Kerkberichten. Eerste tfesckJtómoLiEKi IXVfftSVEfeÈkERING'Mi Liturgische Wegwijzer. LEVENSDURF DE KLOVE Uif onze West. Diamant in Suriname. Regen bi de West. LUCHTVERKEER. tier. motorlooze vlucht van bi]na 2 uur. Een Blérlot-Spad met vijf motoren. KUNST EN KENNIS. Prijsvraag. Hotigaarsche studenten !n ons land. F R E C OS Zenuwhoofdpijnpoeders HANDEL EN NIJVERHEID. Hollandsche kolen naar Dultschland. ORDE EN ARBEID, Een veelbelovend Nederlandsch natuurkundige. Entreeheffing In de Rijksmusea. De Koningin en ArtL Loonsverlaging uitgesteld. De staking te Krommenie. Fusie van spoorwegpersoneel- organisatles. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. KERK EN SCHOOL Adres aan den Minister van Onderwijs. Geringe verdiensten. Voor den tuin. VERBRUIKERS VIH „URCOL". Groote werfrlooshelrf in het Land- en Tuinbouwbedrijf. De nood der Tuinders. Catechismusbericht aan Ouders en Onderwijzers Week van 28 Jan. tot 3 Febr. Leerstof: Op te zeggen oij den Priester 1* leerjaar KL Katech. voor Comm. 9de Lea 6ste Les. 2* en 3e leerjaar Kleine Katechismus 26ste Les Vraag 174-178. 4e, 5, 6 en 7e leerjaar Oroote Katechismus Vraag 453-459 Vraag 446452 6e en 7e leerjaar, ook de kleine letters RECHTSZIN. oorspronkelijke roman d. H. B v. d. SANDE Trijs gebonden f 4.50, franco pp4.75 Prijs gebrocheerd 3.franco p.p. 3.25 Roman van denzelfden populaVen schrijver Prijs gebrocheerd '2.25 franco p.p f 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en Dij de N.V. DRUKKERIJ ,DE SPAARNESTAD" Men Khrijft thans nil Suriname aan de „N R. Ct." hel volgende: Hel berichl van 23 December, dat In Nicke- ri* 62 diamantjes gevonden zijn, Is onjuist gebleken, in dien zin, dat de 62 „diamantjes", aldus genoemd op gezag van menschen, die in de diamantvelden gekerkt hebben, bij des kundig onderzoek bleken Ie zijn even zoo vele fraaie kristallen van de soort, die veel voorkomt in de nabijheid van vindplaatsen van diamant. Is het eerste bert ebt aldus onjuist, de vondst van de steentjes is een goede verdere aanwijzing en verlevendigt de hoop op de aanwezigheid van ontginbare hoeveelheden van het gewilde edelgesteente. Door de feestdagen, die juist achter den rug zijn, is het verdere onderzoek opgeschort geweest, doch met vernieuwde kracht zal nu verder in het binnenland gespeurd worden. In den loop van deze maand zullen verschil lende expedities op weg gaan. De „Amigoe di Curacao" van 30 Dec. IX meldt: Op den lsten Kerstdag viel er 't morgens tusschen 7 en 9 unr een zware regen, die straten en wegen in rooien veranderde. Daar het de week te voren niet noemenswaard ge regend had, was deze bui alweer hoogst wel kom. Op Fort Amsterdam teekende de regen meter 31 m.M. regenval aan. Hoeveel in de Luilcndistricten gevallen is hebben wij niet ernomen. Dc oogst staat er overal goed »or. De Franache vlieger Bossoutrot Is er bij Boulogne sur Mer in geslaagd met zijn Far- man „Moustique" een zweefvlucht te maken van 1 uur 54 min. duur. Te voren maakte hij een vlucht van S3 min. Dit is de eerste belangrijke vlucht zonder motor In Frankrijk zelf volbracht Bossoutrot nam met hetzelfde toestel verleden jaar reeds deel aan den zeil vliegwedstrijd te Clermont Ferrand. ai de fabriek van Blériot-Spad te Su- resnes bij Parijs, wordl gewerkt aan den bouw van een eendekker verkeersvlieg tuig, dat mei vijf motoren zal worden uitgerust. Het bijzondere van dit toestel zal zijn, dat de vijf motoren in den zeer dikken vleugel zullen wonden onderge bracht. Ook de passagierscabine zal ge- deel lelijk in den vleugel kömen te liegen Verder is in dezelfde fabriek een vliep- fjets in bouw genomen, waarmede Blé- riot binnenkort over het Kanaal hoopt te vliegen. De Priestermissiebond in Nederland zal voor het jaar 1924 wederom een Missie- Kunst-Kalender uitgeven, die in onze Room- sche gezinnen reeds een goede bekende is gworden. Besprekingen worden reeds gevoerd met een der bekende Nederland sche kunste naars van de Ben edictyneorde, die een zestal platen voor dezen kalendr zal ontwerpen. Om den kalender des te meer aan zijn doel te doen beantwoorden, stelt de Bond zich voor ouder iedere voorstelling een kort (tweeregelig) pakkend onderschrift te plaateen. Dit onderschrift moet van alge meen propagandistisch™ aard zijn, (oor spronkelijk of een citaat) in proza of poëzie. Daarvoor schrijft de P. M. B. een prijsvraag uit met prijzen van 25. 15 en 5 gulden. Eventueele inzendingen onder Motto moeten voor 15 Febr. in het bezit zijn van den wel- eerw. heer kap. F. Schoemaker, Radesingel, Groningen. De inzendingen zullen beoordeeld worden door eene jury, bestaande uit de weleerw. heeren Rector Th. Beckers, Kap. AuL Schenk en Kap. F. Schoemaker Namens den Priester Missiebond, ANT. DE WIT, Alg. Penning. P.M.B. ARNHEM. Op uitnoodiging van de Nerlerlandsohe Studentenorganisatie zuilen, naar we ver nemen, in Februari een 15 studenten van de Technische Hooges .hool te Boedapest voor vier weken in ons land komen om water staats- havenwerken te bestudeeren. Ze zullen - Rotterdam bij ingezetenn worden ingekwartierd, de studenten der Handels hogeschool zullen hen ontvangen enz. Per pak|e 8 ct. - Doos 25 stuks t 1.70 Tegen Zenuw-ho-fdpijn - Zenuw-koorts Zenuw in de Tanden - FRECO'S ZENUWTABLETTEN - Per koker 60 cent Tegta Examenvrees, Slapeloosheid, Gelaagdheid. Verkrijgbaar bij: v. d. PIGGE, Gierstraat v. GUL1K, Zijlstraat; Fa. O. A. JOHNSON; Krocht 8; R, HOOOLAND, Dr. Leydstraat 56; v. INOEN, Zandvoort: C. S. v HAK- TESVELD. Dacostastraat 3, Haarlemmerllede Prijsstijging verwacht. Naar vernomen wordt is van Duitsche zijde bij verschillende Umburgsche steenko lenmijnen een contract afgesloten voor de levering van kolen naar het onbezette ge bied. 1000 ton werden reeds gisteren ver zonden. In bevoegde kringen verwacht men, dat de steenkolenprijzen van de Limburgsche mij nen zullen stijgen. Omtrent den jongen Nederlandse hen na tuurkundige dr. D. Coster, die dezer dagen, in samenwerking met den Hongaarsdien prof. G. Hevesy, bij onderzoekingen verricht in het laboratorium van den Deenschen prof. Bohr, te Kopenhagen, een nieuw element, het meaal hafnium, heeft ontdekt, deelt de Tel. de volgende bijzonderheden mede: Dr. Coster, die nog slechts 33 jaar oud is, begon zijn loopbaan als onderwijzer. Na vele akten te hebben behaald, ging hij te Leiden in de wis- en natuurkunde studeeren. Hij moest om financieele redenen deze studie echter onderbreken en een betrekking als as sistent aanvaarden aan de Technische Hooge- school, waar hij na zeer korten tijd het in- genieursexamen deed. In 1921 begaf hij zich naar de universiteit te Lund, waar hij een jaar werkzaam was in bet laboratorium van prof. Slegbahm. Dr. Coster wist zich in dat ééne jaar ta Lund zóó in te werken in de Rontgen-speclro- seop» welke wetenschap tegenwoordig een machtig middel is voor hel onderzoek van da constellaties binnen het atoom dat hij ai spoedig als specialist op dit ge bied gold. Na zijn terugkeer ie Nederland promo veerde bij in Juli 1922 te Leiden op proef schrift: Röntgen-spectroscopie en de atoom theorie van Bohr. Merkwaardig is, dat een der Stellingen waarop dr. Coster is gepromoveerd, luidt: Of er in de aardschors nog andere dan tot nu toe bekende elementen voorkomen en zoo ja: wélke, is een probleem, dat in korten tijd met behulp van Bónlgen-spectroscopie zal kunnen worden opgelosL Het schijnt dus, dat op bet natuurkundig laboratorium van prof. Bohr te Kopenhagen, waarheen dr. Coster zich na zijn promotie begaf, bijzondere moeite is gedaan, om deze stelling waar te maken. De wijze van onder zoek berustte op de nieuwe inzichten van Bohr over atoom-constructie en daar deze inzichten een alg om eene methode van onder zoek aan de hand hebben gedaan, welke thans door de ontdekking van het nieuwe element uitvoerbaar is gebleken, is het niet onwaarschijnlijk, dat m deze richting spoedig nog meer ontdekkingen zullen vol- t. Hel voornemen bestaat binnenkort over te gaan tot de alreeds vroeger in de Memorie van Antwoord in zake de begrooting van Kunsten en Wetenschappen aangekondigde heffing van entrée's in de rijksmusea. Het entréegeld zal tien cents bedragen, terwijl op één dag in de week de musea slechts tegen betaling van vijfentwintig cents toegankelijk znllen zijn. Verwacht wordt, dat door dezen maatregel bet mnsemnbezoek niet zal ver minderen. (Tel.) H- M. de Koningin beeft wederom een gouden medaille ter beschikking gesteld van het bestuur der Maatschappij „Arti et Amiritiae'* te Amsterdam, ten einde deze uit te reiken aan den kunstenaar, die zich door blijken van groot talent deze onder scheiding zal hebben waardig gemaakt. De Almelosche fabrinantenvereeniging heeft aan de besturen der textielarbeiders-organi saties bericht, dat de loonsverlaging is uit gesteld tol 15 April. Zaterdag 1.1. was aan al het personeel van de Vereenigde Blikfabrieken te Krommenie, een loonsverlaging van 10 pCt. aangekondigd, in gaande over 14 dagen. Dinsdag in het mid daguur hielden de meisjes der 2 fabrieken een bespreking: het resultaat was, dat onge veer 300 meisjes, meest Amsterdamsche wei gerden de fabriek in te gaan. Woensdagmor gen sloten de jongens zich daarbij aan en Maandagmiddag bleven ook een groot aantal mannen, in hoofdzaak bankwerkers, buiten de fabriek. Men weet, dat de Nederlandsche Vereeni- ging van Spoorwegpersoneel den Neutralen Bond had uitgenood igd tot een bespreking over de voorwaarden van een eventueele samen smelting der niet-confessioneele organisaties van spoorwegpersoneel. Hel bestuur van den neutralen Bond ant woordde. dal men het belang van eenheid inzag, doch meende dat de Protestantsch- Ch ri stel ijk e Bond en St. Raphael daarbij niet uilgesloten moesten worden. Verder werd een preciese uitspraak ge vraagd over de punten, die de organisaties lot dusver gescheiden hielden. Hierop heeft het bestuur der Nederland sche Vereeniging geantwoord, dat het niet de bedoeling was een schriftelijke discussie over het onderwerp aan te gaan, doch in volkomen vrijheid met elkaaT de wenschelijkheid deT sa mensmelting en de wijze waarop te bespreken. Gaarne zou men daarom alsnog vernemen, of de Neutrale Bond daaTtoe in beginsel bereid is. Hierop heeft de Neutrale Boud geantwoord met een briefje, waarin het bestuur aandringt op beantwoording van de gestelde vragen. De rechlsgeleerde faculteit te Gronin gen heeft in een adres aan den Minister van Ondersvijs bericht, dat zij de af- dceling B van het lyceum voor aanstaan de juridische studenten In hooge mate wenschelijk acht. Aan de veiling te Br ek-op-Langendqk werd gedurende de maand December aan het betaalkantoor uitbetaald f 08.058,60 te gen f 226, 364.14 in dezelfde maand van 't vorig jaar, een enorm verschil, te meer, als men bedenkt, dat de aanvoer het vorige jaar veel geringer was. f Wij antieenen aan het weekblad „Flora- Iia": „Tot nog toe fa er weinig vorst geweest e>i daarom is misschien het dekken hier en d a agelaten, toch hebben sommige vaste planten eenig dek noodig, ook als dit door omstandigheden van de plaats is geraakt, moet 't opnieuw worden aangebracht. Va-ie planten, die bescherming noodig hebben, ziju Montbretia, Vuuipijl, Lelie's, Acanthus, Gun ners, enz. Ook ia 't aan te bevelen alles wat dit voorjaar is uitgeplant met dennen- rijs of blad eenige bedekking te geven. Heeft men bet een of ander ingekuild, dan moet ook daarop worden gelet. Desnoods kunnen nu bij open weer knollen van anemonen en ranonkels worden gelegd en daarna met blad gedekt. Zelfs kan men zaaien in vlakke schalen of kistjes het zaad ven primula's en aurikels, waarna deze op een zonnig plekje worden geplaatst. Wie vruchtboomen heeft za! goed doen deze in Januari te doem bespuiten met een oplossing van carbolineum. Dit bespuiten doet men niet bij vriezend weer. Perziken spuit men met een 5 ft oplos sing tegen doplufa, spint an groene luie. Roode en witte bes met een 8 °/o oplossing togen den spruitvretor. De.se bespuitiag moet vooral krachtig worden uitgevoerd, opdat ook bladluizen en bessenspanrupsen in de reten en spleten van 't oudere hout worden ge raakt Ook appel en peer kannen met deze op lossing worden behandeld. Kankerwonden worden tot qp 't oude hout uitgesneden en daarna ingesmeerd met half «rbolineum. Denkt er vooral om UW LEDIGE LINCOL BUSJES aan Uw Winkelier TERUG TE GE VEN. ZE HEBBEN WAARDE. Iedere Winkelier betaalt U bij inlevering ▼an 1 ledig busje 4 cent, b.j 5 busjes, 20 ct. terug, oi verstrekt een nieuw vol busje. half water. Wanneer men dan toch bezig is met carbolineum, fa 't ook goed de boo- nenstokken met een 10 °/o oplossing daar van te behandelen, wat zeker aanbevelens waardig fa, indien in het afgeloopen jaar boonenroest is voorgekomen." DB KUNSTMEST SCHADELIJK VOOR ONZE LANDBOUWHUISDIEREN? Dat pas uitgestrooide of nog niet geheel door den bodem opgeloste kunstmeststoffen het vee schade kunnen berokkenen, fa bij zeer vele landbouwers wel bekend. Ook in boeken of lessen over besmetting wordt daarvan melding gemaakt Zeer interessant in dit verband zijn de onderzoekingen van den Duitscher Gtunther, die proeven aam met diverse meststoffen bij schapen. De meststoffen werden niet met het ge wone rantsoen gegeven, maar in den vorm van pap gemengd met water en meststoffen. Bij iedere stof werd nagegaan de giftige werking: a: als ze met een zekere hoeveel heid ineens; b.als ze bij kleine hoeveel heden doch dikwjjls herhaald, genomen werd. De onderzoeker publiceerde den volgen den uitslag: Chili: 100 grammen chili, en in sommige gevallen 30 grammen, veroorzaken een ver giftiging. door dood gevolgd. Een liter wa ter met 10 grammen chili doodt het dier binnen de 20 uren. KalitsaI peter: uit meer dan een geval blijkt, dat dit zout nog erger vergift is dan chili. Zw. AmmoniakHet dier sterft als het gedurende 4 of 5 dagen 100 grammen dezer stof moet innemen. Kalkstikstof100 grammen doodden een schaap in 8 uur tijdseen ander nam 50. gr. en stierf na 22 uren. Kalizouten: Een schaap, dat dagelijks 100 grammen kainiet moest innemen, stierf na 87 dagen. De andere kalizouten bleken meer giftig te zijneen schaap stierf door 't innemen van 100 gr. kali 20 pOt. na ruim 3 uur. Superphosphaat: Geeft men aan een schaap dagelijks 100 gr., dan sterft het na 800 gr. tot 1100 gr. dezer stof te hebben in genomen. Thamasphoephaat: De dieren, die dage lijks 100 gr. moesten inzwelgen, stierven na 9, andere na 30, andere na 39 dagen. Hoewel geen proefnemingen met de de- verse nieuwere meststoffen zijn vermeld, mo gen wjj toch wel voor zeker aannemen, dat ook deze vergif voor de dieren zijn. De proefnemer geeft in verband met deze onderzoekingen de navolgende opmerkingen: 1. de hoeveelheid eoner meststof, die noo dig is om een dier te dooden. hangt af van het gewicht van het dier. Groot hoorn vee zou dus waarschijnlijk nog veel meer kunnen verdragen dan hetgeen reeds doode- lijk is voor schanen. 2. Het eene dier fa veel sterker tegen vergiftiging dan het andere. 3. De vergiften werken snel of langzaam, naar gelang de maag ledig of gevuld is. 4. Sommige dieren kregen een hevigen af gang en werden alzoo gered. Voor onze boeren ligt hierin zeer zeker een lea, zeer voorzichtig met kunstmeststof fen om te gaan. Zet nimmer meststoffen onder het bereik der dieren. Spoel geen méststofzakken uit in hun drinkbakken. Plaats geen dieren op een weide, die pas een bemesting met kunst mest heeft gekregen. Groote ongelukken zullen verder val niet met scheikundige meststoffen gelieu en. daar de dieren wel nimmer zulke groote hoeveel- heden zullen innemen, als er volgens de beschreven uitslagen noodig zijn om ern stige verschijnselen of den dood te veroor zaken. Intusschen moet men er op bedacht wezen, dat reeds een kleine hoeveelheid schadelijk kan inwerken op de melkgift en ongelukken kan veroorzaken bjj drachtige dieren. Voorzichtig zjjn met kunstmestrtoffen is dus steeds een gebiedende eisch. („De Zaaier" In Anna-Paulowna en tal van andere platte landsgemeenten in Hollands Noordeikwartier en West-Friesland heerscht groote werkloos heid in land- tuinbouw- en zuivelbedrijf. Te Anna Paulowna zijn ongeveer 150 werklooze arbeiders. De raad dezer gemeente behandelde een verzoek van de aid van den Bond van Arbeiders in hel Land- en Tuinbouwbedrijf, om een toeslag van 75 cent per man en per dag, doch uit vrees voor het verlies van Rijks en Provinciale subsidie werd besloten om zich tot het Armbestuur te wenden, teneinde on dersteuning voor de werkloozen te verkrijgen. De publieke tribune was geheel met werkloozen bezet PLUIMVEETENTOONSTELLING. Woensdag en Donderdag J.l. Is te Hoofddorp de eerste tentoonstelling van pluimvee en ko- nijnen gehouden, georganiseerd door de „Haar- lemmermeersche Hoenderclub". Woensdagmiddag 1 uur werd de tentoonstel ling officieel geopend door den eere-voorzitter Mr. A. Slob, die in zijn toespraak de geschie denis van deze jonge vereeniging schetste en voorts wees op de beteekenis van een goed georganiseerde hoenderfokkerij voor deze landbouwende gemeente. Vervolgens werd nog liet woord gevoerd door den eere-voorzitter van het bestuur, den heer G. A. A. Knaap, die er o.m. op wees, dat ta de hoenderfokkerij een vasi»- lijn behoort te worden In acht ge nomen. In totaal waren er ruim 400 Inzendingen, waaronder zich prachtexemplaren in hun soort bevonden. Verguld zilveren medailles werden toegekend aan inzendingen vaji de heeren M. W, van der Schans, G. J. Dijt, H. de Graaf, C. Kooiman, allen te Watergraafsmeer. Voorts werden nog toegekend verschillende andere prijzen, als zilveren en bronaen medailles, geldprijzen enz. Geconstateerd ken worden, dat deze eerste tentoonstelling op dit gebied te Haarlemmer meer goed geslaagd U. De Tuintoouwvereenlging „De Toekomst" te Zuid-Scharwoude, afdeeling van de Langen dijker Groen ten centrale, heeft in een drukbezochte vergadering een motie aangenomen, die onmiddellijk aan de He- geering is opgezonden en waarin nu dén groot en nood der tuinders word gewe zen en gevraagd om een toeslag »an f 200 a f 300 op iederen wagon groente van 10.000 K.G., die door de bouwers woedt afgeleverd. Ook in de afd. „Groentencul- tuur" te Broek op Langendijk werd op onmiddellijke hulpverleening door de Re- ceerinfl aamfledroruren. ...iri JANUARI. Toegewijd aan de vereering van hei Goddeliik Kind. N.B. I. indien niets anders is aangegeven heeft iedere Mis Gloria en gewone Praefatie, maar geen Credo. N.B. tl. Men lette er op, dat van Septua gesima af tot aan de Goede Week in alle Mis sen. ook die der feestdagen, van het Graduale hel Alleluja met vers wegvalt, en dat in plaats daarvan gebeden wordt de Traetus. 28 ZONDAG. Septuagesima. Ev. Mt. 20: 1 16. Van de arbeiders, die voor den wijn gaard gehuurd worden.. Tweede Ged. der H. Agnes, Maagd en Martelares. Mis Circumdederunt. 2e gebed v. d. H. Agnes, 3e v. d. H. Maagd. Geen Gloria. Credo. Praefatie van Drievuldigheid. 29 MAANDAG. Mis: In medio. Credo. 31 WOENSDAG. Mis Justus et palma (v. d. belijders, geen bisschop). FEBRUARI. Toegewijd aan de Moeder van Smarten. 1 DONDERDAG. Mis Mihi autem (1 Febr.). 2 VRIJDAG. Onzer Lieve Vrouwe Zuive ring, ook genoemd Maria Lichtmis. Dag van Devotie. Ev. Lc. 222—32. Opdracht van Christus in den tempel. Mis SuscepimusCredo Pref. v. Kerst mis. 3 ZATERDAG. MisSalve Sancta Pa rens. 2e geb. v. d. H. Blasius, 3e v. d. H. Geest4e v. d. Paus. PAROCHIEKERK ST. JOSEPH. ZONDAG te 1 uur leering. Te 7 uur Lof met conferentie. DINSDAG 7 uur congregatie. Van 6—8 gel. om te biechten. WOENSDAG 3e der 9 Woensdagen welke het feest van St. Jozef voorafgaan. De H.H. Missen te 6, 7, 8 uur en half 10. Des Avonds te half 8 Lof. Te 7 uur conferentie. DONDERDAG half 8 Lof. VRIJDAG feest van Maria Lichtmis, tevens le Vrijdag der maand. De H.H. Mis sen te 6, 7, 8 uur en half 10. Voor de H. Mis van 7 uur wijding der kaarsen, 's Avonds te half 8 Lof. Na deJ-LH. Missen gen. abso lutie voor de leden der 3de Orde. ZATERDAG half 8 H Mis voor de bekee ring der zondaren in de kapel van het mira culeus Mariabeeld. Na den mjddag van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten en te half 8 Lof met Rozenhoedje. N.B. Vanwege het verzoek van het be stuur v.d. Vrouwenbond vordt de maande- lijksche vergadering van de 3de Orde gehou den, niet op 5 Februari, maar a.s. Maandag 29 januari des avonds te 8 uur. ALLERHEILIGST HART. ZONDAG te 7 en 9 uur de stille H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis. Onder alle H.H. Missen liefdadigheidspredikatie en collecte voor de armen der parochie. Te 4 uur Lof met Rozenhoedje. DINSDAG te half 8 gezongen H. Mis ter eere v. d. H. Antonius. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot half 10. Gedurende de uitstelling te verdienen volle aflaat, 's Avonds 7 uur Lof en van half 8 tot 9 uur gelegenheid om katholieke lectuur te bekomen. DONDERDAG .s namiddags van 6—8 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG feestdag van Maria Lichtmis. Voor de gezongen H. Mis wijding der kaar sen gen. absolutie voor de leden der Derde Ordele Vrijdag der maand. Het H. Sacra ment blijft ter aanbidding uitgesteld van 7 uur tot half 10. Te half 8 gez. H. Mis ter eere van het H. Hart. 's Avonds te half 8 Lof met acte van eereboete. ZATERDAG 's namiddags van 5 urn tot half 10 gelegenheid om te biechten. ZONDAG a.s. Eucharistische dag; voile aflaat voor de leden der Eerherst.Communie. ST. BAVO. Kathedraal. ZONDAG de H.H. Mjssen om 6 uur, kwart voor 8 en 9 uur. Om half 11 de Hoog mis. De Zeer Eerw. Hooggel. Heer Prof. P. Groenen, houdt heden jn alle H.H. Mis sen een Ljefdadigheidspredikatie voor de Conferentie St. Bavo der St. Vincentius- vereeniging, waarbij collecte met open schaal, welke heel bijzonder wordt aanbevolen. Om I uur catechjsmus. Om half 7 Maria- congregatie voor de jongens en om half 8 Lof met preek. MAANDAG om half 8 Lof met Rozen hoedje. DINSDAG om 8 uur maandelijksche vergadering voor de leden der Derde Orde. WOENSDAG 9 uur H. Mis voor de lev. en overl. led. van den R. K. Politie- Bond St. Michael. DONDERDAG om half II en tt uur Veni Creator voor Bruidegom en Bruid. Van 6 uur tot half 8 gel. om te biechten. VRIJDAG, ZATERDAG en ZONDAG viering van het 40-urengebed. De predi katies zullen gehouden worden door den WelEerw. Zeer gel. Heer G. P. J. van den Burg, professor aan het Seminarje „Haee- veld". Donderdagavond om half 8 Lof van Voorbereiding met preea Vrijdag en Zaterdag de H.H. Missen oro 7 uur, half 8 en 9 uur. Om 8 uur plechtig gezongen H. Mis. Op beide dagen onder de H. Mis van half 8 alg. H. Communie voor de Edelwacht en om 12 uur gezamenlijke aanbidding voor de schoolkinderen, 's Avonds om half 3 Lof met preek. Voor het Lof het Rozen hoedje. Kaarsen en bloemen zijn bijzonder welkom. VRIJDAG feestdag van Maria LJchtmis en eerste Vrijdag der maand. Oenerale Abso lutie voor de leden der Derde Orde. De H. Communie wordt uitgereikt om half 7. Voor de H. Mis van half 8 plechtfge wijding der kaarsen. Zij, die een kaars wenschen te offeren, geheven zjch na de wijding aan te melden bij den koster dje hiertoe onder de H. Mis, als naar gewoonte, zal rondgaan. Om 8 uur gez. H. Mis voor de levende leden der Vereeniging der Eeuwigd. Aanbidding. Na de H. Mis korte akte van eereboete en om kwart voor 3 luide aanbidding. Van 6 uur tot na 't Lof gelegenheid om te biech ten. ZATEROAQ feestdag van den H. Blasius, Patroon tegen de keelziekte. Vóór en na iedere H. Mis zat de zegen van den H. Bla sius gegeven worden, 's Morgens tot 11 uur en 's middags van 4 uur tot half 9 gelegen heid om te biechten. ZONDAG a.s. 4 Febr. plechtige sluiting van het 40-urengebed. Om half 11 plechtige Hoogmis en schaalcollecte voor 't Sieraden- fonds. PAROCHIE ST. ANTONIUS. ZONDAG de H.H. Missen om half 6, kwart voor 7, 8 uur Kindermis, 9 uur en half 11 de Hoogmis. Om 12 uur catechismus. Om half 4 vergadering voor de leden der Derde Orde. DINSDAG 7 uur uitstelling van het Aller heiligste Sacrament. Om 8 uur gez. H. Mis. 's Avonds half 8 Lof ter eere van St. Anto nius met gebeden v. h. Broederschap. DONDERDAG van half 7 tot 8 uur gele genheid om te biechten. VRIJDAG Maria Lichtmis. Generale ab solutie. Tevens le Vrijdag der maand. Om 8 uur gezongen H. Mis. Wijding der kaarsen, 's Avonds half 8 Lof, predikatie en akte van eereboete aan het H. Hart van Jezus. ZATERDAG van 5 uur tot half 10 ge legenheid om te biechten. 0. I. V. v. d. H. ROZENKRANS. (Spaarne). ZONDAG de H.H. Missen te 6,7 en 9 uur en te half 11 de Hoogmis. Te 12 uur cate chismus voor de meisjes, te 1 uur voor de jongens. Half 3 jongens-congregatie. 7 uur Lof en Rozenhoedje. MAANDAG 's avonds half 8 Lof8 uur jergadering van de H. Familie. WOENSDAG s avonds half 8 Lof ter eere van den H. Joseph. DONDERDAG half 10 H. Mis In de kapel van het kerkhof S. Barbara. VRIJDAG feest van Maria Lichtmis, te vens le Vrijdag der maand. 8 uur gezongen H. Mis van Eerherstel, 's Avonds half 8 Lof met litanie ter eere van het Goddelijk Hart en Akte van Eereboete, ZATERDAG feest van den H. Blasius de Blasius-zegen wordt na Iedere H. Mis gegeven, 's Namiddags van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE. lederen Maandag om 8 uur vergadering. Voor en na deze vergadering gelegenheid zich als aspirantlid der Aartsbroederschap op te geven aan de bij-sacristie. ZONDAG 28 Jan. Alg. H. Communie voor 16e laatste sectie, Asp. en Koorafdee ling. JOANNES DE DOOPER. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en half 9 en te half II de Hoogmis. 7 uur Lof en preek. MAANDAG 8 uur vergadering van de H. Familie. DINSDAG 7 uur Lot ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG 7 uui Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. VRIJDAG 7 uur Lot ter ecu van het Allerh. Hart. ZATERDAG van 4 uur tot halt 10 blecht- hooren. H.H. ELISABETH EN BARBARA. ZONDAG de H.H. Missen te half 6, kwart over 7, 9 uur en half II. Te 2 uur, kwart voor 1, half 2 en kwart over 2 catechismus. Te half 7 Lof en predikatie. MAANDAG 8 uur congregatie der H. Familie. DINSDAG te nalf 8 Lof ter eert van den H. Antonius. DONDERDAG te 9 uur H. tvX voor Ce leden der Broederschap van O. L. Vr. v. Altijdd. Bijstand.Van 68 uur gel. tot biech ten voor den lsten Vrijdag en voor het feest van Maria Lichtmis. Half 8 Lof ter eere van h allerh. Sacrament. v RIJ DAG te 6 uur wurai ae H.communie uitgereikt. Feestdag van Maria Lichtmis. Vóór de H. Mis van 9 uur wijding 'ter kaar sen. Te 9 uur gezongen H. Mis. tialf 8 Lof der Broederschap van O. L V» v- v tijdd. Bijstand en predikatie. ZATERDAG feestdag van n ft. siasius. De Blasius-zegen wordt gegevirt Je H.H. Missen. Gelegenheid tot biechten van half 8 tot half 10 voor kinderen en ouderen, van 45 voor kinderen, van 5 uur tot half 10 voor ouderen. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE. 's Maandags te 8 uur congregatie. Voor en na de congregatie gelegenheid zich als as pirant-lid op te geven bij den Directeur of bij de prefecten. Deze week Maandag kwart over 8 en Zaterdag 7 uur en kwart over 8 H.H. Missen voor de overleden familie en tot intentie der genen die in de bus voor de geloovige zielen geofferd hebben. AERDENHOUT. (Bentveld). ZONDAG 8 uur Vroegmis, naif II Hoog mis, half 2 catechismus (5e, 6e, ie school jaar), half 3 Lof. MAANDAG halt f> H. Mis en b uur nog eens uitreiken der H. Communie. Zoo ook de overige dagen der week. WOENSDAG catechismushalf 2, Ie schooljaar2 uur, 2® en 3® schooljaar 3 uur, 4e schooljaar DONDERDAG biechthooren 's morgens van 8—9 uur en 's avonds van 8—9 uur uil tarwe bereid en daarom SMAKELIJK, VOEDZAAM, VQ0BUEEL16 VRIJDAG 1ste Vrijdag der maand, bijzonder toegewijd aan dè vereering van het H. Hart, tevens feestdag van M aria- Lichtmis. Vóór de H. Mis wijHing der kaar sen. ZATERDAG feestdag van den H. Blasius. Patroon tegen keelziekten. Half 8 H. Mis ter eere v. O. L. Vr. v. Altijdd. Bijstand voor de bekeering der zondaars. Na de H. Mis zal de Blasius-zegen worden gegeven, Biechthooren van 34 en van 79 uur. SCHOTEN. St. Lidutna. ZONDAG Septuagesima. Om half 8 en 9 uur de stille H.H. Missen; om half II de Hoogmis. Half 1 dt catechismus. Om 7 uur Maria-lof met Rozenhoedje. Voor het pachten van plaatsen in de kerk wende men zich Schoterboschstraat 6 of a. d. pastorie. In de week de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. MAANDAG 's avonds half 8 Lof ter eere van de H. Liduina met vereering van de relekwie. Deze week catechismus volgens gewoonte. DONDERDAG 's avonds van 78 uur gelegenheid om te biechten voor den eersten Vrijdag. VRIJDAG tste der maand, tevens feest van Maria-Lichtmis 's morgens om 7 uur gezongen H. Misvóór de H. Mis wijding der kaarsen, 's Avonds om half 8 Lof ter eere van Maria met Rozenhoedje. ZATERDAG feest v. d. H. Blasius. Na de H.H. Missen zal de zegen v. d. H. Blasius worden gegeven, alsmede om 11 uur 's mor gens. Om 1 uur biechten voor de kinderen der 4 eerste leeringen, 's Avonds van 79 uur ATTENTIE. Mijn weldoeners vergeten gelukkig mijn kerk niet't is dit jaar een beetje moeilijk voor mij met een en ander, dus wat ruime hulp vraag ik U, dan zal het wel loopen, en dat doet U wel. Uw dankb. C. BROUWERS, Pastoor. Giro 85419. VELSEN-DRIEHUIS. ZONDAG Vroegmis te 7 uur, Hoogmis te 10 uur. Kwart voor 2 catechismus, half 3 Lof ter eere van St. Engelmundus. DONDERDAG om 10 uur Huwelijksmis, VRIJDAG half 4 biechthooren voor de jongens van de 2 hoogste schoolklassen. ZATERDAG biechthooren van 4 tot 8 uur SCHOTEN. St. Bavo. ZONDAG. De H.H. Missen om 7 en 9 uur en om half 11 de Hoogmis. Om 1 uur cate chismus. Om 3 uur Vespers met Rozen hoedje. D1NSDAO om half 8 gezongen St. Anto- niusmis. WOENSDAG 's avonds om half 8 ver gadering der Maria-congregatie. DONDERDAG 's namiddags van 69 uur biechtgelegenheid. Om half 8 Lof met predikatie tot voorbereiding voor het 40- urengebed. VRIJDAG en ZATERDAG 's morgens om 6 uur uitreiking der H. Communie en uitstelling van het Allerh. Sacrament. De H.H. Missen zijn als volgtde eerste H. Mis om half 7, de tweede (gezongen) om half 8 en de derde om 9 uur. Om 12 uur algemeens aanbidding der kinderen. Op beide avonden om half 8 Lof met predikatie. ZATERDAG 's morgens tot 10 uur, 's middags van 49 uur gelegenheid om te biechten. Voor en na de H.H. Missen en vóór «n na het Lof zal de Blasius-zegen worden gegeven. ZONDAG Euch. Dag. VELSEROORD. ZONDAG de le H. Mis om 7 uur, de Kin dermis om half 9. De Hoogmis voor de wei doeners van het klooster om 10 uur. Om 4 uur patronaat voor de meisjes, om half 6 voor de jongens, om 6 uur Lof. Door de week zijn de H.H. Missen om kwart over 6 voor de weldoeners van het klooster, om 7 uur e" kwart voor 8. DINSDAG, WOI jDAG en ZONDAG volle aflaat voor alle geloovigen, en VRIJ DAG volle aflaat voor de leden der 3e Orde en gen. absolutie. DINSDAG 's avonds om half 8 Lot ter eere van den H. Antonius van Padua. WOENSDAG 's avonds om half 8 ver gadering van de Derde Orde. VRIJDAG feest van O. L. Vr. Lichtmis; geen verplichting van Mishooren. De H.H. Missen te kwart over 6, 7 uur en 8 uur. Voor de H. Mis van 8 uur zullen de kaarsen ggwijd worden. Tevens le Vrijdag der maand, toegewijd aan de vereering van het H. Hart van Jezus. Onder de gezongen H. Mis van 7 uur algem. H. Communie voor de leden van het St Agnespatronaat. Na de H. Mis litanie van het H. Hart en toewijding, 's Avonds om half 8 Rozenhoedje, kruisweg en Benedictie. ZATERDAG feest v. d. H. Blasius, Patroon tegen keelziekten. Na alle vastge stelde Missen zal de Blasius-zegen gegeven worden. ZONDAG a.s. collecte met open schaal voor onze Bijz. scholen. Geen Euch. Zondag. OVERVEEN. ZONDAG de H.H. Mis'sen te 7 uur en half 9. Te 10 uur de Hoogmis. Te 3 uut Vespers. VRIJDAG te half 9 gez. H. Mis. Na de H.H. Missen ultdeeling der gewijde kaarsen. Te half 8 Lof. ZATERDAG vóór de H.H. Missen de Blasius-zegen. Te half 8 Lof. Gedurende deze week zijn de H.H. Mis sen te 7 uur èn half 9. BLOEMENDAAL. ZONDAG Septuagesima. Euch. Dag. H.H. Missen te 7 en 9 uur en te halt 11 de Hoogmis. Schaalcollecte vooi de kerk. Half 1 vergadering van zeiatricen. 1 uur cate chismus. 3 uur luide aanbidding 7 uur Lof met preek. MAANDAG 12 uui catechismus. Halt 8 stil bezoek bij het H. Sacrament. DINSDAG half 8 stil bezoek bii het H. Sacrament. WOENSDAO !e van de 7 Woensdagen ter eere van den H.Jozef. 12 uur catechis mus. 4 uur oefening voor de kinderen. Half 8 Lot en gelegenheid om te biechten. 9 uur het H. Uur. VRIJDAG te Vrijdag, toegewijd aan net H Hart. Feest van Maria Lichtmis. Voor de H Mis wijding en ultdeeling der kaarsen en processie. Half S gezongen H. Mis met algem. H. Communie det (kinderen. 12 uur catechismus. Half 8 Lof met korte toespraak ZATERDAG 12 en 2 uur catechismus. Half 8 Lof ter eere van Maria. Van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. DE MOORDENAARS VAN ENGELSMAN VEROORDEELD. De beide moordenaars van Jen Nederlander Engelsman zijn door hel Volksgerechtshof te Neurenberg, wegens moord en rwaren diefstal, Ier dood veroordeeld, met verlies »-an al hun burgerlijke rechten. De veroordeelden hoorden het vonnis zonder blijkbare onlro»> iina jan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6