SAHAT0CEN mnm 1 nit nummer bestaat uit 20 bladzijden, wa? ander het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 biadz an. v sr M m\ Zaterdag 3 Februari 1923 45ste Jaargang No. 14353 OVER LEIDERS EN LEIDING. STADSNIEUWS. 4 FEBRUARI MUZIEK. 5 FEBRUARI Het feest van „St. Franciscus van Assisië'*. 24000 Artsen roemen schriftelijk Alpf. Ledenvergadering van den R.K. Dioc. Tuindersbond te Haarlem. VOOR DEN POLITIERECHTER. Lezing met lichtbeelden door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. LANGS~DEN "wEG. Baden. Bond van Bedrijfsantohouders. Nieuwe zaak. Musikalische Kammerspiele. Vrijstelling van Dienstplicht. Personalia. De bouw der R.-K. school te Heemstede. Uit de woning gezet. De heer Otto van Tussenbroek neemt ontslag. Op hol. Een 'Bureau voor de Stalissliek J. j. WEBER Si ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT, Statuten. De indruk va« het boilenbesluit in Amerikaansche vakkringen. Dc aTxwmementsprtjs Dedraagl voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal f 3.25 'Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij "boruitbetalincj f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1 ViR. Postrekening Ho. 5970. COURANT Dat de mensch een maatschappelijk wegen rs en een maatschappij zonder gezag, d. w. z. Zonder leidende kracht, onbestaanbaar is. behoeft voor onze lezers wel geen betoog. Maar dan begrijpen ze ook direct, hoe het welzijn der maatschappij grootendeels af hangt van die leidende kracht hoezeer het er dus op aankomt, dat die goed zij van hoe onberekenbaar groot belang het dan is, dat er goede leiders gevormd worden. Wat wordt er van een goed ipider gevor derd Allereerst, dat zijn bedoeling zuiver is dat hij niet zich zeiven zoekt, maar het waar achtig goed van wie zijn leiding volgen. „Ze zijn er niet voor mij, maar ik ben er voor hen ziedaar het grondbeginsel, dat elk leider voortdurend voot den geest moet staan al zijn doen en laten moet bezielen. Zuiverheid van bedoeling vooropgesteld, kan men daarna vragen naar de persoonlijke eigenschappen van een geschikt leider Leiding geven is op de eerste plaats werk van het vèrstand. Het doel immers moet juist en klaar in 't oog gevat, de middelen moeten goed onder scheiden en gekozen worden. Dien practischen blik kan vorming alleen niet geven, wèl scherpen en ontwikkelen. Vorming wordt verkregen door opvoeding en vooral door ondervinding. Persoonlijke ondervinding, zeker, maar i'erruimd door de ondervinding van voor gangers, de ondervinding van jaren. Niet, om slaafsch, zonder geest van on derscheiding, zonder tact, in de voetstappen dier voorgangers te treden, maar wèl om eigen geest te ontwikkelen, te verrijken. Zijn verstand en kennis de eigenschappen van een goed leider, zonder krachtiger! wil echter is een en ander niet alleen onvoldoende, maar het is 'uist de wil, die onder voorlich ting van het verstand, den eigenlijken stoot moet geven, de gezamenlijke beweging naar het doel moet steunen en bevorderen. In den wil immers, in" wat men karakter noemt, ligt bovenal de bezielende kracht, die van de persoonlijkheid des leiders moet uitgaan hij zelf moet niet alleen met niets uitziende, onverzettelijke wilskracht het te jereiken doe! nastreven, maar ook door de zijnen doen nastreven. Hij zelf moet het te bereiken doel vurig beminnen, maar het ook bij anderen vurig bemind maken. Zonder geestdrift, zonder inspanning en samenwerking van alle krachten in den lei ier, wordt niets groots, niets blijvends tot stand gebracht. Maar die vurigheid om het beoogde doel te bereiken, dient vergezeld te gaan van zelf- beheersching. „Eerst zij het hart in eigen boezem stil' „Zoo 't in de borst der menschheid kloppen wil." zegt de dichter tot „een onrustig leider en hervormer", en deze gulden wenk geldt voor a^Jen, die met de leiding van anderen worden belast. Is het noodig er nog op te wijzen, dat het tot de voorzichtigheid en belangloosheid va een goed leider behoort, te zijner tijd de teu gels aan andere, hetzij frisschere, hetzij ge schiktere krachten over te geven en over te laten En dat het even dwaas in jongeren is, het werk der ouderen te verachten, als in ouderen te meenen dat hun werk onverbeter lijk is geweest? Sociëteit St. Bavo. Feesluitvoering Ned. R.K. Transpor [arbeidersbond 7-uur. ,Dc Kroon". R.K. Winkelbedienden Receptie 3 uur. Feesluitvoering, half 8 Eem. Concertzaal. H. O. V. Concert half 3. Iloter Spoorzicht Stationsplein Matinee en avondconcert- Dud-Holland Verwulfi Concert. Trianon-tearoom Grooie Markt Concert van 46 en van 811 uur. Luxor-tcaroom Groote Houtstraat 139 Concert. Foc. .Vereeniging. R.K. Vrouwenbond. Doet Boete 8 uur. f. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans- slraat 49 Eiken dag geopend van 10— 121/9, van 2—5 en van 710 uur, behalve des Maandagsochientls en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van hoeken van half 39 uur. i. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling van etsen van Anton F. Pieck. I K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- i: es tra at 15 Alle werkdagen, voor™, van 912 uur, n.m. van 2—5 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. t. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen ttfs nam. van 3 tol 4 en van half 8 tot half negen. Martha-verecniying - Bloemhofstraat 1 BetreMringbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 2—4 en van J9 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uilgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. St. Elisabeths Vereeniging, Jansstraat 49, Van 2half 3 aanvrage om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. De Zondags- en nachtdienst der apothekers wordt deze week waargenomen door fa. Grij seéls en vfin Hees Lange Veerslraat 14; Frhns Hals-Apotheek L. Schoorl, Frans Hals plein 1. Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout straat 78. is des Zondags en des nachts ge opend. De afd. Haarlem van den Ned. R.-K. Bojnd tui Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden ,St Franciscus van As.sisiö" viert haar kope ren feest En zij doet dit op flinke wijze. De afdeeling, wcike zooveel innerlijke kracht be zit en steeds' zoo ijverig werkt, mag dan ook wel eens een t'iinke ontspanning hebben. Op éclatante wijze is gisterenavond het feest begonnen met een propagandavergadering in de bovenzalen van „De Kroon", Er was een vrij goede opkomst en de ware feeststemming heerschte er ongetwijfeld. De groote redenaar, pater Borromaeus de Greeve, droeg hiertoe niet weinig bij. Op de gebruikelijke wijze werd de ver gadering door den voorzitter, den heer H. Stoelinga, geopend. Deze sprak dan een korte inleiding, waarin hij er op wees, dat deze ver gadering belegd was ter eere van het feest van de afdeeling, maar dat er tevens een propagandistische lenden'? i" lag. Spr. memoreerde voorts, dat de Bond veel invloed iiad en in de al'gekiopen 12V. jaar vee! bereikt had voor de leden op stoffelijk- mnlerieel, gebied. Echter, voor alles zijn we Ka:koliek. En voor de hoogere beginselen moeten we allereerst strijden, heeft de Bond ook steeds gestreden. Gewerkt moet worden aan den ophouw der maatschappij en dat kan zoo good in de organisatie. Itct eerste doel yim den Bond is lie! nastreven van de geestelijke belangen, daarnaast zullen ook de stoffelijke belangen behartigd worden, zooals het verleden van deu Bond heeft bewezen, en aldus,zal gewerkt kunnen worden aan.den opbouw der maat schappij. Dan nam de feestredenaar van den avond, pater Borromaeus, het woord. Allereerst, zride ZijnEerw., dat hij met vreugde de invitatie aangenomen had, voor de R- K. bedienden te Haarlem te komen spreken. Het gaal niet om een klein groepje, hel gaat om de massa. Zoo om 12 uur kun je vooral zien, hoeveel handels-, kantoor- en winkel bedienden er zijn. Voorts gaat het om de jeugd, 'e toekomst vo-or de maatschappij cn voor de Kerk. Ten derde denkt spr. aan de groep R. K. bedienden, die zooveel kwaads moet weren en zooveel goeds moet loeren. Spr. weidde dan uit ovdr het feit,-dat de Katholieke bedienden aanhoudend hebben te vechten voor hun geloof. Men is zoo gauw ver- nialërialisecj'd. Daarom is het R.-K. vereeni- gingsleven van een groote groep zoo van nut. Zijn Eer.-w. wil hedenavond spreken over het godsdienstig element in het vereenigings- ieven. Spr. wil niet spreken over de noodzake lijkheid van organisatie. In dit opzicht is een bond van 124 jaar wel de kinderschoenen ontwassen. Wie niet van organisalieleven wil hooren, moet maar leven in den lijd van diligence en trekschuit. Die moet onder de hunebedden begraven worden en is gelijk een ouden fos siel, die hoort niet thuis,in den modernen tijd. Een niet-georganiseerde eet eigenlijk eeJTs anders broodkaart op, is gelijk een muis op den graanzolder. Hij toch geniet het voor deel door den bond verkregen en diet er niets voor. Een rood-georganiseerde Katholiek is een roode kreeft, want een ro-ode kreeft is dood. Zoó'n Katholiek, rood georganiseerd, is geen Katholiek meer. Een neutraal-georganiseerd Katholiek zou spr. tiet liefst met een pias willen vergelijken. Maar over dit alles wil spr. hel niet verder hebben, hij wjj spreken over het godsdien stig element in het organisatieleven. Wat is hei veréeni-gingsleven zonder gods dienst. Deze laatste is het roer en als we dat niet vasthouden, waarheen zullen we dan ons wenden? Zelfs een Troelstra erkent, dat er iets on stoffelijks, iets'immaterieels is in den mensch. Maar Troeïstra erkent dat alleen in het pri vaat leven. Wij erkennen echter dat onstoffelijke, die ziel, in ons drievoudig leven: hel privaal- leven, het huiselijk leven en het sociale leven. Voorts, als we hel godsdienstig leven uit bannen, dan noemt spr. dat een ramp. De maatschappelijke ellende js voortgekomen uit het egoisme en gebrek aan liefde, dat gevon den werd bij kleine groepen, gesteld tegen over de grootere, die er onder leden. Als het godsdienstig element niet erkend werd, dan zou men die zelfzucht herplaatsen naar de massa. Dan krijgt men den orang- oetang terug in, de. maatschappij, tlie alles vermorzelt, den mensch zonder hersens f. Ten derde zou zonder godsdienst de hoog meed den mensch weer terug jagen uit de sociale ®clie. Weeldelafets zou men dan krijgen zonder gadsdienst? Maar voelt men dan niet, dat clan dc hartstochten losbreken, die den brand steken in en alles vermorzelen wat mooi is. Zonder godsdienst zou de volksgezondheid behartigd kunnen worden? Maar dan zouden we de zonde loslaten en de hospitalen zouden bevolkt worden met lijders aan de ellendigste, ziekte, die er bestaat. Dan zou liet privaat eigendom afgeschaft worden Maar dan breekt do wet der zinnen los. Dan zouden we de wet van God verwisselen voor de wet dor zinnen. Neen, zonder godsdienstig element zal de sociale actie een ramp zijn. Spr. wijst dan op twee vijanden: de slechte pers, bot slechte bock en bet drankmisbruik. De pers kan veel goeds doen, zij kan zich ook afschuwelijk veflaen. Spr. waarschuwt allen daarom legen het gevaar van het slech te boek. Het slechte boek,-de slechte pers is bet vergif voor uw ziel. Hierover wil spr. niet meer zeggen1 Spr. weet. hier te staan voor een groep nette menscben, maar toch is hij overtuigd, dat ook in de kringen der R. K. bedienden een. overmatig drankmisbruik heerscht. Daar om zou spr. graag zien, dat in deze kringen meer waardeering kwam voor de R. K. drankbestrijding. Zijn Eerw. wil nu bet meer positieve be handelen: Wat moet de bond doen voor bet behoud van liet godsdienstig leven in dc» or ganisatie? Vooreerst moet getracht worden, bet godsdienstig element te versterken in eigen vereeniging. Wat is dal voor een lid, dat, niet eens een kruisleeken durft maken in 'bet openbaar? Wat is dat voor een lid, dal op de vergaderingen den Christelijken groet uit, maar in winkel of op kantoor mis schien vloekt als een ketter? Laten we toch het godsdienstig element versterken. Het blan ke levensbrood, zal ons sterken. Het ^leefl de eerste Christenen bij hun martelaarschap gesterkt. Het sterkte onze voorouders tijdens de reformatie, bet sterkte de Christenen in revolutie-tijden Dtrgelijke strijd hebben we niet Ie voeren, maar wij hebben te strijden op het sociale terrein. En hierbij zal ons bet blanke Lejj#Sisbrood sterken. Het zal een strijd worden tusschen rood en zwairl. Maar de 'zwarten moeten btantk zijn van binnen en dal.kan alleen door hel' blanke Le vensbrood. Voorts kan het godsdienstig element verston; t worden door de verbetering van de mentali teit. Dat kan doo- apologie. Velen welen met meer van hun godsdienst, dan wat de cate chismus hun geleerd heeft. Een priester be merkt dal wel bij liet exametje, dal een a.s. bruid en bruidegom moet ondergaan bij een priester. Spr. geeft daarvan .een aardig voor beeld. Zooveien worden gebracht in een ernst igen strijd voor het geloof, omdat zij het geloof niet (kennen. Dat kan verbeterd warden door de apologie. Spr. noemt het op d.en weg van dezen bond liggen, de mentaliteit te zuiveren en te reinigen door apologie. Dat zou spre kers feestgave willen zijn aan de jubileerende afdeeling. Ten slotte bespreekt de Eerw. redenaar het rechtvaardigheidsgevoel, dat zoo ontzettend ge leden heeft im de oorlogsjaren. Er wordt zoo veel geroofd, zooveel gedagdiefd, wat toch ook diefsl£i' is. Er wordt zoo makkelijk mei het Adverienliën 35 cents per re;fA. Bij contract belangrij'ke kortin.1 Adverlcntiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 cl per regel. Vraag- en ëaanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Het Zenuws terkend Voedsel Pc liltarts van wijlen Koning Edward VII van Engeland. Dr. Ernst Ott, Marienbad, set reet: .Bijzonder goede resultaten verkreeg ik met Sanatogen bij herstellenden na zware ziekten en bij oudere personen, wanneer liet er op aankwam de krachten te doen toenemen en den bloedsomloop te ver beteren." geld van een ander geleefd, de schulden wor den niet betaald. En toch zonder de erkenning van bel mijn en dijn gaat de. inaalscappij ten gronde. Ter verbetering van het recht vaardigheid s- pnvnet kan deze hond zooveel doen, waartoe spr.' aanspoort. Ais deze punten nagekomen worden, zal men ook de tegenstanders ontwapenen. Door dezen wordt beweerd, dat door het bevorde ren vim het vcre'enigi.ngsleven er een strijd gekomen is. Ja spr. zou diie-tegenstanders ge lijk geven, als er geen godsdienstig element in het organisalieleven was. Maar nu kan hij dit ontkennen. En daarom js 't noodig. dit gods dienstig element te bewaren. Daartoe moet dc organisatie meewerken. We zullen standen er kennen. geen misstanden. Er zal strijd blijven, maar wie het nooit verliest dat is onze Koning Jezus Christus, afin Wicn alleen alle eer en glorie. Daverend applaus volgde op deze enthoue- siasle rede, in de grootste stille aangeboord. Het machtige woord van den grooten rede naar maakte indruk op de aanwezigen. De voorzitter sprak dan een kort dank woord, waarna dp vergadering gesloten werd. Morgen wordt het feest voortgezet. Om 9 uur wordt er een H. Mis ongedragen voor de levende en overleden leden der afdeeling in dc Mariakapel aan de Koningstraat, waarna ge meenschappelijk ontbijt in ..De. Kroon." Van tol half 5 is er nmsicale réimie en daarna feestdiner, eveneens in „De Kroon." Met een f-eestuilvoering wordl de dag be sloten. In zijn openingswoord memoreert de heer Groen, voorzitter, de moeilijke tijden voor de tuinders, dodh wijst er op, dat door onder ling samenwerken nog heel wat kan worden bereikt. Spreker verwacht van dezen dag heel veel, vooral nu de nood tot samenwerking dwingt. De secretaris leest de notulen, welke onge wijzigd worden goedgekeurd. In het jaarverslag heeft de secretaris de voornaamste werkzaamheden van het Be stuur gereleveerd. Hieruit blijkt, dal het Be stuur op verschillende punten zeer actief is geweest. Vooral inzake den noodtoestand van het tuinbouwbedrijf heeft het bestuur alle moge lijke pogingen in het werk gesteld om verlich ting van den druk Ie bewerkstelligen. Van de ingekomen voorstellëri der nfdee- liügen maakt vooral een punt van bespre king uit: de kanalisatie van West-Friesland. De algemeene stemming is tegen kanalisatie, omdat de uilvoering te hooge lasten mee brengt en volgens de meening van velen abso luut nutteloos is. Aangedrongen wordt om langs organisato- risehen weg legen de uitvoering van het plan te protestveren. Besloten wordt het Hoofdbestuur van den L. T. B. met dit vtrzoek in kennis te stellen. De vraag in hoeverre do door de regee ring beschikbaar gestelde export-credieten ook dienstbaar kunnen worden gemaakt voor den Tuinbouw, is nog niet nader bekend en men mpet een afwachtende houding aanne men. De heer Quant, die volgens rooster moest aftreden, werd inct alg, stemmen in het Be stuur herkozen. In de Bestuursvacature kring Loosduinen wordt met 22 van de 26 stemmen gekozen de heer J. D. de Kok uit Loosduinen, die de be noeming aanvaardt, doch een beroep doet op alle R. K. Tuinders om zich aan te sluiten en mede te werken tot opbouw van onze R.K. organisatie. Onder luid applaus siemt de vergadering hiermede in. Na de pauze zet de voorzitter uiteen hel program van werkzaamheden voor 1923. In het kort samengevat behelst liet programma: 1. Door onderlinge samenwerking en door steun van Overheidswege te trachten ver lichting te brengen voor de noodlijdende tuin ders. 2. Bevordering van doeltreffende land en tuinbouwwetgeving ook inzake de pacht overeenkomst. 3. Bescherming groote gezin nen en te streven naar soepele sociate wet geving voor zoover hel den Tuinbouw betreft. 4. Bevordering van hel kweeken van superieu re produoten. 5. Bevordering van verbetering van verpakken en sorteering van tuinbouw producten. 6. Bestrijding van knoeierijen tij dens en na den verkoop van producten of verbetering van afzetgebied. 8. Alle pogingen aanwenden tot verheffing en verbetering van het bedrijf, enz. De credietverleenirig is een ernstig punt van bespreking. De afgevaardigde van de afd. Castricttm dringt aan, nu de Regeering een kleine toe nadering toont inzake credietcrleening, ook bij de Gemeenten en Provinciale Staten aan •te kloppen. Reeds is een schrijven verzonden aan alle gemeenten teneinde opgave te ver strekken van het eventueel benoodigd crcdiet. Een nieuw wetsontwerp tot wijziging van het Registratierecht is feeds ontworpen, doch de daarin vermelde compensaties zullen zoo oppervlakkig beschouwd niet veel verlichting brengen. Door eenige leden werd naar voren ge bracht of men geen pogingen kon aanwenden om de Regeering te verzoeken het daarheen te leiden, dat den tuinders terug wordt gegeven wat tijdens den oorlog Ie veel is betaald. Gewezen wordl op het sa'do dat nog aan wezig moet zi'n bij het Rijkskantoor van groenten en fruit. Waarom wordt van dit kantoor geen ver antwoording gepubliceerd en van dezie even- lueeie reserves een steunregeling uitgevoerd. Algemeen is de meening van de vergadering dat ten krachtigste op goed geregeld Regee- rinöserediet moet worden aangedrongen. Een motie wordt verzonden aan Gedepu teerde Staten van Z. IJ. om het goede voor beeld van Gedeputeerde Staten van Noord holland te volgen inzake credietverleening aan Tuinders. Een adres zal worden gezonden aan de Regeering om oen bedrag van anderhalf tnil- lioen beschikbaar te stellen voor regèerings- crediet. Een adhaesie-beluiging zal worden gezon den aan liel door de Kanoer van Koophandel sfd. Alkmaar. Zaandam en den Haag ver zonden adres aan Prov. Staten om de lasten van den watersnood te doen dragen door de geiieele provincie. De hooge belastingen maken ook een punt van bespreking. Verschillende bezwaren worden naar voren gebracht,- in overweging wordt gegeven 'om Ie trachten de/heffing van de inkomstenbe lasting van de tuinders over drie jaren aan te slaan. Daarna wordt met alg. stemmen aangeno men het door het Bcsiuur samengestelde program van actie. Verder wordt besproken de wijziging in de uilvoering van het Keuringsinslituut. De nadere bijzonderheden zullen in een circulaire worden bekend gemaakf. Een woord \*an dank wordt nog gericht aan de vorige leiders van hel Keuringsinstituut. Daarna sluit de voorzitter de geanimeerde vergadering. We treffen het in Haarlem met den politie rechter zelden maar zoo als in andere sleden, dat er nog een iels aardigs te maken is in de behandelde zaken. Ook gistermorgen was hel slechts kleingoed en „brandhout". Zoo stond terecht de 25-jarige opperman J. C. B.' té Heemstede, die in Mei van het vorig jaar een fiets in- huurkoop had van J. E. G. Hij had 80 afbetaald en loen de fiets beleend. Nu stond hij wegens verduistering terecht. Bekt. dacht, dat hij de fiets op afbetaling had en de fiets zijn eigendom al was De eisch luidde 1 maand gev.straf. Mr. Tideman bepleitte de belangen van bek!., die z.i. te goeder trouw gehandeld had. De rerhter veroordeelde bèkl. tot 1 maand voorwaarde- tijk, niet een jaar proeftijd, en onder condi tie,- dat hij binnen 8 maanden nog 32.50 aan G. betaalt. Een dienstmeisje, dat een gouden armband gestolen had, werd eveneens voorwaardelijk veroordeeld. Twee IJ mui denaren. 18 en 23 jaar, waar van de jongste getrouwd en juist een paar uren' te voren vader Was geworden, hadden in December ,te IJmuiden „te zamen en in vereeniging" een partijtje schelvisch. ter waajrde van 18 gestolen. De eisch luidde resp". 6 en 10 dagen, daar op een dergelijk feit niet anders dan vrijheidsstraf staat. De rechter veroordeelde den 18-jarigen vader lot 2 dagen gev.straf en den ander, die al meer is gestraft, tot 8 dagen. Al deze veroor deelden berustten in hun vonnis en deden afstand vim bet recht van beroep. Het was zeer zeker iets bijzonders den oud burgemeester van Haarlem. Jhr. Mr. J. W. 11. Boreel van Hogelanden, een lezing met licht beelden te hooren geven. Dit had gisteren avond plaats voor de afdeeling Haarlem van de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Aan belangstelling ontbrak het onzen HaarlemscRen oud-burgemeester niet: de groote zaal van het gebouw „De Nijver heid" was geheel bezet met een belangstel lend publiek, waaronder wij zelfs opmerkten onzen burgemeester, den heer C. Maarschalk. Tot .zelfs in bet gangpad waren stoelen bij gezet, wel wat in strijd niet de politieverorde ning misschien, maar dat werd verontschul digd door het echt huiselijke der bijeenkomst. Met eenige recht hartelijke welkomstwoor den introduceerde de heer Job. de Breuk, voorzitter der afdeeling Haarlem van de Maatschappij, den spreker, die Tevens oud voorzitter der vereeniging is. Het onderwerp van den avond was: gezien- ten in steden en parken van het buitenland. Het was een causerie over de wereldreis die Jhr. Boreel van Hogelanden onlangs met zijn gemalin maakte en wqarbij hij, zoonis de lieer de Breuk het uitdrukte, de helft van de wereld bezocht. Waarom de heer Boreel die reis maakte? Spr. vertelde het. zelf: om den ec'nI-mensche- lijkén drang eens wat van de wereld te zien en vooral ons Indië, dat door onze voorva deren is groot gemaakt en dal wij tot taak hebben groot te houden. Hol interessante van de lichtbeelden was dat de foto's door den heer Boreel zelf wa ren gemaakt op zijn reis. Uit den aard der zaak dus bet meest interessante dat hem daarbij trof. In een geestige causerie verhaalde de spre ker van zijn reis en daarbij kwam telkens naar voren hoe het hart van onzen oud-bur gemeester aan Nederland en vooral aan Haarlem gebeclit is. Telkens en telkens maakte hij vergelijkingen hoe het daar of daar was en is en hoe het in- Haarloin. is of was. Ook aardige herinneringen uit zijn bur ger" eestersti'd haalde spr. op. Hoe aardig' waren zijn zinspelingen op Haarlem wanneer bij nog nimmer door ons geziene kiekjes liet zien van Batavia en Soe- rabaja, en geestig toen bij van de Molenvliet in Batavia vertelde, die overal voor dient: voor baden, voor wasschen, voor vuilnisbak. Spr. ]iad als bij ze nog -in Ie stellen had daar heel wat commissies willen benoemen: voor hygiëne, voor woningbouw enz. enz. Met veel piëteit vertelde hii van bet wereld wond erschoone bouwwerk de Boroboedoer en ■uitte met nadruk zlin spijt dat dit bouwwerk hief beter wordt bewaard Achtereenvolgens liet hij de aanwezigen een kijkje nemen op Ceylon, op Sumatra, on Ja va. op Bali, in Soerabaja. in Medan. in Ba tavia, in Buitenzorg en telkens kruidde hit ziin verhaal met een leken kwinksla". Van den weg die leidt van Batavia naar Bmtcn- zorg getuigde snr.. dat de weg niet zoo slecht was als de Rüksstraatwes naar Vel sen. maar loch niet veel beter. Wanneer in vroeger til den de Gouverneur-Generaal tw»r Ruiienzorg mne werden er in de kerken van Batavia ge beden verricht opdat de G-G. zonder letsel te Buitenzorg mocht aankomen. Na de pauze wed met den wreker Janan 1—zocM. Kioto, Honoloeloe, San Francisco, New-York. Alhoewel uit tuinders-vakcogpunl de lezing Een oude klacht. Een lezer schrijn ons: Reeds meerdere malen hebt u in de rubriek „Langs de Weg" de aandacht gevestigd op den slechten toestand, waarin Haarlem's stra ten zich bevinden. Dat is ook werkelijk meer dan erg. Zie bijv. na eenige flinke regenbuien dn Groote Houtstraat maar eens. Dat is nu oen onzer hoofdstraten. Maar de bestrating is aller treurigst. Dezer dagen kwam een fietsrijder door de ongelijkheid der stralen te vallen. Nu, hij was nog niet gelukkig. De vele kuilen in de bestraling hadden onze mooie hoofdstraat tot even zooveel nainiatuur-zwembassins gemaakt. En onze fietsrijder kreeg nu zoo'n modder bad, waarvan deszclfs sporen hem van top tot teen aankleefden. En dat gebeurt op een gedeelte van onzen hoofdweg! Kan de bestra ting daar nu niet eens heel spoedig verbeterd worden, zoodat de „heuvelen en dalen" ver dwijnen en dc in den letterlijken zin des woord-S stoer.en des aanstoots weggenomen worden? Onze hoofdstraten mogen toch zeker wel voorgaan bij de kleinere straten, waarvan verscheidene wel verbeterd, worden. wellicht niet zeer veel nieuws bracht, tocli mag zij zeer welgeslaagd heelen en de leden van Tuinbouw zullen zeker aan dien avond van den oud-burgemcesicr van Haarlem een zeer aangename herinnering bewaren. In de afgeloopen week zijn in hel douche- badhuis aan den Scholersingel 1255 en in dat aan liet Leidschcplein 874 baden genomen. Bovenstaande Bond vergadert a.s. Maandag in hole) „Lion d'Or". O.m. zullen- uiteenge zet worden doel en streven van den bond, dc reeds verrichte werkzaamheden en bereikte resultaten. De fa. Bern. P. Li pp ma ral, die zich totnogtoe alleen toelegde op aanlog en onderhoud van tuinen heeft gisteren hare zaak verplaatst r.aar Cronjésfrnat 9, waar zij tevens een bloe menwinkel geopend heeft. Vanaf de straat heeft men een ruimen kijk in den winkel, die in haar geheel étalage is. en de verscheidenheid van kleuren van bloei ende planten, bouqelten, bloemenmanden en snijbloemen, die zijn uitgestald, maken een rij ken indruk inden frisch geschilderden nieuwen winkel. Achter in den winkel bevinden zich de kas ten met fijn glas- en aardewerk, manden, kransen enz. Wij wenschèn de firma Lippmann alle suc ces met hare uitbreiding. Met 'n nial te lang, zeker niet Ie zwaar en ontegenzeggelijk amusant programma heeft lipt kleine opero!te-gezelscha'jj ons gisteren avond in den Stadsschouwburg prettig bezig gehouden. Het 'was licht verteerbare kost, maar smakelijk was ze ook en ze werd voor treffelijk opgediend. Met zijn zang voldeed ons Max Men ring 't best. vooral jn het tweede zangspelletje „Sei ne Schwester." De duettien niet C.laire Jache gezongen wa ren kostelijk van klink en niet minder van voordracht. Trouwens, door allen werd zóó knap geacteerd, als men T van operette-ar lis ten wel verwachten, maar niet altijd beleven mag. Herbert Neustadt vond in „Onkel Tobias od<0 Die Brennschere", 'ii wel wat vlak, maar loeli niet onaardig Biedermeier Lustspiel, ge legenheid te over om zijn -komische kracht 'te laten werken. Hij maakte van den natuur lijk snel' bekeerden vrouwenhater 'n koddig type en 't hinderde niet eens, dal hij over zeer beperkte stemmiddelen beschikt. Emmv Gric- zinger, met haar niet groote maar lieve so praan, was daarbij voor hem een goede part ner. Claire Jack, die zich in het „lustige Elia- stück" reeds als 'n kranige actrice en goede alt had doen kennen, verraste ons nog weer in „Ein Roman in der WascHkBclie'', door het kluchtig typecren vam Guste, die YVaschfrau. Trouw bijgestaan door Emmv Griesdnger buit te zij hel gewone dingetje uit lot 'n reeks van echtJkomitseh en toch besr.haafd-grappige too- neeltjes en 't was geen wonder dat zij „o Ju- slaaf" herhalen moest. Aan d'en vleugel zorgde Helena Lachmanski- Schatt voor een goede begeleiding. Aan C. Jacobs en A. W. Ee Noble is met ingang van 1 Februari 1923 voor den tijd van een jaar vrijstelling van den dienstplicht ver leend wegens kostwinnerschap. Aan Re Universiteit te Utrecht is, bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, de lieer J. L. Snethlage, ge.b. te 'Haarlem, op proefschrift: De schoolopvoeding in Amerika en hel vraagstuk der kennis. Einde Juli van het vorige jaar nam de raad der gemeente Heemstede een Liesluil, om gel den toe te staan voor den bouw v:ui een nieuwe R.-K. school. Van dit besluit ging de lieer Van Unen in honger beroep, omdat naar zijn meening ver bouwing voldoende zou zijn. Thans hebben Ged.' Stalen hel raadsbesluit vernietigd, Omdat de slukken, overgelegd bij de aanvrage, niet in orde zijn. Bij de stukken was n.I. de verklaring van het aantal kinde ren, dat de school zou bezoeken, niet uitge gaan van de ouders, zooals de wet voor schrijft, maar van bet schoolbestuur. Wegens een geschil met den eigenaar van Trianon" is C. N. D. door deurwaarder Glaser gerechtelijk uit perceel Groote Markt 25rood gezel. D. heeft zijn inboedel tegen de Visehmarkt gezet en houdt er, op een stoel zittend, toezicht op. GAPET KWARTET. Woensdagavond a.s. zal in den Stads-' schouwburg,' Wilsonsplein het 4e abonne mentsconcert plaatsvinden, georganiseerd door de Holl. eoncerldirectie Dr. G. de Koos. Het beroemde Gapet kwartel, bestaande uit de hoeren: Luden Gapet, Maurice Hewitt, Henri Benoil, Camillc Delobelle zal kwartet ten ten gehoore brengen van Mozarl, Beet hoven en Ravel.. Voor niel-abonné's op de concerten zijn volgens de advertentie in dit nummer voor dezen avond toegangsbewijzen verkrijgbaar bij 't concerbureau A. Vernout. De lieer Olio van Tussenbroek, die zooals bekend is in Novenmber 1921 met ingang van 1 Maart 1922 eervol ontsiag vroeg als Direc teur van hel Museum van Kunstnijverheid in verhand mot hel feit, dat aan alle toekomst plannen, door algcheeic intrekking van liet ge meentelijk subsidie den bodem werd ingesla gen, doch dror het bijeenbrengen van Kei len van particuliere zijde, op verzonk van het be stuur vccrloopig- aanbleef, gaat thans met in gang van 1 Maart het Museurn vertalen. De beschikbare fondsen zijn onvoldoende gebleken om eene verdere exploitatie van hel Museum zooals de lieer van Tussenbroek zicji deze voorstelt mogelijk te maken. Hedenmorgen tegen half acht geraakte op de Groote Markt een paard, bespannen voor een wagen van den steenkolenhandelaar Ho ning, op hol. Het holde de Zijlstraat in en daarna de Nassaulaan op. Bij den draai brijzeld werdDe daarop volgende lantaarnpaal paal, waardoor de kap afgestoolen en ver- zeld werd. De daarop volgende lantaarnpaal op de Nassaulaan onderging helzeifde Jot. Deze kap werd nog geslingerd! door de rui ten van perceel Nassaulaan 5. Doordal het paard kwam te, vallen, geraakte de. holoartii gelukkig ten eind» Mi. N rr Bij hel Bureau der Kamer van Koophand-T is, zooals we Woensdag meldden, een voor stel ingediend cm een onderzoek in te steil.- naar de wenschelijklieid en de mogelijkhe' 1 tot oprichting van een bureau voor statistici: omvattende het gebied der Kamer. Eerlijk gezegd dachten we dat dc Kamers van Koophandel in hun gebied reeds lang belangrijke cijfers verzamelden en zoo verwon derde bet ons zelfs dat zulk een voorstel dooi een der leden moest worden ingediend. Wc behoeven dus niet Ie zeggen hoe we ij* 't algemeen tegenover zulk een verzameliiv. slatistische gegevens slaan. Het kan zeer zeker dikwijls nuttig zijn dl beschikking te hebben over belrouwbaa- cijfermateriaal, niet alleen voor wat betreft b.v het gemiddelde loon in bepaalde vakken ov< het lieele district, maar ook wat betaald word' in de verschillende gemeenten. Zoo zouden b.v. ook betrouwbare gegeven - over de levensmiddelenprijzen voor verschil lende doeleinden zeer nuttig kunnen zijn. In 't algemeen is het dus zeer wenschelijk dat men beschikking kan krijgen over cijfers Vooral na jaren krijgt dat cijfermateriaa grooie waarde voor vergelijkingen. En <fi Kamer van Koophandel is wel bet lichaam .dat voor het bijhouden van zulk een statis tiek aangewezen is. In tusschen zal de inrichting en instand-hou ding van zulk een bureau veel arbeid en wel licht veel kosten veroorzaken. De vraag is dan of het nut dat van d verzamelde cijfers kan worden gelrokken opweegt tegen de kosten en moeiten. Kost het Bureau te duur of zou de inrich ting van zulk een bureau even omvangrijl moeien zijn als dat van bet Statistisch Bureau in den Haag, dan wegen de kosten niet p[ legen de lusten, naar onze meening, temen daar veel werk in Haarlem zal worden ge daan, wat toch reeds op hel Centraal Bureau voor de statistiek wordl verricht. Men kan ook een keus doen en alléén die cijfers doen verzamelen, waarvan verwacji kan worden, dat zij van eenig daadwerkelijk nut kunnen zijn en e.r geen verzameling var andere cijfers op nahouden, die hoogsten- een-s de nieuwsgierigheid van een of andei kan bevredigen. Resumeerende achten wij het denkbeeld we de overweging waard. Barometerstand: 763. Stilstand OPGAVE VAN! Medegedeeld door het Kon. Ned. Meleorol. Instituut te De Bildt, Naar waarnemingen in den morgen van 3 Februari 1923. Hoogste barometerstand 711.0 ift.M. te Seidis- fjord. Laagste barometerstand 771.3 m.M. te Lyon Verwachting van den avond van 3 tot den o vond van 4 Februari: Westelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijn- lijk enkele regenbuien, aanvankelijk iets kou der. De „Staatscourant" bevat de statuten van dc N.V. Eerste Ned. Fijnle4erfabriek, alhier. Bij Kon. besluit van 30 Januari is be vorderd tot accountant bij den dienst der di recte belastingen te Haarlem, mej. E. Fen- nema, adjunct-accountant bij dien dienst te Amsterdam, 1ste bureau, met ingang van Februari 1923. We lezen in het „Alg. Wkbld. v. BI.-Git"t In de „Florists' Exchange" vinden wij de volgende ontboezeming, die wij natuurlij ge heel laten voor rekening van den New-York- schen correspondent van dit blad. Het nieuwe stoomschip „Volendam" van de HoRand(-Am-f-ni'kalijndat inplaats van Zon dag 14 Jan. eerst Maandag den laden te New- Yonk aankwam, had een groot aantal Hollan ders aan boord, welke óf bollen-kweet-_-r óf bol lenteweek-er on handelaar zijn óf met den bloembollenhandel in nauw verband staan. Het gesprok van den* dag onder deze Hollan ders was: Kunnen Narcissen in de Vereenigde Slaton gekweekt worden en zoo ja, waar? Zonder twijfel, zegigan de kweekers en impor teurs van deze bollen; proeven zullen alge meen over hel geheele land genomen worden in het aanslaande seizoen. Velen, naar men zegt, schijnen de Pacific Coast te prefereeren- voor hunne proefcultures. Dc Hollandsche bol- lenmarkt is buitengewoon in actie met het maken van voorbereidingen voor het -komende friz oen. Doch de meeste Hollandsche bloem- ollenhandelaars hebben nog geen oordeel over den invloed, die de a.s. uitsluiting van de Narcissen op de markt zal hebben gedurende de eerstvolgende jaren. Sommigen deniken, dat dien (Holl.) kwectkers de schrik om het hart zal slaan en zij hun voorraad vam de hand zullen willen doen. Weer anderen zijn van meening, dat,de vraag naar plantgoed in Ame rika de markt gedurende de jaren, welke voor afgaan aan de sluiting, in evenwicht zal hou den. Wat het kweelken van Narcissen in de Vereenigde Staten betreft, kan niemand ons zeggen, wat er gedaan moet worden als we daarin slagen en wij danondervinden, dat de hier gekweekte boLlen veel meer van ziekten en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1