sss 255 s s GEEN MISDRIJF. Een Jubileerende Zaak. Gevonden voorwerpen. BURGERLIJKE STAND. DAMMEN. Hoofdklasse-competitie van den Nederlandschen Dambond. Het „Vereenigde Amsterdamsch Damgenootschap" wint van de „Haarlemsche Damclub" met 119. UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. CASTRICUM. KROMMENIE. UITGEEST. AMSTERDAMSCHE BEURS. De Infanterie-Kazerne. Tweede spelregelavond. LANDBOUW EN VISSRHERIJ. LEOLA'S ERFENIS LUCHTVERKEER. LAATSTE NIEUWS. Incident geëindigd. Anton Jurgens' Vereenigde Fabrieken. De treinenloop. Geen verkeer met Kaldenkirchen. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. INGEZONDEN. '1 154 411 NIETEN: wVeer^cr^ZiCn!tgeVen bii Vra3fi Ï5I53 15155 15166 15172 15239 15243 15281 jU ~i - a W »TO«jS j»« wm «m u» «j g» Indertijd werd gemeld dat een sectie- onacrzoek had plaats gehad op het lijk van den te Overveen plotseling overleden heer J. H. Krul, steenkolenhandelaar aldaar. Wij deelden toen reeds mede dat wel niet aan misdrijf werd gedacht, doch dat het onder zoek zekerheidshalve plaats had. Thans leelt de Officier van Justitie ons mede, dat 'e uitslag van het onderzoek van dien aard s geweest, dat tot dusver niet aan misdrijf ordt- gedacht. De jubüeerersde behangerij en stoffeerden)' .V. Wed. Oosten en Zn. gevestigd aan de negang 24, die morgen 70 jaar bestaat, werd 1 1853 opgericht door den heer Kier Oosten. Na diens overlijden in 1869 werd de zaak ,'oortgezet door de wed. Oosten en haar zoon laren tl Oosten. Toen werd' de firma gevoerd onder den naam firma Wed. Oosten en Zoon. In, 1883 kwam de tegenwoordige directrice ier N.V.. mevr. C. Oosten, in de zaak. Later werd de zaak omgezet in een Naamlooze Ven- nooschap.'Met haar zoon heeft mevr. C. Oos ten daarvan de leiding. Dat de handel zich sinds 1853 belangrijk heeft uitgebreid, laat zich begrijpen. Begonnen met den handel in matten en kleeden, heeft de zaak zich geleidelijk uitgebreid tot alles op net gebied van woninginrichting. Gedurende haar geheelo bestaan was de zaak in hetzelfde oerceel gevestigd, maar dit onderging na tuurlijk de noodige veranderingen. Zoo werd vele malen de pui veranderd en de diepte van het gebouw klom van 5 tot 11 tot de huidige diepte van 25 metc^ ongeveer. Met jubileum zal feestelijk worden gevierd. O.in. wordt morgenmiddag gerecipieerd door de firma en een bijzonder mooie étalage van Perzische en Smyrna-tapijten zal getuigenis afleggen van dc feestelijke stemming en liet jp-to-date streven der firma. Terug te bekomen bij: Politiebureau, Smedestraat, brief met Duitsch adres; J. Hilkema, Schotersingel 97rood, bril; Stoete, Holsteynstraat lOrood, bril; v. d. Walle, Pijlslaan 31, blouse; Gies'. -t, Nic. Beels- straat 20, Haarlemmerliede, haan; B. W. v. Straaten, Haarlemmerliedestr. 32, motor handschoen; Politiebureau, Smedestraat, 2 verschillende handschoenen; H. Hooning, Antoniesteeg 20, Holl. Herdershond; D. Eg- gink, Kleverparkw J 105, motorhandschoen; H. Wyers, Antoniesteeg 24, dameshorloge met armband; Kennel Fauna, Parklaan, her- iershond, gebracht door Ccmello, Bakênes- sergracht 26, gele hond, gebracht door Tempelman, Damastraat 19; H, Huybers, jen. de Wetstraat 6rd., horlogekast; spaar- regels; J. Noé, Zijlvest 1, Toegangskaarten, schouwburg; G. Keur, Vooruitgangstraat 12, cinderportemonnaie; J. Terhorst, de Clercq- straat 135, knot sajet; le Doopsgezinde- school, Gr. Heiligland 10, damestaschje; G. Pieters, Ruychavestraat 10, zakmesje, Geboren: 25 Jan., d. van J. M. Schouten- Goossens. 29 Jan., d. van J. Siebenga- Monté. d. van J. Plukker-Does, d. van C. M. v. lionschoten-Nieuwenhuizen. z. van H. K. Kamperman-Troost. Overleden: 28 Jan., G. v. Poolen, 85 j., Nassaulaan. 29 Jan., M. W. v. d. Wal-v. iemert, 72 j., W, Geldeloozepad. F, W. Dekker-Steinheiser, 52 j. De groote strijd tussclen de beide leiden le clubs in de hoofdklasse afdeeling van den Nedei'nndschen Dambond is na een zeer spannenden strijl van bijna 6 uren geëindigd in een overwinning voor het „Vereenigd 'tmsterdamsoh Damgenootschap. De Haarlemmers misten den steun van !cn heer van Looy, welke door plotselinge ongsteldheid niet kon medespelen. De Amsterdammers kwamen uit zonder Wijnberg, doch hadden weder Meester Arend Visser en Mr. Simon de Jong in hunne ge lederen. De gedetailleerde uitslag van dezen tvcd strijd volgt hieronder. „Haar!. Damclub". „Vereenigd Amslerd, Haarlem. Damgenootschap Bord no. Amsterdam. 1. H. G. TcunisseA. K. W. Dammo 20 2. P. J. van DartelenM. A. Have 02 3. J. W. v. DartelenHerin, de Jongh 02 4. P. EypeI. J. de Jong 02 5. VV. van Dnalen—A. Visser 02 6. Aebe de JongMr. Sim. de Jong 20 7. W. J. TheunisseA. van 't Schip 11 8. H. BoksG. C. Wiseman 11 9. F. A. Berkemeier—W. Picksma 11 10. S. M. MonsH J Hanewald 20 Voor Amsterdam 911 In dezen wedstrijd slaagde de Haarlem captain erin te winnen van den ex-kampioen van Nederland A. K. W. Damme. Vooral deze partii was een der mooiste van den wed striid. Het verloop van dezen wedstrijd was bij zonder spannend en weinigen vermoedden dat Haarlem dezen wedstrijd zou verliezen. Toen de stand 77 was. stond bord voor Haarlem gewonnen en de borden 5 en 9 remise, zoodat algemeen een It—9 over winning voor Haarlem waarschijnlijk leek Toen de heer Teunisse echter in tijdnood een remise-variant openzette, profiteerde zijn partner daarvan dankbaar om remise te for ceeren. Bord 5 ging daarna in 't eindspel nog juist voor Haarlem verloren, zoodat de Am sterdammers, zij het dan ook na uiterst fel len striid, nog juist de overwinning wisten te behalen en hiermede vrijwel zeker het kampioenschap van de Noordelijke Hoofd klasse-Afdeeling A. Na aflooo werden de Amsterdammers door den voorzitter der „Haarlemsche Damclub" namens de Haarlemmers gecomplimenteerd •net het behalen van het kampioenschap. De ontmoeting .Jlaarlemsche Damclub"- /ozef Blankenaar". Door de arbitrage-commissie zijn dé vol •ende partijen van bovengenoemde ontmoe 'ing beslist. Voorloopige uitslag voor de „Haarlemsche Damclub" H. G. Teunisse—Chr. Markus J. van Looy—H. J. Mulder S. M. Mons—K. Knol Totaal voor Haarlem; BvrgeJijJce stand. Geboren: 2. van J. W. J. M. Bonarius-van den Eijkhof d. van A. Hellewaard-Duiser z. van W. P. M. C. Bijvoet-Bijvoet z. van J. Fol- kertsma-Piersma z. van O. M. Meulman- Blauw. Overleden: J. M. Hofland, 75 jaar. alhier, is geslaagd voor het examen als radio" telegrafist 2e klasse. Patronaat. Donderdag, Vrijdag en Zon dagavond gaf de tooneelclub van het R.K. Patronaat een opvoering van het drama van Mgr. van Menten „De Twee Broeders". De avond werd tijdens de pauze opgeluis terd door muziek van het onlangs naar het pntronant overgegaan muziekkorps Eendracht maakt Macht. Alhoewel de repetities van het fanfare eerst sedert kort weer waren begonnen, klonken de enkele nummers die ten gehoore werden ge bracht zeer goed, zoodat de verwachting is dat het korps onder de bekwame leiding van den heer Kuvs, nu er verscheidene jonge krachten het korps zijn komen versterken, zeer spoedig zich goed zal ontwikkelen. De tooneelclub had bet drama De Twee Broeders ingestudeerd onder leiding van den Weleerw. heer Starrenbug kapelaan dezer parochie en aanstonds moet gezegd worden, dat hem alle eer van de opvoering toekomt. Aan alle Von men bemerken, dat hii de ziel is van de club. Zeker, de spelers hebben medegewerkt en het stuk in alle opzichten doen slagen, zoodat het waarlijk een genot was naar het spel te luisteren. Vooral de hoofdrol, de aanvoerder van de krijgsbende tegen Venetië, werd schitterend vertolkt door den heer Essing, terwiil daar naast de rollen van luitenants van zijn bende ook goed werden weergegeven. In het stuk komen voor 4 kinderrollen, die ook goed waren ingestudeerd; vooral de rol van het zoontje van dert aanvoerder der kriigshende. werd heel mooi gespeeld door een Weenschen jongen, die de aanwezigen herhaalde malen in or^roering bracht. De rol van graaf Contarini werd goed gesneeld door den heer Brakenhoff, die. alhoewel voor het eerst op de planken, zeer juist zijn rol ver tolkte. De kri'gsliederen die liidens de opkomst van de bende op het tooneel en tiidens den strüd werden gezongen, waren ingestudeerd onder leiding van den heer van Westen, wien daar voor alle lof toekomt. Vermelden we nog dat de cosfuums zeer goed waren en de grimeering af was, zoodot een woord van dank aan mei. Maas en den heer Koningsbruggen niet mag achterwege blüven. Het publiek beeft zich tiidens de onvoenng dank zii bet verzoek van den heer Kanelaan zeer goed gehouden aan bet rookverbod, zoo dat en de snelers en de dames geen last had den van hinderlijke rookkolommen. De toonee'deeoratie was schitterend uitge voerd door den heer S. Portegie. Statenverkiezing. De gebonden stemming os-er de groslüst bad den volgende uitslaf?. Gestemd hebben circa 150 kiezers, hetgeen niet veel mag worden genoemd. De s-olgende pun ten werden behaald: Lommen 769. Dorbcck 671, Volkering 617. Boom 392. Aneldoom JGzn. 371. Veltman 276 de Vreis 241. J. Aneldoom 221. Bak 161. v d. Huiisen 128. Klaver 68 de R""ter 38. Reijsper 37, v. d. stok 33 en Ransbid'sen 25. Meisiestooneel. Naar ons wordt mede«e. deeld zal door de fooneelclnb van den R K Vrouwenbond in studie worden genomen hel drama St. E'isnheth van Hongarije. Politiek. Woensdag a.s. 31 Jan., 's avonds acht uur jaarvergadering der R.-K. Kiesver eeniging. Waar de verkiezing voor leden der Prov. Staten, bestuursverkiezing en een ingediende motie aan de orde zijn, verwacht t bestuur een groote opkomst Overgeplaatst. Onze plaatsgenoot, de heer J. Boersma, commies der directe belas tingen. wondt met 1 Maart a.s. overgeplaatst naar Utrecht 8—6 1— 1— 2—0 12—1 De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 88'A, 6 pet. Indië 96. Culturen. Koloniale Banlk 134, Indische Banlk 10634, Vorstenlanden 150, H. V. A. 374. Industrieele waarden. Jurgens 451/Ó. Oliewaarden, Koninklijke 357, Consols 107, Orion 26. Tabaitóken. Deli Mij. 245. Besodki 47, Rotterdam Deli 11, Senembah 322. Rubbers. Amsterdam Rubber 14734, Deli Batavia 71, Nederl. Rubber 68J4, Rolt. Tqpa- noeli 2734. Scheepvaartwaarden. Holt Am. Lijn 123, Holl. Boot 3834, Kon. Hoil. Lloyd 14 Japanlijn 81, Paflcelvaart 100, Scheepvaart Unie 103, Marine 10. Ameriikaansche waarden. Hide and Lea (her 6534, Steel 108, Smelling 551/,,, Anacon <1a 97, Cigar 88, Atchison Topefca 10434, Vo ling Rails 30. Denver 134, Southern Pacific 9334, Union Pacific\141. Vandaag is door den rechtskundigen rnads man der gemeente Haarlem, Mr. Dr. W. P. Vis, bij de Haarlemsche Rechtbank het proces aanhangig gemaakt tegen den Staat der Ne derlanden tot teruggave van de infanterie kazerne. Aan Mr. Merens, die optredt voor den Staat der Nederlanden, is 14 dagen uitstel ver leend, om van antwoord te dienen op den eisch der gemeente Haarlem. Morgen, Woensdagavond, 8 uur, wordt in het gebouw „Sh Bavo", Smedestraat 23, de tweede spelregelavond gehouden door den heer F. J. van Veen, den bekwamen scheids rechter der R. K. F. Het district Haarlem van den D. H. V. B, heeft voor dezen avond op ruime schaal uit- noodigingen aan de club-leden persoonlijk verzonden. Wie vergeten mocht zijn, kan aan de zaal een kaart bekomen. TEMPERATUUR EN PLANTENLEVEN. Dat de temperatuur een geweldigen invloed op het leven der planten oefent, is een zeer in het oog loopend verschijnsel. De overweldi gende groei der tropische regengebieden, de spaarzame flora der Poolstreken, bewijzen ons dit terdege. Toch zijn er maar weinig streken op de aar de, waar plantengroei geheel ontbreekt. Dat ligt dan vaak aan andere oorzaken dan aan de temperatuur, want dc hier op aarde voor komende temperaturen zijn zelden een belem mering voor plantengroei. WèI valt het ver schil in ontwikkeling voor de diverse gebieden zeer sleik op. Het kan dan ook als regel gel den, dat. een hooge temperatuur gepaard met groote vochtigheid, den plantengroei zeer be vordert. Iedere soort heeft haar eigen eischen in de zen en heeft een zekere temperatuur waar bij ze het beste gedijt. Deze temperatuur noemt men het optimum. De laagste temperatuur waarbij ze nog kan leven, is als minimum en dp allerhoogste als maximum bekend. >fen duidt deze punten als de kardinale punten aan Het spreekt van zelf, dat voor de verschil lende plantensoorten deze temperaturen sterk varieeren. Terwijl voor de planten van ons kli maat het minimum vaak even boven 0 gr. C is, is dat voor vele tropische gewassen al bi. pl.m. 10 gr. C. Het optimum voor vele plan ten is 2237 gr. C., het maximum 40—50 gr. C. Tusschen deze grenzen is dus plantenleven mogelijk, doch uitdrukkelijk dient vermeld, dat wij hiermede het oog hebben op groeiende, In volle ontwikkeling zich bevindende planten. De cellen zijn dan vochtrijk en celdeeling en allerlei andere levensprocessen geschieden. De plant is dan vatbaar voor wisselende invloeden van buiten. Heel wat anders is het echter met z.g.n. rus tende planten of plaotendeelen, zegt K. in het Hbld. Hieronder verstaan wc, zooals het woord al uitdrukt, die J)lanten waarin de levenspro cessen stillaan of s te rik onderdrukt zijn: zoo als bladcrlooze boomen en vele lagere planten Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van den bekenden Engelschen auteur GARVICE Circa 370 bladz. druks, in handig formaat. Prijs f 1.50, franco per posl 1.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD." Nassaulaan 49, Haarlem. in het slechte jaargetijde: doch ook zaden en sporen. Vooral de laatste categorie is uiterst ongevoelig voor temperatuursverandering. Zoo kunnen vele zaden en sporen temperaturen van 80 gr. C verdragen zonder eenigc merk bare schade te ondervinden. Levende mosplan- ten kunnen best een temperatuur van 10 gr. C, hebben. Ze bevriezen eerst bij 20 gr. cf —30 gr. C. Dat boomen temperaluren van 46 gr. C. kunnen doormaken, bewijst het voorko men van groote woudgordels in Siberië, waar een dergelijke temperatuur niets bijzonders is. Soms is een lage temperatuur een prikt;cl voor sommigè planten om le gaan groeien. Wanneer bij ons de eerste nachtvorsten intre den, verschijnt in de bosschen een aantal zwammensoorten, die men van te voren tever geefs zal zoeken. Ze kunnen vaak steenhard bevriezen, om na ontdooiing weer gewoon yer- der te leven. Datzelfde vindt men bij meer, ook hoogere planten; zelfs bij boomen. Toch is in 't algemeen bevriezen doodelijk voor plan ten. Vroeger meende men, dat de vorming van ijs in de plant dc oorzaak van den dood was. Dit is echter niet zoozeer het geval. Het is hij nauwkeurig onderzoek n.l. gebleken, dat het ijs zich bij bevriezende planten niet in de cel len, doch er buiten ontwikkelt. De ceUvanden zijn zeer vochtrijk en hierop heeft het eerst ijsvorming plaats, dus buiten de cel. Er wordt nu zeer veel water aan de cel onttrokken, zoo dat de ijsmassa zich sterk vergroot, tussfchen de cellen indringt en de weefsels verscheurt Hoewel deze mechanische verwonding door de ijsbrokken niet bepjald gunstig voor de plant is, is de wateronttrekking aan de cellen het fatale,in de hoele geschiedenis en heeft een zekeren dood tengevolge. Wanneer men dan ook een bevroren plant laat ontdooien, zal men bemerken, dat er niets meer aan te red den valt. Het is in principe hetzelfde verschijn sel ais een plant die verwelkt. Oolk hier wordt aan de cellen te veel water - onttrokken. Bij trouische -lanten heeft de dood door koude al plaats bij pl m. 2 gr. C., soms al bij pl.m. 5 gr. C. Bij zoo'n temperatuur raakt de stofwis seling dezer gewassen i,n het ongerecde en ver oorzaakt zoo den dood. Dat de sporen en zaden de geweldig lage temperaturen kunnen weerstaan, die wc reeds noemden, is o a. toe te schrijven aan het feit, dat ze vrijwel watervrij zijn. Doch niet alleen lage temperaturen, ook zeer hooge kunnen deze plantendeelen doormaken. Vele zaden kunnen 100 gr. C. doormaken en zijn dan nog kiemkrachtig. Het record halen de sporen van bacillen, die 100130 gr. C. langen lijd kunnen weerstaan. De actieve, waterrijke planten of plantendeelen kunnen echter geen al te hooge temperaturen verdragen. De bacillen zijn ook hier weer het taaist, daar sommige in actieven toestand toch 7080 gr. C. kunnen doorstaan, zonder direct te sterven. Er zijn er echter ook, die bij 45 50 gr. C. dood gaan. ZooaJsoveral in de natuur organismen voor komen, die aan zeer bijzondere levensvoorwaar den ebonden zijn, zoo zijn er ook die bepaald hooge temperaturen noodig hebben om le kunnen leven. In de eerste plaats noem ik die bacteriën en zwammen, welke bij het ontbran den van het hooi meewerken. Wanneer niet goed droog hooi sterk opeen gepakt ligt, ont wikkelt zich hierin een flora van bacteriën en fungi. De temperaturen, die zich hierbij vor men, beloopen eerst 5060 gr. C., maar ten slotte stijgt ze zoo, dat alles sterft en onhran- ding plaats heeft. Enkele dezer hooiorganis- men, zooals Bacillus calfactor, hebben hun maximum bij 60 k 70 gr. C. Behalve in het hooi, komen er in de warme bronnen, die vooral in vulkanische gebieden veelvuldig zijn, talrijke organismen voor, voor het meerendeel bacteriën en wieren. Nauwkeu rige opgaven over de warmte dezer wateren ontbreken, hoewel velé zeker wel 50 gr. C. zul len aanwijzen. rikaansclie bezettingsleger, die geen passage konden krijgen, op het transportschip St. Michiel, naar huis terugbrengen. VERMINDERING VAN DEN TREINENLOOP Met ingang van morgen, Woensdag, 31 Jan. worden de treinen D. 49 en D. 67 van Am slerdam, den Haag en Rotterdam over Utrecht naar EIten en de treinen D. 50 en D. 66 van Eiten over Utrecht naar Amster dam, Den Haag en Rotterdam, tot nadere aankondiging opgeheven. Wij vernemen, dat deze opheffing het gevolg is van hel feit, dat nu de aansluitingen op deze treinen in Duitschland niet meer bestaan, het aantal passagiers voor deze treinen te gering is, om ze le doen loopen. LUCHTDIENST NAAR HET RIJNGE BIED. Nu het spoorwegverkeer tusschen Neder land en het Rijngebied geheel ontredderd is, heeft naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, de K.L.M. een luchtdienst op Keu len georganiseerd, welke onmiddellijk in wer king zal gaan, zoodra de bezettirigsautori- teiten, die zich daarover met hun regeerin gen moeten verstaan, de vereischte toestem ming zullen hebben gegeven. Passagiers-, post en goederen zullen worden vervoerd. Vertrek uit Amsterdam 8 uur v.m. Rot terdam 8.45, aankomst te Keulen 10.45 Amst. tijd; vertrek uit Keulen 12 uur 's middags aankomst Rotterdam 2'15, Amsterdam 3 uur n.m. ZEVENAAR, 30 Jan. Het incident te Emmerik tusschen Duitschers en Belgen, heeft niet geleid tot bezetting van Emme rik. De spanning in die stad is geëindigd. Ofschoon de netto-winsten over het boek jaar 1922 door de dochter-ondernemingen verkregen een uitkeering van een dividend van 6 per jaar op alle preferente aandee- len A, B en C van Anton Jurgens Veree nigde Fabrieken, zouden wettigen, hebben commissarissen en Directie besloten, even als in Aug. j.l. op 1 Febr. a.s. geen interim dividend uit te keeren. Zij geven er de voorkeur aan, mee het oog op den algemeen uiterst onzekeren economischen toestand, welke steeds voortduurt, en door de po- iltieke verhoudingen van het oogenblik wordt bestendigd, de dividend-politiek der Maatschappij voor 1922 vast te leggen, bij gelegenheid der a.s. jaarlijksche vergade ring van gewone aandeelhouders. ZEVENAAR, 30 Jan. De treinverbindingen op de lijn ArnhemEmmerik zijn nog geheel intact.' Wel is waar komen te 'Elten de naar ons land gaaride personen- goederentreinen, nu en dan met vertraging aan, doch thans rijden alle treinen weer en is de loop der Zwitsersche D. treinen eenigszins verbeterd. VENLO, 30 Jan. In den toestand van de verbinding met Duitschland is geen veran dering gekomen. Het verkeer met Kaldenkirchen staat stil. KEMAL GEHUWD. KONSTANTINOPEL, 29 Jan. Gemeld wordt, dat Mustafa-Kemal-pasja heden gehuwd is met de dochter van een rijken Turkschen koopman uit Smyrna. GEEN ANNEXATIEPLANNEN. PARIJS, 29 Jan. De Fransche troepen zul len zoolang in het Roergebied blijven, als noodig is om de betaling van de schadever goeding le verzekeren, doch geen dag langer, verklaarde Poincaré heden aan een journa list, die hem vroeg of het juist was, dal Frankrijk het Roergebied zal annexeeren. DE FINANCIEELS TOESTAND DER V. S. WASHINGTON, 29 Jan. President Harding verklaarde heden in een conferentie van ver tegenwoordigers der begrootingscommissie en a'ndcre regeeringsbureaux, dat het mogelijk is, dat de Federale regeering over liet hui dige financiecle jaar een deficit geheel kan voorkomen en in Juli, het nieuwe jaar met een voordeelig saldo beginnen. DE TERUGKEER DER AMERIKAANSCHE RIJNTROEPEN. WASHINGTON, 29 Jan. Het s.s. Amerika van den Shippingboard, dat op 7 Jan. uit Bremen vertrok, za' allo leden van het Ame. Barometerstand 768. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meleorol. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 30 Januari 1923. Hoogste Barometerstand 773.0 m.M. te Biarritz. Laagste Barometerstand 743.7 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 30 lot den avond van 31 Januari: Aanvankelijk zwakke tot matige, later wel licht toenemende wind uit westelijke rich tingen, nevelig tot zwaarbewolkt of betrokken, later waarschijnlijk regenbuien, zachter, voor al in het noorden. OVER VERGADERING, ONDERWERP EN SPREKER. Onze kiesvereeniging houdt een reeks vari vergaderingen met onderwerpen welke het politiek inzicht der kiezers moeten verdie pen en verruimen en et sprekers wier ken,- nis en ervaring in staat worden geacht vele en velerlei bezwaren van de zijde der kie zers aan eene deskundige critiek te onder werpen e.v. voor het bestaan dier bezwaren eene aannemelijke verklaring te geven of wel voor mogelijke grieven van welken kant ook Oorzaak en gevolg op te sporen en te con- cludeeren: dat deze grieven zijn verklaar baar doch niet verdedigbaar, of gemotiveerd en bestrijding daarvan plicht is, of dat het antwoord op de gestelde vraag luidt als volgt, té wel de vraag om de navolgende redenen niet voor beantwoording vatbaar is, terwijl den vragensteller ook kan geadvi seerd worden de vraag bij het bestuur der kiesvereeniging schriftelijk in te dienen, welk best. in de meeste gevallen daar wel weg mee weet. Trouwens de sprekers welke politieke en organisatorische ervaring hebben, be schikken over voldoende middelen om vragenstellers en debatters afdoende, vol- doeninggevend of zooals zij het verdienen, te beantwoorden. Dat een spreker niet elkeen tevreden kan stellen, daarvan zijn we over tuigd, doch er is >g een gro t verschil tusschen iemand onbevredigd te laten of hem een brevet van achterlijkheid uit te rei ken, hem voor te stellen als iemand, die niet ter zake is, hem te qualificeeren als een stumperig kiezertje, die de groote lijnen uit het oog verliest en beter deed de R.-K. sociale grondwet te bestudeeren dan vragen te stellen omtrent zekere onderdeelen van onze R.-K. practische politiek, waaraan ook de spreker zijne medewerking heeft ver leend, hem te verwijzen naar dit of dat lichaam, welks werking hij maar af moet wachten en voor de rest zich nergens mee moet bemoeien. Er is nog een verschil tus schen het beplei'. m van de noodzakelijkheid van een maatregel ook al treft die ons zwaar en komt ze ons onbillijk voor dan een vragen steller zijn ondankbaarheid te verwijten tegenover God en er hem op te wijzen, dat het hem nog wel eens slechter kon gaah dan op heden jn verband met elders heerschende treurige toestanden. Een spreker wordf door de massa nog altijd en zeer terecht als iemand beschouwd welke door zijne ontwikkeling en practische ervaring meer en beter op de hoogte is dan de doorsnee ontwikkelde en de in het ge. «1 niet op de hoogte zijnde kiezer. Uit hoofde van zijn prestaties kent men hem gezag toe en mag men dan oók redelijk voorlichting van hem verwachten verhopen dat hij het antwoord op verschil lende vragen niet schuldig blijft of daar zich met een zeker air van afmaakt. Deze op vatting over het kunnen en kennen van een spreker schijnt.ook gedeeld te worden door het bestuur onzer kiesvereeniging, 'welks leden op de convocatie lieten drukken: „Alle R.-K. aanwezigen worden in de gelegenheid gesteld aan de verschillende sprekers, die zullen optreden vragen te stellen of inlich tingen te verzoeken. Iedere R.-K. die wat te zeggen heeft, wordt dringend uitgenoodigd voor eene levendige vruchtbare gedachten- wisseling zorg te dragen." Lezen wij dan bu. I. M. J. baron van Wijnbergen over de Algemeene landspoli tiek, dan gaan wij daar graag heen om te luisteren, te leeren, te hooren wat men niet eiken dag hoort of leest, immers niet elkeen heeft den tijd van onze sociale politiek vakstudie te maken en zoo noodig vragen te stellen of met den spreker van meening te wisselen. De algemeene landspolitiek, prach onderwerp, dat zal dus gaan over de prac tische politiek betreffende door den spreker te kiezen belangrijke onderdeelen. Eene be handeling in vogelvlucht van de door de re geering gevoerde practische politiek waar over nog al verschil van meening bestaat 43Ie NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 30 Januari, 6e Klasse 10e Lijst. Hooge Prijzen: 6128 13695 17997 22521 22768 elk 1006, 3422 3563 9UÜ6 9015 14623 17533 2Ü471 22031 2 29 936 1368 2405 3390 4340 4895 5437 5684 6008 6583 7291 7572 8164 8/38 9735 Pritzen van f 70 264 345 351 1182 1854 2742 3895 4678 5194 5506 5732 6042 1082 1745 2648 3488 4594 5046 5465 5707 6026 6808 7301 7717 8318 8811 9826 1250 1883 2928 3399 4686 5209 5550 5796 6076 6853 6974 7306 7471 7797 7894 8445 8567 9002 9011 624 1264 1985 5094 4062 4753 5287 5604 5814 6222 7170 7511 7918 8618 9157 743 1284 2027 3098 4095 4763 5316 5607 5918 6467 7181 7529 8030 8678 9199 9975 10005 10181 10259 10442 10455 10632 10645 10694 10770 10879 10941 11084 11147 11163 11437 595 879- 1083 1298 1590 1831 voor wat de sociale maatregelen aangaat. Mis hoor, g en pra >che politiek maar een college over de heersche de op ing over politiek, het doen en laten van de groott massa sedert het tijdstip dat ze in het be it is van de politieke macht, d" beteekenis van het stembiljet voor Kerk en Maatschappi de schijnvooruitgang van de 19de en 20sL 40°- eeuw, de beteekenis van de „roote zieners .„no-, van onzen tiid de Pausen Leo XIII Plus 1951 3942 7285 1,369 15522 16,26 17083 180:>2 X 3ene"ctu's XV zë L de thans regeerenl 1^3 19091 20297 20796 2>no_21637 elk 160. de opperherder Pius XI, de noodzakelijkheid van een R.-K. partij, de juiste middenkoers 202 in de partij, de internationale beteekenis «93 van het pausdom, de opvatting van Jouhaux 1342 namens het Intern. Vakverbond voor het 2033 Permanent Hof van Justitie over de rech ^297 ten van den arbeid, het in stukken snijden van de Encycliek Rerum Novarum, princi 5^2 pieele politiek in tegenstelling met belan- 5^,43 genpolitiek, standenvertegenwoordigers en 5920 van de groep onafhankelijke vertegenwoordi- 6479 gers, organisatie en systeem der Kiesver- 7237 eeniging, onderwijs, koloniën, huwelijkswet- 7559 ^eving en de sociale politiek in engeren zin 8|56 de wereld als een blijvend oord van ellende, 8713 lijden en dood, de arbeid ons opgelegd als een 9365 straf, het religieus karakter van onze partij, .J;301 discipline en gehoorzaamheid aan het ker- 1452 11618 kelijk gezag. (1635 U726 11945 12065 12113 12203 Over het meerendeel dezer punten door 12240 12347 12475 12581 12599 12698 12830 den spreker behandeld bestaat eenstemmig- [2976 12981 12983 13067 13268 13373 13474 heid, moet althans eenstemmigheid bestaan [3554 13613 13758 13847 13851 14030 14075 en op de vergadering werd geen wanklank 14080 14082 14154 14188 14316 14639 14686 daaromtrent gehoord. Over de academische 14697 14952 14994 15020 15184 15273 15308 lijnen in dit betoog treedt niemand in dis- 15360 15406 1563S 15652 15681 15692 15747 cussie, tenzij op die punten waarover ver- 15868 15925 16035 16039 16100 16104 16114 schil van meening mag bestaan, i6169 F„n Jf. A»™ tr. 16213 16260 16445 16663 16670 16765 16004 Een andere vraag is echter deze m hoe- (6920 n|5g 17312 1?427 ,75g6 1?610 176ó3 verre beantwoordt de mhoud aan den tekst (7789 17823 17948 18Q93 lg]28 lg217 18225 „de algemeene landspolitiek Als zulk een ,g678 18768 1S945 18997 19099 19145 ]9598 onderwerp wordt aangekondigd verwachten 19798 19974 19980 20150 20262 20305 20340 de kiezers interessante grepen uit het prac- 20385 20660 20692 21036 21083 21128 21183 tische politieke leven, waarover verschil van '1233 21242 21345 21450 21497 21636 21728 meening bestaat in de gelederen van het 21753 21797 21925 21950 21957 22173 22180 kiezerscorps. Men kan toch moeilijk alle on- 22233 22289 22299 22326 22337 22öS2 22847. derdeelen van de huidige politiek als be- 52942* 22969. 2297/ ginselvraagstukken stellen, waarover een elk het eens moet zijn. In tal van vraagstukken speelt het inzicht der sociale groepen wel degelijk een rol en met het inzicht der res pectievelijke groepen, immers de kiezers zijn er niet voor de afgevaardigden, doch deze zijn gesteld door en voor de kiezers en hun program. Wanneer nu bij de behande ling van het onderwerp de sociale politiek in engeren zin, een viertjl sprekers het woord vragen, mede onder goedkeuring van het advies van het bestuur der kiesvereeniging. welke deze heeren daartoe bij convocatie uitnoodigt, dan komt de spreker vertellen dat alle vragenstellers onvolledig zijn, dat men zich niet tot speciale vragen beperken 2] 23 moet, doch dat men een overzicht moet ge- 2471 ven, verzuimt men zulks dan heeft men een 2856 kringetjes-blik, spreker had niet de' bedoe- 3055 ling het regeeringsbeleid te bespreken, want 3312 elk der onderwerpen zou een vergadering 3517 eischen, dat elk verschil van inzicht voorals- 3981 nog onbesproken moet blijven dat men zich 4237 veeleer op eene principieele gedachtenwis- 4517 seling moet werpen, dat de vragenstellers 4909 zich niet hebben uitgelaten over principieele 51 "6 politiek, die op alle gedane vragen zou ant- ~*33 woorden dat zou een politiek tinnegieter zijn, 3 dat een verstandig mensch de publiekrechte- lijke bedrijfsorganisatie in eene verstandige g738 vergadering niet aanroert, dit en dat is spre- g9Q2 ker hoogst onsympathiek en de vertegen- 7Qfl8 woordiging van groepsbelangen is in het al- 73j8 gemeen gesteld, de debaters zouden teleur- 7544 gesteld zijn, omdat spreker het had over 7946 principieele politiek. 3135 En nu spreker zelf.. Deze behandelt -in 90 8336 minuten plus minus 20 onderwerpen waar- 8586 mee men gemakkelijk veertig vergaderingen 8912 kan vullen wanneer men deze onderwerpen 9217 van een breed standpunt als door spreker verlangd, wenscht té bezien. Dé spreker 9689 moest zich derhalve ook schuldig make'n aan }0039 10,10 JK8 0216 10226 10231 onvolledigheid, zonder dat de vragenstellers infi7« 10770 10707 mso4 "Spreker^oor bnaangenaam gestemd voei^en.10g41 ,085- 1Q904 1Q939 1Q961 1]()34 Spreker citeert uit Pauselijke encyclieken, j1068 no86 jH58 m67 nl68 in75 m77 doch past geen enkel citaat op de practijk 112g7 11290 j j 390 11354 11420 11421 11465 toe of zegt met daaruit moet besloten wor- 1148fi n550 1I555 11594 116()4 ^545 ji674 den dat de houding der arbeiders en ambte- 11680 116S9 11701 11721 11723 11751 11829 naren zus en die der werkgevers en hoogere il866 H915 11937 11954 12006 12015 12029 standen zoo moet zijn. Geen enkel citaat 12088 12173 12199 12222 12286 12302 12319 heeft spreker in ronde, duidelijke woorden, 12335 12366 12387 12399 12429 12434 welker beteekenis niets te wenschen over- 12502 12507 12559 12587 12612 12653 12663 laat, toegepast op wat er omgaat in hoofd en 12719 12725 12782 12785 12879 12938 12947 hart van verschillende groepen onder het 12952 12954 12997 13009 13020 13052 13061 huidige regeeringsbeleid. En dat is het juist 13129 13144 13148 13l57 13232 13302 13305 waarom gevraagd wordt en waarmee de een- 13322 13348 13394 13402 13415 13428 13457 heid wordt bedreigd. Heeft de spreker het 13461 13527 13539 13567 13573 13582 13602 recht te zeggen en te zwijgen wat hii wil dan 13603 13620 13654 13671 13706 13712 13816 heeft een debater eveneens het recht te 13872 13874 13887 13930 13932 13967 14010 vragen wat in overeenstemming is met den 14085 J4000 J4103 14,22 14149 14,80 14249 tekst van het onderwerp of indirect in ver- 14252 14260 14281 14362 14384 14432 band met een onderdeel van zijn rede Spre 14464 14494 14545 14853 14649 14677 14738 ker eischt «g® 14772 14788 14816 raliseeren, de vragenstellers daarentegen 14983 150-4 !oÜ„9 lo034 landsnnliHel J W 15290 15334 15356 15374 15396 15467 15509 landspolitiek en zegt dan dat het niet 4n zijn 15533 15572 155S6 1559g 15666 15695 1572s bedoeling ligt het regeeringsbeleid te be- j573g jg751 j5800 15804 spreken. Grooter inconsequentie is niet mo- 15825 15838 15850 15S87 15930 15935 15963 gelijk en een spreker welke zich hieraan 16Q21 16n52 15054 j6083 16150 16229 16275 schuldig maakt moet ,zijn debaters niet ten 163ji 16334 15378 16384 16421 16431 16483 onrechte deze inconsequentie aanwrijven 15525 J5547 15531 15506 16645 16709 16713 Dat de spreker niet alle vragen kan beant- 15714 15732 16762 16780 16807 16824 16845 woorden zooals hij dat. wil is mogelijk doch 15859 16863 16885 16941 16961 16964 de meeste vragen heeft spreker niet willen 17001 17034 17094 17109 17128 17138 17163 beantwoorden, bang als hij was zijn handen 17164 17188 17224 17229 17233 17284 17292 wellicht in een wespennest te steken. Poli- 17307 17345 17375 17436 17441 17451 tiek staat immers in een kwaden reuk en er 17455 17460 17461 17471 17475 17558 17587 was nog nimmer een spreker die een zwii- 17618 17646 17647 17669 17678 17713 17831 ger overtroffen heeft. Doch dit recept is uit 17860 17869 17871 17876 17895 17913 17961 komt het als onverantwoordelijk voor dat ,s672 j8794 lss38 18847 18857 18861 18904 een politicus als Mr. van Wijnbergen wel de l891fi ]895j j8y72 19032 19033 19063 19101 verantwoordelijkheid aandurft om te zwijgen 19102 [9206 19148 19157 19160 19170 19191 doch niet om te spreken. Er zijn ook geval- 19^19 19253 19282 19302 19326 19364 19366 len dat spreken goud is en zwijgen zilver 19412 19451 19469 19558 19579 19601 19617 Als R.-K. kiezers staan dê vragenstellers 19624 19669 19676 19806 19809 19829 19847 stilzwijgend op het standpunt dat al hun 19888 19949 19987 20040 20092 20130 20171 vragen uit een principieel oogpunt kunnen 20181 20289 20309 26377 20403 20436 ja zelfs mo ten beantwoord worden en het 20514 20531 20570 20702 20714 21751 ,'I is van den heer van Wijnbergen een groote 20783 l^08'16 ***11 onncl oiém oinn 21045 lout en een onrecht den sprekers aangedaan 21066 21071 21076 21094 21102 21123 te meenen, dat de principieele rede hen^g 2]m 2|237 21324 21328 21487 21520 heelt teleurgesteld, zulks xs onwaar, omdat 2j 5,37 21583 21620 21635 21647 21682 21690 alle vragenstellers met genoegen het be 21714 21719 21721 21736 21816 2)826 21832 toog beluisterd hebben, doch in verband met 21852 21939 21955 21962 21989 21991 22073 het' aangekondigde onderwerp de algemeene 22245 22281 22391 22397 22401 22450 22472 landspolitiek, waren teleurgesteld, dat de 22477 22508 22591 22641 22700 22721 22735 spreker er met geen woord van gerept heeft. 22781 22887 22900 22911 22983 De heer Van Wijnbergen kan gerust zijn wat 5e Klasse 9e Lijst: 455 met 70 m.z. 4455 de principieele voorlichting in ons bisdon met 70; 490 m.z. 4490: 7221 m.z. 7221 met 70; betreft. In tal van stand-» en vakorganisatie^ 7958 m.z. 3958; 9565 m.z. 9566; 17695 m.z. en op kiesvereenigingen is door onze geeste 17685; 18066 met 70 m.z. 18016 met J 70; lijke adviseurs en voormannen over encyclie- '8458 ttl-Z. 18459; 19079 ontbreekt, ken gesproken en geschreven en vele der 37 256 418 597 886 1116 1320 1610 1862 2163 2473 2886 3083 3321 3529 4039 4272 4578 4962 5182 5481 5781 6129 6523 6777 6936 7082 7406 7685 7953 8189 8382 8674 9035 9218 9452 9718 70 257 440 697 894 1158 1381 1638 1895, 2166 2563 2927 3170 3338 3549 4053 4346 4593 5035 5210 5592 5862 6269 6614 6879 9669 7121 7442 7727 7958 8222 8394 8698 9075 9253 9454 9725 95 262 475 748 913 1210 1398 1669 1909 2238 2654 2971 3183 3431 3666 4076 4398 4729 5043 5309 5614 5903 6375 6622 6891 7014 7150 7453 7730 8010 8226 8404 8732 9076 9260 9492 9768 99 307 505 809 949 1222 1440 1685 1961 2251 2655 2973 3185 3433 3727 4101 4465 4808 5062 5379 5617 5941 6381 6662 6893 7054 7166 7516 7823 8017 8258 8417 8779 9094 9342 9495 9806 104 325 529 820 961 1224 1543 1716 1987 2263 2689 3016 3212 3443 3755 4132 4482 4814 5071 5393 5628 5942 6421 6676 6894 7057 7240 7561 7839 8155 8273 8476 8803 9134 9392 9664 9815 120 369 586 855 993, 1232 1570 1817 2083 2397 2822 3041 3229 3445 3909 4161 4483 4875 5080 5394 5674 6046 6429 668S 6900 7066 7243 7600 7889 8176 8317 8574 8878 9202 9400 9666 9992 onzen beschouwen de encyclieken als hun sociale politieke catechismus. Het was des tijds onder Mr. Bomans dat met de leuze voor God en Kerk en Maatschappij de strijd werd ingeluid, en met succes, om Haarlem een rechtsche meerderheid te verzekeren pn aan de 32 Kamerzetels hebben toch zeker ook onze R.-K. kiezers in het Bisdom me degewerkt, eerstens en vooral door hun principieele politiek. Van een spreker die èn Kamerlid èn Voorzitter van den Raad van Beroep is, uit'welker hoofde hij groote sa larissen van den Staat ontvangt, is het on aangenaam te hooren, dat het Kamerlid maatschap den geheelen persoon eischt en dat wij blij mogen zijn dat wij nog zoo door den berooiden toestand heen komen. Hij die leed en ellende voorhoudt, van hem moet niet gezegd worden, dat hij aan twee functies zooveel difizenden per jaar verdient, al thans zoo iemand diqnt toch een oogenblik te overwegen, dat een groote massa nauwe lijks het hoognoodige heeft, terwijl hijzelf via den Staat dubbele ontvangsten int. Het is zijn zaak wat de heer Van Wijnbergen ver dienen wil, doch dan gelieve hij te ont zien wat anderen ontberen en niet op het buitenland te wijzen, terwijl hij in het bin nenland zich in goeden doen bevindt, dank zij het Kamerlidmaatschap en een regeeririgs- functie. Wij zijn niet jaloersch op den heer van Wijnbergen en gunnen hem van harte zijn inkomen doch hij irriteere ons dan niet met een boeteprediking, welke wij bij voorkeur en dan tot onze voldoening van onze gees telijke voorgangers hooren, aan wie hij dat in ons bisdom gerust aan het keurcorps van geestelijken kan overlaten. De heer Van Wijnbergen denke aan onze afkeer van de zweep van Troelstra, even- .WW f**-* Wf-*, -,v-a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2