Donderdag 15 Februari 1923 45ste Jaargang No. 14383 Buitenlandsch beleid. ii FEBRUARI DIT HUKMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA De Volkenbond in de Interrtionale Staatkunde. Besmettelijke Ziekten. Verkiezing Prov. Staten. Haarl. Huishoud* en Industrieschool. Raad van State. De a.s. Gemeenteraadsverkiezingen. Liefdadigheidspredicatie. DAMMEN. Opening 5e filiaal van de fa. Hoes. Jubileum. KOPEREN PRIESTERJUBILEA. Grenswijziging van Haarlem. Faillissementen. Jubileum J. F. Hoogerbeets. Zakelijke belasting op het Bedrijf. R.-K. Lyceum. English Association. Hinderwet» Begrafenis J. W. Sevenhuijsen. Gevonden voorwerpen. LANGS DEN WEG. Goochelen. ■*--) N.V. Pl QJ DRUKKERIJ HJEI DE SPAARNESTAD KOPERDIEPDRUK BOEKDRUK VAN ONZE RECHTBANK. Belasting in Haarlem J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT, )e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: ?er Kwartaal ,1 3 25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij 'ooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. i'eleloonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per reé*^ Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 ct per regel. Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. De voorloopige verslagen der Eerste Ka- ner over de Staatsbegrooting 1923 zijn be grijpelijkerwijze ditmaal niet zeer belangrijk. Ten eerste omdat de Kamer in haar tegen woordige samenstelling op haar einde loopt; ten tweede, omdat de regeeringspartij eed abnormaal overwicht tegenover de opposi tie heeft. Toch trof ons in de gisteren ver schenen verslagen één opmerking, waarop wel de aandacht gevestigd mag worden. Het algemeen verslag over hoofdstuk III (Bui- tenlandsche Zaken) vangt aldus aan: „Vele leden brachten hulde aan de voor treffelijke wijze, waarop de Minister het bui tenlandsch beleid voerde. „Over het algemeen zag men in de aan duiding door den minister ran zijn politiek als „politiek van zelfstandigheid", in plaats van „neutraliteitspolitiek", :ooals tot dus- vér was geschied, meer een verbeterde be naming dan een zwenking van beteekenis. „Gaarne zou men nader vernemen, of de ze politiek van zelfstandigheid geen belet sel kan vormen tegen een samenwerking met andere kleine Staten, om op den grond slag van het recht de hternationale politiek hechter te vestigen te<£nover de machtspo- litiek, die thans nog sulk een groote rol speelt. „Verschillende leden toch waren van ge voelen, dat het op der weg van Nederland ligt, zich meer te doen gelden op internatio naal gebied, waar het letreft de „quaestions des minorités". Het hitorisch verleden van ons land brengt mede,zich ten deze krach tiger te doen gelden. Het is goed, dat miister van Karnebeek hier eens door onzen Senaat, zij het dan zeer voorzichtig en bffelijk, aan den tand wordt gevoeld. Het i zoo langzamerhand een traditie geworden im bij iedere voorko mende gelegenheid de lof van den Neder- landschen Minister va Buitenlandsche Za ken te zingen. En onzi hoogst bekwame di plomaten als Loudon ei Van Karnebeek heb ben daarvoor gereed aanleiding gegeven. Dit mag er echter niet.oe leiden in ons bui tenlandsch beleid onvemaaktheden over het hoofd te ien. En wat i het bewind van den tegenwoordigen ministr wel eens stoot is het tikje liberale hooghrtigheid, waarmee hij naar buiten optreedt a een zekere stroef heid in het behandelenvan personen en za ken, die niet zijn voll sympathie hebben. Zoo gelooven wij, dat e Nederlandsch-Bel- gische verhouding bij en meer soepel op treden van den heer Vn Karnebeek zeker zou gewonnen hebben;eveneens zou, naar onze meening, het alom evierde Nederland- sche rechtsgevoel op iiernationale bijeen komsten wel eens wat hder mogen spreken. Nederland heeft doorsen eervolle histo rie zoowel van het verWen als der laatste jaren een groot moreel gsag in het wereld concert gekregen. Daarvan mag en moet juister tijd, zelfs met opoffering van een ketje eigenbelang, ter wille van recht en vret gebruik worden gemaakt! Sociëteit „St. Bavo'' Redijkerskamer 8 uur Haarlem's Gomegd Koor 8 uur Studieclub 8 uui Hanzcgebouw Jacobijneskat Bestuur K. S. A. 8 uur. Waaggebouw K. Z. O. D. -115 ft, K. Leeszaal en uitleenbibliCieek straat 49 Eiken dag geomd vap 0— t2l/v, van 25 en van 71 uur.'behalT* les Msandagsochtends en op on- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 3-9 uur. H. Smit Groote Houtstra. 69 Ten toonstelling van etsen van Ann F. Pieck. ft K Arbeidsbeurs voor manne Jacobij- rvestraal 15 Alle werkdagenroorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. aterdags al leen van 912 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor vrouwe Kleine Houtweg, 13 Alle werkdag' des v.m. van half li tot half 12, de:nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot ha. 9. Bisschoppelijk Museum Janssjat 49 dagelijks, uitgen. Zaterdag, Zonen Feest dagen, toegankelijk. Zang en Vriendschap Witte Kis Le zing dr. Mauritz. R. K. Leeszaal Tentoonstelling erkgewa- den en -sieraden. Van 2—5 u\ In het gebouw van den ProlesUtenibond hield gisteravond voor de leden vaide nfd. Haarlem en omstreiken van de Vereniging Volkenbond en Vrede voorheen Vre door Recht) prol', mi. J. A. van Hamel, ,ef der juridische afdeeling van den Vofkermd Ie Geméne, een lering over „De Volkeivud hl de Internationale Staatkunde". Spr. zeidie Mereerst, dat degenen,in dienst van den- Volkenbond Staan, gé ver antwoording schuldig zijn aan hun ''ig< land, maar aan den de verschillende natiesmvat- tenden bond. Toch is het goed, dal q het «igen land wat meer weet van wat I dien ond geschiedt. Spr. zette dan uiteen, dal de Volikenhd 5s opgericht, om den vrede ongeschonden be varen 071 grond van overeenkomsten etveir- ragen. De grondgedachte, waarop h ge licht werd, was onderling overleg en taad usschen de mogendheden. Die grondidege- looft in een gesloten kring, waarin ov<el- knders belangen door de staten gespten kan worden. Eénmachtsmiddel werd eter voorbehouden, n.l. de blokkade, d.i. hesf- snijden van de handelsgemeenschap mede overige wereld. Het principe van den Volkenbond is -n permanente conferentie, welke voortduid overleg tusschen de staten mogelijk maakt. Die permanentie maakt juist een rustige be- studeerir.g der vraagstukken mogelijk, wait bij een korte conferentie uitgesloten is. Spr zette dan uitvoerig uitéén, dat de Vol kenbond aan zijn karalkter beantwoord heeft en wees op de verschillende zaken welke be handeld zijn: door het Permanente Hof van Justitie o. m. het Fransch-Engelsche conflict, door den Uitvoerenden Raad verschillende grensregelingen, zooals die tuschen Hongarije en Roemenië, Hongarije, Joego-Slavië en Po len en Oostenrijk Verdere actieve werkzaamheden van den hond zijn nog geweest de voorbereiding van de internationale conferenties, zooa'.s van het Spoorweg- en Douanewezen, de internationale administratie-aangelegenheden en hel vraag stuk der beperking van de bewapening. Dit laatste vraagstuk is echter helaas niet ver ge vorderd en spr. meent, dat de commissie, die dit in studie hoeft, verder van huis is dan bij het begin. Hierna gaf spr. aan, dat de Volkenbond steeds meer gesteld wordt voor moeilijke vraagstukken. Spr. noemde de mislukte po ging van Lloyd George, om buiten den Op persten Raad om de mogendheden tot elkaar te brengen, de conferentie van Washington, welke wel eenige tastbare resultaten opbracht, doch geen voldoening schiep, de mislukte conferenties der eerste ministers en die te Lausanne. Slechts onzekerheid is door a,l die verwikkelingen geschapen. Tusschen de leden van den Volkenbond heerscht vrij goede har monie, maar daarbuiten zijn mogendheden, waar de goede wil ontbreekt, waar zelfs de toestand van normale orde riet heerscht. Vervolgens gaf spr. een overzicht in vogel vlucht over de vier gebieden der wereld, waar de wereldorde bedreigd wordt. Deze punten zijn de Slavische wereld, de Turksche wereld, Zuid-Europa mtel den Balkan en West-Euro pa. Dit werkt spr. nader uit, waarna hij wees op clc reorganisatie in Oostenrijk, welke staat over een jaar wel een sluitende begrooting zal kunnen maken, volgens spr. De verhouding van Duitschland tot de an dere mogendheden, zijn schadeloosstellingen, de intergeailieerde schulden zijn zoo belang rijk, meende spr., dat de Volkenbond rich er wel mee zal moeten gaan bemoeien. Spr. zeiide nog, dat het wanlrouwen in den Volkenbond ongegrond is. Ten slotte roemde spr. nog de rol der Ja- pansche staatslieden, merkte op, dat de toe treding van Amerika tot het Hof van Inter nationale Arbitrage (dat echter nog geen toe treden tot den Volkenbond inhoudt), slechts een kwestie van tijd is en beëindigde zijn aan dachtig aangehoorde lezing met er op te wij zen, dat een hooge mate van energie, volhar dingsvermogen, doch vooral van vertrouwen noodig zullen zijn, wil de Volkenbond aan datgene beantwoorden, wat aan hem gesteld wordt Hierna was gelegenheid tot liet stellen van vragen, waarvan door velen gebruik gemaakt werd. In de week van 4-10 Februari zijn in de navolgende gemeenten gevallen van besmet telijke ziekten voorgekomen: Assendelft 1 van buiktyphus en 1 van diphthcritis en 1 van nekkramp, Zaandam 1 van Roodvonk. Samengaan der PlaGelandcrs. De afdeelingen Haarlem van de Platteland- Partij en van den P'atteiandersbond hebben besloten voor de a.s. verkiezing voor de Pro vinciale Staten samen te gaan en uit te ko men met één lijst in eiken kieskring. Het bestuur der Haarlemsche Huishoud en Industrieschool heeft met ingang van I September aan hare school tot directrice be noemd mej. D. van de Waal, thans waarne mend directrice der school. Mej. Van de Waal werd in September 1916 benoemd als leerares aan de school. In 1920 volgde hare benoeming tot adjunct-directrice. Toen in het jaar 1921 d directrice, mej. Von Hunteln mpf ziekteverlof buitenlands ver- loefde, deetf mej. v. d. Waai als waar-—nd directrice dienst. Ongegrond is verklaard een beroep van J. „J. Keyzer te Haarlem tegen een besluit van B. en W. dier gemeente, waarbij vergunning is geweigerd tot uitbreiding van zijn kleer makerij in perceel van Edenstraat 34. De' afdeeling Haarlem der S. D. A. P. pianiste de volgende candidaten op de voor loopige groslijst voor de a.s. gemeenteraads verkiezing: M. A. Reinalda, L. J. C. Poppe, Mevr. Maarschall, M. H. Groenendaal, W. Koppen, J. Gerritsz, F Keénvoif, H C. de Zeeuw, J. C vau Ommeren, H. Kingma, Mej. M. van Vliet, W. Lamerus. M. Doornebos, Mevr. M. F. BoesSmith; J. A Schoil, A. Spierdijk, J. Joosten, K. van den Berg, E. Stam. Mevr. A. de VriesSieuwerts A. Koeman. J. Fon lijn, P. de Vries, J. Hazelhorst, Roza, II. Snoek Po.'lë. Zondag 18 Februari a.s. zal de WelEerw. Heer A. J. Liihn een liefdadigheid spredikafie houden in de kerk van St. Joseph aan de Jansstraat ten behoeve der armen dier pa rochie, onder de H.H. Missen van 7, en 101/2 uur Medaillemedslrijd. I). O. K.Nooit Gedacht De 3e ontmoeting tusschen D. O. K. eu „Nooit Gedacht" beiden van Heemslede, wel ke gespeeld werd tusschen de 2e vijftallen en die plaats had in hel clublokaal van „Nooit gedacht" eindigde met een kleine overwinning van D. O. K. Uitslag D. O. K. 100, 100, 79, 50,, 100 is 429 caramboles. Nooit Gedacht 69 42, 100, 100, 69 is 380 caramboles. Vori.ee stand 938766 zoodat de stand heden is 1367—1146 voor D. O. IC. D. O. K.—NOOIT GEDACHT. Dinsdagavond heeft de eindwedstrijd plaats tusschen de le vijftallen, in café „Wapen van Haarlemmermeer," te Heemstede. D. O. K—D. O. S. Tusschen D. K. van café Wapen van Haarl.meer en D. O. S. van café van den heer Nieuwhof uit de Leidscheslraat te Haarlem, zijn medaillewedstrijden georganiseerd, nakar- van met 4 vijftallen zal worden ''"eigeno men. KAMPIOENSCHAP HAARLEM EN OMSTRE KEN VAN DE NEDERL. R.-K. DAMBOND. De Woensdagavond in de St. Jozefgezeüen- vcrceniging aan de Jansstraat gespeelde ronde, bracht de volgende uitslagen: J. van Wees wint van D. Rump. J. N. Stevens wint van J. v. Musscher. W. N. Stuifbergen wint van P. Veen. W. Hopstaken—N. v. d. Berg (afgebroken). Vrijdag a.s. te half acht uur ontmoeten de volgende heeren elkaar in het gebouw van de Jozefvereeniging der Spaameparochic a.d. Koningstraat: D. RumpH. Rump. P. VeenN. v. d. Berg. A. F. Hoog veltJ. v. Wees. C. SteijnmanJ. v. Musscher. W. StuifbergenW. Hopstaken. Th. KokJ. A. Stevens. De stand der partijen is als volgt: 1. W. N. Stuifbergen 4 3 0 1 6 gem. 1.30 2. W. Hopstaken 4 3 0 1 6 1.50 3. P. Veen 3 2 0 1 4 1.33 4. J. v. Musschei 5 3 0 2 6 1.20 5 J. A .Stevens 6 3 1 2 7 1.14 C. D. Rump 5 2 1 2 5 1. 7. J. v. Wees 5 2 1 2 5 1.— 8. C. Steynman 10 10 1 1. 9. N. v. d. Berg 5 2 0 3 4 0.80 10. A. F. Hoogveld 6 2 0 4 4 0.66 11. Th. A. Kok 5 113 3 0.60 12. H. Rump 5 113 3 0.60 Vrijdag 16 Februari a.s. opent de fa. Hoes haar 5e filiaal in de F'rans Halsstraat 31. Als recjame wordt dan aan hen, diie voor een. bepaald bedrag besteden, een cadeautje ge geven- Gisteren herdachten onder de gewone blij ken van belangstelling oak nog de heeren W. Piet er s en E. Janssen den dag, dat zij voor 25 jaren bij de Ned. Spoorwegen, afd. Cen trale Werkplaats, in dienst traden. Vandaag vieren de WelEerw. Heeren G. Keijzer, kapelaan aan de kathedrale kerk „St. Bavo" en G. H. J. Goes, kapelaan aan de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Bar* bara. hun 12 K-jarig priesterfeest. Vanwege den Va sten tijk worden deze fees ten eerst a.s. Zondag gevierd. Dit neemt ech ter niet weg, dat heden reeds vele bli ken van belangstelling de jubilarissen bereiken. A.s. Zondag te half elf dragen de belde jn- bilarissen een plechtige H. Mis van dankbaar heid op. In de pastorie aan de 'kathedaa.1 is er des middags receptie van half 23 uur en aan «e pastorie in de Paul Krugerstraat van 2— half 4. Uit het Voorloopig Verslag der Eersle Kamer op de Slaatsbegrooting afdeeling Bin- nenlandsche Zaken: Verschillende leden wezen op de eindeloo- ze vertraging die de betere grensregeling dor gemeente Haarlem ondervindt en de groole schade daaruit voortvloeiend. Andere leden drongen er op aan, dat. de gemeente Haar- iemmerliede met haar landbouwende bevol king, tusschen Amsterdam en Haarlem als het ware ingekneld, in ieder geval voldoende grondgebied zou behouden. Door verkeerde opgave stond gisteren in de lijst der faillissementen vermeld: D. H. van Daalen, wonend Ie Haarlem, Ursula- straat. Dil moet zijn D. H. van Daalen, wo nende te Haarlem, Vrouwenhekstraat 19. De heer J. F. Hoogerbeets herdacht Dins dag j.I. den dag waarop hij vóór 25 jaar a's amanuensis in dienst trad bij het scheikundig en bacteriologisch laboratorium van de fa. N. v. d. Sleen alhier. Reeds vroeg in den morgen ontving de jubilaris vele blijker. van belnngstel'ing. Des middags kwam de heer dr. W. G. N. van der Sleen, hem gelukwenschen. In dankbare bewoordingen herdacht dr. v. d. Sleen wat de jubilaris in die 25 jaar voor de zaak gedaan had en overhandigde hem namens de Maat schappij tol Nuf van 't Algemeen een zi'vc- ren herinneringsmedaille als huldeblijk voor trouwe plichtsbetrachting. De jubilaris ont ving van de firma een prachtig rijwiel en werd door de familie in de gelegenheid ge steld, in den a.s. zomer pen vacantie reisje naar hel buitenland te maken. De jubilaris sprak eeuigc woorden van dank. In feestelijke stemming bracht dc heer Hoogerbeets hel verdere van den dag in fa miliekring door. Woensdagavond vergaderde bet Haar lemsche Comité van Ache terten de Zakelij ke Belasting op het Bedrijf. De aanwezigen waren eenparig van oordeel, dat de actie to gen deze onbillijke be'asting met alle kracht cn middelen diende te worden voortgezet. Het denkbeeld van een' landelijke actie en de actieve deelneming daarvan door het Haarlemsche Comité, vond algemeen instem ming. De heer M. A, Jacobson, voorzitter van het Comité werd benoemd tot Ilaar- lemsch afgevaardigde'bij het te vormen co mité, dat te Amsterdam zitting zal hebben. Naar we vernemen, zal het klooster der E.E. P.P. Augustijnen naast het R.-K. Ly ceum ongeveer Augustus gereed komen. Het R.-K. Lyceum zal, naar we reeds vroeger meldden, na de Paaschvacantie kunnen betrokken worden. Te Vlisslngen is een aideeling der English Association in Holland opgericht. Het aan tal plaatselijke afdeelingen is hierdoor ge stegen tot negen. Als eerste spreker zal optreden de heer Steuart Wilson, lid der Madrigaalvereeniging The English Singers, die op 21 Februari een voordracht zal houden over English Folk songs. De heer Wilson zal hierbij tal van oud-Engelsche liederen ten gehoore bren gen. De voordracht zal eveneens worden ge houden te Haarlem op 22, te Hilversum op 23, te riijmegen op 24 en te Rotterdam op 26 Februari. B. en W. van Haarlem doen te weten, dat bij hunne beschikking van heden aan H. van Dam, vergunning is verleend tot op richting van eene wasscherij en drogerij met strijkinrichtin'1 voor fijn goed in het perceel aan de Oranjestraat no. 4 en 1148 ed., waar bij electrische beweegkracht tot een geza menlijk vermogen van 1 'A P.K. zal worden aangewend tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen. Aan W. Blok is vergunning verleend tot oprichtin van «.ene smederij tot het ver vaardigen van diverse ijzerwerken en hoef beslag. waarbij electrische drijfkracht zal worden gebezigd door middel van een elec tromotor van 2 P.K.. tot het aandrijven van de te, plaatsen werktuigen in het perceel aan de Anthoniestraat No. 49. Gistermiddag 2 uur is op de oude Algemee- ne Begraafplaats ter aarde besteld bet stoffe lijk overschot van wijlen den heer J. W. Se venhuijsen, in leven hoofd der Rijksleerschool. Op den weg naar de begraafplaats, passeer de de stoet ook de Rijkskweekschool en Rijksleerschool. De heer Sevenhuijsen was be last met de practische opleiding der leerlingen vari de Rijkskweekschool. Aan de Rijkskweekschool werden 2 kransen aan den lijkkoets gehecht, een van den oud- directeur en leeraren en een van de leerlingen. Ook bij de Rijksleerschool werd een krans aangehecht, terwijl zich hier ook de kinderen der hoogste klassen in den droeven stoet schaarden, o>m hun schoolhoofd ter laatste, rustplaats te geleiden. Op lie kerkhof was zeer veel belangstelling. Naast de familieleden san den overledene, onder wie diens echtgenoote en dochter, wa ren o.m. nog aanwezig de heeren P. H. v. d. Ley en J. G. Nijk, oud-directeur en directeur der Rijkskweekschool, onderwijzend personeel der Rijksleerschool, leeraren en. oud-leeraren der Rijkskweekschool, de heer dr. J. F. M. Sierck, inspecteur, de heeren A. G. Boes, P. E. Bredée en Westerouen van Meeteren, schoolopziener, de lieer H. W. Korenstra. di recteur der NutskwwkseTiool voor meisjes, de heer M. Mieras, van het Hoofdbestuur van het N.O.G., de heer G. J. Bettink en H. van Leeuwen van de afd. Haarlem van het N. O. G„ de heer E. G. A. L. ter Haar, 2e secretaris van de PI. Comm. van Toezicht op het L.O., terwijl ook waren vertegenwoordigd het da- gelijksdh bestuur van dc Haarlemsche Espe rantisten vereeniging en de Kon. liederlatei „Zang en vriendschap." De lijkkist was met de vlag der Esperantis ten bedekt. Toen de kist in de groeve was neergelateu, strooiden kinderen bloemen in het graf. Als eerste spreker trad naar voren dr. Sierck, die mede namens den hoofdinspec teur der derde inspectie, die verhinderd was, den overledene als onderwijskracht huldigde, die altijd in het belang' der kinderen werk zaam was geweest. De heer v. d. "Ley prees de ontslapene «als een braven, nobolen vriend, huldigde hem als onderwijzer en opvoeder, wiens nagedach tenis steeds in eere zal blijven, sprak woorden van dank voor het vele, door den lieer Scven- huysen verricht en richtte troostwoorden lot diens weduwe en doohter. De heer Nijk noemde den afgestorvene als idealist en optimist en als eenvoudig, kinder lijk man, die zoo uitstekend met de schoolkin deren wist om te gaan. De heer Habemiehi sprak namens het on derwijzend personeel en leerlingen der Rijks- leerschool woorden van dank voor alles, wat de heer Sevenhiiysen voor hen gedaan had. Een broeder van den overledene dankte hem voor zijn meeleven met de familie. De heer'Huismans sprak in het Esperanto een dankwoord voor wat de heer Sevenliuysen voor die taal en dc Haarlemsche Espcrantis- tenvereeniging gedaan had. Ten slotte, spraken nog de heeren Van Leeu wen namens de afd. Haarlem van het N.O.G., Kuiper namens „Zang cn Vriendschap," Rut gers namens de Esperantociub „Komprena- do fnras pacon" en de medeleden van het Hoofdbestuur, waarvan de oudste pleegzoon van den overledene, de heer Aug. Seven- huijsen, voor de betoonde belangstelling dankte. Terug te bekomen bij: J. Boeree, Kruis- tochtslraat 46, kindernrmband. A. Wesler- man, Lange Heerenvest 140, broche met por tret; M. Lasoncs, LeidscJieplein 28zwart, grij ze ceintuur; .1. Dordlmu'nt, Zomerstraat 23, bruine ceintuur: J. Heuvelaar, Gastlniisvesl 21, grijze dameshandschoen; F. J. Thysse, Wouwermanstraat 98, bruine hond; P. Boe ree, Ged. Raamgracht 55a, haarkam; W. Bouke, Burgwal 74, gele handschoen; Kennel Fauna, Parklaan: bruin hondje, gebracht door Voshard, de Clercqstraat 136; .1. Hoek* In de tram. Rustig glijdt de gele tram der N. Z. H. T. M. over de rails. De bijwagen, zoo'd groote met den ingang in 't midden, is vol, doch ge lukkig niet overvol. Alles is rustig, er wordt geen geluid gehoord. Niemand zegt een woord. Is het er te kond voor? Iedereen zit diep weg gedoken in groole bonten of jaskragen, de handen in groote jas- of mantelzakken ver bolgen Bij een der haltes slappen een paar loop jongens in, van het echte ras, pet schuin op hot hoofd, groote pakken onverschillig onder den arm. Ze nemen plaats op een paar bankjes in het middengedeelte. Lenigen lijd blijft alles nog stil, doch voorbij liet Stations plein kotnen de tongen van beide loopjongens los. Een hunner is blijkbaar iets onaange naams overkomen. Het wordt den inzittenden niet erg duidelijk, maar hij schijnt rookende ergens binnengekomen te zijn, waar hem de sigaar uit den mond ge haald is. En dat heeft hom niet bevallen. En opeens klinkt het met stemverheffing door den stilten wagen: „As ik niet rooke mag, had-ie 't toch wel fcsoenlijk kenne segge. Hij had 'm toch niet uit me sm.... behoeve te Irt.vke. Is-t-ie be Dit niet bepaald gekuischte taaltje doet alle inzittenden naar den jongen omzien en de ruwe oprechtheid, waarmede hij zich uit, doel allen in een lach schieten. Dc jongen vindt hel echter blijkbaar niet aangenaam, zoo het voorwerp aller aandacht te zijn en nu fluisterend zet hij het gesprek met zijn makker voort. En rust en stilte koeren weer tenig in de-rustig voortglijdende tram.... stra, Leidschestrant 60, groene muls; P. de Ree, Raamsingel 20rd„ potlood; G Gijzen, Heerensingel 37a, bruine portemonnaie; J. de Hedder, KI Houtstraat 99, blauwe pet; Breebaart, Suikerfabriek, Halfweg, groote bruine portemonnaie (gevonden ongeveer half Januari j.I.); L. Konings, Scheepmakersdijk 34, ring; Politiebureau, Smedestraat (afd. Re cherche), schooltasch; H. Cornet, Zomervaarl 12zw„ spiegel met kammetje; A. W. Olden burg, Tetter odestraat 24, damesschoen; H. G. Zuelen, Sumatrastraat 6, Schoten, sleutel; Hogervorsl, Tugelastraat 53, lascbje met ro zenkrans; Vos, Schouwljeslaan 10, splinter- tang; S. P. Stolwijk, Gierstraat 77, zweef). C. Heeren, W. Heerenstraal 23, beursje, v. d. Manakker, Leidscheslraat 75, grijze cein tuur. F. Luyken, L. Margarelhastraal 40a, bruine ceintuur. Groenewoud, Deliestraat, 46, bruine hond. Politiebureau, Smedestraat, donkere handschoen. De Vries, M. v. Heems kerkstraat 40, D. herdershond. Breuker, Burgwal 55g, bonle hond. v. d. Broek, Kim- heimweg 27, Bloemendaai, handschoenen. S. Tbyssen, Verl. Jan Steenstraat 91, bruine hond. J. Glas, Gen. Joubertstraat 24, bruin wollen handschoen. D. Scheeiinks, Deiftslraat zwarte mof met handschoen. C. Hoogka mer p.a. Jansen, Kenaupark 2, haarstrik met speldje. Kennel Fauna, Parklaan, hond, geel met wit, gebracht door Jansen, Wagenweg 28. N. de Vries, Gasthuislaan 166, dameshor loge. B. v. Meel, Tuchthuisstraat 7 rood, kin derkousen. A. Bijster, Lombardsteeg 3 zw„ Stoproes. J. J- Helmerhorst, Zomervaarl 12c, oorknopje. Politiebureau, Smedestraat, zwar te portemonnaie. P. Geukers, Palmstraat 15, kinderportemonnaie. A. Pielage, Coornhert- straat 3,5 bruine portemonnaie. H. Giellag, Rosenhagstraat 53, zwarte portefeuille. H. Konings, Eendrachtstraat 1, schoollaseh met boeken. Men schrijft ons; Gezien de steeds toenemende belangstelling voor de goochelkunst, zal hel velen genoegen doen te vernemen, dat van 16 tot 23 Febru ari a.s. de bekende kunstenaar Larette hier ter stede zal optreden in hel Cabaret Mo dern. Larette is een goochelaar van internatio nale reputatie. Hij beschikt over een verbluf fende techniek en een flinke dosis humor en weet op elegante en prettige wijze zijn expe rimenten le vertoonen. Zijn zeer groot en afwisselend repertoire bevat vele nieuwe handgrepen en combina ties, vee'al van eigen vinding cn waardoor hij ook ingewijden in de goochelkunst weet te misleiden. Voor liefhebbers van goochelen zal er in de komende dagen dan ook veel te genieten zijn in het Cabaret Modern Dezer dagen is alhier opgericht de Haar lemsche Vereeniging van Amateur Gooche laars „Mundus vult decipi." Bestuurs'eden zijn de heeren de Josselin de Jong, 'Weier en Ver we ij. De leden hebben reeds bij verschillende uitvoeringen voor liefdadige doeleinden hier ter sfee en elders hun medewerking verleend en zal de vereeniging over eenigen lijd ooit zelf een voorstelling geven, waarbij tevens «enige cabaretnummers in ander genre ter afwisseling op het programma zullen voor komen. Hel adres van het secretariaat is Pentis- laan 2, Bentveld. TELEFOON NOS. 14Z6, 2741 EN 1748 NASSAULAAN HAARLEM (Zitting van heden). Wegbrengen van schepen. De Rechtbank veroordeelde heden, nadat nog een getuige was gehoord, K. B„ schip per en reeder te IJmuiden, thans gedeti neerd, ter zak. mee olichtigheid aan het met het oogmerk om zich ten nadeele van den verzekeraar wederrechtelijk te bevoordeelen een vaartuig dat verzekert is deen zinken tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. M. J. D„ machinist te Velseroord en P, M„ stoker te Velseroord, beiden gedetineerd wegens Let met het oogmerk om zich ten nadeele van den verzekeraar wederrechte lijk te bevoordeelen een vaartuig dat. ver zekerd is, doen zinken en 'ret in een geval waarin een wettelijk voorschrift aan een verklaring onder eedc rechtsgevolgen ver bindt, mondeling persoonlijk een valsche ver klaring onder eede afleggen, ieder tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek preven tieve hechtenis. G. K„ visscher te IJmuiden, thans gedeti neerd H. v. Bew. Haarlem, vrijgesproken. Overige uitspraken. .1. D., arbeider te Beverwijk, appèl over treding wapenwet. Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. A. K. te Velsen, geldboete van 20, subs. 10 dagen hechtenis. G. R., los werkman, zonder bekende woon- of verblijfplaats gedetineerd, vrijgesproken, (1 Febr. uitgesproken.) G. R., los V man, zonder bekende woon- of verblijfplaats, gedetineerd H. v. Bew. Haarlem, vi" rproken (1 Febr. '23 uitge sproken). C, R., kantwerker te Beverwijk, oplichting, 6 maanden gev. straf. Dezen morgen ehandelde de rechtbank een zaak met gesloten deuren. Valschhcid in geschrift. Des middags werd na enkele kleine zaken behandeld de zaak T, J. F, C.« oud 61 jaar, Wij vonden een dezer dagen in de „N. Rotterd. Crt." een vergelijkend staatje van belastingen voor wat den gemeentelijken hoofdelijken omslag betreft en waar het altijd prettiger is hef leetf te dragen als men wee dat er anderen zijn, die evenveel of nog meer lijden dan je zeK lijdt, drukken wij het staatje hieronder af: Hoogsfe P^\" percentage cent. geheven v. •'n zuiver ink. v. 1 Arnhem i J 20— >.56 2.70 2 Zaandam 18.21 10.81 2.40 3 Haarlem 18— 5.75 1.70 4 Nenmegen 17.50 5.31 i.53 5 Zwolle 15.08 9.60 2.6i» 6 Maastricht 15.— 9.09 1.54 7 Vlissingen 14.86 8.18 2.68 8 Leiden 14.60 732 2.65 9 Groningen 13.60 10.98 2.16 10 Leeuwarder 13.52 8.90 2.16 11 Amsterdam 13.50 7.19 150 12 Amersfoor' 13.23 6.42 1.83 13 Delft 12.60 9.80 2.58 14 Enschedé 12.60 4.81 0.93 15 Tilburg 11.87 5.73 1.46 16 Apeldoorn 11.25 8.22 2.55 17 Dordrecht 11.20 8.54 2.40 18 Breda 10— 4.61 1.26 19 Utrecht 10.50 8.30 1.87 20 Den Bosch 10— 6.02 2.13 21 Rotterdam 8.97 3.97 0.76 22 Hilversum 8.68 7.02 2.06 23 Den Haag 8.17 4.55 1.43 Uit dit staatje blijkt, dat Haarlem een zeer diepe progressie bezit in zijn aanslagen. Terwijl b.v. de percentages in Den Haag maar Ioopen van 1.43 tot 8.17; in Rotterdam van 0.76 tot 8.97, is dit percentage in Am sterdam 1.50 tot 13.50; in U recht 1.87 tot 10.50 en in Haarlem 1.70 tot 18 Dat in Haarlem de hoogste inkomens onE zien worden, kan dus niet gezegd worden. Zelfs mag de vraag worden gesteld of zulk een hoog percentage voor een luxe stad als Haarlem wel gewenscht is, als steden zooals Den Haag slechts een percentage van de hoogste inkomens heffen van 8.17; Hilver sum 8.68; Utrecht 10.50; Apeldoorn 11.25 enz. Indien iemand met een hoog inkomen de keus heeft van woonplaats, zal het hem niet onverschillig laten of hij van elke honderd gulden 8.68 of 18.betaalt. Hij vestigt zich dan niet in de stad met de hooge belas tingen, verteert er dus zijn geld niet en laat dc bewoners zelf voor de belastingen zitten. Voor de inkomens van 1500 is een per centage van 1.70, hoe betrekkelijk gunstig nog in vergelijking met andere steden, hoog. Hoe gauwer dat verminderen kan, hoe beter en boe liever. Dat dit zoo hoog is, ligt aan het evenredig percentage, waarover de heer Bomans al zoo dikwijls gelamenteerd heeft en dat hij hoe vlugger, hoe liever wil wegwerken, juist om den onbillijken druk dien het legt op de lage inkomens. Dit streven van onzen wethouder van Fi nanciën verdient ailen steun en wij hopen dat hij er in slagen moge in Maart de mede deeling te doen dat het evenredig percentage geheel wordt weggenomen. Is dat bereikt, dan behoort Haarlem tot die gemeenten, waar van de laagste inkomens het laagst zoo niet het allerlaagste percentage wordt geheven. Ook het percentage van de hoogste inko mens zal daardoor aanmerkelijk verlicht worden, zoodat Haarlem dan zeer zeker dc con'currentie niet meer behoeft te vreezen van andere luxe steden of 'e aantrekkings kracht van onze mooie, omliggende gemeen ten. Barometerstand 766. Achteruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildl. Naar waarnemingen in den morgen van 15 Februari 1923. Hoogste Barometerstand 768.0 m.M. te Roest. Laagste Barometerstand 753.2 m.M. te Vestinanocr. Verwachting van den avond van 15 tot den avond van 16 Februari: Zwakke tot matigen oostelijke tot zuide lijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt of be trokken, waarschijnlijk enkele regen of sneeuwbuien, lichte vorst 's nachts, tempera tuur overdag om het vriespunt. thans gedetineerd in het huis van Bewaring te Haarlem. Hem werd ten laste gelegd, dai hij: „te l.aarlem van omstreeks 1 Juli tot 2 November 1922, althans gedurende om streeks dat tijdsverloop herhaaldelijk opzet telijk kwitanties betreffende vervoer van goederen ten behoeve der Posterijen van Haarlem naar Amsterdam, welke kwitanties in blanco waren onderteekend door den vrachtrijder L. A. Kok, valschelijlc heeft op- ge naakt, althans vervalscht, door daarin geldsbedragen als ontvangen door dien vrachtrijder te vermelden, welke deze niet,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1