Woensdag 7 Februari 1923 45ste Jaargang No. 1,4356 D!T NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA 8 FEBRUARI - MUZIEK. GIFTEN. R.-K. Vrouwenbond. Haarlemsclie Orkest-Vereeniging. Loopen op verboden grond. DE HAARLEMSCHE BELASTING VERORDENING NIET GOED GEKEURD. Een hoogst eervolle onderscheiding. Een advertentie, die geeft t? denken. De nood in den Tuinbouw. FRANKEN'S MELK8ROOD fl Fen nieuw Gouvernentntifsne^nuw LANGS~1)EN WEG. Met nieuwe Gouvernementsgebouw J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHTE De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.53 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEIHSCHE COURANT Adverfentiën 35 cents per reg«~: Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tetcsl: als ingezonden mededeeling: 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-ad- vcrtentiën 14 regels 60 cent pef plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Sociëteit „Si. Baoo" Moedercursus, 8 uur Esperanto' 8 uur. 'Bisschoppelijk Museum Jansstraat 19 tamelijks, uitgen. Zaterdag, Zon- en Fcest- agen, toegankelijk. K. Leeszaal en uitleenbibliothcck Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 van 25 cn van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. F. H: Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling van etsen van Anton F. Pieck. K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam van 3 tot 4 en van half 8 tol half negen. Martha-vereeniging Blovmihofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 2—4 en van 89 uur. .Gem. Concertzaal Doel Boele 8 uur. Stadsschouwburg Cabaretavond Witte Kruis 8 uur. St. Elisabeths Vereeniging, Jansstraal 49, Van 12 uur. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S, E. V. Uanzegebouur ,Jaccbijnestrant Bouwvak patroons 2 uur Inkoopvereeniging St. Chistinus 6 uur. ZESDE BACHC.ONCERT. Mengelberg is weer naar Amerika, en 't or kest van het Concertgebouw staat gedurende Zijn afwezigheid onder leiding van Dr. Karl Muck. We hebben al meer dan eens hel ge noegen gehad, den voormaligen dirigent van 't Boston sch orkest als plaatsvervanger van Mengelberg te zien optreden, en kouden hem dus vanavond als een ouden bakende begroe ien. In zijn houding, zoo echt gentleman-lïke, in zijndirectie heeft Dr. Muck voor mij altijd veel, dat aan Willem Kes herinnert, den eer sten directeur van het Concertgebouw-orkest. Evenals deze schijnt hij, tenminste voor bel publiek, geheel onbewogen, uiterst Kalm aan de orkestleden zijn aanwijzingen te geven. Zoo nu en dan gaat de linkerhand op, wenikt hij even, meer om lot vermindering dan lot ver grooting van 'klank aan te sporen; voor het overige weet hij zijn opvattingen duidelijk ken baar te maken, ailes Ie beheerschen met den fijnen dörigeersjaf, zonder een enkele maal zjjn toevlucht te nemen tot overdreven bewegingen, of te zoeken naar «enig effectbejag, wat trou wens met zijn geheele persoonlijkheid in strijd zou zijn. Het concert begon met de Ouverture „Eu- ryanthe" van Weber, door Dr. Muck in een vlot tempo en met veel élan gedirigeerd. Naast veel conventioneels was het opvallend, dat entkele motieven veel beter tot hun recht'kwa nten dan gewoonlijk. Misschien was de her haling van het begin-fhema aan het slot dui delijker geweest, als de blazers wat minder kracht hadden ontwikkeld'. Na de Ouverture speelde Josef Pembaur in plaats van het 2e (bes-dur) Concert van Brahms, dat op het programma stond aange geven. het veel minder beteekenende 2e (a- dur) Concert van Liszt, een verwisseling, waar op we waren voorbereid, maar die om de min dere belangrijkheid van het werk zeer te be treuren viel. Pembaur is echter een groot pi anist; ik weet niet, of ik dit concert ooit beter gehoord heb, en ilk betwijfel het, of ik 't ooit mooier hooren zal, maar zijn ongeëvenaarde talenten, zijn buitengewone virtuositeit, zijn onfeilbare techniek, zijn van het begin lol het eind boeiende voordracht, zijn in één woord schitterend spel deed. de artistieke tekortko mingen voor een groot deel vergeten. Onover trefbaar door het orkest begeleid, mei 'n mooi gespeelde oelsolo door van Goudoever, moest Pembaur aan het slot daverende bijvalsbetui gingen van het publiek in ontvangst nomen, waarin hij Dr. Muók en het orkest zeer te recht liet deolen En na de pauze de Symphomia Domcstica (op. 53) van Richard Strauss, een werk, dal niet vaak op de programma's voorkomt, en naar ik meen, voor 't eerst hier in Haarlem werd uitgevoerd. Naar den vorm heeft het niet veel gemeen met- de gewone symphouie, al kaïn het ook in een drietal hoof da (dodingen gespli tst worden: 1. Inleiding en Scherzo, 2. Adagio en 3. Dubbelfuga en Finale. In baar geheel is de „Do'meslica" oen opeenstapeling van klankindrukken, waartusschen zich nu en dan het een of ander motief afleekent, het thema van den man, de vrouw of het kind b.v. (Strauss droeg de SVmphonia op aan zijn vrouw en hun zoontje), waarbij onze bewon dering bijna uitsluitend wordt afgedwongen door de prachtinstrumenlatie. In het Scherzo b.v., een der schoonste gedeplten van 't werk, treffen we combinaties aan, die heerlijk aan doen, maar voor 't overige zou er misschien zonder schade voor 't geheel aanmerkelijk be snoeid kunnen worden. Dr. Muck gaf een buitengewoon goede ver tolking van hel Werk, dat bij blijkbaar met •groote toewijding had bestudeerd en voorbe reid. Aan -liet eind van dit verslag zij het me nog vergund, in alle bescheidenheid en zon der iemand te willen benadeelen. een enkele vraag te stellen: Zou het niet mogelijk zijn geweest, nu Mengelberg zelf niet aanwezig 'kon zijn op dit laatste concert van zijn or kest, in plaats van Dr. Muck hier in Haar lem onzen Gerharz te laten dirigeeren? De be antwoording van de vraag: „waarom?" laat ik graag aan den lezer over. Misschien zou er aan een dergelijke moge lijkheid eventueel een volgend seizoen bij de regeling van de concerten gedacht kunnen worden. J. W. R. Voor cte noodlijdende Duitsche Priesters: Van G. T. 15000 Mark; van N. N. 10, De ledenvergadering van den R. K: Vrou wenbond, gisteravond gehouden, was uitste kend bezet. Aan de bestuurstafel zat mede aan de gees telijk adviseur, rector Kok. iNa opening op de gebruikelijke wijze door de voorzitster, mej. F. A. M. Peelers, volgden eenjge korte mededeelingen, waarna de no tulen gelezen en onder dankzegging vastgesteld werden. De geestelijk adviseur sprak dan een kort woord naar aanleiding van bet mysteriespel „Doet Boete". Zijn Eerw. spoorde alle moe ders aan, bij kleinen zoowel a's groo- ten de liefde tot de versterving in te prenten. De gelegenheid doet zich zoo mooi voor bij den naderenden vastentijd. Die verstervingszin, de kweeking van liefde'tot. Christus, kan in den H. Vastentijd vooral nog op andere wijzen bevorderd .worden, waartoe Zijn Eerw. nog eenige practisehe wenken gaf Dit eenvoudige, hartelijke woord werd met levendig applaus begroet. Onder luid applaus kwam dan de spreker va-ö den avond, de Hoogeerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, ter vergadering, die door de voorzitster hartelijk welkom ge heet en werd. De Hoogeerw. spr. nam dan bet woord en zeide hedenavond meer bij sender 't antwoord te willen geven op de vraag: Wat is het geestelijk leven? Welke zijn de elementen van het geestelijk leven? Het geestelijk leven is de wisselwerking van twee acten: de acte van verstand en de acte van wil. De eerste toont zich door ingetogen heid, door het geloof in God, de tweede door edelmoedigheid, d.w.z. door zijn wil geheet gelijkvormig te doen zijn aan den wil van God. Dat zijn de twee elementen, welke het geestelijk leven voeden. Op de hem eigen heerlijke wijze werkte de Hoogeerw. spr. deze beide punten uit. Een eerste vereischte, tqt God te komen is Hem nooit uit het otog te verliezen. We moe ien de Engelen navolgen, die gelijk Christus zegt, altijd het aansch"'h des Heinelschen Vaders aanschouwt. Wij moeten altijd leven in God, altijd wonen in Zijn Hand, leven hij Hem ais in een bolwerk, waar we veilig zijn. Als in een heilig huwelijksverbond, moeten wij een zijn met Hem. Wanneer men Gpd voor oogen heeft, zal men volmaakt worden. Ja, wanneer men begint te wandelen voor Gods oog, mag men ovrtuigd zijn, volmaakt te zijn. God moet de Zon zijn der ziele. Men moet voortdurend door gebed en ingetogenheid tot God zijn toevlucht nomen, om den hoogen gloed der hartstochten te matigen en te ver koelen. Eén moeten we worden met God. Hij is in ons. Hij is dieper in ons binnenste dan wij zelf zijn. Zonder Zijne tegenwoordigheid zou alles ophouden te zijn en terug zinken in het niet. Wij menschen vocTral zijn vervuld van God. Zalig zij, die geheel blijven in God. Men heel den dames het zwakke geslacht. En inderdaad! Die zwakheid ontspringt aan de natuur. De vrouw is geroepen lot dienst baarheid, tol hulp van den man. Laat zij in die dienstbaarheid sterk zijn. Die sterkte zal zij verkrijgen door innigen omgang met God. De Hoogeerw. spr. spoorde hierna aan tot gebed en veel te naderen tot de H. Tafel, cm zich te stérken met het Brood des Levens. Maar aangespoord moeten ook worden de mannen, op te gaan naar de bron van liefde tot God. En daartoe moeten dc vrouwen hen brengen. t Naast de acte van geloof staal dc acte van den wil: een geheele gelijkvormigheid van onzen wil aan Gods- H, WH, wat genoemd wordt edelmoedigheid. Gods Wil beminnen. Eenvoudig gezegde, maar onzeggelijk groot. Daarin schuilt de grond der godsvrucht. We zouden Gods Wil. beminnen, indien hij strookte met onze verlangens. Doch nu Gods H. Wil zoo dikwijls strookt tegen onze neigin gen, vervullen wij Hem dikwijls'met tegenzin, meer uit vres voor straf, dan uit liefde. Doch zoo mag 't niet zijn» Uit liefde moeten wij Zijn neigingen volgen. Als*bet geweten ons zegt, dat God hel wil, dan moeten we antwoorden: Hier ben ik, Heer. Heer, wat will Gij, dat ik doen zal? In dat woord straalt de liefde tol het vervullen van Gods Wil. Gelijk he.t de Spijs was van Jezus Christus, den Wil te doen van Hem, Die Hem gezonden bad, zoo ook moet het onze zorg zijn, steeds Gods Wil op te volgen. De gewijde spr. wees er dan op, dat deze deugd, liet vervullen van den wil van God, onbegrensd is in breedte en in diepte. Wan neer men Gods Wil bejhint, bepaalt men zich riiel tot wat streng geboden is. Neen, Gods vrienden verheugen er zich in, dat uit te brei den, tot wat niet verplicht is. Vooral in de beproevingen moeten wij toonen, Gods Wil Ie beminnen. In de beproevingen, d.i. in de kwellingen des vleesches. Moge Gods liefde stralen op hen vooral, die lijden. Zalig zij. die de hand kussen van Hem, die hen slaat. Dc- vrouw, die Gods Wil bemint, zal ook anderen ten zegen zijn, omdat zij weet te otteren voor and-eren.' zooals God zich offerde voor ons. Dien offerzin mist de mondaine, de vereldschgezinde vrouw. Zij mist vastheid, haar akker brengt geen vruchten voort. Eerst als zij in ingetogenheid keert, zal zij, goede vruchten voortbrengen. Dc schoonste der kunsten is zich zeiven af te sterven, om in edelmoedigheid te leven voor God en voor anderen. Met den wenseh, dat allo leden der macïi- lige vrouwenorganisatie altijd zouden mogen leven in Gods Leven, dat zij allen zouden mogen leven, afgestorven aan zich zeiven en levend voor anderen, besloot de gewijde spre ker zijn machtig woord. Deze heerlijke rede, vol van schitterende beeldspraak en opgesmukt en opgesierd mét spreuken der Prophclen en H. Vaders, werd onder de grootste stille aangehoord. Op het feest van het tvyeede. lustrum was het werke lijk een feestrede. Warm applaus èn ëen gevoelvol woord van de voorzitster waren sprekers loon. Tot bestuursleden werden herkozen dc dames Poethekke en Kamerbeek en gekozen in de plaats van mevr. Schous-Van Deltt, die niet herkiesbaar was, mej. M. Aghina. Dc voorzitster bracht hartelijke woorden van dank aan mevr. Schous voor den ijver en toewijding, waarmede zij de zaken van den Vrouwenbond behartigd had. Daarna volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. Men schrijft ons: Evenals mevr. Noordewier eenige maanden geleden de groote vriendelijkheid had om op het buitengewoon concert dat gegeven werd om lot instandhouding^ van het orkest mede te werken met hare gróote gave die pogingen te steunen, zoo heeft thans onze vroegere stadgenoot de bekende pianist Willem An- driessen zich bereid verklaard, voor dit zelf de doel zijn welwillende medewerking te vefleenen. Óp Vrijdag 9 Februari a s. zal dientengevolge een buitengewoon concert plaats hebben Waarop Willem Andriessen liet beroemde pianoconcert van Tschriikows- ky zal spelen. Wij vertrouwen, dat onze stadgenooten dit bewijs van medeleven met de Haarlemsche belangen op prijs zullen stel len en hem dit door een groote opkomst zul len toonen, waarbij zij dan kunnen genieten van de lmoge kunst van dezen artist, dien wij maar te weinig in Ilaarlem te hooren krijgen. Plaatsen zijn te bespreken bij onze concett- bureaux. Voor het kantongerecht te Leiden moest terecht staan J. C., machinale houtbewerker uit Haarlem, wegens hel loopen op verboden grond, onder Noord wij kern out. Beklaagde be kende. Hij vroeg clementie, omdat hij nog meer 'straf moet ondergaan en nu werk kan krijgen. De ambtenaar eischic 3 of 3 dagen. Verleden jaar keurde de Regeering de nieuwe Haarlemsche Belastingverordening voor één jaar goed. Wij vernemen, dat de Regeering thans haar goedkeuring aan de Verordening heeft ontnouden. Haar bezwaar gaat tegen den aftrek van 800 voor noodzakelijk levensonderhoud voor gehuwden of, bijaldien deze aft»ek zou worden goedgekeurd, tegen den aftrek van 100 voor elk kind beneden 18 jaar, tot een ongelimiteerd aantal. Het gemeentebestuur zal met de Regeering in correspondentie treden over deze kwes tie. Hel is te hopen, dat zij in voer de Haar lemsche belastingbetalers voordeeligen zin wordt opgelost. De heer Aug. Lindner wonende te Over- vecn, president van den Bijzonderen Raad der Sint Vincentius-Vereeniging, is door, Z. H. den Paps benoemd tot Commandeur dér Sint Gregoriusorde. Het „Kweekersblad'" heeft in de Virginian Pilot, die wordt uitgegeven in Norfolk, in den Stapt Virginia, Noord-Amerika, de vol gende advertentie gelezen: Gevraagd kweekers. Een acre land geeft 5000 Dollar. Wij zoeken kweekers in deze omgeving, die een zandigen grond beschikbaar hebben, om voor ons bloembollen te telen. Het De partement van Landbouw heeft aangekon digd, dal na verloop van 3 jaar, geen 'Nar- cissenbollen meer geïmporteerd mogen wor den. Dit befeekent, dat zij nu tin dit land ge- teeld moeten worden. De Hollanders hébben fortuinen verdiend met bet bolientelen. Nu is het uw kans. Want grond en klimaat in deze omgeving zijn uitermate geschikt. Wij willen u hel plantgoed verkoopen rechtstreeks van onze Hollandsche kweekerijen, Wij wit ten 'u vertellen, hoe u deze bollen kw-c-eken moet en tioe de bloemen verkocht worden en u garantie geven, dat wij na 3 jaar tegen hoogeren prijs, als u inkocht, alle eerste soort bollen térugkoopen. De bollen vermenigvuldi gen snel, en gij kunt meer dan 5000 dollars per acre verdienen. Wij kunnen voldoende referentiën geven. Adres: Postbus 61 van de „Virginian Pilot." Het lid der Prov. Staten van Noordhotland P. Trapman heeft den 24sten Januari j.l de volgende vragen bij Gedeputeerde Staten in gezonden. In verband met het feit, dat de Regeering in beginsel heeft besloten geen crediet aan de tuinbouwers te verleenén, dan alleen in bij zondere gevallen, tot een maximum van .500.000, verzoekt ondergeteekende mede deeling of Gedeputeerde Staten bereid zijn: to. Zich onverwijld in verbinding te stel len met voormannen uit tumbouwkringen en jpet. hen na tc gaan de practische uitvoer baarheid van dc idee, die steeds nigcr en njpcr bij tuinbouwers naar voren komt, als het'ee- nig middel dat directe hulp kan geven, nt. om zoogenaamde üilvoer-toeslagen te geven voor de thans nog steeds in massa bij de bouwers opgehoopte stapelproducteh? 2o. Zoo de uitvoerbaarheid van die idee blijkt, bet door de Staten toegestane bedrag van f 200.000.voor dit doel aan tc wen den? Hef antwoord van Gedeputeerde Staten luidt aldus: 1. De door Gedeputeerde Staten geraad pleegde voormannen uit tuinbon wkringen hebben zich eenstemmig verklaard tegen hel denkbeeld den steun, door de Provincie te verleenen aan de noodlijdende tuinbouwers in dit gewest, te doen bestaan in het geven van uit voertoeslagen voor de thans nog bij de bouwers opgehoopte stapelproducten, om dat: a. daardoor de steun van de Provincie ten •mede zou komen aan allen, die goederen uitvoeren, dus ook aan hen, die daaraan voor de instandhouding van hunne bedrijven geen behoefte hebben; b. daardoor de tuinders, die aan steun we! behoefte hebben, doch op bet oogenblik gejn stapelproducten in voorraad hebben, van dien steun verstoken zouden blijven. 2. Op grond van dit advies, waarmede Ge deputeerde zich vereenigen, nieenen zij de tweede vraag ontkennend te moeten beant- wo or don. Het lid der Provinciale Staten van Noord- Holland D. Kooiman beeft den 16den Ja nuari j.l. de volgende vragen bij Gedepu teerde Staten ingediend: Zijn Gedeputeerde Staten bereid mededee ling te doén: a. van het verloop hunner onderzoekingen en overwegingen betreffende leniging van den nood in den tuinbouw sedert de besprekin gen dienaangaande in de jongste sfaten- zitting; b. van belgeen zij zich voorstellen ter zake verder te doen. ook in^verband met den nieuwen begroolingspost dienst 1923: „Bij dragen ter bestrijding van den nood in den tuinbouw," nu een rijksregeling betreffende financieelen steun nog maar steeds uitblijft en het nieuwe seizoen reeds niet ver meer verwijderd is. waardm bet voor belangheb benden dringend noodig wordt voor een be hoorlijken voortgang van het bedrijf maat regelen als aankoop van meststoffen, zaai zaad en pootgoed 'e nemen? Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: Terstond nadat de Provinciale Staten, in liunpe vergadering van 30. November 1922, hadden besloten een post op de begroóting voor 1923 te brengen, bestemd tol het geven van' bijdragen ter bestrijding van den nood in den tuinbouw, hebben Gedeputeerde Sta ten zich opnieuw tot den Nederlandschen Tuinbouwraad gewend ter verkrijging 200 spoedig mogelijk van een omstandig advies omlrenf de maatregelen, die voor dit dool genomen zouden dienen l'e worden. Inmid dels gaf deze instelling eigener beweging, naar aanleiding van de in de Stalen gehouden be sprekingen, in een brief van 2 December 1.1., Ie kennen, dat bot. naar zijne teeéning, aan beveling verdiende den door de Provincie te verleenen sféuti te doen bestaan in bet ver leenen van garantie san de boerenleenbanken voor de terugbetaling van de voorschotten, welke deze. banken aan de noodlijdenden on der de' tuinders zouden willen verleenen-, ten einde hun de instandhouding van biinne he- driiven mogéliik te maken. Aangezien bet echter gewenseht scheen bij de beslissing om trent de van provincieweg? te nemen maatre gelen zooveel mogelijk aansluiting te zoeken bii den eventueel vanwege bet Rijk aan den tuinbouw teverleenen, steun, meenden Gede puteerde Staten hunne beslissing- te moeien aanhouden 'otdat de ia de Tweede KauaeJ' °0 AHïjd even smakelijk, is 7 December 1922 Ie houden interpellatie van den beer Duijs omtrent het standpunt der Kegéering zekerheid zou hebben verschaft. Op S December 1922 deelde de Nederland- sclie Tuinbouwraad telegrafisch aan Gedepu teerde Stalen mede, dat het haar in Verband' met do toezegging der Regeering in de Twee de Kamer wenschelijk voorkyam op dat 00- "genblik geen afzónderlijke regeling voor cre- dietverleening ten aanzien van Noordholland voor te stelten, doch af te wachten wat de Regeering zou doen. Nadére voorstellen wer den in 'l vooruitzicht gesteld voor het geval do beslissing der Regeering niet spoedig be kend mocht zijn. Bij brief van 15 December berichtte dezelf de instelling nog geen nader bericht van de Regeering ontvangen te hebben. Mede naar aanleiding van de besprekingen, door de be langhebbende organisaties met den Minister van Biiinèrilandsche Zaken en van Landbouw, Nijverheid en Handel a.i. gehouden, adviseer de bet Centraal Bestuur, van den Raad de beslissing van de Regeering nog af te wachten, onder aanbieding betreffende de aangelegen heid desgewenscht eene bespreking te hou den. Toen dc beslissing der Regeering zich steeds liet wachten, hebben Gedeputeerde Staten ge meend de voorbereiding van de maatregelen, door de Provincie te nemen, niet langer te inogen uitstellen. Zij hebben om die reden vertegenwoordigers van den meergemelden Raad uilgenoodigd, tot eene bijeenkomst met eene commissie uit hun midden op 9 Januari 1923. I11 die bijeenkomst konden slechts voorloo- pige resultaten bereikt worden, aangezien ook toen werd geadviseerd niet tot het nemen van definitieve besluiten over te gaan, alvo rens de beslissing der Regeering, die binnen enkele dagen was toegezegd, bekend zou zijn. Hetzelfde geldt ten aanzien van eene bij eenkomst, gehouden op 16 Januari i.I.eerst op 19 Januari 1.1. stelde de Regeering haar standpunt vast. Zij besloot toen in beginsel geen recht- streekscjien steun aan de tuinders le verlee nen, zulks uit overweging, dat: 1. het pet registratierecht op de veilin gen binnen zeer korten tijd zou zijn opgehe ven stichting van een nieuw Provinciaal Gouver nementsgebouw aldaar. Hoewel de eerste ondergeteekende aan vankelijk geneigd was tol hot sluiten van een voorloopig koopcontract over Ie' gaan, is evenwel, ten gevolge van hel ter zake uit gebracht ongunstig advies van de Bezuini- gingsinspectie, ^zoodanig contract niet tot stand gekomen. Vermits geen contract is gesloten, is de gemeente Haarlem volkomen vrij over het bewuste perceel te -beschikken." In bet algemeen' wil spreker de Regeering vragen, of bet van haar en de bezuiiiigiiigs- cóminissie wel juist gezien is, op één klacht al len top te zetten. js „cl „el een goede bezuiniging om bijv. in Haarlem de materialen, die opgehoopt gereed liggen voor deii houw van den toren van bet postkantoor weer weg te laten voeren.' tr moet nu meer worden besteed aan transport van liet materiaal dan bij afbouw aan ar- hoidsloonen! A f loopen er in Haarlem boven dien enkele honderden bouwvakarbeiders rontl. die werkloos zijn en dus ook met Itc- geeringsgefd moeten worden gesteund. Wal betreft de opmerking in de Memorie van Antwoord aangaande den grond aan den Kinderhuissingel te Haarlem, deze grond is niet geheel' uit vrijen wil door de gemeente Haarlem'gekocht, maar op aandrang van de Provinciale Staten, na overleg met Binnen- laridsche Zaken. Onder dezen aandrang heeft de gemeente Haarlem veel geld besleed om dit terrein te verkrijgen heigeen nu gelijk slaat met verlies te lijden. De gemeente Haar lem, zegt de minister, is volkomen vrij om te verkoopen. En dus om verlies te lijden zegt spreker. Maar er is toch ook nog zoo iets als een gegeven wqord en opgewekte verwach tingen. De gemeente heeft groote terreinen aange kocht van de katoenmaatschappij voor het beoogde doel, en nu gaat het niet aan om in eens den bouw stop te zetten. Door dien bouw zou veel werkloosheid kunnen worden opge heven, en nu er toch een provinciaal gebouw moet komen, zou spreker willen, dat de Re geering nog eens in overleg trad met den Raad van Haarlem. Misschien zou het ook goed'zijn de bezuinigingscommissie met de ge heele voorgeschiedenis in kennis te stellen. Er is hier toch alleen gehandeld na aandrang van de regeering zelf. v Het gaat niet aan, de schade van deze, spr. wil niet zeggen: \woordbreuk, maar dan toch van dit afbreken van de onderhandelingen, te leggen op de schouders van de gemeente Haarlem. De hoer KETELAAR ondersteunt in het al- 2, eene verdere verlaging van de vrachtia- gemeen het gesprokene door den heer Bo- •riéven voor het vervoer der tuinbouwproduc- mans, spr. heeft zich niet verwonderd over ten in toepassing gebracht zou worden: 3. eene herziening der exportcredieten in bewerking was, waardoor ook de tuinbouw daarvan zóu kunnen profiteeren. De Regeering sprak de verwachting uil, dat de tuinbouw door deze drieërlei maatrege len voldoende geholpen zou worden. Mocht evenwel blijken, zoo werd hieraan toegevoegd, dat financieele steun focli nog dringend noódig bleef, dan zou de Regeering, mits ook van particuliere ziide een deel van hot ris'co gedragen werd. bereid ziiiyte. over wegen, op nader te bepalen voorwaarden, voor ten hóógste 50 pet. bet risico te aan vaarden van een crcdiet. aan tuinders te ver leenen. tot. een maximum van 5(10!000. Gedeputeerde Stalen hebben zich beiiverd, na van deze bes'issing te hebben kennis ge nomen. zoo spoedig mogelük. overeenkomstig het advies van de organisaties der belangheb benden, tot de vaststelling van eene defini tieve regeling te geraken in zake het vorlee- nerf van garantie aan de boerenleenbanken voor de terugbetaling van voorschotten, aan de 'noodlijdende tuinbouwers le verstrekken. Rij deze regeling, die thans in een vergevor derd stadium van voorbereiding is, moeten de nnodige waarborgen worden geschapen, dat n'lcen die tuinders, die geacht kunnen wor den daarvoor redeliikerwiiae in annmrrkins' le komen, geholnen worden en dat misb-'iik van de voorschotten, ten nadeele van de Pro vincie, zooveel mogéliik is uitgesloten. Hel ligt voorts in de bedoeling, de regeling zoo danig vast te stel'en. dat, mocht de Regee ring alsnog tot borgstelling voor de te ver leenen voorschriften overgaan, deze borgstel ling naast en ter aanvulling van de nroviil- riale slennverteening moeelh'k is, zoodat ook ri<> Noordholtaftdsche tuinders van eventueel? Regeeringshuln- in dezen vorm voordeel zul len kunnen trekken. Zoodra de regeling zal ziin vasfgesle'd en de vpreisrhte voorbereidende maatregelen zul len ziin getroffen, zal daaraan de noodige be- keodheid worden gegeven. De kwestie in de Kamer be- sproken door de heeren Homans, Ketelaar en Gerhard. De heer Bomans wijst op de werkloos heid onder bouwvakarbeiders in Haarlem en op een ongerijmde bezuiniging bij 't nieuwe Postkan toor. Hel terrein van Prévi- rmire en de Regeering. In de zitting van de Tweede Kamer is gis teren bij de Begrooting Bouwfonds Binnen- landsche Zaken en Onderwijs, K. en W. de bouw van een nieuw Gouvernement 1e Haar lem ter sprake gekomen. Wij laten de discus sies hier uilvoerig volgen: De heer BOMANS wijst op de zinsnede in de Memorie van Antwoord, luidende als volgt: ..De gemeente Haarlem heeft indertijd gronden, gejegen aan den Kinderhuissingel, aan het Rijk te koop aangeboden voor de Een tweede stap. Toen onlangs eenige goedgeslaagde missie avonden gehouden waren, uitgaande van het Genootschap der H. Kindsheid in de parochie van St. Joseph, schreven we, dat het wel góed zou zijn, indien meer dergelijke avonden georganiseerd werden. Daarmede zou hef gewenschte doel: liefde ie kweeken en steun te verkrijgen voor de missiën, beter bereikt kunnen worden. En ziedaar, nu wordt reeds een nieuwe st'ap in deze richting gezet. Zondag 11 Februari zal de damestooneclclub „Victoria", de welbekende tooneelclub uit de Mariavereeniging, in „St. Bavo" het too- neelspel „Het Offer" van de Missiezuster" opvoeren, Dc baten komen ten goede aan de missie. Dat is een echt sympathieke daad, welke verdient, ieders medewerking te heb ben. Door het bezoeken der uitvoering be werkt men nog iets anders dan liulpverlee- ning aan de missie. Men heelt dan tevens/een ontspanningsavond. Dat zal iedereen kunnen getuigen, die op 10 Januari de eerste uit voering bijwoonde. De entrée is niet hoog en kan en mag dan oók geen beletsel zijn. Waar zich nu zoo'n prachtgelegenheid voor doet, de missie-actie te steunen, moet Roomsch Haarlem 00". toonen, dit doel te begrijpen en te waardeeren. Dit kan door een groote opkomst vooral, w? dan tevens een prikkel zal zijn voor nieuw? daden van eventueele initiatiefnemers tot hulp aan de missiën. het antwoord, door de Regeering gegeven op de gestelde vraag. Die vraag toch was de vol gende: De aandacht werd er op gevestigd, dat destijds door de gemeente Haarlem tegen lagen prijs gronden aan de Kinderhuisvcst aldaar aan hel Rijk zijn afgestaan voor de stichting van een provinciaal gouvernements gebouw. Ware de bestemming dezer grom den een andere geweest, dan zou de g(W meente zonder twijfel een hoogeren prijs hebben bedongen. Nu de bedoelde bouw niet doorgaat, bestaat er, naar men meende, alle reden om.de gemeente Haarlem in de gelegenheid te stellen den verkoop te piet te doen om zoodoende in de gelegenheid te koinen de bedoelde gronden opnieuw en dan tegen de vrije marktwaarde te ver koopen. Spreker weet niet, wie de naïeve vrager is geweest, die deze opmerking heeft doen op- lemen in het Voorloopig Verslag. Want noch J Gedeputeerde Staten, noch de Gemeen teraad wenéchen de vrije beschikking te krij gen. Gedeputeerde Staten hebben alleen ge handeld op aandrang van de Regeering. En nu zegt men: er was geen coutractl leenen van grantie aan de boerenleenbanken Maar als men dergelijke zaken eerst op een manier als bovenbedoeld heelt behandeld, gaat liet toch niet aan, Haarlem tc laten zit ten met zulk een „strop". Overigens actit spr. de slichting van een nieuw provinciaal gebouw te Haarlem aller noodzakelijkst en nu het terrein er voor be schikbaar is, en dat nog wel op deze wijze beschikbaar is gekomen, dringt spr. er op aan, van deze gelegenheid gebruik te maken. Spreker steunt dan ook het door den heer Bomans naar voren gebrachte, te meer. om dat er nu weer andere plannen zijn. Aan het tegenwoordige gebouw moet toch ook weer veel geld ten koste worden gelegd! De heer RUYS DF. BEERENBROUCK, Min. van Binnenlandsche Zaken, beanlwoord- de(eerst den heer Van Voorst tot Voorst over den toestand van het Gouvernementsgebouw le Arnhem. Ook van de gesteldheid te Haar lem heeft de minister zich persoonlijk over tuigd. Had hij echter eerst Arnhem bezocht, dan had hij in Haarlem gezegd: het is hier niet mooi, maar in Arnhem is het nog erger. Iiitusschen acht spreker ook den toestand te Haarlem niet voldoende; echter moei men voorzichtig zijn met voorzieningen in dezen, vooral met noodgebouwen, We zitten daar tegenover in een lijd, dal de eerste richtsnoer moet zijn: de belangen van 's Rijks finan ciën. De heer Bomans vroeg, in Haarlem een flink Gouvernementsgebouw te laten zetten, ook omdat men dan van de werkloosheid en de ondersteuningen zou afkomen. Maar zal dergelijke werkverschaffing doel treffen, dan moet men dadelijk kunnen beginnen met in t werk, moeten de materialen niet te veel kos ten, opdat er zooveel mogelijk overblijft voor ioonbetaling. Of nu als zoodanig allereerst Gouvernementsgebouwen in aanmerking ko men, weet Aspreker niet. De bouw te Haarlem is niet gestopt op advies van de Bezuinigings commissie, maar omdat haar argumenten de Regeering juist voorkwamen. Van wie die argumenten afkomstig zijn, is van geen be lang. De lieer Ketelaar was van rheenitig, dat het antwoord der Regeering geheel klopte op de gedane vraag, maar de heer Bomans, die wel niet van woordbreuk wilde spreken al ge bruikte hii het woord cvyn in parenthesi meende, dat er verwachtingen waren opge wekt en dat de' Regeering zich daaraan niet mocht onttrekken Spreker kan niet toege ven, dat onderhandelingen van partijen daar toe zouden moeten leiden. Het is der Kamer bekend, dal de dienst van de Landsgebouwen, waarover de afgevaardig de heeft gesproken (hij noemde ook liet postkantoor), is overgebracht van lipt De partement van Waterstaat naar dal van Fi nanciën. Spreke? wit wel de opmerkingen van de verschillende sprekers in overweging nemen en in overweging geven aan zon col lega's, maar moet er bij zeggen, dal hij niet veel verwachting heeft, van de opinie tc zul len veranderen. De heer BOMANS is dankbaar, dal de Mi nisier de zaak wil overwegen, maar over die dankbaarheid viel de schaduw van de mede deling, dal de Mod ster zelf niet voel van dié overweging verwacht. De Minister gebruikte hel woord „onderhan delingen" tiissehen partijen Nu heeft de heer Ketelaar ook reeds aangetoond, dat de, ge meente Haarlem er niet over gedacht zou heb- bon. noor dit doel kosten te maken, zooals „Als dc kok en de keukenmeid aan 'l kijven zijn, komt men te weten waar de bo ter blijft". Wie het verslag leest van dc zittingen der Tweede Kamer, waar de heer Bomans, wet houder der gemeente Haarlem, en de heeren Ketelaar en Gerhard, leden van Gedeputeer de Staten in Noord-Holland, het aan den stok hadden met Zijne Excellentie Ruys dc Bee- renbrouck, Minister van Binnenlandsche Za« ken, over het nieuwe Gouvernementsgebouw dat niet geplaatst werd op het terrein der voormalige Haarlemsche Katoenmaatschappij aan den Kinderhuissingel, moet wel aan dat spreekwoord denken. Er bleek uit die besprekingen, dat nie mand minder dan het Rijk en de Provin cie de gemeente Haarlem aanspoorden, dat terrein te koop a voor den bouw van een nieuw Gouvernementsgebouw en dat het heele zaakje door het weifelend optreden van het Rijk voor Haarlem een „strop" is geworden. De regeering is er dat blijkt duidelijk uit de discussies niet af met te zeggen: er bestaat geen contract! Terecht werd er op gewezen, dat dan alle goede trouw bij voorloopige besprekingen te loor gaat en dat ook de voorbesprekingen contractueel dienen te worden vastgelegd. Door de heeren Ketelaar en Gerhard werd gewezen op den absoluut ontoereikenden toe stand van de Provinciale Griffie aan de Jansslraat. Verbouwen, bijbouwen of ande re localiteiten bijhuren voor het onderbren gen der nieuwe in den loop der jaren opge richte diensten, kost ook geld en daarom is het wellicht verstandig maar liever tot den bouw van een nieuwe Griffie over te gaan. Inderdaad zijn zulke argumenten een war me overweging waard. Wie de behuizing en het gebrek aan behuizing ziet der Griffie aan de Jansstraat', moet wel deugdelijk de vraag overwegen of alle geld voor lapwerk aan dien toestand uitgegeven, niet wegge gooid geld is. De heer Bomans had boven dien de zeer goede en juiste gedachte, te-wij zen op de werkloosheid in Haarlem, die met den boui. van een nieuw Gouvernementshuis zeer zal zijn gebaat. Van de bouwkosten die nen te worden afgetrokken de uitkeeringen, die anders als steun aan werkloozen worden gedaan. Enfin, de Minister zal de zaak nog eens over wegen, maar voegde hij er aan toe: hij kon niet veel hoop geven dat er wat van den bouw van een nieuwe Griffie zal komen. „Neen", repliceerde daarop de heer Ger hard ongeveer, „dat gaat niet. U moet niet bëgiijnen met zulk een vooropgezet oor deel". En dc Excellentie van Binnenland sche Zaken was vriendelijk genoeg die woor den nog weer in te trekken. Dus maar'weer hop?n. Vij gelooven dat het gisteren geen slech te dag is geweest voor den bouw van een nieuwe Griffie in Haarlem, Barometerstand 753. Achte.-uit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoroi. Instituut te De Biidt. Naar waarnemingen in den morgen vaa 7 Februari 1923. Hoogste Barometerstand 769 m.M. te Memel. Laagste Barometerstand 722.5 te Vestma- noer. Verwachting van den avond van 7 tot den qvond van 8 Februari: Matige tot krachtigen zuidoostelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken of zwaarbe wolkt, waarschijnlijk regenbuien, zachter. b.v. 20,000 voor de beschoeiing, als niet dergelijke onderhandelingen waren gaande geweest. Dit is niet een gewone onderhande ling geweest. Haarlem is ten slotte ^,- zwicht voor den aandrang uit Den Haag 1 heeft toen den grond gekocht. De MiniW meende dat het wel geen 7 jaar zou duTi voor er een nieuw gebouw voor het provin ciale bestuur komt. mar- gaat het nu aan de gemeente het geheele terrein terug te geven, dat voor dien bouw geschikt is? De gemeente kan dit terrein niet renteloos laien liggen, dus moet men er woningen of iets anders gaan bouwen. Men zal dan over een aantal jaren veel duurder grond moeten koopen. 'Spr. blijft van meening, dat, als de Bezui nigingscommissie geheel op de hoogte was van de voorgeschiedenis en de gemaakte af spraken, tiaar advies anders zou uitvallen. De heer GERHANRD herinnert er aan, dat do Minister heeft gemeend, de opgewekte ver wachtingen le moeten temperen, door te wij zen op het voorbeeld van Arnhem, waar het provinciaal bestuur geloond heeft zich te kunnen en te willen behelpen. Spr. moet er op wijzen, dat men dat ook' le Haarlem heeft gedaan. Ook Haarlem heeft zich reeds lan gen lijd geoefend in de kunst van het behel pen. Bovendien heeft de provincie in den loop van de jaren uitvoerige diensten er bij ge kregen, waarvoor geen behoorlijke huisvesting is gevonden. Daarom hoopt spr., dat de Minister bij rijn overweging niet begint met de gedachte: „ik zal toch wel niet van meening veranderen!" De heer RUYS DE BEERENBROUCK, Mi nister van Binnenlandsche Zaken wil den heer Tlerhard gaarne toezeggen, diens laatste woor den in zijn overweging tc bel rek ken. Toen spreker Haarlem bezocht, heeft ook hii ua-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1