i Dinsdag 23 Januari 1923 45ste Jaargang No. 14343 •S Uitzieken.] Van het Vaticaan. MUZIEK. a DIT DOMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA 24 JANUARI Reclasseeringsraad in het Arrondis sement Haarlem. De werkverschaffing in Haarlem. De motie-van Cranenburgh. „Haarlem's Gemor gd Koor". De school in de Velserstraat. Tentoonstelling' in de R.-K. Leeszaal. LANGS DEN WEG. De donderslag. W. T. Koster t Russische Kunsiavodl De Kamer van Koophandel. Op Maandag 29 Januari a.s., 's avonds om 8 uur, wordt in het café Brinkmahn, le Haarlem, Groote Markt, ccne bespre king gehouden voor ingeschrevenen in het Handelsregister, door den heer R. J. Koopmeincrs. te Apeldoorn, over: „Het Marktvraagstuk,", Vrr rr - De jongste vergadering der R K. Kiesvereen igtng. J. J. WEBER ZODN Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Dt abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei Kwartaal 3 25 P m Week 0.25 Franco pér post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT rtcvertctili^n eer t> r 1. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling: 60 et per regel Vraag- en aanbod-ad' vertentiën 14 regels 60 cent p* plaatsing; elke regel meer 15 een bij vooruitbetaling. De R.K. Staatspartij maakt een moeit ijken tijd door. 't Zou struisvogelpolitiek zijn dit te ontkennen. En 't zou ook verbazingwekkendzijn, wan neer het anders was. Overal in binnen- en bui tenland, in iedere groote en "kleine gemeen schap van welke soort of aard ook, neemt nen op het oogenblik verwordtngsverschijnse- en waar. Iedere politieke partij ook in ons 'and is er aan onderhevig. Zou dan de grootste, de meest omvattende, de R. K. Staatspartij er van gespaard blijven? Laten wij dit even voor op zetten en goed vasthouden, wanneer wij da gelijks om ons heen klachten legen de kath. Kiesvereeniging, tegen onze politieke organisa tie, tegen onze politieke leiders, tegen ons Staatsprogram, tegen alles en nog wat hooren! 't Is in zulke oogenblikken het best eens boven de klagers uit te gaan staan, waar te nemen, dat het overal elders minstens even slecht is als bij ons en lol de conclusie te komen, dat \an de klagers ongeveer niemand weet, wat hij wil, dat zij zijn aangestoken door de onto- vredenheidsbacil en hun verklaarbaar slecht humeur bot vieren op alles, wat hun in den weg komt. Nu is „de politiek'' wel de aangewezen wrijf paal, waarlangs iedereen zijn wrevelige schou ders kan schuren. Iedere andere organisatie omvat bepaalde standen, behartigt speciale belangen. Maar de politieke organisatie, de kiesvereeniging, staat vcor iedereen open; en welke belangen kan men al niet onder „de politiekbetrekken? Is het wonder, dat in een tijd van verwording, van zoeken en lasten naar nieuwe levensvor men, van malaise, van algemqene ontevreden heidis het wonder, dat in zulk een tijd Ie kiesvereeniging, de politieke organisatie, de politieke leiding het moeten ontgelden? En toch heeft zij tot nu toe stand gehouden, 'aten wij dat even met genoegen constateeren. Dat ook onze politieke organisatie verandering noct ondergaan mei de gewijzigde tijdsom standigheden, dat staat voor de meesten wel vast. Wij voor ons wezen daarop reeds het vorig jaar, terstond na de verkiezingen, toen wij er de aandacht op vestigden, dat vooral in de groote steden, waar de Katholieke kiezers met duizenden worden geteld, het bestaan van de ééne kiesvereeniging, zooals wij die lot nu loe hebben gekend, niet meer voldoende is. Eb moet iets komen, dat practisc'h alle R.K. Kiezers en kiezeressen omvat; een ver- eeniging met onderafdeelingen, of wel in stelling van het referendum of iets van dien aard, waarmee bereikt wordt, dat bij candi- daatstellingen en dergelijke er in waarheid een uitspraak van de R.K. kiezers komt en niet van een tiende deel. In de R. K. Staatspartij is dat ook gevoeld. Er is indertijd een commissie-Barge ingesteld om een algemeen kiesreglement voor onze partij te ontwerpen en te trachten aan de vele bezwaren, ook die omtrent groslijsten, politiek advies en dergelijke tegemoet te komen. Het blijkt echter dat cr onder ons nog menschen zijn, die geen geduld hebben om den uitslag van het rapport dier commis sie af te wachten en die eigener gelegenheid aan het organiseeren en reorganiseeren gaan. Zoo hebben wij nu weer een zich noemende R. K. Volkspartij gekregen, die voornamelijk tegen de vrijgestelden der R. K. Vakbeweging te keer wil (rekken. Uit een mededeeling in „De Tijd" van Zaterdag over de oprichtings vergadering dier „partij" blijkt dat zij voorna melijk bestaat uit ontevredenen uit het over- heids- en spoorwegpersoneel, die kwaad zijn over hun pensioenkorting! Ziedaar in onzen tijd een reden, een „beginsel" om een nieuwe partij op te richten! Het blijkt ons echter ook, dat velen zich over die afscheuringsverschijn selen bezorgd maken. „Wij hebben, zoo redeneert men, pas de N. K. P. gehad', nu weer een ander uiterste; en dan al die ontevreden elementen, die nog bij ons bleven.... waar moet dat heen?" Dit is een lakenswaardig pessimisme. Kijk om u heen en tel de werkelijke scheurmakers en degenen, die met volle overtuiging mee willen. Hun getal is bitter klein. Maar het zal groot worden, wanneer wij de beweging al te ernstig gaan nemen. Wanneer al wat leiding onder ons kan ge ven, vasthoudt aan de ééne organisatie en welke klachten cn grieven men dan >>k voor zich zelf heeft doelbewust het ééne vaan del blijft volgen, dan is er geen gevaar voor noemenswaardige versnippering. De N. K. P heeft het ons geleerd; al had men in die krin gen geen groote leiders, men had toch de sympathie van vele intellectueelen. Men be schikte er ook over geld voor propaganda. En toch liep de beweging dood op de aaneen gesloten gelederen der R. K. Staalspartij. Zoo zal liet ook gaan met de groep onte vredenen, die zich nu weer als „R. K. Volks partij" komen aanmelden. Er wordt melding gemaakt van het oprichten van afdeelingcn hier en elders. Laat men er niet te veel aan dacht aan wijden en zich over het verschijn sel niet zoo bezorgd maken. Wij allen zijn min of mèer door de onlevredenheidsepidemic aangegrepen. Sommigen schijnen het erg te pakken te hebben en doen heel rare dingen. Dat is voor de overgroote meerderheid ech ter nog geen reden) om 'l hoofd te verliezen. Laat de kwaal eenvoudig uitzieken en kom niet te dicht bij de „erge gévallen". Dat is de beste raad", welken men geven kan. Men schrijft ons uit Rome: 18 Januari, feest van Petrus' Stoel te Rome, het feest van. het Pausschap! In de absis van de Basiliek, de grootste der christenheid, door de kunst van Michel Angelo als een zegeboog verheven boven het graf van den groeten Vis- ,cher, den eersten Paus, de steenrots van Christi Kerke, staat een vervaarlijke groep brons. Vier Kerkleeraren, Ambroslus, Chrysosiomus, Au- gustinüs, Athanasius, even vingerrakend, on dersteunen den onfeilbaren stoel der waarheid, voorgesteld door een bronzen troonzetel waar in de overblijfselen van den stoel van Petrus in het huis van senator Pudens bewaard wor den. Zinnebeeldig en weikelijk feest dus! Voor ie groote en heilige leeraren is het een licht werk den Stoel van Petrus, de leer der Ka tholieke Kerft, te ondersteunen en te verdedi gen. Staat ook niet in hunne onmiddellijke omgeving de goddelijke belofte geschreven; „De poorten der hel zullen haar niet overwel digen.'' De Romeinen, de eerste geestelijke kinderen van dien eersten Paus, komen heden talrijk naar zijn kerk, naar zijn graf, om de liturgi sche plechtigheden bij te wonen. Het is het feest van den Paus, van den eersten en van hem die thans zijn opvolger is, want als Paus is Petrus onsterfelijk en leeft hij gedurende welhaast twintig eeuwen als de steenrots van de Kerk van Christus, als de onfeilbare leider van millioenen geloovigen. Heden is het de feestdag van dit onsterfelijk en onfeilbaar Pausschap. Sociëteit „St. sBavo" Hoofdbestuur Volks bond p half 8 Verbandcursus Vrouwen bond kwart over 8 Oudersavond school 1!) 8 uur Missie-avond 8 uur Bestuur Veehouders 7 uur Spaarbank Voor Katholiek Nederland Zitting van 5 half 8. R. K. Leeszaal Lezing Ellen Russe -8 uur. De Kroon Groote Markt English Associa tion «nr. Stv.tfsschouwburg N. V. Comoedia-Reclame 8 uur. Luxor-theater. Groote Houtstraat 139. Bioscoop- en variété-voorstelling. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uitgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal Tentoonstelling van weiken van H. Brom en M. Andriessen. Van 10 half 1, cn van 25 uur. R. K. Leeszaal en uillcenbibliotheck Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12^, van 2-5 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. li. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Mart ha-v er eeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werdagen van 1012, van 21 en van 89 uur. Waaggebouw. Tentoonstelling K. Z. O. D. Van 115 uur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling. In de Maandag j.l. gehouden vergadering van ('en Reclasseeringsraad in het Arrondissement Haarlem, werd door den Secretaris, den heer IV. P. J. Overmeer, het verslag der werkzaam heden over 1922 uitgebracht. Wij ontleenen daaraan liet volgende: In het afgeloopen jaar werden in handen van den Raad gesteld OS gevallen voor een onder zoek naar de mogelijkheid van een eventueel voorwaardelijk ontslag. In 17 gevallen werd gu.nslig geadviseerd en in 49 gevallen afwij zend. Twee gedetineerden werden tijdens het onderzoek overgeplaatst naar een andere straf inrichting en 7 gestraften wenschten niet in aanmerking te komen voor een voorwaardelijk ontslag. De overige 23 gevallen waren op 31 December j.l. nog in behandeling bij den Raad. In 1922 werden 16 gevangenen voorwaarde lijk in vrijheid gesteld, terwijl voor 62 gestraf ten een afwijzende beschikking werd ontvan gen van den Minister. Hieronder waren er respectievelijk 6 en 15 over wie in 1921 was geadviseerd. Onder de behandelde personen was er één, die voor de derde maal en verschillenden, die voor de tweede maal door den Raad wer den behandeld. Het aantal gunstige aviezen was in 1922 niet groot in vergelijking met andere jaren. Van invloed waren daarop de tijdsomstandigheden, maar ook was het aantal gestraften over wie geadviseerd moest worden en van wie met cenigen grond verwacht kon worden, dat even tueel voor heb te ondernemen reclasseerings- pogiiigen zouden slagen, niet groot. Aan de voorloopige onderzoekingen word steeds groote zorg besteed en bij de beoordee lingen werden niet alleen de uiterlijke omstan digheden in acht genomen, doch en zeker niet in de laatste plaats werd gerekend met de innerlijke omstandigheid der menschen. Vooris werden behandeld 88 gedetineerden, voorkomende op de Reclasseeringsstaten en werd over 94 ontslagenen rapport uitgebracht aan den Minister, Over het gehouden toezicht door de instellingen en den vorm der hulp verleening had de Raad wederom geen bijzon dere opmerkingen. Een zeer belangrijke zaak was de instelling van eene Commissie van Advies inzake Straf toepassing, die dank zij de krachtige medewer king van het Openbaar Ministerie bij de Ar- rondissements-rechtbank alhier en in het bij zonder door die van het mede-lid Mr. T. A. M. A. von L5ben Seis tot stand kwam onder goedkeuring van den Minister van Justitie. Hiermede heeft het instituut der voorwaarde lijke veroordeeling haar intrede gedaan. Als permanente leden dier Commissie zijn aangewezen de Ambtenaar der Rcdasseering in dit ressort en de secretaris van den Reclassee ringsraad, terwijl bij toerbeurt, telkens voor 3 maanden, een lid uit den Raad aan de Com missie wordt toegevoegd. Het geheel staat on der bestuur en leiding van den Voorzitter van den Reclasseeringsraad, den heer Mr. J. N. J. E. Heeikens Thijssen. Aan de beschouwingen over de voorgeschie denis van dit nieuwe instituut, welke de Se cretaris in zijn verslag geeft, ontleenen wij o.m.: Tot dusvcT kwamen bij het secretariaat van den Raad vele verzoeken om hulpverleening in van of voor personen, (Jie zich eerlang voor den strafrechter moesten verantwoorden voor een of ander feiten ook van menschen, die een gratie-verzoek wilden indienen of uitstel van strafuitvoering wenschten. Zoo mogelijk cn in dien er termen waren werd dan hulp verleend. Ook gebeurde het soms dat door den Officier van Justitie advies of voorlichting gevraagd werd over een of ander geval of persoop. Bovendien wendden zich ook vele belang hebbenden rechtsstrecks om hulp tol de instel lingen, die dan gewoonlijk een verzoek tot voorwaardelijke veroordeeling, gratie of uitstel van straf indienden. Deze werkwijze, waarbij elke vaste lijn en elk systeem ontbrak, gaf uiteraard aanleiding lot ongewenschte loeslanden en was allerminst bevorderlijk voor de uitvoering van een goede justitie. Bovendien werd daarmede het begin sel der reclasseering ondermijnd. Allereerst was het een bevoorrechte groep van personen, die zich de noodige hulp wis ten te verschaffen, waardoor anderen werden ten achter gesteld. Voorts is het bedenkelijk, zoo bepaalde personen invloed kunnen uitoe fenen op de zwaarte hunner straf en eveneens lag er een gevaar in, zoo reclasseeringsinstel- Iingen de plaats der rechtkundige verdedigers gingen innemen. Bovendien onlbrak eike con trole op de rapporten en adviezen, welke wer den ingezonden door de instellingen. Dank zij de medewerking van het Openbaar Ministerie is thans door de instelling van een Commissie van Advies inzake straftoepassing ook tot stand gekomen het zoo lang gewenschte verband tusschen de Rechterlijke macht en de Reclas seering. De genoemde Commissie zal optreden én als beoondeelings- èn als verdeelingscommissie, terwijl de Officier van Justitie steeds bepaalt welke gevallen ter onderzoek, voorlichting en advies in handen van den Raad zullen worden gesteld. Met 1 Januari j.l. trad in weiking een nieu we bezoekregeling. Hierin komen verschillende ook principieele wijzigingen voor, hoofdzake lijk beslaande in de gelijkstelling van hel be- zoekrecht van alle instellingen, de uitbreiding der bezoekuren en een betere waarborg, dat alle gevangenen geregeld zullen worden be zocht. Voorts zullen voortaan alle gevangenen geregeld zullen worden bezocht. Voorts zullen voortaan de celbezoekers alleen een bewijs van toegang kunnen krijgen op voordracht van den Raad aan den Voorzitter van het College van Regenten. Op 1 Januari j.l. werden 41 toe gangsbewijzen van doorloopenden aard uitge reikt. De Secretaris ontving in het afgeloopen jaar zijn aanstelling volgens het Koninklijk Besluit van 10 Maart 1920 Stbl. 1452. Tenslotte vermelden wij nog uit het uitvoe rige verslag, dat door den Secretaris verschil lende leden herdacht worden, die in 1922 uit traden, inzonderheid de hoeren Mr. H. van Loghem de Josselim de Jong en C. A. Willem- se. De heer Mr. de Josselin de Jong, die te vens vice-voorzilter van den Raad was, trad, wegens gezondheidsredenen cn drukke werk zaamheden uit. Daar hij echter den reclassee- ringsarbeid een bijzonder warm hart toedraagt, is er alle reden om aan te nemen, dat hij als politierechter het verband zal handhaven tus schen den Reclasseeringsraad en zijn ambte lijken arbeid. De heer Willemse trad af we gens hoogen leeftijd. Een reeks van jaren heeft hij met groole bekwaamheid en ijver zich aan den reclasseeringsarbeid gegeven. De Federatie Haarlem der I. O. G. T. hield op reclasseeringsinstelling te zijn. Een adres van de Organisaties. Verzoek om spoed. Een uurloon van 60 cent. Voor keur voor georganiseerden. Het volgende adres is verzonden aan den Raad der Gemeente Haarlem. Geeft met verschuldigden eerbied te ker-nen, de Haarlemsche Bestuurdersbond, Frans Halsstraat 13zwart, de Roomsch Katholieke Volksbond, Smedestraat 23 en de Christelijke Bestuurdersbond, Bakenessergracht 63, dat zij vreezen dat het gemeente-bestuur de werkverschaffing niet met dien spoed zal uit voeren welke hun inziens noodig is, d,it zij zich daarom tot uw College wenden met het verzoek: le. de werkzaamheden aan de Leidsche- vaarl zoo spoedig mogelijk te beginnen over eenkomstig uw besluit van 17 Aug. '22; 2e, besluiten te nemen waarbij ook andere werkzaamheden als dienende voor werkver schaffing worden aangewezen; 3e. het loon voor de arbeiders, werkzaam aan deze werken, te stellen op 60 cent per uur met de bepaling, dat voor aangenomen werk een loon kan worden gegeven dat 20 hopger is, zooals door uwen Raad den 20sten December 1.1. is besloten voor de werkzaam heden aan het Oost-Indisch Vaartje; dat wij zoo vrij zijn te verwijzen naar d<5 hierbij gevoegde memorie van toelichting, (wèg.) POPPE, seer. H. B. B. (w.g.) CASTRICUM, seer. R. K. Vb. (w.g.j SOUVEREYN, secr. C. B. B. Aan de Memorie van Toelichting ontleenen wij het volgende: Ondergeteekendcn meenen, dat het zeer ge- wenscht is, door werkverschaffing en ook door de werkzaamheden te verruimen het aantal werklooze arbeiders die enkel' van een uilkeering moeten leven, belangrijk te vermin deren. Het is een algemeen bekend feit, dat het voor alle menschen, derhalve ook voor werk looze arbeiders, beier is dat hunne inkom sten verkregen worden door arbeid en het niet gewenscht is, dat dagen achtereen geen arbeid verricht wordt. Dagenlange werkloos heid werkt demoraliseerend op de groote massa der menschen. Het is daarom onze meening, dat het ge wenscht is, dat het Gemeente-Bestuur zoo spoedig mogelijk overgaat tot hel uitvoeren der werkzaamheden door uw College voor de werkverschaffing aangewezen, terwijl het ons verder noodzakelijk schijnt, zoo spoedig mo gelijk andere werkzaamheden daartoe aan te wijzen. Als daartoe in aanmerking kgmendc noe men wij: le. Het aanleggen vap ,een nieuwe, buiten de bebouwde kom liggende) begraafplaats; 2e. het verbeteren van Ide bodemgesteld heid van het Speelterrein aan de Klcvcr- laan en aan den Rijksstraatweg te Schoten; 3e. het bouwrijp maken van daarvoor in aanmerking komende gemeentegronden; 4e. het dempen van de Bakenessergracht en den Burgwal. Het wil ons verder toeschijnen, dal de uit voer der werkzaamheden aan de Ainsterdam- sche Poort en de verbetering der bestrating in uwe gemeente als vdoiheelden kunnen dienen van werkverruiming, vooral daar voor de werkzaamheden aan bedoelde poort de benoodigde gelden reeds zijn tocgesctaan. Verder meenen ondergelcekenden Uw col lege te moeten mededeelen, dat him verzoek om de loonen te bepalen zooals in het adres wordt gevraagd, steun vindt in uw besluit van 20 December 1.1. ten opzichte van liet Oost-Indische Vaartje. Echter wil het ons voorkomen, dat voor de noodzakelijk ge schoolde krachten, die er te werk zullen moeien worden gesteld, een hoogere beloo ning zal moeten worden bepaald. Het wil ons verder toeschijnen, dat ook als da gemeente de andere werkzaamheden on der deze loonsverhoudingen uitvoert, voor haar daarin geen te groot nadoel is gelegen. Immers, mochten de uilgaven daardoor al stijgen boven dc gewone kosten, in elk geval bedacht moet worden, dat toch ook uitkee- ring moet geschieden en dat dit aan de Ge meente ook geld kost. Ten slotte wil het ons voorkomen, dat bij het aanstellen der werkkrachten in eerste in stantie de georganiseerde arbeiders in aan merking behooren te komen.. De „Leidsehe Courant" doet mededee ling van het feit, dat in de Vergadering der Haarlemsche R. K. Kiesvereeniging de motie-v. Cranenburgh werd aangeno men, op advies van liet bestuur, zonder hoofdelijke stemming -- los van de toe lichting. Over die door den heer Van Cranenburgh gegeven toelichting stelt' het blad zich voor in een vol gend artikeltje wat meer tte zeggen met de motie zelf kan iedereen zich ver eenigen; vandaar dat de unanieme aan vaarding geen verwondering kan wekken, zegt de „L. Crt." De belangstelling voor de R. IC Kies- vereenigingon is inderdaad gering vooral in de sleden. Men zie b.v. weer eens naar het aantal loden der Leidsehe R. IC Kiesvereeniging, hetwelk heeft ge stemd ter verkiezing van een lid voor ede Prov. Slalen en vergelijke dat aantal eens met de in de dorpen uitge brachte stemmen! „De Volkskrant" schrijft het volgende.' De heer Van Cranenburgh te Haarlem wil een reorganisatie onzer kiesvereenigingen. Daar is niets tegen. Hij wil ze zelfs afschaffen en er iets beters voor in de plaats stellen. Ook daarover valt te praten. Alleen zou men de vraag kunnen stellen, of de heer Van Cranenburgh niet beter had gedaan, zijn meeningen en inzichten ter ken nis te brengen van de commissie-Barge, op zettelijk ingesteld om het vraagstuk in al zijn breedten en diepten te bestudeeren. De. heer Van Cranenburgh heeft intusschen meer gedaan. Hij heeft, generaliseerend (de fout, waaraan men zich tegenwoordig zoo veel schuldig maakt), beschuldigingen geuit aan het adres van onze katholieke vakorganisatie. Hij heeft letterlijk gezegd: „Het materialis me, de hrqn van klassenstrijd, overheer- scliend in de vakorganisatie, heeft ook sedert lang zij nintrede gedaan in de politieke or ganisatie.-' Onze vakorganisatie is volgens den heer Van Cranenburgh door het materialisme, b?on van klassenstrijd, vergeven. Hij voegt er niet bij, maar neemt toch ver moedelijk aan, dat de patroonsorganisaties zich door zuivere naastenliefde lalen leiden. Wil de heer Van Cranenburgh 'n oogenblik de katholieke en christelijke vakorga nisaties wegdenken en zich afvragen, in welk teeken onze maatschappij zou staan, indien de werkgevers enkel „neutraal" georganiseerde werklieden tegenover zich hadden? Heeft de jongste strijd in de drukkerijen en zoo menig ander conflict niets tot hem te zeggen? Niet alleen de vakorganisatie, ook de kies vereenigingen zijn door het materialisme ver pest. „Sedert de invoering van het algemeen kiesrecht zegt hij is de kiesvereeniging mee de plaats geworden, waar de belangen van een bepaalde klasse der bevolking wor den bepleit. De georganiseerden der vakver- eenigingen met hun vrijgestelden als woord voerders verschijnen in gesloten gelederen, om daar de belangen van hun stand, zooals zij die inzien en identifireeren met het alge meen belang, te bepleiten." Maar aan welk wonder is het dan toch toe te schrijven, dat terwijl de werklieden in „ge sloten" gelederen in de kiesvereenigingen op komen, hun „vriigestlden daar het hooge woord voeren en de andere standen stelsel matig wegblijven, betrekkelijk zoo weinig ver legenwoordigers van de „arbeiders" naar de vertegenwoordigende lichamen worden afge vaardigd? Zij zouden als ze wilden en ze zijn im mers door de wol van het materialisme en den klassenstrijd geverfd op alle zetels kunnen beslag leggen, en >ze stellen zich in werkelijkheid met een zeer bescheiden verte genwoordiging tevreden. Zouden ze toch inderdaad niet zoo mate rialistisch en zelfzuchtig zijn; is de voorstel ling van de gesloten gelederen en de woord voerende vrijgestelden niet lichtelijk overdre ven? Het is jammer, dat de heer Van Cranen burgh zich tot zijn generaliseerendc beschul diging heeft laten verleiden en zoo toch ongewild? propagnnda-mnferrml heeft verschaft aan de leiders der R. K. Volkspartij, die de R. K. Staatspartij en onze kiesvereeni gingen juist het tegenovergestelde verwijten vari hetgeen de heer Van Cranenburgh haar aanwrijft. Het ecnig resultaat kan zijn aangroeiende verwarring. Bovengenpemde vereeniging onder leiding van den heeT Jan Booda, geeft op Dinsdag 30 Januari e.k. een cohcert in de Gem. Con- ccrlzaal. Uitgevoerd zullen worden de Bach-cantalen: „Ich halte viel Bckiinimernis" „Wachtel auf ruft uns die Slimme." voor Koor, jongensstemmen, solo en orkest. Als solisten zullen optreden Mej. Jo Vincent, Amsterdam, sopraan; Jac. v. Kempen, Bloe- mendaal, tenor; W. Ravelli, den Haag, bas, begeleiding: Haarl. Orkeslvereeniging. Mej. Ré Lvie, Bloemendaal, cembale. De Raad wees indertijd af het verzoek van het bestuur der Stichting Noorderkork en School gevestigd te Haarlem, om inge volge art. 72 der L. O.-wet 1920, van ge meentewege de benoodigde goMen te ont vangen voor hot vergrooten en veranderen van zijn school aan de Velserstraat. Het be stuur diende tegen deze beslissing een be zwaarschrift in bij God. Staten. Dit college heeft thans eon uitspraak ge daan en bepaald dat de gemeente Haarlem ten onrechte haar medewerking heeft ge weigerd. In het begin van het verslag over deze ten toonstelling .slaat het woord tentoonstellings geschiedenis. Dit is verkeerd gezet en moet zijn tenloonstellingsgelegcnheid. De zin wordt dus: Het is een bescheiden begin, doch de ijverige directeur, de heer Van der Velde, heefl groo te plannen en mogelijk zien we hier den eer sten slap tol het verkrijgen van een perma nente tentoonstelliiigsgelegenheid. Dc Amsterdamsche Vaart. De vorige week heoft weer ©en.s een on geluk, dat gelukkig gooi is afgeloopen, do gevaarlijkheid van de Amsterdamsche Vaart gedemonstreerd. Een juffrouw, die met een kinderwagen op het fieLpad, dat e.en voorbij do Liebrug begint, reed, werd door een paar fietsrijders aangereden, zoodat moe der en kind togen den grond geworpen wer den, doch gelukkig ge8n letsel bekwamen. Nu is het niet recht duidelijk, waarom de aanrijding moest plaats hebben. Als de fietsrijders bemerkt hadden, dat een aanrij ding onvermijdelijk werd, hadden zij even moeten afstappen. Nu is het wol waar, dat een fietspad voor de fietsers is, maar de gevaarlijkheid van do Amsterdamsche Vaart, vooral ook in de omgeving van De Liebrug, is bekend genoeg, zoodat het toch wel be grijpelijk is, dat de vrouw niet don grooten weg koos. En op de zijpaden, waartoe toch ook het betreffende fietspad behoort, kan dan wel een beetje consideratie gebruikt worden tegenover hen, die niet met hetzelfde „recht" van eon dergelijk pad gebruik kun nen maken. De donderslag, welke Zaterdagmorgen boven onze stad ratelde, heeft tot gevolg ge had, dat een paard, gespannen voor een wagen, op de Groote Markt op hol sloeg, de Zijlstraat in. Daar werd het spoedig tot slaan gebracht. Ook vernamen wjp nog, dat de blik sem ingeslagen is in een tramwagen, welke op de Kinderhuisvest reed. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor, terwijl geen schade veroorzaakt werd. Zaterdag is alhier overleden in den ouderdom van 87 jaar de heer illem Theodorus Koster, in leven raadsadviseur bij het ministerie van Waterstaat. De overledene was Ridder in de Orde van den Nederlandsohen Leeuw, Officier der Leopoldsorde van België ©n Comman deur der Orde van den Leeuw en de Zon van Perzië. De teraardebestelling zal plaats hebbea Woensdag a.s. te 12 uur op de begraaf plaats aan den Schoterweg. Men kan, meen ik, zonder voorbehoud zeggen, dat dit concert financieel aan zijn doel heeft beantwoord, Hoe gering echter de geldelijke, steun is in vergelijking tot het nameloos leed dat in het laad van de Wolga wordt geleden, heeft men kunnen hooren uit het inleidend woord dier intel ligente vrouw, die dit lijden heeft aan schouwd en in de herinnering aan dit folte rend leed, haar welsprekendheid vond, die ons in simpele beelden en feiten den toestand schetste. Het aantal kinderen, dat nog verkommert onder het wachten op een plaatsje in de kinderhuizen is zoo groot, dat het al de inwoners van ons land in aantal overtreft. Dat er kunstenaars gevonden worden die hun schoone gaven stellen in dienst van dit lijden, mag men hartelijk toejuichen. Olga Elias, die de kunst van Gertrud Lei- etikow muzikaal steunde, verving de pianiste wier naam op het programma stond vermeld. Het was haar toevertrouwd. Maar haar spel was te goed voor het meer dan middel matige vioolspel van den violist Sörmas, die een groep uit de muzieklittsratuur had gedaan zóó ver boven zijn bescheiden krach ten, dat men er liever van mocht zwijgen, zoo in dit zwijgen niet het gevaai school, dat in 't vervolg de liefdadigheidsooncerten algeheel door den muziekkenner worden ge meden. Ik ben alzoo verplicht, tegen mijn zin dit oordeel over den violist te motivee- ren. Van Mozartspel is door de onvoldragen techniek al geen sprake; van Mozart-opvat- ting al evenmin; bewijze de gebrekkige stun telige cadans in deel een en het nog schan delijker gedoe in 't langzame middendeel. In de doorvoering van één was elk samen spel beslist zoek, doordat de speler niet eens de metriek tot haar recht deed komen. Ook dient men de viool te kunnen stem men bij 't klavier. Ik zal kort zijn en daarom van do finale niet spreken, zoo min als van Schumann's Traumerei; Schumann, die volgens den violist „die kinder so sehr lieb— te". Ja, en de muziek ook wel een beetje. Over muziek maken als dit goot Schumann door Elorestan de fialen van zijn toorn uit. En dat dit niet mis was, kan ieder die belang stelt, nalezen in de „Oesammelte Schriften". Bij nader inzien bleek de heer Sörmus meer zelfkritiek te hebben dan ik aanvankelijk dacht. Drie stukkon van Rus sische componisten werden van het program ma geschrapt, nadat ook Bach's Chaconne (de lezer denkt hier waarschijnlijk aan een zetfout?) wijselijk al was weggelaten. Wil men zijn kunnen stellen in dienst der liefdadigheid, laat het dan goed zijn. Onzo Dirk Schilfer klom hier ter stede in stilte de trap op, die leidde naar het ziekbed van den nimmer meer te genezen, behoeftigen klavierspeler en speelde er niet minder in nig dan op zijn beste concerten. Olga Elias had een schoonere taaie waar zij haar spel in dienst stolde van de zich meer en meer volmakende kunst van Ger trud Leistikow. Men kan weten dat haar opvatting de richting uitgaaf die in het meer-afgeronde van het kunstwerk haar ideaal ziet. Er blijft weer een eind-indruk, al kan men dit van Chopin's Mazurka niet geheel zeggen, als te veel bevattend wat nog niet geheel gemotiveerd is, momenten waar de kunstenares weifelt. Of lag het aan ons, die nog te zeer het gegeven© in de voorafgaande Wals (A Moll op. 34) bemijmerden? Zeer zeker heeft de muziek hier' veel minder, door groote thematische contrastten ,het gevaar van aan het bewe gen te weinig stuwing te geven. Het mid dendeel in A groot laat zelfs uitbundigheid toe en dit deel in zijn volgend mineur was een fraai specimen van hot spontaan rpa- geeren op elk détail zonder in beuzeling te vervallen. Schuberts muziek uit Rosa- munde staat geheel op zichzelf in dit pro gramma, want de twee Spaanscho dansfm van Moskciwsky, waarvan vooral de tweede in A. een onafgebroken stroom van uitbun dige lebensfreudige muziek geeft hebben met de Gavotte niets gemeens. Bij M03- kowsky heeft men weer kunnen merken hoe expressief bij deze artiste het hand- béwegen wordt, die handen die een onuit sprekelijke zeggingskracht hebben in Chopin. Afzonderlijk staan Debussy's Cakewalk, die kostelijke abruptie in toon en beweeg, en moor nog de Roto Groteske, die ons Leistikow gaf in een genre dat we van haar nog niet zagen. Deels is deze uitbeel ding nog door de muziek die 'n RusLcha me lodio is, gebonden aan den Russische® volks dans en daarom mocht men er minder vrij tegenover staan. Voor mij bevat deze Roto Grotesk© onder zijn uiterlijke grime eon wereld van nameloos leed, zooals de mu ziek alléén nimmer vermag te geven. En voor wie anders dan uiterlijk staat tegen over dit kunstgenre van Gertrude LeLtikow, heoft dezo Groteske eon werking, zéker niet minder hevig dan die van Ravel's groote orkestcompositie „La Valse". G. J. K, Ik ben tegenwoordig geweest op de Vrij dagavond gehouden vergadering der Haar lemsche R. K. Kiesvereeniging en men vraagt mij naar mijn indrukken daarvan. Laat ik het ronduit zeggen: die zijn niet kwaad. Allereerst het feit dat meer dan drie honderd leden een jaarvergadering van de Kiesvereeniging bijwonen is een streepje aan den balk. Ik herinner mij wel jaarvergade ringen dat er maar tien, twintig present waren. Tweedens het feit dat aan de discus sies ve'.en deelnamen van zier verschillenden gedachtengang. Ik herinner mij ook nog uit veel vroeger tijden en ook uit latere perioden dat ge woonlijk slechts één geluid werd vernomen. „Du ohoc des idéés jailht la „verité" uit de botsing van gedachten, straalt do waarheid naar voren en daarom kan een gedachten- wisseling als die vap Vrijdagavond s echts toegejuicht worden. Een beetje tenpera- ment bij de sprekers, mits binnen behoor lijke perken, kan daarbij geen kwaad en verlevendigt de gedachtenwisseling. Voor de debaters met den heer v. Oranen- burgh was het natuurlijk een nadeel en een groot ongerief dat zij onvoorbereid op de met zorg opgestelde rede van den inleider moesten antwoorden. Maar ©en overwegend bezwaar was dat mi. ook niet, want de discussies omtrent dat onderwerp behoorden feitelijk thuis in de commissie, waarvan de instelling in de motie werd gevraagd. Ook het grootste deel van de rede van den heer v. Cranenburgh was feitelijk meer op haar plaats géweest, naar mijn meening, als in leiding <ler commissie-bcsprekirg:n. In ns- schen hebben vele sprekers veriet aange- teekend tegen verschillende details in de redevoering van den hoer v. Cranenburgh en ook het bestuur en de vergadering als zoodanig maakte zich onvoorbereid als allen waren los van de toelichting. Zoo dat alleen de woordelijke inhoud der motie in stemmming kwam. De zaak staat daarmele zuiver. Wat nu de aanneming der motie-v. Orfc- nenbuxgh zelf betreft, de vergadering kon moeilijk anders besluiten. De motie moest worden aangenomen, om dat er geen roden was om haar niet aan te nemen. In de motie wordt gevraagd instelling van een in alle opzichten onpartijdige com missie, die eens zal praten over de kwestie of en zoo ja welke wijzigingen wen- schelijk zijn in de organisatie der kiezers om tot verhoogde actieve deelname, belere samenwerking en meer onderling vertrou wen te geraken. Er kan geen bezwaar tegen zijn dat zulk een commissie eens gaat praten. Maar, wordt wellicht opgemerkt, wij zijn-: overtuigd dat de tegenwoordige organisatie der kiezers goed is. Dat is de kwestie niet. Het is de vraag of ook uw buurman links en rechts, voor en achter u, daarvan overtuigd is. En nu zijn er leden der kiesvereeniging wellicht velen, ik weet het niet die zoo overtuigd zijn dat de organisatie niet goed is, dat zij er wel eens grondig over willen praten. Ik ben van meening dat men. in een or ganisatie iedereen, die meent wat naar vo ren te kunnen brengen, op een plaats moet zetten, waar hij zijn meening ook kan uiten. Met de aanneming der motie, met de Instelling dor commissie wordt aan niemandr rechten te kort gedaan. Straits als er een commissie-rapport ver schijnt, misschien mot conc'us'es en voor- stellen, dan is het de tijd eventueel ver zet aan te teekepen, amendementen in te dienen of conclusies te verwerpen. Ieder een heeft daartoe volkomen vrijheid. En wie weet of uit de besprekingen van een dergelijke commissie voor iedereen nog nionwe gezichtspunten opdoemen. Zoo bezien, kan niemand om het zacht te zeggen bezwaar hebben dat de motie werd aangenomen. -4 Barometerstand 769. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt.\ Naar waarnemingen verricht in dén morgen van 23 Januari 1923. Hoogste Barometerstand 777.9 m.M. te Va- lentia. Laagste Barometerstand 732.4 m.M. te Isae- jord (IJsland.) ij Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 24 Januari: Matige, laler toenemende westelijke tot zui delijke wind, half tot zwaarbewolkt, later toe nemende bewolkte" met waarschijnlijk regen buien, aanvankelijk zelfde temperatuur, later icb lgr, V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1