Vrijdag 26 Januari 1923 45 ste Jaargang No. 14346 PIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. - EERSTE BLAD In en om Haarlem. Vrouwelijke Jeugdorganisatie. AGENDA langs"den weg. b''rr Ii STADSNIEUWS. 27 JANUARI De R.-K. Vrouwenbond, groep B. MUZIEK. Rijkspostspaarbank. R.-K. Kring. Gevonden voorwerpen. Concert van Haarlem's Klein a a Capellakoor. Giften. Haarlemsche Hypotheekbank. Autodiensi. Trein vertraging. DE MOTIE-VAN CRANENBURGH EN HARE TOELICHTING. Aan de Perrsstemmen ontleenen wij non het volgende De Residentiebode schrijft Deze eenvoudige waarheid kunnen wij niet genoeg voor oogen houden, als we ons willen "opmaken, de politieke orga nisatie te verbeteren of.... ook te ver prutsen. Wij willen niet beweren, dat de politieke organisatie der Katholieken volmaakt is, maar als we ze leggen naast die van andere partijen, dan meenen we, dat ze er mag zijn. Het neemt echter niet weg, dat we gaarne voorstellen ter ver betering zullen aanvaarden en bekijken. Dezer dagen is notaris van Cranen burgli weer voor den dag gekomen met voorstellen, nu van meer reëelen aard dan vorig jaar. Toch kunnen we niet zeggen, cïat zijn optreden ditmaal zoo gelukkig is. Alsof het zoo niet was, wil hij een halve eeuw terug gaan in de ge schiedenis en in plaats van de kiezers organisatie „een bureau van hoogstaande Katholieken „geen standen-vertegen woordigers," door alle katholieke kiezers laten kiezen en dit bureau dan candi- dateniijsten laten opmaken. Dus zoo iets als de getrapte verkiezingen en onder onsjes uit den oertijd. We gelooven niet, dat dit voorstel als serieus bedoeld aan vaard zal worden. Evenmin als op sociaal terrein kan men op politiek gebied dc wijzers''der klok terugdraaien. En als de wet nu eenmaal hot politiek onderonsje- systeem heeft afgeschaft, gaat het niet aan, dit weer in de kiesvereeniging in te voeren. Men heeft Dh- v. Cranenburgli reeds voorgehouden, dat hij blijkbaar een trouw lezer van Verviers „Staat kunde" is. Inderdaad, Dh. Verviers heeft het ook al eens gehad over zulke eerste rangs kiezers, maar niemand nam hem ernstig. Dh. v. Cranenburgh baseert zich bij zijn voorstel op de veel verspreide maar daarom nog niet juiste tneening, dat de leiders van de vakverenigingen te groo ten invloed op onze politiek hebcn. Hij deed erger en generaliseerde zelfs: „Het materialisme, die bron van klassenstrijd overheerschend in dc vakorganisatie, heeft ook sedert lang zijn intrede ge daan in de politieke organisatie." We willen hopen, dat hein deze en der gelijke woorden onbewust ontglipt zijn, want ze rieken erg naar Verviers' „Staat kunde." En de beschuldiging is waar-lijk te grof om er op in te gaan. Onze vak organisatie overheerscht door „het mate rialisme", ten spijt van dc leidende gecs- Alweer de Winkelsluiting. J. j. YYEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH YVEERBERICHT. telijke adviseurs, 't is geen kleinigheid, 't Is jammer, dat zij, die zulke uitingen doen, niet eens wat nader preciseeren. Of liever, dat ze niet eens beter bestu deerden het verschil onzer vakorganisa ties en die der socialisten, dat telkens tot uiting komt en waarbij men juist kan zien,Wie op materialisme drijven. En de politieke organisaties vermatc- rialiseerd Het zou niet moeilijk vallen, hier Dh. v. Cranenburgh te troeven met de geschiedenis der N.K.P., wier aanval, volgens verschillende leiders zelf, zoo ongeveer geheel op materialistische gron- d en steunde. Dc vakorganisaties zijn bepaald het böte noire "van Dh. v. Cranenburgh. Trouwens, hij staat daarbij niet alleen. Nu mag men daartegen bezwaren heb ben we kunnen ons zulks voorstellen maar we zouden Dh. v. Cranenburgli en de zijnen toch wel in Overweging wil len geven, zich eens te denken in den toe stand, dien we zouden beleven als er geen katholieke vakorganisaties waren als de katholieke arbeiders niet ook dat is de overweging waard volgens verlangen van Paus en Bisschoppen zich hadden saamgegroepcerd. Dan zou er ee.n toestand "ontstaan zijn, waarin de mannen van v. Cranenburgh nog wel andere grieven zouden moeten, loozen. Op niet geheel juisten grondslag ba seert 'zich de Haarlemsche notaris ook, als hii schrijft». Dt abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei Kwartaal 3 25 P« Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. •Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling: 60 eA. per regel. Vraag- en aanbod-ad- vcrtentiën 14 regels 60 cert per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Nog levendig herinneren wij ons de op richtingsvergaderingen van afdeelingen van den R. K. Vrouwenbond en de sensatie, welke dat algemeen verwekte. Roomsohe vrouwen. huismoeders zelfs, in 'n organisatiedat klonk als een tegenstrijdigheid. Wat is er in weinig jaren veel veranderdl Niet alleen wordt de Rond thans als de meest natuurlijke zaak van de wereld be schouwd, maar wij zijn al aan de verfijning der organisatie tot in de perfectie gekomen. Onlangs heeft n.m. onze doorluchtige Bis schop besloten naast den Bond voor volwas sen vrouwen een geheel volledige organisatie voor de vrouwelijke jeugd op te richten. Grootendeels bestond deze wel in de on volprezen meisjespatronaten. Maar daarnaast hieven toch nog groote groepen jonge doch ters ongeorganiseerd. Immers de patronaten zijn berekend voor de schoolvrije jeugd der lagere school. Al wat meer uitgebreid, middel baar en gymnasiaal onderwijs geniet, valt daar dus buiten. De Bisschop heeft voorgeschreven, dat er voortaan zal zijn een R. K. Jonge-Vrouwen- br.nd met drie groepen. Groep A. zal de pa tronaten omvatten, zoodat ten opzichte daar van niet veel anders gebeurt dan een naamsverandering. Een bond van meisjes- palronaten zal dus voortaan groep A van den Loige-Vrouwenbond heeten. Daarnaast wor den groep B en groep C opgericht; groep B omvattende dc schoolvrije jeugd van het M. 1 I.. O.; groep C de meisjes van H. B. S., Gymnasium, Lyceum en dergelijke. Nu is voor Haarlem de stichting vangroep B in wording en wij willen er daarom iets naders van mededeelen. liet algemeen doel van den R. K. Jonge- Yrouwenbond is alle Roomsche minderjarige meisjes, van 14 tot 21 jaar, in één grooten bond te vereenigen om hare godsdienstige, zedelijke en maatschappelijke belangen te behartigen en dc ouders behulpzaam te zijn bij de voortzetting der opvoeding en ont wikkeling hunner dochters. Dit laatste hebben wij met veel genoegen vernomen; want wie zijn ooren open heeft, die kan dagelijks in zijn omgeving 'heel wat klachten en zuchten opvangen van ouders, die met hun meisjes van 14 tot 18 jaar in dezen moeilijken tijd geen raad weten. Hun wordt dus de behulpzame hand geboden. In groep B dan van boyengenoemden hond zullen afzonderlijk vereenigd worden do Kaholieke meisjes van 14 tot 21 jaar, die door ontwikkeling, stand en opvoeding bij elkaar belhooren, n.m. zij, die een school voor M. U. L. O., een kweekschool, een huis houdschool of een daarmee gelijk te stellen inrichting van onderwijs bezoeken of bezocht hebben. De bond wil voor deze meisjes het volgende doen: alle leden, (ook de nog schoolgaande van het 8ste en 9de leerjaar bij het m. u. 1. o.) worden 4 tot 6 maal per jaar bijeengeroepen op een bijeenkomst, waar een of ander voor Sc ze meisjes belangrijk onderwerp zal behan- eld worden en tevens lot hare ontspanning zal worden bijgedragen. De bedoeling van deze bijeenkomsten is niet alleen de belangstelling van de meisjes te wekken en haar kennis en inzicht op velerlei gebied te vermeerderen, maar ook het gevoel van Roomsche saam- hoorigheid onder haar aan te kweeken en te versterken. Dit wat betreft de groot lijn van de actie: het twee of driemaandelijksch contract tus- ■chen alle leden. Voor den geregelden omgang en .de wekelijksche gelegenheid tot ontspan ning en ontwikkeling heeft men zich clubvor ming gedacht en het organiseeren van cur sussen. Een clubgebouw is al gevonden in de Ja- cobijnestraat No. 17 (in het Hanzegebouw.) Daar zullen de clubs bijeen kunnen komen en de cursussen worden gegeven. Er worden cursussen georganiseerd in godsdienstleer en liturgie, bijbelsche en kerkelijke geschiedenis, aanschouwelijk onderwijs met lichtbeelden. Leider van deze cursussen zal zijn de directeur van groep B., de WelEerw. heer kapelaan A. W. Lühn. Er zal voorts een cursus in nijver heidsonderwijs worden opgericht (naaien, knip" pen, koken enz.) onder leiding van mevr. Jonckbloedt, in de school aan den KI. Hout weg. De meisjes zullen clubs kunnen vormen voor declamatie, tooneel, gymnastiek, zang enz. Een zeer verstandige maatregel is het be sluit om geen meisjes van de 8ste en 9de klasse hij het m. u. 1. o. en die zich dus nog geheel aan haar studie moeten wijden, tot de cursus sen of clubs toe te laten. Voor deze meisjes zijn alleen de twee of driemaandelijksche bij eenkomsten bestemd, waardoor het groote, al- gemeene verband: tusschen de leden wordt on derhouden. Elders in dit nummer deelen wij nadere bij zonderheden mee uit het voorloopig ptrogram, zooals dit in een dezer dagen te verzenden circulaire zal worden bekend gemaakt Mogen de ouders en meisjes daarvan kennis nemen en tlóor daadwerkelijke belangstelling tot de meer volmaakte organisatie van ónze vrouwe lijke jeugd bijdragen! Sociëteit „St. Bavo" Gewone zittingen Van 8 lot 93^ uur gelegenheid tot stemmen over de groslijst van candidalen voor dc Prov. Staten Kinderkoor half 3 Spaarbank voor Katholiek Nederland Ziiling van 5half 8. B. K. Leeszaal Tentoonstelling van werken van H. Brom en M. Anóriessen. Van 10 half 1. en van 2—5 uur. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans- slraat 49 Eiken dag geopend van 10— 121/4,, van 2—5 en van 7—10 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. B li Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- neslraal 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-verceniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 80 uur. Waaggebouw. Tentoonstelling K. Z. O. B. Van 11—5 uur. F. II. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling van etsen van Anion F. Pieck. In een artikl in dit nummr wordt over bovenstaande organisatie het een en ander meegedeeld. Hieronder laten wij een uittrek sel uit het voorloopig program volgen: Ie. Alle leden, ook de nog schoolgaande ffiste en 9de leerjaar) worden 4 a 6 maal per jaar bijeengeroepen tot een bijeenkomst, waarop een voor de meisjes belangrijk on derwerp, dat tot hare ontwikkeling kan bij dragen, behandeld wordt, terwijl het aange name met het nuttige wordt vereenigd. Door deze bijeenkomsten zal niet alleen de belangstelling der meisjes gewekt en hare kennis op velrlei gebied worden vermeerderd, maar tevens zal ook het gevoel van Room sche samenhoorigheid onder haar worden aangekweekt en versterkt. 2e. Bovendien biedt de Bond aan de le den gelegenheid, om zich aan te sluiten bij een of meer op te richten clubs, waar voor ontwikkeling of voor ontspanning der leden wordt zorg gedragen. Wij stellen voor de volgende cursussen en clubs le vormen, welke 2 maal in de maand gehouden worden: Cursus in godsdienstleer en Liturgie. Bijbelsche en Kerkelijke geschiedenis, aanschouwelijk onderwijs met lichtbeelden, leider: A. W. J. Lühn, Kap. St. Jozefkerk, en wel op Donderdagavond 7 K9 uur in het clubgebouw Jacobijnestraat 17rd. Cursus in Nijverheidsondenvijs. bevattende: rnaien, knipjes, koken, enz. enz.: leidster: Mevr. Jonckbloedt, Ged. Oudc- gracht, (de lessen worden gegeven op de R. K. Huishoudschool KI. Houtweg, op na der overeen te komen dagen). Club, declamatie en tooneel, leidesters: Mej. Toos Nelisse, Parkiaan 37rd, Mcj. Jo Weeren (onderwijzeres), in het club gebouw Jacobijneslr. 17rd. Maandagavond 71/29 uur. Club: gymnastiek en openluchtspel. lcidester: Mej. M. Coelen (onderwijzeres), Oude Gracht 31 ,op Woensdagmiddag tfó uur in het volledig ingerichte gymnastieklo kaal KI. Houtweg. Club: Muziek en Zang, leidesler: Mej. Line Biesenaar (onderwijze res), Emmakade 18^ op Maandagavond 7 'A 9 uur in het clubgebouw Jacobijnestr. 17rd. Ontspanningsclub, Donderdagavond 7149 uur. Aanwezig eeni- ge leidsters: Mej. FI. Corstanje, Wagenweg 68, (onderwijzeres); Mej. Jo. Weeren, Ged. Schalkb.gr. 98, (onderwijzeres); Mcj. Dina Janse. KI. Houlslr. 51, (onderwijzeres); Mej. Cor Bosse. Barteijorisstr. 12, (onderwijzeres); Mej. Sophia Boon, Oranjeboomstr. 91, (on derwijzeres). Muziek en spel (sjoelbak, enz. enz.) Beoefening van huisvlijt, (sloyd.) Gelegenheid tot inschrijving voor nieuwe leden bij den Directeur op dien avond. 89 uur spreekuur. Om de week Godsd. onderricht met licht beelden door den Directeur 's avonds 7149 uur in afzonerlijke cursus; alsdan spreekuur 910 uur. Op iedere cursus of clubavond ge legenheid tot consumptie. Mochten eenige meisjes nog andere cur sussen of clubs wenschen. dan zal daarmee rekening worden gehouden. Groep B. zal worden toegewijd aan O.L.Vr. v. Lourdes, De meisies kunnen ook lid wor den van de Maria-Congregatie on Dinsdag avond 78 uur in de St Jozef kerk. Jans- slraat, hetgeen hun ten zeerste wordt aan bevolen. Directeur A. J. W. iLiihn. Kap. St. Jozef Kerk. Uit dit overzicht moge blijken dat de R.K. Jonge-Vrouwenbond van. groep B. wil doen: ontwikketen en ontspannen. Amnelding voor het lidmaatschap kan ge schieden in hef R. K. Middenstandsgebouw (speciaal ingericht voor groep B.) als club gebouw, „de Hanze", Jacobijnestr. l'7rd„ op Zondag a.s. 28 Jan. of op Zondag 4 Februari 's avonds 8 uur, waar alle verdere inlichtin gen zullen gegeven worden. De, contributie voor het lidmaatschap van den Bond. groep B. bedraagt voor de school gaande (8ste en 9de leerjaar) f 3, en voor de niet schoolgaande meisjes 5. per jaar: daarenboven zal iedre afzonderlijke club eigen onkosten moeten bestrijden, uitgezon- derl godsdienst-cursus, welke gratis gegeven wordt. De gelden moeten in termijnen bij voornit- betaline voldaan worden. Het Restuur is als volgt samengesteld: Mej. Peters. Rlomendaalscheen weg 72. Pres. van den R. K. Vrouwenbond: Mevrouw Jonck bloedt. Geda Onde Gracht, Penningmeeste- resse: Mej. Dina Janse, KI. Houtstr. 51, se cretaresse; A. W. J. Lühn, Directeur. TiOsi-kvMrtit- Hot is zeer zeker onbegrijpelijk, dat een zoo prachtig geéquilibreerd kwartet als dit, dat onder de eminente aanvoering van Prof. Arnold Rosé zich in Duitsch- land bij zooveel muzikale gebeurtenissen van beteekenis doet hooren, bij ons te lande nog zoo gooi als vreemdeling is. Daarom verheugt het des te meer, nu wij een tijdperk beleven in het concertwezen dat de kamermuziek weer in aanzien stijgt) en wij met zooveel nieuwe kwartet-ensem bles mochten kennis makenE, dat de Maat schappij tot bev. der Toonkunst ons on haar vierde Abonnementsconcert bet Rosé- kwartet bracht» Een kwartet van een hoogst-voomaam samenspel. De reeds grijzende primarius Arnold Rosé is violist van eminente ga ven en door groote ondervinding op het terrein van samenspel de man, die niet weifelt meer, maar zjjn contouren plaatst met vaste hand. Niets, absoluut niets is er in het samenspel dezer vier mannen aan het toeval overgelaten, alles is over wogen; maar Arnold Rosé heeft aen echt kunstenaarshart, dat de muziek altijd fri-oh houdt en de idóe van sponaniteit niet uit dit samenspelen verbant. Ik moet eerlijk bekennen dat bij hun Mozartspel (zij openden met het kwart it in C-Höchel Vorzeichnis 465), na de audities die we thans van de superieure Fransche kwartetten gewoon zijn van Mozait. me hun weergave van dezen meester ietwat academisch aandeed. Evenwel sprak er toch uit dit musioeeren reeds b,ij Mozart, een overtuiging die deze opvatting groot olijks aannemelijk maakte. Dat die gereserveerdheid een inhaerent deel van hun Mozart-opvatting moest zijn, bleek maar al te duidelijk uit de manier waarop zij b.v." Verdi speelden. Zij .gaven het (eenige) strijkkwartet van den Ita- liaanschen dramaturg in een verve, die de warmbloedige muziek van het zonnige Zui den deed opleven alsof er de meesters van het bel canto zich uitzongen in een gepassioneerd ensemble uit Verdi's laatste opera. Nu bracht ook elk der spelers zijn indivi dualiteit naar voren en dat begon al met de allereerste maat, waar de tweede violist Paul Fischer zijn toch al groote toon in de gepas sioneerde e-mineurmelodie op de G-snaar aan het karakter van hel werk dienstbaar maakte en een levend aandeel bleef houden in de bewogenheid dezer muziek. Ik herinner slechts aan het Andantino. Daar kent men dc Een bijna volmaakt gebak, is FRANKEN'S MELKBR00D virile kracht van den Verdi der „Aïda" en van het Manzoni-requiem. Ik noem deze beide werken niet zonder opzet, omdat het ontstaan van dit kwartet juist valt tusschen dat van ge noemde werken. Verdi was dus op het hoog tepunt van zijn scheppend kunnen gekomen. Vurig was hij en zoo ook gaf hij zich hier. En zooals de gondoliere op het Canal grande in Venelic zijn „altisslmo signore" "laat wach ten om eerst zijn lied over hel water te laten weerklinken, zoo hadden wij in het lé vendig middendeel van dit werk den zanger te beluisteren, den cellist, die ons uit zijn warm- ste'innerlijk plotseling met een cantilene ver raste, waar jc even gek van staat te kijken maar dadelijk lust voelt het met een „bravis simo" le beantwoorden. Zoo mogelijk werd de hevige polsslag dezer muziek nog door het vurig sentiment van 't finale „vergessen gemacht". Daar was een opleven cn bruisen in dit fugato, daar kwamen ook de altviolist en de cellis» toonen dat zij rasmusici waren, die zich konden geven waar dit lijden kon. Hel was een ver tolking die me lang zal bijblijven, te meer waar het de eerste maal was, dat ik het werk hoorde verklanken. Maar het Rosé kwartet zal me daarom vooral onvergetelijk blijven, omdat zij van het Beethoven-kwartet in Es (opus 127) een vertolking gal' zóó schoon, dat men die wel ideaal mag noemen. In hun verrukkelijk samenspel voerden zij ons in het Adagio naar die oneindige verten, waar geen ge dachten aan aardsohe vergankelijkheid meer zijn. Dan-te, den vraagblik wendend op Beatrice, hoe hij stijgt, zoo snel, zóó hóóg. G. J. K. 54 Opgave uitsluitend betreffende het posLkantoor Haarlem en zijne bij- en hulppostkantoren. Maand December 1922. Aan bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd f200.571.23 en terugbetaald f195.11651, der.halve meer ingelegd dan terugbetaald f 5.457.72. Het tianlal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 173, Hieronder 199 formulieren ad f 1 in spaarbankzegels van 5 cent en 766 for mulieren ad f 1 in spaarbankzegels van 1 cent (schoolsporen). Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 3600 en afge schreven nominaal f2800, derhalve meer in- dan afgeschreven f 800. Het aantal nieuw uitgegeven Slaalsschuldbockjes bedroeg 1. Gisteravond is door den geestelijk advi seur, den Weleerw. Heer A. J. Boks, voor de leien van den Rt. K. Kling de apolo getische cursus voortgezet. Er was helaas niet veel belangstelling, wat de voorzitter in zijn openingswoord betreurde. De gees telijk adviseur knoopte hier nog de be merking aan vast, dat hij, indien niet meer interesse betoond wordt, geen nieuwen cursus meer zal houden. Dit zou zeker te betreu ren zijn. De causerieën van kapelaan Boks, alle even leerzaam, worden steeds op aan gename, smakelijke wijze voorgedragen en vereenigen in zich dus het nuttige met het aangename. Daarom is het te hopen, dat de leden alsnog hun leven beteren en den laatsten apologctischen cursusavond, welke Donderdag 8 Februari gegeven zal worden, in grooten getale bijwonen, opdat kapelaan Boks zijn aangekondigd dreigement, als we het zoo eens inogen aanduiden, nietr ten uitvoer behoeft tc brengen. Ook gisteravond was de lezing, welke het onderwerp „Is Christus waarlijk God" be handelde, weer hoogst leerzaam, terwijl de prettige wijze, waarop kapelaan Boks ook thans zijn voordracht weer hield, aller aan dacht gespannen hiell. Van de gelegenheid tot vragen st°llen na beëindiging der causerie werd door verschillenden gebruik gemaakt. Na sluiting der officiëole vergadering ble ven de leden nog eenigen tijd gezellig bijeen. Bollen, Leidscheplein 25rd, Kinderbontje; H. Hoffies, Joh. de Breukstraat 11, Gummi bal; W. v. Norden, Olycanstraat 11, Grijze heerenhandschoen; H. Geven, Pieterstraat 1, Kinderhandschoen; J. T. Heeten. de Clercq- slraat 128, Hond; W. v. Oldenmarkl, K. Wyngaardstraat 12, Handbeschermer; Ken nel Fauna, Parklaan: Hond, zwart met wit, gebracht door Jordaan, Olycanstraat 25: Di recteur Stads Armen- en Ziekenhuis, Insigne van Muziekver.: A. Koning, Harmenjansslr. 44, Jongensjas; Kennel Fauna, Parklaan: Kat, zwart met wit, gebracht door v, Diest, Krom 39: Kat, grijs met wit, gebracht door Lei- sing, Ursulastraat 1; P. Schuck, Emmakade Ird, Rijwiellantaam; P .Westerhof, Teylerpl. 93, Meisjesmantel; Kncynsberg, Garenkokers- kade 26. Nummerplaat: M. v. d. Steeg, Haar- lcmmerliedestraat 40, Pak met wol; v. Schie, 2e Amerikadwarsstraat 40, Hillogom, Zwarte pertemonnaie; H. v. Riet. Nassaustrnat 20, Ring met sleutels: F. W. Fick, Brouwerska de 7. Ring; J. K. Moen, Sumatrastraat 10, Rijwielhandbeschermer; VV. Hesseüng, J. F. Helmersstrant 1, Damestaschje; Terpoorten, Boterslraat 9, Hond. De heer Nico Hoogerwerf vereerde zijn ge wezen leeraar door een speciaal Zweers- concert te organiseeren, naar aanleiding van bel 5-jarig beslaan van zijn koor. Dit was een sympathieke gedachte. Al stemt de muziek van Bernard Zweers niet op de principes der jongere generatie, men kan haar in ieder geval niet verwijten, dat zij gecomponeerd werd met een minder dan middelmalige kennis welke in 't algemeen onze koor-litleraluur kenmerkt om van de aeslhefische waarde maar to zwijgen. In dit verband zou er geen crescendo in de artistieke prestaties bereikt worden, indien men blijkens mededeelingen in 't pro grammaboekje van plan is, dergelijke avonden geheel te wijden aan gelegenheids-componis ten, zooals Olivier Koop e.a., wier musen ver te zoeken zijn. De kunstzinnige bedoelingen van een a Capella-koor moeien haar oorsprong vinden in de madrigaalkunst der middeleeuwers: Arcadelt, Cipriano de Roze, Francesco Lan- dino enz. Voortbouwende op deze tradilic hebben hedendaagsche meesiers als Diepen- brook, Dresden elc. ten onzent, een nieuwe richting van ontwikkeling aangegeven en wijst deze vanzelf den weg naar de toekomst. Dit is m.i. de rechte baan waarin het zeer goede a Cappela-koor zich zal moeten bege ven; ongetwijfeld heeft het de gewensohte stemmen en heeft de dirigent Hoogerwerf doen blijken, dal hij, wat men in vulgairen zin noemt „het concours-repertoire" volko men beheerscht en ook de Zweers-muziek goed interpreteert. Van deze muziek geloof ik niel, dat zij het nog, een halve eeuw zal uithouden. Zij ge tuigt van een zeer knappe vormen-beheer- sching maar mist de groote inspiratieve visie. Op Duitsdien bodem geënt heeft zij den zoelelijken trek der romantiek dier dagen. In zijn liederen hoor ik steeds het stijve me trum en de sentimentaliteit van het Duitsche Volkslied; maar ook Wagner hoort men in het instrumentale gedeelte: de Wijzangen van Tagore, zeer beschaafd voorgedragen door mevr. Stolijn en het Hollandsche sextet, een ensemble dat ik gaarne eens in een ander werk zou willen hooren. In dit concert vereenigden nog Jonkvr. Re- pelaer van Driel en Jos. de Klerk hun uitne mende krachten, welke, ondersteund door een goede begeleiding van Jacob Bijster, deze muziek van de beste zijde belichtten. Aldus was deze herdenking een mijlpaal op den levensweg van het a Capella-koor en vojgen wij met aandacht den gang harer ver dere ontwikkeling. MARINUS MONNIKENDAM. Voor pater Staal van H. G. W. 2,—. In de gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders van de Haarlemsche Hypotheekbank is de voorgestelde statuten wijziging aangenomen. Door de firma P. Mooy en Zn., uit Velsen, is dezer dagen een nnto-omnibusdienst ge opend tusschen BeverwijkVelsenSant poortSohotenHaarlem (Kennemerplein). Gisteravond is van trein 1135, die 9,16 uur aan het slationD. P. le Rotterdam moet ar- riveeren, bij Lis se de machine defect geraakt. Hierdoor ondervonden de reizigers, die in een anderen trein moesten overstappen, 20 minuten vertraging. Uit de persoverzichten omtrent de mcl'ne- Vart Cranenburgh en hare toelichting onttee- nen we het volgende aan de „Leidsche Cou rant": „Wij zouden vandaag een en ander zeggen over de oorzaken van de weinige belangstel ling voor de politiek. En dan moeten wij eerst recht doen aan den heer v. Cranenburgh gisteren hebben wij opgesomd wat volgens hem de oorzaken zijn van de geringe politieke belangstelling, maar hij noemt buiten deze nog een andere oorzaak; wij zullen den heer v. Cr. aan het woord la ten: „Het materialisme, die bron van klassen strijd, overheerschend in de vakorganisatie, heef! ook sedert lang zijn intrede gedaan in de politieke organisatie. Want wie zal onlken- nen, dal daar niet bijna uitsluitend materieele belangen besproken worden op eene wijze, die niet in overeenstemming is met de Christelijke naastenliefde. Wordt den kiezers daar voldoen de onder hel oog gebracht, dat de afgevaar digden de belangen hebben te behartigen van geheel het volk in al zijn geledingen en geen standsbelangen dan voor zoover die met het algemeen belang samengaan? Of worden zij daar niet le veel bewerkt met de stroop kwast door hen, wier politiek leven ontstaat of duurzaamheid ontleent aan het bevredigen van de materiecle belangen der vergaderden?" Wij kunnen den heer v. Cr. hier niet perti nent tegenspreken, als hij beweert, dat velen van de kiesvereenig'ng wegblijven, omdal daar zou hcerschen een te materialistische stem ming. En wij willen dan ook wel onder dc oorzaken van de geringe politieke belangstel ling noemen: Ten eerste: de overheersch'.ng van maieri- eele belangen. Doch wij voegen daaraan dan onmiddellijk toe, dat voor de een of andere politieke actie, welke geenszins materialistisch kan worden gehceten, de menschen toch ook vaak ongevoelig als lijken blijven. En deze oorzaak aanvaarden wij dan ook onder zekere reserve en meer in verband met wat wij op de tweede plaats willen noemen: Ten tweede: het streven van verscheidene politieke voormannen naar het louter persoon lijke eigenbelang. Deze oorzaak wordt aange duid in den laatsten zin van bet uit het be toog des hoeren v. Cr. geciteerde. En deze oorzaak 'bestaat inderdaad dat kan niemand onlkcnren. Nu is echter dc practische vraag: boe die oorzaken van het kwaad weg Ie nemen? De eerst genoemde oorzaak kan worden te gengewerkt in haar gevolgen doordat degenen, (üc meenen, dat er in de biesvereenigingen een te materialistische stemming heerscht, zelf po sitief medewerken, om die stemming te ver beteren daarbij dan gedenkend, dat ook zij zelf, waarschijnlijk, in bedoeld opzicht niel de volmaaktheid hebben bereikt. En wat de tweede oorzaak betreft: men kan hel aangeduide euvel signaleeren en zoo medewerken om bel uit le snijden. Onmiddel lijk zij echter erkend, dat zulks in vele ge vallen moeiclijk, zéér moeilijk zal zijn Ic doen. daar men er zich voor moet hoeden, dc goe den niet le treffen tegelijk met de kwaden. Men mag maar niet er op los slaan, om zoo ook eenigen le raken, die zulks inderdaad ver dienen. '1 Is in vierkanten strijd mei de chris- Bestrating. Meermalen, en niet ten onrechte, wordt er in Haarlem geklaagd over do slechte bc tratlng. De ongelijke en h iKG.ige wegen geven maar al tc vaak reden tot mopperen. Maar hoe slokt sommige Haarlemsche stra ten ook mogen zijn, we gelooven, dat de Amsterdamsche Vaart het nog glansrijk wint. De bestrating is daar allertreurigst. De weg is vol kuilen en oneffenheden on op sommige plaatsen liggen ook hier de rails een eind boven den weg. Vooral even voorbij het Oosterplein begint de misero; daar vormen de vele oneffenheden miniatuurheuveltjos en de daartusschen liggende „dalen" vormen bij regenachtig weder ware beekjes en mod derpoelen. Groote stukken weg moeten daar dan onbegaanbaar zijn. Een onprettige toe stand, vooral voor de bewoners daar. En er wordt maar niets aan verbeterd. Het is een rijksweg en hij wordt onderhanden genomen. Op het oogenblik is men bezig met de verbetering tusschen Halfweg en Sloterdijk. Maar hoelang zal hot nu nog duren, alvorens men aan het gedeelte nabij Haarlem is. Moet maar geduldig gewacht worden, tot de werkzaamheden zoover ge vorderd zijn, dat de grens van Haarlem bereikt is? Dan is dat een zware geiulds- proof. Zou alvast niet eenige verbetering tot stand gebracht kunnen worden? Noodig is het weL lelijke naastenliefde, om de bedoelingen van een ander verdacht le maken, fenzij deze daar voor zelf de duidelijkste aanwijzingen geeft en het algemeen belang het dan ook eischl. Wie zich niet aan dezen regel houdt, voedt een ander reeds bestaand euvel, dat ook de belangstelling ondermijnt, en wat wij nu even willen aanduiden: Ten derde: het verdacht maken van waarlijk goede bedoelingen. Terwijl aan den eenen kant de massa soms blind is voor de demagogie van „leiders"; ziet zij aan den anderen kant kwaad waar alles goed is of hoogstens wat min of nicer algemeenc menschelijkc onvolmaaktheid. En ook dit is een oorzaak, dal goed willende menschen wegblijven van de kiesvereeniging. Waar verscheidenen deze organisatie trachten te gebruiken voor eigen eer of voordeel, zou den zij daar gaarne een tegenovergesteld op treden willen stellen, maar zij zijn bevreesd te worden ahngewezen als dingers naar een zeteltje in vertegenwoordigende lichamen! Deze op de derde plaats genoemde oorzaak van de weinige politieke belangstelling moet evenals de daarvoor genoemde voorna melijk worden weggenomen door een zekere grootmoedigheid van de waarlijk goed willen den. Zij moeien we herhalen hetzelf po sitief medewerken door verkeerde dingen te beteren en, voor zoover dat niet geheel en al gelukken kan, liet menschelijke onder de men schen trachten te verdragen, ook al tkeft hun dat soms persoonlij!» pijnlijk, bewust ook van eigen menschelijke tekortkomingend' „Onze Courant" v geeft de voigende be schouwing: „In ons vorig nummer maakjen wij mel ding van een motie van notaris Van Cranen- •burgh, aangenomen in de vergadering van de R. K. Kiesvereeniging le Haarlem, waar in de wen schel ijkiieid wordt uitgesproken van de instelling van een onpartijdige com missie, welke zal onderzoeken of, en zoo ja, welke wijzigingen in de organisatie noodig zijn. Over de wijze, waarop de heer Van Cra- nenburgh de reorganisatie zich voorstelt, zei'de hij: „Zóó, dat alle R. K. kiezers op de een of andere wijze in de gelegenheid gesteld wor den mede te werken tot de samenstelling van een bureau van hoogstaande kalholieken geen slandenvertegcnwoordigers, maar men schen, op de hoogte van de nooden en be hoeften der verschillende klassen, zóó dat ieder kiezer overtuigd kan zijn, dat in dat bureau bij de behartiging van bel algemeen belang zijn standsbelang niet over het hoofd worde gezien." Het idéé van den heer van Cranenburgb gelijkt veel op dat van den lieer v. d. Drift, enkele maanden geleden in „De Tijd" geop perd, en door ons als niet-aannemelijk ge noemd. Hier evenwel Is een meer bevredigend re sultaat te wachten, omdat dc heer van Cra- nenburgh wenscht de samenstelling van een ■bureau van hoogstaande Katholieken, bekend met de nooden en behoeften der verschillen de klassen terwijl de heer v. d. Drift slechts sprak van een gezagdragend college van intellectueelen alleen, zonder moer. Intuschen, de motie-van Cranenburgli is aan 'l bestuur van de Katli. Staatspartij om voorlichting gezonden. We zullen dus wel meer ervan hooren. Echter moeien we liet sterk betwijfelen, of wel een ieder zich zal richten naar een uitspraak of verlangen van hoogstaande Ka tholieken. Immers, als we nu reeds ie hooren krij gen van den voorzitter der R. K. Volkspar tij, dat hij niet zoover wil gaan, om den wensch van de Bisschoppen steeds als wet te beschouwen dan hebben we weinig hoop op dc volgzaamheid van een (zij het dan klein) volksdeel. Hoe dat komt? We gelooven, dat bij de massa het beginsel zoek is, en dat men in de praktijk meent le mogen doen, wat in theorie wordt afgeraden, en gevaarlijk geaoht. En is naast behendigheid en schijnkennis, een bekrompenheid van geest, die den waren geest van een hoogstand leider niel kan ont moeten. Als de gesteltenis bij den mensch komt tot gezonde ontwikkeling, dan zal diezelfde menseh eerder cr toe bereid zijn, om in volg zaamheid mede te helpen aan den opbouw van ee.n krachiigen toesland." De Motie-Cranenbursih. Zijn we wel ingelicht dan wil de Haarlem sche Winkeliersvereeniging wederom een aclie op touw zetten tegen de Haarlemsche verplichte Winkelsluiting. Deze vereeniging werd, meenen we, inder tijd opgericht vooral naar aanleiding van de verplichte Winkelsluiting in Haarlem. Het ligl dus in haar lijn van werkzaamheden de zaak warm te houden. Dat zij de meerderheid der winkeliers op haar hand zou krijgen voor de algeheele af schaffing der verplichte winkelsluiting mag worden betwijfeld, als men de ondervinding der laatste jaren in dit opzicht raadpleegt. Die ondervinding toch heeft uitgewezen dat de meeste winkeliers blij zijn met een veror dening, die hen niet meer verplicht ter wil le van een concurrent hun zaak tot in den nacht open te houden. Er zijn echter wel voorstanders van uit zonderingsbepalingen voor bepaalde groepen van winkeliers. Onze zienswijze in dezen mogen wij be kend veronderstellen. Ook wij zouden gaarne zien dat met de belangen van groepen win keliers, die in de avonduren een goed deel van hun debiet hebben, wordt rekening ge houden. Wij hebben daar indertijd warm voor gepleit, maar de comm. voor de winkel sluiting adviseerde, na een grondig onder zoek, en dc gemeenteraad besloot tot ver plichte winkelsluiting na 8 uur 's avonds voor alle winkeliers. Wij zijn het echter niet eens met de op vatting dat nu weer eens van voren af aan moet worden begonnen met de actie, om dat de omstandigheden zicli nio! hebben ge wijzigd sinds het laatste raadsbesluit. Met name kwam in de samenstelling van den ge meenteraad geen wijziging, die een ander raadsvotum zou mogen doen verwachten. Zulk een actie is monnikenwerk en ver- slondigen menschen onwaardig. Is er eenmaal een nieuwe Raad, dan is misschien de tijd aangebroken nog eens een kans te probeeren. Bedoelt dc actie tegen de verplichte win kelsluiting nu meer een ageeren bij de raads verkiezingen, dan dient deze actie, naar on ze opvatting, te worden gevoerd in de Kies- vereenigingen. Wij zouden den tegenstanders van winkelsluiting, van welke politieke rich ting zij ook mogen zijn. ook den welgemeen- den raad willen geven zich aan dit, ons, ad vies te houden, als zij inderdaad eenig suc ces willen behalen, indien dit mogelijk is. De Roomsch-Katholieken zullen dat na tuurlijk doen.' maar mochten anderen soms van meening zijn dat hpt voordeeliger is voor dit speciale doel aparte candidaten te stellen, dan voorspellen we ze een eclatante nederlaag. In het beste geval we gelooven dat zeltS niet zouden de dissidenten er in slagen misschien één candidaat in den gemeenteraad te brengen. Maar deze eenling zal in den Raad weinig of niets kunnen uitrichten. Uit practische overwegingen dus zouden we den ageerders willen toeroepen: versmit uw krachten niet, maar maakt ze zoo produc tief mogelijk op de door ons bovenomschre ven wijze. Barometerstand 782. Vooruit. OPGAVE VANs Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te Dt Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Januari 1923. Hoogste Barometerstand 780.3 m.M. to Scilly. Laagste Barometerstand 731.2 m.M. le Roest, Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 Januari: ZwpüiTie tol matige wind uit westelijke rich tingen, nevelig tot zwaar of haU'bewolkt, wei nig of geen regen, zelfde temperatuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1