De vloek van het nr' Maandag 5 Februari 1923 45ste Jaargang No. 14354 Van het Vaticaan. BIT MINNER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. Afiim 6 FEBRUARI BE ROOMSCHE SPORT- BEWEGING. Een tentoonstelling van Kerk gewaden. leder die het goed geproefd hee t, eet FRANKEN'S MELKBR00D LANGS DEN WEG. MUZIEK. v. H. HAARLEMSCHE SCHIETBOND. HAARLEMSCHE R. K. VEREENIGING VACANTIE KOLONIES. Personalia. GIFTEN. Een voötbeeldiqe Eénmanswaqen. Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT FEUILLETON (Naar eene Engeische vertelling.) De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0,25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ONZE LIEVE VROUW LICHTMIS. Onze Romeische correspondent bericht: '"eiken jare. volgens eeuwenoud gebruik, v/orden aan den H. Vadr.- door alle klooster orden. de Oversten van Colleges waaraan een kerk verbonden is, doo'- de pastoors der parochiekerken, gewijde kaarsen aangebo den, die meestal smaakvol versierd zijn Dezen morgen had voor 't eerst deze plech tigheid plaats onder het Pontifikaat van den regeerenden Paus Pius XI. De plechtigheid werd als gewoonlijk gehouden in de Con sistoriezaal, waarna r de H. Vdder zich be gaf, omringd door Zijn Pauselijk Hof. De daartoe door den ceremóniemeester afge- roepenen ks. amen één voor één tot den H. Vader en na de gebruikelijke eerbewijzingen boden ze hun kaars aan. De H. Vader nam de kaars aan en gaf ze over aan de naast Hem staande diendoende Kamerheeren. Met de meeste vertegenwoordigers der kloos terorden en andere geestelijken, die den H. Vader bekend waren, wisselde Z. H. een enkel woord. Toen de plechtigheid afgeloopen was. schonk de H. Vader den aanwezigen den Apostolischen Zegen en trok zich in Zijne particuliere vertrekken terug. De plechtigheid, van korten duur, werd bij gewoond door een groot aantal Romeinen en vreemdelingen. Sociëteit „Sint Bavo'' Bollen veiling 10 uur Vrouwenbond 8 uur Groenten- en Fruithandelaren 8 uur Rechtskun dig Bureau van half 9half 10 Radio- vereeniging 8 uur Metaalbewérkers 8 uur. 'anzer/ebouw. Jacobjjriestraat Red dingsbrigade 8 uur Bestuur Schilders- patroons 8 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel Vadertje Langbeen 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uitgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 l2l/b, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsocb lends en op Zon- en Feest dagen. Gilleen van boeken van half 39 uur. F. II. Smit Groole Houtstraat 69 Ten toonstelling van etsen van Anton F. Piocfc. K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- neStraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. I. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houhveg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tul 4 en van half 8 tot half negen. 'artha-vereeniging B'.oemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van -9 uur cm. Concertzaal. - Haarl. Bach-Vereeniging 8 uur. (Ingezonden). Mijn antwoord. Het was mij deels een genoegen, deels éten droefheid het antwoord van Mr. Romans op nijn open brief te lezen, omdat ik daardoor ,'éheel en al bevestigd word in mijn overtoi ling, dat onze roomsche sportbeweging nog illijd niet genoeg gewaardeerd wordt en niet gediend. Mr. Bemens zoekt ontspanning in een kloe ken wedstrijd en niet in gescharrel van ■iftal II en III natuurlijk, dat snapt ieder een daarom gaat hij ook niet naar het ge- cKarrél van de mindere elftallen van den N. V. B. maar naar de match van elftal I. 't Is duidelijk. Ik wil dus Volstrekt niet, dat Mr. Bomans aiJéén 'l publiek zij bij het gescharrel van jon geren, maar ik ontzeg hem toch het recht te X:weren, dat hij uitsluitend zijn genoegen inden kan bij de wedstrijden van den N. V. hij kan een even kloeken wedstrijd zien pelen ook op de Heemsteedsche velden a.d. ledenwerf slaan, wanneer daar de eersle ilas D. H. V. B. speelt, en vooral wanneer hij aan den Heerenweg op het H. B. C.her ein de wedstrijden van de R. K. F. gaat zien. Laat hij niet ongerust zijn, dat hij alleen zal zijn qua publiek de Irihune ja, ontbreekt, maar dat is onze armoe, die voortspruit uil de te geringe belangstelling van roomsche zijde en bovendien uil ons neg te korle bestaan. Want mèt hem, en waarschijnlijk mede door :ijn voorbeeld, gaan vele roomschen den elfden gang en meenen, dat, als men spel vil zien, men in geen geval hij onze roomsche spelers moet wezen, en wij missen daardoor vele inkomsten, want zij krijgen toch. allemaal geen vrijkaart of consumptie gratis. Aan de redactie van de N. H. Gt. (die mij ■eer dikwijls ter wille was, en dat ook wel zal blijven, hoop ik die ook haar genegen heid voor de roomsche sport openlijk uit- i (preekt) mag ik vragen, waar naast den neu tralen schouwburg een roomsche staat, en pok, of Mr. Bomans mischien lid is van een commissie van toezicht op den N. V. B. Ik bedoel, dat uw vergelijking niet opgaat, en lus niets bewijst. Wat de vele plaatsruimte voor de sport be reft, kan ik de redactie meedeelen dat dit ook mij hindert. Doe u gerust al die klagers en ook mij een pleizier, en nemt u van de neu trale beweging alleen de uitslagen op, en niet meer, dan spaart u heel wat kolommen druks, die u kunt vullen met meer lezenswaardigs. Zeker, de roomsche sport heeft in de N. H. Crt. de eerste plaats, maar de neutrale heeft de grootste plaats, en dat is in mijn oog niets dan verkeerde propaganda. Dil korte wederwoord moge volstaan om Mr. Bomans te doen begrijpen, dat hij anders en m.i. beter handelen kan en loch Zondags ontspanning genieten door het zien naar een voetbalwedstrijd, die goed is. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, JAN VAN HAARLEM. 4—2—'23 Na inzage van bovenstaand schreef de heer Bomans hieronder: Ik meen dat de heer J. v, H. het niet be grijpt. Hij heeft ongelijk en mag mij geen ver wijt maken. Laten wij verder zwijgen om niet scherp te worden. Met vreugde verneem ik, dat er soms een zeer goede wedstrijd in Heem stede gespeeld wordt. Hij leze hierover mijn antwoord nog eens na. Ik adviseer J. v. H. van verdere aantijgingen af te zien. Het doet niet sympathiek aan. B. De vergelijking gaat zeer wel op, wan neer de geachte inzender maar begrijpen wil de, dat wij natuurlijk niet het steenen gebouw, doch het optredende gezelschap bedoelden. M. a. w. een katholiek zou niet naar .Jan Musch, Rovaards, Verkade enz. mogen gaan kijken, zelfs niet wanneer deze een Vondel- vertolking geven, als er diezelfde week ook een Roomsch tooneelgezeischap in denzelfden schouwburg optreedt. De N. H. Ct. zou verder geen verslag moeten geven van den interna tionalen wedstrijd HollandZwitserland, Hol landBelgië enz., omdat.... Neen, dat kunt ge niet meenen! En laten we nu verder zwijgen. De Room sche sport moet^ ondanks alles groot worden uit eigen kracht en niet met kunstmiddelen. REDACTIE. door de jubileerende afdeeling op prijs ge steld werd en ongetwijfeld de solidariteits- idée zou bevordeien. Woorden van gelukwensch werden nog gesproken van uit de afd. door den voor zitter en de heeren H. Kroes en B. van Seggelen. Om 5 uur vereenigdén Zich de aanwezigen aan een feestdiner, waar verscheidene toas ten gehouden werden. Het eerst werd het woord gevoerd door den voorzitter, den heer Stoelinga, die al len welkom heette, inzonderheid den bonds voorzitter en -penningmeester, wier tegen woordigheid van hun sympathie met de af- deeling Haarlem getuigt. Spr. is over de hoe veelheid der aanwezigen tevreden en hoopt, dat .n den vervolge ook de gewone leden vergaderingen goed zullen bezet zijn. Dan wenscht spr. nog een lid geluk, dat eveneens zijn koperen feest viert, n.l. de heer Van Seggelen, die van I|et begin der oprichting lid geweest is. Hij dankt den heer Van Seggelen, die oud-bestuurslid is, voor alles, wat deze voor de afd. deed en hoopt, dat hij nog jaren mede tot steun der ver- ceniging moge strekken. Ook den oud-voorzitter, den heer Kroes, dankt spr. van ganscher harte voor zijn hulp. Ook hem wenscht hij nog vele jaren in de afdeeling toe. De heer Kroes wijst er hierna op, dat het initiatief voor deze feestviering is uitge gaan van den voorzitter, omdat deze daar in een band zag, welke leden en jestuur nauwer vereenigt. Hij hoopt, dat dit zoo mo ge zijn er eindigt met den wensch, dat ook de band tusschen de afd. Haarlem en Hoofd bestuur, dat hier ook vertegenwoordigd is, steeds moge blijven voortbestaan. /De bondsvoorzitter, de heer Van Hamers- veld wenscht in dezen kameraadschappelij- ken kring de afdeeling Haarlem van harte geluk met haar 1214-jarig bestaan. Spr. wil getuigenis afleggen van en waardeering uit spreken voor het werk van de afd. Haarlem, van Het afdeelingsbestuur en van den heer Stoelinda in 't bijzonder. Er zijn bemoedigende, maar. ook andere bladzijden iu de geschiedenis van de afd. itct crrcT \r i kt ct cn»vrie Haarlem. Haarlem is blijven bestaan en een HET EEEST VAN «SI. rKAnLlo- stuwkracht geweest voor den Bond. Daar- CUS VAN ASSISIE". om is ee oprecht woord van gelukwensch Op schitterende wijze is gisteren het feest op zijn plaats. Nu we den kinderschoenen ter eere van het 12K-jarig bestaan van de af- ontwassen zijn/moeten we toonen, dat we deeling Haarlem van den R.-K. Bond van volwassen zijn. Spr. eindigt met den wensch. Handels- .Kantoor- en Winkelbedienden dat het werk der afd. nog grooter appre- verder gevierd geworden. Door velen is er ciat'ie moge vinden De afd. zal altijd op de aan deel genome.., wat wel wijst oo be- medewerking van het Hoofdbestuur kunnen langstelling van de zijde der leden voor hun bond. Het feest heeft een meeleven der leden getoond, t naar vertrouwd mag worden, zal die belangstelling blijvend zijn. Vol moed mag dan ook een tweede tijdperk worden ingegaan, want de daden der ver- eeniging in de afgeloopen 1214 jaar geven den besten waarborg voor de toekomst. De afdeeling Haarlem van den feestvierenden bond heeft getoond levensvatbaarheid te be zitten. Haar veelomvattende arbeid, haar naarstig streven, haar ijverig werken voor rekenen/omdat er ,.annen en vrouwen in het bestuur der afd. gezeten zijn, die den Chris- telijken, Katholieken geest hoog houden. Spr. hoopt, dat het altijd de Katholieke or ganisatie moge zijn, tot heil der leden, tot heil van den geheelen bediendenstand te Haarlem. De heer Van Seggelen dankt voor de hem gebrachte felicitatie en herinnert dan aan den ouden tijd, dat slechts weinigen de vergaderingen bezochten. Dat was geen pret- tide tijd. Dat is nu anders. Dat is voor een de geestelijke en stoffelijke belangen harer groot deel aan de stuwkracht van den voor leden heeft haar veler sympathie bezorgd, natuurlijk op de. eerste plaats van hare Ie, dgn zelf, maar ook van vele andere zijden. De band, welke de leden aan den bond bindt, is hecht en sterk. Een Schaduwzijde is het, dat velen, die in den Bond hooren, er nog steeds buiten staan. Maar propaganda doet veel. En de bond weet dat middel goed te hanteeren. De propaganda dus nog eens flink aangepakt en bij het derde lustrum zal men cftn misschien op een flinke uitbreiding van het ledental .kunnen bogen. Dan zal de afdeeling Haarlem ook wel met tiots op een vaandel kunnen wijzen, waarvoor ook ijve- rig gepropageerd wordt. Tijdens het feest zijn, naar we meenen, heel wat vaandelbon netjes verkocht. Zoo zal de s reeniging bij noesten arbeid steeds in opwaartsche rich ting voortschrijden en tot gro-den bloei ge raken, om hare taak, te blijven arbeiden aan de geestelijke en stoffelijke belangen harer leden, hetwelk mede zal strekk tot heil van kerk en maatschappij, geregeld te blij ven vervullen. Op echt-Roomsche wijze werd g.steren de feestdag ingezet. Om 9 uur werd in de Ma riakapel aan de Koningstraat, door den ZeerEerw. pater dr. Th. N. Vlaar een H. Mis opgedragen voor de levende en overledene leden van de afdeeling. Onder deze H. Mis was algemeene H. Communie der leden. Ver- hteugend was het te zien, da', door velen aan deze H. Mis en Communie deelgenomen werd. Na de H. Mis was er in de tuinzaal van café Brinkmann een algemc :n ontbijt, waar aan ook pater Vlaar aanzat. Er heerschte een recht gezellige stemming onder de deel nemers. Na het ontbijt werd er van de aan wezigen een foto genomen. Des middags 3 uur werd in „De Kroon" een musicale réunie gehouden. Ook hierbij voerden gezelligheid en intimiteit den bo ventoon. Op kranige wijze zorgde het Hen- se-orkest voor het muzikale gedeelte en het mocht menig applaus in ontvangst nemen. Dit orkest luisterde ook het diner en de feestuitvoerirg op. Tijdens de réunie arriveerden de bondsvoor zitter, de heer A. A. van Hamersveld en de bondspenningmeester, de heer B. riin- terding, wier komst met luid gejuich be groet werd. Verscheidene gelukwenscben kwamen in. O.m. kwam de voorzitter van „De Hanzé", de heer J. N. Hensen, persoonlijk zijn ge- lukwenschen aanbieden, waarbij de heer zitter te danken. Spr. hoopt, dat het der véreeniging altijd goed moge gaan. De heer Hinterding, de bondspenning meester, wil eenige waardeerende woorden brengen aan de z.g.n. „stille krachten", die het bestuur steunen en wel aan mevr. Stoe linga en de echtgenooten der andere be stuursleden. Haar brengt hij gaarne de haar toekomende hulde. Hulde brengt hij ook aan het dames-bestuur, inzonderheid aan mej. Frenay. De secretaris der afd., de heer Elligens, brengt een woord van hulde' aan de dames Frenay en Buijs en spreekt een woord van propaganda. De heer Van Seggelen richt ten slotte nog een tartelijk woord van dank aan de feestcommissie. Ook aan het diner heerschte een gezellige stemming. Om half 8 vereenigden allen zich in de concertzaal van „De Kroon", waar een feest- uitvoering voor alle leden van den bond ge geven werd. De zaal was geheel bezet. De voorzitter opende met een kort wel komstwoord den avond, waarna verscheidene voordrachten en muzieknummertjes ten beste werden gegeven. Tijdens den avond hield de bondsvoorzitter nog een korte rede, waarin hij nog eens schetste, dat werkelijk blijdschap en dank baarheid magen heerschen, nu de afd. haar 1214-jarig bestaan - viert. Gedurende dien tijd heeft zij bewezen, een echt R.-K. vakorganisatie te zijn, welke altijd weet op te komen vofcr de stoffelijke belangen der leden en daarmeede gepaard laat gaan de behartiging der geestelijke belangen. Het Roomsch-Katholieke princiep heeft steeds in de afd. geheerscht, zal er altijd blijven heer schen, en zoo zullen we kunnen werken aan den uitbouw der organisatie. Spr. spoorde dan allen aan tot propaganda-voering, om machtig tkunnen staan tegen alle verkeer de invloeden van buiten. Voor dit doel vroeg spr. aller hulp en steun. Tenslotte vyenschte spr. bestuur en leden geluk met het feest en dankte het bestuur voor zijn arbeid. In de pauze werden de voorzitter, de heer Stoelinga en de presidente der damesafdee- ling, meej. C. M. A. Frenav, gehuldigd voor hun werken voor de vereeniging, waarbij het woord gevierd werd door den heer Kroes Aaan den heer Stoelinga werd een voor zittershamer overhandigd, terwijl mej. Frenay eeen bloemenhulde gebracht werd. Deze laatste werd tevens dank gebracht voor het Stoelinga er op wees, dat dit ten zeerste mooie feestlied, door haar vervaardigd. Na de pauze voerde dRederijkerskamer „Alberdingk Thijm" het tooneelstuk „Frede- rik de Gr rie" op, dat weer een groot succes werd én een waar besluit van den dag vormde. Het was een echt genoeglijke dag geweest. Zaterdag a.s. dés namiddags om 3 uur zal er in de R.K. Leesbibliotheek eene tentoon stelling van kerkgewaden en kerksieraden ge opend worden. Tevens zal er eene collectie boeken over Paramentiek en borduurkunst ter inzage worden gesteld. De tentoonstelling waarvan de opbrengst aan het werk der arme kerken zal worden afgestaan is toegankelijk lot 25 dezer, des namiddags van 2 tot 5 uur, legen een entréeprijs van 25 els. Nog wordt er aan herinnerd, dat de Lees zaal a.s. Woensdagavond gesloten zal zijn. Dit in verband met de 4de lezing van mevr. Ellen Russe. Om aan veler wenschen te vol doen zullen er aparte toegangskaarten voor deze en ook voor de volgende lezingen be schikbaar worden gesteld. EEN BUREAU VAN STATISTIEK. Herplaatsing wegens mistelling. De heer Hooy, lid van de Kamer van Koo p handel, heeft, zooals bereids werd gemeld, een voorstel ingediend om te overwegen een Bureau voor Statistiek in te stellen. Het luidt als volgt De Kamer draagt het Bureau op le een onderzoek in te stellen naar de wen- schelijkheid en de mogelijkheid tot opricht ting van een Bureau voor Statistiek, omvat tende het gebied der Kamer. 2e Zoo bovenstaand onderzoek bevestigende resultaten geeft, een uitgewerkt plan met kostenberekening te concepieeren en aan de •Kamer over te leggen. In de memorie van toelichting zegt de voorsteller het volgende Betreffende punt I gaat ondergetee kende van de gedachte uit, dat objectief verzamelde en goed gegroepeer de cijfers op handel, industrie en verkeer betrekking hebbende, de polsslag genoemd kunnen worden van ons economisch leven, en dat wijzigingen in die periodiek verzamel de reeksen verbetering of verslechtering aan geeft van handel en nijverheid. Dat dus een behoorlijk geoutilleerd bureau genoemd zou kunnen worden het kompas, waarnaar de werkzaamheden der Kamer zich zouden kunnen richten. Thans tasten wij tamelijk wel in het duister en moeten meermalen cijfers aannemen, die niet steeds uit de meest betrouwbare bron nen tot ons komen, of in het geheel niets. Wel is waar hebben wij het Centrale Bureau en verschillende plaatselijke bureaux van statistiek, maar die geven m.i. niet wat wij voor het gebied onzer Kamer noodig hebben. Als proeve welke cijfers volgens mijn mee ning van veel nut zouden kunnen zijn, geef ik hierbij een schema, dat natuurlijk volgens de inzichten der Kamer voor wijziging vat baar is. Prijzen van a. Levensmiddelen, (index cijfers groot- en kleinhandel), b. Gas. c. E- ectriciteit. d. Cokes. Arbeidsloonen. Spaar- lcnkena a Inlagen b. opgenomen gelden; Bankwezen; a. Depósitorente; c. Toegesta ne credieten; d. Opgenomen credieten; e. Geplaatste deposito s; f. Wisselcirculatie. GEMEENTELIJKE INSTELLINGEN. a. Haven- kaai- en bruggelden; b. Slacht huis; c. Bank van leening; d. Opbrengst be las: Lig en openbare vermakelijkheden; e. Markigelden; f. Groentenbeursjg. Werkloo- zen: h. Vischhandel (IJmuiden). Vcort:: Uitgesproken faillissementen; Ge maakte processen-verbaal wegens openba re dronkenschap; In- en uitvoer enz. Betreffende het tweede punt: Het spreekt vanzelf, dat ondergeteeken- de niet kan beoordeelen of 't mogelijk is en zoo ja, met welke moeilijkheden het verza melen dezer gegevens gepaard zal gaan en welke kosten hieraan verbonden zijn, maar dat wil hem toch voorkomen, dat met me dewerking van de betrokken gemeentebe sturen en verschillende privaat-rechtelijke organen belangrijk materiaal op niet al te kostbare wijze verkregen kan worden. Bovendien geldt het hier een instituut van algemeen nut, waarvoor het niet onmoge lijk zod zijn, dat gemeentebesturen en ande re organen, behalve hunne medewerking, ook financieelen steun zouden willen ver- leenen. e Xdverfentiën 35 cents per reget»' Bij contract belangrijke korting» Advertentiën tusschen den teks-' als ingezonden medodeeling: 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-ad» vertentiën I4 regels 60 cent pel plaatsing; elke regel meer 15 een' bij vooruitbetaling. ,vj'v....?v, '.v vl ->A.' Vf.5." V- -• - -V-- J *v.- -V- P ':i Onze Groote Markt „Toch een mooie kerel". Deze in zijn verband wel eenigszins vreem de uitroep werd een dezer dagen op den laten avond geslaakt door iemand uit een luidruch tig groepje personen. Er werd mede bedoeld do oude St. Bavokerk. En al was de uitroep wat vreemd, juist was hij in ieder geval. De Groote Kerk is mooi, een van de pronkstuk ken van ons marktplein. Dat marktplein, het oude „Sant" heeft een heele historie achter zich, in Haarlem's geschiedenis komt het ge regeld voor. Het is altijd 't aantrekkingspunt der gemeente geweest en is uu nog het cen trum. Geflankeerd aan alle zijden door oude, mooie gehouwen, is de Groote Markt dan ook wél een bezichtiging waard en trekt uit den aard der zaak veler belangstelling. Een van d aanlrckkelijkste gezichten levert ,,'t Sant" wel op bij lichte maan. De donkere gehouwen steken dan zoo prachtig af legen den helderen hemel, dat het werkelijk een lust is, eenige «ogenblikken zijn aandacht er aan te wijden. Ja, de Haarlemmers mogen trotsch zijn op hun markt. Zij verdient het. VOLKSCONCERT H. O. V. ZONDAGMIDDAG. Soliste Mej. Lida Langeveld (viool) Men schrijft oms Xavier Leroux heeft gezegd „La musique est unne bonne fille, allant touiours avec celui qui la caresse le plus." Aan dit geestig gezegdè van den galanten Franschen componist moet ik altijd onwillekeurig denken, wanneer ik een Fransch programma hoor. Wij hebben Zondagmiddag van een buiten gewoon verzorgd Fransch programma kunnen genieten. De soliste van dezen middag, mejuffrouw Lida Langeveld heeft de groote verwachtin gen, die het Haarlemsch publiek, na haar laatste optreden hier ter stede, van haar koes terde, in geenen deele beschaamd. Zij heeft Saint-Saëns' vioolconcert voorgedragen op een wijze als men slechts zelden hoort. On- noodig té zeggen dat mej. Langeveld haar instrument volkomen beheerscht (getuige o. a. de moeilijke flageoletpassage in het 2e deel van het vioolconcert), maar het meeste frappeerde mij de wijze waarop de soliste de Fransche muziek aanvoelt en weet weer te geven. Dit is voor iemand ui» het koele Noor- derland werkelijk merkwaardig. Na de pauze speelde mejuffrouw Langeveld de bekende Havanaise van Saint-Saëns. Ook hier had zij gelegenheid haar techniek en roote muzikaliteit te toonen. Met beide wer ken werd een volkomen en welverdiend suc ces behaald. Gerharz had voor een uistekende omlijsting g zorg van de bovengenoemde solistische werken. De suite uit het ballet „Sylvia" van Leo Délibes werd met élan en Franschen smaik uitgevoerd. Jammer dat deze; mooie muziek zoo zelden meer op de concertpro gramma's voorkomt. Ook de farandole uit de Arlésienne muziek van Bizet en de scüties Pittoresques, die wel tot het beste hooren wat Massenet voor de concertzaal schreef, genoten een uitmuntende vertolking. Op de Vrijdag j.l. gehouden bestuursver gadering was het belangrijkste punt van bespreking de te houden nationale wedstrijd ter gelegenheid van het 20 jarig bestaan van den bond. 4 Vastgesteld werd dat de wed strijd gehouden zal worden op 6789. 13—14—15—16 20—21—22—23 en 27— 282930 April a.s. op een nog nader aan te duiden plaats. Na eenige discusie werd be paald, dat de wedstrijd zal bestaan uit korps- vrije- vaste-en eerebaan en personeel op buks in staande marga staande of knielende in cijlinder ook staande of knielende houding opengesteld voor vereenigingen, burgerwach ten, vrijwilligen landstorm, politie en legeraf- deelingen. Tevens werd de bepaling ge maakt, dat men zoowel voor een vereeniging als voor een een burgerwacht, landstormaf- deeling, politiekorps of legerafdeelingen mag uitkomen. Waarschijnlijk zal op 20 a 24 ba nen geschoten worden.Nog even werd door den voorzitter het schitterend verloop van de door den bond uitgeschreven competitie wedstrijd naar voren gebracht. Deelgenomen wordt door 21 vereenigingen met 54 vijftallen. Beslo ten werd dé jaarvergadering te houden a.s. Zaterdagavond in Hotel Vreedenburg te Bloemendaal. Van 48 uur prijsschieten, biljarten enz 8 uur prijsuitreiking en 8% u. algemeene vergadering Aller opkomst "ge- wenscht. Roomsch Haarlem heeft zich op voorbeel dige wijze laten bezwijken voor den bekoor lijken aandrang van het onvermoeide legertje jonge dames, door met,schitterend succes,ge steund door de goede reputatie van spel en spelers, met meer dan welwillende meaewer- onzer pers, onzen moo;en Stadsschouwburg tot aan de nok te vullen voor. 't schoone spel der Amsterdamsche studenten en ook be langstelling te toonen voor 't schoone en noodzake- lijke werk onzer vereeniging. De voordeelen dezer uitvoering zijn zeer belangrijk. Eerstens oogenblikkelijk in den vorm van 'n batig saldo dat de f 1200 nabij komt, tweedens die voor nabije en verdere toekomsteen zeer verhoogde belangstelling voor ons werk. 't Bestaansrecht onzer ver eeniging wordt niet alleen door allen erkend, maar men komt langzamerhand tot de over tuiging dat ze in de rij der Charitatieve ver eenigingen een der eerste plaatsen inneemt. Allen, die op eenigerlei wijze tot dezen ommekeer hebben meegewerkt en rot 't schitterend slagen der uitvoering op Woens dag 31 Jan. j.l. betuigen wij onzen zeer har- telijken dank. Namens het Bestuur A. AUKES secretaris. In haar vergadering van 1 Februari be noemde de onderwijscommissie van dc Ned. Chem. Vereeniging, den heer dr. A. D. Donk, directeur 2de H. B. S. te Haarlem, tot se cretaris. Te Dplft ziin voor helcandidaats-examen voor werktuigkundig ingenieur do heeren H. P. Birisma en A. J. Faber, almer, geslaagd. Voor de Weensche Priesters van J. A. M. 2. Voor de W. kinderen van J. A. M. f 1. In het nieuwe tijdschrift voor eiectrotech» nk':c '/.Sterkstroom" vinden we een beschrij ving van e?.n nieuw specimen Eénmanswagen, o-p het oogenblik ingebruik te New-York. Waar ook de Haarlemmers voor den eén manswagen groote belangstelling hebben er» her en der al vele wenschen en raadgevin gen gegeven zijn, om tien éénmanswagen in onze stad le verbeteren, zal het hun interes seeren daaromtrent een en ander te verne men. De wagen is genaamd „Pay when you. leave"-eemmanswagen, wat aanduidt dat be taald moet worden als men den wagen ver laat. De wagens waren eerst voor: „pay as yos enter" (betalen als men binnenkomt) inge richt, doch zijn nu veranderd. In- en uitgang zijn aan beide einden van den wagen. Ken tourniquet draait alleen voor uitgang als e," een nickel (5 cenit) in den sleuf geworpen wordt. De deuren openen en sluiten zich elec- Iro-pneumatisch gelijk met het uitvallen ent- teruggaan van tree planken. Spiegels veroorloven den motorman om te z'en wat er in den wagen en bij den achter uitgang gebeurd. Geldwissolen gebeurt in een geldwisscl- aulomaat. De geldkasten zijn voorzien van een vergrootings-inrichlisig. teneinde den motor man op'afstand te kunnen doen zien dat het ingeworpen mu-nlstuik „echt" is! De gratis overstapkaarljes worden afzom, der lijk geregistreerd, waardoor ze vrijen door tocht geven. En er is een automatische be perking van het aantal passagiers met aandui ding „Car full" (vol). Een spreekbuis van den wagen naar den molorman maakt gesprek mogelijk en gemakkelijk. Óp de foto van den wagen zien wij. dat verschillends aanduidingen van befarg voor passagiers in groole letters aan den buiten kant van den wagen zijn aangebracht. „Pay when you leave use both end's" Bij hel ver laten belalen Beide einden in- en uitslap- pen" staat over de geheele lengte van den wa gen te lezén, op de wijze zooais bij ons de reclame van „Gillett" op de E. S. M.-wagens is aangebracht. Heel wat duidelijker dus als het bekende peuterige bordje „Eénmans wagen," dat door geen vreemdeling in Haar lem wordt opgemerkt. Oo'k aan den voorkant ontbreken de noodige aanduidingen rtiei. De wagen ziet er „Amerikaansch'' uit. Of dit nu het ideaal is? „Sterkstroom" gelooft het nóet en wij zijil het met deze opvatting wel eens. Het b' 'I zegt Een en ander zal wel niet lang in cere blij ven, gelet op de gecompliceerdheid der vele automalische inrichlingen en grende'ingen, die bij een dagelijiksch gebruik va-u bonder den malen en onder zeer ongunstige omstan digheden, wel spoedig onklaar of vérsleien zullen zijn en ten slotte is het ook niet da goede richting. Het schijnt ons toe, zegt het tijdschrift, dat men nu in New-Yorlk weer naar den anderen kant gaat doorslaan en door louter overmaat van vei-ligiheidsjnaatregelen het gevaar steeds grooter gaat maken. Dat kan waar zijn. Maar dat de Haarlemsche Eénmanswag»ir volmaakt is, zal ook niemand durven bewe> Barometerstand 770. Vooruit OPGAVE VAN' J. j. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanfeif\ Medegedeeld door het Kon. Neri. Meiepro!. Instituut te De Bildr. Naar waarnemingen in den morgen vair 5 Februari. Uoo-sfe barometerstand 766,8 m.M. te D< Bild-t en Maastricht. Laagste barometerstand 723,6 m. M. té Vestmanoer. Verwachting van den avond van 5 tot den avond van 6 Februari: Zuidelijke tot Westelijken wind. zwearbo* wolk-t of betrokken, waarschijnlijk regen buien, iets zachter. 19 De mededeeling dat er geen gasten ver wacht werden was klaarblijkelijk een wenk, nn niet te veel werk van mijn opschik te .laken;/zoodat het geen hinderpaal voor mijn bezoek zou zijn, als ik mijn valies niet antvangen had. Do bode bracht evenwel tegen den middag .iel valies op zijn vrachtwagen mee, hetgeen ëen groole gerustelling vpor mij was, want ik beken dat ik mij door die uitnoodiging ■enigszins gejaagd gevoelde. Ik had tenminste een gekieede jas in mijn "eiskoffer al was die dan ook wat ver- .deuTd en ouderwetsch. Ik pakte hem ook dadelijk uit en hing hem over een stoel met len rug naar het vuur om te beproeven er de vele kreuken uit te krijgen. Het scheen dat deze bezigheid vrouw Ray mgeduldig maakte; zij had dien dag meer /ijn in de beenen, of beweerde dit ten minste, ontlat zij zich nog met van den hoogen stoel had bewogen, waarop ik haar den eersten vond mijner aankomst te Nettlewood gevon den had. UU Haai TOnirlaac nil miiuheer. zekle zii. met een doorborenden blik op mijn gekleeden jas. Mevrouw Zitman is zoo vriendelijk ge weest mij op het middagmaal te verzoeken. Zij heeft mij nog nooit ten bten gevraagd, niettegenstaande ik de naaste bloedverwante van haar overleden echtgenoot ben, klaagde zij; men bekommert zich op het kasteel wei nig over ons. Ha, hal ging zij voort,-met een zonderlingen kort afgebroken lach, maar zij moeten zij moeten wel! Toen ik de kamer verliet, riep zij mij na: Wat zijt gij vandaag haastig, mijnheer Gear. Neen, niet bijzonder. Verleden voorjaar-logeerde hier een jon geling hij was hier voor zijn gezondheid, maar de arme sukkelaar werd er niet beter mee dat was de zwakste jongen,-dien ik ooit gezien heb. Hij was bijzonder met mij ingenomen en noemde mij, zijn „lieve oude moeder." Hoe flauw van hem nietwaar? Zij vroeg dit ta-melijlt schamper; ik hield mij, alsof ik het niet merkte en antwoordde alleen, dat ik het heel vriendelijk van hem vond. Hij kwam hier gewoonlijk twee keer daags bij mij zitten pralen of lezen, als ik hier verlaten en eenzaam zat. Het was juist of hij mijn zoon was. Ik droeg hem oprechte achting toe, en hij had ontzag voor mij en mijne kwalen, en spotte er nooit mee. Dit was voorzeker een steek op mij, die moest beduiden dat het miine gewoonte was er mee te spotten een onverdiende aan tijging, die vrouw Ray mij gerust had kunnen sparen, alhoewel ik het niet noodig oordeelde er tegen op te komen. Hij was een ernstig en arbeidzaam jon geling, sprak de vrouw voprt, hij beschouwde alles uit een geheel ander oogpunt dan gij- Die laatste woorden deden mij lachen. Welnu, mijn goede vrouw Ray, hoe be schouw ik dan de zaken? vroeg ik haar. Gij ziet alles zeer kalm aan, en ik heb nu ook gemerkt dat gij alles zeer koel op neemt. Gij zoudt niet lang treuren, als gij morgen arm werd; als gij een bittere teleur stelling moest ondervinden, zou uw maag, terwijl uw smart op haar hoogste was, geen stoornis ondervinden. Gij Irek-l.u dc zaken niet veel aan, cn gaal langzaam uw gang; en dat kan in deze streken geen kwaad, alhoewel gij in staat zoudt zijn, een goede kans te laten verloopen, zonder er iets van te merken. O, wat wenschte ik mij in uw plaats, in het bezit van uw krachten, uw jaren en uw vooruitzich ten. De oude vrouw greep haar kruk, die zij in een hoek had gezet, en stampte op den haard steen. Ik begreep aan hare heftigheid dat zij iets op.het hart had dat mij betrof. Die hartstochtelijke uitval van vrouw Ray joeg mij schrik aan; hij was hevig, en in sommige opzichten had zij niet geheel misge raden, hetgeen zeer in het voordeel harer menscbenkennis getuigde. Mijn broeder Jozef had mii eens omtrent heizclfde1 gezegd, en mij het geduld verwelen, waarmede ik leed en voortsukkelde, alsof treuren over onveranderlijke zaken ons een haarbreed verder brengen kan. Vrouw Ray beoordeelde mij nu juist zooals Jozef Gear twee jaar vroeger gedaan had. Ik dacht echter niet zooals zij over mijn karakter, of liever ik gaf er een anderen uit leg aan. Half schertsend en half ernstig poogde ik dit aan deze vreemde vrouw te doen verstaan. Ik schaam er mij niet voor, vrouw Ray, zeide ik, dat ik de wereldsche rampen zoo weinig acht, daar het niet in- mijn macht is, die rampen te verhoeden. En nochtans, als hol oogenblik van handelen daar zal zijn, en dat zal wellicht alhier ook komen, dan zullen geen hinderpalen mij afschrikken, en geen ge varen, welke ook, mij doen terugdeinzen. Ja, er zal geen bezwaar zijn, dat ik niet zal trach ten te overwinnen. Als de strijd heet wordt, zal ik in de voorste rangen slaan. Meent gij dat? zei de vrouw verbaasd. Wel, mijnheer, gij spreekt met zooveel vuur dat gij er van bloost. Öl Ja, ik meen wat ik zeg. Maar als er geen strijd is, vrouw Ray, dan is het wel be spottelijk een qtgelrokken zwaard legen denk beeldige vijanden lie zwaaien. Ik zie gaarne dat er moed in de men- schen zit, verklaarde dit voorbeeld van traag heid, gij zult er misschien toch doorkomen. Als de strijd aanvangt, zal ik op een heuvel- tor» kruinen om het eevechl aan te zien. om voor den dapperste en gelukkigste te bidden. Misschien zult gij hel niet zijn, mogelijk zal het Wenford van Dennenwoud zijn, maar, boe ik hem overigens ook haal, (och zal ik mei harl en ziel voor hem bidden. Hoerah! voor den dapperste en den gelukkigste! De stok kwam weer met een harden stomp op den vloer neer, en de gele gerimpelde handen gleden zoo snel over elkander dat ik duizelig werd van het te zien. Welke strijd was het. die haar zoo in vuur zette? Was het dat gevecht, waarvan zij altijd voor het haardvuur zat te droomen, en waar op zij mij reeds den eerslen avond onzer ken nismaking had willen voorbereiden, indien haar dochter Letty niet lusschenbeide Was gekomen? De ernst dier oude vrouw maakte een zon derlingen indruk op mij, en had mij reeds legen mijn gewoonte in, opgewonden, zoodat, wannear ik door de groene dreven wandelde, ik in mijn verbeelding reeds het wapenge kletter hoorde. Het was mij als stond ik aan de grens van het werkelijke leven dat leven hetwelk aan de oogen een "helderder glans bijzet, de wang hooger kleurt en het hart snelier'kloppen doet. Het geruisch van den waterval in de verte, die langs de rotsen in het Nettlewoodsche meer stortte, klonk mij dien dag in de ooren als het gedommel van een vijandig leger, dat mij in de onzekere toe.komst naderde. Miin leven zou een geheele verandering on dergaan; spoedig reeds zou die ommekeer plaats hebben. VII. Des namiddags ten half vijf was ik' gekleed en sto-nd mij aandachtig te beschou wen, in den gebroken spiegel, die aan den muur hing. De vergelijking tusschen mijn per soon, zooals ik daar uitgedost stond om mij naar het kasteel te begeven, en de koddige figuur toen ik met mevrouw Zittman in het Nettlewoodsche Veerhuis kennis maakte waj zeer in mijn voordeel. Toen ik uit Londen vertrok vreesde ik, da( ik er niel ernslig en oud genoeg uitzag; nu kwelde mij de gedachle, dat ik er minder ernslig en jonger had kunnen uitzien, en ib voelde mij daardoor niet zeer op mijn ge mak. Ik begaf mij te voel naar het kastéél van Nettlewood. Ik had miL wel in een oud rijtuig met een even oud paard er voor, naar het kasteel kunnen laten brengen, maar mijn beurs liet zulke uitgaven niet toe. Ik vond mij eenigszins bespottelijk toen ik zoo, gekleed als voor een sladscb avondfeest, door de siraat van dat eenvoudig dorp wandelde. Gelukkig ontmoette ik weinig menschcn, en verwonderde dus niemand, dooi mijn ongewoon voorkomen. Daar lag eindelijk het kasteel van Nettle wood vóór mij. (Wordt vervolgd^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1