a Gerzon TARWE NA k fe Komplefe JikS Ui/zetten. Simstsaiiiljipmhortl flatnes Kantoorjassen. ingezonden Mededingen. CorrespoMtaRtta. Sport en Spel. hl Unge Yserstr. 22-26-21-29 Huishoudschorten HIT OEN OMTREK. SANTPOORT. BFVERWIJK. IJMUIDEN. BENNEBROEK. SCHOTEN (Dorp). SCHOTEN. VEI SEROORD. ZANDVOORT. AERDENHOUT. OVF.RVEEN. HEEMSTEDE. briefwisseling. R. Ka Fa DAMMEN. t. 'JX 2X 2X 2 1.X GEMENGD NIEUWS, N.V. „DE TIJDGEEST". Maandag 29 Jannari 1923. „BRQNSTEE' MOÖELMR.K KARNEMELK YOGHURT TELEFOON 278 in divorse dessins 4.45 zonder mouwen vanaf 1.95 met mouwen vanaf 2.45 K uw min rijn wij gesteld op de knoet van ons R.-K. Kamerlid. De vrijheid binnen de R.-K. principieele grenzen is ons, doch waar re delijk en billijk verschil van meening oirbaar ja zelfs vruchtbaar en politiek voordeelig is, daar gebruike hij het princiep niet als een karwats om de kinderen uil één vaderhuis, strijdend voor de verwezenlijking van één zelfde program autocratisch te verpolitie ken. KAMERBEEK. Nasch.ift. Een oogenblili hebben wij er ran gedacht dit ingezonden stuk niet op te nemen, althans enkele gedeelten er uit te schrappen. Hoewel de hierboven weer gegeven meening lijnrecht tegen de onze in gaat en de schrijver op enkele plaatsen bui ten de perken n een zakelijke polemiek treedt, hebben wij toch ons standpunt ge handhaafd om zco min mogelijk stemmen uit 't publiek te onderdru' en, te meer, wgar ons hier de gelegenheid geboden wordt om onze eigen opinie nogmaals tegenover die der „teleurgestelden" te plaatsen. Laten wij aannemen, dat verschillende be zoekers der vergadering, afgaande op de aankondiging, iels anders hadden verwacht dan zij te hooren kregen; dat zij zich hadden opgemaakt om hun bezwpren tegen de po litiek der tegenwoordige regeering eens flink te luchten en daartoe thans de gele genheid ontnomen zagen. Laten wij aanne men, dat zij in hun recht waren en het aan gekondigde onderwerp: „de algemeene lands- politiek" uitlokte tot een debat over de gestie van dit ministerie. Dan hadden zij tij dens de ede van mr. Van Wijnbergen toch lot de conclusie kunnen komen, dat er ook een andere, een breedere opvatting vai^ laiidspolitiek bestaat en dat het 't recht van een spreker is, zelfs in bepaalde omstandig heden, waarop wij gisteren wezen, zijn plicht kan zijn, om zijn stof zóó te behandelen als hem goeddunkt. Voorts weet men in onze Haarl. Kiesvereeniging, dat er nog verschil lende andere vergaderingen zijn aangekon digd, b.v, een viertal met mr. Bomans als spreker, w ^op men volop gelegenheid heeft meer special klachten en grieven naar voren te brengen. Het ongeduld, waarrüede nen dan ook deze principieele rede afwees en te kennen gaf daarvoor in de plaats liever allerlei detailzaken te bespre ken, moet wel allen teleurstellen, die weten, hoe in onzen door en door materialislischen tijd een terugkeer tot en een zuivere opvat ting van principieele politiek noodig is, hoe dat de basis van al het andere is en hoezeer juist e~n het gemis van stevige beginselen, gebrek aan inzicht in de groote beginselen, gebrek aan moed om ook de onaangename conclusies dier princiepen te aanvaarden, voornamelijk de tegenwoordige verwarring en ontevredenheid geweten moet worden. Inzender van bovenstaand stuk geeft zelf een voorbeeld, hoever wij al afgegleden zijn. Wanneer men gaat uitrekenen, hoe groot het inkomen van een onzer meest ge achte voormannen op politiek 'ebicd is en daaraan de conclusie vastknoopt: gij moogt op grond daarvan anderen niet tot tevreden heid met hun staat en stand aansporen, dan raken wij al verder van huis dan zelfs in so- ialist'ische kringen toelaatbaar wordt ge acht. Wanneer op een congres van de S. D. A. P. iemand zou gaan voorrekenen, hoeveel het persoonlijk ve-mogen b.v. Van den heer Wibaut is en hoeveel diens levenswijze van die van de gewone arbeiders verschilt, dan zou aan zoo'n spreker ai dadelijk als onza kelijk en te persoonlijk, het woord worden ontnomen. En toch zou zoo iets misschien nog eenigen zin hebben in de partij, die op den grondslag staat van afschaffing van pri vaat bezit, klassenstrijd enz. Dat zulke „ar gumenten" in onze kringen naar voren wor den gebrac-t, is voor ons een nieuw bewijs, hoe hard noodig een leergang in principieele politiek ie! REDACTIE. De afgebrande stallen. Aan den Raad der Gemeente Velsen is het volgende adres verzonden Geeft met verschuldigden eerbeid te ken nen Gerrit Bellinga, wonende te Santpoort Dat adressant, nadat door een plaats gehad hebbenden brand zijn paardenstal, gelegen nabij perceel Rijksstraatweg G 15 herstelling behoefde, aan Burgemeester en Wethouders vergunning daarvoor heeft aangevraagd ónder dagtee kening van 2 Februari 1922 dat Burgemeester en Wethouders bij be schikking, gedagteekend 2 Maart 1922 aan adressant hebben bericht, dat de termijn, be doeld in artikel 134 alinea 1 der bouw- en woningverordening met één maand werd verlengd dat adressant vervolgens op 22 April 1922 in het bezit kwam van een besluit van B. en W., waarbij op grond vande overweging, dat het noodig was gebleken, dat de bedoel de termijn nogmaals werd verlegnd, en dat le Gemeenteraad voor die verlenging de noodige goedkeuring had verleend bi) Besluit van 4 April 1922 (dus meer dan eene maand na 2 Maart 1922), werd besloten dan termijn van beslissing voor onbepaalden tijd te ver lengen. dat bedoeld besluit de wettigheid daarvan voor het oogenblik in het midden latende voor adressant eene groote teleurstelling was, daar het met het oog op zijn bedrijf'voor hem van overwegend belang was, dat de paarden stal weder ten spoedigste in gebruik zou kunnen worden genomen, dat herhaalde verzoeken zijnerzijds om het nemen eener beslissing te bespoedigen, zon der eenig resultaat bleven dat zijn raadsman den 21sten Juli 1922 zich namens adressant tot Burgemeester en Wet houders wendde met verzoek om ten spoe digste op adressant's request te willen be schikken dat twee maanden later die raadsman van Burgemeester en Wethouders ten antwoord ontving, dat op adressant's verzoek voorals nog geen beslissing kon worden genomen, en zulks zónder eenige opgaaf van redènen dat in de maand November j.l. kwaad willigen zich niet ontzagen om meerdere planken van den stal af te breken, waarop adressant den aannemer P. de Boer opdroeg daarin te voorzien dat adressant daarop onder dagteekening van 8 November 1922 een schrijven ontving van Burgemeester en Wethouders, gelastende de werkzaamheden onmiddellijk te staken of te doen staken dat vervolgens de Chef van het Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente S. Mossel, proces-verbaal opmaakte, ren gevolge waar van P. de Boer voor het Kantongerecht werd gedagvaard dat ten dage der behandeling, op 13 De cember 1922, de Ambtenaar van het Open baar Ministerie, na ter terechtzitting de juiste toedracht te hebben vernomen, vrijspraak requireerde, waarna de heer Kantonrechter op staanden voet den beklaagde vrijsprak. dat adressant zich had gevleid, dat nu eindelijk eene gunstige beschikking ten spoedigste zoude volgen, doch hij daarin werd teleurgesteld, daar hij op 24 December 1922 een afschrift ontving van een e op 19 December door Burgemeester en Wethou ders genomen beschikking, waarbij de ge vraagde vergunning werd geweigerd op grond, dqt het bepaalde bij artikel 7, alinea 1 der bouw en woningverordening niet zou worden in acht genomen; dat adressant zich in de eerste plaats de opmerking meent te mogen veroorloven datwanneer die grond voor afwijzing te reent mocht heooen uestaan, nei in at eerste plaats niet duidelijk is, waarom Burgemeester en Wethouders niet uit krachte van art. 83 der Bouw en Woningverordening, vrijstel ling hebben verleend van het bepaalde bij art 7 alinea 1, doch bovendien het kwalijk valt in te zien, waarom Burgemeester en Wethouders hunne beslissing niet eerder hebben kunnetl geven, en het op een onbe vooroordeelde den indruk moet maken, dat Burgemeester en Wethouders ruim tien maanden noodig hebben gehad om naar een argument voor afwijzing te zoeken, totdat zij bovengenoemd argument hebben geven- den; dat adressant echter van oordeel is, dat de door Burgemeester en Wethouders aan gevoerde grond, waar het een bestaand gebouw betreft, dat herstelling behoeft, en het niet geldt eene min of meer ingrijpende verbouwing, niet steekhoudend is, in welke meening hij is gesterkt door de jurispruden tie van den Hoogen Raad der Nede linden; dat adressant het liefst de aangelegenheid in der minne tot eene bevredigende oplossing gebracht ziende, zich mitsdien tot Uwen Raad wendt, met eerbiedig verzoek, dat het den Raad moge behagen, met vernietiging van het Besluit van Burgemeester en Wethou ders Uwer gemeente van 19 December 1922, alsnog aan adressant de gevraagde bouwver gunning te verleenen, willende adressant nochtans niet geacht worden te erkennen, dat zoodanige vergunning volgens het heerschen- de recht vereischt wordt, waaromtrent adres sant zich dus wel en uitdrukkelijk alle zijne rechten voorbehoudt dat adressant ten slotte Uwen Raad eer biedig verzoekt in deze, ter voorkoming van grootere schade door adressant te lijden, zoo spoedig mogelijk, kan het zijn in de eerst volgende Raadsvergadering, eene beslissing te nemeü. De loterij ten bale van bel R. K. Vefeeni- ginsgsgebouw, ra] plaals vinden 15 Febr. a.s. Benoemd is tot buitengewoon veld wachter de heer A. V. Hardenberg alhier, deurwaarder der gémeente-blflstingen, tevens belast met de controle van bet bevolkings register. kennrmcr Pluimvceverecniging. y- Het be stuur van bovengenoemde verecniging kan met vreugde en tevredenheid op haar afgeioopen werk dér tentoonstelling terugzien. Moeiten en kosten bobben zij niet gespaard om deze te doen slagen, en zij is geslaagd. Dank zij de medewerking van Beverwijk's in gezetenen, die waarlijk niet gering is geweest, wat betreft het aanbieden van prijzen en het doen van inzendingen. Er zijn vele prijzen be haald, doch wij laten hier alleen de cere-prij zen volgen. Aan den heer W, Smrt, Keesdclfsweg alhier is de medaille toegekend als beltaler van hét grootst aantal punten op de door hem inge zonden dieren. Voor het hoogst aantal be kroonde hoenders viel een medaille len deel aan den heer D. Mello, Zeestraat alhier; ook behaalde deze heer nog 4 prijzen met ver schillende hoenders en hanen. De bekende pluim veefokker, de heer P. A. Roman, be haalde een prijs met op een 1)8 het hoogst aantal punten, zijnde 25. Voor den mooi- slen haan of hen der tenloonslelling viel een prijs ten deel aan den hoer J. W. A. Koster, Beeckzanglaan, Velsen. De eere-prij/.en der sierduivcn vielen den vol genden bezitters ten deel: le prijs de heer W. Smit, alhier, 2e prijs de heer 1. W. A. Kos ter, Velsen, 3de prijs de heer W. Smit. verg. zilv. med. Voor het hoogst aantal punten op konijnen van alle rassen werd een prijs toegekend aan den heer J. F. ,Henncman, Bceckzangjaan, Velsen. Wij meenen hiermede hef. voornaamste medegedeeld te hebben. De Beverwijkschè pluimveelentoonstelling is een bezoek meer dan waard geweest, Een man van gewichtoverleden. - De zer dagen is alhier iemand overleden, die ruim 150 K.G. woog. Het was deze persoon bij zijn leven, door zijn zwaarte, bijna niet mogelijk zich le verplnatsen, waardoor hij aan een ziltend leven gebonden was. Opdracht.- Het onderhoud der werken van de Rijksvfisschershnven gedurende 1923 is opgedragen aan de firma P. Heere en Zn., alhier voor 33955. Tevens werd aaif de firma Heere gegund het vernieuwen van goten aan de Vischhal B. voor f 2327. Burgerlijke Stand Overleden; J. Arxhoek, m., 2 jaar. Tooneel. Donderdag 8 en Zondag 11 Fe bruari gecfl de Tooneclvereeniging „Nut en Genoegen", onderafd. van den R.K. Volks bond. wederom een uitvoering in hel R.K. Vereenigingsgebouw. 9 Opgevoerd zal worden: „Het spel van den sleutel", drama in vier bedrijven. Na de pau ze wordl ten looneele gebracht „De gefopte Communist blijspel in een bedrijf. Het belooft een mooie avond te worden, zoowel Donderdag als Zondag: vooral het drama is van leerzame strekking. Naar wij vernemen gaat niet 1 Februari a.s. heit agentschap der N. Z. H. T. M. over naar den heer G. Assemk-lft, Bennebroeker- laan. Wegverbetering. De zg. „Roerenweg, (ïie zoo lange jaren in dcsolaten toestand veifk eerde en welke reeds door den woning bouw belangrijk verbeterd was, zal nu nog belangrijk meer verbeterd worden. De weg wordt a an me ik el ijk breeder, en zal aan den Rijksweg een veel breeder en gemak kelijker ifirij krijgen. Dat laatste was vooral noodig. Deze inrij was bepaald gevaarlijk. Na de verbetering zal deze weg een tame lijk drukke verkeersweg worden, waardoor panden en gronden in waarde zulien stijgen. Wij denken dat het werk over 4 we'ken klaar is. Er word'l hard aan gewelkt. Feestavond van den R. K. Volksbond. Zondag 1.1. gaf de Rederijkerskamer „St. Ba- vo", onderafd. van den R. K. Volksbond, voor de leden der nfdeeting een uitvoering. Opge voerd werd „de Eilkcboom", een stuik, dat lioogc eischen steil. De uitvoering liet niets te wenschen over, de aanwezigen hebben volop genoten. Zondag 11 Februari gaat dit stuk voor de tweede maal. Wij hopen dan uitvoerig hierop terug te komen. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van M. J. Oversteegen—-Hoogzand. z. van P. Bounfti van Geldorp d. van A. E SchaaG-YVijcr3 z. van K. Hiemstra—van Zurk. z. van L. Vosde Vries. z. van J. A. M. Avon tuurvan der Heijden d. van M. T. M. GokkeWolfs. Ondertrouwd: J. M. Turkenburg en G. 3. C. Schrijvers. P. J. Ruiter en G. Aupers. Getrouwd: C. van den Hurk met M. C. A Fabels. Overleden: Johannes de Haan, echtgenoot van A. Jonker, 78 jaar. „Het Witte Kruis". Maandagavond ver gaderde van bovengenoemde verecniging de nfd. Schoten, in café „Flora", aan het Preto- ri a plein. Nadat de voorzitter, de heer vaö Leeuwen, de aanwezigen svcllkom had geheeten, inzon derheid dr. Varerokamp. dien hedenavond een lezing zou houden met lichtbeelden over de zee en zecgeneeswijze, gaf hij het woord aan genoemden spreker. Dr. Varcnlkamp stelde de Vraag: „Hoe (kunnen wij on,s lichaam het best beschuiten". Na eene uiteenzetting van de beschermende middelen, welke plant en 5 60 ets. per regel. dier liezillen ging spr. over tot den mensen. Dr. Varenlkafnp besprak de vele middelen, welke den mensch ten dienste slaan zonals inentingen op velerlei gebied, de zon, lucht en verder het voedsel, waarover spr. eene breed- voerige uiteenzetting gaf Ootk wait de lucht hrlrefl, dat door een normaal mensch circa 10.000 liter per dag in- en uitgeademd wordt, daarbij Mus tree ren de van hoe groote waarde het was, wcllke lucht ingeademd word en noemde een stuik contrase. de lucht, we'lke een mijnwerker of .iemand, die aan zee ver ettert, inadc J-Verder gaande adviseerde spr. niet ieder kind, dat ziekelijk is, naar zee te zenden, doch dat (lit kind zich eerst moest acclamatiseeren. Spr. becritiseert liet niet voldoende gekleed gaan voor hen. die aan slrand vertoeven, niet alleen voor kinde ren, doch ooik voor de grootoren geldt dit. Verder gaf spr. een breedvoerige uiteenzetting over de huid van mensch, dier en plant, hoe alles daarin een groote rol spoell bij beïnvloe ding van verschillende weersgesteldheden. Bij beschouwing van een plant, wslffce geplaatst wordt in een donker vertrek en daardoor niet voldoende opgroei!, wegkwijnt, vergelijkt spr. het kind. rint woont in een donkere, muflc kamer, blerik en verzwakt aan het strand konvt én op gaat bloeien, gezond en steirfk wordt, evenzoo als een plant, welke gebracht wordt in het licht en de frissche lucht. Daar om moet de mensch zich vertoeven j.n Gods schoóne natur.t, Waart;!oor de verschillende ziekten kunnen worden bestreden, in hoofd zaak de tuberculose. Vorder beschouwt spr. de identiteit van het licht in de slfld en aan zee, waarmede thans nog Verschillende proef nemingen worden genomen en bespreekt de verschillende licht- en warmtestralen der zon. het spectrum en de lengte der .golven, welke de diverse straten bezitten en mede de ge neeskracht, welke zij bezitten. Hierna zet spr. uiteen hel verschil tusschen oen huisbnd en een zeebad. Hst laatste heeft veel voor bij het eerste: het licht, de lucht, de ontspanning, de vrijheid van beweging, enz. Een zeebad mooi echter nooit met een ledige maag ge schieden, djif heteft toen vr,f e'Htemuvloied. Echter moet men beslist niet lederen dag baden, dit is streng af Ie keuren. Ten slotte besluit spreker zijn lezing mèt eene opwekking tot de aanwezigen, de kin deren, zooveel mogelijk naar zee te zenden, omdat daar het nuttige zoowel met het aan gename gepaard gaat. Hierna hoeft plaals eene lichtbeelden-Voor- stelling, waarbij Dr. Varenknmp de noodige uitleggingen geefl. De gegeven béélden de mon slreercn in hoofdzaak de genezing der lupuslijders. kankerziekten en baardschurft, hetwelk geschiedt door de z.g. röntgenstra len. Ook kregen we nog enkele platen te zien over de zeestroom in gen, de zeekwallen, mede het gevaar, welke beide met zich brengen. Nn een woord van dank aan dr. Varen- kamp voor de zeer leerzame lezing dig hij hedenavond had gehouden, alsmede aan de aanwezigen gebracht te hebben sloot de voorzitter deze druk bezochte bijeenkomst. Deze avond mag voorzeker weder als een grool succes voor het Wille Kruis genoemd worden. Oevaarlijke hoek. Op eenigen afstand van hel kruispunt Trompstraat, Kanaalwcg-Wille- brordusslraal, waar al meerdere botsingen zijn voorgekomen, zijn thans horden geplaatst met het opschrift: „Gevaarlijke hoek". Euphonic. Hel programma voor het Ju bileum-concert van het Symphonie-orkest „Euphonic" op a.s. Woensdag in de concert zaal Tivoli, bevat o.a. een Jubileummarsch, een compositie van den directeur, den heer M. Adam, Waarschijnlijk zal in den loop van dit jaar de openbare leeszaal en bibliotheek alhier ge opend worden. Zaterdagmiddag reed de heer M. op den Mr. Enschedeweg met zijn auto tegen een booni waardoor de auto aan dén voorkant ernstig w«Srd beschadigd. De echtgenootc van den inzittende bekwam eenige schrammen in het gezicht. Ongeval Maandagmorgen had op den BI oamendaalsch e weg een ongeval plaals. Een Zwaar beladen wagen met hout passeerde een auto en door eenige uitstekende palen werd een ruit ingedrukt Juist op dat oogenblik reed een cavalerist voorhij, wiens paard daar van schrok. De ruller viel er af en bleef be wusteloos liggen. Het paard holde den Bloc- mendaalseheweg op, doch wefd spoedig door den heer O. lot stilstand gebracht Ltchtbceldenavond. T)e door de K. S. A. ge organiseerde lichtbeeldenavond is tot nader bericht uitgesteld. S. le B. Brief ontvangen. Van Pluimvee- tentoonstelling was reeds verslag binnen. Nagekomen uitslagen. Overgangsklasse. Graaf Willem II Leonidas 23 Wilskracht E.M.M. 11. 2e klasse I. Damiaten R.K.A.V. 22. De MEER S.D.E. 3—2. Doss Graaf Willem II 2 uitgesteld. DAMIATEN R.K.A.V. 2—2. De wedstrijd tegen de sterke Amsterdam- sche club, die met 1 invaller naar Haarlem was gekomen, is voor de Damiaten succesvol afgeioopen. De Haarlemmers hadden de zelfde ploeg waarmede zij de laatste weken geregeld volledig uitgekomen zijn. Onder leiding van den invaller-scheidsrechter Flo- ris Sr. ontwikkelde zich direct een fana tieke strijd, waarin R.K.A.V. spoedig de leiding nam, welke punt echter terecht we gens buitenspel -geannuleerd werd. Een wis- selvalligen strijd met fraaie momenten kregen wij nu te zien. Bij eerr mooie n aanval van Da miaten scoort Cottaar met een hard schot in den hoek. Dit prikkelt R.K.A.V., tot nieu wen moed, maar de Haarlemsche verdediging staat sterk. Bij een misverstand in de ach terhoede gaat de bal via een der verdedigers in het doel en de stand is gelijk.Een vrije schop op het Damiaten-doel, binnen het strafschop gebied, (wat een onjuiste beslissing was), werd gehouden. Het spel werd steeds fana tieker en het kostte den arbiter moeite, het binnen de perken te houden. Nadat diverse malen voor buitenspel gefloten is, komt rust met 11. In de tweede helft is R.K.A.V. weer iets sterker diverse schoten worden op het doel van Klauwers gelost, maar ze worden goed gestopt, of vliegen naast of over. Backs en half-backs bieden voorts manhaftig weerstand totdat R.K.A.V. de leiding neemt met een houdbaar schot. Damiaten komt nu opzetten en als Borshouts weer eens snel doorbreekt en magnifiek voorzet, aarzelt Divendai, ate fraaie tchnische staaltjes liet zien, geen oo genblik, om met een vliegend schot gelijk te ma ken. Beide partijen werken vurig en soms te fanatiek om de leiding en nadat beide keepers nog een paar maal met fiksche schoten aan den tand gevoeld zijn, eindigt deze wedstrijd met een gelijk spel (22.) Dc stand om het kampioenschap van Haar lem cn Omstreken, uitgeschreven door bet disirixt Haarlem van den Ned. R.-K. Dambond is thans als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. P. Y'cen 2 2 0 0 4 2. J. Stevens 1 1 0 3 3. W. Sluitbcrgen 1 0 0 2 4. D. Rump 1 0 0 2 5. W. Hopstaken 1 0 0 2 6. J. v. YVees 1 0 X 2 7. N. v. d. Berg 2 1 0 1 2 8. II. Rump 2 0 1 1 1 9 J. YV. v. Mussscher 1 0 0 1 0 10. C. Steynman 0 0 0 0 11. A. F. Hoogvel! 2 0 0 2 0 12. Th. A. Kok 2 0 0 2 0 De met X gemerkte partijen zulle" later worden uitgespeeld. Woensdagavond 8 uur. D. RumpTh. Kok. J. v. WeesC. S tijman. J. A. StevensN. v. d. Berg. W. HopstakenP. Veen. H. RumpA. F. Hoogveld. J. W. v. MusscherYV. Stuifbergen. Vrijdagavond 7.3Ü in bet Clubgebouw van St. Joseph, Koningstraat 1. J. v. WeesTh. Kok. W. HopstakenJ. A. Stevens. C. StijnmanD. Rump. A. F. HoogveldJ. W. v. Mussetter. P. VeenN. v. d. Berg. H. RumpW. Stuifbergen. Belangstellenden vrijen toegang. DE ONVEILIGHEID LANGS DE GRENS. Het binnendringen van Duitsche onge- wenschte gasten in Geldersch en Lim— burgsch gebied, vermindert nog geenszins. Voortdurend hoort men nog van aanrandin gen langs den weg. Soms komen de aanranders zelf er ook niet zonder ongelukken af. Op den weg Nijme genGroesbeek is een aanrander door eenige passanten zoo toegetakeld, dat hij ernstig verwond onder geneeskundige be handeling gesteld moest worden. Te Sieben- gewald, bij Gennep, is een der Duitschers, die een woning bij avond binendrong, door den bewoner zoodanig met een hamer ge slagen, dat hij aan de gevolgen overleed. DE GROOTE RUZIE. Aristide vertelt in de „Bossche Crt." De buurt was er vol van. Boordevol. Hot was dat in vredesnaam mogelijk? Wat zou daar toch wel achter zitten De buurt was één massa verbazing en nieuwsgierigheid. Vrouw Jansse, die in olie en borstelwerk doet, zei „asdat hij verliefd waar en dat zij d'r niet mee van accoord gonk." De juffrouw uit het huis met het balconnetje, wier man aan de Gemeente was, vermoedde „vocht in de kamers en dat hij d'r nie meer tegen kos." Maar de buurt giste, raadde en neusde eens gezind. De buurt was één groot vraagteeken. Homogeen in nieuwsgierigheid. Het achterbuurtschokkend gebeuren was dan ook wel van beteekenis. De zuster en de broer, Mathilda en Jo- zeph, beiden op rijperen leeftijd, bewoon den, reeds jaren, het bovenhuisje op den hoek der kleine, stille straat, 't Waren or dentelijke menschen, kalm en afgezonderd levende, wier eenigst genoegen Bestond in het houden yan een „pietje" en een raadsel achtig hondje. Noch de zuster, noch haar „pietje," noch de broer, noch zijn hondje, waren iemand tot last. Des morgens om tien minuten vóór negen stapten beiden de deur uit zij om ter kerke en hij om naar kantoor te gaan. Mathilda keerde na drie kwartier en Jozeph, met de regelmaat van het zonne stelsel, om vijfminuten vóór z'es. Het hondje Zag de buurt vijf maal daags en „pietje" hoor de' men nu en dan voor het open raam sjiel- pen, als het kamerdag was. Zoo was het al jaren. Al jaren. Alleen de Zondagen brachten eenige ver andering door zuster en broeder. En nu had de buurt vernomen, dat hij van d'r wegging. En de buurt haalde hare schou ders op, schudde het hoofd en zette groote 00- gen. En trachtte dit raadsel te achterhalen. Totdat Wies, de boordenvrouw, klaarheid bracht. Ontdaan van vele „toen zin ze's" en de noodige „toen zeet hij weer 's", klonk haar verhaal als volgt Eenige dagen geleden, kwam Jo2eph te huis en sprak tot zijn zuster „Ik heb me de weelde gepermiteerd, een twintigje in de Loterij te koopen." Mathilda „Ge schijnt ze nogal te hebben." J. „En als ik een prij3 heb, koop ik die grijze regenjas, je weet wel." M. „Jawel, ik weet cr alles van, maar je hebt al rommel genoeg." J. „Je zult er geen last van hebben, ik hang hem in de kast op de achterkamer." M. „Daar komt je vast niet in 1" J. „Jawel, daar hang ik 'm beslist M. „Jozeph, ik verkies het niet 1" J. „Mathilda, je hebt niets te verkiezen 1' M. ,,'t Is mijn eigen kast J. ,,'t Is mijn eigen jas 1" M. „Dat 's nie „Dat 's wel „Engert 1" „Mispunt „En toch komt jouw j'asje niet in mijn kast 1" J. „Dat zul je eens zien, als ik een prijs heb." I. scheen dan ook, dat elk beter gevoel in hem was uitgedoofd. Het eenige, wat hem belang inboezemde, was de vrijheid te herkrijgen Hiervoor had hij alles veil, was hij zooals duidelijk uit zijn aanval op den armen, weerloozen, een- zanmwonenden Chinees is gebleken tót al les in slaat. Op zijn buik had hij dan ook deze twee woorden, waaromheen zich zijn le ven bewoog, getatoueerd: „La liberté ou la mort De vrijheid of de dood". Niet de vrijheid, maar de dood, de schandelijke dood der booswichten, werd zijn deel. Terwijl hij reeds ter dood was veroordeeld, en op zijn rekest om gratie afwijzend be schikt, beproefde hij zichzelf door kinine- vergiftiging van het leven te berooven. Dit was Woensdag 29 November. Op een terugkeer tot den God zijner jeugd, voor en aleer hij vóór den Goddelijken Rech ter zou verschijnen, scheen dus weinig hoop. Maar veel. zeer veel werd voor den armen verdwaalde gebeden. En hoe zou Hij, Die aan het kruishout hangend den goeden moor denaar vergaf, de goede Jezus, dat gebed, dat innig vertrouwvol gebed kunnen versma den? En ziet wat menscheliikerwijze onmo gelijk scheen, werd werkelijkheid. Coutanceau heeft zich, vooraleer zijn zware straf te on dergaan, volgens ons menschen, die naar het uitwendige moeten oordeelen, oprecht be keerd. Treffend, ontroerend zijn de laatste uren van dezen misdadiger geweest. Reeds ver schillende malen had de Weleerw. Pater Mols die door zijn kerkelijke Overheid belast is met de geestelijke verzorging der katholieke gevangenen van het Fort Zeelandia, Coutnn- oeau bezocht, met hem over God en zijn on sterfelijke ziel, over zijn aanstaanden dood gesoroken, met hem gebeden. Neen hij, die zoo stug. zoo hard, zoo onverschillig en cynisch was te voren, werd nu kalm, ruslig, zacht. Neen, niet als hond, als een dier. maar als een berouwhebbend christen, wilde hij sterven. En gelijk hij meermalen, nog vóór de (rechtstelling zelve verzekerde, aanvaardde hij den dood tot uit boeting zijner zonden. „Ik aanvaard" zoo waren zijne woorden „dezen onteerenden dood voor de uitboeting van mijn zonden," Na zicli met zijn God, den God van goed heid en barmhartigheid, Die den rmiwmoedi- gen zondaar nooit verstoot, le hebben ver zoend, ontving hij Donderdagmorgen circa 6 uur met innige godsvrucht in zijn cel uit de handen van den priester, de H. Communie, zijn Heer en God als Teerspijze voor de groo te reis naar He eeuwigheid. Toen nu pater Mols binnentrad en hem zeidc: Mijn vriend, uw goede Jezus komt tof u om u te sterken voor het laatste, ontzet tende oogenblik. dat u wacht; laten wij ee nige oogenblikkcn ter voorbereiding gezanten- lijk bidden, klonk het ontroerend van de lippen van dezen boeteling: „Geheel den nacht het) ik in gebed doorgebracht." E11 beiden veel en hartelijk. En telkens tusSchen door verzuchtte bii berouw- en vertrouwvol; M'tn .Tezev h.'inplv>rti''h-r'd C" h.'i'l hit hl' Trekking van 975 nummers ten overstaan van Notaris A G. Mulié. Pr(|s van t 1000 16945 19234 400 24?9 2588 13996 16573 18402 200 704 3347 H'35 20818 100 491 1908 2062 2558 5116 5930 7274 10028 10784 11473 12289 12314 13216 15085 16324 17796 18943 19625 20859 20914 Prijren van 136 1816 4910 7456 Haar, de Moeder van Barmhartigheid, dc lie ve Vrouwe, die hij te midden zijner dolingen nooit had vergeten: „Wees gegroet, Maria, vol van genade, Bid voor ons, zondaar», nu en in het uur van onzen dood." Daar sloeg het uur van vreeselijk scheiden zeven uur. De onder-directeur der gevan genis kwam de cel binnen en zegde den Pa ter aan dat het uur der terechtstelling wa» aangebroken. De Pater bracht het aan Cou tanceau over: „Mijn vriend, het uur is daar, om naar den goeden God te gaan. Wee» moedig!" En gelaten en kalm, berustend 5ï de H. beschikking van God, liet hij zich ge leiden naar de strafplaats en beklom het schavot. De Pater plaatste zich nu naast hem en hield hem he' toeken der Verlossing, het H. Kruis, voor en sprak: „Mijn vriend, ziehier 't Kruis uws Heeren, vooraleer gij vóór Hen; gaat verschijnen als uw Rechter, vereer Hem als uw Y'erlosser Vraag Hem nogmaals ver giffenis over uwe zonden." En Coutanceau drukte een laatsten rouwmoedigen liefdeku» op het .Kruisbeeld en verzuchtte: „Mijn Jezus, barmhartigheid'" Nogmaals onlving hij van den Priester dt H. Absolutie. Terwijl hem nu de strop oir den hals werd gedaan, had hij zijn laatst» gebed, het was het gebed zijner .kinderjaren, het gebed tot zijn hemelsche Moeder: Woei gegroet, Maria, vol van genade en Haar, de gezegenne Moeder de.; Hoeren vragend, hen- bij te staan in het uur van zijn dood, stierl hij. Middelerwijl bad de priester de gebeden del stervenden. Coutanceau self heeft het aan den priestet verklaard, dat hij in de slraf. welke hij moest ondergaan, Gods vaderlijke goedheid erken de. Want zoo zeide hij: Tk ben vaak in doods gevaar geweest in Nord-Afrika te Casa Blanca. op oorlogsbodems, bij het loeien der oékanen, in Cayenne en hier in Suriname. Maar telkens heeft de goede God mij be waard. Daar was geen priester om mij in den dood bij te staan. Thans heb ik een priester en kan dus gerust sterven. Advertentiên. M. „Al trok je tien prijzen, dan nog niet." „Och, ouwe zeur, hou je mond 1" „Voor jou zeker?" „Allicht." Beul J. „Schelden doet geen zeer, dat doen ze in „de Pijp" ook." M. „In alle geval, jouw-jas-komt-niet in-mijn-kast." J. „Is dat je laatste woord, Thilda?" M. „Ja, Jozeph, dat meen ik 1" J. „Dan loop voor mijn part naar de sa- jetten, maar ik trek er tusschen uit 1" M. „Doe wat je niet laten kunt." J. „Van mijn zul je geen last meer heb ben M. „Goddank 1" En hij ging. Hij ging omdat hij een jas, die hij mis schien zou kunnen koopen, als er op zijn twintigje een prijs viel, niet mocht bergen in de hangkast op de achterkamer. EEN TER DOOD VEROORDEELDE. Zijn laatste uren. Donderdagmorgen 7 Dec. j.l. kwart over zeven is te Paramaribo Coutanceau, een Frnnscliman die een Chinees vermoordde en tegen wiens terechtstelling zooveel stemmen van protest zijn opgegaan, terechtgesteld door ophanging. „De Katholieke Waarschuwer" geeft een roerende beschrijving van Coulanceau's laat ste oogenblikken. Coutanceau was van huis uit katholiek, ge boren in de door en door katholieke streek van Frankrijk, de Vcndóe. Van.zijn katholi citeit had hij, uitwendig althans, alleen den naam overgehouden. Zooals bij zijn gevangen neming en tijdens de rechtzitting bleek, was hij koud. onverschillig hard en cynisch. Het 229 2201 33 25 39 91 519 2304 3o 69 28 2481 50 2515 55 2704 70 2923 637 3282 67 3422 76 42 715 3575 874 3817 979 83 83 3983 1227 4248 1304 60 23 4331 84 4526 1439 55 61 4670 1533 4726 1655 47 1757 4859 t90— (eigen geld). 103C4 12765 14956 16962 19206 5C0-J 7527 19 12814 15015 99 19410 5428 7689 53 49 39 17030 19570 5554 7825 77 78 15334 43 95 61 791110463 13031 44 49 1960S 90 84 79 72 15482 72 81 5671 8058 10534 87 15503 84 85 94 8290 3913291 53 17153 96 99 8481 85 13327 15703 17272 19702 5758 8655 98 43 28 17322 62 5832 57 10844 5015865 86 76 5991 8729 11064 13489 70 17414 19907 6110 72 96 13667 15904 17558 30 58 8855 11183 92 70 17686 87 6353 9104 11324 13866 16059 17721 20099 83 9239 11537 81 16184 17892 20263 6442 9418 38 13 25 94 17927 20339 6709 9749 11653 14318 16350 50 20467 63 52 70 30 96 18292 20513 6959 89 U748 14482 16425 18305 82 7023 93 49 95 16533 95 92 87 97 11821 14525 16754 18417 20633 7273 9870 39 14633 60 38 20730 7323 9970 11947 59 65 18938 26809 57 10146 12313 14726 16921 55 20949 83 10243 12730 14823 59 19055 18 2324 36 47 39 58 56 69 82 2408 Dó 31 132 63 70 84 99 2587 200 2633 19 60 58 2778 80 2810 316 14 64 34 413 57 14 2913 27 17 63 18 70 85 76 3083 94 3152 521 64 606 3258 45 61 61 76 87 87 750 97 83 3451 870 78 930 95 37 98 60 3587 69 3621 1G04 59 19 61 33 3717 1171 49 72 62 73 71 83 76 1217 3856 26 58 28 90 1310 3910 53 16 61 25 65 77 70 81 83 4057 8:i 4121 89 61 98 4213 99 45 1410 4318 1543 29 82 30 1622 £0 59 61 93 62 1791 44C0 1314 11 36 79 70 83 1929 8b 50 4533 2033 77 37 4624 2104 26 5 45 14 90 37 4797 43 4335 2221 63 39 81 70 4917 32 23 2310 53 J8 78 5021 46 56 71 5106 17 37 77 5201 6 23 29 31 37 46 50 96 5333 57 5443 95 5516 43 82 96 5628 69 75 5713 25 44 49 5811 21 74 75 66 5932 33 62 6003 44 62 80 86 60 6150 65 93 6235 53 ül 73 77 89 63 0 54 85 88 6405 21 22 40 65 67 69 6504 49 £3 6647 82 86 98 6739 80 6804 27 50 6942 93 8012 15 25 32 Later aflosbaar. 6949 9445 11859 64 54 60 95 75 90 7008 9534 11902 12 37 36 20 70 75 69 96 83 85 getto 12051 88 19 54 7147 67 69 68 9711 93 7236 88 12110 45 9808 68 75 21 91 77 25 12226 7348 69 37 74)8 10020 12329 2511 56 82 49 10135 12423 66 10228 30 7607 57 12501 48 83 22 90 64 7719 88 20 10351 81 71 7853 10409 12626 7965 15 35 16 72 80 87 IB 41 10356 54 60 62 fcO 12740 8186 10620 50 91 69 95 10714 8227 28 31 33 12912 40 16 63 65 38 10534 13010 64 57 19' 8405 68 83 6 10931 90 34 3913127 35 53 45 8506 11002 87 13 11122 13203 14 30 21 43 13300 64 31 79 48 84 64 23 11221 98 35 33 13447 41 70 76 99 79 13542 89 13623 27 11326 56 83 b0 79 8807 11486 43810 33 90 54 57 99 69 8920 11506 76 51 10 13919 64 83 27 9Q73 91 45 9156 11695 51 9223 11735 14005 62 44 24 68 73 77 80 9311850 9394 52 14111 15976 18123 22 78 18272 40 16002 74 44 15 76 57 16101 89 79 26 18320 14203 50 44 £0 16207 73 25 36 80 62 18405 63 2j 52 33 70 80 28 4<J 8300 31 49 59 62 85 37 38 43 58 70 87 92 51 52 60 87 98 14302 57 73 84 78 97 88 14420 16320 29 54 34 63 18558 81 65 70 14519 86 18611 61 16424 39 81 55 63 88 70 18722 14622 16522 37 65 50 50 71 59 56 80 16613 71 82 44 18816 14724 69 32 30 76 78 62 10736 18901 14810 62 36 21 82 69 39 16802 72 41 22 88 4a 70 1902a 65 16935 yy 149-11 17020 19(35 15020 23 0'/ 22 81 19227 69 17114 JO 7a 28 19342 15109 67 68 13 17213 19469 2-1 37 03 27 57 19518 62 74 22 74 17313 57 £0 95 15201 17402 5 a 15 46 52 8600 51 95 8702 14 76 79 88 2b 19608 50 19739 51 19852 56 19953 72 90 81 20061 85 20107 37 17565 39 39 79 75 6a 17600 20216 15596 7 20.-64 6a 77 99 15309 23 15432 33 98 15611 15 16 52 27 59 79 88 15 95 24 20425 32 59 64 20530 67 79 69 17704 97 91 57 20635 15709 17812 42 60 3 i 20709 66 46 40 69 82 74 '83 17968 ge 15805 77 20870 39 81 96 49 18C01 20924 87 18 69 68 28 79 15912 49 86 HEEMSTEDE - TELEF. 28003 VAN 9 - 11 EN 2 - 5:30 UUR I. Ti. KORT HAARLEM Vorige lijst stond: H939 m. z. 14939'6 15963 m z. 1?903'; )9502.onftuldelnV

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3