M Spaarbank vaar Katholiek lledarlaiiil, B'T mmm bestaat uit bladzijde». eerste blad 3i mum Dinsdag 30 Januari 1923 45ste Jaargang No. 14349 A De Roomsche Universiteit. Van het Vaticaan. Da Paus en de Katholieken in het Oosten. STADSNIEUWS. AGENDA De veiligste belegging Uwer SPAAR GELDEN is bij de dadelijk ingaande rente 4 pCt Zitting in gebouw „St. Bavo", Sme- destraai, Woensdags en Zaterdags des n.m van 5 tot lYi uur. Niet eenvoudig. Vereeniging ter bevordering der belangen van slechthoorenden. De uitslag der Stemming voor de Provinciale Staten in de R.-K. Kies- vereeniging te Haarlem. Waarschuwing. Uitvoering. Gegund. Onderwijzers pensioen. Personalia. Ter stroombesr~~?ng. Influenza en Griep. GIFTEN. LANGS DEN WEG. De motie van Cranenburgh en hare toelichting. Lichtbeeldenavond. De tramdienst Heemstede-Hillegom. Onze Wethouders. zlk Katholieke Ko'arissen. De Gemeente-secretaris. INDRUKKEN VAN EEN DUITSCH PRIESTER OVER HOLLAND. £Wordt vervolgd De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 ct per regel. Vraag- en aanbod-ad vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Met groote vreugde en hooggespannen verwachtingen voor de toekomst zal ons Roomsche volk de heugelijke tijding ver nemen, dat thans binnenkort de stichting der Nederlandsche Roomsche Universiteit een feit zal worde... Het Roomsche Nijmegen, gelegen in het Roomsche zuid-oosten van ons land, zal de uitverkoren stad zijn, er moge in vroegere jaren; toen de stichting der Roomsche Uni versiteit nog heel verre scheen, vaak met felheid gestreden zijn over de vraag; welke stad de eer, een Roomsche Universiteit bin nen haar vesten te hebben, het me st waar dig was, en welke stad zich lot de huisves ting dier Universiteit het best leende thans, nu de stichting zeer nabij is, nu zelfs verondersteld wordt, nog dit jaar met meer dere faculteiten te kunnen aanvangen thans overheerscht de vreugde over het nabije groote bezit alle geschil cn alle ge twist, thans zien wij met oprechte vol doening de heerlijke resultaten van de vrij gevigheid der Nederlandsche Katholieken, en bereiden wij ons erop vóór, spoedig de zege ningen vap een eigen Universiteit te mogen deelachtig worden. Die zegeningen zullen ieder en moet het beseffen rijk en heerlijk zijn: een groote toekomst wordt voor Neerland's afhoüeken ingeluid. Méér dan tot op heden zal de Roomsche student zich dienstbaar kunnen maken aan het hem te steilem ideaal; de voordeelen van 'een Universitaire opvoeding in eigen Roomschen kring zullen de waarde dier wetenschap voor het leven verhoogen, vele gevaren, waarin meerderen ontkwamen, zullen vermeden worden, en de tijd is niet verre meer, dat Roomsch Nederland met trots zal kunnen wijzen op een keurkorps van gegradueerden, talrijker en in het geeste lijke beproefder dan tot op heden, de tijd is niet verre meer, dat „het tekort der ka tholieken in de wetenschap" (waarvan quan- titatief sprake kon zijn) voor eens en voor goed tot het verleden behoort. Wij twijfelen niet, of alom in den lande zal het enthousiasme over de eindelijk-ver kregen Roomsche Universiteit hoog op laaien. En in en door dat enthousiasme zal onze Universiteit een majesteitelijke hoogte be reiken! Men bericht ons uit Rome: Mgr. Marmaggi, Apostolisch Nuntius in Roemenië en tijdens het conflict tusschen de Turken en Grieken, wegens .de afwezigheid van den Apostolischen Delegaat, naar Con- stantinopel gezonden om daar de katholieke belangen te behartigen en vooral om de hulpmiddelen door den H. Vader gezonden, uit te deelen, is teruggekeerd naar zijn stand plaats Boekarest. Tot aan de benoeming van een titularis, zal de Delegatie bestuurd wor den door een secretaris. Mgr. Cesarano. Z.H. de Paus stelt steeds levendig belang in den toestand der katholieken in het nabije Oosten, en zendt onophoudelijk hulpmidde len. Onlangs deed het Vaticaan weder vijftig- luizend lire toekomen van Mgr. Vallega, de moedige Aartsbisschop, die al het leed van Smyrna heeft medegemaakt en slechts uit den brand v - eenige dagen op een oorlogs schip vluchtte. Sedert is hij teruggekeerd en is ijverig bezig met den wederopbouw van kerken en kloosters en liefdadige instellingen door den brand verwoest. Ook zijn de meeste missionarissen en de zusters teruggekeerd en hebben een nieiiw uitgebreid veld gevon den voor hunne werkzaamheid. Scholen en hospitalen worden koortsachtig herbouwd en hospitalen ingericht. De Turksche regeering legt den missionarissen die geen Engelschen zijn, niets in den weg, terwijl ook Grieken geweerd worden. Ook kooplieden en handelshuizen zijn weder werkzaam i Smyrna, zoodat de stad weder opnieuw tot bloei zal komen/ Sociëteit „St. Bavo" - Coöp. Vereeniging „Holland," half 3 D. II. V. 8 uur Verbandcursus 8)4 uur Bestuur Grafi sche bond 8 uur Lichtbeeldenavond Volksbond 8 uur Spaarbank 8 uur Vivo 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uiigen. Zalerdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. B. K. Leeszaal en uitleenbibtiotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121,4, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 ntir. B. K. Leeszaal Tentoonstelling van werken van H. Brom en M. And nessen. Van 10 half 1. en van 25 uur. F. II. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling van etsen van Anton F. Pieek. B K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraal 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 2—5 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. B. A'. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tol 4 en van half 8 lot hatf negen. Martha-verceniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor' vrouwen Alle werkdagen van 10 12. van 2—4 en van 8—9 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein 8 uur Dat Abele SpeJ van Sent Heere Klaas, ten bate dér Haarlemsehe R. K. Vaearitie- kolonie. door de Gezellen van C, A. S. T. O. R. B A*. Leeszaal Jansstraal 49 Lozing Mevr. Ellen Russe, 8 uur. Het Hanze-gebouw Jacobijnesfraat S'ó uur Haarl. Inkoopcombinatie 7)4 uur Cursus Boekhouden 8Vs uur Gursus Economie 6 uur Coöp. In- koopvereen. „Sint Crispinus." Ik ben gewoon ieder correspondent, hoe merkwaardig de inhoud der brieven ook is, een kort antwoordje te geven. Toute leltre vaut une réponse. 't Is tegenwoordig heel vaak boter aan de galg gesmeerd, maar ik houd hardnekkig aan mijn gewoonte vast. Evenwel, nu zit ik vast. Ik ben, als van ouds, bereid om te antwoorden, maar ben niet in staat. Hier zwijgen alle schriftgeleerden stil. Dezer dagen ontving ik bijgaand schrijven, over te drukken zonder naam van schrijfster en plaats van afzending, overigens woorde lijk. Aan Mr. Bomans. Daar we tegenwoordig in een tijd leven vol tegenstrijdigheden, en vele artikelen met belangsielling yolgend, zoo doet hel erg pijn lijk aan, steeds de N. H. Cl. ter hand Ie ne men, vol van debat of ik protesteer zoo Protest ansch., die actie van Cranenburg is niet onnoodig, als de mannen cv bet laatste uit u rede maar niet van vergeten. Voor onze doodzieke Maatschappij zijn ge neesmiddelen hoognoodig, en wil u dit on derstaande gratis toezenden ter beoordeeling. 1 glazen vitrine '/ondier deksel, dikwijls schoon zaagsel, I korst brood, 1 ladder,tje. 1 paar (man cn vrouw) tamme witte muisjes a 71/, cent voor den oorlog dagelijks vol doende voer en snippertjes kramenpnpior ge- lijdelijk in gestrooil 14 a 21 dagen hing, en dan hel zijn maar dieren, dus denk dan het 3e gebod er maar niet bij, is dat R. K. Staat kunde of Moederschapzorg. Van een Vollendammer welke dezer dagen 25 jaar getrouwd was, hoorde ik juist verle den week, dal hij met 7.50 was begonnen en bad 9 lakkere jongens overgehouden. Als je maar braaf blijft! Waarheen? Gaarne had ik van u hierop een kort ant woord, heel spoedig. Met de meeste hoogachting leeken ik mij, Mej. een propagandiste. Ziedaar de puzzle. Ik geloof niet dat zooals eenige voorloopige onderzoekers be weren het schrijven zonder inhoud is. Ik schaam mij het le zeggen: de inhoud ontgaat mij. Maar, waar ik mijn hart verpand heb aan propagandisten en ik ook de medewerk ster niet zonder antwoord wil laten, heb ik het antwoord opgeschort tot ik hulp krijg van de lezers der N. H. Ct. om het juiste woord op de rechte plaats le zetten, ter be vrediging dezer propagandiste. Denk er om: antwoord! En wel: heel spoe dig! Goede oplossingen en zelfs schuchtere schriftuurverklaringen of nultige wenken worden gaarne ingewacht op de Parklaan 12. Bij voorbaat dankend: Mr. BOMANS. Men schrijft ons: Deze vereeniging hield Zalerdag j.l. le Utrecht in hel Jaarbeursgebouw een algemeene verga dering, welke door den heer Herman Snijders uit Middelburg werd geleid. De vergadering was in hoofdzaak belegd ter behandeling van finanqjede aangelegenheden, teneinde de jaar vergadering, welke omstreeks Juni in het landhuis der vereen, te Lunleren wordt ge houden, te ontlasten en de gelegenheid te scheppen die vergadering meer het karakter van een reünie te geven. De rekeningen over 1921 werden met en kele wijzigingen goedgekeurd; het nadeelig sal do van 1807 over genoemd jaar is sedert donor vrijwillige bijdragen gedekt. De begrooting 1923 werd goedgekeurd, na dat het bedrag dat ter bestrijding van kwak zalverij was uitgetrokken met 100 was ver hoogd. De direclie van het landhuis der vereeni ging een heerlijk gelegen rustig buitenver blijf te Lunleren is thans in handen van den heer en mevrouw Slavenburg, die er niet de exploitanten, maar gastheer en gastvrouw zijn. De vereeniging zal op verschillende plaatsen, en vermoedelijk ook weer in Haar lem tentoonstellingen van gehoorapparaten or- ganiseeren. Een brochure met gegevens over onderwijs aan sleclilhoorenden is in bewerking. Door het centraal magazijn voor gehoor apparaten zijn aan verschillende afdeelingen proefkisten met die apparaten gezonden. Te Haarlem is een proefkist ter beschikking ook voor niel-leden bij mej. E. P. Sanders van Loo, Aelbertsbergstraat no. 1. Het steun fonds der vereeniging zorgt dat ook onvermo gende slechthoorenden terecht kunnen. De slechthoorenden helpen elkander trouwens al internationaal. Naar Weenen werden indertijd levensmiddelen gezonden voor uitgehongerde leerlingen der school voor slecht hoorenden. Thans wordt weder hulp voor die school overwogen, en intusschen. werden naar de tuinbouwschool voor slechthoorenden aldaar ruim 2500 bloembollen gezonden, alzoo 't nut tige en hel aangename vereenigen de. De uitslag der stemming over dc groslijst ter vaststelling van de candidatenlijst voor de Provinciale Stalen is, wat belieft de R. K. Kicsvereeniging in Haarlem als volgt: Ingeleverd werden 246 stembiljetten, waar van 19 ongeldig verklaard worden. Van de geldige biljetten waren er 32 inge vuld volgens het poiilink advies. Hiervan verkregen de heeren: Mr. J. B. Bomans 1100 punten Th. G. C. Hooy 901 M. L. A. Klein 684 I. Loera'kfker 688 Th. S. J. Janzen 614 J. G. van Kessel 511 E. van Npderhas'elt 289 Het politiek advies gaf het volgende aan: 1. Mr. J. B. Romans; 2. Th. G. C. Hooy; 3. A. J. Loerakker; 4. van Nedcrhasselt; 5. Th. S. J.Japzen; 6. M. L. A. Klein; 7. J. G., van Kessol Het bestuur van den Statentkisfkrirg Velsen beeft het volgende advv.es opgesteld: 1, H. Bergkamp, Nieuwer-Amstel; 2. Dr. E. A. M. Droog,H eemstede; 3. J. P. Nijssen. Sant poort; 4. P. HeiMoer, Hoofddorp; 5. A. J, Loerakker, Schoten: 6. G. A. Veitkade, Uitlui den; 7. J. J. Bisschop, Beverwijk. Door het Höiigaarsche Gezantschap wordt er de aandacht op gevestigd, dat vermoed wordt, dat een zekere Henri Ernest Hajdu, Hongaarsch Israëliet, in gezelschap van zijn echtgenoote, Cecile Grosz, en van een zeke ren Varnai, zich hier te lande bevindt of pogingen zal aanwenden om naar hier te ko men. De personen zouden voorgeven geld in te zamelen ten bate van „1'Association des Auteurs Israelites de Budapest". Deze As sociation bestaat' niet. Het door hen inge zamelde geld zoude ten eigen bate worden aangewend. In Weenen, Duitschland en En geland hebben zij bereids hun praktijken ge voerd. Op de schrilturen, die zij voor hun inzameling bezigen, prijken de namen van rabbijnen dr. Hevesi, dr. Adler, dr. Emma nuel Lüw, als leden van een controlecom missie. Die schrifturen zijn gesteld in het Duitsch, Fransch en HebreeuwSch. Hun Briefpapier heeft als hoofd den naam van bovengemelde Association, terwijl een door hen gebruikte stempel eenzelfde inschrift draagt. Zij wenden zich meer speciaal tot rabbijnen en andere vooraanstaande Israë lieten, terwijl zij voorgeven de bestrijding van het Anti-semitisme te beoogen. Ver moed wordt, dat zij bij verschillende perso nen in Nederland hun komst reeds hebben aangemeld. Beschrijving van Henry E. Hajdu: Postuur: grooter dan middelmaat, gezet; haar: zwart; oogen; donker; wenkbrauwen: bruin; neus: recht; ooren: niet afstaande; snor: zwart, vaak afgeschoren. Hij spreekt zes talen. Beschrijving van Hajdu's vrouw, Cecile Grosz: postuur: tamelijk klein en mager; haar: zwart; oogen: donker; wenkbrauwen: zwart; ooren: niet afstaand; neus: recht Zij spreekt Hongaarsch, Duitsch en Engelsch. De beschrijving van Varnai is onbekend. De mandolineclub „Santa Lucia" onderaf- deeling der St. Josephvereeniging aan het Spaarne, gaf Vrijdag 1.1. een uitvoering voor ouders en leden. Gelijk wij dat van deze club gewoon zijn, was het weer een uitstekende uitvoering en een aangename avond. De praeses, kap. van Rooy opende met een dankwoord voor den ondervonden steun en een welkom aan de aanwezig. Het keurig afgewerkte program ma gaf enkele mooie marschen en walsen, verwijl als slotnummer prachtig gespeeld werd „Armor", grande fantaisie de Concert. De club had zich voor dezen avond de medewerkinrf weten te verzekeren van de heeren Wasili Karpoff, Xylophomist en Theo Donkers, be 'eleiding, en van de heeren A. van Buuren, Bariton en J. Nibhering, bege leiding. Ook hierin was dc club zeer ge lukkig geweest; hoogstaand spel en zang. Vermelden wij nog wat bijzonder schoon werd uitgevoerd: Epiphania Domini, van J. Nibbering. De pacht va ft rijwielstallingen aan de bad- en zweminrichting aan de Houtvaart en de Delft zijn door B. en W. gegund aan G. J. J. Sprokkreeff voor den tijd van 3 jaar tegen een pachtsom van 600 per jaar. Voor het eerst is thans van de door het Rijk betaalde onderwijzers bij het openbaar onderwijs de 814 Pc'- pensioenbijdrage inge houden. Aan de z.g. surnumeraire onderwijzers en onderwijzeressen is dilmaal nog het volle salaris uitbetaald. Zij worden zeker nog be schouwd ais gemeente-ambtenaren. Van de schoolbesturen hooiden we, dat het de be doeling is, ditmaal bet volle salaris uit te betalen tot het adres van Haarlem's Raad is beantwoord. Het Hoofdbestuur vair het Xederlandsch Onderwijzers Genootschap meenend dat na dc invoering der pensioenwet 1922 gebleken is, dat enkele arlikelen dier wet zeer onbil lijk werken of gevolgen hebben voor de be trokkenen, niet door den wetgever bedoeld, heelt Z.Exe. Minister Dr. dc Visser verzocht wetswijziging te willen bevorderen. Tol gedelegeerde der Nederlandsche regen- ring voor hel in Mei 23 te Sevilla te houden internationale wegencongres is benoemd ir. W. G. C. Gehnek, Hoofdingenieur-directeur van dén Rijks Waterstaat, te Haarlem, lid voor Nederland van de Permanente Inter nationale Commissie voor wegencongressen. Aan dr. H. A. Lorentz, buitengewoon Ieeraar aan de universiteit le Leiden, alhier woonachtig, is bij Kon. besluit vergunning verleend tot het aanneihen der onderschei- dingsteekenen van Commandeur in de Orde van het Legioen van Eer van Frakrijk. Gisterenavond werd op de tramlijn Amster damZandvoort voor het eerst met enkele motorwagens gereden ter besparing van elec- trischen stroom. Dit was niet het geval voor rd'e 39 sneldien'Vn, de diensten op de hee'e ,uVen, doch alleen op de z.g.tusschend:ensten Het is de bedoeling, dien maatregel door fe zeilen zoolang lot zal blijken dat er gebrek van materiaal is. Wij hebben, naar aanleiding van sommige nlarmeerende berichten, geïnformeerd bij den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst naai den omvang en den aard van de hier ter slede voorkomende gevallen van griep en influenza. De mededeelingen waren geruststellend. Het aantal gevallen is wel grooier dan in de vo rige weken, maar baal! in de verste verte niet bij den omvang der influenza- en griepgeval len in het vorig jaar. Ook zijn de gevallen goedaaardlg en niet overmatig talrijk. Voor ongerustheid is geen reden. Van N.N. f 5 voor Pater Staal Van de schroomvallige juf f rouw met het lantaarntje en van den rouwmoedigen jongeling. Ja ziet u, 't geval liep vreeselyk penibel af. Voor dien jongeling, ziet u. Kijk, die juffrouw fietste door de Smedc- straat. En d'r lantaarntje was uil. Én 't was al 'n uur of zes. Nu, en toen moest de juf frouw langs 't politiebureau. En toen knaagde dat lantaarntje natuurlijk erg aan d'r ge moedsrust. En als ze dacht aan de meedoogen- looze leden van de Haarlemsehe afdeedng der heilige Hermandad, dan kleurde de maagde lijke schroom hcur wangen, cn ijlings daalde ze van d'r stalen ros om 't lantaamlje open le peuteren en 't aan te steken. Nu, en toen kwam die jongeling daar voorbij, 't Was een erg teerhartige jongeling, ziet U, en hij koeslerde 't hartgrondigste me delijden met de schroomvallige juffrouw, «ie aan 'r lantaarntje peuterde en 'l in 'wind en regen zou moeien aansteken. Maar ja, als je iedere schroomvallige juffrouw, die in winden regen aan 'n lantaarntje peutert, helpen moet om 't aan tc steken, dan is 't end er tooh van weg. Is 't nu waar of niet'? Om er nu nog niet van te spreken, dat de dames er tegenwoordig vreesclijk op slaan, om zeil 'r eigen boontjes le doppen! Dies liep de teerhartige jongeling door en wachtte op z'n trammetje, dat als gemeenlijk, 'n ongenadigen tijd op zic.h wachten liet. En. al dien tijd vond de juffrouw niet één lucifertje, dat aanblijven wildé, tot het kaarsepitje had vlam gevat. Ze draaide links en keerde réchts, en iedere poging bracht een nieuwe deceptie. Dan bracht ze de fiets op hel trottoir om ze tegen den muur te laten rusten, maar wind en regen dreven met alle scherpzinnigheid den spol. En toen was '1, dat dc jongeling hel bit tere berouw voelde knagen aan z'n teere hart en aanstonds keerde hij op z'n schreden te rug, om als assistent-lantaarnopsteker te gaan solliciléeren. Tot op twee pas was hij reeds genaderd; daar richtte met triomfanten blik in het oog, de juffrouw ziclf op, en 'n zacht kaarsen schijnsel lichtte op den bruinen nvuur. En als 0111 le tergen, schoot het langver wacht ie trammetje voorbij. En zoo snel 's jon geling® beenen hem dragen konden, moest hij een smadelijken overhaasten aftocht blazen, 0111 nog .juist op lijd amechtig in liet zoo lang verbeide vehikel neer-te zinken. Eu hoe de juffrouw wel keek naar de weg- fladderende jaspanden, en welke sinistere be doelingen zij den bezitter misschien heett toegedacht? Ja, ziel u, dat kan de schrijver u niet zeg gen.... 't Is vreeselijk penibel.... maar dat heb ik niet meer gezien.... Ik zei toch al, dat ik amechtig op een bank was neergezonken. Onder het opschrift „De heer Van Cra nenburgh en de arbeiders", schrijft „Het Huisgezin „In het begin dezer week hebben wij een korte beschouwing gewijd aan de toelichting van notaris Van Cranenburgh op zijn motie in de Haarlemsehe kiesvereenging. Die beschouwing besloten wij met vast te stellen, dat den heer Van Cranenburgh ver trouwen ontbreekt, het inzicht dat wij in een anderen tijd leven, en dat men den „arbeider" niet verbetert door zijn klasse van allerlei leelijks te beschöldigen. Bedoelden wij daarmee te zeggen, dat al het leelijks, dat de arbeidersklasse wordt aangewreven, door den heer-Van Cranenburgh was te berde gebracht Blijkbaar niet de heer Van Cranenburgh is lang niet de eenige, die in dezen tijd in de arbeidersklasse de katholieke arbeiders klasse veel afkeurenswaardigs ontdekt. Maar de heer Van Cranenburgh is toch ook blijkens hét verslag zijner rede, heel slecht over de R. K. arbeiders te spreken. Of zegt het niets als men beweert, dat de klassenstrijd, levend in de harten van menig katholiek, in de practijk maar al te dikwijls tot uiting komt? Of de bewering, dat het materialisme, die bron van klassenstrijd, in de va kot ganisatie overheerschend is Met de toevoeging, dat het materialisme sedert lang zijn intrede ook in de politieke organisatie heeft gedaan. En verder de verzekering, dat in de poli tieke organisatie bijna uitsluitend materieele belangen worden besproken op een wijze, die niet in overeenstemming is met de christe lijke naastenliefde. Wij gelooven hiermee te kunnen volstaan. Wie deze dingen beweert, kan toch moeilijk volhouden, aan het adres der arbeiders louter vriendelijkheden te hebben gezegd. Natuurlijk zijn er ook onder de arbeiders, evenals onder de andere standen, katholieken, die te kort schieten en min loffelijke dingen beoogen en doen. Maar het krenkende in de voorstelling van den heer Van Cranenburgh is het onbillijke generaliseeren, minstens het uitstrekken zijner klacht en aanklacht over velen. De klassenstrijd lééft in de harten van me nig katholiek. Het materialisme is in de vakorganisatie overheerschend. In de politieke organisatie worden bijna uitsluitend materieele belangen besproken op een wijze, die niet in overeenstemming is met de christelijke, naastenliefde. Wie dit alles, en zóó, beweert, is onbillijk tegenover zeer vele, Goddank veruit de mees te onzer katholieke arbeiders, die een krach tige steun zijn voor onze politieke katholi- lieke organisatie denkt hen weg en onze partij is niet gedecimeerd maar gehalveerd, en zij verliest 't karakter, dat zij thans draagt te zijn een volkspartij in den meest eigenlijken zin van het woord. We hebben trouwens al gevraagd, hoe met a -oorstelling van den heer Van Cranen- bu gh het feit is te rijmen, dat betrekkelijk zoo weinig afgevaardigden der „arbeiders" worden gekozen en men blijft voortgaan met allerlei „heeren" als vertegenwoordigers te kiezen..' Zijn er verkeerdheden, men wijze er op, maar mén hoede zich voor overdrijving, om dat dit, behalve dat het onbillijk is te achten, wel het slechtste middel is om verbetering te verkrijgen." Naar wij vernemen zijn alle kaarten voor den Jk'htbeeldenavontl over Jeanne d'Arc van Woensdagavond in 't gebouw „SI. Bavo" uit verkocht. Hel ptan is gevormd nog een twee den avond te. organiseeren. Men schrijft ons uit Hillcgom: Naar men ons mededeelt, zal dc 35 minuten- dienst op het traject Hillegom—- Heemstede niet zooals eerst grme'd werd 1 Februari, doch met 15 Februari beginnen. Zou bet ook geen proctisohe maatregel zijn, hel aardige tramwachthuisje, dat op de Campiaan ie Heemstede als wachtlokaal dienst deed en thans eenvoudig staaf te ver wee ren, over fe brengen naar de remise of naar liet Hout plein alhier? Bij Groenen daal wenscht men blijkbaar iets nieuws. Men ziet or weer de steeds genoemde bezuiniging gedemonstreerd. Gisterenmiddag is mr. Heerkens Thijssen en gisterenavond mr. Slingenberg te Haarlem teruggekeerd van hun Zwitsersche reis. Korten tijd achter elkaar kwam er nu reeds tweemaal een notarisplaats in Haarlem vacant. In dit verband zij nog eens herinnerd aar gegevens, die een dezer dagen in de N.H.Crt waren te lezen, naar aanleiding van 'n onder zoek dat de K. S. A. instelde., naar de ver houding tusschen het getal Katholieke en niet-Katholieke notarissen in Nederland, vergeleken met de huidige godsdienstige samenstelling der bevolking Het onderzoek geschiedde aan de hand van de laatst bekende officieele gegevens de volkstelling van 1909. Het ware wenschelijker geweest, reeds met de gegevens der allerlaatste volkstelling te kunnen werken, doch deze zagen nog niet he' licht. Wenschelijker ook, omdat zij zeker wei geen ongunstiger cijfers voor de Katholieken zullen aangeven. Voor het Arrondissement Haarlem werden daarbij de volgende cijfers gegeven. a. Kanton Haarlem. De bevolking van het tot dit kanton behoorende gebied is voo- 39.02 p.ct. Katholiek. Nochtans vindt mer onder de 20 aldaar gevestigde notarissei slechts3 Roomschen De 17 ander» standplaatsen zijn ten strengste en schijn baar in perpetuum gereserveerd voor niet- Katholieken. In de gemeente Haarlem bijv welke voor 37.10 p. Ct. een R. K. bevolking heeft, houden 14 notarissen kantoor, waar onder 3 Katholieken, terwijl het er zeer stel lig 5 moesten zijn. Conclusie De twee eerst komende Protestantsche vacaturen te Haarlem ibehooren door Katholieken te worden bezet. Vervolgens moest ook t. z. t. het notariaat te Heemstede ongetwijfeld aan een R. K. ten deel vallen, aangezien deze gemeente voor 53.19 pCt. R. K. is (3769 van de 7071 inwo ners) en zij ten Z. begrensd wordt door het voor 56.31 p. Ct. Katholieke Bennebroek en ten O. door het voor 53.03 p. Ct. Katholieke Haarlemmerliede, welke geen van beide notarieele standplaatsen zijn. Dan is het ook niet goed te praten dat niet een van de twee notariaten in Beverwijk aan een R. K. func tionaris is toegewezen. Immers de Beverwijk- sche bevolking is voor 54.70 p. Ct. R. K. en de gemeente wordt grootendeels omgrensd door Wijk (61.81 p. Ct.) en Assendelft (43.27 p.Ct.) welke plaatsen geen notariaten bezitten.... b. Kanton Haarlemmermeer. Hier is 40.36 p.. Ct. van de bevolking R. K. dus ruim 2 5 deel. Niettemin treft men onder de 6 in dit kanton gevestigde notarissen slechts één Katholiek aan. Conclusie Zoowel te Hillegom als te Lisse behooren R. K. nota rissen te zijn. Eerstgenoemde gemeente is namelijk voor 53.46 p. Ct. R. K. (4263 van de 7996.) Zij wordt binnen het arronddisse- ment begrensd door Bennebroek (56.31. p. Ct en het overwegend Roomsche dorp Vogelen zang (gem. Bloemendaal.) Nochtans is onlangs een daar ontstane vacature wederom door een Protestant aangevuld, ofschoon, naar ons ter oore kwam, ernstig gepoogd is om et een Katholiek functionaris benoemd tc krijgen. Ook in Lisse is een R. K. notari: op zijn plaats, omdat de gemeente voor 58.62 p. Ct. R. K. is (3212 van de 5479.) Evenwel deden de Katholieken van Lisse 4 jaren gele den vergeefsche moeite om voor de toenma lige vacature een R. K. opvolger te krijgen. Eindelijk kan nog gewezen worden op het notariaat te Oude-Wetering in de voor 79.12. p. Ct. R. K. gem. Alkemade, welke o. a grenst aan Leimuiden (51.22 p. Ct.) c. Kanton Purmerend heeft 111 zijn ressort een bevolking, welke voor 25.55 p. Ct. den Katholieken godsdienst belijdt. Dat onder de 6 aldaar gevestigde notarissen niet meer dan 1 R. K. aangetroffen wordt, is niet juist Conclusie In Edam behoort de notaris Katholiek te zijn, want deze gemeente is voos 54.33 p. Ct. R. K. (3589 van de 6623.) d. Kanton Zaandam is voor 14.90 c. Ct R. K., terwijl alle 6 de notarissen P. G.. zijn. Recapitulatie In het arrondissement Haar lem zijn onder de 38 standplaatsen er nier meer dan 5 voor Katholieke notarissen be stemd hoewel de bevolking de 111 dit gebied voor 32.84 p. Ct. R. K. is.Derhalve dient bi; komende vacatures te Haarlem (twee,) Heemstede, Beverwijk, Hillegom, Lisse Oude Wetering en Edam ernstig verbetering ge bracht te worden in deze hoogst onbillijke er voor het publiek belang nadeelige verhoudin gen. Wij geven deze cijfers zonder commentaar, Eerstgenoemde leidde gisterenavond al I maar weu;cht WR men te bevoegder plaatse weder de vergadering van het Burgerlijk de cjjfers eens in gedachten houden bij <fe Armbestuur. Men wijst ons op de onjuistheid van een bericht in een der plaatselijke bladen, als zou de laatste vergadering van B. en W. niet door zijn gegaan, wegens „gebrek aan Wethouders." Om'.nks ongesteldheid was mr. Bruch aanwezig, zoodat de vergadering met den burgemeester en dc. Weihouders Bomans en Bruch wel gehouden kon wor den. I)e gemeente-secretaris, de heer Mr. Tb. A. Wrsstra, is van zijn buifenlandsche reis terug gekeerd en zal morgen zijn functie ten slad- huize hervatten. Het laatste gedeelte van dc reis door Duitschland is niet zonder hindernis sen nfgeloopen. Met mr. Slingenberg, die van uit Zwitserland terugkeerde en dien de ge meente-secretaris in den trein trof, kon de reis slechts lot Keulen worden voorlgezel. vervulling van de vacature-Koolhoven. - Ik heb eenigen tijd geleden het feit ge hekeld dat de fiscus voor bij vergissing te weinig betaalde 15 cent behalve een aan maning stuurde om te betalen waardoor ook 15 cent werd in rekening gebracht. Wij stellen er prijs op mede te deelen dat thans door die belastingbetalers een andere aan maning is ontvangen met mededeeling dat nog 15 cent moet worden betaald. De fiscus heeft dus Van het heffen van boeten afge zien. We gaan den goeden weg op. Verder ging de 1rein niet. Per aulo is toen van Keulen naar Aken gereisd en per particuliere auto van Aken naar Nederland, om het Ne derlandsche reisgedeeltc daarop weer pet trein te 1 u-aken. De volgende dagen heb ik nog dikwijls de zee bezocht, die maar 10 min. van de pastorie verwijderd was. Met heimelijk verlangen voelt wel ieder mensch die ontvankelijk is voor natuurschoon, zich aangetrokken naar den oceaan en 't is tc begrijpen dat de mensch uit vervlogen tijden niet eerder rustte, totdat hij vaartuigen gebouwd had, om daarmede de breede baren te doorklieven, vol begeerte en weetgierigheid om te ontdekken wat aan gene zijde van die wijde watervlakte te vinden was. Zóó werd eertijds de groote Spanjaard Columbus gedreven Amerika te ontdekken, zóó werden dappere Hollanders door de gol ven geleid en veroverden zonder wapengeweld en bloedverlies de groote Indische eilanden, die heden nog den trots en den rijkdom van het volk uitmaken. Men zou meenen dat het diepe, wijde wa ter een scheiding tusschen landen en volke ten teweeg brachthet tegendeel is echter waar. De zee verbindt en vereenigt, ze is meer en meer de groote verkeersweg gewor den voor handel en nijverheid. Ja, tegenwoor dig is zij de polsslag van het wereldverkeer. Ik zag de zee in het vroege morgenuur, als de zon uit het Oosten hare fonkelende stralen over de golven liet glijden ik zag ze bij avond en verheugde mij bij den aanblik van den betooverenden zonsondergang. Daar zweefde het licht van den dag, heel ver in het Westen over den vloed, moede van de lange reis aan 't firmament, gelijk een vuurbal, die langzaam, steeds langzamer, steeds dieper wegzonk. Nog een wijle, het hemellichaam beroert nóg even den waterspiegel en nu verzinkt het in den diepen vloed totdat zijn laatste schijn is uitgedoofd. Nu heeft de zee de stralende zon in haar vochtigen schoot opgenomen en staat haar toe uit te rusten en zich te sterken om na den donkeren nacht, den volgenden morgen, weer aan 't andere einde der wereld verjongd op te stijgen en de aarde en het water met nieuwe licht te be stralen. Nog geweldiger schijnt de vorstelijke zee door AEolus hand opgezweept, als wind en storm beroering brengen in de onpijlbare diepte. Op zekeren dag zag ik de zee woest en ontembaar, ik zag hoe de golven huizen hoog over elkander rolden, haar schuim over het breede strand werpend, als wilde ze gulzig de hooge zandheuvels verslinden. Dan bruisd en raast en tiert het, als ware een mon ster losgelaten Den volgenden dag was alles weer rustig als voorheen, de zware donkere wolken, die eerst door den storm waren voortgedreven en zich als een onheilspellende massk aan den hemel boven de zee hadden saamgepakt, waren weder geweken en de blauwe lucht welfde zich in onbewolkte klaar heid „de rust na den storm". De Hollander is van ouds een minnaar der zee, waar aan het strand eenmaal zijn wieg stond en die hem zooveel schat ten en rijkdommen oplevert. Detj. gebruin- den visschers en schippers, die bijna hun le ven lang op de baren der zee doorbrengen, kan men het aanzien, hoe zij met het natte element vertrouwd zijn geraakt. En toch zegt de Hollander terecht „De zee is onze grootste vijandin." Inderdaad Zij knaagt aan den Holl.bodem, bedreigt het land bij dag en bij nacht en heeft in ververvlogen tijden van uit het Noorden het land doorploegd en een menigte kleine dorpen en stadjes in haar vloed bedolven. Waar de Zuiderzee zich thans uitstrekt lagen eertijds bloeiende land streken, die het offer zijn geworden van de overweldigende zee. De Hollander kent de gevaren, die hem nog steeds door de zee bedreigen. Maar moe dig en koen heeft hij den strijd aangebonden tegen den landgierige indringster en heeft om zijn land beschuttende danjmen en dijken opgeworpen die het opdringend water tegen stand bieden. Van jaar tot iaar heeft men met goed ge volg getraent aan de zee steeds nieuwen vrucht baren grond kunstmatig teontwoekeren en zoo het land. door onbloedige verovering te vergrooten. Dat juist ziet men dadelijk als men door de N. Hellandstreek wandelt. Deze sappige weiden, waarop het oog zoo gaarne rust, die in de lengte door in zonlicht glanzende kanalen en sloten doorsneden zijn en waar nu duizenden en duizenden koeien, in dien prachtvollen aanblik grazen, waren eertijds door zee bedekt en zijn nu door noes te vlijt en arbeid van menschenhanden droog gelegd. Daaraan ontleent het landschap zijn karakteristiek stempel en eigenaardige schoon heid. Hier geen opeenstapeling van hemel- hooge bergen, geen schitterende gletschers der alpenwereld, neen, hier is alles effen en vlak. Geen berg sroort den blik, die over de landstreek weidt. Ook het geruisch der wouden ontbreekt geheel. Slechts karige boomgroepen in de omgeving der boerenwoningen of grootere partijen boomen, parkgewijze aangelegd in de nabijheid van enkele steden vervangen de bosschen. Hoe dichter bij de zee, des te ge ringer en zwakker wordt de boomengroei, tot dat het geboomte zich eindelijk verliest in het zand der duinen. Daartegenover biedt hier het landschap andere bekoorlijkheden, dat zijn vooral de versche sappige weiden, bevolkt bij dag en nacht door koeien en schapen die den Hol lander overvloed van melk, boter en kaas verschaffen. Daartusschen strekken zich ook wijde groentevelden uit of, zooals in de om geving vaa Hasrlem heerlij ke bloemvelden, die in het voorjaar en in den zomer een ver rukkelijke kleurenpracht over het landschap uitstorten. Niet te vergeten zijn de vele hooge molens die men overal ontwaart en die zich voordoen als merkwaardige verschijnselen aan 't oog van den vreem,deling, die voor 't eerst de Hollandsche landstreek voor zièh ziet. Waarvoor die molens? Zij malen niet alleen en op de allereerste plaats rogge en tarwe, maar ze dienen ook tot waterkeering in het land. Op handige wijze heeft de Hol lander zich van de kracht van den wind bediend om daarmede het landwater te be- heerschen. Terwijl men in berglanden de kracht van het water gebruikt om molens en machines in beweging te brengen, doet de Hollander het juist andersom. Het water dat zich traag in de kanalen voortbeweegt en voor de velden gevaarlijk kan worden, beheerscht hij door lucht-kracht, die hij in zijn forschen molen opsluit. Als groote stokkige armen, zagen de lange wieken door de lucht. Deze molens zijn zonder twijfel het eigenaardigst kenmerk van het N. Holl. landschap. Holland is rijk aan water, ook rijk aan breede rivieren. Rijn, Maas en Schelde voleinden haar loop in Holland en mondn daar in zee, ten laatste zich voortslepend door het vlakke land, moede van de lange reis die ze hebben afgelegd. Deze wateren dartelen en springen niet meer over steenen cn rotsen als schuimende beken die van de bergen storten breed, behaaglijk en wel bedacht vlieden zij daarheen terwijl zich op de watervlakte zware schepen voortbewegen. Aan de oevers van den Rijn, die zich bij aankomst in 't land in verscheidene armen splitst, lachen ons de poëtische wijnbergen en romantische burchten niet tegen, zooals tusschen Bonn en Mainz. 't Is hier alles anders. Aan beide zijden, zoover het o6g reikt strekken zich de groenende velden en weiden uit tt^vijl de statige kudde koeien aar Vader Rijn de laatste groeten naar zee mee geven. III VOLKSKARAKTER. Wat te zeggen over het volk cn zijn karak ter Om een volk in zijn wezen en eigenaar digheden te begrijpen moet men lang in zijt' midden gewoond hebben en onmiddellijk daarmee verkeerd hebben. Daarvoor was de korte vacantietijd be grijpelijkerwijze niet toereikend. Ik kar) alleen weergeven wat ik zelf ervaren en op gemerkt heb. Op de eerste plaats moet ik met warmen dank en innerlijke voldoening de gastvrijheid roemen, die mij als Duitschei in Holland ten deel viel. Overal waar ik met Hollanders, met gees telijken of leeken, met afzonderlijke personen of met families verkeerde, heb ik de vrien delijkste tegemoetkoming ondervonden. De( gastvrijheid der Hollanders is wereldbekend) en wereldberoemd. De Katholieke Duit- schers in 't bizonder zullen het volk eeuwig! dankbaar zijn, dat het in de onzalige daget* van den Cultuurkamp, toen de ordesgees telijken uit hun vaderland verbannen waren,; hun een gastvrije woonplaats aangeboden) heeft. In Holland vonden de verdreven Duitsche broeders en zusters een bescher mend dak. Vandaar is de Hollandsch-Duit- sche grens tot op den huidigen dag nog bezaaic met Duitsche kloosterlingen, wien het door dl gastvrije regeering werd toegestaan zich dé? te vestigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1