SANATOCEN Brieven uit Rome. -TABLETTEN mm s Zaterdag 17 Februari 1923 45s*0 Jaargang No. 14385 Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. stadsnieuws. AGENDA §s februari agenda Ingezonden Mededeelingen iookt Postkantoor VERJAARDAG van de PAUSKRONING. MSCMmge!! a 75 cents per regel. 24000 Artsen roeman schriftetijk IS FEBRUARI De St. Vincentius-Biblotheek is geopend: Hugo de Vries. De verkiezing voor de Provinciale] Staten. „Hard tegen Hard" 75 cents per regel. „Oost en West". Bekneld. HENGELAARSVER. „TUSSCHEN HET RIET. IMl i gill» m - De haven van Haarlem mf RECLAME Alliance Franeaise. De winkelsluiting. Jubilea. GEMEENTEZAKEN. Inbraak. Sint Vincentins-Vereeniging. De volmaakte gramoïoon. R.-K. Vereeniging van Groote gezinnen. Baden. 5e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3 25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per regc* Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teks' als ingezonden mede deeling: 60 ct per regel. Vraag- en %anbod-ad- verlentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 13 cent bij vooruitbetaling. Voor de eerste maal vierde men dit jaar den verjaardag der kroning van Paus Pius XI met eene plechtige Capelia Papale of Pontïfikale Pausmis in de Sixtijnsche kapel van het Vatikaan. In de Sixtijnsche kapel zijn, buiten het Hoogaltaar, den Pause lij ken Troon, de plaat sen. voorbehouden aan de Kardinalen, de Bisschoppen en Prelaten en de diplomaten geaccrediteerd bij den I-I. Stoel met hunne familieleden, slechts een vijftig-tal plaatsen beschikbaar voor het publiek. Men begrijpt dus gemakkelijk dat reeds weken tevoren de kantoren van Mgr. Maggiordoom bestormd worden om een kaart voor een dezer weinige plaatsen machtig te worden. Behalve deze plaatsen in de Sixtijnsche kapel zelve, zijn er echter eenige honderden plaatsen beschik baar in de verschillende zalen welke de Pau selijke stoet doortrekt om zich naar de Six tijnsche kapel te begeven. Dit zijn tegelijk meestal de zeer gewilde plaatsen, daar men in de kapel zelve, achter alle óverheids- Eersonen, weinig of geen uitzicht heeft op et altaar waar de plechtigheden geschieden, terwijl men den Pauselijken stoet bijna niet in zijn geheel ziet. Voor de plechtigheid, die om half elf aan vangt, is reeds om negen uur een buiten gewone drukte in het Vatikaan te bespeuren. Men begeeft zich van alle kanten der stad met de kaarten in de hand naar de bronzen poorten van het Vatikaan, waar de Zwitsers der wacht de controle uitoefenen. De Kardinalen kotnen in auto naaf het Vatikaan en stappen uit in den binnenhof van Paus Damasus. Zij begeven zich naar een der zalen om zich met de groote roode, zijden kappen, met hermelijn afgezet, te kleeden. De diplomaten en hunne familie leden begeven zich onmiddellijk naar hunne bizondere tribune in de Sixtijnsche kapel. Ze zijn meestal in groot uniform en hunne dames in het zwart, met kanten sluier op het hoofd. In de twee zalen welke de Pauselijke stoet doortrekt, de Hertdgszaa!en de Konings zaal, stellenfzich de meis:hen, leeken, pries ters, kloosterlingen en kloosterzusters op, om den toet te zien doorgaan. In de Six tijnsche kapel achter de plaatsen der Kardi nalen, zijn plaatsen voorbehouden voor de Aartsbisschoppen en Bisschoppen, voor de Generaals en Procuratoren der kloosteror den, voor de Abten, voor de Prelaten der Rota en van het Pauselijk Hof, voor de Huis prelaten, de Advokaten van het Consistorie en de dienstdoende Kamerheeren. Tegen half elf begeven zich de Kardinalen met den eerbiedwaardigen Deken van het H. College, Kardinaal Vannulelii, zan 't hoofd, naar de Paramentenzaal. Spoedig verschijnt dan de H. Vader voorafgegaan en gevolgd door de Zwitsers en de Pauselijke edelwacht. In de Paramentenzaal kleedt zich de H. Va der met den grooten Pauskap en krijgt de tiaar op het hoofd. Vandaag kvas het voor de eerste maal, dat de Paus een groote plechtig heid bijwoonde met de tiaar, geschenk van de bewoners van de stad Milaan,'op het hoofd. Als de H. Vader gereed is, vormt zich de stoet. Voorop gaat een afdeeling Zwitsers, dan volgen de Procuratoren der klooster orden, de in rood gekleede Bussolanten. de eere- en geheim-kapelaans des Pausen, c'ie de kostbare mijters en tiaren des Pausen dragen, de Advokaten van het Consistorie, de eere- en geheimkamerheeren des Pausen, de auditoren der Rota en Magister van het Apostolisch Paleis. Alsdan volgt het Pauselijk Kruis, omgeven door hellebaarddragende Zwitsers, en volgen onmiddellijk de Kardi nalen, verdeeld gelijk bekend, in Kardinaal- Diaken of Kardinalen die geen Bisschop zijn, in Kardinaal-Priesters of Kardinalen die Bisschop zijn, en de Kardinaal-Bisschoppen, of de Bisschoppen van bisdommen gelegen in de nabijheid van Rome, de Prins-assistent bij den Pauselijken Troon, en de kardinalen Bisleti en Lega, die den Paus assisteeren bij den Troon met kardinaal Merry del Val. die als assistent-priëter bij den Troon zal optreden. Onderwijl heeft de Paus plaats genomen op den grooten draagstoel of Sedia Gesta toria, welken op commando van den groot- fourier des Pausen, door de palafreniers op de schouders genomen wordt. De Sedia Gestatoria wordt onmiddellijk omringd door de edelwachten en door de Zwitsers, die op de schouders groote ijzeren zwaarden dragen, voorstellende de Zwitsersche kantons die aan den Paus soldaten leveren voor Zijne lijf wacht. Nauwelijks wordt dfe Sedia Gestatoria de Paramentenzaal uitgedragen, en verschijnt de Paus in de Hertogszaal of een oorverdoo- vend gejuich gaat op van de menigte die zich hier heeft opgesteld. Ook in de Koningszaal klinken levendige toejuichingen den H. Vader ter eere, terwijl de H. Vader links en rechts zijn hand zegenend doet neerdalen over de toejuichende menigte. Als de H. Vader de Sixtijnsche kapel binnengedragen wordt verstomt het gejuich, maar onmiddellijk bij het binnenkomen in de kape.l klinkt het forsch en majesteus „Tu es Petrus" uitge voerd door de Pauselijke zangers onder de leiding van den maestro Mgr. Rella. Voor het Hoogaltaar wordt de Sedia neergezet en be geeft zich de H. Vader naar den Troon aan den Evangelie-kant opgericht. Drie Kardina len nemen naast den H, Vader, iets lager dan Z. H., plaats en de Prins-assistent bij den Pauselijken Troon staat op de trappen van den troon. Alsdan begint onmiddellijk de Pontifikaie Hoogmis, opgedragen door Z. Em. Kardinaal Bonzano, eerste Kardinaal door Z. H. Paus Pius XI benoemd. Ds Mis is die van den dag der Pauskroning terwijl het zangkoor de Missa Papae Marcelli van Palestrina uitvoert en het „Tu es Petrus" van Perosi. Het eenigste altaar van de Six tijnsche kapel heeft geheel geen versiering ontvangen. Geheel eenvoudig en liturgisch op het altaar een groot kruis tusschen zes kandelaars met witte kaarsen. Tegen den muur achter het altaar onder het" Laatste Oordeel van Michelangelo, hangt een weef- tapijt van groote waarde voorstellende Chris tus, die aan Petrus de sleutels overhandigt, en dus een zinspeling is op de Pauselijke waardigheid. Bij het Sanctus daalt de Paus van den Troon en ligt dan tot aan de Communie neer geknield'op een bidbank voor het Hoogaltaar geplaatst Na de Communie neemt de Paus weder plaats cp den Troon. Bij het einde der Mis wordt den Paus weder de tiaar op gezet en begeeft Z. H zich naar het Altaar waar Z. H. plechtig dsn Pauselijken Zegen geeft en de Deken der Rota de aflaten voor de aanwezigen bij de ceremoniën afkondigt. De plechtigheid werd ditmaal bijgewoond door verschillende vorstelijke personen, on der wie de kroonprins en kroonprinses van Rumenië, twee Prinsen van Griekenland, terwijl de broeder des Pausen met eenige le den zijner familie in een bizondere tribune hadden plaats genomen, 4 Het Zenuwsterkend Voedsel Be lijfarts van wijlen Koning Edward VIJ van Engeland, Dr. Ernst Cu. Maricnbad. schreef: .Bijzonder goede resultaten verkreeg ik met Sanatogen bij herstellenden na zware ziekten en bij oudere personen, wanneer het er op aankwam de krachten te dóen toenemen en den bloedsomloop te ver beteren." De plechtigheid duurde ruira een uur. SSNa den plee lit,gen Zegen gegeven door Z.H hervormde tied de stoet gelijk hij gekomen was. De H. Vader werd onder het gejuich der menschen in de zalen opgesteld.door het College der Kardinalen en de Pauselijke hoowaardigheidsbekleeders uitgeleide ge daan tot aan de Paramentenzaal, waar de Paus ontdaan werd van de Pauselijke ge waden. Z. H. werd alsdan, in name van het H, College, door Kardinaal Vannutelü ge complimenteerd en begaf zich daarna in kleinen draagstoel naar zijne bizondere vertrekken. Inmiddels begeven de aanwezigen in de Sixtijnsche kapel en in de zalen van hetVati- kaan zich naar de verschillende uitgangen. Het Sint Pietersplein en de Borgo's zijn dan vol auto's, equipages, en huurrijtuigen en taxi's die zich een weg banen onder een eindeloos getoeter en geroep van koetsiers en chauffeurs die de menschen naar de stad terugbrengen. g CIVIS ROMANUS. Gem.-Concerlznal. II. O. V. half drie. Sociëteit „Si. Tiavo". Liofdebcrers 8 uur. Bestuur Leeszaal 8 uur. Kleermakers 8 wit. Bestuur Ursus 8 uur Memzegcbouw Jacobijnesfraat. Haarl. Séhoen- inaV -rspatroous, JOngevrouwenbond, Repe titie Zangkoor, Loodgieters- en Electriciens- palróons, 8 uur. H. K. Leestaal en uiileenbibliotheek Jans- straat 49 Iilken dag geopend van 10 12Vo, van 25 en van 710 uur, behalve des Ma a ml ag soch fends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeten van half 89 uur. F. li. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling van etsen van Anton F. Pieck. R K Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 lot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half S tot half 9. De Zondags- en nachldienst der apothekers wordt deze weck waargenomen door de fa. Th. A. Klinkhamer, Koniginneweg 80 en fa. Begenmn en Sneltjes, Jansstraat 27. Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout straat 78, is des Zondags en des nachts ge opend. K. K. Leeszaal Tentoonstelling kerkgewa den en -sieraden. Van 25 uur. Marl ha-ver eeniging BlocmhofStraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Groenmarkt 22, Woensdag en Vrijdag van '349 uur. Generaal de la Reystraat 2, Dinsdag en Vrijdag van 8—9 uur. St. Anthoniestraat 89rood, Woensdag en Vrij dag 78 J4 uur. De bekende botanicus Prof. Hugo de Vries is gisteren ouder zeer veel blijken van belang stelling 75 jaar geworden. Hugo de Vries werd geboren te Haarlem. Sinds eenige jarenj woont Prof. de Vries te Lunferen. De „O.H. Ct.verneemt, dat de Rapaille] partij, voor (ie _n.s. Statenverkiezingen geerf candidaten zal stellen. De Communistische Partij heeft de volgend-c| candidaten gesteld: Voor alle kringen in NoordTTolland: 1. jl C. Ce,ion: 2. G. A. Vader; 3. H. v. Zelmv. d.| Berg; 4. H. v. d. Glas: 5. L. Peper; 0. K. Tijs san: 7. J. Doornbusch; 8. .1. Goubifz; 9. H. B.| Bolhoeve:: 10 L. Seegcrs. Voor de kringen in Utrecht1. H. v. Oos-| ten; 2. II. D. Schrijver: 3. C. J. van Muijen;] 4. R. Nieuwenhuis; 5. H. J. Bastiaansc; 6. fi.l Niihof; 7. Ruger; 8. H. Knol; 9. C. v. Lecu-| wenSmit. Voor de, kringen in Zuid-Holland: 1. L. L.| II. de Visser; 2. B. CoiHiof; 3. N. StamPon-I sen; 4. P. Cf den Ouden; 5. J. N. A. Knuttel; 6. C. J. P. sehalfcer; 7. G. van Burinik; 8. M. I G. Nieuwslnd: 9. J. van Egmond; 10. W. F.| Dolleman; 11. II. van Weizen; 12. G. A. Roos. („Hbid."} De dichter Galsworthy jaagt niet naar suc-N ces bij de menigte zijn work is één cnl al fijne typeering en stille ironie. Hij schetsif moderne toestanden en stelt zijn toeschou-f wers in staat, uit die zedenschildering eer; stelling van levens inzicht te forrnulecren. ..The skir. game", nu onder bovenstaande:! titel voor 't eerst te Haarlem opgevoerd doof Het Schouwtooneel, mag als een goed staal van Galsworthy's oeuvre gelden. Het behan delt de tegenstelling tusschen den landadel, de beschaafde, ridderlijke, maar bevooroor deelde klasse, die roemt op 'n nobel verleden, en de jonge industrie, die zonder verfij ning en zonder scupules het succes zoekt. De animositeit tusschen die twee Iaat de schrijver uitbarsten lot een fel conflict, en dan toont hij, hoe in dien strijd op leven en dood beide partijen zich laten opzweepen tot Onedele, ja onmenschelijke practijken, die onvolwassenen niet behoeven te kennen, In de scherp geteekendfi hoofdrollen voldoen de heeren Paul Karsten en Ko van Dijk en de dames Pine Beider, Jetfie v. Dijk en Slinc v. d. Gaag uitstekend. GEEN NEDERLANDSCHENARCIS- SEN TEELT IN AMERIKA Het „Weekblad van BI. C." schrijft Herhaaldelijk bereiken ons berichten aan gaande Nederlandsche bollenfirma's, van wie verteld wordt dat zij voornemens zijn in Amerika Narcissen te gaan kweeken en daartoe reeds de voorbereidende stappen hebt ben gedaan. Wij hebben hier niet alleen het oog op de firma, die onlangs van zich deed spreken door het plaatsen van een blufferige, onwaardige advertentie in een Amerikaansch blad, maar •ook op personen of firma's, waarvan ons bericht wordt, dat zij, rekening houdend met de mogelijkheid van sluiting van de Ameri- kaansche grens, proefcultures aanleggen in Amerika. Ofschoon dergelijke berichten niet altijd te controleeren zijn, en ook reeds in een enkel geval onjuist gebleken zijn, staat toch wel vast, dat pogingen, om Nederland sche Narcissen-cultures naar Amerika over te brengen, van Nederlandsche zijde worden beproefd. Wij theenen, dat een dergelijk optreden nóch in het algemeen belang is van onzen bollen handel, nóch in dat van de firma, die het doet. Het algemeen belang eischt hand having van onzen export op Amerika en bevordering van dit doel met alle gepaste middelen. Ieder, die bij het bollenvak betrok ken is, is zedelijk verplicht daartoe mede te werken en de veelzijdige actie, die daartoe gevoerd wordt, niet te saboteeren, door voor Amerika het vinden van voorwendsels, om den Narcisseninvoer te verbieden, te verge makkelijken. Het welbegrepen eigenbelang van de fitma's, die thans de eersten willen zijn, om in Ame rika Narcissencultures te vestigen, gaat met het algemeen belang hand in hand. Natuur lijk geeft een ieder er de voorkeur aan zijn cultuur in Nederland te houden en slechts voor mogelijke verlies er van, tengevolge van het over drie jaar dreigend verlies van Ame rika als afzetgebied van Narcissen, kan den handelaar-kweeker op Amerika zijn gewone bezonnenheid zoozeer doen verwaarloozen, dat hij tot proefnemingen in Amerika reeds nn overgaat. Reeds nn, is in allen gevalle drie jaar te vroeg. Wie thans zijne Narcissen-cultuur naar de overzijde verlegt of daarop nu reeds aanstuurt, werkt de sluiting na 1925 voor Narcissen in de hand, en benadeelt aldus zithzelven. Wanneer, ondanks al onze gezamenlijke pogingen, om Amerika te over tuigen, dat er ria 1925 geen enkele reden zal bestaan om de Narcissen te verbieden, hier toe toch wordt overgegaan, dan 2al het de Nederlandsche exporteurs vroeg genoeg zijn, om hun Narcissen-cultuur daarheen te verplaatsen, indien het althans inderdaad mogelijk mocht zijn die teelt in Amerika te doen slagen. Want is dit laatste het geval, wat tot op heden gelukkig niet gebleken is, dan zal Amerika in zijn eigen stelsel het noodige plantmateriaal op speciaal permit na 1925 ongetwijfeld toelaten, om de Ame- rikaansche cukturen in de gelegenheid te stellen, althans eenigermate aan de behleften der vraag te voldoen Wie thans reeds de Narcissen wil gaan kwee ken in Amerika, schaadt niet alleen het algemeen belang van onze streek, maar ook zich zeiven. Tot.zoover het „Weekbl. voor BI. c.". Ook onder „Danjiaatjes" in ons vblad heeft reeds een dergelijk geluid weerklonken. Werken onover troffen fegen Hoofd' en Zenuwpijnen fntiueiTza Jicht- Rheumaiiek Ischias MeJ. PEETERS, de sympathieke voorzitster van den Haarl. R.-K. Vrouwenbond, begiftigd met het gouden Eerekruis „Pro Ecclesia et Pontüice". Omtrent liet op Donderdag 22 dezer, 's avonds 8 uur in do kleine gemeentelijke concertzaal door den heer H. Carpentier Allang voor loden en genoodigden van „Oost en West" ie behandelen onderwerp, deelt het af- dce.Iingsbestuur ons nader mede, dat dit zal gaan over de verhoudingen tusschen de Euro- peesche ondernemers en de inheemsche be volking voorheen en thans, zoomede over de évolutie in de laak der Indische regeering on der den invloed van den geest der tijden. De bedoeling is in een causerie vooral hij het opkomend geslacht belangstelling voor Insulinde te wekken; geen droge verhandeling en evenmin kritiek. Niet vaak wordt ons de gelegenheid gebo den, iemand te hooren, zoo hij uitstek bevoegd om een goed inzicht te geven van ons ar beidsveld in Indië. Het is om het groote Ibelang wam handel en indqslrie hij zaakkundige voorlichting, dat wij de bijzondere aandacht op deze voordracht willen vestigen. Bij'hét neerlaten van een vat bier in een kelder aan den Jansweg, geraakte zekere K. gisteren met zijn hand onder het vat bekneld. Door een lid van „Snelverband" is hij verbon den en daarna naar hel St.. Elisabeth's Gast huis overgebracht. In de Dinsdagavond in Het Blauwe" Krui'- gehouden 17e jaarvergadering van de Hen. geiaarsvereeniging „Tusschen het Riet" wer_ den de verschillende jaarverslagen uitge" bracht. Medegedeeld kon worden, dat de vereeniging in bloeienden toestand ver keert en thans 421 leden telt. De rekening en verantwoording van den penningmees ter vertoonde bij een inkomstencijfer \ai f 2629,74 en een bedrag aan uitgaven van f 1648,48, een batig slot van f 981,26, zoodat ook financieel de vereeniging er goed voor staat. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. C. Hage, J. v. d. Horst en G. Duits REORGANISATIE VAN HET HAAR LEMSCHE INSTITUUT VOOR L - CHAMELIJKE OPVOEDING. Men schrijft ons: Het Haarlemsch Instituut, dat reeds ge durende eenige jaren met heel veel succes heeft opgeleid voor de lagere en middelba re akte Gymnastiek, besloot, als gevolg van vermeerderde werkzaamheden der daaraan verbonden leerkrachten, tot het benoemen van een bestuur, dat met alge- meene leiding za! worden belast. Dit be stuur heeft op zich genomen, nu ook een- andere inrichting zich op het gebied van deze opleiding is gaan bewegen, het publiek in te lichten, omtrent doel en werkzaam heden van het Haarlemsch Instituut. Met de uitbreiding van het aantal do centen, heeft het instituut de medewer king verkregen van enkele ervaren Medici en van den heer Gemeentelijk Inspec teur voor de Lichamelijke Opvoeding te Haarlem, die zich geheel belangloos beschik baar heeft gesteld voor het geven van en kele lessen. Thans is het Bestuur als volgt samenge- steld: Dr. A. D. Donk, Directeur der 2de H B.S. 5-j. c.. voorzitter W. Goeting, Leeraar aan de Rijkskweekschool voor Onderwij zers en de Nutskweekschool voor Onder wijzeressen, secretaris; M. Houtkooper, Lee raar aan de 2de H.B.S. 5-j, c. penningmees- ter. Als docenten zijn, behalve de twee laatst genoemde bestuursleden, werkzaam de hee ren: Dr. A. Meyer, zenuwarts te Haarlem H. L. Warnier, Gemeentelijk Inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding N. w, Brugmans, Leeraar in de Wis-, Natuur-, en Scheikunde aan de Rijkskweeksch Onderwijzers A. de Jong, Leeraar aan H.B.S. 5-j. c. te Hilversum S. Hooy, zee raar aan het R.K. Lyceum te Overveen w W. P. Nuyten, Directeur der inrichting voor Physische Therapie van Dr. Veen te Haat- Bovendien verklaarde Dr. J. H. O. Reys> Directeur der Haagsche Kweekschool voor Gymnastiekonderwijzers zich bereid, cu - sorische voordrachten te houden, specxa op het gebied der Lichaamsoefeningen. In 1922 slaagden alle candidaten, te we ten, 5 voor de middelbare acte, 7 voor oe lagere acte en 6 voor het getuigschrift van •leider van Lichaamsoefeningen. Evenzoo ^erkregen in 1921 alle candidaten het ge enschte diploma. Totaal slaagden reeds 11 leerlingen van iet H.I. voor de actie M.O., terwijl het „antal geslaagden voor andere acten m het tijdperk van 3 jaar, meer dan 40 bedroeg. Het aantal leerlingen, dat thans de lessen .an het instituut volgt, bedraagt voor de ac- :e M.O.; 19, voor de andere bevoegdheden Êen speciale cursus tot opleiding voor het xamen in heilgymnastiek en massage is veneens aan het Instituut verbonden. Van bepaalde zijde heeft men het doen oorkomen, alsof het Haarlemsch Instituut en „onderonsje" was. Uit bovenstaande egevens blijkt, dat het dan toch een „.on deronsje" van zeer goeden aard was ge ien het groote percentage leerlingen, dat laagt, en de goede cijfers, die daarbij op de xamens werden behaald. Togal is geheel onschadelijk. Zijne bekendheid berust op de verrassend goede resultaten, welke verkregen werden door talrijke doctoren en kli nieken. Togal scheidt sterk het urine zuur af en gaat dus direct naar de bron van alle pijnen. De werking treedt onmiddellijk in, stilt de pijnen, en ook slapeloosheid, wordt met veel succes door Togal be streden. In alle apotheken a 0.80 en 2.— verkrijgbaar. Imp. A. J. AMEIJE, Prinsengracht 1113, A'dam. name wijze bezig gehouden. Hij heeft daar door deze periode uit do Fransche litteratuur, waarin het gevoel en de verbeelding zoo sterk naar voren traden, voor ons doen op leven niet alleen ,maar door talrijke merk waardige bijzonderheden nader tot ons ge bracht. Behalve een geestig causeur, is Mr. Funck Brentano een goed declamator. Het was een genót hem gedichten te hooren lezen, niet mooie intonatie en een gevoelvol rhvtme, ge heel in den geest van den tijd, waarin re ge- horen zijn. Dan toonde de spr. ook meer rust, wat bij de lezing niet altijd hel geval was. Air. Funck Brentano spreekt verbazend vlug, zóó dal het noodig is alle aandacht te concentreeren, om hem te kunnen volgen. Beter nog dan het woord, vermochten de serie projecties an het einde der lezing een beeld te geven van dit tijdperk. De Conterfeitsels van ie hoofdmannen dezer beweging: Victor Hugo, Charles Nodier, Alfred de Vigny, enz., de kieedij uit die-tlagen, interieurs, feestelijkheden, origineelo hand schriften. dat alles werd op het doek ver toond en op geestige wijze toegelicht voor den spreker. De heer Sauveur dankte den spreker voor zijne interessante voordracht en wees er op, dat de heer Funck Brentano in den korten tijd, dal hij had gesproken, te veel had trachten te geven. Hij hoopte, dat zch spoe dig de gelegenheid zou voordoen spr. ander maal bij de „Alliance Franeaise" te kunnen introduceeren. •vv. nt»; vxv Het lid van de Kamer van Koophandel te Haarlem, de heer van den Burg, heeft in de laatste vergadering van de Kamer een vraag punt aangesneden, dat, indien de gegevens van den heer v. d. Burg juist zijn, waaraan vooralsnog niet getwijfeld behoort te worden, wel de overweging waard is. Hij had het over de havengelden in Haar lem die sinds 1914 meer dan verdriedubbeld zijn. Dal zou nog niet het ergste zijn, maar Haarlem schijnt onder de schippers en expe diteurs een zekere beruchtheid te bezitten om de hooge havengelden. En dat is te begrijpen als men hoort, dat een schip van een bepaal den inhoud Ie Haarlem ruim één galden ha vengeld betaalt en te Alkmaar maar 45 cent. De reederijen zien zoo op tegen het aan doen van de Haarlemsche haven, dat zij van uit Gouda of Amsterdam telegrafisch te Haar lem informeeren of het de moeite waard is Haarlem aan te doen.Wanneer er niet genoeg vracht is, komen ze te Haarlem niet. Het- ge volg daarvan is, dat de Haarlemsche expedi teurs in Haarlem nooit weten, wareneer een boot te Haarlem zal aankomen en verzending per schip soms heel lang duurt. Nu zal dat niet uilsluitend aan de haven gelden te wijten zijn, wamt al zou er in hot geheel geen havengeld betaald behoeven te worden, kunnen wij ons voorstellen dat sche pen liever geen omweg maken voor een vrachtje van nog geen vijf kilo. Inlusschen, dunkt ons, dat de bezwaren van den heer .v d. Burg alle aandacht verdienen. Indien de belangen van de Haarlemsche ha ven geschaad worden door de hooge haven gelden, dient ex toch wat op gevonden te worden. Barometerstand 758. Achteruit, OPGAYE VANi J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem De heer G. LANGEVELD, die gisteren 25 jaar in dienst der Ned. Spoor wegen was, de laatste 10 jaar als seinhuis- wachter aan het Goederenstation Westergracht. 6 cent Sigaar van buitengewone kwaliteit J, P. ST&M's Sigarenmagazijn Zijlstraat 45, hoek Nassaulaan Donderdag heeft voor de Alliance Fran- Iraise gespróken Mr. Funck Brentano, conser- IvaleUrdirecteur de Ia Bitbliolhèque de IrArsenal, te Parijs. De Heer Sauveur intro- |duceerde den spieker bij zijn gehoor. Mr. Funck Brentano zou spreken over ,.Le iBcrceau du Romantisme." De bakermat der iRomantiek, inderdaad een dankbaar onder- I werp. In een allergunstigste causerie, meer luchtig I dan diép, tintelend van Franschen humor, heeft de spreker de aanwezigen op aange- Gisteravond is door verschillende organi saties vergaderd inzake de verplichte win kelsluiting Omtrent de resultaten valt nog niets te melden. Onder de gewone blijken van belangstelling herdachten de heeren J. Buma, N Ronde. If. Staffers en J. F. van Oploo hun zilveren feest in dienst der Ned. Spoorwegen. B. en W. stellen voor Ie benoemen lol pia niste voor de begeleiding van het onderwijs in de eurythmisclie gymnastiek aan school no. 2 voor buitengewoon lager onderwijs: Me vrouw W. M. v. d. LindenDoelemnn. B. en W stellen den Raad voor vrij stelling te verleenen van het bepaalde art. 10 2a, der Bouwverordening len behoeve van den houw van een douche-badhuis mei wo ning op een terrein aan liet llofdijkplein, kad. sectie 2 no. 89. In den nfgeloopen nacht heeft incn zich door openschuiving van een raam toegang verschaft tot het kantoor van II. 3. Feite aan de Ravclingslceg 13. Eén kast, een schrijftafel en de brandkast zijn opengebro ken, doch er wordt niets vermist.. De politie stelt een onderzoek ill. De Algemeenc Jaarvergadering der Haar lemsche Sint Vincenliusvcreertging zal wor den gehouden in liet Vinccnlins-geboiiw aan de Nieuwe Groenmarkt op Donderdag 22 Fe bruari a.s. In dit nummer van de N. H. Ct. komt een uilnoodiging,voor tot bijwoning van deze vergadering. Wij onderschrijven die uit- noodiging gaarne De Hoqgeerw. heer Plebaan Weslerwoudt zal de vergadering toespreken. De vergaderingen van Sint Vincentius ken merken zich immer door den oprecht katho lieken, broederlijken geest, die er heerscht. Dc gramofoon blijft als uitvinding altijd een wonder mechanisme en het lijkt v/el of nog steeds ver volmakingen in dit instrument mo gelijk zijn. Nu pas weer heeft de bekende Amerikaansche maatschappij „His Master's Voice" een verfijnde editie van de Gramofoon uitgebracht' in de „Horizontal grandeen ingebouwde gramofoon, in den vorm van een fraai meubel, dat keurig en luxieus is uitge voerd en als muziek-mechanisme waarlijk zeer hoog slaat op den trap der vervolmaking. Het geeft concert- en zangnummers, piano- en vioolstukken, zeer zuiver weer, en het zal zeker als muziek-instrument opgang ma ken in kringen, waarvoor de vrij hooge prijs geen beletsel is. BOND VAN R.K. SMEDENPATROONS. Woensdagavond hield bovengenoemde bond zijn maandelijksche vergadering in het Hanzegebouw. Door den secretaris werd het jaarverslag voorgelezen, waaruit bleek dat het ledental nog steeds toeneemt en zoo goed als alle R.K. smedenpatroons zijn aangesloten. Wegens het bedanken van den penning meester werd als bestuurslid gekozen de heer N. Zwart, waarna de voorzitter een woord van dank bracht aan den afgetreden penningmeester, den heer A. Bos, voor de vruchtbare en aangename samenwerking, vanaf de oprichting door dezen betoond. Een nieuw lid werd toegelaten, waarna de commissie tot nazien der boeken verslag deed van hare bevinding. Besloten werd tot decharcheering van den penningmeester. De volgende maand zal de directeur van het Rijksveiligheids laboratorium worden uitgenoodigd, een lezing te komen houden over het veiligheids-laschapparaat. Hierna kreeg dc WelEerw. geestehj kAdvi- seur, kapelaan Brinkman, gelegenheid de leden een woord toe te spreken. Zijn Eerw. behandelde de kwaal, waar aan z.i. de hedendaagsche maatschappij lijdt, namelijk het gebrek aan solidansme hoe dit op uitstekende wijze door Baron v. Wijnbergen in de R.K. Kiesvereeniging was uiteengezet en hoe dit soltdarisme het eenige middel is om de zieke maatschappij te her vormen. Spreker liet zien, waartoe de zucht tot najaging van het stoffelijke geleid had en toonde'aan, dat het noodzakelijk is, dat de wereld terug moest keeren tot den eenen grooten Geneesheer, Die alleen in staat is om vrede op aarde te brengen. Wel zul len wij geen paradijs ooit beleven hier op deze wereld, doch kunnen zeer zeker, door de toepassing der Christelijke solidariteit zeer veel verbeteren. Onder applaus werd door den voorzitter de Eerw. spr. bedankt. Na een korte rond vraag sloot de voorzitter met den Christelij- kzn groet deze goed bezochte vergadering. Men verzoekt ons de aandacht no.gmaals Ie vestigen op den propaganda-avond van de R.K. Vereeniging voor Groote Gezinnen, wel ke Dinsdag 20 Februari wordt gehouden. De gelegenheid ontbreekt om de leden nog een convocatie toe te zenden. Do avond, waarop gemusiceerd zal worden en Mr. Dr. Jan van Best zal spreken, verdient een druk bezoek In het douchebadhuis aan hel Leidscheplein werden in de afgeloopen week 873 en in dat aan den Schotcrsingcl 784 baden genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1