LAATSTE NIEUWS mmmn hieuws. De meedoogenïooze fiscus. B1KMEKLAMBS0H KIEUWS* De K. S. A. en de Vakorganisaties. Nederland en België. Faillissementen in 1922. De leiding van „De Nederlander". Actie tegen standplaatsaftrek. De vermakelijkheidsbelasting. Centraal zielkundig beroepskantoor. Als voor duizend jaar. Op heeterdaad betrapt. Broodoorlog. Den strik ontkomen. De malversaties in het hotel des Intïes. De Fransche actie in het Roergebied. Meuvve nederzettingen te Emmen. Engeland en Frankrijk in het bezette gebied. Het verdrag van Washington. Het verzei van de Duitsche mijnen. Het proces tegen de mijneigenaars. Het vertrek der Amerikanen. Tegen een douanegrens tusschen hel bezette em onbezette gebied. Engelsche kolen voor de Fransche spoorwegen. Le Trocquer en Weygand naar de Roer. De toestand te Memel. De moord te Schevcningen in 1918. Ook een bond. MARKTHIEUWS. v VAN OJ«Z£ A0L003E TElEFOO^r^Vt V\«\; M.l A'--. i i uov;;; zalig 1 ..'aigc n -ver:, Vuil o.v. u-t lit en op 45 uren brengt, zoodat er een zesde minder wordt voortgebracht,. dan verlagen de ingezetenen niet dudeiijk hun levensstandaard met een. Op den duur moeten zij dat natuurlijk doen, maar zij zuilen het niet doen alvorens het groote getal werkeloozen, dat 't gevolg is van het duurder worden van het product, hen noodzaakt lot lager loon le arbeiden en Ie bestaan van hun werkloozenuilkeering. Die uitkecring verhoogt weer de belastingen, de productiekosten en de prijzen, waardoor al weder de werkloosheid vergroot wordt. Het is deze wisselwerking, die ten slotte voert tot toestanden, zooats in Rusland, waar de Slaat do leiding van de voortbrenging geheel in handen heeft en waar het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven zal verkregen worden op een basis van algemeen gebrek; er wordt weinig voortgebracht en dientengevolge is de levensstandaard buitengwoon laag. Behalve enkele uilzonderingen lijdt men armoede, hon ger. De verschillende Staten van Europa ver- toonen de verschillende trappen naar dit verval. Wat kunnen wij Nederlanders daartegen doen? Hard werken. In alle standen. Zooveel mo gelijk.' voortbrengen en onze verdiensten zoo danig besteden, dat zij onzen mede-Neder landers len goede komen. Als wij de voor keur geven aan Nederlandsche voortbrengse len, verschaft het door ons bestede bedrag aan onze mede- Nederlanders werkgelegen heid en wanneer zij de opbrengst van hun werk weer besteden lot het koopen van door ons te fabriceeren artikelen, steunen alle Ne derlanders elkander en zou een betrekkelijk kleine hoeveelheid grondstof voldoende zijn om velen werk en bestaan 1e verschaffen. Nu er ten osizent zooveel werkloosheid heerscht, mag worden aangenomen, dat, bij gelijkstaanden prijs, het koopen van het bin- nenlandsche inpüaats van het buitenland sche product de natie verrijkt met het volle be drag van het arbeidsloon, dat aan dat arti kel birir.enslands is verwerkt. Dit bedrag kan soms 50 pCt. of meer zijn. Besteedt men in hel binnenland een hoo- geren prijs dan wordt het profijt voor de na tie minder groot; toch kan het nog belang rijk zijn. Bovendien houdt men de voortbrenging in stand verhoogt men den afzet van het bin- nenlandsch product, waardoor de kostprijs vermindert en de mogelijkheid van export vergroot wjirdt. In no. 2768 van het „Weekblad voor Pri vaatrecht, Notarisambt en Registratie'', wijst oen inzender op een toepassing van de suc cessiewet welke hoogst merkwaardige gevolgen heeft. Het geval is, met eenig&zins vereenvoudigde cijfers, zogals het „Hhtd.", die meedeelt, aldus: „Indien A„ oud 49 jaar, tengevolge van het overlijden van haar oud-oom B. krachtens een dooT B. gesloten overeenkomst van levensver zekering een lijfrente verkrijgt van 100 per jaar, dan is voor die verkrijging een successie recht verschuldigd van. f 575. (De contante waarde der lijfrente wordt n.l. berekend op 1500 en het procent van het successierecht begint voor de verkrijging door een zijverwan te als A. met niet minder dan 38). Nu had B. zich verzekerd bij „de Algemee- ne", weike, zooals men weet, siechts 40 pet: uitbetaalt tn«t het gevolg, dat A. niet f 100, doch f 40 per jaar ontvangt. Niettegenstaande deze aanmerkelijke vermin dering der lijfrente, moet B. nu loch de volle f 575 aan belasting betalen, d.w.z. 15 jaar lang haar rente geheel aan den ontvanger afstaan. Deze beslissing werd gehandhaafd in oen ministericele resolutie, op grond van de over weging, „dal volgens art. 47 der successiewet bij de waardebepaling van een lijfrente alleen rekening gehouden mag worden met het jaar- lijksch bedrag der rente en niet met de gegoed heid van den schuldenaar, zoodat het recht van successie terecht is geheven." Als gunst -werd aan de adressante toege staan, dat zij het successierecht, dat in wer- kei ijk beid f 2503.11 bedroeg, in jaarlijksche termijnen van 200 zou mogeri afbetalen. Tegen het dwangschrift tot bijbetaling van het, door deze beslissing alsnog verschuldigde successierecht, is verzet gedaan. Nu de rechter dus nog zal moeten beslissen, of eïbze vorde ring van den fiscus rechtmatig is, zullen we ons, gedadhtig aan den stelregel, om kwes ties, die nog „sub judicc'' zijn, niet in het openbaar te bespreken thans bepalen tot een mededeeiing dezer feiten. We mogen ons. wel veroorloven, er aan toe te voegen, dat de ministericele beslissing van oen ver strekkende en ingrijpende belcekenis is. Men denke slechts aan de talrijke verzeker den, niet alleen bij „De Algemeene" en andere hinnenlandsche verzekeringsmaatschappijen, die hunne verplichtingen niet meer volledig kun nen nakomen, doch ook bij dé Duitsche maat schappijen, w.o. er zijn, die een nog geringer vooruitzicht op betaling bieden." Het gevolg van dergelijke opvatting zal na- tuuTtijk zijn, dat men voor soortgelijke erfe nissen voortaan feestelijk bedanken zal. De heer Jan Zwetsloot, secretaris van hel Dioc. comité der K. S. A. in het Aartsbisdom, schrijft onj: Donderdag 11 Jan. heeft Mr. A. Tepe, direc teur van het Centraal Bureau der K. S. A. in Nederland, voot het Diocesaan Comité der K. S. A. in het Aartsbisdom, te Zwolle vergaderd, een inleiding gehouden over de aansluiting der vakvereenigingen bij de plaatselijke comité s der K. S. A. Deze inleiding, waarin Mr. Tepe heel do totstandkoming der veel omstreden statutenwijziging van de K. S. A. helder en tiaar schetste, is uit den aard der zaak in ver schillende bladen zeer onvolledig weergegeven, waardoor de misverstanden, die omtrent deze Badgelegenheid toch al' zoo vaak worden aan getroffen, niet anders dan vergroot kunnen worden. Om dit te' voorkomen verzoek ik u vriendelijk onderstaand meer uitvoerig resumé van de belangwekkende inleiding van Mr. Te pe te willen opnemen. Mr. Tepe begon met in hef licht te stellen, dat er, toen enkele jaren geleden de drang tol reorganisatie der K. S. A. opkwam, twee stroo- piingen waren, nl.: a. die. welke de K. S. A. vensclite 1e behou den op den ouden grondslag, num.: opgebouwd op alle sociale vereenigingen, doch slechts wij zigingen wenschte in den bovenbouw (Centraal Bestuur, enz.) b. die, welke een nieuwen grondslag wensch te, nl.: de K. S. A. alleen uit standsorganisa ties gevormd. In den Centralen Raad van de K. S. A. ver wierf de eerste stroom big (de K. S. A. opge bouwd op alle vereenigingen) verreweg de meerderheid. Mr. Tepe sprak, raar ik meen, van een ver houding als 19:4. Niettegenstaande die groole meerderheid kon de statutenwi jziging toch geen voortgang hebben, omdat 2 Diocesane Comi- té's zich er tégen bleven verzetten. Wat gebeurde er toen? Toen laschte de Centrale Raad, om de sta tutenwijziging loch mogelijk te mafreu. met te genzin een nieuwe bepaling in de slalulen in. Die bepaling bevatte, dat ieder Diocesaan Co mité vrij zou zijn, om den grondslag der K. S. A. in het eigen diocees zelf te bepalen, mits met goedkeuring van den eigen Bisschop. Eerst daarna gingen de. statuten naar het Doorluchtig Episcopaat ter goedkeuring. Lt.c goedkeuring bleef, zooals bekend, lang uit. En omdat van dat lange uitblijven schade dreigde voort te komen voor de K. S. A., brachten Prof. Aengenent en Mr. Tepe een be zoek aan de Bisschoppen. Bij die besprekingen met de Bisschoppen, aldus Mr. Tepe. bleek, dat zij alle waren vóór het stelsel: de K. S. A. opgebouwd op alle so ciale vereenigingen. Alleen werd, bij monde van Mgr. Schrijnen, de vrees te kennen gege ven, dat bij dit stelsel de (plaatselijke) vakor ganisatie een ongewenscht overwicht zou krij gen. Op initiatief van Mgr. Schrijnen werd nu deze bepaling in de Statuten opgenomen: „Over de wijze van aansluiting der vakorga nisatie beslist het Dioc. Com.", waardoor dus kwam vast te staan: Ie. dat de vakor. die in elk geval het recht, heeft om aan te sluiten, welk recht haar niet door het Dioc. Com. kan ontnomen wór den; 2e. dat het Dioc. Com. slechts te beslissen heeft over de wijze van aansluiting der vakor ganisatie. Maar tevens werd toen, op verlangen van Mgr. Schrijnen, de hierboven genoemde met tegenzin door den Centralen Raad ingelaschtc bepaling, dat/ieder Diocesaan Comité vrij zou zijn iu het bepalen van den grondslag der K. S. A., geschrapt. Mgr. achtte uniformiteit der K. S. A. voor geheel Nederland wenschelijk. Wat het advies van het Centraal Besluur der K. S. A. omtrent de wijze van aansluiting der vakvereenigingen betreft, deelde Mr. Tepe me de, dat dit advies de vrucht was van een con- ferenlie, die, op initiatief van het Dagelijksch Bestuur der K. S. A., gehouden was tusschen rt^t Dagelijksch Besluur en de Dagelijksche Besluren van de Federatie van R.K. werklie- denvereenigingen en het R.K. Vakbureau. Dit advies is door het Diocesaan Comité der K. S. A. in hel Aartsbisdom overgenomen. Bovenstaand relaas, dat ik met voorkennis van Mr. Tepe publiceer, moge een einde ma ken aan veel legenden, die nog steeds omlrent de totstandkoming der statutenwijziging van de K. S. A. geheimzinnig rondwaren. Het geeft, naar Mr. Tepe mij bevestigde, ge trouw den inhoud zijner toespraak weer. Een lezing van den oud-minister Emile van der Velde. Dinsdagavond heeft de heer Em. Vander- velde, ond-minister van België, voor leden van de Amsterdamsche studentenvereeniging voor sociale lezingen gesproken over: De betrekkin gen tusschen België en Nederland sinds den vrede. Nederland en België hadden eigenlijk aldus de heer Vandervelde, indien de hislorie een anderen, beteren loop had gehad, één land, één volk moeten zijn. Doch het heeft niet zoo mogen zijn. Noord- en Zuid-Holland hebben zich al meer en meer afgescheiden; Nederland ontwikkelde zich lot een eersten handelsstaal met groote overzeesche bezittingen, de zuide lijke staten gingen aldoor in beteekeniis achter uit. In 1815 beschouwden de Nederlanders de Belgen als een soort minderwaardige broeders en bchandc'den ze ook als zoodanig. Na 1839 kwam in dezen toestand verande ring; de vooruitzichten voor België werden beter; verschillende omstandigheden en voor waarden waren en werden echter ongunstig voor België. Zoo bijvoorbeeld de Schelderege- ling, de grensregeling bij Luxemburg enz., omstandigheden die vooral in tijd van oorlog buitengewone nadeelen meebrengen. Hieruit is voortgevloeid het streven van zoovele Belgen om een herziening te verkrijgen van het ver drag van 1839. Men vroeg na het verdrag van Versailles een aantal politieke veranderingen, zooals wijzigiftg in de Schelde-overeenkomst en in de aan België opgelegde neutraliteit. Op economisch gebied, zooals in de kwestie van de (Schelde en van het kanaal GentTemen- zen, kwamen Nederland en België lot een overeenkomst, evenals inzake de watervoor ziening rail de Maas. Men was hier dus lot een voor beide partijen gunstige overeenkomst gekomen, en de regeerirtgen van beide landen waren tevreden. De Belgische nationalisten waren intusschen na den oorlog een annexionistische politiek begonnen, volgens welke Nederlandsch Lim burg evenals Zeeuwsch Vlaanderen Belgisch grondgebied zouden worden. In Versailles werd dit plan zoover uitgewerkt dat men voorstelde, Nederland in ruil voor de gebie den die zouden worden afgestaan, een sluk van Duitschlnnd le geven. De leiders der ge allieerden verwierpen een dergelijk plan e'ch- ler absoluut. Toen kwam de kwestie van de Wielingen; deze had in tijden van vrede nooit dc minste moeilijkheden veroorzaakt; er bestond geen Wielingenkwcslie. Nederland meent, dat ook dat deel van de Wielingen, dat iigt binnen de Belgische territoriale wateren, als zijnde hel laatste einde van den Nederlandschen rivier mond, onder Nederlandsche souvereiniteit staat. Spreker vindt deze opvatting juist. Hier tegenover stelde België dat Nederland het his torische recht op de Wielingen heeft verlo- reti na de Fransche revolutie en bovendien dit land er geen recht op heeft, wijl dc Wie lingen geen rivier is. Nu is het belang dat Nederland bij de Wie lingen heeft biet groot, met België is dat juist het tegenovergestelde. Voor Betgjc is de kwes tie der Wielingen vooral uit militair oogpunt van buitengewoon belang. Deze kwestie nu is het geweest, waardoor de Belgjsch-Ncdérlandschc overeenkomst non niet is geratificeerd. Wij socialisten, aldus spreker, willen, evenals onze Nederlandsche politieke geloofsgenooten, niets anders dan een vreed zame oplossing van deze kwestie, waarna de Belgisch-Nederlandsche overeenkomst zon spoedig mogelijk geteckend mo,et worden. Er zijn echter dingen die dit laatste in den weg slaan, o.m. het feit dat er geen dwingende noodzakelijkheid voor noch een groot belang bij de ratificcering van deze overeenkomst is Er zijn in 'Európa andere zaken die van meer belang zijn. Toch zou het juist in dezen tijd het beste zijn indien men, in afwachting van de oplos sing van de groote strijdvragen, maar vast begon met hot uit den weg ruimen van klei nere geschillen. En hierin zouden de Neder landsche en de Belgische regoering oen mooi voorbeeld kunnen geven. Het Centraal Burefiu voor dc Statistiek schrijft ons: Was reeds in 1921 het aafftal uilgespro ken faillissementen gestegen lot een hoogte die nog nooit bereikt was, n.l. 2264,-in 1922 is dit nog niet bijna de helft vermeerderd; het aantal is n.l. geklommen tot 3403. Ter vergelijking worden hieronder de cijfers gegeven van 1914 tol en mot 1922. Deze waren achtereenvolgens: 1482, 1390, 1045, 891, 952, 1092, 1491, 2204 en 3403. Ten einde het verloop dier geweldige toeneming in 1922 te kunnen nagaan, volgt hieronder een splitsing van bet tptaal naar de maan den, waarin die utspraak vel. Jan. 209, Fcbr. 234, Maart 279, April 219, klei 277, Juni 304, Juli 279, Aug. 238, Sept. 364, Oct. 309, Nov. 367, Dec. 324. Een geregelde doorloopende stijging is niet le conslateeren. Maanden, waarin zoo als in Juni en Sept. f.m. December 1922 liet geval was, het aantal faillissementen dc 300 over schreed, kwamen nog nimmer voor. Niet alle faillissementen zijn in economisch opzicht even belangrijk. In den regel zal aan een faillissement van een naamlooze vennoot schap, een maatschappij, 'grooter gewicht toegekend'moeten wórden dan aan een fail lissement van een particulier persoon. Deze overweging heeft geleid lot het ma ken van een onderscheiding der failüsscmen- ten n natuurlijke- en rechtspersonen. Voor de Jaren 1918 t.m. 1922 krijg! men dan de volgende uitkomsten: Totaal aantal vonnissen (1918) 952, (1919) 1092, (1920) 1491, (1921) 2204, (1922) 3403. Deze hadden betrekking op: Bijzondere personen ('18) 907, ('19) 1015, ('20) 1352, ('21)2074, C22) 3044. Nalatenschappen ('18) 15, ('19) 12, ('20) 7, ('21) 12, ('22) 22. Vennootschappen onder firma ('18) 8, ('19) 19, ('20) 40, ('21) 22, ('22) J04. Naamlooze vennootschappen ('18) 16, ('19) 34, ('20) 74, ('21) 130, C22) 161. Andere maatschappijen of vennootschao- pen ('18) 6, ('19) 12, ('20) 28, ('21) 43, ('22) 72. Prof Sloiemaker de Bruine heeft op uilnoo- diging van commissarissen van het Chr. Hist, dagblad „De Nederlander" met 1 Februari weder de leiding en verzorging van het 2e blad van den Zaterdag van genoemd blad aanvaard. (u. D.) In een te Hoorn gehouden vergadering, waar afgevaardigden aanwezig waren van de plaatselijke comités te Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, Zwaag-Blokker, Scliagen, Nieuwe Niedorp en Monnikendam, is besloten tot op richting van een provinciaal comité voor Noord-Holland tegen den standplaatsaftrek. Heden, Donderdagmiddag heeft in café Pschorr te Rotterdam een groote openbare vergadering plaats van directeuren van open bare vermakelijkheden legen de hooge belas tingen, welke van hun inichtingen worden geheven. Als sprekers zullen optreden Chris- pijn Sr., André de Jong en Jan Fabricius. Door hel Centraal Comité tot bevordering van R.-K. Patronaatsbelangen in Nederland is als vertegenwoordiger in de Commissie van Beheer van het Zielkundig Beroepskantoor te Utrecht benoemd de WelEerw. heer B. II. de Groot, rector ie Amersfoort. Een ingezetene van een Groningsche grens gemeente bezat een huis in Oost-Friesland, dat hij in deze wankele tijden veiliger vond van de hand te doen. Hij gaf een notaris last tot den verkoop en dezer dagen ging het perceel in andere handen over, niet voor een zeker aantal marken maar, als in de tijden toen er nog geen geld als ruilmiddel bestond, tegen goederen in natura, en wel vijf koeien, twee kalveren en een paard. De politie te Bitssum heeft Dinsdagmorgen op heeterdaad betrapt een werkloos timmer man, die er zijn werk van maakte fietsen uil de rijwielbewaarplaats van gebr. Streefkerk bij het slation te ontvreemden. Dc vorige week waren er drie gekaapt. Men meldt uit Goes aan de Msbd.: Goes en Kloetinge zijn gewikkeld in een hevigen broodoorlog. Tot Maandag gold in Goes als prijs van het wittebrood 20 cent per 8 ons. Nu bestaat er in die gemeente een (roode) coöperatie, die zich in Goes zelf ook aan dien prijs houdt, maar wel toestond, dat een ingezetene van Kloetinge in dat dorp brood, gebakken in haar bakkerij, verkocht voor 16 cent per 8 ons. Dit ontstemde na tuurlijk in hooge mate de Ivloetingsche bak kers en deze besloten als tegenmaatregel in Goes brood Ie gaari uitventen tegen een prijs van 16 cent per 8 ons, franco thuis. De Goescne bakkerspatroons besloten nu in hun vergadering van Maandagavond den wiltebroodprijs ie verlagen van 20 cent per 8 óns op 18 cenl. Het publiek krijgt dus van al deze verwikkelingen de voordeden! Aan het station te Breda is uit Goes een 22-jarig Duitsch meisje aangekomen., dat naar Goch moest, doch geen midde len meer had om de reis verder te bc- kosl'g'n. Een sla! ion samb ten aar trok zich haar lot aan en hielp haar verder. Hem heeft liet meisje verklaard, dal zij voor een dag of acht met cenige landgenooten was meegekomen, die haar in Goch in de wachtkamer hadden weten te bepraten mede naar Nederland te gaan, alwaar zii met het verkoopen van door hen ver vaardigde portretten zestig gulden zou kunnen verdienen in 10 dagen, waarna ze weer naar huis zouden gaan. Daar het meisje juist wegens slapte gedaan ge kregen had, nam zij dit aanbod aan. In het hotel le Goes bleek échter, met welke lieden zij te doen had. Zij vluchtte en sprong in een trein, die haar naar Breda bracht. Er is daar gezorgd, dat ze veilig haar bestemming Goch heeft bereikt. Naar de Tel. verneemt, heeft Mr. E. G. S. Bóurlier, advocaat en procureur te 's-Hage, als raadsman van den heer en mevr. Hal- Ier, die sinds 23 December 1922 m het Huis van be vb ring vertoeven, zich tot de civiele kamer dor arrondissemenls-rechtbank ge wend, met bel verzoek de onmiddellijke in- vrijheidsslelling van de beide verdachten Tc willen gelasten. Voorts beeft lii.j de rechtbank verzocht' zich de stukken van het thans tegen beiden gevoerde strafrechtelijk onderzoek te doen voorlezen en te bevelen, dat de instruc tie zal worden gesloten, althans spoedig zal worden voleindigd. In een uitvoerige toelichting wijst Mr. Bóur lier er op, dat het .echtpaar Halter reeds een maahd werd gevangen gehouden zonder dat de instructie in deze zaak gesloten is. Een van beiden nu, óf op 23 Dece/nber 1922 was voldoende bewijs aanwezig, dat do beer en mevrouw l-Ialler zich hadden schuldig ge maakt aan hel misdrijf, waarvan zij toen werden verdacht en was hun arrestatie ge wettigd, doch dan behoorde de instructie met bekwamen spoed te worden voortgezet en dus thans gesloten te zijn, of er is nü npg geen Voldoend bewijs van dc schuld van den heer en mevrouw Halter gevolgtrekking gewet tigd door het feit dat de injtructie nog steeds zoekt en huiszoekingen doet. doch dan waren er op 23 December 1922 al evenmin voldoende bewijzen en had de ar restatie niet. mogen plaats hebben en belmo ren de heer en mevrouw Halter zoo spoedig mogelijk uit de preventieve hechtenis te worden ontslagen. Volgens de verdere toelichting zou men hier met het optreden van vijandige elemen ten tegen den heer Maller te doen hebben, die niets onbeproefd laten om liem (en val te brengen. Zoo vernam hij geruimen lijd vóór zijn arrestatie van een der leverafffcjërs van hotel des Indes, dat deze met zijn boe ken bij dc politie was ontboden en dat deze leverancier aan het politiebureau had- zien Ijggen kwitanties en facturen van hotel des Indes. Dc lieer Maller wist dus loen reeds, dat de politie hem verdacht en een justiti- nccl onderzoek tegen hem was ingesteld. Toch bleef hij op zijn post. Verder lyerinnerde de raadsman er aan, dat bij de exploitatie en den goeden gang van zaken van het hotel des Indes de belangen van de verdachten heirokken zijn, welke op meerdere tonnen gouds zijn te schallen en eiken dag, dat de peventieve hechtenis voort duurt hun enorme materieele Schade wordt berokkend. In werkelijkheid zijn zij de ware en eenige exploitanten van hotel des Indes, doch bovendien gebiedt de gezondheidstoe stand van ieder der verdachten onmiddellijke ïhvrijheidsstelling, waarvan doktersattesten aan de rechtbank zijn overgelegd. In de verdere toelichting wordt nog naar voren gebracht, dat feitelijk nog steeds geen afdoende bewijzen zijn bijgebracht, dat hier opzettelijk nadeel van de gemeente heeft voorgezeten. De overijlde arrestatie en het streng optredefi der autoriteiten komen hier door dan ook eenigszins in een vreemd licht. Ten slotte verneemt hef blad, dat overwo gen wordt een strafvervolging uit 1e lokken tegen een Haagsch blad, dat valsclie beschul digingen heeft gepubliceerd in deze zaak. DUSSELDORFF, 24 Januari. In een onderhoud inet' journalisten heeft een be voegd iemand van het Fransche bezettings leger de volgende verklaring afgelegd: De taclie'k, welke de Fransche overlieden lot dusver gevolgd hebben in hun betrekking met de Duitsche industrieelen uit het nieuwe bezette gebied inzake de kotenlevering, is als volgt samen te vallen. Men weet, dat het doel, dat de Fransche regeering zich voor oogen stelde, was in de Roer een commissie in 1e stellen van ingenieurs belast niet het toezicht op en de aanwijzing van de bestemming voor do kolenleveringen aan de geallieerden, welke Duitschland slechts ten deele had ingevoerd. De troepen, welke deze commissie van inge nieurs vergezelden, hadden alleen ten doel haar te beschermen. Overeenkomstig dit be ginsel heeft d'e zending der ingenieurs eerst getracht de levering van kolen 1e verkrijgen door het aanwenden van de toegeeflijkste en vreedzaamste middelen. Zij heeft zich dade lijk na haar komst te Essen in verbinding gesteld niet de Voornaamste personen van de mijnen uit de streek en hun een vriendschap pelijke regeling voorgesteld. Zij genoot een hoffelijke bejegening. De Duitsche regeering liet echter weten, dat zij geen kolenleverin gen meer zou vergoeden, welke aan de Bel gische en Fransche regeering gedaan waren. De industrieelen vroegen toen wie hun zou betalen. De ingenieurs pleegden overleg en beloofden de leveringen te financieren. Daar op deelde de Duitsche regeering aan de in dustrieelen het bevel uil alle onderhandelin gen met de bverlheden van de bezetting te staken, waaraan deze onmiddellijk gevolg gaven. Men besloot toen aan elk van de mijn eigenaars bevelen op schrift te geven, die hun voorschreven kolen te leveren. Een nieu we weigering van de industrieelen. volgde. Daarop ging de fase in, die van dé vorde ring. De vorderingsbevelen zijn gesteund door enkele troepen, ten einde aan te toonen, dal men reeds met een dwangmaatregel te doen had. Zoo hebben wij bijvoorbeld de cokes ovens bezet van den Pruisischen staat in de streek van Recklinghausen. Overal zijn wij op openlijken of lijdelijken tegennstand gestoo- ten. Dit derde procédé had al evenmin suc ces als de voorgaande. Op het oogenbiik is men in een periode van stilstand gekomen, welke het onjuist zou zijn uil te leggen als een aarzeling van de Fransche overheden. Deze hebben gehandeld zonder overhaasting of zenuwachtigheid, volgens een plan, dal rijpelijk overwogen is dat zij lot het einde toe zullen toepassen. De hui dige stilstand heleekent heel eenvoudig, dal het vraagstuk tot een beslissend keerpunt is gekomen. Voortaan zullen wij slrengere mid delen tot onze beschikking hebben, terwijl onze zending in afwachting geduldig en ticl- selmatig hel in gebreke blijven van Duilsch- land heeft vastgesteld. Aan het einde van deze eerste periode loont liet de moeite vast to stellen, dat liet leven in de nieuw bezet te streken zijn normalen gang is gegaan. Dil toont genoegzaam aan. dat het uitstekend mogelijk is in het industriebekuen bewakings troepen le houden zonder de bevolking le verontrusten of liet economische leven en de voortbrenging te belemmeren, mils men er zich van Duilsche zijde hij wil neerleggen. Hel plan van tegenstand van de Duitsche regeering heeft zich ontwikkeld op dc. wijze, welke voorzien was. De Duitsche regeering hoopte eerst, dat de werklieden eigener be weging de algemeene slaking zouden afkon digen. Daar is niets van gekomen. De ele menten van de uiterste linkerzijde hebben geweigerd in de kaart van de nationalisten le spelen. Haa^ beweging heeft zich daarop gericht op de ambtenaren, en met name op het spoorwegpersoneel, doch een spoorweg stakingvin de Roer zou dc kolenvoorziening van Duitschland zelf ontredderen. Ook is ite rijksregecring van meening, dat zij een rake ren stoot zou toebrengen, door een algemee ne staking te onlkelencn le Keulen, teneinde filfe geallieerden te treffen. Zij moef zich ook vleien met de hoop, dat de vertegenwoordi ger van de geallieerde commissie le Keulen, een Engelscliman, zich zou verzeilen tegen maatregelen om deze beweging te remmen. Wij meenen te weten, dat zij 'zich op dit punt vergist. Dc pogingen van de rijksregeering strekken er dus op hel oogenbiik loe een stakingsbeweging te ontketenen onder hel spoorwegpersoneel te Keulen, betzij vannacht, betzij morgenochtend. Zij zou er bet bevel toe la len geven door een commisise welke te Elberfeld zetelt. Intusschen, ondanks dezen dwang, ziet men onder bet spoorwegperso- In de grensplaatsen der gemeente Em men, schieten de meest primitieve woningen, gelijk paddestoelen zoo snel, uit den grond op. Zij die zich daar vestigen zijn door gaans dakloos geworden en flansen nu als men 't hun niet belet, van oude palen, planken, zaken en zoden een armelijk ver blijf in elkaar. Zoo ziet men o.a. te Barger Gompascum een 25-tal dezer primitieve woningen ge sticht op een weinig gebruikte gemeente weg. Te Maten vindt men hetzelfde op eenige braak-liggende akkers. Zitten ze er 'eenmaal hoe raakt men die on ge wenschte bewoners dan weer kwijt? Alweer een nieuwe zorg voor de toch reeds in zoo velo zorgen verhoerende ge meente Emmen! neel slechts plaatselijke bewegingen, zooals die 1e Oberlmusen en Slerkrade, waar uitin gen van kwaden wil aan den dag zijn ge komen. Een zeker aantal telefoon- en telegraaf ambtenaren tracht eveneens in hel nieuwe bezette gebied de telefoongemeenschap tus schen de geallieerden te bemoeilijken, als deze niet door soldaleii bewaakt wordt. LONDEN, 24 Jan. Beuter verneemt, dat tengevolge van het onderhoud giste ren tusschen lord Crewe en Poincaxó te Parijs de toestand tusschen de Engelsche en Frans: ho overheden in het Rijnland, tengevolge van de aanhouding van Duit sche ambtenaren, aanzienlijk is opgeklaard Het is niet waarschijnlijk dat er verder eenig misverstand zal rijzen. Hot is dui delijk .gemaakt, dat Engeland niet, in staat is mee te werken aan do toepassing van eenigen vorm van sancties in de Britsche zone, Engelsche troepen kunnen niet wor den gebruikt om de Eransche overheid bij to staan maar er - zal niets geschiecten om do Eranschen te belemmeren bij de uit voering van wat voor maatrege'en ook, welke zij noodzakelijk achten. Aan den Eranschen oppercommissaris in het Rijn land is opdracht gegevpn, do zaken voor de Engelsche overlieden zoo gemakkelijk mogelijk to maken. LONDEN 24 Januari. In de Britsche officieel© kringen ontkent men de bewe ring van den Japanschen premier, dat En geland, Amerika en Japan het eens zou den zijn geworden over een beperking der kosten als het vlootverdrag van Washing ton niet werd geëerbiedigd. Poincaré heeft duidelijk gezegd dat hij vóór de ratificatie van dit verdrag is, ter wijl men verwacht, dat Itaüë het Eran sche voorbeeld zal volgen. ESSEN, 24 Januari. De kolenmijnen in Rijn land en Weslfnlen hebben, naar de Bergwerfc^- zeitung meldt, al hun contracten met de Lo- Iharingsche ertsmijnen verhróken en met Zwcedsche ertsmijnen een contract voor ver scheidene jaren afgesloten voor de levering van groote hoeveelheden Zweedsch erls. De leveringen loopen tol 1932. Het contract is Dinsdag van kracht geworden. MAINZ, 24 Januari. In het proces tegen de mijndirecteuren heeft de Fransche krijgsraad dc voornaamste aanklacht afgewezen, doch de beschuldiging van hel niet nakomen van een rerjuisitiebevel gehandhaafd en de beklaagden deswege lot geldboeten veroordeeld. MAINZ, 24 Januari. De krijgsraad heeft Friedrich Thyssen tot'500.000 franken, Eesten tol 15.632, Wuestenhofer tot 8640 en Spindler lol 47.752 franken boete veroordeeld. Op de eerste zes vragen van de aanklacht luidde het antwoord van de vijf leden van den krijgsraad eenstemmig neen. op de vijf subsidiaire vragen eenstemmig ja. Voor alie beklaagden werden verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. MAINZ, 24 Januari. Het proces legen Raif- fcisen, den president van dc staatsmijnen, wordt voortgezet. MAINZ, 2Ï Januari. Vanavond hebben er nog twee proeessen voor den krijgsraad plaats gehad. Bij het eerste is dr. Schlutius, de voor zitter van het Dusseidorfsche „Finanzamf', veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar. Uitstel van de ten uilvo»rlegging werd toege- stman en Schlutius werd onmiddellijk uit de hechtenis ontslagen. Ook „Geheimrat" Raiffei- scn is wegens inbreuk op een verordening van getlcrnnl Degoutte van 11 Januari tol een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk veroordeeld. Ook hij werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Onmiddellijk na afloop van de processen werd aan Schhilius en Raiffoisen medegedeeld, dat zij uit het bezette gebied werden uilge wezen en dat onmiddellijk moesten verlaten. Zij werden daarop door 10 ambtenaren van de crimineele politic weggeleid met onbekende bestemming. MAINZ, 24 Januari. Naar aan hel WoJff- bureau van verschillende zijden gelijkluidend wordt gemeld, is het vanochtend na afloop van de ochtendzitting van den krijgsraad voor hef gerechtsgebouw, waar een groote menigte sa mengeschoold was, lot een incident gekomen. Een man, die hoezee voor Duitschland riep, is aangehouden. EEN SCHERP PROTEST DER BRITSCHE ARBEIDERS. LONDEN, 24 Jan. De raad van het vakver- eenigingscongres en het bestuur der Britsche arbeiderspartij hebben een gemeenschappelijk manifest uitgevaardigd, waarin zij de solidarf teit tusschen de Britsche arbeiders en de Duil sche arbeiders in het Ruhrgebied afkondigen. Het manifest veroordeelt de werkeloosheid der Britsche regeering en verklaart, dat de Fransch-Belgische actie een militaire poging is tot het verkrijgen eener nieuwe Europeesche regeling, welke Engeland en de Ver. Staten ter conferentie van Versailles weigerden 1e aanvaarden. Deze regeling is gebaseerd op ie Ruhr-Rijngrens voor Frankrijk, de verbrokke ling van Duitschland, de volkomen controle over Duitsch lands hulpbronnen door de Fran- schen en de militaire overheersching op het vasteland. I(eL manifest eischt van de Britsche regee ring diplomatieke interventie, zoo mogelijk in samenwerking met de Vereenigde Staten, ten einde de onmiddellijke ontruiming van l./t Ruhrgebied te verzekeren. Ten slotte stelt het manifest de regeling der Fransch-Belgische schadevergoedingseischen door den Volken bond voor. BETOOGINGEN TE MAINZ. MAINZ, 24 Jan. De uitspraak in het proces tegen de groot-industrieelen gaf aanleiding tot betoogingen, die tot laat in den avond voort duurden. De menigte zong volksliederen, gaf door kreten uiting aan haar vijandige gezind heid en wierp met steenen naar de hotels en andere inrichtingen, die aan Franschen toc- behooren. Daar de Duitsche politie werkeloos toezag, verrichtten de Fransche troepen eeni ge arrestaties. DE TOESTAND TE DüSSELDORF. DüSSELDORF, 25 Jan. In het indus triegebied van Biëletz is een algemeene staking uitgebroken. Ook in liet elec- triciteits- en trambedrijf werd het wea-'.c neergelegd. De fabrieken werden door de militairen bezet. Op het stadsplein bad een botsing plaats tusschen arbei ders en soldalen; de toestand is ernstig. OPZET TOT ALGEMEENE STAKING. BERLIJN, 24 Jan. Albert, een der lei ders van de Christ, \akvereeniging,- heeft verklaard, dat er ingeval van een alge meene staking voldoende fondsen zijn om gedurende geruimen tijd de arbeiders te betalen. De gelden daarvoor worden ge waarborgd door de regeering, terwijl van alle kanten, ook uit het buitenland, geld binnenkomt. De voorbereidingen voor de algemeene staking' zijn getroffen. De kolentreinen naar het onbezette gebied rijden noji vji normaal. De Fransche en Belgische mi litaire autoriteiten bereiden nieuwe maat regelen voor; de telefoon- en telegraaf kantoren in Bochum, Essén en Dorlmund zijn door de Fransche beambten bezet. KOBLENTZ, 24 Januari. Jn tegenwoordig heid van den Amerikaanschen generaal Allen en zijn staf, van den Franschen generaal en van den Engelschen en Italiaanschen verte genwoordiger in de Rijnlandcommissie heeft vandaag de verwisseling van' de vlaggen op de vesting Ehrenbreitslein plaats gehad. Ter wijl de Amerikaansche muziek de Marseil laise speelde, werd de Amerikaansche vlag neergehaald en vervolgens, onder de tonen van het Amerikaansdie volkslied, gespeeld door de Fransche muziek, de Fransche vlag geheschen. Vanmiddag verlaten de Amerikaansche troepen met twee treinen Koblentz. Er blijft een kleine afdeeling nog voor een paar maan den achter om de loopende zaken af le wik kelen. ELBERFELD, 24 Januari. De rijksminister van verkeerswezen heeft aan de rijksspoOr- wegdirectie geseind: „Volgens mij geworden inlichtingen van de directie Frankfort aan de Main zouden de Franschen van 22 Januar af een douanegrens tegen het onbezette Duitschland instellen. Aan alle ambtenaren moet er op worden gewezen, dat elke mede werking van het spoorwegpersoneel bij de in stelling van de douanegrens en het uitvoeren van de heffing van de douanerechten verbo den is." NEWCASTLE, 24 Januari. Do Fransche staatsspoorwegen hebben te Durham later vragen of er onmiddellijk Norlheimerland sdhe sloomkolen kunnen worden geleverd, waarschijnlijk 20.000 ton, in Februari 1e leve ren. BERLIJN, 24 Januari. Volgens mededee- lingen van den rijkskolenconnni ssaris zijn cr sinds 15 Januari naar Frankrijk en België tezamen ten hoogste 7000 ton kolen over de rijksgrens gebracht. Alle daamiee in strijd zijnde veel hoogere opgaven uit F'ransche BRHSSEL, 24 Januari. In gezaghebbende kringen te Brussel wordt medegedeeld, dat van Vrijdag af alle kolenzendingen uit de Roer naar het niet-bezette deel van Duitsch land zullen worden verboden, en dat er tal van ambtenaren en beambten, die wei geren, de bevelen van de hooge geallieerde ■commissie uit te voeren, zullen worden uit gewezen. PARIJS, 24 Januari. Le Trocquer, de minister van openbare werken, en generaal Weygand zijn door de regeering uitgonoo- digd zich naar dé Roer te begeven om een onderzoek in te stellen naar den toe stand en de eerste resultaten van de be zetting. Zij zullen vanavond nog vertrek' ken. WARSCHAU, 24 Januari. De commissie voor buitenlandsche zaken heeft inzake Me mel een motie aangenomen, waarin zij vast stelt, dat de Litausche daad van geweld in Memel do hoogheid van het verdrag van Memel raakt dat den geallieerden groo te mogendheden opdraagt over het lot van het Memelgebied te beschikken. KOWNO, 27 Januari. Het Litliausch te- legraafagentecliap meldt: De Gezantenraad heeft aan de Litausche regeering om haar tusschenkomst verzocht, om het verdrag van Memel te beschermen. De Gezantenraad heeft verklaard, dat de entente-mogendheden den nieuwen toestand zullen erkennen en eer biedigen. De Lithausehe regoering hooft door haar vertegenwoordigers in het land van Memel de vereischte maatregelen genomen. Te- Hey- dekrug heeft een vergadering plaat3 gehad van districts- en stadsbesturen, waarin werd medegedeeld, dat de nieuwe regeering er kend is. Verder is hot besluit genomen, dat men zich zou aansluiten hij de Lithausehe principes omtrent plaatselijke autonomie. Naar uit 's-Gravenhagc gemeld wordt, zijn de vier personen, die eonige weken gelo den werden aangehouden als verdacht van betrokken te zijn bij don moord in den Kerstnacht van 1918 gepleegd op G. V. D. O te. Scheveningen, weder vrij gelaton en van rechtsvervolging ontslagen. Dat de Duit-che cognac over onze oost grens ons land binnenstroomt, is nu wel bekend en de kommiezen weten af en too nauwelijks raad om dien stroom te kee- ren. Dagelijks worden honlorden .Liters van dat vergiftige goed door de grensbeambten „aangehaald", zonder dat de smokkelaars zelf in de val loopen. Zij weten op het juiste oogenbiik te ontmappen. Deze „cognac" wedrt in de noordelijke provincies overal verkocht. Zoo meldde zich een jongmensch, als reiziger, bij een winkelier en bood hem den drank A f 2 por flesch aan, en op de vraag waarom hij zoo duur was, daar anderen voor f '1.40 verkochten, gaf de koop man tot bosched: ,i,dat binne knoeiers, on derkruipers, dio geen lid van onze bond binn." Eu dan te vernemen dat do „cognac" meermalen grootendecls uit slootwater be staat! AMSTERDAM 24 Jan. Vee. Ter Vee markt waren helen aangevoerd: 225 vet te kalveren, le kw. f 1,251,38, 2e kw. f 110—1.20, 3o kw. f 1—1,05 'per KG. 10 graskalveren f 80100, 58 nuchtere kalveren f 18-28 per stuk; 463 vette var kens, Hollandsche le kw. f 1101.18, 2e on 3e kw. f 0,951 06 Overz. en Geld. Ie kw. f 112—118 per KG. AMSTERDAM, 24 Januari. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zéeuwsehe bon te f 1.60—2 90, id. blauwe f 22,70, id. Eigenheimers f 1.701.80, id. blauwe Eigen heimers f 1.701.80, Geldersche bonte f 1.60 1.70, Friesche borgers f 1X0—1.70, Noord- Ilollandsche blauwe f 1.601.70, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 1.50—1.70, Anna Pauw'oua zandaardappelen f 23, Texel- sche zandaardappelen f 22.25. VEENENDAAL, 23 Jan. (Weekmarkt). Eieren f 810 per 100 stuks, Aanvoer 60.000. Biggen f 2033 per stuk. Aanvoer 70 stuks. Handel traag. WOERDEN, 24 Jan. Kaas. Ter markt waren 63'partijen, le soort f 6468 2e soort waren 63 partijen/ lo soort f 6468, 2e sóórt f 6062 .rijksmlerk f 6069. Handol matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6