Buitengewonen Uitverkoop nu 69 cent nu f 1,25 nu 79 cent Zijlstraat S7-S7A MOEDER IK Columbia PielageAGo.Zijlstr.l3,tei.l078 Daar kan de „Koning" niets aan doen! ft ft ft FelixWesterwoudt&C JE NIET MISSEN!! Restantrollen blanco papier CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Zeer oude Goudsche, Leidsche en Edammer Kaas Wat kan de „KooiÏBSfg" daar nu aan deen? Om elke concurrentie te tarten zullen wij in onzen verkoopen Dubbel breed zijden Crêpe de Marocco van 2.50 2 El br. zuiver wol fantaisiestreepen van 4.50 2 El breed Kamgaren van 3,50 SUll f 1,39 Dubbel breed fantasiestreepen van 2.50 enz. enz. enz. Ziet allen de twee étalages van het grootste „Couponmagazijn" en heel Haariem zai zeggen: Fa. A. v. D/IM-v. DIJK Drukkerij „DE SPAARNESTAD", Nassaulaan 49. Wij hebben nog in voorraad: Voor liefhebbers een heerlijkheid! Bosch-Cultuur. Het kleine stadsleven in vroegere tijd. 6EMEMQD NIEUWS. DE MALVERSATRES IN 't HOTEL DES INDES. Naar de Tel. verneemt, is de mede-di recteur en exploitant van het Hotel „aes lndes," de heer Henry E. Rey, Vrijdagavond onverwacht uit Frankrijk in den Haag teruggekeerd om de exploi tatie van het Hotel weer zelf ter hand te nemen. Toen de heer Halier en zijn vrouw, mevrouw Haller-Rey, vor eenigen tijd, ter zake van verdenking van valschheid in geschrifte, naar het Huis van Bewa ring waren overgebracht, heette het in eenige bladen, dat de directeur de heer Henry Rey voortvluchtig was. Dit laatste was echter onjuist. De heer Rey vertoefde voor zijn gezondheid in Zuid- Frankrijk en wel in Montana, waar hij ie der jaar geregeld eenigen tijd doorbrengt. Vanhier zond de heer Rey, toen hij in de bladen van de arrestatie van zijn zus ter en zwager kennis nam, een telegram aan den burgemeester, mr. J. A. N. Pa- tijn, waarin hij zich onmiddellijk bereid verklaarde als zulks noodig was, over te komen en zich ter beschikking van mr.Pa- tijn te stellen. De burgemeester heeft hier niet op geantwoord. Hoewel zijn geneesheer te Montana ernstig bezwaar maakte heeft de heer Rey niet geschroomd de terugreis naar Den Haag te aanvaarden, waar hij Vrijdagavond aankwam. Er zijn volgens verschillende onjuiste voorstellingen gepubliceerd omtrent de verhouding tusschen de gemeente en de exploitanten van het Hotel. De Nederlandsche Uitvoer-Maatschap- pij, of te wel de N. U. M., werd destijds voor een hoog bedrag eigenares van het gebouw. Door de tusschenkomst van jhr. Van Karnebeek, toen burgemeester van Den Haag, zag de N. U. M. van in gebruikneming van het gebouw af en verhuurde het voor f66.000 per jaar aan de gemeente. Op aandringen van het gemeentebe stuur bleven cie vroegere eigenaars van het hotel, de heer Henry E. Rey en zijn zuster, thans mevr. Haller-Rey, zich met de exploitatie van het Hotel belasten, op de volgende voorwaarden. Het meubilair van het Hotel, ter waarde van f350.000, bleef eigendom van de familie Rey en is dit nog steeds. De heeren Rey, Halier en mevrouw Haller- Rey werden met de verdere exploitatie belast tegen een salaris van minimum f5000 per jaar en maximum flO.000. Van de te maken winst zou tot een be drag van f 66.000de huur per jaar *,U aan de gemeente en 1/t aan de gezamenlijke exploitanten komen. Werd er meer dan f66.000 winst per jaar gemaakt, dan kwam daarvan 3/4 aan de exploitanten en 7, aan de ge meente, doch eerst nadat andere kosten, o. a. de salarissen en schadevergoeding waren afgetrokken. In ieder geval blijkt uit deze over eenkomst dat de gemeente en de familie Rey-Haller voor gezamenlijke rekening exploiteerden. Het eerste jaar is meer dan f66 mille winst gemaakt, het tweede jaar ongeveer dit bedrag en hét derde jaar f40.000. Wat was nu de taak der verschillende directeuren De heer Haller was met de administra tie en de aankoopen belast, de heer Rey, met de ontvangst, correspondentie, per soneel en de verhuring der apartementen. De aanklacht tegen den heer Haller berust uitsluitend op vermoedelijke valschheid in geschrifte. Hij zou in de boeken facturen hooger hebben ingeschre ven dan ze werkelijk waren. Het bewiis schijnt echter, naar ons verze kerd werd, niet zoo gemakkelijk te con- strueeren als men eerst wel meende. De gemeentelijke accountantsdienst is nog steeds met het onderzoek der boeken bezig. BINKENLANDSGH NIEUWS. Onze legatie te Washington. Uit het Boekdrukkersbedrijf. VERKEER EN POSTERIJEN. Ingebruikneming van postwissel- stempelmachines. KEM EN $m0L. Mgr. J. GijJswijk O.P. KUNST EN KENNIS. DE RESTAURATIE DER OUDE KERK TE DELFT. SCHIETEN. HAARLEMSOHE SCHIETBOND. ZIJLSTRAAT P7-87a Zl" STRAAT 87-87a Stadhui. t,o het Stadhuis Uw adres is dus HEERENGRACHT 442 - A' DAM Hei groote succes i/an Michel de Coc k speciaal voor de Colu mbia gezongen a door George Hofman n, WEDER VERKRIJGBAAR f 0.20 PER KILO BIJ AFNAME VAN MINSTENS 5 K.G. ma*™ Effecten. Adviezen inzake Beleg gingen, Verzilvering van Cou pons. Nazien van uitlotingen. Re kening-Courant met rentevergoeding. Deposito's. Voorschotten op effecten-onder pand. Prolongatie, Vreemd Geld. Kluisinrichting. ZIJLSTRAAT 53 rd.bij ZOETESTR. Spreekuur: Maandag:, Woensdag: en Donderdag:, 's morgens van 9 tot 11 uur. Dinsdag: en Vrijdag: 'sav. 61/,—S1/^ uur. h het kerstnummer van de „Veldbode" k'omt een lezenswaardig artikel voor over Staatsbemoeiing met bosch-cultuur van den heer E. D. v. Dissel, inspecteuir van het Staatsboschbedrijf te Utrecht, welk artikel wij hier laten volgen: Onder het vele, dat de oorlogsomstandig heden ons hebben geleerd, is ongetwijfeld dit, dat noch de Staat, noch de gemeenten in het algemeen de noodige geschiktheid be zitten om een productief bedrijf uit te oefe nen en opnieuw is in ons het besef levendig geworden, dat de Overheid ailes in het werk moet stellen, opdat de individueele krachten zich volledig kunnen ontplooien. In den loop der tijden heeft het particuliere initiatief den landbouw en de industrie tot groote ontwikke ling gebracht, maar voor den boschbouw moet men er niet al te gfroote verwachtingen van koesteren. In het begin der 18e eeuw was men, onder den invloed van de leer van Adam Smith, in vrijwel geheel Europa de meening toege daan, dat ook het bosch in particuliere han den behoorde te komen. Uitgestrekte Slaats- bosschen werden dan ook verkocht! In het buitenland kwam men al ras tot het inzicht, dat die verkoop van bosschen dikwijls tot verwaarloozing leidde of wel tot velling, zon der dat voor herbebossching werd zorggedra gen en dikwijls werd het verkochte spoedig van Staatswege teruggekocht, zooals o.a. met het bekende Forèt de Soignes bij Brussel het geval was. In Nederland echter ging men door met de domeinen, waaronder uitgestrek te Staatsbosschen te veikoopen. In 1863 kwam eir voor het eerst kentering, toen de Hoog-Soerensche bosschen, die in 1843 al eens in veiling waren gebracht, maar- toen werden opgehouden, omdat 't bod te laag was, aan het Kroondomein werden toe gevoegd. In de Memorie van Toelichting zegt de Regeering, dat door die toevoeging het behoud dier bosschen verzekerd was, hetgeen zij van groot belang achtte. De regeeringbe gon dus te begrijpen, dat een groot gevaar voor het behoud der bosschen dreigde, als deze door den Slaat werden vervreemd. Maar dat boschbeheer en het ontginnen vam woeste gronden inzonderheid op den weg van blij vende lichamen, als het Rijk en de gemeente, liggen, daaraan dacht men nog niet Neder land en Engeland stonden daarin bij de an dere Europeescbe landen zeer ten achter. Mo gelijk was men wel overtuigd van de betee- kenis van het bosoh voor de volksgezondheid en voor het klimaat en zag men ook wel in, dat het bezit van hout van evenveel belang is voor elk land als steenkolen en andere delf stoffen, ook al had men dit nog niet zoo sterk gevoeld als het tegenwoordige geslacht in den oorlog, die achter ons ligt Maar dat deze voordeelen slechts duurzaam zijn, indien het bosoh zich bevindt in de vaste handen van een blijvend lichaam, dat het algemeen be lang behartigt, daarvan was men blijkbaar nog niet genoegzaam overtuigd. Hoe geheel hebben zich de meeningen thans gewijzigd! Men leze bijv. no. 2 van de in 1921 verschenen Rap porten en Voorstellen van de Commissie van Advies inzake Ontginning van woeste gron den (Commissie Lovink). Het was een com missie uit de Maatschappij van Nijverheid, eerst onder voorzitterschap van Mr. M. Pier- son, later onder dat van Mr. P. W. A. Cort van der Linden, die in Nederland op het ge beid van den boschbouw nieuwe denkbeelden verkondigde. De kern van haar betoog ligt in de volgende beschouwingen, die nog niets van heur waarde hebben verloren. De Staat, de vertegenwoordiger van de duur zame belangen der Natie, kent den grooten prikkel niet van zijn bezittingen in geld te zien omgezet en kan dus geduldig den tijd af wachten, die hem voor den bouw het meest geschikt voorkomt. Hij kan (daar hij niet bevreesd behoeft te zijn voor een ingrijpende verstoring in zijn werkplan door onvoorziene omstandigheden als sterfgevallen, fortuinver- lies enz.) de geheele exploitatie inrichten naar een vaststaand beginsel, met dit productieve einddoel voor oogen; hij kan door den aan leg van verkeerswegen of het wijzigen van de richting daarvan de kosten van vervoer beperken en daardoor de productiviteit van rijn onderneming verhoogen: in één woord hij vermag aan zijn cultuur zulke voordeelen te verschaffen, dat een houtteelt onder zijn beheer een bij uitstek voorspoedige kan zijn. De ideeën, in het rapport uiteengezet, be gonnen langzamerhand door te werken; daar bij kwam dat de overtuiging, dat het niet aangaat om gronden, die voor ontginning of bebossching geschikt zijn, woest te laten lig gen, meer veld won, naarmate de bevolking toenam en de prijzen der productie rezen, te meer, waar de wereldvoorraad aan hout ver minderde. Ook in Nederland, waar jaarlijks voor tientallen millioenen hout wordt inge voerd, gingen in dit opzicht de oogen open. Het zou te ver buiten het bestek van dit, noodzakelijkerwijs beknopte artikel gaan, in dien ik de verdere ontwikkelingsgeschiedenis van de ideeën op dit gebied en de wijze, waarop zij werden belichaamd, poogde te schetsen. Ik wil slechts in korte trekken ver melden, hoe de toestand op dit oogenblik is en vestig er daarbij nog even de aandacht op, dat vóór ongeveer 35 jaren van Staats wege nog niets voor den boschbouw werd gedaan; dat men hier te lande ook geen we tenschappelijk gevormde boschbouwkundiigen telde en dat geen goede stelselmatige opleiding voor lager technisch personeel (boschwach ters) bestond. Wel was in J887 door de Maat schappij van Weldadigheid te Frederiksoord een school opgericht ter opleiding van bosch- wachlers, maar deze werd in 1902 weer op geheven. De Ned. Heidemaatschappij organi seerde toen cursussen, waar o. a. gelegenheid tot opleiding van boschwachlers bestaat. Deze cursussen nu worden van Staatswege krach tig gesteund. In hetzelfde jaar werd de toen malige Rijks hoogere land-, tuin- en bosch- bouwschool te Wageningen een afdeeling „Nederlandsche boschbouw" ingesteld, waar door de mogelijkheid eener wetenschappelijke opleiding voor dezen tak van bodemcultuur in ons eigen land door den Staat werd geopend. In 1899 werd het Staatsboschbeheer (sedert 1 Januari 1922 Staatsboschbedrijf) opgericht. Daarbij werden de bosschen en heiden en een deel der duingronden, welke door den Staat nog niet waren verkocht en de in 1897 aangekoche zandverstuivingen en heidevelden ondergebracht. Op 1 Januari 1990 telde deze jonge tak van dienst 13.315 H.A., waarvan 2764 in cultuur; op 1 Januari 1922 32,302 H.A., waarvan 10.680 in cultuur. Bij de op richting waren er 11 technische ambtenaren (n.l. 1 inspecteur, 1 tijd. ambtenaar, 1 opper- boschwachter en 8 boschwachters), op 1 Ja nuari 1922 bedroeg dit getal 53. In 1907 besloot de regeering tot het ver- leenen van rentelooze voorschotten en tech nische hulp aan Gemeenten voor de bebos sching van haar woeste gronden, teneinde tie groote uitgestrektheden heidegrond, die deze vooral in het Zuiden des lands en in Gelder land bezitten, waarvan de gemiddelde jaar- lijksche opbrengsts per H.A. op hoogslen f 0.50 peT H.A. werd geschat, voor zoover deze nigt voor landbouwdoeleinden geschikt zijn, in bosch te veranderen. De aldus aan gelegde bosschen 'zouden onder blijvend Staatstoezicht komen, om zoodoende te ver mijden, dat daarin, zooals in de bestaande gemeentebosschen veelal het geval was, een soort van systematische roofcultuur zou wor den bedreven. In 1907 werd in de gemeenten Venray en Duizel en Steenzei een aanvang met de uitvoering van dezen nieuwen regee- ringsmaatregel gemaakt. Geleidelijk heeft het aantal gemeenten, die van dezen vorm van Staatshulp gebruik maken, zich uitgebreid en thans wordt door 40 gemeenten en door één vereeniging van algemeen nut onder leiding van het Staatsboschbedrijf op bovenvermelde wijze gewerkt. Op 1 Januari 1922 waren 9787 H.A. ter bebossching onder Staatstoezicht ge steld, waarvan 3275 in cultuur waren ge bracht. Ook op andere wijze wordt getracht de algemeene belangstelling in het bosch en zijn behandeling levendig te houden. Het Staatsboschbedrijf heeft daarom verschil lende platen en vlugschriften uitgegeven over schadelijke insecten en zwammen, de betee- kenis van de herkomst van het dennenzaad, enz. Bovendien worden tal van adviezen uit gebracht aan Departementen van algemeen Bestuur, alsmede aan Provinciale en Gemeen tebesturen. In een aan het bureau van het Staatsboschbedrijf te Utrecht verbonden mu seum zijn alleriei belangrijke bijzonderheden over onze bosschen, heiden en duinen en hun ne fauna bijeengebracht, terwij bovendien een beeld wordt gegeven van het Staatsboschbe- drijf. Doordat zich bij de boschcultuur tal van moei lijke vraagstukken voordoen, aan welker op lossing, die vaak jaren lang arbeid vereischt, uit tijdsgebrek niet altijd voldoende aandacht kan worden geschonken door hen, die in de practijk werkzaam zijn, werd door den Staat een rijksboschbouwproefstation opgericht, dat voorloopig in Amersfoort is gevestigd. Einde lijk wrd dit voorjaar door de Wlgevende Macht en Boschwet in ht leven geroepen, die sedert 1 Augustus 1922 in werking is getre den. Daarin worden verschillende maatrege len getroffen, zoowe voor de bosschen in htr algemeen als ten aanzien van het beheer van bosschen en andere houtopstanden, behoo- rende aan publiekrechtelijke lichamen en ver- eenigingen en Stichtingen van algemeen nut. Ik moet volstaan met deze wel s echts te noe men. Zoo is (le Nederiandsohe regeering. die zich in tegenstelling met die van -andere Eu- ropeesche Staten, zoolang afzijdig heeft ge houden van het streven om van Staatswege de boschcultuur te bevorderen, thans krach- tg op dit gebied werkzaam. In een Friesch blad vonden wij een be schrijving van de leefwijze in het stadje Dok- kum, zooals deze in het begin der vorige eeuw zich voordeed. Men krijgt er een curi- eusen kijk door op de toestanden en gewoon ten van dien tijd: Wanneer men in den winter tusschen zeven en acht uur 's morgens in den zomer vroe ger, zij het dan ook niet veel het oog over Dokkums stratenrij liet gaan, ontdekte men daar geen luidkeels schreeuwende verkoopers en koopers van visch, groenten, oude klee- ren of andere waren, geen zwarte schoen poetsers, geen kreupele of half naakte bede laars, die de nachtschuilplaatsen der barm hartigheid met het aanbreken van den dag moesten verlaten, geen vliegende huurkoet sen of zwaar beladen post- en vrachtwagens, neen lezer, van dat alles was niets te zien, maar alleen het goede bierdragers- of een ander afgeleefd sleeperspaard, welks afgeme ten langzamen Ired men straten ver hooren kon. Hier en daar liet zich 'n matineus dienst meisje zien in een bont-gestreepte wollen rok en met een bont mutsje op het hoofd, bezig deuren en vensters te openen, ierwijl een heel enkele zoowaar reeds druk in de weer was de stoep af te stoffen en te dweilen. Ook keek de heer des huizes eens over de deur naar de lucht, doorgaans al met een pijp in den mond. Na deze gewichtige gebeurtenissen zette men zich zoetjes aan het ontbijt en dan heerschte de diepste stilte op en langs de straten, slechts bij tusschenpoozen onderbro ken door het schel geroep van melkmeisjes. Was het ontbijt afgeloopen, dan kwamen de gewone dagelijksche bezigheden aan de beurt: de mannen stalden hun koopwaren nit op de vensterbanken, terwijl anderen, die niets te doen hadden, reeds op de stoep heen en weer drentelden of er de krant lazen. De vrouwen vertoonden zich hier en daar aan de deur om eens uit te zien, allen van de hoogste tot de laagste klasse (uitgezonderd dan de allerhoogste kringen), echter nog ongekleed, d.w.z. bijna zooals zij uit haar bed en van de onlbijt-lafel opgestaan waren, zonder an dere dan kleine ondermutsjes op, en in dit min bevallige gewaad bleven zij tot den mid dag, ja soms nog veel langer loopen. Bij ve len diende dan op (Maandag) de wasch be redderd te worden en het huis, dat sedert Zaterdag geen beurt had gehad, opgeknapt. Onder deze bedrijven was het langzamer hand elf uur geworden en dus tijd voor de koffie. In de deftigste gezinnen stond dan de middagpot reeds lang te pruttelen, in ande re zat de meid of moeder de vrouw zelf aan de koffietafel aardappelen te schillen, terwijl er ook wel waren, waar men dan nog niet eens wist, wat er dien middag opgedischt zou worden en nu, omdat er haast bij de zaak was, maar besloot tot pannekoeken. Na het middagmaal, dat gewoonlijk tus schen twaalf en één uur werd genuttigd, gin gen de meiden en vrouwen in den regel eerst aan de huiselijke bezigheden. Bezocht men echter de publieke plaatsen voornamelijk het Bolwerk dan ontmoette men daar de keur der bevolking, heeren en dames, man nen en vrouwen, dominé's met nachtrokken aan en stokken in de hand, burgemeesters, vroedsmannen, of hoe dat soort menschen toen ook heeten mocht, burgers, die niets te doen hadden en met hun tijd volstrekt ver legen waren, winkeliers, die hun koetjes on het droge hadden enz., sommigen gekleed, anderen in hun japonnen, zooals zij hun slaapkamer hadden verlaten. Drie uur 's middags was ieder weer thuis voor de thee. Daarna gingen de mannen, die er maar even den tijd voor hadden, weer wandelen of bezochten hun tuintjes, terwijl de vetweiders onder hen naar hun koeien gnigen kijken. De jongelui zochten hun toe vlucht in de plaatsen van uitspanning en vermaak, koffiehuizen en kolfbanen, waar rijk en arm, jong en oud door elkaar we-, me'de en meest jenever en bier dronk. Tusschen vijf en zes uur verschenen de koffiepotten weer op tafel en werden vrou wenkransjes gehouden, waarbij vooral de hoog-opgestapelde presenteerbladen met koek, banket, krakelingen en beschuit een voorname rol speelden. Na de koffie werd een „lekker soopke" of een glaasje wijn ge schonken en tegen een uur of tien ging het gezelschap gewoonli'k hnisloe. ïntusschen was de avonrl-maaltüd in rle meeste gezinnen reeds lang gebruikt. Men dronk daarna nog een kopje thee en ging dan naar bed. Des romers werden de avonduren tusschen ze ven en tien de geheele stad door onder de lui fels op de banken der stoep doorgebracht. Zoo ging het geregeld de eerste dagen der week met dit verschil, dat eiken Woens dagmorgen het geheele buis van voren lot achteren weder gespoeld en geschrobd werd en men des avonds naar de kerk ging. De Donderdag was evil dag van algemeene drukte en bezigheid, dan was het marktdag, Kooplieden, bakkers, brouwers, sleepers, pro- cureus, burgers, boeren en boerinnen, allen hadden het dan even druk niet koopen en verkoopen, sleepen en dragen, geld uitgeven en ontvangen, raad geven en raad vragen. Natuurlijk werden bij zulke gewichtige affai res de huizen waarin den vorigen dag geen steen of plank droog gebleven was, weer vreeselijk bemorst en zoodra waren dan ook niet de zaken afgedaan en was het buitenvolk vertrokken, of meiden en vrouwen kwamen met haar gereedschap te voorschijn en dan ging het op een schrobben, boenen en spoe len, glazen en luifels wasschen, alsof het huis in geen 25 jaar was schoongemaakt. En dat alles was nog maar het voorspel van den arbeid van den volgenden dag, die ge heel, van den vroegen morgen tot den laten avond, met dergelijke werkzaamheden werd doorgebracht en waarbij weer niets op zijn plaats en droog bleef, evenals Zaterdags met den avond van welken dag de schoonmaak woede eindelijk uitgeraasd scheen. Dat er bij zooveel geschrob en geboen om pot en keu ken wel eens niet gedacht werd en het eten óf verbrand óf half gaar op tafel kwam, is licht te begrijpen en eveneens, dat zulke hui zen zelden eigenlijk in orde en meestal geen aantrekkelijke verblijfplaats voor de mannen waren. Eindelijk was het dan Zondag, de rustdag, waarop men in een stad als Dokkum toen tertijd in volle waarheid zeggen kon, dat men rustte van zijner handen werk. ONTSLAG BIJ DE STEENKOLENHANDELS- VEREEN IGING. De directie van de Steerikolen-Handelsver- eeniging te Rotterdam, heeft aan de 800 ar beiders, wien bij wijze van voorzorgsmaatregel de vorige week ontslag was aangezegd, het voorstel gedaan, voorloopig op toerbeurt te werlken. Het loon wordt dan afhankelijk van den arbeid, die er te verrichten zal vallen. In verband met den toestand in het Roergebied ziet men den toestand donker in. DE CLASSIFICATIE DER GEMEENTEN. Onjuiste publicatie. De nieuwe concept-indeeling door de Tel. gegeven van de indeeling der gemeenten, moet geheel onjuist zijn, tenminste wanneer waar is hetgeen thans het „Volk" weet te melden, n.l. het volgende: „Met genoegen constateerden wij heden, dat „De Telegraaf"-redactie, maar nog meer de Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel er eindelijk zijn ingevlogen. In het avondblad van gisteren staan n.l. de gewijzigde classificatie-voorstellen. Deze zijn onjuist] De zucht tot publioeeren en geld verdienen hebben degenen, die zich geregeld aan allerlei onbescheiden publicaties schuldig maken, er ten slotte doen inloopen. Aan het adres van het hoofdbestuur van den Neutralen bond van Spoorwegpersoneel zijn opzettelijk foute mededeelingen gedaan. De N. B. zond ze aan de „Telegraaf" en deze plaatst maar raak. Om den schijn te wekken doet men net of het bericht van Den Haag komt ofschoon het vanuit Utrecht moet zijn ingezonden. Het rondschrijven was geheim en met voor publicatie bestemd." Mr. D. LI. Andreae, de Nederiandsohe han- d-Fattaché in de Verenigd"5 Staten, tevens Ned rlan 'seh co- s 1- ene i aa e New-Yo k treedt naar de corr. van de „Tel." te New- York meldt, af. Zijn heengaan wordt zoo wel in Nederlandsche als in Amerikaansche kringen ten zeerste betreurd. Te Bussum duurt de staking op do druk kerij van de firma Wed. Mareke'bach steeds voort. Ben 8-tal aangenomen typografen uit Utrecht, worden 's morgens door de stakers van den tre.n gehaald, en 's avonds, sfeeds onder geleide der politie, naar het station 'gebracht. De „Bussumsche Courant" ver schijnt geregeld driemaal per week, maar zij wordt elders gedrukt. In verband met de ingebruikneming van postwissel -sempelmachin.es op een groot aan'al belangrijke pes kanto en, worden met ingang van 1 Maart a.s. nieuwe postwissel formulieren in gebruik gesteld, waarvan de indeeling correspondeert met de stempel- machine. Hot formulier bestaat uit 3 d e en, n.l. het lichaam, de strook (welke door den geadresseerde kan worden behouden) en 't bewijs van storting. De wis--el moet in zijn geheel door den afzender worden ingevuld dus ook het bewijs van storting, waaroj naam en woonplaats van den geadresseerd! voorkomen. Aangezien door een enkele handeling dcoi middel van de machine èn de frankeer zegels onbruikbaar gemaakt èn de dienst aanwijzingen op den wissel aangebracht wor den, zullen de werkzaamheden door de in voering der machines aanmerkelijk vereen voudigd en bespoedigd worden. Naar wij vernemen ligt het in het plan van Z. Ex. Mgr. J. Gijlswijk, Apostolisch Delegaat van Zuid-Afrika, om op Paasch-Zaterdag in de kerk van den II. Thomas van Aquino te Zwolle de H. Priesterwijding en de Kleinere Wijdingen toe te dienen aan de Eerwaarde fraters Dominicanen van Huissen en var Zwolle. Volgens een door kerkvoogden opgemaakte berekening zullen de restauratiekosten van de Oude Kerk te Delft, de beschikbare gelden met ongeveer 50.000 overschrijden. COMPETITIEWEDSTRIJD. Gisteren werd voor dezen wedstrijd ge schoten door de vereeniging „Voor Vader land en Koning" met 't 1ste en 2de vijf tal. Uit de totalen n.m. 937 en 900 blijkt, dat de heeren weer aardig op schot zijn geweest. De laagste serie van het le vijf tal is 184 dus gemiddeld 92. Wie hoogste korpsschutter zal worden is nog niet uit te maken daar de strijd tusschen de heeren Teekens en Kohlweij fel is en het verschil in pusten slechts 1 bedraagt. Eerstgenoemde maakte series van 190 en 189 terwijl de heer Kohlweij 190 en 190 noteerde. ïntusschen maken deze heeren een mooi gemiddelde. Wie is er in het 2e vijftal weer eens uit zijn slof geschoten. Natuurlijk de heer J. Viets. Hij maakte een serie van 195 (99 en 96). Schitterend. Hij is een ge vreesd tegenstander, hoewel hij soms in korpswodstrijden series schiet dat men zog zeggenj is dat nu de man die in perso- neele-, vrije- en vastehaan-wedstrijden al leen schiet tusschen 96 en 100! 't Is jam mer, dat hij bij korpsschieten in den re gel zoo onder den indruk komt, daar hij anders beslist een van de beste krachten zou zijn. Zelf wil hij niet anders ala noodgedwongen in een eerste vijf of tien tal uitkomen. Zijn leeftijd brengt mede, dat hierin wel geen verandering meer zal komen, hetgeen zeer te betreuren is. Ook de andere korpssckutters hebben hun best gedaan en het blijkt, dat de vereeniging nog over een flink stel korpsschutters be schikt. Zoodra mij de volledige opgaven van do 2e ronde zijn toegezonden zal den stand weer eens opmaken. KON. VEREENIGING VAN NEDERD SOHEEPSSOHXTTTERS. PROPAGANDA-WEDSTRIJD. f Door de Schietvereeniging Generaal vaft Merlen werd in dezen wedstrijd 'n totaal van 22 van de 25 cartons geschoten. Hoe wel bijna alle schutters 'n slechten mid dag hadden, mag men met genoemd totaal nog tevreden zijn. De volgende keer beter. AAN ALLE SOHLETVEREENIGINGEN. De secretaris van den H.B S, zal het zeer op prijs stellen indien H.H. Secreta rissen hem op tijd opgaven van verschil lende wedstrijden zenden, daar het dan voor den verslaggever gemakkelijker zal zijn een verslag uit te brengen. Het is altijd prettig, indien men op de hoogte blijft van hetgeen er in de schutterswereld voor- valt. 1 1 SCHERPSCHUTTER. I i A3 Hier i» w««r eens iets heel bijzonders. Dit is een van do gevoeligste platen, die wij sedert jaren hebben gehad. In verband met het groote succes, dat wij verwachten, raden wij U aan spoedigst naar Uw han delaar te gaan en deze plaat te laten voorspelen. Het ia D 0559, SB «n de prils ia t 2.25. D 0559 „Moeder Ik kan Je niet missen". Makker Glück auf. In plaatsen waar niet verkrijgbaar, wende men zich tot den alleen-vertegenwoordiger A. H. A. MAKKER, Keizersgracht no. 287 AMSTERDAM. Vallingen, zilver oi porcelein, 13, Trekken met ver- dooving f 1.—. Kunsttanden f 3,—. Kunsttanden, eer ste kwaliteit 14,Geheele gebitten i 65, -Geheele gebitten, eerste kwaliteit 85.-. Voor het plaatsen van kunsttanden trekken met verdlooving kosteloos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 8