Maandag 22 Januari 1923 45ste Jaargang No. 14342 Frankrijk's zelfstandig optreden, en deszelfs gevolgen. WAARSCHUWING! TGCNEEL. DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA 23 JANUARI Jaarwedden Gemeente-ontvangers Noord-Holland. Verkiezingen voor de Provinciale Staten. Aanranding. De Wijze Kater. Buitengewoon concert der H. O. V. Te water. Hard rijden. Weer terecht. I, i f Nieuwe tramwagens. „Kindervoeding". LANGS DEN WEG. Volksconcert De demping van het O. I. Vaartje. Aanrijding. Begin van brand. DE VACANTIETOESLAG AAN HET GEMEENTE-PERSONEEL. Hinderwet. Werkverschaffing- J. WEBER ZOOft Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei Kwartaal 3.25 P Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem, deioonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, rtaverlcntkn 35 cont> per rc-VI Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 et per regel Vraag- en aasbod-ad- ▼ertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Van onzen Franschen correspondent). Geheel de wereld heeft thans de oogen geslagen op de gevolgen, die de misluk king der Parijsche conferentie met zich zal "brengen. Opnieuw is het herstel van de wereldorde voor geruimen tijd, wie zal zeggen voor hoelang, achteruit ge steld. Zelfs een groote sympathie voor Frankrijk en het Fransche volk kan ons niet weerhouden, de oorzaak van deze nieuwe ellende toe te schrijven aan de politieke leiders in dat land en op de eerste plaats aan den Minister-president Poincaré, wiens onverzoenlijkheid jegens Duitschland hem een richting doet vol gen, die vermoedelijk zal blijken tot na deel te verstrekken aan geheel de wereld, ook van Frankrijk zelf. Wij mogen ons in de dagen der conferentie al eenigszins verwonderd hebben over enkele punten der Engelsche voorstellen, in de groote lijnen was dat program er op berekend het doodziek Duitschland een rusttijd voor herstel te geven en den vrede onder de volkeren te bevorderen. De breuk tusschen Engeland en Frankrijk, waarbij 't decorum wel is waar is bewaard, is on getwijfeld het einde van een vriendschap in de oorlogsjaren gesloten, althans een wonde, die zal blijken niet te heelen, en groot gevaar oplevert steeds diepere ga pingen te vertoonen. Wij zullen ons niet meer verdiepen in de overbekende oor zaken, gelegen in karakterverschillen, politiek en economisch ver uiteenloopende inzichten, wij wenschen liever een blik te slaan in de toekomst en te wijzen op de gevolgden, die men zich hier van het zelfstandig optreden voorstelt. De bezetting van het Roergbied is op dit oogenblik een voldongen feit en een groote meerderheid in de kamer heeft het optreden met den sterken arm van Poin caré toegejuicht. In breeden kring heerscht hier nog de meening dat de wereldvrede niet kan worden gehand haafd zonder een verzwakt Duitschland, alsof dat rijk niet reeds aan den uitersten rand van den afgrond was genaderd. Velen stellen zich nog gouden bergen voor van de getroffen en eventueel nog te treffen maatregelen, meenen oprecht dat de Duitsche douanerechten en het innen van 26 pCt. op den Duitschen uitvoer in buitenlandsche deviezen, een stroom gouds in de Fransche schatkist zal doen vloeien. Men vergeet echter dat Duitschland wellicht kans zal zien de banen van uit voer te verleggen, dat de Fransche ad ministratie weinig reden geeft groote ver wachtingen te koesteren van een, deze dwangmaatregelen loonende opbrengst. Wijselijk ziet men in dat een exploi tatie door Frankrijk zelf van de mijnen in het Roergebied een plan in 1921 voor het eerst ter sprake gebracht, weinig kans zal opleveren, financieel voordeel te brengen, maat men vergeet dat ook een sterke controle op de levering der kolen bestemd voor de verwoeste ge bieden, niet baten zal, indien Duitsch land een te begrijpen lijdelijk verzet zal 'uitoefenen. Nog is de bezetting vrij rustig verloo- pen en beperken zich de militaire troe pen tot een bewakingsdienst, maar hoe spoedig kan zulks veranderen, hoe wei nig zal er noodig zijn om noodlottige botsingen te veroorzaken. En het kan niet anders of de schuld zal zijn te zoeken in de Fransche politiek die er op gericht is een dwang uit te oefe nen op een land, dat machteloos ter neer ligt en wiens onwil door de Fransche pers in de laatste jaren, men zou haast zeggen, tegen beter weten in, is uitge bazuind. Kan het anders of een volk, aldus voorgelicht, steeds opgezweept met de leuze „Duitschland zal betalen", 'ziet in Poincaré aen man, die na vrijheid van handelen te hebben gekregen, die leuze tot werkelijkheid zal brengen. En 'toch is dit niet geheel juist, niet het Fransche volk verlangt Duitschland's ondergang, het zijn de politieke leiders, het is de Fransche Kamer, geen waar beeld gevend van wat er leeft onder aat volk, het is de pers vooral, die oorzaak is van den thans ingetreden wereld-ver ontrustenden toestand. Het Fransche volk hoopt zeer zeker op een betaling door Duitschland, die de eigen lasten zal verminderen en waarop liet recht zou hebben, krachtens de over winning, indien het Duitsche Rijk tot. totaling in staat zou zijn, maar het vraagt bovenal om rust en vrede. De jonge mannen zijn huiverig op nieuw hun dagen in Fra schen krijgs dienst te slijten. Wij hebben gedurende de conferentie- dagen Bonar Law persoonlijk eenige ma len hooren speken en daarbij heel sterk den indruk gekregen dat hij werkelijk de tolk was van de publieke meening in Engeland. Wie het Fransche volk kent, gelijk het woont op het platte land, in de meest ver afgelegen provinciën van Frankrijk wie meerdere malen met dat volk van gedachten heeft gewisseld, betwijfelt of Poincaré inderdaad de algemeene mee ning in zijn land weergeeft. Twijfel aan de mogelijkheid van een welslagen, vrees dat deze regeeringsillusie wel eens spoedig in een desillusie kan ver- keeren, bestaat er in de breede lagen van het volk. e aangekondigde plannen, alle directe en indirecte belastingen met 20 pCt. te verhoogen, brengt er, hoewel dit wetsontwerp groot gevaar loopt te worden verworpen, weinig toe bij, de bevolking hoopvol te stemmen. Reeds doet zich een verhooging van de eerste levensbehoeften gevoelen en sommigen vragen zich af wat het gevolg zal zijn, indien het zelfstandig optreden tot een mislukking wordt. Zeker, niet openlijk hoort men dergelijke uitingen, maar in binnenkamers heb ik de gelegenheid ge had velen aldus te hooren spreken. En inderdaad, wat staat Frankrijk te wachten. Een isolement, grootcr dan tot nu toe. Wel heeft België Frankrijk's zijde gekozen, maar doen de verwikke lingen in dat land zelf, niet voorzien, dat de steun van België van weinig in vloed kan zijn Ook Italië heeft zich bij Frankrijk aangesloten, maar een ieder is zich welbewust, hoe op daadwerkelijke hulp van dat land en den avontuurlijken Mussolini weinig valt te rekenen. Het komt ons voor, dat men zelfs in de Fran sche Regeeringskringen niet ten volle overtuigd is van het steeds voorgespie gelde succes. Wij meenden in de verkla ring door Poincaré in de Kamer afgelegd, een tot nu toe onbekend geluid te hooren, zwak wel is waar, maar toch een nieuw geluid, een mogelijkheid om reeds bij voorbaat een terugtocht bij een eventueel echéc te dekken. Wel zwaar is de verantwoordelijkheid die op zijn schouders rust, want niet alleen de rust en vrede in Europa zijn door hem op het spel gezet, de belangen van het Fransche volk staan niet min der in de weegschaal. De naaste toekomst zal vermoedelijk leeren, hoe zijn eenzij dige politiek, het herstel der wereldorde heeft belemmerd, en dan zal een ander worden geroepen een nieuwen weg in te slaan, des te moeilijker, waar Engeland en Amerika zich hebben afgekeerd, een schade is berokkend, die niet met een enkel gebaar valt goed te maken. Zoover is het thans nog niet, het ein de zal den last dragen en het einde van de ellende is nog niet te overzien. Heel de wereld en ook Frankrijk heeft vrij algemeen de jongste encycliek van Z. H. den Paus toegejuicht, maar wat baat het, zoolang men geen gevolg geeft aan de wijze lessen er in besloten, de christelijke naastenliefde, ook tusschen de volkeren, practisch een ijdel woord blijkt te zijn. De 4en Januari 1923 zal in de boeken der geschiedenis voortaan als een datum van historische beteekenis worden ver meld helaas met zwarte letters zal hij dienen te worden aangeteekend. Verlangend ziet de menschheid uit naar een anderen historischen datum, di« het begin van den werkelijken we reldvrede en eensgezind wereldherstel zal verkondigen. Moge Frankrijk door verandering van politieke gedragslijn, daartoe medewerken. Beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald, beter een erkennen van be gane fouten, dan door schade en schande wijs te worden. Wij hopen het van ganscher harte, maar wij zien nog de teekenen niet op een dergelijke wending, al heeft Poincaré gelijk ik zeide, in de Kamer, een kiertje van de deur geopend, die toegang tot verbetering kan geven. Er zijn helaas nog al te velen van zijn vrienden die hem zullen adviseeren, die deur telkens weer opnieuw te sluiten, indien hij niet reeds zelf er toe is overgegaan. Parijs, 17 Januari 1923. Mr. P. v. S. Socictcit „St. Bavo" R. K. Politieke Propa- gandaclub 8 uur - Tooneelclub Vrou wenbond 8 uur Ibestuur L. T. B. 11 uur Bestuin ..Geloof en Weten schap 8 uur Geel-Z\vart 8 uur S. d. S. 8 uur Rechtskundig Bureau van half 9—half 10 Slagers 8 uur. Stadsschouwburg Max Pallenberg Fami lie Schimek 8 uur. Bun. Concertzaal H. O. V. Ledenconcert 8 uur. l.uxor-lhcater. Groote Houtstraat 139. Bioscoop- en variété-voorstelling. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uitgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. F. K. Leeszaal Tentoonstelling van werken van H. Brom en M. Andriessen. Van 10 half 1, en van 25 uur. F. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans- slraat 49 Eiken dag geopend van 10 131/f>, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. It K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraa! 15 Allo werkdagen, voonn. van 912 uur, u.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. F. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houlwc»; 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werdagen van 1012, van 24 en van ff9 uur. Waaggebouw. Tentoonstelling K. Z. O. D. Van 115 uur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling. Enkele maanden geleden hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Holland aan de ge meenteraden in hun provincie advies gevraagd over vermindering van jaarwedden der ge meente-ontvangers. Verlaging werd overwogen omdat de werkzaamheden en verantwoorde lijkheid der ontvangers aanmerkelijk vermin dert sedert de inning van de plaatselijke in komstenbelasting bij het Rijk is overgegaan. Echter zou deze verlaging in geen geval tref fen de lhans in functie zijnde personen. Zij zou eerst ingaan bij het ontstaan van vacatu res. Wel zouden Gedeputeerde Staten het goedkeuren als aan de tegenwoordige titularis sen in plaats van het vervallen werk nieuwe arbeid werd opgedragen. De gemeenteraden hebben over het algemeen de verlangde ad viezen uitgebracht. Uiteraard waren deze zeer uiteenloopend. Gedeputeerde Staten hebben echter nog altijd geen nieuwe regeling ge troffen. Wij vernemen, dat in ue laatste dagen adresboeken worden aan geboden, onder de bijvoeging, dat dit „LOOSJES" Adresboek is. Daar daarbij een quitantie gepresenteerd wordt, kan men, indien men op dergelijke aanbiedingen ingaat, natuurlijk geen enkele reclame meer doen gelden. Wij waarschuwen daarom hiertegen, daar „LOOSJES' Adresboek van Haarlem en Omstreken" nog niet verschenen is. Wat onder dezen naam wordt aangeboden, heeft met onze uitgave, die met enkele weken verschijnen zal, niets uitstaande M.V. Drukkerij v/h. Erven Loosjos, alléén 'Ged> Oude Gracht 88. Thans hebben intusschen Gedeputeerde Staten onder Koninklijke goedkeuring een nieuwe regeling vastgesteld voor de gemeente Abbekerk, welks gemeenteraad een voorstel deed omdat met 1 Jan. 1923 een nieuwe ont vanger moest worden benoemd. De gemeente Abbekerk telt 750 inwoners. De jaarwedde was 500, met tweejaarlijksche verhoogingen van 75, tot 800. Zij is nu teruggebracht tot 300, met opklimming tot 500. In den kieskring Amsterdam is de volgen de Vrijz.-Dem. candidatenlijst samengesteld: 1. Th. M. Ketelaar (aftr.)2. E. J. Abrahams; 3. mevr. A. C. van den Bergh (aftr.); 4. P. Nolting; 5. H. Bamstein (aftr.); 6. Klaas de Vries Szn.; 7. Hendrik Wertheim; 8. dr. J. van Hettinga Tromp; 9. dr. J. Hoekstra en 10. mej. mr. Ada Goudsmit. Twee Haarlemmers hadden te Hillegom een woonwagen gekocht. Maandag was de daarin aanwezige huisraad te Oegstgeest afgeleverd, en welgemoed werd de reis naar Coster's veste aanvaard, aldus verlelt de „Hillegom- sche Courant". Nauwelijks op weg, werd er al winst geboden voor den wagen, doch deze werd niet afgestaan. Op den voordeeligen koop, en de eventueel le maken winst, werd alvast een borrel gekocht, van een werd het er twee, en toen de wagen 's middags Hille gom weer naderde, was het duidelijk dat de winst die nog gemaakt moest worden, reeds uitgegeven was. Een 16-jarige dochter van een schipper, met z'n schuit liggende nabij de steenfabriek, ging naar het dorp om daar boodschappen te halen. Toen de wagen haar achterop reed, kwam men op het idee, dat hij den wagen ook een huishoudster moest zijn. Een der mannen, zekere B., sprong van den wagen, greep het meisje aan, en duwde haar, na veel schermutselingen in den wagen. Dit werd gezien door de gebroeders Grickspoor, die het meisje bevrijdden,en de politie waar schuwde. Door de veldwachters v. d. Vin en Veen, werd de aanrander uit den wagen gehaald, en in arrest gesteld. Dinsdagmorgen werd hij naar den Officier van Justitie te Haarlem ge leid, die hem gevangen hield, zoodat hij voor- loopig kan nadenken over zijn daad. Wegens het groote succes dat de opvoe ringen van „De wijze Kater" ook in Haar lem hebben, heeft de N. V. Hel Schouwtoo- neel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch omgezien naar middelen om zoo moge lijk nog eenige voorstellingen van dit stuk in Haarlem te geven. Inderdaad is zij er in ge slaagd daarvoor voorioopig ta reserveeren Vrijdag 26 Januari, zöodat op dien avond de vijfde opvoering van „De wij-ze Kater" te Haarlem kan worden tegemoet gezien. Tot bijwoning .van deze matinée was 'n extra uilnoodiging tot de pers gericht, in verband met het laatstco ptreden van den heer Louis Schuier, voor het ver trek naar een ander werelddeel. Naar aanleiding hiervan zij gezegd, dat de noodzakelijkheid sleed, dringender wordt, om voor muziek een censuur in te stellen en voor artisten een soort ge rechtshof teneinde de verantwoordelijk heid te doen beseffen, welke men tegen over het publiek verschuldigd is. Al heeft Louis Schuier een zeer goede eello-techniek, dan is hiermede nog niet gezegd dat hij een artist is; dit moet blij ken uit de keuze der te spelen werken en de manier van interpretatie. De taak van een kunstenaar is uitslui tend: de menschheid op ta voeren tot schoonheid, tot diepe, waarachtig zuivere kunst, die het leven verrijkt en opvoert tot het geluk. Men kan niet aannemen, dat de uitge voerde werken door dezen solist aan ge noemd doel hebben beantwoord. Muziek vol oppervlakkigheden, met lange, holle phrases, zonder personaliteit, zooals de „Cantilene" van Cesar Cui (die hoogleer aar was in Petersburg in de leer van militaire verdedigingswerken), waarin een zoetelijke chromatiek de versleten caden- z-en niet kan verbergen; 't druile rige Konzertstück o_p. 12 van Dohnarji, waarin tweemaal de pauken vergeefsche pogingen doen een nieuwe belangrijke ontwikkeling der thematiek door te voe ren en len slo'.te de „Elfentanz" van Popper en de tweede symphonic van Liszt (voor orkest alléén) waarvan de finale (Friska) beter voor een studen- tenfuif geschikt is. Al deze producten, die alle uiterlijk heid geven en i edere diepere kracht mis sen, brengen het publiek, dat meer dan in welken tijd ook behoefte heelt aan werkelijke schoonheid, steeds verder op het dwaalspoor. Alleen de artist, die zich bewust is en de kracht heeft om zijn roeping le vervullen, kan dit verhoeden. De dirigent Gerharz, had met de uit voering van „les Preludes" wederom be wezen, dat wij in dit opzicht van hem iets kunnen verwachten; wij hopen dan, dat hij ons zal verlossen van den schijn van holle afgodsbeelden en ons slechts zal geven het zijn van de helden der kunst. MARINES MONNIKENDAM. Tentoonstelling in de R.-K. Leeszaal. In de R.K. Leeszaal vraagt een kleine ten toonstelling van beeldende kunst onze aan dacht. Het is een bescheiden begin, doch de ijverige directeur, de heer Van der Velde, heeft groote plannen en mogelijk zien we hier den eersten stap lot het verkrijgen van een perma- mente tentoonstellingsgeschiedenis. Er zal dan echer nog heel wat moeten gebeuren, want de ruimte die nu beschikbaar is, is in velerlei op. zicht onvoldoende. De exposeerende kunste naars hebben er echter van gemaakt, wat er van te maken valt en wisten ondanks alle be zwaren een aardig geheel te vormen. We vinden er beeldhouwwerken van M. Andriessen, teekeningen en houtsneden van H. Brons, terwijl tevens is tentoongesteld het mo del van het décor, dat Fr. Meyer heeft ontwor- worpen voor het mysteriespel van Johannes Sorge; Melanoeite." Andriessen is een jong beeldhouwer, die van ernstig streven blijk geeft. In tegenstelling met vele jongeren vinden we bij hem ge-en gewich tig doencrij, doch toont hij ons eerlijk en aan trekkelijk werk, dal van gevoel en technisch kunnen getuigt. Hij beschouwt de natuur als leidsvrouw en volgt haar vrij getrouw, hetgeen voorioopig nog zoo kwaad niet is, want de zucht naar het „bijzondere"' heeft menig jong talent in de war gebracht. Waar zijn werk toch persoonlijke accenten bevat, gelooven we, dat er wel een eigen ka rakter en meer stijl in zal komen. Het lijkt ons in ieder geval niet zonder belofe. Het Madon nabeeldje is een figuurtje, dat tot aandachtig beschouwen noopt. Er zit wel devotie in en het is liefelijk zonder naar het zoetelijke over le hellen, maar het staat wel wat erg onder den invloed der Gothiek. De Christusfiguur ligt hem blijkbaar nog te hoog en al erkennen we gaar ne dat er veel in te waardeeren is, kan ze ons toch niet bevredigen. Meer zeker is de kunste naar in de vlot geboetseerde portretbuste en in het kinderkopje dat zoo gevoelig is van mo- delle. Het werk van Brons is niet onverdienstelijk en ook hij lijkt ons iemand, waarvan nog wel wat te verwachten is. Daar waar hij\ het zoekt in het eenvoudige,is hij wel op z'n best en zoo vinden we dan ook onder de houtsneden, waar de techniek tot eenvoud dwingt, d© gelukkigste resultaten. Het décor van Meijer zal wel een verrassing zijh en al geeft het kleine model geen voldoen de gelegenheid tot oordeelen, zal het o.i. niet voldoen. We zijn voor versobering van het too- neeldécor en elk streven in die richting is ons welkom, doch de eenvoud is hier voorbijge streefd. Do werking van al die groote driehoe ken kan haast niet anders dan onrustig en on behaaglijk zijn. Dan maar liever geen décor, doch een rustigen effen achlergrond. M. v. d. W. Gistermiddag kwart over 5 is het zes jarig moisje T. G. spelenderwijze in het water, van den Koudenhorn geraakt. Door den 16-jarigen T. B., die haar een plank toestak, is zij er weer uitgehaald. Wederom is tegen een achttal bestuurders van auto's en motorrijwielen proces-ver haal opgemaakt ter zake te snel rijden. De snelheid varieerde van 30—36 K. M. De 25-jarige E. G., die Vrijdagmorgen reeds vroeg naar IJmuiden was gegaan om te vis sollen en des avonds half 12 nog niet was terug gekeerd, zoodat vermoed werd, dat hem een ongeluk was overkomen, is weer terecht. Zaterdagnacht is hij in zijn woning terug ge keerd. Door de directie der N. Z. H. T. M. alhier zijn een drietal tramwagens eangekocht ran de Straszenbahn te Marburg. Een bezwaar van deze wagens is dat zij ingericht zijn voor smal spoor en zij omgebouwd moeten wor den voor het breed spoor, wat bij de N. Z H. T. M. in gebruik is. De Veroenigiging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit, Maandag 146, Dinsdag 143, Woensdag 142, Donderdag 141, Vrijdag 141 en Zaterdag 132 porties. Koopjes. Do groote voor de ruiten geplakte pa pieren, waarop in koeien van letters de woorden „opruiming" of „uitverkoop" prij ken, schijnen qp een deel van het vrouwelijk puhliek een magische kracht uit te oefe nen. Deeds bij de voorbereiding van den uitverkoop in den winkel, welke dan ge woonlijk gesloten is, verdringen de men- schen zich al voor de étalage, om eenige notie van de aangeboden koopjes te krij gen. Druk gebarend worden onderling veelal de prijzon aan critiek onderworpen en ieder doet haar host, de aandacht van een ander op koopjes beluste af te trekken van het artikel, dat zij zelf wenscht le koopen. En als er eens twee op hetzelfde lokaas ver lekkerd zijn, verandert men handiglijk van tactiek en worden wederzijds alle nadee- ligo opmerkingen naar voren gebracht,, welke omtrent het schuldelooze voorwerp maar te berde zijn te brongen. Maar op den dag, dat de uitverkoop begint, staan beide reflectanten naar het vurig begeerde artikel reods geruimen tijd, voordat de win kel opont, op haar post, in do hoop, dc andeg maar voo<r te zijn. En beider ton getjes hebben het dan soms druk Ja. die eerste dag der opruiming. Reeds lang te voren staan er de liefhebbers van koopjes in de rij geschaard, welke file steeds aangroeit. In den distributietijd werd over dat in-de-rij-st.aan altijd gemopperd, maar nu bobbon de vrouwti&s bet er graag voor over, om het begeerde uitverkoopje op den kop te kunnen tikken. Soms escorteert een agent de lange rij wachtenden, wat hot geval zoowel voor kooper als voor verkooper natuurlijk interessanter maakt. En als do zaak geopend wordt, wordt do winkel be stormd door de liefhebsters van koopjes, die even daarna weer het winkelpalois ver laten, zich verkneuterend over hot verwor ven „koopje", terwijl ook do verkooper mis schien lacht.,.. Men meldt ons: Om aan de vele aanvragen te voldoen, heef1 het bestuur van Haarlem's Klein 5 Capella Koor besloten, naar aanleiding van het groote succes met hef Bernard Zweers Concert be haald, een Volksconcert te geven op Don derdag 25 Jan. in de Gem. Concertzaal, om zoodoende iedereen in de gelegenheid te stel len van dit mooie Zweers' Concert te genie ten. Bij besluit vau 9 Augustus 1922 werden B. en W. gemachtigd, om tor be strijding van de werkloosheid o.a. te doen uitroeren bet ophoogen van de gronden aan de Pijlslaan en een paar perceelen ten zuiden van de Van Oosten de Bruijnstraat en de Ivarel van Manderstraat, ter grootte van pl.m. 6,7 H.A., on voorts het dempen van het Oost-Indisch Vaartje. Met de uitvoering van laatstgenoemd werk werd een aanvang gemaakt, doch in ver band met <Je moeilijkheden, die zich tijdens de uitvoering van dat werk hebben voorge daan, kon het dempingswerk niet worden voltooid. Naar aanleiding daarvan zien B. en W. zich genoodzaakt., bedoeld werk in eigen beheer te doen voltooien (door den dienst van openbare werken), onder bepaling, dat daarbij zooveel mogelijk Haarlemsche grond werkers te werk zullen worden gesteld. Voorts deelen zij mede, dat zij het hier boven in de eerste plaats genoemd werk in bet openbaar zullen doen aanbesteden, onder beding, dat ter bestrijding van de heerschende werkloosheid, 80°/o van de werk lieden bij dat werk, in Haarlem woonachtig moeten zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag omdtreeks 1 uur, reden H. J., ohauffeur, en J. W„ metaaldraaier, per rijwiel op de AmSterdamsche Vaart in de richting Haar lem, toen J. aangereden werd door een eveneens uit de richting Amsterdam ko mend motorrijwiel, bestuurd door den mi licien W. v. d. B, Hij kon zich echter loopend naar den politiepost bij de Amster- damsche poort begeven en is daar ver bonden door een lid van E,H.B.O. Hij had lichte verwondingen aan een hand en een knie .bekomen. Dr. Mauritz consta teerde ook nog een lichte hersenschudding, doch hij heeft zich loopende naar huis kun nen begeven. De metgezel van J. verklaarde, dat de motorrijder plotseling tegen J. aanreed, zonder dat zij te voren iets van hem be speurd hadden. De milicien verklaarde, bij het uitwijken geslipt en daarna togen J. aangebotst te zijn. Proces-verbaal is opgemaakt. Gis/teren is een begin van brand ont staan in de steenkolenbergplaats vau de wassoherij van V., Zuider Buitenspaarne 176. Vermoedelijk is het brandje ontstaan, door dat 's -avonds te voren gloeiende sintels in de sintelbergplaats zijn geworpen, welke zich naast de steenkolenbergplaats bevindt. Met eenige emmérs' 'water is het vuur door de politie gebluscht. De brandweer was aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. Zooals bekend, zijn er een tweetal voor stellen in zake den vacanlie-toeslag vanuit den raad. Thans is verschenen het voorstel van B. en W., van welk voorstel wij de vorige week reeds melding maakten. B. en W. schrijven daarin: Na de besprekingen in Uwen Raad over den vacantietoeslag, waarbij genoegzaam bleek dat bij vele leden ernstige bezwaren bestonden legen geheele afschaffing, hebben wij het georganiseerd overleg nog eens ge raadpleegd. Nu de organisaties haar afwijzend stand punt jegens ons voorstel blijven handhaven en thans daarbij uitspreken dat zij 's Raads oordeel afwachten zonder van verder advies le dienen, hebben wij gemeend met een en ander rekening te moeten houden en geloo ven een tonaderend voorstel le moeten in dienen, waarmede hopelijk ieder zich kan ver een igen. De vacantietoeslag blijve gehandhaafd. Gewijzigd worde echter de grootte van den bijslag tot: De percentages 1% pCt. plus 1)4 pCt. voor de vrouw, benevens K pCt. voor elk kind worden gewijzigd in 1 pCt., 1 pCt en Y, pCt, Het maximum, thans bepaald op 200. worde verminderd 50. Wij maken er u opmerzaam op, dat inder tijd het percentage (1% pCt.) in de Commis sie van overleg slechts met één stem meer derheid werd geadviseerd (in plaats van 1 pCt., zooals het oorspronkelijk voorstel van 13ungemeesler en Wethouders luidde). Wat de vaststelling van het maximum be treft. meenen wij, gelei op de besprekingen in Uwen Raad, dit maximum niet te moeten terugbrengen tot 30, zooals 1e Amsterdam, doch de kleinste inkomens zoo weinig moge lijk in hun vacantietoeslag te moeten korten. B. en W. stellen daarom voor, hun voor stel te aanvaarden, waardoor eene bezuini ging verkregen wordt van circa 35.000, lol 40.000. Hierdoor is, zeggen zij, mede geprne-advi- seerd op de voorstellen Uwer leden Wolzak en Boes, welke voorstellen, gelet op ons voorstel, voor intrekking vatbaar zijn. Ter inzage is nedergelegd het verzoek schrift met bijlagen van \V. J. Bonke, om vergunning tot oprichting van eene in richting voor machinale houtbewerking in een le bouwen perceel, ter vervanging van het bestaande perceel aan den Burg wal no. 72 met aangrenzende poort, waar bij electrische beweegkracht zal worden aangewend tot het aandrijven van werk tuigen. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bijv. d. Meer, Sout- mansstr. 42. bankbiljet; B. Dirks, Boere- stocg 6, bril; G. Alofs, Olycanstr. 13, grijze ceintuur; P. Martin, Delftstr. 26, grijze ceintuur; A. Kaart, Raaks 24, dameshor loge met armband; Winkelman, Groote Markt, Brederode, grijs wollen damoshand- schoen; J. G. v. Dam, Nassaulaan 20, glacé dame handschoen; I. Petzon, Spaarnwou- derstraat 18, Wollen handschoen; R. Dus- berg, Lange Begijnostr. 28, heerenhoed; W. B. en W. stellen voor het ophoogen van de terreinen nabij de Pijlslaan, waar toe de gemeenteraad ten behoeve der werkverschaffing indertijd besloot, in het openbaar aan. te bested, n met de bepa ling dat 80°/o der werklieden bij dat werk in Haarlem woonachtig moeten zijn. De heer Heerkens ihijssen zette in een gemeenteraadszitting uiteen, dat een werk als het ophoogen van een terrein op tweeërlei wijze kan geschieden. Men kan het ophoogen doen plaats hebben op de zeer ouderwetsche manier met schop en kruiwagen, om het huiselijk te zeggen. Dat is niet de goedkoopste ma nier. Maar men bereikt er door dat veel meer arbeiders werk vinden en geduren de langer tijd. Wanneer het werk echter op de duurdere manier, bij wijze van zuivere werkverschaffing wordt verricht, is men geneigd de billijkheid aan te ne men dat door de arbeiders in dit geval niet het standaardloon wordt verdiend, maar een lager loon. Een andere manier om een terrein op le hoogen is, dat men het werk laat uitvoeren door een aannemer,, die dan alle moderne hulpmiddelen als bagger machines, perspompen, en alles wat er bijbehoort, te baat neemt om het werk zoo spoedig en zoo goedkoop mogelijk uit te voeren. Men kan dat b.v. zien in Schoten, waar een machine vanuit het Spaarne door middel van buizen de bag ger op weilanden langs de Delft perst. Óp deze manier geschiedt het vlugger en er zijn minder arbeiders bij noodig. Aanvankelijk waren B. en W. van plan. het ophoogen der terreinen aan de Pijls- laan op de eerst aangegeven wijze te doen plaats hebben. Maar door allerlei omstandigheden, vooral ook zeer zeker om het feit dat de regeering, als voor waarde voor haar bijdrage in de kosten, eischte dat het uurloon op 40 oent zou worden bepaald, een loon, dat B. en \V., naar de verklaring van Air. Heeirtsens Thijssen, te laag achten, wordt nu voor gesteld het werk op de tweede manier te doen plaats hebben. De gemeenteraad zal met dit voorstel denkelijk wel mede gaan. Trouwens de ondervinding, die wordt opgedaan met productieve werkverschaf fing, stemt niet bijster prettig. En nu hebben wij niet een speciaal geval op het oog, maar er is in Haarlem, evenals in vele steden van ons land, een groep personen, die de huidige econo mische moeilijkheden uitbuit voor eigen stand. Alle pogingen om het dezen raddraaier® naar den zin te maken, moeten schip breuk lijden, want ronduit verklaren zij, dat het hun alleen te doen is de tegen woordige staatsorde, het gezag te onder mijnen. Ze willen enkel agitatie verwek ken. De beste bedoelingen, zelfs van een commissie als die tot steunverleening aan werkloozen, worden miskend. Vraagt men hun, wat zij dan willen geven, dan zijn zij niet in staat daarop een anti- woord te geven. Als opperste wijsheid «Jurven zij wellicht op Rusland wijzen. Maar de hemel beware ons, dat het hier een Russische boel wordt. We kunnen niet genoeg voor de agi tatie van die lieden waarschuwen. Barometerstand 773. Stilstand. f OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen vjn 22 Januari 1923. Hoogste Barometerstand 776.3 m.M. te Va- lentia. Laagste Barometerstand 732.1 m.M. te Sten. sole. Verwachting van den avond van 22 tot den avond van 23 Januari: Zwakke tot matige noordwestelijke tot zuil- westelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuitjes, zelfde temperatuur. Zoo lekker als tulband, is FRANKEN'S MELKBR00D do Rooij, Eendraehtstr. 12, grijs wollen kin der handschoen; E. v. Giesel, Tuinstr. lc, lorgnet; Zwart, Alb. Thymstr. 5, kinderpor- temonnaie; W. Misset, Olieslagerslaan 15 damesparapluieJ. Blokker, Zuidpolderstr 97, portomonnaieG. J. v. d. Linden, Leidschestraat 147, Engelsche sleutel; A, Verbeek, Voorzorgstr. 66, Lipssleutel; J. Verrjjssen, Spoorwegstr. 14zw., bruin taschj:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1