propapdavergadering AttlAATJES mmm V I lil ara Vrijdag 16 Februari 1923 45st© Jaargang No. 14364 it Geen haast Van het Vaticaan. Groote 17 FEBRUARI Verkiezingen voor de Provin ciale staten. Van onze Rechtbank. BIT KHMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Aan da leden derft K VER VOOR GROOTE GEZINNEN op DINSDAG 20 FEBR., '8 avonds 8 uur, in 't Gebouw „St. Bavo", Smedestraat Spreker: Mr. Dr. J. v. BEST NA DE PAUZE ZAL GEMUSICEERD WORDEN. HOOFDEN van KATH GEZINNEN kunnen op deze vergadering ge ïntroduceerd worden. STADSNIEUWS. De R.-K. Begrafenis-Onderneming opgericht Het brood dat het meest gegeten wordt, is FRANKFN'S MELKBR00D „Sint Raphael". Jubileum. Arbeiders Reisvereeniging. De Haarlemsche loopjongens. Koninginnedag. Personalia. R.-K. Vrouwenbond. De vorst. Jubileum. Iets moois voor den Bond van Groote Gezinnen. Zilveren Huwelijksfeest. Lijk opgehaald. Haarlemsche Orkest Vereeniging. R.-K. Bond van Onderoff. „St. Mar- tlnus" afdeeling Haarlem. LANGS DEN WEG. Te water gelaten. MUZIEK. Leerlingen-uitvoering van de Mu ziekschool der maatschappij tot Be vordering der Toonkunst. 'rr SL. Zondagsrust. J. J. WEBER ZOON Opticiens - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Adverïentiën 35 cents per regeV Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 ct. per reget Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. De Christelijk-Historische Nederlan der en de anti-revolutionnalre Stan daard zijn in polemiek over de Roomsche Universiteit. De Standaard, wiens stich ter ook de Vrije Universiteit tot stand bracht verdedigt de oprichting van de Katholieke Hoogeschool tegenover de steil-protestant- sche Nederlander, die er natuurlijk een over bodige Roomsche stoutigheid in ziet. Hoe ver men kan afdwalen, wanneer men per sé krom wil noemen wat recht is, blijkt wel uit het laatste antwoord van de N e d e r- lander aan de Standaard, waarin wij o.m. dit lezen: De Standaard schrijft: „Het gaat inzake da Universitedtssiichting, om veel dieper dingen. Het gaat om de vraag, of wij bij het wetenschappelijk onderzoek ai dan niet het uitgangspunt zullen nemen in de hoofd waarheden der Heilige Schrift." Juist, zóó is het. Wij zouden dezelfde ge dachte nog een weinig anders willen uit drukken. Het gaat er om of ook bij het hooger onderwijs mannen werkzaam zul len zijn, bij wie het Evangelie Gods, in de Schrift geopenbaard en in den Heiland ver vuld, leeft in het hart. Want in gebouw en katheder kan het beginsel niet liggen; het gaat om de menschen. Wij zijn het dus, op het hoofdpunt, met De Standaard eens. Maar nu komt het ver schil. Van zoodanige mannen, oprecht ge- loovig en tevens hoog-wetenschappelijk, zijn er in ons kleine land weinigen. Die weini gen willen wij hebben 'aan de Nationale Openbare Universiteiten niet aan een af zonderlijke school voor een klein uitgele zen groepje leerlingen. Bavinck en Woltjer, om slechts overle denen te noemen, behoorden aan geheel Nederland, niet enkel aan de bijzondere Nederlanders. „Maar zij werden niet benoemd," zal de Standaard zeggen. Daarom merkten wij op „die gelooven haast niet." Is niet Professor De Savornin Lobman hoogleeraar in het Staatsrecht te Utrecht, en werd De Sopper ndet de opvolger van Bolland? Wij kunnen het niet anders zien. Steunend op de histo rie van ons volk en lettend op zijn toe komst, zeggen wij: de oprichting van een eigen Universiteit op gereformeerden grond- rb.g was werkelijk een fout. Kan men zich wonderlijker antwoord denken? Hier is een christen aan het woord, die zegt, dat bij het Hooger Onderwijs man nen moeten werkzaam zijn, die vervuld zijn van de christelijke beginselen. En daar ach ter volgt dan meteen het oude praatje, waar mee liberale regeeringen geloovig Nederland honderd jaar zoet hebben gehouden: maar zulke geloovige mannen, die tevens weten schappelijk zijn, komen uiterst zelden voor. Hebt maar geen haast, op den duur komt dat wel in orde!" En men wijst dan op een enkel geval, waarin een christen, bij uitzondering werd benoemdl Ja wel! En ondertusschen wordt een le ger atheïsten, socialisten en allerlei moder ne dwaalleeraars aan onze opent»re univer siteiten op de jonge mannen en vrouwen los gelaten, waarvan een positieve, op voedende. christelijke vorming tot we tenschap toch zeker allerminst te verwach ten is. Geen haast! zegt de Nederlander! Benedic- tus XV schreef in Zijn Hoogeschoolbrief aan ons Episcopaat, dat er in het Roomsche le ven van Nederland maar één onbegrijpelijk ding was, n.m. dat men nog niet was geko men tot de stichting van een Katholieke Uni versiteit. Het zal de Nederlander vermoedelijk niet verwonderen, dat wij aan deze Pauselijke vermaning meer waarde hechten dan aan het protestantsch-liberale„wacht-maar; 't komt wel!" DE PAUS EN DE EERBW. THERESIA VAN HET KINDJE JEZUS. Men bericht ons uit Rome: Zooals Vroegier reeds gemeld werd, zal bo vengenoemde jeugdige Karmelietes, uit het klooster te Li deux, in die Meimaand Zalig verklaard worden. Zondag j.l. had in het Vaticaan een voor bereidende plechtigheid plaats voor die Zalig verklaring. In tegenwoordigheid van den H. Vader werd het decreet voorgelezen, waaT- door de wonderen op voorspraak van de Eerbw. Theresia van God verkregen aanvaard werden voor de Zaligverklaring. Ter dier ge legenheid hield de H. Vader eene redevoering, waarin Z. H. het heilig leven van Theresia in 't kort schelste. De II. Vader zei, dat de stem Gods vooraf gegaan was door de stem van het volk, dat reeds Zuster Theresia vereerde. Maar toch'is het de stem Gods, diie deze jeugdige bloem riep tot 't kloosterleven, tot de grootste liefde tot Christus en haar den Zaligma&r deed be minnen door de andere menschen. Haar deug den zijn niet minder door God geliefd als die van de reuzen in de heiligheid, Ignatius en Xaverius, PhiMppus Nerius en Theresia van Jezus. Getrouw aan hare zending, die ze zei te beginnen met haar dood en die bestond tn Christus te doen liefhebben en beminnen door de menschen, zal ze allen bijstaan en helpen in den strijd des levens. De H. Vader eindigde met Zichzelf, geheel de Kerk en het missie werk te stellen onder de bescherming van deze jeugdige Karmelbloem, die in een kort leven een groote heiligheid verwierf. Het proces der Zaligverklaring van de Eerbw. Theresia, in 1914 begonnen, zal a.s. Mei eindigen met de plechtige Zaligverklaring in SL PielCT. R. K. Leeszaal Tentoonstelling kerkgewa den en -sieraden. Van 25 uur. Waaggebouw K. Z. O. D. II5 uur. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/9. v»n 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen, Uitleen van boeken van half 39 uur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling van etsen van Anton F. Pieck. R K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Hotel Spoorzicht Stationsplein Matinée en avoncconcert. Martha-oereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Sociëteit „St. Bavo" Gewone zittingen - Spaarbank voor R. K. Nederland 57% uur, DE R.-K. LIJST IN DEN KIESKRING HAARLEM. De uitslag van de stemming over de gros lijst van candidaten in de R. K. Kiesvereeni- gingen van Haarlem, Bloemendaal, Schoten en Zandvoort, tezamen vormende de Provin ciale R. K. Kiesvereeniging Haarlem, is dat de volgorde der candidaten werd vastgesteld als volgt: 1. Mr. J. B. Bomans (aftr.), Haar lem, 1832 punten; 2. Th. G. C. Hooy (aflr.) Haarlem 1666 p.; 3. A. J. Loerakker, Scho ten, 1299 p.; 4. M. L. A. Klein, Haarlem, 1086 p.; 5. Th. S. J. Janzen Hzn., HaarlcVn, 1077 p.; J. G. van Kesse], Bloemendaal, 867 p. De heer E. v, Nederhasselt, Bloemendaal, behaalde 703 punten. Het politiek advies luidde: 1. Mr. J. B. Bomans; 2. Th. G. C. Hooy; 3. A. J. Locrak ker; 4. E. v Nederiiasselt; 5. Th. S. J. Janzen Hzn.; 6. M. L. A Klein. De gedetailleerde uitslag in de Kiesvereeni- gingen is als volgt; R. K. Kiesvereeniging Haarlem; Mr. J. B. Bomans 1100 p.; Th. G. C. Hooy 901; A. J. Loerakker 668; v. Nederhasselt 289; Th. S J. Janzen 614; M. L. A. Kiein 684 en J. G. v. Kessel 511 punten. R.K. Kiesvereeniging Bloemendaal: Mr. J. B. Bomans 46 p.; Th. G. C. Hooy 164 p.; A. J. Loerakker 173 p.; E. v. Nederhasselt, 239 p.; Th. S. J. Janzen 166 p.; M. L. A. Klein 148 p; J G van Kessel 227 p; R.K. Kiesvereeniging Schoten: Mr. J. B. Bomans 296 p.; Th, G. C. Hooy 281 p; A J. J. Loerakker 214 p.; E. v. Nederhasselt 76 p.; Th S. J. Janzen 134 p.; M. L. A Klein 104 p; J. G. v. Kessel 80 p.; R.K. Kiesvereeniging Zandvoort: Mr. J. B. Bomans 390 p.; Th. G. C. Hooy, 320 p.; A. J. Loerakker 214 p.; L. v Nederhasselt 76 p.; Th. S. J. Janzen 163 p.; M. L. A. Klein 150 p.; J. G v Kessel, 49 p. Van onwaarde; Haarlem 19. Bloemendaal 3, Schoten 1, Zandvoort 0 biljetten. Totaal uitgebracht: Haarlem 246, Bloemen daal 60; .Schoten 61; Zandvoort 66 stemmen. Volgens Politiek Advies: Haarlem 34, Bloe mendaal onb.; Schoten 24, Zandvoort ons on bekend. Op mr. Bomans als no. 1 65 st. bekend. Op mr. Bomans werden in Zandvoort als no. 1 65 st. uitgebracht. Gemeen schappelijke candidatenlijst voor de Provinciale Staten van de provinciale kiesver- eenigingen Haarlem en Velsen van den Vrij heidsbond, vastgesteld in de gecombineerde vergadering van Woensdag 7 Februari 1923, te Haarlem: 1. P. Ot'to, te Bloemendaal; 2. A. Rooden- burg Jzn., te Haarlemmermeer (Hoofddorp); 3. C. H. K rei age, te Haarlem; 4. Mevr. P. J. Willeikes MacDonaidReynvaan, te Haarlem; 5. li. H. TusenSus, te Velsen (IJmuiden); 6. S. Rijikes, te Haarlem; 7. W. van Wassen-beug, te Nieuwer-Amstel; 8. J. C. Laan, Ie Bloemen daal! 9. H. J. Houtman, te Nieuwer-Amstel; 10. W. Kloeke, te Haarlem;ll. A. Buurman, Ie Haarlem; 12. G. J. Drosle, te Bloemendaal (Overveen): 13. H. A. J. de Bijl Nachendus, te Haarlem; 14. Dr. A. Oolgaard Lijden, te Nieuwer-Amstel (Bovenkerk); 15. J. de Breuk Lzn., Ie Heemstede. Mevr. Willekes MacDonaid, die oorspronke lijk op de derde plaats voorkwam, had de wensch te kennen gegeven, ten behoeve van den heer Krelage, haar plaats met dezen te verwisselen, De Communistische candidatenlijst voor Noord-Holland luidt vo'gens die „iTribune": 1. J; C. Ceton, Amsterdam; 2. G. A. Vader, Weesp; 3. H. van Zelmv. d. Berg, Amster dam; 4. H. v. d. Glas, Hilversum; 5. L. Pe per, Haarlem; 6. K. Tijsen, Beverwijk; 7. J. Doornbusch, Am ster dm; 8. J. Goubiitz, Hilver sum; 9. H. B. Bolhoeve, Zaandam; 10. L. Seegers, Amsterdam. Naar wij vernemen zijn de voorbereidende werkzaamheden thans zoover gevorderd, dat de R.-K. Begrafenis-Onderneming is opgericht en een onderafdeciing zal zijn van de afd. Haarlem van den Ned. R.-K. Volksbond. Be reids zijn de werkzaamheden begonnen. Lid kunnen zijn leden en niet-leden van den Ned. R.-K. Volksbond, mits zij Roomsch- Katholiek zijn, tot een zekere weistandsgrens, die nog nader zal warden bepaald. De contri butie bedraagt f 1.per jaar en per gezin. Bij overlijden wordt de begrafenis tegen kost prijs ui [gevoerd door de daarvoor aangewezen bedienaars, onder controle van het bestuur. De overeenkomsten met stalhouders, kisten makers, begrafenisbedienaars enz. zijn bereids getroffen. A.s. Donderdag, 22 Februari, wordt een al gemeene vergadering gehouden in 't gebouw „St. Bavo'', des avonds 8 ,uur, voor leden en belangstellenden. Naar wij vernemen is door hot hoofdbe stuur van „Sint Raphael", R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel een algemeene afdeelimgs-beistunenverga d, (rCing ui (geschreven- tegen Maandag 19 Februari te Utrecht om te behandelen de besprekingen welke hebber.: plaats gevonden met de directie der Spoorwe gen betreffende de wachtgeldregeling van het Spoorwegpersoneel. Door de directie is om trent deze zaak een antwoord op korten ter mijn gevraagd. Dinsdagavond zal, naar aanlei ding van deze samenkomst, een vergadering der afdeeling Haarlem worden gehouden ten einde verslag van de bijeenkomst le doen. De heer G. Langeveld is vandaag 25 jaar in dienst der Ned. Spoorwegen. De laatste 10 ja ren is hij seinhniswachter aan het goederen- station aan de Westergracht en heeft tevens de bediening van den overweg aldaar. Vanmorgen is hij op het goederenstation door den inspecteur van vervoer namens de directie toegesproken), waarna hem een cou vert met inhoud overhandigd werd. Namens het personeel voerde de sttionschel van het goederenstation het woord en over handigde hem 'n fraaie electrische hanglamp. Alhier Is een afdeeling der Arbeiders-Reis- vereeniging opgricht. In de Tweede Kamer zijn, naar aanleiding van de behandeling der Bioscoopwet, de Haarlemsche loopjongens het onderwerp van debat geweest. Mej. van Dorp had verzekerd, dat de bios coop zoo'n verderfelijken invloed heeft, dat b.v. in Haarlem geen enkele eerlijke loop jongen meer rondloopt. Dat was in de zitting van Woensdag. Gisteren zijn eenige sprekers daarop terug gekomen. De heer VLIEGEN zride o.m.: Als men zoo ver gaat, als mejuffrouw van Dorp doet, houdt alle redeneering öp. Als men zoo maar zegt. dat in Haarlem alle loop jongens oneerlijk zijn Mejuffrouw VAN DORP: Dat heb ik niet gedaan. De heer VLIEGEN zegt, dat het nog veel onverantwoordelijker is, als men zoo iets van een ander napraat. Zegt men het zelf, dan kan men nog zeggen: daar sta ik voor. Mejuffrouw VAN DORP: In de Staatscom missie is het gezegd. Heeft u het verslag dan niet gelezen? De heer VLIEGEN wil even wijzen op de mogelijke practische gevolgen van dergelijke uitlatingen. Als er eens een jongen komt bij een patroon en deze vraagt: wat heb je ge daan? Als de jongen dan zegt, dat hij loop jongen is geweest in Haarlem, dan ïs dat geen aanbeveling. Spreeksters uitlating is precies alsof men zegt: de studenten zijn altijd dronken, als men eens een dronken student heeft gezien. Het schijnt, dat in Haarlem alle loopjongens altijd in de bioscopen zitten. Daar rusten zij zeker uit van het vele loopen. Zoo'i* uitlating beteekent niets. Spreker gelooft, dat, toen mejuffrouw van Dorp over die loopjongens sprak, er iets ander op den loop was. Tot zoover het Kamerverslag. De Commissaris van Politie van Haarlem, aan wien wij het oordeel vroegen over de Haarlemsche loopjongens .verzekerde ons dat er allereerst geen reden is de Haarlemsche loopjongens speciaal van oneerliikheid te ver denken. Gevallen van oneerlijkheid komen hier in Haarlem zeker niet meer voor dan elders. Naar aanleiding van geruchten als zou de Haarlemsche Commissaris van PoHtie,.de door mej van Dorp bedoelde deskundige der Staatscommissie zijn, machtigde deze ons te verklaren dat hij zieh nimmer in deze kwes tie over de oneerlijkheid van Haarlemsche loopjongens heeft uitgelaten. Het hoofdbestuur van de Vereeniging Ko ninginnedag kwam in de laatste maanden al viermaal bijeen voor het houden van be sprekingen over een zoo waardig mogelijke viering van het 25-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin in September a.s. In de gisterenavond ten stadhuize gehouden vergadering bleken de voorbereidende werkzaamheden zóó ver gevorderd, dat een daartoe vroeger genoemde commissie een voorloopig feestprogramma kon overleg gen. In gemelde vergadering werd aan een aant..l personen opgedragen, verschillende ommissies te vormen. Hoewel dus nog geen definitieve besluiten zijn genomen, kan men uit de onderstaande opsomming der sub-commissies opmaken, hoe Koninginnedag zich in groote lijnen het plan van feestviering heeft gedacht. Kinderaubade, muziek, onderverdeeld in: a. concert, b. straatmuziek, cabaret en dans muziek. Tooneel en openluchtspel, kinder feesten; sport, onderverdeeld in: a. con cours hippique; b. voetbal, athletiek en gymnastiek; c. watersport; optochten, ten toonstellingen, straat-, etalage- en gevel- versieringen. Noodig zullen ook zijn commis sies voor vreemdelingenverkeer, voor de fi nanciën (stichting van een garantiefonds) en een perscommissie. Zoodra deze commissies gevormd en met haar arbeid gevorderd zijn, zullen nadere mededeelingcn volgen. Voor hot té Amsterdam gehouden examen nuttige handwerken sliaade mej. W. Tidetnan, alhier. Dinsdag 20 Maart zal voor de loden van den R.-K. Vrouwenbond een lezing met licht beelden gehouden worden, door een der pa ters van de H.H. Harten, over bot H. Hart. De vrij strenge vorst van de laatste nachten heeft aan de ontluikende bloembollen be langrijke schade gedaan. Ook de jonge groen te heeft van de strenge koude te lijden. Vandaag herdacht de heer J. Hendriks, hoofdbesteller bij de Posterijen, den dag, dat hij. voor 25 jaar werd aangesteld. De chef der afd. bestellers, de heer R. J. H. Leendcrs. is hem vanmorgen met eenige hcofdibesteilers, ten zijnen huize gaan com-pli- memteeren. De heer Leendcrs voerde 't woord en roemde vooral den bijzonderen tact, waar mede de heer Hendriks met het personel weet om te gaan. Hij overhandigde Iwm namens het gehorte personeel een prachtige eiectrische hanglamp, een rookstel en een fraaien bloe menmand. Hedenmiddag kwamen de oud-directeur en de directeur van het postkantoor den jubilaris complimenteeren, terwijl ook de chefs dor verschillende afdeelingen niet achterwege ble ven in het aanbieden hunner geiuikwenschen. Dinsdagavond om 8 uur zal in het gebouw „Sint Bavo" aan de Smedestraat een alge meene vergadering worden gehouden van de Haarlemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen, met recht van introductie. Als spre ker zal optreden de overbekende redenaar Mr. Dr. Jan van Best, uit Eindhoven. Na de pauze zal gemusiceerd worden door mej. Wies Wijngaarden, le violiste van het Concertge bouw te Amsterdam; mej, Annie Seveke, piano en mej. Rie van Liemt, zang. Het belooft dus een genotvolle avond te worden, zoodat een zeer groote opkomst wel mag worden verwacht. Men zie verder de advertentie in dit nummer. Gisteren was er feest op den huize Water land alhier. Jhr. Mr, J. W, G. Borcel van Hogelanden, onze oud-burgemeester van Haarlem en mevrouw Boreel-van Weede, vierden hun zilveren huwelijksfeest. Het R.-K. Fanfarecorps „Soli Deo Gloria" van Driehuis bracht het echtpaar Woensdag avond reeds een serenade. Gisteren kwamen zeer velen persoonlijk het zilveren echtpaar gelukwenschen. Onder hen was ook de Commissaris der Koningin, Jhr, Mr. Dr. A. Roëll. Voorts deputaties van kerkbesturen, vereenigingen enz. Een groot aantal bloemstukken werd het zilveren paar vereerd en tal van telegrammen en felicita ties kwamen binnen. Donderdagmiddag 5 uur is door de Haar lemsche politie i^It de Amsterdamsche Vaart onder Haailemmerliede en Spaarnwoude op gehaald het lijk van de 19-jarige C. v, d. V., wonende te Haarlem. Zij werd sinds 27 Januari 1.1. vermist. Het Volksconcert van Woensdagavond, was weder een groot succes èn voor het or kest èn voo. den jeugdigen violist, de Jong, welken laatste een allerhartelijkste betooging te-i deel viel voor zijn goed technisch en ge voelvol gespeelde symphonie Espagnola van E. Lalp. Het programma „Elk wat wils" voor a.s. Zondagmiddag, bevat in het eerste gedeelte Beethoven en het tweede gedeelte le Barbier de Sevilla. „Serenade van Tocelli" en de groote fanlasie van Cavaleria Rusti- cana, terwijl op algemeen verzoek met L_.i marsche finale zal besloten worden. Woensdagavond hield bovengenoemde af deeling een ledenvergadering, welke zeer goed bezet was. Nadat de huishoudelijke zaken waren af gehandeld, kwam aan de orde, verkiezing van een voorzitter. De heer Broeken, die den militairen dienst met pensioen gaal verlaten, heeft in verband hiermede zijn functie als voorzitter neergelegd. In zijn plaats werd met bijna algemeene stemmen gekozen, de heer Riegen. De scheidende voorzitter bracht dank aan den Eerw. adv. Kapelaan Boks, het bestuur en de leden voor den grooten steun en pret tige samenwerking welke hij steeds heeft mo gen ondervinden. Het oudste lid der afdeeling, de heer van Roosmalen, sprak namens de leden zeer waardeerende woorden tot den afgetreden voorzitter, waarna de secretaris, de heer Post namens het bestuur dank bracht voor de humane en aangename samenwerking en ten slotte schetste de Eerw. adv. hem als den man op de juiste plaals. De nieuwgekozen voorzitter werd hierna onder applaus geïnstalleerd en resp. door den oud-voorzifter en Eerw. adv. hartelijk toe gesproken. De heer Riegen bedankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte met Gods hulp die leiding te kunnen geven wel ke noodig blijkt. De Lantaarnpaal. Over hot algemeen is een lantaarnpaal wel een nuttig voorwerp. Tenminste in den avond en des nachts, als zijn schijnsel den laten wandelaar don gang vergemakkelijkt en hem de zich mogelijk voordoende beletselen duidelijk doel kennen. Voor de op den laten avond minder vast ter been zijnden is hij een stut, niet genoeg door hen te waardeeren. Zoo vervult onze brave lantaarnpaal een dubbele taak. Maar hij kan ook wel eens een slechte eigenschap hebben, hoewel die dan meer aan de menschen, die hem geplaatst hebben, dan aan hem zelf te wijlen is. Hij kan n.I. ook een sla-in-den-vveg worden. En op zoo eentje hebben we thans het oog. We bedoelen den lantaarnpaal op den hoek War- moesstraat-Spekstraat. Die is daar blijkbaar vastgepool met de bedoeling, de passage 1e stremmen. Hij staait daar juist midden op de daar ter plaatse smalle stoep. Men moet zich daar dan wringen tusschen den muur en den paal of de stoep afgaan, om dan groot gereden te worden. Men kan daar n.I. niets zien nade ren. Er zijn reeds kleinere aanrijdingen voor gevallen en grootere zullen niet uitblijven. Laat men den lantaarnpaal weer aan den overkant plaatsen, waar hij vroeger stond. Daar stond hij niemand in den weg, vormde geen hinderpaal, maar deed getrouwelijk zijn pliohit als lantaarnpaal. Lantaarns hebben wc noodig, hindernissen niet. Een voor 1200 personen plaats biedend drie- dciklker passagiersschip werd Woensdagmiddag omstreeks 214 uur door de Haarl. Scheeps- bouw-Mij. aan het Spaarne te water gelaten. Het dochtertje van den heer Bosman, direc teur der Alkmaar Packet, waarvoor het schip bestemd is, doopte het schip. Toen ging het onder groote belangstelling van het public!:, -dat zich aan de overzijde van het Spaarne bevond, mei een luid hoera te water. Op dezen avond was de piano de instru mentale dominant! Men verwondert zich over den overheerschenden invloed van dit mu ziekinstrument, doch wij zien hierin een be wijs van de relatief oppervlakkige muzikali teit der menschen. Het pr leem lost zich eenvoudig op: Vermist men geert handgebre ken heeft en eenigen tijd vlijtig de technische oeeningen studeert, kan men klavier-muziek reproduceeren in dien zin, dat men de noten" speelt. Indien men het correct doet en bij voorkeur snelle passages vlot speelt, is er altijd een catagorie van toehoorders welke dan hun bijval betuigen. Geen instrument wordt zoo misbruikt als juist het k avier om den schijn te verwekken van muzikaliteit. Van iedere tien leerlingen dezer muziek school zijn er zeker achl welke klavier spelen en er zijn in het buitenland conservatoria o.a. te Madrid en Boston, welke ieder meer dan 2000 beoefenaars van piano-spel bezitten. Er was een tijd, dat men de piano als zoo danig niet kennende, de vocale kunst als edelste verklaring der muziek beschouwde. En de muzikaliteit, welke men dan niet kon verloochenen, uitte zich in den cappella- zang; men zong zonder eenige directie, want intuïtief voelde men den gang van hét rythme en der melodische lijn. In dit licht bezien moet het meisjes-koortje dat zich heden onder vrij houterigen maatslag bewoog, geen bijzonderen indruk gemaakt hebben. Het Kertsliedje dat zij zongen kan mij evenmin in de zetting van Cath. v. Rennes als in mijn zesstemmige bewerking geheel voldoen en ten slotte zal de oorspronkelijke homophone schrijfwijze van deze oud- Fransche melodie de beste blijken te zijn. De individueele prestaties der leerlingen zul len hier overeenkomstig de wenschen van het bestuur niet besproken worden, doch het zij mij vergund, een extra proficiat, aan den jeugdigen piano-leerling, die.het concert van Mozari' speelde, toe te roepen; let op hem, hij zal van zich doen spreken! Aan het onderwijs aan de school stellen wij ons voor, bij de tweede uitvoering, eenige woorden te wijden. MARINUS MONNKENDAM. Vcdschheid in geschrifte. Veivolg. In do zaak tegen den 60-jarigen contro leur dor posterijen C. waren 4 getuigen gedag vaard en 1 getuige 5 décharge. De president stelt eenige vragen aan beklaagde, die bekent, wat hen ten laste is gelegd. Op de blanco door den vrachtrijder Kok geleekende kwi tantie inde bekl., een bedrag van 60, ter wijl Kok steeds maar 15 ontving; bekl. be hield de overige 45 voor zich. Soms lever de hij een kwitantie van 60 terwijl in het geheel geen vracht gereden was. Dan be hield hij het geheele bedrag. Pres.: Hoeveel hebt u op die manier ver duisterd. Bekl.: Dat zou ik niet kunnen zeggen. Pres.: Het is precies uitgerekend, het loopt over 50.000. Bekl.: O, nee, geen kwestie van. De vrachtrijder Kok als getuige gehoord, zegt, dat hij al 10 jaar de vrachten rijkswaren naar Amsterdam rijdt. Hij heeft nooit meer dan 15 per rit gehad. Bekl. betaalde hem uit. Getuige teekende de blanco kwitanties geheel te goeder trouw, soms een aantal voor eenigen tijd in voorraad vooruit De verdediger, mr. Simons, vroeg aan ge tuige: Bestaat er een unifair tarief voor deze vrachten? Getuige: Het is nooit veel meer geweest dan 15 soms 17.50 of hoogstens 20, naar anderen berekend, maar ik heb nooit moer dan 15 gehad. Verded.: Heeft u wel eens vrehooging ge vraagd? Get.: Ja, dan zei meneer C.: „Het komt wel in orde." Verd.: Sprak u er nooit over met de chefs van bekl. Get.: Als ik dal wilde doen, zei meneer C.,: „Klaag maar niet, want anderen doen het er graag voor. Eenmaal heb ik er over gespro ken met een hooger ambtenaar, die zei: „je krijgt geld genoeg." Maar bedragen werden toen niet genoemd en het gesprek was toen verder gestoord. Bekl. zegt dat hij tegen Kok alleen over andere vrachtrijders gesproken heeft, cmdat K. wel eens laat kwam. Getuige Alida Kok—Zwart, de vrouw van den vrachtrijder, zegt dat ze het geld nooit opschreef. De heer J. Bethe, sinds Mei 1922 ambtenaar bij de controle, zegt dat in de jaren 1915 en 1916 regelmatig ƒ60 is betaald, en soms werden 2 of 3 maal zooveel kwitanties gede clareerd als in waarheid verzonden waren. Hoeveel het gestolene betreft, is niet juist le zeggen, maar naar schatting bedraagt het 50.000. Rechter Mr. Pasteur: Hoe is het mogelijk, dal jaren en jaren viermaal zooveel uitbetaald wordt als verschuldigd is, zonder dat het be merkt wordt. Get.: Ik weet er maar één verklaring voor, en die is dat, bekl. die 40 jaar in dienst is, een onbeperkt vertrouwen genoot. Pres. tot bekl.: U hoort, dat deze getuige ook van 50,000 spreekt. Bekl. zegt 't kan niet. Ik ben begonnen in 1921. Pres.: En van 1915 en 1916 zijn ook al kwitanties van 60 gevonden. Bekl.: Er kwamen soms driedubbele ritten voor. De heer v^n Dantzig, boekhouder bij En schede, verklaarde de kwitanties te hebben voldaan. Er was nooit an gedacht, dal 60 een abnormale vrachtprijs was, daar C. en- beperkt vertrouwen had. Daarna wordt de controleur J. C. Poll, hoofd van den dienst, ais getuige déchar ge gehoord. Verdediger: Wat is uw positie? Get.: Hoofd van de controle der posterijen. Verd.: Wat was uw taak ten opzichte vun den heer C. Get.: Viermaal per jaar worden de boeken vergeleken, L* A Een voorstander van de Zondagrust en Zondagsheiliging schrijft ons: Het is Zondag! De vrachtauto's vliegen door de stad, en ratelen en rammelen dat de menschen overal langs den weg uiteen stuiven. Als men met kinderen der Zondags een wandeling gaat maken, houdt ze dan goed vast, anders gebeuren er groote onge lukken. De trams zijn afgeladen vol, de con ducteurs en wagenvoerders werken veel har der dan op werkdagen; extra trams en trei nen rijden, dus extra personeel is in dienst, omdat het Zondag is. Dokters en leden van „Eerste Hu'p" zijn „gemobiliseerd", doen zelfs zéér dikwijls dienst. In de ziekenhuizen wor den eenige bedden in gereedheid gehouden, omdat het Zondag is. Maar, zoo zegt gij: en de Zondag is toch de dag des Heeren, is toch de rustdag Ja, gachte lezer en lezeres, dat was hij eens. Maar tegenwoordig is hij de dag van het bruine monster, dat voetbal heet. 's Morgens heel vroeg eventjes gauw naar de Kerk, als men daar tenminste nog tijd voor heeft en de rest van den dag hard en nog eens hard werken, of laten werken. Dat toch volgens mij dezelfde zonde is! Er is maar één woord voor te vinden: eea woord van afkeuring. Ik ben niet tegen gezonde sport, maar alles kan men overdrijven. Ik hoop dat de Overheid spoedig dergelijke „vermakelijkheid" op Zondag, althans zal verbieden, of tenminste zulke maatregelen zal nemen, dat aan die „uitwassen" paal en perk worde gesteld. Gedenk toch ciat de Zondag gevierd moet worden als de dag des Heeren! Een voorstander van Zondagsrust en Zondagsheiliging. Barometerstand 760. Vooruit, OPGAVE VANr Medegedeeld door het Ktjn. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 16 Februari 1923. Hoogste Barometersiand 771.7 m.M. te Slensele. Laagste Barometerstand 743.2 m.M. le Vest- manoer. Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 Februari- Zwakke tot matige oostelijke tot zuidelijko of zuidwestelijke wind, nevelig tot zwaarbe wolkt; in het noorden weinig of geen neer slag, lichte vorst 'rnachts, zelfde temperatuur overdag, in het zuiden aanvankelijk enkele regenbuien, en iets zachter. Verd.: Was het onmogelijk, de fraude eer der te ontdekken. Get.: Ik heb meer werk aan den dienst. De tabaksbelasting is er nu ook bijgekomen. C. genoot het volle vertrouwen en was zelfstandig chef. Verded.: U had toch hulp kunnen vragen. Get.: Dat heb ik gedaan. Verd.: Na zoovee] jaar! Kunt u mededee- len, waarin uw instructie bestond. Get. Ik sta onder eede. Mijn ambtseed be let mij, daar antwoord op te geven. Verd.: Is er wel eens gezegd door u: „„Wat meneer C. doet is goed," toen het ook over de vracht ging? Get.: Nee, dat is onwaar. Na dit verhoor zegt het O. M. dat in de dagvaarding een greep gedaan is uit de vele misdrijven, omdat het moeilijk is, alle feiten over zooveel jaren bewezen te krijgen. Vast staat, dat we hier te doen hebben met een ernstig feit Het betreft hier een man van opvoeding en zekeren stand, die 40 jaar in dienst was. Hij had alle vertrouwen, zoodat zijn chef het niet noodig vond, een stevige controle op hem uit te oefenen. Het betreft hier een zeer ernstig misdrijf, waarop 5 jaar als maximum staat. Ver beneden dat maxi mum zal de straf niet mogen blijven, maar spr. wil rekening houden met den hoogen ouderdom van bekl. en zijn zwakke gezond heid. In aanmerking nemend, dat er geen controle was, en daardoor de kans op fou ten sterker, dat de wensch zaak is en het geld voor allerlei doeleinden, die bekl. goed doelde, besteed werd, eischt spr. een gevan genisstraf voor den tijd van 2 jaar, met af trek der preventieve hechtenis. De verdediger mr Simons deed uitkomen, dat het verbazing wekken moet, dat deze man op dezen leeftijd lot misdrijf vervalt. Dat is niet normaal. Hoe is dat moeelijk! Over hoe lang loopt het misdrijf? Men zegt nu van 12 jaar, maar als dat zoo is. dan is de controle toch wel buitengewoon slag ge weest en dan begrijpt spr. niet, hoe men na een paar weken controle achteraf in eens bemerkt heeft, dat het 50.000 betreft, wat men in twaalf jaar niet zou kunnen nagaan! Spr. wijst op het verschil in de cijfers van diverse jaren. In 1919 was het geld 4780, in 1920 2760. Zou bekl. in 1919 ongestoord fraudeeren, en dan in 1920 weer eens een jaartje niet, om in 1921 weer te beginnen? Dat is niet aan te nemen! Veeleer heeft men er op te letten, dat de bestellingen verschillende jaren varieerden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1