ï'l a ÊMimm es Augustinus Josepkus Callier. Maandag 12 Februari 1923 45ste Jaargang No. 14360 DIT IMMER BESTAAT UIT I BLADZIJDE». EERSTE BLAD DOOR DE GENADE GODS EN DE GUNST yAN DEN APOSTOLISCHEN STOEL, - BISSCHOP VAN HAARLEM, HUISPRELAAT VAN Z. H. DEN PAUS, [ASSISTENT BISSCHOP BIJ DEN PAUSELIJKEN TROON, aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van Ons Bisdom, ZALIGHEID IN DEN HEER. STADSNIEUWS. AGENDA 13 FEBRUARI Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Jaarvergadering Sint Vincentius- Vereeniging. De R.-K. Leeszaal. Baden. Het Wiener Hofburg Theater. R.-K. Lyceum te Overveen. De Wijze Katfer. Een tentoonstelling van Kerkgewaden. Voor den Politierechter. Personalia. Een jubileum-vaas. Aanbesteding. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. B. en W. vragen een crediet van f 5000. De loonen der bloemisiarbelders. Bekroond. Het aantal werkloozen. I I w1 .1 rrr LANGS DEN WEG. De verkiezingen voor de Provinciale Staten. Een kostbaar verlies. De Lohengrin. Gemeentezaken. Postzegelgeknoel. Nog meer autobussen. J. W. Sevenhuysen f. Ongeluk met de E. S. M. f „Kindervoeding". tf Een kranig politieman. 1 -fa/ De Statenverkiezingen. OPGAVE VAN: J. I WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT, Nat Vereen, tot Bestrijding van den woeker* 'Jubileum A. Tit. Berooving. f 275 vermist. 'Dè üEonnemenfsprijs Bedraagt roor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Xdverïentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling: 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Wij hebben tegenover U nog een zeer aangenamen plicht te vervullen, een plicht van innige dankbaarheid, waarvan Wij Ons bij deze wenschen te kwijten. Toen Wij voor drie jaren Ons verplicht Zagen in Ons klein-Seminarie niet minder dan 38 studenten af te wijzen, hoewel zij voor hun toelatingsexamen geslaagd waren, en dat nog wel, ofschoon Wij sinds lang ge brek hadden aan Priesters, gevoelden Wij Ons in geweten gedrongen, daarin te voor zien door den bouw van een nieuw Seminarie. De uitgewerkte plannen vorderden echter daarvoor een zoo reusachtige som, dat Wij daartoe niet mochten overgaan, alvorens de zekerheid te bezitten, dat Wij daarbij op uw krachtigen steun konden rekenen. Die steun nu was inderdaad zoo krachtig, dat Wij, hoewel nog niet zonder groote bezorgd heid, niet langer mochten dralen en zoo gingen Wij tot den bouw over, maar tot On zen grooten spijt met weglating van de Kapel, waarvoor dan maar een der groote zalen moest dienen. Toen dit bekend werd, hebt Gij bij Ons vijftig-jarig Priesterfeest, verleden zomer, weer een zoo groote feestgave voor dit doel samengebracht of toegezegd, dat de mogelijkheid om tot den bouw der Kapel over te gaan, nog wel niet vast staat, maar toch ook niet geheel is buitengesloten. In ieder geval hopen Wij in het najaar bij het wederbeginnen der studiën, in het voltooi de hoofdgebouw, alle jongelingen die zich tot het Priesterschap geroepen gevoelen hoe groot het aantal ook moge wezen te kunnen opnemen. Voor den krachtigen steun nu, Ons door Geestelijkheid en Ge loovigen verleend, brengen Wij Onzen hart- grondigen dank, en Wij zullen niet nalaten den goeden God, die zich niet in edelmoe digheid laat overtreffen, voortdurend te bid den, dat Hij Uwe groote offervaardigheid door Zijn overvloedigen Zegen blijvend be- loone. Nu komen Wij echter tot U met een nieu we bede, die Wij als Bisschop toch zouden moeten doen om den inderdaad nijpenden nood, waarin wij verkeeren. Het is van afge- rneene bekendheid, dat in den laatsten tijd de vrees, die zoo lang heeft bestaan voor al wat roomsch is, God zij dank, hoe langer hoe meer verdwijnt, zoodat thans ook op ons vaderland toepasselijk schijnt, het woord des Heeren: „Slaat Uwe OQgen op en aan schouwt de velden, dat zij reeds wit staan van den oogst," maar van den anderen kant is het waar, dat vooral in de groote steden vele katholieken tot onverschilligheid ja zelfs tot ongeloof vervallen, omdat zij daar ko men als dwalende schapen, aan wie geen voldoende herderlijke zorg kan worden gewijd, daar Wij geen Priesters ge noeg hebben om in hun geestelijke be hoeften te voorzien. Wat zouden Wij nu hebben aan een ruimer Seminarie, wanneer die ruimte niet genoegzaam wordt gevuld? Daarom moge hier een woord worden ge wijd aan de roeping tot het Priesterschap, waaraan Gij allen, zonder uitzondering, kunt en moet medewerken. De roeping tot het Priesterschap komt van God en van Hem alleen, /„niemand toch," zoo vermaant de Apostel Paulus, „niemand neemt zich die eere, maar hij die geroepen wordt door God", Doch wij allen kunnen en moeten, als ons de uitbreiding van Gods Rijk op aarde ter harte gaat, bid den, dat/Hij genoegzaam werklieden zende in Zijnen wijngaard ieder kan zijn dagelijksch, zoo dikwijls herhaald gebed, „laat toekomen Uw Rijk" met die bedoeling bidden, en dit nu vragen Wij van U allen. Van de vaders en moeders echter mag (nog meer worden gevraagd want al komt ;de roeping van God en van Hem alleen, daarmede is niet gezegd, dat God niet in den b-egel waarop Hij natuurlijk uitzonderin- jgen kan maken en somtijds werkelijk maakt ideze eer van het Priesterschap geeft aan de kinderen van ouders, welke door hun waarlijk deugdzaam leven, verdienen op deze wijze begunstigd te worden. Ook daar om is het niet ondienstig, vooral in dezen tijd, waarin wereldsgezindheid en genotzucht ons zoozeer van alle mogelijke zijden omringen, dat wij allicht daarin kunnen worden mede- gesleept,te herinneren aan de vermaning van den Apostel Pauflis „dat wij, de wereldsche begeerlijkheden verzakende matig en recht vaardig en godsdienstig moeten leven in deze wereld." Voorts geldt natuurlijk ook voor de ouders, wat de H. Kerk (C. I. C. c. 1353) den Priesters en vooral den Pastoors ten plicht stelt, dat zij de kinderen, welke roeping too- inen tot het Priesterschap, met bijzondere zorg moeten beschutten tegen het bederf der wereld, en in hen de godsvrucht moeten aankweeken. Deze plicht van waakzaam heid houdt ook niet op bij het intreden in het Seminarie, want gedurende een aanmer kelijk deel van ieder jaar leeft de seminarist buiten die heilige afzondering, en het is een betreurenswaardig feit, dat door gebrek aan die waakzaamheid over de nog onervaren jongelieden, menige roeping verloren gaat |J Na het reeds gezegde zal het wel niet noodig zijn veel woorden te gebruiken voor een betoog, dat de ouders de roeping hunner kinderen niet mogen tegenwerken Wij zou den hierover zelfs geen woord verliezen, wanneer het niet somtijds voorkwam, dat de ouders dit werkelijk doen, hetzij uit zelf zuchtige berekening, dat zij hun kind niet KUNNEN missen, hetzij uit verkeerde liefde voor hun kind, dat zij onverstandig genoeg zeggen, dit niet te WILLEN missen, of zelfs uit een onchristelijke eerzucht, waardoor ze hun kind een naar hun meening hoogere bestemming hebben toegedacht. Dergelijke beschouwingen echter zijn een waarlijk katholiek-voelenden vader of moeder on waardig; de hooge waardigheid toch van het Priesterschap, aan hun kind door God toe gedacht, moet hun wel een offer waard zijn en een hoogere bestemming is in .het oog van een goed-katholiek eenvoudig niet denkbaar. Hierbij komt nog, dat dergelijke bereke ningen maar al te dikwijls te schande worden gemaakt. Wij hebben het zelf gezien, dat moeders, die hun kind niet konden missen, ditzelfde kind nog voor dat zij priester zou den zijn geworden, wanneer zij niet waren teruggehouden, door een vroegtijdigen dood missen MOESTEN dat ouders, die uit geldelijke berekeningen hun zoon beletten zijn roeping te volgen) bij gemis aan den noodzakelijken Zegen Gods, ondanks de hulp van dien aan God betwisten zoon, in hun zaken achteruit gingen Wij hebben het zelfs gezien, dat die voor iets hoogers be stemde zoon door een later onwaardig levens gedrag zijnen ouders waarlijk niet tot eere strekte. Doch dit alles daargelaten, in een goed katholiek huisgezin mag en kan het niet Voorkomen, dat als God aan een kind zegt„Volg mij", een vader of moeder, hetzij door woorden hetzij door daden zeggen zou de: „Gij blijft in de wereld", en zoo kwamen Wij op onze bede aan de ouders, dat zij „ver zakende aan de wereldsche begeerlijkheden matig en rechtvaardig en godsdienstig leven", opdat God hen in hunne kinderen kunne zegenen ook door hun roeping te geven tot het Priesterschap, en opdat die kinderen, in de dagen dat zij wederom in den familie kring verkeeren, hunne roeping niet alleen niet verliezen, maar daarin zelfs nog ge sterkt worden. Zoo, vertrouwen Wij, zullen Wij althans na vjerloop van tijd Priesters genoeg hebben om aan onze geloovigen, die gevaar loopen hun deugd en geloof te verliezen, de zoo hoog noodig Priesterlijke hulp te verschaffen, en onze dwalende broeders nader te brengen aan de waarheid, welke zoo velen onder hen begeerig zoeken. Dat geve God Dit zullen Wij Hem vra gen, daarvoor vurig bidderi, vooral in den nu weer aanbrekenden vastentijd, waarin onze gebeden zoozeer aan kracht winnen, door de versterving, die onze Moeder de H. Kerk ons oplegt, en ook naar Wij hopen door de verstervingen, die wij onszelf vrij willig zullen opleggen, om, zooals de H. Apostel Paulus zegt, wat ontbreekt aan Chris tus' lijden en smarten, in ons aan te vullen voor zijn lichaam de H. Kerk. Tevens bevelen Wij aan in Uwe godvruch tige gebeden al de nooden van Kerk en Maatschappij van de H. Kerk, die in zoo veel landen weer hevig wordt vervolgd en bijna overal aan de grootste beproevingen bloot staatvan de Maatschappij, die niet tot orde en rust en vrede kan komen, omdat de wet Gods, de rechtvaardigheid en de christelijke liefde maar al te zeer vergeten worden door de leiders der volkeren voor onzen H. Vader den Paus, die zoo vurig verlangt en werkt om den vrede van Christus in het Koninkrijk van Christus te brengen, maar naar wien helaas niet genoeg wordt geluisterd, noch door de volkeren zeiven, noch door hunne leiders voor onze geëer biedigde en geliefde Koningin, die weldra 25 jaren lang haar volk zoo zegenrijk heeft geregeerd, voor Haar en Haar Koninklijk Huis in een woord voor al Uwe geestelijke en wereldlijke Overheden, opdat God hen voortdurend verlichte, om den vrede onder de menschen terug te brengen en blijvend te bewaren. Daartoe bevelen Wij ook Ons in Uwe gebeden aan, terwijl Wij niet zullen ophouden voor U allen, voor Uwe geestelijke en stoffelijke behoeften, te bidden. En zal dit Ons herderlijk schrijven op Zondag Quinquagesima, in alle tot Ons Bis dom behoorende kerken, alsmede in de'ka pellen, waarover een Rector is aangesteld, op de gebruikelijke wijze worden voorge lezen. Gegeven te Haarlem, den 27 Januari 1923. t AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, J. M. v. d. TUYN, Secretaris. Sociëteit „St. Bcivo." Rechtskundig bu- i reau van 8'A tot 914 uur Onderling be lang 8 uur Bestuur Boeren- en Tuin ders Onderlinge 8 uur R. K. Vrou wenbond Feestvergadering 3 uur en kinderfeest half 7 Trampersoneel 8 uur. ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheelc Jani- straai 49 Eiken dag geopend van 10 van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boelcen van half 39 uur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling van etsen van Anton F. Pieck. H K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. ft. Af. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. „De Kroon" Groote Markt Lezing Ir. H. v. Mourik Broekman „Intellectbepa ling" 8 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel „De Wijze Kater" 8 uur. Gebouw Kruisweg 70 Kamer van Koop handel 7 uur. R. K. Leeszaal 25 uur Tentoonstel ling van kerkgewaden en kerksieraden. Dinsdag 13 Februari zal in de tuinzaal van café Brinkmann voor de leden van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een lezing worden gehouden door Dr. W, G. N. v. d. Sleen, over het onderwerp: Met de camera op reis. Van Bloemen en Insecten, Men schrijft ons: Op het ledenconcert van Zondagmiddag vergastte Gerharz zijn talrijke toehoorders op een keurig verzorgde uitvoering van l'Arlésienne van Bizet, van het Vorspiel van Lohengrin en van „les préludes, poèmes symphoniques" van Liszt. Als solist trad op de jeugdige violist S. de Jong, leerling van den heer F. Togni, leeraar aan het Conservatoire te Amster dam. Aangezien die geheele programma aan staanden Woensdagavond op het volkscon cert, met den solist, herhaald wordt, volgt dus de critiek hierover later. Wel kan nu reeds vermeld worden, dat de 21-jarige kun stenaar een groot succes te boeken had. Donderdag 22 Februari wordt de jaarver gadering gehouden van de Sint Vincentius- vereeniging. In den R.-K. Boekhandel te Bloemendaal (dorp), tegenover het postkantoor on'géveer, zal binnenkort een filiaal worden geopend van de R.-K. Leeszaal te Haarlem. Voor- loopig zal deze alleen dienen voor het uit- leenen van boeken, waarvoor drie dagen per week gelegenheid zal bestaan, n.l. Dinsdag middag en Vrijdagmiddag van 2 tot 4 uur en Zaterdagavond van 79 uur, In het Douchebadhuis aan het Leidschc- plein zijn in de afgeloopen week 872 haden genomen en in dat aan den Schotersingel 1320. Na zijn eerste voorstelling te Arnhem, Amsterdam en den Haag, zal Zaterdag 17 Februari a.s. het Wiener Hofburg Theater ensemble, onder leiding van den grooten tooneelspeler Georg Rcimers. ook hier in Haarlem een voorstelling geven, in den Stadsschouwburg, Wilsorisplein. Dc heer L. C. Tbeunis, leeraar met akte B., in de Fransche taal en letterkunde aan het R.-K. Lyceum, slaagde heden aan de Universiteit te Groningen, voor het docto raal examen in de Romaansche letteren, V *y. Een goed bezette Schouwburg heeft zich Zaterdagavond weer kostelijk geamuseerd om het onschuldige, vlot gespeelde blijspel: „De Wijze Kater", Jan Musch, uitstekend gesecondeerd door een groot aantal zijner arlistcn, vierde weer triomfen met zijn voor treffelijke creatie van den Kater. Morgen avond gaat dit „boosaardig sprookje" nog eens. Wie een amusanten vastenavond wil hebben, kunnen wij een bezoek aan den Schouwburg aanbevelen. In een der lokalen van de R.-K. Leeszaal aan de Jansstraat is Zaterdagmiddag een tentoonstelling geopend van kerkgewaden en kerksieraden. De voorwerpen zijn af komstig van mej. Schouten uit Rotterdam en bchooren toe aan een onzer Haarlemsche parochiekerken. Het is een kleine, maar kunstzinnige verzameling, waar fijne afwer king samen gaat met diep-religieuse en kunstzinnige opvatting. Al 't tentoongestelde is handwerk en het is een lust het geduld en de fijne techniek te bewonderen, die voor de vervaardiging dezer voorwerpen noodig zijn geweest. Er zijn te zien kasuifels, koor kappen, velums, manipels, van alles wat bij de H. H. Diensten gebruikt wordt. De ten toonstelling is een lofzang voor de vervaar digers en er gaat opvoedende kracht van uit voor de bezoekers. Kerstboompjes. K. cn W. wilden met Kerstmis voor hun gezinnen een Kerstboompje hebben, maar de 'kosten vonden ze wel wat bezwaarlijk. Ze gingen hier cn daar vragen, of ze er niet eentje krijgen konden, maar nadat ze al eens het hoofd hadden geslooten, besloten ze cr uit een bosch achter 't Brouwers- kolkje maar een paar weg te nemen, waarbij ze gesnapt werden. De rentmeester van den eigenaar, door wiens tuinman de zaaik werd aangebracht, zou er hun wel eentje gegeven hebben cn vindt het verlies niet zoo zwaar. De officier vraagt voor el'k 2 dagen ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Tideman, pleit op ju ridische gronden vrijspraak of een kleine boete, daar beide beklaagden werkloos zijn. De rechter veroordeelt ieder voorwaarde lijk tot 4 dagen gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. Het driftige Boertje. Bij J. T., een 62-jarig veehouder te Oost- zaan, kwam op 8 Januari de keurmeester D. B„ om een monster van zijn melk te nemen.- Voor een 'kwart liter wilde ons boertje 50 centen hebben, terwijl de keurmeester 30 ets. vergoeden wilde. Boertje maakte zich toen driftig en voegde den ambtenaar heel on vriendelijke wenschen en benamingen toe. 1-lij blijft nu alles ontkennen en dat vinden de Officier en de Recbter erg leelijk van hem en hij wordt veroordeeld tot f 25 bocle of 10 dagen. Verder werden verschillende Mesne straf fen opgelegd inzake beleediging, verzet, mis handeling of kleine diefstallen. Tot voorzitter der afdeeling Haarlem van den Vrijheidsbond is gekozen in de plaats van den heer Vincent Loosjes, die bedankt heeft, de heer Mr. K. van Hinloopen Labberton te Heemstede. Ter gelegenheid van het 25-jarig regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin, dal in dit jaar feestelijk zal herdacht worden, wordt in den handel gebracht een fraai uitgevoerde jubileum-vaas. vervaardigd door de Plateel- fabriek, „Schoonhoven". Wij hebben de vaas voor ons gezien en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat zij een. pronkjuweel zal zijn in den salon of kamer. De grondtoon van de vaas is blauw, waarop is aangebracht 't stam slot van Oranje-Nassau an de eene zijde en aan de andere zijde een medaillon met oranjetak, waaraan een voldragen en een rijpende vrucht, symbol iseerend Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana. Beide voor stellingen geflankeerd door de wapens van Nederland en Oranje Nassau. Op den voet zijn geschilderd groene en dorre bladeren, symbool van de komende en gaande Oranje-geslachten. Op den hals zij-n in relief twee leeuwen koppen aangebracht, verbonden door een oranjeband, even ingescheurd als aAnduiding van de mislukte pogingen, gedaan om den band vam het Nederlandsche volk met Oranje te breken. Het geheel wordt bekroond door de vorstelijke Oranje-kroon. Bovendien wordt ten verkoop aangeboden een bord, waarop voorkomen de wapens van Nederland en Oranje, omgeven door oranje takken, het gieheel omvat door een rand met inschrift. Vrijdagmiddag is in het gebouw „Het Blau we Kruis" door het bestuur der Coöperatie ve Bouwvereeniging „Eigen Woning" aanbe steed: het bouwen van 73 arbeiderswoningen met gewapend betonwerk op een terrein aan de Leidschevaart. Ingeschreven werd als volgt: N. Coblens en Zonen te Schoten voor f 321.200, zonder schilderwerk 302.950; H. Trinlhamer te Delft voor 360.000; W. Millénaar tc Haar lem voor 362.493, zonder schilderwerk f 340.320; Gebr. Joustra te Haarlem voor 372.000; Rinkema te Haarlem v. f 394.178, zonder schilderwerk 367.178; J. W. Roozen ie Haarlem voor 395.600, z-onder schilder werk 376.600-, N. V. Wegeriff te Apeldoorn v. 405.000, zonder schilderwerk 371.000; J. P. Kok te Schoten voor 430.000, zonder schilderwerk 405.000; D. van Kampen te Bloemendaal voor 440.040. zonder schilder werk 415.350; Cronan en Co te Amsterdam voor f 448,889, zonder schilderwerk ƒ429.900 firma Hink en Schaik Ie Amsterdam voor 464.000; Coöperatieve Bouwassociatie „De Bouwer" te Amsterdam voor 574.575. De gunning is opgehouden. B. cn W. schrijven aan den gemeenteraad: Het is U bekend, dait reeds thans alom in den lande die viering in dit jaaT van het 25- jarig Regeer)ngsjuhiteum van liane Majesteit de Koningin wordt voorbereid. Ook ons College wensebt tijdig Sn de ge legenheid te worden gesteld maatregelen te nemen, teneinde im deze gemeente de her denking van dült heugelijk en beteekenisvol ju bileum niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Wij stellen u daartoe voor een crediet ten bedrage van 5000 uit de gemeentekas te on zer beschikking toegeven. De voorstellen der patroons in het bloem- boMenibedrijf zijn nu in een groot gedeelte der at deeliingen van landarbeiders behandeld. Als uitslag kan nu a-I wel met zekerheid worden vastgesteld, dat de arbeiders afwijzend staan tegenover de part roon svoor stellen, zoodat nieuwe onderhandelingen lussehen patroons en werklieden noodzakelijk zullen blijken. i Op de "de Nart. Tentoonstelling van Pluim vee, Raskonijnen ene. te Veendam (Gr.), wél ke van 10 tot 12 Fehr. plaats vond, behaalde de hoer G. A. Stouten alhier met zijn 17 in zendingen zilverkonijnen de volgende bekro ningen: I eereprijs voor de beste inzending konijnen; 1 eereprijs voor de beste inzending kleine rassen, benevens 9 eerepx-ijzen met grijs zilver; 4 eerste, 4 tweede en 2 derde prijzen met blauw-zilvers; 2 eerste en 1 tweede prijs met bruin-zilvers, 2 eerste prijzen, met Geel- zilvers 2 eerste prijzen. Op dit oogenblik bedraagt het aantal werk loozen in Haarlem 1400 mannen en 150 vrou wen; op 1 Januari 1923 waren er werkloos 1500 mannen en 130 vrouwen; op 1 Januari verleden jaar waren werkloos 900 mannen en 100 vrouwen. I,, TT Erg lekker, 't hoo toch rijs en P, MELKBR00D Dat kwam er van. Zoo nu en dan wordt door een bestuurder van een of ander vervoermiddel nog wel eens de verkeersverordening overtreden. Wan neer er geen koperen knoopen in de buurt blinken en er dus geen rechtspersoonlijkheid is, die de overtreding kan constateeren, gaat men wel eens ongemerkt zijn gang. Zoo'n Zonde rekent men zich niet al te zwaar aan. En toch kan zij last en onaangenaamheid ver oorzaken, bijv. bij het naderen Van een voertuig van de tegenovergèstelde zijde. En als dan de straat wat nauw is, heeft men bij het passeeren allicht moeilijkheden, welke toch zoo gemakkelijk voorkomen hadden kunnen worden. Een dezer dagen strafte het kwaad zich Zelf. Een chauffeur kwam met zijn auto uit een Zijstraat, welke uitkomt in een straat, welke slechts van één kant mag bereden worden. Gauw even rondgegluurd of geen dienaar der wet in aantocht was en toen geen on raad te bespeuren viel, reed hij de verboden richting in, met het plan, een volgende zij straat in te schieten. Doch bij die zijstraat genaderd, moest hij ontwaren, dat zij juist opgebroken was, waardoor het hem onmo gelijk was, -te passeeren. Noodgedwongen keerde hij toen maar weer om wat nog eenige moeite kostte, omdat de straat niet erg breed was en reed terug.Hier strafte het kwaad dus zich zelf. Jammer was het alleen, dat hij niet op heeterdaad betrapt werd dan zou hij met zijn bekeuring een dubbele straf te pakken hebben gehad. In die R. K. Kiesvereeniging te Bloemendaal gaf de stemming over de groslijst voor de Prov. Stalen den volgenden uitslag; Mr. J. B. Romans 46 punten, Th. G. C. Hooy 164 punten, Th. S. J. Jansen Hz.. 166 punten, J. G. van Kessel 227 punten, M. L. A. Klein 148 punten, A. J. Loerakker 173 pun ten, E. van Nederhasselt 239 punten. Mej. v. N. te Heemstede, heeft bij de politic aldaar aangifte gedaan, dat zij een collier met 114 paarien, ter waarde van 2000 heeft verloren. Zij moet het in Haarlem of Heem stede zijn kwijt geraakt. In de Opera Lohengrin op a.s. Maandag in de stadsschouwburg alhier, treden op Cari. Schroder, Lohengrin, Wanda Achsel, Elsa, Ryde van de groote opera te Coin, L. Pool- man-Meisner, Ortrud-, R. van Helvort Pet, H. Bloenigarde en H. Angenenit. B. en W. stellen voor het 2e suppletoir kohier der schoolgelden voor het Hooger- en Middelbaar Onderwijs dezer gemeente voor de cursusjaren 1920/1921 en 1921/1922 vast te stellen tot een bedrag „van 566. Het 2e suppletoïre kohier van de zakelijke belasting op het bedrijf dezer gemeente, be lastingjaar 1921, vast te stellen tot een bedrag van 4661. In de vacatures van de heeren P. J. van Voorst Vader en prof. dr. A. A. v. Schelven, als le<len van de PI- Commissie van Toezicht op het M. O., bieden B. en W. de -volgende dubbeltalten aan: 1. J. A. Scholl. 2. P. de Boer, 1. dr. J. Brinkman, 2. G. Wolzak Hzn. Voorts stellen B. en W. voor, vast te stel len het 2e suppl. kohier der schoolgelden voor het Hooger- cn Middelbaar Onderwijs dezer gemeente voor de cursusjaren 1920'21 en 1921''22 ten bedrage van f 566. B. en W. stellen voor, onder betuiging van grooten danilc voor de Gemeente ten ge schenke te aanvaarden ten behoeve van de Stadsbibliothek en Leeszaal, de boekerijen van de navolgende vereenigingen: 1. de technische boekerij van de vereeni ging voor Ambachts- en Middelbaar Tech nisch Vakonderwijs alhier, welke boekerij was overgenomen van het departement Haar lem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, onder de voorwaarde, dat de collectie één geheel moet blijven en bij verandering van bestemming der leeszaal aan gemeld departement moet terugkomen; 2. de Friesohe Boekerij tot nu toe aan de gemeente in bruikleen door „It Selskip Gijs- bert Japioc" afgestaan. Te koop worden aangeboden oogenscEïjn- lijk ongeperforeerde postzegels van 5 en 10 ct., die bij nader onderzoek blijken afgeknip te geperforeerde zegels te zijn. Men zij op zijn hoede. Er bestaan plannen om ook tusschen Haar lem en Zandvoort autobussen te laten rij den. Alhier is overleden, 64 jaar oud, de heer J, W. Sevenhuysen, hoofd der Rijksleerschool. Op onderwijsgebied was bij een man van aanzien. Ook op het gebied van het vegeta risme en Esperanto was hij een bekende fi guur. Hij was o.m. voorzitter van den We reldbond van Vegetariërs en voorzitter van den Wereldbond van Onderwijzers in Espe ranto. Meermalen vertegenwoordigde hij on ze regeering op congressen in Esperanto. Omstreeks 7 uur Zondagavond kwam op den Amsterdamsche Straatweg nabij de Osdorperweg een wagen der E. S. M. in bot sing met een auto, die daar, waarschijnlijk tengevolge van den mist, in de haag was terecht gekomen. Wonder boven wonder liep het geval zonder persoonlijke ongeluk ken af, hoewel de chauffeur op zijn plaats was blijven zitten. Van de tram werden de treeplanken beschadigd en van den auto de zijkant vernield. De dienst had een half uur ongeveer vertraging. Indien de tram een 100 meter te voren ware gewaarschuwd, was de botsing nog wel te vermijden geweest. Nu echter kon de tram niet tijdig meer stop- pen. i De Vereeniging'Kindervoeding reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 136, Dinsdag 144, Woensdag 142, Donderdag 138,' Vrijdag 137 cn Zaterdag 137 porties. Vrijdagavond omstreeks 8 uur stopte dc Sloterdijkdienst van de E. S. M., bij de Zeven Provinciënstraat op den Admiraal de Ruy- terweg, om passagiers uit te laten. Terzelf- c'crlijd naderde de srreldiemst uit Haarlem, die drie minuten later uit Slolerdijk vertrekt. Door den diiikken mist zag de bestuurder van den sneldienst waarschijnlijk den Sloterdijk dienst niet; in elk geval kwam de tram met volle vaart aanzetten. Een surveilleerend agent van politie, Ter Haar geheelen, die een ongeluk voorzag, had de tegenwoordigheid van geest met zijn electrisohe zaklantaarn den sneldienst vlug op de rails tegemoet Ie loopen, door welk licht de bestuurder van den nade renden trein snel de remmen in werking bracht. Hij ,kon eehler een bolsing niet ver hinderen, waardoor beide wagens ernstige materieele schade opliepen en de balcons ©enigszins werden ingedrukt. De koplampen van de sneltram en het roode sluitücht der SIoterdijker werden verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken kwamen, dank zij dezen kraiiigen politieman, gelulkikig niet voor, ofschoon het achterbalcon van den aangere den wagen was gevuld met passagiers. Men Waiarom zoo vraagt men zich sorus nog af moeten Vij ons zoo druk maken voor de Sta ten-verkiezingen? Wat beteekenen de Staten eigenlijk in 0115 Staatkundig stelsel? Het is niet ondienstig in enkele woorden de beteekenis der Statenverkiezingen uiteen te zetten. Deze verkiezingen zijn belangrijk omdat zij samenstellen de Provinciale Staten. De Provinciale Stalen kiezen de leden der Eerste Kamer; de Provinciale Staten kie zen uit hun midden het college van Gedepu teerde Staten, welk college toezicht uitoefent op de beslissingen en gedragingen der ge meentebesturen; de Provincile Staten verlcc- nen subsidie aan vereenigingen en instellin gen, die, naar hun meening, daarvoor in aan merking komen en wie omtrent dit punt d-c mentaliteit kent van vele miet-Roomsch Ka tholieken, begrijpt terstond dat ook op dit punt de Roomsch-Katholieken hebben Ie zorgen dat hun geen onrecht geschiedt; de Provinciale Staten moeten de Provin ciale belangen behartigen, zorgen voor goede wegen, behartiging der waterschappen, pro vinciale bedrijven enz. Ten slotte bepalen de Provinciale Staten de heffing van opcenten ten bate van de pro vincie. Speciaal wat Noordholland betreft kan een omzetting der linksche meerderheid in een rechtsche meerderheid der Staten het alge meen belang slechts ten goede komen. Een avontuur, zooals wij dat bij het P. E. N. beleefd hebben, mag niet meer voorkomen. Zij is goeddeels het gevolg geweest van de bedrijfspolitiek, die door de linksche Staten leden wordt gehuldigd. De belastingen in Noordholland zijn hoo ger dan in welke andere provincie van ons land. Over 1922 was de belasting f 5.66 per hoofd; in het rechtsche ZuidhollaTid slecht- f 1.90. Noordholland hief over 1922 aan be lasting circa 7 M maal het bedrag van 1914; Zuidholland circa 3 maal. Daarom is het van belang dat de linksche meerderheid der Sfaten van Noordholland worde omgezet in een rechtsche meerder heid. Barometerstand 765. Vooruit. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Biidt. Naar waarnemingen in den morgen van 12 Februari 1923. Hoogste Barometerstand 786.7 m.M. Ie Haparanda. Laagste Barometerstand 755.1 m.M. te Slornoway. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 Februari: Zwakke tot matigen zuidelijke lot oostelijken wind, aanvankelijk nog nevelig tot half of zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst 's nachts in noorden en oosten, iets konder. kan zich voorstellen wat de gevolgen hadden kunnen zijn, indien de beambte Ter Haar niet die tegenwoordigheid vnn geest had betoond, vertelt de „Tel.'' Maandag 26 Februari a.s., des avonds 8 uur, zal in de Nutsspaarbank, aan de Jans straat de jaarlijksche algemeene vergadering plaats hebben van de afd. Haarlem van bo vengenoemde vereeniging. De agenda vermeldt o.a. verkiezing van bestuursleden wegens af treden van den voorzitter en secretaris en liet uitbrengen der verschillende verslagen. In aansluiting op ons bericht van Zaterdag, kunnen wij nog mededeelen, dat de heer Tit op den ochtend vajn zijn gouden jubileum de tijding ontving, dat het Hare Majesteit be haagd heeft, hem bij Koninklijk besluit van 7 Februari 1923 toe te kennen de aan do- Orde van Oranje-Nassau verbonden Eere- mcdaille in zilver. Ook in den loop van den verderen dag, mocht de heer Tit nog vele blijken van be langstelling ontvangen. Door de poli!ie is aangehouden hel echt paar IC. N., verdacht van berooving van een portentent:'.aie met 45, in den nacht van Za terdag op Zondag gepleegd op het Prinsen- Bolwerk, ten nadeel e van iemand, die zich in gezel scha]) van dc vrouw had begeven. Tegen beide verdachten, die laitcr hebben bekend, is proces-verbaal opgemaakt. Zij zijn in voorloo- pige bewaring gesteld. Bij de politie is door iemand aangifte ge daan, dat uit een doosje, dat in de kast van de huiskamer stond, een bedrag van 275 vermist wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1