Brieven sit Borneo. BUITENLAND BINNENLAND. De vloek van het qeld Tweede Blad, 8 Februari 1923 GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENURDSCH NIEBWS. Het vertrek van Ismet pasja. De Gealieerde oorlogsschepen In Smyr na. De Italiaansche Kamer keurt de verdragen van Washington goed. Onder de Telegrammen: de toestand in het Duitsche bezette gebied on gewijzigd. De Geallieerde Commissarissen te Smyrna protesteeren bij de regeering te Angora. De Britsche autoriteiten hebben in Cairo een militair gouverneur benoemd wegens de moordaanslagen op Engelschen. De overeenkomst in zake de Britsche schuld bij het Congres te Was hington ingediend. Prinses Mary heeft een zoon gekregen. NA DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. cr;mineele statistiek. HET BEZOEK VAN DEN KONING VAN ZWEDEN. LUCHTPOSTZEGELS ALS GEWONE FRANKEERZEGELS FEUILLETON Hoogfeest van Kerstmis. Een drukke dag en nacht en morgen zijn weer voorbij. Ver moeid zit ik bier, kan anders niets doen dan juist een paar regels pennen. En daar ik nog ééns schrijven wil voor dit jaar 1922 „recht in 't putje" gaat, zal ik maar over ons Kerst feest schrijven, 't Is hier wel anders dan in Holland. 25 December is hier niet in mid winter, als 't goed wil gaat de thermomter tot 95 of 100 gr. F., dus overjassen zijn niet noodig. Wij maken veel drukte van Kerst mis. Een paar dagen tevoren begint 't al, £en stuk of wat mannetjes-putters komen helpen om de kerk te versieren, van voor lot achteren, van onder tot boven. Palmen groeien er genoeg, ik geloof meer dan 200 soorten en hier in de nabijheid zeker een 25 verschillende. Palmen van vijf, zes meter lengte en langer zijn fijn voor versiering. Mooi groen en het beste is dat ze het ge makkelijk een week uithouden voor ze ver welken. Een paar honderd groote, lange palmen zijn zóó verbruikt. Het hcele altaar en sanctuarie is één palm! Jonge palm boompjes worden ömgekart en vormen met een rottan aan den steunpaal gebonden, mooie beuken en zijbeuken. Twintig, dertig lampions worden van ge kleurd papier handig gemaakt in vorm van sterren, kruizen, vierkanten, halve en volle „manen" enz. Slingers en guirlandes worden van rottan en groen gefabri.eerd en hangen in sierlijke bogen door de heele kerk. En daags te voren worden bloemkes Borneo is arm aan prachtbloemkes gesneden en komen kleurrijk uit tusschen het vele donke re en zilverige groen der palmbladen. Gisteren was het Zondag. H. Mis zoo tegen achten, en voor de H. Mis biechfhoorcn, als gewoonlijk. Na de Mis gauw eén stukje eten, een pijp en toen weer naar de kerk, want er waren vele biechtelingen. Aan een stuk door biechtgehoord tot juist over twee. Het eerste toen was een pijp opsteken, een kop thee inschenken en een hap droog brood en daar kwam alweer de boodschap: „Kiwao po tuhun de manga kun", „er zijn weer menschen om te biechten". Weer naar de kerk, juist vijf minuten weg en tegen ze venen was het gedaan. Pijp, bad, eten, pijp en brevieren. Twaalf uur middernacht was het H. Mis. Half twaalf klonk de bel niet heel zuiver meer over stil Inabong en dadelijk spron gen toortsen aan en een „slinger-processie" met rookende en walmende palmstengels slingerde zich den missieheuvel op ter ker ke! De kaarsjes in de lampions werden aan gestoken, de kaarsen op het altaar ook en 12 uur weer een bel en toen werd het „Kom H. Geest" door allen met volle borst, in hei Doesoensh gezongen. Na het evangelie preek we hebben geen preekstoel die juist drie kwartier duurde. De rood-geel- groene-blauw verlichte kerk klinkt wel, vooral als „Pastoor" zijn mondje opendoet. De oude, en toch altijd nieuwe geschiedenis van den zondenval en de belofte van den Verlosser werd weer verhaald. De geschie denis van de komst des Verlossers als klein kindeke in. het winternachtelijk uur te Bethlehem, en dan een paar practische puntjes er uit getrokken. In had dit jaar geen gezongen H. Mis, want mijn koortje had verleden jaar heel weinig succes. Ongeveer 90 pet. van mijn christenen kunnen niet le zen, en dit jaar hadden we liedjes alleen en juist voor de H. Communie de acten van Ge loof, Hoop, Liefde en Berouw. Bijna al mijn Christenen er zijn overal bokken na derden ter H. Tafel, en dat is 'n troost voor den alleenen missieman, dat hem weer "n riem onder 't hart steekt. Na de H. Mis bad ik de „Gebeden na de H. Communie" voor, en allen gingen naar huis en „onder de wol" om weer om 8 uur de H. Mis bij te wonen. Toen was er weer preek, want we hebben ons voorgenomen om nooit een publieke mis te hebben zonder de aanwezigen toe te spre ken en 't was met 'n groote zucht, dat ik bij tienen mijn pijp opstak nog voor ik mijn ontbijt binnen had. Het pijpke geeft me krachten en moed En drijft uit mijn armen en beenen Als wolkekes de moeijigh id heenen. Ik nam me voor niets te doen dan te le zen, daar juist mijn mail gisteren aangeko men was. Ook een pak illustraties (besten dank m.h. Hoofdredacteurl) doch dat is ook vermoeien 1 en dus schrijf ik nu weer dezen korten brief. Met Kerstmis eindigt ons jaar. De school is gesloten, de Doesoens staan klaar om hun paddie te snijden, hun drukken tijd, onzen slappen". Zalig uiteinde! t. t. J. STAAL, Pr. Miss. Inabong, Kerstdag 1922. Het vertrek van Ismet. Het grootste gedeelte van de Turksche delegatie, waaronder Ismet pasja, Riza Noer bei en Hassan bei, heeft Lausanne gisteren ochtend om 6 uur 40 verlaten om zich naar Angora te begeven. De Turksche delegatie blijft te Lausanne vertegenwoordigd door een secretaris. De Russen zijn om acht uur vanochtend vertrokken. Er is geen schriftelijke verklaring van Is met pasja ontvangen ter bevestiging van de beweerde verandering in zijn opvattingen. De toestand moet dus als onveranderd be schouwd worden. Verklaringen van Ismet. Ismet pasja heeft gisteren tegen midder nacht een onderhoud van ruim een uur ge had met Massigili, den algemeenen secretaris der conferentie. Door de journalisten ondervraagd heeft Massigili gezegd, dat Ismet met van besluit veranderd is. Ismet, die daarna de journalisten ont ving, verklaarde Ikjieb vandaag alle gede legeerden van alle partijen gezien. Ik heb geen enkele officieele mededeeling ontvan gen van een afbreken der conferentie. In tegendeel zeide de algemeene secretaris, dat de conferentie niet als afgebroken, maar als opgeschort beschouwd wordt. Ik be schouw haar ook met als afgebroken. Na alle anderen vertrek ik naar den zetel van mijn regeering. Evenals de anderen heb ik noodig met mijn regeering te overleggen. Zoo is de toestand. Ismet laat enkele secretarissen te Lau sanne. Ondervraagd over den datum van zijn terugkeer, zeide hij, dat dit niet mogelijk eou zijn voor drie of vier weken. De stemming in Parijs. Na het overdreven optimisme van Maan dag slaat de weegschaal ten opzichte van de conferentie te Lausanne weer naar den ande ren kant door nu Ismet Pasja blijkbaar die stad, ondanks den Franschen aandrang tot blijven verlaten heeft. Hoe zal de Nationale Vergadering te Angora hem ontvangen Vrees voor haar fanatisme is gewettigd. De Franschen zijn geneigd de beteekenis te on derschatten, die oogenschijnlijk een klein feit als de aanstelling van buitenlandsche rechters in Turkije voor hun eigenliefde heeft. Men houdt hier er aan vast, dat de conferen tie niet geëindigd, slechts geschorst is. Daar tegenover stelt men zich rechts de vraag Waarom willen we eigenlijk zoo graag dien vrede teekenen? Algemeen dringt het besef door, dat een ellendig verdrag als dit in den toestand in het Oosten met kan stabiliseeren. DE TURKEN IN HET OOSTEN. De Turksche bevelhebber te Smyrna heeft aan de commandanten der geallieerde oor- lgsschepen medegedeeld, dat hij instructies heeft ontvangen, om bij niet nakoming van de Turksche aanzegging om Smyrna te verlaten, hen daartoe te noodzaken. De Fransche consul heeft verlof gevraagd de Fransche kolonie aan boord van Fransche kruisers te'brengen. UIT HET BEZETTE GEBIED. In het district Elberfeld zijn behalve de reeds vermelde plaatsen ook Hügeswagen, Wermelskirchen en Overath bezet. In het nieuwe bezette gebied hebben de Fran schen nog geen verkeersstoringen veroor zaakt. Uit de stations Duisburg en Midenich (Zuid) is de bezetting teruggetrokken, zoo dat op deze lijn, van Ruhrort naar het Roer gebied die voor voedseltransporten buiten gewoon belangrijk is, het goederenverkeer kan worden hervat, In tegenspraak met de Fransche berich ten is tot dusver op geen controlestation ge constateerd, dat de kolentreinen voor Ita lië, Nederland en Zwitsderland worden door gelaten. Steenkool, cokes, teerproducten en ammonialen worden zonder aanzien van de plaats van be stemming aangehouden. Gister is het den Franschen na veel moei te gelukt, vier aangehouden kolentreinen die te Bottrop stonden met eigen personeel naar Duisburg-Hochfeld te rijden. Te Wittem is de postdirecteur gevangen genomen omdat hij weigerde Fransche be velen op te volgen. Het kolensyndicaat heeft de daarbij be- hoorende mijnen vergunning gegeven steen kool voor den kleinhandel in brandstof te leveren. Deze leveringen worden door de Franschen gecontroleerd; zij houden op de groote wegen alle voertuigen met kolen aan en nemen ze in beslag, zelfs de gratis-rant soenen brandstof voor de mijnwerkers, 't geen onder dezen groote verbittering wekt. De troepen bezigen de in beslag genomen kolen voor eigen gebruik. De burgemeester van Kray (bij Essen), die op bevel van de Franschen een lijst van ge meenteambtenaren en beambten had overge legd, welke daar groote verbittering-onder de bevolking gaande maakte, heeft ontslag genomen en de gemeente verlaten. De Vossische Ztg. merkt naar aanleiding van Poincaré's bewering dat de meeste uit het Rijnland gezette ambtenaren Pruisen zijn, en dat de verdrevenen bijna uitsluitend Rijnlan ders zijn. De Koln. Volksztg. deelt mede dat ongeveer 90 pet. tvt oude Rijnlandsche fami lies behooren. Het douanepersoneel van het hoofdtolkan toor te Aken is Dinsdag door het militair ge rechtshof veroordeeld tot 8 dagen gevange- nisstref en uitzetting. Dezer dagen worden meer uitzettingen verwacht van personeel van grenskantoren. Het goederenvervoer van Zuid-Nederland naar Zuid-Duitschland, dat nog door de Ne- derlandsene Spoorwegen via Venlo tot Rhefdt geaccepteerd werd, is thans ook gestremd. Gisteren is een trein, op weg naar Nederland door de grenscontrole aangehouden, en naar Aken teruggebracht. Alleen de locomotief vertrok naar Nederland. Het sluitingsuur is weder vervroegd van 10 tot 9 uur. De pascontrole, ook voor bui tenlanders, is zeer verscherpt. Er zijn vele menschen in hechtenis genomen wien de vervroeging van het sluitingsuur nog niet bekend was. Het willekeurig en ruw optre den wekt verbittering. Op den heirweg van Frankfort naar het bezette gebied hebben de Franschen con trole-posten uitgezet die alle voertuigen met kolen aanhouden. r# Te Wiesbaden zijn gister zes ingezetenen, die „Deutschland über alles" hadden ge zongen, uitgezet. De Kölnische Ztg. meldt dat de laatste da gen Poolsche spoorwegmannen, waarvan de meesten vroeger in Duitschen dienst zijn ge weest (in Opper-Silezië) in kleine groepjes naar het Roergebied reizen om er onder kruipersdiensten voor de Franschen te ver richten. Te Elberfeld is het dezer dagen op het centraal station tot incidenten tegen zulk een bezending Polen gekomen. Het slot is geweest dat de vreemdelingen, die zonder pas reisden weer over de Duitsche oost grens zijn gezet. Zwitserland en de Roer bezetting. De socialistische groep in de Zwitserschc Kamer heeft besloten, de regeering te inter- pelleeren over haar weigering, bij den Vol kenbond stappen te doen ten gunste van tusschenkomst in het Roer-conflict. AMERIKAANSCHE UITLATINGEN OVER DE ROER-ACTIE. De Matin ontleent de volgende uitlatingen aan het tijdschrift Literary Digest, waarin het optreden van de Franschen in het Roer gebied wordt goedgekeurd." Generaal Charles Daves, de president van de Central Trust Cy, schreef aan dat blad. „Naar zijn meening was de bezetting yan de Roer door Frankrijk onvermijdelijk in de eerste plaats om Frankrijk in staat te stel len een redelijke betaling als schadeloosstel ling te ontvangen en in de tweede plaats om Duitschland ervan te doordringen, dat het niet aan een betaling kon ontkomen." Het volgende is een uitlating van Edison „Frankrijk, België en Italië hebben het beste middel gekozen om een eind te maken aan den janboel." De oud-gouverneur van Kansas, Allen, meent „Indien Duitschland op loyale wijze het verdrag van Versailles had aanvaard, zou het aan zijn verplichtingen hebben kunnen voldoen." De oud-minister van marine Daniëls schreef „Frankrijk heeft vier jaar gewacht en het Fransche volk is viermaal zoo zwaar belast als het Duitsche volk. Frankrijk heeft elk middel gebruikt behalve geweld." Barrows, president van de Universiteit van Californië, constateerde het volgende „Zoowel zedelijk als politijk is Frankrijk ge rechtvaardigd, dat het met toepassing van geweld de triomf van den vrede verzekert." De oud-gezant in den Haag Van Dyke verklaart „De bezetting van de Roer is geen invasie maar het sturen van deurwaarders aan Stin- nes, Thyssen en Krupp von Bohlen." Fransche tegenspraak. Het bericht van het stopzetten van de verzending naar niet bezet Duitschland van ertsen uit de Roer wordt als ontijdig tegen gesproken. Verder seint het Havasbureau nog uit Parijs Duitschland zet naar aanleiding van de Roer-bezetting zijn volstrekt schaamte- loozen veldtocht van onjuiste berichten voort. Wolff gaat voort te herhalen, dat de Fransche autoriteiten de ziekenhuizen te Essen op gevorderd zouden hebben ten koste van oe burgerlijke bevolking. De kwestie is echter deze t de Fransche geneeskundigen wilden geen bezit nemen van het Krupp-ziekenhuis, dat door den burgemeester werd aangeboden, omdat het dient voor de arbeidersbevolking. De Fransche overheid bepaalde zich ertoe het gebruik te vragen van drie paviljoens en 196 bedden van het ziekenhuis te Rutten- scheidt. Vijfzesde van de capaciteit van het ziekenhuis blijft er voor de plaatselijke be hoeften over. De exploitatie van het hospi taal wordt geenszins belemmerd en de ver houding tusschen de Fransche overheid en het Duitsche personeel is uitstekend. Volgens een bericht uit Duitsche bron zouden de Fransche autoriteiten van plan zijn de Duitsche spoorwegmannen in, massa uit te zetten. Dit is onjuist. Slechts de agenten die stelselmatig de bevelen van de gealli eerde autoriteiten zullen tegenwerken of da den van sabotage plegen, zullen verwijderd worden, ECONOMISCHE POLITIEfc VAN MEXICO. Het blad Excelsior deelt mede, dat Obre- gon een concessie heeft gegeven aan den Na- tionalen Spoorweg, voor de exploitatie van aan het rijk toebehoorende petroleumter- reinen. Dit is te beschouwen als een eerste stap tot uitvoering van het program der Mexicaansche regeering, dat erop gericht is de nationale hulpbronnen der natie in Mexicaansche handen te houden in plaats van ze te laten vallen in buitenlandsche han den, FRANSCHE MIJNWERKERS. De nationale raad van den Franschen mijnwerkers-bond heeft eenstemmig be sloten tot algemeene staking in de mijnen, met ingang van 16 Februari, wanneer de patroons dan niet een salaris-herziening van de loonen hebben ingevoerd met 1.50 frank voor de arbeiders, die buiten en 2.50 frank voor hen die in de mijnen arbeiden. ÜÏT DENEMARKEN. Het Deensch Folketing heeft Dinsdag de beraadslaging over de socialistische inter pellatie omtrent het standpunt der regeering ten aanzien van de industrieele krisis en de werkloosheid tën einde gebracht. Nadat de moties; door de socialisten en radicalen ingediend, waren verworpen, is een motie van de conservatieven, waarmee de regeering zich kon vereenigen, met 78 tegen 56 stemmen aangenomen. Daarin wordt de regeering opgewekt, „de vraag stukken van handelspolitiek door middel van ingrijpende, snel werkende maatregelen op te lossen." ITALIË EN DE VERDRAGEN VAN WASHINGTON. De Italiaansche Kamer heeft haar goed keuring gehecht aan het verdrag op de be perking van de bewapening ter zee, aan het verdrag op de bescherming van het leven van neutralen en van de non-combattanten ter zee in oorlogstijd en op het verbod van schadelijke gassen, benevens»het verdrag in zake China, alle welke verdragen op 6 Fe bruari te Washington gesloten zijn. LUDENDORFF TE WEENEN. Ludendorff, die in het geheim te Weenen gebleven was, heeft zich daar naar de politie begeven om te verzekeren, dat zijn reis geen politieke bedoeling had en dat hij te Weenen alleen eenige bevriende generaals wilde be zoeken. Hij verzekerde verder, dat hij van daag zou vertrekken. De politie verklaarde overigens, dat zij geen waarborg voor zijn veiligheid op zich kon nemen. Dientenge volge is ook het feestmaal, dat ter eere van Ludendorff in het Peripheriën Hotel gegeven zou worden, afgezegd. De arbeiders hadden zich inmiddels reeds gereed gemaakt om naar dat hotel te marcheeren. Ludendorff moest langs een achtertrap verdwijnen. DE JONGSTE AARDBEVING. Men weet, dat in verband met de jongste seismische storing, die haar haard had in den bodem van den Stillen Oceaan, tal van eilan den in dien Oceaan door een vloedgolf zijn geteisterd. Zoo ook de Hawaï-eilanden, waar niet minder dan zeven golven achter elkaar het land beukten. Er werd voor 1.000.000 schade aangericht12 personen kwamen om het leven. Ook uit Samoa, de Filippijnen en Japan zijn berichten omtrent aangerichte schade door vloedgolven ingekomen. Geen bericht heeft men van Guam want de kabels die van dat eiland uitgaan zijn alle door de beving afgeknapt. Henry P. Fletcher, de Amerikaansche gezant te Brussel, is van Antwerpen naar Enge land vertrokken om zich daar in te schepen naar de Ver. Staten. Fletcher zal de leider zijn der delegatie uit de Unie op het Pan- Amerikaansche Congres, dat de volgende maand in Santiago (Chili) bijeenkomt. De vlucht, die de auto-industrie in de Ver. Staten heeft genomen, is naar men weet fenomenaal. Maar helaas houden de auto-ongelukken daarmee gelijken tred. Een onlangs gepubliceerde statistiek leert, dat in 1922 in de Unie meer dan 12.000 personen het slachtoffer zijn geworden van een auto- ongeval. De Koning van Engeland heeft aan de vaste instructies voor het leger een bepaling toegevoegd, volgens welke alle troepen elk jaar op den ochtend van den Wapenstil standdag, 11 November elf uur, twee minu ten in de houding moeten staan en alle garde troepen naar buiten moeten komen en de wapens presenteeren. In het district Aberdare (Engeland) hebben alle mijnwerkers, ten getale van meer dan zesduizend, Maandag voor een dag het werk er aan gegeven, om te kunnen zoeken naar een mijnwerkerskind van twee jaar, dat de ouders sedert Zaterdag vermisten. Zij zochten stelselmatig de berghellingen aan weerskanten van het dal af, md n alle plassen en de rivier reeds vruchteloos s'gedregd wa ren. Volgens de laatste berichten, was het kind of zijn lijk echter nog niet gevonden. Men bericht uit Kaapstad, aan dc N. R. Ct. dat met de laatste postboot een bezending citroenen uit Italië aankwam voor een Zuid- Afrikaanschen fabrikant van r-'treenJónonade enz. die die vrucht voor zijn '<oe' in Zuid- Afrika niet kon verkrijgen. I'Garhiijkelijk was elk citroentje uitgevoerd ehad men op de mogelijkheid van binrv rJar.cfcche in dustrie niet gerekend. Er schijnt dus alsnog heel wat gelegenheid te sij;i voor uitbreiding der citruskweekerij-1 Sir Owen Philips, de voorzifter van de Union Castle Stoomvaart Maatschappij en andere Donald Currie-ondcrnemina e», be zoekt Zuid-Afrika en was in Jaau ri j.l.in aan houdend overleg met de eigenaars der groote vruchteplaatsen in de Kaapprovincie:. Te Paarl, Wellington en andere vruchte- centra werden belangrijke bijeenkom::: ::r> gehou den ter regeling van vruchten :voc naar Engeland. Deze uitvoer neemt ten zeer be langrijken omvang aan en er zu' gxctc ver beteringen worden aangebracht :n r.i!e bijzon derheden van een doeltreffenden dienst. Bij de behandeling in de Belgische Kamer van het ontwerp eener overeenkomst ten doel hebbende Oostenrijk te helpen in Zijn werk tot economisch en financieel herstel, heeft Eeckeleers, de socialistische Ant- werpsche afgevaardigde een soortgelijke tus schenkomst ten bale van Duitschland ge vraagd. Hij wenschte tevens dat minister Jas- par verbinding tusschen Parijs en Berlijn tot stand bracht. Minister Jaspar heeft geantwoord, dat wan neer de houding van België niet dezelfde v/as tegenover Duitschland als tegenover Oostenrijk, de oorzaak daarvan gezocht moet werden in de ernstige misdaden, waaraan Duitschland wel, Oostenrijk zich niet schul dig heeft gemaakt. De Pall Mall Gazette geeft een opsom ming van de wetgevende maatregelen, die na de opening van het Engelsche parlement op 13 dezer ingediend zullen worden. Zij noemt onder meer een wetsontwerp nopens een drastische hervorming van de methoden van industrieele verzekering, welke thans uitsluitend beperkt is tot den werkenden stand een wetsontwerp voor het bevorderen van het bouwen van huizen en het opruimen van achterbuurten, volgens hetwelk de staat over een periode van twintig jaar 3 millioen subsidie in het jaar voor nieuwe werkmans huizen zal verleenen, met dien verstande, dat de plaatselijke overheid een gelijk bedrag over hetzelfde tijdvak moet toestaan een wetsontwerp tot verlenging van de huur' beperkingswet. Voorts staan nieuwe bezui nigingen op het regeeringsprogram. De Engelsche regeering heeft, behalve de Kanaal-eilanden, ook het eiland Man uit- genoodigd de bijdrage in de schatkist te ver- hoogen. Van Man wordt een verhooging der tegenwoordige bijdrage van 10.000 op 100.000 in het jaar verlangd. In de afgeloopen week is het aantal ingeschreven werkloozen in het land opnieuw met 29.000 verminderd. De Engelsche regeering heeft zich garant verklaard voor een leening, die moet dienen ter bestrijding der kosten voor het doortrekken van den Soedan-spoorweg tot Kassala. Deze lijn wordt 250 K.M. lang, zal begin 1925 voor het verkeer geopend worden, loopt door een vruchtbare streek en zal voor namelijk moeten dienen voor het vervoer van katoen. Uit Athene wordt gemeld, dat Moeftha- med, oud-burgemeester, en Osman said, Turksch officier, die uit Konstantinopel kwamen, in hechtenis genomen zijn onder de beschuldiging van spionnage en verstand houding met den vijand. Er zouden bezwa rende papieren bij hen gevonden zijn. De Moskousche Prawda van 27 Januari doet eenige mededeelingen over de oplage der sowjet-bladen. Het blad deelt mede Op 1 Januari 1922 hadden al onze kranten een gezamenlijke oplaag van 2,660,000 exemplaren. Omstreeks Juli, Augustus van dat jaar was de oplaag tot 990,000 gedaald, een vermindering, die den omvang van een ramp had. Op 1 Januari 1923 was de oplaag van onze kranten door een krachtige pro- paganda-veldtocht in de centra en de pro vincies tot 1,502,000 exemplaren gestegen. Het blad doet hierbij met trots uitkomen, dat de anderhalf millioen sowjetkranten die thans onder het publiek komen, werkelijk besteld en ook gelezen v/orden, terwijl de 2.6 millioen aan het begin van het vorige jaar kosteloos uitgereikt werden en grooten- deels in de tusschenhand gestolen, vernie tigd of als.... sigarettenpapier opgerookt werden. Doch „thans," zoo zegt het blad, weten de krantenmenschen, dat zij niet voor niets arbeiden." Hoe ellendig met dat al het resultaat is, volgt uit het feit, dat door Prawda met in nerlijke schaamte vermeld wordt dat in 1914, bij het begin van den oorlog, de groote liberale boulevardkrant Roeskaje Slow® al leen al een oplaag had van ver over het mil lioen. Een eiikei blad had dus toen even veel of zelfs nog meer lezers dan thans de geheel communistische pers in Rusland, waarachter de staat met zijn geheele macht staat. Een man van 50 jaar, beneden de wei standsgrens van 2000, wil op 65-jarigen leeftijd 20 per week ontvangen. Hij heeft dan nu per week te betalen voor de le verz. van 3.39 ct. premie voor de 2e verz. van 3.1.34 ct. premie voor de 3e verz. van 14.7.09 ct. premie 20.8.72 ct. premie Tweede geval. Iemand van 25 jaar, on der de weistandsgrens, wil op 65-jarigen leef tijd 20 per week ontvangen. Dan moet hij per week betalen voor de le verz. van 6.44 ct. premie voor de 2e verz. van 14.135 ct. premie DE GEWIJZIGDE OUDERDOMSWET. Door de gewijzigde Ouderdomswet is de mogelijkheid in het leven geroepen voor iedereen, ongeacht de weistandsgrens, een verzekering bij den Staat te sluiten. Ten aanzien van artikel 24 blijven de be palingen van de oude wet van kracht. Dit artikel geldt voor personen, die op 3 Dec. 1919 den 35-jarigen leeftijd hadden bereikt en die in de Rijksinkomstenbelasting voor minder dan 2000 per jaar en niet in de Vermogensbelasting zijn aangeslagen. Voor deze categorie blijft dus de mogelijkheid bestaan, dat zij een ouderdomsverzekering sluiten van 3, tegen de uniforme premie van 39 ets. per week, behoudens de beperken de bepaling van art. 32 der Ouderdomswet. Thans is echter de gelegenheid opengesteld voor deze categorie, om nog een extra-verze kering te sluiten van 3 fee zarnen dus 6) per week, uit te betalen op 65-jarigen leeftijd, waarvoor een premie betaald moet worden, die wiskundig is vastgesteld, doch waarin geen administratiekosten zijn opgenomen. Daarenboven kunnen ze nog een verzekering sluiten van ten hoogste 14 (te zamen dus 20) tegen een premie, waarin de administra tiekosten wel begrepen zijn, met uitkeerir.g der rente op 55-, 60- of 65-jarigen leeftijd naar verkiezing. Voor jongere personen, die dus in 1919 nog geen 35 jaar waren, kan een verzekering worden gesloten, wanneer ze zijn aangeslagen beneden 2000 in de Rijksinkomstenbelas- tim?, van 6 per week, uit te betalen op 65 jarigen leeftijd tegen een premie, die berekend is zonder administratiekosten. Maar aange zien men zich tot een maximum van 20 kan verzekeren, kunnen deze jongere perso nen nog een verzekering sluiten van ten hoog ste 14 tegen een premie, waarin de admi nistratiekosten wel begrepen zijn. De rente dezer tweede verzekering kan uitbetaald worden op 55-, 60- of 65-jarigen leeftijd. Personen, die boven de welstands- grens van ƒ2000 zijn aangeslagen in de Rijks inkomstenbelasting, kunnen een verzekering sluiten van ten hoogste 20, uit te betalen op 55-, 60- en 65-jarigen leeftijd. De premiën hiervoor zijn afzonderlijk berekend voor mannen en vrouwen. De administratiekosten zijn daarin opgenomen. Bij den Raad van Arbeid zijn alleen nog maar de weekpremiën bekend, maar het ligt in de bedoeling dat bij maand- en jaarpre- miën reductie wordt gegeven. Afkoopsommen (betalingen in eens) wor den afzonderlijk berekend en.zijn uitteraard belangrijk minder dan het bedrag aan pre miën zou zijn. Ze voTmen te zamen een geheel boekje. Wij laten enkele voorbeelden volgen 20.— 179 ct. premie Derde geval. Voor een kind van 10 jaar wil men een ouderdomsverzekering sluiten, om op 65-jarigen leeftijd 20 per week te ontvangen. Dan moet per week betaald wor den voor de le verz. van 6.21 ct. premie voor de 2e verz. van 14.69 ct. premie 20.90 ct. premie Dit zijn maar enkele eenvoudige voorbeel den. Natuurlijk moet elk geval afzonderlijk behandeld worden. Het beste is dus persoon lijk informaties in te winnen bij den Raad van Arbeid of zijn agenten. Neemt de criminaliteit in Nederland af? De jongste openbaar gemaakte cijfers over 1921 zouden het doen gelooven. Bij de daaraan voorafgaande jaren verge leken verminderde het aantal veroordeelden niet onbelangrijk. Maar de aangename gewaarwording, welke dit wekt, wordt niet weinig getemperd door hetgeen de bewerker der statistiek, mr. G.L. Suermondt, ter verklaring daarvan zegt in zijne inleiding. Hij zoekt n.l. de oorzaak der verminrirg in een pschychologischen factor, die slechts tijdelijk het verloop van de criminaliteit be- hecrscht heeft, n.l. een algemeene inzinking van energie, een op de overspanning der oorlogsjaren gevolgde ontspanning, die zich zoowel bij de rechterlijke macht als bij de misdadigers openbaarde. Het komt hem daarom voorbarig voor, de naaste toekomst nu reeds .hoopvoller tegemoet te zien, ondanks het feit, dat, zooals de voor- loopige uitkomsten doen verwachten, ook in 1922 nog de totale bij rechterlijk vonnis vastgestelde criminaliteit waarschijnlijk ver minderd is. Bij een ontleding van de criminaliteit in haar verschillende uitingen blijkt, dat zich o. a. een daling heeft voorgedaan bij de eco nomische criminaliteit, vooral bij eenvoudige en geqaulificeerde diefstal, dat daarentegen de sexueele criminaliteit een ongekende hoogte heeft bereikt. Deze toelichting neemt al het mooie van het dalen der cijfers weg, schrijft het Centr. Zij wijst er op, dat ons land er niet op is voor uitgegaan en dat vooral de inzinking op het gebied der onzedelijkheid bedenkelijke ver houdingen heeft aangenomen. „Een ongekende hoogte," schrijft mr. Suer mondt, heeft die criminaliteit bereikt. En het is voorail dit kwaad, dat een volk naar de laagte sleurt. De Koning van Zweden zal Vrijdag 2 Maart te Amsterdam door de Koningin worden ontvangen. Zaterdag 3 Maart is voor een bezoek aan Rotterdam bestemd. De Koning zal Zaterdagmiddag en Zondag in den Haag doorbrengen, NEDERLAND EN ITALIË. Naar de Tijd verneemt, bestaan er planne>, om te Rome een Nederlandsche kunstwee k en te Milaan een Nederlandsche handelsweek in te richten. Om over dit ontwerp met voor aanstaande Nederlanders in Italië besprekin gen te houden, vertoeft baron Wittert van Hoogland, lid der Eerste Kamer, op hel oogenblik in Italië. OPENBARE BIDDAGEN. Z. H. de Paus heeft verzocht dat openbare biddagen zullen worden gehouden in ver band met den gespannen toestand in Europa, EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer zijn bijeen geroepen tegen Dinsdag 13 Februari a.s., des avonds te half 9 en volgende dagen. In deze bijeenkomst zullen in hoofdzaak worden behandeld de wijziging van de L. O. wet en het wetsontwerp tot aanvulling van het Burgerlijk Wetboek met bepalingen be treffende de erfopvolging. Naar aanleiding van het bericht betref fende het gebruik van luchtpostzegels als gewone frankeerzegels wordt medegedeeld, dat het betrekkelijk besluit is genomen tij-- dens de staking der typographen in de eerste helft van Januari. Hiertoe is des te gereeder overgegaan uit een oogpunt van bezuini ging, n.l. om zegels, die aan hun oorspron kelijke besteraming onttrokken waren, nie. te vernietigen, maar in omloop te brengen. Om deze reden is het genoemde besluit ook na de beëindiging der typografenstakinf gehandhaafd. NEDERLAND EN DE CAPITULATIES. Uit Lausanne wordt aan de Tel. gemeld, dat de Nederlandsche gezant te Bern, jhr. Van Panhuys, een onderhoud heeft gehftd met Ismet-pasja over de quaestie der capitu laties. DE SURINAAMSCHE BEGROOTING, De Tweede Kamer heeft de Surinaam sche begrooting voor 1923 z.h.st. aangeno men. (Naar eene Engelsche vertelling.) Wal vergeet gij altijd, mijnheer Wen- ford? U naar een lied te vragen.... naar.... „la Belle om la Béte te bekoren en te temmen." Hij lachte zelve om zijne eigene gees tige vergelijking. Herbert Vaughan lachte uit beleefdheid ook es-en mee, maar scheen toöh het fijne van de grap niet goed te begrijpen. Hij vroeg aan zijn zuster: Mary, wilt gij ons het genoegen doen eens le zingen? Zij stond dadelijk op en zette zich voor de piano. Met dezelfde vlugheid die al hare bewegin gen kenmerkte, gleden hare vingers over de toetsen van het klavier en weerklonk hare stem in die groote zaal. Die stem was liefelijk en tevens krachtig. Bij iemand van zulke fijne, teedere vormen, sou men zooveel kracht niet hebben vermoed. Een heerlijke krachtige stem, niet waar? fluisterde Wen ford m(j toe; zij heeft een goede opleiding gehad. Een zeer prachtige slem. Het is een sirenenzang, die den ouden Zitman vijf jaren geleden in verrukking bracht, zelfs tot zoover, dat hij zijn verstand verloor en geld en goed aan hare voeten leg de. Zij heeft sedert dien tijd nog meer ver woesting met die stem aangericht, even wel zonder slecht inzicht, voegde hij er stil bij. Hij ging naar het vuur en pookte er driftig in, toen zij te midden der tweedie stroof was. Een blik van mijnheer Vaughan deed hem tot zelfbeheersching terugkomen, zoodat hij op een stoel neerzonk, en op den nagel van zijn duim begon te bijten. De avond liep ten einde zooals gewoonlijk bij zulke gelegenheden gaat; wij vergaten in elkanders gezelschap de soberheid, die over de woning hing. Het gesprek was weer algemeen en levendig geworden. Mijnheer Vaughan zong een stuk uil een opera en ook Wenford hief met krachtige basstem een liedje aan. Men verzocht mij eveneens iets voor te dra gen; doch ik kon aan dait verlangen niet vol doen, om de eenvoudige reden dat mij het talent daartoe ontbrak. Na eenigen tijd muziek gemaakt te heb ben, speelden wij een partij whist. Mijn drie gezellen speelden zoo fijn en met f zooveel aandacht, alsof hun leven er van af hing, in plaats van een six-penc» Wij scheidden tamelijk vroeg. Mijnheer Wenford en ik gingen samen naar huis. Hij ontstak een sigaar aan de lamp, die in den gang hing, eer hij zich in de avondlucht waagde. Hij droeg dien avond zijn mantel met roede voering, en zag er uit als een reusachtig sol daat, toen hij, aan dc deur, mijnheer Vaug- liari goeden avond wcnschle. Mijn rijtuig zal mij hier binnen een half uur komen halen; zend Tom weg, en zeg hem dat ik naar huis wandel. Goeden nacht Goeden nacht, antwoordde onze gast heer. Wenford gaf mij den arm en wij wandelden den rijweg af. Toen wij, ons op den donkeren landweg be vonden, zeide hij: Welnu, Gear, hoe bevallen zij u? Hoe ze mij bevallen? herhaalde ik. Vindt gij het geen koddig paar? Ik zie niets bijzonder koddigs in hen, hernam ik. Ik ben oprecht hartelijk door ben ontvangen, en gevoelde mij dankbaar voor dé vriendschap en de gastvrijheid, die zij mij betoond hebben, en voor de hartelijkheid waarmede men mij heeft onthaald, juist alsof ik huns gelijke in rang cn stand was. Zij zijn op hun wijze gastvrij en vrien delijk genoeg. Wij dragen hier het hoofd niet bijzonder hoog, een nieuwe vriend is een nieuwe schat voor ons. Ik wist vooruit dat gij hen bevallen zoudt, want ik zelve wan met u ingenomen. Gij rijt wel goed, zeide ik lachend. Ik denk dat gij reeds de geschiedenis van mevrouw Zitman kent? Gij hebt niet te vergeefs met de Ray's en Herbert Vaughan kennis gemaakt. Men heeft mij hare geschiedenis verteld. Zitman was in zijn leven een onver draaglijke oude duivel; hij laat, zelfs na zijn dood, een lastige solferlucht achter. Hij leefde in twist en haat met de geheele wereld, en stierf even gelukkig als hij leefde. Wat haatte ik dien mant En, goede God, wat haatte hij mij! Is hij sedert lang overleden? Sedert twee en een half jaar. Hij doofde voor zijn dood alle levenslust uit bij zijn jonge vrouw; zijn nagedachtenis drukt haar nog steeds temeer. Dat blijkt uit alles wat zij zegt. Zij schijnt zenuwachtig of prikkelbaar te zijn. Dat is nu haar aard gewonden; ik herin ner mij liaar nog goed, toen zij geheel anders was. Maar, voegde hij er met een hollen lach bij, wij zijn allen veranderd! Heeft mijnheer Vaughan, of de spraakzame vrouw Ray u ook al verteld, dat het morgen zes maanden zal geleden zijn, dat ik mevrouw Zitman ten huwelijk heb gevraagd? Neen. Dan heb ik hen ten minste dé loef afge stoken. Ja, ik waagde een stouten aanval legen het testament, en, ongevoelig voor de aan staande armoede van Herbert Vaughan, bood ik mevrouw Zitman deze forsche hand aan. Zij heeft er voor bedankt, Gear. Zoo, zoo! Ik herinner mij dat ik haar razende en tierende verliet. Was ik dan niet veel beter dan de oude vrek, wiens naam »j gedragen heeft? Wie had kunnen denken dat zij gehecht zou zijn aan het goud, dat hij haar nagelaten heeft. Dat geloof ik ook niet. Waarom, wees zij mij dan van de hand? Hij vroeg dit zoo hartstochtelijk, en zou woedend zijn geworden, als ik haar werke lijke reden bad genoemd, waaraan ik niet twijfelde, dat ik hot beter achtte onze goede verstandhouding niet door misplaatste op- rechheid te storen. Een oogenblik later zinspeelde hij zelf erop. Het is mogelijk dat ik haar niet beviel, maar ik geloof vast dat de geldzucht haar terughield. Had een ander minnaar mij in den weg gestaan, ik zou hem dood geschoten hebben, en indien ik ooit iemand ontmoet die naar haar hand dingt, dan kan die er op rekenen dat ik hem als een hond zal dood slaan. Zou dat wel zeer edelmoedig zijn? Ik zal haar nooit nicer me; mijn liefde lastig vallen, ik heb dien teederen hartstocht voor drievierden weggespoeld, maar ik heb een belofte gedaan dat niemand ooit zonder levensgevaar Mary Zitman zal huwen. Zeg nu eens of dat geen oprechte bekentenis is, Gear, cn of ik u, mijn gezworen mededinger, nu. niet met mijn volle vertrouwen vereerd heb? Ik was niet zeer ingenomen met al dai vertrouwen; liet gaf mij denzelfden onaange namen indruk als eenige uren vroeger de ver trouwelijke meedeeliogen van Vaughan Beiden hadden mij gewaarschuwd voor een onmogelijkheid; voor iets, waarvan ik zelfj niet durfde droomen, waarover ik nog lacht« toen ik in mijn slaapkamer was, lang nadat hij mijn vingers in zijn ijzeren vuist had ge drukt cn mij goeden nacht had gewenscht IX. ITc ontving den volgenden morgen een briet van mijn zuster Ellen. Ik deel haar schrijven hier mede, en ont houd mij van elke opmerking. Die brief verspreidde ecnig licht over bet laatste zonderlinge gesprek tusschen mijn zus ter en mij. Zij schreef ak volgt: Kenningfon Road, 2 Juli 18.... Beste Broeder. f „Gelief ons spoedig te melden boe gij het in Cumberland maakt. „Moeder heeft dezen nacht een bangen droom over u gehad, en was dezen morgen ongerust dat er u ids slechts overkomen zou zijn; alsof gij, die altijd zoo bedaard en ver- .standig zijL u self niet voor *11» mogelijke

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5