^uiïïTSsf 14780; A-v-d-Schoor-188 S 188 1610I IS 1 gg 1SS Gevonden voorwerpen. Alg. Ned. Verbond. Een kookdemonstratie. Personalia. R.-K- Studieclub „St. Bavo". „Haarlem". BURGERLIJKE STAND. AMSTERDAMSCNE BEURS. LAATSTE NIEUWS. Conferentie buitenl. aangelegen heden. De toestand in 't Roergebied. Algemeene R.-K. Werkgeversver- eeniging in het Bisdom Haarlem. Dood gebleven door den schrik. OIT DEN OMTREK. SCHOTEN. OVF.RVEEN. UITGEEST. ASSENDELFT. SPAARNDAM. SASSENHEIM. HALFWEG. BENNEBROEK. LEIDEN. ZAANDAM. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. CASTRICUM. ZANDVOORT. VELSEN. 6715 IJMUIDEN. HAARLEMMERLIEDE. «nctraa, met kantstukKen van graniet, waar na de ijzeren bovenbouw kon worden aan gebracht. Ten behoeve van het metselwerk werden meer dan 280.000 Waalsteenen (klin kers) gebezigd. Het gebeele nieuwe bruggen-complex, het welk 75 c.M. hooger dan de oude bruggen ligt, weegt niet minder dan 360.000 K.G. oor de technici onder onze lezers zal het duideijk zijn, welk kranig werk daar aan de Leidsche Vaart volbracht is, als wij vermel den. dat het „verschuiven" van de oude bruggen ter weerszijde van het hoofdspoor, in het volgende korte tijdsbestek geschiedde: De eerste brug werd overgebracht in 4 da gen tijds naar de plaats, waar zij als hulp brug dienst moest doen. Daarop werd de aldus verkregen hulpbrug beproefd en twee dagen later reden de treinen er reeds over heen. Met de tweede brug uit het jaar 1858 geschiedde precies hetzelfde, zoodat in nog geen twee weken tijds, de verlegging en in- diensfstelling van beide bruggen plaats vond. Dank zij de medewerking van het Bloe- mendaalsche gemeentebestuur, werd de weg langs de Leidsche Vaart ruim 12 maanden voor het rijverkeer afgesloten en werd een sleep- en jaagverbod door de vaart daar ter plaatse, tijdelijk uitgevaardigd in verband met de afdammingswerken en de in de vaart aangebrachte jukken. Voor hen die graag cijfers slikken, nog even aangestipt, dat in totaal 350 M3 met selwerk der oude landhoofden en peilers ge sloopt werden, een hoeveelheid, die, tot puin verwerkt, voldoende zou zijn, om een weg, van 3 Meter breedte en 180Ó Meter lengte, te verharden met een puinlaag van 10 c.M. dikte. Zeiden wij straks, dat het voor hen, die de verantwoordelijkheid voor dit werk droegen het geheel staat onder leiding van den sectie-ingenieur van Weg en Werken te Am sterdam een groote voldoening mag ge noemd worden, dat de treinenloop, ten ge volge van dit bouwwerk niet de minste ver traging ondervond, een even groote satisfac- factie mag zeker de omstandigheid schenken, dat tijdens het geheele werk, gedurende die 17 maanden, ook niet het minste ongeval zich op het werk heeft voorgedaan. Zelfs den 6en November 1921, toen de storm zoo vele herstellingen tot mikpunt van zijn al te groote uitgelatenheid koos, verliep het werk voor de „Traüebrug" waar op dat tijdstip eveneens herstellingen geplaaitst waren, zon der ongelukken, dank zij den voorzorgsmaat regelen, die men tijdig getroffen had. Onmiddellijk nadat jl. Maandag de eerste trein het was trein no. 1008 van Rot terdam de nieuwe Traliebrug gepasseerd was, heeft men een begin gemaakt met het sloopen der eerste hulpbrug, welk werk over een maand gereed moet zijn. Voorzichtigheidshalve safety first! werd, gedurende de eerste dagen, de nieu we brug nog met beperkte snelheid bereden; doch wanneer dit artikel onder de oogen der lezers komt, zal ook deze belemmering wat het afgaande spoor ten minste be treft opgeheven zijn. en de sneltreinen naar Amsterdam zullen weer met onvermin derde vaart het aardige stationnetje Voge lenzang voorbijsnorren en de kippen van den stationschef, luid kakelend over de spoor baan doen uiteenstuiven, als ware er nooit een 15 K. M -voorschrift geweest, en als had nimmer het verraderlijke belletje van den snelheidsmeter een zondaar aangeklaagd. Het opgaande spoor zal over ongeveer drie weken in gebruik worden genomen. Terug te bekomen bij: W. J, Dernison, Voortingstraat 28, beursje; A. Callandt, Brou wersstraat 20, bril in koker; J. Tollaerts, Anegang 12, bruine wollen handchoen; G. Verwers, Saenredamstraat 48, glacé dames- hanschoen; J v. d. Helm, v. Marumst aat 46, wollen dameshandschoenen; B, de Vries, Lin- denstraat 22, Schoten, grijze heerenhand schoenen; H. Mol, Nassaulaan 32, horoscoop; J. Benjamin, Frankenstr. 23, hond (bastaard Holl. herder); D. v. Maurik, Leidscheplein 24zw., hondje flangh.)Kennel Fauna, Park laan, geel hondje, gebracht door de poliite, grijze kas, gebracht door Dekker, Zuider straat 10, grijze kat, gebracht door Gelinck, Wilhelminastraat 48; A. Bos, Leidschestraat 15, Armbandhorloge; Politieposthuis, Sta tionsplein numr erplaat; L. Heimesch, Groot Heiligland 67, nécessaire (toiletartikelen); J. Meervig, Bakenessergracht 22, obligatiën; Meyer, Warmoesstraat 8, kinderportemon- naie; P. Zonnoveld, Brouwersstraat 44, damesportemonnaie; J. J. Bruschke, v. d. Duinstraat 30, Leiden, zwarte heerenporte- monnaie; H. Derogee, Leliestraat 31, zwarte heerenportemannie; J. Lamfers, Kruisweg 51, bruine heeri .portemonnaie; R. Veeninga, Brandtstraat 26. Schoten, Spaarzegeltjes; Vv cyer, Warmoesstraat 8, kindertaschje. Terug te bekomen bij: Boone, Kampervest '47, beursje; Hvman, Stolbergstraat 12, blouse; R. v. d. Pliêht, Harmenjansweg 88, grijze ceintuur; W. v. Bakel, Binnenweg 41, Heem stede, étui met schrijfbehoeften: J. Rolkeus, Wijde Geldeloozepad 19, enveloppe; Th. P. Bloem, Nassauslraat 9, herdershond; J. Baars, Nauwe Geldeloozepad 34, bruine kinderhand- sthoen; Kennel Fauna, Parklaan, bruin hondje, gebracht door Visser, Oorkondelaan :8; H. Sleman, Lange Heerenvest 3rood, on derdeel kaarslantaarn; Brederode, Groote Markt 21, heerenportemonnaie; H. Polle, Voorlingstraat 38, rijwiellantaam; Dooijes, Nic. Beetsstrdat lOrood, damesring; F. Hurk- mans, Assendelversfraat 5, reticule; F. Hooge- nes, Dorreboomstraat 6, vulpotlood; A. Voe- telink, melkboerensteeg 6, zakmes; Willekens Macdonald, v. Merlelaan 6, Heemstede, zak mes. In de gisteravond gehouden ledenvergade ring van het „Algemeen Nederlandsch Ver bond" werden de notulen goedgekeurd. uit het jaarverslag van den secretaris, nu, J. D. v. d. Plaats, bleek, dat het ledental terug gelaopen was van 234 tot 222. De pen ningmeester, de heer J. Croin, heeft een batig saldo van 270,82 kunnen overhouden. Daar de voorzitter, prof. dr. A. A. van Schelven, voorzitter is geworden van de groep Nederland, moest hij als voorzitter van het Alg. Ned. Verbond aftreden. In zijn plaats werd bij acclamatie gekozen prof. F. Stoett. De bespreking omtrent den te houden kunstavond leverde geen resultaat op. Het bestuur zal nader deze zaak trachten te regelen. Na de rondvraag volgde sluiting op de ge bruikelijke wijze. In peTCeel Jansstraat 29 worden door de fa. Smulders, Breewaterstraat 6, Helder, met een nieuw soort fornuis kootkdemonstratics ge geven. Het nienwe soort fornuis is geëmailleerd en biedt groote besparing aan brandstof. Er wordt in brand z-g.n. „groede," wat afval van bruinkolen is. Die „groede" komt te liggen op een „weltzeef," welke in een „lade' is aange bracht. Ze geeft overvloedige hitte, zoodat men van alles koken, braden en bakken kan. Een tusschenschot in het fornuis kan weggenomen worden, waardoor een ruimte verkregen wordt, geschikt bijv. voor een grooten wasch- jketel. Het fornuis kan men dag en nacht laten branden, terwijl het 15 cents per etmaal ver brandt Zeer voordeelig dus! Werkelijk een mooie uitvinding! De demonstraties zijn kosteloos te bezoeken en duren iu ieder geval (misschien zelfs nog langer) tot 14 Februari a.s. B!: den dienst der directe belastingen is be noemd I. Venema tot rijksklerit 'Amsterdam ins-ccl. D. B. thans part. klerk te Haarlem in spectie 2de afdring. Men schrijft ons: Bovengenoemde club houdt a.s. Vrijdag een vergaderir-" 's avonds te 8 uur in het gebouw St Bavo. Als spreker is uitgenoodigd de heer M. L. A. "fpraad te Haarlem. Het bestuur hoopt op een goed be zette zaal. Men schrijft ons: De orkest- en operettevereeniging „Haar lem" heeft Dinsdagavond weer een uitvoering gegeven van „Colombines' Autreure" „La Valse" en „Mauja" in den Stadsschouwburg te Amsterdam voor een uitverkochte zaal ten bate van „Amsterdam I" (uitzenden van kin deren naar vacantiekolonies. De uitbundige bijvalsbetuigingen van het publiek gaven blijk van het uitstekend wel slagen van deze uitvoering. 23 Februari zal nogmaals een voorstelling door dit gezelschap gegeven worden in de Gem. Concertzaal ten bate van de H. O. V. Ondertrouwd: 8 Fe r. K. F. Poppe en M. Decossaux. J. P. Senft en M. J. Cario. C. v. Beaumont en M, G. Zwart. W. A. D. Steijl en S. M. v. Wunnik. T. Kruijsveld en J. de Leeuw. Getrouwd: 8 Febr., A. L. v. d. Wijden en M. A. Hoes. A. G. P. v. Eeden en C. Ade laar. P. J. Beukkers en C. M. Abeelen. Geboren: 7 Febr., z. van B. E. de Wilde- Juillard. d. van L. Schuurman-Hennipman. 8 Febr. d. van J. Küster-v. Leersum. d. van J. M. v. Slooten-Stevens. Overleden: 5 Febr., D. J, Bemmelen, 68 j., Gr. Houtstraat. 7 Febr-, A. B. M. v. Leeuwen, 18 j„ Rollandstraat. E. v. d. Vosse-v. Doesburg, 74 j., Kopsstraat. 8 Febr., G. A. Smelter, 54 j., Brouwersstraat. De Beurs opende hedden: iets flauw. Staatsfondsen. 5 pet Nederland 93, 6 pet. Inddë 96. Culturen. Koloniale Bank 143)4, Indische Bank 115)4, Vorstenlanden 1581/9.. H. V. A. 407)4. Oliewaarden. Koninklijke 381, Consols 115)4, Orion 30. Tabakken. Deli 264, Besoeki 50, Rotter dam Deli Senembah 345. Rubbers. Amsterdam Rubber 147)4, Deli Batavia 79, Nederl. Rubber 70, Rott Tapanoe- li 28. Scheepvaart waarden. Holl. Am. Lijn 124, Holil. Boot 40, Kon. Holl. Dloyd 12)4, Japan- lijn 82, Pa'ketvaart 100, Scheepvaart Unie 108, Marine 11)4- Amerilkaansche waarden. Hide and Lea ther 65, Steel 1071/,, Smelting 62, Anaconda 98, Cigar 92, Atchison Topeka 10834, Voting RaiiJ s 32, Denver 1)4, Southern Pacific 97, Union Pacific 145. DEN HAAG, 8 Feb, De commissie van buitenlandsche aangelegenheden in de Tweede Kamer heeft hedenochtend in het Kamergebouw een langdurige bijeenkomst gehad met den minister van buitenlandsche zaken, Jhr, Mr. Dr van Karnebeek. In de Tweede Kamerzitting van hedenmid dag heeft de heer Troelstra verlof gevraagd de regtering te mogen interpelleeren over den toestand in 't Roergebied. A.s. Dinsdag zal over dit verzoek worden beslist. AMSTERDAM, 8 Febr. Op Donderdag 15 Februari a-s. te 2 uur zal de Algemeene Werk- geversvereeniging in het Bisdom Haarlem in 't gebouw der Effectenbeurs te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering houden. In deze vergadering zullen besprekingen ge voerd worden over de vragen: „Zijn tijdelijke invoerbelemmerende maatregelen al of niet gewensehl?" Als inleiders zullen optreden de heer J. Verbiest, (pro) en de heer J. H. A. L. von Freytag Drabbe (contra). „Een wet telijke regeling der werkloosheidsverzekering met bijdragen van de werkgevers in de kos ten?'' en „Het Rapport van Commissie XII uit den Hoogen Raad van Arbeid over Bedrijfs organisatie en Verbindend-verklaring van Col lectieve Contracten." Deze kwestie zal worden ingeleid dooT Mr. C. P. M. Romme. AMSTERDAM, 8 Febr. Hedenmorgen onl- stand op een der bovenhuizen van perceel le Laurierdwarsstraat 18 een begin van brand. De bewoner bluschte met een emmer Water de vlam. Op het geroep, dat er brand was, snelde een der buren te hulp. Toen de 'man boven was, viel hij neer. Hij bleek dood te zijn. Vermoedelijk heeft hij door den schrik hartverlamming gekregen. Burgerlijke Stand. Van 27 Januari tot en met 2 Februari 1923. Geboren: d. van A. C. Pel-Bruinsma. d. van A. M. de Goede-Pauw z. van J. C. Soapr-van den Berg. d. van G. A. Heermans-Van Leeu wen. 2d. van A. Stolvoort-Hogaarts. Ondertr :wd: P. J. Moseman en G. Sier- veld. A. van Baren en A. C. M, Franssen. C. N. Baalbergen en G. J. M. van Comme- ren. Getrouwd: J. C. Swenneker met A. B. Bakker. K. F. Meijer met A. M. W. Reckman. Kring Haarlem. Gisteren is alhier de „Kring Haarlem" van den Alg. Bond van Po litiepersoneel in Nederland opgericht, 't Be stuur werd als volgt samengesteld: K. Tijster man, Schoten, voorzitter; J. Pauels, Scholen, secretaris; G. J. Hissing, Bloemendaal, pen ningmeester. Lustrum. Maandagavond 5 Febr. heeft de St. Jozefsgezellen-vereeniging haar eerste lustrum op feestelijke wijze gevierd. De Wel- Ferw. praeses opende met een toepasselijk speechje, waarin hij nog eens naar voren bracht het lief en leed, door de vereniging in haar kort bestaan ondervonden. ZijnEerw. hoopte 'op een gestaag iw bloei toenemen der Sint Jozef Gezellenvereeniging en spoorde alle parochianen aan als donateur te willen toe treden. Ooik de heer L. Zonneveld, oud-voor zitter der vroegere Gebouwcommissie en Raad van Bestuur, memoreerde vooral wat in de eerste jaren na de oprichting was meegemaakt en bracht daarbij hulde aan de eerste praeses aan wien Uitgeest z'n Gezllenvereeniging dank te, aan den WelEerw. heer Th. Bom, thans kapelaan te Le den, Het uitkomen dat twee Raden van Bestuur geen zin had en gaf dan ook te kennen, dat de eerste Raad v. Bestuur zich zelf maax zou ontbinden. Tusschen deze speeches door werden de aanwezigen vergast op eenige muzikale nummers van ons strijkje, welke zeer voldeden. De oud-sec-^ris zegde het nieuwe bestuur toe de toetreding als do nateur van 't oude bestuur. Ht verdere pro gramma werd ingenomen door een openings- 1 ed, een klucht- en een blijspel. Het openings lied, voor deze gelegenheid gedicht door on zen plaatsgenoot, den heer W. H. de Wildt, en gezongen door zijn zoon, C. de Wildt, oogstte zeer veel bijval. Ook het klucht- en blijspel werden heel aardig vertolkt en brach ten dikwerf de lachspieren der aanwezigen in beweging, die zeker een genoeglijken avond hebben meegemaakt. Na afloop bracht de ZeerEerw. pasfoor den WelEerw. praeses dank voor zijn arbeid, be treffende de Gezellenvereeniging. De W.Eerw. praeses dankte de spelers, muzikanten, regis seur en grimeur, eveneens de genoodigden voor hun betoonde belangstelling. Landverhuring. De percelen weiland van het Ned. Herv. Weechuis. brachten bij verhu ring de volgende huren op: 1. Weiland „de Laar", aan G. IJff v. f 270. 2. Weiland „Vrouw Bakkers weitje", aan G. v. d. Kommer Jr. voor f 220. 8. Weiland in den polder „Berouw", aan H. Koog voor f 405. 4. Weiland in den polder „Berouw", aan H. Koog voor 415. 5. „Omloop Limmerveld", aan J. de Bie voor f 175. Benoemd. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Koppenol, is benoemd tot hoofd der O. L. school te Benschop, prov. Utrecht. Burg. Stand. Geboren: z. van C. Daan en H. Reijn. z. van J. Twaalfhoven en A. Heijke. Ondertrouwd: Klaas van de Kommer en Jansje Zwart. Gehuwd: Simon van der Steen en Anna Twisk. Overleden: Johannes Wiebes, 1 m. Politiek. De uitslag van de stemming voor de definitieve groslijst voor de Provin ciale Staten in Assendelft luidt als volgt: Uit gebracht 420 stemmen; van onwaarde zegge en schrijve 94 biljetten. Behaald werden door Mr. A. Dorbeck 2001 punten, W. Boon 1988 p.; De Vries 1192 p.; Valkering 1156 p.; Velt- man 1073 p.; Van der Huysen 750 p.; T. Bak 701 p.; Lommen 434 p.; J. Apeldoorn Gz., 335 p.; J. Apeldoorn 317 p.; Klaver 218 p.; Wittebrood 292 p.; De Ruijter 150 p.; Ramshuazen 142 p.; Keijsper 121 p.; Van der Stok 38 p. Naar ons van een bestuurslid ter oore kwam waren er verscheidene biljetten waarop alleen het hokje voor den naam Dorbeck was zwartgemaakt, goed bedoeld, maar niet geldig. Als men niet weet, hoe men moet stem men, waarom vraagt men dan niet bij hen die 't wel weten om inlichtingen? Jammer van 't vergeefsche werk! Gascontract. Voor mij heb ik liggen een afschrift van het contract voor gaslevering, dat door de gemeenteraden van Krommenie en Assendelft is aangenomen. Uit dat con tract, dat bestaat uit 17 arikelen zullen we art. 3, 4 en 7 voor onze lezers, omdat deze artikelen de belangrijkste zijn, hier weer geven. Art. 3. Assendelft garandeert aan Kromme nie een gasverbruik zoowel voor licht, warm te en kracht door verbruikers in Assendelft van 15000 M3. gedurende het eerste kalen derjaar volgende op het kalenderjaar, waarin de levering van gas krachtens deze overeen komst is aangevangen, gedurende het tweede kalenderjaar een gasverbruik van 20000 M3 en gedurende de volgende jaren een gasver bruik van 225,000 M3 per kalenderjaar. In dien de gegarandeerde hoeveelheden niet mochten worden bereikt, verbindt Assendelft zfch voor 15 Febr. van het jaar, volgende op dat, waarvoor het gegarandeerde cijfer geldt, voor eiken onlbretteïiden M3 gas een bedrag van 3 cent te vergoeden. Voor eiken M3 gas, die in eenig kalenderjaar boven het getal van 300.000 M3 woidt verkocht aan gebruikers te Assen del ft zal door Krommenie aan Assen delft 1 cent worden uitgekeerd en voor eiken M3 gas, die in eenig kalenderjaar boven hel getal van 400.000 M3 wordt verkocht aan verbruikers te Assendelft, zal door Kr. aan A. een cent worden uitgekeerd, boven het getal van 300.000 tot en met 400.000 MS, twee cent boven het getal van 400.000 M3 en 3 ets. boven het getal van 500.000M3. Art. 4. Wanneer de gasprijs voor verbrui kers te Krommenie word' verhoogd tengevol ge van het beschikken over een deel van het winstsaldo van het gasbedrijf dier gemeerde ten behoeve van de gemeentekas of door het heffen van retributie voor het hebben van leidingen in de wegen aldaar, za! die ver hooging niet worden toegepast op de ver bruikers in Assendelft. Wanneer tengevolge van de uitkomsten der exploitatie rekeningen van het gasbedrijf te Krommenie verlaging van den gasprijs kan piaats vinden en Kr. is nalatig, daartoe over te gaan, kan Asseen- delft eisehen, dat voor de verbruikers in ha re gemeente een toelaatbare verlaging van den gasprijs plaafs vindt. Art. 7. Krommenie zal niet gehouden zijn muntgas te leveren in perceelen, die meer dan 8 M. van de hoofdleiding verwijderd lig gen. Art. 15. Onder het gegarandeerde kwantum gas bedoeld in art 3, is niet begrepen het kwantum gas dat tegen gereduceerden prijs geleverd wordt in het gebied van de gemeente Assendelft omschreven in de tusschen Kr. gesloten overeenkomst tot gaslevering dato 28 Juli 1914 en 5 Jan. 1916 en Assendelft. Art. 16. De tegenwoordige gasafnemers in het gebied bedoeld in art. 15 betalen zoo lang zij in heizelfde perceel blijven gas be trekken een cent per M3 meer dan de gebrui kers in Kr. Bij verhuizing of verplaatsing worden zij behandeld evenals nieuwe afne mers overeenkomstig art. 2. Dat art. 2 luidt als volgt: De verbruikers van gas in Assendelft betalen voor bet gas hoogstens 3 ets. per M3 meer dan de over eenkomstige gebruikers van gas te Kromme nie. „Kunstkring". Men verzocht ons opname van net volgende: A.s. Vrijdag, Zaterdag en Zondag geeft óns fanfarecorps „Kunstkring" haar tweede win terconcert. Medewerking ver- leenen een Dubb. Gem. Kwartet uit Spaarn- dam, Gem. Koor en het Saxophoon-kwartet uit „Kunstkring". Onder de fanfarenummers bevindt zich ook een ouverture, genaamd „Sympathie", van Martin, welk nummer deze vereeniging als vrij nummer zal vertolken in ffe 2e afd. fanfare op het Nat. Concours le Utrecht. Het is weer een mooi uitgebreid programma, daar er ook weer voor humor is gezorgd. Dit gedeelte bevindt zich in handen van onze dorpsgenooten: Mej. G. Huijssoon, en de heeren K. Paape, W. Wagenaar en N. Amelink. Van „Kuns!kring"-zijde vernamen wij, dat er voor deze avonden veel animo bestaat ze te bezoeken en dat men bijna niet meer met 3 avonden kan volstaam Concert. De muziekvereeniging „Cres cendo" geeft a.s. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag een uitvoering in café van der Putte. Ook Spaarndam's Kunstkring geeft a.s. Vrij dag, Zaterdag en Zondag bij Hoenderdos een uitvoering. Muziekliefhebbers kunnen dus wel genieten. B.-K. Kring. Zondag a.s. geeft de R.-K. Kring een feestavond in café van der Putte. Opgevoerd zal worden het tooneelstuk „Een Oudersjaarsavond". Verder zullen voordrach ten worden gegeven. De R.-K. Mandolineclub heeft dezen avond hare gewaardeerde mede werking toegezegd. Het belooft dus een gezel lige avond te worden. Op wachtgeld. De heer Fortuin, onder wijzer aan de Onenbare Lagere school de zer gemeente, zal, aangezien het gemiddeld aantal leerlingen dier school in 1922, be neden 60 is gebleven, en in verband met de jongste wijziging der wet op het lager on derwijs, op wachtgeld worden gesteld. Te vens zal worden overgegaan tot de aan stelling van een onderwijzeres, voorzien van akte handwerken, ter vervanging van Mej. C. N. M. v. Dijken, wier aanstelling als tij delijk onderwijzeres is ingetrokken. De opwachtgeldstelling zal ingaan op de infunctiestelling van de vast aan te stellen onderwijzeres. Bouw Christelijke School. Met den bouw van de Christelijke school, welke komt te staan aan de Schoolstraat, alhier, is een aan vang gemaakt. De school beslaat uit 9 ver trekken, te weten 7 schoollokalen, een kamer voor het hoofd en een kamer voor de onder wijzers. Achter de school zal een mooie groote speelplaats worden aangelegd, welke gedeel telijk overdekt wordt. Het gebouw wordt voorzien van Centrale verwarming. Aanne mers zijn de Gebr. de Vries van Purmerend; architect is de heer Roest te Amsterdam. Eensgezindheid. Door de muziekvereeni ging „Eensgezind" is aan den Raad een ver zoek gericht om een stukje gemeente-grond, voor hel plaatsen van een muziektent. Deze vereeniging geeft a.s. Maandag een uitvoe ring in café Comelissen, uitsluitend ten bate van de op te richten muziektent. Te 's-Gravenhage is voor diploma A. van het machinisten-examen geslaagd de heer W. van Wouderen, alhier. Wegens onbevoegd uitoefenen der genees kunde zijn iegen J. A. Eilers in de laatste dagen niet minder dan 16 vervolgingen inge steld. E. beweert een onfeilbaar middel tegen tuberculose te bezitten. Bij Koninklijk besluudt van 29 Jan. 1923 is, met ingang van dien datum, op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. A. E. Verkade, te Zaandam, ais lid van den Hoo- gen Raad van Arbeid, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen dien sten. De „Staatscóuran't' bèvat de statuten van do Maatschappij tot aanneming van Water bouwkundige werken, voorheen Tijs Volker. Uitvoering, Gisterenavond werd door de tooneelvereeniging „Eendracht Maakt Macht" en uitvoering gegeven in de zaal van de Erven van Benthem. Opgevoerd werd het blijspel: „De Mexikaansclie Zilvermijn" van Gerard Nielen en „Het Geheimzinnig Logement". Beide stukken werden keurig gespeeld, en vielen zeer in den smaak van het publiek, dat talrijk was opgekomen. Een gezellig bal besloot den avond. Tooneeluitvoering Jongenspatronaat. Het tooneelstuk „De Twee Broeders", het welk met zoo'n enorm succes alhier opge voerd werd door de tooneelc. van 't Jongens patronaat, alhier, zal op Zondag 11 Maart a.s, door hetzelfde gezelschap opgevoerd worden te Heemskerk in het Vereenigmgsge- bouw. Ontwikkeling. Donderdag j.l. werd in de tooneelzaal van Duin en Bosch voor pa tiënten en personeel een demonstratie ge houden van Radiomuziek, met toestellen van de heeren Blikslager en Oudshoorn uit Be verwijk. Aanvankelijk met 10.090-voudige verster king, later met 1000-Voudige klonk de muziek zeer luid door de zaal. Door den welbeken den heer Middelzaad te IJmuiden werd spe ciaal voor deze demonstratie een concert ge geven, bestaa. uit harmonicamuziek, van 7 tot 9 uur, waarna werd afgestemd op den gewonen wekelijkschen omroep van de Ama- teurvereeniging in den Haag. Ook liet de heer Blikslagers nog enkele telegraafstations hooren. Jammer genoeg was het spreken niet verstaanbaar, terwijl ook de muziek niet al te zuiver klonk. Aangezien de draadlooze telefonie nog in ontwikkeling is, zooals de heer Broekhuizen de toehoorders uitlegde, mro de demonstra tie goed geslaagd heeten. Ook liet de heer Blikslager nog enkele dietcommissie samengesteld inzake crediet- verleening aan noodlijdende tuinders. Ze is als volgt samengesteld: Voorzitter de heer P. H. L. J. Lommen, Burgemeester; C. Poel en H. Twisk, al? bestuurders der Boeren leenbank; J. Brandjes en B..A. Res, als ver tegenwoordigers der tuinders. Raadsvergadering. In de gehouden raads vergadering waren afwezig de heeren M. Ko ning en J. v. d. Werft. De notulen der laatste drie raadsvergade ringen werden vastg&teld. Op de door den heer Molenaar gestelde vragen omtrent het uit Parijs afhalen van den vuilnisauto, deelde de burgemeester me de, dat de gemeente-architect op eigen kosten cn inkorting van zijn jaarlijkscli verlof naar Parijs gereisd was. Hel schrijven van de Kamer van Koophan del te Haarlem, betreffende arbeidsverlen- ging van het Gemeentepersoneel, werd voor kennisgeving aangenomen. Tot voorzitter van stembureau II werd wet houder Bramson aangewezen. Tot lid van het stembureau I, de heer Jb. v. d. Werff. Tot plaatsvervangend lid van stembureau II werd benoemd de heer A. C. F. Bückmann. Voor 4 leden hoofdstembureau werden be noemd de heeren J. Bramson, Siegers, A. v. d. Plas, F. Zwaan; voor 3 plaalsverv, leden de heeren- v. d. Molen, M. Koning en Mole naar. Het voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening regelende het beheer van het gemeentelijk woning- en grondbedrijf werd aangenomen, evenals de voorgestelde wijzi ging van de algemeene politieverordening. Mej. Boerstra werd tot gemeente-vroed vrouw benoemd. Nadat de raad eervol ontslag verleend had aan den omroeper F. Molenaar, benoemde hij als zijn opvolger zijn zoon F. Molenaar. Het verzoek van den heer A. H. Pomper, om ontheffing van muziek belasting, kon geen genade' hij den Raad vinden, daar het verzoek gebaseerd was op de verordening, die pas 1 April a.s. in werking kwam. Tot lid-onderwijzer van de Comm van Toe zicht op het L. O., werd benoemd mej. M. J Bos, lot lid-ouders, de heer A. v d. Plas. Goedgekeurd werd een wijziging in de ge- meeptebegrooting van 1922 en in de gemeen terekening, dienstjaar 1921. Vastgesteld werd een verordening regelen de de tegemoetkoming aan de ingezetenen van schoolgaande kinderen op de inrichtingen voor Midde'b en Voorbereidend Hooger On derwijs le Haarlem. Ook voor leerlingen, die het hijzonder on derwijs willen bezoeken, zal een tegemoet koming in de kosten worden verleend, bere kend naar deze verordening voor den cursus 1921—1922. Nog werden goedgekeurd een voorstel tot wijziging van het raadsbesluit betreffende het uitzetten van bewoners van gemeentewonin- gen wegens huurschuld of onrechtmatige be woning en een voorstel tot toekenning eener vergoeding, bedoeld in art. 100 der Lager On- ger Onderwijswet 1920 over het jaar 1923, aan het bestuur der R.K. school. Bij de rondvraag bracht de heer Zwaan naar voren, dat het rijwielpad langs de Zand- voortsche laan als rijweg voor Manegepaar- den en hun berijders werd gebruikt. Hij wees op het gevaarlijke daarvan bij avond. De voorzitter zegde algeheele medewerking toe. Op een vraag van den heer Siegers ver klaarde de voorzitter, dat door hem nog geen enkele vergunning was verleend in zake de 3020 3809 4812 431e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 8 Februari 5e Klasse I6e Lijst. Hooge Prlizen; 176 1000 met premie van 30.000. 16447 15000. 575 6581 8459 18240 18380 21529 elk ƒ1000, 19422 20241 elk 400. 21051 22134 elk 200. 5326 6702 9518 16956 17584 19714 21449 elk ƒ100. Prijzen van 70: 435 506 715 1485 1549 1979 2623 2708 '2738 3119 3266 3344 4377 4523 4548 4925 4995 5084 5324 5368 5398 6346 6501 6550 6901 6942 7031 7396 7512 7545 8103 8167 8177 8575 8855 8942 9670 9820 9882 45 1106 2296 346 1358 2404 3049 3925 4867 5295 6277 6869 7334 8099 8516 9655 1014 1071 2034 2184 2807 2854 3409 3759 4676 4677 5207 5218 5410 56IS 6597 6635 7244 7605 7719 8332 8376 9396 9534 9955 9981 a.s. Kermis-voomemens. Te 9.45 ging de Raad over in geheime zit ting ter behandeling van belasting-reclames. 6264 Dranlcweer-Comitê. In de vergadering 8032 van het Centraal Dranlkweer-Comiité werd 8510 medegedeeld dat de Nieuwjaarsbode, welke in 9538 o000 ex. graties* was verspreid, een tekort van 10016 10115 10377 10412 10531 10538 10649 f 23 had opgeleverd. Grooter tekort leverde 10665 10680 10783 10847 10959 11107 11137 de propaganda-tkunstavand in Thalia te J'204 11284 11355 11522 11524 11592 11638 IJmuiden op. n.l. ongeveer f 120. llJni !IH11 J^098 12153 12282 12308 12597 Langdurig werd beraadslaagd over maatxe- H™ lïlfl lïcll ,,925 '3498 gelen als het plaatsen op de zwarte lijst, na- izsto iaIao ii2n2 leving Drankwet enz. Te dezer zake zal een '4519 4648 '4668 '4807 adres aan het gemeentebestuur worden ge- i5700 I5815 j61g5 ,6227 163,3 "De te houden jaarvergadering werd bespro- 17425 17456 17496 17537 ken. Daarvan zal een gezellige avond voor de 17534 181]2 i8178 18268 18525 18529 18720 leden worden gemaakt. Zij zal begin Maart 18735 j87g5 j883g jg860 8974 lgm 19324 worden gehouden te Velseroord. 19573 19611 19637 19698 19787 19799 19S68 Een voorstel der afd. Santpoort van de Ned. 19891 19953 19977 19999 20161 20473 20475 Ver. tot Afschaffing van Alc. Dranken om een 20509 20529 20757 20772 20782 20788 20972 strooibiljet tegen het Amstel-Super Stout te 21009 21140 21291 21415 21507 21684 21698 verspreiden werd aangenomen. Eveneens een 21757 21788 21831 21940 22113 22214 22250 voorstel van de afd. IJmuiden der Geref. Ver. 22386 22789 22993 voor Drankbestrijding om een adTes te zenden r aan de Reedersvereenéging aldaar inzake drankmisbruik door de zeelieden. De bestuursverkiezing werd tot de volgend* vergadering aangehouden. In de commissie tot het nazien der boeken en bescheiden van den penningmeester werden benoemd de heeren L. G. Kool te IJmuiiden en N. Wey te Velseroord. Ziekenfonds. In de gehouden jaarverga dering van het Velsens Ziekenfonds werden de '216 jaarverslagen uitgebracht. Het aantal leden f 93.66. Van de gemeente werd 500 subsi die ontvangen. 93 patiënten in ziekenhuizen verpleegd, meer dan f 17000 kostte. 1740 De aftredende bestuursleden, de heeren J. kozen. Ongeval. NIETEN: 39 58 89 125 127 151 224 320 372 432 516 517 547 55$ 571 577 628 650 651 788 882 932 1037 1090 1100 1102 1129 1131 1216 1221 1364 1378 1395 1515 1569 1605 1662 1689 1695 1725 1735 1737 1766 1883 1893 1944 1970 1986 2004 2011 2042 2045 2050 2054 2151 2156 2157 2190 2199 2246 2267 2290 2320 2323 2355 2396 2406 2451 2490 2540 2622 2629 2652 2729 2776 2785 2811 2816 2930 2932 3038 3144 3161 3182 3192 3198 3210 3254 3286 3334 3357 3378 3402 3414 3416 3471 3487 3580 3594 3607 3625 3656 3665 3730 3734 3749 3800 3803 3821 3824 3948 3964 3979 4081 4158 4160 4164 4260 4318 4358 4493 4226 4638 4656 4734 4897 4957 5008 5012 5049 5050 5154 5192 5233 5253 5274 5286 5294 5320 5333 5439 5478 5507 5663 5678 5742 5813 5881 5887 5971 '5986 6025 6049 6065 '6153 6214 6216 6238 6266 6311 6439 6487 6551 6605 6627 6644 6690 6733 6736 6740 6757 6761 6776 6793 6831 6990 7020 7059 7143 7146 7202 7304 7322 7338 7384 7386 7402 7411 7535 7547 7552 7566 7623 7634 7667 74576 7704 7738 7784 7835 7842 7883 7965 7989 8044 8047 8071 8076 8101 8141 8187 8264 8288 8340 8529 8623 8625 8634 8642 8647 8763 8856 8967 9013 9085 9160 9161 9207 9233 9264 930J 9384 9519 9577 9609 9616 9655 9661 9669 9686 9807 9833 9901 9911 9922 10012 10038 10119 10390 10395 10487 1049! gemeent'c Velsen vergaderen. werd overgebracht. Aanbesteding. Dinsdagmiddag is door den architect F. J. Heij-koop namens het be stuur der Vereeniging tot bestrijding der Tu- lerrein aan de Briniostraat alhier. Ingeschreven was als volgt: M. J. Rolvirak JÖ5Ö8 10518 10520 10526 10585 10713 1071! en 'H. Witte, Velseroord, f 12985; C. M. Blok. 10741 10744 10786 10842 10873 10911 1096C Driehuis, f 12827 of f 12427; Oudshoorn en mi4 i1264 11301 11305 11361 11488 1151? Dijkstra Velseroord, 16080; Morren, Om- 11543 11543 11525 11572 11702 11749 11771 meweg en Co. IJmuiden, f 14487; Coöp. Bou- 1j875 12047 12054 12101 12138 12154 12191 wersbond Volharding, Haarlem, f 20100; Teu- 12280 12391 12501 12512 12539 12578 12ó3; nissen en van Manen, Amsterdam, 14993; C. 12724 12794 12799 12832 12837 12880 12903 W. ter Haar, IJmuiden. f 14125; Cupido en 13959 13950 13015 13021 13028 13039 1306C Dalmever, IJmuiden f 15452.; Sanders en van 13169 13282 13296 13309 13331 13352 13368 Kaam," Velseroord, f f 12818; S. Veldkamp en 13398 13466 13520 13659 13683 13702 13709 G. Mertens, Haarlem, f 15875; R. K. Velscr 13754 13797 13809 13859 13865 13876 13885 Onderlinge Bouwersbond, Velseroord, 12986; 13901 14147 14168 14282 14288 14305 14321 W. Millenaar, Haariem, f 14344 of f 14844; 14325 14426 14488 14514 14550 14759 14787 J. r. d. Plas en G. Jansen, IJmuiden 12560; 14826 14832 14897 14988 A. J. Jansen en G. Krom, Santpoort, f 16449; 15047 15189 15227 15276 15370 15384 15393 Servaas en Co. Velseroord, f 12310; J. Blee- 15443 15460 15462 15492 15600 15677 15741 De raming bedro* f 14781. De gunning 16264 16288 16297 16299 16330 16358 16439 ^r^^Geboren: z van H. U g g7 16621 16625 16759 roekhuizen- z. van II. M A. Schol 17217 17221 17225 17250 17256 Homan. d. van M. G. van Veen—Ger- J7268 17275 n329 17330 47344 173fi4 i7366 brands. z. van A. Tromp—Meanders. d. 17470 17502 j7g31 17545 n567 47579 47599 van F. ZonneveldSwart. z. van S. A. ,774- 47749 47735 47754 47773 47537 47S47 MoskDobbelaar. d. van W. C. Ouwer- 47355 47949 17925 17938 17941 17979 18037 kerk—Erkelens. d. van W. Barendsen— 43939 18053 18076 18146 18175 18203 18212 IJlsira. d. van J. Sohoonevan Es. z. 4S252 18292 18451 18483 18510 18731 18755 van J. Aland—Barvoets. d. van A. Tinke- 435.93 43993 49009 49085 19097 19110 19158 lenberg—Platen. z. van A. van Noort— 49304 1920S 19257 19289 19297 19307 19362 Bergsma. z. van B. M. van Polamen—'Tijms. 49373 19335 19534 19554 19564 19572 19593 Overleden: J. Sinjewel, 47 j., m. van C. F. 19604 19612 19713 19745 19765 19789 19803 Bussing. 19966 20032 20035 20057 20072 20138 Gemeenteraad. Dinsdag 20 Februari 20250 20251 20318 20342 20370 20422 20437 -.s., des namiddags 7 uur, zal de raad der 20542 20579 20581 20595 20602 20661 20/11 20723 20780 20837 20852 20892 20900 20947 20983 21015 21035 21068 21081 21104 21201 21210 21240 21268 21288 21290 21296 21417 21423 21430 21452 21455 21489 21514 21536 J. Sinjewel. f Op de Alg. Begraafplaats 21548 21552 21564 21586 21594 21597 21593 had Dinsdagmiddag onder veel belangstelling 21649 21747 21760 21835 21836 21870 21991 de teraardebestelling plaats van het stoffelijk 22063 22101 22169 22174 22193 22242 2-260 overschot van den heer Jac. Sinjewel, een der 22264 22341 22421 22428 22435 2.520 22573 oprichters van de „IJmu'ider Courant'*, direc- 22574 22600 22622 22674 22679 22782 2282o leur der N.V. Drukkerij Sinjewel. Onder de 22832 22849 22943 22961 22979 23000 vele belangstellenden waren de voorzitter van 5e Klasse 15e Lijst: 2309 met 70 m.Z. 2391 den Raad van Beheer der N.V; Uitgevers-Mij. met 70; 21990 m.Z. met 70. IJmuiden, redactieleden van de „IJmudder Ct." Wegens telefoon-storing de overige nummen het bestuur der Independent Order of Old Fel- jj,orgel,. lows, de gemeente-secretaris, de heer J. Kos- teji'k, enz. 1 Toestanden aan de Visschershaven. Door het Centraal D rank weer-Go mi té in de gemeen te Velsen is het volgende schrijven gericht aan de Vereeniging van Reeders van Visschers- vaartuigen alhier. Bij dezen richten wij ons tot u met het verzoek, of het niet mogelijk zou zijn, dat de stoomtrawlers op een meer geregeld vas ten tijd uit de Visschershaven naar zee kunnen vertrekken en daardoor de varensgezellen op meer vasten tijd aap de Visschershaven kun nen komen. Het gebeurt nu herhaaldelijk, dat varens gezellen, van buiten gekomen, nog uren moe ten wachten, alvorens de schepen naar zee kunnen vertrekken. Sommige gaan dan de plaats in, bezoeken café's en komen vaak in benevelden toestand aan boord. Ter illustratie hiervan wijzen wij op een dag in de vorige week (wij meencn Dinsdag) leen vele varensgezellen dronken waren en men m soms niet aan boord wilde hebben. Wij welen, dat de verkoop van slechte Duit- sclie cognac, door Duitsohe stoomtrawlers ge smokkeld, daartoe bijdraagt. Waar deze toestanden echter ook voor de reederijen zeer storend moeten werken en u met ons zulke toestanden toch hoogst on- gewenscht zult achten, vragen wij u met ons deze tegen te gaan. Wij hopen dat daarom bevorderd zal wor den zooveel mogelijk een vasten vertrektijd voor de schepen te bepalen, opdat de varens gezellen van burten niet uren in de plaats be hoeven om te zwerven. Ook hopen wij dat u ons wilt helpen het smokkelen van sterken drank door Duitsche stoomtrawlers tegen te gaan. B.-K. Harmonie Corps „St. Jacobus". Maandagavond j.l., gaf het R.-K. Harmonie- corps „St. Jacobus" voor een propvolle zaai een concert-uitvoering onder leiding van hun directeur den heer Joh. Smit in het St Jozef- gebouw te Halfweg. Ongeveer kwart voor acht opende de voorzatter van het corps den feestavond en heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder den Edel.Achtb. heer Burge meester, die door zijn tegenwoordigheid blijken van belangstelling gaf. Hierna werd door het oorps de Vereenigings-Marsch „Souvenir Spaamwoude", gecomponeerd door den directeur, met een frisch tempo inge zet, wat direct de stemming bij de aanwezigen er in bracht Voorts werden er nog twee pracht fantasies en een marsch ten gehoore gebracht, waarna de humorist Willi Pasturs voor het voetlicht trad. Deze bracht de lach spieren danig in beweging. Na de Pauze werd het muzikale gedeelte ingezet met den marsch „Souvenir-Halfweg", waarna het operastuk „Mosaique Sur l'opera Stradella", hetwelk prachtig werd uitgevoerd. Weer volgden eenige marschen, waarna de heer Pasturs weder zijn toehoorders liet lachen, dat de zaal daverde. Daarna kondigde de voorzitter het laatste nummer van het'programma aan, namelijk „Roomsche Blijdschap", en verzocht de aanwezigen, dit uit volle borst mede te zingen, waarna hij de aanwezigen hartelijk dank bracht voor hun belangstelling. Een extra woord van dank sprak hij tot de donateurs voor de groote opkomst en hun moeite om de reis naar Halfweg te maken, wat toch eigenlijk niet noodig was als wij zelf een gebouw zouden bezitten. Spr. spoorde de aanwezigen aan als één man samen te werken met onzen Pastoor, hem in raad en daad en voornamelijk in financieel opzicht bij le staan, opdat ook wij in een korten tijd ons eigen gebouw mogen bezitten. Hierop volgde „Roomsche Blijdschap" wat door alle aanwe zigen werd medegezongen, dat het daverde. De leden van „St. Jacobus" mogen met vol doening op dezen avond terug zien, want allen gingen overvol-daan huiswaarts.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2