BUITENLAND BINNENLAND De vloek van het geld Tweede Blad, 25 Januari 1923 GEM. BUITENL. BERICHTEN. Een ultimatum aan Duitschiand giet een termijn van drie dagen? Tegenstrijdige berichten over de stakingsbeweging. Protesten in Beie ren. De mijneigenaren voor den Krijgsraad. Ernstig Gngeiuk te Berlijn; het gebouw van het „Berliner Tageblatt" ingestort; 1-1 dooden en 16 zwaar gewonden. Onder de Telegrammen: een scherp, protest der Britsche arbeiders tegen de Fransche bezetting en de lijdelijke houding der Engelsche regee ring. Engelsche en Frar.sche aan den Rijn. Le Trocqner en generaal Wey- gand naar het Roergebied. De uitspraak 1 den Krijgsraad; geldboeten en voorwaardelijke gevangenisstraf. PE FRANSCHE ACTIE AAN DE ROER. Een ultimatum van Frank rijk aan Duitschiand Volgens een bericht uit.Dusselcior aan de Echo de Paris zal er een categorisch Ïn zorgvuldig bestudeerd ultimatum aan tuitschland gesteld worden, waarin de behoeften van het verwoeste gebied worden vastgesteld en de hoeveelheid kolen bepaald, die Frankrijk zal m'béten ontvangen. Het ultimaturii zal hiogelijk- peid van samenwerking op groote schaal tusschen de Fransche en de Duitsche industrie in uitzicht stéllen. Wanneer Duitschiand na drie dagen volhardt bij zijn houding van verzet, dan zal het Roer-bekken geheel van het overige Duitschiand worden afgescheiden. Een verklaring der Duit sche regeering. In verband met de betichten over be middelingspogingen inzake de bezetting van de Roet en de schadevergoeding ver neemt Wolff van bevoegde zijdeDe rijksregeering weet dat van verschillende kanten pogingen in het werk worden ge steld om een einde temaken aan de door den Fransch-Belgischen inval gescha pen toestanden van onrecht en gewt-fd in het Roerbekken. Zij (de rijksregeering) wil alles doen om die loffelijke pogingen te helpen sjagen en heeft alle autori teiten, die er zich mee bezig houden, van haar standpunt in kennis "gesteld. Tot onderhandelingen over een ver standige oplossing van het schadevcr- De inijndlrecteuren voor den krijgsraad. Gisterenochtend is voor den Franschen krijgsfaatPFe-Mainz het geding tegen Fr. Thyssen en de andere gearresteerde ver tegenwoordigers Van dei Roer-mfjnbouw begonnen. Zij worden beschuldigd het bevel van 18 dezer, om de kófenleverin gen naaf Frankrijk enBelgië te hervatten, niet 'nagekomen te zijn. Tegen het betoog van den Duitschen verdediger, die de rechtmatigheid van Frankrijk's optreden betwistte, voerde de FrarfscTie auditeur militaire aan, dat de bezetting van het Roergebied recht matig is en dc beschuldigden mitsdien verplicht waren de bevelen van de mili taire oVerhèid na te komen. Tijdens het geding kwam het her haaldelijk tot sympathiebetuigingen voor de beschuldigden. De auditeur militaire zeide .in zijn requisitoir verzachtende omstandigheden voor de beklaagden te willen aannemen. „Hij eischte daarom slechts een geldboete, welker bedrag hij ter bepaling aan den krijgsraad overliet. Staking en verzet. De toepassing der bepa'ingen van de drie verordeningen van de Hooge Com missie der geallieerden voor het Rijnland, heeft in het Rijnland aanleiding gegeven tot eenige conflicten met bestuursambte naren en ambtenaren van het departe ment van financiën en Hef Koscfiwezen. Dc directeur van het Landesfinanzamt goedmgsvraagstuk is Outtsclv and te at- te Mainz en twee inspecteurs der douane fen tijde bereid, maar zoolang de Fransch- H „it^wezen. Het dm/ftn».*»™»».! Fransch- Belgische troepen in hef eioiioiriische levens-centrum van Duitschlajid staan en de in het Roergebied getroffen, met het vredesverdrag strijdige maatrege len wederom met inbreuk op het vredes verdrag tot het Rijnland uitbreiden, zijn zulke onderhandelingen reeds om tech nische redenen onmogelijk. Niefftarid toch weet welk beeld van economisch verval Duitschiand aan 't eind der Fran sche onderneming zal bieden. Mitsdien is het volstrekt ondoenlijk de ons dan nog overgebleven resten onzer verzwakte draagkracht te schatten. Bovendien-zou den onderhandelingen onder militairen druk toch nooit tot ee-n bevredigende uit komst kunnen leiden. Volgens de opvatting der Eruitsche regeering zou van onderliandefiiu en over de schadevergoeding slechts 'dan resul taat te verwachten zijn, indien voorgoed werd afgezien van de politiek der „sanc ties" en der „panden" en indien Duitsch iand de gelegenheid werd gegeven zijn plannen ter oplossing van het probleem vrij te ontwikkelen en daarover als gelijkgerechtigde mee te beraad slagen. De rijksregeering volgt alle pogingen, die beoogen een uitweg uit den toestand te vinden, met de warmste belangstelling. Zij kan enkel wenschèn, dat het moge. gelukken Frankrijk en België nog bij tijds te bewegen tot het staken van on dernemingen, die voor die landen nooit veiligheid of waarden kunnen opleveren, doch die hun integendeel nuttelooze kosten berokkenen, de productiviteit van Duitschiand verlagen en met ver nietiging bedreigen en Europa steeds dichter bij een ernstige economische ineenstorting brengen. Duitschiand en Frankrijk. De Fransche regeering beeft.de nota van de Duitsche regeering betreffende den dood van een Duitschen arbeider, die door een Franschen sc.hildffach.t_ge dood werd, naar het Duitsche gezant schap teruggezonden, omdat de bewoor dingen daarvan niet aannemelijk waren BESPREKINGEN TE BERLIJN. In het rijksministerie voor Wederop bouw is een zitting dejr commissie voor schadetoosstellingskwesties gehouden, waar vertegenwoordigers v-an het ge- heele economisch leven van Duitschiand, werkgevers en werknemers, met de re geering hebben beraadslaagd over de schadeloosstelling en de leveringen in natura. De vergadering'heeft de maat regelen der reegèrmg eenstemmig goed gekeurd en de regeering volledigeh stetfn toegezegd. In. de rijkskanselarij is Dinsdag onder vodrzitterscliap van den rijkskanselier een .bespreking gehouden tusschen de rê- «eerfcig en vertegenwoordigers van öf- ganisvGes en vakverenigingen, waaraan ook gedelegeerden uit het Roergebied deelnamen. Er werd volledige overeen stemming bereikt nopens de in het Roer gebied te nemen maatregelen. zijn uitgewezen. Het douane-personeel aan het station te Mainz,legde als teeken van protest het werk neer. De gemeenteraad van Wiesbaden eischt de prioriteit op van.de bosschen van de T a u tuis. Hef verzet openbaart zich ook in de Belgische zone. Te MaidezichOberhausen verliet het Spoorwegpersoneel het station na alle electrische geleidingen fe hebben doorgesneden, maar ondanks de geïsoleer d daden van sabotage, worden de voor bereidende werkzaamheden ter uitvoe ring van de voorgeschreven maatregelen op normale wijze voortgezet. De maatregelen zullen binnen enkele dagen in werking zijn. Het personeel der ondernemingvan Thyssen heeft eenstemmig besloten, mor genochtend om zes uur heiwerk te hervat ten. Het blijft intusschen de vrijlating van Fr. Thyssen eischëii en is bereid zoo noodig met alle strijdmiddelen voor de Duitsche volksgenooten op fe komen. Vari Fransche zijde worden daarentegen zeer geruststellende niededeelingéti ver spreid.Zoo meldt het HaVashureau te Parijs Het blijft rustig in hef Roer-gebied. De mijnwerkers hebben zonder uitzon dering m het geheele bekkeb het werk hervat. Slechts 1500 arbeiders uil de metaalbedrijven van Thyssen steaken. De mijnwerkers van de ondernemingen van Stiiyies hadden tot een staking van 24 uur besloten; den mijnwerkers werd daardoor belet te werken. Zij hebben ge protesteerd. De Belgische autoriteiten hebben den burgemeester van Duisburg aangehouden. Hij moet voor den krijgsraad verschijnen. De Fransche zonczaltót het bruggeiioofd Coblenz uitgebreid worden, met ingang van 1 Februari. Bij gelegenheid van het vertrek der Anierikaansche troepen heeft generaal Degoutte aan generaal Allen een liarte- lijken afscheidsgroet gericht, waaraan hij toevoegt, dat hij. de herinnering aan de eerlijke en krachtdadige medewerking van dc Anierikaansche troepen zorgvuldig zal bewaren. En verder in eert ander telegram DE TIMES EN DE FRANSCHE SANC TIES. In een bespreking van de aanhouding van den Duitschen financmelen ambte naar op door de Engelschen bezet ge bied noemt de Times den toestand voor de Britsche autoriteiten uiterst teer. De Britsche politiek aan den Rijn moet zoo danig zijn, dat ze duidelijk afgescheiden blijft van de Fransche politiek van dwang. Elk optreden, dat zou kunnen worden uitgelegd als hulp of steun der nieuwe Fransche politiek, dient te worden ver meden. trouwen in de regeering van Sikorski aangenomen. De minister van buiteniandsche za ken heeft in 'de commissie van buiten iandsche zaken vnn den landdag onder c oneer verklaard, dat Polen geen onge rustheid behoeft te koe teren.- Het be vindt zich in het kamp van de over winnaars van den grooten oorlog en kan daarom met moed de toekomst tegeitooet zien. JAPAN EN HET MARINE-VERDRAG VAN WASHINGTON. DE AFTOCHT DER AMERIKANEN. Dinsdagochtend om elf uur is de Ameri kaansche vlag van Ehrenbreitstein neer gehaald en naar Koblentz overgebracht. HET „POINCARISME." De Vossische Ztg. bespreekt in een hoofdartikel de „productiviteit" der Roer bezetting en komt opgrond van de erva ring in oorlogstijd tot de slotsom, dat een bezetting altijd geld kost en nog nooit met een batig saldo is geëindigd. Het scherm van de „productieve panden," waarachter de Fransche re geering tevergeefs haar militaire en politieke oogmerken tracht te verbergen, zal dan ook over eenigen tijd, als de be zetting een financieele strop blijkt moeten vallen. Naar de Vossische meent, bezigt Poincaré het voorwendsel, dat hij uit sluitend op schadevergoeding uit is en geen politiek doel najaagt, niet slechts om de buitenwereld zand in de oogen te strooien, doch ook om voor het Fran sche volk te verbloemen, (lat de geheele actie begonnen is ten einde den Duitschen mijnbouw tot vazal van de Fransche zwa re industrie te maken. Het blad is overtuigd, dat de groote meerderheid van het Fransche volk van dergelijke oogmerken niets wil weten en ongeduldig wacht op de tastbare voordee- len, die Poincaré het heeft beloofd. Blij ven deze uit, en zulks staat voor de Vos sische ais een paal boven water, dan zal de openbare meening in Frankrijk gaan beseffen, en dit besef ook tot uiting brengen, dat de geheele actie een fiasco is. Daarin ligt, ais de Duitschers het hoofd koel houden en de verergering van den ekonomischen nood, die nen wacht, we ten.te dragen, de rekenfout en de zwak heid van het poincarisme. Elke politiek, die niet slechts de buitenwereld maar ook het eigen volk andere oogmerken moet voorspiegelen, dan ze werkelijk najaagt, is zwak en tot machteloosheid en mislukking gedoemd als de voorgespie gelde oogmerken onbereikbaar zijn en zulks binnen betrekkelijk korten tijd algemeen duidelijk wordt. De mijnwerkersioonen in liet Roer gebied worden met 1 Febr. met gemid deld 3300 M. per dag verhoogd. Over Januari zal bovendien nog een bedrag van 8000 9000 M. wo ren betaald. De stijging van den kolenprijs, die in verband hiermee noodig is, wordt op 80 pet. geschat. Volgens berichten aan de Rheinisch Westfalische Zeitung uit Munchen heerscht in Beieren groote verontwaar diging over de bezetting van het Roer gebied. De Landdag heeft gister een protestbetooging tegen het optreden der Franschen gehouden en de Beiersche regeering heeft \le rijksregeering mee gedeeld, dat zij voor de veiligheid van den Franschen gezant fe Munchen op den duur niet ten volle in kan staan. De rijksregeering heeft dat naar Parijs doorgegeven. De leden der Entente- commissie die in het Hojel Jahres- zeiten logeerden, hebben op verzoek van den eigenaar het hotel verlaten en alle overige hotelhouders hebben ver klaard dat zij deze commissie niet zullen herbergen. Het hotelpersoneel ,had te voren reeds besloten te gaan staken als in de hotels nog Belgen of Franschen ge duld zouden worden. Ook te Berlijn had de directie van het hotel, waar de Entente-commissie haar intrek heeft, de Fransche en Belgische ieden gisteren Verzocht, vóór 's avonds zes uur te verhuizen. Een Belgisch commando heeft in Kranenburg aan de Nederlandsche grens ane met hout beladen spoorwa gens in beslag genomen. Deze hout- ladingen komen ten deele uit Duitsch Kt tlror EÏSf'SiïïS taj-s, »j' JM**» ponderiten, die misleid waren door Duit sche agenten, verspreide bericht, volgens hetwelk er 75,000 mijnwerkers in het Roer-gebied staken, is volkomen onjuist. Het wordt bevestigd, dat alle mijnwerkers in het'bekken den rirbeid hervat hebben. De protest-staking van de arbeiders in de metaal-industrie in de fabrieken van Thyssen te Hamborn eri in de mijnen Victoria en Matthias van Stinnes is van ochtend geëindigd. Aan de Echo de Paris wordt uit Dussel- dorf gemeld De mijncommissie heeft officieel geconstateerd, dat Maandag en Dinsdag alle mijnwerkers in liet District Essen, waar de opbrengst veel hooger was aan het gewone gemiddelde, aan den arbeid waren. De mijnwerkers heb ben zelfs overwerk gedaan. en zijn vöbr Nederland beste,md. Een officieel bericht uit Feriijn óbn- stateert dat na de bezetting van de Roer nog geen enkele wagon steenkool naar Frankrijk en België is gegaan. Voor de bezetting begon kregen de twee landen dagelijks 67,000 ton. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De Jgpansctye, de Fr. n die eri de Italiaansclie gedelegeerden hebben in de commissie- ergadering van gisteren zich bij de vertoogen van lord Curzon tot lsmet pasja aangesloten. UIT POLEN. De Poolsche landd g heeft met 230 tegen 110 stemmen een motie van ver- De Japartschc minister-president heeft in het parlement meegedeeld, dat de re geering haar uiterste best doet de noor delijke helft van Sachalien te ontruimen. Voorts deelde de minister-president mede, dat er een overeenkomst bestaat tusschen Engeland, de Ver. Staten en fapan, over de stappen, te nemen indien de andere mogendheden de overeenkomst van Washington niet zouden ratifieëeren. De japansche minister-president be treurde het, dat Frankrijk 'en^Italië het vlootverdrag van Washington nog niet hadden geratificeerd. Hij voegde er aan toe, dat indien die- landen zich van de ratificatie zouden blijven onthouden, het toch niet onmogelijk zou zijn voor Enge land, de Ver. Staten en Jan an om de een of anrier,e overeenkomst te bereiken. Ook zou Japan den geest der overeenkoriist ten 'aanzien van de vlootvermindering eerbiedigen, al zou ook de voorgenomen slooping van schepen en opschorting van nieuwbouw kunnen worden uitgesteld. UIT DE POLITIEK DER VER. STATEN. Uit Washington wordt aan de Daily Telegraph p.m. het volgende gemeld „De secretaris van Staat, Hughes, is bezig, bet middelpunt te worden van den strijd in den Amerikaanschen Senaat die gaat om het buiteniandsche beleid van Harding. De groep der „isolationisten" geeft openlijk toe, dat zij de scalp van Hughes wil hebben. Zij is van opvatting, dat Hughes nog meer dan president Har ding verantwoordelijk is voor de huidige positie van de Ver. Staten nopens den Europeeschen toestand. Het vastloopen dat nog deze week in den Senaat wordt verwacht inzake het buiteniandsche be leid van Harding en Hughes, is een staat van zaken, die bijna precies overeenkomt met dien, tijdens den strijd in den Senaat over Wilson en den Vatkenbontf, met dit eene onderscheid, dat er thans een Repu- blikeinsche president is. Terwijl het bui- tertlandsch beleid van de Ver. Staten de hoofcls&footet van het debat zal zijn, ver wacht men, dat er een neiging zal wor den betoond om president Harding vrij te pleiten, maai; zoo kras op te treden tegen Hughes, dat deze misschien zelfs genoodzaakt zal Worden uit het kabinet te treden. De geruchten, als zou Hughes al plan hebben om af te treden, worden toege schreven aan de isolationisten. Maar Hughes zelf gaat voort met het treffen van5 toebereidselen voor zijn reis naar Zuid-Amerika in Maart a.s., en verge noegt er zich mee krachtig tegen te spre ken, dat er welke önéenigheid ook be staat tusschen hein en president Harding of tusschen hem en.gezant Harvey." Iets verder ia dit telegram uit Washing ton wordt echter ook nog het volgende gU1 Men beweert, dat Hughes ontgoocheld is wegens het gebrek aan steun voor een vastomlijnde buiteniandsche politiek,het geen hem er toe drong om bij lederen windstoot van de openbare meening zich te verbergen als een slak in zijn huisje. Dat de Senaat nog niet zoo erg onge lijk heeft met zijn wertSch -om door de regeering te worden ingelicht over de positie van Boyden, den Amerikaan- die op het gebouw worden gezet, zijn ingestort. Een deel van de dakverdie ping stortte in en ging door alle andere verdiepingen heen, tot de onderste toe, waardoor een gat van verschillende me ters in doorsnede werd gevormd. Daar het bedrijf in alle afdeelingen van zetterij, redactie, enz. in vollen gang was, is het aantal slachtoffers groot. Tot nu toe zijn er zeven dooden onder de puinhoopen weggehaald, en bovendien is een groot aantal personen ernstig gewond. Ook de kamer van den hoofdredacteur van het „Berl. Tagebl.", Th. Wolff, werd verwoest, de heer Wolff zelf was nog niet aanwezig. De brandkast van de firma Mosse werd eveneens mee in de diepte gesleurcL Het bedrijf van het „Berl. Tagebl." en de „Berl. Volkszt." is voorlooprg stopge zet, tot dê' bouwpolitie een onderzoek zal hebben ingesteld. De oorzaak van de ramp staat nog niet geheel vast. Gebleken is echter reeds, dat een groote hijsehkraan, die op het dak vait de nieuw gebouwde zesde verdieping stond, is omgevallen op het dak, waar reeds een groote boeveelheid cement lag. De centenaars-zware kraan en de cement-massa sloegen met reuzenkracht door de zoldering van de'vijfde verdie ping heen, ter breedte van vier gfoote werkkamers. Op de vijfae verdieping waren op dat oogenbiik ongeveer 100 employés van de adressen-afdeeiing werkzaam. Deze stortten met den onder hen instortenden vloer naar beneden en kwamen op de vierde verdieping te recht. Ook hier was een groot aantal bedienden van de advertentie-afdeeling aan het werk. Velerf van hen hadden'kort te vorén, opgeschrikt door een vreeselijken slag, het lokaal verlaten en waren, tèrwijl zij deels lichte verwondingen opliepen, over de gelukkig nog vaststaande steenen trap "naar buiten gevlucht. Op hetzelfde oogenbiik was ook reeds de zoldering van de vierde verdieping onder het ont zettende gewicht bezweken en door de derde verdieping hëefl óp de tweede te recht gekomen,"waar dg redactiebureaux lagen. Men heeft nog niet kunnen nagaan, hoeveel redacteurs aanwezig waren. Het „BerlinerTageblatt", dat gisteren avond in weerwil van de instorting is verschenen, meent, dat deze een gevolg is van het nat worden van het kiezel, dat op de bovenste verdieping was uit gestort. Hef blad beschrijft het gebeurde als volgtDe eenige kubieke meters groote massa kiezel baande zich met donderend geweld een weg door het heele gebouw. Binnen enkele seconden doorliep zij dit van verdieping tot verdieping. De gevel zelf bleef echter ongeschonden. In het gebouw werden over een breedte van c.a. iff M alle plafonds vernield, zoodat er van het dak tot aan de kelder één enkele schacht is ontstaan, waarin alles is neer gestort wat zich bevond in de door liet ongeluk getroffen vertrekken. De kelder is "met steenen en puin gevuld. In de schacht hangen nog eenige zware ijzeren draagstangen, die als lucifershoutjes zijn afgebroken. Volgens de jongste berichten bedraagt het aantal dooden 14, dat der zwaarge wonden lf>, terwijl het aantal lichtge kwetsten nog niet kan worden vast gesteld. DE RUSSISCHE KROONPRETENTENT. Grootvorst Kyril Wladimirovitsj, die zich als westelijken troonopvolger van den vermoorden tsaar Nicolaas 11 schouwt, is den laatsten tijd weer actief schen „waarnemer" in de commissie j j t propaganda. Hij heeft twee voor de vergoedingen blijkt uit- het feit, nis j. dat - naar thans aan 't licht is gekomenn Boyden een staf van bijna zestig persone - te zijner beschikking heeft. Deze staf heeft voor het werk twee heele verdiepin gen noodig van 'n groot huis te Parijs. De Anierikaansche Senaat wil nu weten waar toch al die zestig man voor dienen, die een ambtenaar bijstaan, die in een commissie zitting heeft, aan welker arbeid hij niet meedoet. De Senaat had er nu bij Hughes op aangedrongen, dat hij de namen, salarissen, werkzaamheden enz. vait al die ambtenaren zal onthullen. Maar Hughes hééft vooralsnog niet geantwoord. Het Anier. Huis van Afgevaardigden heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt verlangd, dat een amendement op de grondwet zal worden aangenomen, waarbij de verdere uitgifte van waarden, vrijgesteld van belastingen, wordt ver boden. wijst er terecht op, dat men hier weer eens te doen heeft met een overal in de Ver. Staten aanwezige neiging, om ple gers van moorden (vooral moordenares sen) onschulcng te verklaren en vrij te laten uitgaan, indien er maar een of ander excuus voor de daad valt aan te voeren. De Ver. Staten behooren om die reden schrijft een Amerikaansch blad tot de meest bandelooze der beschaafde naties. Een ander Amerikaansch persman schrijft, dat wat zuivere wreedaardig heid aangaat de Ver. Staten niets hebben te leeren van het bolsjewistische Rus land." Mede wordt er in de Anierikaansche pers op gewezen, dat tusschen 1882 en 1921 in de Ver. Staten 4.386 menschen zijn gelyncht. De New York Globe schrijft dat er toch iets niet in den haak moet zijn met een natie welke moordpartijen op groote schaal toelaat, die dikwijls vergezeld gaan van martelingen, zoo gruwelijk dat ze in het brein "van zelfs de laagste wilden niet zouden kunnen opkomen." Te Londen hebben Dinsdagavond vierduizend poütie-agenten, Ieden van het Politie-verbond waartoe politie agenten in het heele land behooren, een vergadering gehouden. Onder de aan wezigen waren Bridgeinan, de minister van binnenlandsche zaken, en de hoogste politie-ambtenaren. Bridgeman zeide dat de politie-agenten stellig "konden rekenen op een billijke behandeling. Zijn eenige voornemen was te zorgen, dat de politiemacht tevreden was. Er werd een motie aangenomen, ver klarende dat de politie voornemens was, weerstand te bieden tegen alle verdere besnoeiingen van traktementen of wijzi ging in de voorwaarden. Herwood, de hoofdcommissaris, drong erop aan dat zij aaneengesloten zouden blijven en tegenstand zouden bieden, indien eenige poging tot traktements verlaging gedaan werd, maar hij zeide niet te gelooven dat daar eenig plan toe bestond. De Commissie van Herstel heeft een plan opgemaakt tot verdeeling van de schulden van Oostenrijk Hongarije over de staten, waarin dit rijk uiteengevallen is. Naar uit- Madrid gemeld wordt maken de Spaansche bladen melding van het instorten van twee huizen in het dofp Aguilla del Rio, waarbij 5 menschen het leven verloren en 4 menschen ge kwetst werden. Bij de Fransche Kamer is het rap port ingekomen van Baréty over de ver schillende wets-voorstellen betreffende vermindering Van het aantal Kamerleden. Op het oogenbiik telt dc Kamer 626 leden. Het rapport van Baréty strekt tot vermindering van dat aantal tot 580. Te Schwetzingen heeft een 26- jarig leeraar zich een kogel door het hoofd gejaagd, omdat hij naar hij in een brief aan zijn vrouw zegt de zijn va derland aangedane schande niet wilde overleven. Toppunt van chauvinisme l De door de Franschen te Langendrehr doodgeschoten ziekendrager is Dinsdag onder deelneming van "duizenden ter aarde besteld. Ernstig ongeluk. Gisterochtend is in het gebouw van Rudolf MosSé, den uitgever van bet „Ber liner Tageblatt" en de „Berliner Volks- zeitung" een ernstig ongeluk gebeurd, doordat de beide nieuwe verdiepingen, /ertrouwde personen tot onofficieele ver iegenwoordigers in Duitschiand benoemd,, een zekeren Belgard te Berlijn en een kolonel Ewald te" Munchen. Deze laatste is vrij bekend onder de daar vertoevende Russische monarchisten. tl In de Amerikaansche pers is nog al wat te doen over de uitspraak eener jury te Marion, in den staat Illinois, waarbij de vijf hoofdleiders van een klopjacht met moord en doodslag, waarbij 21 niet- stakers het leven lieten, schuldeloos wer den verklaard. Deze zelfde beklaagden zullen nog wegpns een anderen moord moeten .terecht staan, tezamen met 13 andere beklaagden. De vijf „onschuldig" verklaarde moordenaars zijn echter onder borgtocht op vrije voeten gesteld door de voornaamste kooplieden van Marion. De jury, die met haar verbluffende be slissing voor den dag Was gekomen, be stond uit boeren en" had 26 uur noodig om tot eenstemmigheid te komen. Ad vocaat Angus Kerr, die de hoofdleiding ha.i van de verdediging gaf een verkla ring van de vrijspraak. Hij zeide dat de gemeenschap tot gerechtvaardigde woe de was geprikkeld, tegen, toet gebruik maken van gewapenden van elders, o. a. wachters bij" de mijnen, om ia te grijpen in plaatselijke arbeidsgeschillen. Een deel der Anierikaansche pers TERUGBLIK. rüUILLETON (haat tent Engelsche vertelling.) 10. j Goede Hemel, hij is toch niet zot! riep eene zenuwachtige vrouw, met wie ik van „Euston Square" ge reisd had, en die onderweg al hare zorg aan eene groote papieren mut sen- of hoedendoos gewijd had, Hij is omtrent zoo zot ais ik. bromde de man. Een oogenbiik later stapte de heer Wenford Ln den waggon, terwijl de persoon, die tegen zijn gezelschap Was opgekomen, hem het eerst beleefd groette Wenford beantwoordde dien groet met een strakkou blik en nam in eeuen hoek van dein wagen, tegenover hem, plaats. De bediende sloot ons op en ver wijderde zich met een spotte,nden iacn. Hij voegde zieb bij een anderen wach ter eri beiden zagen lachend en schou derophalend dcu trein na. die langzaam de spoorhalle achter zich liet. Ik ken niets vervelender dan al leen in een spoorwagen lö zitten, ze-i mijnheer W'enfort. Deze opmerking was niet recht tot ipij gericiit, maar hij zag mij aan en ik waagde dus hem te antwdorden. Hel koiiit mij ook, bij eene lange reis,, zeer eentonig voor. Hetzij de reis lang of kort duurt,, dat is onverschillig, zei hij kortaf. Zoo... dat is wel mogelijk. Hij scheen niet tan zin het gesprek voort te zetten. Hij wikkelde zien iu zijn mantel en dit zoodanig dat de scharlaken voering buiten bleef; hij strekte zijne lange been en uit en viel in eene soèrt van sluimering, waarin niemand gezind scheen hem te storeh. Ik verbeeldde mij dat hij sterken drank gebruikt had, want hij had bij het instijgen een sterken geur van brandewijn meegebracht en daar hij zoo eensklaps insluimerde, scheen mijn vermoeden gegrond. Er bleel mij geen andère keus dan dien m'an te beschouwen, of zijn voor beeld te volgen en ook de oogen te Sluiten Ik wijdde dan al mijn aandaent aan dien slapende, die mijne belangstelling had opgemerkt. Hij woonde te Neitlcwoód en ik zou tj^em daar waarschijnlijk dikwijls ont moeten. Ik had dus hier een staaltje van Nettlewood's bewoners, welbent van Nettlewood's adel, voor mij, maar ik moet bekennen, dat, alhoewel de mail mijne aandacht had getrokken, hij mij niet beviel, Menlord Was dan ook waarlijk geen aanvallig persoon; een zonderling, die zich wel wat te voel van zijn zonder lingheid liet voorstaan, ja, cr bijna grootsch op was lk hield hem dan ook voor iemand die defi zonderlinge uithing èn bijgo- i*iig voor eenen „pauvre sire". iiij zat met het hoofd achterover en zijne Fransche muls op een oor. zoodat ik ruime gelegenheici had Cm 's mans uiterlijke op te nemen. Zijn gelaat zou sommige menschen beval len, amderc-n mishaagd hebben Het was over het algemeen eon welgevormd gelaat, alhoewel de oogen te dicht bij elkander stonden en de lippen te dik en te zinnelijk waren. Overigens was hiel een llink. gezond gelaat,- met een hoog. breed, bijna at te vooruitste kend voorhoofd en een neus zoo „aris- lokratiscb" als ik er nooit een gezien had. Hij droeg ook knevels; doch dit schooner; hij scheen er evenwel anders maakte hem vólgens mijnen smaak niet over te denken, want hij luid bijzón der veel zorg aan die knevels besteed en hen tot eens. buitengewone lengte laten groeien. Het waren rossige zware knevel# die hem langs het gelaat en over den jas hingen en hem het voor komen van een grooten Mogol gaven. •Hij had, ter herstelling van het even wicht, haast die knevel, de bakke baarden kaai afgeschoren en droeg neergeslagen hemdsboorden, waaruil zulk ten lorsphe roode hals te voor schijn kwam, dat geen Cumbcriandsclie stier er ziel) voor had behoeven te schamen. Dat is het welgelijkend portret van mijnheer Wenford, van N'ettlcwood, bij sommigen onder den bijnaam van Zo-tte Wcljord gekend. Uit de onderscheiding die hij genoot, maakte ik op dat hij rijk, of ten minste milddadig was Hij was waarschijnlijk cea gewichtig persoon in Nettlewood, waar weinig gezellig Verkeer bestond en rijkdom schaarsch was. - Zijn voorkomen en manieren ken- merk'en Wenford ais een man van aanzien, die zich in zijne woonplaats bet gelden. Ik had nooit zwaardere gouden ketting gezien, dan die over zijn nauwsluitend vest hing. Aon den kleinen vinger zijner rechterhand, waar van hij de cilrocnkleurige lederen nana schoen had uitgetrokken, flikkerde een diamant als eene hazelnoot zoo groot. Een hondenfluitje, met robijnen omzet, hing aan -ee.ni) haren netting eu was, terwijl hij sliep, uit zijn vest te voor- sciiijn gekomen. Mijnheer Wenford ontwaakte twee maal eer wij te Lancaster waren. Toen hij voor het eerst'1 wakker werd was hij in een booze luim eü ver- wensclilc mijn vaiies. -dat onder de dank lag e.n hem bij liet uitstrekken zijner lange bepnen scheen te hin deren: den tweeden keer was hij in ee»e gevoegelijke stemming, waaruit ten duidelijkste bleek hoe gezellig hij kon zijn, als hij goed gezind was. Fly richtte zich overeind, zette zijn muts „a la Jan-Klaassen" recht, streek zijne knevels glad en zag mij toen uit- \orschcnd aan. Gaat gij naar Carlisle, mijnheer? iNeen; naar Nettlewood, in Cum berland r— Zoo, zool Hij trok zijne wenkbrauwen op en zag mij strak in de oogen. Ik was nu voorbereid op de vraag wat mij naar dat algelegen gedeelte van liet Meer-district riep; maar hij ver meed integendeel met de beleefdheid van een Welopgevoed man, elke recht- slreeksche vraag. Het Is eene allerliefsts plaats; misschien zal men het er over hel algemeen algeiegen en eentonig vinden. Gij zijl wellicht een geleerde? Een weinig. Gij bezit den peinzenden, of lie ve» den aigetrokk-en blik van den den ker, die eene wereld in zijn binnenst*» meedraagt. Het zou mij niet verwon deren, indien gij schrijver of dichter waart O, neem; verre van daar, ant woordde ik lachend. Verschoon mijne vraag, voegde hij er eveneens lachend bij; het was, geloof ik, onbescheiden. Integendeel, het was zeer vleiend. Mag ik u nog oene onbescheiden vraag doen? Welzeker, mijnheer, moogt gij dat. (Wordt vervolgd.) ■f= t k y lzc liiiccicui va11 11ul Lcuiuebiiiian/.ami Hel gebouw van het „Bérlinir Tageblatt' ingestort, 14 dooden en 15 zwaargewonden. Het jaar <b22 is voorbijgegaan en beeft ons 1 niet gebracht wat wij ervan verwacht hebben, het herstel van Europa. Zoolang niet is bepaald het vaste bedrag der schuld, dat door de overwonnen volken moet worden betaald, zoolang men nog zwan ger gaat van de onzalige gedachte om dit bedrag vast te stellen naar de geleverde pres taties in een proeftijd, zoolang wordt de on dernemingsgeest gefnuikt, wordt de verbete ring belet. Ook het bezet houden van vreemde gebie den en liet op de been houden van groote legers vorderen met de uitgaven voor mari ne en luchtvaart bedragen, die misschien groo- ter zijn dan de besparingen uit de voortbren ging verkregen, zoodat men de vraag kau stel len: Zijn wij in de vier jaren na den vrede vooruitgegaan? Vooruitgang kan verkregen worden op twee wijzen: door meerdere productie en door be sparing. Evenmin als een individu, kan een volk op den duur meer verbruiken, dan het voortbrengt. Het verschil tusschen verbruik en voortbrenging leidt, als het verbruik groo- ter is, tot verminderd bezit, schuld, ruïne; en overschot van voortbrenging leidt tot be sparing, bezit. De overheid, die leent tot dekking van uil gaven, die geen baten afwerpen, schept schuldbrieven, die gedeeltelijk waarde hebben voor den bezitter, maar die srhijnrijkdom zijn voor dc gemeenschap: wat de gezamenlijke inwoners le vorderen hebben, moeten zij te zamen betalen. Loonen voor onproductieve uitgaven verarmt dus, en hooge schulden ge ven hooge belastingen. Een derde van het inkomen moet gemid deld door ons aan belasting worden betaald. Nog op een tweede wijze kan de Overheid de oorzaak zijn van verarming, namelijk door het maken van voorschriften, verordeningen en wellen, die de voortbrenging beperken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5