NIETS VOOR NIETS MOGEN WIJ VRAAG- EN AANBOD AMSTERDAMSCHE BEURS. SPORT EN SPEL. LAATSTE NIEUWS. UIT DEN OMTREK. Hinderwet De Statenverkiezingen. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Zilveren feest. SUCCESSEN VOOR ALBERDINGK THYM. Hooge Raad. Priesterfeest kapelaan Goes. BURGERLIJKE STAND. Gevonden voorwerpen. Heb het ultstekendste aas te bieden dan Iemand wenschen kan, boa «al da wereld bet weten, Indien gij niet adverteert. - JOHN. P. ROCKEFELlgR. Een praatje over onze kleeding Reeds herhaaldelijk werden de Roomsche vrouwen en meisjes zoo wel door het geschreven als gespro ken woord er op gewezen, om toch niet blindelings de dwaze, veelal on hygiënische en dikwijls onzedige mode van onzen tijd te volgen, doch zich met gepaste vrijmoedigheid hieraan te onttrekken en zich te kleeden zooals het eerbaren vrouwen betaamt. Het schijnt echter wel een punt te zijn, waarop men niet genoeg kan terug komen, want hoewel het onderwerp „Behoorlijke vrouwenkleeding" reeds zoo dikwijls op allerlei wijzen en in allerlei toonaarden behandeld werd, worden er toch altijd nog ook onder de leden van den R.. K. Vrou wenbond ijdeltuitjes en mode popjes gevonden, die, zonder eenige verkeerde bedoeling, (dit wil ik gaar ne aannemen) doch door luchthartig heid en onnadenkendheid, zich m eene minder passende kleeding in het publiek durven vertoonen. Zoo lang deze kleeding nu in den strikten zin van het woord niet bepaald onze dig is te noemen, moeten de bedoelde vrouwen en meisjes het natuurlijk zelf weten, of zij zich zóó in den huise- lijken kring of in kleine besloten ge zelschappen willen vertoonendit is eene zaak, welke niemand aangaat en welke zij met hun eigen geweten hebben uit te maken. Geheel anders wordt het echter, wanneer zij zich naar openbare vermakelijkheden be geven, of naar ledenvergaderingen en bijeenkomsten van den R. K. Vrouwenbond. In dit laatste geval hebben zij zich wel degplijk van te voren af te vragen of, ook misschien iemand aan hare wijze van zich te kleeden eenigen aanstoot zou kunnen nemen Verzuimen zij dit (iets wat door jeugdige onergdenkendheid en oppervlakkigheid wel eenigszins te verontschuldigen, doch niet geheel en al goed te praten isdan geven zij zelf aanleiding, dat er openlijk zooals dit onlangs in den Haag gebeurd is of wel achter haar rug zooals ik hoor, dat in andere plaatsen ook wel voorkomt, minder aangename op- en aanmerkingen worden gemaakt, welke niet anders dan de Christelijke liefde kunnen schaden en de goede verhouding van de leden van den R. K. Vrouwenbond, die tot verschillende standen behooren, dreigen afbreuk te doen. Want was het geen betreu renswaardig feit, toen, kort geleden, op een der Kringvergaderingen van de Haagsche Afdeeling, door de pre sidente werd gevraagd, of iemand der aanwezigen ook misschien nog iets te zeggen had, dat eene eenvou dige vrouw achter in de zaal opstond om te verklaren, dat zij het toilet van eene der dames-bestuursleden erger lijk had gevonden Hoewel deze op merking weinig liefderijk en zeer zeker overdreven was, daar de bedoelde jonge dame volstrekt niet onzedig, alleen wat èl te opzichtig was gekleed, ligt echter in het gebeurde een goede les opgesloten,om voortaan voorzichti ger te zijn en te zorgen, dat in het ver volg niemand meer aanstoot zou kun nen nemen aan onze kleeding. De vrouwen uit den middenstand en ook die uit de hoogere standen moesten niet vergeten, dat de oogen van de vrouwen uit het volk op haar gevestigd zijn deze laatsten, die er natuurlijk niet aan gewend zijn, zulke modieuze en schitterende toiletten te zien, zullen daardoor spoediger geërgerd worden, dan strikt genomen noodig is en daarbij stellig ook nog dikwijls de èl te groote weelde en onnoodigen op schik van sommige dames sterk af keuren en hekelen. Laten daarom de bestuursleden en leidsters er zich van nu af aan toch op toeleggen, nooit tot minder of meer gegronde aanmer kingen op hare kleedij aanleiding te geven laten zij op de bijeenkomsten van den Vrouwenbond steeds een voudig en stemmig gekleed verschij nen laten zij ook van haar, die zoo dikwijls hare talenten op 't gebied van piano, zang, declamatie, enz. ten bate van den Vrouwenbond beschikbaar stellen, ditzelfde eischen, en moge op deze wijze elk voor zich er iets toe bijdragen, dat de afscheiding der stan den met onnoodig verscherpt worde, doch dat integendeel allé vrouwen in den R. K. Vrouwenbond zich wer kelijk als zusteren gevoelen 1 E. T. lnidt het spreekwoord Ook adverteeren kost geld. Niet adverteeren komt u echter nog duurder ADVERTENTIËN In de „Nieuwe Haarlemsche Courant" hebben steeds het gewenschte succes. Rubbers. Amsterdam Rubber 146, Dril Bataria 76, Nederl. Rubber 69, Rott Tapa- onzen geachten lezers en lezeressen beleefd verzoeken bij het schrijven op de in onze Nieuwe Haarl. Courant voor komende advertentiën van in hun brieven de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT t te vermelden? t De Administratie. Hertog Adolf van Mecklenburg. De arrestatie der Directeuren van Krupp. 100 Pariische telefonisten naar Essen. Degoutte heeft nieuwe volmachten. De staking in het Saargebied. België en de Roerbezetting. De toestand te Smyrna. De moord bij Coevorden. HEEMSTEDE. SCHOTEN. NOORDWUK. SASSENHEIM. LEIDEN. NOORDWIJKERHOUT. TEKOOPLOFTE JUUR Ter inzage is nedergelegd hel ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van G. A. [Janssen, om vergunning tot uitbreiding van fijne kleerenwasscherij en drogerij met strijk- fnrichting, gevestigd in het perceel aan de Amsterdamsche Vaart no. 22 door het wijzi gen van de drooginrichting en het bijplaatsen van een stoommangel,aangedreven door den boxlaanden electromotor. Do definitieve eandidatenlijst van de afd. Amsterdam der S. D. A. P. voor de Prov. Sta ten is als volgt: Vergers, de Miranda, v. d. Waerden, mevr. v. Kuykhof, Loopuit, v. Zut- plien, Kleerekooper, E. Polak, Pothuis v. d. Wal, Mend ets Wagenfeldt, Den Echter, Wou denberg, Overst, Sajet, mevr. v. Blitz, Ken- ther, Brual, en Breggman. Dinsdag 13 Febr. zal door den heer A. J. Meyerink, secretaris van den Ned. Boud tot bet redden van drenkelingen, te Katwijk aan Zee een lezing met lichtbeelden wordén ge houden met de bedoeling aldaar een Red dingsbrigade voor drenkelingen en Hulp dienst voor schipbreukelingen op te richten. Naar we vernemen vieren onze oud-Burge meester, Jhr. Mr. J. G. W. Boreel v. Hogelanden en mevrouw Boreel van Hogelanden-van Weede a.s. Donderdag hun 25-jarig huwelijks feest. De rederijkerskamer Alberdingk Thijm. oti- dcTafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond afd. Haarlem behaalde in een fooneelwed- strijd te Nijmegen den eersten prijs, tevens den eersten prijs voor den besten speler, den heer J. van Dijk, den prijs voor de beste regie, en den prijs voot de beste uitspraak. Da Hooge Raad verwierp heden het cassa tie-beroep van J. M., automobielhandelaar te Beverwijk tegen het arrest van 't Hof te Am sterdam, waarbij hij was veroordeeld lot ge vangenisstraf van 1 maand wegens het ver oorzaken van lichamelijk letsel, wardoor ver hindering van de uitoefening van het bedrijf .was ontstaan. Gisteravond Is in het patronaat van het Schoterkwartier het koperen priesterfeest van den directeur, kapelaan G. H. J. Goes, gevierd geworden- Om half 8 werd de jubilaris plechtig inge haald onder bet zingen van een welkomst lied. Aanwezig wanen o_m. pastoor Wentzel, pastoor Pieterae en kapelaan Burwinkel en verder de patronaaitscommisisie, die patronaate- jongens en htm oudiers. Later kwamen ook nog kapelaan Leipzig en kapelaan De Boer. Namens de patronaats-coinuniissie sprak die heer Hetem den jubilaris toe en overhandigde hem een kristallen olie- en azijnstel op zilve ren voet In zijn toespraak riep spr. de mede werking der ouders van de patironaaitsieden in, opdat dezen getrouw het patronaat blij ven bezoeken. Namens de jongens sprak H. v. d. Avooct, die den directeur namens de jongens een étui mat een zestal zilveren couverts aanbood. De jongeheer Paap sprak namens de houtsnij-af- deetiimg en overhandigde een door deze ver vaardigde papiermand. De avond werd verder gevierd znet een bioscoopvoorstelling en vioolstok jes, terwijl de jongens in de pauze getracteerd werden. Bij het einde vain den avond sprak de jubi laris eensge hartelijke dankwoorden aan het adres van allen, die op de een of andere wijze tot dat feest hadden bijgedragen. Zondag a.s. zal de jubilaris om half 11 een plechtige Hoogmis opdragen. Van 2 uur tot half 4 is er aan de pastorie receptie. Geboren: 8 Febr., d. van M. C. van Wave- ren-Brugg*nk. z. van F. J. A. C. v. Son- Baumgart 9 Febr., z. van H. v. Kouteren- Venings. d. van C. v. d- Werff-Smits. 10 Febr., z. van W. Veenhof-Heersma. d. van S. H. M. Bijster-Rieu, 11 Febr., z- van M. P. J. Bollertnan-Kuyken. z. van B. v. 4. Sluis-Cohen. Overleden; 8 Febr., J. A. F. Siera, 52 j Kleverparkweg. 9 Febr., J. Zeeman-v. Lith, 67 j., Scheep-nakersdijk. 10 Febr-, J. Anthonisse, 68 j„ Grebberstraat. J. A. Mügée-Tinneveld, 84 j., Gasthuisvest. G. v. Lunenburg, 67 j., Adriaan Loosjesstraat. J. F. L. de Zwart, 75 j., Groot Heiligland. 11 Febr., C., 4 j., z. v. C. Kraaijer, Scheep- nakersdijk. Terug te bekomen bij: J. v, d. Mark, Bake- uessergracht 93, gasdop van auto; S. Stop, Teylerhofjestraat Izw., horlogeketting; G. J. Beekelaar, Korte Margarethastraat 4, zwart wollen handschoen; Kennel Fauna, Parklaan, zwarte bond, gebracht door J. A. v. Deenen, Brouwersvaart 28, hond (fox-ter- rier), gebracht door de Groot, Parkstraat 10; Nybuis, Graaf Willemstraat 19, leverworst; C. Sala, Rollandstraat la, sigarenpijpje in étui; A. v. d. Burg, Kennemerstraat 9, bruin damestaschje; R. Post, Vooruitgangstraat 14, damestaschje. B. J. v. dl Vosse, Hofdijkplein 42, bril; W. Jansen, Lesdschevaartweg 87, Heem-stere, een fietspomp; O. ten Post, Damstraat 12 rd-, grijs wollen handschoen; L. Middendorp, Hout markt 37 rood, bruin wollen kinderhamd- schoen; P. Koks, Oranjestraat 90, fox terrier met halsband; F. Brijaarts, Busken Huelslr. 29, chaufeurshandschoenen; Wessriius, 2de Zuid Polderstraat 51, DuRsche herdershond; Roosloot Zomervaart 1 b., grijze h eerenhand- schoen; J. Gipharl, Da Gostastraat 25, motor- handschoenen; Politiebureau, Smedestraat, beerenhoed; Kennel Fauna, Park Laan, bruine hond, gebracht door Schouten, Gravinnesteeg 15; Herdershond, gebracht door de politie; A. van Dorp, Nieuwe Gracht 40, knikkers; A Wassenaar, Domsatestraat 32, motornummer; C. M. v. d. Linden, Kruistochtstraat 26, kin- derportemonnaie; H. Lotgering, Gr. Houtstr. 5a, potloodhouder; J. Boeree, Drappenier- slraat 6, zwarte portemounaie; J. Roose, Vrouwe hek straat 15, bruine portemonnaie; Ruifrok, Nic Beetsstraat 16 zw., Haariemmer- liede, rozenkrams; P. Peetoom, Jan Steen straat 36; Sjaal; C. van Bemmelen, Barbaros- sasteaat 32, kmdertschje. De Beurs opende heden: zeer vast. Staatsfondsen. 5 pet Nederland 93%, 6 pet. Iudië 96%. Culturen. Koloniale Bant; 178, Indische Banik 126, Vorstenlanden 173, H. V. A. 448. Industrieel® waarden. Jnrgens 52. Oliewaarden. Koninklijke 392 Con sols 113, Orion 30. Tabakken. Deli Mij. Besoeki 50%, Rotterdam Deli 11, Senembah 369. noeli 261/f,. Scheepvaartwaarden. HoH. Am. Lijn 124, HoU. Boot 38%, Kon. HolL Lloyd 10%, Japan'Iijn 82, Paketvaart 101%, Scheepvaart Unie 106, Marine 121/f,. Amerikaansche waarden. Hide and Lea ther 70%, Steel 108, Smelting 62, Anaconda 98, Cigar 92, Atchison Topëka 108, Voting Raisl 33, Denver 1%, Southern Pacific 97, Union Pacific 145. HENGELEN. Bond van Hengelsportliefhebbers. Het vorig jaar Werd hier ter stede opge richt het vischcollege „De Rietvoorn." Deze vereeniging is thans toegetreden als lid van den Bond van Hengelsportliefhebbers voor Haarlem en Omstreken. De Bond mag zich den laatsten tijd in grooten bloei verheugen, dank zij het ijverige Bestuur. Er wordt dan ook den laatsten tijd gewerkt om dit jaar met een keurig program naar voren te komen. Het vischcollege De Rietvoorn zal ook nog kunnen deel nemen aan den bekerwedstrijd die binnenkort zal wor den gehouden. Deze wisselbeker werd het vorig jaa gewonnen door het vischcollege Het Baarsje, thans te Haarlem gevestigd. Dit college heeft thans in hare gelederen als lid opgenomen den heer J. v. d. Burg, den bij de Haarlemmers welbekenden baanvis- sche-, die in wedstrijden steeds met den eer sten prijs ging strijken en dus de kunst ver staat. De Bond telt thans de volgende colleges: Lustige Hengelaar, Vereen. Visschers, Het Baarsje, Vischlust, De Rietvoorn, alle Haar lem De Dageraad, Schoten, en De Morgen stond, Heemstede. Het secretariaat is thans de heer Stoof Zijlweg 15. Vischwedstrijd. Ter gelegenheid van het 12l/t-jarig be staan van het vischcollege Broederschap organiseert deze vereeniing een vischwed strijd op Zondag 11 Maart a.s. in de wa teren bij BenneBroek. Aan dezen wedstrijd zijn niet minder dan 17 medailles verbon den, terwijl thans reeds 46 vischcolleges aan den strijd deelnemen. Hertog Adolf van Mecklenburg, hroer van den Prins, Is Zondagmiddag te 's Hage aan gekomen. Hij werd aan 't station verwelkomd door den Prins, die per auto met hem naar 't Paleis reed. De hertog zal Zaterdag a.s. van uit Amsterdam per s.s. Grotius zijn reis naar Ned. Indië en andere gedeelten van de tro pen aanvaarden. De Prins is voornemens hem uitgeleide te doen. BERLIJN, 12 Febr. Vólgens een telegram uit Bochum zijn beambten en arbeiders van de Krupp-fabrieken tegen de arrestatie van 2 mijndirecteuren in protest-staking gegaan BERLIJN, 12 Febr. De Parijsche bladen melden, dat heden 1Q0 telefonisten van Parijs naar Essen vertrekken. BERLIJN, 12 'febr. Uit Parijs wordt ge- meled, dat generaal Degoutte op 11 Febr. te Parijs is aangekomen. Hij is denzelfden dag te Düsseldorf teruggekeerd. Volgens de Echo de Paris met volmachten van Poincaré. BERLIJN, 12 Febr. De staking der mijn werkers in het Saargebied is verscherpt. De Franschen dreigen met het afkondigen van den staat van beleg. BERLIJN, 12 Febr. De Parijsche bladen handhaven de voorstelling -'er feiten dat de Belgische regeering een algemeene verscher ping van het bezettingsregiem geëischt heelt. BERLIJN, 12 Febr. Naar uit Londen wordt gemeld, heelt de Engelsche regeering aan de scheepvaartmaatschappijen in overwe ging gegeven gegn stoomschip meer naar Smyrna te zenden, zulks In verband met het «evaar, dat de mijnen in de haven <->ldaar op- everen. Uit Athene wordt gemeld, dat thans 11 geall. oorlogsschepen te Smyrna liggen. De Turksche commandant van Smyrna zou alle mannen van 18 tot 45 jaar in den geheelen Levant opgeroepen hebben. COEVORDEN, 11 Febr. Gisterenmiddag ar riveerde alhier het parlement uit Assen ten einde een onderzoek in te stellen. Na dit on derzoek 5s gebleken, dat er nog een vierde slachtoffer is en wel een zekere J. boerenar beider. Die persoon wilde den moordenaar achtervolgen, waarna deze een schot op hem loste. J. kreeg een schampschot over den buik en moest de achtervolging staken. Het scheelde weinig, of ook hfj had het leven er bij ingeschoten. De moordenaar is met het lijk geconfronteerd en toonde zich uiterst on verschillig en onbewogen. In 't begin dezer weck wordt hij naar de strafgevangenis te As sen overgebracht. Droeve plechtigheid. Hedenmorgen is het stoffelijk overschat Tan het 6-jarig zoon tje van De R., dat de vorige weefk door een zwaarbeladen wagen werd overreden en ge dood, op de algemeene begraafplaats ter aar de besteld. De merktijdverienging van de Gemeente- werklieden. Door de Vereen, van Werklieden der gemeente Heemstede „Door Eendracht Sterk" is een adres bij den Raad ingediend waarin zij den Raad verzoeken het voorstel van Burg. en Wethouders inzake werktijd- verlenging niet aan te nemen. Ter nadere motiveering van hun verzoek verwijzen adres santen den Raad naar de memorie van toe lichting. De oudste inwoner van Schoten. Zater dag j.L is de oudste inwoner van Schoten overleden, n.l. de heer Lauwiis Boenderma- ker. geboren 19 April 1825. De overledene be reikte dus den gezegeoden leeftijd van bijna 98 jaren. B.-K. Kiesvereenlgtng. In de onder lei ding van den heer A. J. Loerakker gehouden jaarvergadering van de R.-K. Kiiesvereeniging, werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester uitgebracht en onder dankzeg ging goedgekeurd. De aftredende bestuursle den, de heeren Loerakker, Wolf en Beer» werden herkozen, terwijl in do vac. Slisser gekozen werd de heer Hooy. Door den heer Loerakker werd een uiteen zetting van de verkiezing dier loden dier Prov. Staten gegeven, terwijl Mj voorts hot door het bestour gegeven advies uitlegde. Tijdens de vergadering bestemd gelegenheid over de gros lijst voor die verkiezing van leden voor de Prov. Staten te stemmen. Zaterdag bestond hiertoe nog getogenheid voor hen, die de ver gadering niet bijgewoond hadden. De duinen bij Noordwijk voor bet publiek sluiten?! Het Alg. Handelsblad schrijft: De burgemeester van Noordwijk heeft Woensdag j.l. in de vergadering van den ge meenteraad op een desbetreffende vraag van een der leden, meegedeeld, dat het domein- bestuur voornemens is, de duinen voor het publiek te sluiten. Voor personen, die daar voor naar 1. oordeel van dit bestuur in aan merking komen, zullen wandelkaarten be schikbaar worden gesteld. De burgemeester voegde aan deze verklaring toe, dat hij de redenen, die het domeinbestuur tot dit be sluit hebben geleld, niet in het openbaar kon meedeelen. Met schrik en verontwaardiging zal menig een van deze mededeeling kennis nemen. De duix.;n om Noordwijk behooren tot het mooiste natuurschoon dat ons land bezit. De weelderige begroeiing geeft er aan de duinen een zeldzame bekoring, een verrukkelijke pracht; dc Flora er van is een schoonheid en van een verscheidenheid, welke langs de geheele Noordzeekust wellicht nergens wor den geëvenaard. En nu wil men deze heerlijkheid, dezen lust voor de oogen, waaraan duizenden Ne derlanders eiken zomèr weer hun hart komen ophalen, die ook in het buitenland Noord wijk gemaakt hebben tot de uitverkoren bad plaats voor hen, die aan de zee nog iets anders komen zoeken dan dancings en cabe- rets, -— nu wil men dit verrukkelijk natuur- anders zorgvuldig achter prikkeldraad gaan opbergen, zoodat niemand er meer vrij zal kunnen ronddwalen, niemand er meer zon der speciaal verlof van zal mogen genieten! Deze „voornemens" van het domeinbe stuur moeten „voornemens" blijven. Tot de daad mag bet niet komen. Dat het gemeentebestuur voor Noordwijk zich niet lijdelijk bij een dergelijk plan zal neerleggen, spreekt dunkt ons wel van zelf. De sluiting van de duinen voor het publiek zou immers vrijwel gelijk staan met het doodvonnis voor de badplaats Noord wijk. Maar ook de talrijke, over het geheele land verspreide, natuur-liefhebber», wier heer lijkste zomerherinneringen onafscheidelijk aan de Noordwijksche duinen zijn verbonden, mogen niet toelaten, dat een domeinbestuur hun dit kostelijk genot zoo maar „mir nichts dir nichts" komt ontnemen. Wij hopen, dat de minister van financiën, onder wiens departement het domeinbestuur ressorteert, onmiddellijk de uitvoering van deze booze voorneme: s zal doen staken. Aan het N. v. d. D. meldt men nog; In een bericht over de duinen van Noord wijk wordt tezegd, dat het domeinbestuur voornemens is de duinen voor de wandelaars te sluiten en op aanvrage wandelkaarten te verstrekken aan personen, die daarvoor in aanmerking komen. Het bericht wekt den indruk, als zou deze maatregel tegen de wandelaars zijn gericht, maar naar wij uit goede bron vernemen, is dit in het geheel niet het geval. Bedoelde maatregel wordt juist overwogen in het be lang van de wandelaars en om bepaalde ele menten te weren, die het duinschoon vernie len. Hiertegen kunnen wandelaars niet alleen geen bezwaar hebben, maar zij zullen het op prijs stellen. Om dit mogelijk te maken, is het wellicht noodzakelijk wandelkaarten in te voeren. Naar wij vernemen, zullen deze op gemak kelijke wijze voor bona fide personen dus ook badgasten verkrijgbaar worden ge steld, dat niemand daar eenigen last van zal hébben. Burgerlijke Stand. Ingeschrevenen van 2 9 Februari 1923. Geboren: 3 Febr. Franciscns Jeroen, zoon van W. Steenvoorden en C. Glissenaar. 4 Febr. Adrianus, z. van D. van der Niet en J. Hoogendam. 6 Febr. Johannes Gerar- dus Heribertus, z. van A C. Caspers en M. Th. Geerlings. 8 Febr. Lijdia, d. van M. Hazenoot en M van Duijvenbode. 8 Febr. Antje, d. van P. van der Zwan en Y. Smit. Ondertrouwd: Johan Cornetis Roosdorp, 26 jaar, te Hillegom en Elisabeth van der Putten, 25 jaar, te Haarlem, onlangs Ie Noordwijk. Getrouwd: J. Warmenhoren 24 jaar en M. M. van den Berg, 21 jaar. Overleden: 9 Febr Johannes Adrianus de Groot, 16 jaar, zoon van P. C. de Groot en A. Duivenvoorden. Rijksvoorschot. Bepaald fs, dat. aan de gemeente Sassenheim een voorschot ver leend zal worden uit 's Rijks kas tot een maximum van 7200, ter uitbetaling van het door een tweetal landarbeiders benoodigd bedrag voor de verkrijging van plaatsjes, te gen eene rente van 4 pet. per jaar tot uiter lijk het vierde kalenderjaar na de uitbeta ling of den gemiddelden uitbetalingsdag van het voorschot, met bepaling: le. dat daar na voor rénte en aflossing gedurende 30 ja ren eene annuïteit moet worden voldaan, groot 5 4/5 pet. van het werkelijk verleende voorschot; 2e. dat de Minister van Finan ciën de data zal bepalen, waarop de rente en de annuïteit voor de eerste maal zullen verschuldigd zijn, in verband met bet tijd stip of de tijdstippen, waarop het voorschot geheel of In termijnen zal zijn uitbetaald. Een raar heerschap. Men meldt uit Leiden aan de N. R. Crt.: Zaterdagavond meldde zich een als heer gekleed persoon van tamelijke lengte aan enkele woningen op de Groenhazengracht, Doelengracht en Zwijnhoornsteeg, buurten, waar heel arme mensehen wonen. Hij gaf te kennen dat hij dokter was van het acade misch zieker' uis en opdracht had, de bewo ners te onderzoeken, of zij soms ondervoed waren, in welk geval zij vanwege deze in richting voedsel en andere versterkende middelen zouden ontvangen, alsmede klee- ren. Hij koos voor zijn bezoeken vrijwel al leen woningen uit, waar geen mannen in huis waren. Een bejaard schillenvrouwtje aap de Groenhavengracht liet hij de kleerèn uittrekken en daarna beklopte hij haar li chaam. Bij andere bewoners deed hij het zelfde, zo i ook bij de wed. H. In de Zwijn hoornsteeg, die den kost verdient met turf venten. Ook het 14-jarig dochtertje van de wed. H. liet hij de kleeren uittrekken, waar na hij het meisje beklopte en ausculteerde. De weduwe zou van alles worden voorzien, ook van kleeren, en het 14-jarig meisje zou hij een goede betrekking bezorgen aan het academisch ziekenhuis. Even later kwam hij terug met de mededeeling, dat hij het meisje maar zou meenemen, omdat het dadelijk kon geplaatst worden. Inmiddels was de vrouw, die de zaak niet vertrouwde, met haar doch tertje naar het politiebureau gegaan, 'althans de „dokter" vond haar niet thuis, wel den vader van de wed. H., die den „dokter" verzocht straks terug te komen. De politie stelde dadelijk een onderzoek in, doch de „medicus", die blijkbaar lont had geroken, was niet meer te zien. De politie tracht nu dezen „geneesheer", die blijkbaar minder goede bedoelingen had, op te sporen. Gemeenteraad. Vergadering van den Ge meenteraad van Noordwijkerhout op Vrijdag ren9 Februari 1922 des namiddags te half 3. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed en houdt vervolgens een korte nieuw jaarsrede. Spreker wenscht den raadsleden en hunne gezinnen een gelukkig en voor spoedig nieuwjaar. In zijn nieuwjaarswensch, dien hij tot de raadsleden als vertegenwoordi gers der ingezetenen richt, wil hij ook gaarne de geheele bevolking van Noordwijkerhout betrek ken» Voor de raadsleden heeft de Burgemeester nog een bijzonderen wensch. Welhaast is het vierjarig tijdvak, waarvoor zij zijn geko zen, vol. In deze vierjarige periode is het wel voorgekomen, dat sommigen wat al te weinig vertrouwen stelden in de leiding van den voorzitter, dat de golven van kritiek wel eens wat hooger oplaaiden, dan noodig en wenschelijk was, doch ten slotte heeft men elkaar steeds gevonden en over 't algemeen was er een vrij goede samenwerking. In alle oprechtheid zegt spreker dan ook den wensch te uiten, dat alle tegenwoordige raadsleden hier na de scheuring zullen terugkeeren. Wethouder van Noort dankt den voorzitter voor zijne vriendelijke woorden en zegt over tuigd te zijn, dat de geheele raad de wel willende woorden van den voorzitter zal waardeeren. Van de ingekomen stukken vermelden wij een adres van de muziek vereeniging St. Jean ne d'Arc om beschikking over een der loka len der O. L. School, een verzoek van A Trip uit Leiden om subsidie voor een auto- dienst Noordwijkerhout Voorhout Oegstgeest Leiden en een besluit van Ge deputeerde Staten houdende goedkeuring van bet raadsbesluit om voor een bedrag van 15000 borg te zijn voor de tuindersveree- niging „Eensgezindheid", wrike stukken alle voor kennisgeving worden aangenomen. Wat het vei zoek der muziek vereeniging Jeanne d'Arc betreft, merkt de voorzitter nog op, dat nu wij wat de bestemming der O. L. school betreft, op den tweesprong staan, daar van geen lokaal in gebruik aan particulieren kan worden afgestaan. Ingekomen Is voorts een verzoek van H. Gooi om subsidie voor den opgerichten auto- dienst NoordwijkerhoutPiet Gijzenbrug. B. en W. stellen voor dit adres te stellen in handen van bun college om advies. B. en W. zijn van oordeel, dat door dezen inderdaad een algemeen gemeentelijk belang wordt gediend. Zij hebben de zaak bereids in onderzoek genomen en hopen dienaangaande in een volgende vergadering een voorstel te doen. Overeenkomstig de voordracht van B. en W. wordt besloten. Over een verzoek van den Grooten Zilker- polder om overname door de Gemeente van de polderwegen, die in de Gemeente zijn ge legen, ontspint zich een wijdloopende discus sie. De voorzitter merkt op, dat er naar de meening van B. en W. geen aanleiding be staat om op het verzoek' in te gaan en B. en W. daarom voorstellen het adres voor kennisgeving aan te nemen. De beer Geerlings zegt, dat het onbillijk is, dal de ingelanden van den Grooten Zilker- poldeT, die voor twee derde ingezetenen der Gemeente zijn aan den polder voor de wegen moeten betalen en tevens aan de Gemeente voor de wegen moeten bijdragen. Hij stelt daarom voor om dit adres aan te houden De voorzitter merkt den wethouder Van Noort op, dat In de vergadering van B. en W. is besloten om In geen geval op het ver zoek in te gaan. Dergelijk besluit maakt van de zijde van B en W overleg overbodig. Dit voorstel wordt in stemming gebracht. Voor stemmen de heeren Geerlings, Heems kerk en wethouder smn Noort. Tegen de hee ren Marijnen. Van Leeuwen en wethouder Oostdam. De heer A H. v. Noort, die zoo juist de vergaderzaal binnenkwam zegt met dé zaak niet op de hoogte te zijn en zich daarom van stemming te ontbonden. De stemmen staken derhalve. De voorzitter zegt dat nu het voorstel-Geerlings van de baan is. Wethouder van Noort geeft als zijn meening te kennen, dat het voorste] van den heer Geerlings in een volgende vergadering in behandeling moet komen. De voorzitter feest daarop het betrokken wetsartikel voor, waaruit duidelijk blij'.t, dat in een voltallige vergadering bij staking van stemmen het voorstel wordt geacht niet te zijn aangeno men. Toch Is wethouder van Noort niet te over tuigen. Vervolgens komt aan de orde die werkver schaffing. B. en W. stellen voor den post „onderhoud wegen" ten dienste der werkver schaffing te vertioogen met 3000, waarvan 1800 voor loonen en 1200 voor materiaal. In den posit arbeklsloonen is begrepen een post van 300, zijnde 25 per week, voor den gemeenteopzichter, voor de vele werk zaamheden, die deze in verband met de werk verschaffing heeft te verrichten. De heer Geerlings stelt voor deze aange legenheden in geheime zitting te behandelen. De heeren S. H. v. Noort en van Eeuwen zjjn het daarmede niet eens. De wethouders verklaren zich voor het voorstel-Geerlings. De voorzitter zegt, dat hij niet begrijpt, waarom deze zaak niet in openbare zitting zoude kunnen worden behandeld. Spreker zal het voorstel Geerlings in stemming brengen, doch wil te voren verklaren, dat hij openbare behandeling prefereert. De heer Geerlings trekt daarop zijn voor stel in. Over de werkverschaffing ontspint zich oen uitvoerige discussie, die te uitvoerig is om hier zij het dan ook irn korte trekken weer te geven. Het verschil van meening ging niet zoozeer over het voorstel van B. en W. men was het met dit voorstel allen vrijwel eens maar over de loonen, die in 1 vervolg rullen worden uitgekeerd. Van verschillende zijden wordt de opmerking gemaakt, dat als men de loonen verminderde, men langer met het uitgetrokken bedrag zoude toekomen. Na een breedvoerige discussie stelde wet houder Oostdam voor om drie dagen te laten werken en 3 pier dag uit te keeren en de werknemers vrijheid te geven te trachten de overige drie dagen elders werk te zoeken. De voorzitter merkt op, dat hij vreest, dat het voorstel Oostdam zijn doel zal missen, want het zal noodzakelijk het aantal van hen, die bij de gemeente om werk komen vermeer deren. Wethouder Oostdam wijzigt daarop zijn voorstel in dien zin, dat alleen te werk zullen worden gesteld zij, die reedis thans voor de gemeente werken en dat alleen in zeer bijzon dere gevallen, ter beoordeeling van de betrok ken commissie, hiervan kam worden afge weken. Dit voorstel wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 4 tegen 3 stem men. Tegen stemden de heeren Van. Leeuwen, Marijnen en A. H. van Noort. De heer A. H. v. Noort stelt daarop vooir de oommissie voor de werkverschaffing op te heffen. Die is thans toch van geen nut meer. De voorzitter merkt op, dat zoolang de heeren die in de commissie zitten, hun ondankbaar ambt willen blijven vervullen, het niet op den weg ligt van een raadslid, die geen lid der commissie i», om een voorstel tot opheffing te doen. De heer A. H. van Noort vraagt of dc kosten voor de werkverschaffing niet uit de buitengewooue middelen zouden kunnen wor den bestreden. De voorzitter zegt, dat hij wel weet, dat (fit elders: b.v. te Hillegom gebeurt, doch spreker vindt dit een zeer onoeconomische politiek. Wij zijn er lang niet van overtuigd, dat de gemeente ook een volgend jaar, niet voor de werkloozen in de bres zal moeten springen. Het gaat niet aan, door dekking van de kosten der werkverschaffing uil buitengewone middelen den schuldenlast der gemeente te vermeerderen. Zou de Raad der gelijk besluit nemen, dan zal de voorzitter met klem tegen de uitvoering van dit besluit zich verzetten. Nadat de Raad zich er uitdrukkelijk over heeft uitgesproken, dat alleenloopende per sonen, die niet tevens kostwinner zijn, niet te werk zullen worden gesteld, wordt overge gaan tot behandeling van het volgende punt der agenda: Voorstel van B. en W. tot opheffing der O. L. School. De voorzitter merkt op, dat volgens dc bfdoeling van den wetgever er zonder twijfel aanleiding is om de O. L. School op te heffen. Of dit volgens de letter der wet mogelijk is, zal moeten worden afgewacht. B. en W. bieden den Raad een behoorlijk gemotiveerd besluit aan om tot opheffing over te gaan, Ged. Staten en de Kroon zullen uiteraard de zaak zelfstandig beoordeelen en afgewacht dient te worden of het besluit zal worden goedgekeurd, vooraleer verdere maat regelen zullen worden genomen. Het verzoek der Christelijke Schoolveree- niging, om overname der O. L. school, wordt daarom in overleg met dit bestuur verdaagd' totdat omtrent de opheffing der O, L. school definitief is beslist. Het voorstel van B. en W. wordt bij ac clamatie aanvaard. De voorzitter stelt vervolgens aan de orde het voorstel van B. en W. tot medewerking aan de oprichting van een algemeen fonds^ voor ziekenhuisverplegdng. De voorzitter merkt op, dat hij deze weck op verzoek van enkele ingezetenen een confe rentie heeft gehouden met armbesturen, pas toors, dominé en dokter, om te komen tert oprichting van een fonds voor ziekenhuisver- pleging. Ook de wethouders waren daarbij te genwoordig. Er was op deze vergadering wei eenig verschil van inricht, doch ten slotte was men het roerend eens. Volgens de toen ge houden besprekingen zou in ieder der drie 'katholieke parochies en door het kerkbestuur der N. H. gemeente de zaak in eigen kring worden geregeld. Alle baten zouden echter ten voordeele komen van en alle lasten zou den worden gedragen door 'n Gentraal fonds, dat zou worden beheerd door een bestuur, samengesteld door vijf leden, t.w.een verte genwoordiger van het gemeentebestuur en een vertegenwoordiger vam ieder der samenwer kende organisaties. Het tarief dat wordt voor gesteld, zal worden goedgekeurd door den ge meenteraad, waartegenover staat, dat de ge meente de uitkeerimgen van het fonds zal garandeeren. Later als wij zien hoe het fonds wedkt kan deze uitkeering wellicht worden omgezet in een vaste subsidie, om het fonds in de gelegenheid te stellen een reser ve te maken. B. en W. stellen thans aan den gemeente raad voor, om deze garantie op zich te nemen. De heer Marijnen zegt, dat men de behan deling van deze zaak wel kan staken. Het is wel jammer, maar van zekere zijde gaat men met de voorgenomen plannen niet accoord en wenscht men de zaak op andere* leest te schoeien. En als het niet algemeen goedge keurd wordt, zal van het fonds, zoals het thans is voorgesteld, wel niet veel terecht komen. De voorzitter merkt op, dat hij dezen gangs, van zaken betreurt. Hij heeft zich voor dezu zaak geïnteresseerd om het belang van de in gezetenen te dienen. Men heeft op hem ook drang uitgeoefend, om een gemeentelijk fonds op te richten, maar hij vindt een ge- i meemtelijk fonds niet gewenscht. Beter vindt hij het, dat de gemeente het particulier ini tiatief steunt. Spr. wil verder alleen nog dit zegen, dat de voorstellen van B. en W. uiter aard slechts dit fonds betreffen, zooals dit voorloopig was opgezet. Komt dit fonds niet tot stand, dan is de gemeente door dit besluit ook niet gebonden. Het voorstel van B. en W1 wordt daarna bij acclamatie aangenomen. Vervolgens wordt nog besloten, om de geld- leening van 28.000, in afwijking van het geen in de vorige vergadering is besloten, af te lossen in 20 jaarlijksche termijnen van f 1400. Aan het slot der vergadering komt de voor zitter nog even terug op het adres van den Grooten Zilkerpolder. Spr. zegt dat, zooals hij daar straks opmerkte, het voorstel-Geerlings, om het bestuur van den polder tot een con ferentie uit te noodigen, van de baan is, maai daardoor is het voorstel van B. en W., om het adres voor kennisgeving aan te nemen, nog niet aangenomen. Wordt hierover ge stemd, dan is het te voorzien, dat over deze zaak met meerderheid van stemmen een be sluit genomen wordt en spr. zal het daarom nog wel eens ter tafel brengen. Voorts merkt de voorzitter hier nog op, dat ondanks de pogingen van het gemeente bestuur men er nog niet in is kunnen slagen, de bestelde lantaarns, voor de uitbreiding der straatverlichting In De Zilk, te krijgen. Spr leest echter een briefkaart voor, waaruit blijkt, dat toezegging wordt gedaan, dat da aflevering der lantaarns zoo laing heeft ge duurd, maar dat komt omdat ze uit Duitsch- land moeten komen. Daarna wordt de vergaderilg gesloten. GEVRAAGD een VRIJ HJlR, in het Zuiden van Haarlem, LlKtrprijs pl.m. 600. Uiterlijk 1 Jjjl^e aanvaarden. Brieven onder N^r 6622 aan het Bur, van dit blad jr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2