kmnm dmmn, Donderdag 8 Februari 1923 45st© Jaargang No. 14357 DIT H9MH2R 3ESTHT UIT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD ft Van reactie gesproken. STADSNIEUWS. T00NEEL. MUZIEK. De Gemeente en Werkver schaffing. 9 FEBRUARI Ned. Reisvereeniging. R.-K. Volksbond. De Wijze Kater. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes, KI. Houtweg 13. Een zwemoefening der Haarlemsche Reddingsbrigade. Capet kwartet. Reclame. Willem Andriessen. Lezing. Statuten. Besmettelijke ziekten. Opgenomen. Personalia. Gunning. Optiek. „Voor en Door het Volk." LANGS DEN WEG. De Traliebrug te Vogelenzang. Teyler, Teyler und keirt Ende! j. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT^ De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Weck 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Adverfentiën 35 cents per rege». Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cenf bij vooruitbetaling. Eenigen tijd geleden wezen wij op de nota, welke het Ned. Fabrikantenverbond tot den Hoogen Raad van Arbeid heeft gericht, naar aanleiding van het bekende rapport van Commissie XII uit dien Raad over bedrijfs organisatie enz. Wij merkten toen op, dat het min of meer onverantwoordelijk was van een fabrikantenvereeniging, in dezen tijd oer-liberale, 19de eeuwsche meeningen te onderschrijven, welke niet anders konden doen, da de werknemers prikkelen tot ver zet. Nu is men echter in dezelfde kringen van werknemers maar al te licht geneigd m daarom juist is het optreden van het Fa brikantenverbond zoo onverantwoordelijk om zulke staaltjes als voorbeeld aan te halen, ten bewijze, dat al wat tegenwoordig leiding in de maatschappij geeft, de erger lijkste reactie voert. Daarom wezen wij er dadelijk na het verschijnen van bovenge noemde nota op, dat het stuk blijk gaf door een of ander jeugdig advocaat in elkaar te zijn gezet en ten slotte de handteekening van het bestuur van het Verbond had ver kregen. Ten bewijze, dat de geest van bo ven vermelde nota niet de algemeen gel dende is, willen wij de aandacht vestigen op ven hoofdartikel in het Algemeen Handels- bald van Dinsdagavond, waarin de bekende redacteur van dat blad, C. Ebut, libe raal in merg en nieren aan datzelfde fa brikantenverbond ongezouten de les leest. De schrijver haalt een der passages aan, waaraan ook wij ons ergerden, n.m. over de nocdzakelijkheid van klassenstrijd in deze maatschappij en hij vervolgt dan: Dit nu is niets anders dan de syn dicalistische, vrij-socialistische, an archistische, „staak-ma -r-raak"-geest. Alleen van den anderen kant zich uitend Tegenover „staak-maar-raak" staat hier „5luit-maar-uit". Het zijn tweelingen.... al hebben ze, zooals verteld werd van de bekende Siameezen, eeuwig-ruzie. Dat is nu juist hun aard. Maar de maatschappij is een veel te algemeen samenhangend complex ge worden, om „Staak-maar-raak" of „Sluit-maar-uit" te kunnen verdragen. Men zou even goed kunnen vergen, dat passagiers en bemanning rustig moeten toezien wanneer de kapitein en de loods op de brug aan 't boksen zijn, terwijl het schip in de engten loopt. Deze geest van het Fabrikantenver bond is die van de „knokploeg". En deze is gevaarlijk voor de omge ving. Hetzij hij werkt met de knuist of met de pen. Hiermee kunnen de heeren het voorloopig do en. We zullen nu ma-.r niet betoogen, dat, wat thans nog bij een deel van de werkge vers wordt gevoeld, niets anders is*dan de consequentie van de oude liberale leer. Het is ons voldoende waar te nemen, dat velen van de kopstukken der liberalen in de 20ste eeuw de onhoudbaarheid van hun economi sche dwalingen inzien en mede pleiten voor socialen vrede, voor solidariteit tusschen werkgever en werknemer. Ook de welbeken de heer Van Hardenbroek kreeg dezer da gen in Let „Iibld." een geduchte afstraffing voor een rede, welke hij onlangs in Amster dam hield; en zulke teekenen nemen wij ge lukkig dagelijks waar. Onze overtuiging is, dat 'de meerderheid de overgroote meerderheid, van de lei Iers van ons bedrijfsleven, den cconomischen op bouw l=ngs vreedzamen weg en zelfs ten kos te van offers, in overleg met de werknemer wil bereiken. Deze goede en verstandige elementen moeten echter beschermd wor den tegen enkele hardnekkige, fanatieke, oer-liberalen, die nu en dan een hooge borst opzetten en hun oude geestverwanten maar al te gemakkelijk overbluffen en meetrek ken. So&cteil „Sint Bavo" Debatcursus Vrou wenbond 8 uur Rederijkers 8 uur Vakafdeeling 3—8 uur Studieclub 8 uur Commissie Begrafenisvereeniging 8 uur. Stadsschouwburg Veertigjarig Tooneelju- bileum van Mevr. Julia Cuypers, 8 uur. Café Neuf Gr. Houtstraat Grooie Houtstraatvereeniging. Gem. Concertzaal Buitengewoon concert met medewerking van Willem Andriessen. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uitgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/,, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling van -etsen van Anton F. Pieck. R K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.'.n. van half 11 lol half 12, des nam. van 3 lot 4 en van half 8 tot half 9. Onder voorzitterschap van den heer J. G. P. Sabel hield gisterenavond de afd. Haar lem van de Ned. Reisvereeniging liare jaar vergadering. Het jaarverslag van den secretaris, den heer W. E. Zuurendonk, bleek, dat het aan tal leden op 1 Januari 1923 1602 bedroeg. De voorzitter bracht woorden van dank voor het keurige vérslag en memoreerde den goeden geest van samenwerking in het be stuur. Voorts roemde spr. nog het werk der commissie voor de kleine tochten. De penningmeester, de heer D. Soellart, kon mededeelen, dat er een batig saldo van 228,46 in kas was. Ook dezen functionaris werden woorden van dank gebracht. Eveneens oogs veel dank de heer G. A. Luitingh, voor zijn uitvoerig verslag over de algemeene vergadering. Over het aftreden als bestuursleden van dc heeren Zuurendonk en F. J. A. van Ghert ontstond eenige discussie, aan welker einde ten slotte besloten werd, de verkiezing van nieuwe bestuursleden aan te houden. Aan de aftredende bestuursleden werden door den voorzitter woorden van dank gebracht. Tot leden der commissie voor de kleine tochten werden herkozen mej. Paërl en de heer Luitingh. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren Sabel en Soellart en tot plaatsvervangers de heeren Luitingh en Zuurendonk. Bij de behandeling van den beschrijvings brief lokte het voorstel van het hoofdbe stuur, om van de reissommen tot en me* een bedrag van f 50 2 pet. en van de reis sommen van een hooger bedrag 3 pet, in de algemeene kas te doen storten, breedvoerige discussies uit. Den afgevaardigden werd een vrij mandaat gegeven; evenwel werd de wensch uitgesproken, dat meer progressie zgu worden gebracht in deze heffing of wel, dat de grens van 50 verlegd zou worden. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. Gisteravond is de maandelijksche vergade ring gehouden van de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volkbond. De voorzitter opende op de gebruikelijke wijze en betreurde de zeer slechte opkomst. Spr. meende dat vanwege de lidhtbeetdenavon- den de «ewone maandelükscbn vernaderingen wel wat in gedrang komen. De notulen wer den onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van den heer Q- Tilman, waarin hij, door verandering van werkzaam heden, bedankt als lid van de werkloosheids commissie, in welke commissie hij zitting had als afgevaardigde van den Volksbond. In de eerstvolgende Bestuursraadvergadering zal een plaatsvervanger worden benoemd. Het jaaroverzicht sluit met een nadeelig saldo van 53. De exploitatie van het gebouw wees een gunstig resultaat aap, Verschillende vragen werden gesteld aan gaande de werkloosheidbestrijding en vol doende door den voorzitter beantwoord. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt, waarna de vergadering werd gesloten. Zaterdag 10 en Dinsdag 13 Februari geeft de N.V. Het Schouwtooneel, directie Adr. van der Horst en Jan Musch, nog een tweetal op voeringen van „De wijze kater" te Haarlem, en dan is het voorloopig afgeioopen. De nieuwe stukken van het repertoire: „Hard tegen Hard" en „De Passiebloem" zul len dan de aandacht komen vragen. Aan tiet jaarverslag over 1922 der R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes, Kleine Houtweg 13, ontleenen wij het volgende: Sinds den korten tijd van het bestaan der beurs werden totaal 910 inschrijvingen ge daan door werkgevenden en werkzoekenden. De werkgevenden bepalen zich niet alleen tot aanvragen voor huishoudelijk werk, doch te vens voor winkel-, kantoor- en magazijn- werk, kortom tot alle takken van dienst waar voor tegenwoordig vrouwelijk personeel ge vraagd wordt. Wij staan met belangrijke fir ma's in geregelde betrekking. Van de 447 aanbiedingen mochten wij 232 plaatsingen noteeren met talrijke tevreden heidsbetuigingen van beider zijde. Waar wij tegenwoordig op het standpunt staan om R.K. personeel te plaatsen in R.K. betrekkin gen en bij de plaatsing rekening houden met talrijke factoren, waarmede de particuliere en algemeene arbeidsbeurs geen rekening houdt of kan houden, daar is het resultaat onzer ptaceeringen zeker niet gering te noe men. Hier moge tevens nog eens de aan dacht gevraagd worden van ouders en veree- nigingen, die de belangen der werkzoekende meisjes behartigen, dat zij hun onderhoori- gen niet maar op eigen gelegenheid en op goed geluk af laten zoeken en blootstellen aan de gevaren voor geloof en zeden, welke aan een dergelijk risico verhonden ziin, doch de bemiddeling in te roepen der R.K. Ar beidsbeurs, welke tracht een geschiklen werk kring te bezorgen, waar geloof en zeden zoo min mogelijk gevaar loopen. Hef resultaat in het afeeloopen jaar bereikt, stemt ons tot bemoediging bij ons werk en tot blijde hoop voor de toekomst. 't Was Maandagavond zeer gezellig in Sloops Bad, toen de Haarlemsche Reddings brigade er een harer zwemoefeningen hield. Ten eerste was er de burgemeester, de heer C. Maarschalk, die, zelf een fameus zwemmer zijnde, al laat zijn gezondheidstoestand op dit oogenblik niet toe, dat hij zich van de springplank stort, de Brigade de eer van zijn gewaardeerde tegenwoordigheid schonk, het geen nog vergroot werd, doordat ook mevr. Maarschalk van haar belangstelling blijk had gegeven cn met den burgemeester was me- degekomen. Verder waren er eenige dames en heeren als kijklustigen, terwijl voorts de leden der Brigade nagenoeg allen waren op gekomen. Ook dr. MeTens en de commissa rissen waren er Vóór de oefening begon, had in de gym nastiekzaal. een kleine plechtigheid plaats. Den burgemeester toch was door dei beer Meyerink verzocht om de diploma's, die de Brigade op den zwemwedstrijd te Utrecht, 21 Jan. had gewonnen, aan de dam#s en heeren uit te reiken. De heer Meyerink sprak eerst den burge meester toe, bracht zijp dank aan mevr. Maarschalk en het hoofd der gemeente voor hun aanwezigheid, die zoozeer op prijs werd gesteld, en deelde vervolgens mede, en zulks tol groote verwondering der aanwezigen, dat hij besloten had om als voorzitter der Briga de af te treden. Gehoor gevende aan het ad vies van dr. Merens, die het ongewenscht vindt, dat de heer Meyering zich zooveel te water begeeft, achtte hij het oogenblik geko men om af te treden, hoe zwaar hem deze stap ook viel. In verband hiermede wees de heer Meyerink op de groote hulp die de Bri gade steeds had mogen ondervinden van wij len den vorigen burgemeester, jhr. Sandherg, en van den heer Maarschalk, «m beval de Brigade in ziin bliivende belangstelling aan. De lieer Maarschalk antwoordde in een uitvoerige lofrede op de edele zwemsport en hoe deze steeds zijn bijzondere voorliefde ge had heeft. Wat de mededeeling van den heer Meyerink betreft, hoopte de burgemeester van ganscher harte, dat deze op zijn besluit zou terugkomen, omdat de Brigade hem nog niet missen kan en ook omdat deze organi satie zóó stevig is, dat het niet noodig be hoeft te zijn, dat juist de voorzitter steeds bij nacht en ontij uit zijn bed moet komen, als er een ongeluk is gebeurd. Hierna complimenteerde de heer Maar schalk de dames en heeren leden met het goede figuuT dat zij in Utrecht gemaakt had den en deelde de diploma's uit. Vervolgens ging het gezelschap naar het groote bassin, waar dadelijk de oefeningen begonnen, die het bekende verloop hadden. Zóó oergeestelijlk, zóó absoluut immaterieel zullen wij wel de muziek van Beethoven niet meer hooren. Tenzij im momenten van alleen zijn, als de fantasie vleugelen aanschiet en het notenboek de herinnering aan dit oneindig- schoon musiceeren wakker roep! en de verbeel ding stuwt naar die eindelooze hoogten waar deze uitverkoren menschen ons heenvoerden. Met welk een groote vereering moeten deze mannen naar hun leider Luoien Capet opzien, om te kunnen komen tot een zóó absoluut vergeestelijkte schoonheidsuiiling. Want spelen, een instrument bespelen, die gedachte wijkt geheel op den achtergrond. Het is dan ooik een profanatie, om van de spelkwaliteiten van dit superieur ensemble te gewagen. Zoo onze aan- dacht al eens uitging naar den enkeling, dan was het om daar den (kunstenaar te bewonde ren, die een reflex gaf van die opperste schoonheid welke hen steeds weer bijeen bracht om hun taak te voleinden: door abso luut één-zijn de kunst der groote meesters in ideale gestalte te brengen aan de menschen. Onze opmerking, bij een onlangs gehoord 'kwartet gemaakt, dat do Mozart-ópvatting, door de Fransche kwartellen gegeven, een schoolsche weergave absoluut onverdraaglijk maakt, onderschrijven wij hier nog eens op zettelijk. Waarlijk, de starsle conservatief zal zich gewonnen geven, als hij dat ondefinieer bare in klank, in ldjning hoort, waarmee Lu- cden Capet in het Andante uit dit kwartet in Es die geheel éénige atmosfeer in het en semble brengt. Hij is niet slechts de groote rytihmische stuwkracht door zijn ongekende virtuositeit, hij is een sterk suggestief leider, die aan zijn trouwen partner Maurice Hewitt 2e violon, de onmiddellijke inspiratie geeft, men hoort dan den grooten kernigen viool toon van Maurice Hewitt plots in at die on eindig verscheiden kleurnuances, die men ook bij Lucien Capet bewonderde, maar bij wien zij steeds ais onmiddellijk werf;(en. En bij welik gezelschap hoorde men ooit dien weeldenjgen klank als 'n oneindigen stroom ontwellen aan de altviool van Henri Berioil; dat is musi ceeren, dat is méér, dat is ontvangen en her geven dn gestage wisselwerking, en dat al jn een sappigheid van toonkleux die haiar fond heeft in de donkerste diepten der cello van Camdltö Delenoble en ooik weer in de ijlste hoogten van Capet's sohoone instrument. Zij speelden dan nog hun landgenoot Ra- vel. En hier stemt de herinnering te hitter; wij weten wat zij den oorlog aan offers brachten. Was 't wonder, dat de moed mij ontbrak, persoonlijk hun enkele inlichtingen 'te vragen, die ik gaarne had? Het teekent den Franschman, dat zoo hoffelijk inwilligen van héél voel meer dan het (schriftelijk) ge vraagde, en zéker zal ik 't als herinnering aan den onvergetelijken avond dankbaar bewaren. Hoe zij dan de muziek van Ravel verklank ten, en bovenal die evocatie in het „trés tent' ben ik niet bij machte ie zeggen. Hoort men daaT niet als een vertwijfeling van den kun stenaar die aanroeping van hoogere kracht: „O ilendor di Dio „Dajnmi vjrtü, a dir com' io vids." Gee f mij kracht om te zeggen hoe ik zag! Dat deze kunst nikst te beschrijven, noch te analyseeren is, zal men toegeven als men het voorrecht had, het Capet kwartet te hooren. Maar nooit heb ik Dante zxó begrepen, wat hij wilde zeggen als hij zich bij 't zien der hoogste schoonheid slechts dit herinnerde, dat zijn aandoening vrij was van elk ander be- geeren „lo mio affetto „Libero fu da ogni aitro disire." G.J.K. Naar wij vernemen, wordt met spoed (te- werkt aan de voorbereidende maatregelen om de ophooging van de terreinen aan de Pijlslaan uit te besteden. Het zal dus niet als productieve werkverschaffing met finan- cicelen steun van Rijk en Provincie, worden uitgevoerd. WEDSTRIJD OM HET* KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. P. J. VAN DARTELEN WINT HET KAMPIOENSCHAP. In den wedstrijd om het kampioenschap van Haarlem en Omstreken is thans de beslis sing gevallen. De afgebroken partij tusschen de heeren P. J. van Dartelen en F. A. Berkemeier eindigde in eene overwinning voor eerstgenoemde, waarmede de heer P. J. van Dartelen beslag wist te leggen op den Haarlemschen kam pioenstitel. Dit is thans de tweede maal dat deze titel door genoemden heer wordt behaald. Zijn resultaat: 7 gewonnen en 2 gelijkge speelde partijen (dus 16 van de 18 le behalen punten) bewijst wel dal in dit toernooi werke lijk de sterkste gewonnen heeft. Binnenkort komen wij uitvoerig op dezen wedstrijd terug. D. J, D. II—ST. JOSEPH ASP. II. Zondag 11 Februari a.s. des namiddags half vijf zal in het gebouw aan de Koning- steinstraat een vriendschappelijke wedstrijd plaats hebben tusschen de respectievelijke 2e tientallen van I). J. D. (Par. St. Bavo, Leid- schevaarl) en St. Joseph Asp. (Par. O. L. Vy. Spaarne). VERLOF DRANKWET. Ingekomen is een verzoekschrift van H. v. Nimwcgen, om verlof tot het verknopen van alcohol houdenden drank, anderen dan sterkon drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de vergaderzaa achler het perceel aan de Kamperstraat no. 38. Door de N.V. Gazelle Rijwielfabriek Die ren, waarvan de fa. J, Perry en Zn, te Haar lem de vertegenwoordigster is, wordt een aantal fraaie en tevens practischc reclame- voorwerpen uitgegeven. Vermelding ver dient het kalender vloeiboek, dat in koper diepdruk is uitgevoerd, keurig is afgewerkt en zeer practisch is. Voorts worden nog ver spreid reclame-zakspiegeltjes en een prijs courant, welke tevens aanschouwelijk voor stelt verschillende werkzaamheden in dc fa briek. Zooals bekend, verleent onze welbekende oud-stadgenoot Willem Andriessen morgen avond zijn medewerking bij het concert der H. O. V. Wij laten hieronder eenige uittreksels van de laatste recensis over hem volgen, waaruit wel blijkt, v/elk groot piano-virtuoos Wil lem Andriessen is: 1Zijne vertolking van Mozart, Schumann, Albeniz en Chopin was een musi ceeren in den hoogsten, zuiversten zin van het woord en daarbij kwam nog de verheu gende ervaring, dat Andriessen innerlijk voortdurend groeit, dat zijn spel niet alleen dieper en rijper wordt, maar ook steeds ver geestelijkt, zonder evenwel iets van zijn ge. zonde, volbloedige menschelijkheid te ver liezen, (Herm. Rutters in het „Handelsblad' van 19 Oct. 1922). Het is Willem Andriessen om het innerlijke van de muziek te doen. Aan moei lijkheden denkt men bij hem allerminst. Zui ver voelt hij Schumann's lyriek en roman tiek.en hij laat ons de „Scènes mignonnes' hooren, alsof hij ze aan het klavier zit te improviseeren. Inderdaad een herscheppen Zóó moet het zijn.... (Nieuws van den Dag 10 Oct. 1922). Andriessen speelde „Iberia" van Albeniz blijkbaar met groote voorliefde. Zijn spel was schitterend muzikaal, boeide en verruk te het publiek zeer. Het lijkt ons iederen keer technisch volmaakter en sterker toe.. (Maasbode 19 Oct. 1922) De zaal van „Diligentia" was niet geheel bezet. Dat was even dwaas als onbegrijpelijk. Men blijft niet thuis als Andriessen een pi ano-avond geeft. Maar zij, die er waren, heb ben den dichter-pianist geestdriftig toege juicht. (Avondpost 31 Oct, 1922). Dinsdag 13 Februari a.s., des avonds 8 uur, zal de heer Ir. H. v. Mouriik Broekman, di recteur der le H.B.S. alhier, in de bovenzaal van „de Kroon", een lezing houden over het onderwerp: „Intellectbepaling Beroepskeu ze", voor leden der Vereeniging van Leeraren cn Lecraressen aan Gymn. Inrichtingen van Gymin. en Middelb. onderwijs, te Haarlem. De „Staatseottramt" bevat de statuten van de Mij. tot Exp'oialie van onroerende goede ren „Vooruitgang" en van de Verzekeringsmij. „De vrijwillige Liefdebeurs" onder de zin spreuk „In Alles Ghetrou,'' beide alhier. In de week van 28 Januari tot en met 5 Februari 'kwamen in de navolgende gemeen ten gevallen van besmettelijke ziekten voor: Haarlem 1 van diphtheritis; Zaandam 1 van diphtheritis cn 1 van roodvonk; Hillegom 1 van diphtheritis; Nooirdwijlk 1 van diphtheri tis; Sassenheim 1 van diphtheritis. De zwerver, bijgenaamd ,,De barre winter," wien onlangs in een in aanbouw zijnd huis een ongeval is overkomen, is thans in het Slads- Armen- en Ziekenhuis opgenomen. Den 16 Februari a.s. zat het 25 jaar geleden zijn dat de lieer J. Her hoofdbesteller bij de Posterijen door de a '.tratie werd aan gesteld. Daar'de heer Hendriks bij zijn superieuren alsook bij het personeel goed staat aange schreven zat het hem op dien dag niet aan blijken van belangstelling ontbraken. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het maken van eqpóge veranderingen aan een aantal Openbare Lagere Scholen alhier door hen is gegund aan W. T. Nijman te Heemskerk, en het ver richten der verfwerken aan die scholen aan W. J. Bruijns, alhier. In „Holland-Express" wordt in zeer waar- decrende woorden geschreven over de op tiekkennis van den heer Weber. Wij ontleenen er het volgende aan: „Tot voor enkele jaren was het nergens anders mogelijk, een soort glazen te slijpen, dan in Amerika en Engeland, Had de heer Weber dus glazen noodig, dan moest hij de ze uit het buitenland laten komen. Daar kon zijn energie zich op den duur niet mee ver eenigen en op een goeden dag nam hij dan ook een kloek besluit. Ofschoon in een tijd, toen alle bouwmateriaal ongewoon duur was, aarzelde hij niet, maar liet zijn achterhuis verbouwen tot een modern atelier, dat aan alle eischen voldeed en plaatste daar de beste Amerikaansche machines der laatste vinding in. Hiermede was de heer Weber er nog niet. Aangezien hij pas de eerste in het land was, die deze machines gebruikte, bleek er moei lijk persons. .1 te vinden dat er goed mee kon omgaan. Doch ook dat schrikte niet af. Werklieden werden aEngenomen, die wel geschikt leken, de heer Weber leidde hen op en hij beschikt nu reeds over een ge schoold personeel van een half dozijn man." Deze vereeniging houdt Maandag a.s. in „Zang en Vriendschap" hare algemeene ver gadering. Aan het overziht over 1922 ontlee nen we het volgende: De ontvangsten en uitgaven sluiten met een bedrag van 5.308.22)4. Het batig saldo over het afgeioopen jaar bedraagt ƒ1.395.46. Het tegoed op de Nutsspaarbank bedroeg 1 Januari 1.1. 1200. Aan hypotheken bezat de vereeniging een waarde van 10.800, aan effecten 13.010. Het totaal bezit der ver eeniging op 1 Januari 1923 was 25.225,33'A. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1.1. 936. StraattoonecUjc. Tooneel: de Groote Markl. Personen: slechts één, een klein meisje van vier vijf jaar. Voorts nou twee honden: een kleine, bc- hoorend bij het meisje, en een soort buldog, een vervaarlijk groote, wel in staat, schrik aan te jagen. He! meisje sleekt mei haar hondje juist de Grooie Markt over, als plols dc. buldog aan komt stuiven, recht op liet hondje aan dat zich achter zijn kleine meesteres tracht le verschuilen. Deze toont geen spoor van schrik en door „ksss"-geroep en afwerende bewegingen mei de kleine handjes tracht zij den dog le verjagen. Doch dat lukt zoo maar niet. Voor dien kleinen mensch koestert de grooie dog geen vrees. En hij draait om liet kind hoen, om hel kleine hondje te pak ken le kriigen, wat hem alsnog echter niet Inkt. Het diertje draait angstig in hot rond, angstig naar de kleine meid opziend, va wie het toch redding verwacht. En van wie de hulp ook komt! De kleuter heeft al gauw in de gaten, dat de doghond voor haar armbeweginkjes niet bang is en instinctief voelt zij, dat andere maatregelen getroffen moeten worden. En opeens gaat haar kleine beentje omhoog cn wordt den dog een flinke schop toebedeeld, met meer krachl toegediend,! dan men in de kleine meid zou verwachten. En de doghond wijkt. Van verdere aanvatten ziet hij nf. Met neerhangenden staart druipt hij af. De dap pere kleine is ovenvinnares. Haar hondje is gered en triomfeerénd gaat zij met haar zoo goed verdedigden schat verder Wie in den laatsten tijd met den trein van Haarlem naar Leiden heeft gereisd, zal wel weer telkens en telkens even voorbij Voge lenzang naair buiten hebben gekeken, om te zien, hoe het stond met de afwerking van de nieuwe brug. Het was een dankbaar treinon- derwerp. Velen zullén zich wel meermalen hebben afgevraagd; hoe lang hel nog zou du ren, alvorens de brug gereed zou zijn. Hel duurde dan ook een eindetoozen tijd. Welnu, thans, nadat het ongeveer 17 maanden ge leden zal zijn, dat men aan den bouw is be gonnen is de brug gereed gekomen en 1.1. Zondagnacht is het afgaande spoor (in de richting Amsterdam) in gebruik genomen. Naar aanleiding daarvan, bevat de „Tel." een uitvoerig artikel, waaraan wij hot volgen de ontleenen: Den lsten September 1921 werd een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamhe den voor het plaatsen van de beide oude bruggen, die zoo knge reeks van jaren haar diensten trouw bewezen hadden, maar wier soliditeit op den duur tegen den druk van de 110,000 kilo's zware machines met haar „na-sleep", toch niet bestand zouden geweest zijn, waarom dan ook door de deskundigen der Nederlandsche Spoorwegen beslist was, dat de „Traliebrug" bij Vogelenzang plaats moest maken voor een brug van belangrijk zwaardere constructie. De „Traliebrug" Die naam voert de hoogbejaarden onder on ze lezers terug naar de jaren van vóór 1858, toen daar over de Leidsche Vaart een geheel var. hout vervaardigde brug lag, welke aan de beide zijkanten van hoog getimmerd tralie werk voorzien was, waarom zij, zoowel in spoorwegkringen als daarbuiten, algemeen be kend stond als de „Traliebrug bij Vogelen zang". In 1858 moest deze houten brug, die in ieder geval zoo uitnemend gebouwd was, dat zij van 1842 af, do spoorwagens dagelijks over zich heen kon doen rollen, haar plaats inruimen aan een nieuwe dubbele brug „van ijzer cn van steecn", welke brug gedurende 65 jaar dc beide oevers der Leidsche Trek vaart ten dienste van het spoorwegverkeer verbonden heeft en destijds zóó solide ge bouwd werd, dat thans nog de technici in be wondering staan voor den uitstekenden toe stand, waarin de verschillende onderdeelen der brug zoowel waf de ijzeren constructie als de houten fundeering betreft zich be vinden. De' hoofdfactor, welke bij iedere wijziging of vernieuwing van een deel der spoorbaan, het meest in het oog gehouden dient te wor den, 'is dat het spoorwegverkeer steeds zoo min mogelijk, maar kan het zijn, toch liefst in liet geheel geen vertraging ondervindt. En nu moet het wel voor allen, dio bij dezen bruggenbouw betrokken waren, maar in de allereerste plaats voor den technischen amb tenaar der II. IJ. S. M„ onder wiens dage- lijksch toezicht het werk werd uitgevoerd, een bijzondere voldoening zijn, dat van 1 Sep tember tot op heden, liet spoorwegverkeer door dat groote bouwwerk over de Leidsche Vaart, ook niet één minuut vertraging, onder vonden heeft. Wel moest ter plaalse, zooals an zelf spreekt tijdens de werkzaamheden met zeer langzaam gangetje gereden wor den 't voorschrift was 15 K.M., waarover straks,nog een enkel woord doch het daar door ontstane tijdverlies werd steeds weer op het verdere gedeelte van de reis „inge reden". Wij spraken zooeven over „dat groote bouwwerk over de Leidsche Vaart" en wij kunnen ons voorstellen, dat zij, die de Leid sche Vaart kennen, mischien even glim- lachdhd zutlen opmerken: „Maar die Leidsche Vaart is .toch maar een betrekkelijk smal vaarwater!" Inderdaad, maar dc groote moeilijkheid schuilt hierin, dat de spoorbaan daar ter plaatse met de vaart een hoek maakt van 39 gr., waardoor de bruggen zooveel langer moesten gemaakt worden dan anders het ge-' val geweest zou zijn. En de daaraan verbon den bezwaren deden zich dubbel sterk ge- voeten bij het leggen van de circa 60 meter langen hulpbruggen, aangezien hier voor ook de spoorweg verbreed en opge hoogd móést worden. Ten behoeve van laatst genoemd werk werd niet minder dan 7000 M3 zand verwerkt. Ten bewijze, in welk een uitstekenden slaat tic 65-jarige Traliebrug zich nog bevond al is mei de oude houlen brug al het traliewerk verdwenen, zoo is toch de naam van „Tralie brug" onveranderd blijven voortleven cn zal ook weer aan liet nieuwe ijzeren gevaarte geschonken worden diene, dat de beide oude bruggen dienst gedaan hebben als hulp bruggen lijdens de werkzaamheden aan de nieuwe brug. Men is hierbij te werk gegaan als volgt: Aan weerskanten van de oude bruggen werden nieuwe landhoofden van hout ge construeerd, zware houten jukken werden in geheid en over die jukken werden successieve lijk de oude bruggen aan weerszijden van liet hoofdspoor een brug aangebracht, waarna de arbeid aan .de nieuwe brug, dus te midden der hulpbruggen, onbelemmerd kon worden voortgezet. Indien wij zeggen „onbelemmerd" dan moet hierbij ten aan zien van den ijzeren bovenbouw een kleine knntteékemng gemaakt worden, aangezien liet werk tweemaal, in verband met werkstaking, voor korten tijd onderbroken moest'worden. Maar wal het onderhoud en de geheele af werking betreft, heeft dc ark-rid geen uur vertraging ondervonden. Hel werk in zijn geheel boven- eri on derbouw te zamen berekend kost circa 200,000! Uil hetgeen wij reeds opmerkten betref fende de omvangrijke voorbereidende werk zaamheden, len behoeve, van het verplaatsen der heide oude bruggen, teneinde deze als Er zullen we! weinig oude Haarlemmers zijn, wier naam zoo over de tong' is getrok ken als die van onzen braven, deftigen acht- tiende-eeuwschen Haarlemschen Poorter: Teyler. Hij is geprezen door tal van menschen; zijn naam is voor anderen een symbool ge worden van tot materie geworden rechteloos heid in Nederland. We zullen noch op dc eene, noch op de andere gedachte verder ingaan, doch slechts even in herinnering brengen dat Teyter's naam in Nederland den grootsten roem en bijval oogstte grooter immers waarschijnlijk nog dan zijn naam in de wetenschappelijke wereld heeftl door de klinkende processen, die om zijn naam geweven zijn en worden. De Haarlemsche Rechtbank geniet de eer immer a's springplank te worden gebezigd voor zulk een proces, dat dan via het Ani- sterdamsche Hof en den Hoogen Raad tot een einde wordt gebracht. Hoe staat het op dit oogenblik met de hangende processen? Er loopen op dit oogenblik niet minder dan drie Teylerzaken voor de Rechtbank te Haarlem en het Gerechtshof te Amsterdam. Voor de Haarlemsche Rechtbank twee. In de eene zaak, die waarin de advocaat Mr. Vijn uit Amsterdam voor eischers op- Ireedt en Mr. Bruch als procureur, zijn de pleidooien vastgesteld op 10 Maart a.s. De an dere Teylerzaak geldt de uitkeering van een ton gouds uit de nalatenschap van Teyler, maar zijn wc goed ingelicht, heeft deze wei nig le beteekenen, omdat wel vaststaat dat deze ton reeds vroeger werd uitgekeerd. Ten slotte de voornaamste Teylerkwestie, die waarin Mr. Fr. Hagemeijer als procureur optreedt. Deze zaak dient nu voor 't Hof te Amsterdam en is zoover, dat binnenkort de dag voor de pleidooien zal worden bepaald. Voor de Haarlemsche Rechtbank waren in deze zaak twee formeete kwesties gerezen. De eene was: nietigverklaring van de dagvaar ding en de andere verjaring van de erfenis. De Haarlemsche Rechtbank nani aan de gel digheid der dagvaarding, doch verjaring der vordering. Van dit laatste vonnis gingen eischers in hooger beroep bij het Hof te Am sterdam. Het Hof te Amsterdam zal dus nu moeten uitmaken of de kwestie verjaard is of niet. Van haar uitspraak zal natuurlijk wel een der partijen in cassatie gaan bij den Hoogen Raad, zoodat de Hooge Raad dan irt hoogste instantie over de verjaring zal be slissen. Beslist de Hooge Raad dat de zaak verjaard is, dan is de kwestie uit en het rechtsgeding voor eischers verloren; beslist de Hooge Raad dat er geen verjaring heeft plaats gevonden, dan begint de zaak opnieuw bij de Haariemsche Rechtbank en moet dn geldigheid van de overgelegde stukken onder zocht worden. Van het vonnis betreffende deze geldigheid zullen partijen wel weer in roep gaan enz. enz. Er is dus nog éen lange weg to Tipperary, Hoe lang het nog duren kan? Optimisten rekenen: anderhalf jaar. En eischers hebben goede hoop op eert voor hen goeden afloop. Barometerstand 744. Achteruit OPGAYE VANi hulpbruggen dienst te kunnen laten rloen, volgt al dadelijk, dal geruime lijd verliep, alvorens met den eigenlijken arbeid voor de nieuwe brug een aanvang gemaakt kon wor den. WAs men op 1 September 1921 met eerst genoemde werkzaamheden begonnen, hel werd 13 Maart 1922. vóór de treinen over de hulpbruggen cn dus ook hulphanen ge leid konden worden. Van (lien daluni af da teert ook het „langzaam rijden" nabij Vo gelenzang, waaromtrent wij nog de volgende voor lecken zeker niet onaardige bijzon derheden willen vermelden: Zooals wij hierboven reeds zeiden, be droeg de voorgeschreven snelheid tusschen de geplaatste waarschuwingsscinen 15 K.M. Ten einde nu (c controleercn of de machinisten Medegedeeld door hel Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van' 8 Februari 1923. Hoogste Barometerstand 772.4 m.M. t» Riga. Laagste Barometerstand 719.4 m.M. te Reijkjavik. "Verwachting van den avond van 8 tot dcit avond van 9 Februari: Krachtige tot matige zuidoostelijke tot zuidelijken wind. zwaarbewolkt of betrok ken, weinig of geen neerslag, zelfde tempe ratuur. j, inderdaad inett een niet te groote snelheid re den, waren op een gedeelte geïsoleerde rails twee contactpunten aangebracht, op een ou derlingen afstand van slecht 8 meier. Zoo dra het wiel der machine het eerste contact raakte, werd door die aanraking de slinger van den suelheidsmeter losgemaakt, welke zich in een hoog glazen kastje, in de knmer van den stationschef te Vogelenzang bevindt. Indien niet met grootere snelheid dan 15 K.M. gereden werd, was de slinger weer in rust, voor hel machinewiet het tweede 8 meter verder gelegen contactpunt bereikt heeft. In lit legenovergestelde geval doet het contact tusschen machinewiet en het tweede controle punt, een eleotrisch belletje in den snelheid- ineler in de wandeling „de verklikker" genoemd overgaan, waardoor de stations chef Ie Vogelenzang of zijn plaatsvervanger wist, dal er gezondigd was tegen hel 15 K.M. vorschrift. En in de éérste dagen na 13 Maart 1922 werd er nogal eens gezondigd, maar dit was slechts van korlen duur en daarna keer de regelmatig de slinger in zijn rust-stand te rug. zonder dat er een ki' werd". Than^ nog een enkel woord over de nieu we brug zelve. Eigenlijk moeten wij spreken óver bruggen, want ook nu weer zijn er twee bruggen naast elkaar aangebracht. De onderbouw rust op een betonvtoer van een meter dikte; zware afdammingen in de Leidsche Vaart zijn noodig geweest om deze beton-fundeering, waarvoor 400 M3 beton noodigd was, te kunnen aanbrengen. Op deze fundeering werden 4 zware peilers ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1