I Woensdag 31 Januari 1923 45st© Jaargang No. 14350 dit nummer bestaat uit s bladzijden. eerste blad A Tweede handsche filosofie. STADSNIEUWS. MUZIEK. I FEBRUARI AGENDA Bond van Bedriifsautohoiiders in Nederland. De verkiezingen voor de Provinciale Staten. Personalia. Bureau van ïiaarlemsclie Zieken verpleging. Ned. Bond voor Ziekenverpleging. Extra groote Opruiming L. PAANAKKER ALÉÉN GR. HOUTSTRAAT 46 Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Kunst zij ons doel. Aangehouden. Waar is de bijbehoorende man? Hooge Raad. Nieuwe zaak. Pensioen-premie. Jubilea. LANGS DEN WEG. Het Postkantoor. Het douchebadhuis aan den Kouden- horn. HET 25-JARIG REGEERINGS- JUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Notaris Koolhoven. Faillissementen. Internationaal Zwemfeest van de Zwemvereeniging „Het IJ" in het Zuiderbad te Amsterdam. rr k- rf ta rr Onze H O. V TELEGRAFISCH WEERBERICHT, J VAN HET KANTONGERECHT. INDRUKKEN VAN EEN DUITSCH PRIESTER OVER HOLLAND. Godsdienstig als het volk is, bidt 'en zingt XW/ordt vervolgd.) De" abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. EUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per reget. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededceling: 60 ct, per regel. Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Gisteren werd ons door een persbureau het concept-program der „R. K. Volkspartij" toe gezonden. Wij voelen geen behoefte het te publiceeren, zoo min als wij de beginselver klaringen van allerlei politieke groepjes heb ben opgenomen, die sinds de invoering van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging uit den vruchtbaren Nederlandschcn bodem zijn opgerezen. Maar we willen er toch wel een enlkel woord van zeggen. Wie al de para grafen van dit nieuwe program doorleest, kan zich niet onttrekken aan het gevoel, dat achter deze beweging eenige mensehen schuilen, die veel sociale lectuur verwerkt hebben: die zich zelf aangewezen gevoelen tot een wereldficr- vormende taak, maar wier geestelijke consti tutie toch ic onevenwichtig is dan dat zij ook maar korten tijd een groote beweging naar een vast doel kunnen leiden. Lees in liet be ginselprogram deze drie zinnen: De R. K. Volkspartij beschouwt den arbeid jn al zijn onderscheiden vormen als de voor naamste oorzaak van het welvaren derSlaats- gemecnsrhap en e;kent mitsdien de rechten van den arbeid als de eerste en voor naamste, waaraan de Staat zijn aandacht heeft te wijden. De. R. -K. V. P. constateert, dat niet of niet intensief gen mijt wordt bestreden het kapita listische stelsel, waaronder de samenleving ge bukt gaat, voornamelijk wat betreft de uit wassen in den vorni van geld- en Icapitaal- rénte. De R. K. V. P. acht handel slechts toelaat baar, in zooverre hij de noodzakelijke distri butie van goederen betreft en stolt den handel -beneden den producKeven arbeid en streeft er dientengevolge naar, om den handel te beper ken tot zijn werkelijke waarde voor de ge meenschap. Deze drie gedachten vindt men verder in het program herhaald of nader uitgewerkt. En ■wie nu geen vreemdeling is in het politiek- sociale leven van Nederland'» Katholieken, zal nu wel zoo langzamerhand gaan voelen, waar en bij wie de R. K. V. P. haar geeste lijk voedsel haalt. 't Is een gewoon verschijnsel, dat nieuwe theorieën en stelsels, nadat zij in de hooge regionen Her wetenschappelijke grootheden hebben afgedaan, tot lager sferen doordrin gen cn daar dikwijls nog lang opgeld doen. Toen do „filosofie" van Multatuli bij de gees telijke upper ten had afgedaan, werd zij het eigendom der openbare onderwijzers, waarlijk niet ten voordeele van de volksschool! Nu krijgen wij schijnbaar de partij, die ons Roomsche vollk allerlei tweehandSch theo rieën over „de waarde van den arbeid", over „geld- en kapitaalrente" enz. wil opdringen; theorieën, honderdmaal weerlegd, stellingen, honderdmaal veltkliairtd en lot de juiste propor" tic van baar waarde teruggebracht, maar toch door onze tweede rungs filosofen bij gebrek aan beter gehandhaafd.' Om nu maar eens op één dwaasheid te wij zen: een politieke partij verklaart den handel beneden den productieven arbeid en streeft er dientengevolge naar den handel te beper ken! En dat in een Jand als Nederland! De stellers van deze fraaiigheden schijnen er nooit aan gedacht te hebben, dat er nog zoo iets als een wereldgemeenschap bestaat; dat de verschillende volkeren in het distributie proces op elkaar zijn aangewezen; dat het eene land door zijn natuurlijke hulpbronnen, op de industrie, een ander door zijn ligging cn historischen groei op den handel is aan gewezen. e Zoo kan men de blunders van afschaffers van leenrente gaan bestrijden; de dwaasheden in de overschatting van de waarde van den arbeid gaan aantoonen. Maar 't is duizend maal gedaan, er blijven altijd enkele hard- nckkigen, die dan een groepje ontevredenen achter zich weten te trekken, ontevredeneii, die nu eenmaal een program met „beginse len" noodig hebben, om te kunnen blijven bestaan. Wij twijfelen er echter niet aan, of het overgroote deel van ons nuchter Nederlandsch Katholiek volksdeel, zal zich door deze twee- de-handsch filosofie niet .van de wijs laten brengen. Daarvoor zou waarlijk wat anders noodig zijn! Sociëteit „St. Bavo'. R.K. Veehouders 10 uur L. T. B. 11 uur Esperanto 8 uur Spaarkas „St Nicolaas" 8 uur Best. Overheidspersoneel 8 uur Meubelmakers 8 uur Bestuur Liefdebeurs 8 uur. Stadsschouwburg Musikalische Kammer- spiele uur. K. Kring Jansstraat 49 Jaarlijksche tweede algemeene vergadering half 9. St. Elisabeths Vereeniging, Jansstraat 49, Van 12 uur aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Waaggebouw Tentoonstelling. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, 'uilgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen. toegankelijk R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans- slraat 49 - Eiken dag geopend van 10— 121,f, v»n 25.en van 710 uur, behilve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van bockenivan half 39 uur. B. K. Leeszaal Tentoonstelling van weiken van H. Brom cn M. Andriessen. Van 10 half 1, en van 2—5 uur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 1 en- toonstelling van etsen van Anton F. Pieck. R K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Belrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 10—12, van 2l en van 89 uur. In de boven-achterzaal van café-restau rant Brinkmann, Groote Markt alhier, ver gaderde gisteravond de Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland, in welke bijeen komst waarop slechts zes personen aan wezig waren de heer J. L. Rauh, secr. en lid van het hoofdbestuur dezer vereni ging, de volgende agendapunten besprak: Doel en streven van dezen bond: hoofdza kelijk om de vele beperkende bepalingen betrekking hebbende op het rijden niet be- drijfs-automobielen, te verminderen en hier voor een algemeene Rijksregeling te verkrij gen; voordeelen welke het lidmaatschap biedt: reductie op benzine; een bondspolis, welke in voorbereiding is, terwijl alle leden gratis ontvangen „De Bedrijfsauto (vracht auto)", 14-daagsch orgaan van den B.B.N., onder redactie van mr. J. G. Schürmann (juridische artikelen); J. C. Kromwijk (auto mobiel expertise) en Jac. de Brauw Launay (algemeene artikelen); reeds verichte werkzaamheden en reeds bereikte resulta ten; w.o. de drie snelheidsmaten bij de auto mobielverkeersregeling te Amsterdam. Deze vereeniging werd 3 April 1922 te Utrecht opgericht, wier hoofdbestuur als volgt is samengesteld: A. J. ten Hope, voor zitter, Rotterdam; Adr. Beers, vice-voorz., Den Haag; J.# L. Rauh, secr., Den Haag (Alexanderplein 26); J. L. van Hulst, pen ningmeester, Den Haag; allen vormende het Dagelijksch Bestuur en als leden nog: Joh. R. Andriesse. Amsterdam; N. J. Kollewijn, Amsterdam en C. H. Robertus, Groningen. Het districlsbestuur voor Noord-Holland bestaat uit: E. de Vries, voorz,, Amsterdam; J. S. Noorderdorp, secr., We sperzijde 94, Amsterdam en Joh. Sindram, lid, Amster dam. Bij de rondvraag werd tenslotte de wen- schelijkheid uitgesproken om te komen t'ot de oprichting van een afdeeling Haarlem. Door de Soc. Partij zijn voor de Stalen van Noord-Holiand candidaat gesteld: J. F. Kamslra (thans lid), H. Kolthek. J. C. Fel- tenburg, B. Lansink Jr., L. Kelder, Y. J. Reitzma, C. Tel, Joh. B. Meisner, H. van Raam en W. F. Onkénhoul. De heer J. Huurnink, Heem slede, die belang rijke hoeveelheden tabak, van ouden en nieuwen oogst in Bulgarije hebben opge kocht, hebben een Bulgaarsche koninklijke onderscheiding ontvangen. Bij het laatst gehouden onderzoek naar de bekwaamheid in machineschrijven en het opnemen vair stenogrammen, slaagden voor het diploma „typist" de heer D. Bus Ie Sant poort en voor het diploma „steno-typist (e): de dames A. Badart cn M. Dekker en de heeren C. den Boer, J. A." J. v. Ödijk, C. Verwer, cn H van Schooien. Maandag werd een ledenvergadering ge houden van het Bureau, van Haarlemsche ziekenverpleging. Uit het /verslag bleek dat er 34 zusters aan liet bureau verbonden zijn; aan 315 aanvragen kon worden voldaan enkele oude zusters, die door de tijden in financieels mooilijkehden verkeerden, werden gesteund. Mevr. Everwijn Lange, werd aan gewezen, op haar verzoek, tot tweede pen- ningmeestcrcsse: Mevr. Lefèbvre nam de be noeming tot eerste penningmeesteresse aan, zoodat het bestuur samengesteld is als volgt: Dr. Bijlevekl. president: mevr. Westerman. presidente, dagelijksch bestuur: mevr. Simon van der Aa, 1ste secretaresse; zuster .1. Helle ma, 5de secrelarese; mevr. Lefèlivrc, lsle pen ningmeesteresse; mevr. Everwijn Lange 2de penningmeesteresse; Dr. Westerman, Dr. Me ren s. De afdeeling Haarlem van den Neder- landscben Bond voer Ziekenverpleging hield een vergadering in „De Kroon", onder voor zitterschap van dr. P. J. Biickmann. Deze opende de bijeenkomst met een korte rede, waarin hij er op wees, dat dc verpleegster de rechterhand is van den medicus en dat deze haar dus veel verschuldigd is. Het was mede hierom, dat spr. met genoegen het voor zitterschap der afdeeling op zich genomen had. Na een lezing van prof. Van Walsem in uitzicht te hebben gesteld, stelde spr. aan de vergadering voor dr. J. W. Wicherink, directeur van het academisch ziekenhuis te Leiden, die een voordracht zou houden «over het Mesmerisme en het dierlijk magnetisme. Hierna werden eerst eenige agendapun ten afgehandeld. De rekening van de pen- I ningmeesteresse, die een saldo van 165 aanwees, werd goedgekeurd, evenals het jaarverslag vart de secretaresse, waaruit bleek dat de afdeeling 304 leden telde. Be sloten werd voorts om op de algeipeene ver gadering van Mei een voorstel in te dienen om de penningmeesteresse van het hoofdbe stuur te honoreeren. In de vacature, ont staan door het aftreden van dr. Venema, werd tenslotte tot bestuurslid gekozen dr. Roorda. Hierna was het woord aan dr, Wicherink, Spr. zeide in zijn inleiding, dat de bedoe ling van zijn voordracht was, een historische schets te geven. Het mesmerisme, zoo besloot dr. Wiche rink, is practisch dood. Het magnetisme is evenwel blijven leven. Beter gekend en be grepen zal het, na nog dikwijls tot dwaze en ziekelijke uitwassen te hebben geleid, een welverdiende aandacht genieten en een eer volle plaats erlangen in het rijk der weten schappen. Na eenige hartelijke woorden van dank tot den spreker te hebben gericht, werd de vergadering gesloten. HAARLEM'S GEMENGD KOOR. BACHCANTATEN. Een vereeniging, die 15 Februari 1921 is op gericht en die twee jat® laier Bach cantaten durft uitvoeren, bewijst wel levensvatbaar heid Ie bezien- Wellicht zou deze oonclusie Ie spoedig uitgesproken zijn, ware het niet, dat ons inderdaad door de uitvoering van <je Bacfacantaten „Ich halte viel bekiimmemis en „Wachet auf, Ruft uns die slimme" de ge legenheid was geschonken om met algemeene waardeering over deze uitvoering te schrijven. Het koor zelve, heeft superieur stemmen- materiaal, doch bovenal een serieus dirigent- De heer Jan Booda, die deze groote onderne ming aandurfde, bleek de partitie uitstekend in het hoofd te hebben, en dirigeerde accu raat, zoodal alle inzetten, het slotkoor van de eersle cantate uitgezonderd er z.g. „waren". Doch alleen liet dirigeeren geeft geen resultaat voor eene uitvoering! De voor bereiding toch, die, en hier spreekt de erva ring, dikwijls bovenmenschelijke inspanning van den dirigent vraagt, is het gewichtigste deel voor den dirigent. Als het orkest er later bijkomt, wordt zijn koor door dc medespelen- de instrumenten uitstekend geholpen. Hoe kan b.v. één trompet de cantus firmus, in dezen hebben wij die van 't jongenskoor op 't oog, vasthouden cn een hobo een gelieelo sopraan partij helpen. En zoo deed bet ons groot genoegen dat Booda met voldoening op zijn niet zooveel zorgen voorbereide uitvoering kan terugzien. Zijn koor klonk beschaafd en mooi van klank; een weinig talrijker, om de clima xen wat beter te doen uitkomen, kon bet wel zijn. En al hebben wij nu-met de heerlijke emo ties, welke Schoonderbcek bij de uitvoering van Bachcantajen, zoo veelvuldig kon scheu ken, doorleefd, het is een prachtig resultaat voor leider en koor geweest. En komen wij aan het solisten-trio, Jan heeft Jit ook zeer veel artistieks gegeven. De dikwijls, voor den oppervlakkigen hoorder moeilijk te verwerken passages, eiscben veel techniek en de uitvoering is voor die solisten dan ook niet altijd even dankbaar. Doch waar hier een Jo Vincent voor ons één der eerste sopranen van dezen tijd een Jac. van Kempen en* een voor ons onbeken de bas, de beer W Raveili uit Den Haag, die evenwel prachtig doch nog niet voldoende diepgaand siemmateriaat heeft, aan 't woord zijn. dan kunnen wij gerust zeggen, dat er menig oogenblik van voorname kunst weid doorleefd. Aan den beer Willem Knikker cn aan den hoboist, wiens naam wij nog niet kennen, een bijzonder compliment voor hun eclit muzikale spel. Waar zij aan 't woord waren, werd ooi en hart geopend! Vrijdag 2 Februari a.s. des avonds 8 uur zal in de groote zaal van „De Nijverheid een lezing worden gegeven met lichtbeelden door den HoogEdelgeboren Heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, over het'onderwerp: „Gezichten in sleden en par ken van het buitenland". Vrijdag 2 Februari a.s. zal in Jml Waagge bouw om 8 uur een lezing worden gehouden over het onderwerp: „De kleuren in het da gelijksch leven", door den heer 11. Mey*n- brock. Door de recherche is in samenwerking met Je politie te Heemstede Zondag aangehouden de 22-jarige chauffeur G. S„ wonende Ie Haarlem, die bekend heeft, getracht te héb ben, een motorrijwiel, dat hij van een rijwiei- reperateur gehuurd had, te verkoopen, hcL- e,en hem echter niet gelukt was. Door een gemeentewerkman is aan de po litie kennis gegeven, dat door hem nabij het wafer van den Kloppersingel nabij de speel plaats gistermorgen een jas is gevonden, welke gedeeltelijk in het water lag. Er zaten eenige kwitanties en een sigarenpijpje in. De politie stelt een onderzoek in. Do procureur-generaal van den Hoogen Raad te 's-Gravenhage. concludeerde tot ver nietiging van het vonnis van de rechtbank Ie Haarlem, waarbij Th. G. C. H. werd ver oordeeld tot 2 maal 50 boele wegens over treding van de Drankwei. Voorts werd gecon cludeerd tot verwijzing van de zaak naar hel Hof te Amsterdam. De uitspraak werd bepaald op 26 Februari. Voorts werd verworpen het beroep van H. V.. bakker te Velsen. die door het kanton gerecht te Haarlem was veroordeeld lot 10 boete wegens overtreding van art. 136 van de politieverordening te Velsen. Morgen. 1 Februari, wordt door den heer LI. v. d. Bogaard de zaak in ijzerwaren en gereedschappen aau de Schagchelstraat 41 geopend. In de vergadering van den gemeenteraad te Arnhem is aangenomen een voorstel-Rib- bius, om het Haarlemsche request aan den minister van onderwijs te ondersteunen, in welk adres wordt aangedrongen, dat de leera ren aan de gemeentelijke H. B. S. niet zelf hun pensioen-premies zullen hebben te be talen. Vandaag is de heer J. v. Hazebroek 25 jaar in dienst bij den heer J. A. Lucas, tim merman en aannemer aan den Kampersin gel. Vanmorgen, is de heer Van Hazebroek door de beide dochtertjes van den patroon van zijn huis gehaald en naar de zaak gebracht. Daar is hij door den heer Lucas toegespro ken, die hem een gouden remontoir horloge met inscriplie overhandigde, j Namens hvt personeel werd hij toegespro ken door den oudslen kameraad, den heer Schenk, die hem een wekker en een kamer plant in sierlijken pot ovrhandigde. Het verdere van den dag had de jubilaris vrijaf. Vandaag bestaat de zaak der N.V. fa. Wed. Oosten en Zoon 70 jaar. Ter gelegen heid van dit jubileum kwam een groot aan tal fraaie bloemstukken in. o.m. van verschil lende firma's en klanten. Het personeel bood eveneens een prachtig bloemstuk aan. Vanmiddag is in „De Kroon" vin 35 uur receptie. Vandaag is het 25 jaar geleden dat de clectrische Boek- en Handelsdrukkerij van den heer D. I. Brauckmann, Bakcnessergrachf 101, werd opgericht. Het onovertroifen brood, Is FRANKEN'S MELKBRQ00 Fantasie en Werkelijkheid. Woensdagavond tusschen 7 en 8 uur. Groote drommen menschen bewegen zich vanaf alle kanten in de richting van het Wdsonsplein. Allen schijnen slechts één doel voor oogen te hebben: den Stadsschouwburg. Uit alle stralen, welke op het Wilsonsplein uitkomen, en dat zijn er wat, gulpt een men- schenmassa. Het plein ziet zwart van het volk. Men kan wel over de hoofden loopen. Tusschen de menschenmassa vele rijtuigen en auto's, welke echter slechts zeer lang zaam vooruit kunnen komen. Nabij den Stadsschouwburg is een aantal politie-agen- ten gestationneerd, die aan den ingang orde trachten te houden onder de compacte men schenmassa. En dat lukt hun uitstekend, om- dal allen van goeden wille zijn. Bedaard en ordelijk verloopt alles en de menigte stroomt den Schouwburg in, waar de vestiaire's te klein blijken, om alle gedeponeerde jassen en mantels en hoeden te bevatten. En de schouwburgzaal vult zich. Dicht opeenge drongen, als haringen in een ton, zit men er, maar geen gemopper of geklaag wordt ver nomen. En hoe groot de menigte ook is, de zaal schijnt haar geheel te kunnen bevatten. Heeft zij dan zich zelve vergroot? Maar hoe het zij, de menschen kunnen er in. Vanwaar al die belangstelling, vraag ik me zelf af. En dan schiet het me opeens te binnen. „Dat Abele spel van Sent Heere Klaas" wordt opgevoerd. De opbrengst komt ten goede aan de Haarlemsche R.-K. Vereeniging voor Vacantiekolonies. Zie het bestuur en het eere-comité maar eens glun deren. Nu komt er een ilinke duit binnen en heel wat jongens en meisjes zullen van den zomer naar buiten gezonden kunnen worden. Hoe heerlijk zijn de Katholieken toch in hunne milddadigheid!.... Wat mompelt u daar, lezeressen en lezers? Dat bovenstaande louter fantasie is? Natuur lijk, natuurlijk! Maar zorgt gij dan, dat het werkelijkheid wordt. Vult gij den Stads schouwburg van avond tot in den nok. De Haarlemsche R.-K. Vereeniging voor Vacan tiekolonies en de door haar uit te zenden kindertjes zullen er u dankbaar voor zijn! In Itel trappenhuis van het Postkantoor alhier zijn thans de gebrandschilderde ramen van R, N. Roland Holst, welke in December 1922 in Arti geëxposeerd waren, geplaatst en te bezichtigen. Deze zeer mooie ramen zijn door dien kunstenaar voor plaatsing in het nieuwe Postkanfoor ontworpen en uitgevoerd. Zooals we reeds meldden, zullen in het douchabadhuis aan den Koudenhorn eenige verbeteringen worden aangebracht. Dc warrawaterleiding zal in een indirecten worden aangebouwd, d.w.z. er zullen spira len in de bassins komen, waarlangs de hitte wordt aangevoerd, om het water te verwar men. Op den bodem van de badruinjten zullen porfiertegeltjes worden aangebracht, omdat de tegenwoordige te glad zijn. Deze porfiertegeltjes zijn ook in de andere douche badhuizen aangebracht. In de kleedruimten zal het portland-cement vervangen worden door granito. 5 6 weken zullen met deze veranderingen gemoeid zijn. Op initiatief van de Barteljorisslraat- vereeniging is hedenmorgen in „Dc Nijver heid" een vergadering gehouden van ver schillende winkelstraatvereenigingen. O.m. werd de vergadering bijgewoond door twee leden der vereeniging „Koninginnedag", de heeren De Breuk en Snethlage, Met bijna algemeene stemmen werd beslo ten, tijdens de feeslweek in September geen versiering in de straten aan te brengen, doch alleen te vlaggen. De hoofdoorzaak, welke leidde tot dit besluit was de malaise, maar tevens meende een deel der vergadering, dat niet altijd een bepaalde categorie men schen, in casu de middenstand, voor iets der gelijks moet zorgen. Men meende, dat de gemeente of de vereeniging „Koninginnedag' dit voor hare rekening moet nemen. Mocht het juist zijn, dat H.M. de Koningin de provinciale hoofdsteden zal bezoeken en dus ook te Haarlem zal komen, dan zullen de winkelstraatvereenigingen nog eens bij elkaar komen, om te bespreken, of in dat geval de Versiering der straten door haar ter hand moet worden genomen. Zooals reeds gemeld, heeft notaris J. Kool hoven met ingang van f Februari ontslag genomen als notaris te Haarlem. De heer Koolhoven is Haarlemmer van ge boorte en thans 60 jaar oud. In 1889 kwam h- als candidaat-notaris op het kantoor van notaris Merens te Haarlem. In 1904 werd een nieuwe notarisplaats te Haarlem geschapen en de heer Koolhoven als notaris benoemd. In staal van faillissement werden verklaard: 1. C. A. Meijërs, schilder en koopman, wo nende te Haarlem. Burgwal 44. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkcl. Joh. Fibbe, koopman, wonende Ie Haar lem, Emmastraat 8. Curator Mr. A. H. J. Merens. 3. S. J. de Goede, schoenmaker, wonende le Heemstede. Curator Mr. J. G. M. J. van Leeuwen 4. Tjomsmn Jr., koopman, wonende Ie Haarlem, Zijlweg, Zijweg 2. Curator Mr. A. A. Huizenga. 5. P. C. Diks Jr., koperslager, wonende le Heemstede. Curator Mr. P. Tideman. 6. P. Chaudron, groenten- en fruithande laar, wonende te Haarlem, Tempeliersstraat 50. Curator Mr. A. Bruch. 7. C. Moejcs, tuinier, zaadhandelaar, en handelaar in tabak en sigaren, wonende te Haarlemmermeer. Curator Mr. F. van der Goot. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten is Jhr. Mr. R. do Marecs van Swinderen. Vernietigd werd liet faillissement van: J C. van der Plaat (technisch bureau), wonen de le Schoten, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 9 Januari 1923. Het YWasserfreunde uit llannovar) 63. Gisterenavond is door hel V een groot zwem feest georganiseerd in hel Zuiderbad. Teir bijwoning van dit feest was uitgenqo- digd de Duilsche Zwemclub „Wasserfreunde" uit Hannover, terwijl ooik de Duitsche kam pioen springier Hans Liiber zijn medeweiiking had toegezegd. Zeer zoker aan de buitengewo ne attractie der nummers was het le dadken. dat wij, als nooit Ie voren met een zwemfeest zulk een uitverkocht huis mochten aanschou wen. Wij zullen bij de bespreking der nummers niet in details treden, daar ons dit te ver zou voeren. Als voornaamste onder de nummers noemen wij wisselslag-estafette 3 x 50 M. Hierbij behaalde Wasserfreunde den len prijs in 1 min. 51 1/5 sec. en het V den 2eti prijs in 513/8 sec. Verder hadden wij een estafette vrije slag var 5 x 50 M. Hier zegevierde hol Y met 2 min. 58 1/5 sec. Nummer twee kwam aan de Dolfijn met 2 min. 51 2/5 sec. Wasser" freunde werd gedisqualifioeerd wegens het te vroeg starten van een harer leden. Hans Liiber ftrachtte het Duilsche record 50 M. schoolslag te verbeteren. Hierin is hij niet Het gaat goed met onze Haarlemsche Or kest Vereeniging: schitterende concerten en waardeering bij het publiek. In October 1921 telde de H. O. V. 1040 leden; in October 1922, 1100 leden; 1 Januari 1923, 1200 leden en 25 Januari 1923, 1285 leden. Wat de be langstelling betreft, gaat de H. O. V. gelij ken op onze Bachvereeniging: vol van leden binnen en groot gedrang van aspirant-leden buiten. Het verheugt ons van harte en wie zich nog herinnert met hoeveel vuur wij het goed bestaansrecht van de H. O. V. verdedigd hebben, zal onze vreugde begrijpen. Indertijd wezen wij reeds op den gelukkigen greep, dien de H. O. V. deed, door dc hand te kunnen leggen op een enthousiasten en door tastenden voorzitter als den heer Koolhoven. Ter zijde gestaan door vele ijverige be stuursleden en door een bekwaam dirigent als den heer Gerharz, heeft hij in korten tijd een prachtig resultaat bereikt. Of de H, 0. V. er nu met haar stijgend le dental en 30.000 subsidie der gemeente Haarlem plus kleinere subsidies vaft ande re omliggende gemeenten er glad bovenop is?, Niemand, die dat zal durven beweren. Maar het begin van een betere toekomst der H. O, V. is er. Dat feit stemt hoopvol en is vermeldens waard. Moge de H. O. V. in eigen voortreffelijk heid de beste waarborg blijven vinden voor een langdurig, bloeiend leven! Barometerstand 768. Vooruit. ÓPGAYE VANi J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 31 Januari 1923. Hoogste Barometerstand 775.3 m.M. le Biarritz. Laagste Barometerstand 747.0 m.M. te Sey- disfjord. Verwachting van den avond van 31 Januari tot den avond van 1 Februari: Meest matige tot krachtige noordwestelijke lol zuidwestelijke wind, betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. ^geslaagd. Hij zwom de 50 M. in 36 2/5 sec. De Dui-tschers waren dc Hollanders de baas in schoolslag zwemmen. Omgekeerd waren dc Hollanders meer den exameh-slag -eigen. Dit blco'k alweer uit de schoolslag-estafette. 3 maai,' 50 M. No. 1 Wasserfreunde in 1 min. 57 3/5 sec., no. 2 hel IJ in 2 min. 2/5 sec. Hel hoogtepunt van den avond word wol bereikt met het nummer schoonspringen. Eea prachtige demonstralie werd gegeven door de heeren Hans Liilier, H. C. Hems'ng, F. Melte H. Lotgering. Ten slotte gaf de heer Hans Lülier te zien hoe men niet moet springen, de komische zijde van dc anders zoo serieuze springkunst. wat veel gelach opwekte. Als laatste nummer van het programma stond vermeld de internationale polo-wedstrijd, het IJWasseTfreimde. Deze wedstrijd is door het IJ met 63 ver diend gewonnen. Toch gaven beide parlijen oiikaar niet veel toe, maar de Hollandsche jongens hebben cèn beter schot over zich. Vee) was in dezen wedstrijd te danken aan den jeugdigen zwemmer Jacques Kohier, die voor drie punten zorgde. Scheidrechter K. Meyer leidde den zwaren strijd zeer correct. J. L. 8. Luidkeels venten. Iemand moest terecht staan, Ier zake, dat bij op 13 Januari op de Ainsterdamsche Vaart luidkeels gecolporteerd had met cou rantjes" ten bate der werkloozen. De verbalisant verklaarde, het colporteeren 3). Deze religieuze verdraagzaamheid is ten allen tijde een roemvolle getuigenis van de gastvrijheid en vrijheidszin welke dit volk van huis uit eigen is. Ja, dit klein en daarbij nog in meerderheid Protestantsche land, was niet bevreesd de Duitsche geloofsbroeders, van wie het vroeger machtig Duitsche rijk, inzonderheid het militaire Pruisen zoo n grooten schrik had, in het land op te nemen. En de geloofsvrede, waarvan men bij ons destijds zoozeer vreesde is in Holland door de talrijke kloosters der|Duitsche vluchtelin gen niet in 't geringst verstoord. En dan de Duitsche kinderen gedurende den oorlog - Qveral trof ik families aan, die onze hon gerende kinderen liefdevol tot zich genomen en verpleegd hadden. Duizenden en duizen den van zulke kinderen uit Duitschland en Oostenrijk hebben de weldadigheid en barm hartige liefde der Hollanders gedurende de droeve jaren van den wereldoor.og onder vonden. Hoevelgn zullen op deze wijze van den hongerdood, die hun in het vaderland bedreigde, bewaard gebleven zijn De Hol landers gaven de arme schepseltjes rijkelijk van hun melk en boter, kjas en brood en zooals ik zelf dikwijls genoeg uit hun eigen mond vernam, denken ze nu nog in blijde herinnering terug aan onze kinderen, die hun weldoeners wederzijds veel vreugde be zorgd hebben. De Hollanders hebben hun gulden, waarop ze als handels- en zakenlui erg gesteld zijn, gaarne en in menigte gegeven om den nood der gebreklijdende kinderwereld te lenigen. En hoeveel guldens gaan er nü nog over de grens, naar Duitschland en Oostenrijk, los gemaakt door de noodkreten der kinderen in hun brieven aan de medevoelende Hollanders die hen vroeger zoo vriendelijk herbergden Dergelijke gevallen heb ik meer toevallig zelf vast kunnen stellen, 't Is werkelijk een zegen, dat er nog landen zijn, die, nu de wereldoorlog eigenlijk nog niet ten einde is, aan velen gebroken politieke levens het oude, heilig asylrecht waarborgen. In waarheid is de Hollander, zooals ik hem heb leeren ken nen een man van gastvrije gezindheid en bezield met edele naastenliefde. Hij haat niet erger dan oorlog uit verschillende gesprek, ken hoorde ik, dat het hem onbegrijpelijk is dat menschen en volkeren met wapens tegen elkander lostrekken, om elkaar te ver nietigen. Dat is hem een gruwel en lijkt hem dierlijke wreedheid. Hij is absoluut niet krijgslustig gestemd en voelt niet 't minste voor militair vertoon. Wel heeft het Holi. volk dikwijls naar de wapens gegrepen, zooals de geschiedenis verluidt, maar altijd alleen dan, waar het gold zijn dierbaar vaderland te verdedigen en zijn vrijheid van onderdruk king te redden, 't Is mogelijk dat deze afkeer van oorlog en wapens der hedendaagsche generatie haar oorzaak vindt in de schrik barende herinnering aan vroegere oorlogs gruwelen, tenminste ten deele. De Hollander stelt vrijheid en onafhan kelijkheid op hoogen prijs, daarvoor heeft hij in het verleden dapper gestreden en het bloed van zijn beste zonen geofferd. Hij wil vrij zijn en vrij leven. Hij haat noodelooze inmenging van be wapende politiemacht en 't valt den vreem deling op in steden en dorpen slechts weinig politie-beambten aan te treffen en waar hij ze ontmoet cn zich met hen onderhoudt, ondervindt hij vriendelijke bejegening, de norsche commandotoon blijft geheel ach terwege. Hetzelfde bemerkt men bij de ambtenaren, vooral bij die der spoorwegen. Ik stond dikwijls verbaasd over de vriende lijke manieren en voorkomendheid waarméde deze Holl. beambten het publiek behandelen. Met opzet heb ik vaak spoorwegbeambten om inlichtingen gevraagd, alléén om hun hou ding tegenover den vreemdeling gade te slaan en ik moet bekennen dat ik steeds met de grootste bereidwilligheid bejegei. ben. Met warme liefde hangt het volk aan zijn geboortegrond en aan zijn erfrechterlijk re- geeringshuis. Met innige geestdrift zingt hij zijn volksliederen Wien Neerlandsch bloed door d'adren (vloeit Wien 't harf klopt fier en vrij Wie voor zijn vclk van liefde gloeit Verhef' den zang als wij. het om Gods bescherming over zijn land en teerbeminde Koningin Bescherm, o God bewaak den grond, Waarop onze adem gaat, De plek waar onze wieg op stond Wellicht ons sterfuur slaat. Bewaar de Koninginne lang, En 't lieve Vaderland. Ik heb gehoord, hoe Hollandsche kinderen het waren jongens uit Amsterdam en Rotterdam met alle kracht hunner jeug dige stemmen, dit prachtig volkslied uitgalm den en 'k zag hoe hun groote kijkers daarbij van vreugde en geestdrift straalden. Terwijl dacht ik met weemoed terug aan vervlogen tijden toen we eveneens in Duitschland zon gen Heil Dir im Siegerkranz, Herrscher des Vaterlands, Heil Kaiser, Dir Zóó was het eens En hu.'t Is voorbij met Duitschlands grootheid en heerschappij Een'schoon gebruik vanldiepen Godsdienstzin vind ik het zingen door Priester en geloovigen des Zondags na de Hoogmis, voor het welpijn van de Landsvrouwe, het gebed Domine salvam fac reginam nostram. Meermalen heb ik als Duitsch Priester, met het Holl. volk dat gebed na de Godsdienst plechtigheid gezonden. Dan werden weemoe dige gevoelens in mij opgewekt en mijn ge dachten dwaalden dan af over de grenzen en in het verleden. Wie zal dat niet begrijpen Ja, Hollanders houdt vast aan troon en Ko ningin Waar tronen ineenstorten en vorsten verjaagd worden, daar bloeit geen zegen en geen geluk. 'Ook irt Holland trachtte voor eenige jaren de revolutie zijn kop op te ste ken om met geweld den troon om te stooten Toen werd de anders zoo rustige Hollander uit zijn kalm bestaan opgeschrikt en 't waren vooral de Katholieken, die zich met wapenen om den troon schaarden en hem redden met koene onverschrokkenheid. De echte Hol lander is afkeerig van revolutie. Integendeel Zijn gezindheid is meer conservatief en trouw aan 't vorstenhuis.Vooral de tegenwoor dige Koningin is de lieveling'van het volk. Ik mocht tijdens mijn verblijf in Holland „Koninginnedag" d. i. den verjaardag der Koningin meevieren, 't Was een algemeen volksfeest in stad en dorp. In het dorpje Egmond droegen alle kinderen oranje-strik ken, de jongens in het knoopsgat, de meisjes in het haar. 't Was een echte historische feesttocht, waaraan oud en jong deelnam, de stoet die zich door de straten bewoog en 's avonds bij fakkellicht sprookjesachtig aandeed. Deze trok ook opzettelijk voorbij de Pastorie. Vreugde straalde op alle gezichten en aller hart klopte jubelend van blijdschap. Iedereen wilde openlijk en luid verjjlaren, dat de band onverbreekbaar is, Die Neerland en Oranje bindt, Vorstin en Vaderland. Een ding viel mij bij dit volksfeest en bij een andere gelegenheid, nJ. een kinderfeest aan het strand bijzonder op De Hollandsche kopermuziek. Over het algemeen blinkt in Holland alles van reinheid en netheid. Maar o, die blaasinstrumenten Ze waren zonder glans, zeker in lang niet gepoetst en ik weet niet of het daaraan lag, ze klonken ook miserabel, tenminste voor mijn Duit sche ooren. Din blinkt en klinkt de Duitsche kopermuziek 't behoeft niet eens een mi litaire corps te zijn toch heel anders. Ik durf het niet als waar te vertellen, wat ik eens ergens gelezen heb, dat het schoonmaken van blaasinstrumenten in Holland verboden zou zijn, met het oog op het slijten vén het me taal. 't Zou toch in ieder geval voor het zin delijke Holland een eigenaardig verbod zijn. Din, er heerscht'in geen land ter wereld in de levenswijze der menschen zulk een reinheid en zindelijkheid als :uist in Holland, dat hebben herhaaldelijk wereldreizigers verzekerd. Dit zal zeker iedere vreemdeling, die naar Holland komt, dadelijk opmerken Overal, in openbare en eigen gebouwen en de stad ei op het land,bij rij k en arm, hecht men groo te waarde aan ordelijkheid. Men ziet het ter stond buiten aan de woningen. Hoe licht en mooi zijn ze gebouwd, hoe vriendelijk komen die ons voor De muren zijn regelmatig en sierlijk gevoegd, deuren en ramen in lichte kleuren geschilderd, het dak meestal vlak of met roode pannen bedekt. Alles maakt een vriendelijken uitnoodigenden indruk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1