INGEZONDEN. Mevr. CroihmeUn 3. Mersch', Haarlem!? Mej. OPEN BRIEF AAN MR. J. B. BOMANS TE HAARLEM. zal zeEcf hïemanï ETagert. Is érftzg Sporfrg- Coöperatie Holland. Van onze Rechfbartk. s ferSeïïiéï fan sïoïïéri P. Wwp, Optocht. R.-K. Kring. R.-K. Huisvestingscomité. Met pensioen. BURGERLIJKE STAND. Algem. Ned. Typ. Bond. De prijzen der Bloembollen. Wil-Gele Kruis in het Bisdom Haarlem. 5-jarig bestaan van den Ned. R.-K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius". Aanbesteding. M. Binger. Personalia. Rectificatie. Het contract der Bakkersgezellen. Tramvertraging. AMSTERDAMSGHE BEURS. UIT DEN OMTREK. LISSE. worden ëen rahegofsms en niet z*n eigen KROMMENIE. BEVERWIJK. TELEGRAFISCH WEERBERICHT LAATSTE HIEUWS. De moordaanslag te Scheveningen, Een moordaanslag. Jo v. d. Donk, Venio; Venio; Mej. Eikens, Heemstede; P. v. Gelder, Haar lem; Mej. A. de Goede, Sneek, P. Groene- woud, Amsterdam; F. P. Groot, Haarlem; K. de Groot, Haarlem; Haarl. Dagblad, Haar lem, 6 stuks; A. v. d. Heuvel, Haarlem; Mej. A. Homing, Amsterdam; Hoofd der School, Amsterdam; Humanitas, Rotterdam; Huur- commissie, Velsen; le NederL Hypotheek bank, Den Haag; De Jonge Wacht, Alkmaar; Mej. D. Lammers, Hoofddorp; Het Leven, Amsterdam, 4 stuks; De Maasbode, Rotter dam; Mej. S. Marlens, Amsterdam; Nieuwe Haarl, Courant, Haarlem, 4 stuks; v. Ogtrop, Amsterdam; Mej. L. v. Ooy, Haarlem; A. Op- penheimer Haarlem; Mej. H. A. A. Raasreldt, Arnhem; Mevr. Roeper, den Burg; Mej. L. Sprokkelburg, Haarlem; O. r. d. Spruijt, Haarlem; J. M. Stap, Haarlem, 2 stuks; Mej. Stoel, Haarlem; De Telegraaf, .Amsterdam; Fin. C. Tomaschewski, Amsterdam; H. Veld man, Haarlem; Voogdijraad, Haarlem; H. P. J. de Vries, Rotterdam; Ir. P. de Vries, Al melo; Vroom, Amsterdam; fam. J. B. Wieze, Haarlem; Woningbureau, Groningen; J. Worst, Amsterdam; de Zwarte Kat, A'dam; Binneenl. briefkaarten: Fam. Bakker, Haarlem; Mile, Berghuis, den Haag; Mej. A. Bos, Amsterdam: M. Bos, id.; A. v. d. Bovenkamp, id.; v. Burkum, Haar lem; Mevr. M. A. Faber, Amsterdam; Gem- minck, A'dam; J. J. Hottentot, Oosterbeek; Rosa Huber, Amsterdam; Huigens, A'dam; C. Hylkema, Weert; fam. van 't Klooster, Utrecht; A. Kolk, Bovenkerk; V. G. v. Ree- nen. Hengelo; Mevr. Schornagel, Amsterdam; G. Westenbrugge, den Haag. Buitenl. Brieven: J. W B. Andrew. Agboville; Centazzi Gio vanni, Turizin; O. Conté, Weltevreden; Dr. H. Gottschalk, Berlin Kalen see; Madame Gre- ven. Partenkirchen; Cav. M. de Hondt, Mi- Irian; A. Hoogendijk, London; Th. Imperatori, Aachem; H. Lietmann, Osnabrück; M. W. v. d. Schaa, s.s. Sommelsdijk. Buitenlandsche briefkaarten: H. M. Schouten, Duisburg; Smit zur Muhlen Engelberg; J. A. Vink, Downeg, 2 stuks. Nota: Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, op dat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Hooggeachte Heer, „Toute lcttre vaut une réponse." Dat vind ik van u een prachtig princiep. Gelieve dan ook mij te antwoorden. U is indertijd degene geweest, die bij de opening van het R. K. Sportpark voor Haar lem een inwijdingswoord hebt gesproken en aan do Roomsche sport grooten groei en bloei hebt toegewensebt. U heeft ook daadwerkelijk de Roomsche sport gesteund door uw giften. Maar weet u wel, dat u de vervulling van bovengenoemden wensch. niettegenstaande uw krachtig woord van toen en niettegen staande uw geldelijke giften ten zeerste be moeilijkt en tegenwerkt door uw voorbeeld? Men heeft mij verzekerd, dat u tamelijk geregeld toeschouwer zijt van de wedstrijden van den N.V.B. Door die handelwijze wordt de schijn gewekt, dat het dus van meer be lang is tegenwoordig te fijn op het neutrale veld, dan op het Roomsche. Dat voorbeeld werkt alzoo zeer funest, en bovendien u steunt daadwerkelijk de neutrale beweging door uw entreegeld. Juist om uw hooge plaats in de maatschappij wekt deze manier van doen groote afkeuring onder de ijveraars voor de Roomsche spor(beweging, die meen den u geheel en al aan hunne zijde te zien. V\ at mag de reden zijn van deze, uwe handelwijze? Machten die bovengenoemde beweringen toch op onwaarheid berusten, dan heeft u ia het antwoord op dezen brief een schoone gelegenheid ze openlijk tegen te spreken. Gaarne uw antwoord tegemoet ziende, tee- ken ik, met alle hoogachting JAN VAN HAARLEM, propagandist. W ij hebben mr. Bomans dezen brief ter In lage gezonden, zoodat wij in staat zijn zijn antwoord gelijktijdig te publioeeren. Hier volgt het: Beste Jan. Qui bene docet. bene distinguit. En ge moet wel onderscheiden wat ik mijn plicht acht en wat mijn genoegen. Niet voor mijn genoegen woonde ik uw uitvoering van het Geel-Wit-voetbalspel bij in den Stadsschouw burg, hoewel dit zuur verzoet werd door het aanhooren van pater Borromaeus' rede en het slaag koopen van loten. Evenmin was de tooncclavond van de K. S. A. ten bate van het Russische kind voor mij een genoegen. I derdaad gevoel ik het als mijn plicht aan wezig te zijn, al zijn mijn vrije avonden niet talriik. Voor mijn genoegen echter bezoek ik den Stadsschouwburg, om Verkade's Ham let of Musch' vele creaties te genieten. Uit deze openhartigheid kunt gij reeds mijn slandpunt jegens uw open brief afleiden: Gij moet onderscheiden wat mijn plicht mij voorschrijft nevens de toelaatbaarheid mij ner genoegens en sobere Zondagmiddagsuit spanningen bij H. F. C„ Haarlem of R.C.H., die toch beusch geen verkeerde uitspattingen zijn. te meer niet waar geloof mij het enlrée mij niets kost, omdat de drie besturen mij van eene vri:..aart voorzien. Zeker steun ik plichtmatig de Roomsche voethalbpweging met woord en daad en ik hoop miin jongens er onder te brengen als zij den voetballerigen leeftijd zullen hebben bereik', ik wensch te en wensch van harte dat ik op de Roomsche voetbalvelden ook mijn uitspanning kon vinden op den Zon dagmiddag, maar proefondervindelijk kan ik dat niet. Driemaal heb ik de Heemsteedsche velden bezocht, eenmaal was ik alléén het gansehe publiek, ik heb er nóch goed voetbal gezien, nóch een tribune gevonden, noch ccnig amusement, gezelligheid of vertier ontdekt. Ik hen een ..hartstochtelijk" minnaar van het bruine monster, waarachter ik tien jaren liep, en verkies een kloeken voetbalwedstrijd boven elke vertooning in muffe zalen, hetzij muziek, tooneelspel of cinema. Wat wilt ge nu, Johannes van Haarlem? Dat ik vriiwel moederziel alleen langs de krijtstreep wandel aan de Molenwerfslaan om Zwaluwen II te gen Geel-Wit ni te zien scharrelen? Ik ver zeker u, zoodra ook uw wedstrijden door vrldinrichting en spelkwnliteit een genoegen zijn, ben ik bij u, want ik sta er op dat ik mijn uitspanning behoud na gedanen arbeid. Goed onderscheiden dus: Doe ik er goed aan uw beweging te steunen? Ja. Mag ik ander zijds mijn Zondagmiddagvertier volkomen geoorloofd noemen? Ja. Onze Roomsche Pers denkt er blijkbaar niet anders over. Uw werken en propageeren voor R. K. voetbal wordt bewonderd en gewaardeerd, maar u gaat eenigszins te ver, niet alleen in mijne oogen maar ik geloof in ieders oogen wanr.eer u van mij vergt naast mijn sleun (dankbaar voor uw waardeering) dat ik den Zondagmiddag mijn voefbalpenoepen opof fer om als een verdwaalde enkeling een door tt overdreven voetbal plicht te betrachten naast 't Clooster. ATweder verzuchtte ik na 't lezen van uw brief: Kamerlid is ook niet alles. Sahit et admiration! Mr. BOMANS. Naschrift. Ook onzerzijds een enkel woord Wellicht vindt Jan van Haarlem in den brief van mr. Bomans aanleiding om van reph'ek te dienen. Dan is het billijk, dat wij vooraf ook ons standpunt in deze zaak bekend maken. Over gebrek aan belangstelling voor de Roomsche Sportheweging bij onze red actie- briek krijgt de Roomsche sport de eerste plaats; herhaaldelijk hebben wij onge vraagd de eerste kolommen van ons blad afgestaan voor propagandistische artikelen ten bate der Roomsche sportbèweging. En waar lijk niet voor ons pieizier of voordeel! De sportvereerders moesten eens bij oi d« brie ven komen lezen van de abonnés, die niets van al die modene dingen willen weten, die het plaatsverknoeien vinden enz. Genoeg dus om te betoogen. dat wij wel oog hebben voor de noodzakelijkheid eener krachtige Room sche sportheweging en deze ook wenschsn te bevorderen. Maar dit alles geeft ons dan ook wel het recht om te waarschuwen tegen over dreven propaganda. En daaronder rekenen wij bovenstaanden aanval op mr. Bomans. Dat men van de Katholieken en vooral van onze Roomsche voormannen sleun verlangt voor de Roomsche sportheweging.... dat is te begrijpen. Maar hen verbieden louter voor hun plezier ook naar het spel van anderen te kijken, dat gaat te ver. Verbied dan ook een Katholiek in den Schouwburg te komen, wanneer daar een neutraal tooneelgezelschap optreedt; verbied :nr. Heerkens Thijssen zit ting te nemen in de Commissie van Toezicht op den Stadsschouwburg; verbied dr. Sterck plaats te nemen in de commissie van toezicht op de Openbare Leeszaal enz. enz. Ge ziet, dat gaat niet! Mogen wij Jan van Haarlem en zijn mede standers deze gulden spreuk in herinnering roepen van Horatius, den Romeinschen dich ter, die nog al veel gevoel voor sport had? Est modus in rebus sunt certi denique fines Quos ultra citraq-ue nequit consistere rec tum. Er is een maat in alle dingen, er zijn ze kere grenzen, buiten en binnen welke, wat goed is niet kan bestaan. REDACTIE. De Coöperatie Holland vergaderde Dins dag j.l. in „St. Bavo" te Haarlem, onder voorzitterschap van den heer Jn. Barend- regt. De voorzitter opende deze vergadering en sprak zijn genoegen er over uit, dat de le den in zoo'n grooten getale aren opgeko men. Hierna werden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd. Vervolgens rappor teerde de financieels commissie, bij monde van den heer Colijn, het eindresultaat over de campagne 1921-1922, waaruit bleek dat een nog te verdeelen saldo aanwezig was van 39.561.86.—. De secretaris bracht verslag uit over de voornoemde campagne, waaruit bleek, dat een uitbetaling van pl.m. 90 cents per 1000 K.G. bieten toelaatbaar is. Bij deze slotre- kening zullen biet-en op 16 pet. gehalte op 15.40 berekend zijn. De voorzitter deelde mede, dat de uitbetaling, van den grondprijs over campagne 1922-1923 ft 12.is ge schied, en zal de secretaris overgaan tot het uitschrijven der gehalte-nota's tot 1 per procent. De slotafrekening zal volgen wanneer alle suiker verkocht is, en zal het aantal kilogrammen worden verdeeld. In verband met de prijzen der tot heden verkochte suiker, kunnen wij aannemen, dat bieten van 17 pet, wel op 20.per 1000 K.G. betaald zullen worden. Voorts deelde de voorzitter mede, dat is ingekomen een niet te verwerpen contract van de C. S. M. tot aankoop van een belangrijke partij Bieten om in verhouding van gehalte daar suiker voor in de plaats te geven. Het bestuur heeft deze voorwaarden, be houdens eenige aan te brengen wijzigingen niet onaanneemlijk geacht. Wij kunnen ook andere richtingen uit met de bieten voor a.s. Campagne. Verschillende leden gaven voorkeur geen ónderhandelingen met de C. S. M, te openen, tenzij de C. S. M. een belangrijke som be schikbaar stelt, als schadeloosstelling, voort vloeiende uit de verhinderde transactie van aankoop der Suikerfabriek Holland. Een geformuleerd voorstel kwam uit de vergadering, waarin het bedrag van schade loosstelling werd genoemd n.l. 500.000. Dit voorstel werd met op één na algemeene stemmen onder daverend applaus bekrach tigd. Tegen verklaarde zich de heer A. C. Schaap die het bedrag liever ongelimiteerd zag. Het bestuur werd machtiging verleend de bieten weder in gemeenschap te verkoopen, alsmede te zorgen voor geldmiddelen voor te betalen voorschotten. De vergadering besloot een zekeren post als gratificatie uit te trekken, ter onderlinge verdeeling door en aan het dagelijksch be stuur. Een besluit om kwantum levering in ver houding te brengen met het aantal aandeelen, werd algemeen goedgekeurd, In rondvraag eenige besprekingen van on dergeschikt belang en sloot de voorzitter on der dankzegging voor het prettig samenwer ken deze geanimeerde vergadering. Het wegbrengen van schepen. In den middag stond terecht K. B., schipper van het vaartuig „Holiand'ia", die, daar de exploitatie van dit vaartuig steeds achteruit ging en het niet gelukte dit voor een aanne melijk bedrag te verkoopen, de gelegenheid openstelde voor den machinist M. J. D., en den stoker P. M. het schip tot zinken te bren gen, hetgeen op 2 Aug. 1920 plaats had door de schroeven van de klep der circulatie los te draaien en de builenbcordskraan open le zetten. De bekl. heeft zich tegen die handelingen niet verzet en geen poging aangewend het vaartuig, dat voor 10,000 pond Sterling 120,000 ongeveer verzekerd was, le be houden. Het O. M. achtte de schuld van bekl. een vaststaand feit. Hij heeft tevens een valschen eed afgelegd. De cisch luidde: 1 jaar gevangenisstraf met aflrck van preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Buys uit Amsterdam, vroeg vrijspraak, omdat niet bewezen is, dat bekl. zelf behulpzaam geweest is. Voor 't tweede deel der ten laste legging: het afleggen van den valschen eed, bepleitte de verdediger ontslag van rechtsvervolging; voor beide feiten subs, verlichting van straf. In verband met de voorgaande zaak ston den vervolgens de machinist en de stoker van het gezonken vaartuig terecht, aan wie door den schipper resp. bij hel slagen van het lot zinken brengen een som gelds werd beloofd van 2000 en 1000. Deze beide bekl. legden bovendien bij den scheepvaartinspecteur de verklaring af, dat het ongeval plaats vond, zooals de schipper dit had medegedeeld in het door hem opgestelde verslag. Mr. Van Everdingcn achtte de drie punten der ten laste legging volkomen bewezen: het doen zinken, de valsche verklaring en de he ling de bekl. verklaarden, dat zij niet wis ten, dat het geld, dat zij ontvingen, van de assuranliepenningen afkomstig was; hoewel het hun bekend was dat zij na het wegbren gen, een zeker bedrag zouden ontvangen en eischte voor ieder der beklaagden een ge vangenisstraf van 6 maanden met aftrek der preventieve hechtenis, in aanmerking nemen de de omstandigheid dat zij door hun posi tie van schepeling minder schuldig zijn. Mr. Ali Cohen, de verdediger van den ma chinist M. J. D.. meende dat vrijspraak moet volgen door zijn bewijs, dat wederrechtelijke benadeeiing niet heeft plaats gehad. Ten aanzien van het tweede punt: de valsche verklaring, bepleitte de verdediger evenals voor het derde punt ontslag van rechts vervolging. P. Tideman, vroeg voor de drie punten vrij spraak en voor beide beklaagden, ook na mens mr. Ali Cohen, de onmiddellijke invrij- lièid spelling. Nadat de rechtbank in de raadkamer be raadslaagd had, werd medegedeeld, dat dit verzoek niet kon worden ingewilligd. Tot slot stond de matroos G K. van de „HoHandh'a' t«recht wegens hel aannemen van 400 van de assurantiepenningen welke door de assurantiemaatschappij ter hand gesteld waren aan den heer G., alhier. (Voordien had bekl. reeds 400 ontvangen na 't afleggen der valsche scheepsverklaring). Het O. M. eischte 9 maanden gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. Na 'n kort pleidooi vroeg mr. Visser 't Hooft vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling. welk laatste verzoek eveneens werd afge wezen. Uitspraak in alle zaken 15 Februari a.s. Ter gelegenheid van het 12/4-jarig bestaan van de Internationale Orde der Goede Tem pelieren, zal morgenmiddag een optocht ge houden worden, welke om 3 uur van de Gr. Markt vertrekt. Eenige muziekkorpsen zullen in den stoet meegaan, terwijl politie te paard voorafgaat. Zinnebeeldige en allegorische voorstellingen omtrent hot werk der Orde zul len in den optocht meegevoerd worden. Zoo zal voorop loopen een groep kruisridders, de verovering van het „Heilige Land'' door de drankbestrijders voorstellend. Dit „Heilige Land" is dan dat land, waar koning Alcohol uiitgjebnnnen Is. Voorts GiildemeesleT», dra gend een „gouden tempel", Vestaalsche maag den, een praalwagen en de vaandels, welke in een groap vereenigd zullen woTden. Gisterenavond hield de R. K. Kring zijn jaarlijksche tweede algemeene vergadering. Zij had wel beter bezet kunnen zijn. Er heerscMc een amicale gezindheid, terwijl de discussies omtrent de verschillende onderwerpen een aangenaam, gezellig verloop hadden. Het jaarverslag van den secretaris, den heer II. N. Smits, gaf keurig geStyleerd het wel en wee der vereeniging over 1922 aan en bevatte een opwekking aan de leden, te arbeiden aan den uitbouw der vereeniging. De penningmeester, de heer A. van Emme rik, had een batig saldo in kas. Door de kas- commissie was alles in de beste orde bevon den. Berde functionarissen werd door den voor zitter een wooTd van dank gebracht, waar mede de vergadering door hartelijk applaus instemde. Bij de behandeling van de begroeiing voor 1923 werden verschillende opmerkingen ge maakt en de noodigo inlichtingen verstrekt. O.m. zal het aantal algemeene H. Communiën met een uitgebreid worden. Nta de rondvraag, waarbij eeniige huishoude lijke zaken besproken werden, volgde op de gebruikelijke wijze de sluiting. De Kring Haarlem van het R.-K. Huisves tingscomité, geeft hiermede kennis aan de geachte pleegouders, dat wegens de moeie- lijke omstandigheden ia Dultschland, het transport der kinderen van Zuster Prima Vesi, voorloopig is uitgesteld. Wij hopen echter, dat bij terugkeer van gunstiger omstandigheden, de pleegouders hun liefderijk gedane toezegging zullen hand haven. Namens den „Kring Haarlem", P. J. VAN KESSEL, secretaris. Jansweg 38. Telefoon 2716, Met ingang van 15 Februari is hij den dienst Hout en Plantsoenen gepensionneerd de hovenier H. Kaasenbrood, die sinds 1892 aan dezen dienst verbonden was. Op het kantoor werd hij bij het afscheid hartelijk toegesproken door den directeur van den dienst, den heer J. L. Bouwer, die hem als souvenir een fraai hertegewei met inscriptie aanbood. Ondertrouwd: 2 Febr., H. H. Jager en C. S. W. M. Maas. Geboren: 31 Jan., z. van J. Meier-v.Etfdom. d. van A. Heitlager-Twenhaar. 2 Febr., z. van A. Konings-Nouwen.. Overleden: 31 Jan., T. C., 11 d., r. v. D. U. Jongema, Schoterweg, H. J. Kuijper, 78 j., Raamvest. M. Krüner, 31 j., Kamper laan. In de plaats van den heer Krijnders is tot voorzitter van de afd. Haarlem van den Al#. Ned. Typografen Bond gekozen de heer W. Sterk, alhier. De tulpenprij-zen te Rijnsburg zijn beter ge worden. Alle soorten uitgenomen La Reine, worden gaarne gekocht, ook voor Engeland, schrijft het „Kweckersblad". In Scandinavië loopen de Tulpenprijzen niet mede. Hyacinthen en Narcissen brengen re delijke prijzen op. De boog ere invoerrechten op narcissen en hyacinthen deden de hroei- ers besluiten meer tulpen te koopen, hetgeen nu tot uiting komt. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft goedgekeurd de statuten der Diocesane Fede ratie van het Wit-Gele Kruis in het Bisdom Haarlem en benoemd ot geestelijk adviseur den WelKerw. lieer J. J. A. Sterrenburg, ka pelaan te Castricnm. Zondag 4 Februari a.s. zal ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van dan Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" in de tooneelzaai der Soc. St. Bavo aan de Smedestraat een feestavond gehouden worden met vaandelonthulKng. Het programma ver meldt o.a, een feestrede, door den hoofdbe stuurder II. Jansen. De vaandelwijding zal geschieden door den weleerw. pater A. Fran- kemöllen. Verder staan voordrachten op het programma van de humoristen van Eekeren en Stet. Op last van, bet Ministerie van Waterstaai werd aanbesteed het uitbreiden van den werkspoorweg benoorden strandpaal 2 550 be- hoorende tot de werken tot verdediging van de Noordzeekust in de provincie Noordhol land, ingevolge de wet van 15 Juli 1898, he noorden stranpaal 9 800. Laagste, inschrijver was: A. C. Koopman, Vlieland f 22.222. De heer M. Binger, van wiens riekte wij dezer dagen melding maakten, is Woensdag in een ziekenhuis te Wiirzburg geopereerd. De operatie is goed geslaagd. Tot directeur van de mannenrangvere-eivit- ging „Proza en Poëzie,is wegens het be danken van dien beer P. v, d. Roovaart, be noemd de heer H. Plelage. Op 16 dezer hoopt de heer Hendriks, hoofdbesteller bij do Posterijen te Haarlem, den dag te hetfdeniken dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de adauniriwtia der dobIc- riien, Als voorzitter van de Haarlemsche Vereeni ging R. K. Vneawliekolonie werd genaamd in ons verslag van gisterenavond Dr. Kuhne. In plaats vain deze zetfout dient gelezen te wor den Dr. Kuenen. Wij meldden indertijd dat het contract der Bakkersgezellen met ingang van 1 Januari 1923 afliep. De tijd om een nieuw contract samen te stellen was toen echter te kort. Thans kunnen wij mededeeign dal met ingang vn:i 3 Maart een nieuw contract wordt aange gaan, waarvan een der voornaamste verschil len is met het oude dat genoegen genomen wordt met 1 pers week loonsvermindering en te beginnen met Juli nog f 1 per week loonsvermindering. Door de confessioneelo en neutrale organisaties is het nieuwe contraol, naar men ons mededeelt, aanvaard. D&nderdagavon.. reed een zwaarbeladen verhuiswagen uit Amsterdam vanaf de Bron- steeweg in de richting Haarlem. De koet sier, onbekend met den weg, volgde den tramrails o~ de „Middenlaan" en raakte vast in het onbestratte gedeelte. Na veel moeite gelukte het den vzagen aan den motorwagen te binden, en deze den 25 M. onbestraten weg op te trekken. De tram had circa 30 minuten vertraging. Wanneer zal dit kleine eindje tramweg bestraat worden, of als dit niet gaat, kan er dan niet ee: bord geplaatst worden met „richting Haarlem" dat tij avond ook zicht baar is? Nu volgen onbekende koetsiers of chauffeuers de rails en komen „in het zand." De Beurs opende heden: prijshoudend. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 92 6 pet. Indië 96, 6 pet. N. W. S. 1923, 98%. Culturen. Koloniale Baink 137, Indische Bank 110, Vorstenlanden 155, H. V. A. 388. Industrioele waarden. Jurgeus 57. Olie waarden. Koninklijke 357, Consols 118, Orion 29. Tabakken. Deli Mij 254, Besocki 48, Rot terdam Deli 11, Senembah 344. Rubbers. Amsterdam Rubber 148, Deli Batavia 75, Nedexl. Rubber 70, Rolt Tapa- noeli 36 H. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 127, Holl. Boot 38, Kon. Holl. Lloyd 13Ys, Japan- lijn 82, Paketvaoirt 100, Scheepvaart Unie 167 K, Marine 10. Amerikaiansche waarden. Hide and Lea ther 65)4, Steel 106%, Smelting 57, Anacon da 90 Cigar 88)4, Atchison Topóka 105, Vo ting Rails 29)4, Denver 1 5/16, Southern Pa cific 94%, Union Pacific 143. Cursusavond. Vanwege den Ned. R.K. Volks bond werd de tweede groote cursusavond ge houden De opkomst was slecht. Als spreker trad op de heer Angenent te Leiden, secreta ris van het Centraal Bestuur van de N. R. K. V. in het Bisdom Haarlem, met het onder werp: „De Ned. R.K. Volksbond op sociaal- economisch gebied". Na opening der verga dering met den christelijken groet door den voorzitter en een welkom aan den spreker, verkreeg de heer Angenent het woord 'ter verdediging van de volgende stellingen: le. Naast de behartiging van de godsdienslig- zedelijke belangen van zijne leden heeft de N. R. K. V. ook de taak, de sociaal-economi sche belangen zijner leden te behartigen. 2e. Op sociaal-economisch terrein ontmoet de Ned. R.K. Volksbond de R.K. Vakbeweging, welke daarop een groote positie inneemt, zoodat het op den weg van eerstgenoemden ligt, de R.K. vakbeweging zooveel mogelijk te bevorderen en deze, waar noodig, in de uitoefening harer taak te steunen. 3e. De ont wikkeling der verzekeringswetgeving dient ge stuwd en gaat reeds in de richting der uit voering van de wetten naar uit het vrije maatschappelijk leven ontstane organisaties. Dan zal de Ned. R.K. Volksbond op dit punt, hetzij direct of wel indirect, een nog belang rijker sociaal-economische taak te vervullen krijgen. 4e. De Ned. R.K. Volksbond zal er echter bovendien steeds op bedacht moeten zijn, andere verzekerings-instellingen in stand te houden, of zoo noodig op te richten, terwijl het aanbeveling verdient, de ontoereikende wettelijke verzekeringen door eigen onderlinge verzekeringen aan te vullen, 5e. Tot verster king van de sociaal-economische positie zijner leden in 't bijzonder, en van den arbeiders stand in het algemeen, zal de Ned. R.K. Volksbond machtig veel kunnen bijdragen door het tot spaien aan te kweeken en te bevorderen, spaarbanken op te richten in het reeds bestaande verband, en daarnaast, on der de noodige waarborgen crediet-instellingen in het leven te roepen, doch alléén als mid del, om leden uit de handen van woekeraars te houden. 6e. Het ligt op den weg van den Ned. R.K. Volksbond de coöperatie, waar deze noodig lijkt, krachtig te bevorderen en daarbij, voor zoover noodig, leidend op te treden, teneinde de meeste gezonde coöpera tie-beginselen toegepast te krijgen, waardoor de positie der coöperatieve beweging wordt versterkt en haar sociaal-economisch nut wordt verhoogd. 7e. Tot betrekking der volks huisvesting mag van den Ned. R.K. Volks bond een krachtige activiteit vereischt wor den tot het oprichten en in stand houden van vereenigingen, die zich belasten met den bouw van goede arbeiderswoningen, het bou wen en epxloiteeren van gezellenhuizen en gaarkeukens, waardoor de sociaal-economi sche onafhankelijkheid der arbeiders zeer wordt verhoogd. 8e. Om echter uit geheel het streven van den Ned. R.K. Volksbond op sociaal-economisch gebied voor zijn leden en den gelnjelen stand der arbeiders 't hoogst mogelijke nut te trekken, is het een eerste vereischte, de betrokkenen door voorlichting, zoowel schriftelijk als mondeling, een be hoorlijke mate van sociaal-economisch in zicht bij le brengen, om aldus hunne -volle medewerking te verkrijgen bij de grootma- king hunner eigen instellingen welke tot hun eigen sociaal-economisch welzijn worden ge sticht. Slaan we den mensch gade, aldus spre ker, dan zien wij dat de mcnsch zich zoowel stoffelijk als geestelijk wil voldoen of bevre digen. Dit zat reeds voor bij onze voorouders in het Oude Verbond. In den glldetijd was op de eérste plaats een hoog godsdien stig leven, waarnaast meestal een betrekkelijk groote welvaart. Onze standsorganisatie wil barer leden van dienst zijn weshalve zij allo belangen moet trachten te bevredigen. Alzoo moet de standsorganisatie op sociaal-econo misch terrein werkzaam zijn. Doch waar die taak zoo gecompliceerd is. volgt het als van zelf, dat deze aan de stoffelijke belangen geen algeheele bevrediging geven. Daarvoor zijn dan ook aangewezen de vak vereenigingen; na tuurlijk getoetst aan de godsdienstig zedelij ke belangen. Zij richtte voornamelijk haar arbeid op verdeeling der productie. Zij zal zorg hebben le dragen tot bet kweeken van goede vakmcnschen dat alzoo de arbeid zoo productief mogelijk zij. Zij zal hebben te zorgen voor storingen in het belrijf en el wat daarmee verband houdt. Zij heeft te zorgen voor goede arbeidsvoorwaarden in den ruimste» rin van het woord. Voorkomen moet vak opvoeren tot schade van andere vakken. Daarom moet de standsorganisatie de men- schen ontwikkelen opdat zij een breeden kijk krijgen op hel geheele sociale leven. Ook zij heeft te zorgen dat de door de vakorganisatie verkregen vrije tijd en hooger loon goed wor den besteed. Er moet tusschen beide or ganisaties wisselwerking bestaan en een nauw contact. Een groot deel der menschen verzet zich inzake de verzekerings wetgeving tegen de bureaucratische romp slomp van „vader Staat" en wel omdat het over zoo'n ontzettende lange schijf draait. Waar dit zoo is, is de standsorganisatie het lichaam welk deze taak het beste zal kun nen behartigen. Daardoor zal zij als vanzelf verzekeringen in het leven moeten roepen. Een bewijs dat de Ned. R.K. Volksboni hare taak heeft begrepen, is wel dat reeds door haar verschillende verzekeringen zijn gesticht. Spreker deed enkele dezer instellingen de re vue passeeren om haar werkzaamheid aan te toonen. Een maatschappelijk volk dat niet spaart zal economisch achteruitgaan. Wij moeten zorgen voor een tijd van lagere con- juctuur. Wij moeten de idee van spaarzaam heid óók in dezen maiaisetijd, steeds propa geeren. Ook hierin is door onze standsorga nisatie voorzien. Wij moeten kapitaalkrachtige instellingen hebben voor de arbeidersbeweging om zich meer vrijer te kunnen ontwikkelen. Wij moeten ons trachten te helpen met eigen middelen. Door centralisatie is ook voor den Ned. R.K. Volksbond machtig veel te be reiken. Met cijfers toonde spreker aan hoe prachtig de Centrale Volks- en Beleggings- bank werkt. Van October 1921 tot Septem ber 1922 is in de Centrale Volksbank inge legd f 660.000, een bedrag dat genoemd mag worden. In verband met de goede productie is noodig een goede distributie. Daarvoor is de coöperatie het aangewezen lichaam. Dit, zei spreker, behoef ik voor Lisse niet toe te lichten, omdat er bijna geen plaats is te noemen waar de coöperatie zoo prachtig werkt. Deze instelling behoort aldus ook op het terrein der standsorganisatie ter verbetering van onze economische positie. Ook de verbetering der volkshuisvesting is een taak voor de standsorganisatie van zeer groot belang. De slechte volkshuisvesting is een kanker voor godsdienst, zeden en maat schappij Dit werd door spreker in den bree- de geschetst en belicht. Om ai deze zaken en instellingen goed te doen functioneeren, zal de Ned. R.K. Volksbond haren leden moe ten bijbrengen een ruimer sociaal inzicht. Eerst daardoor zal de grootmaking der in stellingen goed tot haar recht komen. Wij moeten ons meer los maken van het plaat selijke en daarvoor moet de solidariteit wor den aangekweekt om daardoor meer onaf hankelijk te worden. De band van saamhoo- righeid moet worden versterkt om daardoor te stichten een christelijke maatschappij. Wij moeien door ons optrekken het graf van Christus en Zijne Verrijzenis in de maatschap pij de le plaats doen innemen. Een dankbaar applaus loonde spreker voor zijne mooie rede. Nadat de voorzitter aan spreker enkele vra gen had gesteld naar aanleiding van de cen trale ziekenkas en de volksspaarbank welke door deze werden beantwoord, sloot hij onder dankzegging aan de leden voor hunne betoonde aandacht de vergadering met ge bed. In memoriam. Plotseling overleed le Madras (Voor-Indië) de ZeerEerw. Heer Beukers, Missionaris der Congregatie St. Jo zef te Mill-Hill, broeder van onzen ZeerEerw. Heer Pastoor, G.M. A. Beukers. De overle dene, 40 jaar oud, werd helaas reeds op zeer jeugdigen leeftijd door den wreeden dood getroffen. Z. Eerw. was 6 jaar (terstond na zijne wij ding) professor te Roosendaal en vertrok daarna naar de missie in Voor-Indië. Hij vertoefde er ongeve.gr 10 jaar en was de rechterhand van Mgr. Aelen. Niet alleen verliest de Congregatie een devoot Priester, doch de slag is vooral voor de familie Beukers, inzonder de hoogbejaarde vader en moeder, zwaar. Schenke God den opofferendgezinden Mis sionaris het loon, dat Hij toegezegd heeft aan hen, die ouders en familie verlaten in Zijn naam. R. I. P. R.-K. Sociëteit. Maandag j.l. heeft de nieuwe vereeniging voor 't eerst haar leden samengeroepen. Bijna allen waren verschenen. De ZeerEerw. Heer Pastoor en da WelEerw. Heer Kapelaan gaven door hunne tegenwoor digheid blijken van belangstelling. 't Ging er gezellig toe en wij twijfelen er niet aan of de saamhoorigheid wordt door de Sociëteit ten zeerste bevorderd. Nieuwe leden kunnen zich natuurlijk steeds aanmelden. Ze worden toegelaten, indien op de eerstvolgen de bijeenkomst twee derde van 't aantal stem men er voor is. Politiek. A.S. Zondag is er van half twaalf tót 2 en van 3 tot 5 uur, gelegenheid te stemmen over de rangorde der candidaten voor de Prov. Statenverkiezingen. Neemt uw oproepingskaart mee en getroost u de moeite te gaan naar 't R.-K. V er eend- gingsgebouw. Alle leden der R.-K. Kiesvereeniging wor den verwacht. St. Bonifacius. De R.-K. Volksbond biedt, alvorens de vastentijd begint, haren leden en begunstigers drie feestavonden aan. De R.-K. Tooneelvereeniging St. Bonifacius, komt met een prachtstuk voor 't voetlicht Men verzuime niet dat te zien. Burgerlijke Stand. Geboren: Geertruida Maria, d. v. C. Duin en M. K. Baltus. Getrouwd: J. Keek en J. P. K. Looy van Amsterdam. Verslag vergadering R.-K. Kiesvereeniging. De politieke actie is in Krommene groot, de Woensdag j.l. gehouden jaarvergadering was tenminste zeer goed bezet, vele leden, die anders nooit komen waren present De kas is nog goed voorzien, want de pen ningmeester begon 't nieuwe jaar met 129.65. Volgens 't jaarverslag van den secxearis is 'l ledental in 1922 met ruim 20 vooruit gegaan en telt thans 370; voorwaar een mooi gelal. De aftr. bestuursleden, Molenaar, W. Molt- hoff en G. Kroon, werden met bijna alge meene stemmen opnieuw gekozen, de heeren, voor zoover aanwezig, namen hunne benoe ming aan. De motie, ingediend door den heer J. Wayper, inhoudende adhaesie te beuigen met do motie van Utrecht tegen het banderollen- stelsel en andere gebreken van de nieuwe Tabakswet, werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De ZeerEerw. Heer Pastoor, een trouwe be zoeker onzer vergadering, kwam dezen keer zeer laat, helaas met het treurige nieuws dat zijn Heerbroer, de Missionaris te Madras, plotseling overleden was. Staande de vergadering werd voor de ziele- rust van den overledene gebeden. Na een speech van den eere-voorzitter, den heer G. Mooy Sr., dde hoogst voldaan was over den bloei onzer kiesvereeniging, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergaderng. Voor behoeftige gezinnen. Hedenavond hield de vereeniging Franciscus Romana in het R.K. Vereeniigingsgebouw een tentoon stelling van de dezen winter vervaardigde kleeding voor behoeftige gezinnen. Hiervan werd nogal druk gebruik gemaakt, voor ver maak was goed gezorgd. Het Bever- wijksch strijkorkest muntte door z'n mooie muziek goed uit. De dames wisten de beur zen van de bezoekers wel open te houden door het rad van avontuur, grabbelton, enz. De grootste attractie was wel het raden naar den naam van een pop. De enveloppe werd om II uur geopend «a Aa naam bleek Wilhelmina i» »»- Barometerstand 762. Stilstand. OPGAYE VANs J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 2 Februari 1923. Hoogste Barometerstand 774.9 m.M. te Biarritz. Laagste Barometerstand 730.0 m.M. te Sey. disfjord. Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 Februari: Meest krachtige westelijke tot zuidweste lijk en wind, zwaarbewolkt of betrokken, r< genbuien, zelfde temperatuur. Daar er verschillende waren, die dezen naam geraden hadden, werd er om gelooi wie de winnaar was. Dit werd echter om he* laat geworden uur uitgesteld. Algemeen Belang. De coöperatieve Bakke. rij Algemeen Belang alhier, besloot gisten avond in haar gehouden ledenvergadering H pet. dividend aan hare leden uit te keereu Voor deze leden in dezen moeilijken tijd eer buitenkansje. Omtrent de ernstige verwonding van een meisje, gisteravond in de Boschjes van Pool. word nog vernomen, dat hier vermoedelijk oen liefdeshistorie in het spei Is. De persoon, die verdacht wordt de verwonding te hebben toegebracht en in den afgel ooipen nacht van zijn bed is gelicht en in voorloop;ge bewa ring is gesteld, is een zekere L., 36 jaar en gehuwd. De aangehoudene ontkende aanvan kelijk ten stelligste, maar vast is komen la «taan dat hij het meisje, de 19-jarige C. B., kende en met liaar omging. Een alibi kon hij niet aangeven. Er zijt ter plaatse voetsporen gevonden, waarvan de afdrukken overeenkomstig bleken te zijn mei die van den verdachte. Na confrontatie met het meisje, heeft hij later bekend het fci' gepleegd te hebben. Het gewonde meisje kot nog nit worden verhoord.* Men seint arts unit Den Haag; Donderdag, avond, is in de boschjes van Poot te 's-Hago een meisje gevonden met een emsitige verwon ding aan den hals, vermoedelijk met een mes toegebracht. De verwonde werd door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis over gebracht, Direct tevensgevaar was er heden ochtend niet. Als vermoedelijks dader is een gehuwd man aangehouden. De rechtier-commissaris en de commissaris van politie te Scheven! ,.m riekten een onderzoek ter plaatse dn naar het misdrijf. De omgeving wordt afgezocht n;: .r het wapen waarmede |cte verwonding werd toegebracht, Haarlem, 2 Februari, Mijnd Heeren, Beleefd verzoeken wij u onderstaand te willen plaatsen in uw blad. Bij voorbaat on zen dónk. j GOEDKOOPE KOLEN? Dezer dagen rijden weer eenige Amsterdam* sche werklieden door de stad met gToole vrachtauto's, beladen met zakjes steenkolen. Op den wagen staat met krijt geschreven: Engelsdhe nuts, twee zakken voor 2.50. Twee of drie man loopen langs de 'huizen, bellen en trachten de waar aan den man to brengen. Daar het in den kolenhandel gebrui kelijk is een halven H.L. in een zak le doen, denkt men voor 2.50 één H. L. te ontvan gen,- Bovendien heeft de brandstof door de mooje gelijke afmeting, wel iets weg var antkraciet zoodat men allicht denkt 'n koopje te hebben. Wij werden hedenmorgen in de gelegenheid gesteld onder toezicht van de politie, den in houd van 2 zakjes, door deze personen aan een bewoner der Leidschestraat voor 2,56 afgeleverd, te controleeren. De twee zakjes hadden te zanten een inhoud van 2/3 II. L wegende 46 K.G. De prijs van deze Engelsche vlamnuts is bij de Haarlemsche h-andeiarer 2,40 per 100 K.G, zoodiat de voor 2,50 afgeleverde zakjes, slechts een waarde heb ben van 1,10. a v. d. HAAK. L. HOENDERDOS- HET ABELE SPEL VAN SENT HEEKE KLAAS. Geachte Redactie, Sta mij toe iets te zeggen naar aanleiding der opvoering van het Abele Spel van Sent Heere Klaas. Velen zullen u dankbaar zijn voor uwe bemerking: „dat zulk een spel on geschikt is voor zulk een weldadigheids avond", om niet te spreken van al het ge praat, dat voorafging. Het eere-comité, ik moet het haar ter eere zeggen, heeft bij deze keuze geen zegging gehad. Maar, nu de schuld van het „hopeloos misdragen" van de toeschouwers, zooals uw verslaggever-het uitdrukt. Is dit ook niet een weinig te wijten aan het soms dl te komiek optreden van den bisschop Heere Klaas7 Waarom moest hij wel tien keer in de ton met de vermoorde jongens kijken en dan r e) een grappi* griezelige beweging terug treden, was dit niet expresselijk den lachtlus' opwekkerO Ook bij zijn wijding ging de naïviteit meer tot een gemoedelijk spotter- nijtje over, Z. D. H. had allicht wat minder kruisteekens kunnen slaan en waardiger zijn onwaardigheid kunnen uitdrukken. Als de bisschop zelf zich een beetje vergeet, dan mag men misschien voor het publiek wel een goed woordje spreken als het hier en daar den toon gemist heeft. Niemand zal alles goed willen praten en met uw algemeenen indruk van den avond, zal overigens een ieder het wel eens zijn. U vriendelijk dankend voor uw afgestane plaatsruimte Hoogachtend, EEN DER TOESCHOUWERS,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2