STADSNIEUWS Vrijdag 2 Februari 1923 45ste Jaargang No. 14352 Critiek op een antwoord van Gedeputeerde Staten. m vrr 1 DIT NUMMER BESTMT UIT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD 3 FEBRUARI GIFTEN. <f R.-K. Politiebond „St. Michaël". De watersnoodsschuld van 12 millioen. Concert H. O. V. iraamn Lezing over „Natuurbescherming in onze omstreken". i. tprr t Spaarkas „St. Nicolaas". Haarl. Bachvereeniging. Gevonden voorwerpen. Radio-vereeniging. Kennisgeving Hinderwet. Nuts Spaarbank te Haarlem. H. H. V. LANGS DEN WEG. Eigen schuld. De gevonden jas. Credietverleening voor noodlijdende tuinders. Contributieschuld- Onbestelbare stukken. INDRUKKEN VAN EEN DUITSCH PRIESTER OVER HOLLAND. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekif als ingezonden mededeeling: 60 ct per regel. Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. De zaak, waarom het gaat, wordt den lezer geheel duidelijk uit het volgende offi- cieeie stuk: Haarlem, 3 Januari 1923. „Aan de leden der Provinciale Staten van Noord-Holland. De voorzitter der Prov. Staten van N.-H. deelt u. overeenkomstig het bepaalde in ar tikel 38bis van het Reglement van Orde voor de vergadering dier Stalen mede, dat door het lid Mr. J. B. Bomans aan Gedeputeerde Staten de volgende vraag is gesteld: Tijdens de discussies ir, de Statenvergade ring van 30 November 1.1. omtrent het betreu renswaardig feit, dat het Provinciaal perso neel, voor zoover Katholiek, in geen ver houding staat tot het Katholiek bevolkings deel in de Provincie, heeft het lid van Uw Ooilege, de heer Michels door een interrup tie den indruk gewekt bij de Slatenleden, dat althans bij de gestichten vijf en twintig procent van het personeel Katholiek is, Zijn Gedeputeerde Staten van oordeel dat, op grond der feiten, de heer Mi< iiels gerechligd was bedoelden indruk te vestigen? Hel antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: Hoewel Gedeputeerde Staten zich niet ver antwoordelijk kunnen stellen voor uitlatingen van een lid van hun CoUege, bij wijze van interruptie in de Statenvergadering gedaan, kunnen zij, na van den heer Michels nader ontvangen mededeelingen, berichten, dat, al thans wat het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort betreft, zijne mededeeling op goe den grondslag steunde. Gedeputeerde Staten der provincie Noorii -Holland. Nu verzoek ik den argeloozen Katholieken lezer met mij eenige conclusies te trekken uit deze gegevens. Het bovenbedoeld „betreurenswaardig feit" bleef onweersproken. Kon ook niet weer sproken worden. Minimaal is het aantal Ka tholieken bij de griffie en de bedrijven. Al leen: bij de gestichten scheen het nog al mee te vallen, daar „scheen" het aantal de vijf en twintig procent te naderen. Het feil was dus slechts ten deele juist. Geenszins, over het geheel sprak ik waarheid, maar ik had wel een uitzondering mogen maken voor de gestichten. De Statenvergadering van 30 No vember was psychologisch om velerlei rede nen merkwaardig, ik kom daar niet op lerug, maar ik ben wel verplicht de beroemde vijf en twintig procent der gestichten in herinne ring te brengen, omdat, als ik in het alge meen ook al gelijk zou hebben gehad, ik be slist de gestichten-uitz.ondering naar voren wilde brengen als een verheugend feit. Daar om mijn vraag aan Oedep. Staten. Het ant woord is ietwat teleurstellend. Er blijkt geen uitzondering te bestaan bij de gestichten. Twee van de drie doen mede aan liet „betreu renswaardig feil" Alleen Meerenberg is de lichtplek der rechtvaardigheid. Hier is al thans viif en twintig procent van het perso neel Katholiek! Niet le haastig, waf ik n bidden mag. Gedeputeerde Staten zeggen dat niet. Zij zeggen slechts dat de heer Michels bun na dere mededeelingen verschafte. En deze me dedeelingen bevestigen de ïnferruplie? Ook dat niet. Hieruit bleek slechts dat des heeren Michels mededeeling „op goeden grondslag steunde" Niet steunt, maar steunde. Verle den (iid. Op goeden grondslag sleunde. D w.z. zijn zegsman mocht hij vertrouwen. Of hij had dien indruk op grond van nadere gege vens. die hij mocht vertrouwen. Als hij zich vereiste dan vergiste hij zich t" goeder trouw. Zelfs ten opzichte van het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort, onze „Katholieke oase"! Altijd goed lezen. Voor mij was dat antwoord dan ook af doende: Mijn „betreurenswaardig feit" was onaantastbaar over de geheele linie, Meeren berg incluis. Alleen was daar de verhouding minder treurig dan elders Tot mijn verbazing ontdek ik echter dat er simpele lieden zijn, die meenen dat wij dusalthans in Meerenberg, ons deel wel hebbenIn zooverre het antwoord van Gede puteerde Staten daartoe aanleiding gaf, ik erken dat het diplomatiek gesteld is, zie ik mij dus. tot mijn spijt natuurlijk, verplicht eenige critiek op dat antwoord uit te oefenen. Mogelijk dat daarna menigeen zucht: als Meerenberg het groene hout moet verbeelden, hoe zal dan wel het dorre gesteld zijn? Voor ons ligt het verslag 1921 met de Be grooting van het Prov. Ziekenhuis nabij Sant poort voor het dienstjaar 1922. Bezien wij de uitgaven: Kosten van de Comm. van Bestuur 3.630. Wij constateeren dat noch de voorzitter, noch een der overige vijf leden Katholiek zijn, ofschoon wij toch te Meerenberg een gemid deld aantal verpleegden hebben dat de twee honderd overschrijdt, 't Is heusch heel erg. Volgende post: Salarissen Directie 12.180. Niets voor ons natuurlijk. Nog een vol gende: Salarissen personeel admin. dienst ƒ46.300. Tot mijne spijt heb ik geen Katholiek kun nen ontdekken. Dan het enorme bedrag voor den genees kundigen dienst f 655.520. Even splitsen. Salarissen van zeven genees- heeren, na aftrek van gebruik van dienstwo ningen, 34.020. Wij ontdekken geen geloofs genoot. Toevallig zijn wij in de hoogere re gionen geheel absent, 't Ontbrekende (aan de vijf en twintig proeent) zal dus aangevuld moeten worden door 't overschot van het la gere personeel. Het verslag spreekt van 437 verplegenden. De hoofdverpleging niet medegerekend. Er is inderdaad één Katholieke hoofdverpleegster. Met twee assistent-hoofdverpleegsters en een voor den nachtdienst hebben wij de Katho lieke „kopstukken" genoemd, hooger komen wij niet. Een paar eerste verpleegsters en waarnemende verpleegsters completeeren deze onze hoogste, autoriteiten. De vijf en twintig procent aldus hier op geen slukken na aanwezig moeten dus nog lager gezocht worden. Bij het groote korps mannelijke en vrouwelijke verplegenden. Wij lellen dan naar ons toe 9 verpleegsters die Roomsch gedoopt zijn, hoewel ze niet prac- tisceren, wij tellen bij ons aantal drie neu traal en 4 modern georganiseerden die dus van onze Kath. organisatie niets moeten heb ben, maar al deze inschikkelijkheid baat niet: ons aantal bereikt het één zesde deel van dit machflg corps niet. Zijn 'er van ons onder de opzichters, por tiers; assistenten in de huishouding, timmer lieden, metselaars, schilders, smeden, loodgie ter, witters, machinisten, monteurs, fitters, assistenten apotheek en laboratorium, ama nuensis, kleermakers, schoenmakers, naai sters? Ja, er zijn er. Maar hun aantal bereikt geenszins de vijf en twintig procent! En als men ons dapr af wil schepen met den triumph der waarheid dat de vijf en twintig procent aanwezig zijn bij de dienst boden en minste knechten, dan passen wij er voor ons onderzoek ook zoover uit te strek ken, daarvoor is ons de zaak te ernstig, maar willen wij zonder verder bewijs aannemen dat daér de vijf en twinlig procent aanwezig is, maar al zoude dit allernederigste deel van het'personeel voor.. vijftig procent Katho liek zijn, dan rechtvaardigt zelfs deze hypo these niet den indruk te vestigen als ware „gemiddeld" vijf en twintig procent van Meerenherg's personeel Katholiek. Zelfs niet, al telt aan gene zijde de directeur en adj.- directrice gelijkwaardig op met den schoenen knecht en dienstbode aan onze zijde. Dit wilde ik maar even zeggen, om ver keerde indrukken weg te vagen. Mr. BOMANS. Soc. ,St. BavoSmedestraat Gewone zit tingen. Spaarbank voor Kath. Nederland van 5 tol half 8. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/,van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsocbtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. B. K. Leeszaal Tentoonstelling van werken van H. Brom en M. Anariessen. Van 10 half 1, en van 25 uur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten- vloonsfelling van etsen van Anton F. Pieck. >K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. B. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houfweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 lot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Voor de Duitshe pers: H. f 5.—. Woensdagavond hield de afdëeling Haarlem en omstreken van den Ned. R. K. Politiebond „St. Michaël" haar zesde jaarvergadering. Na een pittig openingswoord van dén voorzitter, den heer W. v. .d. Hulst, bracht de heer H. L. Spree, secretaris, een keurig verzorgd jaar verslag uit, hetwelk een duidelijk beeld van de in het afgeloopen jaar verrichte werk zaamheden demonsitereerde. Br is dan ook duchtig gewenkt en de voorzitter mocht te recht opmerken, dat wat meer meeleven van de leden verwacht mocht worden. Uit de ver gadering werd een woord van hulde gebracht aan het bestuur, vergezeld van de aansporing aan de leden altijd trouw ter vergadering te •komen cn daar eveniueele klachten te be spreken. Het raadslid, de-heer M. L. A. Klein, sprak een opwekkend woord, speciaal tot de dames, waarna het nuttige voor het prettige moest plaats maken. Reeds dadelijk zat de vroolijkheid er in. Sjaalkie Boas van Heem stede is een humorist, die ct zijn kan. Leuke stukken en wat altijd zoo noodig is, het pu bliek zong mede. De feestcommissie organi seerde tusschen de voordrachten door het staartstelKen op teen ezel: een schorten wed strijd voor de dames en een zaklooperij voor de heeren. Kortom, er is genoten. De heer Winnubst begeleidde een en ander op de pi ano, 'igeen hem zeer goed was toevertrouwd. Ruim negentig, procent van de leden waren met hunne dames opgekomen, de groote zaal van de St. Josephgezellenvereendging was ge heel bezet. Wij begrijpen heel goed, dat het bestuur gaarne altijd zoo'n opkomst ziet. Ver melden wij ten slotte nog, dat Mr. J. B. Bo mans bericht van verhindering in zond, we gens het vervullen van een spreekbeurt. De Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Ncord-Hollands Noorderkwartier te Alkmaar, voor West-Friesland te Hoorn en voor Zaanland le Zaandam, te samen om vattende, behoudens enkele gemeenten, geheel Noord-Holland benoorden het Nnordzeeka- naal, hebben aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een adres gezonden in zake de nadere regeling van de financieele ver houding lusschen de provincie Noord-Hol land en het Hoogheemraadschap Noord-Hol lands Noorderkwartier. In het adres wordt o.m. medegedeeld, dat niet alleen zij, die tot leden van de genoem de Kamers van Koophandel zijn gekozen en zij, die aan de samenstelling dier Kamers hebben medegewerkt, den ernstigen druk ge voelen van de belasting, geheven door liet nieuw ingestelde Hoogheemraadschap, maar ook handel en industrie, gedreven en uiige oefend in de gebieden dier Kamers, onder vinden de gevolgen der hooge lasten, veroor zaakt door het feit, dat aan dat waterschap .is opgelegd de delging van een schuld van 12 millioen gulden, haar oorsprong vindend in den watersnood. Het deel van Noord-Holland, geleislerd door den watersnood, hecfl destijds alles in het werk gesteld, om den omvang van de ramp zoo nauw mogelijk te stuiten. Zeer be langrijke offprs heeft men zich daarvoor moe ten en willen gelroosten. Eenerziids onge twijfcld om eigen lijfsbehoud en om de redding van eigen have en goed, maar an derzijds 1ocli ook, om het overig deel der provincie te kunnen sparen en dit te vrij waren van de schade, veroorzaakt door het binnenkomende waler. Men deed dit, omdat men wist. dal geheel Nederland en in het hij.zon3.er geheel Noord- Holland belang liad hij een zoo spoedig en krachtig mogelijk stuiten van het water en een zooveel mogelijk localiseeren van geleis- terde gebieden. Men wist dat b.v- Amsterdam wel degelijk niei te berekenen voordeelen heeft bij een vruchtbaar en welvarend ach terland. De Kamers voornoemd zijn dan ook overtuigd dat thans nog ieder dankbaar zal zijn, dat destijds zoo krachtig is ingegrepen. Maar wordt de juistheid van het bovenstaan de erkend, dan kan het niet anders dan lo gisch worden genoemd, dat geheel Noord- Holland ook bijdraagt in de kosten van het dijkherstel. Dan moet men het onbillijk ach ten, dat zii, die de nadeelen van den water snood ondervonden, bovendien aansprakelijk worden gesteld voor de kosten, verbonden aan het herstel en aan het verdere onder hond der diiken. Naar het oordeel dér Kamers voornoemd moet het daarheen worden geleid, dat het Hoogheemraadschap ontheven worde van de verplichting tot delging der schuld van 12 millioen Die last. thans gelegd op een deel der provincie, gaat de draagkracht der inge- zeiepen te hoven en drukt dubbel zoo z.wik-;r omdat de onbillijkheid der ongeliikmafige verdeeling zoozeer wordf geveeld. Daarom moét hij werden overgenomen door hel pro vinciaal bestuur, opdal dit door het heffen van een provinciale belasting, allen daarvoor zal kunnen aanslaan. Doch daar de Ion lasle van het TToogheemraadschan komende onder houdskosten gemaakt worden in hef belang van de geheele provincie, moeten ook deze worden gedragen door het deel van Noord- Holland. thans niet helioorende tot het ge bied van het Hoogheemraadschap. Op grond van een en ander geven ver noemde Kamers Gedep. Slalen in ernstige overweging die maatregelen te willen Ireffen, welke leiden tot inwilliging der in het adres neergelegde verzoeken Tevens is aan de ge meentebesturen verzocht hieraan adliaesie le willen betuigen Een bijzondere interesse voerde ons naar dit concert vanwege dé eerste uitvoering van het violoncellc-concert van de nog jeugdige com poniste: Menrlétle Bosmans. In geen enlkel tijdperik der muziek heeft de vrouw als cotnpouisee een belangrijke xol gespeeld en dit zal m. 1, ook nimmer hel geval worden. Toch was deze aupitie geen teleur stelling, want hel werlk bevat zeer goede ele menten. Deze muziek lijkt mij het meest ver want met Saint Saëns, wiens „Danse maca bre" ilk in het Presto even meende te hooren. Tot zekere hoogte houdt het zeer omvang rijke opus de aandacht gaande, doch een spe cifiek fémlnale fout: de breedsprakigheid, doet aan het geheel afbreuk. Men mis't concentra tie en de grootte van gedachte had toegeno men met het verkleinen van den vorm. De voortdurende terugkeer van het hoofdthema uit het eerste deel in nét Allegro giacoso, doet een zekere monotonie vreezen. Het meest be knopt lijkt mij het tweede deel, indricdecli- gen vorm gehouden, met een mooie cantilene voor violoncello. In 't algemeen lijkt de instrumentatie dik wijls belangrijker dan de melodische lijn; meer in 't bijzonder de imilatorische gedeel ten voor fluit en cello, het duo met de eerste viool en de harp-parlij verteenen een aardig coloTiet aan het laatsle deel. Marix Loeven- sohn, die do violoncello-solo speelde, ontwik kelde een zeldzame klank uit z n prachtig in strument Zijn voordracht was vol vurigheid en ge- Het duurste en beste is FRANKEN'S MELKBR00D zonde muzikaliteit en hij liet terecht de com poniste in de groote ovatie, welke hem ten deel viel, dee!en. Het orkest speelde dezen avond onder den dirigent Gerharz met bijzon- Men schrijft ons: Door de afd. Haarlem van de Praclisch- Idealisten-Associafie is een lezing met licht beelden georganiseerd over bovenstaand on derwerp op hedenavond van 8 tot op zijn laatst 10 uur iin de zaal van „Rosenhaghe," Hoofdmanstraat 12, aan den Zijlweg, tegenover de Duvenvoordestraat. Spreker zal zijn de heer C. Sipkes. Hoewel deze avond in de eer ste plaats bestemd is voor leden, zijn ooik r t dere toewijding cn het is met vreude dat ik melding kan maken van een aanzienlijke ver- andere beknellende» voor dit onderwerp belering, welke bij de pauken le comstalee- e" voar de meerendeels gekleurde hchtbeel- be lering ren was. Ten slotte kwam v. Beethoven met de Ze ven de Symphonic. Hij reikte ons hiermede den van harte welkom. DE INDUSTRIE GEPASSEERD. Het Kamerlid de heer Michielsen stelde een bokaal bruischend van vreugde-dranken, den Minister van Koloniën de volgende van vleiende muziek, welke wij indrinken als vragen. Is het den Minister bekend, dat in de kringen van de Nederlandsche ijzer constructie-industrie bij voortduring de klacht wordt vernomen, dat deze in- bloemkeliken het zonlicht. MARINUS VAN MONNIKENDAM. In de gisterenavond gehouden ledenver- dustrie bij inkoopen vanwege het Gou- gadering van de Spaarkas „St. Nicolaas" vernement in Nederlandsch-Indië herhaal- werden tot bestuursleden gekozen de heeren delijk wordt gepasseerd, terwijl de werk- Vrenegoor en F. Zwarter. Door het bestuur loosheid in dezen tak van industrie hier te zal uit zijn midden een voorzitler worden lande een grooten omvang heeft genomen? gekozen. j Acht de Minister deze klacht geheel of De jaarverslagen werden door den secre- gedeeltelijk gegrond? laris-penningmeesler uitgebracht Er bleek Zoo ja, is de Minister van oordeel, dat een Ijatig saldo te zijn. Medegedeeld werd de instelling door de Indische Regeering dat door den brandstoffenhandelaar van de eener Rijkscommissie voor de werkverrui- Spaarkas een bedrag van f 100 in het reser- ming, welke voeling zal houden met de hier, vefonds is gestort. Besloten werd, een be- te lande werkende gelijknamige commis- drag van 100 ter beschikking te stellen sie, deze klacht wellicht geheel of gedeelte van de werklooze leden van den R. K. Volks- lijk kan wegnemen? bond, welk bedrag in samenwerking met het Indien de Minister dit middel niet doel- besluur van den R. K. Volkshond zal ver- matig acht, welke afdoende maatregelen deeld worden. denkt Z.Ex. dan te nemen, teneinde aan de Aan den scheidenden voorzitter, den heer klacht van dezen tak van industrie een einde P. Dijt. die wegens drukke werkzaamheden te maken? bedankt had. werden door den secretaris- penr.ningmeesler woorden van dank gebracht 1 Hinderwet, voor het vele, door hem voor de vereeniging Aan J. D Hammer en H. W. Tromp, sa- verricht. De heer Dijt dankte met eenige men handelende onder den naam „Eerste Ne- woorden en wenschte de Spaarkas in haar derlandsche Fijmlederfabriefc" is vergunning verder bestaan alle goeds. verleend tot oprichting van eene inrichting tot •het bereiden van fijne ledersoorlen en het fa- Statutefl. briceeren 'van fijne llederwairen met een labo- De „Staatscourant" bevat de sfatuten vanratormm en een reparatie-werkplaats, waarbij de Ned. Krause Maatschappij, gevestigd al- elcctrische beweegkracht zal worden aange- jjjer j wend met een maximum vermogen van 20 P. K. tot het aandrijven vain te plaatsen werktui- Alg. Ned. Verbond. e«n m llel perceel! aan de Kennemerstraat Woensdag 7 Februari a.s. zal het Alg. Ned. Aan G. P. G. Kipp is vergunning verleend Verbond haar jaarlijksche ledenvergadering (0j oprichtiug van eene smederij, tot het ver houden in „De Nijverheid, Jansstraat 85, vaardigen Van orthopedische instrumenten des avonds le half negen. De agenda vermeldt (Kcht smeedwerken), waarbij als beweeg- o.a. Bestuursverkiezing en bespreking san knecht worden gebezigd een electromotor een te houden kunstavond. Dinsdag 6 Fehruati a.s. zal de Haarlemsehe Bachvereeniging haar zesde concert geven, des avonds 8 uur, in de Gemocntelijlke Concert zaal. Als solist zal optreden Josef Pembaur, piano. Hel programma vermeldt o. a. Ouver- van 2 P.K. 1ot het aandrijven van te plaatsen werktuigen in hot perceel aan de Gasthuis- vest no. 15. v. d. Linden, Kleine Houtstraat 8, kinder handschoen; J. M. Bulters, Twijnderslaan 15, heeren ha n d sch oenJ. Wensing, Zwaardstraat ture van de Opera „Euryaimthe", C. M. von j j, insigne; Collaard, J. N kui wen hu ij zen s tra a t Weber. Piano-concert No. 2 (Op. 83, Bes. gr. meetinstrument in étui; C. Zipp, Tetterode- t.), Brahms. Symphonie Domestica (op. 53), slTaat 51, portemonmaie; G. Verzandvooirt, R. Strauss. Spaarnwouderstraat 82zw„ portemonnaie; Me- vrouw Smits, Santpoorterstraat 7, huissleutel; P. Bos, Hnrmenjansweg 82P. of G., dames- 'Pogingen worden in het wedk gesteld om tajehje; M. v. d. Meer, EsschiMerstraat 20zw.. hier ter slede te komen tot het oprichten van *ak ITM'' portemonnaie enz.; L. Jansen, Or.-unje- een plaatselijke Amateur Radio Vereeniging Hiertoe wordt 6 Februari te 8.20 n.m. een vergadering belegd in de bavenzaal St. Bavo, Smedestraal. jcboomstraat 173rood, zilverbon. Vergelijkend overzicht over Januari 1923 1922. Aantal behandelde posten 5203 (v. j. 4605). Aantal inlagen 3578, (v. j. 3321). Aan B. en W. van Haarlem brengen ter openbare ,al Jf2, (0«,LHxv kennis dat door hen is ontvangen een belkend- malking van B. en W. der gemeente Schoten, dat het verzoek van Jac. Pot, om vergunmiing tot het uitbreiden van zijne timmermanswerk plaats, gelegen aan de Kloosterstraat no. 23, door hen is iingewilligd. De jaarlijksche groote uitvoering der Haar lemsehe Handelsschool-vereenigimg zal plaats hebben op Zaterdag 24 Maairt, Lichtbeelden. Sleeds meer en meer schijnen vooral in den laatsien tijd de lichtbeeldenavonden veld te winnen. Er worden er geregeld gehouden op allerlei gebied. Om maar enkele te noemen: Kapelaan Liihn vertoont „Lourdes" en „Het leven van de H. Jeanne d'Arc", terwijl hij, naar we meenen, een derde, behandelende de Bijbelsche geschiedenis, in voorbereiding heeft; de vereeniging „Oost en West" behandelt in woord en beeld zaken, betrekking hebbende op Ned.-Indië en onze andere koloniën. Op geneeskundig gebied komen eveneens meer dere lichtbeeklenvertooningen. Van de dieren- en plantenwereld beslaan verschillende series lichtbeelden, enz. enz. Deze vermeerdering van lezingen met licht beelden valt niet anders dan toe te juichen. Immers de lichtbeelden verduidelijken het ge sproken woord en geven een meer helderen kijk op heigeen de lezing behandelt. Die ver duidelijking maakt de causerie vanzelf gezel liger en kan er dan ook toe bijdragen, dat het verga deringbezock beter wordt. Hoe aangena mer cn gezelliger toch een vergadering is, hoe meer belangstelling zij uit den aard der zaak trekt. Daarom dan ook is de uitbreiding der series lichtbeelden en het organiseeren van dergelijke avonden zeer zeker gewensclit f 268467,59% fv. j 287096.35). Terugbe- iaald 267747,80% (v. j. 232964.19). Meer ingelegd f 719.79 (v. j. 54)32.16). Aantal nieuwe boekjes 216 (v. j. 214). Aantal afbe taalde boekjes 121 (v. j. 84). Spaarbusjes op 31 Januari 1923 in omloop 1172. Geledigd in Januari 1923 234 busjes met totaal 3286.60. Aantal in bewaring genomen boek jes op 31 Januari 1923 307. Gisteravond omstreeks 6 uur „hing" de 14- jarige II. P., wonende in de Zijlstraat, achter aan een éénmanswagen. In de Wilhelmina- straat, aan de halte Mauritsstraat, kwam een wagonvoerder, die met de tram meereed, eens kijken, of er soms iemand meereed. De jon gen schrok zoo, dat hij van de tram viel en daarbij jmst met een voorbijrijdenden auto in aanraking kwam, waardoor hij eenige lichte verwondingen opliep. Naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht, i$ hij daar ter verple ging-' oigcnomen. In veband met de half in het water van den Kloppersingel liggende gevonden jas, is door de politie in dat water gedregd, echter tot op heden zonder Tesultnat. Naar we vernemen behoort de jas aan den aannemer Schomagel, wonende te Huizen. Deze heeft wenk te Bloemendaal, doch is daar Maandag niet aangekomen. Door de P.rov. Commissie uit dé veilingen in Noord-Holland is aan de aangesloten vei lingen een schrijven gezonden, inhoudende dat waarschijnlijk de volgende week een crediet- regcling tot stand zou komen en loopen over de Prov. Commissie in Noord-Holland. Deze credielen of voorschotten zullen dan wojden verstrekt door de plaatselijke Boeren- znbanken. j De verplichting die elk lid eener vereeniging heeft zijn contributie te betalen, schijnen velen niet hoog te tillen. En toch is contributieschuld een schuld ge lijk een andere. Door lid te worden en te blijven van een vereeniging, neemt men op zich een jaar- j lijksch bedrag bij te dragen in de kosten der vereenigingshuishouding. j Wie dat niet kan of niet langer meer kan of wil. moet als lid dier vereeniging bedan- ken. Sommigen bedanken niet, omdat zij toch graag voor het oog van de menschen lid van die of die vereeniging zijn, of omdat zij een voudig vergelen te bedanken of bedanken te i veel moeite vinden. Maar in alle die gevallen is alles goed en wel, als het betrokken lid dan ook maar j weet, dat hij daarmede de verplichting op i zich neemt, nog een jaar langer contributie te i betalen. I Maar wat al moeite hebben onze penning meesters de oontributiegelden der leden bin nen te krijgen. Ik woonde onlangs een bestuursvergadering bij van een vereeniging, die zelfs heel veel heeft gedaan voor den economischen wel stand harer leden. Vele leden hadden aan haar tnschenkomst duizend gulden hooger in komen te danken. Maar rond dertig leden móesten worden geroyeerd omdat zij 3 jaar lang, ondanks herhaald bidden en smee- ken en aanmanen, hun contributie niet be taald hadden. Ze werden geroyeerd, want beter geen le den dan zulke leden. Ze kosten maar geld aan administratie, toezenden van drukwerken enz., en ze be talen geen cent. Hoevelen onder ons hebben zich we! eens afgevraagd of zij geen contributieschuld ach terlieten aan vereenigingen, wanneer zij met terwoon een gemeente verlieten? Denken zij er wel aan, dat zij contributieschuld hebben, als zij hun lidmaatschap niet behoorlijk heb ben opgezegd? Men doet de vereeniging te kort. De begrooting wordt opgemaakt naar lik. bedrag aan contributie, waarop het bestuur rekenen kan. Voldoet iemand niet aan zijn verplichtingen, dan is dat een verliespost en komt de vereeniging in schuld, omdat in den regel wel de uilgaven door moeten gaan, die begroot zijn, doch maar zelden de inkomsten door een meevallertje vergroot worden. En dan de wijze, waarop sommigen de pen ningmeesters laten soebatten om het contri- butiegeld der vereeniging. Alsof een penningmeester voor zijn louter pleizier dat baantje op zich heeft genomen. Het fraaiste is dat juist in die vereenigingen, waarin de bestuursleden hun functie vooral- waarnemen, „voor de goede zaak" de leden zich het meest de luxe permitteeren den pen ningmeester, of degenen die de contributie op halen, te laten terugkomen en af te schepen. Men denkt er niet aan, de kwitanties van levensverzekering of brandassurantie terug te sturen, hoewel de administratie daarvan dik wordt betaald, maar den penningmeester, die zijn vrijen tijd opoffert voor de leden der vereeniging, stuurt men terug. Men doet er zelfs hooghartig tegen. We hoorden van personen, die den pen ningmeester van een vereeniging met meer dan 1000 leden zesmaal laten terugkomen voor een contributie van j ,1per jaar en het waren geen noodlijdende arbeiders, die dat deden, doch personen, die men als in goeden doen te verkeeren zou verslijten. We hoorden van iemand, die zijn penning meester durfde wegsturen, omdat hij 5 minu ten voor het uur was, dat officieel als be- taaluur was vastgesteld. Kom, we leven in de eerste maanden van het jaar. In dezen tijd wordt in den regel de contributie van een vereeniging opgehaald. Maak het den menschen niet lastig en be denkt dat zij den last van oontribulie ophalen alleen voor uw genoegen op zich ne men. Legt de contributie klaar. Laat ze zeker niet tweemaal terug komen, vooral niet als het slechts een klein bedrag aan contributie be- treft. Laat niemand zich toch belachelijk maken. Hiervoor zal het noodig zijn, dat op elke plaats eene plaatselijke commissie wordt ge vormd, diie de noodlijdende Tuinbouwers ge legenheid geeft een voorschot aan te vrageit en dan tevens heeft te iieoordeelen of do aanvrager met een dusdanig voorschot gehol pen kan zijn. Deze plaatselijke commissie zal bestaan uit 5 leden, waarvan 2 worden aangewezen door het bestuur der plaatselijke Bank en 3 door het bestuur der Veilings-of Tuinbouwver- eeriging. Verzocht wordt een dusdanige commissie te vormen en deze vóór 5 Februari a.s. op ta geven. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen hl de 2e helft der maand Januari 1923. Binnenlandsche brieven: Haarl. Assurantie Kantoor, Haarlem; W. Beaux, Haarlem; P. J. Buskens, Amsterdam; Laai- Tc ten slotte nog iets zeggen over de Hollanasche taal. Ze heeft veel gelijkenis met de Duitsche, vele woorden hebben ze met elkaar gemeen. Het Hollandsch heeft niet het elegante van het Fransch, niet het wel-klinkende van het Italiaansch, 't heeft ook niet de taalkundige fijnheid van 't Duitsch, maar in klank, uit drukking en woordzetting heeft de Hol- landsche taal iets ongemeen gevoelvols. En niettegenstaande de vele keel-klan- ken heeft ze iets weeks en aangenaams. Men moet zeggen Het is de geëigende spraak van dat volk van de laagvlakte. Ik heb gedurende mijn verblijf in Holland, die taal gaarne gehoord en ook gaarne ge sproken. Bijna alle beschaafde Hollanders spreken Fransch en Duitsch. Toch heb ik bemerkt dat het den Hollander aangenaam aandeed, als een Duitscher met hem Hol landsch spreekt. Deze taal heeft vele wel luidende eindlettergrepen en karakteristie ke oud-duitsche woorden bewaard, die, jammer genoeg, in de Hoog-duitsche taal verloren zijn gegaan. IV KATHOLIEK LEVEN. Nu zou er nog veel en prijzenswaardigs te zeggen zijn over het Kath. leven in Hol land. Vroeger heeft eens een Italiaansch kardinaal, die een Duitsche Kath. verga dering bezocht had onder den machtigen invloed van het Katholieke betoog, gezegd; „Germania decet." Zonder het Duitsch Katholicisme te na te komen, mag ik na alles wat ik met eigen oogen heb gezien, met minstens hetzelfde recht zeggen „Hol- landia decet." Hier herinner ik mij ook, wat ik in Rome ondervond. Vóói jaren was in de eeuwige stad en stond voor het stand- jeld van de beide prinsen der Apostelen étrus en Paulus op de Ragga del populo. Petrus strekt zijn hand uit over Rome en Italië. Paulus wijst met zijne rechterhand naar 't Noorden. Mijn Romeinsche gids legde deze handig aldus uit Petrus wil zeggen Hier (i.e. Roma) leges condunter. Hier worden de wetten voorge schreven en Paulus wil zeggen Sed ibi (i Germania) observantur. Maar in Duitsch- land worden ze nageleefd. Deze eenigszins sarcastische en voor Duitschland vleiende beteekenis willen we nu daarlaten. Moest men de vingerwijzing van den apostel der heidenen, nog niet ver der over Duitschland's gouwen naar Hol land laten gaan Ja, zeker, hier worden de wetten van Christus' Stedehouder nog trouwer nageleefd. Dat mag en moet tegen woordig zonder beperking erkend worden. Het katholicisme in Holland beleeft te genwoordig een glansrijk tijdperk van bloei. En het is echt Roomsch, Pauselijk, Katho licisme het Katholicisme van de daad. Eerst in het jaar 1950 werd onder Paus PiusJX de kerkel. Flierachie hersteld de refor matie was sinds opgeheven.Een Aartsbisdom Utrecht en vier Bisdommen werden opnieuw gevestigd. Daarmede begon voor het kerkelijk leven in de Nederlanden inderdaad een nieuw bloeitijdperk, dank zij den ijver der geeste- lijkèn en de werkzaamheid der Katholieke lee kenwereld. Het Katholicisme dat tot dantöe in het openbaar leven als onbeduidend ver oordeeld was en slechts in het verborgene kon bestaan, nam nu aanmerkelijk meer en meer in invloed toe en is heden ten dage een imponeerende factor in het leven der natie geworden. Het heeft, wel is waar zwaren politièken strijd gekost, eer de vrijheid en het aanzien bereikt was, dat de kerk tegen woordig in Holland geniet. Zeer veel hebben de Hollandsche Katholieken hunnen wak keren en doelbewusten leider ^chaepman te danken, die ver van zijn ..„.loorteland in Rome overleed en op het Duitsch Campo Sarto, in de schaduw der Petruskerk zijn laatste rustplaats gevonden heeft. Zijn naam zal in Holland steeds in eere blijven. Het Katholieke volk maakt tegenwoordig 2/5 der gezaamlijke bevolking uit en zal, als het bevredigend sterke kindertal in de Katho lieke gezinnen voortduurt, in afzienbaren tijd de helft bedragen. Ik trof onder de betrek kelijk weinige Kath. families, die ik persoon lijk op het land en in de hoofdstad Amster dam leerde kennen, verschillende aan die ze ven, tien dertien ferme gezonde kinderen hadden, die de trots en de vreugde van hun even gezonde ouders uitmaakten. In deze gezinnen heerscht merkbaar nog natuur trouwe, zedelijke opvatting en onverzwak te liefde voor het kind. Niet als in andere landen, heeft men hier afschrik van het kind, men vreest ook niet voor de gezondheid der moeder. Integendeel Men verheugt zich over de groeiende, bloeiende nakomeling schap. En de moeders van al die kinderen, wat zien ze er gezond uit, vol levensfrischheid. De vervulling der moederplichten heeft haar niet geschaad. Terwijl ik den Pastoor verving, heb ik twee kinderen gedoopt en in beide ge vallen, was het het achtste opvolgend kind. Moge het zóó blijven. In het openbaar, politiek leven vormen de Katholieken in het land onder leiding van de vijf Bisschoppen één gesloten eenheid, die volgens de laatste verkiezing beschikken over 32 van de 100 zetels van de wetgevende kamer, hetgeen samen met de overige Chris telijke partijen een zekere meerderheid tegen het socialisme beduidt. Er bestaat in Holland geen gemeenschap, ook geen arbeidsgmeen- schap tusschen socialisme en katholicisme, maar een uitgesproken scheiding en tegen stelling. Van het begin af hebben de Katho lieken alle gemeenschap met derevolutionnaire en godsdienstig vijandelijke partijen verme den. Zij beschouwen terecht de socialistische beginselen en strevingen, als vijandig en ge- gevaarlijk voor het geloof. Ieder jaar wordt op een onbepaalden Zondag in alle Kath. kerken een Bisschoppelijk schrijven voorge lezen, dat de Katholieken verbiedt,op straffe van weigering der Sacramenten en kerkelijke gemeenschap, zich bij de socialistische par tijen aan te sluiten. Dat is wat men noemt zich duidelijk verklaren en consequent han delen. Men kan niet anders, dan het Holl. Kath. met deze daadkrachtige mannelijke houding geluk wenschen. Duidelijkheid, eenheid, saamhoorigheid, dat maakt indruk dat geeft kracht en moed en leidt ten laatste zooals het voorbeeld in Holland bewijst, tot prachtige resultaten. De Holl. Katholieken hebben geen moeite gespaard om het Kath. schoolwezen op te voeren en met goed gevolg. De wet garandeert of borgt hun tegenwoordig volkomen vrijheid van onderricht, begin nend met de eerste klasse der volksschool tot de leerstoel der universiteit. R. K. scholen worden tegenwoordig overal opgericht en de staat steunt deze scholen geldelijk voor op bouw en onderhoud. Deze scholen staan na tuurlijk in de nauwste verbinding met de kerk. De school wordt, zoo mogelijk, in de inmiddellijke nabijheid van het Godshuis gebouwd, en de voorzitter der schoolvereeni- ging is meestal de Pastoor. In destreek waar ik was had ik gelegenheid twee dergelijke volksscholen te bezoeken en een wijle het onderricht bij te wonen. Ik moest mij verwonderen over de kraak- zindelijkheid, die :k hier overal, zelfs op de privaten opmerkte, over de weldadig aan doende vriendelijke inrichting waarbij al het sombere zoeosaa«i vermeden was en niet het minst over den rijkdom aan technische en padagogische leermiddelen Ik moet be kennen dat ik in de Duitsche scholen in stad en dorp, die ik als leerling of leeraar tot dus verre bezocht, zulk een moderne inrichting nog nergens aantrof. Alle achting voor de uiterlijke presta ties Over het innerlijk schoolwezen kan ik moeilijk een oordeel vellen, omdat het. in dien korten rijd niet mogelijk was. Ik moet echter nog bijzonder naar voren brengen, dat in deze schoollokalen een dooi en door Katholieke geest stroomt. Het teeken van verlossing en andere godsdiensti ge afbeeldigen versierden iedere klas. Men kan ze niet vergelijken met onze bleeke, ondervoede stadskinderen zonder van diep medelijden met de laatste bewo gen te worden. Tegenwoordig zijn de Holl. Katholieken ijverig aan het werk om de hun toegestane vrijheid van onderwijs t< bekomen, door het oprichten van een Kath, universiteit, die alle faculteiten zal omvat ten. Zondag's den 3e Sept. werd juist in alle kerken een algemeen Herderlijk schrij- van van den kansel voorgelezen, waarin de ge- loovigen bedankt werden voor de rijke of fergaven, die ze n het afgeloopen -aar voor dat doel hadden bijeengebracht en die reeds toegerekend waren ter oprichting van drie faculteiten. De Bisschoppen drukten daarbij het vertrouwen uit. dat de nieuwe oproep, dien ze aan hun dank verbonden ten gevolge mocht hebben, den steun voor het werk in de toekomst te verzekeren. (Wordt Vervolgd), y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1