Tweede Blad* ELCK WAT WILS 27 Januari 1923 ACTIE VAN DE BLOEMIST- ARBEIDERS. Oe werkgevers in het bloembollen- bedrijf hebben aan de arbeidersorgani satie'® verzocht hun eischen kenbaar te maken voor tot onderhandeling zal wor den overgegaan. De arbeiders hebben daarop doen we ten dat zij eenige bepalingen in het con tract wenschen opgenomen te zien, die kunnen dienen om verschillende mis standen te keeren. Zoo wenschen zij een bepaling om trent nadere vaststelling van wat „losse" en „vaste" arbeiders zijn en stellen daar om voor te lezenwanneer de arbeider twee maanden onafgebroken in dienst van eenzelfden werkgever is, zal hij ge acht worden „vast" arbeider te zijn, ten zij schriftelijk anders wordt bepaald. 2e. wegens het misbruik, dat over gewerkt wordt tijdens groote werkloos heid, stellen zij verder voor om het uurloon voor overwerk met 50% te ver- hoogen. 3e. het contract bevat tot heden geen enkele bepaling omtrent uitkeering bij ziekte voor losse arbeiders; dientenge volge wordt voorgesteld een regeling ook voor deze arbeiders te treffen over eenstemmende met den duur van het iienstverband. 4e. de bepaling van de verlofdagen voor niet-R.K. arbeiders nader te om schrijven (voor R.K. arbeiders is be paald dat zij op R.K. Feestdagen kunnen genomen worden). 5e. een betere regeling van het scheids gerecht. Een bespreking heeft nog niet plaats gevonden. OE ACTIE IK HET WESTLAND EN OMSTREKEN. De toestand in den kring Loosduinen waarmede deze plaats, en Delft en Veur moet worden verstaan, wordt steeds critieker. De arbeidersorganisatie's hebben tij dens den duur van het thans loopende contract 2"per week laten vallen met het oog op de moeilijkheden in den tuin bouw, waardoor het loon op gemiddeld 24.50 per week kwam. De werkgeversvereenigingen bestaan de uit een Neutrale vereen, te Loosdui nen en de R.K. vereenigingen te Loos- duinen, den Hoorn (Delft) en Veur, de den aanvankelijk het voorstel om het loon met f 1.75 per week terug te bren gen en daarenboven gedurende 5 maan den de arbeidsdag van 5 tot 7 uur te doen zijn wat thans 3 maanden geldig is. De R.K. Patroons te Loosduinen heb ben zich bereids teruggetrokken uit die Patroons-combinatie en hun wen schen gaan niet zoo vèr. Zij wenschen het loon met 1.50 te zien verlaagd en de verlenging van den arbeidsdag ge durende één maand met 2 uur per dag, wat de andere werkgevers over twee naanden eischen. De arbeidersorganisatie's wenschen liet mede te werken aan verlenging van jen arbeidsdag op grond, dat de arbeids dag door vrije onderhandeling is vast gesteld en dus kan geacht worden aan die eischen van het bedrijf te voldoen. Mocht voor een enkelen dag of voor en kele dagen behoefte bestaan om langer te werken, dan zijn de arbeiders contrac tueel verplicht over te werken zonder eenige prijsverhooging van het uurloon, zoodat geen enkel redelijk argument kan worden aangevoerd om den arbeidsdag te verlengen. Misschien zou over het loon nog een stemmigheid zijn te verkrijgen, maar de eisch van de werkgevers om den ar beidsdag te verlengen, en de weigering van de arbeiders om daaraan toe te ge ven, maakt elke verdere onderhande ling onmogelijk. Door de arbeidersorganisatie's is aan geboden de kwestie van arbeidstijd-ver lenging door arbitrage te doen beslissen zouden de werkgevers1 zulks aanvaarden, dan is daarmede de zaak waarschijnlijk wel voor een groo* jeslist en an ders heeft het de., schijn ilsof de werk geverstot uitsluiti.^ )tlc„.overgaan,wat door de arbeidersorganisatie zeer waar schijnlijk zal aanvaard worden. Het bestuur van den R.K. Bedrijfs- raad van den L.T.B. is Donderdag bij eengeroepen ter bespreking van de vraag wat in deze door den Bedrijfsraad kan worden gedaan. Het resultaat daarvan is bij het schrijven dezer nog niet be kend. Te Poeldijk en Monster zijn de be sturen van Patroons- en arbeidcrsorga- TREKJES CCLXX/III. nisatie's tot overeenstemming gekomen, waarbijde eisch tot verlenging van den arbeidsdag door de werkgevers is los gelaten. Te Naaldwijk en Hons'elersdijk is nog geen overeenstemming bereikt, doch waar nog deze week besprekingen zullen gevoerd worden is het zeer waar schijnlijk, dat ook hier overeenstemming zal worden verkregen. De contracten loopen alie per 1 Febr. a.s. af. DURE STAATSBEMOEIING. Men kan er over praten zoolang men wil, maar ik geef ze volkomen gelijk de tegenwoordige staatsbemoeiing gaat véél en véél tè ver. Onze sociale politiek heeft het karak ter aangenomen van een zeer ernstige klasscbevoorrechting wat men dan liefst nog onder de titel van „algemeen be lang" aan den man tracht te brengen. Een groot deel der ondernemers wen telen zooveel zij maar kunnen de lasten van het bedrijf af en „vadertje Staat" zal wel zorgen. Omdat nu eenmaal de menschen niet mogen verhongeren en in het algemeen, omdat de Staat te wa ken heeft, dat onze volkskracht, dat wil dus zeggen onze grootste rijkdom, niet verloren gaat. Bovendien heeft de Staat te waken dat geen onrecht binnen zijn grenzen geschiedt. Dit nu wetend is het voor onderne mers en kapitaalgevers een wat al te gemakkelijk kunstje om den Staat, de Gemeente en andere Overheidsorganen op hooge kosten te jagen en dèn om hulp te roepen wat zijn we duur uit, wat een bènde ambtenaren, wat een doodelijke omarming van de industrie, door onze wetgeving. Maar dat geweeklaag is onwaarachtig. Wie zou er ooit om een arbeidswet gevraagd hebben, als - o, gezegende vrijheid er geen kinderexploitatie was geweestals men de yrouw ver had gehouden van de fabriek en de werkplaatsenals men haar, „moeder" en „vrouw", had gelaten te midden van het gezin als men ook zonder dwang alles in het werk had gesteld, om ook voor den mannelijken en volwassen ar beider een zoodanigen arbeidsdag te stel len dat het gezinsleven tot zijn recht kon komen, en tijd beschikbaar bleef om als maatschappelijk wezen zich te kunnen ontwikkelen en op te treden. Maar vrijwillig kwam er in algemeenen zin daarvan niets terecht en nu eindelijk noodgedwongen de wetgever moet optre den om de kinderen en vrouwen op de eerste plaats maar ook de volwassenen tegen een overmacht'en willekeur te be schermen, nu moeten we aan de uit voering van zoo'n wet allemaal betalen, ook zelfs de arbeiders, middenstanders en particuliere personen, ofschoon die er niets geen schuld aan hebben. Sociale Voorzorg Niets van eenige beteekenis hebben de ondernemers tot stand weten te brengen en toch is het duidelijk, dat men de arbeiders bij on geval, bij ziekte, invaliditeit en ouder dom maar niet naar de liefdadigheid kan verwijzen, om te verzorgen wat door en uit het bedrijf moet worden onderhou den. Nu kan men dat den individueelen ondernemer wel niet aanrekenen maar het feit blijft, dat er geen enkele reëele poging is aangewend om recht te doen tegenover hen, die men benoodigd was bij de productie, en voor wie in laatste instantie mede de productie plaatsvindt. Bij de werkloosheidsverzekering en werkverschaffing spreekt dat alles nóg duidelijker. Staat en de Gemeente èn de arbeiders zelf, offeren jaarlijks milli- oenen op, omdat er malaise is in onze industrie, omdat het bedrijfsleven ont wricht is. Voor zoover de werkloosheid onver mijdelijk is en voor zoover werkgevers noodgedwongen tot ontslag moeten over gaan zou er in te berusten zijn, maar het is voor geen betwisting meer vat baar, dat zeer vaak tot ontslag wordt overgegaan, zonder dringende noodzaak, doch alleen omdat het voordeelig is. Sterker nog er worden ontslagen ver leend en z.g. regelingen getroffen, waar bij de werkgevers tevens rekenen op het inkomen uit de werkloozenkas, dat is dus: de gezamenlijke spaarpenningen der arbeiders, plus geld uit de openbare kassen. Ik ben het er goed mee ééns. Wat eenigszins door het particulier initiatief kan worden gedaan, daar moet de Staat mei zijn onbeholpen vingers tusschen uit blijven, want overal waar hij ze tus schen wringt loopt het stram en stroef. Maar hoe dat voor elkaar te zetten Op de een of andere vergadering van de kiesvereeniging den boel op steiten zetten en de ondernemers en kapitalisten de huid vol schelden, zooals sommigen hunner tegenover de arbeiders plegen te doen Dat lijkt mij niet bepaald aan bevelenswaardig. Het beste zal daarom zijn, dat de ar beiders hun sociale organisatie's ver sterken, met kracht en spoed, want zonder die hulp bereiken zij niets. Zijn die op kracht, dan komt er van zelf ook bedrijfsorganisatiedaar be hoeven we heusch geen hooge en breede theoriën voor op te bouwen. Die komen er letterlijk vanzèlf als de organisatie's maar op kracht blijven. Men kan op den duur de dwaasheid niet bestendigen met alles maar door den Staat te laten regelen de wal moet ten slotte het schip wel keeren en de hooge belastingen zullen steeds meer een open bare aanklacht worden tegen hen, die alle regelingen en voorzieningen die doo het bedrijf behooren te worden genomen, maar op den Staat schuiven en dan om de aandacht van eigen tekortko ming af te leiden mee "roepen in het koor van bezuinigers. Wie het eerlijk meent, en geen af braak maar zèlf-doen wil, dient zich met de georganiseerde arbeiders te verstaan en met' hen als gelijkberechtigden te overleggen hoe het best èn de sociale voorzorg èn de bedrijfsregelingen kunnen ter hand genomen woreendan is er geen twijfel meer aandan komt zulks tot stand. Bij een goede bedrijfsorganisatie of wil men: bij voldoende erkenning van-en samenwerking met de arbeidersorgani saties hebben we geen streng doorge voerde ambtelijke bemoeiing noodig voor de bedrijfregelingen en een groot deel van de sociale voorzorg zouden we even eens door het georganiseerde bedrijf kun nen doen behartigenkortom, er kon een groot deel van de huidige en dure en vooral stramme staatsbemoeiing ver vallen. Maar laat men het zich voor gezegd houden óf het één, of het ander maar met niets zooals sommigen schijnen te willen komt men er niet af. Dat is een hersenschim. Bovendien: wie te weinig geweten heeft om te begrijpen, dat het ongeoor loofd is om kinderen te exploiteeren, omdat zulks voordeelig isom vrouwen uit haar huisgezin en bij haar kinderen weg te halen, omdat zulks voordeelig is om werkloozen te mrken met al de zedelijke en materieele ellende daaraan verbonden, omdat ook dèt voordeelig is, enzoovoort, enzoovoortwie te weinig geweten heeft om het onrecht daarvan aan te voelen, moet maar in zijn beurs die voor sommigen gevoeliger schijnt dan het geweten ondervinden, dat de Staat voor zijn tekortkomingen moet optreden en dat gaat nu eenmaal niet voor een koopje. Maar klagen over Staatsbemoeiing en gelijktijdig weigeren met de arbeiders samen te werken om iets beters daar voor in de plaats te stellen, lijkt mij de gekroonde dwaasheid. En nóg dwazer lijkt het mij, te mee- nen dat de arbeiders met leege magen rustigin huis blijven zitten zonder dood te gaan of zonder moeilijkheden te ver oorzaken totdat we het einde van deze economische crisis hebben bereikt en dezê voor een periode van hoogconjuc- tuur heeft plaats' gemaakt. Wie dus geen staatsbemoeiing wil, zal mede moeten werken dat op andere wijze de rechten van de arbeiders ge waarborgd zijn, wat dus alleen maar kan door goede bedrijfsregelingen die met en voor de bedrijfsgenooten en voor het bedrijf (1) worden getroffen. Als men het zóó verstaat ben ik het, er goed mee ééns, we kunnen die dure en stramme staatsbemoeiing best missen. Hoe eer hoe beterwant in laatste in stantie is het slechts de behartiging der belangen van één bepaalde klasse, die in haar geheel genomen weigert haar maatschappelijken plicht te "vervullen en dat nu door den Staat laat verrichten waaraan allen arbeiders, middenstan ders en particulieren heel leuk mogen betalen terwijl men daarnaast nog de meening tracht te vestigen, alsof die dure wetten eigenlijk aan de arbeiders zijn te wijten. A.J.L. (1) met bedrijf wordt steeds bedoeld het complex van ondernemingen in een tak van industrie. DE LANDBOUW-ONGEVALLENWET WEER EEN SLACHTOFFER. Nog steeds is de ongevallenverzeke ring voor den landbouw niet wettelijk ge regeld. Dat heeft niet alleen tot gevolg, dat elk jaar wéér aan verschillende landarbeidersgezinnen ten gronde worden gericht omdat de Patroon hen niet vrij willig verzekerde, maar ook in die ge vallen dat de Patroon het wel doet maar niet bij de instellingen van zijn land bouworganisatie terecht komt, is de ar beider nog alles-behalve verzekerd. Allerhande Agenten van winst-beoo- ende Maatschappijen wermen om de landbouwers en boeren heen, weten hoe gevoelig dez menschen voor een „Koo pje" zijn en tooveren ze een verzekering voor waaraan ze juist in ernstige geval len niets h bben. Formeel is de zaak natuurlijk vol maakt in ordeop de polis staa' zeer duidelijk dat alle schade, voortvloeiende uit de art. 1638 ij, 1638 C, 1638 x, 1401 tot en met 1407 B.W., tot een bepaald bedrag uilen worden vergoed, maar hoeveel boeren bemoeien zich met wets artikelen Art. 1638 c betreft de uitkeering bij ziekte en de overige artikelen hebben maar zeer matige beteekenis omdat eerst het wett bewijs moe el verd worden, dat een bepaald ongeval door schuld of nalatigheid van den werkgever of diens personeel is te wij en. Maar hoe dan ook, de ongevallen in de gewone beteekenis vallen èr buiten. En al ben ik er niet voor te vinden om de landbouwers te verdedigen die voor zulke buitengemeen gewichtige zaken op een koopje loopen en hun eigen organi satie voorbijloopen, toch kan ik er in komen, dat de agenten van zulke specu latieve Maatschappijen, als ze zoo'n serie wetsartikelen afdreunen, bij den boer den ndruk kunnen vestigen, dat hij voor alle eventualiteiten verzekerd is, wat in waarheid niet het geval is. Als ze tegen zoo'n boer zouden zeg genzooals het inderdaad is dat hij hoogstens 6 weken ziekengeld kan ver halen en bij een gewoon ongeval niets, dan zouden de meeste boeren er niet in- loopen. Vandaar dat ik het. een bedrijf vind wat ik niet zal aanduiden, maar waar van ik toch wel mag zeggen, dat ik het al heel weinig sympathiek vind, ook al kan men er dan formeel niets tegen in brengen. Dezer dagen is te Sloten (N.H.) weer een gezin de dupe geworden van de wet telijke achterstelling op dat terrein en m.i. ook van het gebeunhaas van parti culiere Maatschappijen. De boerenarbeider P. G. had een hand- wond opgeloopen bij de uitoefening van het bedrijf. Die wond is wel zoo'n beetje verbonden, maar de man moest of wilde daar toch mee melken het ongeluk dien de dat daardoor bloedvergiftiging ont stond, zoodat de man na een lijden van eenige weken in het Gasthuis te Amster dam is bezweken. Hij laat een weduwe met 3 jeugdige kinderen na. De Patroon, de veehouder H. V. te Slo ten, wist niet beter of zijn arbeider was tegen ong vallen verzekerd, bij een Ver- r.ekeringsmaatschrppij me n naam, waaraan je meer dan een mond vol hebt, n.l. „Eerste Nederlandscbe Arbeidscon tract en ziekteverzekerings Mij. het Roode Kruis", maarv op zulke gewone ongevallen is de polis niet bere kend. Al de artikelen van het B.W. ge ven daarvoor niets. Het is verschrikkelijk, dat zulke din gen toch nog kunnen plaats vinderj. Alsof het de meest gewone zaak ter wereld is, meldden eenige weken geleden de bladen dat het wel April of Mei zou worden, voor de wettelijke verplichting voor den landbouw zal worden inge voerd en intusschen kunnen dergelijke verschrikkelijke dingen gebeuren. Dit feit hoe betreurenswaardig ook ligt er maar zouden de landbou wers die over eenige maanden toch wet- telijk verplicht zijn hun personeel te ver zekeren en toch reeds wettelijk verplicht zijn de aangifte te doen, niet kunnen be sluiten om alvast tot hun bedrijfsveree- niging toe te treden. Dan zijn ze goed koop uit en hun personeel is goed ver zekerd. De verzekering van den L.T.B. is een verzekering van hun eigen instelling, waarin de belangen van de verkarden goed verzorgd zijn. POLITIEKE EN SOCIALE ACTIE. Er is ten onzent gelukkig scheiding in politieke en sociale actie. Wat niet weg neemt dat op elk gebied die actie in el kaar vloeit. Wie kan zich nog een gezond politiek leven indenken herwelk niet zijn steun punt vindt in onze sociale actie Maar wat men er ook van denken wil: het feit is er, dat de politiek rekening heeft te houden met wat op sociaal ter rein leeft en gegroeid is en onze sociale actie wel degelijk belang heeft bij de te voeren of gevoerde pol tiek. Bij de politieke actie in engeren zin, candidaatstelling e.d. laat onze sociale beweging echter niet den minsten in vloed gelden en ik kan me voorstellen, dat in algemeenen zin die invloed ook niet wordt begeerd. Zeker niet door het meerendeel der arbeiders. Want wat men hen of hun leiders ook ten last mag leggenmen zal moeten erkennen, tenzij men zich zelf wil be driegen, dat zij op« politiek terrein bui tengewoon bescheiden waren ofschoon juist zij zoo'n groot belang hadden bij een politiek die het onrecht, hen gedu rende zooveel jaren aangedaan, zou keeren. Over dat laatste zou men alweer van meening kunnen verschillen, maar over de bescheidenheid van de arbeiders op politiek terrein is geen meeningsverschil mogelijk. De feiten spreken te duidelijk. En daarom heeft notaris Cranenburjh er geen goed werk aan gedaan om dwars tegen de feiten in, op een politieke ver gadering te Haarlem voor te stellen alsof de arbeiders opgevoed in klass nstrijd van hun getalsterkte misbruik ma ken en hun vrijgestelden die natuur lijk het grootste woord voeren naar voren schuiven om hun kiassebelang ook in de politieke lichamen te verdedi gen. We zijn niet verplicht, elke bewering, elke voorstelling van zaken, even zwaar te nemen. Maar als door men chen waar van men mag ischen, dat zij de draag wijdte hunner woorden voldoende kun- nqn overzien, dergelijke voorstellingen gegeven worden, dan kèn en mag dat niet onweersproken blijven. Want juis het tegendeel is waar. Het grenst aan het ongelooflijke, maar de feiten zijn er om het te bewijzen dat de arbeiders steeds in liet vuur waren te brengen, ook daar waar hun verklaar de tegenstanders gekozen moesten wor den. Zij hebben steeds hun z.g. „klasse- belang" opgeofferd voor de eenheid in onze partij en nog bij de jongste verkie zing is dat helder gebleken. Bij de gratie zijn er thans van al de R. K. Kamerleden twee die als vrijge stelden in de R. K. vakbeweging kun nen genoemd wo den. Ondanks den grooten invloed, die de leiders onzer arbeidersorganisatie's on getwijfeld bezitten moet het iedereen zijn opgevallen, dat zij zich voortdurend leenen om zich op de respectievelijke groslijsten te laten plaatsen zonder eenige moeite te doen daarop iets anders dan „figurant" te worden. Dat heeft begrijpelijkerwijs een reden: een reden die natuurlijk niet waarneem baar is voor hen die onze sociale bewe ging met nijdige oogen bezien, maar zeer wel te doorgronden is voor hen die van die beweging iets begrijpen. Ik voor mij gevoel geen behoefte daarover thans iets te zeggen. Het kan voldoende worden geacht, de feiten te laten spreken en dan moet het ieder die tot objectief oordeelen in staat is, zijn opgevallen dat de arbeiders inclusief hun leiders op politiek terrein zich met een zóó bescheiden rol verge noegen. Maar dat kan onmogelijk zoo blijven als men ondanks de feiten het tegen spreken blijft suggereeren, dat de ar beiders steeds het intellect verdringen om daardoor hun grof materialistisch streven te kunnen botvieren. Het staat den arbeiders volmaakt vrij om hetzelfde te denken en heel wat teekenen wij en er op dat zij zich niet zouden vergissen van hen die nu die verwijten to de arbeiders richten. Voor mij staat het vast, dat dergelijke onware beweringen juist zullen oproepen wat men egt niet te willen en practisch ook niet bestond, tenzij bij hen die zulke beweringen plaatsen. Onze sociale beweging staat ge lukkig buiten onze politieke actie en ik zou het betreuren als door zulke voor stellingen op eenigerlei wijze een ver andering zou intreden, juist daarom kom ik er tegen op, dat men onze be weging op een dergelijke wijze in de politieke sfeer trekt wat zeer. gemakkelijk de bom verkeerd kan doen barsten. Wat de „vrijgestelden" betreft, die men overal met de haren bijsleept, die zijn dikhuidig genoeg om ook voor dèt prikje ongevoelig te blijven. A. J. L. ONREDELIJK EN IETWAT VOORBARIG. Als we de socialisten wijzen op het geen vooraanstaande mannen in hun partij of hun vakbeweging zeggen en het komt op dat moment niet in hun kraam te pas, dan heet het stcriotiep dat is de rneening van hem of haar maar niet van de partij of van de beweging. Dèt is niet vol te houden; het heeft wel degelijk beteekenis wat vooraan staande personen zeggen of doen, vooral wanneer dat overeenstemt met de alge- meene lijnen welke door de partij of de beweging gevolgd worden. Maar onredelijk is het, dat zij uitingen van menschen die bij ons, nóch op poli tiek, noch op sociaal terrein eenige ver antwoordelijkheid dragen of daarbij op eenerlei wijze bijzonder geinteresseerd zijn, uitbuiten tegen onze beweging of onze partij. Zoowel in „Het Volk", als in de vak organen, komt dat herhaaldelijk voor. Ook in „de Strijd" van 20 Jan. j.I. is weer zoo'n artikeltje opgenomen. Omdat Jos van Wel in „de Nieuwe Eeuw" de bcdrijfsraden aanvalt, zijn daarmede volgens dat artikel de bedrijfs- raden tevens veroordeeld. Die conclusie is ietswat voorbarig, 't Gaat in dezen tijd van laagconjuctuur met de bcdrijfsraden niet'schitterend waaropi dat ontkend maar toch nog heel wat beter clan met socialisatie, eenmaal met zooveel humbug als redding voor alle kwalen gepropageerd. Onze bedrijfsraden ondervinden deft druk der tijden, maar zij functioneeren nog, ondanks de aanvallen van v. Wel en" ondanks de veroordeeling van „de Strijd." En als straks bij vele werkgevers het besef weer ontwaakt, dat overleg betei is dan vechten en dat het bekampen van de vakorganisatie tevens beteekentzèll overgeleverd te worden aan de meest onhoudbare concurrentie, dan komen we van zelf onder welke benaming dan ook, weer bij de bedrijfsraden terecht. „De Strijd" is dus een beetje voorba rig' en waar het artikel is gebouwd op een uiting van iemand die als verklaard? tegenstander van vakorganisatie en be drijfsraden optreedt, is zij ook onredelijk EEN OPZIENDBAREND BERICHT. „De Strijd," het officieel orgaan va» het N.V.V. publiceert een bericht dat zou het waarheid bevatten een hee.' eigenaardig licht zou werpen op hande lingen insommige werkgeverskringen. „De werkgeversorganisaties weren „zich geducht en de" concentratie in ^hun rijen zet zich voortdurend door. „Zij bemoeien zich met alles, brei den het gebied harer werkzaamheid '^voortdurend uit. De -bezuinigings. "commissies van de Maatschappij van "Nijverheid zijn daarvan een typiscl „voorbeeld. „De pers is den heeren in het alge meen zeer ter wille. „Intusschen is dat alles den leider? „dér werkgevers niet voldoende. Naar "wij vernamen, hebben zij verder- "strekkende plannenplannen die ^hierop neerkomen, dat zij de pers ge- "heel en volledig willen beheerschen. "Als verder perspectief zien ze een ['ondernemersraad naar het model vac |,den Indischen Ondernemersraad. „De aanvang zal echter iets beschei dener zijn. De heeren beoogen, een „Centraal Bureau te stichten, dat dt „advertenties van alle ondernemingen "in handen zal krijgen. Dat bureau [[zal deze advertenties plaatsen in df „verschillende bladen. Aan deze bla den zal echter de eisch worden ge steld, een werkgeverspolitiek te pro- "pageeren en verdedigen." Het is een zeer krasse beschuldiging, welke hier door „de Strijd" gemaakt wordt. Los van de vraag welke persorga nen zich er voor zouden leenen on? niet uit overtuiging maar door een soort omkooperij een bepaalde werkge verspolitiek te volgen, zou het toch geen kwaad kunnen als een zoo ernstige zaak wat nader aangeduid kon worden. Het„naar wij vernemen" zegt vooi zoo'n krasse beschuldiging beslist tf weinig. Want mocht het bericht waar heid blijken, dan zouden de arbeiders uit lijfsbehoud gedwongen worden, aan d.e organen eiken steun te ontzeggen, wat de toch al niet geringe verwarring nog grooter zou maken. Niet alle bladen zullen ons even sym pathiek zijn, maar over het algemeen mag men toch wel een zóó hoogen dunk daar van hebben, dat niet zonder nadere aan duiding een dergelijke bericht als geloof waardig behoeft te worden aanvaard. KORTE BERICHTEN. BINMENLANDSCH NIEUWS. Bal-masqué. Pruilerig liep ze naast 'm, de handen on verschillig in de wijde mantelzakken. Soms liet ze zeurderig 'n paar kift-woordjes hoo- ren, sprak dan weer 'n heele poos niet. Hij deed hulpeloos en sprak nog minder; voelde zich te weinig energiek om flink z'n meening te zeggen. Telkens nam hij zich voor resoluut van zich af te spreken en haar kort en bondig te zeggen, dat hij 't niet deed, maar op 't oogenblik, dat hij daarmee zou beginnen, was z'n durf weg. „Daar had 'k me nou zoo véél van voorge steld" begon ze weer zanikerig.„en nou begin je zóó! M'n costuum al half af voor 'n daalder zilverband gekocht.... voor 'n gulden kralen en loovertjes.jakkes wat vervelend nou.'k wou, dat 'k er maar nooit over begonnen was...." „Ik wist ook niet vooruit, dat 't met moe der erger zou worden", „Nou jaérger.... érger.... Erg noem k als iemand op sterven ligt..,." „D'r is in elk geval gevaar.... Zou jij ract' pleizier naar 'n uitvoering gaan als je moeder was als de mijne? Zeg nou es eerlijk, T* II 7 me „Da's weer 'n echte vraag van jou.We gaan toch niet op reis? Wc blijven toch in de stad? En 't zou wel keel toevallig wezen als 'r juist op d i e avond wat gebeurde. En neem es an d a t er wat gebeurt, dan ben je toch in 'n kwartier thuis? Als je alles op z'n slechtst gaat uitrekenen kom je d'r nooit.." „Ja maar, verbeel je...." „Daar heb je 'm weer.Verbeclje.. verbeel je.... 'k Hou me al vast als jij met je verbeeldingen begint.... 't Zou ook wel erg wezen als je voor mijn-es wat over had.... En zeg 't nou liever meteen.... Gaan we, of gaan we niet? Dan weet 'k tenminste waar 'k me an houwen kan." „Zou 'k 't dan maar wagen?" „Ik zeg niks meer.d'r is nou al genoeg over gepraat.... en ik zou misschien la ter de schuld nog krijgen als 't verkeerd liep.... En als je soms van plan bent tegen je zuster te zeggen, dat ik je 'r toe dwing., zeg 't dan asjeblieft, want dan is 't heele- maal afgeloopen.ik dank er feestelijk voor, om nog es zoo'n groote bek te krijgen net als laast.En anders ga 'k net zoo lief alleen...." „Alleen?" „Tuurlek.... de centen zijn d'r voor uit gegeven.... Dan ga 'k met de club mee Nou, hoe zit 't? Gaan we, of gaan we niet?" „Dan gaan we maar..,. „Ja,.... 'k vin 't wel beroerd..., maar 'k had 't Tine nou eenmaal beloofd.... re re kent er vast op....' „God, jongen...je meent 't toch niet? Als moeder dan naar je vraagtwat moet k zeggen? En waar gaan jelui heen? „D'r is 'n gemaskerd bal van „Excelsior", Ik hou me natuurlijk roo kalm mogelijk... 't is om haar, dat' begrijp jeal weken lang heeft ze zich er op gespitst...." ,,'n Gemaskerd bal nog wel.... en dat terwijl moeder zoo naar ligt en elk oogen blik...." De stem van Anna stokte in 'n snik. „Frans... boe kan je zooiets doen..;. of heeft Tine je er toe gedwongen?" „Gedwongen nou juist niet.... eb..-, maar ze heeft wel laten blijken, dat 't' 'n groote teleurstelling voor haar zou zijn...." „Ja, dat begrijp 'k.... van kleine offertjes brengen weet ze nog niet veel.en 't erg ste is, dat jij ér in toegeeft. Wat dat voor 'n huwelijk moet worden, ,noul" „Je hebt 't nou eenmaal niet op 'r." ,Ik zeg alles precies zooals ik 't meen.... en dat is niet altijd even prettig voor jullie., 't leven is nog wat anders, dan altijd maar pretjes....' dan kan je later niet aan de ernst ervan gewend raken.... en dat ver geten jullie te veel, Tine meer dan jij.... Je had haar direct moeten zeggen, dat je in de ze omstandigheden toch niet naar 'n bal kon gaan. Wat moet 'k in Godsnaam tegen moe der zeggen als ze straks wakker wordt Knap 't zelf maar op, boor. „Ach, waarom nou? Ei. als moeder dan nog slaapt als 'k wegga.Zeg maar, dat 'k naar 'n belangrijke vergadering moest.... En als 'r wat gebeurt stuur je Truus even, dan ben zoo thuis...." Hij zocht 'n voorwendsel om weg te ko men. De zus' bleef achter, schudde droef het hoofd; er kwamen opnieuw tranen in haar oogen, In de groote zaal van „Excelsior" wemel den honderden gccostumeerden dooreen in uitgelaten pret. 't Was al- de branding cener kleurige zee, 't was een golven van bonte kleuren en klatergouden versiersels, be- stroomt door 't hel-schitterendc licht der electrische lampen. 'n Verbijsterend gezicht was 't al dat kri oelend gepraat en gepronk in die overvloed van licht, verbijste. ~nd was 't lachen en gil len en schreeuwen uit al die monden, 'n la waai, waarin zelfs de schetterende muziek versmolt. Frans en Tine hossen mee in 'n wijden kring aan 't einde der zaal. Ze trekt hem mee als hij zich wat Iaat sle pen, de gedachten ergens anders en reeds eenige malen beeft hij 'n snibbig standje gehad voor z'n afwezig doen. Hij draagt 'n pierrot-pakje, op haar aan dringen nog even gauw gehuurd in de vesti bule; hij had bet zoo gewoon mogelijk wil. len doen, met' 'n domino, die je zóó uit kon gooien als 't moest. Reeds meer dan 'n uur springt en joelt en lacht de massa, de muziek vecht er te gen, vergeefs. Ettelijke serpentine-slierten zeilen van de gaanderijen naar omlaag, ver gezeld van dichte, kleurige confetti-regens. Bleek, hijgend staat aan den ingang der feestzaal 'n meisje. Ze zegt haastige woor den tot de orde-commissarissen, gaat dan weer beduusd achteruit voor 't lawaai en geschitter, waarvan ze duizelig wordt. Er klinkt 'n snerpend fluitje.... 't rumoer dempt..., de naam van Frans wordt geroe pen. Met 'n ruk cn 'n schreeuw maakt ie zich van Tine los en vliegt naar den ingang. „Truus! Truus! Wat is er? Wat kom jc doen?!" „O, meneer," jammert het dagmeisje, „of u direct komt,... uw moeder is opeene zoo slecht geworden..,, de dokter is 'r ook al, hij zeiR. F^is luistert niet meer. Hij ijlt de straat op en springt in 'n atax. 't Voertuig stopt tien minuten later voor de woning. Hij holt naar boven en bolst op den dakter, die hem verbaasd aankijkt „Wat moet u hier? Wie; is u? Wat moet dat costuum beduiden?" Moeder! M'n moeder!" huilt ieschor IN DE WAR. To Amersfoort is al een meikever gevolt den. EMIGRATIE NAAR CANADA. De Nederlandschc Vereeniging „Land verhuizing" zal wellicht in staat ?ijn om per sonen, die zich in Canada wenschen te ves tigen, maar die de daaraan verbonden kosten slechts „gedeeltelijk" kunnen beta.en ('t zij zelf of door hulp van familie, vrienden of belangstellenden) voor zooveel noodig eenige geldelijke hulp te verleenen. Voor bedoelden eventueelen steun, dia s'.echts als voorschot zoude worden verleend, zouden alleen in aanmerking kunnen komen zij, van wie verwacht kan worden, dat zij in Canada zullen slagen, dus flinke, werkzame en gezonde personen met kennis van land- bouwarbeid. Werkloozen en ongehuwden zouden in het algemeen de voorkeur hebben, terwijl ouden van dagen niet in aanmerking zouden komen. De Directeur van het Informatiebureau van de Vereeniging „Landverhuizing", die ver wacht dat zich een' Zeer groot aantal perso nen zullen aanmelden voor deze in uitzicht gestelde gesteunde emigratie, meer dan hel beperkte aantal dat misschien geholpen zal kunnen worden, verzoekt belanghebbenden met het navolgende rekening te houden: Met het oog op de drukke werkzaamheden kunnen geen bezoeken worden afgewacht voor besprekingen met betrekking tot deze gesteunde emigratie. Slechts zij die door den Directeur schrifte lijk daartoe worden uitgenoodigd zullen mon deling te woord worden gestaan. Aanvragen moeten dus uitsluitend schrifte lijk worden gedaan en als volg' geadresseerd: Informatiebureau Nederlandscbe Vereeni ging „Landverhuizing", Afdeeiing V. C., Bezuiderahout 97, 's-Gravenhage. Men gelieve postzegel voor antwoord in te sluiten. Het vertrek zal niet plaats hebben voor hef aanstaande voorjaar. ca wil langs den dokter naar de zieke» kamer. Deze houdt hem echter vast en zegt streng: „Als jij je moeder direct dood wil heb ben, jongmensch, dan moet je zóó naar haar toe gaan. Eerst verkleeden, verstaan'1 Zó6 gaat men niet naar 'n zieke." Frans voelt zich als wegzinken van schaamte. Hij wil nog vragen naar den toe stand, maar de stem stokt hem in de keel. Dan gaat ie naar z'n kamer.... trekt, sjort, rukt uan z'n paljas-costuum.maar de stof js van goede kwaliteit en al die haakjes en knoopjes zijn sterk vereend. Hij dwingt zich tot kalmer handelen, grijpt tel kens verkeerd, begint dan weer vruchteloos te rukken en te trekken.... hij weet niet precies waar alles is vastgemaakt, bij 't aan trekken er van had men hem haast geheel geholpen. Eindelijk ligt 't pakje verkreukt, gehavend op den vloer. Hij wil zich haastitf gaan wasschen..,. De deur gaat langzaam open. Daar staat Anna, bleek, met dik-behuilde oogen. ,,'t Hoeft niet meer" zegt ze zacht, toonloos.... ,,'t Is te laat al...." „Moeder!!"gilt Frans.... „Moedert" Dan zakt ie suf op den rand van z'n ledi kant.... 't wit geschminkte gezicht vertrekt akelig en verdwijnt in het kussen Van 't bed..., dan brult ie uren achtereen, tot het geluid niets menscbe.lijks meer heeft, (Nadr, verboden^ G. N, 4 „Ja gaat toch hoop 'k niet uit" vroeg z'n zuster verbaasd, toen ze 'm op den avond van het bal-masqué aanstalten zag maken»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5