Sport en wedstrijden. Tweede Blad. 5 Februari 1923 D. H. t. B. tl V. 8. VOSTBAL-UÏTSUiGEH. 1l n JAN VAN HAARLEM. 4AN DE ADVISEURS VAN HET SPORTDISTRICT HAARLEM. R. K. F. If ii ii 16 14 17 15 12 15 16 12 14 13 13 9 11 3 5 5 4 4 3 1 2 2 2 1 3 2 2 3 1 1 3 6 5 6 7 10 6 8 11 24 23 20 17 16 14 14 10 10 7 5 28 20 20 18 11 11 10 10 7 3 INDRUKKEN van een duitsch PRIESTER OVER HOLLAND. v.s. DE ORGANISATIE VAN DER.K.SPORT II. Het is mij voortdurend een ergernis, dat de competities van de Juniores meestentijds gehouden moet worden om half een want dan is het voor verschillende spelers nog leeringtijd. Ik zeg gehouden moeten worden, want nu kan het niet anders. Im mers de bondscompetitieleider stelt zijn wedstrijden vast zonder overleg met het dis- trictsbestuur welnu, zoo'n overvloed van terrein is niet beschikbaar, dat alles tegelijk kunnen spelen, dus moeten de junioren vroe ger aan den gang. Door onze actie hebben we bereikt, dat de wedstrijden van den bond op behoorlijken tijd beginnen, maar daardoor is tevens ontstaan het euvel van veel te vroege wedstrijduren voor de Junio ren. Heeft nu het districtsbestuur alles in handen, dan kan het ook met alles rekening houden, en dat kan nu nooit. Dat is de eerste reden voor de autonomie van het district. Het komt ook voor, dat ten gevolge van onkunde een scheidsrechter wordt gestuurd, die niet blijkt de rechte man op de rechte plaats te zijn was men beter bekend geweest met de plaatselijke omstan digheden, men had hem niet gestuu-d. Zooiets weet een districts-competitieleider eerder en beter, en voorkomt daardoor veel moeilijkheden, die onze goede zaak maar bederven. Tweede reden voor de autonomie van het district. Nu hoort men het maar al te vaak, dat de klachten van de clubs en ik b4doel de werkelijk ernstige niet gehoord worden in Zaandam en dat men er niet op reageert. Misschien gaat dat ook niet, maar het is de dood voor de vereenigingen. Deze moeten in nauw contact staan met hun bestuur, hun competitieleider, en gemakkelijk daar kunnen aanloopen, om eens te praten over hunne moeilijkheden. Maar gaat nu allemaal maar eens naar Zaandam en dan liefst op de bu reau-uren Als dit contact sterker is, zullen ook de leden der clubs meer met alles medewerken, er zal meer meeleving komen, en dus meer actie voor de goede roomsche sportzaak, en cat komt honderden ten goede. Derde reden voor de autonomie het district. En eindelijk, het bestuur zelf zal zich veel prettiger en 'oehagelijker gevoelen, en daar door des te harder werken aan de belangen der clubs, want het wordt nu gel.eel en al verantwoordelijk. Het zal zoodoende ook aarder werken voor den Diocesanen bond. Vierde reden voor de autonomie van het district. We zullen alzoo op dit punt maar blijven aandringen, gedachtig het spreekwoord De aanhoude- wint. Ik zie er nog wel moeilijkheden in, maar die zijn er om te overwinnen. De autonomie van het district Haarlem is voor ons een van onze idealen. Wie het niet met mij eens is in ons district, hij sp-eke mij openlijk tegen. Ik wacht af. De vergadering van adviseurs op 17 Jan. 1.1. is door verschillende omstandigheden slechts bezocht geweest door drie adviseurs en besloten werd een nieuwe vergadering uit te schrijven en ik stel me voor dat te doen op Donderdag 15 Februari a.s. des middags om 5 uur. Als voornaamste agendapunt zal behandeld r worden de geestelijke belangen onzer sport verenigingen. Voorgesteld wordt o.a. het houden van een districlssportda?. Verder kan besproken wor den alles wat de adviseurs ter tafel brengen. GROOT, Districtsadviseur. DE „NIEUWE HAARLEMSCHE COU RANT-VOETBALBEKER. Deze beker is voor het eerst verspeeld in het seizoen 1920 - 1921 en gewonnen door de vereeniging ,,'t Westen". In het volgende seizoen (19211922) kon deze beker wegens het te laat klaarkomen van de competitie niet worden verspeeld. Dit seizoen zal de beker wederom ver speeld worden onder de voetbalclubs, die gevestigd zijn in die plaatsen waar de „Nieu we Haarl. Courant" veelvuldig gelezen wordt Tot die plaatsen worden gerekend: Haarlem, Heemstede, Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Noordwijk, Zilk,War mond, Leiden, Schoten, Santpoort, IJmui- den, Wijkeroog, Beverwijk, Heemskerk, en Krommenie. Aan deze wedstrijden kan worden deel genomen door die vereenigingen, welker elf tallen spelen in'den Diocesanen Haarl. Voet balbond (De elftallen van de vereenigingen welke spelen in de Federatie zijn dus hiervan uitgesloten). Elke vereeniging kan met een elftal aan deze beker-wedstrijden deel nemen. De wedstrijden zullen op nader aan te ge ven terreinen worden gespeeld. De eindwedstrijden zullen worden ge speeld in het R.K. Sportpark voor Haarlem, te Heemstede. Het inleggeld bedraagt f 2.50 per veree niging. Door loting zal worden uitgemaakt' wel ke vereeniging n in de eerste ronde tegen elkander zullen uitkomen. De wedstrijden worden gespeeld volgens het „Bekerstelsel" (zie artikel No. 76 D.H. V.B.) De beker wordt eigendom van die veree niging, welke hem driemaal heeft gewon nen. Inschrijvingen moeten per brief geschie- len voor 19 Februari 1923 bij den secretaris der Beker-commissie, den heer H. J. van Tol, Joh. de Brèukstraat 33, te Haarlem. H. B. C. GRAAF WILLEM II 0 2. De groote strijd is gestreden. De techniek heeft gezegevierd over de kracht, al moet direct gezegd worden dat de uitslag niet de verhouding weergeeft. Met een gelijk spel zou de uitslag zuiverder geweest zijn. Onder een matige belangstelling laat scheidsrechter Salfischberger opstellen. Beide ploegen komen compleet uit en ver schijnen als volgt H.B.C. H. Neeskens. Jac. Vester T. Mooren H. Leuven Leo v.d.Vlugt C. Warmerdam J. Mooren J. v.d.Vlugt Ant. Mooren Theo Leuven. K. Delissen. Frijters de Graaf Pot Leeuwens v. Rijn Madlener Blok Goorse Bouwens Linthorst Gr. Willem II Hinkenkemper HBC wint den toss, en laat Pot tegen wind maar met zon in den rug aftrappen, geeft aan Leeuwens, doch v. Rijn staat offside. Dan gaat HBC ten aanval, H. Leeuven geeft een goed schot, dat Hinkenkemper stopt. De spelers van G. W. zijn wat zenuwachtig, vooral de voorhoede, doch de verdediging en vooral de keeper is in prachtconditie, en stopt 2 schoten van J. v.d. Vlucht en Delissen. Enorm vlug verplaatst zich het spel. De Graaf wordt speciaal bewaakt door Leo v.d Vlugt, die dezen middag weer een pracht spel gaf. Karei schiet rakelings over. Aan de over zijde doet de Graaf hem dit na. De achterhoede van HBC is prachtig, zoodat Neeskens in doel alleen teruggespeelde ballen van Vester te verwerken krijgt. We denken dan Gr. W. de leiding te zien nemen, doch Leeuwens mist, de Graaf krijgt het leder, doch schiet over. Leo is overal waar gevaar dreigt. HBC is over het geheel sterker, doch er wordt veel te veel vooruit gespeeld, zoodat vrijwel elke kans achter gaat. Na 15 min. komt de le corner op het HBC-doel. Vester vangt het leder op, geeft aan Delissen die er in zijn eentje vandoor gaat, en een keihard schot inzendt, doch Hinkenkemper is niet te passeeren. Hetzelfde lot treft een schot van J. v.d. Vlugt. Dan wordt het HBC-doel weer in gevaar gebracht, waar v. Rijn voor open doel hoog over schiet. Van links moet het bij HBC alleen van Delissen komen, en gedurig is hij Goorse de baas. Bij een der mooie aanvallen kan Lint horst nog net uit doel trappen, poorse en Pot zetten gedurig de Gr. W. voorhoede aan het werk, waarbij de Graaf een zekere kans door Frits Mooren ontnomen wordt. A. Moo ren wil zijn broer aan het werk zetten, maar plaatst te veel naar voren. Een ingooi schiet Mooren rakelings naast. Na 35 min. komt de le goal voor Gr. W. Uit een voorzet schiet de Graaf, de bal wordt gestopt, Neeskens loopt wel uit, maar kan het leder niet meer bereiken en op een af stand van 5 M. schfet Pot langs de beide backs. 01. Niet ontmoedigd door dit onfortuintje vallen de HBCers aan. Delissen geeft aan Leo zendt door naar A. Mooren, welke hoog over schiet. Goorse wil het alleen probeeren, maar schiet naast. Dan krijgt J. Mooren de kans hij komt vlak voor doel alleen voor Hinken kemper, maar in plaats van te schieten, rolt hij den bal naar den cornerhoek.J. v.d. Vlugt gaat dan u.rechts spelen, wat wel een verbetering is. Een voorzet van Delissen wil T. Leuven benutten, doch Linthorst kopt uit. Nog een mooie aanval, die onderbroken wordt door off side staan van Leuven en het is rusten. Om 3.35 wordt weder begonnen met 'n H3C-aanval, waarbij Leo naast schiet; direct volgt een voorzet van Delissen en een schot van J.v.d.vlugt. Langzaam maar zeker neemt Gr. W. het offensief over. Een voorzet van v. Rijn s hiet H. Leuven rakelings langs eigen doel corner. Deze zeer goed genomen belandt bij Blok, die rakelings in 't hoekje plaatst, waar F. Mooren als redder optreedt. De rechterwing van Gr.W. onderneemt menigen aanval. Uit 'n dezer aanvallen wordt het leder naar de Graaf geplaatst die weder voorzet, waarna Leeuwens rakelings langs den paal het leder buiten bereik van Nees- kens in het H.B.C.-doel deponeert 02. Dit was een zeer fraaie g al. De fut is er dan geheel uit bij de HBCers, en de achterhoede krijgt volop werk, doch Leo, Vester en F. Mooren geven geen kans, zoodat Neeskens het sepl vrij gemoedelijk kan afkijken. Eenige main breekt HBC doo r. Delissen krijgt een kans, doch staat off side, door terugloopen van Bouwens, terwijl J. v.d. Vlugt zacht naar Mooren geeft, die rakelings over schiet. Gr. W. krijgt dan een kansje, als zij sner doorbreken, wat zoo'n kunst niet was, daa- de backs nog al eens op de helft staan. Neess kens loopt ver uit, doch schiet tegen de Graaf aan, die het leder bemachtigt en aan Leeuwenl geeft, welke kans ziet naast te schieten. v.Rijn forceert een corner, die Blok overschiet. Weer HBC er in. Aanval op aanval wordt ondernomen. Hinkenkemper, in 't nauw gedreven, kan niet wegwerken en loopt eenige passen te veel. Uit den vrijen trap volgt 'n hands. Penalty 1 Het is nog een kwartier dus nu kan er nog ingehaald worden. Frits Moo ren plaats echter zacht naar Hinkenkemper, die de aangeboden kans om weg te werken benut, 't Wordt dan corner, 't Is nu een saaie vertooning. Gr. W. is tevreden met de 20, en verdedigt prachtig. Als F. Mooren nog wat meehinkelt wegens een enkelongevalletje, gaat Vester ook op bezoek bij Gr. W. Pot krijgt den bal, en heeft alleen Henk Neeskens voor zich, die nog bijtijds uitloopt en redt. Dan nog eenige. aaavallen van HBC met nog een vrije trap op het Gr. W.-doel, wat Hinkenkemper stopt, daarna Saflischberger, die uitstekend leidde ,het einde aankondigde. Het was een zeer gezellige en kalme wed strijd. De 2 puntjes gaan naar den Haag, dank zij de uitstekende verdediging, waar- doorheen de zwakke HBC-voorhoede niet niet kon komen. De le goal was een fortuinlijke, de 2e alles zins verdiend. Een groote fout was het niet benutten der penalty, waardoor de kans op gelijk spel groot geworden was. De 3 leidende clubs hebben nu ieder 7 verliespunten, waardoor de puzzle wie kampioen zal worden, nog grooter wordt. Als P.V.C. van Zaandam ge wonnen heeft, heeft zij de beste kznsen. DE MEER 1-DAMlA l EN 1 OO Op een bijna onbespeelbaar terrein is 'tl De Meer gelukt op het fees van haar eerste lustrum een stevige overwinning op de Oranje- Zwarten te behalen Damiaten verschijnt met 10 man waaronder 3 invallers Spoedig na het begin doelpunt De Meer door haar links-binnen met een goed schot. De Amsterdammers blijven eenigen tijd voor de Damiaten-veste zweven maar door slecht schieten blijven goals voorloopig uit Ook de vier Haarlem voorwaartsen be proeven tevergee.s het vijandelijke doel te doorboren Als De Meer den stand tot 30 heeft opgevoerd breekt rust aan Na de half-time probeert keeper Ki auwers dien we wel eens beter gezien hebben zich eenige keeren uit de blei los te wroeten wat echter ten eenenmale mislukte zoodat de stand 50 wordt. Dan volgt een serie cor ners welke niet oplevert. Verschillende pogingen, der Haarlemmers de eer te reddden mislukken 't zij door slecht schieten, 't zij dat een der spelers der tegenpartij hun op 't laatste moment den bal ontneemt. Even voor 't einde wordt De Meer een penalty toegekend welke zacht maar zuiver in een doelpunt wordt omgezet. Als 't einde aanbreekt hebben de Amster dammers geflatteerd gewonnen. De klokjes-menschen hadden wel een te gen puntje verdiend. R. C. Y.Damiaten 2 72. 'n Uitslag ans boven vermeld had zeker niemand verwacht, gezien de prestaties van de Damiaten in de laatste wedstrijden. Beide clubs komen met meerdere invallers in hef veld, echter blijkt dat de Damiaten daarvan wel het meest te lijden hebben. R. C. Y. is al dadelijk de sterkste partij, em hoewel de Oranje-Zwarten allen hun uiterste best doen. behoudt R. C Y. vóór rust de lei ding met 31. Na rust zijn de Damiaten absoluut uit den vorm. Zelfs de keeper is vervangen door een ander. 't Eenigste doelpunt dat de Oranje-Zwarten nu nog maken, danken zij aan een penalty. Einde komt met 72 voor de R. C Y.'ers, die dan ook verdiend dezen prettigen wed strijd gewonnen hebben. Daar de bonds- scheidsrechter niet verschenen was, (wij ver moeden dat hij zeer onverwachts verhinderd is geworden te komen, immers wij zijn zulks niet van den heer Maks gewend,) werd deze wedstrijd tot aller voldoening geleid door den heer Tessies. GEEL-WIT 2—S. D. S. 1. 0—4. De wedstrijd tusschen nummrs 1 en 2 is geëindigd in een flinke overwinning voor no. 2. S.D.S. heeft den toss gewonnen en speelt eerst tegen zon in, doch langzamerhand komt ook S. D. S. er beter in en spoedig blijkt dat de uitvallen van S. D. S. veel vlugger en ge vaarlijker zijn dan die van Geel-Wit. Het spel verplaatst zich snel van doel tot doel, einde lijk weet Jac. Schippers, omgeven door eenige Geel Witters den bal met een mooi en hard schot in doel te plaatsen 01. Hierdoor aangemoedigd komt A.D.S. meer opzetten. Eens heeft S.D.S. geluk als de bal tegen den paal weer in 't veld springt. Even later ketst een hard schot tegen de bovenlat van het G.W. doel. Voor rust wordt er echter niet meer gescoord. Na rust valt S.D.S. dadelijk fanatiek aan zoodat de Geel Witters het niet verder kun nen brengen dan de backs. Goed gesteund door de halflinie onderneemt S.D.S. aanval op aanval spoedig weet N. Wallekers uit een voorzet van rechts te scoren. Na den aftrap bemachtigt S.D.S. dadelijk het leder om weer verwoed aan te vallen. Al les wordt door de S.D.S. achterhoede on middellijk geretourneerd. Na eenigen tijd spelens scoort G. Paap met mooi schot in den bovenhoek, wat spoedig door Jac. Schip pers wordt herhaald als deze op fraaie wijze door eenige spelers der tegenpartij heen breekt4. Geel Wit is nu een geslagen elftal en moet J oppassen dat de nederlaag niet grooter wordt. Als het einde komt heeft S.D.S. een mooie overwinning behaald, welke zij hoofdzake-1 lijk aan haar vluggere spel te danken heeft,en j Westelijke afdeeling. 1 p tri 2CCP Haarlem R.C.H.—H.B.S. 1—1 Rotterdam V.O.C.—U.V.V. 7—0 Den Haag QuickSparta 24 Rotterdam FeijenoordHaarlem 23 Amsterdam Blauw-WitD.F.C. 41 Den Haag H.V V Aiax 22 Overgangsklasse. Zaandam Z.F.C.Hilversum 41 Rotterdam ExcelsiorStormvogels 31 Haarlem H.F.C.—V.U.C. 3—1 Hilversum *t GooiS.V.V. 30 Den Haag A.D.O.—V.V.A. 4—2 Amsterdam SpartaanO.D.S. 11 Reserve le klasse. A Haarlem Haarlem 2't Gooi 2 11 Weesp Rapiditas 2H.F.C. 2 04 Hilversum Hilversum 2Z.F.C. 2 01 Amsterdam V.V.A. 2Spartaan 2 12 B Schiedam S.V.V. 2Feijenoord 2 11 Rotterdam Sparta 2St. Hooger 2 14 Schiedam H.D.V.S. 2—D.F.C. 2 1—1 A Hoorn Hollandia—W.F.C. 1—1 Amsterdam HortusAlc. Victrix 41 Haarlem SchotenE.D.O. 00 B Leiden A.S.C.Victoria 31 Gouda OlympiaD.E.C. 31 C DelftD.H.C.—Unitas 5—1 Rotterdam U.S.C.Xerxes 03 O.V.V.Fortuna 42 3e klasse. A Amsterdam D.W.S.Assendelft 40 Helder HelderK.F.C. 10 Amsterdam S.D.W.—H.R.C. 0—1 B Edam E.V.C.—Amstel 01 Purmerend PurmersteinWil. Vooruit 7—0 C Velseroord VyS.V.Sloterdijk 00 Amsterdam WatergraafsmeerE.D.W 3—1 D UtrechtVoorwaartsHercules Baarn Baarn—Utrecht E UtrechtKampongAres Amsterdam O.D.E.Rapiditas F Leiden L.F.C.Alphen G Den Haag R.V.C.Transvalia Schiedam Schiedam V.D.S. RotterdamSteeds Volharden- 0—2 Na de hervatting wordt het overwicht van Feijenoord nog grooter. De druk op het Haar- lem-doel is bijna niet te weerstaan. Gelukkig hebben Daan en Terwee er duchtig het oog in, terwijl in laatste instantie Angenent alle eventueele ongelukken voorkomt Zeer on verwachts vergroot Haarlem dan den voor sprong Een slecht weggewerkte bal door de Zeeuw, wordt door van Dalen ineens inge- kogeld. 02. Feijenoord, niet ontmoedigd, valt heftig aan, daarbij uitnemend gesteund door de half-back linie, doch er is geen door komen aan Ja, de roodbroeken weten zelfs uit ren corner, schitterend door Bra kei ingekopt, de Zeeuw voor de derde maal het nakijken te geven. Van nu af is de Rot- terdamsche aanval niet meer te houden en wanneer Martien, die inmiddels de achter hoede is komen versterken, Konings op min der faire wijze opzij Zet, geeft de scheids rechter penalty. Deze wordt keurig door Willy gehouden, doch tot ieders verbazing moet de strafschop worden overgenomen. Ditmaal grijpt de roodbroek er naast en het eerste tegenpunt is ter wereld. Direct daarna zit Feijenoord weer voor Angenent, doch voorloopig weet men achter verder onheil te voorkomen. Wanneer Formenooy in be sliste buitenspelpositie den bal krijgt, wordt van Haarlem-zijde geappeleerd, inplaats van gevoetbald, met het resultaat dat de achter stand der R'dammers tot op een minimum wordt gebracht. De laatste minuten zijn buitengewoon spannend, zelfs weet Feijen oord nog een goal te maken, die echter wegens buitenspel wordt geannuleerd. Daar na is het tijd en hebben de roodbroeken hun 5e overwinning in, succcessie behaald. SCHOTEN—E.D.O. 0—O. Westelijke le klasse. gesp. geut. oei, ver!, voor leg. put. R.C.H. 17 6 10 1 32—17 23 Blauw-Wit 16 8 3 5 32—25 19 Feijenoord 16 7 5 4 33—27 1? H.B.S. 15 7 5 3 16—14 Ajax 17 7 4 6 26—22 D.F.C. 16 7 1 8 32—30 V.O.C. 18 6 3 9 31—32 H.V.V. 17 6 3 8 27—29 Sparta 16 5 4 7 18—24 14 Haarlem 16 6 2 8 29—38 14 Quick 17 5 4 8 18—27 14 U.V.V. 17 4 6 7 17—26 14» Overgangs klasse. H.F.C. 18 11 4 3 41—24 24 Excelsior 18 12 2 4 37—12 26 Stormvogels 16 11 1 4 28—17 2.1 't Gooi 18 9 4 5 30—22 22 Z.F.C. 19 8 3 8 28—25 19 S.V.V. 17 6 3 8 20—23 15 Spartaan 16 4 6 6 25—24 14 Hilversum 16 4 6 6 21—28 14 O.D.S. 14 4 4 6 18—29 12 A.D.O. 15 5 10 26—36 10 V.V.A. 17 4 2 11 26—36 10 V.U.C. 14 3 1 10 20—34 7 Oostelijke Ie klasse. Go Ahead 15 12 3 43—8 27 Heracles 16 7 6 3 29—23 20 Enschdé 13 6 6 1 26—14 18 Quick (N.) 16 6 5 5 21—17 17 Ensch. Boys 14 6 2 6 22—25 14 Z.A.C. 15 5 2 8 26—28 12 Theole 13 3 3 7 *1022 9 U.D. 13 3 3 7 14—30 9 Hengelo 13 3 2 8 10—20 8 Be Quick (Z) 12 3 9 11—25 6 H Vlaardingen VlaardingenDelft Rotterdam NeptunusU.D.I. Sarturnus't Noorden I Leerdam L.S.V.Dordrecht Reserve 2e Klasse. A Amsterdam Amstel 2Watergraafsm. 2 0—1 Wormerveer W.F.C. 2—Hollandia 2 2-2 Amsterdam A.F.C. 3D.E.C. 2 23 B Bussum Allen Weerbaar 2Hercules 3 4—0! Onder leiding van den heer Slikkerveer had deze wed trijd plaats. Edo had het eerst den wind tegen, wat niet verhinderde dat Edo geenszins de mindere was. Ook de Scho ten aanval was dikwijls gevaarlijk, doch voor doel niet doortastend genoeg. Vermelding verdient een schot van J. Metzelaar welk i echter door de Kiefte gehouden werd. Aan 011 den anderen kant kreeg voor rust S. v. d. 60 Laan de kans van den dag, doch schoot in 21 Meenhorst's handen. Na rust was Edo direct in den 'aanval, maar kwam bijna niet langs de Schoten-backs. Verschillende corners op het Schoter-doel hadden geen succes. De Schoten aanval bracht er ook niet veel van terecht, hoewel Metzelaar goede voorzetten gaf. De tijd verstrijkt en de laatste minuten 10 j tracht Edo nog de overwinning binnen te 1—2! halen. Tevergeefs echter en als Slikkerveer 11 tijd fluit hebben beiden de punten gedeeld, waarmee Schoten best tevreden «mag zijn. De heer Slikkerveer had verschillende fou ten, waar beide clubs hun deel van kregen. 2—0 2—2 0—1 -D.V.C. 2—2 2—1 Willem II N.A.C. Eindhoven B.V.V. M.V.V. N.O.A.D. Wilhelmina Bredania D.O.S.K.O Philips Velocitas Zuidelijke 13 12 15 15 17 11 16 14 15 16 14 14 11 8 7 7 4 6 4 5 2 2 le 1 4 3 2 6 2 2 3 1 klasse. 1 47—18 39—19 32—15 43—32 23—12 24—23 19—24 23—23 16—46 21—37 19—56 3 3 7 2 6 6 9 11 9 11 R.C.H. H.B.S. 1—1. Be Yuick Achilles Velocitas 3) W.V.V.J Frisia Friesland 2) Veendam f Upright Alcides 1) Forward Noordelijke le klasse. 67—15 35—17 34—18 43—33 23—27 25—30 21—30 10—30 12—38 9—41 Begunstigd door een bij uitstek geschikte Hilversum Victoria 2—O.D.E. 2 1—2 temperatuur, beschenen door een heerlijk Culemborf Vriendenschaar 2—Ajax 3 3-7 j voorjaarszonnetje waardoor een record massa 1) Alcides 2 verliespunten. 2) Friesland 2 verliespunten. 3) Velocitas twee* verliespunten. B Utrecht Hercules 2Voorwaarts 2 E Delft Concordia 2Saturnus 2 F Dordrecht D.F.C. 3—H.D.V.S. 3 Rotterdam Fijenoord 3Xerxes 2 Sparta 3—V.O.C. 3 Oostelijke Afdeeling. le klasse. Enschedé Ensch. BoysBe Quick Hengelo HengeloEnschedé Tiel TheoleGo Ahead Decventer U.D.Yuick Zwolle Z.A.C.Heracles Breda Zuidelijke afdeeling. le klasse. BredaniaP.S.V Eindhoven EindhovenD.O.S.K.O. 7-0 '.publiek naar den Middenweg was opgetrok ken, is gisterenmiddag op het RCH-terrein dat er voor het eerst na vele weken weer eens recht gezellig uitzag door die prettige drukte, the big match van het seizoen ge speeld. Deze wedstrijd moest een voorloopige beslissing brengen, heeft dat echter niet ge daan. De punten zijn na 'n meer spannenden dan mooien kamp eerlijk verdeeld wat ons voor HBS een vrij gunstige uitslag leek. Zoo als gezegd was het zeer druk op het veld, doch ook aan andere zaken kon men bespeuren dat er iets buitengewoons zou plaats vinden. Filmoperateurs, photografen, veel in aantal, allen deden hun best om zooveel mogelijk mo menten op de gevoelige plaat te vereeuwigen. strijd 2—1 60 1—1 8—0 3—0 1—1 1—1 0—0 2—4 0—1 Tilburg Willem 2Wilhelmina Den Bosch B.V.V.—N.A.C. Breda VelocitasN.O.A.D. Noordelijke afdeeling le klasse. Groningen VelocitasAlcides Be Quick—Forward Buiten de competitie. MaastrichtM.V.V.Rhin Army 1—2 3—2 1—4.' heeft hiervoor een waarschuwing in ont vangst te nemen. RCH wordt allengs gevaar lijker en menige goede kans wordt onbenut gelaten, of wordt door de H.B.S.-achterhoede onschadelijk gemaakt. Een snelle rush van Roelfsema heeft evenmin succes. Dan pro beert HBS het weer eens. Een hoog schot volgt, Hazevoet weet er geen raad mee en veroorzaakt corner. Deze, hoewel goed ge nomen wordt weggewerkt en nu gaat R.C.H. er weer van door. Weer is corner het resultaat. Ook deze heeft geen succes. R.C.H. is nu iets sterker en het kost de H.B.S.-achterhoede veel moeite om de vele aanvallen af te slaan. Wederom heeft R.C.H. een corner te nemen. v. Dam plaatst den bal keurig voor doel een scrimmage ontstaat. FEIJENOORD—HAARLEM 2 Haarlem is er in geslaagd revanche te ne- Voordat de groote strijd aangevangen 23 werd werd eerst een wedstrijd gespeeld tus- 12 i schen twee veteranen-elftallen van genoemde alles trapt, de Munmck staat te grijpen, Krom 04 clubs, die door de RCHers met 10 werd loopt toe, ziet een gaatje en met eer. ierm gewonnen. Dat was een amusant partijtje, schot weet hij tusschen tientallen beenen voor spelers zoowel als toeschouwers en was derhalve voor de vroeg gekomenen een wel kome verpoozing. Tegen tweeën wordt langs de lijnen op de tribunes rumoerig, men heeft al RCHers, ook al HBSers gezien, wat zal het worden, er be staat een zenuwachtige atmosfeer. De spelers komen tenslotte luid toege- 3. j juicht door de resp. .aanhangers, er waren o.a. vele HBS-aanhangers met de vrachtauto 1JJB. aan naai viuggci* aF-,i ic uauaeu Feijenoord celeden neder- "aar Haarlem gekomen, het veld op. Filmen, veroverd? D^ch^^ W™ de jubileumsdagen. De overwin- photografee_ren, er moet nog iets bijzonders leidde den wedstrijd uitstekend. Als er de volgende week zóó in de Zilk ge speeld wordt, kan de 32 achterstand nog wel worden ingehaald. R. K. V. V. VICTRIX. Secr. F. J. W. v. Wunnik Hagestraat 10. OFFICIEEL NIEUWS. Maandag 5 Febr. Tooneelrepetitie. Woensdag 7 Febr. Tooneelrepetitie (generale) vVICTRIX II GEEL ZWART III. 2—4. Victrix verkiest eerst tegen den wind en met de zon mee te spelen. In het begin ont wikkelt zich een vlug spel met G. Z. iets in de meerderheid. Voorloopig houdt de blauwzwarte achterhoede stand, doch kan niet voorkomen, dat na eenigen tijd de links binnen van G. Z. en voorzet van rechts in eens inzet. 01. Spoedig doelpunt G. Z. andermaal, door een misverstand in de Victrix achterhoede 02. Voor de rust scoort G. Z. nog eenmaal en de rust treedt dan ook in met een 03 stand in het Voordeel van G. Z. Na de rust speelt Victrix het één back-jsys- teem waardoor ze G. Z. bijna geheel insluit. De weinige G. Z. aanvallen worden af geslagen en de meeste stranden op off-side Toch scoort G. Z. het eerst. Wanneer de Victrix keeper bij een voorzet van links den bal net niet bereiken kan, heeft de G. Z. rechtsbinnen weinig moeite deze in het net te deponeeren. 04. Kort hierop scoort Vic trix dan haar eerste punt, wanneer Balm goed opbrengt geeft v.Gasteren uit de goeden voor zet den G.Z. keeper het nakijken. 14..G.Z. trapt af, Victrix neemt den aanval over en Balm smaakt het genoegen de 2e goal voor de blauwzwarten te maken. Er wordt niet meer gedoelpunt en wanneer scheidsrechter Duyn, die goed voldeed, het einde blaast, heeft G. Z. met 42 gewonnen, welke uitslag vrijwel de verhouding weergeeft. Victrix II speelde een zeer goeden wedstrijd. ning was wel niet volkomen verdiend, doch de Haarlemmers hebben hard genoeg ge werkt om de punten binnen te halen. Precies om 2 uur fluit scheidsrechter Velt- hoven de beide elftallen in het veld. Feijenoord. De Zeeuw Noteboom Dijke Visser Bul v. d. Velde Petterson Konings Prause Formenooy Weber. Donselaar v. Dalen Brakel M. Koutkooper Bieshaar Dik Teke'enburg Schotsman Terwee D. Houtkoonor Haarlem. Angenent. Haarlem verliest den toss en trapt af. Het begin is voor Feijenoord, dat direct een be zoek brengt aan Angenent, die echter niet thuis geeft. Een aanval, door Konings geleid, wordt naast geschoten. Haarlem komt er een beetje meer in en doet nu en dan een uitval die steeds wordt afgeslagen. De attaques van Feijenoord zijn zeer gevaarlijk zoodat de achterhoede van Haarlem het zwaar te ver antwoorden krijgt. Eens krijgt Dik den bal gebeuren. De supportersclub RCH wil nog even zijn club huldigen. Met een kort speech- je overhandigd voorzitter Osschatz de uit geloofde medailles, Nieuwenhuis krijgt een krans om zijn hals, weer filmen enz. Dan fluit scheidsrechter Vuyk de aan voerders bij elkaar. Mannus van Thiel, de sympathieke HBS-captain raadt mis en Nieuwenhuis verkiest eerst het nadeel van den niet al te sterken wind. Als de spelers zich hebben opgesteld, blijken de elftallen als volgt samengesteld. R.C.H. Radsrna Kuyt Hazevoet. Geutskens Nieuwenhuis Krom Koning v.Dam Roelfsema Nachtegeller Boekelaar. Lask Vermetten de Bas Schafer v. Rappard v. Thiel Kamerdijk Crompvoets. Beusekom Denis H.B.S. de Munnick Om 2.10 klinkt het beginsignaal en na de cheers van beide zijden trapt de Bas af. RCH is het eerst in den aanval en al spoedig is het HBS-doel in gevaar. De RCH-voorhoede schiet te kort aan finishing touch. Denis c.s. hebben gelegenheid om hun voorhoede Hij drijft goed op, geeft op het juiste moment aan het werk te zetten. Een Haagsche aanval over aan Donselaar een schot volgt, doch juist aan den verkeerden kant van den paal. Feijenoord komt dan weer in de meerderheid en Angenent verwerkt een schot van Formenooy ten koste van een corner deze echter levert niets op. Brakel krijgt den bal van het midden toegespeeld, geeft een goede center aan Bieshaar, die heel handig door de Feijenoord achterhoede heen gaat en Haarlem heeft het eerste doelpunt tejpakken. 01. Feijenoord komt weer opzetten en Konings, die den geheelen wedstrijd een goede partij voetbal te zien gaf, kopt den bal goed in, maar Angenent is op z'n post. De achterhoede van Haarlem heeft het nu weer Zwaar en moet alle krachten inspannen om doelpunten te voorkomen. Willy krijgt heel wat schoten te verwerken, hetgeen hij naar behooren doet. Brakel zien we eens op eenige meters afstand voor doel staan, doch de Zeeuw weet door uitloopen te redden. Haar lem kruipt nog eens door het oog van den naald, als Konings buiten het bereik van An genent hard' tegen de lat schiet, hierna is het rusten. volgt, welke wordt besloten met een schot dat ecThter over het doel gaat.Geleidelijk komt FIBS er wat beter in en Schijnt RCH min of meer de kluts kwijt te raken. Achter eenvolgens krijgt HBS 3 corners te nemen, hoofdzakelijk te wijten aan onvoldoende wegwerken. Uit de laatste komt de bal keurig voor den doelmond, 'Geutskens schijnt bang hem voor het gezicht te krijgen en beschermt zijn gelaat met zijn handen, waardoor hij tegelijkertijd den bal aanraakt. Scheidsrechter Vuyk geeft hiervoor penalty. Beusekom komt naar voren en kogelt den bal hoog over. Radsma schijnt echter voor zijn doel gestaan te hebben en dus moet de penalty over ge nomen worden. Ditmaal doet „Beus" het beter en met een enorm hard schot geeft hij HBS de leiding. 1—0. Dat werkt op de RCH ers als een roode lap op een stier en verwoed wordt opnieuw het offensief overgenomen. Een snelle doorbraak volgt, offside doet de kans echter verloren gaan. HBS zwoegt echter ook geweldig en maken her den Haarlemmers Spoediggeducht lastig. Schafer vervalt in zijn oude kwaal en loopt onhebbelijk te schelden. Hij door den gelijkmaker te scoren. Het enthousiasme waarmede dit doelpunt be groet wordt is geweldig en op de tribunes cn fangs de lijnen is het schier één golvende massa. De R.C.H. adspiranten hoort men weer boven alles uit. Er wordt gezongen van kampioen enz. Intusschen is alweer af getrapt en hebben de H.B.S.'ers weer het spel in handen. Niet lang echter want R.C.H. schijnt, nog met meer vuur te gaan spelen. Aanval op aanval volgt. Twee corners krijgt R.C.H. te nemen, de H.B.S.-achterhoede weet van geen wijken en onder groote span ning kondigt Vuyk de rust aan. Tusschen de enthousiaste menigte ont spannen zich nu de gesprekken over de kan sen en overal schijnt men van meenmg dat de Racing er het best voor staat. Dat was in tusschen ook onze meening. Met een ge ring windvoordeel, meenden we aan een R.C.H.-overwinning te mogen denken. Het bleek niet zoo te zijn. Om 3.10 wordt aan de tweede helft be gonnen en volgt direct een R.C.H.-aanval Boekelaar laat het leder achterloopen. Viak daarop redt Hazevoet zeer mooi een ge vaarlijke aanval der gasten. Roelsfema die weer met Nachtegeller van plaats verwis selt is, lost een goed schot, dat de Munmck echter keert.. Allengs komt R.C.H. nu wat beter op zetten en is zij werkelijk iets sterker dan H. B.S. Een prachtigen voorgezetten bal van Boekelaar stompt de Munnick hoog de lucht n. Corner is het resultaat. Komng plaatst den bal voor doel, Nachtegeller schiet naast. De H.B.S.-aanvallen zijn nu niet zoo me- nigvuldig meer dan voor de rust terwijl het schieten der Haarlem-voorhoede ook al met best is. Een snelle aanval, door Komng ge leid besluit deze laatste met een goede voor zet, doch de Munnick geeft weer met thuis. Aan den anderen kant schiet een H.B.S. er hoog over het R.C.H.-doel. R.C.H. is meest aanvallend, nu en dan wordt een corner ge forceerd, uit een waarvan Roelfsema goed inschiet, doch de keeper redt weer. Door treuzelen van Geutskens krijgt dan H-b-b. nog eens een corner te nemen, doch ook Radsma is weer goed op dreef en keert alles* Het blijft spannen, wie zal winnen is een raadsel, hoewel R.C.H. veelal het gevaar lijkst is. Uit een voorzet van Komng schiet Nachtegeller ineens in, doch dit onver wachte schot verrast den zwarten doelman niet. Koning is nu linksbinnen gegaan, RoeU- scma rechtsbuiten. R.C.H. wil winnen. Er wordt verbazend hard gewerkt, een voorzet Boekelaar slaat Nachtegeller het doel terecht. De van in. Vuyk annuleert natuurlijk spanning stijgt. Hazevoet en Kuyt dringen ook op. Heel R.C.H* schiet op het H.o.o.- doel. R.C.H. krijgt nog een corner te nemen. 't Was voor mij persoonlijk een vreugde, zelve dit Bisschoppelijk schrijven van den preekstoel te mogen voorlezen. Zóó gaat Holland ook in dit opzicht, moedig en doelbewust voor. Ik geloof dat men niet behoeft te vreezen, dat de stoutmoedige onderneming, die het Holl. Katholicisme ook op het gebied van wetenschap spoedig hare voltooiing tegemoet §aat laat uitblinken, de taaie volharding der evolking, in aanmerking nemend te mee- daar het plan door algeraeene syippathie gesteund en van Rome uit zelfs bevorderd wordt. Geluk er mee Kath. Holland Het middelpunt van het godsdienstig le ven vormen natuurlijk de kerken. De groote, somtijds donlvormige kerken der oudheid zijn n-eerendeels in hahden der Protestanten geraakt, zooals in Amsterdam, Haarlem, Leiden, den Haag, en vertoonen zich heden ten dage, uitgezonderd de beelden daarbin nen, evenals voor eeuwen terug. De tegen woordige Katholieke bedehuizen, waarvan men velen prachtigen aantreft, stammen bijna alle uit den tijd na de reformatie en dikwijls zijn ze nog van jongeren datum. Het uiterlijk van een gewone dorps op stadskerk is op eenige uitzonderingen na, meestal met zoo overweldigend, dikwijls zelfs zeer eenvoudig maar altijd vriendelijk van vorm en Structuur. Des te rij ker daaren tegen is de inrichting van binnen. In den Haag en Amsterdam zag ik kerken die bijna te schitterend en met overdreven fracht uitgedoscht waren, vooral de St.- acobus kerk in den Haag. De altaren daar stralen van goud en gouden glans. Of daar niet te veel van het goede is aange bracht en wel ten koste van kunstschoon? Voor de altaren liggen kostbare loopers en tapijten, in voornamere kerken ziet men honderden bidstoelen met zachte beklee ding, regelmatig geplaatst, voor de deftige bezoekers. Ook in de eenvoudige kerken zijn de houten banken met talrijke knielkus- sens voorzien, een gewoonte, die men aan den Rijn niet kent. De Hollander schijnt het zich gemakkelijk te maken in Gods huis, dat hij graag bezoekt en waarvoor hij veel over heeft. D; kerken in Holland worden Zondags goed bezocht,en in de week in dorp en stad. Te Alkmaar ia Noord-Hollana bezocht ik de parochiekerk, die nog juist in feest tooi was vanwege het 40-jarig Priesterju- bilé van den Pastoor en Deken. Wat een heerlijke bloemenpracht spreidde zich daar ten toon, zoo met smaak in die wijde ruimte verdeeld, waarmede wedijverde een aantal kostbare vaandels van de kerkelijke veree nigingen die van de hooge zuilen naar bene den hingen. Het geheel vormde een voornamen fees- telijken tooi van het schoone Godshuis. De Kollander is streng geloovig en prac- tiseerend Katholiek. De mannen zijn, voor zoover ik opge merkt heb en mij heb laten vertellen bij de godsdienstoefeningen en aap de Communie bank bijna even talrijk als de vrouwen. 't Valt dadelijk in het oog dat mannen en vrouwen in de kerk streng gescheiden zijn. Aan vele jonge en oude mannen heb ik zelf de communie toegereikt, ook aan heele klei ne kinderen, niet ouder dan 7 jaar. Het Pau selijk decreet over de vroege Communie der kinderen is in Holland consequent doorge voerd. Het zevende jaar geldt hier als het jaar van verstand (Annus Rationis) zooals bedoeld in het decreet. De Hollanders heb ben daaraan niets veranderd of verminkt. Zooals mii door Hollandsche vees teh'ken in bediening werd medegedeeld, zijn zij over de heilzame uitwerking zeer tevreden, en kunnen de terughoudendheid, die men in Duitschland in dat opzicht betracht, niet goed begrijpen. De houding en de godsvrucht van die kleine aan de tafel des Heeren heeft mij gesticht en getroffen. Ja, hoeveel genade en sterkte wordt op deze wijze in die jeugdige hartjes gelegd. Daaruit moet, willen niet alle middelen falen, een bloeiend zaad ontkiemen ter eere Gods en tot heil van het volk, Nog iets, wat mij in de Holl. kerken bij- Zonder in het oog viel. Bij den ingang leest men met duidelijke letters een openbare me- dedeeling, om de vrouwenwereld te verma nen in nette, zedige kleeding de Godsdienst oefeningen bij te wonen en aan de Communie bank te verschijnen op straffe van weigering van het H. Sacrament. Getuigt dit niet van een zeker en rechtmatig gezag? Dergelijke Bisschoppelijke verordening wordt ieder jaar op een bepaalden Zondag in alle kerken voor gelezen. Zooals duidelijk te bemerken is, heb ben zulke maatregelen de beste uitwerking. Ik moet bekennen dat de Holl. dames zich beijveren op het gebied van kleeding zeer correct te zijn en dat ze zich onthouden va» de vriie onvattinv. zooals men die be merkt aan de andere zijde der grenzen. Men wordt er aan gewend, al is het diep te bekla gen. Dit geldt niet alleen bij het bezoek van de kerken, 't geldt eveneens voor het verkeer op straat en het schijnt dat in dit opzicht bij Katholieken en Protestanten geen verschil bestaat. Zelfs in de straten van de veelbewo gen grootsteden als A'dam en den Haag, zag ik ternauwernood eene dame op wier kleeding iets zou moeten aangemerkt worden of wier kleeding te berispen zou zijn. Mochten toch onze Duitsche vrouwen een voorbeeld daaraan nemen 1 Mochten ze toch liever de zedelijke Hollandsche kleederdracht navolgen dan zich te storen aan de twijfel achtige niode, die andere landen invoeren 1 In vele streken heeft de Holl. vrouw nog streng vastgehouden aan de nationale schil derachtige kleederdracht van den voortijd. De br;ede, witte hoofdbedekki ig, met goud doorwerkt, zooals ze nog veel gedragen wordt, naar het voorbeeld der voorouders en zooals men ze ook bij Holl. bedevaarten in Kevelaer kan opmerken, maakt een echt typische uitzondering. Nu moet het genoeg zijn van al het goeds en schoons dat ik over Holland geschreven heb. Ik heb alleen dat beschreven, wat ik zelf, oo miin tochten beleefd heb- Zou ik overdreven hebben of te eenzijdig zijn geweest De Hollander zal het zelf t beste kunnen beoordeelen en het beeld ver beteren. Ik heb getracht alles zóó weer te geven, als het zich voordeed aan mijne oogen, die goed geopend waren. Het spreekwoord zegtWaar veel licht is, is ook veel schaduw, Dat zal misschien van Plolland ook van toepassing zijn. Het oog van den vreemdeling ziet in 't eerst alleen de lichtzijden en die heb ik ook gezien. De donkere schaduwtrekken die zich mogelijk nog daarachter verbergen heb ik niet gezien en ook niet willen zien. Voor zoover kunnen mijn schilderingen wellicht aan de fout van eenzijdigheid lijden Mu, dat neem ik graag op den koop toe en ik verheug mij des te meer, dat ik zelf de aan genaamste indrukken en herinneringen uit Holland mee haar nuis aenomen heb.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5