BUITENLAND 6EM. BUITENL. BERICHTEN. KORFBAL. HOCKEY. BOKSEN. WIELRIJDER. ATHLETIEKu DAMMEN. De afsluiting van het Roergebied voltooid. Een Belgische krijgsraad te velde in het Roergebied. De Commissie van Herstel geeft geen ant woord op de Duitsche nota. De Valera over het repubiikeinsche stand punt. De Engeische schuld aan Amerika. Lloyd George in Enge land terug; er is een achtste artikel van zijn hand verschenen, Aanslag op Stamboelünski. Onder de Telegrammen: De Conferentie van Lausanne mislukt; de Ge delegeerden naar huis. Een rede van Baldwin over de Engeische schuld aan Amerika. De Italianen in Tripoli. DE FRANSCHE ACTIE AAN DE ROER. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. rsieuwennras scnm, n.D.a. Dreest no? een- maai door, dan gaat de Rating er weer op los, nogmaals een corner op H.B.S.-doel. De kraaien verdedigen hardnekkig en geven den strijd niet op. De druk op het H3. S.-doel is geweldig, maar HJ3.S. doet haar naam wel eer aan Houdt Braaf Stand" is het motief der Hagenaars en zij houden braaf stand. Onder groote spanning nadert het einde, zonder dat nog door een der partijen gescoord wordt, en als Vuyk tijd fluit is de stand dus nog 11 We zeiden het reeds bij het begin, H. B. S. mag hiermede tevreden zijn. We vonden R. C. H. vooral na rust een tikje sterker, neem daarbij de gelukkige manier waarop de Hage naars aan hun doelpunt kwamen dan komt onze veronderstelling voldoende duidelijk uit. De wedstrijd was zéér spannend en er werd verbazend snel gespeeld. Eveneens vielen nu en dan momenten van zéér mooi spel te ge nieten, zoodat we als slotsom kunnen opmaken dat het vooral voor spelers en publiek een prachtigen middag moet zijn geweest, zij het dan ook dat de R. C. H.-aanhangers hunne favorieten wellicht liever als overwinnaars toegejuicht hadden. Aan hen echter deze troost. De kans op het kampioenschap be staat nog en we gelooven wel dat de R. C. H.-. •rs die tot het het uiterste zullen uithouden H.V.V.—AJAX 2—2. H.V.V. speelt zon der T. Kessler, J. Campioni en Van Heel, ter wijl Ajax invallers heeft voor Hordijk, J. Pelser, Rutten, Broekman en Delsen. Na 7 minuten spelen scheurt De Boer een spier, hetwelk hem belet verder te spelen. Hoog land needlt zijn plaats in. De voorhoede van Ajax ontwikkelt thans een keurig samenspel, doch voor doel ontbreekt de schutter. Dé Kessler ontfutselt aan Hoogland den bal, hij plaatst het leder voor open doel, waar Boelie slechts voor het intrappen heeft (10). Na dat Ajax tal van kansen niet heeft gebruikt, maakt Hamel nog voor de rust uit een straf schop wegens hands den stand gelijk (11). Na de rust beoordeelt De Kruyff, die met Hoogland van plaats heeft gewisseld, een boogschot van Boelie verkeerd en werkt den bal in eigen doel (21). De la Vieter weet voorloopig den gelijkmaker te voorkomen, doch eenige minuten voor tijd heeft hij aan een kopbal van Ajax geen kans (22). Beide partijen doen dog eenige aanvallen, doch slagen er niet in het winnende doelpunt te maken. „De Crt." BLAUW WITD.F.C. 4—1. Onmiddellijk na het begin vallen beide partijen krachtig aan. Na een periode van gelijk opgaand spel worden de Dortsche aan vallen talrijker, doch zij blijven zonder suc ces. Na ongeveer 40 miriuten doelpunt De Natris uit een voorzet van Twelker. Acht minuten na de hervatting ontstaat een worsteling voor het D.F.C.-doel, waaruit Koudenberg ten tweede male doelpunt. De scheidsrechter kende eerst na overleg met de beide grensrechters het doelpunt toe (20). Kort hierna passeert de. Natris de geheele Dordtsche verdediging en schiet keihard in (3—0). Thans komt D.F.C. meer in den aan val en Schindeler in het Blauw-Wit-doel krijgt het hard te verantwoorden. Eerst in het laatste kwartier weet van Dam uit een voorzet van Sigmond den achterstand te verkleinen (31). Even voor het einde breekt Blauw-Wit door, op een oogenblik, dat.de D.F.C.-backs zéér ver zijn opgedrongen, doch Van Hemert weet ten koste van een vrijen schop voor hands buiten het straf schopgebied te redden. Hieruit maakt De Natris het viyde doelpunt voor Blauw-Wit (41). Met aezen stand komt het einde. „De Cr. V. O. C^U. V. V. 7—0. V. O. C. is zonder v. d. Drift, terwijl U. V. V. nog steeds D. Buitenweg mist. V. O. C. treedt onmid dellijk overrompelend op en binnen 5 minu ten is de stand door toedoen van Groosjohan en Weidema reeds 20. Dulfer raakt ge blesseerd en er moet geruimen tijd voor hem gestopt worden,. Hij speelt daarne op halve kracht verder, doch nog voor de rust verlaat hij het veld. Langzamerhand werkt U. V. V. zich dan wat los, doch haar middenlinie plaatst zoo ontactisch en de voo hoede schiet zoo slecht, dat Steenhauer in het Rotterdam- sche doel maar zelden handelend behoeft op te treden. Een kwartier voor de rust krijgt Groosjohan den bal handig van Beijers toege speeld en met een listig schot vergroot hij den voorsprong (30') Van Rhijn raakt geblesseerd en verlaat het veld. Zijn plaats onder de lat wordt ingeno men door den middenspeler Tap. Joosteman trekt zich daarop in de verdediging terug, ter wijl invaller Boadinga rechtsbinnen gaat spe len. Tot de rust wordt niet meer gedoelpunt. Na de hervatting blijkt Kulver door Seriwa nek vervangen. Reeds spoedig heeft V. O. C. weer succes als Weidema een tam schot lost, dat Tap uit zijn handen in het doel laat vallen. Even later maakt dezelfde speler aan alle onzekerheid een einde en passeert Tap voor de vijfde maal (5—0.) U. V. V. is dan een ge slagen elftal, alleen Buitenweg werkt onver moeid door. Nadat Beyers nog een buiten spel doelpunt heeft gemaakt is het Groosjohan che het half dozijn volmaakt (60,) terwijl kort voor het einde Weidema de hattrick verricht en voor de zevende maal scoort (7—0.) „De Crt." QUICK—SPARTA 2—4. Quick heeft dr. Otgten inde gelede ren,t doch mist Pino Post Jr. Sparta verschijn tnet Ruffelse opij de linksbinnenplaats. De eerste aanvallen zijn voor de thuis club Bij een snellen uitval van Sparta pro fiteert Plantfeber van een four van Otten door den bal langs Brederode te jagen. (0—1). Quick houdt het beste van het spel, doch Weet niet te scoren. Ruffelse vergroot met ..en onverwacht schot de voorsprong (02). Direct na de hervatting valt Quick heftig aan en weet uit een scrimage voor het Sparta- doel weet Vesman Jr. het eerste tegenpunt te maken (12). Bij een uitval van Sparta van rechts werkt Claasz bij een voorzet van Van Mens den bal in eigen doel. (13). Sparta gaat nu verdedigen. Met een hard schot verkleint Pino Post Jr., den achter stand (23). Vlak tegen het einde weet Van Zijl van een misverstand in de Quick- achterhoede te profiteeren en den voor sprong te vergrooten (2—4). „De Crt." BELGIE SLAAT SPANJE, Een 10-overwinning. an de Courant verleenen wij over deze ontmoeting het volgende Het Belgische elftal is er gisterenmiddag in geslaagd met 10 van Spanje te winnen. Het eenige doelpunt werd in de 2e helft door Coppée uit een strafschop gemaakt. Het enthousiasme der Belgen werd door dat der Spanjaarden nog overtroffen, doch de samen hang in beide elftallen was geenszins vol maakt. Aan weerskanten vferen de verdedi gingen superieur aan de voorhoeden en het was dan ook slechts dank zij den reeds ge noemden strafschop, dat de Belgen de leiding konden nemen. De strijd was meer spannend dan fraai, en vrij forsch. Het koppen der Spanjaarden was schitterend. De groote ver wachtingen in aanmerking genomen, viel de ontmoeting tegen. KORFBAL-UITSLAGEN. Westelijke le klasse. A A'dam D.T.V.Advendo 12—4. Leiden Vitesse (L.)O.S.C.R. 42. A'dam NausikaaExcelsior 52. B R'dam RozenburgH.S.V. 31, Overgangsklasse. A A'dam D.D.V.—K.V.O. 6- Westelljke le klasse. B AlkmaarK.V.K.V.—O.H.S. n. g.l) E Hilversum H.S.C.Zwaluwen 4—4. F Den Haag Rood WitBmma 06. Oostelijke 2e klasse. A Arnhem Quick IIT.H.O.R. 13 le ronde Bondsseriewedstrijden om den zilveren N. v. d. D.-bal. A'dam T.O.G.O.Animo 1—4, D.T.V. II—T.E.K.C.A. II 11—0. H.B.S. (A.)—Allen Weerb. 3—5 m De Zwaluwen (A.)Allen Wrb. II 16—2. Hercules IINausikaa II 62. Hercules IIIHaarlem II 24. Leiden Vitess; (L.) IIK.V.D. 21. Haarlem Advendo IIL.U.T.O. 54. Laren (N.-H.) De GooiersO.S.C.A. 11—2. Hilversum Excelsior IID.D.V. II 5—0 2) AmersfoortAmersfoortWesterkwar tier 23. Bilthoven BolthovenEcxelsior III 1—6. Zaandam Z.K.V.B.E.P. 34. Oostzaan R.O D.A.K.Z. II 24. Den Haag Ons EibernestO.S.C.R. II 2—1. R'dam Rozenburg IIVoorwaarts 72. O.H.S. 2 verliespunten w. n. o. Reglementair. Advendo had al een heel ongelukkigen dag door met 124 van D. T. V., de a.s. kampi oene te verliezen. Wel wisten de Haarlem mers het eerste doelpuntje te maken, maar dat belette D. T. V. niet met rust een 62 voorsprong te hebben. Toch haalden de gas ten op en maakten er zelfs 64 van. Toen was het echter gedaan. D. V. T. voerde denB stand op tot 124. In 't verdedigingsvak waren de Advendo'ers de kluts gisteren ge heel kwijt. Haarlem zag haar terrein afkeuren, zoodat D. V. D. op een anderen Zondag moest ko men. Advendo II won voor den Z. Nieuw v.d. Dagbal met 54 van L. U. T. O. Haarlem II speelde in Amsterdam tegen Hercules II en won met 52. Voor den H.K.B. won A. J. C. A. van A. J. C. B. met 1—0. G. S. D. van Haarlem IV met 71. Macbi II De kraaien II werd 70, Advendo IIIHaarlem III terrein afge keurd. DE HOCKEY-UISLAGEN Westelijke afdeeling le klasse. Den Haag H.D.M.Amsterdam 42 Haarlem M. H. C.Bloemendaal 31 Den HaagTogeUtecht 1—0. 2e klasse. A Buss urn GooiAmsterdam IIA 40 BloemendaalBloemendaal IIMHCII 1—*2 Hilversum Hilversum II A'dam IIB51 B Den Haag HOCA—HDM II 4—3 Rotterdan s Victoria BVictoria A 35 Leiden: LeidenH.O.C.B. 13 Oostelijke afdeeling Arnhem ArnhemAlways Ready 55 Zutphen ZurfenArnhem A 3—4 Dames-hockey. Noordelijke afdeeling. Amsterdam Amsterd.Hilversum 22 Haarlem SaxenburgersRood-wit 90 Zuidelijke afdeeling. Den Haag H.H.C.—H.D.M.-Toge 2—2 T.. Ro Rotterdam Victoria—Leiden 11 Bloemendaal H.D.M. Amsterdam Togo Utrecht Hilversum Hilversum M.H.C. De stand luidt thans. 9 8 9 6 (1) 8 3 - 30—12 16 31—16 12 22—17 8 11—22 8 12—17 6 12—17 6 12—17 4 17—26 4 (1) Hilversum 1 wedstr. geen geg. M. H. C. I BLOEMENDAAL I (3—1). In een forschen wedstrijd, die vooral na rust een ruwe partij werd, hebben de Mus- schen kans gezien om het sterke Bloemendaal te verslaan. Gefeliciteerd hoor, Musschen 1 M. H. C. speelt enthousiast en goed com bineerend stellen ze steeds weer Eve kink op de proef Al spoedig moet deze vi schen (10) Reeds nu al begint het spel een on angenaam karakter te dragen door sommige Bloemen dalers en Musschen hun zenuwen niet schij nen te kunnen beheerschen en daar de scheids rechter ook al met al te safe is, wordt het hoe langer hoe erger. De Bloemendaalsche achterhoede speelt een buitengewoon ge vaarlijk spel door maar steeds off-side te zet ten wat de scheidsrechter nog al eens ont gaat. Daardoor zijn de M. H. C. uitvallen buitengewwon gevaarlijk. Uit één daarvan ontstaat door inloopen en treuzelen van den keeper het 2de doelpunt (20.) Sommige Bloemendalers beantwoorden dit met ruw spel en de Musschen beginnen dito. Toch is Bloemendaal wel sterker. Voor rust komt er geen verandering meer. Na rust dezelfde forsche partij. Uit een voorzet scoort Mok dan e n goed tegenpunt(21.) Er wordt steeds zwaarder gespeeld van beide zijden. Eenige spelers krijgen waarschuwingen, maar het helpt niets. Dan moet er gestopt worden als één der Musschen, dank zij de aangename manier van spelen, een klap met een stick in zijn gezicht krijgt. Even later loopt een andere M. H. C'r een ongeval op. Bloemendaal heeft zijn opstelling gewij- wijzigd, maar het brengt geen verbetering. Zelfs weten de Musscfcen vlak voor tijd hun voorsprong te vergrooten (3—1.) De vreugde onder de M. H. C'ers is ongekend Nu is het gauw einde. Over het geheel genomen onaangename, slecht geleide wedstrijd op een buitengewoon hobbelig veld. Ondertus- schen heeft M. H. C. weer 2 kostbare punt jes veroverd. Volhouden Musschen, „Jou never can tell111" BLOEMENDAAL II M. H. C. II. 1—2. Het begin is voor M. H. C. maar Bloemen daal begint zich langzamerhand ook te roeren. D ev M usschen verdedigen echter goed. Eenige opgelegde kansen werden aan weers zijden gemist. De keepers zijn uitstekend op dreef voor al Katte valt op. Uit een goed gecombineerden aanval scoort Corporaal (01.) Bloemendaal geeft echter niet op, en de gelijkmaker, komt dan ook door van Willigenburg (11.) Een mooi schot uit een moeilijk n stand 1 Met dezen stand treedt de rust in. De partijen gaan nog al gelijk op. Bloemendaal combineert echter niet zoo goed als de Musschen: Uit een vrij schot scoort Deenink, daar de keeper den bal achter de lijn houdt (12). De M.H. C. wordt nu nog meer enthousiast maar kan niet meer doelpunten. Met een welverdiende overwinning voor hen breekt het einde aan. DE BOKSAVOND FRANKRIJK—HOLLAND. PARIJS, 3 F3br. De uitslagen van de he den alhier op de Winterbaan gehouden boks wedstrijden luiden Piet van der Veer (96,2 K.G.) wint van Nilles (83,6 K.G.), door opgave aan het einde van de 7e ronde. Onze landgenoot had dus een belangrijk gewichtsvoordeel. De eerste ronden is Nilles in de meerderheid en weet door vlug werk zich een puntenvoorsprong te verschaffen, maar in de 5e ronde neemt Van der Veer den aanval over en noodzaakt iTOies zelfs aan net etnde van de 7e ronde, na keurig lijf-aan-lijf werk, den strijd op te geven. Nilles' hand werd gekneusd, hetgeen door een geneesheer werd geconstateerd. Ook Van Dijk was eenige kilo's zwaarder dan zijn tegenstander Jullien, dien hij na spannenden strijd op punten sloeg. Jansma werd door Bonnel in de 5e ronde genoodzaakt den strijd op te geven, terwijl Kourimsky, die tegen Young Travet bokste, in de 4e ronde werd gediskwalificeerd wegens herhaaldelijk foutieve slagen. REN EN TOERISTEN VEREENIGING „HAARLEM." Van de door onze vereeniging georgani seerde wintercompetitie, uitsluitend voor leden, en bestaande uit drie wedstrijden, n.l. over 1, 10 en 2 K.M. werd gistermorgen- de eerste wedstrijd, die over 1 K.M. verre den. Van de serie's werden de le en 2e aan komende in de demi-finale geplaatst en was de uitslag le serie 1 G. H. Stouten 2 W. van Mau- rik 3 H. M. Voskuyl. 2e serie 1 F. B. Prenen 2 C. Kok 3 W. Sleutel. 3e serie 1 B. W. F. Valleggia 2 H. Stou ten W. de Nijs opgegeven. De le demi-final gaf tot uitslag 1 G. H. Stouten 2 c. Kok 3 H. Stouten de 2e demi-finale 1 P. B. Prenen 2 Valleggia 3 van Mau- rik hiervan kwamen de eerstaan komende in de finale, terwijl de no.s 2 en 3 nog een herkansing om één plaats daarin moesten rijden winner van de herkansing werd Val leggia, zoodat in de finale uitkwamen G. H. Stouten, Prenen en Valleggia, waarvan Stouten gemakkelijk eerste werd, gevolgd door Prenen en Valleggia in deze volgorde. Tevoren was nog een wedstrijd gereden voor veteranen, welke tot uitslag gaf 1 H. Stouten 2 H. F. Itter. Het secretariaat der vereeniging is geves tigd Gen. Joubertstraat 4. HET U.C.I.-CONGRES. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1925 NAAR HOLLAND. PARIJS, 3 Febr. Heden werd alhier het 37e congres van de U.C.I. gehouden. Een der belangrijkste besluiten was de wijziging in het stemmen-aantal der verschillende lan den, waardoor aan Nederland zes, aan Dene- marlen zes, aan Italië twaalf, aan België twaalf en aan Frankrijk achttien stemmen werden toegekend. Er ontspon zich verder een langdurig debat over de wereldkampioenschappen, die in 1922 te Liverpool werden aangevangen en vervolgens naar Parijs werden overgebracht. Het debat had tot resultaat, dat 'n behoorlij ke regeling voor de toekomstige wedstrijden om den wereldtitel werd getroffen Besloten werd deze wedstrijden in 1925 in Nederland te houden. Oostenrijk, Hongarije en Polen werden tot de U. C. I. toegelaten, waarna de heeren P. J. Adrian (Nederland) en Percy Low (Engeland) als vice-presidenten werden her kozen, „De Crt." DAMMATCH FABRE—SPRINGER. De stand luidt thans Gesp. Gew. Rem. VerI Pnt. Springer 9 2 7 11 Fabre 9—727 Duitsche hulp aan de bevol king van het bezette gebied. De Duitsche rijksdag heeft de regeering gemachtigd tot het plaatsen van een leening van 500 milliard, ter bestrij'dine van de uit gaven, veroorzaakt door den inval in het Roer gebied. In een artikel over de noodzakelijkheid de steunverleening aan de bevolking van het nieuwbezette gebied, wat betreft levens- en geldmiddelen, stelselmatig te organiseeren en om tevens maatregelen te treffentegen woe ker, verspilling enz wijst de „Vorwarts" erop dat de steden in het Roergebied er finantieel zeer slecht voor staan. De 500 milliard, die het rijk geeft voor het voeren van den af- weerstrijd, zullen haar slechts tot een zeer gering deel ter beschikking kunnen woiden gesteld. Des te meer reden om de geheele hulpactie doelmatig te organiseeren. Invoe ring van distributie voor het geheel acht het blad thans onmogelijk, maar wel dringt het met klem aan op stelselmatige verdeëling en toewijzing van de speciaal voor de bevol king van het Ruhrgebied bestemde levens middelen. Deze moeten buiten het Roerge bied worden verzameld en via de daarvoor in aanmerking komende vereenigingen worden verdeeld. Een gift van 500 milli- oen en 30 millioen M. De rijkspresident heeft aan de regeerings- presidenten in het Roergebied 500 Millioen M. ter hand gesteld om diegenen te steunen, die door de gewelddaden der Franschen en Belgen het zwaarst lijden. De „Oberprasident" in Munster en andere „Regierungs -presidenten in het aangren: zende gebied hebben voor hetzelfde doel 30 millioen M. gegeven. De eischen van de Gealli eerde Rijnlandcommissie. Op den eisch van de geallieerde Rijnland commissie te Koblentz, om aan de ambtena ren in het bezeffë gebied een rondschrijven door te geven, waarin met een beroep op de beweerde rechtsopvatting van het rijksge rechtshof de kwestie wordt geuit, dat de veror deningen van de Rijnlandcommissie, geheel onafhankelijk daarvan, of zij in strijd met het volkenrecht of het verdrag zijn, voor de geheele bevolking, en in het bijzonder voor de ambtenaren, bindend zijn, heeft de rijks commissaris voor het bezette Rijnlandsche gebied afwijzend geantwoord. Hij verklaart in een brief aan den president van de Rijn land-commissie Aangezien het rondschrijven kritiek uit oefent op de handelingen en rechtsopvattingen van de rijksregeering, heeft hij eerst instructies aan de regeering gevraagd. Hij verklaart, dat zij de poging afwijst om het vonnis van het hoogste Duitsche gerechtshof aan te voeren ter ondersteuning van de verordeningen 132 tot 139, want het rijksgerechtshof heeft in zijn vonnis alleen het oog gehad op zoodanige verordeningen, die op grond van het Rijnland verdrag zijn uitgevaardigd. De verordenin gen 132 tot 139 beroepen zich niet op dat verdrag, maar alleen op „instructies' die eenige hooge commissarissen van hun regee ringen hebben gekregen. Deze verordeningen streven ook klaarblijkelijk naar doeleinden, die geheel en al buiten eiken samenhang staan met de veiligheid van het bezettingsleger, terwijl het Rijnlandverdrag het recht tot het uitvaardigen ven verordeningen beperkt tot slechts zoodanige gevallen, waarin de ver ordeningen noodzakelijk zijn voor de veilig heid en het onderhoud van de troepen. Ge noemde verordeningen zijn dus formeel en materieel nietig. De rijksregeering heeft al leen deze nietigheid vastgesteld. Deze con stateering draagt volstrekt niet het karakter van een algemeen reglement, dat, om geldig te zijn, vooral bij de Rijnland-commissie had moeten worden ingediend. Onder deze omstandigheden is het rondschrijven van de Rijnlandcommissie niet doorgegeven. De uitzettingen. De Duitsche regeering heeft haar vertegen woordigers te Parijs, Londen en Brussel op gedragen aan de Fransche, Engeische en Belgische regeeringen een nota te overhandi gen, waarin geprotesteerd wordt tegen de talrijke uitzettingen van Duitsche ambtena ren en van hunne families uit het bezette gebied. De opperpresident van de Rijn-provin cie Fuchs, die gistermiddag gearresteerd en per automobiel naar een onbekende bestem ming gevoerd was^ is tot naar Frankfort a. d. Main gebracht. Hij zal zich vandaag nog naar Berlijn begeven. De volledige afsluitingen. De toestand in de Ifc>er blijft onveranderd. Ten einde de afsluiting van de Roer te beëin digen en de eenige lijn af te sluiten, waarlangs er nog kolen konden worden gezonden naar het niet-bezette Duitschland, hebben de troepen Vohwinckel en Bergbaum bezet in het Zuiden van het industriegebied, in de buurt van Remscheid. Zaterdag werd de afdeeling voor douane- en verbruiksbelasting van het financieele be stuur dóór Fransche douaneambtenaren be zet. Aan het Duitsche personeel werd ge vraagd of het zich onder de bevelen der Fran schen wilde stellen. Zonder uitzondering werd dit geweigerd. Daarna werd het perso neel naar huis gezonden met mededeeling, dat zij uitgezet w rden en dat hun families binnen vier dagen ook het bezette gebied moesten verlaten. Een Belgische krijgsraad te velde ingesteld. Een Belgisch koninklijk besluit deelt mede, dat er bij het algemeen hoofdkwar tier der Belgische troepen in het Roerge bied een krijgsraad te velde is ingesteld. Duitsche berichten over incidenten. Volgens courantenberichten uit hef Ruhr gebied drongen in Elberfeld Fransche sol daten in een herberg en eischten dranken. Toen deze hun geweigerd werden, schoten zij op de aanwezigen en kwetsten twee per sonen ernstig. Te Kastel schoot een Fransch soldaat ten gevolge van een onvoorzichtig omgaan met zijn revolver een Duitsch ar beider dood. Uit Mainz wordt gemeld, dat Fransche soldaten in Hechtbeim een gemeente-beambte op weg naar zijn woning, aanvielen de man werd daarbij zoo zwaar gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden gebracht. ARRESTATIES. Een draadloos bericht meldt, dat de Ober prasident van de Rijnprovincie Fuchs na een onderhoud met den voorzitter der Rijnland commissie Tirard door de Franschen gear resteerd is. De eerste burgemeester van Duisburg, Jarres, drie dagen geleden door de Fran* schen uit het bezette gebied gebracht, is in de stad teruggekeerd, daar hij de rechtma tigheid der tegen hem genomen maatregelen niet erkent. De Rijnlandcommissie heeft thans de nog overgebleven „Oberregierungsrate" en „Re- gierungsrate" te Wiesbaden ook uitgewe zen. DE RAAD VAN DEN VOLKENBOND. Het officieele communiqué van de laatste vergadering, op heden, van de 23 ste zit ting van den Raad van den Volkenbond luidt Aan Polen en Lithauen is een laatste aan maning gericht om een afbakeningslijn vast te stellen in de neutrale zone van de streek van Wilna, waarbij beide regeeringen de be voegdheid zullen hebben, hun administraties onder te brengen in een deel van de neutrale zone, aangewezen door de afbakeningslijn, welke van voorloopigen aard blijft. Bijzonder heden omtrent de afbakeningslijn zijn nog niet openbaar gemaakt. De Poo.sche vertegenwoordiger verklaarde, dat hij het voorstel aannam, de Lithausche, dat hij dit niet kon doen. De Raad stelde vast dat, als een aanmaning van den Raad wordt aanvaard door één van de partijen, en verworpen door de andere, deze geen toevlucht tot geweld kan nemen zonder zich schuldig te maken aan schending van het Volkenbondsverdrag. Wat betreft de Duitsche minderheden in Po len'— de Raad zal daaromtrent het advies inwinnen van het Permanent Internationaal Gerechtshof. Wat betreft Albanië zal de Raad den gezan- t tenraad vragen, over te gaan tot een spoedige demilitarisatie van de Grieksch-Albaansche grens in de streek van Koritza. Eindelijk ging de raad over tot de benoe ming van plaatsvervangende leden van ver schillende gemengde arbitrage-rechtbanken. De Raad van den Volkenbond heeft zijn werkzaamheden beëindigd. De volgende bijeenkomst zal in April worden gehouden. De Raad heeft de kwestie van het herstel niet besproken, zangezien deze niet officieel bij hen aanhangig is gemaakt. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De commissie van herstel heeft met drie stemmen besloten haar besluit te handhaven, waarbij aan Duitschland een moratorium geweigerd wordt en waarbij de betalingsstaat van 5 Mei 1921 weder van kracht verklaard wordt. Eveneens wordt voor 1923 het pro gramma voor houtlevering gehandhaafd, dat in Juli vastgesteld was. De Britsche gedelegeerde onthield zich. De commissie van herstel heeft aan Duitschland de specificaties opgegeven voor een postschip, dat door Duitschland op stapel gezet moet worden op afrekening met Frank rijk. De commissie hield zich ook bezig met de kwestie van de schadeloosstelling, door Duitschland betaald aan de Duitsche reeders in uitvoering van een vonnis van de recht bank te Hamburg. De commissie heeft aan den rijkskanselier geschreven en heeft doen uitkomen, dat door het hetalen van eerf ge deelte die- schadeloosstellingen zonder er de commissie voor de waarborgen mee in kennis te stellen, Duitschland in strijd gehandeld hacf met de voorschriften van de memorie van 18 Juli 1922. Tenslotte heeft de commissie besloten, dat op den brief van Duitschland van i. Februari geen antwoord gegeven zou worden Wolff meldt nog uit Berlijn x In de nota van de Duitsche regeering aan de commissie van her tel in antwoord op de nota der commissie van 26 Januari wordt ge zegd, dat de Duitsche regeering de betalin gen aan Frankrijk en België enkel stop gezet heeft vanwege het in strijd met het vredes verdrag binnenrukken van het Roergebied door deze beide landen. De Duitsche regee ring was hierbij in haar recht. Van verzuimen kan dus te dezer zake geen sprake zijn. Wat het weder van kracht verklaren van den betalingsstaat van Londen van Mei 1921 betreft, had de commissie van herstel zelf vroeger reeds vastgesteld, dat Duitsch' land er onmogelijk aan voldoen kon. Nu de toestand van Duitschland nog zooveel slechter is geworden, zou de commissie in tegenspraak met zich zelf komen, indien ze nu uitvoering van dien betalingsstaat zou eischen. De opvatting van de Parijsche pers, als zou de nota van de Duitsche regeering be- teekenen, dat Duitschland nu tot onder handelingen met Frankrijk bereid is en dit plotseling hiertoe bereid zijn het gevolg is van de actie van Frankrijk in de Roer, moet geheel onjuist geacht worden. De nota is ook niet aan Frankrijk alleen, maar aan alle in de commissie van herstel vertegenwoordigde mogendheden gericht. Concessies der geallieerden. De geallieerden hebben concessies ge daan aan de Turken door de schadeloosstel-* ling voor oorlogsschade van 15 tot 12 millioen Turksche gouden ponden te verminderen en den eisch te laten varen van beperking der ■Turksche troepen in Oost-Thracië. De Fransche gedelegeerde ontving in structies van Poincaré om de EngeËchen te steunen en Ismet Pasja te doen weten, dat de geallieerden niet verder gaan met hun con cessies en dat deze aanvaard moeten wor den. Het misverstand over het telegram van Poincaré. De „Petit Parisien" zet uiteen dat het jongste Fransch-Britsche misverstand ,in verband met de onderhandelingen te Lausan ne is voortgesproten uit een verwarring tus- schen de verschillende stappen, welke Frank rijk in de volgende volgorde ondernomen heeft Den 27en Januari zond Poincaré een tele gram aan Moestafa Kemal, waarin hij er op aandrong dat Turkije het verdrag zou onderteekenen. Dit telegram werd ter kennis gebracht van Londen, waar het geschikt werd, geacht. Den 29en Januari werden generaal Pelle instructies gezonden, waarin hem werd verzocht Angora mede te deelen dat het ver drag geen ultimatum Iteduidde en dat Frank rijk een schorsing van de conferentie van Lausanne niet als een breuk zou beschouwen, Generaal Pelle stelde zijn Britsche en Itali- aansche collega's er van in kennis, die geen van beiden bezwaren maakten. Denzelfden dag, waarop deze instructies te Londen en Lausanne werden medegedeeld, bezocht Lord Crewe (De Britsche gezant te Parijs) Poincaré om hem dank te zeggen voor zijn démarche van 27 Januari te Angora. Bij deze gelegenheid herinnerde Crewe aan de ver klaring van Londen van 5 September 1914, 5(waarbij de geallieerden zich verbonden geen afzonderlijken vrede te sluiten), en gaf te ver staan, dat in een geval van een afbreken der onderhandelingen Frankrijk niet het recht zou hebben om een afzonderlijken vrede met Turkije te sluiten. Den 30en Januari werd een uitsluitend voor de geallieerden bestemde nota aan Lord Crewe overhandigd, waarin werd verklaard dat Frankrijk het accoord van 1014 alleen voor den grooten oorlog van kracht be schouwt. Daar de Grieksch-Tur ksche oor log een afzonderlijk conflict is, zou Frank rijk ingeval van een breuk te Lausanne van oordeel zijn afzonderlijk te kunnen onder handelen. Daar de zin dezer nota ruchtbaar was geworden, meende men te Lausanne en te Londen, dat Poincaré in zijn nota aan An gora had gesproken van het recht om een af zonderlijken vrede te sluiten. Den 31en Janu ari werd deze verwarring vastgesteld en Bompard had een onderhoud met Curzon, waarop Crewe den len Februari den tekst van Poincaré's mededeeling naar Londen zond. De „Petit Parisien" stelt vast dat de hou ding van Frankrijk volkomen loyaal is ge weest, en dat er alle reden is om te gelooven, dat dit voorbijgaand misverstand definitief uit den weg is geruimd. UIT NOORWEGEN. De regeering van Noorwegen heeft bij het Storting een wetsontwerp ingediend tot het sluiten van een voorloopig handelsverdrag met Portugal op den grondslag dat Noorwegen zich verbindt jaarlijks 850.000 L, sterken wijn in te voeren en dat de regeering zoo spoedig mogelijk het parlement zal voorstellen een volksstemming te houden over het verbod van sterken wijn. Twee leden der regeering zijn tegen het referendum. Het bestuur van de Mpij. voor Walvisch- vangst Vestfold te Sandefjord heeft een tele gram uit Zuid-Georgië ontvangen, behel zend dat de traan kokerij en de guanofabriek der maatschappij door brand zijn vernield en dat de andere gebouwen fon het station der mpij. wel eveneens verloren zullen gaan. 's Ochtends was juist een telegram ontvan gen dat er 36000 vaten traan in het station lagen. De vangst zal nu vermoedelijk wel gestaakt moeten worden, daar de mpij, ze toch niet zou kunnen verwerken. Het station is yoor £45.000 verzekerd. LLOYD GEORGE. Terug in het vaderland. Zijn jongste artikel over de schuld aan Amerika. Lloyd George is Zaterdag te Plymouth angekomen na afloop van zijn vacantie te Algesiras. Lloyd George behandelt in zijn achtste artikel, dat de „D. Allg. Ztg." Zaterdag pu bliceerde, de quaest^e van de Engeische schul den aan Amerika. Over de besprekingen tusschen de beide landen (Lloyd George schreef het artikel vóór de overeenstemming bereikt was) wil hij zich voorloopig nog niet uitlaten, daar de besprekingen in dit stadium daarvan slechts moeilijkheden zouden onder vinden. Hij is vol dankbaarheid voor de- tegemoet koming der Vereenigde Staten te dezer zake en legt er dan nadruk op, dat de Engeische regeering en het geheele Engeische volk eerlijk bereid zijn de schulden te betalen, maar den Britschen belastingbetaler is 't volkomen duidelijk, dat deze schuld geduren de dfen oorlog voornamelijk is gemaakt om de leveringen van Amerika aan de bondge- nooten van Engeland te financieren. De leveranties voor zichzelf had Engeland kun nen betalen zonder bij de Amerikaansche regeering een leening te moeten sluiten. Engeland zal deze schuld echter toch aan Amerika terugbetalen, ofschoon Lloyd Ge orge het twijfelachtig noemt, of het van zijn eigen schuldvorderingen genoeg zal kunnen binnenhalen om dezen last af te wentelen. De vroegere premier kan ook ;n d;t ve band met nalaten, eenige onaangename waar heden te zeggen, die zeer duidelijk aan het adres van Frankrijk gericht zijn. Het is on aangenaam, zegt hij, een vriend bij het einde van een in gemeenschap volbrachte zaak er aan te herinneren, dat er nog een klein ver schil vereffend moet worden. Men verwacht, dat de vriend uit zichzelf de aangelegenheid ter sprake zal brengen en stelt het onaange name onderwerp van jaar tot jaar uit. Intus- schen, de vriend stelt de verwachtingen teleur, hij geeft geen teeken. dat hij zich van de nog uitstaande verplichtingen bewust is en het nee ft den schijn alsof hij de zaak geheel ver geten is. Zijn uitstaande vorderingen int hij met grooten ijver, en elke vertraging in de betaling ergert hem. Zijn schulden echtev bezwaren hem niet. Dat is een algemeene ervaring, die wij zooeven ook weer hebben opgedaan. Maar Engeland zal door de hou ding van zijn schuldenaars zijn eigen houding tegenover zijn schuldeischers niet laten beïn vloeden, want het Engeische crediet berust op zijn welverdiende reputatie, dat zijn ver plichtingen hem heilig zijn. De Engeische politiek is er sedert het einde van den oorlog onafgebroken op gericht ge- weesr, Engeland's crediet te herstellen. Het leenen moet thans ophouden en Groot-Bri- tannië moet zijn uitgaven zelf bestrijden en een strenge zuinigheid toepassen. Zware belastingen werden ingesteld, en het succes bleef niet uit. De koopkracht van de Engei sche valuta is reeds gestegen en de kosten van leyensonderhoud zijn dientengevolge ver minderd, terwijl in de overige landen, die een andere politiek gevolgd hebben, de kosten vafa levensonderhoud van maand tot maan/ stijgen. De overeenkomst met Amerika is een ge volg van Engeland's verstandige financieele politiek. Lloyd George hoopt, dat de Ame rikaansche regeering met de omstandigheden, waaronder de schulden zijn ontstaan en met het doel, waarmede het geld werd geleend, bij de vaststelling der betalingsvoorwaarden rekening zal houden. Dat is intusschen haar zaak, zegt hij. De onze is, ons aan de over eenkomst, die wij teekenden te houden. t DE ENGELSCHE SCHULD AAN DE VER. STATEN. Uit Washington wordt gemeld dat bij de consolideering van de Britsche schuld aan de Ver. Staten, onder de door Engeland aan vaarde Britsch-Amerikaansche regeling, het bedrag der schuld wordt bepaald op f 4,604, 000,000, en dat die schuld vervalt op 15 December. Daarvan zal 4000,000 wor den betaald in contanten, voor het overschot zullen Britsche obligaties worden uitge geven, betaalbaar in jaarlij ksche termijnen welke naar keuze driejaarlijks kunnen wor den betaald. De eerste termijn zal 23,000,0000 zijn, terwijl de termijnen geleidelijk oploopen tot het 62ste jaar met een betaling van 175,000,000. De interest vervalt ieder half jaar en zal tot 1923 3pct, 's jaars bedragen eo daarna 31/» pet. 's jaars Ofschoon het vergelijk inzake de regeling der Britsche schulden aan de Ver. Staten nog niet officieel bij hef Congres is ingekomen werd de zaak Zaterdag in den Senaat reeds druk besproken. De regeering behaalde haar eerste overwinning toen deSenaat in een stem ming volgens de partij-groepeering met 40 te gen 28 stemmen de houding goedkeurde van den voorzitter, die den Democratischen sena tor Heflin buiten de orde had verklaard, toen deze kritiek uitoefende op senator Wadswortb dien de regeering had gestuurd. Heflin had gezegd dat hij geen vertegen woordiger was van „de haaien van Wallstreet". Het debat gisterochtend was zoo stormachtig mogelijk. Heflin trachtte zijn opmerkingen te rechtvaardigen, maar hij vond geen steun van Zijn collega's. In het Huis van Afgevaardigden was het debat over de schuldregeling even vurig. Garner, uit Texas,'verzette zich tegen de ra tificatie en verklaarde in de pers het bericht te hebben gelezen, dat Harvey aan Bonar Law zou hebben medegedeeld, dat de Britsche re geering de Amerikaansche voorwaarden thans maar moest aannemen, doch dat later wanneer Harding zou zijn herkozen, vrijgeviger' voor waarden zouden worden toegestaan aar aan Engeland. AANSLAG OP STAMBOELIISKI. De Grazer Tagespost meldt uit Sofia Toen Stamboeliiski, de Bulgaarsche minister-pre sident 1 Februari de Nationale vergadering verliet, pleegden vier personne een aanslag op hem. De chauffeur van Stamboeliiski werd gedood zijn knecht en een politieagent werden zwaar gewond. Stamboeliiski zelf bleef ongedeerd. Twee der daders werden gearresteerd. Zij behooren tot de comitadji-organisatie. DE RUSSISCHE TSJEEKA AAN HET WERK. De Times verneemt uit Riga, dat daar berichten uit Moskou ontvangen zijn volgens welke de politieke afdeeling," de vroegere Tsjeeka, talrijke arrestaties ge daan heeft onder de soldaten, die het Krem lin bewaakten. De officieele lezing is, dat de gearresteerden deel uitmaakten van een anti-sowjet-organisatie, die ten doel heeft de leden van de Sowjet-regeering te vermoor den. Een andere lezing is, dat het complot uit gevonden is door de Tsjeeka, teheinde het nut van haar bestaan aan te toonen. VERKLARINGEN VAN DE VALERA. In den loop van een interview met den correspondent van de „Daily Mail" te Du blin zeide de Valera, dat een vrede op den grondslag van de aanvaarding van het zoo genaamde verdrag van 6 December 1921 on mogelijk was. De Iersche republikeinen zul len er nimmer in toestemmen de nationale onafhankelijkheid en souvereiniteit prijs te geven voor eenige bedreiging onder welke omstandigheden ook. Dat staat vast. Zij zul len tot het laatste toe strijden tegen de er kenning van ieder buitenlandsch gezag, rechtstreeks of zijdelings. DE HUURWETTEN IN ENGELAND. De commissie welke een onderzoek had in te stellen naar de werking der wet op de huurbeperking in Engeland, heeft haar werk zaamheden beëindigd. Volgens de Engei sche bladen zal de meerderheid der com missie voorstellen, dat de wet in drie stadia zal worden opgeheven, zoodat in Juni 1925 alle beperkingen zullen zijn afgeschaft. In Juni 1923 zouden de beperkingen vervallen voor de huizen met hooge huren, in Juni 1924 voor de huizen met middelmatige huren en in Juni 1925 voor alle overige. De twee le den der arbeiderspartij in de commissie zullen in een minderheidsrapport voorstel len, dat de wet nog tot Juni 1930 van kracht zal blijven. -L Naar de Matin meldt zijn dezer dagen de Fransche consul en de chef van de Fran sche controle-commissie te Karlsruhe ge dwongen een restaurant waar zij sedert drie* aar geregeld kwamen eten, te verlaten, door dat de aanwezige Duitschers een dreigende houding aannamen en ostentatief revolvers laadden. De consul heeft nu de Badensche regeering verwittigd dat hij, zoolang deze boycot duurt, geen Duitsche passen meer zal visee- ren. Dit treft vele Badensche kooplieden, die zaken hebben in den Elzas. Het Fransche consulaat te Karlsruhe, wordt in verband met de heerschende verbittering, door Schupo bewaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6