a Dinsdag 20 Februari 1923 45ste Jaargang No. 14337 DIT lUHNER BESTAAT lift t BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Si Eenheid. L Van hei Vaticaan. STADSNIEUWS. AGENDA 21 FEBRUARI De verkiezingen voor de Provinciale Staten. HET KLEIN SEMINARIE „HAGE- VELD." Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm". Sipkens en van Houten en Zn. Verlaging van den gasprijs ën van liet electriciteitstarief. „Dennenheuvel". Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Eigen Haard, Bekroond. LANGS DEN WEG. Liefdebeurs. i Verlof Drankwet. v Gevonden voorwerpen. Personalia. „Kindervoeding". Aanvullings-Agenda. De sneeuw. LnBWlUi.il. ii B SIV-. Onveilig strand en „fbor Eer en Deugd". OPGAVE VAN» J. J. WEBER ZOON t, Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Waartoe de dronkenschap leidt! Past op de luiken. De Ijsbaan. Gevonden voorwerpen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. OURANT Adverïentiën 35 cents per regel.' Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 cL per regeL Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent pel plaatsing; elke regel meer 15 cenl bij vooruitbetaling. Wie den laatsten tijd geregeld de berich ten omtrent dc actie der R.-K. Vokspartij gelezen heeft, moet hebben ervaren, dat zich ook in de kringen van deze „partij" een splitsing voltrekt, als welke wij voorheen hebben kunnen waarnemen in de N. K. P, Namelijk, toen het Doorluchtig Episcopaat van Nederland gesproken had er. een schei ding in de Roomsche gelederen in de stellig ste bewoordingen had afgekeurd. Toen zijn verreweg de meeste aanhangers der N. K. P.-sche ideeën van de dwalingen huns weegs teruggekeerd; een handjevol bleef zich verzetten en stemde op afzonder lijke candidaten voor de Tweede Kamer; echter met dit natuurlijk fiasco-gevolg, dat de (overigens weinige!) stemmen, op de N. K. P. uitgebracht, absoluut waardeloos ge worden zijn; men bracht het tot niet één gekozene! Thans heeft het Doorluchtig Episcopaat ook voor den tegenhanger der N. K, P. de R.-K. Volkspartij gesproken, of lie ver.' het Episcopaat zegt het nog niet eens nóódig te achten, weer opnieuw te herh len, wat voorheen ten aanzien van de N. K. P. werd verklaard. Dat zegt welhaast nog méér dan een nieu we afkeuring. En nu werkt dit woord van het Doorluch tig Episcopaat ook in de kringen der R.-K, Volkspartij door: hier wordt verklaard, dat men ondanks het bisschoppelijk woord de actie voortzetten zal ginds keert nen alreeds terug, verklaart men niet? met af zonderlijke candidaten te zullen komen, ja, zou men, blijkens berichten, de oprichting van een afdceling der R.-K. Volkspartij al weer ongedaan willen maken. Het einde van de R.-K. Volkspartij zal zijn evenals het einde van de N. K, P. De massa (voor zoover hier van massa gesproken kan worden) zal haar dwaling in zien en de groote eenheid der Roomsch-Ka- tholieke partij blijven en helpen handhaven. Enkelen zullen misschien in verdwa zing of in on-Roomschen, materialistischen moedwil blijven volharden, door hun daad de verklaring van onderworpenheid aan het geestelijk gezag te schande makend. Meenend, dat zij door het tijdelijke bo ven het eeuwige te stellen iets voor hun stoffelijke aangelegenheden kunnen berei ken. Doch eerstens zullen naar onze overtui ging, die enkelen bij de komende verkie zingen geen noemenswaardige resultaten be halen, en tweedens zullen zij ook al be haalden zi' dergelijke resultaten ten slotte nog niets effectiefs kunnen uitwerken, zóó als zij het meenen te moeten wenschen. De groote Roomsche massa immers be grijpt het: Alleen de n e Roomsch-Katholieke partij khn ons tot heil zijn. Bij alle critiek onderling onvermijdelijk in een zóó talrijke en alle-standen-oravat- tende partij als de onze staat bij alle rechtgeaarde katholieken het eenheidsideaal vóórop, onaantastbaar! Onzen vijanden ten spijt! ÏÏW VASTENPREEKEN IN HET VATICAAN. Men bericht ons uit Rome: Gelijk gedurende den Advent, wordt er eiken Vrijdag van den H. Vastentijd een preek gehouden in het Vaticaan, waarbij de H. Vader, het College der Kardinalen, de Bisschoppen en Prelaten der Curie, de Gene raals en Procuratoren der kloosterorden, tegenwoordig zijn. Deze preek heeft plaats in de Pauselijke Troonzaal, waar op de plaats van den troon een predikstoel wordt opgericht. De H. Vader is tegenwoordig, maar zoo, dat de andere aanwezigen den Paus niet zien. De predikant dió den titel draagt van Apostoli- schen prediker en als zoodanig behoort tot de Pauselijke familie, is steeds genomen uit d« Orde der Minderbroeders Capucijnen, en blijft gewoonlijk slechts een tiental jaren in functie. De preeken zijn niet alleen meesterstukken van letterkunde en welspre kendheid, maar vooral van kennis der H. Schrift en de werken der Kerkvaders. Terwijl de H. V-der en de Kardinalen de preek aanhooren, wordt in een andere zaal gepredikt voor de bedienden van het Vati- •aan en die d -. ardinalen. Beide preeken duren niet langer dan een half uur, zoodat de H. Vader, na de preek, tegen twaalf uur de gewone audiënties her neemt. De eerste dier Vastenpreeken werd Vrij dag j.l. 16 Februari gehouden. Sociëteit „St. Bavo" Bestuursraad 8 uur Melkveehouders 10 uur Be stuur Huis ter Kleeft 8 uur Spaar bank voor Katholiek Nederland. Zitting van 5half 8. Stadsschouwburg Voordrachtenavond van leerlingen der muziekschool half 8. R. K, Leeszaal Lezing Ellen Russe. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2. Risschopp'dijk Museum Jansstraat Ge opend eiken werkdag, uitgenomen Zaterdag, 1 Zon- en Feestdagen. ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/a, van 25 en van 710 uur, behalve des Mnandagsochtends en op Zon- en 1 Keeslragen. Uitleen van boeken van half .39 uur. R. K. Leeszaal Tentoonstelling kerkgewa den en -sieraden. Van 25 uur. P. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestrant 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m. van 2—5 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. P. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. ▼an half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling var. etsen van Anton F. Pieck. Waeggebouw K. Z. O. D. 11—5 uur. De stemming voor de rangorde der R. K. candidaten voor de Prov. Staten in den Staten- kiieskring Weesp luidt hts volgt: Uitgebracht 1751 stemmen, waarvan 1544 voor het politiek advies; in afwijking waren 120 en van onwaarde 87 stemmen. •Volgens het puntenstelsel verkregen de hee- ren H. Brouwer, Hilversum 9708; J. F. Luijcx, Weesp 8066; J. J. Klaarenheek, Blairicum 6586 J. L. van Wildeiren, Naarden 5632; B. H. A. Alessie, Hilversum 3405; P. J. van Dijk, Hil versum 1834. De Democratische Partij heeft, naar de „Tel." meldt, candidaat gesteld: in het district Helder: 1. K. Breebaart Dz., Kolhoim; 2. P. Berkhout Pz„ Zuid-Scharwou de; 3. H. S. Briiks, Pelten; 4. D. P. Haring, Amsterdam; 5. dT. M. de Jong Hz., Amster dam. District Hoorn: 1. D. P. Halting, Amster dam; 2. K. Breebaart Dz., Kolhom; 3. P. Berkhout Pz., Zuid-Scharwoude; 4. H. S. Briiks, Petten; 5. dr. M. de Jong Hz., Am sterdam. District Vel sen1. H. S. Erikis, Petten; 2. K. Breebaart Dz., Kolhom; 3. P. Berkhout Dz., Zuid-Schanvoude; 4. D. P. Harting, Amster dam; 5. dr M. de Jong Hz., Amsterdam. Districten Haarlem, Zand voort en Weesp: 1. D. P. Harting, Amsterdam; 2. M. de Jong Hz., Amsterdam; 3. K. Breebaart Dz., Kol- horn; 4. H. S. Eriks, Petten; 5. P. Berkhout Pz., Zuid-Scharwoude. In „De Bouwwereld" onder redactie van A.W, Weissman, lezen we onderstaand ar tikel over het klein seminarie „Hageveld" te Heemstede. Het artikel is verlucht met eenige foto's en teekeningen. Pas wanneer een architect met het ont werpen van een monumentaal gebouw belast wordt kan hij toonen, wat hij als kunste naar vermag. In onzen tijd, nu men landhui zen en volkswoningen onder de monumen ten pleegt te rangschikken, ofschoon zij dat inderdaad niet zijn, wordt dit maar al te vaak vergeten. JAN STUYT heeft het voorrecht, in dezen tijd van „malaise" zijn kracht aan een monument in den waren zin des woords, het klein Seminarie voor het Bisdom Haarlem „Porta Coeli", dat thans te Heemstede ver rijst, te mogen wijden. Dank zij zijn wel willendheid werden wij in staat gesteld, eenige teekeningen van dit zeer belangrijk gebouw te kunnen wedergeven. Het seminarie, dat „Hageveld" te Voor hout zal vervangen, is bestemd voor vierhon derd leerlingen. Het plan werd echter zoo ontworpen, dat het gebouw kan worden uit gebreid, om dan vijfhonderd leerlingen te kunnen herbergen. Deze leerlingen zijn ver deeld in twee groepen, die geheel van el kander gescheiden moeten blijven. De plattegrond is even monumentaal als practisch opgezet. Gelij kstraats beyindt zich een overwelfd voorhuis, hetwelk zich voort zet in een overwelfden gang, die naar de kapel, op de achterste binnenplaats leidt. Aan weerszijden van het voorhuis zijn eere- trappen die naar de vertrekken van den Bisschop en naar die van de professoren leiden. Rechts van het voorhuis leidt een gang naar de aula en de bibliotheek op dezen gang komen ook de vertrekken, die de Re gent van het Seminarie bewoont, uit. Links leidt een gang naar het refter (de eetzaal) en de recreatiezaal der professoren, de vertrek ken van den econoom of huismeester en den administratieven dienst. Twee groote vleugels zijn voor de leer lingen bestemd, een voor de groote en een voor de kleine. Deze vleugels liggen aan de achterzijde van het gebouw, ter weerszijden van de kapel. Elke vleugel bevat beneden de klasse-lokalen, de studie- en de recreatie zalen en op de verdieping de slaapzalen, die langs monumentale trappen bereikt worden. Aan het einde dezer vleugels is toegang tot twee, van elkander gescheiden, speelplaatsen. Bij iedere slaapzaal zijn badinrichtingen. Gelij kstraats, tegen het voorgebóuw aan, bevinden zich het groote refter (de eetzaal), dat voor 500 personen plaats biedt en de aula (gehoorzaal). Het refter is door een tongewelf overdekt en ontvangt zijn licht door groote vensters van de binnenplaats. Daarbij is de keuken gelegen, met de daarbij behoorende vertrekken en kelders dit gedeelte heeft een afzonderlijken toegang. Een afzonderlijke vleugel, die, links, uit den gevel naar voren springt, bevat het zus terhuis, dat een eigen kapel heeft. Als pendant van de eetzaal is aan de rech terzijde de aula of gehoorzaal- ontworpen, die, met een galerij, 700 personen bevatten kan en van een tooneel met kleedkamers voorzien is. Daarbij bevinden zich de zalen voor de natuurkunde. De vleugel, die hier aan de rechterzijde uit den gevel naar voren springt, bevat de bibliotheek. Het voorgebouw bevat op de verdieping de vertrekken der professoren. De kapel is, niet slechts zinnebeeldig, maar ook practisch, het middenpunt der geheel compositie. Haar plattegrdnd is ovaal, en biedt ruimte voor ongeveer 600 personen, die allen 'n on belemmerd gezicht op het hoofdaltaar hebben- Naar het oosten toe is het koor gebouwd, waaronder een krocht is gemaakt, waarin elf altaren zullen geplaatst worden. In de kapel zelve zijn, behalve het hoofdaltaar, nog twee zijaltaren. Achter het koor is de sacristie aan wezig; de nissen van de kapel zijn voor biecht stoelen bestemd. Het zangkoor bevindt zich op een galerij boven den voorhof der kapel. Op de verdieping, voor de kapel, tusschen de beide groote zalen, zijn de ziekenzalen ge plaatst. De gevels worden uitgevoerd van gebakken en gehouwen steen.de daken met leien gedekt. De voorgevel is het rijkste behandeld en versierd met het wapen van den tegenwoor- digen Bisschop van Haarlem. Boven de kapel is een koepel ontworpen. De grootste breedte van het gebouw is 152 M de grootste diepte 136 M. Uit de bijzonderheden, die wij hier omtrent het nieuwe Sminarie te Heemstede geven, blijkt welk een belangrijk gebouw het is. Er zijn in de laatste jaren hier te lande ver scheidene ontwerpen voor monumentale ge bouwen gemaakt, doch de uitvoering er van bleef, door de tijdsomstandigheden, achter wege. Voor die gebouwen, wij denken aan dat der Tweede Kamer en aan het museum in Den Haag., was dan een zeer onregelmatig terrein aangewezen, hetwelk het vervaardi gen van een waarlijk monumentale n platte grond onmogelijk deed worden. De platte grond werd door de rooilijnen be'ieerscht. Jan Stuyt had het geluk, dat een ruim ter rein tot zijn beschikking werd gesteld; waar hij door niets werd gehinderd. Zoo kon hij aan Zijn plan de symmetrie geven, die altijd nog voor een werkelijk monument een eerste vereischte is, de symmetrie, welke ook de meeste werken der Renaissance vertoonen. Dat het hem gelukt is, zich streng aan die symmetrie houdend, zijn plan zoo practisch in te richten, bewijst hoezeer hij het gegeven heeft weten te beheerschen. De opzet brengt grootsche stichtingen van Italië in de gedachten, zooals de Sapienza te Rortie. Maar even als Jacob van Campen zijn Italiaansche herinneringen t<# iets Neder- landsch heeft weten te verwerken, zoo is ook Jan Stuyt daarin geslaagd. Beide hebben de hooge hellende daken toegepast, die he zuiden niet noodig heeft, en terwijl Van Cam pen aan de statige pilasters van Palladia etl Vignola een ander karakter wist te gevea, dan Zij in Italië hebben, heeft Stuyt de motieven, die hier te lande in de chttienU* eeuw ge bruikelijk waren, op geestige wijze aange wend,, om aan de voornaamste dealen van den voorgevel levendigheid bij te zetten. Overigens zijn de eenvoud en de eenheid betracht, die een dergelijk monument eischt. Doet het gebouw zich dus van buitin in drukwekkend voor, het krijgt als^ het ware Zijn stempel door den ovalen koepel van de kapel, die het geheel beheerscht. Zulke ovale koepels verheffen zich boven sommige kerken te Rome en boven die van dert H. Carolus Borromaeus te Weenen. De koepel van Stuyt heeft echter weder zijn eigen karak ter. Het inwendige der kapel zal zeker zeer in drukwekkend zijn. Ook het refter en de aula, waarover tongewelven zijn gespannen, die aan de werken der Oudheid doen denken, Zullen ongetwijfeld grootschheid vertoonen. Nu hel schitterend hek roemde weitk te Nij- megqfi achter den rug is wordt er thans door de rederijkers hard gestudeerd voor de a.s. jaarfeesten van den R. K. Volksbond. In studie is genomen: „De Eïkeboonl/' een drama van het land, in vier bedrijven, door Gerard Nielen, regisseur van „Alberdiingk Thijm.'' „De Eikeboom" is géén ladhstulk, maai zal, mits goed ten tooneele gebracht, een diepen indruk maken, We kennen onze rederijkers 'voldoende, om te weten, dat ze ook aan dit dramatische werk hun beste krachten rullen wijden. De welkelijksehe bijeenkomst van j.l. Vrij dag werd dan ook niet, zooals anders bij een wedstrijd-succes de gewoonte was, besteed aan de gezelligheid. Slechts eenige oogenblik ken werd over de Nijmeegsche bekroning ge- causeerd en werden de leden in de gelegen heid gesteld de prachtige medailles eni bijzon der artistiek gecalligrapheerde diploma's te bewonderen. De voorzitter deelde nog mede, dat in de persberichten 'n onjuistheid was geslopen, zulks doordat de jury op 't laatste moment nog verandering had gebracht dn de indeeliog der prijzen. Aanvankelijk waren er twecS-c gre prijzen en één prijs voor den persoon, die de beste Nederlandsche uitspraak had. Bij vergelijking der punten bleek echter, dat drie clubs voor een regieprijs in aanmerking kwa men. Men heelt toen van den mtspraalkprijs 'n derden regieprijs gemaakt en den uitspraak- prijs veranderd in een eervolle vermelding. Deze viel tón deel aan den heer Jo Metselaar van „Alberdingk Thijm," in de rol van Spats, dien koksjongen, en wel met algemeene stem men en een extra woord van hulde der jury. Het spreekt van zelf, dat deze mooie onder scheiding door de rederijkers met vreugde werd begroet en ongetwijfeld óók de instem ming zal hebben van de Alb. Thijm-vrienden, die alhier het successtuk „Frederik de Groo te,'' waarmee de prijzen werden behaald, heb ben bijgewoond. De wedstrijd te Nijmegen stond op hoog peil en nog nimmer is voor „Alb. Thijm" de kamp om de eerste plaats zoo scherp geweest wat blijkt uit het feit, dat Haarlem den eer sten prijs behaalde met 607 punten en, de 2e prijswinner het had gebracht tot 602 punten, een verschid van slechts vijlt We slujten ons gaarne aan bij de vele ge- lukwenschen, welke onze rederijkers dezer dagen mochten ontvangen. Ten slotte mag nog gemeld, dat costumee- ring en kapwerk resp. werden verzorgd door de Haariemsche firma's Koniingsbruggen en Maas. In verband met eeni gerucht., dat de fa. Van Houten Zn., te Weesp, zou fuxioneeren met Sipkes' Jam fabrieken, te Haarlem, heeft het „N. v. d. D." zich tot eerstgenoemde firma om imlichtdngien gewend. De directie deelde mede, dat er van fusie geen sprake was, doch dat de verkooporganisatie van Van Houten zich voortaan ook zal belasten met den ver koop der Sipkes-airtikelen. B. en W. deelen den Gemeenteraad mede, dat hunnerzijds is nagegaan of het mogelijk zou zijn de prijzen van gas en electrischen stroom een kleine verlaging te doen onder gaan. In verband met deze aangelegenheid werd door hen advies ingewonnen vpn de Sub- Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken benevens van de Commissie van bijstand in het beheer der Ge- meente-Financiën. Na kennisneming van de schriftelijke en mondelinge uiteenzettingen van de directeu ren der betreffende bedrijven waren genoem de commissies "met B. en W. van oordnel, dat de bedrijfsresultaten over den laatsten tijd en de verwachtingen voor de toekomst thans een prijsverlaging van t cent per M3 en per K.W.U. rechtvaardigden. Onder overlegging van het advies dezer commissies stellen B. en W. voor met ingang van t5 Maart a.s. den prijs van het gas te be palen op 12 cent per M3 geleverd over den gewonen meter en 13 cent per M3 geleverd over den muntmeter en de verschillende prij zen van electrischen stroom voor particulier verbruik met ingang van dien datum met één cent te verlagen. Het onfwcrp-besluit luidt als volgt: I. In te trekken zijn besluit van 22 Fe bruari 1922,.no. 21. II. Den prijs van het gas vast te stellen op 12 cents per M3 geleverd óver den gewo nen gasmeter en op 13 ets. per M3 geleverd over een muntmeter. III. Artikel 15 van de verordening, regelen de de voorwaarden voor de levering van electrischen stroom door de gemeente Haar lem, vastgesteld bij raadsbesluit van 1 De cember 1920, no. 7, te wijzigen als volgt: De prijs van de geleverde electridteit door den meter aangewezen, wordt 'berekend per Kilowattuur (K.W.U.)en bedraagt: A. Voor verlichting en andere doeleinden: a. volgens aanwijzing van den enkel-tarief meter: voor de eerste 2500 K.W.U. per jaar 28 ets per K.W.U.; voor de tweede 2500 K. W. U. 26 ets; voor de daaropvolgende 24ct. b. volgens aanwijzing van den muntmeter: 30 cents per K.W.U. B. voor beweegkracht en andere doelein den, behalve verlichting (volgens aanwijzing van den dubbeltariefmefer)gedurende de maand Januari van 4-9% n.-m.; Februari van 59% rum.; Maart van 69% n.m.; April van 7914; September van 69% n.m.; October van 5—9% n.m.; November van 49% n.m.; December 49% n.m. 25 cents per K.W.U. (zonder rabat). Gedurende alle overige uren: voor de eerste 2500 K.W.U. per jaar t6 ets. per K.W.U.; voor de tweede 2500 K.W.U. 15 ets; voor de derde 2500 K.W.U. 14 cis.; voor de daaropvolgende 13 ets. C. Voor verlichting, beweegkracht en an dere doeleinden (volgens aanwijzing van den dubbeltariefmefer) gedurende de maand Januari van 49% n.m.; Februari van 5—9% n.m.; Maart van 69% n.m.; April van 79% n.m.; April van 79% n.m.; September van 69% n.m.; October Fan 59% n.m.; November van 49% n.m.; December van 49*4 n.m. 32 cents per K.W.U. (zonder rabat.). Gedurende alle overige uren: Voor de eerste 2500 K.W.U. per jaar 16 cents per K.W.U.; voor de tweedy 2500 K.W. U. 15 cents; voor de derde 2500 K.W.U. 14 cents; voor de daaropvolgende K.W.U. 13 cents. Gisteren heeft plaats gehad dc openbare verknoping der buitenplaats „Dennenheuvel", gelegen onder de gemeente Bloemendaal, aan den Dennenweg en Johannes Verhulstweg. No. 1. De buitenplaats „Dennenheuvel" gelegen te Bloemendaal aan den Dennenweg, Ken nemer weg en Johannes Verhulstweg, be staande uit: Heerenhuis, tuinmanswoning, koetshuis, schuren, prachtig bosch, bouwter rein, moestuin en vijvertjes, te zatnen groot 8 H.A., 66A., 35 c.A., en het perceel de Dennenweg. No 2. Een perceel bosch en bouwterrein, grenzende aan perceel No. 1, aan den Johan nes Verhulstweg, te zamen groot pl. 5 Hectaren. No. 3. Een perceel bosch en bouwterrein, grenzende aan perceel No. 2, aan den Johan nes Verhulstweg, te zamen groot 4 H.A., 37 A., 64 c.A. Combinatie. Perceelen Nos. 18, te zamen groot 18 H.A., 3 A., 99 C.A., 138310, R. C. A. van Cranenburgh. Niettegenstaande het mooie winterweer, dail duizenden naar buiten gelokt had, was de concertzaal toch weer geheel gevuld. Het pro gramme „Blek wat wils" had blijkbaar toch velen doen besluiten de muziek boven dc sport te verkiezen. Het eerste gedeelte, dat aan Beethoven gewijd was en eindigde met de 7de sympbonie (de lievelings-syipphonie van Gerharz), had een enorm succes en niet voordat hot geheele orkest eenige malen van haar zitplaats was verrezen lied aarde bet ap plaus. Ook het tweede gedeelte viel zeer in den smaak, wat trouwens bet geval is van alles wat Gerharz dirrigeert. Hij weet er de ziel van den componist in te leggen en dit ge voegd bij de uiterst zuivere opvatting en uit voering van wat er geschreven istaat geeft aan hem en bet orkest de grootste aantrekkitHJk- heid, die niet te loochenen valt Steedis excel sior H. O. V. Door liet bestuur dier W oningbo uw vereen i- ging „Eigen Haard" werden reeds sedert eeni- gen tijd onderhandelingen gevoerd om te ge raken tot het bouwen van een tweede com plex woningen te Schoten. Een en ander is thans zoo ver gevorderd, dat door genoemd bestuur aan de heeren Verspoor en Mantel, architecten, alliier, is opgedragen het defini tief ontwerp voor den bouw van 125 wonin gen, 4 winkelhuizen en een vereenigingsge- bouw, welke bouw nog dit jaar zal moeten gereed komen. Zaterdag en Zondag j.l. hield de Neder landsche Bond van Raskonijnenfokkers te Haarlem een Nationale Tentoonstelling ter gelegenheid van zijn 25-jari^ bestaan. Inge zonden waren 532 stuks konijnen, waaronder het beste, wat dc Nederlandsche liefhebbers konden fokken. Onder de inzenders behoor de ook onze stadgenoot, de heer G. H. Stouten, die met zijn inzending van 20 stuks weder een fraai-succes boekte. Hij behaalde met genoemd aantal dieren 'n zilveren kunst voorwerp voor het konijn met de fraaiste pols, een eare-beker voor het grootste aantal punten, le prijzen, eere-beker voor de fraaiste inzending kleine rassen en nog 10 speciale ^ereprijzen, alsmede met grijszilvcrs 2 eerste prijzen, 4 tweede en 2 derde prijzen, met blauw 4 eerste prijzen en een Z. E. V., met'bruin 4 eerste prijzen, met geel 2 eerste prijzen en 1 Z. E. V. IJs. Zooals aati alle zaken, is ook aan hel ijs vermaak 'n schaduwzijde verbonden. En deze schaduwkant is wel heel donker, omdat er tnenschenlevens mede gemoeid zijn. Er is geen ijspcriode, of er vallen slachtoffers. Veelal zijn de ijs ongel uikken echter aan eigen schuld te wijten. Door de jeugd, maar ook ouderen ma ken er zich nog ail eens aan schuldig, wordt gewoonlijk niet gewacht tot het ijs sterk ge noeg is, maar zij begeeft er zich al op, als het soms slechts een enkelen nacht flink gevro ren heeft. De brooze plekken 'worden niet ge noegzaam gemeden en somwijlen slaat de zor geloosheid over tot roekeloosheid, welke het zoover drijft, dat de gevaarlijke plekken op dc banen juist gezocht worden. Nauwelijks zijn ook dit winterseizoen dc wateren met oen dunne ijslaag l>edcikf, of de eerste slachtoffers zijn reeds gevilen. Het ge vaar dreigt dus weer. En daarom moge oen kleine waarschuwing niet overbodig zijn. Laat men het ijs toch vermijden, zoolang het. niet sterk genoeg-is. In de afgeioopen nachten heeft het nog niet hard genoeg gevroren, om reeds aan ijsvermaak te denken. Het k:ïn na tuurlijk nog komen, maar nu moeten de lief hebbers in ieder geval nog hun lust bedwin gen. Niemand ga op het ijs, alvorens het be trouwbaar is. Laten de ijsongclmklkcn tot een minimum beperkt blijven. Maandagavond hield dcye vereeniging een propaganda-vergadering in gebouw „St. Bavo", ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan. Voor dit jubileum was de vergaderzaal feestelijk getooid. Wegens ongesteldheid van den voorzitter, den heer G. Tiiman, opende rector Kok, de geestelijk adviseur, de vergadering met den Christelijken groet en bracht een woord van huldo aan den heer Beekelaar, die onafgebro ken deze 25 jaren de functie van penning meester heeft vervuld. Hierna bracht de secretaris een verslag uit over de afgeioopen 25 jareri, 't welk een beeld gaf van wat alzoo gebeurd is. De penningmeester dankte vöor de ovatie, hem hedenavond gebracht en bracht eveneens verslag uit over het afgeioopen tijdperk en memoreerde o.m. hoe de eerste uilkeering 98 cent was en op heden 71 bedraagt 118 leden zijn in deze 25 jaar overleden. Na een dankwoord te heben gericht aan zijn medebestuurders voor de groote mede werking, welke hij mocht ondervinden, sloot hij zijn zeer breedvoerig vérslag. Beide ver slagen werden onder dankzegging goedge keurd. De ZeerEerw. heer rector Kok ving hierna aan met zijn feestrede. Spr. zette eerst uiteen liet doel van de vereeniging. Dan gaf hij een schildering van een ziekbed, alles wat daarbij gebeurt, voorts het afsterven, het begraven en dan dikwijls het spoedig vergeten van den overledene. Spr. schelste voorts, wat het af sterven van een geliefde beteekent voor de achtierblijvenden. Z. Eerw. wijst er dan. op, dat het offer van 12 cent, dat de vereeniging vraagt, moet wor den gebracht uit zuivere naastenliefde voor de medeleden en betreurt het, dat slechts één derde van de leden van den R.K. Volksbond lid is van „De Liefdebeurs". Spr. wekt ten slotte de aanwezigen op, propaganda te voe ren voor deze vereeniging, opdat binnen kor ten tijd alle leden van den Volksbond ook lid zijn van „De Liefdebeurs". De heer P. de Rooij verkreeg hierna het woord en huldigde in de eerste plaats het doel en streven van „De Liefdebeurs". Ver der zette spr. het doel uiteen van de pas opgerichte R. K. Begrafenis-onderneming. Het doel is n.l. om dc nagelaten betrekkingen zoo veel mogelijk tegemoet te komen en om hier aan te voldoen, stelt de R. K. Begrafenison derneming zich ten doel de begrafenissen te- geti dien kostprijs te doen geschieden. Met een opwekkig om toe te treden als lid, spoort spr. de aanwezigen aan, a.s. Donder dagavond aanwezig te zijn tot bijwoning der vergadering van die R. K. Begrafenis-onder neming. Na een korte rondvraag werd deze matig bezette vergadering met den christelijken groet gesloten. Een mandoline-ensemble bracht verschillen de mooi gekozen nummers ten gehoore, wat zeer in den smaak viel en bij herhaling een applaus verwierf. Ingekomen is een verzoekschrift van H. H, A. Booiman, om verlof, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken .drank voor gébruik ter plaatse van verkoop in het benedenLkaal en de boven- voorzaal van bel perceel aan het Spaarne No. 36. Terug te bekomen bij: D. de Vries, Zochcr- straat 44, ceintuur (rood-grijs); N. Groot, Teylerstraat 58, grijs kinderhandschoentje; J. Burggraaf, Gortesteeg 10, bruine kinder- handschoen; J. G. Pieterse, Spoorwegstraat Srood, glacé dameshandschoenen; Heugens, Nagtzaamstraat 22, grijze handschoen; Kennel Fauna, Parklaan, bruin hondje, gebracht door Riebeek, Bannasteeg lOrood, zwart hondje, gebracht door Effink, Schotcrsingel 163; G. Dodijk, Zoetestraat 13, bruine portemon- naie; Politiebureau, Smedestraat, ring met sleutels; W. Joosten, Sacnredamstraat 7rd„ schoqjtasch met schriften; E. Buiting, Nagt zaamstraat 14rd., sleutels aan ring; Gehr. Langemëyer, Groote Houtstraat 59, dames- taschjc; P. de Rooy, Soutmanstraat 15, zak mes in étui; A. Rozenhard, Leidschevaartweg 155, armbandhorloge; K. Westra, Alb. Thym- straat 11, bont; P. Takke, B. riuetstraat 18, ceintuur; J. Wolters, Pres. Steynstraat 33, Schoten, nikkelen ceintuur; B. Franse, Voor uitgangstraat 7, koralen ceintuur; J. Sieffers, Scheepiiiakersdijl: 43, doek; Politiebureau, Smedestraat, gasmunten; v. Beek, L. Heeren- vest 102b, bruin wollen handschoen; J. KuyjJers, Kolling Steynstraat 9, grijze dames- handschoenen; Grol, Nieuwelandstraat 6, smoushondje; M. Huiberts, Gierstraat 71, grijs wollen kinderhandschoen; Kennel Fauna, Parklaan, geel hondje; Ravensberg, Zijlstraat 71, koralen halsketting; Pielage, L. Veer- straat 20, zwarte damesportemonnaie; C. H. Sterk, Harmenjansstraat 67, zwarte kinder- portemonnaie; M. Snoeks, Amsterdamsche- vaart 30 lampenrand; J, v, d. Stqiyf, Gr. Houtstraat 134, bruin damestaschje. y Bij resolutie van den Minister van Finan ciën is met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend aan den hear J. W. Lucas als liquidaletir van 't Rijkskantoor voor Vee en Paarden, met dankbetuiging voor de in die functiie bewezen diensten. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeioopen weak aan warm voedsel uit: Maan dag 139, Dinsdag 138, Woensdag 134, Donder dag 140, Vrijdag 135 en Zaterdag 125 porties. De burgemeester deelt mede. dat liet in zijn voornemen ligt in de op 21 dezer te houden raadsvergadering alsnog aan de orde te stel len: Punt 8a. Voorstel van B. en W. tot ver laging van den prijs voor gas 'en electrischen stroom Vannacht zijn we weer op een sneeuwval onthaald, zij het dan ook, dal het cr een was in miniatuur. De vuile straten, waarin de blank-witte massa reeds tot een vuil-gore pap was veranderd, waren vanmorgen weer met een dun laagje wit bedekt, dat echter, toen het verkeer begon, al spodeig verdween. In dc overige straten, waar dc sneeuw nog min of meer ongerept lag, was een nieuw friseh kleed door de dunne vlokjes gevormd, het welk steeds zoo'n heerlijk wintiergezicht op levert. Doch in dc stad gafliet men daar nooit veel van. Er wordt gewoonlijk zoo hard mo gelijk gewerkt, om de sneeuw zoo spoedig mo gelijk te verwerken. En ook hedenmorgen is fff wmmmts Op 28 Maart 1922 stond in dc „N. HaarL Courant" le lezen, dat in den Bloemendaal- schen Gemeenteraad door een onzer R. K- Raadsleden de aandacht was gevestigd op d« treurige toestanden aan het Bloemen daal scli« strand (en sindsdien ook aan den Zeeweg) en dat er toen geantwoord werd, dat het strand te laat werd afgestaan aan de gemeente Bloe mendaal om toen nog regelend en ordenend op tc treden, en hoewel zwak, werd dat exj cutis toen aanvaard met de toezegging, dar voor het volgend jaar maatregelen zoudeni worden genomen. r 't Is nu Februari en-'dik-op winter en nie-' mand denkt nog aan een badseizoen. Maar; „Voor Eer en Deugd" is maar bang, dat zij t« Iaat komt en wil de aandacht van de R. K.. Gemeenteraadsleden van de badplaatsen ves tigen op deze zaak, opdat in geen Gemeente raad van badplaatsen kan gezegd worden: ja maar, nu is 't te laat om verordeningen te maken. De heer Mendels was bezorgd voor de zec-j vogels, daar op sommige plaatsen van het: strand der Zuid-Hollandsche kust verschii-: lende tengevolge van verontreiniging van liet zeewater dood neervielen, maar V. E. en D. is nog duizendmaal meer bezorgd voor de onsterfelijke zielen, die in groote getale ten ondergaan door de verontreiniging van strand en duinen, door de ergerlijke strand- schandalen. 0 Hulde aan Commissaris van politie en Burgemeester van Noordwijk, die deze zaak ernstig en met groot succes hebben aange pakt! Wie volgt? L. Barometerstand 753. - 8 Vooruit. - X Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen In den morgen rut 20 Februari 1923. Hoogste Barometerstand .760.9 m.M. itt Karlstadt. Laagste Barometerstand 743.0 m.M. td Veslmanoer. Verwachting van den avond van 20 tof den avond van 21 Februari: Zwakke tot matigen oostelijke tot noord oostelijken wind, betrokken tot halfbewolkt weinig of geen sneeuw, lichte tot matige vorst in het noorden, in het zuiden lichte vorst. men daar weer van gemeentewege mee be gonnen. Een 140 men is voortgegaan met liet) gisteren begonnen opruimingswerk. Begonnen werd allereerst, do gisteren op hoopen ge- worpen sneeuw weg te ruimen. Daarna zou men de verdere sneeuw weg ruimen. j J Gisterenavond half twaalf heeft op de Rijksstraatweg onder de gemeente Schoten een man, die in kennelijken staal van dron kenschap verkeerde, zich voor de stoomtram, HaarlemAlkmaar geworpen met het gevolg dat hij aan hoofd en beenen werd gewond. Ook heeft hij waarschijnlijk inwendige kneu zingen bekomen. Dc man is naar de Maria-Stichting overge bracht, De toestand is op bet oogenblik niet ernstig. Hoe verraderlijk glad met dit weer de ïjze-< ren kelderluiken in de Groote Hontslraat zijn. ondervond gisteren een 80-jarig heer, die. hierop uitgleed en viel, waarbij hij op zijn hand terecht kwam, waardoor zijn duim ver-; moedelijk gebroken was. De ijsbaan aan de Kleverlaan kan nog niet opengesteld worden. Het ijs is nog te slecht. Hard wordt cr gewerkt, om de sneeuw van de baan te verwijderen. Het be stuur hoopt op wat flinke vorst, opdat de baan alshog binnen eenige dagen geopend kan worden. Terug te bekomen bij: H. Sondorp, 2e Zuid- Polderstraat 36, armband; Politiebureau, 'Sme- diestraait, bril; A. v. d. Mark, v. Looslraat 18, beursje; v. d. Steylen, Smedestraat 17rood, donkere ceintuur; Koster, Lange Begvneslraat 14, bruine kinderocintuur; Spier, Schneevoogt- straat 12 zwart, zwarte ceintuur; Busselman, Koudcnhorn 13, wit metalen ceintuur; G. J. Klingers, van Maruinstraat 43, Herdershond; F. Heerkens Thijssen, Plein 13, wollen kinder- handschoen; P. v. d. Wal, Rijksstraatweg 43, Schoten, zwart wollen kinderhandschoen; Bo- gaert, Ged. Voldersgracht 9 zwart, wollen beige handschoen; I. Slof, Gen. Botbastraat 81, witte halsketting; Kabel, M. v. Heems-1, kerkstraat 56 rood, manchetknoop; J. Horden Byzantiumslraat 42, fabriekspciming; Kievit-.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1