sanatogen \J,A.fcS*KAMR.ZH mmm Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. WAARSCHUWING y «s Zaterdag 20 Januari 1923 45>teJaargang No. 14341 Van het Vaticaan. ïBEhANGERH MEUBELMAKER! - sasmsssmm&issa STfiDSKIEUWS. AGENDA 23 JANUARI. AGENDA 22 JANUARI. De St. Vincentius-Biblotheek is geopend: R.-K. Kiesvereeniging. Behandeling der motie-v. Cranen- burgh. Vrijdagavond hield de R.K. Kies vereeniging haar jaarvergadering in het gebouw „Sint Bavo." De bijeenkomst was vrij goed bezocht. De voorzitter de heer A. B. Michielsen, opende de vergadering met den chris- telijken groet en een woord van welkom, waarin hij een hartelijken Nieuwjaars- wenseh vlechtte. Spr. wierp een terugblik op de gebeurte nissen van het afgeloopen jaar. On danks stormen en stormpjes mogen wij met voldoening terugzien op het afge loopen jaar. Ondanks alles bleef de een heid in R. K. Haarlem bewaard. Maar hoe meer het einde des jaars naderde, hoe meer de moeilijkheden zich opsta pelden. Werkgevers, middenstand en arbeiders klagen De moeilijkheden werpen reeds een schaduw op onze werkzaamheden. Maar tezamen moeten wij trachten de moei lijkheden te boven te komen. We moeten dat doen vervuld van christelijken geest. Het bestuur zal niet nalaten aan een krachtig en bloeiend organisatie-leven mede te werken. Het jaar 1923 zal zeer belangrijk zijn. De voorzitter deed daarna mededee- ling van den slechten financiëelen toe stand van de kas.Aan particulieren is en zal een verzoek worden rondgezonden om een extra-bijdrage voor de kas. Op de aanwezigen werd daartoe ook een be roep gedaan. Zaterdag 27 Januari zal in het gebouw „Sint Bavo" alsnog gelegenheid worden gegeven om te stemmen over de groslijst voor de Provinciale Staten van Noord- Holland. Het jaarverslag werd uitgebracht door den secretaris, waarvoor hem een woord van dank werd gebracht. De penningmeester, de heer J. J. Brinkman, bracht het financieel verslag uit. Daaruit bleek dat er een nadeelig saldo is van f 916.39. De penningmeester deed een beroep op allen om de kas der verceniging te sterken. Benoemd werden de heeren Jan-en, Kerkvliet en Lips, voor het nazien van de rekening. In afwachting van zijn decharge werd den penningmeester een vnorloopig warm woord van huldege- bracht voor zijn omvangrijk, accuraat beheer, een hulde, die zeer zeker ver diend was Tot bestuursleden werden benoemd de heeren Th. O. C. Hooy, J. H. van Oos ten (beiden aftredend) en rnej. v. Looy- Ranshuisen. Motie-R. C. A. van Cra- nenburg. Hierna werd in behandeling gebracht de motie, welke de vorige vergadering door den heer R. C. A. van Cranenburgh was ingediend. Deze motie luidt De R. K. Kiesvereeniging te Haarlem, vergaderd in het gebouw St. Bavo te Haarlem op Vrijdag 17 November 1922, overwegende dat slechts een klein gedeelte der R.K. Kiezers is georganiseerd en daarvan slechts een gering percentage de verga deringen der Kiesvereeniging bezoekt, zoodat slechts door een zeer gering aan tal kiezers invloed wordt uitgeoefend op de Candidaatstellingen en daardoor op de richting in de politiek, dat de kiesvereeniging geen persoon lijke of standsbelangen maar uitsluitend het algemeen i'elang moet dienen, dat daarvoor noodig is samenwerking van alle klassen der R.K. Kiezers, dat die samenwerking voor het behoud der politieke éénheid onder de Katho lieken noodzakelijk is, spreekt den wonsch uit, da een in alle opzichten onpartijdige Commissie benoemd worde, samengesteld uit de verschillende klassen der kiezers, om te onderzoeken of en roo ja, wel ke wijzigingen in de organisatie van onze Katholieke Kiezers "wenschelijk zijn, om tot verhoogde actieve deelname, betere samenwerking en meer onderling vertrouwen te geraked. De heer VAN CRANENBURG ver kreeg het woord. Alvorens over te gaan tot behandeling der motie hield de "heer v. Cranenbur h eene meer algemeene beschouwing die hem tot de indiening der motie heeft, geleid. Onder de Katholieke Kiezers bestaat eene volkomen eenstemmigheid over het feit, dat het Bestuur van land, provincie en gemeente moet uitgaan van- en steu- n.n" op de Christelijke beginselen, aldus de hee v. Cranenburgh. Voor eiken Katholiek staat het on twijfelbaar vast, dat het Overheidsbeleid moet wortelen in de hoogere beginselen en men niet maar alles kan overlaten aan de veranderlijke menschelijke in zichten. Omtrent godsdienstvrijheid, vrijheid van geloofsverkondiging ook in onze overzeesche gewesten, gelijkstelling bij het Onderwijs, huwel.jkswetgeving, op heffing van processieverbod, bescher ming der openbare zedelijkheid en derge lijke oncierwerpen, rechdtstreeks met god dienst en moraal in verband staanne, zijn alle Katholieken het roerend eens maar omtrent de toepassing der Christelijke beginselen op sociaal economisch ge bied bestaat bij de Katholieke Kiezers een diepgaand verschil van inzicht. Volstrekt niet allen erkennen, dat die hoogere beginselen eischen een sociaal economische politiek, zooals die de laatste jaren is gevoerd. Integendeel een groot gedeelte der Kiezers vooral onder de intellectuee- len is van oordeel, dat die sociale eco nomische politiek in strijd is met die hoogere beginselen en ons land ten ver- derve voert. Zeker, 'dat de Christelijke naasten liefde ook de verhouding der Standen moet regelen, daarover bestaat eenstem migheid maar het surrogaat van het ge bod der naastenliefde, of liever wat zich als zoodanig opdringt, de opeenstapeling van sociale wetten en verordeningen, die het aantal slachtoffers met den dag ver- •meerderen, en daardoor ook in strijd komen met de welbegrepen belangen van hen, te wier behoeve zij gemaakt zijn dat surrogaat achten zeer velen uit den booze. Zeker, de Overheid kan en moet in grijpen om gevaarlijke uitwassen tegen te gaan, maar tot een staatsdwang en staatsalbemoeilng, waartoe zij thans ge komen' is, en waarmede zij nog voort gaat, is zij volgens zeer vele kiezers niet bevoegd en geen Pauselijke Encycliek kan zij aanhalen voor die algemeen bin dende regelen, geldend voor alle bedrij ven zonder onderscheid daarmede komt zij zelfs met de Pauselijke Ency cliek in strijd en bevordert daardootr tegen haar wil den klassenstrijd, het noodzakelijk gevolg van het eenzijdig behartigen van klassenbelangen. Die klassenstrijd, in beginsel afgekeurd maar levend in de harten ook van menig Ka tholiek, komt in de practijk maar al te dikwijls tot uiting. Moge hij plaats maken voor een in ge heel óns wezen opnemen en met ons vereenzelvigen van het groote gebod der naastenliefde. Dat gebod der naastenliefde nu eischt, dat aan hen, die den tegenwoordigen staatsdwang in strijd achten met het welbegrepen algemeen belang en zich niet kunnen vereenigen met de tegen woordige richting in de politiek, een evenredigen invloed worde ingeruimd en nu kom ik met de vraag, of dat in onze Kiesvereenigingen voldoende kan Zenuwachtigheid verdwijnt geschieden, vanzelf tot de bespreking mijner motie. Mijn eerste overweging is „Dat slechts een klein gedeelte der „R.K. Kiezers is georganiseerd en daar- „van slechts een gering percentage de „vergaderingen der Kiesvereenigingen be- „zoekt, zoodat slechts door een zeer ge- „ring aantal kiezers invloed wordt uitge oefend op de Candidaatstellingen en Jdaardoor op de richting in de politiek." Van waar dat gebrek aan belangstel ling bij een groot gedeelte onzer R. K iKiezers? Zien zij niet in het groot be- ang eener goede Volksvertegenwoordi- ging Ik heb getracht de oorzaken op te sporen, die speciaal de intellectueelen, industriëelen en Middenstanders van deJ Kiesvereeniging afzijdig h >uden. Nu spreek ik niét alleen van de Haarlem- sche Kiesvereeniging, maar heb ik het oog op de Kiesvereenigingen in het alge meen. En dan dringt zich allereerst de vraag op Hoe is liet gesteld met onze Kies vereenigingen Sedert de invoering van het algemeen stemrecht is de Kiesvereeniging meer de plaats geworden, waar de belangen van een bepaalde klasse der bevolking worden bepleit. De georganiseerden der vakvereenigingen met hunne vrijge stelden als woordvoerders verschijnen in gesloten gelederen, om daar de belan gen van hun stand, zooals zij die inzien en identificeeren met het algemeen be lang, te bepleiten. Het materialisme, die bron van klas senstrijd, overheerschend in de vak organisatie, heeft ook sedert lang zijn intrede gedaan in de politieke organisatie. Want wie zal ontkennen, dat daar niet bijna uitsluitend materieele belangen be sproken worden op eene wijze, die niet in overeenstemming is met de Chrjste lijke naastenliefde. Wordt de kiezers daar voldoende onder het oog gebracht, dat de afgevaardigden de belangen hebben té behartigen van geheel het volk in al zijn geledingen en geen standsbelangen dan "voor zoover die met het algemeen belang samengaan Of worden zij daar niet te veel bewerkt met de stroopkwast door hen, wier politiek leven ontstaan of duurzaamheid ontleent aan het be vredigen van de materieele belangen der vergaderden Begrijpelijk is dan ook, dat niet de besten, niet de cersjaangewezenen op de Candidaten-lijsten worden geplaatst en dat het gehalte onzer afgevaardigden in alle vertegenwoordigende lichamen zich steeds in dalende richting beweegt. Die toestand nu in de Kiesvereeni gingen is een der oorzaken, dat men slechts sporadisch een intellectueel onder de bezoekers der vergaderingen telt. Zij hebben 't land aan de politiek, zoo als die in de Kiesvereenigingen tot ui ting komtze voelen zich daar niet thuis, worden er overstemd, en wanneer zij zich laten hooren bcloopen ze de kans in vruchtelooze' onverkwikkelijke de batten te worden gewikkeld. Velen heb ik getracht over te halen zich aan het algemeen belang te wijden door de vergaderingen der Kiesvereeni gingen te bezoeken, doch steeds stuitten mijne pogingen af op de hiervoor ge noemde overwegingen en op een inge^ kankerden afkeer van wat zij politiek gedoe noemen. De industriëelen blijven weg, omdat zij tneenen, dat, wanneer zij op die ver gaderingen hun standpunt tegenover dat hunner eigen arbeiders moeten ver dedigen, de verstandhouding op de fa briek daaronder ten zeerste zal lijden. Zij willen zich niet blootstellen aan het gevaar in het openbaar met hun ar beiders in conflict te komen, vooral niet op politiek gebied, waar zooveel voet angels en klemmen liggen. Ook de Middenstanders voelen er zich niet thuis, geen vechtersbazen van huis uit voelen zij er niets voor hun sociaal economisch inzicht in de Kiesvereenigingen te bepleiten op ge vaar af daardoor voor conservatief te worden bestempeld en de gevolgen te ondervinden in hun winkel of nering. Neen de Kiesvereeniging-is niet popu lair en is niet de plaats, waar de politieke gevoelens van het R. K. Kiezerscorps tot uiting komen. En toch daar en uit sluitend "daar worden de candidaten ge steld, en wel bij meerderheid van stemmen die straks onze vertegen woordigers zullen zijn in de Kamer en die de richting in de politiek zullen be palen. Het is ondenkbaar, dat op den duur het klein aantal, dat de Kiesvereeni gingen bezoekt het uitsluitend recht kan worden toegekend tot het stellen van Candidaten. Wil men het algemeen-landsbelang en geen persoonlijke of standsbelangen dienen, dan moet men trachten de Kies vereeniging zoodanig te reorganiseeren, dat alle hinderpalen voor de samen werking van alle klassen der Kieszers worden weggenomen en zoo noodig een anderen organisatievorm zoeken, want niemand zal durven beweren; dat wij aan een bepaalden laat staan den bestaanden vorm yan organisatie gebonden zijn. Immers dê Kiesvereeniging is geen in stelling van God, noch van" Christus of zijne Kerk, en ook uit den aard der zaak volgt niet dat „Organisatie der Kiezers" en „Kiesvereeniging" identieke begrip pen zijn, want dan zouden alle politieke partijen, die niet beklemd zijn in een organisme als, het onze. hun wezen als politieke partij verloochend hebben. Dé Kiesvereeniging is een zekeren vorm'van organisatie, waarin de poli tieke kiezers hun stem uitbrengen op candidaten, maar de Kiesvereeniging is volstrekt niet de natuurlijke uitgroei van het Kiezerscorps zij is en zij blijft een accidenteele vorm. Ook op histori sche gronden kunnen wij niet tot de onveranderlijkheid beslyiten. Is er wel een organisme,.dat niet een zekerè evolutie doormaakt en dat zich niet dient aan te passen aan veranderde tijden en omstandigheden Vormen de kiezers niet een levende eenheid en zouden zij nu gedwongen kunnen worden om te verstarren in een oriwrikbaren vorm, een vorm, die niet meer beantwoord aan den historischen gang der menschheid. Maar zult gij vragen, is het dan uwe meening dat "in het belang van de poli tieke organisatie der Kiezers een andere vorm dan de Kiesvereeniging zich op dringt Ja, mijne dames en heeren, het is mijn vaste overtuiging, dat naar een oplossing in dezen geest moet worden gezocht. het vertrouwen, dat in haar zal kunnen worden gesteld', is van het grootste be lang voor het welslagen van haar werk en ik zou het bestuur willen voorstellen, wanneer deze vergadering tot het instel len der Commissie in principe besluit, niet een voordracht der leden te wachten, tot de volgende vergadering ten einde vooraf te kunnen onderzoeken of de te stellen candidaten eene eventueele be noeming zullen aannemen. Eenig vooraf gaand overleg met uw bestuur over de voor te dragen personen acht ik van het grootste belang. Overweging verdient bet, met het oog op de onpartijdigheid, in de Com missie ook leden te benoemen buiten onze kiesvereeniging staande en zeker geen leden dezer kiesvereeniging die aan haar de politieke positie danken, welke zij thans bekleeden. Die Commissie zal natuurlijk de vrij heid hebben haar licht op te.steken daar waar zij zulks nuttig oordeelt en. het spreekt van zelf dat de Commissie voor lichting van het bestuur zal vragen en met het bestuur zooveel mogelijk in contact zal blijven, maar daarenboven ligt het voor de hand, dat zij zich ook in verbinding stelt met het Dagelijksch Bestuur van de Roomsch Katholieke Staatspartij en met de Commissie Barge, ir p?r Prr tr i l9 fcPrr sshs Wij vernemen, dat in de laatste dagen adresboeken worden aan geboden, onder de bijvoeging, dat dit „LOOSJES" Adresboek is. Daar daaibij een quilantie gepresenteerd wordt, kan men, indien men op dergelijke aanbiedingen ingaat, natnurlijk geen enkele reclame meer doen gelden. Wij waarschuwen daarom hiertegen, daar „LOOSJES' Adresboek van Haarlem en Omstreken" nog niet verschenen is Wat onder dezen naam wordt aangeboden, heeft met onze uitgave, die met enkele weken verschijnen zal, niets uitstaande De sociale' wetgeving en de geheele gang van zaken in de Kiesvereenigingen hebben een toestand geschapen, die als vanzelfsprekend schijnt uit te noodigen om dien organisatievorm los te laten en iets anders "daarvoor 'in de plaats te stel len. Maar is de Kiesvereeniging dan niet noodzakelijk voor de éénheid der Ka tholieke Staatspartij?.... Integendeel zij is een blijvend gevaar voor die één heid. Want de geschiedenis leert, dat daar de voor een blijvende éénheid noo- dige samenwerking der verschillende groepen der Kiezers niet plaats grijpt en alleen die onderlinge samenwerking die daar gemist wordt is noodig en die kan gevonden worden in een vorm meer in overeenstemming met de ge wijzigde toestanden in de Maatschappij. Hoe ik mij dien vorm dan voorstel? Zóó, dat alle R. K. Kiezers op de een of andere wijze in de gelegenheid gesteld worden mede te werken tot dc samen stelling van een bureau van hoogstaande Katholieken geen standenvertegen woordigers maar menschen, op de hoogte van de nooden en behoeften der verschil lende klassen, zóó dat ieder kiezer over tuigd kan zijn, dat in dat bureau bij de behartiging van het algemeen belang zijn standsbelang niet over het hoofd zal worden gezien. Dat bureau zal belast zijn met het op maken van Candidatenlijsten en daarbij zooveel mogelijk rekening houden met de bestaande stroomingen in de Katho lieke Partij liefst zóó dat ieder kie zer aan de slembus bij het uitbrengen van zijn stem tevens zijn politieke rich ting kan bepalen, zoodat aan lien, die de gestadige uitbreiding van de staats bemoeiing, de toename der bureaucratie en de steeds ondragelijker wordende be lastingdruk in strijd achten met het algemeen belang en zelfs in strijd met het welbegrepen belang der arbeiders gelegenheid gegeven wordt van hun afwijkende meening te doen blijken. Of op deze of wellicht beter op andere wijze aan de bezwaren tegen den bestaan- den organisatievorm kan worden tege moet gekomen, zal de onpartijdige Com missie, waartoe, naar ik vertrouw, Uwe vergadering zal besluiten, hebben te onderzoeken. De samenstelling dier Commissie en LANGS DEN WEG. alsmede met Commissies welke met het zelfde doel in andere kiesvereenigingen mochten worden in het leven geroepen ten einde zoo tot uniformiteit der rege ling te komen. Moge.de werkzaamheid der Commissie er toe bijdragen, naast de aan ieder Ka tholiek heilige Katholieke éénheid (in geloofsleer, e"eredienst en bestuur onder één Opperherder) en naast eene in- en uitwendige politieke éénheid voor zoover die met de Christelijke beginselen sa menhangt 'ook te komen tot eene or ganisatorische eenheid, die met eene geoorloofde politieke vrijheid der Kie zers rekening houdt om daardoor te be houden en te versterken in de R. K. Staatspartij die.eenheid, welke voor het algemeen belang noodig kan. worden ge acht. De voorzitter dankt den heer Cranen burgh voor de uitvoerige toelichtingen en geeft gelegenheid tot discussies. De Itëer Kamerbeek meent, dat de heer v. Cranenburgh gelegenheid ge noeg had, zijn argumenten uit te werken. Spr. heeft slechts gelegenheid gehad, om eenige aanteekeningen te ma ken en zou a bout portant moeten ant woorden. Spr. zou uitstel willen vragen voorbe handeling van dit punt. De rede van den heer v. Cranenburgh is vol tegenstrijdigheden. (Teekenen van instemming.) De voorzitter, verzocht de vergadering zich daarvan te onthouden, tijdens de redevoeringen. De heer Kamerbeek merkt op dat de heer v. Cranenburgh gezegd heeft, dat er eenstemmigheid is en even later zegt hij,dat de tegenwoordige politiek ten ver- derve voert. De voorzitter vraagt, of wc niet van den goeden.weg afdwalen. Zal èn de in leiding van den heer v. Cranenburgh en wat-de heer Kamerbeek nu opmerkt, niet beter ten oordeel kunnen onderwor pen worden, aan de in te stellen commis sie Zouden we niet alleen principieel kunnen beslissen, of de commissie inge steld moet worden? De heer Kamerbeek merkt op, dat- dan met twee maten gemeten zou wor den. Spr. zal kort zijn. Hij vraagt of het bestuur van oordeel is, dat de motieven van den heer v. C. gemotiveerd zijn en of inde Haarlemsche R.K. Kiesvereeni ging ooit standenbelangen zijn verwaar loosd. De voorzitter antwoordt, dat het be stuur de inhoud der motie dusdanig voor kwam, dat medewerking er aan niet ont houden möest worden. Het bestuur, zeke de meerderheid, neemt echter de toe lichting niet voor hare rekening. De heer Kamerbeek vraagt, of in dat geval het instellen der commissie noodig is. De Voorzitter antwoordt, dat tnedewer king aan het verzoek in de motie door het bestuur verleend wordt naar aan leiding van den woordelijken inhoud er van. Het is waar, dat een klein deel der Katholieken lid is der kiesvereeniging en nog kleiner deel neemt actief aandeel het werken der kiesvereeniging, Met de overwegingen van de motie kan het be stuur zich vereenigen en daarom is het bestuur voor medewerking. Om de saam- hoorigheid en eenheid te versterken, wil het bestuur die medewerking. Dc toelich ting der motie neemt het bestuur niet voor zijn verantwoording. Dit zij nadruk kelijk vastgelegd. De heer Kamerbeek vraagt, of de ge ringe deelname der Katholieken te wijten is aan de personen of aan de organisatie. De voorzitter antwoordt, dat dit de commissie juist moet uitmaken. De heer Kamerbeek zegt, dat het ant woord niet zoo moeilijk is. Dat zit niet in de organisatie. Die is democratisch genoeg. Ieder kan hier toch zijn meening j naar voren brengen. Spr. vraagt, of de meerderheid der vergadering meent, dat de motie v. C. recht van bestaan heeft, Spr. zou dat schriftelijk willen zien uit gemaakt. En dat is geen gering iets. Als de heer v. C. beweert, dat het peil Westervetd- TELEGRAFISCH WEERBERICHT. MUZIEKHANDEL - VELSEROORD G W. NEED - KANAALWEG 30 ORGELS en PIANO's van besturende lichamen in dalende richting gaat, noemt Spr. dat een klap in het aangezicht van onze vertegenwoor digers. De heer Keesen kan zich grootendeels neerleggen bij het betoog van den heer Kamerbeek. Spr. meent, dat allen, het recht hebben, op de inleiding van den heer v. C. in te gaan. Spr. meent, dat voor al den arbeiders door dei] heer v. C. een klap'in 't aangezicht gegeven wordt. Als de heer v. C." beweert, dat onze vrijge stelde!; alleen hun standsbelangen behar tigen, protesteert spr. er sterk tegen. Zy behartigen natuurlijk hun belangen, maar ook het algemeen belang. Spr. zegt, dat de heer v. C. opgemerkt heeft, dat de politieke richting niet de goede geweest is en de sociale wetgeving staatssocialisme geweest is. Doch dit ontkent spr. Als we geen beschermende sociale wetten gehad hadden, werkten we nu misschien 60 uur. Maar die sociale maatregelen zijn geen staatssocialisme, doch juist in overeenstemming met dc Encycliek Rerum Novarum. Spr. noemt het tegenwoordige beleid eenzijdig, het geen spr. nader toelicht. De tegenwoordige geest moet niet onderschat worden en de politiek van den heer v. C. is gevaarlijk. Wat de heer v. C. hedenavond doet, is' niet de eenheid herstellen, maar verbre ken. Spr. haalt de verhooging der schade vergoeding der Kamerleden aan en meent, dat niet alle n aan de arbeiderssalarissen getornd moet worden. Spr. noemt de motie ook niet in het belang der midden standers. De heer de Rooy heeft den indruk ge kregen, dat de motie er een van een "te leurgestelde is. En dat kan spr. begrijpen. Spr. heeft geen bezwaar tegen de mo tie, maar acht het practisch een onnut. Waar blijft men dan met het staatspro- gram? Spr. zegt dat de leiders der katho- Oe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei Kwartaal 3 25 P'i Week 0.25 Ftanco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748 Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ad verten tien 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst ais ingezonden mededeeling: 60 et. per regel Vraag- en aaabod-ad- vcrtentiën 14 regels 60 cent pei plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Men bericht ons uit Rome: Z. H de Paus heeft irn plechtige audiëntie ontvangen het bestuur der Katholieke Italiaan- sche Actie dal dezer dagen na de invoering van de nieuwe organisatie vergaderde. De leden van hel bestuur werden aan den H. Vader voorgesteld door Mgr. Pjzzardo, onder staatssecretaris die rich in 't bijzonder met de reorganisatie herig hield De H. Vader hield lot hel bestuur een l<orte toespraak, hen ver zekerend van Zijne welwillendheid en vader lijke heschenning en •chook aan allen Zijn zegen. Het hesluur in zijne vergadering had zich bijzonderbezig gehouden met het bespreken van den in wording zijtuten bond van volwasse nen. van de gewelddaden die over geheel het land werden gepleegd door sommige fascisten tegen geestelijken en leden der Kath. vereeni- gingen van hel godsdienstig onderwijs dat de tegenwoordige regeering in alle openbare scho len wil invoeren »Js grondslag van alle on derricht. over het wederinvoeren in school en maatschappij der* katholieke leestdagen, en eindelijk van de speelwoede thans in Italië heerschendc. Zondag j.l. ontving de H. Vader in plech- lige audiëntie ongeveer vijftienhonderd inwo- ers van het naburig Al bano die den Paus hulde kwamen brengen bij monde van Z.Em. Kardinaal Granilo di Relmonfc, suburbicair Risschop van Albauo. Stadsschouwburg. N. V. Comoediu Mar- tine 8 uur. Cum. Concertzaal. IT. n. V. Concert half 3. Luxor-theater. Groote Houtstraat 139. Bioscoop- en variété-voorstelling. Oud-Holland Verwulft Concert. Trianon-tearoom Groote Markt Concert van 46 en van 811 uur. Luxor-tearoom Groote Houtstraat 139 Concert. bloter Spoorzicht Stationsplein Matinée en avondconcert. Waaggebouw. Tentoonstelling Is. Z.- O. D. Van 115 uur. Hanze-gebouw. Coöp. Inkoopvereeniging „St. Christinas", 6 uur. -- Loodgieters- en Electricienspatroons half 9. Be stuur Liefdewerk „Oud Papierhalf 9. Haarl. Kleermakerspatroons, half 9. Sociëteit „St. Havo". Bakkers, 8 uur. Stadsschouwburg. Het Ned. Tooneel Sara Burgerhardt 8 uur. Luxor-theater. - Groote Houtstraat 139. Bioscoop- en variété-voorstelling. Bisschoppelijk Museum Jansslraat 49 dagelijks, uitgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk, ff. K. Leeszaal Tentoonstelling van werken van H. Brom en M, Andnessen. Van 10 half 1, en van 2—5 uur. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans- stra!)t 49 Eiken dag geopend van 10— 121/?, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsoch lends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 3—9 uur. H K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen,^ voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. H. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle 'werkdagen des nam. van 3 tol 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Bctrekkingbureau voor vrouwen Alle werdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Waaggebouw. Tentoonstelling K. Z. O. D. Van 115 uur. St. Elisabeths Verceniging, Jansslraat 49, - Van 2half 3 aanvrage om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. De Zondags- en nachtdienst der apothekers wordt deze week waargenomen door de fa. G. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11 en de Paik-Apolheok, Kleverparkweg 13. Ook de Centraal-Apótheek, Groote Hout straat 78, is des Zondags en 'des nachts ge opend. Groenmarkt 22, Woensdag en Vrijdag van 7J49 uur. Causerie over de Provincie Noord-Holland. wanneer {Ij regelmatig Sanatogen neemt. Dit word! do or schriftelijke verklaringep j van ruim- 22 000 artsen bevestigd j Prof. Or. Nclsser te Brcslao. «chrijf»: .Ik heb Sanatogen als een reer goed I preparaat bij gebrek aan eetlust en energie, «enuwrwakte eiu leeren Vennen." Het Zenuwaterlrend Voediel De R. K. Vrouwenbond. De volgende maand vlerl de Afdeeling Haarlem van den R. K. Vrouwenbond haar 10-jarig beslaan en Ier gelegenheid daarvan zijn eenige feestelijkheden georganiseerd, welke we gisteren vermeld hebben. Nu, het vele werk, dat de Vrouwenbond verricht, ma gwcl eens een enkel fuifje Ier afwisseling brengen. Want de Vrouwenbond werkt hard en feci en rusteloos. Togen geen moeite of hindernis wordt opgezien en onder de ener gieke leiding van mej. Penters met het ver dere bestuur gaat het steeds voorwaarts.... moest het ten minste gaan. Tot onze pijnlijke verrassing hoorden we Donderdag uit het jaarverslag, dal het ledental in bet afgeloo pen jaar achteruil gagaan is. Een der leden meende daar eeó verklaring voor te kunnen geven, maar die leek ons toch niet erg aan nemelijk. Het bestuur zal eens nagaan, of die verklaring de juiste is. Misschien, dat het te vens nog eens de propaganda extra kan ter hand nomen. Het moet voorwaarts gaan met onzen R.K. Vrouwenbond, waarin hel toch altijd zoo recht gezellig en knusjes toegaal. Neen, aan de vergaderingen van den R. K. Vrouwen bond ligt de achteruitgang zeker niet. Maar het bestuur zal wel eens poolshoogte nemen, hier en daar eens rondneuzen en wie weet, is dan niet spoedig door nieuwe actie het voormalige ledenal weer bereikt, ia. mis schien zelfs wel overschreden. In liet CTcmalorium op Westerveld werden in 1922 voltrokken 186 crematies. Sinds de opening van hel crematorium is het aantal crematies daardoor tot 1990 gestegen Dat aantal is groot en tQch weer niet groot. Dat aantal kan o.i. niet groot worden ge noemd, omdat, mocht men. voordat indertijd hel crematorium werd geopend, de voorstanders san lijkverbranding gelooven. dan zou wel licht half Nederland zich na' den dood laten verbranden, indien daarvoor slechts gelegen heid zou beslaan. Wé weten het niet zeker, maar we hebben zoo den indruk dat het lo- laal getal crematies ook de voorstanders van lijkverbranding niet meegevallen is. Maar men vergeté niel dat de lijkverbranding op Wes terveld een kostbare geschiedenis is en al leen nienschen met eenig fortuin kunnen zich de vrijheid veroorloven verbranding boven be- aarding te verkiezen. En dan" is het getal cre maties* svel sveer groot en daarom zoo be droevend, omdat onder die gefortuneerden, die zich lieten cremeeren, niet zelden dege nen waren. die zich gaarne onder de meest intellectueelen en soortróffelijksten van oas volk svenschten te zien gerekend. - Dat betreuren wij. Voor ons is lijkverbranding nog altijd een openlijke manifestatie legen allen, en in t bijzonder tegen den christelijken, vooral tegen den Katholieken godsdienst. Een apotheose van het ongeloof. Dat velen der gewaardeerden in onze nalie daaraan meedoen, is te bejammeren. Daar slaat tegenover dat lot op dit oogen- blik o, zoovelen van onze meest geziene en meest intellectuele Nederlanders van een dergelijke manifestatie na hun dood niets moe ten hebben en aan een teraardebestelling da voorkeur geven. De meeslen hunner worden hierbij geleid dooT hun gelóóf aan een eeuwig over niet-kalholicken! door het geloof aan hiernamaals. Barometerstand 759. Achteruit, OPGAVE VAN: j. j. WE3ER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat ÏO Haarlem Medegedeeld door het Kon. Sed Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgez van 49 Januari. Hoogste barometerstand 775.3, Biarritz. Laagste barometerstand 729.8 Valdersund. Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 Januari. Matige lot krachtige Noordwestelijke, later afnemende en krimpende wind, aanvankelijk zwaarbewolkt en buijg, later opklarend, kou- de^ ochtend, later iets zachter. jijiill I I 111 b.d. de Tromp en Wiilem Brosstraat Violen - Mandoline's Pathé-ma- chines - Gramaphoons - Snaar werken - Ruime sorteering Gra maphoonplaten, soeciaal Columbia en Odéon. Stemmen-Ruilen- Repareeren- Verhuren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1