BINNENLAND WERKSCHUWHEID EN HARE OORZAKEN. ■5- BINNENLAKDSCH NIEUWS. Vroede vaderen. Nederland en de bezetting van het Roer-gebied. Interview met den Heer Heldring. Een redacteur van de „Etoile Beige" te Brussel heeft, naar de Tel. meldt, met den voorzeitter van de Amsterdamschc Kamer van Koophandel, den heer Hel dring een onderhoud gehad over den toestand in Holland in verband met de bezetting van het Roergebied. De heer Heldring verklaarde, dat m«n u^iia^ in 't algemeen vijandig gezind is tegeu- pover de bezetting van de Roer. Op de geuite veronderstelling, dat men in Holland Duitsch gezind is, antwoordde de heer Heldring Dat is 'n dwaling. Ik verheug me er over, dit te kunnen recti- ficeeren Zeker wij moeten worden ge rekend onder de neutrale mogendheden maar ik durf beweren, dat viervij'fde van het Nederlandsche volk een groote sympathie gevoelt voor Frankrijk en België. Groot is het aantal van hen, die „sympathie" met „meening" verwarren. De heer Heldring voegde hier nog aan toeIk weet helaas, dat wij in d eze lan den volstrekt niet bemind zij n. Het is u niet onbekend, wat wij voor uw land- genooten gedaan hebben,' maar een blij vende herinnering is een zeldzaam voor komend verschijnsel. Enfin, misschien ziet men de dwaling nog wel eens in, die onder mijn landgenooten een oprechte teleurstelling heeft gewekt. Maar, werd den heer Heldring ge vraagd, in uw land behoort men toch te weten, dat Duitschland geen enkele van zijn beloften nakomt. Wij zijn, aldus de heer Heldring, na tuurlijk op de hoogte met de gebeurte nissen in het Roergebied. Maar wij weten ook, dat Duitschland in een moeilijke positie is en dat de arbeidersklasse zeer verarmd is. Van dit standpunt uit,vragen wij ons af, of de maatregelen door de geallieerden genomen, altijd rechtvaardig geweesr zijn. KERK EN SCHOOL. MGR. J. B. A. GIJLSWIJK. In de „Amigo di Curasao" worden de volgende bijzonderheden vermeld van den arbeid in de missie te Curasao van Mgr. J. B. A. Gijlswijk, die daa het laatst pastoor was der St. Anna-kerk. Pater Gijlswijk kwam, na op 15 Aug. 1898 te Utrech de H. Priesterwijding e hebb n on vang n, d n 3en Mei 1899 in de kolonie aan. Den eersten tijd was pater Gijlswijk als kapelaan aan de St. Anna- kerk alhier werkzaam, tot hij in April 1903 beno md werd tot p stoor van St. Martin. Daar s ichtte hij in 1908 samen met Priorin R gina het St. Rosa-hospi- taal, dat in 1910 nog aanmerkelijk ve - groot werd. En zoö'n levensvatbaarheid gaf hij aan deze nieuwe stichting en op zulk ee d g lijken grondslag bouwde hij het op, dat dit hospitaal zelfs op de om liggende Franrche eilanden met ere genoemd werd en ook van die plaatsen de zieken herwaarts trok. In Maart 1911 moest hij op hooger bevel het pastoraat van St. Martin ver wisselen met dat van de kathedrale kerk van Otrabanda. Behalve door zijn gees telijke bediening maakte hij zich hie rrg in tal van mrnissies in Vcr.eni- gingen verdienstelijk, o.a. als lid der Schoolcommissie, als adviseur van de Coöperatieve Vereeniging en Nijverheid, als resident van de Liga di Socorro, als eerste president van de nieuwe St. Vincentius-Stichting, als lid van het bestuur van het St. Elisabeths-Gasthuis. Pastoor Gijlswijk was een ernstige en bescheiden, stille en stoere, degelijke en accurate werker, di veel arbeid kon ver- zett n, omdat hij voor zi hzelf weinig of geen rust of ont panning noodig had, en die veel meer gedaan en gewerkt heeft dan de meesten zelfs bij benadering be vroeden. Op St. Martin reeds was hij door zijn artikelen over plaat dijk so- c ale kwesties een der mees verdienste lijke medewerkers van de „Amigoe di Curasao". Tijdens zijn pastoraa aan de kathedrale kerk alhier heeft hij het ar- hief van de St. Anna-kerk geheel geor dend en bijna alle bouwstoffen bijeen gebracht voor een volledige geschiedenis dier kerk, wat voor- een groot deel ook (evens de geschiedenis onzer Missie be- teekent. Uit afhrïei oude be-chfiden, uit het arch ef der kolonie, uit oude bfLvert en keningen enz. heeft hij die bouwstof fen opgediept en tot een geregelde kro- n ek samengesteld en zijn laatste schrij- v n uit Rome bracht ons nog een be langrijke vondst, die hij in het archief der Propaganda te Rome had opgesnuf feld. Ook het Jubité-boek, dat bij het gouden fees 870—1890) van de Cura- £?.osche Dormnikaner-Missie vers heen, was geheel en al door hem opgezet, en voor verreweg het grootste deel ook door hem geschreven. De reeks in eressante Afrikaansche Reisbrieven, ie hij op zijn tocht bij wijze van verpoozing schreef, en in den loop van dit jaar in de „Amigoe di Curasao" publiceerde, getuigt niet alleen van zijn gezonde opmerkingsgave, maar ook van een goed versneden pen. In het Februari-nummer van hA vo rig jaar verscheen in he Koloniaal Mis sietijdschrift van de Indische Missie-Ver- eeniging nog een interessan historis he studie van zijn hand over„De Huwe lijksvorm der Burge lijke wetgeving in de kolonie Curagao." Een dergelijke ge- chi dkund ge s ud kan nu ook ver wacht worden ve-„Het kerke'ijk huw iijk in de kol n Cu ag o" Zijn groo e admin's!rariev en organi satorische 'len en, die hij h r op Cur.- gao mi ch en no niet e i v lie he-1 kunnen on p ooi n, n Hen hem n zijn nieuwen omvan rijken en hoogst veran woo d ijken w rkkring als Delega u Apos'o icus van Zuid-Afrika u tmun- tend ten s acle komen. Pastoor Gijlswijk had d' M sie van Curagao op echt lie Hij voor zich zou niets liever gewcnscht hebben, da-n tot aan zijn dood voor haar bloei te hebben kunnen medewerken. „In diepe droefheid moet ik het zware kruis op mij nemen," zoo sehreef hij ons uit Rome, toen hem zijn benoeming tot Apostolisch Delegaat was medegedeeld. Do h zijn dro.fheid en ons 1 edwezen over zijn verlies worden luide overstemd door de volle klanken van de klokken en de harmonische accoorden van het nieu we orgel, die thans over en in de St. An na-kerk hun dank zullen blijven uitju belen aan pastoor Gijlswijk, di daa me de no in he laatste jna- van zijn pasto raat de St. Annaparochie verrijkte. Moge Gods Engelen Monseigneur Gijlswijk geleiden op al zijn wegen en de zegen des Hemels zijn moeilijk werk als Apostolisch Delegaat van Zuid-Afri ka vru htbaa maken en to* rijk n wasdom brengen. RECHTSZAKEN. Een daad van eigen rechting. De drankzuchtige kookster. Een aanklacht tegen „Het Leven". VOOR DEN POLITIERECHTER. INGEZONDEN. Ch. 0. K. KORTE BERICHTEN. De auto's, die met zoo goed gevolg Iwas door den Sahara zijn gereden, van Al- (erië naar Tomboektoe, zullen aan het eind van de maand langs denzelfden weg de te rugreis naar Algerië aanvaarden. In het Huis van Afgevaardigden van den staat Oregon is een wetsontwerp inge diend, dat beoogt, vóór het trouwen aan beide partijen een examentje af te nemen. Indien zij niet beiden in geestelijke ontwikkeling tenminste op de hoogte staan van een normaal kind van twaalf jaar, of indien een van beiden lijdende is aan een besmettelijke ziekte, zullen zij niet mogen trouwen. Er is in den laatsten tijd veel gesproken over de werkschuwheid van werkloozon, die, als zij weer aan 't werk konden worden ge steld, dit niet verkozen te doen, omdat zij, niets uitvoerende, in elk geval toch de werk- loozenuitkeering trokken. In dit verhand werden ook berichten opgenomen inzake be weerde werkschuwheid bij Wil km te Bot terdam. De medewerker voor „Godsdienstig Leven in Nederland" in het „Alg. Hbl." heeft in het Kotterdamsche weekblad „De Stroom" een artikel geschreven over de werkschuw heid en hare oorzaken naar aanleiding van dit geval. Hij schrijft: De beruchte werkschuwheid is in meerdere of mindere mate een ver schijnsel van allen tijd; de meeste menschen zegt men, zijn liever lui dan moe. Een aller akeligst zeggen. Werkschuwheid is een teeken van degeneratie. In sommige tijden is «e epidemisch, als een ziekte; zoo was 't ik meen op z'n allerergst twee drie jaren geleden; naar ik meen is men over 't geheel wat aan de beter hand. Dat in den omwil om bij de fa. Wil ton aan 't werk te gaan, óók deze kwaal zich openbaarde, lijkt me uiterst waarschijn lijk. Er zijn vele arbeiders maar niet ar beiders alleen tegenwoordig liever lui dan moe. Niet alleen hij hun klasse is deze minne ziekte te zoeken. Hatelijker is me nog de beruchte lediggang op de bu reaux van vele ambtenaars en de aankweek van hliheid hij de jongens die in militairen dienst hun landsplicht vervullen. Er wordt in allerlei kringen afschuwelijk omgehan gen, in vreugdelooze ledigheid van hand en geest. Dat is overal onverantwoordelijk. Maar 't is niet in de laatste plaats ondragelijk *hij hen, die de eerste slachtoffers van de moeilijke tijdsomstandigheden zijn, de fa- brieks-arbéidersklasse. Het is niet te veel gevergd, hij hen als vrije en bewuste burgers van onze samenleving ook eenig verantwoor delijkheidsgevoel te verwachten. Wanneer men zich in drukkende tijden noodéloos ont trekt aan den arbeid en zoolang dat nog even gaat cm etaatsbedeeling teert, handelt znen onwaardig. Een oordeel dat uitgebreid mag woTden over zoovelen uit anderen kring die op roekelooze wijze oarasiteeren op de gemeenschap en afgeleerd hebben daarin een echande te vinden; maar wii benalen on« hier tot wat door de firma Wilton aan do orde gesteld is, en denken aan de onwilligen aan haar fabriekspoort. En dan kunnen wij niet anders dan d9 houding der werk-onwil- ligen afkeuren. Al zal ieder, die 't wat bree der in de wereld heeft, goed doen met zich, behalve 't hoven reed* opgemerkte, ook in te denken in de gemoedsgesteldheid, ie door verlaging van de weekloon ml eekweekt wordt. Maar er gaat niets van af: al3 er werk is moet er ook gewerkt worden, en mo-t hierin ook een element van verlichting door den werklooze worden erkend. Echter, daarnaast leeft iets anders op in de gedachten van den schrijver. Hij vervolgt d3n ook: „Ik denk aan de beroete .smerige arbei ders in tramlijn 8, van Wilton. Ik denk aan een tram vol havelooze nagelion~enaonchr de gescheurde net een bleek kinde-Teziehtte met een sigaret verkauwd in dan mond. Een zielige bende. Van deze zelfde fabriek en werven: van Wilton. En ik d<mk: als je voor een paar kwartjes minder dit kimt afkoooen. zeg, zou je 't dan ook niet doen? A]s de arbeid je zoo voor al het vo'k teekent als 'n vuil en moe werktuig, zon je dan nog ware woonden zeggen over de eer en plicht van den arbeid? Is het soodig dat werkgevers hun vólk zoo de straat onzen den? Is het niet tee- kenachtig voor de harhaarschheid van le ven. als dezen zoo de straat op willen gaan? „Zón zij zoo," zegt een natroon, zij ge ven daar niets om." Als het zoo is wat ik betwijfel - wit en wie heeft hen dan zoo verschooierd en Vervuild Die kleine jongens, die in een fabriek we-ken en waar van men u wellicht allerlei smerigheid weet te vertellen, die ik niet zien kan wit en wie maakte die kinderen zoo als ze nu El'e-d'g. als de natuurlijke traagheid den evenzeer toch in onze natuur liggenden arbe-.dersdrang verstikt en de betere na- fciur zoo overwoekert, dat men, nn ia. liever lui dan moe is, liever uitkeering trekt dan te verdienen. Maar terwijl we uit alle macht ermee wil'en instemmen, dat hier e»n sociaal euvel is dat des duivels moet heet en, kun nen wij onmogelijk m«temmen met het koor van hen die nn een grooten mond op zetten tegen die „Tijksklanloooers" die lie ver lanterfanten dan te werken. Er is hier een aanklacht tegen een ar- beidssysteem dat alle vrensde uit den ar beid ^verdreven heeft en hem tot een sla vernij heeft sremaakt. En de leiders van den arbeid, de wö-kgevers, moren in deve jongste ervaringen iets anders z'en dan an dermans lamlendigheid aPeoa: het moge bij hen zelf de vraag wekken, wfi&rdoor hun fa- bnek, hnn werf, hun dok zoover wordt verafschuwd, dat men zich liever daarbuiten verveelt dan daarbinnen te gaan werken. Men schrijft ons uit Zuid-Limburg: 1 Kan er soms raar toegaan in den raad. Niet alleen in greole plaatsen, waar de tegenstanders elkander bijkans in de haren vliegen, maar ook in de kleinere dorpjes en gehuchten. In Limburg kan men er soms al heel raar springen. Daar Is b.v. een raad, die 't eenvoudig ver- likt om een gemeentebegrooting vast te Stellen, en nu kort geleden besloten heeft om in overleg met Ged. Stalen tot vaststelling van de begrooting over te gaan. Daar is een raad die slechts zeer zelden vergadert, en dan over een agenda van 27 punten, vier of vijf keer doet. Toen de eerste vergadering gehouden werd, besloot men, met *t oog op de „corpulente" agenda te beginnen metde rondvraag, want zei een der leden van de vroedschap: We komen zoo weinig bij elkaar, dat we nooit gelegenheid hebben iets te vragen. Een heele vergadering ging met de behan deling van dit punt gemoeid! In dezen raad zit ook een wethouder, die met benijdenswaardigen ijver immer 't beleid afbreekt van,... B. en W. Op de secretarie schijnt men hier ook niet zoo heel vlug te zijn. De notulen van een vergadering van twee jaar terug moeten althans nog verschijnen. Stukken, die noodig zijn, zijn nooit aanwe zig, en immer klinkt 't uit den mond van den voorzitter: „'t Desbetreffend dossier is niet hier, dus ik kan geen inlichtingen geven!" De bedoeling is altijd wel goed, maar toch kan er dikwijls wat raars uitgegooid worden. Zoo welen de heeren 't verschil niet tus- schen aanbesteden en benutten; opprecieeren en presenteeren; classificatie en reclasseeringl 'l Winter-zonnetje stond fier aan den hemel, (oen ik oplfok, om m'n verslaggevers- plichten te Vervullen in 't dorpje A, waar de raad in openbare zitting was bijeengeroepen. De trein bracht me ruim een uur tevoren aan het station, vandaar kon ik een fraaien locht ondernemen door Limburg's valleien, naar een oude school, alias raadzaal. Na een stevige wandeling van een half uur, welke mij veel te genieten gaf van Limburg's natuurschoon, bereikte ik de plaats van be stemming. Ik zocht een cafétje op om me strijdvaardig te maken. „Heeft u thee?" De arme man dacht geloof ik, dat ik Rus sisch of Spaansch sprak. Hij schudde alleen met 't hoofd. Zoo goed en zoo kwaad als men daar Hol- landsch kan praten werd mij duidelijk ge maakt, dat ik alleen bier en „limmenaat" kon krijgen. Geduldig heb ik 'f uur afgewacht waarop de raad Zou beginnen, en stapte toen welge moed en verkwikt döor een glaasje „limme naat" naar den „raad!" Alles was nog een verrassing voor me, want gemeentestukken, noch agenda bezat ik. Ik betrad de „raadzaal". 't Was een hokje dat vermoedelijk eens gediend bad voor privé-karttoor van den hoofdonderwijzer en thans was ingericht voor secretarie, burgerlijken stand en bevolking, raadzaal en wat dies meer Zij. 't Gaf overigens 't meest de vergelijking met een coupeurs-kamertjel Misschien is de gemeente-secretaris bovendien nog kleer maker. Een blauw tafeltje met zeven stoelen en een zeer primitief perstafeltje waren aan wezig. Bij mijn binnenkomst werd ik allerharte lijkst verwelkomd door den secretaris, die aanslonds ijverig begon metstof af nemenl Precies twee uur waren aanwezig de secre taris, één raadslid en ondergeteekende. Ik vroeg om een agenda. De secretaris staakte zijn huishoudelijke bezigheid, begon te schrijven en ik bekwam een versch ge schreven agenda. Om half drie raakt de raad voltallig. 't Zijn allen noeste arbeiders, die in 't zweet huns aanschijn hun brood verdienen en thans bijeenkomen om de belangen der gemeente Ie bespreken. Een klein kind zou vast bang worden van de gezichten. Niettegenstaande ik op Nederlandschen grond zit, heb ik al spoedig in de gaten, dat de discussies zeer slecht zijn te volgen en 't alles behalve op Nederlandsch lijkt wat er gespro ken Werdt. De voorzitter: „Ik open de vergadering". Alle leden vallen op hnn knieën! Heel gemoedelijk gaal men een Onze Vader en Wees Gegroet biddenl Nadat allen hun zetel weer hebben gevon den, gaat de secretaris over tot 't lezen der notulen, die onder plechlige stilzwijgendheid worden aangehoord. 't Was een stilte, die den storm voorafging. Een meneer me! democratischen aanleg, doet een aanslag op de leiding van de ver gadering, die echter door den voorzitter met een forschen slag van.... eèn Kneaal den kop wordt ingedrukt! Dezelfde meneer schijnt bovendien nog een zeer opvliegend karakter le hebben. Hij brengt een klacht ter tafel, als zou een lid der vroedschap diensten voor de gemeente hebben verricht, en dat is bij de wet verbo den. De discussie wordt heftig en bijna vliegt de aanklager den voorzitter in de haren. De pers treedt als bemiddelaar op en kon 't genoegen smaken alle partijen tevreden te stellen! - Heelemaal zuivere koffie bleek 't intus- schen niet, maar met een opmerking van den voorzitter, dat de aanklager verleden jaar Zelf ook werk voor de gemeente heeft ver richt, werd z'n mond voor een oogenblik ge sloten. Dezelfde meneer. (Hij is bijna de eenigste die 't woord voertj. Wil uitbreiding tan 't eleclrisch net. Waar 't geld vandaan komt en of er vol doende afnemers zijn, doet niets terzake! 't Is een middel om de werkloosheid te bestrijden en we moeien wat voor onze medemenschen over hebben. De voorzitter merkte op, dat de gemeente gelukkig niel rijk is gezegend met werkloozen' en die drie personen, die werkloos zijn, heb ben geen verstand van eleclrieiteit! Er wordt lang en heftig gedebatteerd en 's voorzitters lineaal, die voor hamer fungeert wordt bijna stuk geslagen. Op een gegeven moment zijn alle leden tege lijk, de secretaris incluis, aan 't woord! Alles loopt echter nog goed af. Er zullen plannen tot nilbrciding worden gemaakt, mits men van voldoende afnemers is verzekerd. De voorsteller alleen wil, geld of geen geld, verbruikers of niel, In elk geval tot uitbrei ding over gaan! Ook in deze zaak werd 't advies van de pers gevraagd 1 De raad heeft bij een vorig besluit de vroedvrouw aan den dijk gezet. Ook in dit bedrijf dus al werkloosheid! Van genoemde vroedvrouw is een verzoek ingekomen om weder in dienst te worden genomen, terwijl een collega om gemeentelijke subsidié vraagt. Het vroedvrouwenvraagstuk wordt uitvoe rig behandeld en 't slot was, dat beiden wer den bevredigd. Dan komt een stuk in behandeling waar niemand raad mee weet. „Voor kennisgeving aannemen", zegt de pers, en aldus geschiedde! Tenslotte werden eenige onbenullige zaakjes op de meest amusante wijze afgehandeld. Bij den aanvang van de ritting werd nog een nieuw lid beëedigd. Do burgemeester wenschle hem geluk, dat hij zitting had genomen in dezen prettigen (waarlijk hij zei het) raad! Diep ontroerd dankte de nieuwgekozene, en ik was ook dankbaar, toen ik weer buiten was en me naar 't stationnetje kon begeven, waar ik drie kwartier op m'n trein moest wachten en de roode vlag werd uitgehangen, ten teeken dat er een reiziger was! Hoe zal 't daar gaan als naast de vroede vaderen, keffende vroede moeders komen? Een dwaze en vreemde daad. Zaterdagavond omstreeks 10 nur werd een groote ruit van de agenten wachtica- mer in het politiebureau aan de Wester straat ingeslagen. Toen een poli i age t ging kijken, zag hij op een meter afs anl van het bureau edn 32-jarig man sam, die erkende de dader te zijn. Beioe' le persoon had misschien wel wat gebruikt, maar onder den invloed was hij niet; hoogst zenuwachtig was evenwel de toestand, waarin hii verkeerde. Voor de vernieling van de ruit had hij zich voor mr. Servatius te verantwoor len. Mr. S.: Waarom hebt u 't ge laan? Bekl.: Omdat ik ruzie met mijn vrouw gehad heb. Mr. S.: Wat wilde u met de daad be reiken Bekl.: Mijn bedoeling was om in de ge vangenis opgesloten te worden. Mr. S.'t Is een buitengewoon onver standig en vreemd gedrag van u geweest. Bekl.: Ik heb spijt, dat ik 't gelaan heb. Mr. 9.Hoe is thans de verhoudine met uw vrouw Bekl.: Nog hetzelfde. Mr. S.: 't Is heel jammer, dat u 't gedaan hebt. Wat moeien wij nu mrt :oo'n geval doen? Ongestraft kan 't niet Vij- ven. Dat voelt u zelf wel.. Dat u m t 'n kwaden kop naar het bureau gaat en 'n ruit inslaat, is wel niet Zoo misda'ig, maar 't is toch een ding, dat door het gezag niet kan worden toegola'en. Het O.M. mr. Van Heinsbergen, eischt drie weken voorwaar lelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaren en on der de bijzondere voorwaarde, dat bekl. binnen acht maanden de schade ai f 12.50 aan de Gemeente Amsterdam zal vergoe den. Mr. 9. legt de ge'iischte straf op on der overweging, dat de daad is te wijten aan dén opgewonden toestand van den bekl. .die het onverstan lige en onbehoor lijke van zijn daal wel zal inzien, ter wijl het omtrent hem ingekomen rapport tot een strenge straf geen aanleiding geeft Laat, zoo voegde mr. 9. den bekl. toe, laat dit u een les wezen om in het ver volg dergelijke dwaasheden niet meer te doen. Bekl. doet, evenals de officier, afstand van het recht tot hooger beroep. Een expediteur te Hilversum had tan een winkelier in vleeschwaren sinds an 'er- half jaar f 5.75 te vorderen, doch kon dat geld maar niet los krijgen. Om het langs gerechtelijken weg te innen, daar was he bedrag te gering voor. Weet je wat, dacht hij, ik zal mijn zuster in den winkel zooveel spek laten koopen, dat de rekening ver effend is. De zuster ging den winkel Linnen, bestelde het spek maar de winkelier rook lont en leverde het spek niet af. Toon liep de expediteur, die buiten siond te wachten, met een dollen kop den winkel binnen, greep het spek beet en liep er den winkel mee uit. De expediteur stond nu terecht wegens diefstal. Het O. M., mr. Reilingh, zeile dat dit zaakje alleen vervo'gi is op nitlrukkelijk verlangen van den winkelier in vleesca- waren. De zaak heeft met eeriijkheii of oneerlijkheid niets te maken; men heeft alleen te doen met een daad van eigen rechting, die niet kan worden toegelaten. Waar de beklaag Ie zeer gunstig bekend staat, kan de straf gering zijn. Eisch: f 3 boete of drie dagen heehtenis. De politiere.hter Mr. Wiar la, letten Ie op de goeie indehtingen omtrent beklaagde ei de verwachting uitsprekende dat deze esn dergelijk feit wel niet meer zal p tegen, legde f 3 boete of drie dagen hechte vis op. DE GOEDEN KALF-OBLIGATIES. Door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij hel kantongerecht te Rotterdam, mr. Renmcr, zijn in de op de terechtzitting van 30 Januari a.s. te behandelen strafzaak tegen J. C. S., alhier, beklaagd van overtre ding der Loterijwet (hel ten verkoop voor handen hebben van de bekende Broekhuijs Gouden Kall'-obligaties) o.m. als getuigen ge dagvaard: E. J. B., oud-kapilein O.-I. L„ wo nende te 's-Graven'hage, gedelegeerd commis saris; F. v. d. S„ luitenant-kolonel bij de mili taire administratie b.d., te Nijmegen, gedele geerd commissaris; R .W. v. d. V., te Rotter dam, direeteur; mr. G. A. M. K., oud-burge meester, wonende te Apeldoorn, commissa ris; I. C. M., alhier, directeur der N.V. Holt. Credietbank; G. M. F. G. E., journalist te Rotterdam, en K R. v. S„ reclame-verzorger te Rotterdam en A. G. M„ notaris te Rotter dam. Een 54-jarige kookster, die haar vak goed verstaat en bij het gebrek aan goede kooksters een behoorlijk bestaan kon leiden, maar dit niet doel, omdat haar ongeluk de drank is, verscheen gisteren voor den politierechter te Amsterdam, mr. Wiarda, wegens verduiste ring. Zij had ergens een kamertje gehuurd, doch verdween op een gegeven oogenblik met een aan de kamerverhuurster toebehoorende beddedeken, die zij beleende, niet zoozeer uil hebzucht dan wel gedreven door den drang om aan geld voor drank te komen. Toen de politie de vrouw arresteerde, wer den tal van lombardbriefjes in haar bezit ge vonden en van die lombordbriefjes waren er vele afgegeven voor voorwerpen, van diefstal afkomstig. Wat echter voor de ongelukkige nog erger is, is het feit, dat zij vroeger al voorwaardelijk veroordeeld werd, maar de bijzondere voorwaarde om den drank te laten slaan, niel nageleefd heefL Haar schoonzoon, die reeds meermalen voor haar in de bres ge sprongen is, wil haar nu, ten einde raad, doen opnemen in een sanatorium voor drank zuchtigen. Doch de vrouw wil daarvan niet weten. De moeielijke vraag is nu wat met deze drankzuchtige te doen. Nadat mr. Wiarda vruchteloos gepoogd had, de vrouw te bewe gen zich met hel voorstel van haar schoon zoon te verzoenen, cischte het O.M., mr. Rei lingh, twee maanden gevangenisstraf. Straf, die mr. Wiarda oplegde, evenwel met bevel tot onmiddellijke gevangenneming, op grond van vrees voor herhaling. Naar de „Tel." meldt, is tegen de redactie van „Het Leven" door zusier Sylva de Pareire, bekend als de zuster die in de zaak van den gevluchlcn jon gen, over wien de bladen destijds uit voerige mededeel ingen deden, een aan klacht ingediend. De klacht is voorna melijk gegrond op hel verband dat ge legd is tusschen het afbranden van het pension van zusier B. en de zaak van den ontvluchten Gnus. De zaak dient 6 Februari, 's morgens elf uur voor de 4e strafkamer. Als verdediger voor „Het Leven" zal mr J de ..Vrieze. uit Amsterdam, op treden. Een onverschillig jongmen-ch. Woensdag werd voor den po'itierechter mr. Servatius, een 21-jarig jongmensch voorgeleid wegens diefstal van een trans portrijwiel, op 22 Januari j.l. gepleegd Mr. S„ tot den beklaag le, die in on verschillige houding blijft zitten, nalat hij hem toegesproken heeft: Ga maar staan, je kan nog lang genoeg zitten. BekL verheft zich met een ruk van zijn zitplaats en geeft desgevraagd als adres op een woning aan den Achterburgwal in de buurt van den Zeodijk. Mr. S. bedui It hem echter, dat dit zijn vaste woonplaats wel niet zal wezen, na- demaal hij er geen vaste woonplaats op nahoudt, maar nu hier dan da rr verblijft. Mr. S.: Waarom hebt u 't feit gepleegd? Bekl.: Ik had zoo'n beetje niks en ik mot eten. Mr. 9.: Hebt u een vak geleerd? Bekl.: Timmerman. Mr. 9.: Hebt u in den laatsten tijd ge werkt? Bekl.: Ja in den bouw, maar er is niks te verdienen. Mr. S.: Hebt u wel eens straf gehad? Bekl.: Neen, ik ben in een opvoedings gesticht geweest. Mr. S.: Dat zal wel niet voor deugd zijn geweest. Ik heb hier een lijst voor me van de dingen ,die u al op uw kerfstok hebt: diefstal van koper en zink, poging tot oplichting, diefstal van een rijwiel, verduistering van gei l in dienstbetrekking, diefstal van brood uit een kar, diefstal met inklimming, diefstal met braak. Een mooie lijst, niet Bekl.Ja. Mr. S.: Wat hebt u sedert uw ontslag uit het rijksopvoedingsge'iicht gedaan? Bekl.Gewerkt. Mr. 9.: Bij wie? Bekl.: Bij verschillende patroons. Ook heb ik een tij l voor mijn eigen gewe kt. Mr. 9.Waarom woont u niet bij uw ouders in Bekl.: Mijn vader woont te.., maar ik wil niets met hem te maken hebben. Mr. 9.: Waarom niet? Bekl.: 't Is een oude van niks. Mr. S.: Of u bent een zoon van nika, Tan uw ouders weet ik niets, maar wat u is, weet ik nu. Het O.M., mr. Van Heijnsbergen, zegt in zijn réquisitoir, dat bekl. een blank strafregister heeft. Hij i3 ter beschikking van de Begeering gesteld geweest en heeft een heele reeks strafbare feiten achter den rug, waarvoor hij naar een rijksop voedingsgesticht gezonden is. 't Blij.t, dat bekL na deze rijksopvoeding nog even on verschillig is als vroeger en een gevoe lige straf moet hem daarom worden opge legd. Eisch: zes maan len gevangenisstraf. Mr. S„ tot bekl.: Hebt u nog iets te zeggen? 'Bekl.: Neen, edelachtbare. Mr. S.Ik zal uitspraak doen. Diefstal van een rijwiel is een feit, dat op zich al zwaar gestraft moet worden, ma ix er is hier nog een verzwarende omstan '.igheid bijdat is de persoon van u zelf. Op uw jongen leeftijd is u al begonnen met allerlei misdrijven en men heeft getracht om u op den goeden weg te leiden. Dat is echter mislukt en nu moet u strenger worden aangepakt. Ik veroordeel u, over eenkomstig den eisch van den officier, tot ze» maanden gevangenisstraf. U hebt veer tien dagen tijd om in hooger beroep te komen, maar u kunt ook afstand doen van het appèl. Komt u in appèl, dan moet ik uw gevangenneming bevelen met het oog op vrees voor herhaling van mis drijf. Doet u afstand van 't appèl, dan gaat de straf dadelijk in. Bekl.: Laat de straf maar dadelijk in gaan. De officier doet daarop ook afstand van het recht tot hooger beroep. HUURDER-VERHUURDER, WelEd. Heer Redacteur. Mag ik in uw blad oolk eens verhuurders misères opnoemen, van een eigenaar werks soortgelijk cr zoo vele mij ter oore komen. Volgens de Huurcommisste waren twee huizen te dunr verhuurd; huurder werd aan geraden niets te betalen vóór de uitspraak. Door dien faad kon verhuurder het contract wegens wanbetaling niet breken. Na 11 maan den werd de huur veel verminderd, waardoor elk perceel een tekort van f 226 boeken mocht. De Kantonrechter bepaalde 10 pet. meer. De huurder moest door 't gerecht ge dwongen worden tol betalen: nadien betaalt hij weer niet. Het andere perceel werd met f 50 en f 100 verhoogd, inplaats van f 1-75 p. w. meer, vroeg verhuurder 50 ct. wer week meer; huur der trok er uit, het contract verbrekend. Van een derde woning, waarin verhuurder des winters zelf woont, verhuurde hij 1 ka mer, 1 keuken. Huurder betaalt reels 9 we ken niet, was 4 maial opgezegd en de 5e maal per Deurwaardersexploit, 30 Dec. Daar op vraagt hij aan de Huurcommissie verzoek in te dienen tot vernietiging der opzegging, door achterstalli'gheid en hoofdzakelijk door hun schelden, lasteren, slaan en steenen gooien om het huis daarbij geheel vrij te hebben, verhuurder er uit te houden, heeft verhuurder al direct de Huurcommissie geschreven, beslist er niet op in te gaan, waarop de H. C. op 15 Jan. dit verzoek aan verhuurder zendt. Na 12 dagen wordt dit behandeld en gaal hij dan nog niet, dan zijn nog 2 a 4 weken noodig om toestemming van den Kantonrechter hem er uit te doen zetten, wat idem zooveel kost. Is hel wonder dat men geen huizen voor geldbelegging meer koopt. Wij hebben geen geld voor hyp. en alle Iasïen, wordt je be slaan door executie aangetast, door afzetterij, bedriegerij, fatsoenlijke dieverij van anderen, 't Wordt hoog tijd dat wij wal meer vrijheid over onze eigendommen krijgen, zoo goed als alle zafcenmensclien dat hebben. Het kapitaal is er reeds in verdwenen, zoodat een huisei genaar zijn schraal bestaan geeft, bij de zwa re zorgen en moeilijkheden. Huurders begin nen reeds vijandig tegenover den verhuurder te staan en voor huur heeft men minder over dan voor een japonne'je of jas en toch wil men zooveel mogelijk gemak en ruimte enz. Ik wilde dit gaarne eens onder de oogen van het publiek brengen. De verhuurders zijn de zondebokken, omdat enkele woekeraars in oorlogstijd profileerden, heigeen echter op elk gebied gebeurd is, zelfs met alle levensmidde- len. v' Hooggeachte Heer Hoofdretaoteur, Onderge'.eokende verzoekt be' e <1 als abonné dit stuk in uw veelgelezen blal te plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Wij jeven nu in 't voorjaar van 1923 en alzoo voor het orranisatieleven in de nieuwe actie, want ieder voorjaar worden nieuwe contracten afgesloten. Deze keer om te voorkomen dat nog meer verslech tering jntreedi Maar een feit is het, dat tegenwoordig het leiental dor organisaties vermindert Eensdeels dat er vermindering van ziekte- en werkteozenuitkeering is en er dus niet zooveel te halen is, terwijl anderen die wel werk hebben er voor pas sen om contributie te betalen, zeggende ik heb maling aan 'n anler, a's ik maar werk heb, en dikwijls een an Ier die zoo ongelukkig is om werkloos te worden nog uitlachen, terwijl de kassen der bonden uitgeput raken en er niets inkomt, terwijl de uitgaven met den dag stijgen. Dit i3 vooral het geval met de naaisters in Haarlem en omstreken. Maar nog erger is het dat als er een verga lering is in den modernen bond er een heel stel Katho lieke naaisters in zoo'n vergadering zijn, terwijl als er bij ons een vergadering uit geschreven wordt, men de leden met een enkele kan tellen. Enfin, van de verbo den vrucht wordt altijd gegeten. Maar een feit is het dat men van roode zij de altijd gouden bergen verwacht, terwijl het idéé dat zij veel spoediger gaan sta ken pi tijd le'en trekt. Maar nu het voornaamste. Katholieke naaisters van Haarlem K omstreken, laat u toch niet verleiden door de mooie praatjes der moderne bestuur ders, maar doet uw plicht. Eerstdaags komt hot Baaschfeest en a weet wel dat wij geen Paschen mogen houden, als wij modem georganiseerd zijn. Daarom, bekeert u te rechter t'jd en komt in den B..K. Naaisters- en Kleermakers- bond „Si Gerarins Majella". In 't St. Bavogebouw, Smedestraat zijn alle Zater dagavonden van 8 tot 9 uur inschrijvings- kaarten verkrijgbaar. Komt nu allen Dames naaisters hier ter stede, Legt uw schroom nu af op heden Laat de woorden u niet verleiden, Vooral niet in deze slechte tij len. Van luchtkasteelen leeft men niet Mooie praatjes vallen in 't niet. Daarom meisjes komt allen weldra, In de vrouwenafleeling van SL Gerardus Majella! Mijnheer de Redacteur! Vergun mij s.v.p. een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijnen dank. Ik wilde met weinige regels de algemeene aandacht ve tigen op den vreemden toestand die er heerscht in de gemeente Halfweg, wat betreft de steunregeling voor de werk loozen. Er zijn in deze gemeente ruim 200 werkloozen, waarvan een gering aantal te werk is gesteld aan de z.g. werkverschaffing tegen een weekloon van 16 gulden. Deze menschen zijn of getrouwd of kostwinner. Dat Vindt inzender goed, dat gehuwden en kostwinners het eerst in aanmerking ko men, maar waarom komen de ongehuwden, die bij hun ouders thuis zijn, nergens voor in aanmerking? Mij dunkt, dat een vrijgezl toch ook moet eten, en dat z'n belastingcen ten toch even goed zijn als die van een an cle:? Maat' dat .chij t het Burgerlijk Armbe stuur van Halfweg niet te .jgrijpon. Dat bestuur is zeker van meening, dat een vrijgezel toch nog wel te eten heeft, ook al krijgt die geen steun. Inzender heeft persoonlijk een onderhoud gehad met den burgemeester, waarin hij dezen om steun verzocht. Maar aai gezien inzender nog een en broeder heeft, die aan het werk is, kon geen steun verstrekt worden.. Volgens den burgemeester van Halfweg is het de wettelijke plicht van dezen zoon, dat hij het grE ele gezin onderhoudt, dus met andore woorden, mijn broer is wettelijk ver plicht in het onderhoud te voorzien van zijn twee broers die resp. 25 en 27 jaar oud zijn. Inzender begrijpt niet, dat er in het brein van een burgemeoster nog plaats is voor zulke dwaze denkbeelden. Maar hij denkt zeker, het zijn maar boertjes, en die gelooven het -wel. Ik hoop dat deze regels ook door andere bladen zullen wor len overgenomen, en dank U, mijnheer de Redacteur, nogmaals voor de verleende plaatsruimte. Ab. PETER9, Vinkebrug nabij Halfweg Naschrtft dér Redactie. Wij willen in- aend^r doen opmerken dat hij onbillijk is in zijn oordeel. Waar nood is moet geholpen worden. Alle werkloozen aan het werk te zetten is niet mogelijk in Halfweg. Er moet dus eert keuze gedaan worden. Welnu daa moet de voorkeur gegeven worden aan ge huwden, aan vaders, die voor vrouw en kin deren moeten zorgen. Deze dionen voorgetrokken te worden bij een vrijgezel, die alleen voor zich zelf te zorgen heeft en zeker boven een vrijgezel die thuis is in een gezin, waar niet alle ver diensten ontbreken. Wat zou inzender zeg gen indien hij er zijn broer aan 't werk werden gezet, en een vader van vijf, zes kinderen moet toekijken? Wij kunnen het onbillijke van de door inzender ondervon den behandeling niet inzien. Mijnheer de Redacteur! De correspondent van Assendelft komt in 't nummer van Donderdag 25 Jan. terug op mijn ingezonden stuk over de gaslevering Assendelft. Dat ik zwam en er niets van weet, be antwoord ik slechts met dit: al de gegevens, die ik noodig had voor 't ingezondene zijn mij verstrekt door den heer Directeur der Gasfabriek, alhier. Waar die heer mij ook het cijfer van West- zaan noemde (300.000 M3) meende mijn deskundige zegsman dat ik gerust mocht schrijven, dat de corresp. van A. eenigszins pessimistisch is in deze aangelegenheid. Waar tenslotte twee partijen een con tract trachten te sluiten mag men evengoed zeggen: de Assendelfers trachten een con tract met den dir. der gasfabriek te Krom menie te sluiten als omgekeerd, de corresp. van Assendelft had mijns inziens dat niet zoo vinnig moeten betitelen met ,jnis" spel. (Zie N. H. van 18 Jan.)Voor mij is iets der gelijks woordenspel. Beide contractanten streven naar eenzelfde doel en dat wordt bij na zeker bereikt, want de dir. der gasfabriek berichtte mij juist, dat Assendelft heeft ge accepteerd; Vrijdag beslist de Raad onZer gemeente. G. KROON, Krommenie, 25-l-'23. In dit ingezonden stuk was door onz» schuld de onderteekening niet volledig weer gegeven. Red. N. H. Ct. BLOEDVERGIFTIGING. Te Delft krabde in het begin dezer week de werkman Van Geest, gehuwd en vader van zes nog jeugdige kinderen, 'n puistje aan den neus open, met hel gevolg dat hij Donderdag aan bloedvergiftiging is overleden. KIND VERBRAND. Te Ech! (Limb.) is hef 3-jarig zoontje van den landbouwer P. H. in een ketel met ko kend zeepsop gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. INTERNATIONALE OPLICHTERS Naar de „Tel." verneemt, heeft een twee tal personen, waarschijnlijk leden eener in- tmationale oplichtersbende, eenige banken to Arnhem voor groote bedragen opgelicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 10