SANATOGEN BERICHT Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. 45ste Jaargang No. 14359 Zaterdag 10 Februari 1923 Ingezonden Mededeelingen Gevoelt gij U slap en lusteloos? Van het Vaticaan Ingezonden Mededeelingen 700NEEL, Jubilé Julia Cuypers. MUZIEK Groote Houtstraat-Vereeniging. STADSNIEUWS Schouwburg-café Jansweg. Aangehouden. J, J. WEBER ZOON Opticiens - Fabrikanten Koningstraat !0 Haarlem LANGS DEN \VEG. TELEGRAFISCH WEERBERICHT én verdween met het orgel in de zijstraat, Rheumatiek. Jicht, zenuwpijnen Adverfentiën 35 cents per re£dv Bij contract belangrijke' korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden tnededeeling: 60 ct per regel. Vraag- en aanbod-ad- v'ertenliën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 een* bij vooruitbetaling. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Maar mocht ge hem den stillen droomer wanen: ge zaagt wel spoedig, hoe hem diep in zijn binnenstebrandt dat heimlijk vuur dat, fel opeens uitslaat en het al in gloed zet. Die drang naar opperste schoonheid leidt zijn fantasienaar oorden waar hij zichzelf ver wonderd terugvindt. Zijn sterk gespannen spel schept den hoorder de gelegenheid, hem daar te kunnen volgen en dan is er aan de blijheid geen eind. Is hgt wondeir. dat men den kunstenaar slaande een ovatie bracht, dat men hem terugriep herhaaldelijk? En hij, die deze blijk van oprechte vereering en harte lijke, hartelijke bewondering zag, zette zich andermaal aan het klavier en speelde daar Chopin's- schoóme lied in Des, de Berceuse, met 'n van heerlijk timbre doorgloeiden toon. Als paarlen dat prachtig chromatisch tertsen- spel, en- in een wonderbaar timbre dat sosle- nulo dejr linkerhand. Maar als een gave van onvergankelijke schoonheid zal ook dit „toe giftje" ons bijblijven; als herinnering aan den begenadigden kunstenaar, den goeden ruensch. Wij hadden hom gaarne naast zijn edel spel een orkest van het superieurst gehalte gewenscht. Maar mogen in oprechte bewon dering blijven opzien naar die kunst van be geleiden. Gerharz voelde de tempi, de opvat ting van den solist intuïtief aan en hel fi nale werkte, zooals ik reeds eerder opmerkte, in dit opzicht mijn voile bewondering. De loon der fluit bekoort me wel eens meer dan nu b.v. in 't Andante, waar de klank ietwat gevoileerd aandeed. Maar lag het niet aan de zaal, d:ie niet zoo bezet was als we b.v. op een ledenconcerl gewoon zijn? Een aanmer kelijke verbetering mocht men bij de pauken constateeren. Het gaat hier bij de H.O.V. in een stijgende lijn. Was het wonder, dat de voorzitter, de heer Koolhoven, uitnemend ge stemd was? Hij gaf er blijk van in een har telijk dankwoord aan Willem Andriessen, die op dien dank volle aanspraak bad zoowel als op die van zijn toehoorders. Het orkest speelde nog werken van Ljadow en Dworsjak, die hier al eens uitvoerig be sproken zijn, zoodat wij kunnen volstaan met de opmerking, dat de repetitie-ochtenden voor de orkestleden geen koffie-nurtje:: zijn. Hel bleek ten duidelijkste b.v. uil liet finale der symphonje „Aus der ncue Welt", waar het slrij kerskorps buitengewone dingen deed en bét geheel een specimen was van fijn or- kestspel. Hel concert bracht velen naar de zaal, die we bij de uitvoeringen jjer H.O.V. nog niet op^trklen. Men mag vertrouwen, dat An- driessen's geheel belanglooze daad ook in d? toekomst de H.O.V. nog lot bale moge strekken. G. J. K. Op 10 April heeft de candidaatslelling plaats en aangezien de stemming binnen 45 dagen na de candidaatstelling moet plaats hebbén, moet de gemeenteraadsverkiezing dus voor 25 Mei geschieden. In Haarlem moet alzoo de verkiezing dit jaar plaats hebben vanaf 16 Mei tot 25 Mei, en daar het, met het oog op de scholen, ge woonte is' in Haarlem, 'de verkiezing op Woensdag, vast te stellen, heeft men dus de keus de verkiezing te bepalen op 16 of op 23 Mei. Vermoedelijk zal de datum van de raadsverkiezing 23 Mei worden. Julia Cuypers heeft gisterenavond ook te Haarlem gejubileerd, bij gelegenheid van haar 40-jarige looneplloopbaan. Als Fedora in het gelijknamige stuk van Sardou boeide zij den ganschen avond het publiek, dat ove rigens, spijtig genoeg, matig opgekomen was. Aan het slot der voorstelling heeft de heer Merens van het Haarlemsche Tooneelver- bond haar h,.,telijk toegesproken en bloemen aangeboden, waarna van Gasteren bloemen bracht vr dc schouwburg-commissie en van de vereeniging „Cremer". De aanwezigen brachten mpvrouw Cuypers een langdurige ovatie. PAROCHIE ST ANTONIUS. ZONDAG de H.H. Missen om half 6, kwart voor 7, 8 uur de Kindermis» 9 uur en half 11 de solemneele Hoogmis. Collecte voor de sieraden van kerk en altaar. Van daag, Maandag en Dinsdag in deze kerk het 40-uren gebed. Om half vier openbare aanbidding. Om 7 uur plechtig lof en pre dikatie. MAANDAG om 10 uur gezongen H, Mis om 4 uur plechtige aanbidding. Om half 8 lof en predikatie. DINSDAG om 10 uur plechtige H. Mis, om 4 uur openbare aanbidding, om half 8 plechtig lof, predikatie, processie en Te Deum tot sluiting van het 40-urengebed De bruidjes moeten kwart over .7 in de pas torie zijn. WOENSDAG Asc.hwoensdag. Na de H.H. Missen uitdeeling der aschkruisjes, om half 10 gezongen Mis. VRIJDAG om 8 uur gezongen Mts, 's- avonds half 8 Lof en oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG van 5 tot half 10 gelegenheid om te biechten. Aanstaanden Zondag collecte voor de ar men dezer parochie. Dg Secretaris van het Bisdom verzoekt ons rangs dezen weg het volgende aan de Eerw. Heeren pastoors en rectoren bekend te ma ken: Bij het afdrukken van het Vastenmande- ment van Z. D. H. den Bisschop var. Haar lem i« op de eerste kolom, derde alinea, vierden regel uitgevallen het woordje „niet"; men leze dus „daarmede is niet gezegd, dat God „NIET" in der. regel enz." Voorts zij nog opgemerkt, dat de toege zonden lijst der vasten-dispensaties ook geldt voor de volgende iaren, dewijl in het vervolg geen lijsten meer zullen worden toegezonden; nieuwe exemplaren zullen evenwel te verkrij gen rijs bij het St. Jacobs Godshuis te Haar lem. De Aiaerikaanscbe vlce-admlraal. Charles D. Sigsbee, schrijft: '„Na grondig proef genomen te hebbey met Sanatogen, ben ik overtuigd van zijn verdiensten als zenuwsterkend voedsel. Zijn weldadige werking is boven allen twijfel verheven." Het Zenuwsterkend Voedsel EEN JAAR PONTIFICAAT. Men bericht ons uit Rome: 6 Februari! Een jaar sedert dc Pauskeuze, sedert dat Kardinaal Bifleti van het balkon van Sint Pieter aan de menigte op het Sint Pietersplein onder den neerplassenden regen aankondigde, dat Kardinaal Achilles Ratti Paus gekozen was en den naam van Pius had aangenomen. En onmiddellijk werden de groote hekdeuren van de Basiliek gesloten, de nieuwe Paus zou den Zegen geven buiten van af het balkon, brekend met de gewoonte door Leo XIII, Pius X en Benedictus XV aan genomen, den Zegen binnen de kerk te ge ven. Het bericht heeft zich verspreid te Ro me en geheel de stad komt naar 't grootste der pleinen. In afwachting dat de Paus zal verschijnen, komen reeds de dagbladen uit met het bericht van de verkiezing tot Paus van Kardinaal Tacci. De beterwetende men- schenmassa wil de venters te lijf. Een ander blad op 't laatste oogenblik op de vergis sing aandachtig gemaakt, houdt liever de dertigduizend exemplaren maar in. Na een half uur wachtens in den regen, verschijnt' de nieuwe Paus, een oorverdoo- vend gejuich klinkt hem te gemoet. Leve Pius XI1 Een jaar daarna. Glorierijk zetelt op den Stoel van Petrus de elfde Pius Alles her stellen in Chrisfus was dc leuze van hem die ook den naam van Pius had gedragen, en zijne onmiddellijke voorganger had den vrede onder de volkeren aangeprezen, ge zocht, afgesmeekt. De dood verraste hem in den levenstaak. Pius XI vat beider leuze te zamen en wil in Christus' Rijk Christus' vrede herstellen. De warfe vrede is nergens, anders te vinden dan waar de Paus dezen zocht. Niet in zelfzucht, eigenbelang, landhonger, bestaat de ware vrede, maar in Christus' leer van verbroedering en naastenliefde, die Christus' vrede zal doen juichen in de har ten der menschen. Onder voorzitterschap van den heer M. Scheer vergaderde gisteravond in café „Neut" de Groote Houtstraat-Vereeniging. In zijn openingswoord sprak de .voorzitter de besté wenschen uil voor de leden en wees er op, dal 1923 een belangrijk jaar zal wor den in verband met het a.s. regeeringsjubi- leuin van H. M. de Koningin. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd, waarna de secretaris, de heer F. H.' Kehlenbrink, het. jaarverslag uitbracht, waaruit bleek, dat het ledental van 103 tot 100 is terug geloopen. Uit hei verslag van den penningmeester, den lieer G. II. Vogelzang, bleek, dat de uitgaven l>edragen hadden 356,37. Er was een voor- deejig kassaldo van 92,21. Bedden functionarissen werden woorden van dank gebracht. Bij dc bestuursverkiezing werden herkozen de heeren C. H. Vogelzang en J.-E. Voet. Daar geen van beiden het penningmeesterschap wilden aanvaarden, vond een nieuwe verkie zing plaats. Gekozen werden nu de heeren Vogelzang en Van Bilderbeek, die beiden hun benoeming aannamen. Bij de bespreking omtrent de versiering r an de Groote Houtstraat ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van H. M. de Koningin, werd medegedeeld, dat het besluur voorstelde, alleen dan de Groote Houtstraat te versieren, wanneer de Koningin in de stad komt en zich anders lot het uitsteken van de vlag te bepa len. Mot dit bestuursvoorstel verklaarde de ver gadering zich accoord. Aan den heer Heuff, kunstschilder Ie Heemstede, was opgedragen, plannen te ont werpen voor een eventueele versiering bij de komst der Koningin. Deze diende fin zijn plannen in, volgens weike dan een drietal «erepoorten zou wor den opgericht: een aan de Groole Houlbrug, een aan het Verwulft en een aan de Groote Markt. De voorloopige begrooting was 1 <500. Met dit voorstel konden zich de aanwezigen vereenigen. Aan den heer Heuff werd opgedragen, de plannen verder te ontwikkelen en een nadere begroeting te maken. v Na de rondvraag sluiting. BLOEMBOLLEN UIT HOLLAND EN AMERIKAANSCHE TEELTMOGE LIJKHEDEN. Onder den titel „Holland Notes," neemt de FLORISTS' Exchang, van 27 Januari een artikel op van den heer J. Beumer, het welk in hoofdzaak is een verslag van de Kerstmistentoonstelling te Haarlem, in de laatste dagen van het vorige jaar gehouden. Het verslag is met overleg gesteld en geeft een goeden indruk van wat wij hier op ons gemak konden bezichtigen. Vooral de op somming van de aanwezige variëteiten kan zijn nut hebben, dat de Amerikanen onder oogen krijgen. Vooral omdat, zooals de schrijver opmerkt, op de tentoonstelling vele soorten waren, die de Amerikanen (nog) niet kennen. Het verslag van den heer Beumer is een der medewerkers van de Redactie van het Amer. vakblad niet onopgemerkt gepas seerd. W., de schrijver van het artikel over de Bollenquaestie in een der vorige nummers, waaruit wij een en ander overnamen, zegt in een uitgebreide beschouwing, die vlak onder het verslag van de Haarlemsche Kerst mistentoonstelling is geplaatst, dat de lezing van zulk een versftg den Amerikanen tot de erkenning moet brengen, dat zij op het ge bied van het bollenbroeien nog veel hebben té leeren. Het is, volgens hem, hoogst twijfel achtig, of zulk een overvloed van bolbloemen ergens, waar dan ook, in de V. S. op Kerst mis kan getoond worden. In geen enkele stad was er omstreeks Kerstmis een goede voor raad behoorlijke bolbloemen in het Westen, waar de bollen het zoogenaamd zoo goed doen, was de hoeveelheid opvallend beperkt, zelfs van Narcissen was het maar middel matig. Is Holland ons zooveel voor, omdat men er de bollen apart voor den broei prae- pareert? Maar dat wordt toch ook gedaan met de bollen, die bestemd zijn voor de Amer. broeiers zoo vraagt de schrijver. En in En geland konden ze het blij kbaar wel, gezien de verslagen van Covent Garden. W. is er van overtuigd, dat de bolbloemen in Ame rika in December zeer gewaardeerd zouden worden, gezien den aftrek van Paperwhite Narcissen, een der minst aantrekkelijke bol bloemen en nog wel in een tijd dat er andere bloemen genoeg zijn. Het is immers de komst van bét voorjaar, die de bolbloemen voor- WILLEM ANDRIESSEN OP DE H. O. V. Hel was een jubel, die tot een ovatie word, als de klariferspeler .Willem Andriessen hel heftig bewogen sloldeet van 't finale uit Tsjai- kowky's eerste concert in exlatjsche climax beëindde. Men had zich aan zijn superieur spel in de cadens van deel I gelaafd, zich berauscht aan zijn wonderbaar rubato in 't slotdeel én er den genialen musicus in her vonden, die ons hiér toch eens de kunst van dien anderen Rus Moessorg ky dééd vereeren. Wij weten het nog als den dag. vah gisteren. Die herinnering op te halen is vanzelfspre kend, nu. hij andermaal' aan een zoo talrijke schare luisteraars en vereerders van zijn spel en zijn kunst ons Tsjaikowsky* eerste con cert vóórvoerde in een gestalte,die ons nog lang zal heugen. Wie. heeft niet opgemerkt, hoe: Willem Andriessen b.v. het finale speel de in een vivaeité dat verblufte, verrukte! Hoe greep hij in de snaren en deed hij aan het instrument die harmonieën opklinken als inleiding om te zingen dat selloone lied der cadens, dat hem. niet, zooals aan zoovelen, diende, om zijn technisch kunnen te toonen, maar eer om heel zijn hart uil te zingen zooals de leeuwerik, die zich losmaakt van de aarde en, schuchter eerst van zich zóó alleen te weten en zoo vrij, den 'klanlk van eigen zingen belui tert, en luisterend en zingend op heft naar die sfeer, voor wie als zanger ge boren is. Gem. Concertzaal H. O. V. Concert half 3. Hoter Spoorzicht Stationsplein Matinég, en avondconcert. Oud-Holland Verwulft Concert. Trianon-tearoom Groote Markt Concert van 46 en van 811 uur. Luxor-tearoom Groote Houtstraat 139 Concert. Stadsschouwburg. Als je maar een ver leden hebt 8 uur. Matinee „Der Leben- de Leichnam", van Moissi, 2 uur. Soc. K,St. Bavo". Damestooneelclub „Vic toria", Missieuilvoering, 8 uur. Soc. StBavo. 'Commissie „Rerum No varum", 8 uur. Stadsschouwburg Nationale Opera Lo hengrin half 8. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jan straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/,, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtendj en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken ran half 39 uur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling van etsen van Anton* F. Pieck. R K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 2—5 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. I K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. De Zondags- en nachtdienst der apothekers wórdt deze week waargenomen door de fa. H. Remmers en Zn., Kruisweg 20 en Duym cn Keur, Keizerstraat 6. Ook de Centraal Apotheek, Groötc Hout straat 78, is des Zondags en des nachts ge opend. Hanzegebouw. De Hanze, 8 uur. De koffiekamer van den Janswog-schouw- burg is gepromoveerd. En wel tot algemeen café. Nu kan men niet alleen een kopje thee of een „Bakje" drinken in de pauze van een uitvoering, maar ook op elk ander willekeu rig oogenblik, van de Jansstraalzijde het pret- tig-in,gerichte zaaltje betreden, om er zijn dorst te lesschen of zich wait te verfrisschen. Bovendien is er op geregelde tijden een strijkje, wat de gezelligheid in de gerestau reerde, fraai gestoffeeatle koffiekamer natuur lijk zeer verhoogt. Bij de opening van het schouwburg-café, die dezer .dagen plaats had, hebben vrienden van den 'heer Herman Smith hem veel succes toegewenscht met deze on derneming, waarvan de schouwburg-directeur openhartig bekende, dat' hij ze begon om steun te vinden i.n den malaise tijd, die ook het schouwburg-bezoek ondervindt. Ook an deren, o.a. de vereeniging „Cremer", hebben de beste wenschen voor het schouwburg-café uitgesproken en de heer Smits beeft op zijn beurt hulde gebracht aan den heer Sliphorst en zijn familie, die na 40-jarige functie vervulling de koffiekamer van dén schouw burg vaarwel zegt. Op verzoek van den Commissaris van Po litie alhier, is door dc marechaussee te Vat- kenswaard aangehouden de 3»-jar':ge F. H. van S„ zonder beroep, wonende te Arnhem, verdacht van diefstal van oude munten ten nadeele van J. W. De munten, die in beslag genomen zijn, vertegenwoordigen gen waarde van f_ 400, Barometerstand 759. Stilstand. OPGAVE VAN* Medegedeeld door liet Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen In den morgen van 10 Februari. Hoogste Barometerstand 788.9 m.M. te Haparanda. Langste Barometerstand 740.6 m.M. te Ma li li head. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 Februari. Meest matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind, nevelig tot halfbewoikt, weinig of geen pccrslag, iets kouder. Van de groote zus en de kleine, het draaiorgel en den kouseband. De lange straal droomde, dommelig van weelde, in de onverwachte zaligheid van den te vroegen lentedag. De vrouwtjes kwamen in haar lage deurtjes en knipoogden tegen elkander om het lekkere zonnetje als spin nende poesen, die zich koesteren, 'n Paar smoezelige hummeltjes tobden onhandig nog, waggelend over de keien rond mei zachte, kraaiende geluidjes. Grootere kinderen waren naar school Dan kwam het draaiorgel, waarvan je de hoempa's al een tijdje in de verle had kuii- ne.n hooren, en sloeg de rustige straat vol krijschend geluid: veel schoone wijzen van „Wordt nooit verliefd", en „Hitfepelit" en andere „constighe en slichtelyke refereynen". Met groote oogen en de vingertjes in neusjes en mondjes stond al het grut om het kleu rige, blinkende instrument en staarde met eerbied naar Je maatslaande cn tingelende poppetjes of naar den' onvermoeid draaien- den man aan den slinger De oude vrouwtjes neurieden mee 'met wiegelende hoofdjes en de jongere lachten en grapten naar elkander. Dan liep uit een der huisjes een grootere zus op hel groepje toe, pikte er een der klein tjes uil. Ze schikte wat-aan d'r kleertjes en lachend fluisterde 'r even wat in. En ern stig nu schoven ze met 'r beidjes in Two- step over'het trottoir, nu en dan even lachend de groole gewichtig en soms wal hulpeloos de kleine. De lachende, pratende vrouwen hielden even op 0111 toe te zien en het groepje kleuters volgde met groole, verwonderde oo gen en met iets van afgunst het dansende paartje. Tot de cdtastrophe kwaml In hobbelige krinkels zakte kleine zus' eene kousje langs T magere beentje'af, over het kapotlc schoen tje. Een gegichel bij dc kleine toeschouwers, en al de vingertjes wezen naar het verma kelijk slingerende kousje. De groote, een beetje verlegen, peuterde wat aan zusjes beentje, tot een vcrrafeld touwtje te voorschijn kwam, waarmee het kousje weer vastgebonden worden moest.' De man aan den slinger begon juist te draaien van „Kleide Sina-mannipoo Kreupele kan weer lóopen I Da Heer C. J. Greiff, 116 Herlord Road, London N 9 Schrijit o. a. „Mijn vrouw was door rheumatiek volkomen kreupel. Zij kon slechts met groote moeite op staan, gaan zitten of loopen doch reeds door de eerste tlanoon Togal verbeterde zich haar toestand en thans kan zij zich weer vlug en makkelijk bewegen. Lui zenden schrijven het zalfde 1 Togal lost urinezuur sterk op het heeft zich daar door niet allen voor de genezing van rheumatiek, jicht, ischias succesvol be wezen, doch eveneens tegen gewichts- pijnen, zenuw- en hoofdpijn gunstig onderscheiden. Vooraanstaande dokto ren schrijven Togal voor, tegen slape loosheid door zijn kalmeerenden invloed In alle apotheken voorhanden (adv.] spellen Waarom dan zoo weinig werkelij k goede Hyacinthen, Tulpen en Narcissen, voordat het nieuwe jaar alyyeer een paar weken oud is? Verder gaande met zijn bespreking var, het verslag van de Hollandsche tentoon stelling, waarbij een foto van de stand der firma van Tubergen staat afgedrukt, maakt W. een aantal opmerkingen, die wij hier kortelij ks weergeven Het voorkomen van Galanthus cilidcus, verschillende IrissoortenNarcisspecies en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1