaarnestad Haarlem FEUILLETON M, f .Wordt yervolgd, k h'K Ingezonden. rl tiJ' Vrij bewerk! naar den prachtigen roman ra dl den bekenden Engelschen auteur GARVICE Circa 370 bladz. druks, in handig formaat Prijs f 1.50, franco per post 1.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD." Nassaulaan 49, Haariem. De dokter vond het niet noodig des nachts op het Witte Huis te blijven. Echter deelde hij mee, dat, tenzij er een opvallende verbet* ring intreedt, den President niet kan wor- den toegestaan, zijn gewone werk te doen en zich aan gemaakte afspraken te houden. UIT ITALIË. Men zal zich herinneren welk een beroe ring er gewekt is door het bericht, dat Musso- lini een Europeesch verbond zou willen stich ten, dat een duidelijk anti-Engelsch karakter zou dragen, en hoe Mussolini zelf die bewe ring in den ministerraad uitvoerig heeft weerlegd. Men had het bericht klaarblijkelijk afgeleid uit den toon en de houding van de Populo d'Italia, Mussolini's blad, voordat hij minister-president was. Hij heeft nu, om dergelijke misverstanden voortaan te voor komen, alle betrekkingen met het blad ver broken, waarvan zijn broer de hoofdredactie heeft overgenomen. Zoo Iaat zich ook hier de verantwoordelijkheid gevoelen, welke verbonden is aan het vervullen van een openbare functie van beteekenis en dwingt rekening te houden met alle factoren, die ook maar in een verwijderd verband met dengeen gebracht kunnen worden, die deze functie op zich heeft genomen. Naar de Temps uit Rome verneemt, heeft Mussolini in den ministerraad uiteen gezet, dat er geen sprake van is, dat hij met behulp van den algemeenen fascistischen raad een politieke dictatuur zou uitoefenen. Het bestaan van dien raad maakt juist een spoedige aanpassing van het fascisme bij den huidigen toestand mogelijk en daarmee een hervorming van het fascisme tot een politieke partij van nationale verdediging. DE ROOMSCHE BOERIN (Haai eene Engelsche vertelling.) 5 01 neen, was het antwoord, terwijl hij mij een ontstelden blik toewierp. Ik heb voor goeden borgtocht gezorgd; ik leen nooit geld dan tegen goede waarborg Canut. Dat Is ook het beste, antwoordde ik koel ik, die geen waarborg hoegenaamd kon stellen voor het geld, dat ik hem ter Jeen wilde vragcnl Die ieening begon mij zwaar te wegen; zij rees als een spook voor mijne ontstelde verbeelding op. Ik had van den beginne af tegenzin ge voeld om een gunst van hem te vragen; maar nu het beslissende oogenblik geko men was, werd het mij benauwd aan het hart. Ik voorzag dat hij aarzelen, zoo niet weigeren zou, mijn voorgevoel had mij daarvoor steeds gewaarschuwd en ik had mij beijverd om het wantrouwen dat bij mij was opgerezen, te onderdrukken. Ik zag Ellen aan en bespeurde, dat haar blik zorgvol op mij gevestigd was: ik antwoordde haar met een gedwongen glimlach, maar zij zag hoe zenuwachtig ik was, en glimlachte niet. Maar, was er dan eigenlijk wel zooveel aan de gansche zaak gelegen? Wat be kommerde mij zoozeer? Zeker niet dat sommeke geld. Neen, ik verontrustte mij veel meer over dat kleine verschrompeld manneke, dat daar over zijn boek zat gebogen. Ik voelde de nauwe betrekking waarin ik tot hem stond en ik hoopte innig, dat zijn broederlijke liefde de proef van eenige ellendige ponden zou kunnen doorstaan; i!< wenschte dit te meer omdat moeder zoozeer met dien broeder was ingenomen. Als ik geldgebrek had kon ik immers ook aan mevrouw Zitman schrijven, of voor eenige weken, eenige zaken verpan den. Ik bekommerde mij dus niet om het geid. Jozef sloeg zijn kasboek toe en stak de pen achter het oor. iWel- boo maakt het moeder? vroee Jozef alweer. Hij scheen vergeten dat hij Ik herbaalde dat zij heel goed te pas dezelfde vraag reeds gedaan had, was. Hij prevelde weder: Dat doet mij genoegen, en wreef zich daarbij in de magere handen, terwijl hij mij tevens zeer bedenkelijk van het hoofd tot aan de voeten bezag. Gij gaat dus uit de stad, Canut? Ja, aanstaanden Maandag. Ik kom afscheid van u nemen. Dat is vriendelijk heel vriendelijk van n. Gij ruit moeten bekennen, dat het toch geen slechte keuze was, toen ik mij aan de bouwkunst begaf en dat ik nu ook veel kans heb om vooruit te komen. Gij waart nooit zeer met de bouwkunst inge nomen en ik wil u ook bekennen, alhoe wel ik er vroeger nooit van sprak, dat dit mij menigmaal heeft doen aarzelen. Ik heb u dikwijls geraden landmeter te worden, praktisch te zijn en geen tijd aan ledige droomerijen te verspillen, u niet in allerlei prijskampen te steken, waarvan gij nooit prijzen behalen zoudt, om de eenvoudige reden, dat de helft. daarvan reeds toegekend is eer men den prijskamp uitschrijft En blijft gij nu nog bij die gedachte? Dat zal er van afha.igen boe het waagstuk loopt dat gij gaai ondernemen. Wat wordt het 's nachts - nd Canut? Bijna koud genoeg om vuur te ma ken, merkte ik onnadenkend aan. Hij bekeek mij verschrikkelijk. 01 neen, daartoe is het nog niet half koud genoegt Mijn blik viel onwillekeurig op mevrouw Gear, wier tegenwoordigheid mij op dat oogenblik zeer hinderde. Indien ik niet hield van de opmerkin- gen van Jozqf Gear,, ik had een volslagen afkeer van alles wat zijn wederhelft zou kunnen inbrengen. Het scheen evenwel, dat ik van dien knnt voor het oogenblik niets te vreezen had, want mevrouw Gear was geheel in haar werk verdiept. Zij had de kousen in een mandje gelegd en een stuk grijze zijde te voorschijn gehaald Het was beste zijde, die mevrouw Gear voor een Zondagskleed bestemde, dat zij uit spaarzaamheid zelf vervaardigde. De snede van Ellen's kleed had hare op merkzaamheid 2« trokken dermate dat zij daarover inlichtingen vroeg, en Ellen ten slotte verzocht haar kleed op dezelfde wijze te snijden, uit de zijde, die zij op de tafel had uitgespreid. Toen ik de vrouwen zoo aan haar werk bezig zag, zeide ik eensklaps, zonder inlei ding of iets, zoodat Jozef er zeer van ont stelde: Jozef, gil zoudt mij zeer verplichten door mij voor eenige weken twintig pond te leenen. Ten minste als het u te pas komt en gij er geen moeilijkheid in maakt mij dat plezier te doen, voegde ik er sta melend bij, toen ik zag dat mijn broer beurtelings rood en bleek werd. De vrouwen waren aan de tafel druk aan het snijden, maar Ellen, die de schaar ter hand had, bedacht zich even eer zij die in de zijde zette, terwijl mevrouw Gear een blik met haren man wisselde. Jozef peinsde ,een geruimen tijd eer hij antwoordde. Hij haalde zwaar adem en klopie zich weifcluigelijk op de knieën. Hoe vurig wenschte ik toen reeds dal ik hem nooit geld gevraagd had! Wat ra! ik u zeggen, Canut, sprak hij eindelijk, ik hen op het oogenblik «enigs zins in verlegenheid.... en moet voor hetJ/ einde der week rekeningen betalen. Tk. ik begrijp ook niet goed hoe gij uwg schuld zul! afbetalen, als later de gan sche zaak misschien op een grap van den een of anderen uitloopt Twintig pond is een groote som om in eens te geven.... Ik geloof niet dat ik op dit oogenblik over zooveel geld beschikken kan. Wij bezitten op dit oogenblik zoo veel niet, bevestigde mevrouw Gear, met zulk een beslissenden snauw, dat het niet twijfelachtig was of zij een einde aan het onderwerp wenschte te maken. f Als zij onzijdig was gebleven, zou El len zich evenmin in het gesprek gemengd hebben, maar niet zoodra waagde een tweede zich in het strijdperk, of zij snelde van hare zijde ter hulpe. De schaar vloog zoo snel door de zijde, dat een kreet van angst aan hare schoonzuster ontglipte zij deed zulk een geduchten uitval rechts af, dat elk moedertje, om wier beste zon dagskleed het te doen ware geweest, ervan gesidderd zon hebben. "'il

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5