Ingezonden Mededeelingen. Hei Londen Monsterhuis LEOLA'S ERFENIS INGEZONDEN. De nood In den tuinbouw. English Association. Concurrentiegeest. Hooge Raad. Aanrijding. Musikalische Kammerspiele. Aanbesteding. Kruisverbond. Liefdadigheidspredikatie. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Ontslag arbeiders. CoIIecte's. Handel en Industrie in Indië. Heerenweg Politie-Rechter. Een renbaan te Zantvoort. VERLAGING VAN DEN GASPRIJS. BURGERLIJKE STAND. LAATSTE NIEUWS. Een nieuw voorstel voor een econo mische wereldconferentie. UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. OVERVEEN. HEEMSTEDE. HEEMSKERK, ZANDVOORT. HALFWEG. WARMOND. Missie-Ac tie. VOETBAL. „Sedert de invoering van het algemeen kiesrecht is de kiesvereeniging mee de plaats geworden, waar de belangen van een bepaalde klasse der bevolking wor den bepleit. De georganiseerden der vakvereenigingen met hun vrijgestelden als woordvoerders verschijnen "in geslo- 0 ten gelederen, om daar de belangen van hun stand, zooals zij die inzien en iden- tificeeren met het algemeen belang, te bepleiten." Hier of daar mag misschien zoo iets plaats hebben, in zijn algemeenheid is dit woord zeker niet juist. Voor zoover wij de kiesvereenigingen kennen, worden e: be langen van alle standen bepleit. En Is er een stand wel eens wat te kort komt dan ligt dat het is reeds meer gezegd aan het feit, dat die stand zich zelf niet laat hooren. Als het waar was, wat Dh. v. Cranen- burgh zoo generaliseert, wel hoe komt het dan, dat er geen 32 vrijgestelden in onze Kamerclub zetelen Kom, laat ons niet overdrijven. Vooral niet, waar er in onze partij vele vooraanstaande arbeiders zijn die overtuigd zijn en van hun over tuiging meermalen uiting gaVen dat de arbeidersbelangen, waarlijk niet ge diend zijn met „alsmaar" afgevaardigden te kiezen uit den arbeidenden stand. Wat er ook uit het voorste.-Van Cra- nenburgh mag groeien, voorshands deed hij o. i. de partij geen dienst, wijl zijn ♦oelichting, die waarlijk al te zeer gene raliseerde, propagandamateriaal ver- tchaft aan den anderen vleugel onzer partij, de Volkspartij," die.... overi gens ook al even weinig reden heeft om de Katholieke organisatie af te vallen, zooals we dezer dagen lieten zien. Zoodat we eindigen met het begin en herhalen, dat we nog maar steeds niet kunnen inzien, dat onze organisatie waar lijk zóó slecht zou zijn, als men in deze malaisetijden uitbazuint. Onder den titel „De Bedreigde Een heid' schrijft „De Tijd" het volgende: Te Amsterdam werd de oprichtingsver gadering der R. K. Volkspartij gehouden, waar gezegd werd, dat de „democraten' in de Kiesvereenigingen hun zin niet krij gen. de conservatieven in de R. K. Staats partij baasspelen en hare leiders ver kapte N. K. P.-ers zijn. En tegelijkertijd sprak notaris ran Cranenburgh in de Haarlemsche Kiesvereeniging ten betooge, idat in de Kiesvereenigingen het arbeiders element overheerscht, bij de candidaat- stelling met de andere standen te weinig rekening wordt gehouden en dat de ge kozen vertrouwensmannen in de verte genwoordigende lichamen te veel naar de werknemers kijken en daardoor een verkeerde richting volgen in de politiek. Oppervlakkig beschouwd is men ge neigd te concludeeren, dat beide klachten elkaar opheffen, dat de R. K. Staatspartij en hare gekozenen den gulden midden weg volgen en het met de partij en de kiesvereenigingen dus nog niet zóó erg gesteld is. Tegen zulk een oppervlakkige conclu sie zouden wij willen waarschuwen. Wie meenen mocht, dat het in de kiesvereeni ging goed gaat, slaat den bal mis. Met dit instituut is zoowat niemand tevreden. En het i s dan ook de vraag of de com- missie-Barge, die is ingesteld om een algemeen kiesreglement voor de R. K. Staatspartij te ontwerpen, met haar rap port niet te laat zal komen. Voor zoover wij de zaken thans kun nen overzien, is de oprichting dei- R. IC Volkspartij te Amsterdam nog niet veel meer dan een ambtenaren-relletje. Thans tijn het meestal slechts ontevreden leden van het overheidspersoneel, die in de loonsverlaging bij het Spoor en de pen sioenkorting voor het Rijkspersoneel een aanslag op de „democratie" zien. De lichtelijk dwaze bewering, dat iemand, als Mgr. Nolens de encycliek „Rerrnn No va rum uit de practische politiek der R. K. Staatspartij zou laten „wegredenee- ren", wijst er reeds op, dat de woord- roerders van de nieuwe partij ietwat overspannen zijn. Deze storm zal wel lu wen, als de werknemers tot de overtui ging komen, dat aan loonsverlaging niet is te ontsnappen en zelfs de openbare lichamen, waarin ook de sociaal-demo craten een woordje meespreken, denzelf den weg op moeten als onze Christelijke Regeering. De verklaring van den voorzitter ter Ainslerdnmsche vergadering, dat hij zich eventueel aan een wensch van het Epis- jopaat niet zal storen, is niet van dien aard, om de animo voor de nieuwe or ganisatie onder de werkelijk Roomsch voelende arbeiders te verhoogen.Tot dus verre was een uitdrukkelijke wensch onzer Bisschoppen voor bijna alle Ka tholieken voldoende, om zich met christe lijke onderdanigheid te schikken naar het verlangen van degenen, die door hun verheven positie het belang van Kerk en Maatschappij in him geheel het best kun nen overzien. De protesten, die tegen de verklaring van den voorzitter tot uit drukking kwamen, zijn dan ook een aan wijzing, dat het beste deel onzer Room- sche kiezers in die christelijke onder danigheid wil blijven volharden. Maar het blijft intusschen een feit, dat velen over den gang van zaken in de Kiesvereenigingen ontevreden zijn. En het gevaar Is dus niet denkbeeldig, dat het door enkele ambtenaren opgezette relle- Ije voor anderen de aanleiding wordt om het vooralsnog met een nieuwe jjolitieke organisatie te probeeren. Zelfs uit de rede van notaris Van Cranenburgh, in de Haarlemsche Kies vereeniging ui! gesproken, kregen wij sterk den indruk, dat het hem niet zoozeer om de stemlechniek in de Kiesvereeniging, dan wel om een grondige wijziging van geheel de structuur onzer politieke or ganisatie is te doen. De eenheid in de R. K. Staatspartij Is o.i. slechts te handhaven, wanneer aan iedere strooming, aan iedere gedachten- groep -- wij zeggen uitdrukkelijk „ge dachten"- en riet standengroep bin nen de Katholieke partij gelijke rechten en gelijke kansen worden toegekend. Of dit met een eenvoudige wijziging van het Kiesregelement is te bereiken, is een andere waag, waarop, naar wij vertrou wen, de commissie-Barge spoedig een antwoord zal geven. Laat men intusschen aan alle zijden de noodige kalmte bewaren, die een her nieuwde, hartelijke samenwerking al tijd binnen het kader der Katholieke be ginselen, doch desgewenscht op een nieu wen organisatorischen grondslag zal mogelijk maken. Het Statenlid de heer P. Trapman Ie Selm- gen heeft de volgende vragen gericht tot Ge deputeerde Staten van Noord-Holland. In verband met het feit, dat de regeering in beginsel heeft besloten geen credieten aan de tuinbouwers te verleenen, dan alleen in bijzon dere gevallen, tot een maximum van 500.000, verzoekt ondergeteekende niededeeling of Ge deputeerde Staten bereid zijn: 1o. zich onverwijld in verbinding te stellen met voormannen uit tutobouwkringen en met hen na te gaan de practische uitvoerbaarheid van de idee, die steeds meer en meer bij tuin bouwers naar voren komt, als het «enige mid del dat directe hulp kan geven, m.l. om zooge naamde uitvoertoeslagen te geven voor de thans nog in massa bij de bouwers opgehoop te stapel producten; 2o. zoo de uitvoerbaarheid van die idee blijkt, het door de Staten toegestane bedrag van f 200.000 voor dit doel aan te wenden. Voor een ongewoon groot aantal belang stellenden had Woensdagavond in de boven zalen van „De Kroon" de aangekondigde le zing plaats van den heer A. H. Blake over „London in the Days of Pepys." Pepys heeft een bijzonder merkwaardig dag boek (i/n stenografie) geschreven over een zeer belangrijke periode nit de Engelsche. geschie denis, welke begint met de onthoofding van Karei I in 1649. De groote verdienste van zijn werk is, dat het niet geschreven werd om ge publiceerd te worden en de gebeurtenissen uit dal tijdperk weergeeft, zonder dat een bepaal de tendenz beoogd wordt. De inleider", die zijn onderwerp geheel bcheerschte, is er in ge slaagd zijne hoorders op aangename en inte ressante wijze met het werk van Pepys ver trouwd te maken. Met den bekenden Engel- schen humor wist spreker zijne lezing nog aantrekkelijker te maken, terwijl de talrijke pro jecties de belangstelling gaande hielden. Vóór ruim 100 jaar was Pepys nog een onbekende in Engeland. De overzetting van zijn dagboek in gewoon schrift eischte heel wat werk. Zijn „diary" mag als een belang rijke aanwist voor de geschiedenis uit dien lijd worden beschouwd. In verband met de reis, die Pepys in gezel schap van zijn neef, admiraal Montaga, naar Holland maakt in 1660, komt ook Den Haag ter sprake en het leven uit die dagen, gezien door de oogen van een Er.gelschman. Wij hoopen van den tocht naar Chattam, de bevrijding van Karei II uit zijn ballingschap, terwijl portretten onzer zecadmiralen De Ruy- ter en Tromp werden vertoond. Als naar gewoonte opende de heer Hey- man den avond en richtte na afloop deT lezing woorden van dank tot den spreker. Het was een zeer interessante avond* Iemand, die vanuit de Haarlemmermeer met de autobus van den eenen onderne mer was meegereden naar de stad en met de bus van de andere firma wilde te- rugkeeren, werd door den chauffeur gewei gerd met de mededeeling: gij zijt van mor- a 60 ets. per regel. Beste en Goedkoopste adres voor le kl. Engelsche gemaakte Heeren- kleeding, gelijkstaand aan de duurste kleedin' naar maat. gen met onzen concurrent gegaan, ge moet nu ook maar met hem reizen. Hierover is blijkbaar geklaagd bij den. burgemeester van Haarlemmermeer; dez© heeft althans in de officieele mededeeling doen opnemen, dat de chauffeurs verplicht zijn in hun wagen, welke een openbaar middel van vervoer is alle personen mee- te nemen, die zich daartoe aanmelden, na tuurlijk voor zoover er plaatsruimte is en voor zoover ze het geldende tarief betalen. Het is lichtelijk belachelijk dat de con currentiegeest tot zulke handelingen ver leidt. Stel je voor dat iemand s morgens met do autobus naar Haarlem gaat en 's middags met dan trein wil terugkeeran en de chef van het station Haarlem def tig zou komen aanstappen met de boodschap: Mijnheer! U zijt vanmorgen met de autobus gegaan; Nu wil ik U niet in den trein toelaten. Gisteren is gepleit in de zaak van ,T. K. A. Boeschoten c,s. te Hilversum eischer, tegen de firma IC. D. Hollandsche Eabrielc van Voedingsmiddelen to Haarlem, verweer der. Laatstgenoemde firma had aan ei-cher volgens overeenkomst 'n partij bouillonblok jes geleverd, welke evenwel van zoo slechte samenstelling bleken te zijn, dat ze door den keuringsdienst te Hilversum voor de consumptie werden afgekeurd. Eischer zag daarin wanpraestatie en vorderde ontbin ding van do overeenkomst, terugbetaling van een reeds betaald bedrag van f 1250 len f 200 voor winstderving. Deze vordering heeft de rechtbank niet- ontvankelijk verklaard, en in hooger beroep heeft het gerechtshof dit vonnis bevestigd, daarbij overwegende, dat de kwaliteit van de blokjes niet ter zake deed, doch dat 't er alleen op aankwam, dat ze niet slechter mochten zijn dan reeds vroeger geleverde blokjes. De verdediger van eischer, mr. S. J. W. Pakkert was van meening, dat een dergelijke conclusie niet zal zijn vol te houden. Naar zijn oordeel was reeds het enkele feit, dat de blokjes voor consump tie zijn afgekeurd, voldoende grondslag voor wanpraestatie. De verdediger van verweerder, mr. Van Roesem, merkte op, dat uit de overweging van het hof juist blijkt, dat het hof de opvatting van geïntimeerde deelde, dat de eisch van wanpraestatie alleen is gebaseerd op de omstandigheid, dat de samenstelling van de blokjes niet was als gewoon, doch niet op de ondeugdelijkheid ervan. Het eerste middel, dat door eischer is voorgesteld, mist dus feitelijken grondslag, en moot als zoodanig worden verworpen. Overigens achtte pl. de beslissing van het hof volkomen juist. De conclusie van het O.M. werd bepaald op 8 Februari. Donderdagmiddag omstreeks half 5 is op de Amsterdamsche Vaart Ier hoogte van de Vaartstraat, de t/-jarige G. K., wonende in de Nagtzaamstraat, door een motorrijder aangereden. De jongen was op een bestelwagen der Ned. Spoorwe gen geklommen en kwam daar plotseling achter vandaan, toen de motorrijder uit de tegenovergestelde richting naderde. De jongen werd door het stuur ter aarde geworpen en bekwam een vleeschwonde boven het rechteroog en een wond aan de kin. Hij werd haar zijn woning ge bracht, waar door een lid van E.H.B.O. een voorloopig verhand gelegd werd. Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van den bekenden Engelschen auteur GARVICE Circa 370 bladz. druks, in handig formaat Prijs f 1.50, franco per post 1.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD," Nassaulaan 49, Haarlem. Daarna is de knaap paar het St. Elisa beth's Gasthuis giegaan, alwaar de wour den gehecht zijn. Het Concertbureau Vernout deelt ons mede, dat de Musikalische Kamersnie- Lon die enkele weken geleden ook te eHaarlem veel succes behaalden, non n voorstelling zullen geven met 'n nieuw programma en wel op Donderdag t Fe bruari a.s. in den Stadsschouwburg, Wïl- sonsplein. Hedenmorgen werd op last van het Ministerie v. Waterstaat aanbesteed: de uilvoering van verbctoringswerken aan de Heldersche zeewering. Laagste, inschrijver was J. de Vries, Amsterdam f 29.300. Hierna werd aanbesteed: de voorzie ning der boorden van het Nocrd-IHolland- sche Kanaal. Laagste inschrijver le perceel TC. v. Wijngaarden en II. Boogaaid, Sliedrecht f 6317. Laagste inschrijver 2e perceel K'. v. Wijngaarden en H. Boogaard, Sliedrecht f 3969. Laagste inschrijver 3e perceel: IC. v. Wijngaarden en II. Boogaard, Sliedrecht f 5916. Gecombineerd le, 2e en 3e perceel: K. van Wijngaarden en H. Boogaard, Slie drecht f 15.996. De jaarvergadering van het Kruisvdr- bond, Donderdagavond in liet Hanzege- bouw gehouden, werd door den voor zitter, den heer H. B. v. d. Sanda. ge opend met een korte toespraak, waarin hij de leden aanspoorde in het nieuwe vereenigingsjaar door voorbeeld en pro paganda de ideeën der katholieke drank bestrijding in Haarlem te verspreiden. Het tot in bijzonderheden verzorgde en uitvoerige jaarverslag" van den len se cretaris, den heer J. de Zwager, gewaagjcïa van veel actie, in het afgdoopen jaar verricht, maar ook van 'n kleinen terug gang in ledental. Het financieel overzicht van den penningmeester, den heer Jac. Voorn, gaf van den stand der kas een gunstig beeld. Het voordeelig saldo maak te het mogelijk een reeds lang .genomen besluit uit te voeren: de reglemenlben te doen drukken. Secretaris en penning meester ontvingen een hartelijke dank betuiging voor hun uitstékend werk, waarmee de vergadering door luid ap plaus instemde. Tot verificateurs werden de heeren Kamerbeek en Van Leeuwen benoemd. Prima blauw Kamgaren Costuums vanaf f 40. Fantasie Costuums, nieuwste des sins, chique modellen v.a, 135. Jongeheeren Colbert- en Sport- costuums, vanaf f 23.75, Gabardine Regenjassen v.a, f 25, Paardehaarbewerking; gegaran deerd kleermakerswerk. Onbe rispelijke pasvorm Vervolgens werden twee nieuwe leden geïnstalleerd en vier adspirantleden aan genomen. De periodieke bestuursverkie zing had tot resultaat, dat de heeren Jac. Voorn, J. Govers en G. W. v. d. Hoek bij acclamatie werden herkozen. Tot de belangrijke mededeelingen behoorde, dat na de Vasten een feestavond zal worden gehouden, bij welke gelegenheid 'n nieuw vaandel zal worden gewijd. Nadat de begrooting voor 1923 was vastgesteld en bij de rond vraag nog en kele punten van huislioudelijken aard waren besproken, sloot de voorzitter de vrij goed bezochte vergadering. Zondag 28 Jan. a.s. zal de ZeerEerw. heer Pastoor in de parochiekerk van 't H Hart, Kleverparkkwarlier, onder de H. H. Missen een tiefdadigheidspredicatie houden, ten be hoeve der armen dier parochie. Men verzocht om opname van 't volgende: Aangezien voor het Volksconcert met Hen- riette Bosmans als solo pianiste op aan staanden Zondagmiddag een buitengewone toeloop te verwachten is, raden wij den be zoekers aan hun plaatsen reeds vooraf le nemen, ten einde opstopping bij het binnen komen van de concertzaal te voorkomen. Aan de suikerfabriek „Holland" te Half weg zijn deze week een 80 arbeiders van den naploeg wegens beëindiging der werkzaamhe den ontslagen. Een groot aantal van deze arbeiders is te Zwanenburg binnen deze ge meente woonachtig. De gehouden collecte's ten bate van de R. K. Vereeniging tot Bescherming van Meisjes hebben in de St. Bavo-paro- chie te Oud-Schoten opgebracht f 121.3 U/a en in de kerk van de H. Drievuldigheid te Bloemendaal f 241. Voor de af deeling Haarlem der Vereeni ging „Oost en West" hield de heer J. Ko ning, oud-redacteur van het „Soerabaiasch Handelsblad", gisteravond in de bovenzaal der Gemeentelijke Concertzaal een voordracht met lichtbeelden over het onderwerp: „Han del en Industrie in Indië". Na een kort openingswoord van den af- deelingsvoorzitter, den heer Th. Brondgeest, ving de heer Koning zijn voordracht aan. De belangstelling voor Indië ligt momen teel in hare koloniaal-politieke be teekenis, hetgeen volgens spr., niet het eerste noo dige voor 'onze Indisch» gewesten is. In het Moederland V -~nc een onevenredig heid, die de inlereoöJ splitst in een politie ke en economi richting, hetgeen spr. een ietwat triest verschijnsel noemde, daar Indië nog tal van onbegrensde mogelijk heden inhoudt. Iïet is precair in dezen tijd van alge- meene malaise te spreken over het han dels- en industrieleven in Indië, want ook in deze koloniën heerscht evenals in an dere werelddeelen de malaise, maar deze draagt hier een crisis-karakter en zal na eenigen tijd, terwijl de vermindering nu reeds ingetreden is, afnemen. De handelspositie van Indië noemde spr. bijzonder gunstig: de bodëmrijkdom is geen visie, maar langzamerhand vastgelegd in eco nomische tabellen. Java, dat goede transportmiddelen, een uitstekend wegennet, uitmuntend geoutilleer de havens en modem ingerichte havenem placementen bezit, opent met de ontwik keling van Sumatra, Borneo en Celebes een groote toekomst voor Indië. De handelsbe weging van Java te geconcentreerd in Soe- rabaia: Wiië's eerste koopstad met een le- vendigen internationalen handel. Nadat tn den wereldoorlog de Japanners de plaate der Duitschers in de handelswe reld bijna geheel hadden ingenomen, zijn deze hieruit na den wereldkrijg verdrongen door de energieke Amerikanen, die zich niet Heen financieel sterker kunnen in- teresseeren, maar ook doordat de handels praktijken der Japanners niet strookten met, de moraal- en handelseusanties der Wester ed!© bevolking. De inlandsche hafadel staat niet op een even hoog peil; de Inlanders hebben geen handelstalent, zij zijn een landbouwvolkde Chineezen nemen van hen die taak over, deze rijn de handelslui „par excellenoe", die eeu goeden kijk hebben op de Inland sche mentaliteit en de Inlanders, economisch gesprroken, in hun macht hebben. Het woe- kersysteem, dat op Java nog welig tiert, is biervan een gevolg; in het leven geroe pen door de Chineezen, wordt het in het leven gehouden door de Arabieren. Met een collectie fraaie lichtbeelden ver duidelijkte spr. zijn voordracht. Interessante foto's gaven de aanwezigen een goed beeld van den Tndischen handelstoestand; o.m. een vogelvluchtgezicht op de haven van Tand jong Priok, het aardig tropische beeld eener handelskade, de Chineesche handelswijk van Batavia, de reede van Soerabaia sedert 1918 voorzien van nieuwe aanlegplaatsen, ha venterreinen en handelsloodeen, volkomen be rekend voor het wereldseheepvaartverkeer de Inlandsche handelskraampjes en andere gezichten op het drukke Indische handels leven. Na de pauze schetste spr. In al ge in eene trekken den Indischen toestand óp industrieel gebied. I Het industrieleven is geconcenlreerd in de cultures: rubber, suiker, koffie, thee en cacao; speciaal de suikerindustrie is van belang zij is „de kurk, waarop Java drijft. De industrie heeft een groote vlucht genomen in bepaalde streken, die hier toe door hun bodemrijkidom aangewe zen waren en het is in 'het bijzonder de industrie der machinefabrieken, die den loon aangeeft op het gebied der fa brieksnijverheid. Naast het particulier ini tiatief en de groote importhuizen moe ten genoemd worden de gonvernemmis bedrijven: mijnbouw de steenkolenmij nen zijn van groote beteekenis de ertsrijkdom van Celebes, de opium- fabriek, de zoutindustrie op Madoera en de kleinere ondernemingen: rubber en kina. In de toekomst liggen in Indië, aldus spr., als industrieland groote mogelijkhe den open, nl. op het mijnbouwgebied. Aan de hand van een tweede serie iChtbeelden vulde spr. het gesprokene aan, waarbij kijkjes in een theefabriek, werkplaatsen der Staatsspoor, het boek drukkers- en bindersbedrijf, één dar 190 suikerfabrieken van Java, een ge deelte der beroemde en beruchte regee- ringsopiumfabriek en enkele reproduc ties van de moderne ontwerpen der archi tecten Ed. Cuypers en Huiswit voor de Schouwtjeslaan. (Gesloten Verkoop groote, nieuw te bouwen handelspalei- zeij, w.o. het enorme hoofdgebouw der H.V.A, te Soerabaia. Aan het einde der hoogst belangwek kende causerie van den heer Koning, bracht de voorzitter den spreker eenige woorden van dank, waarna de bijeen komst weid gesloten. Huisvredebreuk, mishandeling, dief stal enz. De rilling van heden stond in het toeken van huisvredebreuk en mishandeling vooral, meestal betreft het gevallen van echtelijk leed en huiselijke tragiek. Maar meestal is dat geen lectuur voor de krant en daarom zullen we daarover slechts kort zijn. Een treffend geval was zeker dat van den bootwerker L. II. te Zaandam, die sinds een week gescheiden is van zijn vrouw, die met 8 kinderen achter blijft. De man woont echter nog wel gedeel telijk bij zijn vroegere vrouw in en op 23 November heeft hij haar mishandeld, door een kopstoot legeny de borst. De man zei, dat het zoo erg niet geweest was, maaT de vrouw had het kennelijk nog verzacht. Het O. M. eischte 6 weken en de politierechter veroor deelde bekl. tot een maand. Een ander geval zal nog nader onderzocht worden. Twee da mes uit Zwanenburg werden teder met f 15 beboet wegens uitschelden van den veldwach ter, die haar, na een dansles, (ot doorloopen maande toen er een volksopioop was. N. v. d. M. te Lisse verkeert in armoede en heeft een dennenboom afgezaagd uit het bosch van graaf van Lijnden, wat meer gedaan wordt door lotgenooten van beklaagde en op zettelijk kwaadwilligen. De ambtenaar eischic 6 dagen gevangenisstraf, omdal het natuur schoon veilig moet zijn De politierechter wil de het met bekl. nog eens probeeren, wanl hij slaaf gunstig bekend. Bekl. kreeg derhalve 14 dagen voorwaardelijk, er moet f 15 schade vergoeden. Ook T. B., een 24-jarig vischkoopman, kwam er genadig af. Hij moet f 12 schade betalen voor een gebroken ruit en krijgt voor waardelijk 14 dagen voor diefstal van een paar fleschjes bier en.... een partijtje prent briefkaarten uit de Wilhelmina-drónkhal, Hij had daar op 4 December met den pachter Akersloot gewerkt en gedronken, meer bier dan bronwater, en was door meer bezoeken aan kroegen dronken geworden. In dronken schap heeft hij toen een ruit gebroken en den diefstal gepleegd. Bekl. is dienzelfden dag voor wederspannigheid gearresteerd, waarom hij 14 dagen gevangenisstraf kreeg. Mr. Ali Cohen, die bekl. verdedigde, meende, dal do diefstal aan de wederspannigheid verknocht was en gelijk gestraft had moeten worden. Bovendien meende verdediger, dat bekl. door zijn dronkenschap niet het oogmerk van we derrechtelijke toeëigening kon hebben. Een comité, dat zich gevormd heeft, voor dat doel, verzond een circulaire aan ver schillende vereenigingen van Zandvoort en omgeving, waarin er op gewezen wordt, dat Zandvoort weinig financieel-krachtige logeer gasten trekt. Het comité wil nu oprichten een renbaan, nader aangeduid als Sportpark, waar gelegenheid zal zijn voor paardenracen, motorrennen, hypische sport, voetbal- of gymnastiek-uitvoeringen. Dinsdagavond wordt in Monopole te Zand voort een vergadering gehouden. Naar we vernemen zal de gasprijs binnen kort met 1 cent per M3 verlaagd worden. Waarschijnlijk zal de gasprijsverlaging in gaan na de meteropneming die einde Febr. plaats vindt. Geboren: 23 Januari., J. HuijbensSte- venhaagen, z. Overleden: 25 Januari, A. Lengerveld Verlaan, 89 j., Ripperdapark. J Weemer v. Oeveren, 84 j. E. Schelder, 50 j., Kam- perlaan. WASHINGTON 25 Jan. Senator Borah maakt bekend, at hij opnieuw een voorstel zal indienen ten behoeve van een econo mische wereldconferentie en wel in den vorm eener resolutie, welke Harding uit- noodigt 'n zoodanige conferentie bij een te roepen. Deze resolutie zal waarschijnlijk a.s. Maandag worden ingediend. De Commissie voor den Zeeweg. 1 Geachte Redactie. Ondergebeekendem, allen lid van de commissie uit de bur gerij inzake den aankoop van de gronden langs den Zeeweg door de gemeente Bloe mendaal, verzoeken u beleefd plaatsing voor een kort woord van protest tegen het artikel van den heer J. G. van Ke®- sel, opgenomen in uw blad van Maandag j.l. en nog wel in het redactioneel gedeelte. Met leedwezen en met ergenis hebben wij het artikel gelezen. Met angstvallige zoïg heeft onze commissie van het eerste oogenblik af, er tegen gewaakt dat politieke invloeden de zaak zouden Bekaden. En nu komt de heer van Kessel en legt er nu de politiek duimen dik op. Met weik doel? Moet de aandacht worden afgeleid? Men kan voorstander zijn van den door ons gewraakten aankoop, of te genstander, zonder te betwijfelen dat 't hier gaat om een zuiver zakelijke kwestie, die niet met politieke argumenten wordt uitgemaakt. Een groot belang voor onze geheelo burgerij, niet het minst voor den middenstand is hiermede gemoeid. Het eert den heer van Kessel niet, dat hij dit belang door een onjuiste voorstel ling van zaken poogt te verdoezelen. Ten slotte nog een vraag. Waarom is de heer van Kessel zoo zielsovertuigd van de groote propagandistische waarde die onze actie heeft voor degenen, die er zich voor spannen Is hij van te voren reeds zoo zeker van de groote instemming die deze actio zal vinden bij de burgerij? Ons is het best. Wij verwachten niet anders. Maar zou de heer van K. dan niet wijs doen, met onze actie te steunen, inplaats van haar door een reeks van volkomen onware verdacht makingen in de oogen onzer geloofsgenoo- ten in een slecht daglicht te stellen? Met dank voor de plaatsing, B. GRIJPINK. M. KOKKELKOORJST. J. W. ROOZEN Hzn. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. Roozen, Rampenlaan 27, O verveen, een bontkraag; G. J. Prenen, Middel tuin dorplaan 21, Overveen, een gele motor handschoen; Mej. de Boever, Bloemendaal - scheweg 120, Bloemendaal, een armband horloge; J. B. Handgraaf, Dompvloois- laan 15, Overveen, een bruin kinderbont je; Philippo, van Twiskplein 5, Overveen, een duimstok; Herben, Dompvloedslaan 11 Overveen, een fluitje; P. Krook, Bosch- laan 9, Bloemendaal, een zilveren beurs je; H. Niesten, v. Alphenstraat 6, Haar lem, een tasch; A. v. Asdonk, Kinheim- plein 3, Bloemendaal, een broodtrommel tje; Vermeer, Korte Kleverlaan Bloemen daal, een zakmes; L. Pouwer, Lage Duin en Daalsoheweg 1, Bloemendaal, een col lier; aan het bureau van politie te Over veen, een kinderarmband, twee sleutels 'n ceintuur, een speldje, een zakmesje, een handbeschermer, een dasspeld. Komen aanloopen: een lersche Setter bij Tesselaar, Duinlustweg 46, Overveen. Te Amsterdam is door de genees kundige Staatscommissie tot arts bevor derd de heer H. Roozen, geboren te Bloe mendaal. Commissie tot Wering van Schoolverzuim. In de laatstgehouden vergadering van de com missie tot Wering van Schoolverzuim zijn de heeren H. Hoekstra en A. IJzerman herbe noemd resp. tot voorzitter en seoretaris der commissie. De Burgemeester. De toestand van den bur gemeester dezer gemeente, den heer F. F. F. Führhop is goed vooruitgaande. Evenwel kan hij nog niet zijn werkzaamheden ten raadhuize hervatten. Groote verbetering. De Tuiindorpbeiwoners rlie niet zonder reden, reeds langen tijd ge klaagd hebben over den ellendigen toestand der voetpaden, gaan nu een beteren tijd le gemoet..De voetpaden worden thans flink on derhanden genomen en „verhard". Wel zouden tegels mooier zijn geweest, ook al, omdat 't daarmee, zooals de vakterm luidt: „kijk-af" zou zijn geweest, maarje kunt ook wel dansen, al is 't niet met de bruid. Ook het voetpad langs de Ram.penlaan zal op dezelfde manier, d.w.z. met koolasch, bewerkt worden. Gelukkig heeft, de gemeentelijke belt er een goeden voorraad van, want er zal menig ku bieke nietertje mee gemoeid zijn. Dank zij deze verbetering en de nieuw ge bouwde middenstandswoningen met hun aar dig aangelegde voortuintjes, wordt de Ram- penlaan een weg, die onder de Overveensche straten lang geen slecht figuur slaat. De nog onbebouwdi liggende bollenvelden, doen de laan haar landelijk karakter behouden. En (jat is ook een voordee. Priesterfeest. Heden herdenkt de Weleerw. Paler Preijde (St. Jozef Congr. Mill Hill), van Heemstede zijn 12 M-.jerig priesterfeest. Zijn eerw. is Ihans werkzaam als missionaris aan den Bovennijl. Aanrijding. Op den hoek van de Raadhuisstraat en Kerklaan had een aan rijding plaals, doordat een wielrijder, die niet had bemerkt, dat een koetsier met een hespannen voertuig van richting ver anderde, om de Kerklaan op te rijden, tegen dat voertuig reed. De koetsier, die te voren eon teeken had gegeven, dat hij de Kerklaan vrille inrijden, heeft in deze geen schuld. De wielrijder kwam te vall n en e- kwam een kneuzing aan het hoofd niet ernstigen aard, terwijl zijn rij- 1 werd beschadigd. Door mevr. D. K. is aangifte geci i van het vermissen van een portemonn rij met geld uit haar woning. Gevonden voorwerpen. Terug te I - komen hij A. van der Linden, Kerkl; i 45, een lrinderportemonnaie met geld Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. F. Goossens en A. J. Warmerdam. C. van d i Bos en T. Buwalda. Th. van Oosterh l en J. A. M. de Greeve. Getrouwd: A. G. J. Alkemadë met Th. G. Dolle. Geboren: d. van M. G. Emke-van der Veld;. d. van M. G. Visser-Jochemus. Overleden: A. Heij, 2 jaar. Het wachthuisje aan den Glipperweg. Eindelijk is onze wensch vervuld. Door <'e directie der N. Z. H. T. M. is nabij d: i Zwemvijver aan den Glipperweg een wacli- huisje geplaatst Dit zal in eene groote 1 - hoettc voorzien. Demping. Heden is begonnen mol de demping der stukjes sloot langs den li renweg tegenover de Zandvoortschclaan. Daar de stukjes, voorheen ruime vaarsloo- ten, door de bebouwing alle stilstaand v - ter bevatte, zoodat ze door vuil wat er in geraakte, modderpoeltjes geworden wam, en uitstekend broeinesten voor malaria muggen, zal het voor de omgving een groote verfraaiing en verbetering zijn. Uitvoering „R. K. Patronaat." Woer-- dagavond werd weder voor een stampvo' zaal het programma als dat van Zondag uil- gevoerd, nu voor donateurs en donatrices. I.'e uitvoering slaagde weder uitstekend. Lichtbeeldenavond. Zondagavond wo in het R. K. Vereenigingsgebouw een li. - beeldenavond georganiseerd, uitgaande v het plaatselijk Comité der K. S. A., en ten bate der St. Adelbert-Stichling. De avond wordt opgeluisterd met muziek en zang. Bloembollencultuur. In de Woensdagavond gehouden bijeenkomst onzer afdeeling vo Bloembollencultuur, bleek uit de rekening u verantwoording van den Penningmeester dat het batig saldo pl.m. f 50 bedroeg. Door den heer P. de Vries werd een be knopt overzicht gegeven aangaande het ver handelde uit de 145e algemeene vergadering op 18 Dec. 1.1. Tot bestuurslid werd herkozen de heer P. v. Essen en tot afgevaardigde de heer G. Eehart welke benoemingen door beide heeren werden aangenomen. Nog werd door den secretaris ter spr::' e gebracht een en ander uit eene te Haarlem j.l. Maandag gehouden bijeenkomst eener vereeni ging genaamd „de Narcis". Met het oog d Amerika streng toezicht houdt op besmet narcissen met name op „de Narcisvlieg" on deze bollen weigert door te aten, werd aan gespoord tot toetreding bij genoemde vereeni ging of anders de Narcissenkraam in 't op" ved door een deskundige ten allen tijde le laten controleeren. Het lidmaatschap bedraa d f 3 per jaar benevens f 3 per honderd roe 'e bollen voor kosten van onderzoek. Enkele narcissenkweekers gaven zich als li I op, terwijl die meesten die dezen teelt op klc:- nere schaal voeren een ten allen tijde vriie controle toestonden. Aan het politiebureau is een bus ge deponeerd, die volgens het Duitsche op schrift springstof bevat. De bus was van zegels voorzien, zoodat voor alle zeker heid de marine-autoriteiten te Amster dam gewaarschuwd zijn Reeds is be richt uit Amsterdam ontvangen, dat de inhoud onschadelijk gemaakt zal wonden. Het bestuur der afdeeling Halfweg en omstreken van „Het Witte Kruis en Wijk verpleging" heeft ter betere voorziening in en dienst, hoofdzakelijk wat betreft leden werving en inning der con'riburie, de navu.- gende wijkverdeeling ingevoerd: Wijk I. Halfweg met vonrs'.e gedeelte van IJ- en Houtrakpolder. Adres: P. de Zeeuw. Wijk II. Osdorp, Houtrakpolder, IJpol- der en J.iole, Adres: M. Kion. Wijk III. Haarlemmermeer, westelijk van Lindeniaan. Adres: Mej. M. Zoeter. Wijk IV. Ha r em normeer, van f ind nl rn tot en met Iepenlaan. Adres: C. Verhoog. Wijk V. Haarlemmermeer, oostelijk van Iopenlaan. Adres: H. van der Fange. "Voor in- en uitschrijving ais lid wende men zich dus tot de bovengenoemde perso nen in de betrokken wijk. Verder is besloten tot invoering van den maatregel, dat voortaan alléén op vertoon der kwitantie der contributie voor het loo- pene jaar, door de zusters hulp mag wor den verleend. Ten behoeve der controle dient men du- steeds de laatste kwitantie te bewaren, ten einde deze bij aanvrage te kunnen ves^ö- ncv Motorongelukje. Eenige dag?n gele den kwam de heer Jac. L. met zijn mo torrijwiel in een vijver aan den Heere- weg. Met den schrik en een nat pak kwam de heer L. er af. Mijnheer de Redacteur! In de N. H. Ct. van Donderdag 25 Januari heeft u onder de rubriek „Langs den weg" een stukje geschreven over misieactie en u vraagt daarin of er niet meer gedaan kan worden in dien geest. Ik wil u bij dezen even mededeelen dat de R. K. Dames-Tooneelclub „Victoria" zich disponibel gesteld heeft om Zondag 11 Fe bruari een tooneelstuk op te voeren, getiteld: „Het offer der Missie", Zuster-drama in 4 bedrijven. Kaarten zullen verkrijgbaar wor den gesteld a 0.50, ten voordeele der Missie. Wilt u dit bekend maken, zoo zeggen wij U bij voorbaat onzen hartelijken dank. Namens het Bestuur der R. K. Dames- Tooneelclub „Victoria" X. DE GOMFL1ITIE-INDFEI ING VOOR 1923— 1924. Volgens De Sportkroniek heeft het bestuur van den N V. B de voorstellen der commis sie aanvaard, die hierop necsomen: Geen dis- trielswijzigingen, alleen Amersfoort bij he! Westen - Twee Westelijke le klasse n'fdee- ringf.n, geen overgangsklasse Hoog.- a:- leclingen van ten hoogs e 10 lagere van clu.Handhaving van l.ct huidige >r ie vsleem degradatie van ten hoogste ety elftal per afdeeling. Instelling van eeu 44 klasse.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2