EL C K WAT WILS W erkloozen-ont wikkeling. giKNENlÊKDSGH NIEUWS, Nivelleering. &EHK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. TREKJES CCLXXV1I ."en beboeve(?) van de werkloozen hebben zich (W)erkloozen (A)gitalie (C)omilé's ge vormd die zjch eenigszins naast de Vakorga nisaties opstellen. Alleen de syndicalistische vakbeweging heeft zich met deze Comités verwant ver klaard wat zoo ongeveer aangeeft wat de heer- schende gedachte in deze Gomité's is. Wie zich kan indenken welk een demorali- seerende invloed de werkloosheid op de be trekkelijke slachtoffers uitoefent, zal het moeilijk kunnen toejuichen dat deze werkloo zen op een wijze zooals nu geschiedt zich bezighouden. Welk een wanstaltige gedachten moeten zich toch gaan ophoopen in de hoofden van deze menschen als men den ongelukkigen toestand waarin zij verkeeren, met de daaraan ver bonden ontvankelijkheid om toch al niet al te welwillend de daden van anderen te be- oordeelcn, gaat misbruiken en hen dingen wijsmaakt die slechts dienen kunnen om die menschen te verbitteren. In hun krantje No. 6 wordt het verslag gegeven van een vergadering die gehouden is op Kerstdag in Den Haag. Ik zal er slechts een klein stukje van ci- teeren: dan kan men zich een indruk vormen van de wijze waarop men deze ongelukkigen tracht te verbitteren. Aan het einde der zaal was een echt pro letarisch podium opgesteld, waarop een tafel met 4 groote stoelen 1 voor het N.V.V., 1 voor de R.-K., 1 voor de Neutralen en 1 voor het N. A. S. Alleen de stoel van het N. A. S. was bezet. De overige waren onbezet, die hoe ren komen op geen proletariërs-congres, daar is geen wijn te bekomen, daar kan niet ge dineerd worden. Een half brood met een glas melk, dat is geen kost voor die vetzakken, die komen in den Dierentuin bijeen, zonder ar beiders, protesteeren, dat zij door Burgemees ter en Wethouders niet-officieel aan de vreet- tafel worden ontvangen, en laten een echten graaf over de a;gemeene werkstaking praten, als er oorlog komt en er niets meer te staken valt. Er zal wel geen enkel vakvereenigingsbe- stuurder zijn, die zich aan deze wartaal, voor zoover het hen zelf betreft, zal storen, maar wèl is hel een schandè, dat men menschen die toch al zwaar getroffen zijn door derge- lijken onzin nog meer tracht te verbitteren. Anderzijdsch zal de overheid good hebben toe te zien, dat de noodzakelijke hulp aan die menschen wordt geboden niet alleen omdat zulks tot de taak der overheid moet worden gerekend, maar ook om daardoor te voor komen dat de menschen moreel nog verder neergehaald worden. MINISTER AALBERSE. Het Haags ch Correspondentie-bureaU schrijft: „Bij informatie hebben wij geen beves tiging verkregen van het bericht van «la „Residentiebode" omtrent minister Aal* berse." Ons verwondert dit geenszins. Het is te dwaas om van den Minister van Arbe'd te veronderstellen, dat hij, om de Arbeacs» geschillenwet aangenomen le krijgen, ds Qorteleuille-kweslie zou stellen. Immcri dan kreeg hij een afgedwongen wetspro- duct, dat nooit vruch:d:-agend zou kunn-n zijn. We zien er den Minister niet voir aan, dat hij het dreigement, dat het Ha: z- sche blad hem toeschrijft, op zijn rei.-> ning wil nemen. Door de werking van de vakorganisatie vindt een nivelleering van de loonen plaats, waardoor de persoonlijkheid van den arbei der op de achtergrond geraakt. Deze bewering is er één van de vele, die voorheen moesten dienen om de vakorgani satie te bestrijden. En vanzelf sprekend komt ook dit argument in dezen tijd van re actie tegen de vakorganisatie weer naar boven. Thans is het de heer H. die in „hot Roer" van December 1922 dat oude „argument" weer ophaalt, hetwelk dan blijkbaar moet dienen afs argument om ondememersraden te verdedigen. Los van hetgeen waarvoor het dienst moet doen kan het zijn nut hebben na te gaan welke waarde we aan een dergelijke bewe ring hebben te hechten. „De verklaring is eenvoudig. Bij het afsluiten van collectieve arbeidsovereen komsten worden „minimumloonen" vastge-. steld en steeds hooger opgevoerd, zoodat deze loonen thans, onder hetzelfde, nu zeer onjuiste benaming, „normaalloonen" geworden zijn. Elk vakvereenigingsleider, wien gewe zen wordt op het groote gevaar, dat niöfc meer voldoende rekening gehouden wordt met het groote verschil van bekwaam heid met de „persoonlijkheid" van den arbeider, zou men hier ook kunnen zeg gen zal zich verdedigen met de opmer king, dat slechts de minima zijn vastge steld en een werkgever dus daarboven kan gaan, om meer dan gewone prestaties te bcloonen. Maar dan wordt vergeten, wat hier- >oven is opgemerkt dat n.l. het „mmi- num" reeds opgedreven is tot „normaal" Hetgeen thans in alle bedrijven te consta- teeren valt, het is nog slechts hooge uit zondering, wanneer méér dan het con tractueel vastgestelde loon wordt Uitbe taald. En toch moet de arbeidsprestatie, bij onbelemmerde ontwikkeling gelet op de natuurlijke ongelijkheid der nfen- schen zeer verschillend zijn. Dit ver schil nivelleeren door invoering van loon- klassen en loonberekening naar dienstja ren is al mag het zoo schijnen geen J. H. SPEENHOFF ONDER DÈ BE KROONDEN. De uitslag van den prijskamp voor tooneelleltcrkunde, door de stad Antwer pen uitgeschreven voor het jaar 1922, werd gisteren bekend gemaakt, schrijft het „Hbld." Het is een schitterende overwinning voor de Noord-Nederlandsche schrijver:!. De eerste prijs van duizend francs werd toegewezen aan het stuk „Maskers en Wijn, in drie bedrijven, door Alb. van Waesdijk, Rotterdam en J. H Speenhof, Haarlem; de tweede prijs van ze honderd francs werd toegekend aan „Valuta-syn dicaat", in drie bedrijven, door J. B. Ubinx, van 's Gravenhage. Het stuk „Maskers en Wijn" zal als naar gewoonte opgevoerd wo d n in den Koninklijken Nederlandsthen Schouw burg te Antwerpen. De jury, die over dezen prijskamp te oordeelen had, was samengesteld uit me vrouw Helene Bertrijn, toneelspeelster, voorzitster; den heer Gustaaf Cauwen- gewonnen.... f Eu 's middags was ie weer trouw op z n post aan 'I raam bij do stapel-doozen. AI 'n week of drie was dit zoo gegaan, zon der dat Jan tot 'n besluit kwam hoe hij ,,'t zaakje'' zou aanpakken. 't Was net iels voor hem, filosofeerde bij Ze was knapeenvoudigen niet zoo'n piepjong ding meer, dat nog niks van de ernst des levens afwist. Zoo tussohen de 30 en 35 schafte hij haar.... dat kon; zelf was ie tegen de veertig an.... 'n Jaar of vijf verschil in leeftijd zag je meer Och, ochzou ie 't nou eindelijk en ten laatste es treffen? Zou eindelijk 't geluk voor 'm zijn weggelegd? Als 't maar cs tijd werd. Als ie zoo es naging, dan had ie nog niet veel plezierigs van de liefde ondervonden. Die eerste.... Lena Stoffers.... die 'm 'n half jaar aan 't lijntje had gehouwen en 'm toen pardoes de boris gaf, omdat ze 'n betere par tij kon dan. Toen Nel van Kralen, die winkeljuffrouw van ,,'t Cl'ty-niagazjfn".die op 'n avond van de vierde maand van hun engagement gezegd had, dat 't maar uit moest zijn.... zoo heclemaal zonder eenige aanleiding., gewoon dat ze d'r geen zin meer in had.... dat ie haar te. stil was eigenlijk Moest je dan gek-uitgelaten wezen als je ge ëngageerd was? Was toch nergens voor noo- dig? Nee, 't mankeerde de moderne meisjes aan degelijkheid, aan eenvoud, aan soberheid- Mooie blocsics en kettinkies en van alles en naar de comedies en bioscopendan was je goed ais je daaraan meedeed, als je daar je centen voor neertelde.... En non was ie er van overtuigd, dat dit juist 'a incisie was heclemaal naar zijn aaxd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5