Sport en wedstrijden. De vloek van het geld Tweed© Blad. 12 Febraarl 1923 *9. V. B. VOETBAL-UITSLAGER. FEUILLETON w.v.v.r DISTRTCT HAARLEM. Juniorencompetitie. Uitslagen 11 Februari. S.D.S. 2Geel Zwart 4 G. Zw. niet opg. Geel Wit 3—Vixtrix 3 1—0. Programma 18 Februari. gamiaten 3Westen 3, 2 uur F. Duijx. eel Zwart 4Geel Wit 4, 2 uur Zwetsloot. S.D.S. 3Victrix 3, 2 uur Assendelft. Bestuursvergadering. Het districtsbestuur vergadert a.s. Vrijdag 16 Februari. R.K.S'V. DE DAMIATEN. (Secretariaat tijdelijk J. de Jong, Warmoes straat. De club-avonden zijn afgeschaft daar het het bestuur van meening is, dat de leden zich zooveel mogelijk moeten aansluiten bij den R.K. Kring, die twee maal per week socie- teitsavonden houdt. Het bestuur wekt de leden, die nog buiten den Kring staan, op, Zich aan te sluiten. Het Secretariaat wordt, wegens tijdelijke afwezigheid van den Secretaris, voorloopig waargenomen door den heer J. de Jong, Warmoesstraat. Tot plaatsvervanger van den heer J. v. 't Hof in de elftal-commissie is aan gewezen de heer C. van Dam. Het bestuur vergadert Woensdagavond. DE „NIEUWE HAARLEMSCHE COU RANT-VOETBALBEKER. Deze beker is voor het eerst verspeeld in het seizoen 19201921 en gewonnen door tie vereeniging ,,'t Westen" In het volgende seizoen (19211922) kon deze beker wegens het te laat klaar komen van de competitie niet worden verspeeld. Dit seizoen zal de beker wederom ver speeld worden onder de voetbalclubs, die ge vestigd zijn in die plaatsen waar de „Nieu we Haarl. Courant" veelvuldig gelezen Wordt. Tot die plaatsen worden gerekend: Haarlem, Heemstede, Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Noordwijk, Zolk, War mond, Leiden, Schoten, Santpoort, IJmui- den, Wijkeroog, Beverwijk, Heemskerk, en Krommenie. Aan deze wedstrijden kan worden deel genomen door die vereenigingen, welker elftallen spelen in den Diocesanen Haarl. Voetbalbond (D elftallen van de vereeni gingen welke spelen in de Federatie zijn dus hiervan uitgesloten.) Elke vereeniging kan met een elftal aan deze beker-wed strijden deelnemen. De wedstrxden zullen op nader aan te geven terreinen worden gespeeld. De eindwedstrijden üllen worden ge speeld in het R.K. Sportpark voor Haar lem te Heemstede. Het inleggeld bedraagt f 2,50 per vereeni ging. Door loting zal worden uitgemaakt wel ke vereenigingen in de eerste ronde tegen elkander zullen uitkomen. De wedstrijden worden gespeeld volgens het „Bekerstelsel" (zie artikel No. 76 D.H. V.B.) De beker wordt eigendom van die veree niging, welke hem driemaal heeft gewon nen. t Inschrijvingen moeten per brief geschie den voor 19 Februari 1923 bij den secreta ris der Beker-commissie, den heer H. J. v. Tol, Joh. de Breukstraat 33, te Haarlem. S.D.E. Damiaten 70. De Damiaten konden Zondag slechts met 8 man waaronder 6 van het eerste naar Wor- merveeer-Krommenie vertrekken om daar1 den eersten wedstrijd te spelen tegen S.D.E. Oorspronkelijk was dit een der weinige kan sen, om in deze competitie een overwinning te behalen, want S.D.E. behoort mede tot de zwakste van deze afdeeling. Nu echter door een samenloop van omstandigheden de Damtaten-ploeg zoo slecht uitkwam, behoor de ook deze kans weldra tot de illusies. In aanmerking genomen de ongelijkheid van den strijd van elf tegen acht en het buitengewoon slechte veld, dat voor een voetbalwedstrijd ten eene male ongeschikt is, hebben de Haar lemmers het er ondanks de sterke verliescij fers toch nog heusch zoo slecht niet afge bracht. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat 70 nog al een geflatteerde uitslag is al behoeven wij ons er verder niet moei om te maken daarvoor verontschuldigingen aan te voeren. Het oranje-zwarte achttal heeft gedaan wat het kon om den wedstrijd tot een zoo eervol mogelijk einde te brengen en verdient in elk geval een pluim voor het vol houden tot het inderdaad min of meer bittere einde. Ondanks de groote nederlaag verklaar den de Damiaatjes, dat ze over het algemeen met plezier hadden gespeeld, wat we als een even merkwaardig, als gelukkig verschijnsel met vreugde memoreeren. De wedstrijd werd in de beste verstandhouding, onder de zeer correcte leiding van scheidsrechter Smit uit Alkmaar, gespeeld en was voor de, voor Roomsche wedstrijden zeer talrij ke, be zoekers zeer geanimeerd. Het was prettig te zien hoe het publiek meeleefde en ook het vele, technisch-goede, dat eenige Damiaten heten zien, volkomen naar waarde schatte. Dit is tenslotte hetgeen ons hoop geeft dat ook voor Damiaten nog wel eens betere tijden zullen aanbreken. Volledigheidshalve ver melden wij dat de Haarlemmers een aange boden kans om de befaamde eer te redden ongebruikt lieten door een strafschop te zacht in te schieten. De volgende week tegen D.O.S.S. in Amsterdam. Houdt er den moed maar in 1. RKVZ 1-HBC 2 1—4. H.B.C. stelt zich geheel volledig op. R.K. V.Z. heeft een invaller voor den linksuiterst terwijl de keeper zijn elftal leelijk in de steek liet. De eerste aanvallen zijn voor H.B.C. en spoedig hebben zijn dan ook succes. Niet ontmoedigd vallen de Zwartjes aan, doch de FI.B.C.-achterhoede is in uitstekende con ditie, zoodat zij weinig succes hebben. Blom moet dan uitvallen, wegens been-blessuur. De 10 man Zwaluwen werken onvermoeid door. Uit een scrimmage voor 't Zwaluwen- doel, rolt de bal in doel. Dit wordt de zwart jes te bar. Verwoed vallen zij aan. Uit een strafschop maken zij een tegenpunt. Nog voor rust maakt H.B.C. er mooi 31 van. Na rust zijn de zwartjes geenszins van plan om te verliezen. Vurig vallen zij aan, doch 't loopt in deze periode hen niet mee. H.B.C. maakt er zelfs op gelukkige wijze 4I van. Dit ontmoedigt de Zwartjes zeer en er wordt dan ook laks doorgespeeld. Als de scheids rechter tijd fluit heeft H.B.C. een verdiende, maar een geflatteerde overwinning behaald. GEEL WIT 1—HET WESTEN 2 2—0. Wanneer voetballers naar het terrein gaan met de gedachte, vandaag winnen wij wel, dan valt het gewoonlijk niet mede. Zoo ver ging het Geel-Wit dezen Zondag. Zeker waren zij Westen 2 volop de baas, maar dat gevoel, een gemakkelijke dag te hebben, had ten gevolge dat de Geel-Witters 2 x een half uur achtereen voor het Westen- doel zweefden, zonder er ook maar één bal door te krijgen. Dat begon al direct na den aftrap. Lang zaam naar voren van midvoor naar uiterst, van uiterst naar binnen, van binnen naar Westen-achter, dan weer naar G.W.-mid, weer naar uiterst enz. enz. Dan op eens een harden kogel van een kort pootje, boem tegen de lat, kaatst op [den grond, Geel-Wit-man in Westen-doel bal weg. Tweemaal brak het Westen door, éénmaal Zoowaar bijna een doelpunt, maar dan was het weer voor langen tijd gedaan. Dank de beste Westen-doelmannen en de flinke Westen-backs, kon Geel-Wit met niet meer winnen dan 20. 't Is genoeg, maar het had veel meer moeten zijn. Toen gingen de Geel-Witters naar Kin- heim kijken, dat, door te verliezen van Vic trix, Geel-Wit's kans voor het kampioen schap aanmerkelijk vergrootte. R.K.V.V. „VICTRIX" Secr. F. J. W. v. Wunnink. Hagestraat 10. Uitslagen van Zondag 11 Februari 1923. Victrix 1Kinheim 1 62, T.Z.B. 1—Victrix 2 2—2. Geel, Wit 3—Victrix 3 1—0. f VICTRIX 1—KINHEIM 1. Victrix heeft, nog in feeststemming zijnde, met niet minder dan 62 de leiders van hun afdeeling geslagen. Het geheele elftal heeft een zeer goeden wedstrijd gespeeld. Kinheim, zoowel als Victrix hebben een invaller. De eerste aanvallen zijn voor Kin heim en binnen een kwartier nemen zij de leiding 01. Kinheim blijft sterker. Bij een aanval schiet een der zwart-witte voorwaartsen den bal tegen den arm van den linksback van Victrix. De toegestane strafschop werd zeer sportief niet benut. Victrix werkt zich los en scoort spoedig den gelijkmaker, wanneer de linksuiterst goed opbrengt en de midvoor in schiet 1L Kórt daarop is het rusten. Na de rust is Victrix overwegend sterker. De mid voor passeert handig eenige spelers en geeft Victrix met een goed schot de leiding 21. Dit herhaalt hij even daarna en de stand is 31. Dit is Kinheim te machtig. Zij vallen fanatiek aan en uit een scrimmage voor het Victrix doel, verkleint de linksbinnen den achterstand 32. Nu is Victrix weer aan het woord en de midvoor brengt via de paal den stand op 42. Kinheim is nu een geslagen elftal en de linksuiterst fabriceert het 5e doelpunt. Victrix is niet te houden en de rechtsbinnen maakt er 62 van. Dit was den heer L. J. Floris, die overigens correct leidde ontgaan, zoodat dit punt niet werd toege kend. Het bleek echter uitstel van executie te zijn want kort hierop scoort de rechts binnen andermaal 62. In den stand komt geen verandering en de mannetjes van Verrijt hebben hun naam weer schitterend hoog ge houden. VICTRIX II—T. Z. B. I. Het begin is sensationeel. Uit twee goed opgezette aanvallen doelpunt T.Z.B. evenveel malen, zoodat de stand al spoedig 29 in hun voordeel. Niet ontmoedigd valt Victrix heftig aan en behoudt dan ook tot de rust 't beste deel van het spel. Kort voor rust komt dan ook het verdiende tegenpuntje,'uit een strafschop wegens hands, die door v. Gaste ren in een doelpunt wordt omgezet. 12 Tot de rust'blijft Victrix steeds aanvallend en de weinige aanvallen der tegenpartij wor den gemakkelijk onderschept. Een kwartier voor tijd veroorlooft de T.Z.B.-doelman zich een ongeoorloofde wandeling met den bal. De vrije trap wordt door v. Gasteren in een doelpunt omgezet 22. T.Z.B. trapt af, de blauwzarte halfback krijgt den bal, plaatst goed naar v. Gasteren, die eenige spelers passeert en scoord solide een 3e doelpunt. De goal wordt echter ten onrechte geannuleerd wegens off-side. De stand blijft 22. Een kleine overwinning hadden de blauw-zwarten zeker verdiend. Officieel clubnieuws. Dinsdagavond half 8 Vergadering elftal commissie. Vrijdagavond 8 uur Alg.Ledenvergadering. Aller opkomst gewenscht. Westelijke Afdeeling. Ia Dordrecht: D.F.C.—H.B.S. 3—1 Den Haag: QuickBlauw Wit 11 Amsterdam: AjaxSparta 10 Rotterdam: FijenoordU.V.V. 40 Rotterdam V.O.C.—R.C.H. 3—1 Den Haag H.V.V.—Haarlem 2—5 Overgangsklasse. Haarlem H.F.C.Stormvogels 63 Amsterdam SpartaanV.U.C. 32 Hilversum HilversumA.D.O. 01 Schiedam S.V.V.—O.D.S. 1—1 Zaandam Z.F.C.'t Gooi 21 Rotterdam ExcelsiorV.V.A. 02 Reserve le klasse. A. A'dam BI. WitSpartaan II 61 Hilversum 't Gooi IIAjax II 03 B. Den Haag H.B.S. II—H.V.V. II 1—2 R'dam Sparta IIS.V.V. II 30 Schiedam H.D.F.S. II—V.O.C. II 2—1 R'dam R.F.C. IIFeijenoord II 03 St. Hooger II—D.F.C. II 3—3 2e- klasse. A. A'dam A.F.C.—E.D.O. 3—3 Wormerveer W.F.C.Z.V.V. 02 A'dam HortusZandvoort 24 Haarlem SchotenAlc. Victrix 12 B. UtrechtD.O.S.Victoria 01 Leiden A.S.C.—R.F.C. 3—4 DelftConcordiaOlympia 32 C. R'dam C.V.V.—D.H.C. 0—4 Vlaardingen FortunaH.D.V.S. 11 Gorinchem UnitasLugdunum 40 R'dam U.S.C.St. Hooger 00 XerxesB.M.T. 22 3e klasse. A. Helder HelderZaanlandia B. Oostzaan O.S.V.E.V.C. A'dam D.W.V.Amstel C. SloterdamT.O.G. E.D.W.—V.S.V. Watergr.meerBl'daal D. UtrechtVoorwaartsD.O.O. Culemborg Vr'schaarBaarn E. Utrecht AresSt. Voorwaarts A'dam NeerlandiaKampong G. Den Haag R.V.C.Schiedam Celeritas- 1—1 1—4 1—2 0—2 2—2 1—1 1—4 0-0 2—0 1—7 4—1 St. Volharden 1—2 V.D.S.—D.V.C. 1—0 H. Den Haag T.O.G.O.Neptunus 03 I. DelftDelft—U.D.I. 3—0 I. DordrechtSp. en Str.S.V.W. 01 DordrechtO.S.S. 02 R'dam S.I.O.D.—Merwede 3—2 Reserve 2e klasse. A. A'dam Amstel IIHollandia II 01 Zaandam Z.V.V. II—W.F.C. II 0—3 A'dam BI. Wit III—D.E.C. II 2—3 B. Bussum Allen Weerb. IIVr'schaar II 2—3 A'dam: O.D.E. II—U.V.V. III 3—4 C. Haarlem R.C.H. II—A.D.O. II 1—1 D. UtrechtVelox IIVoorwaarts II 31 Hercules IID.O.S. II 2—0 E. R'dam Saturnus IIB.M.T. II 21 F. Neptunus IIFeijenoord III Schiedam H.D.V.S. III—V.O.C. III 2—6 R'dam Sparta IIIUnitas II 12 Oostelijke afdeeling. le klasse. Enschede EnschedeHengelo 1—1 Deventer Go AheadBe Quick 7—0 Almelo HeraclesZ.A.C. 30 Zuidelijke afdeeling. le klasse. MaastrichtM.V.V.Velocitas Eindhoven P.S.V.Bredania Tilburg Willem II—N.A.C. Noordelijke afdeeling. le klasse. Groningen Be QuickAchilles VelocitasU pright Winschoten W.V.V.Alcides 1—0 2—0 5—3 42—2 3—1 2—2 A.F.C.—E.D.O. 3—3. Onder leiding van den heer v. Zantenhad deze wedstrijd plaats. A.F.C. die de pun ten nog noodig heeft bijt vinnig van zich af en nam het eerst de leiding. Edo die het beste van het spel had maakte spoedig ge- lij k door S. v. d. Laan. Nog voor rust nam. Edo de leiding door Smit. Na rust wordt het spel steeds vinniger want A.F.C. zet er alles op en met suc ces twee keer achtereen moet de Kieftewis- schen en A.F.C. heeft de leiding. Edo wordt steeds sterker tot de midhalf in het nauw gedreven t^rug speelt en daar mee de partijen op gelijken voet brengt. Ge zwoegd wordt er om de leiding doch de tijd verstrijkt en doelpunten komen er niet meer. Edo moet thans nog zijn best doen om de tweede plaats te behalen. V O C R c H 3—1. R.C.H. heeft gisteren haar tweede neder laag geleden dit seizoen in een wedstrijd waarin vooral van Haarlemsche zijde zeer slap en ondoordacht gespeeld werd. Direct na den aftrap nam V.O.C. het spel in han den en het leek ons dat de R.C.H.-achter- hoede, voornamelijk beide backs en Geuts- kens het te veel met hun zenuwen te kwaad hadden. Al spoedig had V.O.C. de leiding als Kuyt een gat in de lucht trapt en Weij- dema de eenvoudige kans benut. Te voren had Roelfsema ook een doelpunt gemaakt dat echter door scheidsrechter Böther voor ons op onbegrijpelijke redenen werd gean nuleerd. Deze keer heeft aan R.C.H. in dezen' wedstrijd over het algemeen weinig genoegen bezorgd, want vele beslissingen waren nu en dan belachelijk, waarvan R.C.H. meerendeels de dupe was. R.C.H. pakt nadat V.O.C. de leiding heeft genomen wat beter aan en speelt nu en dan voortreffelijk. Het spel wordt naar de V.O.C.-helft geforceerd en een snelle uit val van V.O.C. wordt R.C.H. dan weer noodlottig als- Herwaarden in duidelijke buitenspel-positie staande de leiding ver groot. Vanaf dat moment is R.C.H. gaan afzakken en heeft een zeer matig spel ver toond. We zijn echter overtuigd dat de Ra cing veel beter kan, doch voor een groot deel haar nederlaag te danken heeft aan den. heer Bomer die werkelijk slecht leidde. Na dit overzichtje zullen we nog even de belangrijkste wapenfeiten memoreeren. Om 2.10 trapt V.O.C. af nadat Nieuwen- huis den toss gewonnen heeft. De formatie der elftallen was als volgt V.O.C. Steehauer. Weber Boerdam. De Haas, Vermaas, Robertson, v. Everdingen, Groosjohan, Herwaarden, Weidema, Beijers. 0— R.C.H. Boekelaar, Nachtegeller, Roelfsema, v. Dam, Hansen. Krom, Nieuwenhuis, Geutskens, Hazevoet, Kuyt, Radsma. Direct na den aftrap neemt V.O.C. het spel in handen en bestookt onmiddellijk het R.C.H.-doel. De R.C.H.-achterhoede is niet bijster op dreef en het R.C.H.-doel is steeds in gevaar. Al spoedig heeft V.O.C. een hoekschop te nemen, dien v. Dam weg kopt. Nu gaat de R.C.H.-voorhoede er even tusschen uit, doch de Rotterdamsche achterhoede retour neert den bal. De aanvallen der V.O.C.'ers zijn echter voorloopig ook te onbenullig om groot gevaar op te leveren. R.C.H. komt. er dan wat beter in en bestookt dan geruimen tijd het V.O.C.-doel. Roelfsema schiet een maal te zacht doch heeft even later succes als hij met een goed schot doelpunt. Zooals gezegd werd dit doelpunt niet toegekend. Een goeden aanval van R.C.H. besluit v. Dam met een slecht schot, hetgeen hij even later verbetert. Een corner is hiervan het resultaat. R.C.H. speelt in deze periode veel beter dan V.O.C.,.doch kan het niet tot doelpunten brengen. Een voorzet van den invaller Hansen schiet Nachtegeller hard over. Kort daarna onderneemt Nachtegeller een snelle rush, doch op het juiste moment schiet hij den bal wederom hoog over. Na 20 min. spelens komt dan het boven omschreven moment. Kuyt mist bij een V.©.C.-aanval, Weidema krijgt den bal vrij en geeft aan V.O.C. de leiding. Even een opflikkering bij R.C.H. Alles gaat naar vo ren, Roel schiet hard in, Hansen eveneens, na een keurigen ren. Uit een vrijen trap op het V.O.C.-doel belandt de bal op het net. Dan een snelle doorbraak van V.O.C., de scheidsrechter constateert niet een duidelijk geval van buitenspel en Groosjohan heeft weinig moeite om er 20 van te maken. Dat ontmoedigt de R.C.H.'ers zoozéér dat het spel er merkbaar slechter van wordt. V.O.C. heeft dan ook niet veel moeite meer met de weinige slappe coorbraken der R.C.H.'ers, terwijl de rchterhoede der blauw zwarten het overmatig druk heeft. Met 20 in V.O.C.'s voordeel is het rus ten. Na de rust pakt R.C.H. direct weer flink aan, doch des scheidsrechters beslissingen zijn zoo vreemd, dat spelen bijna niet moge lijk is. Krom gaat linksbinnen spelen, Nachtegeller linksbuiten Boekelaar links halfback. Er komt meer leven in de brou werij. Pittig wordt er aangevallen, doch Boerdam en Weber slaan alle aanvallen af. Toch weet Krom na goed opbrengen met 'n hard schot den achterstand te verkleinen. Dat geeft nog even moed, maar ook V.O.C. schijnt weer wakker geschud. Snel brengen de Rotterdammers, die nu weer in den aan val zijn, telkens weer den bal voor het R.C. H. doel. Het duurt dan ook niet lang of Weidema heeft voor de 2e maal succes als hij eveneens in buitenspel positie den bal krijgt toegespeeld en den stand op 31 brengt. R.C.H. zakt nu geheel in elkaar. Het is een geslagen elftal. Er zit geen leven meer in. Geen spirit. De V.O.C.ers daaren tegen werken hard door om hun voorsprong te vergrooten, doch de achterhoede van R.C.H. houdt gelukkig stand. De voorhoede der Haarlemmers is er geheel uit. De strijd biedt dan weinig fraais meer en als Bömer tijd fluit hebben de Haarlemmers met 31 verloren. Dat is zéér jammer, nu de kansen zoo mooi stonden voor het kampioenschap. Hoewel nog niet geheel verkeken zal toch uit een ander vaatje getapt moeten worden wil R.C.H. nog met recht aanspraak willen maken op den naam van kampioenscandi- daat. H V V HAARLEM 2—5. Supporters waren in grooten getale opge komen oni getuige te zijn van een vinnigen wedstrijd. Een ontactisch persberichtke uit de Sport" had de roodbroeken als a priori als unfaire voetballers bestempeld zoo dat Snapper een dubbele taak had toen hij om twee uur de volgende ploegen binnen de krijtlijnen riep Haarlem Angenent Houtkooper Terwee Schotsman Tekelenburg Dik Bieshaar Houtko.oper Brakel v. Daalen v. Donselaar. H.V.V. Vis Heijnen D. Kessler B. Kessler Snouck- Hurgronje V. Heel Vredendaal Campioni Campioni T. Keesier de Lavieter Reeds in de allereerste seconde raakt Dé gekneusd doch desalniettemin valt de Haag sche dadelijk aan, maar Boeli schiet in de wolken. Na dit evenement is de beurt aan de gasten maar een lange center van Teke lenburg wordt door Donselaar verknoeid. De eerste corner op het Haagsche doel is goed door Houtkooper genomen waarbij van Daalen het allermogelijkste beproeft maar hij kopt naast. Het begin is overigens nogal ze nuwachtig wat zich uit in ballooze mistrappen van beide zijden. Tonny Kesssler die niet veel doet maar dat weinig is af onder breekt keurig een door van Daalen geleiden aanval en geeft de Haagsche alle gelegenheid een onbeteugeld aanvalspel te ontplooien doch de als gevolg hiervan door Snouck ge nomen hoekschop gaat achter. Een paar mi nuten later mist Houtkooper voor open doel, (Naar eens Engelsche vertelling.) 55 Mijn gedachten waren alles behalve vroo- lijk, toen mijn aandacht eensklaps door het snelle getrappel van naderende paarden werd getrokken. Het geluid scheen van den kant van het kasteel te komen; ik vermoedde dat het mijn heer Vaughan was, die dit late uur voor zijn vertrek gekozen luid. Inderdaad, het was Herbert. Hij scheen bijzonder opgeruimd; ik hoorde hem een vrooüjk liedje zingen. Het deerde hejn volstrekt niets dat hij zijn zuster alleen in die eenzame woning liet: hij genoot reeds vol zelfzuchtige vreugde, in het vooruitzicht der vermaken, die hij in de stad vinden zou. Hij dacht alleen aan zich zelf, daarvan was ik overtuigd, en hij wist alle hinderpalen weg te ruimen. Welke machtige beweegreden kon hij hebben om thans naar Londen te reizen, en zijn zuster, die zoo zwak en zenuwachtig was, achter te laten in het groote huis, dat liaar zooveel schrik aanjoeg. H$ reed mij vroolijk zingend yoorbij, en ik stapte den weg op om hem achterna te zien. Het was nu geheel donker geworden, en ik had hem weldra uit het gezicht verloren, ik volgde hem eenige schreden, doch keerde toen om en stapte haastig den weg naar het kasteel op. Ik genoot eenige voldoening, met naar liet huis te zien, waarin zij op bevel van haar broeder opgesloten zat. Er was licht in de zaal, doch haar gestalte bewoog zich niet achter de verlichte vensters; mijn hart zeide mij, dal zij daar in treurige eenzaamheid zat. Een half uur later keerde ik terug- Het was een koude nacht en ik wandelde met versnelden stap. Ik hoorde tot mijn verbazing, bij de eerst volgende kromte van den weg, waar een al leenstaande boom den rijweg beschaduwde, het getrappel van paardenhoeven. Mijn eersle gedachte was, dat men mij be spied had; mijn tweede, dat de ruiter zich op zijn weg had opgehouden, misschien om met iémand te praten; ik zag duidelijk een ge stalte haastig het voetpad afkomen, dat naar het Veerhuis leidde. Datzelfde voetpad lag op mijn weg, en ik sloeg het ook in; de gestalte keerde zich om, en ik verbeeldde mij dlajt zij naar mij omzag eer zij zich haastiger voortspoedde. Plotseling verdween die persoon. Ik stond stil en. .wreef mij de; oogen; toen spoedde ik mij naar de plaats waar die per soon verdwenen was. Links was een hooge dijk en daaronder liep een smal pad dicht langs het water. Ik had een angstig voorgevoel dat iemand zich in gevaar bevond, misschien was er een wanhopig schepsel op hel punt zich het leven te benemen Ik snelde naar den dijk en daalde liet smalle pad af. Ik zag nu duidelijk in de verte een vrouwe lijke gestalte, zich voortspoeden naar de in duisternis gehulde bron van het Nctliewood- sche meer. Overtuigd dat de schaduw des doods naast die vrouw voortijlde om haar te verleiden, volgde ik haar, en riep zoo bard ik kon, te blijven staan. De echo's der bergen herhaalden mijn woorden, en riepen haar van alle kanten to: „Houd op!' Ik had haar bijna ingehaald, en was geheel builen adem, toen zij zich eensklaps omkeerde en met wanhopige haast naar het water ijlde. Daar was de dijk stijl en hobbelig; baal kleed bleef aan de vooruitstekende wortels van een boom haken. Zij worstelde om los le komen en ik zag hoe zij zich met beide han den van dien hinderpaal poogde te bevrij den. Ik deed een sprong vooruit, sloeg de armen om haar heen, en hief haar met kracht uit het water. Haar lange haarlokken waren druipnat; de omslagdoek die om haar hoofd was geslagen geweest, dreef over het water. Toen ik mij bukte om in haar gelaat te kun nen zien, herkende ik tot mijn schrik de per- soop en: Lelly Ray, riep ik uit Zij richtte zich haastig op; en ik zag den gfoed barer oogen, die flikkerden als van een wild dier. Laat mij los, gilde zij, gij hebt nu niets meer van mij le vreezen. Ik heb den duivel van al te nabij gezien, maar de wanhoop is voorbij! Het was een dwaze en overijlde poging, Letly, zeide ik; wat ter wereld kon u toch tot zulke wanhopige daad bewegen? Het bedrog van een man. Die laaghartige bracht mij den genadeslag toe, hij doodde het heerlijke leven dat hij mij had voorgespiegeld en beloofd had met mij te deelen. Ik dacht dat hij met mij zou trouwen.... daar hij eeuwig trouw gezworen had; doch hij zocht alleen mijn ondergang. Moge God hem nog hedennacht oordeelen, gilde zij. Zwijg, zwijg! riep ik haar toe. Zij wankelde en zag mij doordringend aan. Neen, dat meen ik niet, riep zij uit. Ik zal hem blijven beminnen, al heeft hij mij verstoeten; eens heeft bij mijn hart veroverd, door zijn liefdesverklaringen.Waren zijn eeden valsch, mijn liefde blijft voortleven. Zestien maanden geleden, zwoer ik hem trouw. Hij verdient de liefdeyan een .eerlijk meisje niet, JLetity. terwijl een vrije schop aan de overzijde door tactisch spel van zijn broer resultaatloos blijft. Intusschen zijn de Geel-Zwarten de meerde ren en Angenent's heiligdom blijft ternauwer nood maagdelijk, zij het dan ten koste van vele corners. Dan komt de eerste Roodbroe- ken-goal, als Donselaar Tonny Kessler even te vlug is en na missen van van Daalen en Brakel scoort Bieshaar venijnig (01). Een schitterenden voorzet van Snouck Hurgronje kopt Heijnen tegen de lat. Van Heel maakt dan onhoudbaar gelijk (11), terwijl Dé Kessler tegen de zijpaal schiet. Vier Haar lemmers staan voor de Lavieter waarbij Mar- tien opnieuw aan Haarlem de leiding geeft (12) en Van Daalen kopt een voorzet van Houtkooper juist over. Kessler geeft hiervan een reprise aan de andere zijde, terwijl de zelfde speler even later wordt vastgehouden. Rust komt met wee-een voor Haarlem, een stand die niet geheel verdiend is. Na de doelwisseling behoudt H.V.V. op nieuw de overhand doch een verandering in haar voorhoede heeft nog geen doortas tend succes. Een corner wordt door Vis slecht genomen. Dan, een kwartier na de hervatting doelpunt van Daalen door talmen van Tonny Kessler, terwijl geen minuut later Bieshaar het spelletje herhaalt doch het is niet sensationeel genoeg want Heijnen verkleint onmiddellijk den achterstand (2-4). Het blijft nu tijdelijk rustig doch opnieuw wordt de wedstrijd onaangenaam nadat Bies haar er eerst 52 van heeft gemaakt en het slot is al zéér emotionneerend. Immers van Daalen blijkt bij een botsing gewond en valt bewusteloos neer, waarbij tengevolge van de slechte afsluiting al het publiek het speel veld betreedt. Snapper, laat staken en in middels verliest een jeugdig toeschouwer ook al het bewustzijn. Onmiddellijk wordt poli tie gerequireerd en nadat deze eerst schoon schip heeft gemaakt, kunnen de resteerenden minuten worden uitgespeeld. Haarlem speelde uitnemend en verdiende de zege ten volle. De wedstrijd droeg echter een zeer onaangenaam karakter en het laat ste woord zal er nog wel niet over gesproken zijn. Dat de spelers van A.V.V., Haarlem öf de scheidsrechter de hoofdschuldige zouden zijn valt pertinent te ontkennen. Een betere inrichting van het terrein is echter een voor de Haagsche alles gebiedende noodzakelijk heid. Doch daarom niet meer getreurd. Haarlem, is -immers een schier niet meer te kloppen elftal D F C H B S 3—1. D.F.C. mist P. Bouman, voor wien van Twist back speelt, terwijl Donker als inval ler de linksmiddenplaats bezet. H.B.S. is zonder Peereboom en Whitton. Onmiddel lijk na het begin is D.F.C. in den aanval. Uit een goed door C. Huyser genomen hoek schop heeft van Dam na 5 minuten spelens succes (10). De Dordrechtenaren blijven fanatiek doorspelen en als de uitstekende linkervleugel SigmondVan Dam Denis paasseert en Vos op den Haagschen doel man inloopt, scoort G. van Dam ten twee- denmale (20). Onder appel van H.B.S. wees scheidsrechter Van Gessel naar het midden. De uitvallen van H.B.S. zijn onge vaarlijk, zoodat Van Hemert voor de rust geen enkel goed schot te verwerken krijgt. Na de hervatting zijn de Hagenaars meer in den aanval en sluiten zelfs D.F.C. dik wijls in. Het gemis van een goed schutter doet zich echter ter dege voelen. De weinige doorbraken van de gastheeren leveren een voortdurend gevaar op voor De Munnick. Eindelijk maakt H.B.S. een tegenpunt als de bal via Koopman's voet in het doel verdwijnt. Dan komt de spanning, doch van Hemert is in grootschen- vorm. Als D.F.C. 5 minuten vóór tijd nog eens aanvalt, verricht Van Dam de hattrick (3—1). Daarbij blijft het. QUICK BLAUW WIT 1—1. In de eerste helft was Quick den meesten tijd in den aanval en Blauw Wit werd zelfs meermalen ingesloten. Gebrek aan doortastendheid van de Haag sche voorhoede was echter oorzaak, dat Schindeler slechts eenmaal, uit een door Pino Post Jr. genomen strafschop, gepasseerd werd. In de tweede helft werd het spel dikwijls onderbroken, ofschoon er niet ruw werd ge speeld. Eerst in het laatste half uur begon Blauw Wit zich meer te doen gelden. De Quick^hterspeler Meijer moest het veld verlaten ten gevolge van een bij het koppen opgeloopen hoofdwonde. Visman nam zeer voldoende de plaats van Meijer in. Blauw Wit bleef tot liet laatste moment krachtig volhouden en Smit smaakte het genoegen van 'n fout van Bosschart te profiteeren en zoodoende één minuut voor het eind gelijk te maken. FEYENOORD U V V 4—0. De Rotterdammers zijn volledig terwijl U. V. V. zonder D. Buitenweg en Rumbrink is. De Utrechtenaren zijn aanvankelijk in de meerderheid, doch spoedig neemt Feyenoord het spel geheel in handen en na een kwartier spelens opent Pijl de score (10.) Nauwelijks 5 minuten later lokt Formenoy, Van Rhijn uit zijn doel en de stand is 20. Feyenoord blijft overweldigend sterker. Vlak voor de rust vergroot Pijl den voorsprong (30.) De Rotterdammers zijn na de hervatting weer onmiddellijk in den aanval. Echter eerst 5 minuten voor het einde slaagt Weber er in met een schot van af de zijlijn het vierde en laatste dolpunt te maken, zoodat Feyenoord met 40 wint. AJAX—SPARTA 1—0. Ajax mist Hordijk en De Boer, voor wie Ten Herckel en Van Heeswij k invallen, ter wijl bij Sparta Roem vervangen is door van Dort. Onmiddellijk ontwikkelt zich 'n vlug spel, doch de finishing touch ontbreekt, er wordt slecht geschoten. Als er 10 minuten gespeeld is, moet Ruf- felse het veld verlaten hij wordt vervangen door Plautfeber. Er wordt vaak uitstekend gecombineerd, doch de beide reserve-doel- verdedigers weten hun doel schoon te hou- En tóch zal ik hem blijven liefhebben, zeide zij norsch. Ik zal hem blijven beminnen ondanks zijn verraad; als hij met een ander trouwt, zal ik hem en haar vervolgen met mijn liefde. Hij heeft alles in het werk gesteld om mijn liefde le winnen. Luister! Zij greep mijn arm en zag mij doordringend aan. Al haat hij mij nu, al ondervindt hij dat ik steeds een hinderpaal zal rijn tusschen hem en zijn geluk, ik zal hem niettemin lot zijn stervensuur toe b^ninnen ik zal hem vervolgen al de dagen van dat leven, hetwelk gij zoo dwaas waart le redden. Ik stond zoo even tegenover den doodHet was een zalig gevoel, aan al de kleingeestigheid en kwellingen en den last van mijn ongelukkig leven te ontkomen. Ik bezit in de geheele wereld geen enkelen vriend.... zelfs niet d'e liefde* van de moeder die mij het leven gaf. Zij hief een hartstochtelijke jammerklacht aan, die mij het bloed in de aderen deed stol len, bedekte haar gelaat met de handen, en baritle in een krampachtig weenen en snikken uit. Hoe pijnlijk wias het, om getuige te rijn van. zulk een smart, en rich onmachtig te gevoe len, om die te lenigen. Heb moed, Letty, u wachten goede vrienden, trouwe .vrienden die u zullen ver sterken en opbeuren; hoop op een betere toe komst, waarin gij met berouw op de dwaas heid van dezen nacht terug zult zien. p-, Ik dank u.... Ik dank u. Gij zijl wel Westelijke le klasse.' R.C.H. 18 6 10 2 33—20 22 Feijenoord 17 8 5 4 37—27 21 Blauw-Wit 17 8 4 5 33—26 20 Aiax 18 8 4 6 27—22 20 H.B.S. 16 7 5 4 17—17 19 D.F.C. 17 8 1 8 35—31 17 Haarlem 17 7 2 8 34—40 16 V.O.C. 19 7 3 9 34—33 17 H.V.V. 18 6 3 9 29—34 15 Quick 18 5 5 8 19—28 15 Sparta 17 5 4 8 18—25 14 U.V.V. 18 4 6 8 17—30 14 Overgangsklasse. 28 H.F.C. 19 12 4 3 47—27 Excelsior 19 12 2 5 37—24 26 Stormvogels 17 11 1 5 31—23 23 't Gooi 19 9 4 6 31—24 22 Z.F.C. 20 9 3 8 30—26 21 Spartaan 17 5 6 6 28—26 16 S.V.V. 18 6 4 8 21—24 16 Hilversum 18 4 6 7 21—29 14 O.D.S. 15 4 5 6 19—30 13 V.V.A. 18 5 2 11 28—36 12 A.D.O. 16 6 10 22—36 12 V.U.C. 15 3 1 11 22—37 7 Oostelijke le klasse. Go Ahead 16 13 3 50—8 29 Heracles 17 8 6 3 32—23 22 Enschedé 13 6 7 1 27—15 19 Quick (N.) 16 6 5 5 21—17 17 Ensch. Boys 14 6 2 6 22—25 14 Z.A.C. 16 5 2 9 26—31 12 Hengelo 14 3 3 8 11—21 9 Theole 13 3 3 7 10—22 9 U.D. 13 3 3 7 14—30 9 Be Quick (Z) 13 3 10 11—32 6 Zuidelijke le klasse 26- Willem II 14 13 1 *52—21 N.A.C. 16 11 1 4 42—24 23 Eindhoven 15 8 4 3 32—15 20 M.V.V. 12 8 2 2 24—12 18 B.V.V. 17 7 3 7 43—32 17 N.O.A.D. 16 4 6 6 24—24 14 Wilhelmina 14 6 2 6 19—24 14 Bredania 16 4 2 10 23—25 10 D.O.S.K.O. 16 5 11 16—46 10 Philips 15 3 3 9 23—37 9 Velocitas 15 2 1 10 19—57 5 Noordelijke le klasse 29 Be Quick 17 13 3 1 69—17 Achilles 15 9 3 3 37—19 21 Velocitas 3) 18 12 6 37—19 22 16 8 3 5 45—35 19 Frisia 12 5 1 6 23—27 11 Friesland 2) 15 5 3 7 25—30 11 Veendam 16 4 2 10 21—30 10 Upright 13 4 2 7 11—33 10 Alcides 1) 15 3 4 8 14—40 8 Forward 13 1 1 11 9—41 3 1) Alcides 2 verliespunten. 2) Friesland 2 verliespunten. 3) Velocitas twee verliespunten. den. Rust komt met blanken stand. De tweede helft is rijk aan spannende mo menten. Aanvankelijk is het spel verdeeld. Het Sparta-doel ontkomt eens ternauwer nood aan een doorboring, doch dan gaat Sparta tot den aanval over en Couton c.s. weten slechts met inspanning van alle krach ten doelpunten te voorkomen. Ongeveer 10 minuten voor het einde weet Addicks, uit een goeden voorzet van Delsen, van Dort te passeeren. (10.) De laatste minuten zijn voor Sparta doch in den stand komt geen verandering meer. H p. C.—STORMVOGELS 6—S. Geweldig veel publiek was op de Span. jaardslaan aanwezig toen <te strijd een aan vang nam. Beide partijen tellen een invaller. H. F. C. komt uit met het navolgende elftal: -- 'i; Seypesteijn, Kervel, Verwey Cohen Tervaert, Kuypers, Reydon Sr. Reydon Jr., de Koning, Mizerus, v. Beekum, Eisvogel. Ondanks geruchten van niet spelen is Snoeks bij de Stormvogels looli aanwezig. Zij spelen aldus: Reuzenaar Struys, Blinikhoff Jr. Sprok'kreeff. Snoeks, Bakkes* C. Oldenburg, J. Blinikhoff, Koster, Visser, Oldenburg. Al dadelijk geren beide partijen zich ten volle en ontwikkelt zich een vinnige strijd. Nog heel kort is er gespeeld als de Storm vogels reeds de leiding weten te nemen (10). Geenszins teleurgesteld zijn dan de H.F.C.'ers aan het woord en het duurt ook niet lang of partijen zijn alwer op ge lijken voet. Reydon was de fabrikant van het Haarlemsche doelpunt.Het spel gaat vlug op en neer en er wordt enthousiast j£*speeld. Jammer, dat het af en toe wel eens wat ruw werd. Een der toegekende vrije schoppen, wist Mizerus met oen prachtig schot te be nutten (21). Geweldige vreugde natuurlijk bij de H.F.C.-supporters. Partijen werden luid aangemoedigd en de juichkreten van doelpunt 2 der Haarlemmers zijn nog niet van de lucht af of er kan op nieuw begonnen worden als Reydon op han dige wijze den IJmuider doel verdediger we derom het nakijken geeft (31). Er was iu- tusschen nog slechts 'n kwartier gespeeld. De Stormvogels vinden het toch wel wat al te kras. Zij komen gevaarlijk opzetten, maar de H.F.C.'ers weten van geen wijken. Juist in een periode van sterker zijn der Stormvogels, is hot wederom H.F.C. dat weet te doelpun ten (41). De Haarlemsche aanval was he den wel uiterst productief. Toch is het spel der Stormvogels geenszins minder dan dat der Haarlemmers, 'l Zat 'm echter hoofdzakelijk in het benutten van kansen. Na enkele ver- geefsche pogingen, waarbij de IJmuidenaren niet veel geluk hadden, wisten zij toch nog voor rust er 42 van te maken. Met dezen stand Irad rust in. Drukke bespreking der kansen! In de tweede helft 'treden de Stormvogels al dadelijk overdonderend op. Heeil H. F. C. moet verdedigen en de spanning wordt na tuurlijk op z'n grootst, als een der IJmuide naren met een hard schot den achterstand tot 43 weet te verkleinen. goed, mij zoo toe te spreken; maar gij ge looft er zoo min aan als ik. Ik ga naar huis. Wilt gij den rol van vriend spelen, en niets van het gebeurde zeggen? Als gij mij belooft nooit meer een poging tot zulk een vreeselijke misdaad te doen. Dat beloof ik u. Ik zal er een eed op doen, als gij wilt! Neen, Letty, uw woord is mij genoeg. Ik vertrouw op u. Volg mij niet.... Antwoord mijn moeder niet, wat zij u ook moge vragen. Ga dadelijk naar uw kamer. Het is van avond zeer koud, mijnheer Gear! Zij beefde terwijl zij dit zeide. Doe zoo spoedig mogelijk die kleeren uit, Letty. Goeden nacht, meisje.... Doe uw best om goeden moed te houden. Ik' zal mijn best doen, mijnheer. Zij keerde naar het veerhuis terug. Alhoewel ik haar in het oog hield, vreesde ik toch niet, dat zij dien avond nogmaals een poging tot zelfmoord zou doen. III. V Hetgeen ik ïn het laatste hoofdstuk geschre ven 'heb, kwam mij een half uur later als een droom voor. Toen ik de herberg binnentrad, en een blik wierp in de groote kamer, aan het uiteinde van de gang, tegenover de deur, zag ik moe der en dochter in de geliefkoosde houding bij het vuur ritten: de moeder rechtop en on-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5