"'ï- De nood in den tuinbouw. J! v VANONlt 3 pPRAAQLOOIE TELEFOON *1^3^ LANDBOUW EN VISSCHERIJ heid één of meer eieren van een broedsel breekt. Vooral met eieren die dun van schaal ïijn, kan dit plaats hebben. Vlug handelen, zoodra men het bemerkt, is dan aanbevolen. Men neemt de hen voorzichtig van de eieren weg en wassche ze allen met wat lauw water af. Dan wordt het nest gereinigd en van wat versph stroo voorzien, waarna men de hen weder te broeden zet. Vooral ij eieren, die pas gebroed worden, is snel handelen geboden. Zijn de eieren een tiental dagen bebroed, dan zal een afkoeling van enkele uren nog niet schaden. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DEN TUINBOUW. De arbeiders in het tuinbouwbedrijf te Koedijk (N.H.) hebben thans aan de werk geversvereniging bericht, genoegen te ne men met de door deze gestelde arbeidsvoor waarden, als de mogelijkheid open blijft, het contract te herzien, als de toestanden in den tuinbouw het mogelijk maken tot loonsver- hooging over te gaan. TIJDELIJKE UITWISSELING. Het Hbl. meldt, dat de rijkslandbouwcon» sulenten hun bemiddeling verleenen om Duitsche en Nederlandsche boerenzoons mef elkaar in aanraking te brengen voor een tijde lijke uitwisseling, opdat ze wederzijds in dl gelegenheid zullen komen de landbouw- toestanden in beide landen te leeren kennen. De regeling in Noord-Holland. Binnenkort zal aan de tuinbouwers la Noord-HoLIand, wier bedrijven levensvatbaar z'jn> doch door de tijdsomstandigheden in moeilijkheden zijn gekomen, crediet kunnen worden verleend, waarvoor door de provin cie een garantie van 90 pet. wordt verleend. Het crediet, zoo is de bedoeling, zal door de plaatselijke Boerenleenbanken worden ver strekt. De belanghebbenden moeten dus zelf zotgen, voor de overblijvende 10 pet. een an deren borg te vinden. In overleg met de betrokken organisaties is een regeling met algemeene voorwaarden op gesteld, waarnaar de banken deze eredieten kunnen verleenen. Onder geen voorwaarde mogen zij b.v. strek ken tot aflossing van vroegere eredieten oi andere schulden. De aanvragen moeten wor den gericht aan door de provinciale commis sie voor de veilingen in N.-Holland gevorm de plaatselijke commissies. Deze zenden de aanvragen met haar ad vies door aan de genoemde provinciale com missie, waarin tevens een vertegenwoordiger van Gedcpulecrde Staten zitting heeft. Deze cqmmissie beslist over het al of niet toeslaan van het advies. Van den omvang der crodietbehoefte, dia uit deze regeling zal blijken, zal afhangen of óók het rijk een deel der garantie voor zijn rekening zal hebben te nemen. De adressen der plaatselijke commissies zullen, evenals de voorwaarden voor de ere- dietverleening, spoedig worden bekend ge maakt Het secretariaat der provinciale com missie is gevestigd te Alkmaar, Langestraat no. 94. NA DE MISLUKKING VAN LAUSANNE PARIJS, 5 Februari. In welingelichte kringen te Parijs verklaart men, dat er geen breuk, maar een onderbreking is van de be spreking te Lausanne. Men wacht de komst vanavond van Bompard af, om nadere in lichtingen te verschaffen. De Temps zegt„Niet Frankrijk heeft de conferentie te Lausanne onderbroken, de Turksche afvaardiging is gestruikeld bij een' onhandig verzet." HET AFSCHEID UIT EAUSANNE. PARIJS, 5 Februari. Voor zijn vertrek heeft Bompard een bezoek gebracht aan Ismet pasja, met wien hij een hartelijk on derhoud had. Volgens de Temps wordt het vertrek van de geallieerde afvaardigingen te Lausanne opgevat als een onderbreking en niet als een blijvende breuk van de vredesonderhande lingen. De Amerikanen blijven voorloopig te Lausanne, waar zij volgens Havas een bemiddelingspoging bij de Turken aan wenden. Havas meent bij de Turken de eerste syraptonen van een evolutie in gun- stigen zin waar te nemen, PARIJS, 5 Februari. Poincaré heeft ver klaard aan den diplomatie ken medewerker van Havas, dat hij zijn bespreking met Bom pard zou afwachten, alvorens een beslissing te nemen. Het zal noodig zijn, de eenigszins myitïrieu e redenen op te helderen van den ommekeer der Turken, die hun weigering hebben uitgesproken naar aanleiding van het juridische systeem voor de vreemdelin gen. een kwestie van den tweeden rang, die niet in het bijzonder Frankrijk, maar alle bondg:naoten aangaat. Poincaré had per soonlijk alle mogelijke pogingen bij Moestafa Kemal aangewend om hem te bewegen tot de onderteekening van het verdrag. De Fran- sche delegatie is in nauwer voeling dan ooit geweest met de Engelsche en Italiaansche vertegenwoordigers, en heeft op zich ge nomen, de Engelsche eïschen nopens Kara- gatsj en Gallipoli te steunen. De Amerikaan- schc afgevaardigde vervolgt zijn bemidde lingspogingen bij de Turken. Het geallieerd front schijnt ook in de toekomst noodzake lijk. Het gezond verstand zegt, dat de be sprekingen' moeten worden voortgezet, ten einde een oorlog in het Oosten, naar aan leiding van de capitulaties te vermijden. Het is van belang, dat de geallieerden het spoedig onder elkaar eens worden over de te volgen gedragslijn, en dat het contract tusschen de geallieerden en Angora behouden blijve. ENGELAND EN DE MISLUKKING TE LAUSANNE. LONDEN, 5 Febr. De breuk te Lausanne is in hoofdzaak ontstaan op het stuk van de capitulaties. Dit is geen zaak, welke maar één of twee landen aangaat, doch zij be roert elk beschaafd land, dat onderdanen heeft in Turkije. Daar de toekomst van Turkije onvermijdelijk in zeer hooge mate af moet hangen van het vestigen van vertrou wen bij de buitenlandsche vestiging van kooplieden en van het ontvangen van den noodigen steun van buiten bij den zoo hard noodigen herbouw, moet het duidelijk zijn, dat de Turksche afvaardiging de toekomstige welvaart van haar landgenooten opgeofferd heeft door zoo halsstarrig vast te blijven hou den, dat de geallieerde voorstellen het over spannen ideaal van de Turksche soevereini teit aantastten. Afgezien van de menschlie- vende overwegingen, welke betrokken zijn bij de justitieele waarborgen, wijzen de Lon- densche financieele bladen er op, dat de za kenmannen op het oogenblik niet genoeg vertouwen stellen in de Turksche denkbeel den en de toepassing van het wetboek van koophandel om aangemoedigd te worden het risico op zich te nemen, dat handeldrijven met urkije met zich sleept. De Evening Standard zegt in een be schouwing van den toestand „Engeland en zijn bondgenooten hadden reeds toege stemd in de afschaffing van de oude capitu laties en hun vervanging door een regeling van ietwat twijfelachtige waarde. Zaterdag gingen zij zelfs nog verder in de richting van de vermindering van bescherming van hun onderdanen tegen de grillen of de dwinge landij van de Turksche magistraten en over heidspersonen. Doch alles" vruchteloos. De Turken wezen als een beleediging van hun nationaliteit alles van de hand behalve een feitelijk volledig gezag over de vreemdelingen binnen Turksch gebied. Zij verzetten zich tegen alles wat maar leek op een afzonderlijk stelsel voor Europee che onderdanen. Het is ondenkbaar, dat bij de huidige Turksche wetgeving en bestuur de beschaafde Wester- sche mogendheden er in zouden kunnen toestemmen de persoonlijke veiligheid en burgerlijke rechten van hun onderdanen ge heel aan de Turksche magistratuur over te laten. Aan den anderen kant schijnt er alle reden toe om, evenals met Japan is geschied, een belofte tot herziening van het verdrag te geven, afhankelijk van een hervorming binnen redelijken termijn van het Turksche justitieele en bestuursstelsel. VERBAZING TE KONSTANTINOPEL. KONSTANTINOPEL, 5 Febr. (Reuter). Het nieuws van het afbreken van de confe rentie te Lausanne is hier met algemeene ver bazing ontvangen. Alle Turksche bladen had den verwacht, dat gisteren een regeling be reikt zou worden. Hoewel de Turken nu de Franschen en Italianen wraken voor hun wei gering om toe te geven aan de voorwaarden, welke de Turken voorschreven, gelooft bijna niemand, dat de Turken thans ten oorlog zullen schrijden om de erkenning te verkrij gen van de enkele eischen, die nog onver- GOUDA. Veiling van 5 Febr. Witlof 1« soorfc f 1418, idem 2e soort f 39: Spruiten la soort f 8—9.60, idem 2e soort f 0.770—2.60; Uien 0.403 per 100 K.G.; Groene kool f 1.20— 2.60; Boerdkool f 1.76—2.50; Krop sla 9.50 per 100 stuks; Rabarber f 4—9; Selderie f 0.701.30; Peterselie f 6; Prei f J 1.60 per 100 bos. ALKMAAR, 5 Febr. Op de veemarkt wa ren heden- aangevoerd: 19 koeien en ossei f 200425; 10 vette kalveren 60120; id. per Ned. pond f 1.20—1.60; 32 nuchtere kal veren 14—28; 2 vette schapen f 42—54; 33f vette varkens per Ned. pond f 0.92—0.98. AMSTERDAM, 6 Febr. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd: 390 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le qual. 1.18— 1.30, 2e qual. 1—1.15, 3« qual. 0.65—0.85 per K.G.; 128 melk- en kalfkoeien 650—550 per stug; 47 vette kalveren 2e qual. 0.90— 1.05 per K.G.; 90 nuchtere kalveren 1426, 26 lammeren 35—48 per stuk; 423 vette var kens Holland-sche le qual. 1.101.16, id. 2« en 3e qual. 0.90— L08 per K.G.; 24 paarden 100—300 per stuk; stieren 0.90—1 per K.G. APELDOORN, 5 Febr. Eieren. (G. O» V. v. E.) Aanvoer 60.000 stuks. Prijzen 7—9, gemiddeld 8.25. Handel gewoon. ROTTERDAM. 5 Februari. Vee. Heden waren aangevoerd: 350 vette runderen, 178 vette en graskalveren, 174 schapen of lam meren, 078 varkens. De prijzen waren als volgt: koeien -le kwal. 1.27K1 30, id. 2eu 1.22—1.16, id. 3e. 1.05—0.95; ossen l« kw, f 1.25—1.30, id. 2e f 1.20—1.10, id. 3e 1 0.90, kalveren le kwal. 1,601,85; id. ïe 1.401.20, id. 3e 1.050.90, schapen le kwaJ. 0.85—0.95, id 2e 0.78, id. 3e 0,60—0,50, lammeren f 0,951,00. var kens le kwal. 0.0193, idem 2e 0.80— 0.85 idem 3e 0.830.79, licht soort 0.85 —0.94 per Kg. j De handel in vet vee was matig tot afwij-i kende prijzen. Schapen met zeer matigen om zet. De handel in varkens was redelijk tot iets lagere prijzen dan de vorige week. Zaden. Lijnzaad. Voer- 2021, zaaizaad! 2527, Mosterdzaad, bruin f 42—45, geel 37, Blauw Maanzaad 6668, Karwijzaad 156160, Kanariezaad 1516 per 100 kilo. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe 2.36— 2.70, Zeeuwsche bonte 2.402.80, Poters f 1.101.40, Zeeuw. Eigenheimers 1.40— 1.70, Blauwe il. 1.601.70, Briclsehe Kra-< ien 1802, Bravo's 22.40, Red Staf 1.50—1.80. i Eieren: Zeeuwsche en Overmaasche 89. Vlas. Aangevoerd 127000 Kg. blauw 1.40 2, 19000 Kg Groningsch f 1.351.85, 8100 Kg. Ho!' geel 1.35—1.85, 8300 Kg. wit 1,25—1.35. om uw scherp, weinig vleiend oordeel over Neltlewood, neem mij niet kwalijk, mijnheel Gear, mevrouw Zitman niet toegevender voor het dorpje zal stemmen. Dat spijt mij, stamelde ik; ik wist het na luurlijk niet. Hij viel my snel in de rede. Als ik u bidden mag, mijnheer Gear, maak geen verontschuldigingen vergeef mij dat ik u bij onze eerste kennismaking met familieaangelegenheden moet lastig vallen. Da familiekwesties zitten ons soms deerlijk in den weg. Hij ontstak een sigaar, en scheen eenige oogenblikken in die.p gepeins verzonken. Eensklaps bestormde hij mij met een andere familiekwestie. Ik denk, mijnheer Gear, dat men aan het veerhuis al over ons gesproken heeft. Men heeft er uw naam eenige malen genoemd. Maar men heeft er u dan nog niet inge licht, over zekere familiezaak, die aan elk reiziger, eer hij Hit dorp verlaat, wordt opge- discht? Die Rays zijn, op mijn eerewoord, de koddigste menschen van de wereldt Hij lachte hartelijk over hun koddigheid, en legde zelfs zijn sigaar op den rand van zijn bord, om meer op zijn gemak te kunnen uit lachen. Wordt vervolgd) lach bewees mij, hoeveel mijn gastvrouw bij een gezelliger leven zou wmncn. Ben ik dan alléén goed genoeg om mijn leven te verkniezen, Janet? vroeg zij. Zou ik na cenige afleiding ook niet vijftigmaal beter en gelukkiger naar Neltlewood lerugkeeren? Janet, gij zijl niet billijk in uw oordeel. Gij moogt als meesteres zeggen wat u be lieft, antwoordde Janet, de jongen heeft toch gelijk. Gij kent de wereld genoeg, mevrouw, om le welen, dat het voor een jonge weduwe niet passen zou, in groote steden rond te zwerven. Ik hob over zulke dames zoo zon derling booren praten. En bedenk ook, lieve mevrouw, dat wij vrouwen meer geduld heb ben, en toch eigenlijk voor het huiselijk leven geschapen zijn, nietwaar? Voor het huiselijk leven, Janet, Ach! In haar toon lag de klacht over een tehuis, dat zjj miste. Dat jleed mij pijn. Ik las op haar gelaat zulke smartelijke uitdrukking, toen die vrouw van haar weduwstaat sprak het was slechts een voorbijgaande aandoening, doch die getuigde van diepe smart en ziele- lijdcn. Dit was Herbert Vaughan evenmin ontgaan. Hij wenkte Janet ongeduldig om ie zwijgen. Genoeg, Janet, genoeg; bedenk dat wij gasten hehben. Dat heb ik niet vergeten, mynheer Her- bert. Ik heb altijd, mijn plaats weten te be waren. Dat Is waar. Terwijl hij dit zetde. zag hij mij met een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6