H. C. VAN MEEUWEN KUNSTGEBITTEN a f 65.-- m P1JCKERHOFF-CEMENT Vraag en Aanbod A dvertentiën RECHTSZAKEN. EEN HOOFDAGENT VAN DE BROEK- HUIJSLOTERIJ VOOR DE RECHT BANK. GEMENGD NIEUWS. INBRAAK IN HET HARTJE VAN AM STERDAM. KERK m SCHOOL. Op 1 Januari 1923 tellen wij nu in Neder land minstens 411 plaatselijke afdeelingen van S. P. P L. n.l. in het aartsbisdom 122 (op 316 parochiën,) in I|reda 45 90 107 par./in Haarlem 171 op 270 par., in Roermond 73 op 186 par. Van het bisdom 's-Hertogenbosch met 260 par. kunnen wij dit cijfer nog niet geven omdat daar eerst in de laatste maan den met de vorming van plaatselijke afdeelin gen een aanvang is gemaakt., echter na het besluit van het Dioc. Missie-Comité in dat bisdom, dat #n iedere parochie ten minste één zelatrice van ons Liefdewerk zal worden aangesteld, mag ook daar een bloeiende plaatselijke organisatie worden verwacht. UIT DEN OMTREK. ZANDVOORT. BENNE8R0EK. LISSE. BINMENLANBSCH NIEUWS. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Medegedeeld door DE SPAABNEBANX NIET OFFICIEEL BERLIJN 0.00" 0.00s' bankpapier 0 0ü40 v ARljS 15 10 1525 Bankpapier 15.- 15 3J BRUSSEL 13 35 13.70 Bankpapier 13.30 13.80 WEEHEN OOG30 Bankpapier LONDEN 11.77 11 79 Bankpapier 11 74 11.83 STOCKHOLM. 67 70 67.90 KOPENHAGEN 48.20 48 50 CHRISTIAN IA 47.- 47.20 BAZEL 47.20 47.50 ROME NEW-YORK 2.53 iA 2.54 y. Advertentie®. HENDRINA MARIA MARGARETHA WELAGEN, AANBESTEDING. EEN NET R.-K. MEISJE GebiSdafes Duitsshes FrauJefn HUWELIJK HONDEN. TE HUUR GEVRAAGD HARMENJANSWEG II HAARLEM mot 5 Jaar garantie. - pijnloos trekken tl. KAREL F. MEIJER Jr., Specialist Spreekuur dagel. 2 5 - ^RANKESTRAAT 53 Dinsdag en Vrijdagsavonds van 7-8 uur. - OOK OP TERMIJNBETALING - Een zonderling politiebeambte. Voor de rechtbank te Aimelo heeft terecht gestaan C. M., onbezoldigd gemeente-veld wachter te Wierden Verder is hij handel- reiziger en secretaris van de Burgerwacht aan welke laatste functie hij zijn benoeming tot onbezoldigd politieman schijnt te danken te hebben. Hij was echter slechts enkele weken op de gezegde wijze bij de politie, toen hij des avonds ging surveilleeren iederen fiets rijder voor zich deed afstappen, en zelfs onder het naburige Rijssen iemand aanhield en naar het politiebureau geleidde, alles zonder aan de menschen te zeggen, waarom hij ze zoo behandelde en zonder dat hij in staat was eenig aannemelijk motief voor zijn handel wijze op te geven of reden had die personen van eenig misdrijf of overtreding te verden ken. Wegens dit misbruik van gezag heeft de rechtbank hem veroordeeld toe een maand gevangenisstraf. Tegen dit vonnis is M. zoo wel de officier van Justitie in appel gekomen. Voor het kantongerecht te Rotterdam werd Dinsdag behandeld de zaak tegen den heer J. C. Soudijn, hoofd-agent van de Rotter damsche Handels- en Landbouwbank. Hem was ten laste gelegd door het verkoopen van de bekende Broekhuis-obligaties de deel neming in deze loterij te hebben opengesteld. Er waren 20 getuigen door het O. M. gedag vaard. Kantonrechter is Mr. Wentholt, terwijl het O. M. wordt waargenomen door Mr. Beumer. Verdediger is Mr. C. M. Bourlier uit den Haag. Op het podium staat de befaamde Simplex machine. De heer Soudijn erkent, dat hij in dienst van de N. V. Hollandsche Credietbank als hoofdagent aan de Schiekade verkocht de obligaties, die de houders recht gaven op een bij de loterij aan te wijzen premie. Hij genoot 12% provisie voor den verkoop dezer obli gaties. Als eerste getuige wordt gehoord de heer K. R. van Staal, reclame-verzorger, die wei gert den eed af te leggen. Hij kan met de gelofte? volstaan. Getuige is destijds 7 dagen mede-directeur geweest van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank, welke bank premieleeningen uitgaf. Nadat de heer Broekhuys weer n vrij heid was gesteld, kreeg getuige de reclame verzorging van de bank tot zijn taak be hoorde het opstellen der advertenties en het behandelen der offertes. Tevens drukte hij op zijn drukkerij de obligaties, ook nadat de Landbouwbank opgenomen was in de Hollandsche Crediet bank. Op een vraag van den verdediger erkent getuige ook voor den heer Koopman destijds de advertentie te hebben opgesteld voor de uitgifte der premieleening voor het gebouw van K. en W. Naar aanleiding van een wenk, van hooger hand ontvangen, werden de obli gaties K. en W. in overeenstemming gebracht met die van Broekhuys' premieleeningen. Voorts verklaarde getuige, dat hij op het bu reau der bank herhaaldelijk premies en rente coupons zag aanbieden en onmiddellijk uit betalen. De getuige Snippe, inspecteur van politie, was op Woensdag 18 October 1922 in den Circus Schouwburg toen aldaar met een dergelijke machine, als hier aanwezig, een loterij werd gehouden./ Nog eenige inspecteurs van politie legden gelijkluidende verklaringen af. Mj. G. v. d. Vloed, kantoorbediende bij den heer Soudijn, erkent obligaties van de Hollandsche Credietbank te hebben ver kocht in opdracht van haar patroon voor den prijs van 10.20 per stuk. Zij geeft inlich- tihgen over het inwisselen der oude obliga ties. Dan wordt gehoord de heer C. Stierman die in" December 1922 en reeds vroeger o- bligaties kocht. De kantonrechter: Waarom kocht U die obligaties? Getuige: Voor de gokkerij. Kantonrechter: U kocht ze toch niet als belegging, om rente van Uw geld te maken? Get.: Wel neen. Kantonrechter: En U ruilde Uw oude ob ligaties in om nog eens een kansje te hebben. Get.: Dat zeg ik toch, voor de gokkerij. De verdediger: Weet de getuige, dat hij zijn 10.terug krijgt? Get.: Nee, dat wist ik niet. Kantonrechter: Wilt U die 10.terug hebben? Get.: Als het kon, wat graag. Ook de getuige H. v. Driel wordt uitvoe rig gehoord over den aankoop van obligaties. Deze getuige speelde in iedere leening met verschillende obligaties jnede, doch ook deze getuige zegt, dat het zijn bedoeling was, geld te trekken. De directeur der bank, de heer v. d. Valk, gaf als doel der bank op het leenen van geld en het verrichten van bankzaken. De Holland sche Credietbank heeft reeds vele bankzaken verricht, o.a. het verstrekken van gelden ter leen. Met verschillende tusschentijden werden de premie-leeningen uitgegeven. De trekkin gen hadden onregelmatig plaats. Zoodra een trekking was afgeloopen, werd een nieuwe premieleening uitgegeven. Houders van oude obligaties konden voor 6.20 een nieuwe obli gatie bekomen. Op een vraag van den Kan tonrechter zegt getuige, dat over de bestem ming der ingekomen gelden wel beraadslaagd werd met de mede-directeuren en een jonge- remdbroeder van den heer Broekhuys. Zoo wercr beslist over geldaangelegenheden, aan- koopen van effecten en onroerende goede ren. Getuige had geen toestemming voor het houden van een loterij, doch als loterij werd het bedrijf der bank niet beschouwd. Op een vraag van den verdediger antwoordt getuige, dat de bank bij een laatste telling aan effecten bezit, berekend volgens de no teering l'/« millioen, aan contanten 2 millioen^ deze gelden zijn naar Duitsch- land gebracht. Aan uitstaande gelden heeft de bank f 90.000, de schuld der bank be draagt f 120.000, zijnde f 12.000 loten, die niet ingewisseld zijn en te zijner tijd uitge loot moeten worden. De heer F. v. d. Steen, luit. kolonel bij de militaire administratie, b.d. gedelegeerd com missaris, erkent reeds bij de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank gesolliciteerd te hebben naar een commissariaat. Hij werd toen benoemd tot lid der Controle-commissie, Toen de Hollandsche Credietbank werd op gericht, is getuige tot gedelegeerd commis saris benoemd. Tot zijn werkzaamheden behoorde o.a. ook het toezicht houden op de trekkingen en controle op de bank. Het kwam vaak voor, dat de bank zich met andere zaken ophield dan het uitgeven van premie-leeningen. Zoo leende de bank geregeld gelden uit. Ook heeft getuige de effecten gecontroleerd. Het geld werd bewaard in de kluis en alleen de dicrectie had het recht over het geld te be schikken. De heer I. C. Mebius, directeur der Bank, was in Oef. van het vorig jaar daar nog werk zaam als kantoorbediende. Hij erkent, dat de premieleeningen op elkaar volgden. Na een zeer langdurig getuigenverhoor, waarbij verschillende agenten van politie verklaarden, dat inspecteur van Hoorn dien bewusten avond niet dronken was geiyeest, terwijl een 18-tal getuigen a décharge (de burgemeester van Gouda, die mede was ge dagvaard, was wegens ziekte niet versche nen) beweerden dat de inspecteur wel erg zonderling had gedaan, maar niet positief konden zeggen of hij dronken was geweest, eischte het O.M. waargenomen door Mr. Holsteyn, wegens smaadschrift <1 maanden gevangenisstraf. Mr. G. de Grooth, als verdediger optre dend, concludeerde in een zeer uitvoerig pleidooi tot vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op heden over 14 dagen. ADVERTEEREN EEN BRON VAN IN KOMSTEN. „Reiziger gevraagd, voor dagel. gebruikt artikel. Br. m. porto v. antw. onder no. 6345, bureau dezer," stond er in Oct. j.l. in de Nieuwe Tiiburgsche Courant. Natuurlijk offerde er menigeen zijn dub beltje, tot tevredenheid van den steller, den 20-jarigen W. F. J. H. uit Tilburg, een werke loos arbeider, die op gelijke wijze reeds meer malen de goe-gemeente in het ootje geno men had. Ditmaal werd hij echter betrapt en had zich voor de arr.-rechtbank te Breda te verantwoorden. Bekl. bekende en gaf als motief op, mo menteel buiten verdiensten geweest te zijn. Het O. M. eischte één maand gevange nisstraf, zeide, geen boeten te kunnen eischen, omdat op een delict als bovenbedoeld slechts vrijheidsberooving stond, doch wel gunstig te willen adviseeren, zoo een request om gratie in zee ging. De officier stelde echter als voorwaarde de restitutie van de binnen gehaalde gelden. Uitspraak 12 Februari. VROUW IN BRAND GERAAKT. Te IJsselstein bracht juffrouw H. haar kindje naar bed en trok zich bij ongeluk het petroleumlampje over het lichaam. Weldra stond zij inj lichtej liaie. Toegeschoten bu ren doofden de vlammen, maar juffrouw. H. had zulke ernstige brandwonden bekomen, dat overbrenging naar Utrecht nodzakeiijke was. De toestand is zeer ernstig. POSTDIEFSTAL. Op 13 Januari is een ectra depêche verzon den van Arnhem naar Almelo en te Hengelo verdwenen. Ze bevatte een gezamenlijk be drag aan postcheques van f 982.48, afkomstig van de Leipziger Bank en bestemd voor de fa. Bosch te Almelo. Daar de no. der cheques bekend zijn, ver zoekt de politie opsporing en inlichtingen. Terwijl de bewoners uit waren, hebben ongenoode gasten zich door inbreking toe gang verschaft tot de huiskamer op dé derde verdieping van het perceel Reguliersbree- straat 4 te Amsterdam. Een gouden heeren horloge met ketting en vier gouden ringen zijn ontvreemd, benevens een bedrag van pi. m. f30. Van de daders geen spoor. MET DEN LAATSTEN TREIN UIT AKEN. De ruim honderd reizigers, die Zaterdag avond met den laatsten trein van Aken West wilden vertrekken, naar Maastricht hebben een heerlijke reis gehad. Tegen zeven uur had het spoorwegperso neel den arbeid volkomen stilgelegd, naar van Belgische zijde beweerd werd, nadat alle wissels willekeurig waren verzet èn menige locomotief door wegneming van eeri nood zakelijk verbindingsstuk onljruikbaar was gemaakt. Toen nu de reizigers voor den laatsten trein aan het station kwamen, vonden ztdit door het Duitsche personeel geheel verlaten, de loketten waren gesloten en kaartjes werden niet verkocht. Aan de kaart-controle Belgi sche manschappen, die ieder, die een pas had, zonder kaartje doorlieten. De douane-be ambten waren present, doch traden niet streng op. Geruimen tijd te laat kwam de Maastricht- sche trein eindelijk van het hoofdstation, maar nauwelijks hadden allen zich een plaatsje ver zekerd of de militaire stationschef deed alle coupé's ontruimen, omdat de trein niét ver trekken zou. Voor een deel der reizigers was dit aanlei ding maar te voet te gaan auto's waren te Aken niet te verkrijgen, omdat die niet meer tijdig voor tien uur terug konden zijn en den achterblijvenden werd bevolen lfet per ron te verlaten en zich naar de wachtzaal te be geven, maar de restaurateur weigerde toela ting op grond, dat hem sluiting bevolen was. Na gerqimen tijd wachtens in de vestibule, konden de reizigers opnieuw het perron op gaan, waar hun desver kiezende een bewijs ver strekt zou worden om zich nog op straat te mogen bewegen ten einde een hotel te zoe ken. Den overigen werd toegestaan plaats te nemen in den goed verwarmden en verlichten trein, die inmiddels op een zijspoor was ge plaatst,terwijl sommigen in de offiqjerscantine werden toegelaten. Tevens werd medegedeeld, dat zoodra de sneltrein Keulen-Parijs en twee militaire trei nen zouden gepasseerd zijn, getracht zou worden den trein voor Nederland alsnog te doen vertrekken. Die sneltrein rolde einde lijk binnen met acht uur vertraging. Inmid dels was Belgisch spoorwegpersoneel' overal doende en werden de lijnen tot op grooten afstand militair bewaakt. Het zeer duistere weder en de weldra zware regen bemoeilijkte dit werk zeer. Eindelijk tegen vijf uur kwam dezelfde mili taire stationschef verklaren.dat het onmogelij ke was gedaan, en dat de Nederlandsche trein met een Belgische locomotief voor de eigen weldra zou vertrekken. Maar zonder stoornis zou dat niet gaan even voor Richterich bereikt was, stiet men vrij onzacht op een onbeheerd staanden, met pannen beladen wagen. Reden waarom de trein weer moest worden teruggezet tot aan het station, waarna langs een andere lijn Richterich behouden werd bereikt en de Bel gische locomotief terugreed. Tegen 6 uur werd Simpelveld bereikt en dank zij 'n telegrafische machtiging uit Maas tricht werd afgezien van het voornemen om de onfortuinlijke reizigers eerst met den gewonen trein om 7.15 van daaruit te laten vertrekken, doch werd zonder aan de tus- schenstations stil te houden tot JVTaastricht doorgereden, waar men omstreeks 7 uur ar riveerde. VAN EEN viRHEUGENDWELSLAGEN Tot hetgeen ik nu schrijven ga, verplichten mij dankbaarheid en waardeering Nu juist drie jaren wordt er onder ons propaganda ge maakt voor het Pauselijk Liefdewerk van d.en H. Petrus, dat door den H. Stoel over de wereld verbreid wordt om onder de onmid dellijke leiding van de H. Congregatie tot Voortplanting des Geloofs te Rome dé oplei ding vin een eigen inlandschen cursus der missie-gebieden te bevorderen. Januari de maand der balansen en jaar rekeningen leidde ook tot een definitief over zicht van hetgeen voor dit nieuwe Liefde werk in ons vaderland bereikt werd., en dit toont een resultaat dat ieder, die het verneemt, tot blijde verbazing brengt. De beide eerste jaren zijn feitelijk heenge gaan aan de kennismaking van ons Roomsche volk met dit Werk. In 1920 kreeg het in den tegenwoordigen apostolischen vicaris van Noorwegen (diens naam behoef ik niet te noe men) zijn eersten Nationalen Directeur, in 1921 werden er 5 Diocesane Directeuren aan gesteld en bij het derde eeuwfeest der H. Congres, tot Voortpl. des Geloofs (Pinksteren 1922) richtten de gezamelijken Nationale en Diocesane Directeuren tot alle Eerw. Pastoors van Nederland het verzoek dit derde der Centrale Missiegenootschappen, over eenkomstig den wensch van Paus en Biy schoppen, in hun parochie op te richten. Dit prachtig resultaat is 'n bewijs van den grooten ijver van onze parochiale geestelijk heid, die na eerst zelf in elk der vijf bis dommen van ons land een studiebeurs voor een inlandschen seminarist in de missiën te hebben gesticht steeds meer en meer be reid blijkt ons Liefdewerk in hun parochies' in te leiden en tot bloei te brengen. De bij zondere groei van ons Werk in het Haar- lemsch bisdom vindt daarenboven zijn verkla ring in den praktischen steun, welken mgr. Callier het schonk, door van week af aan dit Liefdewerk dezelfde diocesane voorrechten te geven, welke de andere Pauselijke Missie genootschappen daar bezitten. Met welk een dankbaarheid S P. L. al deze medewerking qntvangt, behoeft hier geen bijzondere vermelding zij spreekt van zelf. De medewerking van onze parochiale geeste lijkheid heeft overvloedige instemming ge vonden bij ons Roomsche volk. Uit den aard der zaak is het getal leden van S. P. L. (min stens f.0.50 per jaar) moeielijk te schatten wij kunnen misschien er naar raden als wij weten dat tot dusver bijna 150.000 inschrijvingsbil jetten zijn uitgereikt.... Doch wij kunnen het best leeren besef fen, hoe ons Werk bij de geloovigen aan stonds geestdrift heeft gewekt, als wij we ten hoevelen bereid zijn gevonden als Weldoeners de jaarlijksche studiekosten van een inl. seminarist in de missies te schenken, (minstens 250 gld. per jaar) Op 1 Januari 1923 telden wij er 49, maar van 1lö Januari (ons patroonsfeest) gaven zich nog zestien nieuwe weldoeners op en deze vijf-enzestig zijn op enkele uitzonde ringen na, alle parochies of Katholieke instel lingen of steden deze hebbep dus alle door de medewerking aan velen hur^eigen semina rist, straks hun eigen priester in de missiën, die voor hen bidt en heel zijn priesterleven ie der jaar eenmaal de H. Mis voor hen op draagt. Deze 65 „weldoeners" zijn aldus over de bisdommen verdeeld Utrecht 26, Breda 7, Haarlem 17. 's Hertogenbosch 4, Roermond 9, terwijl groepen personen uit verschillende bisdommen nog twee seminaristen onderhou der;. Behalve deze weldoeners kent S. P.L. nog Stichters, die door het schenken van een kapitaal van f. 2500 minstens, de opleiding van een seminarist uit de rente van hun stich ting blijvend mogelijk maken. Van deze beur zen telden wij op 1 Jan 1523 in het aartsbis dom er 9 (waarvan 6 volgestort), Breda 6 (alle volgest.) Haarlem 16 (10 volgest.) 's Hertogenbosch 15 (11 volgest.) Roermond 10 (7 volgest.) terwijl sinds-dien Breda nog de 57e, en op ons patroonsfeest den Bosch de 58e beurs stichtte. Als deze beursen dus alle in volle werking zijn, zal Nederland alleen in ruim een jaar. tijds de opleiding van 123 inlandsche priesters in de missi ën uit blijvende inkomsten verze kerd hebben. Is dat niet een verheugend wel slagen Nu heeft wellicht een of andere schrandere lezer al zitten berekenen, hoeveel geld voor dit alles toch wel is opgebracht, enmet een ïekerg huivering bij zich zelf eén heele groote som genoemd. Ook deze nieuwsgierig heid willen wij bevredigen in 1920 ontving S.P.L. in het geheel f 3.733.10, in 1921 to taal f. 43.813.84., en 1922 bracht op f.115. 018.07, hetgeen te saman maakt f 162.914.41. Deze som is als volgt over de vijf bisdommen verdeeld Utrecht f40.663.68Breda f. 19.062. 66 Haarlem f. 37.225.08., 's Hertogenbosch f.36.078.94 Roermond f.28.469.15. Deze resultaten zijn verkregen zonder dat andere Liefdewerken er onder geleden heb ben (de ander Centrale Missiegenootschap pen gingen in die jaren niet achteruit, integen deel met groot succes zelfs en terwijl er onderwijl nog wel voor vele andere doelein den dan ook gecolleéteerd werd ik noem maar het R. K. Huisvestingscomité en de R. K. Universiteit. Is er dan geen reden te spreken van een verheugenden uitslag Naast den dank, welke wij reeds brachten aan den arbeid onzer geestelijkheid voor S. P. L. spre ken wij hier dan ook onze bewondering uit voor de edelmoedigheid,Mvelke alleen in een krachtig Geloofsleven een voldoende ver klaring kan vinden. En daarom ben ik er vast van overtuigd, dat dit Liefdewerk als geen ander zijn loon in zich draagt want God, die ons toemeet met de maat waarmede wij Hem toemeten, zal deze offers uit Geloof voor het Geloof gebracht voorzeker beloonen met een ruime toedeeling van de genade des Geloofs aan ons vaderland en zijn bewoners. Ten slotte nog iets. Dankbaarheid en waardeering drongen ons tot schrijven. Nu aan dezen drang is voldaan, mag ik wellicht uit dit schrijven nog een andere conclusie trekken. Zij is deze geeft deze uitkomst niet uitdrukkelijk aan, dat ons ge- loovig volk, dit Liefdewerk begrijpt en wil Dan is ook het bezwaar opgelost van hen, die in overgroote bezorgdheid meenden met dit Werk in hun parochie of omgeving niet te moeten beginnen, omdat er al zoo veel gevraagd wordt. En daarom durf ik hopen, dat de edelmoedige voorbeelden, waarvan dit artilet vol is, vele r mogen trekken tot navolging zoodat ons Liefdewerk in die mate groeit, dat iedere parochie of streek zijn eigen inlandschen seminarist, straks zijn eigen priester in de missiën heeft. Allen, die voor ons Werk iets willen doen, bied ik tot slot de adressen der Diocesane Directeuren, die gaarne tot alle inlichtingen en tot het ontvangen van giften en gaven bereid zijn. Voor Utrecht kap. A. de Wit, Walburgs plein 1 Arnhem. «Voor Breda mgr. JM. van Cers, vic. gen. Breda. Voor Haarlem rector P. W. de Wolf, St. Johannes de Deo. Haarlem. Voor 's Hertogenbosch rector A. Vin gerhoe s. Lange Nieuwstraat 191, Tilburg. Voor Roerir.o.id prog. dr. G. Lemmers, Groot-Seminarie Roermond. Moge God ons Liefdewerk tot Zijn Eer blijven aanvaarden en zegenen. Voorschoten Septuagesima, 1923. RECTOR TH- N. P. BEKKERS. Nationaal Directeur S. P. L. 7e ROOMSCHE STUDENTENDAG. De Unie van R.-K. Studentenvereenigin- gen in Nederland organiseert voor Zaterdag 3 Februari te Utrecht den 7den Roomschen Studentendag. Het onderwerp „De psyche van den hedendaagschen student" zal wor den besproken door prof. dr. A. H. M- van Rooy te Amsterdam en door den heer H. J. H. van Buchem, student te Leiden. MGR. J. A. S. VAN SCHAIK. Mgr. J. A. S. van Schaik, president van het klein-Seminarie Culemborg, is wegens een ernstige ongesteldheid in het St. Antonius- gasthuis te Utrecht opgenomen. HET CANDIDAATSEXAMEN IN DE RECHTEN. Een der Utrechtsche hoogleeraren bij fie juridische faculteit heeft, naar het U. D. ver neemt, de vraag opgeworpen of de candidaats- examens in de rechten, voor Mei 1922 afge legd, door studeerenden, die in het bezit wa ren van het diploma B. eindexamen gymnasi um wel als geldig mogen worden beschouwd, aangezien men een diploma A. had over te leggen. Hij voor zich heeft deze vraag ont kennend beantwoord en z. i. moeten die exa mens worden overgedaan, om een voor de wet geldig karakter te krijgen. Intusschen is er een andere opvatting volgens welke deze exa mens geenszins behoeven te worden overge daan. Ten einde in deze kwestie, voor zeer velen van groot belang een officieel oordeel in te winnen, wordt op het oogenblik ge correspondeerd met den Haag. Het Haagsch p.orrespondentiebureau meldt> naar aanleiding van dit bericht, dat zij die op grond van het getuigschrift B. candidaats- examen Rechten hebben afgelegd, geen vrees behoeven te koesteren voor ongeldigheids- verklaring van de toelating, terwijl even min vervolg de toelating moeilijkheid zal ondervinden. Renbaan te Zandvoort. Te Zandvoort heeft zich een voorloopig comité gevormd, be staande uit de heeren Joh. C. Benninik, Heem slede, E. H. Brofomcrér, Zandvoort, K. Hille, Amsterdam, H. A. Klein, H. Meijer. B. van Rijnberk, G. VV. van Toombergen, P. L. de Vries en C. L. Bolwidt, allen te Zandvoort, welik comité een .circulaire had gezonden aan inwoners van Zandvoort, Aerdenhout, Heem stede en Bioemendaal, waarin er op gewezen werd. dat Zandvoort weliswaar zeer in trék is als badplaats, doch dat de beter gesitueer den niets kunnen vinden wat hen aantrekt. Beloogd werd dan de noodzakelijkheid, dat Zandvoort een renbaan krijgt, een sportpark, waar gelegenheid is voor paardenraces, mo- torennen, hippische concoursen, voetbal- en gy m na s tiék fee s ten Gisteravond word in „Monopole" een ver gadering met genoodi'gden gehouden, waarin de plannen besproken werden. De heer Bol- wilt gaf een uiteenzetting en zeide hierbij, dat, wat hel terrein betrof, men het oog had op grond aan de Passage. Verschillende aanwezigen meenden, dat 'n renbaan veel ondorhoudskosten zou vergen. Er werd daarom een comité opgericht, dat met eenige deskundigen de plannen zal on derzoeken. In een vozende vergadering zal dan verder besproken worden, wat gedaan kan worden. Jn de commissie worden gekozen de hee ren Bolwidt, Hille, Klein, Van Rijnbepk, De Vries. jhr. P. N. Quarles van Ufford, A. v. d. Laat en Jansen, gemeente-architect. In de vergadering van gisteravond werd tevens opgericht de Zandvoortsche Sportver eniging „Zoedicin'', weïke bij eveiïtueele stichting eener renbaan de banen in exploita tie zal nemen. Maandagavond half 8 waren de talrijk toe getreden leden der nieuwe vereeniging voor ziakenhuiisverpleglinej opgeroepen ter vergade ring in café de „Oude geleerde Man.'' De op komst wai tamelijk goed. Te ruim half acht opende de voorzitter van het voorloopig Comité, Burgemeester Tilman, de Vergadering en heette de aanwezigen wel kom. Spreker begon met te zeggen, dat deze ver gadering niet zoozeer een charitatief, dan wel meer een practisch, zaikelijik doel had. Op ini tiatief van Dr. vain Aalst was spreker er toe overgegaan, om hier te stichten een vereeni ging als boven gezegd. Hoewel men gedacht h«d, dit voorloopig op bescheiden schaal te moeten doen, was de toeloop zop groot, dat besloten werd sta tuten te malken en deze tei* Kominlkilijike goed keuring op te zenden, waardoor de vereeni- gjng rechtspersoonlijkheid en rechtsgeldig heid zal bezitten. Voor dit doel waren de aanwezigen bijeen geroepen. Alvorens tot behandeling der statuten over te gaan, meende de voorzatter nog een oprecht woord van dank te moeten richten tot Dr. van Aalst en de andere heeren, voor hun me dewerking bij het itot stand komen van deze zaak. Uit de aangenomen statuten Vermelden wij, dat de vereeniging zal genoemd worden „Ver eeniging voor ZiefkenhnisverpIegiDg voor Ben- nebroek en omstreken". De vereeniging telt alleen gewone leden. Zij behoven miet te Ben- nebroek of omgeving te wonen. Het Weggeld is 26 cent en men betaalt 4 cent por hd en per wéék. y Alleen kinderen boven de 21 jaar zijn daar in vrij. Het bestuur bestnat uit 5 leden. Stemge rechtigd zijn gezinshoofden en meerderjarige leden. De vereeniging is 1 Februari 1923 voor 29 japen aangegaan. Het vereenigingsjaar loopt van. 1 Februari tot 31 Januari. Do statuten werden met algemeen» «tem men aangenomen. Bij de behandeling van het huishoudelijk reglement is bepaald, dat men 3 maanden lid moet zijn, alvorens recht op uillkeerang te heb ben. Vergoed wordt f 4 per dag gedurende 20 dagen per jaar. Door de commissie was dn 't concept-regle ment ingelascht, dat v<jr>r elke oent verhoog de contributie de uitkeering een gulden hoo ger zou zijn. X Terecht werd echter naar vorni gebracht, dat daardoor de kas een zeeT zwaar risico op zich nam. O# uitkeering is immers gebaseerd op een geregelde contributie van een groot aantal leden. Bij het toestaan der evengenoemde bepa ling zouden enkele personen in het ongun stigste geval haar kunnen ruïneeren. Na eenige discussie over dit punt werd op voorstel van den lieer J. F. van Lierop de contributie voorloopig voor twee jaar op 4 ct. per lid bepaald. Onder ziekenhuizen worden niet verstaan sanatoria. De bestuursleden worden gekozen voor vijf jaar, Elk jaar treedt er een af, doch Ss her kiesbaar. Hel bestuur vergadert minstens om de drie maanden, ook in verband met de con troleering der kas. Een commissie, tot nazien der rekeningen, wordt telkens op de jaarvergadering voorde volgende financieele verantwoording gekozen. Art. 16 regelt de gedachtenwisseling op de algemeene vergaderingen. Een artikel dal voor vele organisaties mis schien ter overweging kan worden aanbevo len. Eenigszins gewijzigd en aangevuld werd ook het huishoudelijk reglement met algem. stemmen aangenomen. Hierna kwam aan de orde de Bestuursver kiezing. Er waren toen 45 stemgerechtigden aanwe zig. De heer van F.s meen.de met alle gerust heid het voorloojrtg comité te mogen aan bevelen, De vonrzitler deelde nog mede. dat het Bestuur den heer Sninnenbcrg had gepolst voor een Bestuursfunctie, meeT sneeiaal voor dat van penningmeester en het had de toe- zeSsing gekresen, dat. zoo noodie. de heer Rniopenberg zich bereid verklaard bad. De vergadering bleef vanzelf vrij en kon zelf andere personen stellen. De uitslag der slemminr was. dat de viif volgende heeren Tilman. van Aalst. Haze, broek. Lnjnmersa en Sninncpherg met 35. 35. 35, 34 en ^2 stemmen rekozen werden, ter wijl op de heeren v. Lierop. 19. van Es 3 en v. d. Eist 1 stem werden uitgebracht. Daarna werd overgegaan tof verkiezing van de commissie, bedoeld bij art, 13 en gekozen de heeren van Es, J. F. v. Lierop en Dekker met 36, 35 en 35 stemmen. Deze heeren waren voorgesteld door den heer van Waveren. Bestuursleden zoowel als commissieleden namen hun benoeming aan. Na nog een paar vragen beantwoord en mededeeling gedaan te hebben, dat reeds 1022 leden tot de vereeniging waren toegetreden, sloot de voorzitter onder dank voor de za kelijke besprekingen de geanimeerde verga dering. Het St. Fidelis-patronaat gaf op Zondag 28 en Maandag 29 Januari een uitvoering in het groote Patronaatsgebousv. Op alle avon den was de zaal goed bezet, dank voorzeker aan den onvermoeiden ijver der dames-zela- tricen, welke zich hadden belast met den voorverkoop der entreekaarten; ook aan de zaal werden nog talrijke kaarten verkocht. De Weleerw. heèr J. J. van den Berg, kape laan der parochie en Directeur van boven genoemd patronaat, opende de feestavonden en heette allen welkom. Hij bracht een woord van dank aan de commissieleden en zelatriceji voor den moreelen steun welken hij steeds mag ondervinden en aan alle belang stellenden welke door hun tegenwoordig zijn dit patronaa' financieel steunen. Na nog en kele wenschen te hebben gegeven tot het be waren der goede orde, was het woord aan de tooneelisten, welke allereerst opvoerden „Kre- lis Louwen of Alexander de Groote op het Pocherroaal" bliispel in drie bedrijven. On der leiding van den heer W. Buschinan kwe ten de jongens zich best van hun taak en oogstten met dit mooie blijspel breeden bijval. Na de pauze kwam de gymnastiekclub onder dezelfde leiding even laten zien wat ze al kon. Hierna kregen we van de tooneelisten te hooren „Het Helsche Moordtuig", klucht in een bedrijf. Ook dit werd goed gespeeld en had reuzensucces. De costumeering van den heer Koningsbruggen te Haarlem, droeg veel bij tot het go«de welslagen, terwijl de gri- meering van den heer v. d. Pijl uit Leiden, welke dit op zeer billijk wijze verricht en wien wij dan ook de zusterverenigingen op dit gebied aanbevelen, veel bijdroeg tot een juiste vertolking. Te ongeveer II uur begaf men zich welvoldaan huiswaartsl DE EERSTE KAMER EN DE HERZIE NING VAN HET LAGER ONDERWIJS. Verschenen is het voorloopig versla der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wij ziging der Lager Onderwijswet 1920. Vele leden meenden den minister dank te moeten zeggen voor de houding, door hem aangenomen in de Tweede Kamer bij de behandeling van verschillende punten met betrekking tot dit wetsontwerp. Andere led~n gaven echter uiting aan hun afkeuring, dat tijdens de behandeling sfan dit wetsontwerp in de Tweede Kamer een belangrijke gedachtenwisseling dienaan gaande heeft plaats gehad tusschen den minister en eenige tot de rechterzijde behoo- rende leden dier Kamer! De minister had, naar zij meenden, het door die leden tot hem gedaan verzoek, om hen te willen ontvangen tot het plegen van overleg, niet moeten in willigen. Nu dat toch is geschied, zijn bespre kingen van beteekenis binnenskamers ge voerd, hetgeen niet in 's lands belang is. De stellige verwachting werd dan ook uit gesproken, dat deze weg in de toe"komst niet meer zal worden bewandeld. Vele leden betreurden, dat de minister geen aanleiding heeft gevonden om de geheele Lager-Onderwijswet principieel te herzien. Intusschen werd door deze leden erkend, dat dit wetsontwerp als een verbetering van de bestaande wet moet worden aangemerkt en derhalve behoort te worden aangenomen, wijl het in ieder geval bezuiniging; belooft op de te hoog opgedreven onderwijskosten. De voornaamste grief, welke tegen het ontwerp werd ingebracht, was de sterke ver grooting van het aantal leerlingen per klas. De bezwaren tegen groote klassen werden echter volstrekt niet algemeen gedeeld. Dat dit wetsontwerp inderdaad tot bezui niging leidt, was vc&r verschillende leden niet twijfelachtig. Andere leden kwamen hier tegen op, en betoogden, dat öez wet uit een oogpunt van bezuiniging niet veel betee- kent, daar zij niet anders d et dan de moei lijkheden verplaatsen en ten hoogste tot be sparing in de toekomst kan leiden. Zeer vele leden betreurden de afschaffing pan het onderwijs in het Fransch. Op verschillende gronden werd het geven van onderwijs in het Fransch in het 5de en 6de leerjaar bepleit. Vooral voor de leerlingen der lagere school, die daarna middelbaar onderwijs genieten, is vroegtijdig onderricht in de beginselen eener vreemde taal gewenscht, daar zij anders onderwijs in te veel nieuwe vakken gelijk tijdig bekom n. Opgemerkt werd voorts, dat het Fransch voor een Nederlander een moeilijke taal is, en het alleen reeds daarom gewenscht is met het leeren daarvan vroegtijdig een begin te maken. Daarvan zijn vroeger geen bezwa ren ondervonden, zoodat de afschaffing on gerijmd is, en dit te meer daar er qiets voor in de plaats is gesteld. Tégenover de vele voorstanders van onder richt in de beginselen eener vreemde taal, waren ook enkele tegenstanders daarvan. Dezen juichten het toe, dat het Fransch voor de lagere school afgeschaft blijft. Overi gens kunnen de ouders hunne kinder n des- gewenscht toch een afzonderlijken cursus doen volgen om Fransch te leeren. De wachtgeldregeling kon geen algemeene instemming verwerven. De hoop werd uitgesproken, dat de minis ter alsnog de voortzetting van het vervolg onderwijs mogelijk zou maken door voor gevallen, waarin dit onderwijs nuttig werkt, gelden ter ondersteuning daarvan aan te vragen buiten de L. O.-wet om. ■nsviA LATERE KOERS 0.01" O.G" Heden overleed fot onze die pe droefheid, na een betrekke lijk kortstondig lijden, na voor zien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze innig ge liefde Dochter en Zuster in den ouderdom van 30 jaar. Uit aller naam; G. WELAGEN C. WELAGEN—Kuiper en Broers en Zusters Haarlem, 30 Januari 1923. Assendelverstraat 28. Hot Bestuur der Coöp. Rouwvereen. „Eigen Woning" te Haarlem is voor nemens op Vrijdag 9 Februari 1923, in ll®t openbaar aan tc besleden: Het bouwen van 73 Arbeiderswo ningen met gewapend betonwerken op een terrein aan de Leidsche Vaart te Haarlem. Bestek en teekeningen verkrijgbaar, Tetterodestraat 78 te Haarlem, art 15 per stel. Restitutie bij onbeschadigde weder-inlevering 10 per stel. Namens het bestuur der Coöp. Woningbouwvereen. „Eigen Woning" te Haarlem de Architect, C. VAN VNNIK. 1-4 regels p. plaatsing f 0.60 Elke regel meer' f 0.15 - bij vooruitbetaling - gevraagd voor den dag of dag en nacht. KOUDENHORN 68. wünséht Unterricht iin Hollendiscbe schreiben. Briefe zu richten ans Burro des Neue Iiarlemschen Taje-Blatles, no. 6427. Net degelijk persoon, niet onbemid deld, 22 j„ zoekt langs dezen weg in kennis I* komen met een Net R.-K. Meisje, liefst niet geheel onbemiddeld, om na wederzijdsch goedvinden een gelukkig aam te gaan. Brieven met portret, welk op eerewoord wordt teruggezonden, onder No. 2428 Bureau van dit blad. Eenige mooie H. Herdershonden s^orhanden. Geen luxe prijzen. Dage lijks te zien in de KENNEL FAUNA, Parklaan. Woon- en Winkelhuis in Lisse, Sassen- heftn, Warmond of omgeving. Br. No» 744 aan DEDDENS' Boekhandel, Hoofddorp. ALLEENVERKOOP VOOR HAARLEM EJS OMSTREKEN En Gros WAALSTEENEN En Detail

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3