LAATSTE NIEUWS VAN fL \^S. x:* telefoow GEMENGD HIEUWS, Brandstichting te Oterdum. Ongeluk aan een station. Min. van Karnebeek „gezocht". Inbrekers gevonden. Een wieg in brand. EEN THEEHUIS AAN HET UDDELERMEER. Droevig ongeluk. Banderollen-fraude en huwelijks geluk Deerlijke verwonding. Een ongehuwd fitter der wate rleiding te Weesp N. de B.; die Woensdag aan de fabriek der firma van Leer brandkranen plaatste, kreeg daarbij spattend lood in beide oogen. Een oog is geheel weg, het behoud van het andere is twijfelachtig. De beroering in Duitschland. In de Duitsch-Geld. grensplaatsen kwam Woensdag geen post meer aan wegens de staking op de Pruisische spoor wegen. Kippendieven. In den nacht van Woensdag op Donder dag ontmoetten twee agenten van politie op den Dordtschen Straatweg te Rotter dam drie mannen waarvan één in het be zit was van vijf kippen en een haan, welke naar later bleek, van een erf te Barendrecht gestolen waren. Toen ze de politie ge waar werden, namen ze de vlucht. De drager van de kippen kon echter niet zoo vlug uit de voeten en werd gearresteerd Z'n kameraden konden zich in veiligheid stellen. Eenige revolverschoten, die hen werden nagezonden, troffen geen doel. De man is op het politiebureau aan de Nassaukade in verzekerde bewaring ge steld, Hij is van beroep bootwerker en A. R. genaamd. Voordat hij ze stal, had hij de dieren den nek omgedraaid. Dit heeft hem er voor behoed, dat hij behalve voor den diefstal van kippen en een haan zich ook voor het stelen van vijf eieren voor den rechter zou hebben te verant woorden. Zooiets moet, naar men beweert, wel eens een anderen kippendief overko men zijn, die z'n buit niet van te voren om „hals" had gebracht. De kippen, welke zoolang op het politiebureau waren opge borgen, legden den volgenden dag ieder een ei. Zoodoende werden den dief twee vergrijpen ten laste gelegd het stelen van kippen en van eieren (Msb.) Op stap door Europa. Een drietal Maastrichtenaars, twee heeren en een dame, hebben het plan opge vat en voor zoover Nederland betreft, reeds ten uitvoer gelegd, een voetreis door Europa te maken. Ze voorzien in hun on derhoud door den verkoop van photo- kaarten, en door het geven van uitvoerin gen met guitaar, mandoline en banjo. Op de plaatsen welke gepasseerd worden, Iaat men het gemeentestempel in het reis boek zetten, ter controle dat de reis te voet is afgelegd. De globetrotters deriken naar de Msb. meedeelt eenige dagen in Rotterdam te verblijven en vertrekken dan naar Enge land. Hun verdere plannen gaan voorioopig via Denemarken, Noorwegen en Zweden naar Rusland. Roet verspreidende brandstoffen. Het Bouw-en Woningtoezicht te Am sterdam voert reeds sedert maanden een onvermoeide campagne tegen het gebruik van vette, roetverspreidende brandstoffen in bakkerijen, wasscherijen, enz. Dat het 't gemeentebestuur ernst is met zijn po gingen Amsterdam voor roet en rookover- last te bewaren, blijkt wel hieruit, schrijft het N. v. d. D.dat de voor een wasscherij in de Laurierstraat ver leende Hinderwetvergunning is ingetrok ken, omdat het bedrijfshoofd, ondanks tot hem gerichte mondelinge en schriftelijke waarschuwingen, voortging te vette brandstof te gebruiken. Deze intrekking gaat vergezeld van een verbod tot voort zetting van het bedrijf en bedreiging met verzegeling van de werktuigen of slui ting der inrichting, wanneer niet tot stopzetting wordt overgegaan. LANGS DE DUrTSCHE GRENS. KORTE BERICHTEN. Brand te Biervliet. Een oude zaak. SIHNEMLAHDSCH NIEUWS. De banderolles voor sigaren. Uit de typografie. Jhr. mr. W. H. de Beautort T. VERKEER EN POSTERIJEN. Circulaire ingetrokken. Tegenspraak. De opheffing van 'sRijks Constructle- werkpiaatsen te Delft. Het mond- en klauwzeer. De Tabakswet. De brandstoffenvoorziening. De Zomertijd. De wederopbouw van Oostenrijk. Arbeidsduur In de Textiel-industrie. Transporten R.-K. Huisvestings comité. De Canisius-loterij is afgeloopen en eenige duizenden trekkingslijsten zijn door het land verspreid. Niettemin blijft de mogelijkheid, dat niet iedereen de lijst onder de oogen heeft gehad, zoodat wij voor de laatste maal een beroep doen op onze pers om bekend te maken, dat deze lijsten nog verkrijgbaar zijn (gratis) bij mevrouw BerkhoutVan Hooff, St. Jo- risstraat 26a te Nijmegen. Er is vroeger bekend gemaakt, dat de prijzen tot 20 Jan. konden worden afge haald, doch om teleurstelling te voor komen, voegen wij daar nog 14 dagen bij. Maar de datum van 3 Februari is dan ook onherroepelijk daarna worden de overge bleven prijzen publiek verkocht. De hoofdprijzen zijn ongeveer alle ge trokken en afgehaald. Het zal velef nieuwsgierigheid bevredigen, als wij me- dedeelen, waar de groote stukken ge bleven zijn. Het zilveren beeld van Z: H. den Paus is gewonnen door den heer G. W. Tesser te Nijmegen het kasuifel van kardinaal Piffl door den heer H. Truffino te 's-Gravenhagede verguld-zilveren miskelk van de katholieke Weensche be volking door den heer A. A. Jansen te Goudade boekenkast van Mgr. den Aartsbisschop door mej. Toos Bartels te Nijmegen de Canisius-buste van Mgr den Bisschop van Den Bosch door Pater Jonckbloet S.J. te Nijmegen; de Madonna met kind (oude meester) in vergulde lijst, geschenk van den Bisschop van Roermond, door den heer Oldeweyreld; het eiken bureau-ministre, geschenk van den Pater Provinciaal der Jesuiten in Nederland, door de Paters Dominicanen te Huissende Westminster klok met carillonspel, geschenk van Mgr. den Bis schop van Breda, door den heer Möller te Nijmegen; een cassette met 12 zilveren tafellepels en 12 zilveren tafelvorken, geschenk van den heer Jurgens, door mevr. Steinweg te Nijmegen een fransch echt bronzen Chritusfiguur op zwart eiken kruishout, beeldhouwwerk, ge schenk van de ZeerEerw. Paters Je- suieten uit Keulen, door Rector W. van Stee te Voorburg bij Den Haageen bronzen arend door den heer Hansen te Nijmegen. MARKTNIEUWS. •Cv De Commissie van Herstel, DE FRANSCHE ACTIE IN HET ROERGEBIED. Uit het oude bezette gebied. Tegen de bezetting van de Roer. De steun voor de bevolking in het Roergebied. Uit den Franschen kabinetsraad. Duitschland en Frankrijk. Fransche credieten voor de Roer- bezetting. Polen voor het Roergebied. De Conferentie te Lausanne op weg naar mislukking. Amerika en het herstel. Een belooning van 500 uitgeloofd. De heer G. Toxopus en de Onderlinge Boerenbrand-Waarbr lij. te Zwolle loven 500 gulden beloonii uit voor dengene, die mededeelingen of janwijzigingen kan doen inzake de brandstichting in de boerderij van an heer G. Toxopus te Oterdum. Dinsdagmiddag heeft, naar de „N. Venl. Ct." meldt, aan het station te Venlo een mistig ongeluk plaats gehad. De heer Heere- veld uil Nijmegen, die op Monresa een retrai te had meegemaakt, wilde nog den trein ha len, die reeds het station uitliep. Hij sprong evenwel mis en kwam op het perron terecht, waardoor hij vrij ernstige verwondingen op liep. Daarop viel hij tusschen de rails en den perronmuur. Twee personenrijtuigen moester, worden afgekoppeld om hem te verlossen. Hij i3 evenwel niet onder den trein geko men. De 23-jarige jongeman werd overge bracht naar de eerste klas wachtkamer, waar dr. Dubois de eerste geneeskundige hulp verleende en overbrenging naar het gasthuis gelastte. Daar is schedelbreuk en kaakbreuk ge constateerd. 5000 Mark boete of 50 dagen hechtenis. Door middel van eene bekendmaking in een der plaatselijke bladen van de „Kreis Ahrweiler" in Duitschland zoekt het „Ambts- gericht" daar ter plaatse onzen minister van Buitenlandsche zaken Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, om tegen hem eene geld straf te executeeren. Hij moet 5000 Mark betalen, of voor iedere 100 mark een dag in de gevangenis zitten, omdat hij met zijn auto over den straatweg Hemmessen-AItenahr is gereden, hetgeen verboden is. (Tol. Uit Barneveld wordt geschreven, dat het aan de politie te Voorthuizen gelukt ia het spoor der daders te ontdekken van de al daar geploegde diefstallen met inbraak. Het is haar namelijk gebleken, dat zich hieraan hebben schuldig gemaakt een paar beruchte Belgische inbrekers, afkomstig uit Turnhout, Tijdens een korte afwezigheid van de moeder geraakte in een perceel in de Mauritsstraat te Arnhem, een wieg, die in de nabijheid der kachel stond, waarin een baby van zes maanden lag, in brand. Geluk kig kwam de vader bijtijds thuis om het kind uit de brandende wieg te halen. De toestand van de kleine was echter van dien aard, dat ze naar het St. Elisabeth-Gasfthuie moest worden overgebracht. EEN EAAB GEVAL. Burg. en Weth. der gemeente Noordbroek (Gr.) hebben op een publieke veiling voor f 11175 plus f 75 voor overneming een kweekerij met woning gekocht voor een twee den stationstoegangsweg. Op de veiling wa ren ook een paar raadsleden aanwezig die vreemd opkeken dat ,,de gemeente" koopster was geworden. Ter openbare raadsvergadering hebben alle 5 raadsleden geweigerd den aankoop goed te keuren. Alleen de beide kooplustige wet houders stemden voor. Die hebben nu met den burgemeester het gekochte te aanvaarden en te betalen. Gelukkig dat ze daartoe wel in staat zijn. ONDEB TUBVEN BEDOLVEN. Te Hoenza-Driel (Geld.) is bij het laden van een kar tnrf bij den brandstoffenhan- delaar W. van B. plotseling de zolder van de turfschuur ingestort. De drie daarin wer kende arbeiders werden onder de neerplof fende balken en ongeveer 60,000 turven be graven. Op het hulpgeroep der voerlieden kwa men spoedig verschillende personen toege sneld en het gelukte met vereende krachten en geweldige inspanning, na ongeveer een half uur, de bedolven arbeiders te bevrijden. Een van hen, zekere G. K., was met het gelaat terechtgekomen op het lichaam van zijn makker H. A. en zou bij de minste vertraging van het reddingswerk gestikt zijn. Nu kwamen alle drie met den schrik vrij. Van vier varkens, die in dezelfde schuur waren, werd er een gedood. De eigenaar van een en ander had geen voordeeligen dag! Het Uddelermeer met zijn mooie omgeving, behoorend tot het Kroondomein, en vooral bekend door de daaraan aan de Noordoostzijde gelegen merkwaardige overblijfselen, der oud heid „de Hunneschans", is in de laatste jaren, ofschoon slechts 4 H.A, groot, een zeer ge zocht plekje als doel van uitstapjes van de /ezoAers der Veluwe en een geliefkoosde plek voor do kampee rende jeugd. Er ontwik kelde zich daar op kleine schaal een bad plaatsleven maar ongeordend en zeer primi tief. Het ligt thans in het voornemen van H. M. de Koningin om, ten einde te vooikomen, dat de toestand daar ontaardt, tengevolge waarvan dit prachtig deel der Veluwe voor het publiek afgesloten zou moeten worden, verbetering in den toestand te brengen aan het meer een theehuis met restaurant te doen houwen door de Koninklijke Houtvesterij Hoog Soeren, welke deze gelegenheid zal verpach ten. De pachtsom zal alleen dienen tot dek king van afschrijving op het stichtingskapitaal. Bij de publieke inschrijving voor de ver pachting gehouden, leverden vele gegadigden uit verschillende oorden van het land hun biijetien in. Hoogste inschrijver was de heer J. C. Iltman te Nunspeet voor de som van 2000 per jaar; laagste de heer Rusch te Wolf hezen voor f 350. De gunning is nog aangehoudende inschrijvers zijn verplicht hun bod 19 dagen gestand te doen. Op 1 Mei a.s. zal de inrichting worden ge opend. Het voorioopig ontwerp, dat in over leg met den pachter nog gewijzigd kan wor den, is gemaakt in den geest van het Apel öoomsche Theehuis, in „Berg en Bosch". Een middengedeelte, opgetrokken uit asbest- cementplaten en gedekt met rieten dak bevat een tea-room van 10 bij 6 M. Daarachter lig gen de kamers en keuken van den exploitant. De beide boogvormige vleugels hebben met riet gedekte terrassen, die 14)4 M. breed en 3 M. diep zijn ontworpen; de terrasvloeren zuilen van trottoirtegels worden. Ook is ge dacht aan toiletten en bergplaatsen voor fiet sen. Het theehuis zal worden gebouwd op onge- feer 60 M. van het meer, noordelijk van den yrindwcg Apeldoorn—Garderen en westelijk van den grindweg UddelermeerUddel opeen terrein ter grootte van J4 H.A. De pachter, die geen „vergunning" mag aanvragen, moet exploiteeren ten genoege van verpachter en legen matige prijzen goede con sumptie te leveren. Het huis mag des winters ge 'sloten zijn, maar de sluitingstennijn moet in overleg met den Kon. Houtvester worden be paald. Het geven van concerten, dansavonden en dergelijke feesten is alleen met toestem- jpjjng van den Kon. Houtvester geoorloofd. Het politietoezicht op de terreinen >n de omgeving ran het Uddelermeer zal vanwege de Kon. Houtvesterij geschieden en zeer scherp worden. Het ligt ook in het voornemen, een bad- en zweminrichting aan het Uddelermeer te bou wen met baden voor mannen en vrouwen ifzonderlijk, terwijl ook de gelegenheid voor gratis-baden zal gegeven worden. De exploi tatie van dit badhuis kan eventueel ook aan den pachter van het Theehuis worden opge dragen. Dinsdagmiddag sloeg het paard van den grossier P. E, wonende in de Wassenaars straat op hol. De voerman werd van de kar geslingerd en kwam ongelukkig terecht tus schen de kar en een boom waardoor hij een ernstige schedelbreuk opliep en inwendige kwetsuren bekwam. Spoedig ingeroepen ge neeskundige hulp mocht niet baten, want hij bezweek weldra in het Algemeen Burgergast huis waar hij werd heen gevoerd. Hij laat een weduwe achter met 9 kinderen. De ,-Msb." vertelt: Dezer dagen heeft de politie te Rotterdam een sigarenwinkelier aangehouden wegens fraude met banderollen. De vrouw van den winkelier bad medegedeeld, dat haar echtge noot oude gebruikte banderollen om z'n si garen deed. De man werd omstreeks acht uur naar het politiebureau gebracht, waar hij, nadat de zaak was onderzocht, omstreeks half tien weder op vrije voeten werd gesteld. Toen de winkelier thuiskwam, bemerkte hij dat z'n vrouw de woning verlaten had, ter wijl ze, naar buren mededeelden, in een auto was vertrokken. Alles wat eenige waarde had, was door vrouwlief medegenomen, o.a. het kasregister, een schrijfmachine enz., benevens de winkel voorraad. Het was de man zijn derde vrouw. Naar de Msb. uit Gennep verneemt, werden Woensdagmorgen Duitsche arbeiders uit Goch en Emmerik, die als vaklieden hun da gelijkschen werkkring hebben in Gennep, Cuyk en andere Maaskantsche dorpen, door de Belgische grenswacht niet naar Holland doorgelaten. DIRECT DOOD. Te Rotterdam was de 24-jarige ovenbouwer, II. B., die Woensdag in het huwelijk was ge treden, bezig met het bouwen van een oven toen hij in aanraking kwam met de electri- sche geleiding. Hij werd terstond gedood. Te Biervliet (Z.) is door onbekende oor- raak de landibouwschuur van M. Boerman afgebrand. Twee paarden, een veulen en een koe kwamen in de vlammen om en een partij haver en boonen ging verloren. Twee varkens van een buurman werden zoo ge brand, dait zij moesten worden afgemaakt. De heer B. te Schevemingen, gearresteerd onder verdenking van brandstichting in zijn woning aldaar, had vroeger een groote fa briek te Drachten, die afbrandde door onbe kende oorzaak. Vernomen wordt, dat naar dien brand aeu onderzoek ingesteld wordt- JP VRIJE VOETEN. De voortvluchtige administrateur van het G. E. B. te Nibbixwoud, die te Leiden, was aangehouden, is op vrije voeten gesteld. In verband met de verplichte banderol- leering van alle tabaksfabrikaten met in gang van 1 Februari, heeft het bestuur van den National en Hanzebond van Sigarenwin keliers een adres gezonden aan den minister van Financiën, waarin dit bestuur te ken nen geeft, dat zeer vele bona-fide sigaren winkeliers niet aan die bepaling op 1 Fe bruari B..s. kunnen voldoen wegens practi- sche onmogelijkheid. Deze onmogelijkheid be staat hoofdzakelijk in het niet kunnen vin den eener geschikte bergplaats elders voor hun ongebanderolleerdon voorraad, terwijl zij zelf over voldcende ruimte beschikken en meerderen financieel niet in staat zijn de benoodigde banderollen te beia'en. Om deze reden verzoekt het bestuur den minister dringend deze nieuwe bepaling meer uitvoerbaar te doen maken, hetzij door verschuiving van het tijdstip voor die enen, die daarvoor in aanmerking komen, e+zij door het verstrekken van zegels tege de zelfde conditie als voor de verkochte vede ren is bepaald, waarbij dan aan d bona fide sigarenwinke'iers de verkoop geban- dero'l-erde kistjes nog voorioopig noot wor den toegestaan. De staking te Bussum geëindigd. De staking bij de drukkerij fa wed. G. M. Marckelbach te Bussum, is thans ook geëindigd ten gevolge van daartoe aange wende pogingen door den burgemeester en den heer Knuttel, namens het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen. De stakers konden het werk heden hervat ten op de voorwaarden van het arbeidsloon en den arbeidsduur der nieuwe 0. A. O., met dien verstande, dat zij, die op 31 De cember 1922 een salaris genoten boven het toenmalig minimum, dat ook thans nog zul len genieten. Naar wij vernemen is het stoffelijk over schot van onzen gezant jhr. W. H. de Beaufort Maandag te Piraeus aan boord ge bracht van het s.s. „Fauna" van de Ko ninklijke Stoombootmaatschappij. Het schip wordt 3 Februari te Amsterdam verwacht. De van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie uitgegane circulaire aan de hoofden van dienst, om in afwijking van de door de Begeering vastgestelde regelen voor ontslag, het eerst voor ontslag in aan merking te doen komen de ongeschikte amb tenaren, is op last van de Begeering in getrokken. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Het bericht als zoude een circulaire, uitge gaan van het hoofdbestuur der P. en T. aan hoofden van dienst, betreffende het ontslag van minder geschikte ambtenaren, op last der Regeering zijn ingetrokken, is onjuist. Er is zulk een circulaire niet geweest; deze kan dus ook niet, zelfs niet op last der Regecring, worden ingetrokken. Door de directie der artillerieinrichtingen te Zaandam zijn maatregelen genomen voor de overbrenging van de automobiel- en mo torwerkplaats, thans gevestigd op het Konings veld aan den Rotterdamschen Weg te Delft, naar de Rijks-autowerkplaats te Amsterdam. Het vaste personeel zal zooveel mogelijk mede gaan. De ovegang zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Omtrent de bestemming der kostbare werk plaatsen te Delft, die pas grootendeels zijn ver beterd of door nieuwbouw uitgebreid, is nog niets bepaald. Het schijnt nu toch wel ernst te zijn, om de constructie-werkplaatsen in haar geheel uit Delft weg te nemen, in weerwil van de ge ruststellende verklaringen Van den minister van Oorlog. De overgebrachte rijwielwerkplaats naar de Hembrug is nog niet eens behoorlijk geïn stalleerd, of een andere afdeeling volgt nu. Algemeen is men te Delft van opinie, dat thans de zadelmakerij aan de beurt is. De onderzoekingen van prof. Pfciler. De heer Van Rappard heeft aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat het aan prof. Pfeiler, te Jena in Thuringen, gelukt is, de smetstof van het mond- en klauwzeer kunstmatig in bepaalde voedingsbodems op het laboratorium te Jena te kweeleen? Als het waar is waaraan niet behoeft te worden getwijfeld blijkens een hoofdartikel van den heer Hoefnagel in de „Boerderij" van 17 Januari j.l. dat prof. Pfeiler zich heeft uitgelaten, dat hij bereid is, met toe stemming zijner regeering, mede te werken met deskundigen uit neutrale landen, om ge zamenlijk het mond- en klauwzeervraagstuk op te lossen, is de Minister dan bereid te be vorderen, dat ;oo spoedig mogelijk een com missie wordt benoemd. De datum van 1 Februari gehandhaafd. De commissie van actie voor Amsterdam in zake de tabaksbelasting had zich gewend tot den minister van Financiën met het ver zoek den datum waaop de Tabakswet in volle werking zou moeten zijn, door den minis ter vastgesteld op 1 Februari, le verschui ven ten minste tot 1 Maart. Naar aan de Tel. thans van de zijde van genoemd comité wordt medegedeeld, is op dit verzoek afwij zend beschikt, zoodat na 31 Januari a.s. geen oilgebanderoleerde sigaren of andere tabaks producten mogen worden verkocht. De minister van Financiën heeft in ant woord op een vraag van den heer Braat ver klaard, dat het Rijksinkoopbureau wellicht reeds voor den winter 1923/24 in staat zal zijn de brandstoffenvoorziening voor alle rijksdiensten zooveel mogelijk ter hand te De Zuiderzeevissc-herijraad heeft aan de regeering afschaffing van den zomer'»"! ver zocht. Mr. R. J. H. Patijn zal Nederland te darijs vertegenwoordigen in de commissie van toe zicht op den wederopbouw van Oostenrijk. De heer Schaper heeft aan den Minister van Aibeid gevraagd: 1. Heeft de Minister het plan aan de tex tielfabrikanten toe te staan, gedurende 6 maanden den arbeidsduur te verlengen tot 9% uur per dag en 53 uren per week? 2. Zoo ja, op grond van welke bepaling in de Arbeidswet zal de Minister deze ver gunning dan willen verleenen? 3. Indien de bedoelde bepaling die is van artikel 28, zevende lid, is er dan een collec tief contract, waaruit de gezindheid der ar beiders of van hun vakvereenigingen blijkt, om deze verlenging van den arbeidsduur per week te aanvaarden? Zoo neen. meent dan de Minister, dat het op zijn weg ligt, om vooral tegenover werkgevers zulke plannen te opperen, in de verwachting, dat de arbei ders later wel, al of niet noodgedrongen zul len toegeven? 4. Op welke economische gronden zou de verlenging van den werkduur per dag en per week in de textielnijverheid noodzakelijk zijn? Geeft de '-beidsduur ■-> de ons omringende landen aan.eiding lot „et... wensch? Zoo ja, hoe is dan deze arbeidsduur? 5. Wenscht de Minister op grond van het Overgangsbesluit 1920 de verlenging van den arbeidsduur toe te staan, hoe motiveert hij dan, met verwaarloozing van artikel 28, zevende lid, die vergunning als een overgangs maatregel, nu de Arbeidswet 1919 reeds enkele jaren in werking is? Is de Minister in ieder geval bereid, met het toestaan der vergunning te waohten tot de Kamer de gelegenheid gehad heeft, over deze wijze van toepassing der Arbeidswet 1919 haar oordeel uit te spreken? Het Ned.R. K. Huisvestings-Comité deelt de volgende data mee van aanstaande trans porten: 16 Februari aankomst van Duitschland (Rijnland en Breslau). 23 Februari vertrek naar Duitschland (Rijnland en Breslau). 24 Februari aankomst van Oostenrijk en München. 26 Februari vertrek van Oostenrijk en München. 27 Februari aankomst van Boedapest. 5 Maart vertrek naar Boedapest'. Met "deze transporten bestaat gelegenheid liefdesgaven mede te geven mits deze vijf dagen voor genoemde data in het magazijn Zuid-Willemsvaart 257 te 's-Bosch aanwezig zijn. CANISIUS-L0TERIJ GOUDA, 25 Jan. Kaas. Aangevoerd 59 partijen, handel flauw le kwal. f 62 65, 2e kwal. f 5761, zwaardere f 69, Rijksmerk f60—67. Boter, weinig aanvoer, handel vlug Goeboter f 1.25—1.35; Weiboter f 1.20- f 1.30. Eieren, groote aanvoer, handel flauw f 8—9 per 100 stuks. Veenjarkt. Melkvee red. aanvoer, han del red- f 250525; vette varkens red. aanvoer, handel vlug 45—47 ct. per half Kg.; magere varkens groote aanvoer, han del stug 45—50 ct. per half Kg.; magere biggenr ed. aanvoer, handel stug f 18—24 per stuk; vette schapen red. aanvoer, handelr ed. f25—35; nuchtere kalveren groote aanvoer, handel red. f 10—22. AMSTFRDAM 25 Jan. Boter. (Centra le Botermijn). Hoogste prijs f 2,53, midden prijs f 2,42, laagste f 2,10. AMSTFRDAM 25 Jan. Eieren. (Vei ling Prinsengracht). Aanvoer 52,000 stuks. Prijzen f 6,609,90, gemiddeld f 8,25. Handel tamelijk vlug. AMSTERDAM 25 Jan. Aardappelen. (Be richt van Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 1.602 80 id. blauwe f 22,60, idem eigenheimers f 1,701 80, idem blauwe eigenheimers f 1,701.80, Geldersche bra- vo's f 1.501 60 Friesehe borgers f 1,70 Ncxxrd-Hollandsche blauwe f 1,601.70, id. bonte f 1,701 80, Zeeuwsche eigenhei mer poters f 1.50—160, Anna Paulowna- polder zandaardappelen f 23, Hillegam- iner zandaardappelon f 23, Texalsche zandaardappelen f 2,25, alles per H.L. DELFT, 25 Jan. Boter. Tor markt wa ren 113 en 14/8 en 6/16 v., te zamen 390 K.G. Prijs f 2,75—2 90 per K.G, HOORN, 25 Jan. Kaas. Aangevoerd 3 stapels fabriekskaas f 621/3; 1 st. boeren kaas" f 56; totaal 4 stapels, wegende 2899 K.G. Handel vlug. HOOFDDORP, 25 Jan. 1923. Tarwe, oude, 1414.75. Tarwe, nieuwe, 10.25—11.50. Rogge 1010.50. Gerst Ghcvallier 10 10.50. Winlergerst 9.25—9.75. Haver 11— 11.50. Witte Duivetooonen 1819. Paarde- boonen 1213. Bruine boonen 1720. Groene erwten 2022. Vale erwten 19 21. Geel mosterd 2931. Blauwmaandzaad 6267. Kanariezaad 1415, Prijzen per 100 KG. r m IHII PARIJS, 25 Januari. Barthou heeft offici eel in de commissie va-n herstel het Fran- sche voorstel ingediend ter beantwoording van het verzoek tot het toekennen van een moratorium aan Duitschland. Barthou en Delacroix zijn beiden van meening, gezien het verzet van Duitschland tegen de maat regelen der geallieerden, dat, waar Duitsch land op 13 Januari aan de commissie heeft medegedeeld, dat het uitscheidt met alle leve- ingen in natura voor het herstel, dit verzoek is vervallen. Dientengevolge zullen zij morgen bij de commissie een voorstel indienen 0111 Duitschland algemeen in gebreke te stellen; zij zullen verzoeken, dat de constateering van di' in gebreke zijn aan de belangheb bende mogendheden zal worden medegedeeld, en eenvoudigweg de handhaving van de be- talingsstaten van 6 Mei 1921 eischen. DUSSELDORF, 25 Jan. De regeerings-pre- sident, hoofdambtenaren, ambtenaren, be ambten en arbeiders van het bestuur te Dusseldorf verklaren in een door hen onder- teekende motie, dat zij slechts de bevelen van de Duilsche overheid gehoorzamen. Alle ambtenaren, beambten en arbeiders van rijk, staat en gemeente hebben vanavond van 5 tot 7 gestaakt uit protest tegen de ver oordeeling van dr. Schiutius en Raifeisen. DUSSELDORF, 25 Jan. De Belgische spoor wegtroepen hebben het slation Hamborn be zet. Het Duitsche personeel staakt. Het ver keer ligt stil. Langzamerhand komt ook te Dusseldorf het heele spoorwegverkeer stil te liggen. DUSSELDORF, 25 Jan. In de Roer heeft geen enkel incident plaats gehad. Er zijn nog steeds gedeeltelijke spoorwegstakingen en blijken van kwaden wil van de zijde der spoorwegmannen. Het personeel der posterij en en telegrafie toont ook eenig verzet te gen de bevelen van de bezettingsoverheid. MAINZ, 25 Januari. Vanochtend is te Mainz de kalmte over het algemeen terug gekeerd. De treinen loopen normaal op het grondgebiel van den linkeroever. Slechts op sommige baanvakken hebben erns'ige ver tragingen plaats gehad. Verschillende goe derentreinen, bestemd voor Be'gië, die in ^Duitschland waren aangehouden, zijn ver trokken. TRIER, 25 Januari. Wegens de aanhou ding door de Fransche bezetting is van- 2 uur af 't geheele verkeer en bedrijf op den spoorweg, de tram, het poist- en te'e- graafbestuur, de gasfabriek, waterleiding, centrale enz. geheel gestaakt. DE FRANSCHE REGEERING VRAAGT EEN CREDIET VAN 45 MILLIOEN VOOR DE OPERATIES IN HET RUHR- GEBLED. PARIJS, 25 Jan. Poincaré zal onver wijld bij het bureau der Kamer een wets ontwerp indienen betreffende de uitgaven, noodzakelijk geworden door de operaties in het Ruhrgebied. Het crediet bedraagt 45 millioen voor de maanden Jan. en Febr. EEN BEROEP OP DEN PAUS. KEULEN, 25 Jan. Kardinaal-aarts bisschop Schulze heeft tot den Paus een protest gericht tegen de Fransche geweld dadige actie, met het verzoek zijn invloed aan te wenden om deze zoo spoedig moge lijk te doen ophouden. EEN PROTEST DER KATHOLIEKE GEESTELIJKHEID. MUNSTER, 25 Jan. Op een bijeenkomst van 250 geestelijken uit het bisdom Mun ster, die ook door den bisschop werd bij gewoond werd krachtig geprotesteerd tegen de bezetting van het Rijnsch-Westfaalsche gebied en tot de katholieke bevolking het verzoek gericht het Ruhrgebied door giften te steunen. BESLAG OP KOLEN IN HET ONBE ZETTE GEBIED. PARIJS, 26 Jan. De „Petit Parisien." meldt, dal de Geallieerden zouden hebben besloten, met ingang van heden, de kolen- zendingen in het onbezette gebied van Duitschland in beslag te doen nemen. STAAT VAN BELEG TE MAINZ. MAINZ, 25 Jan. In verband met de plaats gehad hebbende manifestaties te gen de Fransehen, is de staat van beleg over Mainz afgekondigd. VOLLEDIGE AFSLUITING VAN HET ROERGEBIED. LONDEN, 26 Jan. De correspondent van de „Daily Mail" te Parijs meldt,' dat de Franschen heden het Roergebied volkomen van het overige gedeelte van Duitschland zullen afsluiten. In een gis teren te Dusseldorf gehouden conferentie,, welke werd bijgewoond door den Fran schen minister van de bevrijde gebie den, generaal Degoutte en den Franschen hoo-gen commissaris in het Rijnland,werd besloten van af hedenmorgen alle kolen- zendingen naar het onbezette gebied van Duitschland te doen stop zetten. Deze maatregel zal worden gehandhaafd totdat de Franschen de spoorwegen in hel Roer gebied volkomen beheerschen en de oos telijke douane-grens langs het Roergebied, zal zijn ingesteld. Indien deze maatrege len zullen zijn voltooid, zullen de mijn eigenaren worden verplicht, kolen voor de schadevergoeding te leveren, in de tweede plaats voor de industrie in het Roergebied en het overschot zal naar het onbezette gebied kunnen worden gezon den, echter uitsluitend tegen een door de Franschen te heffen belasting. KOBLENZ, 25 Januari. D© eerste bur gemeester deelt mele dat 't militaire com- gando van de bezettingstroepen nog steeds handen van generaal Alten, den Ameri- kaansehen opperbevelhebber is. BRUSSEL, 25 Januari. De Belgische hoo- ge ^om missie heeft, Rombach, den regee- ringspresident te Aken, von Görachen, zijn adjunct, en 9 andere Duitsche ambtenaren van de domeinen en het boschbeheer uit gewezen. Hun gezinnen zullen het bezette gebied binnen 8 dagen moeten erlaten. De ambtenaren, die hun collega's oben opge ruid, zullen gerechtelijk wo, ja vervolgd. KEULEN, 25 Januari. In verband met do stakingen op de spoorwegstations is ©r een dienst vioo-versa tusschen Keulen en Dusseldorf ingericht. Aan reizigers voor stations verder dan Dusseldorf wordt aange raden earst aan hot station te Keulen te vragen of zij over Dusseldorf hun bestem ming kunnen bereiken, daar de treinen in deze richting andere dan de gewone routes volgen. PARIJS, 25 Januari. Het aantal spoorweg ambtenaren van het Zuidernet, dat aan ge. wezen zal worden om dienst te doen in het Roerbekken is voorioopig op 700 vastgesteld Het eerste detachement van 600 man, o.w. 35 officieren is al naar Parijs vertrokken. Havas meldt, dat de Fransche overheid de noodige maatrege'en heeft genomen om het Duitsche verzet on den Riin te ontze nuwen. Schippers uit Straatsburg zu'len voortaan voor het vervoer van de kolen schepen tusschen Ludwïgkafen en Straats burg zorgdragen. MUNSTER, 25 Januari (Wolff). Bij aanwe zigheid van meer dan 250 geestelijken en on der deelneming van den bisschop van Mun ster is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij de geestelijkheid in het bisdom Munster met klem protest aanteekent tegen de gewelddadige bezetting van het ge bied van Westfalen en het Rijnland, en de gezamenlijke katholieke bevolking verzocht wordt, het Roergebied met gaven te steunen. BERLIJN, 25 Januari. (Wolff). In het rijks ministerie voor voedselvoorziening en land bouw zijn, onder voorzitterschap van dr. Luther, de minister, en in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers uit het Roergebied, onderhandelingen gevoerd met de vertegen woordigers van den Duitschen landbouw over den steun van de noodlijdenden in het Roer bekken. De vertegenwoordigers van den land bouw zegden krachtigen steun toe. PARIJS, 25 Januari (Belga). In den kabi netsraad heeft Poincaré zijn collega s op de hoogte gesteld van den buitenlandschen toe stand. De raad heeft zich bezig gehouden met de kwestie van de valsche berichten uit bui- tenlandsche bron nopens de maatregelen, door de geallieerden in de Roer genomen. BERLIJN, 15 Januari. (Wolff). Den Duit. schen gezant te Parijs is opdracht gegeven, aan de Fransche regeering een nota te over handigen, waarin de Duilsche regeering op nieuw tegen de daden van geweld protest aan teekent, en dezelfde eischen stelt, die zij ge steld heeft naar aanleiding van de vorige ar restaties. PARIJS, 25 Januari. (Belga.) Poincaré zal zeer spoedig bij de Kamer een wetsontwerp mdienen nopens de uitgaven, die noodig ge worden zijn door de bezetting van de Roer. De credieten bedragen 45 millioen voor dé maanden Januari en Februari. BERLIJN, 25 Januari. (Wolff.) Volgens eek bericht uil Warschau heeft het Poolsche mi nisterie van oorlog bevolen, dat de dienst plichtigen uit het Poolsche en vroegere Duit sche leger, welke tot hel post-, spoorweg-, en bankpersoneel behooren of tot den mijndiensl behooren zich onmiddellijk via den Poolschen militairen dienst ter beschikking van de Fran sche regeering moeten stellen/ Zij zullen in kleine groepen naar Dantzig en vandaar na» hel Roergebied worden gezonden. LAUSANNE, 25 Januari. Wal betreft de ge neigdheid der Turken om het verdrag te on derteekenen, deze schijnt hoe langer hot minder gunstig te' worden. Niet alleen in zaki Mosoel toonen zij zich onverzettelijk. D« Turksche gezindheid is in strijd met de nieuw» voorstellen, die de geallieerden in overwe ging hebben genomen, na de bespreking t« Parijs met Poincaré. Onder deze omstandigheden, en hoewel er verrassingen mogelijk (maar feitelijk onwaar schijnlijk) zijn, is de algemeene indruk, dal de conferentie op weg naar een mislukking is. LONDEN, 25 Jan. Het Engelsche kabinet komt morgen bijeen om den stand van za ken met betrekking tot 'Turkije en de po sitie der Engelsche troepen in Duitschland te bespreken. De Fransche voorstell' voor hef moratorium zijn nog niet officiel aan da Engelsche regeering medegedeeld, en en on derzoek ervan in bijzonderheden is mitsdien niet mogelijk geweest. LAUSANNE, 25 Jan. De sub-commis sies hebben haar werkzaamheden beëin di@d- Het verdrag zal Maandag officieu: aan de delegaties wonden ter hand ge steld. De officieele aanbieding aan de Turksche delegatie zal Woensdag plaats hebben. WASHINGTON, 25 Jan. Hughes heeft m» degedeeld aan de Staatscommissie voor de builenlandsche betrekkingen, dat hij last had gegeven aan Boyden, den Amerikaanschen waarnemer in de commissie van herstel, geen enkele meening uit te spreken nopens de re geling van de schadevergoeding, en zich tc onthouden van het opdringen van zijn eigen voorstellen, bij afwezigheid van instructie van ht departement van staat. De memorie van Boyden, die onlangs in de commissie van herstel is besproken, heeft in geen enkel op zicht de officieele goedkdbring gekregen. Hughes voegde eraan toe, dat het van hef grootste belang is, dat de Amerikaansche re- geering bijzonder goed op de hoogte word! gehouden van de onderhandelingen van de commissie van herstel. Hughes deelde roede, dat Wndsworth, ad junct-secretaris van de schatkist, de Ver. Staten zal vertegenwoordigen op de geallieer de conferentie te Parijs op 1 Maart, waarop uitstel van de Duitsche betalingen en de kos ten van de militaire bezetting zullen worden besproken. IERLAND LONDEN, 25 Januari. Officieel wordt V Dublin medegedeeld, dat er twee mannen uit het graafschap Cork te Waterford vandaag zijn terechtgesteld, omdat zij in het onrecht matig bezit van wapens waren bevonden. BERLIJN, 25 Januari. Aan den oproep van de regeering om recruten voor het vrijstaat- sche leger is op uitstekende wijze gevolg ge geven. Vele werfbureaux werden vanochtend vroeg al bestormd, en in den loop van den dag kwamen honderden jonge mannen zich aanmelden BEZUINIGING IN ITALIë. ROME, 25 Januari, De ministerraad heef! een plan goedgekeurd ter vermindering van het spoorwegpersoneel van 229.000 tot 190.000 man, waardoor een belangrijke bezui niging zal worden verkregen. BEN BOMAANSLAG. BUENOS-AYRES, 25 Januari. De Duitsch» anarchist Welckens heeft een bom gewor pen en eenige revolverschoten gelost op ko lonel Vazella, de vroegere commandant van de militaire expeditie, die in 1921 in Patago- nië een bolsjewistisch oproer hoeft onder drukt. De kolonel werd gedood. Welckens is on de vluchi.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6