Sport en wedstrijden. Derde Blad 27 Januari 1923 n. k. F. D. H. V. B* DIMMEN. tegen D.O.S.S. op 24 December geen winstpunten-aftrek te berekenen, van welke bereidheid tot nog toe niet veel gebleken iswij moeten intusschen toe geven, dat voor het niet-opkomen op den Zondag-voor-Kerstmis verschoonbare re denen waren aan te voeren, nu door misverstand een tijdig en regelmatig gedaan verzoek om uitstel niet was be handeld. Een en ander heeft er toe ge leid, dat onze Damiaten een allesbehalve fraaie positie op de ranglijst innemen, zooals blijkt. N. V. B. BILifAftTEN. KORFBAL 8EMENGD NIEUWS. I HETSTAATSRECHT IN DE 1 MIDDELEEUWEN DE STAND DER ELFTALLEN. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. tVij hebben, mede gehoord de ver zoeken op de Districtsvergadering, de moeite genomen, een volledige overzich telijke statistiek bij te werken van de uitslagen der elftallen van ons district en die van buiten ons district, welke in het gebied van onzen lezerskring lig gen. Daardoor zijn wij in slaat, geregeld de standen te publiceeren en te bespreken en de lezers (en lezeressen!) juist op die hoogte te houden van de „ups en downs" hunner favorieten op de competitielad der. Het is een heel werkje geweest, maar dat hebben we voor de beweging graag over gehad. Wil deze arbeid echter zijn waarde blijven behouden, dan moet deze statistiek geregeld op tijd wonden bijgehouden. Aan de hand der officieel- ge publiceerde uitslagen kan dal niet al tijd, omdat we nu eenmaal rekening heb ben te houden met het feit, dat die of- ficieele publicatie laat geschied. Om de geregeld1, lijdige bij houding der statistiek mogelijk te maken, doen wij nogmaals een beroep op de clubbestu ren, om steeds zoo spoedig mogelijk de uitslagen der wedstrijden van al hun elf- lallen, liefst met vermelding van enkele bijzonderheden over d n wedstrijd, zoo spoedig mogelijk in te zenden. De clubs uit Haarlem en de aller naaste omgeving kennen het parool: Zon dagavond uiterlijk 9 uur aan het per soonlijk adres van onzen Sport-redacteur (Riviervlschmarkt 11a rd.) Clubs van buiten de stad, die hun be richt niet Zondagavond kunnen bezor gen, worden verzocht, het dan d s Maan dags te doen, zoo spoedig zij liet kunnen en dan niet aan het privé adres boven- g.noemd. maar direct aan het bureau Spori-redactie „N. H. Crt.", Nassaulaan 19, Haarlem, Postbus no. 1, telefoon 1426, 1718 of 2751! Dat zeer volledige adres geven wij niet voor de aardigheid, maar met een bepaald doel. Vooral de ver melding van dc telefoon-nummers kan voor de clubs, die hun berichten be slist niet Zondagavond kunnen inzenden, als het ei van Columbus zijn. Hoe gemak kelijk kan het voor sommigen nl. zijn, >m Maandagmorgen vóór 9 uur even de uitslagen per telefoon op te geven! Even vragen naar de Sport-redactie en in een oogenblikje is het klaar. Men moet het maar weten, nietwaar! Maar intusschen: mogen wij nu rekenen op de vriendelijke en actieve medewerking van alle club besturen? Ook de scheidsrechters kunnen 3us dikwijls een dienst bewijzen, met even op te geven den uitslag van de wed strijden, door hen geleid! Wii rekenen op aller medewerking. Komende tot de bespreking van de standen der komende wedstrijden, be ginnen wij met te wijzen op dc belang rijke gebeurtenissen, die zich de laat ste weken in de eerste klasse C hebben afgespeeld. Daar hebben van den aanvang af SV.F.C., S.D.O. en S.M.C. zich doen ken nen als de gevaarlijkste mededingers om de eerste plaats. Uit den stand blifkt lat zij dat ook nu nog zijn: Eerste klasse C. gesp. gew. gel. verb pt. v.t. gem. iV.F.C. 9 7 1 1 15 22— 5 1.66 S.D.O. 8 5 2 1 12 22— 7 1.50 S.M.C. 10 7 0 3 14 18— 6 1.40 Concordia 114 2 5 8 24—17 0.90 R.K.V.Z. 9 2 2 5 6 7—19 0.66 H.B.C. 2 8 1 2 5 4 7—28 0.50 Westen 9 0 3 6 3 3—21 0.33 De kansen voor S.M.C. zijn echter lee- liik gedaald door de nederlaag, die de Wannonders vorige week in Hillegom •ne! 20 geleden hebben, waarmede Con- •ordia op kranige wijez wraak nam over Ie 20 nederlaag van 17 December te \Varmond. Op denzelfden dag, dut War mond in Hillegom twee punten verloor, rer,speelde W.F.C. er een tegen dc HvB.C.- reserves, die na de 2—1 overwinning op Concordia den smaak le pakken hebben gekregen. Intusschen staan de kansen van Wijkeroog veruit het beste, schoon S.D.O. als een zwaren concurrent moet worden beschouwd. In Beverwijk wisten de S. D.O.'ers ten minste met 2—1 van W.FjC. le winnen! De wedstrijden W.F.C.—S. D.O. en W.F.C.—S.M.C., die nog gespeeld moeten worden, zullen hier de beslissing wel brengen. As. Zondag komt de leidende club naar het Sportpark, om daar R.K.V.Z. te bekampen. De Wijkeroogers hebben al 'f,n paar groote overwinningen behaald, zi.i wonnen driemaal met 3—0 (ook van R.K.V.Z.) en een keer met 5—0. Of het thans weer een besliste overwinning jal worden, achten wij aan gerechten twijfel onderhevig, maar toch hebben wij ge dachte, dat Rozemeijer o.s. het kampioen schap (en de promotiekans) wet in vei lige haven zullen brengen, door ook thans, zij het met klein verschil, te winnen. En S.M.C. ontvangt onder den rook van het groot-Seminarie dc Heem- steedsche reserves, waarvoor oppassDn de boodschap is. In dit gevat speciaal voor de S.M.C.-ers, nu die pas een veer ge lalen hebben.Wc denken intusschen, dat de zuidelijken, die thuis alleen geslagen zijn door W.F.C. :'met 1—0) de spanning er wel in zullen houden en de beide punten veroveren. Maar niet dan na sterken te genstand, dat is zeker! Het Westen, dat nog niet het zoet der overwinning gesmaakt heeft, maar 3 pun ten dankt aan even zooveel gelijke spelen, krijgt Concordia op visile. Het Westen heeft nu win-kans, vooral wanneer zij zich herinnert, dat op 5 November in Hillegom met 3—0 verloren werd. Er is dus iets goed te maken, er is revanche te nemen, Westen-mannen! Gemakkelijk zal het zeker niet gaan, nu Concordia in staat bleek, een der leiders te kloppen. Een gelijk spel achten wij intusschen een geschikt resultaat; als dat bereikt wordt, felicitceren wii het Westen al. In de tiveede klasse C. die tot 5 elf tallen gedund is na de verlaging van het Westen en Kinhciin, is het kampioen schap al beslist en het is A.D.O., dat j.l. Zondag door de beslissende 3—0 over winning op R.C.T.T. voor goed de eere plaats is komen innemen. Op het oogrn- blik is de stand als volgt: Tweede klasse C. gesp. gew. gel. verf. pt. v.t. gem. A.D.O. 8 5 1 2 1120— 5 1.37 R.C.IJ. 7 3 1 3 7 12—13 1.— S.D.O. 2 6 2 2 2 6 10—13 1.— Damiaten 2 6 3 0 3 6 816 1.— Amicitia 7 1 2 4 4 11—14.057 Hieruit blijkt, dat na drie wedstrijden deze competitie al uitgespeeld is. We hebben nog te goed S.D.O. 2—Amicitia, die j.l. Zondag niet doorging, S.D.O. 2— Damiaten 2, welke a.s. Zondag gespeeld wordt, en R.C.IJ—Damiaten 2. Ondanks deze drie wedstrijden is het kampioen schap toch al beslist, want in het gun stigste geval kunnen S.D.O. of Damiaten maar 10 punten halen en R.C.IJ. 9. Aan de flinke Heemskerksche ploeg onze op- rechle gelukwenschen. De wedstrijd S.D.O. 2—Damiaten 2 is morgen van het grootste belang voor de vraag, wie de tweede plaats in deze kleine competitie bezetten zal. Op 12 November hebben de Damiaatjes in Heemstede met 2—1 gewonnen. Er is alle kans, dat de cijfers nu weer zoo zjjn, maar dan in het voordeel van Be verwijk! Een geanimeerde en spannende afdce- ling is ook de tweede klasse D., waarin in ons district R.K.V.Z. II en Ged-Zwart spelen met vier clubs uit het district Lei den. Hier is de stand als volgt; Tweede klasse D. gesp. gew. gel. verb pt. v.t. gem. Leiden 6 5 0 1 10 15— 6 1.66 Lisse 8 6 0 2 12 25—12 1.50 GeelZwart 9 5 2 2 12 29—11 1.33 S.J.C.») 7 3 1 3 5 22—10 0.70 E.M.S.**) 6 114 1 5—110.16 R.K.V.Z. 8 0 0 8 0 1—47 0.00 De strijd ging hier tusschen Leiden, dat zich van den beginne af het sterkst toonde, Lisse, en Geel-Zwart, de Haar- lemsche club. Onze stadgenooten hebben het echter in twee der laatste wedstrij den leeliik laten l'ggen en tegen betrekke lijk zwakke tegenpartijen kostbare punten verspeeld, hoezeer htm ook moet wor den nagegeven de eer, dat zij tot heden de eenige geweest zijn, die Leidien, nog- wel in de Sleutelstad, wisten te slaan. Nog één wedstrijd moet gespoeld wor den en wel in Lisse, waar op 3 Decem ber met 2—0 achtersland gestaakt werd wegens ongeval. Het definitieve resultaat van dezen wedstrijd en dat van den nog le spelen wedstrijd Lisse—Leiden zal be slissend zijn voor het kampioenschap. De kansen daarop zijn voor onze Haarlem mers dit mogen we niet verhelen lot onze spijt gering, gezien de positie van Leiden en Lisse. Wii verwachten stel lig een Leidsch kampioenschap en ge- looven ook niet, dat de Noondwijkerhou- lers erin zullen slagen, morgen ook maar één punt uit de stad van hutspot en ha ring mee te nemen. Wint Leiden ook van Lisse, dan hebben de Geel-Zwarten het t. z. t. zelf in de hand, of zij de tweede plaats zullen innemen. Daarop moet het aan, mannen van Witbroek en Snoeks. Want al is er geen promotie-recht, i*m weet, wat er bij een gewijzigde in- deeling komend seizoen voor jelui ge brouwen kan worden! Het is maar, dat je het weet. In de derde klasse A., waarvan we. evenals van een paar andere meer noor delijke en zuidelijke afdeelingen een vol gende maal standen enz. zullen publicee ren, ontvangt S.D.O. 3, dat in 8 wedstrii- den nog geen overwinning, doch slechts 3 maal een gelijk spel kon bereiken, de cluib uit Ouddorp, die de twee laatste wedstrijden niet opgekomen is. Op 3 De cember werd met 41 in Oudidorp van S.D.O. gewonnen. We hopen, dat er geen moeilijkheden in Ouddorp zijn. De kans op revanche lijkt ons voor de Brauntjes niet groot, maar een gelijk spel kan toch wel behaald worden. W.F.C. 2, dat nog geen voorbeeld neemt aan hel eerste, moet naar Vitesse, een der sterkste elf- lallen uit deze afdeeling, die buitenge woon slecht van stapel loopt, doordat de elflallen niet opkomen S.D.F. 3 is al driemaal tti gebreke gebleven, S.D.W. tweemaal. R.C.IJ, eenmaal en dit Ilm ti- densch elftal Weeft pas 1 wedstrijd ae- speeld. hetwelk geschiedde op21 September! Maar ter zake: W.F.C. 2 kan er i nisschien, na veel motile in slagen, tegen Vitesse gelijk te spelen, maar ver moedelijk zal dit wel niet gelukken. In de derde klasse D. ontmoeten we enkel dubs uit het Hnarlemsche district. De boel loopt hier vlot. Het ranglijstje geeft de volgende cijfers: Derde klasse O. gesp. gew. gel. vert. v. t. gem. GeelWit 10 7 2 1 16 18—10 1.60 Kinheim 9 6 1 2 13 33—11 1.55 Geel Zwart 2*) 7 5 0 2 8 13— 8 1.14 H.B.C. 3 9 4 2 3 10 22—19 1.11 Santpoort 10 3 3 4 9 17—21 0.90 Victrix 10 2 3 5 7 19—20 0.70 Westen 2 6 114 4 8—27 0.66 Concordia 2 1112 8 4 14—28 0.36 O. Zw. 2 winstp. in mindering w.n.o. 10—12—'22. Daaruit blijkt, dat Geel-Wit veruit de allerbeste leans heeft om den hoogstan titel definitief te bezitten, al moet nog even opgepast worden voor Kinheim, dat no minaal maar 1 punt minder heeft, terwijl G©el-Zwart ook 'n kwade partij is. Tegen beide genoemde clubs moet nog wonden gespeeldGeel-Wit heeft pa-s éénmaal ver loren i m wel van H.B.C. 3, dat op 15 October een kwade concurrent bleek. Na dien hebben de successen voor Geel-Wit zich echter opgevolgd en we gclooven dat de 'Dammerskens zich morgen aan den Heerenweg wel voldoende zullen weren, om wraak le nemen en het kampioen schap te verzekeren. Victrix en 't Westen twee zwakkere broeders, ontmoeten el kaar aan de Molemverfslaan. Reeds een maal hebben partijen elkaar ontmoet, met als resultaat een éclatante overwin ning voor de Hagestraat-jongens, die ook nu wel aan het langste eind zullen trek ken, al is het dan ook niet weer met 6—0. De vierde klasse F., waar wii ditmaal mede besluiten willen, is door verschil lende omstandigheden grooter geworden dan wcnschelijk is. Tien elflallen in één afdeeling is te veel, maar gelukkig is alles binnen de districtsgrenzen geble ven. De stand der partijen is hier aldus: Vierde klasse E. gesp. gew. gel. verl. pt. v. t. gem. Oee! Wit 2 8 6 1 1 13 29—10 1.62 S.D.S. 8 6 0 2 12 28— 81.50 Zilk 7 4 2 1 10 15— 7 1.42 Geel Zwart 3 8 4 3 1 11 23— 5 1.37 R.K.V.Z. 3 11 5 3 3 13 27—191.18 Amicitia 2*) 7 3 2 2 6 15—16 0.86 Santpoort 2 9 12 6 4 8—30 0.44 Zandvoort 6 0 15 1 10190.16 Victrix 2 5 0 0 5 0 4—24 0.00 Kinheim 2**) 3 0 0 3 0 0—21 0.00 Amicitia 2 winstp. in mindering w.n.o. 3—12—22. Kinheim 6 winstp. in mindering w.n.o. 19—11 '22, 3—12—'22 en 10—12—'22. Ook hier heeft Geel-Wit dus, en even zeer met mooie cijfers, de leiding, ge volgd op den voet door het kloeke elftal van S.D.S., terwijl ook Zilk en Geel Zwart 3 in den grooten strijd 'n woordje zullen medespreken. De competitie is hier nog niet half afgewerkt.... Gelukkig is er voor morgen een flink program. Geel- Wit ontvangt de Zandvoort Boys, de jongste aanwinst voor den Roomse-hen Bond, die nog maar matig succes had tot heden, maar dat zat wel beter gaan, als de strandmannen wat ineor aan de verandering van lucht gewend zijn! Geel- Wit won trouwens den eersten wedstrijd/ tegen de badstoelen maar net-an, met 3—2. Ik denk, dat het nu wel beter zal gaan voor Geel-Wit. Geel-Zvvart ontvangt Amicitia 2, als het terrein aan de Zomer- vaart tenminste niet weer wordt afge keurd. Wij verwachten dan een behoor lijke overwinning voor de thuisclub. S.D.S. ontvangt Santpoort 3, waarvan de jongens van Duyn in October met 6—0 wonnen. Sindsdien liep het pad der Sant poorters niet over rozen en ook nu voorspellen wij een flinke zege voor S.D.S., (als de feeststemming tenminste niet in jelui's beenen zit, Kraakmanne- kes!) Zilk speelt den tweeden thuiswed strijd in deze klasse, en wel tegen Victrix, dat op *9 November al met 7—2 slaag kreeg in Heemstede en nu in de Zilk wel heelemaal de kous op den kop zal krijgen. Overigens wenschen we alle voetbal lers mooi weer, goede scheidsrechters, die trouw opkomen, en overal mooi, net, eerlijk spel, waarin de zege komt aan ieder, die deze verdient. HANS. De wedstrijden van Zondag. Met vernieuwde vreugde noteeren wij het mooie succes van H.B.C., dat den laatsten Zondag in Utrecht van de kwade concurrenten, P.V.C. won, zij het dan maar net op het nippertje., met 10 en niet heelemaal verdiend daarbij moet dan echter ook weer opgemerkt worden, dat H.B.C. door invallers en geblesseerden gehandicapt was. Wij heb ben de H.B.C.-ploeg nu een paar maal zien spelen, en niet altijd in de beste conditie, zoo zijn wij er van overtuigd, dat de Heemsteedsche ploeg beter kan dan wij mochten zien en wij gelooven, dat indien de voorhoede in de restee- rende wedstrijden maar voet bij stuk houdt, de kans op een Heemsteedsch kampioenschap zéér groot is. Op het oogenblik staan de mannen van v. d. Horst gelijk met Graaf Willem II uit den Haag, dat alleen een iets beter doel- gemiddelde heeft. De cijfers duiden op de spanning, die hier aanwezig is: De stand is nu Graaf Willem 11 9 6 1 2 13 15—8 1.44 H.B.C. 9 5 3 1 13 10—6 1.44 P.V.C. 10 6 1 3 13 26—10 1.30 Leonidas 10 4 I 5 9 16160.90 Albatros 10 3 2 5 8 10—17 0.85 Wilskracht 8 3 0 5 6 8-20 0.72 Zaandam 8 2 5 5 7— i 0.62 E.M.M. 8 13 4 5 6—10 0.60 Wij zouden P.V.C. nog niet geheel wil len uitschakelen uit den strijd om het kampioenschap, maar geven toch den Haag en Heemstede de beste kans om de beslissing uit te vechten, vooral gelet op het feit, dat zoowel Graaf Willem als H.B.C. de beide wedstrijden tegen de Utrechtsche club al hebben gespeeld Morgen heeft H.B.C. rust. De Heem stedelingen hebben dan gelegenheid om eens te overdenken het groote belang, dat hun positie voor den naam der Room- sche Sportbeweging in het Noord-Hol- landsche heeft. De kampioenskans is groot. En niet morgen, maar de volgende week, 4 Februari, zal de beslissing waarschijnlijk reeds vallen in den wed strijd H.B.C.Graaf Willem II, die als dan op het veld aan den Heerenweg ge speeld wordt. Wij zien dezen wedstrijd met buitengewone belangstelling tege moet, hopen dat velen met ons het zul len doen en daarvan morgen over een week ook blijk zullen geven. Het zou voor de beweging in onze omgeving van groote beteekenis zijn, als het H.B.C. gelukte, den eere-titel te behalen, vooral ook omdat dan de kans bestaat dat wij hier mooie wedstrijden te zien krijgen. Tusschen de drie Overgangskampioenen moeten n.l. kampioenswedstrijden ge speeld worden en nu is het de vraag nog, of dit een geheele, dan wel een halve kampioenscompetitie zal worden. Dit zal in overleg met de betrokken clubs worden bepaald. Wij hopen nu dat er gelegenheid is om een geheele competitie te spelen. Dan kunnen we in Heemstede interessante wedstrijden te zien krijgen met de andere kamjpioenen. Dit zullen waarschijnlijk zijn, „Dongen," uit Don gen (N.B.), en „Valkenburg" uit Val kenburg (Zuid-Limburg). Men begrijpt, dat dit mooie wedstrijden kunnen wor den, die een groote propaganda kunnen zijn voor de Roomsche voetbalactie. H.B.C.'ers, bedenkt dit belang en zorgt voor het kampioenschap Graaf Willem II speelt morgen tegen Leonidas, op Duindigt, ook dit is al een zware wedstrijd voor de Hagenaars, die van de twee punten nog niet zeker zullen zijn. Wilskracht en V.V.Z. be kampen elkaar in een strijd, die van be lang is voor de laatste, de degradatie- plaats. De Damiaten hebben Zondag weer eens een thuiswedstrijd, het is R. K.A.V. uit Amsterdam, dat op bezoek komt aan het sportpark 4e Heemstede. In Amster dam werd onder onaangename terrein en weersomstandigheden met groote cij fers verloren. R.K.A.V. heeft zich ook in den verdere loop der competitie een der sterkste elftallen getoond. Zal Am sterdam ook nu weer victorie kraaien? We hebben niet veel hoop op een Haar- lemsch succes, want tot nog toe waren de Damiaten niet zeer gelukkig en zelfs de hoop, dat ze van de onderste plaats zouden kunnen blijven, is al niet groot meer, vooral nu wegens niet opkomen tegen S.D.E. (een organisatorische fout, die niet had mogen voorkomen) weer 2 winstpunten zullen worden afgetrokken, terwijl nog maar afgewacht moet wor den, of het bestuur der R.K.F. termen zal vinden, om voor het niet opkomen D.H.L. 7 7 0 0 14 24— 6 2.— De Meer 8 5 2 1 12 1812 1.50 R. K.A.V. 7 4 12 9 19—9 1.28 Gr. Willem II 2 6 2 I 3 5 '4—15 0.84 DO.S.S. 4 0 13 1 4— 9 0.25 S.D.E. 6 0 15 1 6—120.16 Damiaten 8 0 2 4 0 526 0.00 D Dam. 4 winstp. in mindering w.n.o. 24—12—'22 en 14—1—'23. Toch blijven wij van meening, dat de oranje-zwarten beter kunnen. En in de resteerende 5 wedstrijden kunnen nog wel eenige punten veroverd worden, wanneer eendrachtig wordt samenge werkt. Vooruit dus, en morgen tegen de sterke Amsterdamsche ploeg vast „good luck." DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. HaarlemAjax en Blauw WitR.C.H. 1 De strijd tusschen Amsterdam en Haarlem Bij de roodbroeken is ontegenzeggelijk een opleving waar te nemen, zeker niet het minst dank zij de leiding van trainer Bollington, die zich begrijpelijk al een aardige oopulari- teit heeft verworven. Het is wel een beetje overmoedig, om van den HaarlemAjax-wedstrijd veel succes te verwachten voor de roodbroeken, maar wij willen geen pessimisten zijn en alle goeds verwachten voor roodblauw. De Haarlem Ajax-wedstriiden zijn altijd spannende, wisselvallige kampen geweest, waarin voor spellen moeilijk was, zelfs in den besten tijd van Ajax. Ook toen was Haarlem steeds een gevaarlijke en zeer gevreesde tegenstander Wij meenen dan ook dat de Amsterdammers voor een eventueele overwinning hard zullen moeten werken, terwijl Haarlem natuurlijk gaarne alle kansen om uit de gevaarlijke zóne te komen, energiek moet aangrijpen. Was Haarlem het oude, wisselvallige Haar lem nog, dat er lust in had, alle gemotiveerde en ongemotiveerde voorspellingen en pro fetische beschouwingen te schande te maken we zouden thans een overwinning verwach ten. Thans moeten wij verklaren, dat ten hoogste een gelijk spel ons mogelijk lijkt. De aspirant-kampioenen (nietwaar R. C.H. hebben het al evenmin gemakkelijk, doch kunnen zich troosten met de gedachte, dat ook H.B.S. het (in den Haag) niet al te gemakkelijk krijgt tegen Feijenoord. In het Amsterdamsche stadion verwachten wij een spannenden strijd, maar een bang voor gevoel zegt ons, dat het dezen keer mis zal loopen met de Haarlemmers. Blauw Wit is een uitstekend elftal van hetzelfde type als de Racing. Twee gelijke spelmethodes kunnen zich hier tegen elkaar uitleven. Zal dan de routine niet den doorslag geven Daar hebben wij idee op, zoodat we een klein overwinning voor Blauw Wit voorspellen. In Rotterdam gaat de belangstelling natuurlijk weer volop uit naar Sparta— V.O.C., den plaatselijken wedstrijd, dien wij Sparta ditmaal, in eigen huis spelend, met klein verschil zien winnen. Ook in den Haag heeft een stedelijke ontmoeting plaats, nl. H.V.V.Quick. Gezien het feit, dat H.V.V thuis speelt, verwachten wij hier een over winning voor H.V.V. In Utrecht speelt D.F.C. tegen U.V.V., dat er net zoo mooi (of zoo slecht, zooals je het noemen wil) voorstaat als de Dordtenaren. Een gelijk spel is in die omstandigheden een rechtvaar dig resultaat. In de Overgangsklasse moet H.F.C. naar O.D.S. in Dordrecht. Moge dit na Zondag voor de Haarlemmers niet beteekenen O. D(ordtsche) S(trop) De Stormvinkies zijn vleugellam, lijkt het wel. Als ze niet oppassen, worden ze in den Haag door A.D.O. andermaal in dc wiek geschoten, en dan kon het er wel eens droevig gaan uitzien voor deze IJmuiden- sche club. Past op voor Ado. Excelsior gaat naar V.U.C., waar meer groote mannen gestruikeld zijn. Indien de Rotterdamsche club verliest, wordt het met de kampioens kans bedenkelijk. In Amsterdam gaat V.V.A verliezen van Z.F.C. en S.V.V. zal met eenige moeite een gelijk spel kunnen be werken tegen Spartaan. De Gooische Derby Hilversum't Gooi belooft natuurlijk veel spanning met als vermoedelijk resultaat een draw. Het programma luid t verder als volgt Reserve le klasse A. Spartaan 2Haar lem 2 Ajax 2—H.F.C. 2 Z.F.C. 2—V.V.A. 2 't Gooi 2—Hilversu m 2. 2e klasse A.W.F.C.—A.F.C.Z.V.V.—E. D.O.Schoten—Q.S.C. Hollandia—Hor tus. 3e klasse C.: SloterdijkE.D.W.De KennemersH.S.V. Oostelijke le klasse: Go AheadEn schede; HeraclesTheole QuickZ.A.C. Noordelijke le klasse ForwardUpright Be QuickVeendam W.V.V.Velocitas FrisiaAchilles AlcidesFriesland. Zuidelijke afdeeling I klasse. P.S.V. N.O.A.D.Willem 11—Eindhoven N.A.C. M.V.V.VeiocuasBredania Wilhel- minaB. V.V. BLAUW-WIT—R. C. H. De opstelling is als volt- Do Racing koml tegen Blauw-Wil weer ge heel volledig uit. De opstelling van het elftal is dus als volgt: r Radsms, - Kuyt, Hazevoet, Geutskens, Nieuwenhuis, Krom. Koning, v. Dam, Roelfsema, Nachlegelleiy Boekelaer Btt.JABTSEANCE IN KORENBEURS. Donderdag heeft in lokaal Korenbeurs ee» biljartwedstrijd plaats gehad tusschen de pro fessors Srhweinbock Berlijn, en Lichnonsky uit Weenen. De zaal was geheel uitverkocht en eenige honderden biljartliefhebbers hebber Jan ook 'n schitterenden biljartavond meage maakt. Hel spel van prof. Lichnowsky, vooi te Haarlemmers een onbekende, faalde geheel, °n hij werd dan ook met sprekende cijfen geklopt. Daartegenover speelde prof. Schwein bock een schitterende partij. In de 10e beun maakte hij de hoogste serie van dezen avoné n.i. 184 caramboles, hij heeft er dan 372— ttO. Na de 12e beurt is hij geweldig en maak' achtereenvolgens 46 50 14 —47805 11069 om in 20 beurten de partij van S0C uit te maken Wc laten hier de 2 partijen volgen: Prof. SchweinbocV 28 18 6 18 3 31 32 5 47 184 5 5 46 50 14 47 80 2 110 69 800. moyenne 40. Prof. Lichnonsky: 17 8t 7 13 ag _9 12 3 12— 10— 16 5! 0 25 2 15 2 7 239, moyenw 102. Prof. Schweinbach speelde deze week in Rotterdam een partij van 700 caramboles te gen prof. v. d. Laan in 7 beurten. WEDSTRIJD OM 'T KAMPIOENSCHAP- VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. De laatste ronde van den wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en Om streken verliep als volgt: J. W. van Dartelen wint van P. J, Eype en J. Lycklema wint van J. F. Exel Sr. De partijen S. M. MonsP. J, van Dar telen en V. van Daal enF. A. Berk meier werden wegens het late uur afge broken en later voortgezet De heer P. J. E.ype, welke reeds als een der ernstigste oandidaten voor den kampioenstitel werd beschouwd, boekte in deze ronde zijn eerste verliespartij tegen den heer J. W. van Dartelen. De spanning om de eerste plaats is door dezen uitslag zeer gestegen. De steijd gaat thans tusschen de hee- ren P. J. van Dartelen en P. J, Eype, welke bovenaan staan met de volgende cijfers: geep. gew. rem. verl, p, P. J. v. Dartelen 7 6 2 O 15 P. J. Eype 8 6 11 13 De heer Eype heeft nog een uitgestel de partij te spelen tegen den heer J. v. Looy; terwijl de heer P. J- van Darte ten nog twee afgebroken partijen heeft ts- gen de hoeren S. M. Mons en E. A, Ber- kemeier. Met spanning ziet men dan ook dea uitslag van deze laatste partijen tege moet. |J H. K. V—Advendo wordt uitgesteld. Haar lemD. e. D. zal door de Haarlemmers aan gegrepen worden om eens flink de Amsterdam sche mand le doorboren. Haarlem II—D. V. D. II kan een gelijk spel opleveren. Voor den H. K. B. ontmoeten elkaar: Ad vendo III—A. J. C. A., G. S. D.—Haarlem IV, en A. J. C. Ill—Macbr. II. DE SLAG BIJ DEN BERKEBOOM In Westfalen en in Twente gaat van oudsher de sage van „den slag bij den berkeboom". De „Nieuwe Twentsche en Almelosche Courant" sprak daarover 'n „ouden wijzen Tukker", die van meening was, dat de sage nu welhaast in vervul ling zou gaan. „De Franschen", zoo vertelde hij „zijn opgerukt tot in de onmiddelijk; nabijheid van Werle en Unna in West falen. Tusschen die twee plaatsen staat de berkeboom, waar volgens aloude sag* na langdurige oorlogen de laatste vreese- lijke volkerenslag zal plaats hebben. Drie dagen zal de strijd duren. De z.g. witte vorst zal de overwinning behalen, er zal een nieuwe keizer komen en een betere tijd zal aanbreken. Wie op een steenhoop zaait zal nog oogsten. Maar het land zal door de aangerichte slach tingen ledig zijn van menschen en slechts om de zeven uur zal men een priester aantreffen. Bijzonder zeldzaam zullen mannen zijn de vrouwen moeten ploegen en zaaien en zeven meisjes zullen vechten om één man." De „N. Tw. en Almelosche Crt." teekent"hierbij ter geruststelling van den lezer aan, dat de befaamde berkebootn tusschen Unna en Werle reeds lang moet verdwenen zijn, zoodat de sage van „den slag bij den berkeboom" wel een sage zal blijven MIHIMHIIIIIIIIIlliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiil door JOS, P. H. HAMERS. ituiiuiittiiiiiiMiüniiiiitiiiitiiiiiiiiiiiiiiiinn II. (Slot). De plechtigheden, die bij de kroning van een Westerschen keizer plaats had den, doen ons dan ook de algemeen aan genomen en dus gangbare begrippen van dien tijd, ter dege kennen. De Paus herinnerde den Keizer, dat gij de macht ontving, om zijn onderda- ïen te regeeren en om de ware Kerk Gods e verdedigen. Hierop antwoordde de keizer door den volgenden eed: „Ik, door de genade jods, Roomsch koning en toekomstig Keizer, beloof en zweer voor God en den H. Petrus, voortaan te zullen zijn de beschermer en verdediger van den Room- schen opperpriester en van de H. Room sche Kerk in al haar nooden en gevaren; ik zal al hare bezittingen bewaren en beschermen en hare rechten, met de hulp van God, zooveel in mijn macht is, oprecht en trouw eerbiedigen. Zoo helpe mij God en de heilige Evangeliën." Volkomen in overeenstemming met itn inhoud van dezen eed, was de taal tvelke de groote leenmannen van het Duits^lie keizerrijk in het jaar 1077 tegen Hendrik JV voerden, naar aan leiding van diens strijd tegen Paus Gre- gorius VII. Zij schreven den keizer: „dat zij hem trouw gezworen hadden, maar op voorwaarde, dat hij vorst zou zijn tot opbouw en niet tot verwoesting van de Kerk Gods; op voorwaarde, dat hij volgens de wetten der rechtvaardigheid zou regeeren, door de bezittingen, de waardigheden en de rechten van een ieder te eerbiedigen." Zij voegden er aan toe, dat dit verdrag het eerst door hem geschonden was, en zij derhalve van den eed van trouw ontslagen waren. En de daad op hun woorden latende volgen, kozen de Dt'if«",1e rijksgrooten, Rudolf van Zwaben un vorst, nadat Paus Gregorius, den door zijn misdaden veraf schuwden Hendrik met den ban ge troffen en verklaard had, dat zijn onder danen van den eed van trouw aan hem gezworen, waren ontheven. Inderdaad, de macht welke de Pausen in de Middeleeuwen op de wereldlijke macht der vorsten uitoefenden, was vol komen wettig. Die maakt toch wij hebben dit aan getoond was gegrond op de wetgeving of het staatsrecht dier tijden, d.w.z. op de staatkundige grondwetten, die de chris tenvolkeren, hun staten, stenden of vor sten, met volle vrijheid zelve hadden gemaakt. De Paus werd toen, zoowel door de vorsten als door dc volkeren, als het na tuurlijk opperhoofd en als de algemeene vader der christenheid beschouwd. En het was in die dubbele hoedanigheid, dat hem het recht werd toegekend, om voor zijn rechterstoel de vorsten en hun on derdanen te dagen; de geschillen tus schen de koningen te beslechten aan diegenen onder hen, die een ergerlijk leven leidden en zich niet verbeterden, geestelijke straffen op te leggen en hen ten slotte uit hun waardigheden ontzet te verklaren, wanneer zij in hunne boos heid bleven volharden. j Wij achten het niet ondienstig, hier even een dwaling aan te roeren en weg te nemen, waarin velen verkeeren ten aan zien van de macht en dc onafhankelijk heid der vorsten in de Middeleeuwen. Velen toch meenen, dat die macht onbeperkt, absoluut was. Zij plaatsen die macht op gelijke lijn met de latere, absolute macht der Fransche koningen, welke stap voot stap door den Minister van Lodewijk XIII, kardinaal de Ri chelieu, op de voormalige vazallen van het rijk veroverd, onder Lodewijk XIV, dien vorm van absolutisme zou bereiken, I welken aan den Zonnekoning de uitspraak 'ontlokte: „l'Etat c'est moi." (De Staat ben ik). j Zooais we reeds aanstipten zij die aldus denken, verkeeren in dwaling. In de meeste landen van Europa was gedurende de Middeleeuwen de vorste lijke waardigheid wel erfelijk, maar tevens was zij afhankelijk van keuze. Zij was dit meer oepaald in Frankrijk, in Engeland en in Spanje, in den regel werd een lid van het regeerent vorstenhuis gekozen. I Echter, zelfs de zoon moest om zijn vader te kunnen opvolgen door de Sta- iten van bet land worden erkend. Die Staten nu konden natuurlijk voorwaarden stellen aan hem dien zij kozen. Bijgevolg was de gekozene ver antwoordelijk jegens de Staten. Als voorwaarde werd dan bijna altijd ge steld, de getrouwheid van den vorst aan den katholieken godsdienst en bij ver drag werd overeengekomen, dat, zoo de vorst daarvan afvallig werd of de Kerk. vervolgde, hij zijn macht en waardigheid zou verliezen. Er is echter nog iets, iets zeer belang rijks, dat bij de beoonieeling der toe standen in de Middeleeuwen, in 't bij zonder bij de lichtvaardige afkeuring van de daden der Pausen in dien tijd, uit onkunde of kwade trouw, veelal niet tot zijn recht komt. Het is dit: Vele vorsten hadden hun kroon als huldeblijk aan" den Paus ge schonken, hun staten vrijwillig als leen goed aan hem onderworpen en zich zei' als zijn vazallen erkend. Tot het getal dezer vorsten behoorden o.m. koning hn zonder Land van Enge land (1213) iobert Guiscard van Na pels (1053), Rogier II van Sicilië (1130). Ook de H. Stephanus, koning van Hon garije had in 't jaar 1000 zijn koninkrijk als leengoed aan Paus Sylvester II afge staan. Krachtens deze schenkingen bezat de Paus ten opzichte van deze en andere Staten, de gewone rechten van den - leenheer tegenover den leenman. Het leenrecht nu kende aan den suze- rein of opperleenheer het recht toen, om den vazal die aan ««n zijner verolich- tingen te kort geschoten was, te straffen. Hij kon hem zijn leengoed ontnemen en het aan een ander geven. Daarenboven werd in de eeden, die door de vazallen van den H. Stoel werden afgelegd, het recht van de Pausen uitdrukkelijk er kend. Voor de persoonlijke onbaatzuchtig heid der Middeleeuwsche Pausen pleit wel het feit, dat zij nooit van dit recht hebben gebruik gemaakt, door zich zelf, geheel of gedeeltelijk de Staten toe te eigenen van eenvazal, die zijn verplich tingen niet nagekomen was. Wanneer wij nu, aan het einde de zer beschouwingen gekomen, een terug blik werpen op hef behandelde onder werp, dan komen we tot de bevinding, dat in de wetten en verordeningen der Middeleeuwen, de algemeen aangeno men en dus gangbare ideeën en bcgrip- j pen dier eeuwen, waren vastgelegd. Die wetten en verordeningen vormden het staatsrecht van dien tijd en het zijn de gebeurtenissen van dien tijd, welke wij in het licht van dien tijd, hebben te be- oordeelen. Binnen den kring der luidere stra len van dit licht, wordt volkomen de handelswijze verklaard en gerechtvaar digd van den H. Gregorius VII tegen over Hendrik IV 1), Van Innocentius 111 tegenover koning Philips August van Frankrijk 2), Van Innocentius IV tegen over den talentvollen, maar trouwe- loozen, in Turksche zeden opgaanden keizer Frederik II, en zooals we heb ben gezien van Paus Bonifacius VIH tegenover den sluwen en valschen Phi lips IV den Schoone. 1) De aan het Pausdom zoo vijandig gezinde geschiedschrijver Gregorovius, kenschetst als volgt den investituur strijd tusschen paus Gregorius en keizer Hendrik „De zegepraal, door den mon nik Hildebrand, (paus Gregorius VII) zonder wapens op Hendrik bevochten, heeft meer aanspraak op de bewonde ring van het nageslacht, dan de over winningen van Alexander, JUlius Cae sar of Napoleon." (Gregorovius, Ge- schichte der Stadt Rom). 2) Paus Innocentius III (11981216)- dwong koning Philips August, zijn wet tige gemalin Ingeborga van Denemarken, weer tot zich te nemen, die hij ter wille van Agnes de Méranie verstooten had. Deze Paus, de grootste der Middel eeuwen en een der voortreffelijksten die ooit op Sint-Petrus' Stoel zetelden, wordt door den Duitschen geschied schrijver Hurter genoemd „den god geleerde, den wijsgeer, den redenaar, den jurist, den dichter, den strengen as ceet, den beschermer van kunsten en wetenschappen, den verdediger der on schuld, den vader derarmeiren weezen, maar bovenal, den waardigen stedehou der van Christus, den koning der H. Kerk, de reusachtige persoonlijkheid, die het ideaal van den waarachtigen Opperpriester verwezenlijkte, die al de uitstekende hoedanigheden bezat, welke Goa slechts bij uitzondering in één per soon vereenigt," -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9