BUIT E N L A De vloek van het geld Vierde Blad 20 Jaimari 1923 GEM. BUITENS.. BERICHTEN. LUCHTVERKEER. MEDISCHE PRAATJES. De toestand in het Roergebied wordt steeds critieker; de Franschen be zetten verschillende miinen; de bedrijisraden eischen de verwijdering van de troepen; Duitsche mijnraden in hechtenis genomen; de Franschen leggen beslag cip de gelden van de Rijksbank te Dusseldorf, Koblenz, Mainz en Worms. De onderhandelingen over de Engelsche schuld delging te Londen hervat. Ierland vraagt toestemming om zijn leger uit te breiden. Onder de TelegrammenHet bericht omtrent een Duitsche zending naar Engeland wordt tegengesproken. Het beslag op de kasgelden der Duitsche Rijksbank wordt opgeheven. Generaal Foch naar het Roer gebied? Italië dringt te Parijs en Londen op matiging in de actie aan. DE BEZETTING VAN HET ROERGE BIED. Een crisisstadium. De toestanden in het Roergebied na deren de crisis. Gisterochtend zijn de staatsmijnen Möiler bij Gladbeck, Rhein- Baden, Bergmans lück, Westerholt en cholven doo Fransche troepen bezet. De president va de staatsmijndirectie te Recklinghausen, geheimraad Raiff- eisen, is gevangen genomen, even is de leider der staatsinspectie te Bür. Deze, mijnraad, Arens, is in de mijn in hech- lenis genomen, omdat hij bij de onder handelingen had gezegd, de cokes te zullen opslaan doch niet te zullen ver zenden. Nada.t de bedrijfsraad van deze in spectie had verklaard, dat ae mijnwer kers, als de maatregelen van gewéld voortduurden, onmiddellijk zouden sta ken, hebben de troepen de mijn weer ontruimd en zijn thans in de onmid dellijke nabijheid gelegerd. De oedrijfsraad der mijndirectie te Recklinghausen heeft eveneens ge dreigd met staking als verdere arresta ties mochten voorkomen. Alle bedrijfs- raden stellen zich op het standpunt dat tegen het Fransche gebeld met alle kracht moet worden opgekomen en dat voor alles verwijdering van de militai ren uit de mijnen noodig is. Te Dusseldorf heeft de Fransche over heid gisteren de gelden der Rijksbank in beslag genomen. De inbeslagneming om vat ook 140 millioen mark, die voor de Deutsche Bank bestemd waren en daar heen per aufo zouden worden gebracht. De Deutsche Bank heeft dientengevolge haar loketten gesloten. In de stad komt het tot volksoploopen; de stemming der bevolking is zeer opge wonden. Ook uit andere steden van het bezette gebied, o.a. uft Koblentz, Mainz en Worms komen berichten over beslag op de gelden der Rijksbank. De Franschen zijn te Dusseldorf over gegaan tot in beslag neming der gelden van de Rijksbank en andere groote ban ken. Het beslag treft in de eerste plaats particuliere deposito's, die zonder meer geconfiskeerd zijn verklaard. Te Dusseldorf en enkele andere steden in het bezette gebied zijn de filialen van de Rijksbank en van de andere groote banken militair bezet. De kassen zijn gesloten, de betalingen gestaakt. Deze maatregel zal rampspoedige ge volgen hebben, daar Vrijdag de betaaldag der loonen is en de groote fabrieken thans niet bij machte zijn hun personeel te betalen. Het zakenleven in alle steden is vol slagen in de war, omdat er geen geld te krijgen is en de producenten betalingen in chèques weigeren. De mijnwerkers eischen opnieuw loons- verhooging, ofschoon op 1 Jan. 1200 M., op 15 Jan. 1700 M. opslag van het dag loon was toegekend. In verband daarmee was de kolenprijs met 10.200 mark per ton verhoogd. Bij de verwarring die thans in het Roergebied heerscht, is het onmogelijk te overzien of de mijnen in staat zullen zijn de nieuwe eischen (die neerkomen op 1000 M. per dag) te overwegen. De Echo de Paris meldt, dat de di recteur van financiën te Essen, wegens zijn weigering om bepaalde dokumenten over te leggen, gevangen genomen is. In antwoorcj op het protest van von Hoesch, den Duitschen zaakgelastigde tegen de kolen-opvorderingen in het Roer-gebied, is van Fransche zijde op gemerkt, dat deze kolen in de eerste plaats moeten dienen voor de leveran ties, die Duitschland als vergoeding ver schuldigd isin de tweede plaats voor de behoeften van het bezette gebied, ook dat aan den linker Rijn-oever. Het overschot kan voor de industrieele be hoeften in het Roer-gebied gebruikt worden. De Duitsche rijksregeering heeft voor het nieuw bezette gebied voorloopig voor de vergoeding van pe soonlijke en materieele schade tengevolge van de bezetting een voorschot van een milliard mark ter beschikking gesteld. De stemming In Italië. Er zijn weer persstemmen Uit Italië, die de toenemende ongerustheid te Rome illustreeren. Zoo noemt het „Giornale di Roma" het bijzónder pijnlijk, dat de Franschen zelfs met maatregelen tegen particuliere personen en tegen particulier eigendom dreigen, een handelwijze, die alleen in den oorlog voorkwam, en ook dan nog bedenkelijk was. Het blad vreest, dat de houding van Frankrijk eri Duitsch land een algemeene catastrofe zal ont ketenen en acht het hoog tijd, dat lta'ië en Engeland ingrijpen en dat Mussolini met zijn bemiddelingspoging succes heeft. De „Nuovo Paese" acht het van bijzonder belang, dat Duitschland de kolenleveringen aan Italië voortzet. De ..Giornale d'Italia" constateert, dat het optreden van Frankrijk de heeie wereld onzinnig toeschijnt. Frankrijk bevindt zich thans in een impasse, en de eenige uitweg daaruit bestaat in den terugtocht van zijn troepen. De door Italië op touw gezette bemiddeling schijnt op de af wijzende houding van Frankrijk te zijn afgestuit. Daarmede gaat Europa nieuwe ernstige moeilijkheden tegemoet. Het eenige blad, dat zich geheel van commentaar onthoudt, is de Fransch- gezinde „Messagero".. Een Duitsche missie naar Engeland De correspondent van de „Times" te Essen verneemt uit betrouwbare bron, dat in het geheim een Duitsche missie uit Berlijn naar Engeland is vertrokken om de Britsche regeering te verzoeken, haar tusschenkomst inzake de bezetting van de Ruhr te verleenen. De „Times" merkt hierbij op, dat de Duitsche missie niet bevredigd zal wor den, daar het wezen van de Britsche politiek thans is, zich van elke interventie in welken vorm ook, te onthouden. President Ebert en het Incident te Bochum. Rijkspredident Ebert heeft aan den burgemeester van Bochum een telegram gezonden, waarin hij zijn verontwaardi ging uitspreekt over het doodschieten van een jeugdigen arbeider aldaar en hem verzoekt den ouders de betuiging van zijn deelneming over te brengen. Ontstemming te Bochum. Volgens een telegram van het W. B. uit Bochum heerscht daar groote ont stemming onder de bevolking, omdat de Fransche autoriteiten een deel van het gemeentehuis en de vergaderzaal van den raad in beslag hebben genomen voor inkwartieringsdoeleinden, zoodat geen vergaderingen kunnen plaats hebben, een en ander, niettegenstaande de rege ling ook op andere wijze had kunnen ge schieden. Een Engelsch oordeel. De Britsche gedelegeerde in de Com missie van Herstel heeft zich bij de stem ming over de jongste dwangmaatregelen tegenover Duitschland van stemming onthouden. De bladen melden, dat hij van zijn collega's gezegd heeft, dat En geland geen bezwaren zou maken tegen de toepassing van de vastgestelde maat regelen in de Engelsche zone van het bezette gebied. DE VER. STATEN EN DE BEZETTING VAN DE ROER. Het departement van staat ontkent uitdrukkelijk, dat Hughes in gesprekken met Jusserand ooit de meening heeft uitgesproken, dat Frankrijk in wettigen zin het recht had, de Roer te bezetten. Deze ontkenning is een gevolg van een mededeeling in een Fransch blad, dat Hughes den gezant aldus had ingelicht. Een telegram van het W. B. uit Darm stadt mtjldt, dat bij gelegenheid van de herdenking van de vestiging van het Duitsche rijk de technische hoogeschool aldaar Thijssen en Stinnes tot „eerebur gers" van de hoogeschool heeft benoemd. DE ENGELSCH-AMERIKAANSCHE ONDERHANDELINGEN. De correspondenten van de bladen te Washington verwachten, dat de onder handelingen binnen veertien dagen zullen worden voortgezet door den Engelschen gezant. Mellow gelooft, dat er reden is om een goed resultaat te verwachten. De oeconomische en politieke voordeelen van de regeling zijn zoo groot, dat men aan beide zijden van den oceaan een spoe dig tot stand komen van de overeen komst met vreugde zou begroetem. Men moet wel in het oog houden, dat de onder handelingen niet mislukt zijn en dat de verschillen niet erg groot zijn, zoodat "het waarschijnlijk geacht mag worden, dat een wederzijdsch bevredigende tus- schenweg bereikt zal worden, voordat het Amerikaansche congres in Maart uiteengaat. De Times zegt in een bespreking van de aangelegenheid, dat de gang van zaken op het Europeesche vasteland natuurlijk de kans op het ontvangen van vergoe dingen op den achtergrond heeft gedron gen en dat de Engelsche regeering ook den last te d agen heeft van 150.000 werkloozen. Het is-duidelijk, dat de be lastingdruk niet boven de thans bereikte grens kan worden verhoogd. De moreele redenen voor een lage rente acht men zelfs nog grooter dan de financieele. Van het geleende geld is niets ten Engeland's eigen bate aange wend. Engeland heeft in den tijd, dat het deze leeningen bij Amerika sloot, heel wat meer uitgeleend aan zijn bondge- nooten. Ter bereiking van het gemeen schappelijk doel is er heel wat meer geld uitgegeven in Amerika, dan dit aan Engeland heeft geleend. Engeland streeft er naar zijn verarmde schuldenaren op 't vaste land met groote edelmoedigheid te behandelen, waardoor zij meer aan Amerika zullen kunnen betalen, dan an ders het geval zou zijn. Het verlies van En eland, dat uit schrapping voort zou vloeien, waarin dit land toe zcu stemmen zou daarom winst zijn voor Amerika,' zoowel als voor Engeland's schuldenaren. DE AMERIKAANSCHE GEZANT TE LONDEN. Harvey, die naar New-York is ver trokken, heeft gezegd, dat hij wellicht de volgende week zou terugkeeren, al vorens naar Londen te gaan. Het feit, dat de reis van Harvey samenvalt met het vertrek van de Britsche delegatie versterkt het geloof, dat Harvey's be zoek te Washington in verband stond met de besprekingen over de schuld en dat hij, te Londen teruggekeerd, deel nemen zal aan de schuldbesprekingen aldaar. DE ENGELSCHE GEZANT TE BERLIJN De Daily Mail beweert, dat d'Abernon den gezantschapspost te Berlijn zal ver laten, zoodra Bonar Law een opvolger voor hem heeft gevonden. Als mogelijk opvolger wordt genoemd Sir Horace Rumbold, thans hoog commissaris te Konstantinopel en tijdelijk te Lausanne. GEEN AGRESSIEVE BEDOELINGEN VAN DENEMARKEN De Deensche bladen hechten weinig waarde aan de en (Duitschen) burge meester van Flensburg in den mond ge legde woorden, dat Denemarken, partij trekkend van de verwarring in Europa plannen beraamt om Sleeswijk tot de ri vier de Eider te bezetten. Dit verwijt, is even ongerijmd als de geruchten, door verscheidene Duitsche bladen verspreid, dat Denemarken troepen onder de wape nen roept. Op hoog gezag wordt verzeker^ dat er geen soldaat zal worden opgerc pe t bui ten de perken van de wet op de L.msver- dediging en dat de lichting op den ge- wonentijd voor oefening onder de wape nen zal komen, DE TOESTAND IN MEMEL. Het „Berl. Tag." verneemt uit Memel, dat daar twee Engelsche en een Fransche kruiser zijn aangekomen. Engelsche militairen zijn aan land gegaan en staan bij de prefectuur op post. De omgeving van de prefectuur en de kazerne, waarin zich Fransche militairen bevinden, worden minof meer als neutraal gebied beschouwd. De berichten over een terugtocht der Litauers zijn volgens verschillende bladen onjuist. Over de onderhandelingen van den Engelschen admiraal met de Litauers is nog niets be kkend. MOEILIJKHEDEN IN DE DUITSCHE DAGBLADPERS. De Duitsche Rijksdag heeft zich nog maals bezig gehouden met de moeilijk heden, waarin de dagbladpers verkeert. De regeering had voorgesteld de heffing van houtverkoopen, waaruit de bladen gesteund worden, van tot 1% Per_ cent te verhoogen, de burgerlijke partijen bepleitten verhooging tot 2 percent en dit werd ten slotte met bijna eenparige stem men aangenomen. De overtuiging dat deze steun verre van voldoende is, bleek vrij algemeen te zijn. Zoowel de socialistische woordvoer der als die van de volkspartij en de demo- kraten betreurden dat de regeering geen paal en perk heeft gesteld aan het opdrij ven der houtprijzen en zelfs voor het hout uit de fiscale bosschen die hooge prijzen neemt. Als de prijsstijging nog eenigen tijd aanhoudt zal geen enkel dagblad-exploitatie meer loonend zijn. Een wagen rotatiepapier die voor den oorlog 2000 M. kostte, kost thans 6 mil lioen mark, zoodat een krant van eenigen omvang per maand honderden mil- lioenen aan papier moet uitgeven. Na deze mededeeling stelde Müller (Franken) voor van rijkswege uit de fiscale bosschen maandelijks 90,000 M3. papierhout ter beschikking van de dag bladpers te stellen. Het voorstel is naar een commissie verwezen. Duitsche bladen maken melding van het lossen van revolverschoten in .een operetteschouwburg te Boedapest. Midden onder de voorstelling van Dins dagavond weerklonken plotseling snel achter elkaar zeven revolverschoten. Het publiek sprong opgewonden overeind en zette de daders na, die echter tijdig den uitgang wisten te bereiken en ontkwa men. Weldra verschenen de directeur en de primadonna op het tooneel om mee te deelen, dat de aanslag niet tegen de toeschouwers, maar tegen den schouw burg gericht was. De jongelieden, diefde schoten gelost hadden, werden buiten opgewacht door 50 andere gewapende jonge mannen, die flink te keer gingen. De tooneelknechts van den schowburg, die met stokken gewapend de revolver helden waren nagesneld, moesten tegen deze benden het onderspit delven. Toen de politie op het terrein van den strijd verscheen, waren de daders reeds ge vlogen. De schoten, die in den schouwburg gelost zijn, hebben gelukkig niemand ge troffen. De schouwburg was eenigen tijd geleden door een Amerikaan gekocht, die er een operettetheater van heeft ge maakt. Het heeft vrij lang geduurd voor hij vergunning voor de exploitatie kreeg, daar de overheid van meening was, dat hij niet in staat kon zijn de ware, natio nale beschaving te bi vorderen. Ten slotte is de vergunning toch verleend. Vermoe delijk is deze aanslag een betodging ge weest tegen deze verleening. Onder aanklacht van pogingen tot het verwekken van een omwenteling onder de arbeiders en boeren in den Oeral en in West-Siberië en. van het maken van propaganda voor vrije en algemeene verkiezingen voor de sow- jets, heeft de Tsjeeka dzer dagen onge veer 300 lieden, behoorende tot de sociaal- revolutionaire kringen, in hechtenis laten nem en. Radek, die na de conferentie vau den Haag naar Nauheim was gegaan, vertoeft thans te Berlijn. Volgens een bericht uit Wladiwos- tok zijn de Russische zeilschepen Vega en Anna in de Sachalinsche kustwateren door Japansche zeeroovers overvallen, die de bemanning vermoordden, de lading als buit meenamen en de schepen lieten zinken. De Japansche regeering is de wandaden evenwel op het spoor gekomen en heeft het meerendeel van de zeeroo vers reeds aangehouden. De socialistische maire van Wat- trelos, bij Rijssel, de heer Briffaud, heeft naar „1'Oeuvre" meldt, een origineel middel bedacht om te beletten dat huis eigenaars hun huurders op straat zetten. Hij heeft eenvoudig het besluit genomen, dat het in het belang van de veiligheid en de handhaving van de orde op den openbaren weg, verboden is het huisraad van personen, die bijv. door een deur waarder uit hun woning worden gezet, op den openbaren weg te plaatsen daar dit aanleiding heeft gegeven tot volks verzamelingen en betoogingen. In antwoord aan het hoofdbestuur van de vereeniging van spoorwegper soneel heeft Mussolini verklaard te wei geren de strafmaatregelen in te trekken tegen spoorwegmannen, die deelnemen aan revolutionnaire bewegingen. Mussolini is lichtelijk ongesteld sinds Dinsdag houdt hij zijn kamer. Hij zet zijn werk echter met zijn gewonen ijver voort. GEMENGD NIEUWS. Tot den grond toe afgebrand. Een ultimatum. Brand te Schermerliorn. Jeugdige dreigbrieïschriivers, Tramongeval te Amsterdam. Aanranding. Een jeugdig avonturier. Een oplichter. Duitsche artsen In de grensstreek. Lijk gevonden. Het ongeval op Soesterberg. Luchtlijn Londen, Amsterdam—. Berlijn. FEUILLETON GELAATSUITDRUKKING EN GELAATS KLEUR. De medici van den ouden stempel ver stonden buitengemeen goed een riekte te her kennen reeds „op het eerste gezicht". Toen men over meer en beter hulpmiddelen ging beschikken, lette men natuurlijk wel, even als wij thans nog doen op de gelaatsuit drukking van den zieke, doch dat groot ge wicht, dat men er vroeger aan hechtte, hech ten wij er thans niet meer aan. Het ligt nu niet in mijn bedoeling u de di verse gelaatsuitdrukkingen, als angstig, ver waand, lijdend en wat dies meer zij te schil deren, want deze vindt ge zouder twijel be ter geleek end in de verschillende romans dan ik hiertoe in staat zou zijn, doch ik wiide u slechts een denkbeeld geven hoe onze ge laatsuitdrukking en onze gelaatskleur vaak onzen geheelen lichamelijken toestand ver raadt, om maar te zwijgen van de z.g. gees tesziekten. Alvorens hiertoe over te gaan, wil ik u eerst even attent maken op het feit, dat de meeste ziekten met nlin of meer temperatuurs- verhooging verloopen en wij vaak op het ge laat van de(n) patiënl(e) kunnen lezen, dat deze koortsl. Immers het hoogroode opgezette gelaat, de schittering der oogen, verraden reeds, dat de lichaamstemperatuur niet nor maal is. Ja, bij vrij hooge temperatuur pleegt de zieke te ijlen, hetgeen gepaard gaat met gelaatsuitdrukkingen, die in elk afzonderlijk geval wederom verschillend zijn en in over eenstemming zijn met de voorstellingen, die den zieke plagen.Wij hebben dan altijd er op bedacht te zijn, dat de gelaatsuitdruk king en gelaatskleur, behoorende bij een be paalde ziekte, soms eenigszins gemaskeerd wordt door die der koorts. Na deze voorafgaande kleine toelichting wil ik dan allereerst de aandachl even vragen zoor onze(n) asthmalijder(es). Wie zulk een paliënt(e) wel eens gezien heeft tijdens een aanval, snakkend naar lucht, meestal vlak voor een open vensier, doorgaans tegen het midderiïachtelijk uur, ontdaan van elk klee- iingstuk, dat nog op eenige wijze de adem haling zou kunnen belemmeren, zal deze angslige gelaatsuitdrukking, die ik niet na der waag te omschrijven wel niet vergelen zijn. Dan willen we in onze herinnering terug roepen het gezwollen opgezette gelaat, dat vaak bij hart- en nierlijden pleegt voor te ko men, twee levens-gewichtige organen, die nog al eens te zamen ziek zijn. Buitengewoon karakteristiek is de gelaats uitdrukking bij vooral plotseling optredende en ernstige Buikprocessen, zoo zeis, dat de oude Hippocrates, de vader der Geneeskunst deze reeds opmerkle en wij te zijner eer nog spreken van een „facies Hippocratica" (Hip pocratisch gelaat) of wel van een facies ab- dominalis („abdomen" is 't Latijnsche woord voor „buik") of daar meestal ook het Buik vlies of peritoneum is aangedaan van een „facies peritonitica." fcooals er talrijke na men, waarvan wij ons bedienen reeds doen vermoeden, is deze gelaatsuitdrukking een vrij veelvuldigen en zeer typische. Het gelaat is hierbij geheel Ingevallen, de oogen liggen diep gezonken in de oogkassen en de neus komt ons bijzonder lang en puntig voor. Voorts zijn de gezichtsplooien, die links en rechts van de neus afgaan naar de mondhoeken zeer diep, zooais wij dit normaal bij ouden van dagen aantreffen. Het geheele gelaat' is bleek en doorgaans met klam zweet bedekt. Zien wij af van de Cho lera, pest en dergelijke ziekten, die hier te lande niet voorkomen, practisch gesproken, dan is er zonder twijfel een Buikviiesontste- king aan den gang, wanneer wij een derge lijke gelaatsuitdrukking waarnemen Wij heb ben dan vanzelf de oorzaak, het uitgangs punt van deze Buikvliesonlsteking nog op te sporen. Niet minder typisch is het gelaat van een zieke, die aan wondkramp of tetanus lijdt, welke laatste zoo nu en dan eens optreedt na een verwonding en de wond met straat- vuil is bezoedeld. De oude Medici spraken van een „Sardonischen lach" of „risus Sar- donicus," omdat na het gebruik van een giftige plant van dien naam dezelfde ver schijnselen optraden. De mondspleet wordt hierbij naar links en rechts verbreed, zooals dit bij ons, wanneer wij lachen, plaats heeft. Bovendien treffen we nog vele rimpels aan in het gelaat van de(n) patiënte, vooral op het voorhoofd, evenals deze normaal bij de grijsaards plegen voor te komen. Wij zullen nu den volgenden keer nog het een en ander mededeelen over dit onderwerp lerwijl dan in hoofdzaak de gelaatskleur aan de orde zal zijn. MEDICUS. De doktoren hebben bekend gemaakt, dat president Harding enkel maar verkou den is. De President moet echter het bed houden en al zijn werkzaamheden en audiën ties z.jn voorloopig buiten kracht gesteld. George S. Fowler is de directeur voor de reclame van een firma, die schoonheids artikelen voor dames verkoopt. Volgens dezen reclameman besteden de Amerikaan sche dames tusschen de 75.000.000 en 100.000.000 dollar's jaars aan het opfleuren van het gelaat, door een penseelstreekje hier, een zalfje daar, wat rouge, wat noir en een flinke laag poeder over de geheele schilderij. Het lijken hooge bedragen want er is natuurlijk een zeer groot percentage van de Amerikaansche vrouwen, dat aan water en zeep voldoende heeft om haar schoonheid te bewaren. De Daily Express meldtDe Regeering van den lerschen Vrijstaat heeft in verband met de ongeregeldheden in het land, aan Engeland machtiging gevraagd, de militaire macht, gelijk deze in het Engelsch-lersche tractaat is voorgeschreven, uit te breiden. De regeeringen van Beieren en Thurin- gen hebben de carnavalsfeesten verboden. In een vergadering met vertegenwoor digers der regeering hebben de Beriijnsche vertegenwoordigers der café's en restaurants er mede gedreigd, dat zij, indien 't sluitings uur wordt vervroegd, onmiddellijk zullen staken. Het gevolg daarvan zou zijn, dat op hetzelfde oogenblik te Berlijn alleen onge veer 200.000 werkloozen op straat zouden staan, daar alle inrichtingen onmiddellijk hun personeel zouden ontslaan. Heden zullen de besprekingen worden voortgezet. Oskar Tietz, de stichter en leider van de bekende warenhuisonderneming, is, naar men ons uit Berlijn meldt, in den leeftijd van 65 jaar te Kiosters in Zwitserland aan een beroerte overleden. De gezworenen van Stendal hebben Donderdag vrouw Schultz wegens moord ter dood veroordeeld. Zij had in 1917 haar man die aan het front was, 'n koek gestuurd, die met trichnine vergiftigd was. De man had de koek opgegeten en is gestorven. Voor het eerst sinds zijn verloving is de hertog van York, 's konings tweede zoon, Donderdag in het publiek verschenen, toen hij voorzat aan een maaltijd van de ver eeniging tot bevordering van den bloei van de nijverheid. In zijn toespraak maakte hij ook een toespeling op zijn verloving, door mede namens zijn aanstaande vrouw zijn dank te betuigen aan de zeer velen, die hun gelukwenschen hadden toegezonden. Te Roswinkelsche Marke, nabij Ter Apel, is de groote boerderij van de Er ven W. Poize tot den grond afgebrand. Veel koren en stroo werd mede een prooi der vlammen. De levende have kon in veiligheid gebracht worden. De oor zaak is onbekend. Alles was matig ver zekerd, Dezer dagen hééft een organisatie te Alkmaar aan B. en W. der gemeente een adres gezonden, waarin een antwoord werd geëïsdht binnen 14 dagen. Daar de verzoekers niet bereid waren om den voor antwoord gestelden termijn tte laten vallen, hebben B. en W. besloten het verzoekschrift niet te behandelen, Onder de gemeente Schermer horn (Ne H.) is afgebrand de boerderij „Catha- rinahoeve", van den heer Barendregt. De oorzaak was het uitglijden van den heer B. van den ladder, toen hij een baal stroo naar beneden had geworpen. De petroleumlamp, die hij daarbij in de hand had, viel daarbij in stukken. Alleen het vee kon gered worden. Alles was verze kerd. i i Ttpee jongens van 13 en li jaar aangehouden. Door de centrale recherche te 's-Hage wer» den aangehouden een jongen van 14 jaar uit de Anthonie Heinsiusstra.it en een van 13 jaar uit de Van Byland straat aldaar, die aan een 80-jarig heer jn de Obrechlstraat verschillen de dreigbrieven hadden geschreven. In deze brieven, die op een agenda-formulier van een H. B. S. waren geschreven, werd o.a. geeischt, dat op een afgesproken lijd de sleutel van de brandkast op de trap moest liggen. De jonge- heeren «ouden dan komen inbreken. Zij had den zelfs do brutaliteit om eerst een ongefran- keerden brief te sturen en daarvan in een vol genden brief hun verontschuldigingen aan te bieden, dat de eerste niet gefrankeerd was ge weest, maar dit aan htm opgestelde plannen niets afdeed. Ook hebben zij briefjes gezon den aan H. B. S.-meisjes, meestal van alles behalve netten inhoud. De politie meende bij deze gegevens allereerst met H. B. S.-jongens te doen Ie hebben, hetgeen echter niet het geval bleek te zijn. De aangehouden kwajon gens zijn leerlingen van een gewone school voor M. U. L. O. Het staat nog niet vast of rij strafrechterlijk zullen worden vervolgd. Donderdagavond omstreeks f 1 lA uur is op de Weteringschans te Amsterdam een vrij ernstig tramongeval gebeurd. Een dame en een heer wilden op den molorwagen van lijn 10 stappen, toen deze zich reeds vanaf de halte Vijzelgracht in beweging had gesteld. De dame viel van de treeplank en kwam met den voet onder ©en der wielen; haar echtgenoot, die hevig ontstelde, struikelde eveneens en v.'erd daarbij legen den trottoirband geslingerd. De tramwagen moest opgevijzeld worden, om de dame te bevrijden. Dr. Hofstede, die toe vallig in de buurt was, verleende de eerste hulp aan het echtpaar. Dit bleek te zijn de heer en mevrouw Roeper, wonende in de Sar- phatistraat. De attlo van den Geneest. Dienst heeft mevr. R., die vermoedelijk een ernstige beenfractuur hoeft gekregen. naar de Cen- Iraal-Israelietisehe ziekenverpleging overge bracht, waarheen ook de heer R. per taxi vervoerd werd. Het ongeluk veroorzaakte vrjj groote ver traging in het tramverkeer. De gehuwde pakhuisknecht van den gros sier Boerma van Wildervank (Gr.) was met paard en wagen te Wildervanksterdallen. Plotseling werd hij door twee onbekend ge bleven mannen aangerand en na hem eerst den mond te hebben gestopt en van a! zijn geld, circa 150, te hebben beroofd, namen de aanranders de vlucht. Door de recherche te 's Hage is aangebon den een 13-jarig jongetje uit Delft, dat in be zit bleek te zijn van 90, een zaklantaarn, een signaalfluit, een wapenstok en een wind buks. Al deze voorwerpen had hij uil het ouderlijk huis meegenomen. Hij zal heden naar Delft worden teruggebracht Eenige handelaars te Woerden ontvingen deze week uit Turnhout (België) een verzoek, om offerle van hunne bekende artikelen. Bij een onderzoek daar ter plaatse ingesteld bleek, dat men niet met een im- en expor teur te doen had zooals hij zich aandiende, doch met een sluwen oplichter, die daar in een hotel verblijf hieid en zooveel mogelijk waren uit Holland naar België liet komen, doch nimmer betaalde. Men zij dus op zijn hoede. Tegen twee Duitsche artsen werd door de maréchaussee te Simpelveld (Limb.) proces verbaal opgemaakt, wegens de uiloefening van de geneeskunde te Bocholtz. Volgens hun pa-tiënlen hebben de artsen ook de medica menten uit Duitschland medegebracht In de naly ieid van de Ho'landsch-Dulfc- sche grens bij Scherpenseel is het lijk go- vonden van eon man, op wien een hoeveel heid jenever werd gevonden. Waarschijnlijk is hij als smokkelaar een dezer nachten doodgeschoten. Do toestand van den -.1. Zaterdag met zijn vliegtuig gevallen sergeant-vlieger Bergsma is bevreligend. Hij wordt thans verpleegd in het Militair Hospitaal te Utrecht. Gemeld wordt: De totstandkoming van de luchtlijn Lon denAmeer '.amHambu gBer ij w lks op 1 Februari in gere-gelden dienst zou beginnen, zal aanmerkelijk vertraging on dervinden ten gevolge van de moeilijkheden, welke de bezetting van het Buhrgebied voor Duitschland en de Duits.he Begecring mede brengt. (hiaar eene Engelsche vertelling). Canut vraagt uw geld niet zonder waar borg, Jozef, sprak Ellen, terwijl zij Je achaar verontwaardigd op de tafel wierp Welke waarborg? wiens waar borg? vroeg broeder Jozef, lerwijl iiij zi'i jeugdige zusier, die eene hoogroode kleur had gekregen, vragend aanzag. Waarborgen van gelijke waarde als hel geleende, zoo gij hem niet vertrouwt, zei de zij. Hier is de gouden horloge, «'ie ik vóór onze bankroet ten geschenke heh ge kregen wilt gij deze met de kelting lol pand aannemen totdat Canul zijn schub' hpeft nfhlaald? Zij had de horloge en ketling afgedaan en terwijl zij sprak op de lafel geworpen Hel was een harde beproeving voor hel uurwerk geweest. Hier is nog eert ring dien vader mi gaf, Jozef dien kunt gij ook krijgen. Zij was bezig ook haren ring af te >en toen ik haar verzocht dit te laten. Het is immers niet noodig, Ellen, ik an op vijftig plaatsen en met veel ïinder beslag geld krijgen. Neem die hor- oge en ketting weg. Ellen, gij bedroeft 'lij. Ellen gehoorzaamde. Zij had in hare verontwaardiging vergelen dat zij mij iriefde, wanneer zij haren oudsten br"e- ler beleedigde. Vergeef mij, Canut, ik dacht niet aan i stamelde zij. Gij zijt te oploopend. Ellen, ver naande mevrouw Gear. Gij vergeet, dat wij in eenen tijd leven die dringend voor •ichli"heid vereischt. Canut en gij zijt toch Ie verstandig om ons kwalijk te neme' 'al wij geldgebrek hebben en dus en -«nohfie zün om u te helpen. Ik neem het volstrek! liet kwalijl. ■ide ik. opstaande, en mii vol «vaanlip beid legenover hem sledende: ik zou p or' ■dels Ier wereld iets kwallik nemen: g': hebt ti geld zelf verdiend en heb! all" •■echt om er aan gehecht te zijn, Joze 'fom. Ellen, wii moeien naar huis, moeih zou anders ongerust worden. De arme Jozef was mij nooit zoo klein voorgekomen als nu, zooals hij daar in eengedoken en verlegen mei de handen op de knieën zat. Hij wist niets in te brengen, niets tegen le zeggen hij was verbluft: als man van zaken behoefde hij voor al les den noodigen tijd. Ellen was opgestaan en maakte zich ge reed om met mij heen te gaan. Ik zal nu maar vaarwel zeggen, 'o- zef, zeide ik. Ik hoop dat gij moeder van lijd tot tijd bezoekw zult. Ja, stamelde hij. Het spijt mij dat ik u iets gevraagd heb en u daardoor in verlegenheid heb ge bracht, zeide ik. Vaarwel, Jozef. Ik reikie hem de hand. hij beantwoord «le ternauwernood mijn handdruk en zei m verslagen toon: Vaarwel I (k was hb'ble toen ik mei Ellen op de raai was en m'in broeder van mijne 1 - ->wo"rf"«*b„pi |,nd ontslagen. Wij wand-lden met snellen tred na«' i"e|"ee Rridgp terug. Er verliepen versrtmMcne minuien er. een woord wisselden. Ellen sprak ht eerst. U twintig pond weigeren, Canl Uwe liefde en achling voor twintig pond ver beuren! Hoe kan hij zoe zijnl Zwijg, kindliefI Wat baat het er op terug te komen? Onze verontwaardiging dient nergens toe. Gij telt alles te licht, Canut. Dat is de beste wijze om teleurstel lingen te verdragen. Zijt gij dan niet boos op hem? Ik beken dat ik inwendig wel eenigs zins geraakt ben en een gevoel heb alsof mij de keel wordt toegeknepen; maar het is het beste deze onaangename ontmoeting le vergeten. Hef was dwaas van mij, die weet hoe zuinig hij is, hem geld ter leen te vragen. Hoe zult pii nu geld hekomen? Laat dat maar aan mij over. Necen. ik wil niets aan u „verlaten Ik zal n naar mijn beste vermogen helper Canut. Goed, wij zullen' straks over dit in 'erwern voorlpaan, Ellen, zeide ik; Inn ns hit deze neV"»-h»M nok eens over uwe toehrmst snrehen. Ik verbeeldde mil. dat hare hand nijn arm beede en zij eensklaps haar ge laat afwendde, Ellen I Canut! antwoordde zij, ferwijl zij mij weer aanzag, Iaat mijne toekomst erust aan mij over; die toekomst is in mijne eigen mach en niemand is in staat daarop invloed uit te oeenen. iels in verband dat gen voor mij verbor gen houdt? Ik verbeeldde mij, da zij bloosde; maar het was donker en ik kon mij dus vergist hebben. Ik zelf weet schier niet wat daar mede in verband staat, zeide zij met een gedwongen lachje: de foekoms «igt duister en onbestemd voor mij. Gij zondt mij uit lachen als Ik u de dwaasheden vertelde, lie ik In mijn hood heb. Neen dat zou ik niet. Het zal tiid genoeg zijn als gij jrug- omt om veriler over müne behangen te spreken, als er I en minste iets van eenig gewicht (e behandelen valt, voegde zij er •p goir>""d-"Ti toon hij. Gij zuil moeien bekennen, dal dl! 'adse'rrhiii. Hinkt, merkte ik aan. Ik bid u. laai dil onderwerp va.cu Mii i-cml alles nog veel raadselachüger i voor dan n. Mijne toekomst is eenigszins beneveld, maar ik ben niet ongelukkig, neen, ik vertrouw vaster op geluk dan ooit le voren. Maar ach! Canut, ik al u zer missen; ik verlies een dierbaren ,-riend als gii in Cnmherinnd zijll Slaaf er met die toekomst risschien Denkt gij dat gii m'l minder dierbaar zult zijn na onze s cheiding? Daarvoor beware mii Godl De wereld komt mij zonder u zoo eenzaam voor. Die klacht grensde aan ontevredenheid, het smartte mij, die te hooren, maar ik liet ze onaangemerkt voorbüeauu „n d-o.ig niet op nadere verklaring aan, overtuigd als ik was dat ik h„o- ~'oos kwelde en zij mij toch niets meerder openharen zon. Was zij dan werkeh'ik de minst gelukki ge van de familie? Had zij het meest gele den onder den overgang van weelde tot eerlüke armoede? Wij hadden Ellen in hade kindsheid voor. hncgmoedïg gehouden; toen zij in later in- -en al'een on fin*" on-*--»-' «-„iccb kon zijn, was haar eigenaardige karaktertrek nicl ultgekciucnk Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 11