GEMEENTERAAD. De Vacantietoeslag aan het Gemeenlepersoneel. Rondvraag. W erk verschaffing. N.V. „DE TIJDGEEST". Woensdag 24 Januari 1923. SPORT EK SPEL. Bestuursvergadering N.V.B. ten LAATSTE NIEUWS. (Vervolg). Naar aanleiding van een ingekomen stuk, betreffende de uitspraak van het Scheidsge recht, diende de heer PEPER een voorstel in van den volgenden inhoud: nen schuiven. Hij is niet tegen het Zandercn, maar is tegen het uitgeven van f 30.000. Dat men bij een Gasthuis een inrichting voor zan deren heeft, goed, dat die inrichting beter moet zijn dan nu in het Groote Gasthuis, best, maar f 30.0000 uitgeven is niet noodig. Daar komt spr. tegen op. De heer HEERKENS THI.JSSEN verdedigt nogmaals het voorstel van Regenten. De VOORZITTER merkt op dat bij de behandeling der gemeeniebegrooting de hoer Koppen zeer gelamenteerd heeft over de huis vesting van de zuigelingen in het Groote Gasthuis, die daar op gangen liggen. Spr. heeft nu met belangstelling de eerste plannen tol uitbreiding van het Gasthuis van Regeenten gezien. Ook de heer Koppen Is regent van het gasthuis. Maar in de plannen die voor ons liggen, ziet spr. geen betere huisvesting voor zuigelingen. Dat zou spr., indien zoo ge wichtig zijn de klachten van den heer Koppen over de zuigelingen, heel wat noadiger ge weest zijn dan uitbreiding der Zanderinrich ling. Spr. zal zich aan de meerderheid der Regenten scharen, maar begrijpt dat voorstel niet. De heer KUENEN tot den heer Koppen: Schrap de nieuwe zaal voor de Zanderinrich- tjng en maak er een zaal voor zuigelingen voor! Dat is heel wat beter. Mevr. MAARSGHALL—KOMIN heeft nog meer wënschen b.v. èeft betere keuken, Spr. geeft in overweging spoedig met voorstellen te komen, opdat die toestanden verbeterd worden. De heer KUENEN: Over 10 jaar zander! er niemand meer! Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Gaslevering aan Bloemendaal. Naar aanleiding Van een verzoek van het gemeentebestuur van Bloemendaal stellen B. en W. voor te bepnlen, dal de administratie kosten van het gas aan die gemeente te leve ren: zal bedragen t Yi ets, per M3 voor de eerste 600.000 M3 en 1 ets. per M3 voor de óverige M3. Goedgekeurd. Ondergoteeikende stelt voor, dat B. en VV. ten opzichte van het adres van den Alg. Ned. iBond van Gemeenlepersoneel in de volgende (Vergadering van den Gemeenteraad prae-ad- vies zullen u i tbr enge- Klein goed. Goedgekeurd werd het proces-verbaal van fcasopneming en boeken van den gemeente ontvanger. Vastgesteld werd de slaat, bedoeld in arti kel 1 van het Werkliedenreglement, mol lende de verschillende funotiën, waarin de "emeentewerklieden in gemeentedienst kun- m worden aangesteld. Ontheffing bouwverordening. B. en W. ste'len voor, aan E. Bellaart ontheffing der Bouwverordening te ver'ee- nen voor het bouwen van een loods oo jen terrein achter de Duvenvoordestraai. Goedgekeurd. Balans-, Winst- en Verlies rekening. Goedgekeurd werd bel voorstel van B. en !V. tot goedkeuring der Balans en winst- en verliesrekening der HaarlemSche stichting tot woningverbetering. Mevr. MAARSCHALL-KOMIN kondigt een foorstel aan van spr. of anderen in verband net de buurverhooging bij de Haarlemsohe Woningstichting. Vaststelling achterrooilijnen. B. en W. stellen voor, om voor »en drietal bouwblokken, ten zui en van ie O. I.-kade en aan en nabij liet Brou wersplein achterrooilijaen vast te s elion. Goedgekeurd. Nieuwe rooilijn. B. en W. stollen voor, voor een ge deelte van de Smede/traat een niouive rooi lijn vast te stellen. Goedgekeurd. Coöperatieve Woningbouwvereeniging. B. en W. stellen voor, de oppervlakte van ien bouwgrond der Coöp. Woningbouwver eniging voor Gemeentepcrsoneel te bepalen ep 3010 M2 in plaats van 3240 M2. Goedgekeurd. „Onder dak." B. en W. stellen voor, in verband met de door de Coöperatieve Bouwvereeniging „Onder Dak" bij tiet Bestuur der Rijksverze keringsbank te Amsterdam voor den tijd van ten hoogste 15 jaren te sluiten geldleening onder fprste hypothecair verband van de door die Vvreeniging ten zuiden van de Kléverlhan gebouwde 52 middenstandswoningen, hen te naehtigen, de gemeente onder het doen van ifstand van voorrechten door de wet aan borgen toegekend, garant te Stellen voor het bedrag, hetwelk genoemd bestuur ter zake van jemelde geldleening aan hoofdsom, rente en iosien Ie vorderen zal hebben, lot een maxi mum van 395,000 zulks onder enkele voor waarden. Goedgekeurd. T uinbouw-Onderlinge. B. en W. vragen machtiging te bevorde- en, dat de gemeente Haarlem Ien behoeve van de in de Land- en Tuinbouwongevailen- wet 1922 bedoelde verzekering van personen, in haren d'ensl- werkzaam, toetreedt als lid der vereeniging „Tuinbouw Onderlinge", on der voorbehoud, dal die vereeniging als be- drijfsvereeniging in den zin der bovenge noemde wet worde êrkend. Goedgekeurd. Kohier Straatbelasting. B. en W. stellen voor, het kohier van de straalbelasling dezer gemeente, belastingjaar 1922, vast te stellen tot een bedrag van f 172.847,95. Goedgekeurd. Kohier schoo'geld M. O. B. en W. slellen voor, het le suppletoir iKohier der schoolgelden voor 't Hooger en 'Middelbaar Onderwijs dezer gemeente voor het cursusjaar 192(1/1922 vast te stellen tot een bedrag van 105. Goedgekeurd. Wijziging Winkels'uiting. Hel is gebleken, dat art. 13 der verorde ning op de winkelsluiting, betreffende het verbod van venten op of aan den openbaren weg niet geheel in overeenstemming is met de bepalingen der wet, zoo deelde de rechts geleerde commissie den raad mede. Het venten, verkoopen of te koop aanbie den van geringe eetwaren, (waaronder zal lijn te verstaan b.v. chocolade, vruchten, Ijs wafelen), hetwelk volgens art. 13 juncto art. 6 dezer verordening niet is geoorloofd op Zon dag, is echter bij de wet uitdrukkelijk vrijge laten. In verband met deze tegenstrijdigheid, stelt de commissie voor art. 13 der verorde ning op de winkelsluiting le wijzigen. De heer v. d. KAMP wijst op het incon venient, dat een winkelier 's avonds na 8 uur voor zijn deur kan krijgen een venter in chocolade, ijs, enz. Dat is todh wel een beetje jek. De BURGEMEESTER zegt, dat dit voorstel «Heen is een aanpassen aan de Zondagswet. De toestand bestaat nu al, zooais zij nu gere geld wordt. D% heer v. d. KAMP wil dan een voorstel Indienen om die onbillijkheid te voorkomen. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. "«ingenomen. Verbouwing Sint Elisabeths- Gasthuis. B. en W. slelien voor, aan regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis een crediet van 90.000 toe te staan voor den ver bouw van dat gasthuis, bestaande uit uit breiding van polikliniekruimte, van de huis- resting der verpleegsters- en tevens van de Zanderinrichling, waarbij is inbegrepen de bouw van de verwarmingscenlrale. De heer LOOSJES vindt, dat de uitbreiding Ier Zanderinrichting niet noodig is. De heer v. d. KAMP meent, dat uitbrei ding van het aantal bedden voor de tubercu lose niet noodig is. Naar spr. hoorde, staan er in Haarlem vele bedden ledig. De heer HEERKENS THIJSSEN beant woordt de verschillende sprekers. De uitbrei ding der Zanderinrichling is zeer gemoti veerd. Ondanks de sleelhte huisvesting van dit oogenblik bloeit het Zanderen- zeer. Spr. beveelt aanneming van het voorstel zeer aan. Met tuberculose-verpleging heeft dit voorstel niets te maken. De lieeren v. d. BERG en v. OMMEREN ondersteunen het pleidooi van den lieer Heerkens Thijssen nzake uitbreiding der Zanderinrichting. De heer LOOSJES vreest, dat de explolla" tie van de Zanderinrichting geen voordeelige post zal blijven. Er zullen weer ambtenaren moeten aangesteld worden. Nu zijn niet alle toestellen in werking, maar dan zuljen alle weer in werking gesteld worden. De lieer KUENEN meent ook dat het on verantwoord is zulk een groote post uil le geven. Nergens in ons land heeft men zulk 'n instituut. De methode van Zanderen zal nog wel achteruit gaan en maakt geen opgang. Onder de medici zijn er verschillenden die be zwaar maken tegen deze methode. Er zijn andere en belere methoden om dezelfde re sultaten le verkrijgen als met hel Zanderen. De heer KOPPEN is voor uitbreiding van de Zanderinrichling. Verschillende medici van naam in onze Stad, w.o. dr. Kersbergen, Pro'ot, Jessuran, e.a. waren warme voorstan ders van Zanderen, nog in 1916. Bovendien is het een methode, die vooral voor de groote massa goedkoop en bereikbaar is. De heer WOLZAK verdedigt de uitbreiding van de Zanderinrichling. De heer lyUENEN wenscht even in te gaan tegen wat sommige sprekers hem in de schoe- Zooals bekend, zijn er een tweetal vooV- stellen in zake den vacahtie-toeslag vanuit den raad. Daarna is verschenen het voorstel van B. en W. B. en W. schrijven daarin: Na de besprekingen in Uwen Raad over den '.vacantietoeslag. waarbij genoegzaam bleek dal bij vele leden .ernstige bezwaren bestonden te gen geheele afschaffing, hebben wij hel geor ganiseerd .overleg nog eens geraadpleegd. Nu de' organisaties haar afwijzend stand punt jegens ons voorstel blijven handhaven en thans daarbij uitspreken dat zij 's Hands oordeel afwachten zonder vap verder advies te dienen, hebben wij gemeend met een en ander rekening te moeten .houden en geloo- ven een toenaderend voorstel te moeten in dienen, waarmede hopelijk ieder zich kan vereenigen. De vacantietoeslag blijve gehandhaafd. Gewijzigd worde echter de grootte van den bijslag tot: De percentages 15^ pet. plus 14 pet. voor de vrouw,"" benevens pet. voor eik kind, worden gewijzigd in 1 pet., 1 pet. en pet. Het maximum, thans bepaald op f 200. worde verminderd f 50. Wij maken er u opmerkzaam op, dat inder tijd het percentage (IK pet.) in de Commis sie van overleg slechts met één stem meerder heid werd geadviseerd (in plaats van 1 pet., zooals hel oorspronkelijk voorstel van B. en W. luidde). Wal de Vastslelling van het maximum be treft, meenen wij, gelei op de besprekingen in Uwen Raad. dit maximum niet te moeten terugbrengen tot 30. zooals te Amsterdam, doch de kleinste inkomens zoo weinig moge lijk in hun vacantietoeslag le moeten korlen. B. en W. slellen daarom voor, hun voor stel te aanvaarden, waardoor eene bezuini ging verkregen wordt van circa f 35.000, tot 40.000. Hierdoor is, zeggen zij, mode geprae-advi- scerd op de voorstellen Uwer leden Wolzak en Boes, welke voorstelen, gect op ons voor stel, voor intrekking vatbaar zijn. De heen REINALDA merkt op dat den Raad niet bereikt heeft het resultaat van het overleg met het Geonganiseérd Overleg. Dfjor den beer Romans is sleeds betoogd dat kwesties van loon en arbeidsduur eerst in do commissie van overleg moeten an lel warden. Dit is niet bet geval geweest mét dit onderhavige voorstel. Spr. deel laarloe alsnog het voorstel eri vraagt het yomstel van de agenda af te voeren. De lieer PEPER stelt voor alleen het maxi mum te verlagen 200 tot f 70 en de per centages ongewijzigd te laten. Hij heeft er niets op tegen dat hooge inkomens minder krijgen, maar wcnscht niet dat een arbeider f 1 minder krb'gt. De heer BOMANS ziel er geen heil in nog- maal het Georganiseerd Overleg te hooren. Dè organisaties begroeten spr. niet prettig als hij komt met voorslcliett den vacantietoeslag te verminderen of 3 pCt. pensioenpremie te be talen. Maar één ding erkennen zij allen, dat in deze zaak het Overleg tot id den trcure ge hoord is. Spr. zet uitvoerig uileen welke onder handelingen in deze gevoerd zijn. De organisa ties weigeren om iets te doen. zij laten het aan den Raad over, omdat zij slerk zijn ge worden door de debatten bij de begrooling. Wat bef voorstel zelf betfefl, hel komt over een met bet voorstel Boes. Alleen neemt het de onrechtvaardigheid weg der grensgevallen. De lieer BOES meent dat uit het verloop tier zaak blijkt dat bet eerste voorstel van B. en W. verkeerd is geweest. Dat had moeten luiden. Zal er afschaffing of zal er Vermindering van i (jen vacantietoeslag plaals hebben? Dan bad de commissie voor georganiseerd overleg ge weten waar of zii nan toe was. De lieer BOMANS: Och kóm, een voorstel in den Raad behandelen vgprdat de C. v. O. is ge hoord? Spr. trekt zijn eerste voorstel in lën gunste van het amendement-Peper. De heer LOOSJES spreeCtt namens d<\ fractje van den vrijheidsbond. De voorzitier is tegen eiken vacantietoeslag, maar. spr.'s fractie zal nu vanwege de nuttigheid met het voorstel van B. en W. medegaan. De heer WOLZAK trekt zijn voorstel in. De heer REINALDA d# het eens met de eer ste opmerking van den heer Boes. Spr. stelt voor bet voorstel van B. en W. te doen be handelen in het Georganiseerd overleg. De heer BOMANS opponeert tegen dit voor stel, omdat het zoo nuttelöS is .De organi saties zullen er geen animo vooi hebben. De heer CASTRICUM is het eens met den heer Bomnns dat bet nutteloos is nu nog eens het overleg le hooren. De opinie van het overleg mag bekend worden geacht. Waar het geen voorstel deed, is h"t tegen elk voorste', om den vacantietoeslag Ie verminderen. Spr. zal stemmen tegen eik amendement en ook tegen het voorstel van B. en W. Hij wil den vacantietoeslag ongewijzigd handhaven. Het voorstel-R'EINALDA (verwijzing van het voorstel van B. en W. naar dé commissie) wordl met 16—15 st. verworpen. De heer REINALDA zal stemmen vóór het attiendement-Peper, maar tegen het voorstel van B en W. De heer POPPE neemt het voorstel van den heer Boes over. Do hoer BOES stelt voor het maximum to bepalen op i 90 Gestemd- werd over het amendement- Peper. Het wordt aangenomen met 1615 stemmen. Tegen de heeren Kuenen, Wol aak, Oastricum Mizérus, Heerkens Thijssen Bomans, Bruch, Hagemeijer, Slinganberg, Doosjes, v. d. Ban Willekes Macdonald v. d. Kamp, Visser, v. d, Berg, Daarna werd het voorstel van B. en W. geamendeerd door den heer Peper, aan genomen. Tegen de heeren Oastricum, Ha gemeijer, de Braai, Poppe, Klein, v. d. Kamp. Een nieuw Volfesdouohebaêhuis. B. en W. stellen voor aan de Haarlemsche Stichiing voor Woningverbetering een voor schot te verleenen, groot hoogstens f 54,500 ter tegemoetkoming in do kosten voor den bouw wan een volksdouchebadhuis op een aan de gemeente Haarlem toebehoorend en aan die Stichting in erfpacht uit te geven terrein aan het Hófdijkplein. Aan deze Stichting te verleenen eene jaarlijksche bijdrage, groot hoosg'eüs f4000 in het tekort op do exploitatie, zulks ón der voorwaarden, nader door B. en W. te stellen. Het juiste bedrag van bo loeide bij drage zal telken jare door den Baad wor den vastgesteld. De heer PEPEE stelt voor de bevoegd heden die in dit voorstel aan B. esn W. gegeven worden, over te dragen aan den Baad. De heeren WOLZAK en v. d. BERG pleitten er voor dat dit badhuis wordt ge geven aan het Witte Kruis. De lieer SLINGENBERG verbaast zich over deze voorstellen. Vroegesr is met het Witte Kruis vergeefs onderhandeld. Spr. verdedigt dit voorstel van B. en W. op historische en financieele gronden.^ Ook opponeert spr. tegen het voorstel van den heer Peper. De hoeren v. d. BBBG- en WOLZAK weer spreken enkele punten in het betoog van den Wethouder. Do heer GERRITSZ pleit voor aanne ming van het voorstel van B. en W. Eenige replieken werden geveerd. De heer WOLZAK stelt voor eeü Wij ziging in dé voorwaarden van het voor stel van B.en W., doch het voorstel wordt niet Ondersteund. Het yoprstol-PEPEB wordt met 16—11 stemmen aangenomen. 't Geheele voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Rooilijn. 't Voorstel van B. en W. inzake vast tei- ling dér rooilijn aan de Snïedestraat werd goedgekeurd. Benoemingen. Tot Regentes der bewaarschool in het V-ui. Barbara Gasthuis, werd benoemd Mevr. M. MaarschallKomin. Tot leden van de Commissie van plaat selijk toezicht op het lager onderwijs: 1ste categorie: de heer G. B. M. Segaar; 2de ca tegorie: de heer Ds. A. Snethlage; 3de ca tegorie: de heer L. Broekhuizen; 4de ca tegorie: de heer E. A. van Bilderbeek; 5de categorie: de heer E. J. Jonckbloedt. Tot Vakonderwijzeres irf spraakohderricht aan leerlingen openbare en bijzondere lage re scholen: Mej, H. de Kruijff. Tot oederwïizer aan school no. 10: de heer J.' J. Janzen. Scheidsgerecht. De beer BOMANS bestreed het voorstel van den heer Peper, betreffende hél scheids gerecht De heer Peper strijdt voor 'n verloren zaak. Hel betreft het eerste geval. Het lijkt spr. niet jtiiri om in zoo'n geval terug le wil len komen op de samenstelling van het scheidsgerecht. Gaat men dien weg op, dan laat men het scheidsgerecht los, en trgédt de Raad weer in zijn plaats. De Raad moet aan de uitspraak niet tornen. Als de heet Peper latcjr, Kis van. deze zaak, fouten meent te ontdekken, dan is hij natuurlijk gerechtigd daaromtrent voorstellen jn te dienen. Dè heer REINALDA onderstreept dit be toog van den heer Bortlans. De heer Pepej" moet het scheidsgerecht behandelen, los van deze kwestie. Wil hij dat later doen, dan is srp. bereid hem daarin^ le helpen. De heer KLEIN is voor een bindende uilspraak van het scheidsgerecht. Daarom zal spr. zich wel wachten het voorstel-Peper te steunen en onderstreept het betoog van den heer Bomans. De heer PEPER bespreekt het vonnis van het scheidsgerecht. De VOORZITTER ontraadt dat en kan zelfs niet toelaten dat het gebeurt. De heer PEPER meent dat het vonnis wel besproken kan worden, doch hij zal er van afzien. Hij vraagt echter hoofdelijke stemming over ziin voorstel. Het voorstel-PEPER wordt verworpen met één stem voor, die van den heêr Peper. Schoolkwesties. De heer BRUCH herinnert aan het besluit van Ged. Staten, waarbij vernietigd wordt bet raadsbesluit betreffende de school aan de Velserstraat. Sor. stelt Voor van deze he- s'issing van Ged. Staten in beroep te gaan bij de Kroon. Spr. zelf is er niet voor. De heer SLINGENBERG licht het stand punt van de meerderheid van R. en W. toe. De heer BRUCH vindt appél nutteloos, omdat we toch weten da liet afgewezen wordt. Hel voorstel van de meerderheid van B. en w. werd aangenomen met 2:> 6 slemmeh. De heer BRUCH doel ïbededeelingen om trent den verbouw van bet Gymnasium en de school aan de Veiscrsiraaf en vraagt om, zoo dit noodig moefht zijn. eenige klassen onder te brengen in de schóól aan de Stoofsteeg. De heer KOPPEN vestigt de aandacht op het Militair hospitaal. De heer BRUCH wil dif denkbeeld overwe gen. maar vreest dat het niét nuttig zal zijn voor hel onderwijs. Slechte verhouding tnssehen chef en personeel. De heêr REINALDA -stelt de volgende vra gen: Is aan B. en W. bekend, dat aan het pomp station van de duinwaterleiding de verhou ding van het personeel eh den chefmachinist, den heer Blankwater, Verre van goed zijn? 2o. Is het juist, dal door den directeur van het waterleidingbedrijf is voorgesteld, om aan den heer Blankwater de leiding van bet bedrijf aan het pompstation op te dragen? 3o. Is hèt juist, dat door den chef-maclvi- nist geen machine-diensten Worden verricht? 4o. Zijn B. en W. bereid maatregelen te treffen, waardoor betere verhouding aan het pompstation kunnen worden geschapen. De heer HEERKENS THIJSSEN antwoordt dat In het algemeen d^ zaak aan B. en W. bekend is en in onderzoek. Er wordt gezocht naar een oplossing. Of het wenschetijk is nu reeds daaromtant ttleded-eelingen te doen, weet spr. niel. Hij zuti willen voorstellen het ant woord uit te slellen. B. én W. hechten hun aandacht cr aan. De heer REINALDA vindt uitstel goed, doch vraagt met de resultaten van het onderzoek ift kennisje worden gesteld.® Het stationeeren van automobielen. De heer KLEIN stélt vragen omtrent het stationeeren van automobielen in de gemeen te. Spr., die de Vragen reeds Maandag indien de, stel» 8e volgende vragen: Is voor het plaatsen der a tax een openbare inschrijving gebonden? Hoeveel personen of vennootschappen heb ben ingeschreven? Wie Was de Ëoogste InscSrJJveriS Indien het waar is, dat de Amsterdamsclïe Rijtuigmaatschappij de hoogste inschrijver niet was en bij andere inschrijvers een lager per- sonentarief kon worden verkregen, waarom meende men dan toch de standplaatsen aan genoemde maatschappij te moeten aanwijzen? Is het waar, dat het vervoer per atax bij gunning aan derden ongeveer 30 pc. goedkoo- per zou zijn geweest? De heer SLINGENBEEBG antwoordt op de vragen dat geen openbare inschrijving heeft plaats gehad en er is dus ook geen hoogste of laagste inschrijver. Er zijn wel verschillen de aanvragen geweest. De regeling sinds 1 Ja nuari is zoo, dat niemand meer in Haarlem het uitsluitend recht heeft in de gemeente met automobielen te slationeeTen. Ieder, die een standplaats wenscht, kan die aanvragen, welke aanvrage kan worden ingewilligd en waarbij dan betaald wordt volgens de precario-veror" dening. De tarieven zijn onderworpen aan de goedkeuring van B. en W. Als eerste maatregel is door B en W. bepaald dat de tarieven der Atax met 30 pet. moeten worden verlaagd. De heer GERRITSZ vraagt welke maatstaf van beoordeeling bij een aanvrage wordt aan gelegd. De beer KLEIN vraagt of er geen aanbie dingen waren, van menschen, die meer staan geld hebben geboden en voor lager tarief hadden willen rijden. Do heer SLINGENBERG deelt mede dat er inderdaad een aanbod is geweest van iemand, die f 500 per auto aanbood. Maar dat aanbod is niet schriftelijk gedaan. Ook moest degene die spr. op het oog heeft, de automobielen nog koopen in Duitscliland. En bovendien hebben B. en W. geoordeeld "dat de handelaar die wil de rijden, het voor dat tarief niet kan doen. Gevolg zou zijn concurrentie, waardoor de goe de en slechte zouden bezwijken. En dan heb- we niets. Elfce aanvrage wordt met inachtne ming van de omstandigheden behandeld. Spr. stelt het dossier gaarne ter beschikking van den Raad. Daaruit zal blijken dat B. en W. volkomen juist hebben gehandeld. Er zijn per sonen bij, waarbij de heer Gerritsz zijn auto niet zou willen stallen. De heer GROENENDAAL vindt niet goed dat de beste plaatsen aan de atax zijn gegeven. Zoo is er feitelijk niets veranderd bij vroeger. De heer v. d. KAMP stelt voor de bespre kingen uit le stellen tot later. De heer POPPE brengt ter sprake het ver zoek inzake do werkverschaffing van de vak centrales. Hij wijst op het aantal werkloozen (bouwvakarbeiders verleden jaar 411, thans 639).. Spr. dringt aan op verruiming en spoe dige verruiming van werk, Intusschen hebben B. en W. een schrijven inzake werkverruiming aan den Raad gezonden. Daarin zetten zij ió Uitzicht dat het weik aan de Pijlslaan zal worden uitbesteed. In dit verband vraagt spr. of aan de arbeiders dan een looh kan worden gegarandeerd van 60 cent of 72 cent in dag taak en voor vakarbeiders nog hooger. Ook vraagt spr. zoo spoedig mogelijk nog meer werken le doen uitvoeren. De heer HEERKENS THIJSSEN bevestigt de juistheid van de door den heer Poppe ge geven cijfers van werkloozen. Intusschen heb ben B. en W. geen prettige ervaring opgedaan met de werkverschaffing. Zij weten wel dat niet alles prettig kan zijn, maar de opgedane ervaring zal noch aan B. en W., noch aan de arbeiders voordeel gebracht hebben. Daar van was het gevolg het door B. en W. in gediende voorstel. Het voorstel was weg, toen spr. het voorstel der vakcentrales ont ving. Daarin wordt teruggekomen op een loört van <>0 cent, dat indertijd zooveel slof deed opwaaien. Wel laat de lieer Poppe een uitweg open en zegt hij dat wellicht ook de door B. en W. aangegeven weg goed kan zijn. Het werk aan het Oost Indische Vaar tje dient te worden afgedaan. Dat is langza merhand een steen des aanstoots geWordete Wat de andere door de centrales aangeduide werken betreft, meent spr. dat het aanleg gen van een nieuwe begraafplaats toch niet noodzakelijk kan geacht worden. Evenmin vreest spri dat het dempen van de Bakenes- scrgracht en Burgwal nog wel niet binnen kort zou kunnen uitgevoerd worden. Spr. wil in overweging nemen, welke andere werken nog kunnen worden uitgevoerd en al vast beginnen met de werken, welke nu in voorbereiding zijn. De heer GERRITSZ dnngl aan op werk verruiming Ook voor hen, die niel bij het werk aan de Pijlslaan werkzaam zullen of kunnen zijn. De beer CASTRICUM zegt, dat het mo tief van B en W. geweest is om mèl hun voorstel te komen: de Warboel aan het O.- I. Vaartje. Die warboel slaat terug op B. en W. Hij gispt dat B. en W. oen loon van 40 cent bepaalden, waarvoor geen enkel mo tief was en onmiddellijk daarna met een loon Van 60 cent, genoegen namen. De regocring bepaalde het loon ook op 40 certt. Iïèt ont houden van loon aan een werkman, is een .wraakroepende zonde. Van 40 cent kunnen 'de arbeiders er absoluut niet komen. De hou ding van B. en W. en ook van de regeering» acht spr. uit een oogpunt van de christelijke leer niet, te verantwoorden. De heer LAMERUS wil liever zoo veel mogelijk werkloozen helpen, zij bel dnn to gen minder loon. Spr. wil het werk met uitbesteden en steunt bet voorstel der Vak- centrales. Het werk aan bel Vaartje lieeft een slechte ondervinding gegeven. Dnt is waar. Maar dat mag geen reden zijn, om den nn gevolgden weg te verlaten. Spr. is legen" uitbesteden en wil meer menschen een boterham lalen verdienen. Do heer KLEIN is het niet eens met de conclusie van den heer Castrichhi. B. en W. hadwon zich te houden aan regeerlngsvoor- schrlflen en volgden de opvalling van den gemeenteraad, dat zoolang mogelijk moest worden getracht den regeeringssteim voor werkverschaffing te behouden. Spr vraagt nart de onderteekennnrs van het adres der vakcentrales of zij de organisahes achter zich hebben en of de arbeiders voor 60 cent willen werken» Zoo Ja, dnn zoni spr. willen voorstellen bet werk aan de Pijtslnnn in te besteden omdat de voorbereiding van dat werk al gevorderd is wellicht en. de perree- len aan de Zomervaart in uurloon van 60 cent te doen uitvoeren. Wanneor dat werk wordt n ("©-oerddan zal er nog ander wérk komen, want spr. weet dat er dn.u op dat terrein eon school van f 300000 zal gebouwd worden. Do Ao- mervtort kan dan worden, genormaliseerd en bruggen fcunimn gelegd worden. "Bij wijze van proef zouden deze terreinen aan de Zomorvaart als werkverschaffing kunnan worden uitgevoerd. De heer POPl'E merkt op. dat met een uurloon van 60 cent is gevraagd, maar 60 cent, plus 20 pet. in dagtaak en hooger loon voor vakarbeiders. De heer CARTRlCUM handhaaft, zijn bezwaren tegen de houding van B. en W., die 40 cent uurioon wildén doen lwfa'en. Do heer HEERKENS THT.TSSEN ont kent dat een uurloon van 40 eeiit is bo- taald. Dat gebeurde niet. De heer OASTRICUM acht reeds veroor- deelenswaardig het besluit, .van B. ©n W. om 40 cent uurloon to bepalen. Zeer prettig zou spr. het go' onden hebben in lien P». en W. zich tegen de regeeringsbepaling van 40 cent hadden verzot. De heer SLINGENBERG acht mot. uit voerbaar het enne werk aan te besteden en, het andere niet. Het terrein aan de Zomervaart kan nog niet opgehoogd worden, want aan do be woners op dat land is nog oen half jaar huur toegestaan. Op grond ook van de meer- /malen door oen. Raad uitsproken opvatting dat iemand niet onvoorbereid uit het huis moet worden gezet. Het werk aan de Am- sterdamsche Poort is zoover dat het bestek wordt gedrukt. Er zal spoed met dit werk betracht worden en ook met andere werken. Het beste acht spr. het de werken uit te Pt) De heêr HEERKENS THIJSSEN merk te op dat B. en W. vrijheid hebben de werken te doen uitvoeren zooals zij wensohen. en hun schrijven alleen maar een mede- deeling is aan den raad. Het adres der vakcentralen werd per slot van rekening voor kennisgeving aange nomen. De uitkeeringen door het Burgerlijk Armbestuur. De heer PEPER besprak de uitkeeringen van liet Burgerlijk Armbestuur, die hij stark gispte eu stelde voor een commissie te be noemen om de daar bestaande misstanden fa rmrïfiT7D0KPTi Do heer HEERKENS THIJSSEN merkt op dat het Burgerlijk Armbestuur een leid draad heeft en dat het die niet naast zich neerlegt. Do grieven van den heer Peper zijn op losse gronden opgesteld en zoo di rect zijn verschillende onjuis'.helon aanwijs baar. Spr. beroept zich op de Armenwet, die vastlegt dat het Burgerlijk Armbestuur van zijn beslissingen geen verantwoording schuldig 'is aan den Raad. Dat zou ook ondoenlijk zijn. Het B. A. zou dan geen leven hebben. Maar dit wil spr. wel zeggen dat de besluiten van het B. A. allo wel over wogen zijn. Daar staat spr. voor in en hij heeft volle bewondering voor wat door het B. A. en, de Ambtenaren wordt gedaan. Do heer PEPER s'elt vpor een raadscom missie te benoemen die het doen en laten van het B. A. zal onderzoeken en binnen een maand rapport zal uitbrengen. De heer VISSER wil nog antwoorden Op het betoog van den heer Peper, doek de raads'elen ach'ei dat niet noodig. Het voorste'-PEPER werd niet onder steun en verviel dus. De heer KEERWOLE maakt eenige be merkingen over de wijze waarop de com missie voor uitkeering van steun aan werk loozen werkt. Den termijn van een jaar dat een werkloozo in Haarlem moet wonen alvorens voor uitkeering in aanmerking te komen, acht spr. to lang. De heer HEERKENS THIJSSEN noo digt uit met eventueele wónsehen bij de com missie to/ komen, vooral wanneer het be paalde gevallen geldt. De heer KEERWOLF heeft zioh tot de commissie gewend, maar kreeg een antwoord, waarin do commissie zich beroept op de wet. De heer v. d. KAMP meent ook dat esn termijn van 26 weken be'er is dan ean jaar en de commissie zal, dunkt hem, gaarne een vingerwijzing of besluit aanvaarden om dien termijn op 26 weken te ste'len, hoewel men natuur'ijk ook dan nog grensgevallen krijg' bij 26 weken. De heer HEERKENS THIJSSEN voelt daar ook wel voor en' zal zeer gaarne alle aandacht aan die kwestie wijden. De heer PEPER diende een motie in, waarin wordt voorgesteld dat de commissie haar steun- en controle-maatregelen aan den Raad moet voorleggen. Na een opmerking van den heer GER RITSZ trèkt de heer Peper zijn motie in. Hierna sluiting dep vergadering. Trekking van 959 nummers ten overstaan van Notaris A G. Mülié. Prijs van f 1500 14899 1000 2076 2755 3829 4148 13716 400 72 378 3291 3682 20453 200 2668 6221 10523 2473 13161 100 268 4458 5585 5732 8027 8213 9442 9691 10356 8524 19-98 19403 19933 Zaterdag jj. (heeft het bestuur van den N. V. B. vergaderd. Be loten wordt met de Maatschappij „Heit Nederlandsche Sportpark" een nieuwe over eenkomst aan te gaan voor den duur van 4 jaren, ingaande I Januari 1923 mot recht van tweemaal een optie jaar en met de bepaling dat er jaarlijks 2 wedstrijden zul len worden gespeeld. Als resultaat van de behandeling van het rapport, uitgebracht door de in de bestuurs vergadering van 5 Augustus 1922 ingestelde commissie, welke tot opdracht kreeg het eompetdtiewGzen van don N. Y. B. te be- studeoren en daarvoor regelingen te ont werpen, te aanvaaivlen en ter kennis van dev Algemoene Vergadering te brengen. Naar aanleiding van het verzoek van de vereeniging de Neierland che Corinthians om erkenning door den N. V. B., wordt beslo ten, alvorens een beslissing te nemen, aan genoemde vereeniging te vragen, of zij zich bij de beoordeeling van amateurisme stelt op het standpunt der amateursbeginselen van den N. V. B. of dat zij hot volgens een Anderen norm beoordeelt. Tot gedrlegeerle van den N. Y. B. bij do N. A. U. wordt benoemd de heer A, J, Bronkhorst te Rotterdam. Tot leden van de regelingscommissie voor de in het stadion to houden internatio nale wedstrijden worden herbenoemd de boe ren O. A. W. Itirschman, P. Timmermans en L. F. Vorwoerd. Met betrekking tot de vaststelling van de toegangsprijzen voor die wedstrijden wordt besloten dezelfde prijzen te handhaven. Op het verzoek van den Noorschen Voet balbond om in Jilnj 1923 te Chri.stianin een wedstrijd te komen spelen met de be paling, dat de return wedstrijd op 1 No vember 1923 (Donderdag) zal worden ge speeld, woïdt afwijzend beschikt, daar de data ongeschikt gevonden worden. Het bestuur besluit tot het houden van districtswedstrijden. Als datum wort vast gesteld 4 Maart, terwij] de wedstrijden te Arnhem worden gehouden. Naar aanleiding van het rapport, uitge bracht door de commissie van onderzoek inzake het met een zwak elftal uitkomen van Velocitas in den op 24 December 1922 vastgosteldou welstrijd Be QuickVelocitas, worden de door de strafoommissie voorge stelde straffen, luidende: a) een boete van f 10; b) vergoeding aan Be Quick Van de door haar gemaakte onkosten c) 2 winstpunten in mindpring op de ranglijst; d) schorsing van het Velocitas-bestuur voor den duur van één maand_, bekrach tigd. In verband met het niet opkomen vftn Alcides tegen Frisia op 8 September 1922 worden haar o.m. 2 winstpunten in min dering gebracht. Het bestuur acht geen termen aanwezig het advies van het Noordelyk Districtsbe- stuur, welk college verzachtende omstandig heden aanwezig achtte, om haar doze straf kwijt te echelden, op te volgen. Naar aanloiding van het vriendelijk aan bod Van de N. A. U. om den Zweod- Amerikaanschen athletiektrainer Ernest W. Hjertberg beschikbaar te stellen voor de oefeningen in de lichte athletiek van de voetballers, wordt besloten dit aanbod ter Prijzen 150 2536 5184 69 78 85 3231 220 41 52 3363 372 90 525 3401 93 3629 649 64 728 85 866 8/ 83 3751 1069 99 1179 3831 4271 68 1340 3951 1525 4150 29 4259 63 43s7 1635 4630 52 4787 1906 4824 22/3 67 2352 82 2421 4933 35 510/ 5253 5335 5438 5530, 60 64 81 5698 5838 5909 14 40 6053 74 6336 6438 91 6604 6713 45 67 68 6889 6917 7C9Ü van t 90- (eigen geld). 7217 9088 12055 14469 16815 18745 7331 9211 12104 42 38 18884 49 93-4 12469 14514 17077 19005 7433 «436 12517 14648 87 49 72 94 12614 44713 17365 19151 86 9536 71 14589 17529 19415 94 93 13038 15C24 34 71 7727 94 52 59 47 19640 7867 9690 57 15116 17648 50 7952 9779 98 60 62 19708 8024 10177 13163 15361 17772 19924 43 10295 13315 15401 17818 2U155 66 10362 63 15544 70 20250 8175 10493 91 15763 99 57 8313 10695 13442 82 18024 20404 2610706 13538 15843 40 26 8422 10326 98 96 64 50 92 112y3 13600 15934 69 20507 86-34 11437 13756 87 16205 3c 8743 11648 92 16190 71 2090S 48 11730 13864 16341 18301 50 11816 13976 80 6 8884 43 14091 83 33 8829 67 14151 16524 18505 SC44 83 14343 16654 18653 87 12(65 14403 62 la701 6 2665 1.6 71 72 89 79 2738 83 5? 87 74 96 93 238 2878 51 2909 76 46 327 54 68 76 80 80 419 3044 34 54 87 3116 92 31 666 38 73 67 94 70 95 3204 721 28 «61 3300 89 10 Later aflosbaar. 4784 6663 881011549 13982 16477 18688 90 65 42 52 83 16549 93 4815 66 70 62 14029 69 18707 26 68 8974 86 70 77 48 46 6758 91 11655 1420/ 16685 79 52 75 9079 61 41 16737 1880? 66 81 83 62 85 6830 9162 78 89 40 9254 11721 4985 55 9372 21 £013 6903 74 38 92 58 92 5108 81 «9 20 36 5? 64 90 95 817 36 69 51 74 76 78 82 3450 912 89 82 3547 92 52 14 32 86 1101 19 56 70 76 82 83 93 95 3618 1215 24 34 35 46 49 50 3705 99 38 1325 47 42 83 6j 3882 68 3SÖ0 14i»5 43 93 63 96 64 1537 4023 90 70 91 78 93 4104 1C03 6 54 58 61 98 78 16846 84 79 03 16043 68 14201 17013 18911 93 14327 35 2d 42 7006 9466 11837 31 76 51 74 13 77 8214492 8619018 78 40 95 11911 94 94 2." 5219 74 9519 68 1453117122 75 41 77 22 84 14630 43 77 99 79 47 120)1 4017222 19202 5337 92 6614 8 44 33 3 82 7102 34 38 85 39 13 94 3 43 42 14709 95 83 98 95 93 81 42 17370 9! 5412 7242 97U5 12135 74 97 19382 22 7321 19 12205 91 17431 19417 35 2o 86 8 64 45 25 97 82 9849 53 14883 58 75 69 89 54 82 91 99 88 5523 7407 66 1230/ 14968 17505 195IC 47 7532 9901 37 15030 8 28 62 6810003 43 44 38 51 83 86 13 73 46 98 52 89 87 54 83 58 17621 61 91 9910125 1245/ 15128 22 75 5651 7624 68 70 50 40 84 53 41 70 9515206 7419635 67 7703 82 12532 10 75 64 93 43 10237 67 31 17705 19742 5719 64 52 72 70 43 67 73 801C339 97 98 67 19837 5842 85 69 126-7 15355 82 48 68 SS 72 12725 15479 83 19968 79 7823 76 43 95 17802 20002 85 261C474 67 15528 24 33 93 28 8812S0J 37 17906 42 5S68 49 96 18 66 65 78 29 69 62 20122 40 95 94 43 54 15600 16036 70 69 41 73 84 81 15702 18119 20208 91 30 25 72 34 72 8010555 73 7902 65 88 15 106)3 95 43 32 6011 8002 10752 35 22 10823 43 tö 30 12820 11 13 20 99 25 45 88 90 I7o5 4216 lo77 35 1817 81 21 82 54 59 57 4375 2207 80 «6 4416 2382 43 feO 70 2LS6 88 49 4515 61 4627 2969 44 c5 4709 2615 36 31 77 83 8132 67 13017 15851 6131 70 74 18 54 51 820/ 10915 53 41 35 72 54 84 82 72 UC46 88 8305 61 97 16 76 13102 84 6206 77 80 5 95 8 78 88 22 16C09 10 8424 11148 95 50 31 56 80 13215 16102 79 8579 H2Ï2 63 83 94 11305 89 77 73 88 78 98 23 63 93 20445 29 82 18222 66 35 93 62 20508 37 15907 18303 73 53 41 23 87 38 20615 55 18 63 68 -69 26 40 74 33 18421 94 99 43 20701 93 97 19 13356 16217 67 42 6304 8618 62 99 30 68 45 6426 42 70 13468 66 98 75 52 47 11423 83 16306 1853./ 20849 61 58 5213512 21 40 65 87 78 65 84 31 87 72 6511 9! 93 13609 56 18625 20903 93 8706 11528 46 94 32 25 6S3Ö 16 2913807 16431 68 55 54 SI 48 13933 52 77 64 Vorige lijst stond: 1S9230C' m z.1892450 1901490 zn.z 19013". 4536' ontbreekt. kennis te brengen van de aangesloten vei- eenigingen. In verband met het feit, dat de Be Quick (Groningen) bij herhaling spelers van an dere vereenigingen heeft laten medespelen in wedstrijden tegen buitenlanders, niette genstaande zij voor dat laten medespelen de toestemming van den N. V. B niet had gekregen, wordt besloten Be Quick Voor deze overtreding reglementair te beboeten en h^ar tot 1 Augustus 1924 geen toestemming" te verleenen voor het spelen van wedstrijden tegen buitenlanders. Het bestuur, O-an meening zijnde, dat hei ihans geldende tarief volgens hetwelk scheidsrechters mogen deolareeren, in ver band met de vermindering der prijzen voor lunch en diner, te hoog is, besluit, dat de maximumkostcn, welke in rekening mo gen worden gebracht voor gebruik van luncb diner resp. extra vertering zullen bedragen f 2, f 3 resp-. f 1. Deze bepaling zal van kracht worden, zoodra het besluit in de officieele mededeelingen bekend gemaakt is. Bovendien wordt door het bestuur be sloten, dat reis- en verblijfkosten voor het bijwonen van protestcommissie-vergaderingen slechts zullen worden vergood aan die per sonen, die met name door de protestcommis sie zijn uitgenoodigd om bij do behandeling van een bepaald protest aanwezig te zijn. BEZUINIGING MIDDELBAAR- EN GYMNASTIEK-ONDERWIJS. De Algem. Ver. van Leeraren bij hot Middelbaar Onderwijs, het Genootschap v. Leeraren aan Neder 1. Gymnasia, de R-.K. Leeraren Ver. St. Bonaventura, de Ver eeniging van Directeuren van H.B.S. met 5-j. cursus en de Ver. van Reotoren en Conrectoren houden op Zaterdag 27 Jan. te 3 uur in hotel l'Europe te Utrecht, een Landdag om de ernstige bezwaren die deze vereenigingen hebben legen de voor gestelde bezuiniging/maatregelen in zak« Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs in wijder kring bekend te maken. Als spreker zullon ojjtrolen: Prof. Dr. Pk. Koknstamm te Amsterdam, Dr. Moller te Tilburg en Dr. A. H. van der Hoeve, wethouder van Utrecht. ELET DRAMA VAN DE REMBRANDT- STRAAT TE ,S-IIAGE. Hedenochtend is in een in aanbouw zijnd huis, vlak achter de begraafplaats Nieuw- Eik- en Duinen, hot lijk gevonden van een man, die zich door ophanging van 't leven had beroofd. Bij nader onderzoek bleek men te doen te hebben met den echtgenoot van do vrouw in do Rembrandt- straat, die zich eenige woken geleden, met haar beide kinderen, verdronken lieefJ en op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen tor aarde is besteld. Het lijk van het 5-jarig zoontje is tot dusver niet ao« gehaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3