Gm 8UITEKL. BERICHTEN. B1MÜËNUHDSGH NIEUWS. LUCHTVERKEER. GEMENGD NIEUWS. &C 1' Lr m REUHTSMEiL New-York het woord heeft gevoerd. Hij zeide, dat hij ten aanzien van de regeling der schuld van Engeland aan de Ver. Staten optimistischer was gestemd dan hij de voorafgaande twee weken geweest was. Aan een lunch, georganiseerd door hef Verbond van Engelsch-sprekenden, zeide sir Robert Horne, dat naar zijn meening de onderhandelingen te Washington de oplossing van hetBritsche schuldprobleem aanzienlijk nader gebracht hadden. Het nationaal huldeblijk. E*e Duitsche kolenleveranties aan Nederland. De ex-kroonprins. Ook vermogenden genieten ouder domsrente. De Arbeidsgeschillenwet. Inbraak te Amsterdam. Overreden. Geen gevangenisstraf. Gesnapt. Hoe het mahoniehout in de wereld kwam. Vergeefs gespaard. De vier K.'s. De boekverkooper van het Binnenhof. <?.-3 MPRflAOLOOZE TELEFOON tin£J MARKTNIEUWS. De Fransche actie aan de Roer. NOG MEER INGENIEURS NAAR DE ROER. Uit het oude bezette gebied. Duitsche protesten te Parijs. De Engelsche industrie en de bezet» ting van de Roer. r JAe Conferentie te Lausanne. Moordaanslag op Léon Daudet. De verklaringen van SikorskL De reis van Moestafa Kemal in Klein Azië. Hughes. Faillissementen in Nederland. SCHEEPSRAMPEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is er in de Kristianiafjord een scheepsramp gebeurd. Het vrac tschip Farmden, dat jaren lang tuss hen Kristiania en Drammen gevaren heeft, is in eelt storm omgeslagen e i gezonke Van de uit negen koppen be- staa de beman ing zijn er zeven omgeko men. Het ongeluk is op de hoogte van Filtvedt gebeurd. De storm was zoo hevig en de zee zoo wild, dat de kapitein besloot naar Kristiania terug te keeren. Toen het schip aan het draaien was, is het volgeloopen. Uit Antwerpen wordt gemeldTer hoogte van Austruweel is het stoomschip Nautilus, op weg naar Londen, aangevaren door het Aoomschip Australia. De Nautilus werd getroffen ter hoogte van de machinekamer en zonk bijna terstond. De loods en 17 man kwamen in het water terecht14 zijn er gered. Van 4 man heeft men geen tijdin Men zal zich herinneren, dat in Juni van het vorig jaar 21 niet bij vakbonden aangesloten mijnwerkers te Herrin, In den staat Illinois, op brutale, weerzinwekkende wijze waren afgemaakt. De bijzonderheden omtrent die moorden behoeven hi r niet te worden opgehaald, het zij voldoende er op te wijzen, dat het hier misdaden van intens revolteerenden aard betreft, weergaloos van wreedheid en beestachtigheid. Thans hebben vijf van de belhamels aan deze lynchpartij terechtgestaan. Een jury heeft 26 uur lanc over het geval beraadslaagd en de beklaag den in het eind.. ..onschuldig verklaar Wij hebben het verongelukken gemeld van den marine-luitenant Rohrbach, die bij de invaart van de baai van Avalon uit zijn vliegtuig was te pletter gevallen. Uit nadere inlichtingen blijkt, dat Rohrbach een eskader vlucht volvoerde. Plotseling raakte er iets met het stuur in het ongereede en viel het vliegtuig met den kop "vooruit. Rohrbach kwam op een rots terecht en was onmiddel lijk :ood. Twee andere officieren, die als waarne mers in het vliegtuig zaten, konden nog in het water springen, vóór het toestel op de rotsen sloeg. Zij brachten er het leven af, doch zijn ernstig gekwetst. Het vliegtuig viel van 600 a 700 M. hoogte. De Giornale di Roma kondigt aan, dat over eenige dagen bekend zal worden ge maakt, dat er door de fascisten een nieuwe, ridderorde ingesteld wordt. De hoogste rang in de nieuwe orde zal den erfelijken adel meebrengen. Het Deensche koninklijke paar zal den 26n April zijn zilveren bruiloft vieren. Met de werkzaamheden aan de-restauratie van het koor der Nieuwe Kerk te Delft (het Nationaal Huldeblijk) wordt dezer dagen een aanvang gemaakt. Bij navraag bij de directies der kolenmij nen, aldus meldt men uit Duilschland aan de Tel., is van een stopzetting van de vol gens contract aan Nederland te leveren hoe veelheid steenkolen geen sprake. Deze leve- rryities omvatten een varieerende hoeveel heid van 80 tot 90.000 ton per maand, waar van de verzending per spoor geschiedt. De kolenleveranties kunnen niet in beslag geno men worden, daar de Duitsch-Ned. overeen komst door de commissie van herstel is goed gekeurd. De leveranties zullen evenals vroe- «er geregeld plaats vinden. De secretaris-generaal in algemeenen dienst <nr. J. B. Kan, begaf zich Maandag naar Wie- ringen, tot het houden van besprekingen met den gewezen Duitscben kroonprins. Onder dit opschrift schrijft de redactie van het „Weekblad voor Privaatrecht Notaris ambt en Registratie": „Het lijkt ongelooflijk, maar toch is het zoo! De ouderdomsrente is toegekend aan hen, die 3 December 1919 65 jaar of ouder wa ren en die niet in de vermogensbelasting wa ren aangeslagen noch In de Inkomstenbelas ting naar een inkomen van 1200 of meer, dus aan de oude armen. De wetgever schijnt het dus niet voor mogelijk te hebben gehou den, dat imand van 65 jaar nog vermogen aou krijgen. Dat hij het zou kwijtraken scheen den wetgever meer aannemelijk! Dit gebrek aan fantasie heeft nu zonderlinge ge volgen. Verliest het oudje zijn vermogen dan wordt hem de ouderdomsrente alsnog toegekend, art. 33 der Ouderdomswet 1919. Dat is billijk. Maar als hij vermogen ver werft, al erft hij een millioen, de wet laat niet toe de ouderdomsrente in te trekken. Dat is geen Iheoretische aardigheid, het is tast bare werkelijkheid. Herhaalde malen ben ik het in praktijk reeds tegengekomen. We le ven in een tijd van bezuiniging, in een tijd, dat op de kleintjes moet worden gepast. Zou er niet een ehid gemaakt kunnen worden aan de dwaze vertooning, dat vermogende perso nen elke week hun ouderdomsrente komen innen?" In de „Nederlandsche Hercuur", orgaan vaa Kamers van Koophandel, houdt mr. dr. Yaa ïthijn een pleidooi voor het arbeidsge- schillenontwerp, dat nog in de Eerste Ka mer behandeld moet worden. Tegenover het argument van het Verbond van Nederland sche Eabrikanten-Vereenigingen, dat onge vraagde tusschenkomst niet gaarne gezien wordt en het eigenmachtig optreden (van een Rijksbemiddelaar) vrijwel nimmer suc ces zal hebben, plaatst schrijver het argu ment, dat van eenigan dwang tot het aan vaarden van bemiddeling of arbitrage geen sprake zal zijn. Door de uitspraken in het conflict over te brengen naar den bemiddelingsraad en het scheidsgerecht, heeft de wet voorkomen, dat op den Rijksbemiddelaar al spoedig een zeker odium zou komen te rusten, dat hem ongeschikt zou maken voor zijn verderen arbeid. Dit fijne trekje, schrijft de heer v. R., van de wet ia door verschillende cri tici, o.a. door het Verbond van Fhbrikan ten- vei oenigingen, in zijn bovengenoemd adres, volkomen over het hoofd gezien. Schrijver bespreekt dan verder de werk zaamheid van Bemiddelingsraad en Scheids gerecht, bestrijd het tegenargument van de hooge kosten, en zegt van het veel bestre den enquêterecht onder meerr Bi} de onderhandelingen tuaschen werk gevers en werknemers is de vraag, of de bedrijfstoestand een zeker loon toestaat, te genwoordig allesoverheerschend. Het aantal stakingen zou minstens verdriedubbelen, in dien werkgevers en werknemers ieder op hun beurt zouden willen volhouden, dat zij niet de minste rekening hebben te houden met de vraag, of het* bedrijf er goed of slecht voorstaat Eormeel moge het juist zijn, dat de arbeider een zeker loon bedingt en daardoor staat buiten de risico van het bedrijf, wanneer de loonen worden vast gesteld, dan is vóór alles van belang, hoe het bedrijf er aan toe is. De waarborgen tegen schending van be drijfsgeheimen, zooals die bij de behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer aan gebracht zijn, acht schrijver voldoende. TEGEN HET DANSEN. Het bestuur van de Anti-Revolutkxnnai- re Kieskringcentrale te 's-Gravenhage heeft een verzoekschrift gericht aan den Ge meenteraad om het voorstel van B. en W. tot 't geven van een subsidie van f 6000 aan het balletensemble van Lili Green en Margaret Walker, te verwerpen. Het be stuur overweegt hierbij: lo. dat het niet tot de taak of 't recht der overheid gerekend kan worden, het dansen, zelfs in den z.g. meest artistiek en vorm te bevorderen, laat staan daarvoor belastinggelden beschikbaar te stellen; 2o. dat zij, die in het door dit ensem- ble gepropageerde dansen, meenem te zien een inderdaad artistiek belang, zullen moe ten toegeven, dat de noodzakelijkheid om dit te bevorderen, volstrekt niet leeft in de volksconcientie, en dat van een voor het volk in zijn geheel aanwezig belang geen sprake is, terwijl eenige waarborg, dat inderdaad uitsluitend ten bate van dit vermeende volksbelang over de voor gestelde gelden zou worden beschikt niet wordt geboden. 3o. dat bijzonderlijk in dezen tjfd, waar in voor algemeen erkende volksbelangen de Overheid van Rijk en Gemeente haar steun moet beperken, uitbreiding van subsidie tot ballet-ensembles niet is te verde ügen, te meer, waar het bew\js, dat de voor standers dezer „kunst" niet bij machte zijn uit eigen middelen haar voortbestaan te verzekeren, niet is geleverd. UITVOER VAN STROO UIT FRANKRIJK. Opheffing van het uitvoerverbod. Het thans bestaande verbod tot uitvoer van stroo uit Frankrijk, zal vermoedelijk in de eerste helft van Maart a.s. worden ingetrok ken. Wellicht zal hiertoe nog eenige weken vroeger worden overgegaan, indien .ie zachte weersgesteldheid van thans in Januari en Februari voortduurt POSTCHEQUES OP NAAM. De R. Crt. meldt, dat bij de regeering het voornemen bestaai, om bij de centralisatie van den postcheque- en girodienst,welke zeer waarschijnlijk over enkele maanden tol stand zal komen, nevens de chèque aan toonder, ook de cheque op naam in te voeren. ONTIJDIGE PUBLICATIES. De secretaris van den Neutralen Bond van Spoorwegpersonel schrijft aan Het Volk: Naar aanleiding van hei bericht in hei Za- lerdagnummer van uw blad, getiteld De on tijdige publicaties van De Telegraaf, werd on zerzijds oogenblikkelijk een onderzoek in. gesteld. Het gevolg daarvan was, dat een van het kantoorpersoneel (van andere zijde wordt aan Het Volk bericht, dat dit de bonds- ambtenaar K. is) van dit feit zeer ernstig wordt verdacht en direct buiten dienst werd gesteld in afwachting van de beslissing van db dagelijksche bestuur- en hoofdbesl.verga dering, die spoedig zullen plaats vinden. Het zal dus duidelijk zijn dat bedoelde publicatie nóch door het hoofdbestuur, nóch door eenig lid daarvan werd bewerkstelligd. DE MINISTER VAN WATERSTAAT OP DE TERREINEN VAN DE KON. LUCHT VAART-MAATSCHAPPIJ. De Minister van Waterstaat, vergezeld door mr. dr. J. F. Schonfeld, administrateur, hoofd der afdeeling Waterstaat A. en de re ferendaris E. Th. de Veer, hoofd van het bureau Luchtvaart van het departement, hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan de vliegvelden van dè K. L. M. Omstreeks kwart voor tien kwam de Minister op het gemeentelijk vliegveld, Waal haven te Rotterdam, waar hij werd opge wacht door den heer A. Plesman, admini strateur der K. L. M. voor Nederland en Koloniën, en den heer H. S. de Roode, waar nemend' directeur van gemeentewerMÜi. De Minister liet zich over het geheele ter rein met zijne zeer moderne en volmaakte inrichtingen rondleiden en toonde groote belangstelling. Vooral de groote loodsen met de reparatiewerkplaatsen van de K. L. M tr >kken zeer zijn aandacht. Van het vliegveld Waalhaven ging de Minister naar het vliegveld Schiphol, waar eveneens de geheele installatie en de groote loods der K. L. M. onder leiding van den heer A. Plesman, bezichtigd werden. Op 1 ex vliegveld waren in verband met de on derhandelingen, welke tusschen de gemeente Amsterdam en het Rijk worden gevoerd, over overneming van het vliegveld door de stad, vele leden van de Amsterdainsche Ka mer van Koophandel aanwezig. De vliegtuig bouwer, Fokker, vertoonde den Minister zijn nieuwste verkeersvliegtuig, de Fokker F. V. dat plaats biedt voor 8 passagiers en twee bestuurders. Na in het K. L. M. hotel-restaurant Schip hol, op het vliegterrein <gle thee te hebben gebruikt werd den Minister de onlangs in ge bruik genomen verlichtingsinstallatie ge toond, waardoor op Schiphol evenals op Waalhaven nachtlandingen mogelijk worden. Van Schiphol begaf de Minister zich In een auto naar Amsterdam, waar hij op het Leidscheplein een bezoek bracht aan het passagierskantoor der K- L. M. De Minister toonde zich zeer ingenomen met alles wat hij van de werkzaamheden der K. L. M. had gezien. Vooral was Zijne Ec. ge troffen door de regelmaat in den dienst met de toestellen voor passagiers en goede ren, welke op de routes naar en van Londen, Brussel en Parijs stipt op tijd vertrokken en aankwamen. In een effectenkantoor in da Paleisstraat te Amsterdam werden deze week op een morgen bij het begin van den kantoortijd de brandkasten opengevonden, 1500 was uit een der kasten verdwenen. Er was 's avonds te voren laat gewerkt en de kasten waren daarna gesloten. De dief moet goed den weg hebben geweten, want de sleutel van een van de brandkasten was geborgen in een lessenaar. Toen deze met den sleutel was geopend vond men daar den sleutel van de tweede brandkast, waarin het geld geborgen was Een tweede omstandigheid, dat de dief een goede bekende moet zijn is wel, dat 's.nachts nooit geld op 't kantoor blijft en de diefstal juist plaats had, toen dit wel het geval was. Op het Oude Delft te Delft, fs mevrouw Wolda, wonende Binnenwatersloot aldaar, aangereden door een automobiel en een eind medegesleurd. Ernstig aan het hoofd ver wond en met een beenfractuur is zij naar het ziekenhuis „Bethel" vervoerd. Het bericht, dat dezer dagen in de dag bladen is gepubliceerd als zou de heer A. H. te Groningen wegens frauduleusen uitvoer van muziekinstrumenten door de rechtbank in Aurich in Duitschland veroordeeld zijn tot negen maanden gevangenisstraf en 10 mil lioen mark boete, blijkt niet juist te zijn. De handelszaak, waarbij de heer H. ge ïnteresseerd is, heeft een inkoopkantoor in Duitschland en is hare verplichting om 60 pCt. van het bedrag der uit Duitschland uitgevoerde waren in vreemde devisen aan de Reichsbank af te leveren, steeds nage komen. De aangelegenheid, waarvoor de heer H nu den 9den Januari te Aurich terecht stond, betrof de vraag of de rpsteerende 40 pCt. in vreemde valuta naar Duitschland moesten gebracht zijn of dat deze in Nederland had den kunnen blijven, zooals de heer H. meen de dat juist was. De uitspraak der rechtbank was dat deze 40 pCt. ook in vreemde devisen naar Duitschland hadden gebraent moeten zijn en aangezien dit niet gedaan was, had de heer H. te betalen een bedrag van 13 millioen mark. Toen de kleermaker P. C. de G., wonende Snellemanstraat te Rotterdam, Zondagavond thuiskwam, bemerkte hij dat er zich iemand in z n woning bevond. Op onderzoek uitgaan de, liep hij een man tegen het lijf, dien hij onmiddellijk vastgreep en onschadelijk wist te maken tot de ter hulp geroepen politie den inbreker kon overnemen. De man heeft zich met 'n valsche sleutel toegang verschaft Hij hield verblijf in een woonschuit aan de Rotte. Hieromtrent vertelt „Ueber Land und Meer" het volgende: In het begin van de achttiende eeuw bracht een Engebsch zeilschip van West-Indië naar Londen een paar boomstammen, die als ballast hadden gediend. Daar de broeder van den kapitein, een geneesheer, Gibbons genaamd, juist een huis bouwde, schonk de kapitein hem de stammen, welke voor hem hun nul hadden gehad, opdat de doktor ze voor het bouwen zou kun nen gebruiken. De timmerlieden echter, die de stammen moesten bewerken, von den het hout zoo hard, dat ze het lieten liggen. Zoo lagen de boomen gcruimen lijd, zonder dat iemand naar ze omzag, cn zouden als brandhout zijn gebruikt, indien niet de vrouw van den geneesheer een kastje had willen hebben, dat zii noodig had voor het bewaren van kaar sen. Zulk een kastje liet zë dus vervaar digen uit het ongebruikt liggende hout. De eigenaardige kleur en de fraaie kwast- vorming van dit kastje wekte algemeen© bewondering. De geneesheer zelf bestelde onmiddellijk bij den schrijnwerker een schrijftafel uit dit West-Indische hout en toen het meubelstuk in zijn spreek kamer slond, sprak men algemeen van dit prachtige sieraad. De hertogin van Buckingham, die de schrijftafel zag, was daarover zoo verrukt, dat zij een heele kamerinrichting uit het wonderlijk mooie hout wilde hebben. Daartoe wa ren de voorradige slammen evenwel niet toereikend en de kapitein bracht dus van zijn volgende reis naar West-Indië groolere hoeveelheden mede. De nieuwe meubelen vonden algemeen aftrek. De voornamen wensehten alleen meubelen uit dit fraaie hout vervaar digd te hebben en zoo was het thans zoozeer geliefde mahoniehout „ontdekt''. Een daglooner van Oud-Vossemeer, A. C. M., had met sparen en hard werken een 12 13.000 gulden bijeengespaard. Daarmee vertrok hjj naar Waddinxveen en kocht er een boerderij. Maar de boeav derij koslte niet minder- dan f 73 000 en de man moest zich tot over de ooren in de schuld zetten. Hij moest duur g3ld leenen en ging ten slolte failliet. In de lijden, dat hij geld leende, lid hij een tweede hypotheek van f 10.000 opgeno men van een credietbank, die weer In verbinding stond met de Nationale Boe- renborgmaatschappij. Deze laatste was borg gebleven, maar als onderpand had M. een contract van koop met recht' van wederinkoop van zijn veestapel, landbouwwerktuigen enz. gegeven. Ziin koeien en paarden waren dus zijn eigen dom niet meer. Desniettegenstaande zou hij kort voor zijn faillissement drie koeien en drie paarden uit zijn stal, die volgens de transactie door den man afgesloten, zijn eigendom niet meer wa ren, hebben geruild voor minderwaar dig vee, natuurlijk met enkele honder den guldens aan contanten toe. Dat werd bodriegelijke bankbreuk ge noemd en de man heeft nu wegens dat feit voor de Rolterdamsche rechtbank moeten terechtstaan. Hij lean lezen noch schrijven, slechts de beginletters van zijn naam krabbe len en wat gedrukt schrift ontcijferen... Hij verklaarde van alles en nog wat le hebben geteekend. maar wat hij ge- teekend had, wist hij niet Hij was in de meening dat hij de ruil gerust had kunnen doen. Er werd vier maanden gevangenisstraf legen hem geëischt. Dezer dagen stapt bij mij binnen een Jong- mensch, die in die praktijk will en mij vraagt, waarop hij in de eerste plaats heeft te letten; op welke wijze hij succes kan hebben im de wereld. Ik antwoord hem lachend: denk aan de 4 K's; en als gij naar het buitenland gaat, zet de K's dan in het quadraat. Zijn oogen vroegen om toelichting. f Ik zei hem toen: ik geef u dit eenvoudige recept, opdat gij dit nimmer meer zuil verge ten, maar ik erken, dat er een toelichting bij behoort Welnu dan. Met die eerste K bedoel ik kradht, dat geldt dus uw gezondheid. Zonder een krachtig lichaam rijt ge gehandicapt. Wat uw verdere goede eigenschappen ook mogen zijn, om ze in toepassing te brengen, hetb» ge kracht noodig van zenuwen en spieren. Dit is dus de hoofdzaak voor uw slagen op materieel ge bied en dit geldt nog meer, indien ge naar het buitenland of naar de tropen gaat. Laat u dus onderzoeken en opdat dit onderzoek we! zeer ernstig zal plaats hebben, sluit een levensverzekering, waarbij dit onderzoek ver- eiseht wordt. Ik onderstel dus bij n een goede gezond heid. Nu de volgende K, het karakter. Onder karakter versta ik niet alleen het tempera ment, maar die vastheid van wil om naar eer en geweten te handelen. Die Ka bepaalt of gij later zult worden ingedeeld tot de heele of halve heeren. Hiermede heeft afkomst niets te maken, daar men ook bij eenvoudige af komst zioh in het leven gedragen kan als een gentleman. Hoe noodig die tweede K is, bewijzen de vele mislukkingen, welke ten deel vallen aan jongelui, die het piet zoo nauw met hun geweten nemen. Nog altijd geldt het spreekwoord: „Soort zoekt soort". Eerste klasse menschen zullen, in welk milieu ook geplaatst, eerste klasse menschen aantrekken en minder fijne figuren de grovere. Men hoort dikwijls oppervlakkig afgeven op buitenlandsche steden, alsof daar niets anders dan oplichters wonen. Maar als men de zaak onderzoekt, blijkt het, dat men iemand een opdracht heeft gegeven, wiens karaker van dien aard was, dat hij de op- lichers tot, zich trok. In elke plaats, in elke groote stad, in elk land zijn betrou .vbare menschen. De hoogstaande man zal van zelf de beste uit het andere land aantrekken. En daaruit volgt dan ook, dal men juist naar landen, waarvan men vermoeden kan dat het percentage der verleiding boven het normale ligt, de beste karakters moet uitzenden. Wij komen nu aan de derde K, de kennis. Hoe meer kennis hoe beter natuurlijk. Zij die mei veel moeite en kosten kennis hebben ver gaard, klagen echter nog al eens dal de praktijk er zoo weinig om geeft. Zij zien per sonen, welke in feitenkennis niet bij hun ver geleken kunnen worden, in verantwoordelijke posities. Zij ondervinden tegenwerking bij hoofden van afdeelingen. Zij moeten rich tevreden stellen met zeer eenvoudig werk, waarvoor zij zich te goed rekenen. Dit moet hen echter niet afschrikken. In den eersten tijd zullen zij uit den aard der zaak bij den routinewerker achterstaan, maar op den duur zal tooh hun studie vruchten dragen. Want hiervan kan men zeker zijn, dat wanne&r twee personen, wat geschiktheid betreft, gelijk staan, hij die de meeste theoretische kennis bezit, het op den duur tooh het verst zal brengen. Ten slotte de vierde K, de kruiden. Hieron der versta ik al de eigenschappen van geest en gemoed, die den jongeman aantrekkelijk maken: zijn manieren, zijn houding, zijn stem, zijn oogopslag, zijn humeur, zijn tact, kortom alles wat de persoonlijkheid vormt. Dit zijn de gaven, waarmede men geboren wordt en die zulk een grooten invloed kun nen hebben op iemands loopbaan. Want er varing heeft ons geleerd, dat de wet vain vraag en aanbod op één punt niet opgaat, namelijk daar, waar de persoonlijkheid een rol begint te spelen. Dan komen de impon- dérables in het spel en deze brengen dikwijls de beslissing. (Tijdsch. Mij. v. Nijv. en Handel). In den ouderdom van 79 jaren ia te 's-Gravenhage overleden de heer J. W. Gar- nade, de bekende boekverkooper van het Binnenhof. Hoe lang hij daar gestaan heeft? Wij weten 't niet precies meer zégt het „Hbld.," maar de Kamerleden zoogoed als de parlementaire journalisten, die bijna al tijd, alvorens het Kamergebouw te bet re ten, een praatje met hem maakten, zullen zich wel herinneren, dat hij, wanneer hij zijn gedachten in het verleden liet teruggaan, vertelde, dat hij „ook met Thorbecke, Kap- peyne, Heemskerk vader gepraat had aan zijn stalletje zooals nu met u." Als kind heeft Gamade al op het Binnenhof gestaan. En hij heeft Kamerleden en Ministers zien komen en gaan bij hondorden. En over elke politieke weersverandering had hij een meening, wou hij graag praten, als je maar ooren gaf. Verleden jaar heeft hij het Binnenhof verlaten. Na daar zeker meer dan zestig jaren gestaan te hebben, bekend bij ie te een. „Ik word te oud," zei hij toen, „ik kan er niet meer tegen." 't Was voorwaar ook geen kleinigheid om daar eiken dag in weer en wind, zomer en winter te staan. Zijn zoon heeft nu de affaire overgenomen. Iemand uit een anderen tijd, dat kun je merken, want de oude Garnade had.... oude, histo rische boeken met wat rommelige romanne tjes, en de jonge Garna le heeft van zijn stal letje een.... valutawinkel gemaakt, Duitsche prachtwerken voor een prikje. GOUDA. Veiling van 22 Jan. Willof le soort f 14—18, idem 2e soort f4—9; Spruiten le soort f9.10—10.20, idem 2e soort f2.60— 3.60; Uien f3—3.20; Kro ten f 0.70—3 per 100 Kg.Roode kool f46.20; Gele Savoyekool f5.105.30: Groene idem f 1.10—4.10; Wilte kool f3.30 Boerekool f2.40—2.80 per 100 slulcs; Scl- AMSTERDAM, 22 Jan. Aardappelen. Be richt van Jac. Knoop. Zeeuwsche bonte 2.60 2.90, id. blauwe 2.302.60, id. Eigen heimers 1.701.80, Geldersche bravo's 1.60 1.70, Friesche borgers 1.701.80, Noord- Hollandsche blauwe 1.601.70, id. bonte 1.601.80, Zeeuwsche Eigenheimer poters 1.701.80, Anna Paulowna Zandaardap- pelen 23, Hilfegommer Zandaardappelen 23, alles per H.L. AMSTERDAM, 22 Jan. Vee. Ter markt wa ren heden aangevoerd: 325 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 115 125 ct., 2e idem 95110 ct., 3e idem 70— 90 ct. per K.G.; 5 stieren 90100, 115 melk- en kalfkoeien, 350—525 per stuk; 28 vette kalveren 2e kw. 95110 ct. per K.G.; 78 nuchtere kalveren, 1630, 60 schapen 4050, 30 lammeren 3035, per stuk; 418 vette varkens Hollandsche, le kw. 1.14 1.18, idem 2e en 3e kw. 1.131.10, Overz. en Geld. le kw. 1.14—1.20 per K.G.; 4 paarden. APELDOORN, 22 Jan. Eieren. (G. O. V. v. E.) Aanvoer 60.000 stuks. Prijzen 9.10.50, gemiddeld 10. Handel vlug. AXEL, 20 Jan. Granen. Ter markl werden genoteerd: tarw^ 11.25, rogge 9.25, gerst 11, erwten 22.25. ALKMAAR, 22 Jan. Op de Veemarkt wa ren heden aangevoerd: 12 koeien en ossen 200425; 3 vette kalveren 145—185, id. per ned. pond 1.601.95, 12 nucht. kal veren 16—30, 2 vette schapen 49—52, 404 vette varkens per ned. pond 0.941.02. ROTTERDAM. 22 Januari. Vee. Heden waren aangevoerd: 416 vette runderen, 180 vette en graslkalveren, 322 schapen of lamme ren, 1290 varikens. De prijzen waren als volgt: koeien le kw. 130—135 ct., 2e kw. 120—110 ct., 3e kw. 100 90 ct., ossen le kw. 125135 ct, 2e kw» 115105 ct., 3e kw. 95 ct.; kalveren le kw. 165—190 ct., 2e kw. 145—125 ct., 3e kw. 105 ct.; schapen le kw. 8090 ct., 2e kw. 7060 ct., '3e kw. 50 ct.; lammeren 90105 ct; var kens le kw. 9296 ct., 2e kw. 90:86 ct., 3e Uw. 82—76 ct., licht soort 83—90 ct. per K.G Vet vee en vette kalveren met redelijken 'han del, prima kwaliteit iets vaster in prijs dan vo rige week. Ook in schapen en lammeren was de handel redelijk Varkens met redelijken handel tot lagere prijzen dan de vorige week. Zaden. Lijnzaad voer f 1820, id. zaai 2429. mosterdzaad bruin 4446, ld. geel f 3538, blauw maanzaad f 6568, karwij- zaad f 7779,kanariezaad f 1517 per 100 kilo. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 2.50 2 80, ld. b-.nte f 2,502,90, poters f 1.20 1,50, Zeeuwsche eigenheimers 1.501.75, blauwe id. 1,702, Brielsche id. f 1.80 2.10. bravo's f 2.102.50, red star f 1.50 1.80. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 9 1 U. DORTMUND, 22 Januari. De spoorweg bestuurders be Dortmund, de geheele amb- tenaorsraad en badrijfsraad van het centrale station en do betrokken vakvereenigingen deelen mede: Lnzake de staking op het centraal station is vanmiddag, on Ier voorzi '.ersohap van den eers en burgermester een Lesp;ek!ng ge ou den, waaraan de ver.egenwoordigers van do spoorwegdirectie, de ambtenaren en werklie den eener- en van de bezettingsoverheid anderzijds hebben dee'genomen. Hei 'besul- taat was, dat de staking van.avond om 10 uur volledig zal worden opgeheven, en wel onder de volgende voorwaarden: le Da be- ze'tingso erliei'l zal geen spoorve p r. oneei in de uitoefening van zijn dienat meer in hechtenis laten nemen, doch gescl.i len aan brengen bij den chef van den betrokken diensttak, die met de vakvereenigingen van ambtenaren en arbeiders een on 'erzeek zal instellen; 2e de bezetting zal op geenerlei wijze zich met het bedrijf bemoeien en ziet af van de bezetting en toezicht op do spoor wegtelefoonkantoren3e de bezettingsover heid ziet af van de geëisehte verontschuldi ging van den chef bij den Franschen offi cier; 4e de drie in beslag genomen vertrek ken van het station gorden weer ontruimd. ESSEN, 22 Janunri. In den loop van den dag zijn in het Kanaal eenige schepen met kolen in beslag genomen. De aanvoer van kolen ndar de haven is vrijwel opgehou den en zal wel spoeJig geheel ophouden. LANGENDREÉR, 22 Januari. Wegens dc gebeurtenissen te Langendreer, waarbij een ziekenverpleger is doodge3 hoen, is het re giment, dat daar in garnizoen lag, naar Hattingen overgeplaatst. BERLIJN, 22 Januari. Een bijeenkomst van machinisten in de Rijnvaart heeft, naar de Vorwarts meldt met algemeene stemmen besloten de volle macht van de vakvereeni- ging te stellen tegenover het vreemde ge weld en het vervoer van kolen op den Rijn onmiddellijk te staken. Het hoofdbestuur der machinisten en stokers heeft zich bij dit besluit aangesloten en is bereid den strijd met de volle macht van zijn organisatie te steunen. De machinisten van den Rijn wei geren te varen onder de bajonetten van de Fransche troepen. FRANKFORT a. d. M., 22 Januari. De Fran schen sturen steeds nieuwe troepen naar het Rijnland. Mainz loopt over van de Fransche troepen. Voortdurend verhekken er troepen naar het Roergebied. Ook komen er steeds nieuwe trrcfieu uit Frankrijk aan. Kapitein-liritenaot Brassard, generaal De- goutte's speciale adjudant, heeft medege- deeldat er in Rijnland alleen 90,000 man slaan, terwijl er voor het Roerbekken in het geheel op 260.000 man gerekend wordt. MAINZ, 22 Januari. Aan den hier vertoeven- den specialen berichtgever van de Argentijn- sche krant Nazon, die een bezoek wilde bren gen aan de te Dusseldorf gearresteerde en hierheen gebrachte Duitsche groote industriee- len en ambtenaren, om zich ervan te overtui gen of zij behoorlijk werden behandeld, Is de vergunning hiervoor, zelfs al zou hij zich door een Fransch officier laten begeleiden, gewei gerd op uitdrukkelijk bevel van generaal Dé gout te. DUSSELDORF, 22 Januari. Hel bevel tot al gemeene staking is tot dusver niet opgevolgd door de groote meerderheid in de industrieele centra in de Roer. Op de spoorwegen gaan de transporten geregeld voort, met enkele weinige uitzonderingen. De openbare orde is vandaag nergens verstoord. FRANKRIJK WIL EEN MORATORIUM VAN TWEE JAAR GEVEN. PARIJS, 22 Jan. Na een gistermorgen gehouden conferentie gaf Barthou in structie aan de Fransche delegatie, om de laatste hand te leggen aan de voorwaar den voor het moratorium, aan Duitsch land te verleenen voor de jaren 1923 en 1924. Hij heeft op den grondslag daar van een ontwerp van een besluit en een begeleidenden brief aan de Duitsche re geering geredigeerd. Het ontwerp is of ficieus en vertrouwelijk aan alle dele gaties der Commissie van Herstel mee gedeeld. PARIJS, 22 Jan. Volgens de „Temps" hebben. Po in caré en zijn medewerkers he denmorgen een aantal militaire en econo mische maatregelen vastgesteld, die zul len worden toegepast naarmate de gebeur tenissen dit zullen vereischen. Er zullen een groot aantal ingenieurs worden aan geworven uit alle categorieën van de metaalnijverheid, de mijnindustrie en an dere, teneinde ze zoo spoedig mogelijk naar het Ruhrgebied te zenden. VRIJLATING VAN GEARRESTEERDEN ESSEN, 22 Jan. Hedenmorgen werden, dank zij het scherpe protest, de directeur van het post- en telegraafkantoor Jün- ger en de onderdirecteur Zehme, die naar Dusseldorf waren gevoerd, in vrijheid ge steld. Zij hebben hun functie hervat. RECKLINGHAUSEN. 22 Jan. Tenge volge van de bemoeiingen van den be- drijlsraad der Slaalsmijnen te Reckling hausen zijn de Oberberg-at Ahrens en de chef van de afdeeling kolenexpedflie, heer Bolt, tegen cauties van resp. 103.000 en 50.000 mark op vrije voeten gesteld. MIJNBEZETT1NG TERUGGETROKKEN. KEULEN, 22 Jan. De „Köln. Zlg." meldt uit Essen, dat de bezetting der Staatsmijnen aldaar is teruggetrokken. De mijnwerkers arbeiden thans voort AKEN, 22 Januari. Vanmiddag zijn „Ober- regierungsrat" Sembach, de leider van de twee de financieele afdeeling te Aken, en „Regie- rungsrat" Dr. Besten, zijn plaatsvervanger, door een uit drie officieren en 5 of 6 gen darmes bestaande patrouille van de bezettings overheid gearresteerd, omdat zii aan hen had den verklaard, dat zij aan de Belgische regee ring geen 'voorschotten zouden uitbetalen, en slechts gevolg geven a,an bevelen van de Duitsche overheid. Dientengevolge hebben alle ambtenaren en beambten aan de financieele kantoren te Aken hun werkzaamheden neerge legd. ESSEN, 22 Januari. Op last van het rijks- ministerie van posterijen hebben alle techni sche diensten van de telegrafie sinds vanmid dag geweigerd de lijnen, welke de Fransche bezettingsoverheid verlangde, aan te leggen, MAINZ, 22 Januan. De chef van de directie der belastingen alhier, Oberregierungsrat dr. Offenbaecher, is door de Fransche bezettings overheid in hechtenis genomen. BERLIJN, 22 Januari. De Duitsche zaak gelastigde te Parijs heeft opdracht gekregen bij de Fransche regeering verzet aan ie teeke nen tegen de onwettige aanhouding van staats- en particuliere ambtenaren, hun on verwijlde vrijlating te eischen en alle aanspra ken op genoegdoening voor te behouden. LONDEN, 22 Januari. De crisis in de Roer v A f60 811-00111 van bestellingen naar de l i'i ü--ust van Engeland, waar op het oogen- blik bijna een hongersnood in ruw ijzer be staak De prijzen stijgen snel. Vele smederijen zijn vrijwel uitverkocht en kunnen tegen geen enkelen prijs meer leveren. LONDEN, 22 Januari. De bladen hier druk ken hun waardeering uit voor de pogingen van Curzon om op te schieten op de confe rentie te Lausanne. De Times en andere bladen geven hun voldoening te kennen, dat binnenkort aan de Turken een ontwerp verdrag zal worden overhandigd, dat de eens gezinde en definitieve besluiten van de ge allieerden bevat en dat de ernst van de Turk- sche verzekeringen over hun verlangen naar den vrede op de proef zal stellen. Volgens de telegrammen, die de bladen uit Lausanne ont vangen, is het niet onwaarschijnlijk, dat na de overhandiging van het onlwerp-verdrag de leiders van de geallieerde afvaardigingen Lausanne zullen verlaten, hoewel er in dat geval ambtenaren achter zullen blijven om de Turken desgewensaht inlichtingen te ver schaffen. In elk geval leggen de bladen den nadruk op de noodzakelijkheid va.n Curzon's terugkeer, zoo spoedig mogelijk daar de hui dige algemeene toestand het onwenschelijk maakt, dat hij langer aan de oevers van het meer Leman blijft vertoeven. PARIJS, 22 Januari Gisterenavond is er op het bureau van de Action Francaise door een vrouw een moordaanslag gepleegd op den leider van de koningsgezinde partij Léon Daudet Zijn secretaris, Marius Plateau, werd gedood. Mevrouw Berlan, zoo heet de moor denares, heeft 5 schoten gelost. PARIJS, 22 Jan. Hedenavond drong een troep van ongeveer honderd „Camelots du Roy" de drukkerij van het dagblad „l'Oéuvre" binnen en richtte daar vrij aanzienlijke schade aan. Daarna begaven zij zioh naar de „Ere Nouvelle", waar zij die ruiten insloegen. Vele personen werden gearresteerd. PARIJS, 22 Januari Vanmiddag om kwart over drie heeft de anarchiste Germaine Ber- ton op het bureau van de Action Francaise twee revolverschoten gelost op Marius Pla teau, den secretaris van de Camelots du Roi. Hij wet-d door de schoten, die hem in de borst drongen, gedood. Germaine Berton trachtte zich te dooden door een revolver schot in de borst. Zij werd naar een hospi taal overgebracht, waar zij streng bewaakt wordt. WARSCHAU, 22 Januari De bladen van centrum en linkerzijde keuren algemeen Si- korski'g uiteenzettingen goed. De radicale „Kurjer Poranny" brengt hulde aan den vorm van de uiteenzetting en zegt, dat de Kamer zich geplaatst zag tegenover een politiek rijp werk, dat met volledige kennis van zaken tot stand was gebracht. De Kamer gaf er zich rekenschap van, dat de regeering is komen berusten in de veilige en bekwame handen van een wilskrachtig en karaktervast man van buitengewoon talent, een hartstochtelijk vaderlander, die zich tjewust is van de groote verantwoordelijkheid, welke op hem rust, en die zijn doel duidelijk voor oogen ziet en met geestkracht naar de middelen zal grijpen, welke er heen leiden. De Kurjer Polski (cen trum) hecht groote beteekenis aan die ge deelten van 's ministers rede, welke gewijd waren aan de bestuurshervorming, het finan cieel herstel en de betrekkingen tusschen de wetgevende macht en het uitvoerend bewind, belangrijke punten van het regeeringspro- gramma, welke voor het eerst werden aange pakt op een duidelijke en in bijzonderheden afdalende wijze. De Robotnik, een socialis tisch blad, noemt de verklaring van den minister-president de beste tot dusver in de Poolsche Kamer afgelegd en wijst op de wel willende onpartijdighaid van het regeerings- programma jegens de eischen van den wer kenden stand. De neutrale Express spreekt er o.a. haaf voldoening over uit, dat de mi nister aandrong op een afdoende begrenzing van de bevoegdheden van regeering en Kamer. De nationalistischs bladen zijn van mee ning, dat het kabinet Sikorski, daar het niet door een stabiele meerderheid gevormd :s, niet in staat zal wezen zijn plannen ten uit voer te leggen. De Gazeta Warzav.ska bij voorbeeld merkt op, dat het plan tot herstel van de financiën alleen naar zijn uitkomst zal mogen worden beoordeeld. PARIJS, 22 Januari. Moestafa Kemal is te Broessa aangekomen, waar hemm een triom fale ontvangst bereid is. NEW-YORK, 22 Januari. Ondanks Hughe»' tegenspraak van zijn voornemen om af tfc treden, blijven de geruchten over ernstige geschillen in den boezem van het kabinet over de buitenlandsche politiek van den secretaris van staat de politieke kringen en de krantenwereld in beroering houden Enkele bladen melden, dat zekere senatoren, welke de politiek van het isolement voorstaan, spoedig een vastberaden poging zullen doen om Harding's kabinet hun programma op te leggen, en voorspellen, dat Hughes' positid onhoudbaar zal worden, v Volgens medtdeeling van hel Handels informatiebureau van Van der Graal'f Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgcloopen week, eindigende 19 Jan., in Nederland uitgesproken 102 failli se- ijienten, tegen 40 lalllissementen in dezelf de week van het vorige jaar. Van 1 Jan. lot^en met 19 Jan. 1923 251 faillissementen"; tegenover 121 over hetzelfde tudijerk van het voriae Laar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6