mt JH LEVENSDURF 0E KLOVE IRAAOLOOZC TELEFOON) BEMIDDELING VAN NEUTRALEN? BINKENLAKDSCH NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. t geen men Icon conclndeeren n!t de omafandlg- heid, dat 't opwachten geschiedde met een geladen revolver benevens een fleschje morphine, welks inhoud voor he& zelf be stemd moet zijn geweest. Hedenmiddag, na het sluiten van het kan toor der Singer Cy. reed zij samen met een ^ï.neens aan dat kantoor werkzaam zijnden heer op de fiets naar huis. Zij werd aldra gevolgd door haar man, die ook op de fiets was en blijkbaar in de nabijheid van het kan toor op zijn vrouw had staan wachten. Na eenige minuten rijden, vroeg hij plot seling: „Wat doe je met dien man te rijden?" En toen zij niet antwoordde, zeide hij op woedenden toon „Ga mee". Zij reed zwijgend voort. Toen trok hij zijn revolver eif loste daaruit drie schoten. De eerste twee raakten den naast haar rijdenden heer aan het hoofd en een der schouders. Het derde schot tr"f haar. Zij stortte van haar rijwiel, waarop hij van zijn kar stapte en haar met de revolver be werkte. Na haar eenige slagen te hebben toege bracht nam hij den inhoud van een met mor phine gevuld fleschje in en nam plaats langs den weg op een balustrade. Op dit moment verscheen de hoofdcom missaris van politie, die hem op de balustrade langs de rivier, waaraan de weg Soeloeng ligt, zag zitten en hoorde dat hij tegen een Europeeschen getuige van het drama zeide; ik heb morphine ingenomen. De hoofdcommissaris liet hem onverwijld en met de grootst mogelijke snelheid naar het stadsverband vervoeren, waar men er m slaagde zijn maag uit te pompen. Nagenoeg de geheele dosis morphine kwam te voor schijn, zoodat de man dus gered is. Zijn vrouw overleed drie kwartier na aan komst in het stadsverband. Waar de kogel baar trof is momenteel nog niet bekend wijl de schouwing nog niet is verricht. Wel is bekend dat de linkerborst een steekwond vertoont. De getroffen heer bleek slechts twee onbeduidende wonden te hebben be komen. EEN BUITENKANSJE VOOR DE POST, Op het postkantoor te Kerkrade worden, nu te Aken hei spoorwegverkeer is stopge zet, vele pakketten van Duitsche firma's, voornamelijk van naaldenfabrieken uit Aken ter verzending aangehouden. Deze zendingen zijn bestemd voor alle landen van Europa, De 'ezamenlijke port, die natuurlijk in gul dens moet worden betaald, bedraagt Vele millioenen marken. DE INBRAAK BIJ DE FIRMA VAN LEER. Betreffende de aanwijzingen, welke de po litie bereikten, inzake de bij de firma Van Leer te Weesp in den nacht van 8 qp 9 De cember jl. gepleegde inbraak, deelt de „Crt." nog het volgende mede: De thans zich in voorarrest bevindende portier der fabrek va de firma Van Leer, een zekere A., benevens de eveneens gear resteerde BI. vroeger bij de firma in dienst, waren op zekeren d;g bij een, toenmaals te Weesp wonenden bankwe ker H., gekomen met ae vraag of hij berei zou zijn 's nachts de b andkast te for.eeren, wel'te zich in het privé-kantoor der firma Van Leer be vond, waar genoemde bankwerker eveneens in betr kking was gewe st. H. weigerde op dat f er zoek in te gaan, doch deelde een zijner b kenden te Weesp mede, wat men van hem gevraagd had. Eeni- gen tijd la er verliet H. d8 gemeente, hield zich in verschillende plaatsen op, deed „za ken in Duitschland". Ten slotte belandde H. in Dusseldorf. Inmiddels had de inbraak plaats gehad. De Weesper ingezetene, dien wij gemaks halve even X. zullen noemen, toog naar dé Amsterdamsche politie en deelde haar me de wat H. hem destijds had toevertrouwd. Toen was het voor de politie, die onmiddel lijk den chef-veldwachter Krap te Weesp met de aanwijzing in kennis stelde, en met dezen verder het onderzoek bewerkstelligde, de vraag, war H. zich op dat oogenblik op hield. Met heel veel moeite werd de verblijf plaats te Dusseldorf opgespoord. Met een list werd H. toen naar ons land geroepen. Hij kwam in gezelschap van X. naar Weesp. Hier wilde de chef-veldwach ter echter liever niet tot arrestatie overgaan. Hij wachtte tot en volgendei dag, toen H. weer naar Amsterdam trok en arresteerde hem aan 't Centraal station. Dit geschiedde op 7 Febr. j.l. Bij 't verhoor, dat H. afgenomen werd, legde hij dezelfde verklaringen af als hij te genover X gedaan had. Hij verklaarde ver der niets van de inbraak af te weten. De po litie achtte het evenwel raadzaam, hem 2 da gen in arrest te houden. 's Anderendaags na de arrestatie van H. volg de de inval ten huize van/BI. op Katten burg. Hoewel A. blijft ontkennen schuldig te zijn aan de inbraak, heeft het onderzoek reeds uitgewezen, dat A. ^en laatsten tijd steeds ruim van geld voorzien was en twee dagen na de inbraak te Amsterdam bijzonder royaal te werk was gegaan. Nog kan gemeld worden, dat een derde verdachte in deze zaak betrokken is, een ze kere B. Het tweetal vrien len heeft zich na de inbraa naar Haarlem begeven, waar met een hondenkoopman zaken gedaan wer den. In Amsterdam teruggekeerd, liet het tweetal zich per auto thuisbrengen. Bij een verh or, dat op j.l. Woensdag de vrouw van A. op verzoek van den rech- ter-commissaris door een gemeenteveld wachter v n Weesp afgenomen werd, ver- kla rde eerstgenoemde, dat haar man aan de inbraak niet kon hebbei deelgenomen, omd t hij in den bewusten nacht was thuis- eweest. Hoewel h?t bevreemding wekte, dat deze verklaring thans e rst gedaan werd, moet zij, volgens verzekering van de vr uw, beves tigd kunn n worde 1 door een commensaal van A., die nader door den rechter-cojnmis- saris zou worden gjhoord. ,*r*, ili 1 H< im< Ji ii 11 »t»rt DE HOUDING VAN DE VEIR. STATEN, WASHINGTON. 19 Febr. Heden werd te verstaan gegeven, dat zoolang definitieve ver zekeringen ontbraken, dat Interventie van Amerika welkom zou zijn, de Vereenigde Sta ten geen stappen zullen doen ten aanzien van de Europeesche zaken. PARIJS, 19 Februari. Volgens een Radio bericht uit Frankfort, gaat daar het gerucht, dat neutrale mogendheden gepolst zouden zijn om te weten, op welke basis zij als tusschen- i personen voor de hervatting van de onder handelingen zouden kunnen dienst doen. De Duitsche regeering, zoo zegt verder dit tele gram, is zeer getroffen door de energieke maatregelen der Fransche autoriteiten in het bezette gebied en men ziet in, dat indien een guerilla-methode den Franschen al zekeren last kan bezorgen, ze niettemin niet in staat zal zijn hen hnn onderneming te doen opge ven en op hun besluit te doen terugkomen. EEN FRANSCH SCHILDWACHT GEWOND WESTERNHAUSEN, 19 Febr. Iemand wondde een Franschen schildwacht en nam daarna de vlucht. ARRESTATIES. DE STEENKOOL VER ZENDINGEN. BOCHUM, 19 Febr. De wacht van de mijn „Prinz Regent" is gearresteerd. Drie treinen met steenkolen en één trein met cokes zijn gisteren naar Frankrijk ver trokken, 291 wagons naar Nederland. PARIJS, J9 Febr. GistrenmMdag heeft de president van een vakvereeniging in een dicht bij hei station gelegen hotel een dou anebeambte geslagen en letsel toegebracht De aanrander werd gearresteerd, HET FRANSCHE KOLENTRANSPORT DOOR DE BRITSCHE ZONE. LONDEN. 19 Febr. Vernomen wordt, dal generaal Sir Charles Godley schikkingen ge troffen heeft om hedenmiddag om drie uur aan de Fransche militaire autoriteiten een klein deel van de spoorwegsectie Greven'boich Düren over te dragen, welke door het ui terste noordwesten van de Britsche zone loopt. De kleine verandering in de grens van do Britsche zone, welke daarmede gemold ,agat zal later plaats hebben. LONDEN, 19 Febr. De toestand aan de Ruhr wordt thans beter geacht. Te Keulen worden schikkingen getroffen voor het transport van Fransche troepen door de Britsche zone, doch er is geen sprake van het prijsgeven van de Britsche politiek van strikte onzijdigheid. De „Evening News" meldt het sluiten van een overeenkomst tussehen generaal Godley, den Briischen commandant te Keulen, en den Franschen generaal Payot, waarbij de Britten aan de Franschen een strook bezet grondgebied overdragen, waar zich een waar devolle spoorwegverbinding bevindt. EEN DUITSCHE NOTA. BERLIJN, 19 Februari. In een nota aan de regeeringen te Parijs, Londen en Brussel en de Rijnlandcommissie te Koblentz teekent de rijksregeering kraohtig verzet aan tegen de uitzetting van opper-president Fuchs die zich, naar zijn recht en zijn plicht was, verzet heeft tegen diz verordeningen van de Rijn landcommissie, welke niet steunden op de Rijnland overeenkom st. Voorts toekent de no ta verzet aan tegen de uitzettingen in menigte van ambtenaren uit het bezette gebied, welke de Rijn'andcommissie klaarblijkelijk stelsel matig verordent ter bereiking van doeleinden, welke buiten haar taak vallen. Ook de vorm van de uitzetting was gewelddadig. De ambtenaren zijn opgepakt, waar zij zich1 bevonden, en dadelijk gedwongen het bezette gebied te verlaten. Ook hun gezin werd mee uitgezet, wat bijzonder wreed is, daar bij den bekenden woningnood de verdreven ge zinnen zich eerst na jaren weer een gezins leven in een eigen woning zuilen kunnen ver zekeren, te meer, daar in ve!e gevallen de be zetting hun meubels eenvoudigweg in ge bruik heeft genomen. De hoop om met der gelijke middelen de Duitsche ambtenaren te bewegen tot medewerking tegen de Duitsche regeering moet bedrogen uitkomen, doch de toegepaste middelen druischen in tegen rech ten en zede. Volgens de eerste officieele statistiek over het werkelijk bedrag van de werkelijke Duit- Sche prestaties en leveringen van eiken aard, uit het vredesverdrag, en de voorafgaande en nagekomen verdragen voortvloeien Ie, ge durende de periode van 11 November 1918 tot 30 September 1920, heeft Duitschland ge presteerd fin goudmilliarden uitgedrukt): 5,6 voor rijks- en staatseigendommen in het af gestane gebied, 1,0 voor de Saar-mijnen, 1,9 voor niet-militaire achtergelaten goederen op het Westelijk frond 2,3 voor rollend mate riaal en Rijnbruggen, 6.0 voor zee- en bin nenschepen, 2,3 voor kolen en cokes volgens de prijs op de wereldmarkt, 11,7 voor Duit sche eigendommen in het buitenland, 8.6 voor afgestane vorderingen van Duitschland op de vroegere geallieerden, 2,7 voor beta lingen in baar, met inbegrip van de compen satie betalingen en 3.5 voor verdere presta ties, te ramen 45.6 goud-mil'iard. Daarbij komen: 4 voor ingeleverde oor logsschepen. ongerekend de vloot van Scapa Flow. 6.3 voor verdere militaire ontwapenin gen, 2.7 voor industrieele ontwapeningen en 0.5 voor andere uitgaven, dat is te zamen 56.5 goudmilliard, de waarde van Elzas-Lo tharingen en de koloniën niet meegerekend. Deed men dit wel, dan zou de geheele presta tie vele milliardengoudmark bedragen, waar bij dan nog alle bezettingskosten komen. DE DEBATTEN IN HET LAGERHUIS. LONDEN, 19 Februari. Rij die behandeling van het adres van antwoord op de Troonrede heeft Fisher, die deel heeft uitgemaakt van het vorig kabinet, het gemeenschappelijk amendement ingediend van de beide iberale groepen om den Raad van den Volkenbond te verzoeken onverwijld een oommissie van deskundigen le benoemen om verslag 't te brengen over Duitschland's vermogen tot schadevergoeding en de beste middelen om deze te verkrijgen. Terwijl hij de meening uit sprak dat de overweldigende meerderheid van het Huis en het volk van oordeel was, dat de Regeering zich niet mocht aansluiten bij de Fransche bezetting van de Roer, verklaarde Fisher, dat het zeer wenschelijk was, dal de verstandhouding tussehen Frankrijk en En geland bewaard bleef. Hij zei, dat hel jam merlijk zou zijn als deze groole wapen- broederschap te pletter zou moeten loopen op de onaanzienlijke klip van de deurwaarders expeditie. Hij gaf niet toe, dat Frankrijk een militafr doel nastreeft Wat, naar zijn mee ning de openbare meening van Engeland aan gaat, is de mogelijkheid, dat men van de Dultschers de betaling zou eisehen van een bedrag dat buiten hun bereik ligt en dat dit tot voorwendsel zou worden genomen voor een bezetting van ejndeloozen duur. Lord Robert Cecil (conservatief) sprak de hoop uit, dat het Huis geenerlei politiek zou aanvaarden, zonder te letten op de gevolgen, welke daaruit zouden kunnen voortvloeien. Hij legde er den nadruk op, dat geen enkel Europeesch vraagstuk op bevredigende wijze kan worden geregeld, tenzij Engeland de vriendschap met Frankrijk bewaart, en niet slechts met Frankrijk, maar met alle landen. Hij noemde de Fransche teleurstellingen op bet stuk van de vergoedingen niet onredelijk, doch integendeel heel begrijpelijk. Hij was er van overtuigd, dat deze zaak te zijner tijd door den Volkenbond geregeld zou moeten worden. Lloyd George verklaarde, dat de motie niet beschouwd moest worden als een motie van wantrouwen. Hij stemde de regeering toe, dat het uiterst wenschelijk is, dat Frankrijk en Engeland samen blijven gaan. Vriendschap voor Frankrijk wil nog niet zeggen, dat men elke handeling van het Fransche ministerie moet goedkeuren. Hij stelde geen woord van critiek voor op welke handelingen van den premier ook, want hij kende diens moeilijk heden. In den stand van het vergoedings- vraagstuk is er niets wat een zoo heftige slap als van Frankrijk vereischte. Lloyd George ging de verschillende voorstellen na, welke zijn kabinet gedaan heeft en door Poincaré zijn afgeslagen, en wees er op, dat de zeer li berale voorstellen van de nieuwe regeering eveneens van de hand waren gewezen. Hij ge looft in de rechtvaardigheid van de vergoe dingen, maar als dei huidige slap zou falen, zou het met de vergoedingen gedaan zijn en als hij slaagde, zouden de kosten zoo hoog zijn, dat zij door geen vergoeding te dekken waren. Men kan alleen tot de gevolgtrekking komen, dat het oorspronkelijk plan van de Franschen gefaald hee^t en dat zij nu een nieuw stelsel improviseeren. Zou dat beier slagen, of zou het nog verder in dezelfde rich ting gaan? LONDEN. 19 Febr. Lloyd George besloot zijn toespraak met te vragen: Wie kan zeggen, wat er gebeuren zal? Men kan Duitschland in stukken scheuren, maar wie zal er bij win nen? Ik ben ten volle voor de veiligheid van Frankrijk, maar wat voor veiligheid zal het halen aan de Roer? Als wij oprechte vrienden van Frankrijk zijn, zullen wij ons best doen hen uit te halen voor het te laat is.'' Hij deed een beroep op de regeering om tot han delen over te gaan en stelde voor dat zij zich met de Vereenigde Staten zou verstaan en dal bende landen zich vervolgens gezamefiilijk tot Frankrijk zouden wenden. Bonar Law besloot het debat en zei dat de meening der regeering was, dat de Fransche actie aan de Roer verkeerd was en niiets dan verkeerde gevolgen kon hebben. Het verschil tussehen de regeering en de oppositie was, dat, hoewel de regeering met Frankrijk van mee ning verschilt, zij niet meent, dat de Engelsche belangen of die van de verdere wereld gebaat zouden zijn door een vijandige houding jegens Frankrijk. Hij wou niet voorgeven, dat hij den toestand, wellke ontstaan is, prettig vond, maar in we!ik opzicht zou die beter zijn als men, bij de andere gevaren, welke Europa be dreigen, het besef zou hebben, dat Engeland beslist vijandig tegenover Frankrijk stond. Hij geloofde, dat, als Engeland zich bij Frankrijk had gevoegd, dit ook aan Duitschland's hou ding niets veranderd zou hebben. De weer stand was gegrond op het geloof, dat de sanc ties opgelegd zijn op grond van een eisch, welke niet kan worden ingewilligd en deze is door de wanhoop ingegeven. Bonar Law legde er den nadruk opc dat in deze aangelegenheid Poincaré nauwgezet de meening weergeeft van de beide Fransche Ka mers, welke hem vrijwel eensgezind steunen en nog 12 maanden zitting hebben. Het punt, dat het Huis vooral in het oog moet houden, was of een tusschenkomst nut tig zou zijn of niet. Hij wees er op. dat Poin caré in Augustus de tusschenkomst van den Volkenbond heeft geweigerd en voegde er aan toe, dat de regeering wist, dat een dergelijk voorstel thans in Frankrijk als een uiteTst vij andelijke daad zon worden beschouwd. Gezien de vijandelijkheid daartegen in Frankrijk en vermoedelijk ook in België en Italië, zou zulk een voorstel den bond ver nietigen. Oorspronkelijke roman d. H. B v. d SANDE Prijs gebonden 4.50 franco p p. 4.75 Prijs gebrocheerd 3.franco p.p. 3.25 Roman van denzelfden popula ren schrijver. Prijs gebrocheerd '2.25 franco p.p 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en oij de N.V. DRUKKERIJ ,JDE SPAARNESTAD" Geen enkel vertegenwoordiger van de Ame- rikaansche regeering heeft een woord gezegd of geschreven om te verstaan te geven, dat dit land genegen was in Europeesche twisten lusschenbeide te komen. Het amendement is daarop mei 305 tegen 196 stemmen verworpen. LONDEN, 19 Februari. Bonar Law eindigde met te zeggen, dat hij niet wist, wanneer hel oogenblik voor interventie zou komen, maar het was nog niet gekomen, en te waohten, in de hoop, dat er een of andere gelegenheid zou komen, was een betere politiek dan nu tus sehen beide te komen. Hij herhaalde, dat de regiering tot de slotsom was gekomen, dat het iin het belang van de entente zou zijn, dal de Engelsche troepen zoo lang mogelijk rn Duitschland zouden blijven, en dat hun terug trekking een ernstige stap zou zijn, die hel voortzetten van de Enten te moeilijker dan lol dusver zou maken. ENGELAND, TURKIJE EN FRANKRIJK. LONDEN, 19 Februari. Reuter verneemt dat, volgens Engelsche berichten uit Kon- stantinopel, men gelooft, dat de Turken wel licht eenige wijziging van het ontwerp-ver- drag van Lausanne zullen vragen, in het bij zonder wat betreft de financieele, economi sche en judicieele bepalingen. Wat betreft de Roer acht men den toestand gemakkelijker geworden, aangezien er te Keulen schikkingen zijn getroffen voor het transport der Fransche troeper door de En gelsche zone, maar er is geen breuk gekomen in de Engelsche politiek van stipte onzijdig heid. De Evening News meldt, dat er een over eenkomst is gesloten tussehen gen. Godley, den Engeischen bevelhebber te Keulen, en generaal Payot, volgens welke de Engeischen aan de Franschen een stukje van het bezette gebied, waarin belangrijke spoorwegverbin dingen zijn, overdragen. DE MIJNWERK,ERSSTAKÏNG IN FRANKRIJK. PARIJS, 19 Februari. Het aantal stakers in de mijnen van het Noorder departement en het departement Nauw van Calais neemt af. Sommige mijnen werken op volle kracht. In de departementen Loire, Gard en Moezel is de toestand onverander tl. In de departementen Aveyron en Tam wordt overal gewerkt. Te Carmausé is de motie tot staken met bijna algemeene stem men verworpen. I IERLAND. DUBLIN, 19 Februari. Nadat de rebellen lal van huizen, toebehoorende aan bekende Ieren, hadden opgeblazen, hebben gewapende mannen aanvallen gedaan op huizen, behoo- rende aan republikeinsche vrouwen te Dublin, waar zij den inboedel kort en klein sloegen. DE BELGISCHE POLITIEK. BRUSSEL, 19 Februari. Mr. A. Vandevij vere, minister van oeconomische zaken en een der leaders van Je Katholieke Viaamsche Ka- mergroep, heeft te Poperinghe in West-Vlaan deren een belangrijke rede uilgesproken over de buiten- en binnenlandsche politiek van België. Hij betoogde, dat de Belgische regee ring noodgedwongen tot de bezetting vain hel Roer-gebied besloot, wel'ke bezetting echter onvermijdelijk was geworden door d^n hals- sta,rrigen onwil vair Duilschland, dat'wel de gelijk kan betalen. Zekere voorleokens wijzen er op, dat de bezetting bininen kort met hel beste resultaat zal worden bekroond. België handelt geheel onafhankelijk van Frankrijk en beoogt alleen de vergoeding van de oor logsschade. Heeft Duilschland voldoening ge schonken op dit punt, dan zal België ook be reid gevonden worden, zich met den vroege- ren vijand te verzoenen en naast hem in vre de te leven. Overgaande tot de binnenlandsche politiek legde de minister den nadruk op het feil, dat in zake de vernederland sching van de univer siteit te Gent de jongste stemmingen in de taalcommissie van den Senaat de onmacht van de anti-Vlaamsche coalitie heeft bewezen. Waar sommigen vreezen, dat het door de Kamer aangenomen voorstel tot geleidelijko en gedeeltelijke vernederland sching van Gent door den Senaat nog zal worden vermin^, wist Mr. Vandevijvere te verzekeren, dat het tegenovergestelde zal gebeuren en de formule van de Kamer door den Senaat in een voor de Vlamingen gunstigien zin zal worden ver beterd. Ten slotte heette bij bet wetsvoorstei-Devèze tot regeling van het gebruik der talen bij het leger bevredigend, welke meening, naar men weet, niet door alle Katholieke Vlaamsche kamerleden wordt gedeeld. POLEN EN LITHAUEN. WARSCHAU, 19 Februari. Uit de neutrale zóne worden nieuwe aanvallen van de Lilhauers tegen de aan Polen toegewezen plaatsen gemeld. PARIJS, 19 Februari. Poincaré heeft den Poolsehen gezant be Parijs ontvangen, die hem verklaard heeft, dat het niet juist is, dat Polen een inval op Lithausch grondgebied hebben gedaan en daar incidenten hebben veroorzaakt WARSCHAU, 19 Februari. Uit Kowno wordt gemeld, dat de lichting 1902 gemobiliseerd is. Nu men zich door verhooging der schade loosstelling tot 5000 eenmaal gesteld heeft op het standpunt, dat het lidmaatschap den geheele i mensch eischt, is het inconsequent loe le laten, dat de leden der Tweede Ka mer tevens zeer drukke, goed gesalarieerde Staatsbetrekkingen bekleeden, waardoor óf de waarneming van het Kamerlidmaatschap óf die van hun ambt lijdt. Die personen be- hooren op wachtgeld te worden g"steld. lea verzocht de Regeering naast de bo vengenoemde lijst 1 treffende de wachtgel den ook nog over te leggen een lijst van de laden der Tweede Kamer, die bezoldigde openbare betrekkingen bekleeden, met opga- va jor ieder lid van het bedrag der bezoldi ging-" Het is intusschen jammer voor het prestige der Tweede Kamer, dat zij zelf deze zaak niet heeft aangesneden en daardoor de Eerste Kamer dwong, deze zaak aan te pakken. Een andere oplossing ware in vele opzich ten verkieslijker geweest. EEN GRATIS ZWEEDSCH VISUM, Aan huitenlanders, die a.s. zomer de Ju bileumtentoonstelling te Gothenburg wen- sehen te bezoeken, zal een gratis Zweedsch pasvisum worden verstrekt voor 14 dagen verblijf in Zweden, op vertoon van passa giersbiljet per boot $f spoor naar Gothen burg. WIJZIGING VACCINATIE-ARTIKEL Onjuist bericht Naar ons van bevoegde zijde wordt ge meld, is het bericht in de „TeL", dat de re geering van plan is noch het wetsontwerp op de gezondheidsdiensten, noch de wijziging van da wet op de besmettelijke ziekten door de Kamers te laten behandelen, volstrekt on juist. Trouwens het wetsontwerp besmettelijke slekten is zelis nog niet eens ingediend. (Centr.) BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN VOOR NEDERLANDERS. Reeds is eerder gemeld, dat het departe ment van Buitenlandsche Zaken zijn goedkeu ring beeft gehecht aan de lijst van Nederlan ders, die door de Belgische regeering zullen worden gedecoreerd voor hun optreden tij dens den oorlog ten gunste der Belgische vluchtelingen Deze lijst bevat, naar thana uit Brussel aan de „Msb." gemeld wordt, 400 A 500 na men.* NEDERLAND'S CREDIET-VERLEENING AAN OOSTENRIJK. De Oostenrijksche pers brengt hulde aan de deelneming van Nederland in de crediet-ver- leening aan Oostenrijk. De „Reichspost" schrijft o.m.: „De betrekkelijk zeter sterke deelneming van Nederland is een nieuw bewijs voor de warme belangstelling, die dit land reeds toon de voor Oostenrijk jjoor het zenden van zoo vele liefdegaven. Groote dank komt ook den Hollandschen financiers toe, die in hun land aan het hoofd hebben gestaan van de actie tot crediet-verleening aan Oostenrijk en zoo •rnstig aan den wederopbouw van ons land hebben meegewerkt." HET BEZOEK VAN DEN KONING VAN ZWEDEN. Naar verluidt, zal de koning van Zweden, bij zijn bezoek aan de Koningin, vergezeld I worden door de heeren Bi anting, minister president en minister van Buitenlandsche Zaken in Zweden; baron Ralamb, eerste Hof maarschalk; vic%-admiraal graaf Ehrens- vard; Sangren, gevolmachtigd minister, par ticulier secretaris van den koning; Killer, ka merheer; dr. Olin, eerste-geneesheer; de Rsuterskjöld, gezantschapssecretaris, secre% taris van minister-president Branting, en majoor Gadd, adjudant. BEPERKING VAN DEN INVOER VAN SCHOENWERK. Het wetsontwerp inzake beperking van den Invoer van schoenwerk, is heden, Dinsdag, bij de Tweede Kamer ingediend. DE UITBREIDING VAN T CENTRAAL STATION TE AMSTERDAM. Ijverig wordt gewerkt aan de vergrooting van bet Centraalstation in de Hoofdstad. Men ia thans bezig het 5e en 6e perron af te bou wen. Het werk zon al heel wat verder zijn, had men naar aanleiding van een doorgevoerde loonsverlaging gren staking gehad van 1 De cember tot 10 Februari j.l. Toch is het betonwerk voor het 5e en 6e perron bijna klaar. Dat beteekent maar niet eenvoudig dat er twee nieuwe emplacemen ten bijgebouwd zijn, neen, het Centraal Sta tion heeft er haast een geheele nieuwe helft bij gekregen, als men de hoofdgebouwen bui ten beschouwing laat. In de eerste plaats zijn de tunnels onder de bestaande perrons, reeds in 1917 doorge trokken tot waar de nieuwe perrons moesten komen. De ruimte onder deze nieuwe per rons wordt geheel bestemd v.or goederen loodsen. in verband waarmee hel 6de per ron dat men niet treeder dan 5 meter maakt, in hoofdzaak gebruikt zal worden door de binnenkomende goederentreinen. De goederen voert men met lifts naar beneden en boven. Voor den bouw van deze „loodsen", waar de perrons opkomen en waar overheen, z-ware treinen dag aan dag zullen dreunen, eloeg men 4000 palen den grond is, waarbij" er waren van 33 meter lengte. Schat men de van tranen en snikken uit; het donker onheil spellend gelaat der dochter zag mij aan over baar heen. Deelt gij de vreugde van uw moeder niet, Letty? vroeg ik. Neen. Waarom niet? Ik verwacht geen vreugde van de aan staande verandering. Ik ruil met haar, die nooit dan leed en droefhad gekend heeft; ik geloof niet, dat haar geld mij geluk zal aan brengen, Gij zijt een zottin, snikte de oude vrouw, gij «Ij' de grootste zottin die ik.... die ik ooit ontmoet hebt Het geld komt te laat voor mij, moeder, antwoordde zij; ik kan het zonder één zucht, in het veer zien zinken. Gij zijt.... gij zijl mij tot ballast; de ergste ballast van den omtrek. Laat mij in buis gaan, om zulk een dochter niet langer order mijn oogen te hebben. Zij rukte zich los, en strompelde het huis in. Wij volgden haar, en vonden haar in de saai. Dit is nu mijn kamer, mijnheer Gear, aride zij, mij behoort thans alles het bestel Ik heb de kamer ook niet meer noodig, vronw Ray. Ik vertrek aanstonds naar Lon den. En waarom dat? riep zij uit, Om bijzondere, persoonlijke redenen. Om de buwelijkspapieren te halen, giste sluw; ha, dat heet ik een wil hebben en gemiddelde lengte van de heipalen op 25 Meter, dan gebruikte men dus 100,000 Met„r paal. Men 'ortte verder 12 A 13,000 M3 be ton en gebruikte voor het vlechtwerk door het beton 3 millioen K.G. ijzer. De eigenlijke perrons zijn dus al zoo goed als klaar. Maar nu komt nog een groot werk namelijk het momeeren van de geweldige ov rkapping, die zal komen te rusten op 32 steun anten. Onder elk steunpunt komen 20 heipalen en omdat aet terrein 7 Meter boven A.P. ligt en men boven het grondwater geen heipaal grfed houdt op den dtlur, wordt op elke twintig heipalen, daarom een kolom van beton opgetrokken, waarop dé boven- grondsche bouw dan kan rusten. De -verkapping krijgt een breedte van 35,80 Meter en is dus smaller dan de oude, die 45 Meter breed is. De lengte wordt ech ter 350 Meter, dat is 50 Meter langer dan de bestaande. Werkspoor zal de kap monteeren en wel van 1 Sept. '231 Mrt. '24, de ooste lijke helft en de westelijke helft daarna van 1 Maart1 Sept. '24. Monteert men de ooste lijke helft van de kap, dan stelt men de oos telijke helft van de nieuwe perrons buiten dienst, begint men aan de westelijke helft, dan wordt dit deel van de perrons voor het publiek afgesloten en stelt men het an dere gedeelte weer open. Zooting de overkapping nog niet gereed is, krijgen de trapgaten op de perrons een tijdelijk kapje. Ondertusschen komt'het 4de perron in het gedrang bij al het werk. Dat perron is van hout, m; r zal ook worden vervangen door een ander, wel met houten schoeiingen, maar belegd met cement-tegels. De fundeeringen voor de overkapping maken het noodig, dat men reeds na met een stukje van die fundee ring begonnen is. Met 1 Mei a.s. zal het 4dé perron verdwijnen, zoodat het 5de en 6de perron het dan druk krijgen tot men met het 4de perron gereed is. Midden Mei misschien 1 Mei a.s. kunnen het 5de en 6de perron in gebruik worden ge nomen natuurlijk zonder overkapping. Vermelden we nog, dat„sien reeds begon met den bouw van de 5de brug over de oostelijke viaduct en dat het 5de perron een modern seinhuis heeft, gelijk aan dat op het 2de perron. Ondertusschen is het aanzicht van de De Ruijterkade, achter het Centraal Statiou wel sterk veranderd. In plaats van oude gevel tjes van burger-huizen, ziet men nu de over hangende stalen constructie van het nieuwe stationswerk. Misschien komt het eens nog zoo ver, dat de Oceaanstoomers aan het IJ meren en de treinen er langs rijden om de goederen over*te nemen. HET TAPVERBOD. Naar de „N.R.C." verneemt, zal de Minis ter van Binnenlandsche Zaken het z.g. tapverbod op Zaterdagmiddag ën Zondag, waartoe de Gemeenteraad van Leiden on langs hee" besloten, niet ter vernietiging voordragen aan de KtMon en zal hij dat ook niet meer doen ten aanzien van door andere gemeenteraden in te voeren tapverboden. De reden, dat de Minister van zijn tot dusver ingenomen standpunt ts afgeweken, moet zijn grond hierin vinden, dat de Hooge Raad constant en ondubbelzinnig de opvatting hul digt, dat voor het in het leven roepen van bedoelde verbodsbepalingen het motief drankmisbruik, niet wordt vereischt. DIEFSTAL EN HELING. Bi] een twist tussehen een commensaal en diens kostjuffrouw in het Middenklooster te Amsterdam, verweet de man haar dat zij ge stolen goed had gekocht. De politie vond in derdaad in de woning een kamer vol glas- en aardewerk, serviezen, glazen, schotels, enz. enz. Op vele van die voorwerpen kwam de naam voor van een fa. in glas- en aar dewerk, die vroeger in de Kalverstraat was gevestigd .maar thans alleen en gros handelt en haar pakhuizen beeft op de Lijnbaans gracht. Bij informatie bleek ze van diefstal niets te weten maar toen eenige voorwer pen werden getoon 1 werd bevestigd, dat zij van haar afgkomstig waren en ook bleek toen, dat inderdaad heeen en ander ontbrak in het magazijn. De vrouw vertelde toen, dat zij het goed gekocht had van den magazijnknecht, die al ongeveer 30 jaar bij de firma in dienst is. Bij de verhuizing uit de Kalverstraat is hij begonnen met het weg nemen van voorwerpen en heeft dat ongeveer een jaar voortgezet. Alles verkocht hij aan de juffrouw, die heeft verklaard nooit iets verkocht te neoben. Reeds zijn nu acht manden vol porcelein en glasweric volge pakt. Dé knecht en de juffrouw zijn in hech tenis genomen. HET EERSTE OFFER VAN HET IJS. Te Longerhouw.'bij Bolsward, zijn vijf kin deren van ongeveer 4 of 5 jaar, die op het ijs speelden, er door gezakt. Een dochtertje van S. S. is verdronken. EEN BLOEDIG DRAMA. De correspondent Tan de Locomotief schrijft d.d. 10 Januari uit Soerabaja: Hedenmiddag ongeveer half zes heeft zich hier een bloedig drama afgespeeld. Uit het proces-verbaal der politie stippen wij het vol gende aan: Zekere heer D„ een Duitscher, leefde se dert eenigen tijd gescheiden van zijn vrouw, die na een huiselijken twist de echtelijke wo tting had verlaten en die haar intrek had ge nomen in het logeergebouw der Roemer Vis- sche-Vereeniging. Zij was werkzaam bij de Singer Cy. D. trachtte eenige malen haar te bewegen tot1 hem terug te keeren, echter zonder re sultaat. Daarover gebelgd, wachtte hij haar wel eens op, waarbij bij hem de bedoeling om haar kwaad te doe^i blijkbaar voorzat, het- verstandig handen. Vergeel niet, dat Herbert Vaughan uw plannen nog kan tegenwerken, ik weet dat hij" uw en mijn booze geest is; ik zei u dat, lang geleden, toen gij aan het veer werd overgezet. Haar zenuwen waren teer ontsteld. Zij zat aan de tafej, met haar vingers op het blad te trommelen. Een invallende gedachte deed haar eensklaps ophouden. Vergeet niet, dat wij gèen afspraak ge maakt hebben; gij weigerdet en hebt mij, oude vrouw op dien koop doe beleedigd! Ik ben u geen penning schuldig; gij hebt den koop willen si uilen! Wees maar niet ongerust, dat ik u een enkelen penning zaïl vragen, vrouw Ray. Zie eens, hoeveel menschenkenjiis ik be- zitf zeide zij 'verwaand. Ik las het maanden en maanden geleden zoo duidelijk als in een boek. Willen wij nu heengaan? vroeg Letty. Dit is mijn kamer, hernam de koppige oude vrouw. MarLha Ray verlangt van nu af het beste van alles. Sluit het Veerhuis en be dien geen enkelen klant meer. Als ik mijn eigendommen krijg, zal ik dit huis afbranden, om licht te hebben, als ik naar huis ga. Geduld moeder, gij loopt den djd te veel vooruit, zeide Letty streng, er kunnen nog veel hinderpalen voorkomen. Mijnheer Gear gaat naar Londen, hij zou. onderweg kunnen sterven, of van inzicht veranderen. Gijgij zottin, krijschte zij, waarom steekt gij mij die leelijke gedachte in het hoofd? Die gedachte deed haar eenigsrins bedaren'; zij begon de schaduwzijde der zaak nu in te tien. Zij staakte haar gemor, en zag mij over de tafel heen medelijdend aan. Weldra hernam zij weer: Wees toch voorrichljg jongen, want die reis duurt lang, en die stoomtuigen ontrig- gelen dikwijls, en vernielen alles. Ik barstte onwillekeurig in een hartelijk lachen uit over haren veranderden toon, en zij lachte mee, alsof onlriggelen en vernielen kluchlige grappen waren. Zij nam nu ook een veel gepastere houding aan en liet de kamer weer aan mij over. Deze plaats is tot uwen dienst, mijnheer, zeide zij; die goede tijding had mij een weinig ontsteld. Gij neemt dat niet kwalijk van de oude vrouw, die toch altijd een moeder voor u is geweest """Och. spreek daar niet meer over bid ik u. Zij en hare dochter verwijderden zich, doch kwamen kort daarna terug, juist toen ik be gon tevreden te zijn in mijne eenzaam heid. De oude vrouw worstelde met één arm om zich van haar dochter los te rukken, terwijl zij in den anderen een wijnflesch hield, die met hooi en spinnewebben was bedekt Laat mij los, Letty, schreeuwde zij; gij hebt altijd wat af te keuren van heigeen ik doe. Als gij u niet beter gaat gedragen, zal ik u onterven. Zij strompelde de kamer binnen, zWte de flesch op de tafel en haalde drie wijnglazen uit den zak van haar voorschoot Ik' heb altijd gezegd, dat ik op een na de laatste flesch portwijn, die mijn man dertig jaar geleden kocht, zou aftrekken, zoodra de goede tijding gebracht werd. De laatste flesch zal voor den bruiloftsdag van Mary Zitman zijn. Ikik ben gulhartig genoeg als de fortuin mij toelacht Wij zullen eens op uwe gezondheid en uwe goede reis drinken, mijn- hoer. Dit was ten minste «en vriendelijk aanbod van vrouw Ray, en ik kon geen uitvlucht ^bedenken om er aan te ontkomen. De wijn is niet slechter, omdat hij bijna dertig jaar oud is, mompelde zij; ik vroeg aan den dokter, toen hij mij dien den vorigen win ter voor mijn gezondheid aanbeval, ging zij voort, of hij hem dan wilde betalen, daar ik dat onmogelijk kon. Lieve hemel, wat werd zijn vette varkenskop vuurroo'd, toen ik dat zeidel Zij zette zich neer om met die grap te lachen .terwijl zij in dén zak van haar voor schoot naar een kurkentrekker zocht. Hier, Letty, sprak zij weer, trek er den kurk eens af, kind, en zie zoo zuur niet, nu wij zoo gelukkig zijn, of gij zult den koslelij- kën drank nog bederven. Nu, mijnheer Gear, dat is uw glas.- Zij ging zitten en wachtte op het aftrekken van den kurk iets dat Letty heel handig deed. De wijn werd ingeschonken, en vrouw Ray hief haar glas omhoog. Op de gezondheid van mijnheer en me vrouw Gear! moge God hen spoedig in een gelukkig huwelijk vereenigen. God zegene hen beiden! herhaalde Letty, terwijl zij eensklaps het glas opnam; zij ver dienen gelukkig te worden.... de heilwen- schen van een arm meisje zijn hun toegezegd. Zij dronk den wijin uit en verliet plotseling de kamer. Vrouw Ray zag haar achterna. Dat meisje wordt hoe langer hoe gek ker. Dat ontbreekt er nog aan, als ik rijk zal zijn. Welnu, wat hebt gij to zeggen? vroeg zij, terwijl zij zich tot mij wendde. Ik dank u voor uw goede wenschen, zeide ik, terwijl ik mijn glas opnam, en ik hoop, dat gij met uw dochter in het nieuwe leven, dat u wacht, gelukkig zult zijn. Hum, zei zij, over den heildronk na- denkde, ik vrees, dat die wensch niet ver vuld zal worden. Maar ik dank u, en.... en vul uw glas nog eens. Gij riet dat ik vandaag mijn goede muts op hebl Ik verontschuldigde mij, dat ik niet meer wijn dronk, door te zeggen, dat ik geen lijd meer had, voor mijn vertrek, en ik liet vrouw Ray alleen. Ik ging in mijn kamer het weinige inpakken wat ik voor mijn kort verblijf in de slad noodig had, cn daarna bleef mij nog slechts een kwartier over, eer ik Nettlewood verlaten zou. I Het was een donkere nacht, maar de ster ren stonden helder aan den hemel. Ik kon ze van uil het venster mijner kamer, in het diepe, donkere meer zien schitteren. Ik spoed de mij naar beneden en ontmoette Letty on der aan de trap. Is mevrouw Zitman gekomen? vroeg ik haar. Nog niet, was het antwoord. Kom hier in de achterkamer, en Iaat de zaal aan moe der Zij zegt dat zij die niet meerverlaten wil. Ik volgde haar in de achterkamer; ik zag bij het licht, dat op de tafej stond, waarover zij zich heenboog om de druipende kaars te snuiten, dat haar oogen rood geweend waren Wel Letty, zeide ik, die plotselinge ver anderingen hebben een verschillend uitwerksel op ons allen; maar ik had gehoopt u geluk kiger le zien. Ik dank* u, antwoordde zij, met een kwijnenden glimlach. Ik heb u voorspeld, dat er heldere dogen voor u zullen aanbreken; ik geloof dit thans meer dan ooit. Alles is zoo duister rond mij heen, mur melde zij; ik zie niet van waar hel licht komen zou. Ik heb vandaag een tijding ver nomen, eer dat uw nieuws tot mij kwam, waardoor elke lichtstraal voor mij ts uitge doofd Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6