25 mmm V i 'te te I'te Woensdag 24 Januari 1923 45*te Jaargang No. 14344 DIT NimER BESTAAT UIT BLADZIJDE». EERSTE BLAD SPREKENDE CIJFERS. Van het Vaticaan. STADSNIEUWS. MUZIEK. Kracht en Energie TGONEEL. Jaargetijde van Paus Benedictus XV. AGENDA Mijn broertje ook? Personalia. N. J. Hoeflake, Notaris te Haarlem. Concert H. O. V. met medewerking van Mej. Henriette Bosmans, pianiste. R.-K. Pol. Propagandaclnb. Voor onze werkloozen Motordienst GIFTEN. DJaconessenhuJs. LANGS DEN WEG. Oude gevels voorloopig behouden. Verkiezingen voor de Provinciale Staten. Ongeval. Jubileum. Kamermuziekavond Toonkunst. Ongeperforeerde postzegels. Biljartbond Haarlem en Omstreken. Bekroningen. Onsympathiek 4? TELEGRAFISCH WEERBERICHT. I'r:rc. J. 1 tweede prijst Dr. A. De abonnementsprijs bedraagt zoor Haarlem en Agentschappen! ;P«i Kwartaal 3 25 IP-i Week 0.25 .Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaaa 49. Haarlem Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening Nol 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Xavertenfiên 35 cenfs per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst ais ingezonden mededceling: 60 e& per regel Vraag- en aaabod-ad rertentiên 14 regels 60 cent p plaatsing; elke regel meer 15 c bij vooruitbetaling. De resultaten der laatste Volkstelling Van 31 December 1920, gerangschikt naar kerkelijke gezindte", zijn voor ons, Hoomsch-Katholleken, verblijdend. Was sinds decennia 't percentage Roomsehen in Nederland dalend, voor het eerst na 80 jaren geeft het resultaat der laatste volkstelling een stijgend getal aan: van de 6.865.314 Nederlanders zijn 2.444.583 R. K. of 35.6 procent. Dit is te meer ver blijdend. omdat het percentage „perser nen. behoorende tot geen kerkelijke ge zindte", hetwelk vroeger een luttel cij fer bedroeg, thans geklommen is lot bijna 8 procent (533.714 personen). Ook wij hebben noodwendig ons contingent aan üeze massa geleverd, ofschoon de Ned:. Hervormde Kerk er het meest van te lijden had. Zij, d'e van deze laatste gezindte nog nltijd denken, dat protcstantsch Neder land aan dit soort staatskerk het grloovig calyinislisch karakter ontleent, mogen wel acht slaan op deze cijfers: Nederl. Herv.: 2.826.633 naast R.-K. 2.444.583.' De meerderheid wordt gering, doch slinkt weg als sneeuw voor de zon, immers, van deze totalen waren de geboorten in het tijdvak 1871—1880 nog groot: N. H.: 318.275 tegen R. K.: 253(464, een niet gering verschil. In 1911—1920 geven de geboortecijfers echter aan: N. H.: 580.102 tegen R.K.: 582.322. Men begrijpe deze jtijfers, die luide spreken van onzen vooruitgang. In onze bevolking overtref- jfen de Roomsche kinderen tot 10 jaar het aantal Nederl. Hervormde kleinen. Hier spreken de cijfers van een levens beschouwing onzer Katholieke ouders. Indien al het andere gelijk blijft 'deze voorwaarde vraagt de statistiek tel- ■kens zal reeds een tijdperk van ruim 'vijftien jaren voldoende zijn om het R. K- bevolkingsdeel tot de absoluut sterkste [„gezindte" te maken in hardnekkig pro- itéstantsch Nederland. S Voor de provincie Noord-Ho»/lland zijn ;de bovenbeschreven verhoudingen zoo jmogelijk nog treffender. Wij volstaan met de getallen i RH. R.Kj. 1 Totaal 1 414.767 353.617 geboren 1871-1880 56.381 37.110 geboren 1911-1920 63.741 79.402 Totaal inwoners 1.298.051. Tot geen gezindie: 220.479. Amsterdam levert hier van respectievelijk 617.427 en... 140.079!! Voor Haarlem, de stad, totaal 77.327 inwoners, waarvan 13.313 (enorm) „tot geen kerkelijke gezindtebenooreud zijn de bovenbedoelde cijfers aldus: N. H. R. Kt. Totaal 22.853 27.558 ge horen 1871-1880 3.016 2.981 geboren 1911-1920 3.101 6.519 llier geldt de voorspelling —ceteris paribus dal na vijftien jaren de meer derheid der Haarlemsche bevolking R. K- moet zijn! Na deze sprekende en verblijdende cij fers mogen wij uit de laatste volkstelling aog enkele merkwaardige cijfers naar voren halen over hen, die tot oeen kerke- gezindte behooren. Procent van die Gemeenten bevolking boven 100.000 inwoners 1 circa 10 van 50001—100.000 10 van 29001-50000 9.6 van 10001—20000 7 van 5001—10000 3.65 van 2001—5000 2.37 van 1001—2000 1.6 1 De invloed <*t groote sleden naar de richting van gwdsnegatie is moeilijk te loochenen 1 Het aantal Katholieken bedraagt voor Noord-Brabant 654.128 en Limburg 116.534 tezamen 1.070.622 of 43.8% der geheele U.K. bevolking (2.444.583), Z.-Holland '403 249 en N.-Holland 353.617 dragen te fcamen bijna 31 procent bij, terwijl de Overige provinciën een R. K. bevolkings- fcijfer hebben van: Gelderland 263.208 of nog geen 11 procent, Overijsel 121.126 Of 'n kleine 5 procent, Utrecht 108.683 of bijna 4.5, Zeeland 63.100 of ruim 2.5, Friesland 26.892 met 1.1 procent, Gro ningen 20.911 (0.86), Drente 13.067 (0.53 procent). i I Gelet op Zeeuwsch Vlaanderen en an derzijds Nijmegen hebben de due Zui delijke Bisdommen de helft der Katho lieke bevolking ol' evenveel als de twee Noordelijke Bisdommen, terwijl hiervan het Bisdom Haarlem wederom circa de- helft (de beide Hollanden min Zeeuwsch Vlaanderen en het Gooi) der Katholieken Bmvat cn dus in zielental slechts weinig grooter is dan het Aartsbisdom. Mr. BOMANS. Onze Romeinsche correspondent bericht: Maandag werd om half elf in de Sixtijn- ache kapel van het Vatikaan een plechtig jaar getijde gezongen voor de ziel van Paus Bene dictus XV, gestorven op 22 Januari van verle den jaar. Gelijk gebruikelijk was de H. Vader tegenwoordig en woonde de H. Mis bij van of den Pauselijken troon. De plechtige uitvaart werd opgedragen door Z. Em. Kard. Caglie- ro, eerste Kardinaal in leven door Pans Be nedictus benoemd, met assistentie van een Kanunnik van Sint Jan Latcranen, een van Sint Pieter, en een van H. Maria de Meerdere. De Pauselijke zangers voerden de Requiemmis van Perosi uit. Bij de plechtigheid waren te genwoordig de Kardinalen der Curia, de Aarts, bischoppen en Bisschoppen, de gezanten bij den H. Stoel, de Overste der kloosterorden, eenige familieleden van den overleden Paus en alle leden der Romeinsche Congre gaties. Ook was de ruimte voor het publiek druk bezet door genoodigden. Na de H. Mis verrichte Z. H. de Paus de absoute, geas sisteerd door Pauselijke ceremoniemeesters en leden der Rota. Telken jare zal, zoo lang de tegenwoordige Paus leeft, op den 22sten Januari een uit- vaart voor Paus Benedictus gehouden wor den met dezelfde plechtigheden. In de crypte van Sint Pieter kwamen de» zen morgen talrijke geloovigen bidden bij het fruf van den betreurden Paus. Sociëteit Sint Bavo" Missle-naaikrans 8 uur Moedercursus 8 uur Esperan to 8 uur Bestuur Spoor cn Tram 8 uur Jaarfeest Volksbond Overveen 8 uur. Kanze-gcbouw Cursus economie half 9 R. K. Handelsreizigers „St. ChrLstoffel" 8 uur Kruisverbond half 9 Mu- zietclub 8 uur. li. K. Kring Jansstraat 49 Apologetische cursus half 9. fiebouw Kenaustraat 9 Ncd. Roode Kruis 3 uur. Gcm. Concertzaal „Oost en West" Voordracht mei lichtbeelden 8 uur. Stadsschouwburg Mij. tot Bev. der Toon kunst Rose Kwartet 8 uur. Schouwburg Jansweg Alexander Pet- schnikoff 8 uur. St. Elisabeths Vereentging, Jansstraat 49, Van 12 uur aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Luxor-theater. Groote Houtstraat 139. Bioscoop- en variété-voorslelling. Bisschoppelijk Museum Jansslraat 49 dagelijks, uilgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. Ft. K. Leeszaal Tentoonstelling van werken van H. Brom en M. Anuriessen. Van 10 half t, en van 25 uur. Ft. K. Leeszaal en uilleenbibliothcek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121,4>, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. Ft K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 9—12 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 m van half 8 tol half negen. Martha-vcrceniging Bloemhofstraat X Belrekkingbureau voor vrouwen Alle werdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Waaggebouw. Tentoonstelling K. Z. O. D Van 115 uut. F. H. Smit Groole Houtstraat 69 Ten toonstelling. Naar aanleiding van den op 31 Januari a.s. Ie geven liefdadigheidsa^ond ten bate der Haarlemsche R. K. Vacanliekolonies verzoekt „Consonant" ons opname van het volgende versje: Je was zoo'n zwak vriendinnetje, Nu ben je'n dik boerinnetje Met frissehen mond. rond kinnetje En wangen, rood als bloed. Ik weet nog, hoe, voor dat je ging, Je oog zoo groot leek, door dien kring. Je zat zoo droevig steeds te kijken. Zoo bleek, zoo mager, zoo bedrukt. Ik ging aan 't vergelijken, Maar 't is me niet gelukt. Ik kende heel geen kindertjes Als jij, zoo licht als vlindertjes. Zelfs kleine handenbindertjes, Die waren jou de baas. Als ik je zag, zei 'k ient'ren keer: Neen, morgen leef je vast niet meer. 't Is haast niet te vertellen! Je hand, ik vreesde dat 'k ze brak', Ik kon de botjes tellen. Als jij ze tot mij stak. Toen ging ik eens aan 't rekenen, Zoo'n vijftig pop beteekenen Maar 'k wil daar niet van preken. Ik stuurde je in de zon, Die gaf je van haar overvloed En dat deed jou zoo wondergoed En mij niet minder, kun je denken, Ik wist het wel, daar zou de zon Jou een nieuw leven schenken En mij een vrengdebron, Nu ben je 'n echt boerinnetje. Een mollig, dik vriendinnetje Met een gezond rond kinnetje, Een kleur als melk en bloed. Een hel'dren lach; een oogenpaar Van puur geluk als zon zoo klaar. Och was ik maar wat Muiten rijker! Je bleeke broertje is ook mijn vrind, Maar. kaal ben 'k als *n spijker. Wie helpt nu eens dat kind? CONSONANT. Door don Minister van On ienvijs, Kunsten en Wetenschajmen is bepaald, dat de exa mens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- en sohoo'oaJerwij i in de nuttige cn in de fraaie handwerken voor meisjes voor hot jaar 1923 zaïtlen aan vangen op Dinsdag 13 Februari a.s. en dat de commission, met het afnemen dezer examens belast, zit ing zullen houden: voor de nuttige handwerken o.m. te Amsterdam en voor de fraaie handwerken alleen te Amsterdam. Tot lid dar oommissie voor de nattige handwerken, welke zitting houdt te Am sterdam, is o.m. benoemd mej. A, P van lï.jjn .onderwijzeres aan do bijzondere kweek school voor onderwijzeressen alhier, terwijl tot plaatsvervangend voorzit Ier van de com missie voor de fraaie handwerken is be noemd dr. J. F. M, Sterck, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, te Heemstede. Bij Koninklijk besinit van 22 Januari 1£2J is benoemd tot notaris binnen het arron- di.'Soment Haarlem, ter standplaats de ge meente Haarlem, N. J. Hoef.ake, candi a:.t- notaris te Haarlem. De heer Hoeflake werd in 1902 candi dal t-no! ar is en kwam als zoolanig in 1905 op het kantoor van den heer J. A. Wil- kens, toen deze hier notaris war 1. Tot op heden i3 de heer Hoeflake ot> het notaris kantoor van den heer Witkens werkzaam geweest en is thans diens opvolger go- worden. Mej. Henriette Bosmans, gaf gisterenavond door de wedergave van Grieg's piano concert, bewijzen artistenhloed te be zitten! Dochter van den onvergetcltken collist, dit meenen wij althans uit vertrouwbare bron Ie mogen mededceien bleek het dat deze dame het onmiskenbare wat de ras artislen stempelt bezit, namelijk de bewustheid waarmede het voorgedragen stuk (in dit geval het piano concert van Grieg) wordt uitgevoerd. Haar techniek strandt dan ook nergens en overal. vinden fallooir rocoschen daf «an 4ae door het gebruik van Sanatogen. De Directeur vos „H«t Scöouwiwoetr. <Je Snier Adr.aa* jl Horst te Amsterdam, echreei ous: „Ik, bet) na be! bijtender Isspsnaeade BiBeloopen seitoc». evveveer 6 weken lang Uw preparaat gebruikt ea my daar zeer wel Ml bevonden, ze*. tal ik ra tijde», waan» meer das gcsvoenlijk va» roti» energie wordt ecverdtrd. weer een poog achtereen Sanatogen gebruiken zal." Het Zenuwsterkend Voedse wordt door haar met scherpe lijnen het juis te beeld geleckend. Een gelukkige keuze blijft steeds Grieg's piano-concert, dat met zijn prachtige orkes trale effecten, toevloeiende melodiën en eigen aardige harmonieën, boven vele andere con certen de belangsieliing zoo levendig houdt. Mej. Bosmans werd vele malen iets on gekends in onze concertzaal teruggeroepen. Over haar loonontwikkeling durven wij geen oordeel uispreken, daar de harde klank- vorrrtbrenging wei aan. het instrument kon ge legen hebben. Gerharz, die dit piano-concert wel kan droómen, begesidde rustig en maakte het der soliste zeer gemakkelijk. Verder bracht het programma twee Peer- Gijnt-Suites' en eenige kwartet nummertjes, die hoewel geen nieuws brengende, menig oogenbiik van klankschoonheid te genieten gaven, en bij hel talrijk opgekomen public?; een dankbaar onthaal vonden. W. H. KERKHOFF. Sara Eurgerhardt, door J. Pabst, „Het Nederlandse!» Tooneel", Stadsschouwburg. Wie belust is op sensatie, spannende ver wikkeling, aangrijpende tooncelen, kan wel thuis blijven, als „Sara Burgerhardt" wórdt opgevoerd. In dit stuk is alles zoo mak, zoo gemoedelijk, dat 't slechts te genieten valt in een rustige stemming, die ons, zenuwlij. ders uit de eeuw der oorlogen, maar zelden gegund is. Het omwerken van een roman tot tooneel- stuk brengt groote moeilijkheden en bezwa ren ïee, en deze worden er niet minder op, wanneer die roman het meesterwerk van Betje Wolff en Aagje Deken is, een verhaal in brie.cn, waarin de geuiale karaktertee- kening méér dan de lotgevallen der verschil lende figuren de aandacht prikkelen. Wie de „Sara Burgerhart" van die twee echt-Hollandsche kunstenaressen niet gele zen heeft laten we aannemen dat 't er weinigen zijn zal het tooneelwerk als op zich zelf staand beschouwen en 't dan min stens slap vinden; wie het boek wèl las, kan, althans in de eerste bedrijven, 'n lichte teleurstelling niet kwijt raken. Het eerste bedrijf, dat ten huize van tante Hofland speelt, geeft wel aardig den toe stand weer, waarin het levenslustige Saartje ja geplaatst. Mina Buderman deed haar best om de schijn-vrome, verdacht-sentimenteele tante levend te beelden, maar zij slaagde o.i. niet. Het was te tooneelmatig en daardoof te weinig overtuigend. Louis van Gasteren als broeder Benjamin en Eveline van Beem als Brecht, kwamen juister uit. Maar ondanks het knappe spel van Emma Morel in de titelrol geleek alles tq veel op 'n min of meer flauwe klucht. In het tweede bedrijf is de atmosfeer van den energieloozen, pronkerigen, opper- vlakkigen pruikentijd niet kwaad getroffen, maar alle handeling ontbreekt, ook de psychologische, die we hier niet hadden mo gen missen, om de verhouding tusschen Sara en Hendrik Edeling en die tusschen de eerste en Ravenhorst scherp geteekend te zien. Eigenlijke actie ontmoetten we pas in het derde bedrijf, als de goed spelende maar te jeugdig uitziende Pieternel de argelooze Bur gerhardt waarschuwt voor den strik, dien Ravenhorst haar spant en deze zich van het gevangen vogeltje meester tracht te maken. In dit tooneel komt het welverzorgde spel van Jacques Reule tot zijn recht. Het laatste bedrijf wordt fleurig door het optreden van Abraham Blankaart, 'n kranige vertolking door Alex Hoek. Zijn samenspel met «Julia Cuypers, die als de weduwe Buig zaam ook zulke fijne tooneeltjes met Sara schept, is. bizonder goed. Emma Morel deed de figuur van Burger hart leven, voor zoover het stuk dat toeliet. Zij was jeugdig, los en lief en ook wel pittig. Alette Brunier, Enny de Leeuwe, haar broer Jacob, George Verrenef, Lotje, Marie Hamel, en de andere ondergeschikte rollen werkten vol toewijding mee, om het geheel tot een succes te leiden. Het publiek, dat den schouwburg bij lange na niet *uldc, was dankbaar'voor de fraaie vertooning en riep de hoofdpersonen meerdere malen terug. DE MOTIE-VAN CRANENBURGH EN HARE TOELICHTING. Uit de besprekingen in de pers omtrent de motie Van Cranenburgh en hare toelichting, ontieenen we het volgende aan „Het Huisge zin": Het is een klein jaar geleden, dat de Haar lemsche notaris Van Cranenburgh zijn gerucht makend artikel schreef, dal den stoot heeft ge geven tot de oprichting der Nieuwe Katholieke Partij. Thans heeft hij, in de organisatie der R.K- Staatspartij gebleven, in de kiesverecniging tc Haarlem een motie toegelicht, die opnieuw gerucht dreigt te verwekken. Indertijd is gezegd, dat de heer Van Cranen burgh met zijn artikel te laat kwam: de candi datenlijsten voor de Tweede Kamer waren al vastgesteld. Ditmaal, zon men mogen vragen of de heer Van Cranenburgh niet beter had gedaan, zijn inzichten rechtstreeks, en dan eerder, aan de commissle-Barge mee te doelen. Als men verneemt hoe de heer Van Cranen burgh over onze kiesverceniging denkt, dan blijkt, dat hij volkomen instemt met de bro chure Verweer, indertijd door een lid der Nieuwe Kath. Partij geschreven, en die een vlijtig lezer van het weekblad Katholieke Staat kunde is. W.ij zullen de laalsten zijn om tc beweren, dat onze kiesvereenigingen in haar tegenwoor- digen organisalie-voTm onverbeterlijk zijn, maar we behoeven daarom nog niet al hel slechte te onderschrijven, dat hij haar aan wrijft. Het slechte komt dan hierop neer, dat in onze kiesvereenigingen door het algemeen kies recht dé arbeiders de baas zijn en hun vrij gestelden daar zoo goed als alleen hel woord voeren, terwijl de andere standen, uit vrees er slecht bejegend te worden, wegblijven. Deze voorstelling is. minstens sterk overdre ven. Wij behoeven ons daartoe niet te beroepen op de, eveneens overdreven, bewering van voormannen der R.K. Volkspartij, dat in de kiesypreenigingen de arbeiders niets te zeggen hebben en de geest der N. K. P. daar almach tig is. Hoe is met de voorstelling van den Haar- lemschen notaris het feit te rijmen, dat betrek kelijk zoo weinig afgevaardigden dor „arbeiders' worden gekozen en men blijft voortgaan met allerlei „heeren" als vertegenwoordigers te kiezen? intusschcn is een reorganisatie onzer kies- vereenigingen gewenseht. Of het dienstig zal zijn, de kiesverecnigingen heelemaal af te schaffen, zooals de heer Van Cranenburgh feitelijk verlangt, daar hij ze als een blijvend gevaar voor onze eenheid be schouwt, is een andere en veel verder strek kende vraag. Als hij een bureau van hoogstaande katholie ken wenscht, dat door alle kiezers gekozen, de candidatenlijsten opmaakt, dan verplaatst hij de moeilijkheden, dan verschuift hij de bedenkin gen die hij heeft, maar heft ze niet op. Deugen de kiezers niet, heeft het algemeen kiesrecht de zaak bedorven, dan krijgt men straks een bureau, dat aan den heer Van Cra nenburgh cn diens medestanders niet bevalt en dat dan ook wel verkeerde en ongewenschte candidatenlijsten zal opmaken. Wat den heer Van Cranenburgh ontbreekt is vertrouwen, is het inzicht dat wij in een ande ren tijd leven en dat men den „arbeider" niet verbetert door zijn klasse van allerlei leelijks te beschuldigen: men kan hem wel naar de R.K. Volkspartij drijven, maar dit is toch niet de bedoeling van den heer Van Cranenburgh? Gisteravond vergaderde in „St. Bayo" de R.-K. Politieke Propagandaclub. Deze ver gadering was flink bezet. Na opening met den Christelijken groet', hield de voorzitter, mr. J. B. Bomans, een openingswoord, waarin hij o.m. het succes van de verkiezingen voor de Tweede Ka mer memoreerde en den propagandisten har telijk dank bracht voor hun moeizamen ar beid, welke echter schitterend bekroond is geworden. Spr. wekte voorts allen op, met denzelfden ijver als het vorige jaar, thans voor de verkiezingen van Prov. Staten en gemeenteraad, te werken. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Robbens, P, de Rooy en Chr. Telleman, werden herkozen, terwijl in de vacature van mej. Burgers, die bedankt had, gekozen werd mevr. Brinkman-Lagerberg, Hierna werden nog levendige discussies gehouden over de propaganda, waarbij voor al ook aan de technische zijdede noodige aandacht gewijd werd. Mat een woord van dank aan allen werd dan op de gebruikelijke wijze deze vrucht bare vergadering, welke weer veel belooft voor de toekomst, gesloten. In het Luxor-Theater is gistermiddag half 3 een bioscoopvoorstelling gegeven voor de werkloozen der verschillende organisaties. Van de werkloozen uit den R.-K. Volks bond waren er een 120 aanwezig. Er werd een mooi programma uitgevoerd. Een woord van dank mag hiervoor niet onthouden wor den aan den directeur van het Luxor-theater, den heer Hartman. In dit verband mag eveneens dank ge bracht aan „H. F. C.", die voor haar thuis wedstrijden gratis toegangsbewijzen voor de werkloozen beschikbaar stelt. De samenstelling van de schoolcompagnie van den motordienst is bepaald op: 1 kapi tein, commandant, 2 luitenants, 2 sergeanten- majoor-administrateur, 1 idem instructeur, 1 hoofdwerktuigkundige, 1 fourier, 7 sergean ten, 2 meester-monteurs, 3. chauffeurs, zoo mede een door den minister van Oorlog te bepalen aantal werklieden en dienstplichti gen. Het personeel kan herkomstig zijn van de verschillende wapens. Voor onzen Haarlemschen Missionaris, Pa ter J. Staal 10 van een lid van den 1800 leden grooten R. K. Vrouwenbond. Volg mij na met meer of minder; laat mij niet alleen slaan. Voor de Duitsebe kinderen van J, H. G. te H. 2.50. Tot Predikant-directeur van hot Diaconoe- stsnliuis aan de Hazepatersïain ia benoemd de hoer Ds. Postma t» Koudekerke, die idjn hoi looming heeft aangenomen. Dt beste melk, hef fijnste meel, fa FRANKEN'S MELKtftOOB ij Zuinigheid en vlijt.... Bovenstaande beginwoorden van een welbe kend versje kwamen ons in de gedachten, toen wc hoorden van het in gebruik nemen van den nieuwen auto-vuilniswagen tc Zand- voort. Daar worden wel eens meer rare din gen uitgehaald, denk maar aan de belasting op de logeergasten. En bij de bediening van het novum te Zand voort: de auto-vuflniskaff, verloochent de gemeente haar vreemde na tuur niet. Voor de bediening van dezen model wagen schijnen niet minder dan acht man personeel noodig te zijn. De chauffeur, een man, die den wagen vooruit loopt en met een klingelende bel de komst van den auto-vuil niswagen aankondigt en verder zes man, die naast den auto meeloopen en moeten zorgen, dat de inhoud der vuilnisbakken er in gede poneerd worden. Wat moet dat een deftig ge zicht zijn, zooveel bedienend personeel met een auto door Zandvoort's rustige dorpsstra ten te zien trekkenI Bepaald amusant, om dal eens ccnigen tijd gade te slaan! Een „belhamel" voorop en de rest er ge dwee achteraan. Meer dan kostelijk! Gelukkig, dat de onkosten al van te voren gedekt zijn. De belasting op de logeergasten die daar natuurlijk niet om wegblijven, bekos tigt natuurlijk ruimschoots de nieuwe dwaas heid. En als nieuwe attractie krijgen Zand voort's badgasten misschien wel dagelijks den prachtigen optocht te bewonderen. Maar in allen ernst: zou Zandvoert niet eens een beetje om rijn schatkist denken, welke toch heuseh geen aderlatingen toelaat? Laat men eens wat beter de zuinigheid gaan betrachten. Laten de acht man van den auto- vuilniswngen al Teeds een flink stuk slinken. Dat helpt al vast. De uitbreiding van het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem zal zich thans nog be palen tot open grond aan het Groo Heilig land. De oude trapgevels naast de Gasthuis- poort, die reeds eigendom van het Gasthuis zijn, blijven voorloopig nog ongeschonden. De Burgemeester van Haarlem brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag 27 Februari a.s., zal plaats heb ben de candidaatslelling voor de Provinciale Staten. Op dien dag kunnen, van des voormiddags negen uut tot des namiddags vier uur, bij den voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring, ter secretarie der gemeente alhier, worden ingeleverd lijsten van candidaten, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twintig candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderieekend door ten. minste vjjf en twintig personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenbiik der inlevering, kiezers zijn voor de Provinciale Staten binnen den kieskring. Achter den naam van ieder der orrdertee- kenaars moet de gemeente worden vermeld op welker kiezerslijst hij voorkomt. Tenzij een ondertcekcnaar voorkomt op de kiezerslijst der gemeente waar het hoofdstembureau is gevestigd, wordt bij de inlevering der lijst een verklaring overgelegd van den burgemeester der gemeente, dat de onderteekenaar voor komt op de kiezerslijst in die gemeente. De zelfde kiezer mag niet meer dan één lijst on derteekenen. Gisterenavond 6 uur wilde zekere H. in de Schouwtjeslaan op een in beweging zijnden platten vrachtwagen, met kisten beladen, springen en kwam daardoor te vallen, waar door het wiel over rijn been ging. Met denzelfden wagen is hij naar het Dia- conessenhuis gebracht, waar bleek dat hij een iichle beenkwetsuur bekomen had. Heden herdacht de heer C. van Wienen den dag dat bij vóór 40 jaar in dienst trad bij de Haarlemsche Machinefabriek, voor heen Gebr. Eigee, op de afd. modelmakerij. Morgen, 25 Januari, zal in den Stads schouwburg, Wilsonsplein de 4e Kamermu- ziekavond van de Maatschappij ter Bevorde ring der Toonkunst plaats vinden. Het programma, hetwelk het „Rosé Kwar tel" zal uitvoeren bevat kwartetten van Mo zart, Verdi en Beethoven. Ten gevolge van do TypogTafenstaking is de firma Enschodé te Haarlem die de postzegels drukt niet in staat geweest de vellen te perforoeren. Daar gevreesd werd voor een tekort van postzegels rijn onge perforeerde vellen voor de uitgifte aan kleine postkantoren bestemd, daar de be ambten aan de postkantoren van betoeke- nia niet den tjjd zouden hebben de vellen te knippen. Op deze wijze rijn clan geknipte post zegels in circulatie gebracht. Toen de sta king waa opgeheven hebben de enke'e kan foren die order gekregen de restanten on geperforeerde postzegels weer in te leve ren, hetgeen geschied is. Naar de fosizegelharidelnar Mebus aan de „Tel." mededeelde, rijn sinds 1852 geen ongeperforeerde postzegels uitgegeven. De postzegelverzamelaars hebben nu een nieuw jachtterrein. Klasse D. D. E. S.—VEREEN. 1921. Maandagavond heeft in lokaal Monopole in klasse D. de wedstrijd plaats gehad tusschen D. E. S. en Vereen. 1921. De thuisclub was zooals te verwachten was verre in de meerder heid en boekte nog een papieren overwinning. De totaal-uitslag is: D E. S. Vereen. 1921 80 60 80 40 80 68 80 75 80 400 243 Klasse A. KORENBEURS—OUD MEERENSTEIN. Maandagavond heeft bovengenoemde wed strijd in de Korenbeurs plaats gehad. Het is Beverwijk niet mogen gelukken bier te win nen, integendeel werd ze met 'n zware neder laag naar huis gezonden. De no. 1 van Korenbeurs speelde in 14, no. 3 in 21 en no. 4 in 22 beurten, laatstge noemde met een serie van 40. De totaal-uil slag is: Korenbeurs. No. 2—110 No. 4—125 No. 3—125 No. 5125 No. 1—125 610 Orv J.feerenstcin. 125 98 69 1112 53 457 Op de j.I. alhier gehouden Duiven tentoon stelling werden o.m. de volgende prijzen be haald: voor de schoonste Doffer in de vlieg- klasse, door A. J. Timmermans; schoonste duif: H. Boersma en vrije klasse door Th. G. Veen. Verder werden de volgende prijzen behaald: 1. Zilveren Beker voor de mooiste doffer of duif e. f. 1922. Deze beker moet 3 maal door denzelfden inzender gewonnen worden. Winner: A. P. Boelsma met 195. 2. Kristallen Gembercoup voor de beste inz. eigen fok 1922. Winner J. C. Philippo. 3. Zilveren medaille voor de beste inz. van één ras Winner J. C. Philippo. 4. Bronzen Medaille voor de beste inzen ding van een nieuw lid. Winner Joh. Lief jes. Holl. Kroppers (roeken): Th. F. M. Hoogveld, 2 eerste prijzen en 1 tweede. Holl. Kroppers (bont): C. G. Forlgens, 2 eerste prijzen en Th. F. M. Hoogveld, 2 tweede prijzen. HoIIandsche kroppers (and kl): 0. F. Fortgens, een tweede prij». Holl. kropners (witroek): J. H. Sondorp, 3 eerste prijzen en 6 twee de prijzen: Th. F. M. Hoogveld, 1 eerste pr.; D. v. Veen, 1 eerste prijs en een tweede prijs; J. C. Philippo, 10 eerste prijzen en 7 tweede prijzen; H. A. Hoddenbaeh. 4 eerste prijzen; C. G. Fortgens, 1 eerste prijs; II. Een stel lepels voor de beste inzending HoIIandsche kroppers Winner J. C. Philippo. Englsehe dwerg kroppers: A. P. Boelsma, 14 eerste prijzen en 1 twee- Het bestuur van den C. R. P. T. T. heel: onder de aandacht van den minister gebracht, dat in den laatsten tijd door het publiek zóó druk navraag gedaan wordt naar den prijs' van een gevoerd telefoongesprek (vooral door hen die aan derden gelegenheid geven om te telefoneeren) en naar het telefoonnummer van dengene met wien men spreken wil (dit laat ste vooral na de aanzienlijke prijsverhooging van den Telefoongids) op de telefoonkantoren dat te Amsterdam, Rotterdam en 's-Graven- hage respectievelijk 4, 3 en 3 navraagpostcn in dienst zijn. De Bond berekent, dat het verstrekken van inlichtingen aan het publick alleen ift deze drie plaatsen, den dienst per jaar ruim 30.000 kost. Het voormeld bestuur geeft den minister daarom in overweging voor de bedoelde aan vragen een recht van 10 cent per keer té hef fen, hetgeen z. i. vermeerdering van inkom sten en doordien dan slechts de hoogst- noodige inlichtingen zullen gevraagd worden een ongestoorde verkeersafwikkeling ten gevolge zal hebben. Dergelijke adviezen doen onsympalhiei aan. Wij hadden onlangs gelegenheid op eei dergelijk geval in Haarlem te wijzen. Toer werden door vertegenwoordigers van organi saties van gemeente-personeel aan B. cn W ook verschillende voorstellen in overwegin: gegeven, waardoor het mogelijk zou zijn geh: uit de zakken der burgers over te hevelen in de gemeentekas. O.m. voor het weghalen en plaatsen van de „tonnetjes." Zulk een aanval van ambtenaren op d' beurs der ingezetenen is onsympathiek. Wil len ambtenaren sympathiek werk doen. dar moeten zij trachten de diensten, die zij be dienen, zoo goedkoop mogelijk in te richten opdat er voorstellen kunnen komen om de te heffen rechten zoo laag mogelijk te maken. We willen aannemen dat bovenbedoelde navragen van het publiek voor het personeel lastig zijn, maar men trachte die te beperken op andere wijze dan er direct een belasting op te leggen. Bovendien bedenke men dat een dienst die is ingesteld in het algemeen belang ook een zekere eoulantie heeft in acht Ie nemen te genover bet publiek. De dienst is er voor liet publiek en niet omgekeerd. Het is eigenaardig dat hierboven eerst ge sproken wordt van den duren telefoongids, (waardoor blijkbaar de kosten van aanschaf fing voor velen te hoog wordt) en onmiddel lijk daaraan wordt toegevoegd dat dit een grooten last voor het personeel medebrengt welko lasten men dan weer wenscht te ver halen op dat publiek. Er Wordt betoogd da' de verschillende inlichtingen zelfs 30.00'' per jaar kosten aan een dienst. Aangenomen dat dit zoo is, zou dan de toestand nie' veel verbeteren indien deze f 30.000 werd- besteed aan prijsverlaging van den Telefoon gids? Ook vergete men niet dat de telefoon gidsen in den regel verre van „volledir-1 zijn. Wat o.m. een gevolg ia van het feit dr de gfos maar eens per jaar verschijnt en zeU dan nog niet „bij" is. Heel wat prettiger zou bet zijn. indien cc- wat meer met de belangen van het pubü- werd rekening gehouden. Baromctersland 778. Vooruit. OPGAVE VANj J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon. bed Meteorolo gisch Instituut te De Blldt. Naar waarnemingen rerricht in den morgen van 24 Januari 1923. Hoogste Barometerstand 779.8 m.M. tc Rennes. Laagste Barometerstand 725.3 m.M. te Roest. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van '25 Januari: Meest matige westelijke tot zuidwestelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk zachter in het zuiden. de prijs; A. Eugelgecr, 1 eerste prijs; J. C. Philippo, 2 tweede prijzen; C. G. Fortgens, 2 eerste cn 3 tweede prijzen; 6 tafelmessen met leggers voor de beste inzending Engelsclie dwergkroppers.' Winner A. P. Boelsma. Briinner Kroppers; A. Engclgcer, 4 eerste en 2 tweede prij zen; A. P. Boelsma, 3 eerste en 3 tweede prij zen; H. A. Hoddenbaeh, een 1ste prijs; C. G. Fortgens 4 eerste prijzen; H. Sondorp, een 3de prijs. Ekster Kroppers: A. P. Boelsma, 2 erste prijzen. Oud HoIIandsche tuimelaars: A. v. d. Putten, 1 tweede prijs; C. G. f. d. Putten, 1 eerste en 1 tweede prijs; A. de Wil de, 1 tweede prijs; II. A. Hoddenbaeh, 1 twee de prijs. Hagenaars: G. J. v. d. Putten, I eerste en 1 tweede- prijs; Tb. F M. Hoogveld, 1 eerste en 1 twee de prijs; A. v. d. Putten, 1 eerste en 1 tweede prijs; H. A. Hoddenbaeh, 1 eerste prijs. Oostersehe rollers. A. J. C. J. Sweerfs, 1 prijs, Dr. A. Aal te, 1 eerste en 2 tweede prijztu.. Aaltz, 2 eerste en 1 tweede prijs. Bukowiner rollers. Th. F. M. Hoogveld. 1 eerste; H. A. Hod denbaeh, 1 tweede prijs; A. J. C. J. Sweert»,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1